Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Ekologinio projektavimo reikalavimai – elektros varikliai ir tolydžiojo reguliavimo pavaros

Ekologinio projektavimo reikalavimai – elektros varikliai ir tolydžiojo reguliavimo pavaros

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (ES) 2019/1781, kuriuo nustatomi elektros variklių ir tolydžiojo reguliavimo pavarų ekologinio projektavimo reikalavimai

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

Šiuo reglamentu nustatomi ekologinio projektavimo* reikalavimai pateikiant rinkai ir pradedant naudoti elektros variklius* ir tolydžiojo reguliavimo pavaras*, įskaitant atvejus, kai jie yra įmontuoti į kitus gaminius.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Šis reglamentas taikomas:

  • asinchroniniams elektros varikliams, skirtiems veikti nuo 50 Hz, 60 Hz arba 50/60 Hz sinusinės įtampos, kurių rotorius yra be šepetėlių, kolektorių, kontaktinių žiedų ar elektros jungčių:
    • kurie turi du, keturis, šešis arba aštuonis polius,
    • kurių vardinė įtampa yra didesnė kaip 50 V, bet ne didesnė kaip 1 000 V,
    • kurių vardinė išėjimo galia yra nuo 0,12 kW iki 1 000 kW imtinai,
    • kurių vardinės parametrų vertės nurodytos remiantis ilgalaikės apkrovos režimu ir
    • kurie skirti veikti tiesiogiai prijungti prie elektros tinklo;
  • tolydžiojo reguliavimo pavaroms su trijų fazių įėja:
    • skirtoms veikti su vienu aukščiau nurodytu varikliu, kurio vardinė išėjimo galia yra 0,12–1 000 kW intervale,
    • kurių vardinė įtampa yra didesnė kaip 100 V, bet ne didesnė kaip 1 000 V kintamosios srovės,
    • kurios turi tik vieną kintamosios srovės įtampos išėją.

Kai kurių tipų įrangai, skirtai veikti tam tikromis sąlygomis, taikoma išimtis iš energijos vartojimo efektyvumo ir informacijos apie gaminį reikalavimų, kaip antai:

  • į gaminį (pavyzdžiui, pavarą, siurblį, ventiliatorių ar kompresorių) visiškai įmontuotiems varikliams ar tolydžiojo reguliavimo pavaroms, kurių energijos vartojimo efektyvumo neįmanoma išbandyti atskirai nuo to gaminio;
  • varikliams, specialiai sukurtiems ir numatytiems veikti tik dideliame aukštyje arba ekstremalios temperatūros sąlygomis;
  • varikliams, specialiai sukurtiems ir numatytiems veikti visiškai panardintiems į skystį;
  • varikliams ar tolydžiojo reguliavimo pavaroms, atitinkančioms branduolinių įrenginių saugos reikalavimus;
  • sprogimui atspariems varikliams, specialiai suprojektuotiems ir sertifikuotiems kalnakasybai;
  • belaidžiuose ir bateriniuose įrenginiuose esantiems varikliams;
  • rankinių prietaisų, kuriems veikiant jų svoris tenka rankai, varikliams;
  • ranka valdomos mobiliosios įrangos, kuri veikianti judinama, varikliams;
  • iki 2029 m. liepos 1 d. rinkai pateiktiems varikliams, kurie yra pakaitalai identiškų variklių, įmontuotų į gaminius, pateiktų rinkai iki 2021 m. liepos 1 d., kai tai yra I priedo 1 skirsnio a punkte nurodyti varikliai, ir iki 2023 m. liepos 1 d., kai tai yra I priedo 1 skirsnio b punkte nurodyti varikliai, ir kurie parduodami kaip tokie pakaitalai (žr. pakeičiantį Komisijos reglamentą (ES) 2021/341);
  • varikliams, specialiai sukurtiems kaip elektromobilių traukos varikliams.

Reglamentu:

  • I priede nustatomas tvarkaraštis, pagal kurį įgyvendinami ekologinio projektavimo reikalavimai (iš pradžių 2021 m. liepos 1 d., o vėlesni reikalavimai įgyvendinami nuo 2022 m. liepos 1 d. ir nuo 2023 m. liepos 1 d.). Jie apima:
    • elektros variklių energijos vartojimo efektyvumą;
    • elektros varikliams taikomus informacijos apie gaminį reikalavimus;
    • tolydžiojo reguliavimo pavaroms taikomus efektyvumo ir informacijos apie gaminį reikalavimus;
  • nustatoma atitikties vertinimo procedūra, o II priede nustatomi matavimo metodai ir skaičiavimai, kurių reikia laikytis.

Atlikdamos rinkos priežiūros patikrinimus, nacionalinės institucijos taiko patikros procedūras, nustatytas III priede.

