This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Strategy for the rights of persons with disabilities
Neįgaliųjų teisių strategija
Neįgaliųjų teisių strategija
Komisijos komunikatas „Lygybės Sąjunga. 2021–2030 m. neįgaliųjų teisių strategija“
Šiame komunikate išdėstoma 2021–2030 m. neįgaliųjų teisių strategija. Ja siekiama:
Šia strategija siekiama 2021–2030 m. pagerinti neįgaliųjų gyvenimą. Kaip pažymima komunikate, jos tikslus galima pasiekti tik koordinuotais nacionalinio ir ES lygmens veiksmais, valstybėms narėms ir regionų bei vietos valdžios institucijoms tvirtai įsipareigojant įgyvendinti Europos Komisijos siūlomus veiksmus.
Vizija ir būtinybė imtis veiksmų
ES yra grindžiama lygybės, socialinio sąžiningumo, laisvės, demokratijos ir žmogaus teisių vertybėmis. Sutartis dėl Europos Sąjungos veikimo (žr. santrauką) ir Pagrindinių teisių chartija (žr. santrauką) yra kovos su visų formų diskriminacija pagrindas (žr. nediskriminavimas), o lygybė jose įtvirtinta kaip ES politikos kertinis akmuo.
Šioje strategijoje atsižvelgiama į įvairias negalias, atsirandančias dėl dažnai iš pažiūros nematomų, ilgalaikų, fizinių, psichikos, intelekto ar jutimo sutrikimų sąveikos su aplinkos kliūtimis, taip pat į didėjantį negalios paplitimą su amžiumi. Ja siekiama šalinti konkrečias kliūtis, kylančias dėl negalios sankirtos su tapatybe (socialinės lyties, rasine, etnine, lytine, religine) arba atsidūrus sunkioje socialinėje ir ekonominėje ar kitaip pažeidžiamoje padėtyje. Kalbant apie neįgaliuosius, ypatingą dėmesį reikia skirti moterims, vaikams, vyresnio amžiaus asmenims, benamiams, pabėgėliams, migrantams, romams ir kitoms etninėms mažumoms.
Strategija remiamas perėjimas prie žaliosios ekonomikos ir skaitmeninė pertvarka bei sveika Europa, taip prisidedant prie tvarios, atsparios, novatoriškos ir sąžiningos Sąjungos. Tai yra Europos socialinių teisių ramsčio veiksmų plano dalis. Strategija siekiama sustiprinti Europos, kaip pasaulinės partnerės kovojant su nelygybe, vaidmenį, padėti siekti JT darnaus vystymosi tikslų ir skatinti žmogaus teises.
10 metų strategijoje išdėstomos pagrindinės iniciatyvos, susijusios su keturiomis pagrindinėmis temomis.
Prieinamumas – teisių, savarankiškumo ir lygybės skatinamasis veiksnys
Prieinamumas yra būtina sąlyga, kad neįgalieji galėtų dalyvauti socialiniame ir ekonominiame gyvenime lygiomis teisėmis su kitais asmenimis. ES lygmeniu Komisija skirs daug dėmesio tiksliam visų ES taisyklių, kuriomis reglamentuojamas prieinamumas, įgyvendinimui ir vertinimui ir nustatys spragas bei tolesnių teisėkūros veiksmų poreikį. Komisija, siekdama padidinti prieinamumo politikos nuoseklumą ir palengvinti prieigą prie atitinkamų žinių, įsteigs Europos išteklių centrą („AccessibleEU“), kuris suburs nacionalines valdžios institucijas ir visų prieinamumo sričių ekspertus bei specialistus ir skatins:
ES piliečių teisės
Neįgalieji, kaip ir kiti ES piliečiai, turi teisę persikelti į kitą šalį ir dalyvauti politiniame gyvenime. Komisija pasiūlys iki 2023 m. pabaigos sukurti Europos neįgaliojo kortelę, kuri:
Lygios galimybės ir nediskriminavimas
Šia strategija siekiama apsaugoti neįgaliuosius nuo bet kokios formos diskriminacijos ir smurto. Ja siekiama užtikrinti lygias galimybes ir teises, be kita ko:
Savarankiškas gyvenimas ir savarankiškumas
Neįgalieji turi teisę gyventi savarankiškai ir pasirinkti, kur ir su kuo jie nori gyventi. Komisija, siekdama paremti savarankišką gyvenimą ir įtrauktį į bendruomenę, pradeda iniciatyvą, skirtą neįgaliesiems skirtoms socialinėms paslaugoms gerinti. Daugiausia dėmesio skiriama:
Veiksmingas įgyvendinimas
Komisija ragina valstybes nares ir visas ES institucijas bei ES agentūras:
Taip pat įsipareigojama:
Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencijos įgyvendinimas
ES institucijos turėtų įsipareigoti, kaip Komisija tai padarė dokumente, dirbti kartu ir rodyti pavyzdį įgyvendinant JT neįgaliųjų teisių konvenciją ES ir nacionaliniu lygmenimis.
Visos valstybės narės ir ES yra konvencijos šalys ir privalo skatinti, ginti ir įgyvendinti visų neįgaliųjų žmogaus teises bei užtikrinti jų lygybę prieš įstatymą. Su šia strategija Komisija sukuria sistemą, pagal kurią remiami ES ir valstybių narių veiksmai įgyvendinant JT neįgaliųjų teisių konvenciją.
Taip pat žr.:
Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „Lygybės Sąjunga. 2021–2030 m. neįgaliųjų teisių strategija“ (COM(2021) 101 final, 2021 3 3)
Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Europos Vadovų Tarybai, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „Europos sveikatos sąjungos kūrimas: ES atsparumo tarpvalstybinėms grėsmėms sveikatai didinimas“ (COM(2020) 724 final, 2020 11 11)
Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „Renovacijos banga Europoje: pastatų ekologizavimas, darbo vietų kūrimas ir gyvenimo gerinimas“ (COM(2020) 662 final, 2020 10 14)
Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „2021–2027 m. skaitmeninio švietimo veiksmų planas“ (COM(2020) 624 final, 2020 7 24)
Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „Naujas žiedinės ekonomikos veiksmų planas, kuriuo siekiama švaresnės ir konkurencingesnės Europos“ (COM(2020) 98 final, 2020 3 11)
Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „Europos skaitmeninės ateities formavimas“ (COM(2020) 67 final, 2020 2 19)
Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Europos Vadovų Tarybai, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „Europos žaliasis kursas“ (COM(2019) 640 final, 2019 12 11)
paskutinis atnaujinimas 07.07.2021