Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009H0708(02)

    2009 m. birželio 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos rekomendacija dėl Europos profesinio mokymo kreditų sistemos (ECVET) sukūrimo (Tekstas svarbus EEE)

    OL C 155, 2009 7 8, p. 11–18 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    8.7.2009   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    C 155/11


    EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REKOMENDACIJA

    2009 m. birželio 18 d.

    dėl Europos profesinio mokymo kreditų sistemos (ECVET) sukūrimo

    (Tekstas svarbus EEE)

    2009/C 155/02

    EUROPOS PARLAMENTAS IR EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

    atsižvelgdami į Europos bendrijos steigimo sutartį, ypač į jos 149 straipsnio 4 dalį ir 150 straipsnio 4 dalį,

    atsižvelgdami į Komisijos pasiūlymą,

    atsižvelgdami į Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonę (1),

    atsižvelgdami į Regionų komiteto nuomonę (2),

    laikydamiesi Sutarties 251 straipsnyje nustatytos tvarkos (3),

    kadangi:

    (1)

    Gerinti ir pripažinti piliečių žinias, įgūdžius ir kompetenciją itin svarbu siekiant jų asmeninio ir profesinio tobulėjimo bei skatinant Bendrijoje konkurencingumą, užimtumą ir socialinę sanglaudą. Todėl reikėtų sudaryti geresnes sąlygas tarptautiniam darbuotojų ir besimokančių asmenų judumui ir prisidėti tenkinant Europos darbo rinkos pasiūlos ir paklausos reikalavimus. Todėl Bendrijos lygmeniu reikėtų remti ir plėtoti mokymąsi visą gyvenimą, kurio galimybe galėtų pasinaudoti visi žmonės ir kuriam sienos nebūtų kliūtis, bei asmens formaliojo, neformaliojo ir savaiminio mokymosi rezultatų perkėlimą, pripažinimą ir kaupimą.

    (2)

    2000 m. Lisabonos Europos Vadovų Tarybos išvadose teigiama, kad didesnis kvalifikacijų skaidrumas turėtų būti vienas iš svarbiausių dalykų, kurie būtini siekiant pritaikyti Bendrijos švietimo ir mokymo sistemas prie žinių visuomenės poreikių. Be to, 2002 m. Barselonos Europos Vadovų Taryba pabrėžė, kad labai svarbu pagerinti profesinio mokymo skaidrumą ir patobulinti jo pripažinimo metodus.

    (3)

    Profesinio mokymo programos – viena iš pagrindinių mokymosi visą gyvenimą sričių – tiesiogiai susijusios su bendruoju ugdymu ir aukštuoju mokslu, taip pat su kiekvienos valstybės narės užimtumo ir socialine politika. Vykdant šias programas, daromas poveikis daugeliui sektorių, skatinami ne tik Europos ekonomikos konkurencingumas ir darbo rinkos poreikių patenkinimas, bet ir socialinė sanglauda, lygybė ir piliečių dalyvavimas bei įtraukimas.

    (4)

    2002 m. gruodžio 19 d. Tarybos rezoliucijoje dėl glaudesnio Europos bendradarbiavimo profesinio mokymo srityje (4) (Kopenhagos procesas) ir 2004 m. priimtoje bendroje tarpinėje Tarybos ir Komisijos ataskaitoje dėl darbo programos „Švietimas ir mokymas 2010 m.“ įgyvendinimo (5) pabrėžiama profesinio mokymo kreditų perkėlimo sistemos reikšmė, be to, 2008 m. bendroje Tarybos ir Komisijos pažangos ataskaitoje (6) pabrėžiama būtinybė stengtis gerinti profesinio mokymo kokybę bei siekti, kad jis būtų patrauklesnis.

    (5)

    Tarybos ir valstybių narių vyriausybių atstovų 2004 m. lapkričio 15 d. Taryboje padarytose išvadose dėl būsimųjų prioritetų glaudesnio Europos bendradarbiavimo profesinio mokymo srityje nustatytas prioritetas – rengti ir įgyvendinti Europos profesinio mokymo kreditų perkėlimo sistemą, kuri leistų besimokantiems asmenims perkelti įvairius mokymosi pasiekimus iš vienos profesinio mokymo sistemos į kitą.

