EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Europos regionų komitetas

Europos regionų komitetas

 

DOKUMENTAI, KURIŲ SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Europos Sąjungos sutarties 13 straipsnis. Nuostatos dėl institucijų

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 300 straipsnis. Sąjungos patariamieji organai

SESV 305 straipsnis (EB sutarties ex 263 straipsnio antroji, trečioji ir ketvirtoji pastraipos). Europos regionų komitetas

SESV 306 straipsnis (EB sutarties ex 264 straipsnis). Europos regionų komitetas

SESV 307 straipsnis (EB sutarties ex 265 straipsnis). Europos regionų komitetas

Darbo tvarkos taisyklės

KOKS YRA ŠIŲ STRAIPSNIŲ IR DARBO TVARKOS TAISYKLIŲ TIKSLAS?

  • Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 13 straipsniu nustatoma, kad Europos Sąjungos (ES) institucijoms ir Europos Parlamentui, Europos Sąjungos Tarybai ir Europos Komisijai padės Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas (EESRK) ir Europos regionų komitetas (RK), atliekantys patariamąsias funkcijas.
  • Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 300 straipsniu nustatoma, kad RK susideda iš regionų ir vietos valdžios struktūrų atstovų, kurie turi regiono arba vietos valdžios rinkėjų mandatą arba yra politiškai atskaitingi išrinktai asamblėjai. RK narių nevaržo jokie privalomi nurodymai. Eidami savo pareigas, jie yra visiškai nepriklausomi ir veikia ES bendro intereso labui.
  • SESV 305 straipsniu nustatoma, kad RK narių skaičius neviršija 350 ir Taryba vieningai priima sprendimą, nustatantį komiteto sudėtį. Taryba, atsižvelgdama į kiekvienos ES valstybės narės siūlymus, skiria komiteto narius ir pakaitinius narius penkeriems metams. Pasibaigus politinio mandato, kuriuo remiantis jie buvo pasiūlyti, galiojimo laikui, RK narių kadencija baigiasi, ir paskui jie likusiam kadencijos laikui keičiami ta pačia tvarka. RK nariai tuo pačiu metu negali būti ir Europos Parlamento nariais.
  • SESV 306 straipsniu nustatoma, kad RK 2,5 metų kadencijai iš savo narių išsirenka pirmininką ir biurą. RK suteikiami įgaliojimai patvirtinti savo darbo tvarkos taisykles. Komitetą Parlamento, Tarybos ar Komisijos prašymu sušaukia jo pirmininkas. Jis gali susirinkti ir savo iniciatyva.
  • SESV 307 straipsniu reikalaujama, kad Parlamentas, Taryba ir Komisija su RK konsultuotųsi sutartyse numatytais atvejais ir visais kitais atvejais, ypač susijusiais su tarpvalstybiniu bendradarbiavimu, kai viena iš šių institucijų mano, kad tai reikalinga. RK nuomonė siunčiama Parlamentui, Tarybai ir Komisijai.
  • Darbo tvarkos taisyklėse nustatoma, kaip RK veikia ir kokia yra jo struktūra.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Nariai

RK narius penkerių metų kadencijai siūlo 27 ES valstybių narių vyriausybės, o skiria – Taryba. Tarybos sprendimu (ES) 2019/852 nustatoma, kad Jungtinei Karalystei išstojus iš ES komiteto narių skaičius neviršija 329.

Nacionalinės narių delegacijos atspindi bendrą kiekvienos valstybės narės politinę, geografinę ir vietos / regiono pusiausvyrą:

  • Vokietija, Prancūzija ir Italija: po 24;
  • Ispanija ir Lenkija: po 21;
  • Rumunija: 15;
  • Belgija, Bulgarija, Čekija, Graikija, Vengrija, Nyderlandai, Austrija, Portugalija ir Švedija: po 12;
  • Danija, Airija, Kroatija, Lietuva, Slovakija ir Suomija: po devynis;
  • Estija, Latvija ir Slovėnija: po septynis;
  • Kipras ir Liuksemburgas: po šešis;
  • Malta: penkis.

Nariai taip pat sudaro politines frakcijas, kurios atspindi jų politines pažiūras.

RK vaidmuo teisėkūros procedūroje

Darbo organizavimas

Komisijos rengia nuomonių, pranešimų ir rezoliucijų projektus, kurie vėliau priimami plenarinėje sesijoje. Šešios komisijos yra šios:

Komisijų sudėtis atspindi viso RK sudėtį. Kiekvienas narys priklauso bent vienai, bet ne daugiau kaip dviem komisijoms. Biuras gali daryti išimčių nacionalinių delegacijų, turinčių mažiau narių nei yra komisijų, nariams iš valstybių narių. Komisijų posėdžiai paprastai yra atviri ir vieši.

