Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

ES draudimas prekiauti kankinimo įrankiais

ES draudimas prekiauti kankinimo įrankiais

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (ES) 2019/125 dėl prekybos tam tikromis prekėmis, kurios galėtų būti naudojamos mirties bausmei vykdyti, kankinimui ar kitokiam žiauriam, nežmoniškam ar žeminančiam elgesiui ir baudimui

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

  • Jame reikalaujama, kad ES šalių institucijos atskirtų prekes, kurios praktiškai naudojamos tik mirties bausmei vykdyti arba kankinimui*, ir prekes, kurios galėtų būti naudojamos tokiems tikslams.
  • Jame uždraudžiama prekyba prekėmis, kurios gali būti naudojamos mirties bausmei vykdyti, kankinimui ar kitokiam žiauriam, nežmoniškam ar žeminančiam elgesiui ir baudimui*.
  • Jame nustatyta leidimo sistema, sukurta tam, kad nebūtų vykdomas prekių, kurios galėtų būti naudojamos tokiems tikslams, eksportas.
  • Jame nustatomos su tokiomis prekėmis susijusių tarpininkavimo paslaugų*, techninės pagalbos*, mokymo ir reklamos paslaugų teikimo taisyklės.
  • Juo kodifikuojamas keletą kartų iš esmės keistas Reglamentas (EB) Nr. 1236/2005.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Draudimai

Reglamentu draudžiama:

  • vykdyti prekių, kurios praktiškai naudojamos tik mirties bausmei vykdyti arba kankinimui ir kitokiam žiauriam, nežmoniškam ar žeminančiam elgesiui ir baudimui, (II priedas) eksportą ir importą;
  • teikti su tokiomis prekėmis susijusią techninę pagalbą;
  • tarpininkams ir techninės pagalbos teikėjams mokyti naudotis tokiomis prekėmis ES nepriklausančiose šalyse, taip pat
    • skatinti tokių prekių pardavimą ES vykstančiose prekybos mugėse arba parodose ir
    • parduoti arba pirkti tokių prekių reklamos vietą spaudoje arba internete ir televizijos ar radijo reklamos laiką.

Eksporto leidimai

Reglamente nustatytos eksporto leidimų išdavimo taisyklės.

  • I priede pateiktas ES šalių kompetentingų institucijų, kurioms leidžiama išduoti tokius leidimus, sąrašas. Kompetentingos institucijos neišduoda leidimo, jei yra pagrįstų priežasčių manyti, kad prekės galėtų būti naudojamos pirmiau nurodytiems tikslams. Prekėms, kurios tik vežamos per ES muitų teritoriją, leidimo nereikalaujama.
  • Prekių, kurios galėtų būti naudojamos kankinimui ar kitokiam žiauriam, nežmoniškam ar žeminančiam elgesiui ir baudimui sąrašas pateiktas III priede.
  • Į III priedą neįtraukiama:
  • Prekių, kurios galėtų būti naudojamos mirties bausmei vykdyti ir kurias viena ar daugiau ES nepriklausančių šalių, nepanaikinusių mirties bausmės, patvirtino arba faktiškai naudojo mirties bausmei vykdyti, sąrašas pateiktas IV priede. ES „bendrojo eksporto leidimo“ išdavimo sąlygos išdėstytos V priedo 3 dalyje. To paties priedo 2 dalyje yra nurodytos paskirties šalys, į kurias eksportuojant leidimo nereikalaujama.
  • Leidimai prekių, kurios galėtų būti naudojamos kankinimui, eksportui, importui arba tranzitui turi būti išduodami pagal VII priede pateiktą formą.
  • Leidimai tarpininkavimo paslaugoms turi būti išduodami pagal VIII priede pateiktą formą.
  • Leidimai techninei pagalbai turi būti išduodami pagal IX priede pateiktą formą.
  • Visi tokie leidimai galioja visoje ES.
  • ES šalių institucijos gali atsisakyti išduoti eksporto leidimą ir gali panaikinti, sustabdyti, pakeisti ar atšaukti leidimą, kurį jau yra išdavusios.
  • Jei leidimas neišduotas, muitinė sulaiko deklaruotas prekes ir atkreipia dėmesį į galimybę pateikti paraišką leidimui gauti. Jei paraiška leidimui gauti nepateikiama per šešis mėnesius, muitinė sunaikina sulaikytas prekes.
  • Jei priimamas sprendimas atmesti paraišką leidimui gauti, ES šalies institucijos privalo apie tai informuoti visas kitas ES šalis ir Europos Komisiją.
  • Europos Komisija gali keisti prekių sąrašus, vos tik rinkoje pasirodo nauja įranga arba medžiagos.
  • ES šalys privalo rengti metines veiklos ataskaitas.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Reglamentas taikomas nuo 2019 m. vasario 20 d. Reglamentu (ES) 2019/125 buvo kodifikuotas ir pakeistas Reglamentas (EB) Nr. 1236/2005 ir jo vėlesni daliniai pakeitimai.