    (6)

    Šios rekomendacijos tikslas – parengti Europos profesinio mokymo kreditų perkėlimo sistemą (ECVET), kuri palengvintų kvalifikacijos siekiančių asmenų įvertintų mokymosi rezultatų perkėlimą, pripažinimą ir kaupimą. Tai pagerins bendrą supratimą apie piliečių mokymosi rezultatus ir jų skaidrumą, tarptautinį judumą ir perkeliamumą visose valstybėse narėse ir, jei tinkama, jų viduje, kaip mokymosi visą gyvenimą erdvėje be sienų, taip pat pagerins kvalifikacijų judumą ir perkeliamumą nacionaliniu lygmeniu įvairiuose ekonomikos sektoriuose ir darbo rinkoje; be to, tai prisidės plėtojant ir skatinant Europos bendradarbiavimą švietimo ir mokymo srityse.

    (7)

    ECVET turėtų būti grindžiama II priede nustatytais principais ir techniniais reikalavimais. Be to, ji turėtų remtis bendraisiais kokybės užtikrinimo principais, nustatytais 2004 m. gegužės 28 d. Tarybos išvadose dėl profesinio mokymo kokybės užtikrinimo ir 2009 m. birželio 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos rekomendacijoje dėl Europos profesinio mokymo kokybės užtikrinimo orientacinės sistemos sukūrimo (7).

    (8)

    ECVET taikoma visiems mokymosi rezultatams, kurie iš esmės galėtų būti pasiekiami mokantis įvairiais būdais ir visais Europos kvalifikacijų sąrangos mokymuisi visą gyvenimą (EKS) lygmenimis, o vėliau perkeliami ir pripažįstami. Todėl šia rekomendacija prisidedama prie platesnių mokymosi visą gyvenimą skatinimo tikslų, didinamos darbuotojų ir besimokančių asmenų galimybės įsidarbinti, jie skatinami būti atviresniais galimybei judėti ir pagerinama jų socialinė įtrauktis. Visų pirma ja skatinama lanksčių ir individualizuotų metodų plėtotė ir taip pat pripažįstami tie mokymosi rezultatai, kurie įgyti neformaliojo ir savaiminio mokymosi būdu.

    (9)

    Aiškūs kokybės užtikrinimo principai, kvalifikacijos nustatymo institucijų, profesinio mokymo paslaugų teikėjų ir kitų svarbių suinteresuotųjų subjektų informacijos mainai ir partnerysčių plėtotė turėtų padėti sustiprinti abipusį pasitikėjimą ir palengvinti šios rekomendacijos įgyvendinimą.

    (10)

    Ši rekomendacija turėtų padėti derinti, lyginti ir papildyti profesinio mokymo kreditų sistemas ir aukštajam mokslui taikomą Europos kreditų perkėlimo ir kaupimo sistemą (ECTS) ir tokiu būdu turėtų padėti gerinti galimybes judėti iš vieno švietimo ir mokymo lygmens į kitą vadovaujantis nacionalinės teisės aktais ir praktika.

    (11)

    Įvertintų neformaliojo ir savaiminio mokymosi rezultatų patvirtinimą reikėtų remti vadovaujantis 2004 m. gegužės 28 d. Tarybos išvadomis dėl bendrųjų Europos principų nustatant ir patvirtinant neformalųjį ir savaiminį mokymąsi.

    (12)

    Ši rekomendacija papildo 2008 m. balandžio 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos rekomendaciją dėl Europos mokymosi visą gyvenimą kvalifikacijų sąrangos kūrimo (8), kurioje valstybėms narėms rekomenduojama glaudžiai susieti EKS ir dabartines ar būsimas Europos aukštojo mokslo ir profesinio mokymo kreditų perkėlimo ir kaupimo sistemas. Kadangi svarbiausias EKS tikslas – didinti įgytų kvalifikacijų skaidrumą, palyginamumą ir perkeliamumą, ECVET skirtas palengvinti asmenų, siekiančių įgyti kvalifikaciją, mokymosi rezultatų perkėlimą, pripažinimą ir kaupimą.

    (13)

    Šioje rekomendacijoje atsižvelgiama į 2004 m. gruodžio 15 d. Europos Parlamento ir Tarybos sprendimą Nr. 2241/2004/EB dėl bendros Bendrijos sistemos siekiant užtikrinti kvalifikacijų ir gebėjimų skaidrumą (Europasas) (9) ir į 2006 m. gruodžio 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos rekomendaciją dėl tarptautinio mobilumo Bendrijoje švietimo ir mokymo tikslais: Europos mobilumo kokybės chartija (10).

