EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Prekybos, plėtros ir bendradarbiavimo susitarimas (PPBS) su Pietų Afrika

Prekybos, plėtros ir bendradarbiavimo susitarimas (PPBS) su Pietų Afrika

 

DOKUMENTAI, KURIŲ SANTRAUKA PATEIKIAMA:

ES ir Pietų Afrikos susitarimas dėl prekybos, plėtros ir bendradarbiavimo

Sprendimas dėl ES, jos valstybių narių ir Pietų Afrikos Respublikos susitarimo dėl prekybos, plėtros ir bendradarbiavimo sudarymo

KOKS ŠIO SUSITARIMO IR ŠIO SPRENDIMO TIKSLAS?

Šiuo susitarimu siekiama sustiprinti ryšius tarp ES ir Pietų Afrikos įvairiose prekybos, plėtros ir bendradarbiavimo srityse.

Sprendimu sudaromas susitarimas ES vardu.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Susitarimu siekiama kelių tikslų:

  • sustiprinti dialogą tarp šalių;
  • suteikti Pietų Afrikai paramą pereinamojo ekonominio ir socialinio proceso metu,
  • skatinti regioninį bendradarbiavimą ir šalies ekonominę integraciją pietinės Afrikos ir pasaulio ekonomikoje;
  • plėsti ir liberalizuoti prekybą prekėmis, paslaugomis ir kapitalu tarp šalių.

Remiantis pagarba demokratijos principams, žmogaus teisėms ir įstatymo viršenybei, susitarimu užmezgamas nuolatinis politinis dialogas abipusiškai aktualiomis temomis tiek dvišaliu, tiek regioniniu lygiu (ES dialogo su pietinės Afrikos šalimis ir Afrikos, Karibų ir Ramiojo vandenyno (AKR) šalimis).

Susitarimo galiojimo trukmė neapibrėžta, bet jį galima peržiūrėti per 5 metus nuo jo įsigaliojimo, norint apsvarstyti galimas pataisas.

Susitarimas aprėpia daugelį sričių, įskaitant plėtros ateityje nuostatą, kad būtų galima išplėsti bendradarbiavimo sritis.

Prekyba

PPBS nustatomas lengvatinis prekybos režimas tarp ES ir Pietų Afrikos su laipsnišku perėjimu prie laisvosios prekybos zonos (LPZ). ES yra pagrindinė Pietų Afrikos prekybos ir investicijų partnerė. LPZ siekiama užtikrinti Pietų Afrikai geresnę prieigą prie ES rinkos ir ES – prie Pietų Afrikos rinkos. Todėl ji atlieka svarbų vaidmenį Pietų Afrikos integracijoje į pasaulio ekonomiką. Susitarimas aprėpia apie 90 % dabartinės dvišalės prekybos tarp šalių.

Susitarimu numatoma per 10 metų liberalizuoti 95 % ES importo iš Pietų Afrikos ir per 12 metų – 86 % Pietų Afrikos importo iš ES. Siekiant apsaugoti pažeidžiamus abiejų šalių sektorius, tam tikri produktai neįtraukti į LPZ, o prekyba kitais liberalizuota tik iš dalies. ES tai daugiausia žemės ūkio gaminiai, o Pietų Afrikai – pramonės produktai, ypač tam tikri motorinių transporto priemonių produktai ir tekstilės bei aprangos produktai. Tačiau nuo 2006 m. gruodžio mėn. egzistuoja nuostata dėl prekybos liberalizavimo motorinių transporto priemonių sektoriuje.

Susitarime nustatomos išsamios kilmės taisyklės, siekiant užtikrinti, kad produktai, kuriems taikomos lengvatinės prekybos sąlygos, yra tik Pietų Afrikos arba ES kilmės. Atsižvelgiant į šiuolaikinius tarptautinės gamybos procesus, dėl specialių nuostatų kilmės taisyklės yra lankstesnės.

Pietų Afrika ir ES gali taikyti apsaugos priemones, jei importuojamas produktas kelia didelę grėsmę nacionalinei pramonei. Pagal susitarimą Pietų Afrika taip pat gali taikyti pereinamąsias apsaugos priemones (pvz., muitų padidinimą ar panaikintų muitų pakartotinį įvedimą). Be to, panašiomis priemonėmis galima apsaugoti Centrinės Afrikos muitų sąjungos nares ir tolimiausius ES regionus (pvz., Rejunjoną).

Susitarime numatytos priemonės, skirtos išvengti bendrovių, turinčių dominuojančią padėtį rinkoje, piktnaudžiavimo ir taip užtikrinti laisvą konkurenciją tarp ES ir Pietų Afrikos bendrovių. Bendradarbiavimas vyksta per konsultacijų tarp kompetentingų institucijų sistemą. Be to, ES teikia techninę pagalbą, padėdama Pietų Afrikai restruktūrizuoti konkurencijos įstatymus. Susitarime taip pat pripažįstama būtinybė užtikrinti tinkamą intelektinės nuosavybės apsaugą ir prireikus Pietų Afrikai teikiamos skubios konsultacijos bei techninė pagalba.