Plenarinėms sesijoms pirmininkauja RK pirmininkas. Jose sprendimai priimami atiduotų balsų dauguma, išskyrus atvejus, kai darbo tvarkos taisyklėse numatyta kitaip. Sesijos visada transliuojamos internetu. Plenarinė asamblėja priima:

  • nuomones, pranešimus ir rezoliucijas;
  • RK pajamų ir išlaidų sąmatos projektą;
  • RK politinius prioritetus kiekvienos penkerių metų kadencijos pradžioje.

Taip pat:

Biuras parengia RK politinę programą ir prižiūri jos įgyvendinimą. Jis taip pat koordinuoja plenarinės asamblėjos ir komisijų darbą. Biurą sudaro pirmininkas, pirmasis pirmininko pavaduotojas, kiti 27 pirmininko pavaduotojai (po vieną iš kiekvienos ES valstybės narės), 26 kiti nariai ir politinių frakcijų pirmininkai.

Pirmininkas atstovauja komitetui ir vadovauja jo darbui.

Tarpregioninės grupės – tai platformos, kuriose valstybių narių ir kitų šalių vietos ir regionų valdžios institucijos gali keistis nuomonėmis ir plėtoti naujas idėjas. Grupes sudaro ne mažiau kaip dešimt RK narių iš ne mažiau kaip keturių šalių arba regionų grupės, atstovaujančios tarpvalstybinio bendradarbiavimo projektui. Jos įsteigtos įvairiais klausimais, pavyzdžiui, dėl „Brexit‘o“, sveikatos ir salų regionų.

RK taip pat koordinuoja tinklus, kad regionai ir miestai galėtų keistis gerąja patirtimi.

Generalinis sekretoriatas

Regionų komitetas turi generalinį sekretoriatą, kuriam vadovauja generalinis sekretorius. Generalinį sekretorių penkerių metų laikotarpiui skiria biuras dviejų trečdalių narių balsų dauguma. Jis užtikrina, kad biuro ar pirmininko priimti sprendimai būtų vykdomi.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS PROCEDŪROS REGLAMENTAS?

Jis taikomas nuo 2023 m. liepos 22 d.

KONTEKSTAS

RK būstinė yra Briuselyje. Jis dalijasi kai kuriomis savo nuolatinio sekretoriato paslaugomis (susijusiomis su logistika, IRT ir vertimu) su EESRK.

Daugiau informacijos žr.:

  • RK (Europos regionų komitetas).

PAGRINDINIAI DOKUMENTAI

Europos Sąjungos sutarties suvestinė redakcija. III antraštinė dalis – Nuostatos dėl institucijų. 13 straipsnis (OL C 202, 2016 6 7, p. 22).

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Šeštoji dalis – Institucinės ir finansinės nuostatos. I antraštinė dalis – Institucijas reglamentuojančios nuostatos. 3 skyrius – Sąjungos patariamieji organai. 300 straipsnis (OL C 202, 2016 6 7, p. 177).

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Šeštoji dalis – Institucinės ir finansinės nuostatos. I antraštinė dalis – Institucijas reglamentuojančios nuostatos. 3 skyrius – Sąjungos patariamieji organai. 2 skirsnis – Regionų komitetas. 305 straipsnis (EB sutarties ex 263 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 178–179).

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Šeštoji dalis – Institucinės ir finansinės nuostatos. I antraštinė dalis – Institucijas reglamentuojančios nuostatos. 3 skyrius – Sąjungos patariamieji organai. 2 skirsnis – Regionų komitetas. 306 straipsnis (EB sutarties ex 264 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 179).

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo suvestinė redakcija. Šeštoji dalis – Institucinės ir finansinės nuostatos. I antraštinė dalis – Institucijas reglamentuojančios nuostatos. 3 skyrius – Sąjungos patariamieji organai. 2 skirsnis – Regionų komitetas. 307 straipsnis (EB sutarties ex 265 straipsnis) (OL C 202, 2016 6 7, p. 179).

Europos regionų komitetas. Darbo tvarkos taisyklės (OL L 184, 2023 7 21, p. 83–108).

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2020 m. sausio 20 d. Tarybos Sprendimas (ES) 2020/102, kuriuo skiriami Regionų komiteto nariai ir pakaitiniai nariai laikotarpiui nuo 2020 m. sausio 26 d. iki 2025 m. sausio 25 d. (OL L 20, 2020 ,1 24, p. 2–16).

Vėlesni Sprendimo 2020/102 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pagrindinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

Elgesio Kodeksas Europos Regionų Komiteto Nariams (OL L 20, 2020 1 24, p. 17–23).

2019 m. gegužės 21 d. Tarybos sprendimas (ES) 2019/852, kuriuo nustatoma Regionų komiteto sudėtis (OL L 139, 2019 5 27, p. 13–14).

paskutinis atnaujinimas 08.09.2023

Top