    (14)

    Remiantis šia rekomendacija, turėtų būti palengvintas kompetentingų vietos ir regionų institucijų įtraukimas siejant nacionalines ar kitas kvalifikacijų sąrangas ir sistemas su, jei būtina, ECVET.

    (15)

    Ši rekomendacija neturėtų pažeisti 2005 m. rugsėjo 7 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2005/36/EB dėl profesinių kvalifikacijų pripažinimo (11), kuria nustatomos atitinkamų nacionalinių valdžios institucijų ir migrantų teisės ir pareigos. Naudojant ECVET neturėtų sumažėti galimybių patekti į darbo rinką, kurioje profesinės kvalifikacijos pripažintos vadovaujantis Direktyva 2005/36/EB. Be to, ECVET piliečiams nesuteikia jokios naujos teisės į automatišką jų mokymosi rezultatų ar taškų pripažinimą.

    (16)

    Atsižvelgiant į Sutarties 149 ir 150 straipsnius, ECVET pradedama taikyti ir įgyvendinama savanoriškai, o tai gali būti atliekama tik vadovaujantis galiojančiais nacionalinės teisės aktais ir taisyklėmis.

    (17)

    Kadangi šios rekomendacijos tikslų, t. y. remti ir papildyti valstybių narių veiklą, palengvinti jų bendradarbiavimą, didinti skaidrumą ir skatinti judumą bei mokymąsi visą gyvenimą, valstybės narės negali deramai pasiekti ir kadangi dėl jų masto ar poveikio tų tikslų būtų geriau siekti Bendrijos lygiu, laikydamasi Sutarties 5 straipsnyje nustatyto subsidiarumo principo Bendrija gali patvirtinti priemones. Pagal tame straipsnyje nustatytą proporcingumo principą, šia rekomendacija neviršijama to, kas būtina nurodytiems tikslams pasiekti, kadangi pagal ją nekeičiamos ar nenustatomos nacionalinės kvalifikacijų sistemos, kvalifikacijos arba nacionalinės kreditų sistemos, nenumatomi jokie konkretūs mokymosi rezultatai ar asmens kompetencija, nesiekiama ar nereikalaujama skaidyti ar derinti kvalifikacijų sistemas,

    REKOMENDUOJA VALSTYBĖMS NARĖMS:

    1.

    remti Europos profesinio mokymo kreditų sistemos (ECVET), kaip nustatyta I ir II prieduose, taikymą profesinio mokymo kvalifikacijoms visuose EKS lygmenyse, kad būtų palengvintas tarptautinis judumas ir pripažįstami mokymosi rezultatai profesinio mokymo srityje bei sudarytos geresnės sąlygos mokytis visą gyvenimą, o sienos nebūtų kliūtis;

    2.

    atitinkamai sukurti būtinas sąlygas ir patvirtinti priemones, kad nuo 2012 m., vadovaujantis nacionalinės teisės aktais bei praktika ir remiantis eksperimentais ir bandymais, ECVET būtų galima laipsniškai pritaikyti profesinio mokymo kvalifikacijoms visuose EKS lygmenyse ir galima būtų ją naudoti siekiant perkelti, pripažinti ir kaupti asmenų mokymosi rezultatus, pasiektus mokantis formaliojo ir, jei tinkama, neformaliojo bei savaiminio mokymosi aplinkose;

    3.

    remti ECVET eksperimentų atlikimui, įgyvendinimui ir skatinimui skirtų nacionalinių ir Europos partnerysčių ir tinklų, kuriuose dalyvautų už kvalifikacijas ir diplomus atsakingos institucijos, profesinio mokymo paslaugų teikėjai, socialiniai partneriai ir kiti svarbūs suinteresuotieji subjektai, plėtotę;

    4.

    užtikrinti profesinio mokymo srityje veikiantiems suinteresuotiesiems subjektams ir pavieniams asmenims galimybę gauti su ECVET naudojimu susijusią informaciją ir pagalbą, tuo pat metu palengvinant informacijos mainus tarp valstybių narių. Be to, užtikrinti, kad kompetentingos institucijos tinkamai viešintų ECVET taikymą kvalifikacijoms ir kad susijusiuose kompetentingų institucijų išduotuose Europaso dokumentuose būtų pateikiama aiški aktuali informacija;

