Sistema, skirta kredito administratoriams ir kredito pirkėjams
DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:
Direktyva (ES) 2021/2167 dėl kredito administratorių ir kredito pirkėjų
KOKS ŠIOS DIREKTYVOS TIKSLAS?
- Šia direktyva suderinamos kredito administratoriams* ir kredito pirkėjams* taikomos taisyklės, susijusios su kreditoriaus teisėmis pagal neveiksnią kredito sutartį.
- Ja siekiama remti neveiksnių paskolų* antrinių rinkų plėtrą Europos Sąjungoje (ES), kartu užtikrinant, kad tokių paskolų pardavimas nepažeistų skolininkų teisių.
PAGRINDINIAI ASPEKTAI
Direktyva, išskyrus kai kurias aiškiai apibrėžtas išimtis, taikoma ir kredito administratoriams, ir kreditoriaus teisių pagal neveiksnaus kredito sutartį pirkėjams.
Veiklos leidimų suteikimas kredito administratoriams
Kredito administratoriai privalo:
- gauti veiklos leidimą iš atitinkamos nacionalinės institucijos;
- atitikti tam tikras sąlygas (to nepadarius yra pagrindas atmesti paraišką):
- būti juridiniu asmeniu, kurio registruotoji buveinė arba pagrindinė buveinė yra toje ES valstybėje narėje,
- įrodyti, kad jų valdymo ar administravimo organų nariai yra nepriekaištingos reputacijos, neteisti, nėra bankrutavę, turi žinių ir patirties, kad galėtų veikti kompetentingai ir atsakingai,
- taikyti patikimą valdymą ir tinkamą vidaus kontrolę,
- laikytis taisyklių dėl skolininkų apsaugos ir sąžiningo bei kruopštaus elgesio su jais, taip pat dėl jų skundų registravimo ir nemokamo nagrinėjimo,
- taikyti tinkamas kovos su pinigų plovimu ir terorizmo finansavimu procedūras,
- laikytis taikomų nacionalinių ataskaitų ir viešo informacijos atskleidimo reikalavimų.
Nacionalinės kompetentingos institucijos privalo:
- taikyti kredito administratoriams leidimų išdavimo tvarką, pagal kurią reikalaujama, kad jie įrodytų, jog atitinka visas sąlygas;
- per 90 dienų nuspręsti, ar suteikti leidimą, ar atsisakyti jį suteikti;
- taikyti priežiūros, tyrimo ir sankcijų taikymo įgaliojimus bei tam tikrais atvejais panaikinti veiklos leidimą;
- tvarkyti viešai prieinamą visų kredito administratorių registrą internete;
- leisti kredito administratoriams, turintiems veiklos leidimą vienoje valstybėje narėje, tam tikromis sąlygomis verstis veikla kitoje ES šalyje.
Kredito pirkėjai ir kredito administratoriai, bendraudami su skolininkais, privalo:
- veikti garbingai, sąžiningai ir profesionaliai;
- teikti skolininkams informaciją, kuri nebūtų klaidinanti, neaiški ar melaginga;
- gerbti ir saugoti skolininkų asmeninę informaciją ir privatumą;
- nepriekabiauti prie skolininkų, nenaudoti prievartos jų atžvilgiu ir nedaryti jiems nederamos įtakos;
- perleidus kreditoriaus teises ir prieš pirmąjį skolų išieškojimą arba kai to prašo skolininkas, pateikti skolininkui šią informaciją:
- perleidimo datą ir kredito pirkėjo tapatybę bei kontaktinius duomenis,
- skolininko mokėtinas sumas, suskirstytas į kapitalo, palūkanų, mokesčių ir kitų rinkliavų sumas,
- pareiškimą, kuriuo patvirtinama, kad toliau taikomi visi atitinkami ES ir nacionalinės teisės aktai,
- atitinkamų nacionalinių valdžios institucijų pavadinimus, adresus ir kontaktinius duomenis.
Teisė gauti informaciją
Kredito įstaigos privalo:
- suteikti būsimiems kredito pirkėjams informaciją apie kreditoriaus teises, kad jie patys galėtų įvertinti tikimybę susigrąžinti negrąžintą paskolą;
- du kartus per metus savo nacionalinėms institucijoms pateikti informaciją, pavyzdžiui, informaciją apie kredito pirkėjus ir bendrą neapmokėtą sumą, susijusią su perleistais kredito portfeliais, įskaitant jų skaičių ir dydį.