IV priede nustatomi etalonai, atitinkantys geriausią rinkoje esančią varikliams ir tolydžiojo reguliavimo pavaroms taikomą technologiją pagal svarbius bei kiekybiškai įvertinamus aplinkosauginius aspektus. Nustatyta, kad geriausia esama variklių technologija – IE4 lygio variklis.

Komisija, atsižvelgdama į technologijų pažangą, ne vėliau kaip 2023 m. lapkričio 14 d. peržiūri šį reglamentą ir vertinimo rezultatus, įskaitant, jei reikia, persvarstymo pasiūlymo projektą, pateikia Konsultacijų forumui.

Šiuo reglamentu iš dalies keičiamas Reglamentas (EB) Nr. 641/2009 ir panaikinamas Reglamentas (EB) Nr. 640/2009.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Reglamentas taikomas nuo 2021 m. liepos 1 d. Tam tikri įsipareigojimai, susiję su reikalavimų apėjimu ir programinės įrangos atnaujinimu bei Reglamento (EB) Nr. 641/2009 pakeitimais, taikomi nuo 2019 m. lapkričio 14 d.

KONTEKSTAS

Direktyva 2009/125/EB sukuriama ekologinio projektavimo reikalavimų su energija susijusiems gaminiams nustatymo sistema. Komisija turi nustatyti juos gaminiams, kurių pardavimo ir prekybos ES apimtis yra didelė ir kurie turi pastebimą poveikį aplinkai.

EEĮ direktyvoje nustatyti reikalavimai dėl elektros ir elektroninės įrangos (EEĮ) atliekų naudojimo bei perdirbimo siekiant sumažinti neigiamą EEĮ atliekų susidarymo ir jų tvarkymo poveikį bei išteklių naudojimo poveikį aplinkai.

Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Ekologinis projektavimas – politika, kuria gerinamas, taikant geresnį projektavimą, gaminių aplinkosauginis veiksmingumas per visą jų būvio ciklą, ypač jų energijos vartojimo efektyvumas.
Elektros variklis – įrenginys, kuris elektrinę įėjimo galią keičia sukamąja mechanine išėjimo galia ir kurio sukimosi greitis ir sukimo momentas priklauso nuo tokių veiksnių kaip maitinimo įtampa ir variklio polių skaičius.
Tolydžiojo reguliavimo pavara – elektroninis galios keitiklis, maitinimo elektros srovę verčiantis į varikliui tiekiamą kintamo dažnio ir įtampos srovę ir taip nuolat reguliuojantis vienam varikliui tiekiamą elektros energiją, kad mechaninė variklio atiduodamoji galia būtų reguliuojama pagal variklio sukamos apkrovos sukimo momento ir sūkių skaičiaus charakteristiką. Prie jos priskiriamos visos elektroninės dalys, prijungtos tarp elektros tinklo ir variklio, įskaitant apsaugos įtaisus, transformatorius ir pagalbinius įrenginius.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2019 m. spalio 1 d. Komisijos reglamentas (ES) 2019/1781, kuriuo pagal Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2009/125/EB nustatomi elektros variklių ir tolydžiojo reguliavimo pavarų ekologinio projektavimo reikalavimai, iš dalies keičiamas Reglamentas (EB) Nr. 641/2009, kuriuo nustatomi autonominių beriebokšlių apytakinių siurblių ir į gaminius įmontuojamų beriebokšlių apytakinių siurblių ekologinio projektavimo reikalavimai, ir panaikinamas Komisijos reglamentas (EB) Nr. 640/2009 (OL L 272, 2019 10 25, p. 74–94)

Vėlesni Reglamento 2019/1781 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2009 m. spalio 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2009/125/EB, nustatanti ekologinio projektavimo reikalavimų su energija susijusiems gaminiams nustatymo sistemą (OL L 285, 2009 10 31, p. 10–35)

Žr. konsoliduotą versiją.

2009 m. liepos 22 d. Komisijos reglamentas (EB) Nr. 641/2009, kuriuo įgyvendinant Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2005/32/EB nustatomi autonominių beriebokšlių apytakinių siurblių ir į gaminius įmontuojamų beriebokšlių apytakinių siurblių ekologinio projektavimo reikalavimai (OL L 191, 2009 7 23, p. 35–41)

Žr. konsoliduotą versiją.

Komisijos komunikatas, parengtas įgyvendinant Komisijos reglamentą (EB) Nr. 640/2009, kuriuo įgyvendinant Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2005/32/EB nustatomi elektros variklių ekologinio projektavimo reikalavimai (Darniųjų standartų pavadinimų ir nuorodinių žymenų skelbimas pagal direktyvą) (OL C 394, 2012 12 20, p. 20–21)

paskutinis atnaujinimas 08.06.2021

Top