    5.

    naudojant ECVET taikyti bendrus, 2004 m. gegužės 28 d. Tarybos išvadose dėl profesinio mokymo kokybės užtikrinimo nustatytus, kokybės užtikrinimo principus profesinio mokymo srityje, vadovaujantis nacionalinės teisės aktais ir praktika, visų pirma vertinant, patvirtinant ir pripažįstant mokymosi rezultatus;

    6.

    vadovaujantis kiekvienos valstybės narės teisės aktais, struktūromis ir reikalavimais, užtikrinti tinkamo lygio koordinavimo ir stebėsenos mechanizmų veikimą, kad ECVET įgyvendinimo iniciatyvos būtų kokybiškos, skaidrios ir suderintos tarpusavyje.

    PRITARIA KOMISIJOS KETINIMUI:

    1.

    remti valstybes nares, vykdančias 1–6 punktuose nurodytus uždavinius ir taikančias II priede nustatytus ECVET principus ir techninius reikalavimus, visų pirma palengvinant bandymų atlikimą, bendradarbiavimą, abipusį mokymąsi, skatinamąją veiklą, informacinės ir konsultacinės veiklos pradėjimą, tuo pat metu užtikrinant visiems besidomintiems piliečiams prieigą prie profesinio orientavimo medžiagos;

    2.

    bendradarbiaujant su valstybėmis narėmis, nacionaliniais ir Europos ekspertais bei vartotojais parengti vartotojo vadovus ir priemones bei pritaikyti atitinkamus Europaso dokumentus; plėtoti patirtį siekiant skatinti ECVET ir aukštojo mokslo sektoriuje taikomos ECTS suderinamumą ir papildomumą, Europos ir nacionaliniu lygmenimis bendradarbiaujant su profesinio mokymo bei aukštojo mokslo ekspertais ir vartotojais; reguliariai teikti informaciją apie ECVET plėtotę;

    3.

    propaguoti Europos ECVET tinklą, kuriame dalyvautų svarbūs profesinio mokymo srityje veikiantys suinteresuotieji subjektai ir nacionalinės kompetentingos institucijos, bei kartu su valstybėmis narėmis dalyvauti jo veikloje siekiant platinti informaciją apie ECVET bei ją remti valstybėse narėse ir sukurti tvarų valstybių narių keitimosi informacija ir patirtimi pagrindą; iš šio tinklo dalyvių sukurti ECVET vartotojų grupę siekiant prisidėti prie vartotojo vadovo atnaujinimo ir bendradarbiavimo ECVET įgyvendinimo srityje proceso kokybės gerinimo bei bendro jo nuoseklumo didinimo;

    4.

    stebėti ir kontroliuoti vykdomą veiklą, įskaitant eksperimentų ir bandymų rezultatus, ir, įvertinus šią bendradarbiaujant su valstybėmis narėmis vykdytą veiklą, ne vėliau kaip 2014 m. birželio 18 d. Europos Parlamentui ir Tarybai pateikti ataskaitą apie įgytą patirtį ir reikšmę ateičiai, įskaitant, jei būtina, šios rekomendacijos peržiūrą ir pritaikymą, numatančius priedų ir profesinio orientavimo medžiagos atnaujinimą, bendradarbiaujant su valstybėmis narėmis.

    Priimta Briuselyje, 2009 m. birželio 18 d.

    Europos Parlamento vardu

    Pirmininkas

    H.-G. PÖTTERING

    Tarybos vardu

    Pirmininkas

    Štefan FÜLE


    (1)  OL C 100, 2009 4 30, p. 140.

    (2)  OL C 325, 2008 12 19, p. 48.

    (3)  2008 m. gruodžio 18 d. Europos Parlamento pozicija (dar nepaskelbta Oficialiajame leidinyje) ir 2009 m. gegužės 11 d. Tarybos sprendimas.

    (4)  OL C 13, 2003 1 18, p. 2.

    (5)  OL C 104, 2004 4 30, p. 1.

    (6)  OL C 86, 2008 4 5, p. 1.

    (7)  Žr. šio Oficialiojo leidinio p. 1.