Galiausiai PPBS numato artimą bendradarbiavimą daugelyje su prekyba susijusių sričių, įskaitant muitinės paslaugas, laisvą paslaugų ir kapitalo judėjimą bei technines kliūtis, pvz., sertifikavimą ir standartizaciją.

Bendradarbiavimas vystymosi srityje

ES pagalba Pietų Afrikai vystymosi srityje daugiausiai skiriama iš ES biudžeto per vystomojo bendradarbiavimo finansavimo priemonę.

Daugiametėje orientacinėje bendradarbiavimo su Pietų Afrika 2014–2020 m. programoje didžiausias dėmesys skiriamas 3 sritims:

  • darbo vietų kūrimui;
  • švietimui, mokymui ir inovacijoms;
  • pajėgios ir besivystančios valstybės kūrimui.

Kaip ir kituose bendradarbiavimo vystymosi srityje susitarimuose, esminis pagalbos elementas yra decentralizuotas bendradarbiavimas, todėl reikalingas didelis pilietinės visuomenės įtraukimas į vystymosi procesą.

Ekonominis bendradarbiavimas

Abi šalys didina ekonominį bendradarbiavimą daugelyje sričių, pvz., pramonės (siekiant padėti restruktūrizuoti Pietų Afrikos pramonę), informacinės visuomenės, mažųjų ir vidutinių įmonių kūrimo ir vystymo, transporto ir energetikos. Bendradarbiavimas šioje srityje taip pat turi skatinti jų ekonomikų tvariąją plėtrą bei saugoti aplinką.

Kiti aspektai

Susitarimo nuostatos apima labai įvairias sritis, pvz.:

  • socialinį bendradarbiavimą, pagrįstą dialogu apie įvairius aspektus, pvz., asociacijų laisvę, darbuotojų teises, vaikų teises, lyčių lygybę ir smurtą prieš moteris;
  • bendradarbiavimą aplinkosaugos srityje, ypač dėl klimato kaitos;
  • kultūrinį bendradarbiavimą;
  • bendradarbiavimą kovoje su narkotikais ir pinigų plovimu;
  • bendradarbiavimą sveikatos apsaugos srityje, ypač kovoje su AIDS.

Galiausiai PPBS yra institucinių nuostatų. Juo sukuriama bendradarbiavimo taryba, turinti užtikrinti sklandų susitarimo veikimą. Ji numato reguliarius kontaktus tarp šalių, pvz., jų parlamentų ir ES Ekonomikos ir socialinio reikalų komiteto bei jo Pietų Afrikos atitikmens, Nacionalinės ekonomikos vystymo ir darbo tarybos.

NUO KADA TAIKOMAS SUSITARIMAS IR SPRENDIMAS?

PPBS pasirašytas 1999 m. spalio 11 d. Pretorijoje, o visiškai įsigaliojo 2004 m. gegužės 1 d. Tačiau kai kurios nuostatos, patenkančios į ES kompetenciją, buvo taikomos nuo 2000 m. sausio 1 d.

2016 m. birželio mėn. Pietų Afrika kartu su kitomis 5 Afrikos valstybėmis (Botsvana, Lesotu, Mozambiku, Namibija ir Svazilandu) pasirašė ES–PAVB EPS (Ekonominės partnerystės susitarimą su Pietų Afrikos vystymosi bendrija). Ratifikavus, EPS pakeis PPBS prekybos taisykles.

KONTEKSTAS

Šį susitarimą papildo 3 papildomi susitarimai: mokslo ir technologijų susitarimas bei Vyno ir Stipriųjų gėrimų susitarimai. Žuvininkystės susitarimas, numatytas pagal PPBS, nebuvo sudarytas. Pietų Afrika taip pat yra kvalifikuota Kotonu susitarimo, reglamentuojančio santykius tarp ES ir AKR šalių, narė.

Daugiau informacijos galite rasti:

PAGRINDINIAI DOKUMENTAI

Europos bendrijos bei jos valstybių narių ir Pietų Afrikos Respublikos prekybos, plėtros ir bendradarbiavimo susitarimas 1 protokolas dėl sąvokos „kilmės statusą turintys produktai“ apibrėžimo ir administracinio bendradarbiavimo metodų. 2 protokolas dėl dėl tarpusavio administracinės pagalbos muitinės veikloje – Galutinis aktas – Deklaracijos (OL L 311, 1999 12 4, p. 3–415)

Vėlesni susitarimo daliniai pakeitimai buvo įterpti į pagrindinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

2004 m. balandžio 26 d. Tarybos sprendimas 2004/441/EB dėl Europos bendrijos, jos valstybių narių ir Pietų Afrikos Respublikos susitarimo dėl prekybos, plėtros ir bendradarbiavimo sudarymo (OL L 127, 2004 4 29, p. 109)

SUSIJĘS DOKUMENTAS

1999 m. gruodžio 17 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 2793/1999 dėl tam tikrų Europos bendrijos ir Pietų Afrikos Respublikos susitarimo dėl prekybos, plėtros ir bendradarbiavimo taikymo procedūrų (OL L 337, 1999 12 30, p. 29-33)

Žr. konsoliduotą versiją.

paskutinis atnaujinimas 08.10.2018

Top