Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009AE0041

    Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto Nuomonė dėl Pasiūlymo priimti Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą dėl pesticidų paskleidimo mašinų, kuria iš dalies keičiama 2006 m. gegužės 17 d. Direktyva 2006/42/EB dėl mašinų

    OL C 182, 2009 8 4, p. 44–45 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    4.8.2009   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    C 182/44


    Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto Nuomonė dėl Pasiūlymo priimti Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą dėl pesticidų paskleidimo mašinų, kuria iš dalies keičiama 2006 m. gegužės 17 d. Direktyva 2006/42/EB dėl mašinų

    COM(2008) 535 galutinis – 2008/0172 (COD)

    (2009/C 182/09)

    Vienintelis pranešėjas Ludvík JÍROVEC

    Taryba, vadovaudamasi Europos bendrijos steigimo sutarties 95 straipsniu, 2008 m. rugsėjo 24 d. nusprendė pasikonsultuoti su Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetu dėl

    Pasiūlymo priimti Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą dėl pesticidų paskleidimo mašinų, kuria iš dalies keičiama 2006 m. gegužės 17 d. Direktyva 2006/42/EB dėl mašinų

    COM(2008) 535 galutinis – 2008/0172 (COD).

    Bendrosios rinkos, gamybos ir vartojimo skyrius, kuris buvo atsakingas už Komiteto darbo šiuo klausimu organizavimą, 2009 sausio 6 d. priėmė savo nuomonę. Pranešėjas Ludvík JÍROVEC.

    450-ojoje plenarinėje sesijoje, įvykusioje 2009 m. sausio 14–15 d. (sausio 14 d. posėdis), Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas priėmė šią nuomonę 192 nariams balsavus už ir 3 susilaikius.

    1.   Išvados ir rekomendacijos

    1.1   EESRK visiškai pritaria Komisijos pateiktam dokumentui.

    1.2   Komitetas teigiamai vertina dalinius pakeitimus, kurie įkūnija geresnę sveikatos apsaugą ir didesnį saugumą, taip pat ir aplinkos atžvilgiu tausesnį pesticidų paskleidimo įrangos naudojimą visoje Bendrijoje ir EEE.

    1.3   Susirūpinimą kelia tai, kad nepakankamai aiškios siūlomo dokumento pasekmės užimtumui valstybėse narėse, kurios dar neperkėlė direktyvos reikalavimų į nacionalinę teisę.

    2.   Įvadas

    2.1   Europos Parlamentas ir Taryba sprendime, kuriuo priėmė šeštąją Bendrijos aplinkosaugos veiksmų programą, pripažino, kad pesticidų poveikis žmonių sveikatai ir aplinkai turi būti ir toliau mažinamas.

    2.2   Nuo to laiko Europos Komisija priėmė strategiją (toliau – Teminė strategija) ir pasiūlė priimti Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą, nustatančią Bendrijos veiksmų, skirtų spręsti pagrindinius jos įgyvendinimo teisinius aspektus, pagrindus (toliau – Pagrindų direktyva). Teminėje strategijoje nustatyti penki pagrindiniai tikslai:

    mažinti dėl pesticidų naudojimo sveikatai ir aplinkai gresiančius pavojus;

    sustiprinti pesticidų naudojimo ir platinimo kontrolę;

    pavojingiausius pesticidus pakeisti saugesniais pakaitalais;

    skatinti tokius auginimo būdus, kai naudojama mažai pesticidų arba jie visai nenaudojami;

    sukurti skaidrią atsiskaitymo apie pažangą ir jos stebėsenos sistemą.

    2.3   Siekiant pirmo Teminės strategijos tikslo, siūlomoje Pagrindų direktyvoje valstybėms narėms nustatomi reikalavimai sukurti naudojamos įrangos nuolatinės priežiūros ir tikrinimo sistemą.

    3.   Bendrosios aplinkybės

    3.1   Pasiūlymo tikslas – užtikrinti, kad naujos pesticidų paskleidimo mašinos nekeltų nereikalingo pavojaus aplinkai. Pasiūlyme nurodyti papildomi pagrindiniai aplinkos apsaugos reikalavimai, kuriuos turi atitikti naujos mašinos prieš jas pateikiant rinkai ir (arba) pradedant eksploatuoti Bendrijoje.

    3.2   Siekiant užtikrinti aukštą apsaugos lygį, kartu užtikrinant ir laisvą tokių produktų judėjimą Bendrijoje, keliami reikalavimai privalo būti suderinti.

    3.3   Ši direktyva panaikins Direktyvą 98/37/EB ir bus taikoma nuo 2009 m. gruodžio 29 d.

    3.4   Pasiūlymas visiškai atitinka šeštosios Bendrijos aplinkosaugos veiksmų programos, Europos Sąjungos darniojo vystymosi strategijos, Lisabonos strategijos ir Tvaraus pesticidų naudojimo teminės strategijos tikslus ir uždavinius.

    3.5   Pasiūlymas taip pat atitinka tarpinstitucinį susitarimą dėl geresnės teisėkūros.

    3.6   Šis pasiūlymas priimti direktyvą parengtas atsižvelgiant į 2002 m. liepos mėn. Komisijos paskelbtą komunikatą „Tausiojo pesticidų naudojimo teminės strategijos link“, kurį Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas įvertino palankiai.