    (8)  OL C 111, 2008 5 6, p. 1.

    (9)  OL L 390, 2004 12 31, p. 6.

    (10)  OL L 394, 2006 12 30, p. 5.

    (11)  OL L 255, 2005 9 30, p. 22.


    I PRIEDAS

    SĄVOKŲ APIBRĖŽTYS

    Šioje rekomendacijoje vartojamos šios sąvokų apibrėžtys:

    a)

    „Kvalifikacija“ – oficialus įvertinimo ir patvirtinimo proceso rezultatas, gaunamas, kai kompetentinga institucija nustato, kad asmens mokymosi rezultatai atitinka nustatytus standartus;

    b)

    „Mokymosi rezultatai“ – teiginiai apie tai, ką besimokantis asmuo žino, supranta ir sugeba daryti pasibaigus mokymosi procesui; mokymosi rezultatams apibrėžti vartojami terminai „žinios“, „įgūdžiai“ ir „kompetencija“;

    c)

    „Mokymosi rezultatų vienetas“ (vienetas) – kvalifikacijos sudedamoji dalis; jį sudaro nuosekli žinių, įgūdžių ir kompetencijos, kuriuos galima įvertinti ir patvirtinti, visuma;

    d)

    „Mokymosi rezultatų kreditas“ (kreditas) – asmens mokymosi rezultatų, kurie yra įvertinti ir kuriuos galima kaupti siekiant įgyti kvalifikaciją arba perkelti į kitas mokymosi programas ar kvalifikacijas, visuma;

    e)

    „Kompetentinga institucija“ – institucija, atsakinga už kvalifikacijų sudarymą ir jų suteikimą arba vienetų pripažinimą ar kitas su ECVET susietas funkcijas, pvz., kvalifikacijų ir vienetų įvertinimą ECVET taškais, mokymosi rezultatų vertinimą, patvirtinimą ir pripažinimą, laikantis dalyvaujančių šalių taisyklių ir praktikos;

    f)

    „Mokymosi rezultatų vertinimas“ – metodai ir procesai, naudojami siekiant nustatyti, kokią tam tikrų žinių, įgūdžių ir kompetencijos dalį įgijo besimokantis asmuo;

    g)

    „Mokymosi rezultatų patvirtinimas“ – procesas, kurio metu patvirtinama, kad tam tikri įvertinti asmens pasiekti mokymosi rezultatai atitinka konkrečius reikalavimus, kurie gali būti keliami vienetui ar kvalifikacijai įgyti;

    h)

    „Mokymosi rezultatų pripažinimas“ – procesas, kurio metu oficialiai patvirtinami pasiekti mokymosi rezultatai, suteikiant mokymosi vienetus ar kvalifikacijas;

    i)

    „ECVET taškai“ – skaičiais išreikštas mokymosi rezultatų bendras svoris kvalifikacijoje ir santykinis vienetų svoris kvalifikacijos atžvilgiu.


    II PRIEDAS

    ECVET: PRINCIPAI IR TECHNINIAI REIKALAVIMAI

    ECVET – tai techninė kvalifikacijos siekiančių asmenų mokymosi rezultatų perkėlimo, pripažinimo ir, kai tinkama, kaupimo sistema. ECVET priemones ir metodiką sudaro kvalifikacijų, išreikštų mokymosi rezultatų vienetais ir susijusiais taškais, aprašas, perkėlimo ir kaupimo procesas, taip pat papildomi dokumentai, pavyzdžiui, mokymosi susitarimai, studijų išrašai ir ECVET vartotojo vadovai.

    ECVET skirta sudaryti palankesnes sąlygas pripažinti judžių asmenų, siekiančių įgyti kvalifikaciją, mokymosi rezultatus remiantis nacionalinės teisės aktais. Reikėtų pažymėti, kad pagal ECVET piliečiams nesuteikiama jokia nauja teisė į automatišką jų mokymosi rezultatų ar taškų pripažinimą. Konkrečios kvalifikacijos atveju ši sistema taikoma vadovaujantis valstybėse narėse taikomais teisės aktais, taisyklėmis ir reglamentais ir grindžiama šiais principais bei techniniais reikalavimais:

