Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62015CN0126

    Byla C-126/15: 2015 m. kovo 12 d. pareikštas ieškinys byloje Europos Komisija/Portugalijos Respublika

    OL C 155, 2015 5 11, p. 16–17 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    11.5.2015   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    C 155/16


    2015 m. kovo 12 d. pareikštas ieškinys byloje Europos Komisija/Portugalijos Respublika

    (Byla C-126/15)

    (2015/C 155/18)

    Proceso kalba: portugalų

    Šalys

    Ieškovė: Europos Komisija, atstovaujama G. Braga da Cruz ir F. Tomat

    Atsakovė: Portugalijos Respublika

    Ieškovės reikalavimai

    Pripažinti, kad jau apmokestintiems ir konkrečiais finansiniais metais į apyvartą išleistiems cigarečių pakeliams taikydama draudimą jais prekiauti ir parduoti visuomenei pasibaigus Finansų ir Viešojo administravimo ministerijos nutarimo Nr. 1295/2007 27 straipsnyje nustatytam pernelyg trumpam laikotarpiui, Portugalijos Respublika neįvykdė įsipareigojimų, nustatytų Tarybos direktyvos 2008/118/EB (1) dėl bendros akcizų tvarkos 7 straipsnyje ir 9 straipsnio 1 dalyje bei 39 straipsnio 3 dalyje, ir nesilaikė proporcingumo principo,

    priteisti iš Portugalijos Respublikos bylinėjimosi išlaidas.

    Ieškinio pagrindai ir pagrindiniai argumentai

    1.

    Direktyvos 2008/118/EB 7 ir 9 straipsniai ir proporcingumo principas

    Direktyvos 2008/118/EB (toliau – direktyva) 7 straipsnyje nustatyta, kad prievolė apskaičiuoti akcizus už tabako gaminius atsiranda išleidimo vartoti metu ir taikant tuo momentu galiojančius tarifus. Direktyvos 9 straipsnyje nustatyta, kad taikomos tokios prievolės apskaičiuoti akcizus atsiradimo sąlygos ir toks akcizų tarifas, kurie galioja tą dieną, kurią atsiranda prievolė apskaičiuoti akcizus. Sąjungos teisės aktuose nėra jokios nuostatos, pagal kurią valstybėms narėms būtų suteikiama galimybė jau išleidus į apyvartą nagrinėjamus produktus jiems taikyti, atsižvelgiant į jų išleidimo į apyvartą datą, papildomus akcizo mokesčius palyginti su mokėtinais mokesčiais, arba riboti jų platinimą dėl mokestinių priežasčių.

    Pagal Finansų ir Viešojo administravimo ministerijos nutarimą Nr. 1295/2007 (toliau – nutarimas) Portugalijoje cigarečių pakeliais su tam tikrų konkrečių finansinių metų banderole gali būti prekiaujama ir jie gali būti parduodami tik iki finansinių metų, kurie eina po metų, kuriais galioja banderolė, t. y. metų, kuriais jie buvo išleisti į apyvartą, trečio mėnesio pabaigos. Pagal nutarimą pereinamuoju laikotarpiu cigarečių pakelių su 2007 m. banderole pardavimo terminas baigėsi 2008 m. gegužės mėn. gale, o gaminių su 2008 . banderole – 2009 m. balandžio mėn. gale.

    Tuo remdamasi Komisija daro išvadą, kad Portugalijos teisės atkais pažeidžiama Direktyvos 7 straipsnis ir 9 straipsnio 1 dalis vis dėlto neatmetant galimybės, kad šie teisės aktai gali būti pagrįsti bendrojo intereso tikslais.

    Tačiau Komisija mano, kad ikiteisminio proceso metu Portugalijos nurodyti motyvai aptariamiems teisės aktams pagrįsti (mokestinio sukčiavimo ir mokesčių vengimo prevencija, visuomenės sveikatos apsauga, kova su neteisėta prekyba tabaku ir mokestinių pajamų išsaugojimas) yra nepriimtini, nes pažeidžiamas proporcingumo principas.

    2.

    Direktyvos 2008/118/EB 39 straipsnio 3 dalis ir proporcingumo principas

    Direktyvos 39 straipsnio 3 dalyje nustatyta, jog valstybės narės turi užtikrinti, kad dėl mokestinių žymenų naudojimo neatsirastų kliūčių laisvam akcizais apmokestinamų prekių judėjimui. Nutarime nustatytas draudimas, pagal kurį cigarečių pakeliais su konkrečių finansinių metų banderole gali būti prekiaujama ir jie gali būti parduodami tik iki finansinių metų, kurie eina po metų, kuriais galioja banderolė, trečio mėnesio pabaigos, sukelia tokių kliūčių. Importuotojų būkštavimai, kad jiems nepavyks realizuoti atsargų, kurias galima parduoti tik pakeistus akcizo mokestį, gali juos atgrasyti nuo įprastų įsigijimų, ypač iš kitų valstybių narių, ir tai gali paveikti prekybą taip, kad bus viršijama tai, kas reikalinga kovojant, pavyzdžiui, su pernelyg dideliu išleidimu į apyvartą prieš pakeliant akcizo mokestį.

    Taigi Komisija mano, kad nutarime nustatytas draudimas parduoti ir pardavinėti sukelia kliūčių laisvam prekių judėjimui, kaip tai suprantama pagal direktyvos 39 straipsnio 3 dalį, ir kad tas draudimas viršija tai, kas būtina kovojant su sukčiavimu vengimu ar piktnaudžiavimu. Todėl tas draudimas taip pat prieštarauja direktyvos 39 straipsnio 3 daliai ir proporcingumo principui.


    (1)  2008 m. gruodžio 16 d. Tarybos direktyva 2008/118/EB dėl bendros akcizų tvarkos, panaikinanti Direktyvą 92/12/EEB (OL L 9, p. 12).


    Top