    3.7   Pasiūlymas priimti direktyvą remiasi galutinio konsultavimosi metu atlikto poveikio tyrimo rekomendacijomis, kuriose patvirtinta, kad naujoms pesticidų paskleidimo mašinoms būtina nustatyti aplinkos apsaugos reikalavimus, kuriuos minėtos mašinos privalėtų atitikti prieš pateikiant jas rinkai ir (arba) pradedant eksploatuoti.

    3.8   Direktyvos poveikio tyrime kalbama apie kontrolę ir sertifikavimą, kuriuos direktyva apibrėžia tiksliau ir nustato tikslą įvesti naujos pesticidų paskleidimo įrangos privalomo sertifikavimo sistemą Bendrijos lygmeniu.

    3.9   Išorės konsultantas (BiPRO) ištyrė galimą poveikį ir numatė, kad reikalavimų suderinimas sugriežtins naujoms mašinoms taikomus standartus, susijusius su gamtos apsauga. Sąnaudos padidės nevienodai, nes kai kurie gamintojai jau tiekia taisykles ir sertifikavimo sistemas atitinkančią įrangą. Reikalavimų suderinimas yra pažangus dalykas, kadangi užtikrins sąžiningą konkurenciją vidaus rinkoje.

    4.   Teisiniai aspektai

    4.1   Šiame pasiūlyme nustatomi nauji aplinkosaugos reikalavimai. Šie papildomi pagrindiniai reikalavimai – tai privalomos nuostatos, kurių tikslas – užtikrinti, kad produktai nekeltų pavojaus aplinkai be reikalo.

    4.2   Pasiūlymo teisinis pagrindas yra Europos bendrijos steigimo sutarties 95 straipsnis, kuriame nurodyti vidaus rinkos kūrimo principai. Ši direktyva užtikrina į jos taikymo sritį patenkančių mašinų laisvą judėjimą.

    4.3   Kadangi pasiūlymas nėra išimtinė Bendrijos kompetencija, taikomas subsidiarumo principas.

    4.4   Tam tikros valstybės narės pesticidų paskleidimo įrangai jau nustatė privalomus aplinkos apsaugos reikalavimus ir atitikties vertinimo tvarką. Kitos valstybės narės paskelbė šios srities teisės aktų projektus. Jeigu būtų leista, kad keliami reikalavimai būtų nustatomi pagal savanoriško sertifikavimo sistemą, būtų gausinamos skirtingos nacionalinės nuostatos ir procedūros. Tai galėtų lemti beprasmes pramonės sąnaudas ir tapti kliūtimi laisvam prekių judėjimui Bendrijoje.

    4.5   Reikalavimų suderinimas yra vienintelis būdas pasiekti užsibrėžtą aplinkos apsaugos tikslą, kartu užtikrinant lygiavertį apsaugos lygį visoje Bendrijoje, sąžiningą gamintojų konkurenciją ir laisvą prekių judėjimą vidaus rinkoje.

    4.6   Pasiūlymas atitinka subsidiarumo principą.

    4.7   Šiame pasiūlyme numatoma tik tai, ko reikia jo tikslui pasiekti, todėl jis atitinka Sutarties 5 straipsnyje nustatytą proporcingumo principą.

    4.8   Šia direktyva kiek įmanoma sumažinama pesticidų paskleidimo įrangos gamintojams tenkanti administracinė našta.

    4.9   Šis dokumentas taip pat atitinka tarpinstitucinį susitarimą dėl geresnės teisėkūros.

    4.10   Pasiūlymas neturi poveikio Bendrijos biudžetui.

    4.11   Valstybės narės privalo Komisijai pateikti nuostatų, kuriomis ši direktyva perkeliama į nacionalinę teisę, tekstus bei minėtų nuostatų ir šios direktyvos koreliacinę lentelę.

    4.12   Pasiūlymas yra susijęs su EEE ir todėl turėtų būti jai taikomas.

    5.   Paaiškinimas

    5.1   Aplinkosaugos reikalavimai keliami tik toms pesticidų paskleidimo mašinoms ir yra susiję tik su tokiu pavojumi aplinkai, kuriems taikomi direktyvos I priede išdėstyti nauji pagrindiniai reikalavimai.

    5.2   Pasiūlyme termino „pagrindiniai saugos ir sveikatos reikalavimai“ apibrėžtis papildoma ir dėl to nereikia iš dalies keisti nuorodų į pagrindinius direktyvos sveikatos ir saugos reikalavimus.

    5.3   Siūlant iš dalies pakeisti 4 straipsnio 1 dalį, 9 straipsnio 3 dalį ir 11 straipsnio 1 dalį nustatomas aplinkos apsaugos tikslas.

    5.4   Pesticidų paskleidimo mašinų gamintojai privalo įvertinti žalos aplinkai pavojus.

    5.5   Direktyvoje nurodoma, kokiai pesticidų paskleidimo įrangai ji taikoma.

    5.6   Direktyvoje nustatomi pagrindiniai reikalavimai, siekiant kiek galima sumažinta žala aplinkai.

    5.7   Siūlomus naujus pagrindinius reikalavimus numatoma papildyti įvairioms pesticidų paskleidimo mašinų kategorijoms taikomų darniųjų standartų techninėmis specifikacijomis. Šiuo klausimu Komisija suteiks įgaliojimus atitinkamoms Europos standartizacijos organizacijoms.

    2009 m. sausio 14 d., Briuselis

    Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkas

    Mario SEPI


    Top