    1.   Mokymosi rezultatų vienetai

    Vienetas yra kvalifikacijos sudėtinė dalis, kurią sudaro nuosekli žinių, įgūdžių ir kompetencijos, kuriuos galima įvertinti ir patvirtinti tam tikru skaičiumi susijusių ECVET taškų, visuma. Iš esmės kvalifikacija aprėpia keletą vienetų ir ją sudaro visa vienetų visuma. Taigi besimokantis asmuo gali įgyti kvalifikaciją kaupdamas reikiamus vienetus, įgytus skirtingose šalyse ir skirtingoje – formaliojo, o jei tinkama, neformaliojo bei savaiminio – mokymosi aplinkoje, vadovaujantis nacionalinės teisės aktais, kurie taikomi kaupiant vienetus ir pripažįstant mokymosi rezultatus.

    Kvalifikaciją sudarantys vienetai turėtų būti:

    aprašyti aiškiai ir suprantamai, nurodant juos sudarančias žinias, įgūdžius ir kompetencijas,

    parengti ir sudaryti nuosekliai, atsižvelgiant į bendrą kvalifikaciją,

    parengti taip, kad būtų galima nešališkai įvertinti ir patvirtinti mokymosi rezultatus, sudarančius vienetą.

    Vienetas gali būti skirtas vienai kvalifikacijai arba kelioms kvalifikacijoms. Numatyti mokymosi rezultatai, kurie apibrėžia vienetą, gali būti pasiekti nepriklausomai nuo to, kur ir kokiu būdu jie pasiekti. Taigi vieneto negalima painioti su formaliojo mokymosi programos ar mokymo paslaugų teikimo sudedamąja dalimi.

    Mokymosi rezultatų vienetų savybių nustatymo ir jų derinimo bei kaupimo konkrečiai kvalifikacijai įgyti taisykles ir procedūras nustato kompetentingos institucijos ir mokymo procese dalyvaujantys partneriai, vadovaudamiesi nacionalinėmis ar regioninėmis taisyklėmis.

    Apibūdinant vienetą turėtų būti nurodyta:

    bendrasis vieneto pavadinimas,

    bendrasis kvalifikacijos (arba kvalifikacijų), su kuria vienetas yra susijęs, pavadinimas, jei taikoma,

    nuoroda, kuriam EKS lygmeniui ir, prireikus, kuriam nacionalinės kvalifikacijų sąrangos (NKS) lygmeniui priskiriama kvalifikacija, nurodant su kvalifikacija susijusius ECVET kreditų taškus,

    vienetą sudarantys mokymosi rezultatai,

    šių mokymosi rezultatų vertinimo procedūros ir kriterijai,

    su vienetu susiję ECVET taškai,

    prireikus, vieneto galiojimo terminas.

    2.   Mokymosi rezultatų perkėlimas ir kaupimas, ECVET partnerystės

    Pagal ECVET vienoje mokymosi aplinkoje pasiektų mokymosi rezultatų vienetai yra vertinami ir, jei įvertinimas teigiamas, jie perkeliami į kitą aplinką. Šioje kitoje aplinkoje kompetentinga institucija juos patvirtina ir pripažįsta asmens siekiamos kvalifikacijos reikalavimų dalimi. Tuomet mokymosi rezultatų vienetai gali būti kaupiami šiai kvalifikacijai įgyti, laikantis nacionalinių ar regioninių taisyklių. Mokymosi rezultatų vienetų vertinimo, patvirtinimo, kaupimo ir pripažinimo procedūras ir gaires nustato atitinkamos kompetentingos institucijos ir mokymo procese dalyvaujantys partneriai.

    ECVET pagrįstas ir formaliojo mokymosi aplinkose pasiektiems mokymosi rezultatams taikomas kreditų perkėlimas turėtų būti palengvintas kuriant partnerystes ir tinklus, kuriuose dalyvautų kompetentingos institucijos, turinčios teisę savo mokymosi aplinkoje teikti kvalifikacijas ar vienetus arba suteikti kreditus už pasiektus mokymosi rezultatus, kad būtų galima juos perkelti ir patvirtinti.

    Sudarant partnerystes siekiama:

    sukurti bendrą partnerių ir jų tinklų bendradarbiavimo sistemą, nustatytą Susitarimo memorandume (SM), padedančiame stiprinti abipusį pasitikėjimą,

    padėti partneriams nustatyti aiškią besimokančių asmenų sukauptų kreditų perkėlimo tvarką.