Kredito pirkėjai, perleidžiantys kreditoriaus teises, privalo du kartus per metus ir galbūt kas ketvirtį pateikti atitinkamoms institucijoms išsamią informaciją apie naują pirkėją ir, pavyzdžiui, bendrą neapmokėtą sumą.
Valstybės narės yra atsakingos už atitinkamų administracinių nuobaudų už direktyvos pažeidimą ir taisomųjų priemonių nustatymą.
Europos bankininkystės institucija skelbia gaires ir techninius standartus dėl išsamių šios direktyvos aspektų.
Šia direktyva iš dalies keičiama Direktyva 2008/48/EB (žr. santrauką) ir Direktyva 2014/17/ES (žr. santrauką).
Europos Komisija turi pateikti šias ataskaitas:
NUO KADA TAIKOMOS ŠIOS TAISYKLĖS?
- Direktyva turėjo būti perkelta į nacionalinę teisę ne vėliau kaip 2021 m. gruodžio 28 d. Šios taisyklės taikomos nuo 2023 m. gruodžio 30 d.
- Remiantis 2023 m. gruodžio 30 d. nacionaline teise, subjektams, kurie jau vykdo kredito administravimo veiklą, bus leidžiama ją tęsti savo buveinės valstybėje narėje iki 2024 m. birželio 29 d. arba iki tos dienos, kai jie gaus leidimą pagal šią direktyvą, atsižvelgiant į tai, kuri data ankstesnė.
KONTEKSTAS
- Banko paskola paprastai laikoma neveiksnia, kai praeina daugiau kaip 90 dienų, o skolininkas nemoka sutartų įmokų ar palūkanų, arba kai tampa mažai tikėtina, kad paskola bus grąžinta.
- Veiksmingai valdant neveiksnias paskolas, mažinama rizika bankų balanse, sudarant jiems sąlygas sutelkti dėmesį į skolinimą įmonėms ir fiziniams asmenims.
SVARBIAUSIOS SĄVOKOS
Kredito administratorius – juridinis asmuo, kuris administruoja ir užtikrina kreditoriaus teises ir pareigas pagal neveiksnią kredito sutartį.
Kredito pirkėjas – fizinis arba juridinis asmuo, išskyrus kredito įstaigą, kuris perka kreditoriaus teises pagal neveiksnią kredito sutartį arba pačią sutartį.
Neveiksni paskola – banko paskola, kurią vėluojama grąžinti arba kurios skolininkas greičiausiai negrąžins.
PAGRINDINIS DOKUMENTAS
2021 m. lapkričio 24 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2021/2167 dėl kredito administratorių ir kredito pirkėjų, kuria iš dalies keičiamos direktyvos 2008/48/EB ir 2014/17/ES (OL L 438, 2021 12 8, p. 1–37).
SUSIJĘ DOKUMENTAI
2014 m. vasario 4 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2014/17/ES dėl vartojimo kredito sutarčių dėl gyvenamosios paskirties nekilnojamojo turto, kuria iš dalies keičiamos direktyvos 2008/48/EB ir 2013/36/ES bei Reglamentas (ES) Nr. 1093/2010 (OL L 60, 2014 2 28, p. 34–85).
Vėlesni Direktyvos 2014/17/ES daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.
2013 m. birželio 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 575/2013 dėl prudencinių reikalavimų kredito įstaigoms ir investicinėms įmonėms ir kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 648/2012 (OL L 176, 2013 6 27, p. 1–337).
Žr. konsoliduotą versiją.
2010 m. lapkričio 24 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1092/2010 dėl Europos Sąjungos finansų sistemos makrolygio rizikos ribojimo priežiūros ir Europos sisteminės rizikos valdybos įsteigimo (OL L 331, 2010 12 15, p. 1–11).
Žr. konsoliduotą versiją.
2010 m. lapkričio 24 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1093/2010, kuriuo įsteigiama Europos priežiūros institucija (Europos bankininkystės institucija), iš dalies keičiamas Sprendimas Nr. 716/2009/EB ir panaikinamas Komisijos sprendimas 2009/78/EB (OL L 331, 2010 12 15, p. 12–47).
Žr. konsoliduotą versiją.
2008 m. balandžio 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2008/48/EB dėl vartojimo kredito sutarčių ir panaikinanti Tarybos direktyvą 87/102/EEB (OL L 133, 2008 5 22, p. 66–92).
Žr. konsoliduotą versiją.
paskutinis atnaujinimas 27.04.2022