KONTEKSTAS

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Kankinimas: veiksmas, kuriuo asmeniui tyčia sukeliamas labai didelis fizinio ar psichinio pobūdžio skausmas ar kančia siekiant iš to asmens arba trečiojo asmens išgauti informaciją ar prisipažinimą, nubausti tą asmenį už veiksmą, kurį tas asmuo arba trečiasis asmuo yra padaręs ar yra įtariamas padaręs, ar siekiant tą asmenį arba trečiąjį asmenį įbauginti ar daryti jam spaudimą, arba dėl bet kurios kitos priežasties, grindžiamos bet kokio pobūdžio diskriminacija, kai toks skausmas ar kančia sukeliama valstybės pareigūno arba kito oficialias pareigas einančio asmens, arba jam pakursčius, sutikus ar tyliai pritarus. Tačiau ši sąvoka neapima tik dėl teisėtų bausmių patiriamo, joms būdingo ar su jomis susijusio skausmo ar kančios. Mirties bausmė jokiomis aplinkybėmis nėra laikoma teisėta bausme.
Kitoks žiaurus, nežmoniškas ar žeminantis elgesys ir baudimas: veiksmas, kuriuo asmeniui sukeliamas tam tikro minimalaus lygio fizinio ar psichinio pobūdžio skausmas ar kančia, kai toks skausmas ar kančia sukeliama valstybės pareigūno arba kito oficialias pareigas einančio asmens, arba jam pakursčius, sutikus ar tyliai pritarus. Tačiau ši sąvoka neapima tik dėl teisėtų bausmių patiriamo, joms būdingo ar su jomis susijusio skausmo ar kančios. Mirties bausmė jokiomis aplinkybėmis nėra laikoma teisėta bausme.
Tarpininkavimo paslaugos: derybos dėl atitinkamų prekių pirkimo, pardavimo arba tiekimo iš vienos ES nepriklausančios šalies į bet kurią kitą ES nepriklausančią šalį sandorių arba tokių sandorių organizavimas, atitinkamų prekių, esančių trečiojoje šalyje, pardavimas arba pirkimas siekiant jas persiųsti į kitą ES nepriklausančią šalį.
Techninė pagalba: visa techninė pagalba, susijusi su remontu, kūrimu, gamyba, bandymu, priežiūra, montavimu ar bet kuriuo kitu techniniu aptarnavimu, kuri gali būti teikiama duodant nurodymus, patarimus, organizuojant mokymą, perduodant darbo žinias ar įgūdžius arba teikiant konsultacines paslaugas. Techninei pagalbai priskiriama žodinė pagalba ir elektroninėmis priemonėmis teikiama pagalba.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2019 m. sausio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2019/125 dėl prekybos tam tikromis prekėmis, kurios galėtų būti naudojamos mirties bausmei vykdyti, kankinimui ar kitokiam žiauriam, nežmoniškam ar žeminančiam elgesiui ir baudimui (kodifikuota redakcija) (OL L 30, 2019 1 31, p. 1–57)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2012 m. kovo 14 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 258/2012, kuriuo įgyvendinamas Jungtinių Tautų protokolo prieš neteisėtą šaunamųjų ginklų, jų dalių ir komponentų bei šaudmenų gamybą ir prekybą jais, papildančio Jungtinių Tautų Konvenciją prieš tarptautinį organizuotą nusikalstamumą (JT šaunamųjų ginklų protokolas), 10 straipsnis ir nustatoma šaunamųjų ginklų, jų dalių ir komponentų bei šaudmenų eksporto leidimų sistema, importo ir tranzito priemonės (OL L 94, 2012 3 30, p. 1–15)

2009 m. gegužės 5 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 428/2009, nustatantis Bendrijos dvejopo naudojimo prekių eksporto, persiuntimo, susijusių tarpininkavimo paslaugų ir tranzito kontrolės režimą (OL L 134, 2009 5 29, p. 1–269)

Vėlesni Reglamento (EB) Nr. 428/2009 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pagrindinį dokumentą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

2008 m. gruodžio 8 d. Tarybos bendroji pozicija 2008/944/BUSP, nustatanti bendrąsias taisykles, reglamentuojančias karinių technologijų ir įrangos eksporto kontrolę (OL L 335, 2008 12 13, p. 99–103)

paskutinis atnaujinimas 05.04.2019

Top