    SM turėtų būti patvirtinama, kad partneriai:

    pripažįsta vieni kitus kompetentingomis institucijomis,

    pripažįsta vieni kitų kokybės užtikrinimo, vertinimo, patvirtinimo ir pripažinimo kriterijus bei procedūras tinkamomis kreditų perkėlimo tikslais,

    susitaria dėl partnerystės veiklos sąlygų, pvz., jos tikslų, trukmės ir SM peržiūros taisyklių,

    susitaria dėl atitinkamų kvalifikacijų palyginamumo kreditų perkėlimo tikslais, naudodami EKS nustatytus atskaitos lygmenis,

    nustato kitus potencialius šio proceso dalyvius ir kompetentingas institucijas bei jų funkcijas.

    Norint taikyti ECVET neformaliojo ir savaiminio mokymosi aplinkoje pasiektiems mokymosi rezultatams arba ne pagal SM pasiektiems mokymosi rezultatams, kompetentinga institucija, kuriai suteikta teisė teikti kvalifikacijas ar vienetus arba suteikti kreditus, turėtų nustatyti šių mokymosi rezultatų nustatymo, patvirtinimo ir pripažinimo procedūras ir mechanizmus suteikdama atitinkamus vienetus ir susijusius ECVET taškus.

    3.   Mokymosi sutartis ir asmens mokymosi rezultatų aprašas

    Siekiant taikyti kreditų perkėlimą, susijusį su dviem partneriais ir konkrečiu judžiu besimokančiu asmeniu, abi mokymo ir patvirtinimo procese dalyvaujančios kompetentingos institucijos ir besimokantis asmuo, vadovaudamiesi SM, sudaro mokymosi sutartį. Joje reikėtų:

    atskirti kompetentingas „siunčiančiąją“ ir „priimančiąją“ institucijas (1),

    nustatyti konkrečias judumo laikotarpio sąlygas, pvz., besimokančio asmens tapatybę, judumo laikotarpio trukmę, mokymosi rezultatus, kuriuos numatoma pasiekti, ir susijusius ECVET taškus.

    Mokymosi sutartyje turėtų būti numatyta, kad jeigu besimokantis asmuo pasiekė numatytus mokymosi rezultatus ir „priimančioji“ institucija juos teigiamai įvertino, „siunčiančioji“ institucija, vadovaudamasi kompetentingos institucijos nustatytomis taisyklėmis ir procedūromis, turėtų juos patvirtinti ir pripažinti kaip reikalavimų, keliamų kvalifikacijai įgyti, dalį.

    Partneriai gali perkelti tiek formaliojo, tiek, jei tinkama, neformaliojo ir savaiminio mokymosi aplinkose pasiektus mokymosi rezultatus. Taigi mokymosi rezultatų kreditai perkeliami trimis etapais:

    „priimančioji“ institucija vertina pasiektus mokymosi rezultatus ir suteikia besimokančiam asmeniui kreditus. Pasiekti mokymosi rezultatai ir atitinkamas ECVET taškų skaičius įrašomi į asmens mokymosi rezultatų aprašą (2),

    „siunčiančioji“ institucija patvirtina kreditus kaip atitinkančius besimokančio asmens pasiekimus,

    tuomet „siunčiančioji“ institucija pripažįsta pasiektus mokymosi rezultatus. Šis pripažinimas sudaro galimybę suteikti vienetus ir atitinkamus ECVET taškus pagal „siunčiančiosios“ sistemos taisykles.

    Pagal sutartas procedūras ir kokybės užtikrinimo kriterijus kompetentingos „siunčiančiosios“ institucijos atliekamas patvirtinimas ir pripažinimas priklauso nuo kompetentingos „priimančiosios“ institucijos teigiamo mokymosi rezultatų įvertinimo.

    4.   ECVET taškai

    ECVET taškai suteikia papildomos skaičiais išreikštos informacijos apie kvalifikacijas ir vienetus. Patys savaime jie neturi jokios vertės ir tik susieti su mokymosi siekiant gauti konkrečią kvalifikaciją rezultatais jie atspindi vienetų įgijimą ir sukaupimą. Kad būtų laikomasi vienodo požiūrio naudojant ECVET taškus, sutarta vienerių metų formaliojo nuosekliojo profesinio mokymosi numatytus mokymosi rezultatus vertinti 60 taškų.

