Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Taisyklės dėl prekybos kiaušiniais standartų

Taisyklės dėl prekybos kiaušiniais standartų

 

DOKUMENTAI, KURIŲ SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (EB) Nr. 589/2008 – prekybos kiaušiniais standartai

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

Juo nustatomi prekybos standartai kiaušiniams*, parduodamiems ES, įskaitant kiaušinių rūšiavimą, žymėjimą, vištų gyvenimo sąlygas ir duomenų registravimą.

Juo įgyvendinamas Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1234/2007 – kuris buvo panaikintas ir pakeistas Reglamentu (ES) Nr. 1308/2013 – juo nustatomos taisyklės dėl žemės ūkio produktų rinkų organizavimo ir dėl prekybos jais ES, įskaitant prekybos kai kuriais produktais, kaip antai kiaušiniais, standartus.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Kiaušiniai gali būti priskiriami arba A klasei, arba B klasei.

A klasės kiaušiniai turi atitikti šias kokybės charakteristikas:

  • normalios formos lukštas, švarus ir nepažeistas;
  • oro tarpas kiaušinyje – ne didesnis kaip 6 mm;
  • trynys neturi ryškių kontūrų ir sukant šiek tiek paslankus;
  • baltymas švarus ir skaidrus;
  • kiaušinyje neturi būti pašalinių medžiagų ir kvapo;
  • kiaušinyje gemalo ląstelė turi būti neišsivysčiusi.

A klasės kiaušiniai prieš rūšiavimą ar po jo neplaunami ir nevalomi, be to, jie nekonservuojami ir neatšaldomi žemesnėje kaip + 5 °C temperatūroje.

A klasės kiaušiniai rūšiuojami pagal svorį:

  • XL – sveria daugiau kaip 72 g,
  • M – 63–72 g,
  • M – 53–62 g,
  • S – sveria mažiau kaip 53 g.

B klasės kiaušiniai – tai kiaušiniai, neatitinkantys A klasės kiaušinių kokybės charakteristikų, arba A klasės kiaušiniai, kurių rūšis buvo pažeminta.

Kiaušiniai rūšiuojami ir pakuojami bei jų pakuotės* ženklinamos tik pakavimo centruose. Pakavimo centrai turi turėti tinkamą įrangą kiaušiniams rūšiuoti ir ženklinti. Kiaušiniai surūšiuojami, paženklinami ir supakuojami per dešimt dienų nuo padėjimo dienos.

Kiaušinių vežimo pakuotės ženklinamos nurodant:

  • gamintojo pavadinimą ir adresą,
  • gamintojo kodą,
  • kiaušinių skaičių ir (arba) jų svorį,
  • kiaušinių padėjimo datą arba laikotarpį,
  • išsiuntimo datą.

Ant pakuotės su A klasės kiaušiniais turi būti nuoroda, žyminti auginimo metodą ir tinkamumo vartoti trumpiausią terminą – ne ilgesnį kaip 28 dienos po kiaušinių padėjimo.

Kiaušiniai gali būti ženklinami kaip „laisvai laikomų vištų kiaušiniai“, „ant kraiko laikomų vištų kiaušiniai“ arba „narvuose laikomų vištų kiaušiniai“. Laisvai laikomoms vištoms turi būti sudarytos sąlygos visą dieną būti lauko aptvaruose; tačiau gamintojai rytais gali riboti vištų laikymą tokiuose aptvaruose pagal įprastą geros paukštininkystės praktiką. „Narvuose laikomų vištų kiaušiniai“ reiškia, kad vištos buvo laikomos pagerintuose narveliuose*, nes bateriniai narvai (dar vadinami „nepagerintais“ narveliais) nuo 2012 m. ES yra uždrausti (Tarybos direktyva 1999/74/EB – dedeklių vištų apsauga).

Jei ES priims visuomenės sveikatai apsaugoti skirtas priemones, kuriomis reikalaujama, kad vištos turi būti laikomos uždarytos, pvz., per paukščių gripo protrūkį, kiaušiniai vis tiek gali būti parduodami kaip „laisvai laikomų vištų kiaušiniai“, bet su sąlyga, kad vištos bus laikomos uždarytos ne ilgiau kaip 16 savaičių be pertraukos.

Lauko aptvarai turi būti didžiąja dalimi apaugę augmenija ir nenaudojami kitais tikslais, išskyrus sodams, miškingoms vietovėms ir naminių gyvulių ganykloms.

Lauko aptvaruose viename hektare vištoms prieinamo žemės ploto turi būti ne daugiau kaip 2 500 vištų arba vienai vištai tenka 4 m2 ploto.

Žodžiai „ekstra“ arba „ekstra švieži“ gali būti vartojami kaip aukštesnės kokybės nuoroda ant A klasės kiaušinių pakuočių iki devintos dienos po kiaušinių padėjimo.

Gali būti nurodoma, kad vištos lesintos grūdais, jei grūdai sudaro ne mažiau kaip 60% lesalo.

Kiaušinių gamintojai turi išsaugoti šiuos registruojamus duomenis:

  • auginimo būdas,
  • vištų skaičių ir amžių,
  • išbrokavimo datą ir išbrokuotų vištų skaičių,
  • per dieną parduotų kiaušinių skaičių arba svorį,
  • pirkėjų pavadinimus ir adresus.

ES valstybės narės turi paskirti inspektorius, kurie atlieka atitikties patikrinimus.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Reglamentas taikomas nuo 2008 m. liepos 1 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Kiaušinis: Galus galus rūšies vištų kiaušiniai su lukštu, kurie yra tinkami tiesiogiai vartoti žmonių maistui arba kiaušinių gaminiams ruošti, išskyrus sudužusius, perintus arba virtus kiaušinius.
Pakuotė: A arba B klasės kiaušinių pakuotė, išskyrus vežimo pakuotę ir pramoninių kiaušinių talpyklas (šie kiaušiniai nėra skirti žmonių maistui).
Pagerinti narveliai: narveliai, kurie buvo pakeisti siekiant išspręsti baterinių narvų problemas, susijusias su gyvūnų gerove, tačiau išsaugant kai kuriuos ekonominius ir su paukštininkyste susijusius privalumus, būdingus sistemoms be narvų.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2008 m. birželio 23 d. Komisijos reglamentas (EB) Nr. 589/2008, kuriuo nustatomos išsamios Tarybos reglamento (EB) Nr. 1234/2007 įgyvendinimo taisyklės dėl prekybos kiaušiniais standartų (OL L 163, 2008 6 24, p. 6–23)

Reglamento (EB) Nr. 589/2008 paskesni daliniai pakeitimai buvo įterpti į pagrindinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2013 m. gruodžio 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1308/2013, kuriuo nustatomas bendras žemės ūkio produktų rinkų organizavimas ir panaikinami Tarybos reglamentai (EEB) Nr. 922/72, (EEB) Nr. 234/79, (EB) Nr. 1037/2001 ir (EB) Nr. 1234/2007 (OL L 347, 2013 12 20, p. 671–854)

Žr. konsoliduotą versiją.

1999 m. liepos 19 d. Tarybos direktyva 1999/74/EB, nustatanti būtiniausius dedeklių vištų apsaugos standartus (OL L 203, 1999 8 3, p. 53–57)

Žr. konsoliduotą versiją.

paskutinis atnaujinimas 27.02.2018

Top