    Pagal ECVET taškai paprastai skiriami dviem etapais: pirmiausia ECVET taškai skiriami visai kvalifikacijai, po to – jos vienetams. Vertinant tam tikrą kvalifikaciją, atskaitos tašku pasirenkama viena formaliojo mokymosi aplinka ir, remiantis nusistovėjusia tvarka, nustatoma, kiek iš viso taškų skiriama tai kvalifikacijai. Tuomet šios bendros sumos ECVET taškai paskirstomi kiekvienam vienetui atsižvelgiant į jų, kaip kvalifikacijos sudedamųjų dalių, santykinį svorį.

    Toms kvalifikacijoms, kurios įgyjamos neformaliojo mokymosi keliu, ECVET kreditų taškai gali būti apytikriai apskaičiuojami lyginant su kita kvalifikacija, kurią galima įgyti formaliojo mokymosi aplinkoje. Kad kvalifikacijas būtų galima lyginti, kompetentinga institucija turėtų atsižvelgti į lygiareikšmį EKS lygmenį ar, jei įmanoma, į NKS lygmenį arba į panašius mokymosi rezultatus artimoje profesinės veiklos srityje.

    Santykinis mokymosi rezultatų vieneto svoris konkrečios kvalifikacijos atžvilgiu turėtų būti nustatomas atsižvelgiant į tokius kriterijus ar jų kombinaciją:

    santykinė mokymosi rezultatų, sudarančių vienetą, svarba dalyvavimui darbo rinkoje, siekiant kito lygmens kvalifikacijos ar socialinei integracijai,

    vienetą sudarančių mokymosi rezultatų sudėtingumas, mastas ir apimtis,

    besimokančio asmens pastangos, reikalingos žinioms, įgūdžiams ir kompetencijai, kurias apima vienetas, įgyti.

    ECVET taškais išreikštas santykinis bet kurio vieneto, taikomo kelioms kvalifikacijoms, svoris gali skirtis priklausomai nuo kvalifikacijos.

    ECVET taškai paprastai skiriami formuojant kvalifikacijas ir nustatant vienetus. Juos nustato kompetentinga institucija, atsakinga už kvalifikacijos formavimą ir palaikymą, arba kuri yra specialiai įgaliota atlikti šią užduotį. Šalyse, kuriose jau taikoma nacionalinė taškų sistema, atitinkamos kompetentingos institucijos susitaria dėl nacionalinių kreditų taškų keitimo ECVET taškais tvarkos.

    Sėkmingai įgijus kvalifikaciją ar vienetą, nepriklausomai nuo to, kiek laiko skirta jiems įgyti, automatiškai skiriamas susijusių ECVET taškų skaičius.

    Paprastai vieneto perkėlimas reiškia atitinkamo ECVET taškų skaičiaus perkėlimą, kad šie taškai būtų įskaičiuoti pripažįstant perkeltus mokymosi rezultatus remiantis nacionalinėmis ar regioninėmis taisyklėmis. Prireikus, kompetentinga institucija gali persvarstyti įskaitytinus ECVET taškus, jei taisyklės ir metodikos, nustatytos šiam tikslui pasiekti, yra skaidrios ir pagrįstos kokybės užtikrinimo principais.

    Bet kokiai kvalifikacijai, įgytai neformaliojo ar savaiminio mokymosi būdu, kai šį mokymąsi galima prilyginti tam tikram formaliajam mokymuisi, ir atitinkamiems vienetams, skiriama tiek pat ECVET taškų kaip ir formaliojo mokymosi atveju, nes pasiekiami tie patys mokymosi rezultatai.


    (1)  „Siunčiančioji“ institucija yra institucija, kuri patvirtins ir pripažins besimokančio asmens pasiektus mokymosi rezultatus. „Priimančioji“ institucija yra institucija, teikianti mokymo paslaugas, suteikiančias atitinkamus mokymosi rezultatus, ir vertinanti pasiektus mokymosi rezultatus.

    (2)  Asmens mokymosi rezultatų aprašas – tai dokumentas, kuriame pateikiama išsami informacija apie besimokančio asmens mokymosi rezultatus, sukauptus vienetus ir skirtus ECVET taškus.


    Top