Mokymasis visą gyvenimą: Europos kvalifikacijos
DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:
Rekomendacija dėl Europos mokymosi visą gyvenimą kvalifikacijų sandaros
KOKS ŠIOS REKOMENDACIJOS TIKSLAS?
- Persvarstant nacionalinių kvalifikacijų sistemų bendrą susiejimo sandarą – Europos kvalifikacijų sąrangą (EKS) mokymuisi visą gyvenimą* – rekomendacija siekiama pagerinti žmonių kvalifikacijų skaidrumą, palyginamumą ir perkeliamumą Europoje.
- Platesnis tikslas yra prisidėti prie švietimo ir mokymo sistemų modernizavimo ir darbuotojų bei besimokančiųjų įsidarbinimo, mobilumo ir socialinės integracijos didinimo.
PAGRINDINIAI ASPEKTAI
EKS persvarstymas užtikrina, kad būtų apimtos visos kvalifikacijų rūšys ir lygiai, įskaitant aukštojo mokslo, profesinio rengimo* bei mokymo ir bendrojo lavinimo kvalifikacijas, taip pat kvalifikacijas, kurias suteikia privatusis sektorius ir tarptautinės organizacijos.
Rekomendacijos ES šalims:
- naudoti EKS, kad susietų savo nacionalines kvalifikacijas, t. y. susietų savo kvalifikacijų lygius su II priede nurodytais EKS lygiais ir taikant III priede išdėstytus kriterijus bei IV priede nurodytus kokybės užtikrinimo principus, ir galėtų palyginti su kitų ES šalių nacionalinėmis kvalifikacijomis;
- prireikus skatinti kreditų sistemų* ir nacionalinių kvalifikacijų sandarų ar sistemų sąsajas, atsižvelgiant į V priede išdėstytus bendruosius kreditų sistemoms taikomus principus;
- peržiūrėti ir prireikus atnaujinti nacionalinių kvalifikacijų susiejimą pagal peržiūrėtą EKS;
- užtikrinti susiejimo proceso skaidrumą ir tinkamą visuomenės informavimą apie jį naudojant duomenų laukelius pagal VI priedą;
- skatinti visas suinteresuotas šalis (socialinius partnerius, viešąsias įdarbinimo tarnybas, švietimo paslaugų teikėjus, kokybės užtikrinimo įstaigas ir valdžios institucijas) naudoti EKS;
- užtikrinti EKS nacionalinių koordinavimo punktų* įgyvendinamų užduočių tolesnį įgyvendinimą ir koordinavimą.
Rekomendacijos Europos Komisijai:
-
koordinuotis su ES šalimis ir kitomis organizacijomis, dalyvaujančiomis EKS patariamosios grupės* veikloje siekiant:
- remti nuoseklų EKS įgyvendinimą visoje ES, būtent plėtojant bendras kvalifikacijų lyginimo metodikas ir keičiantis informacija bei gerąja patirtimi tarp ES šalių,
- parengti informacijos teikimo apie EKS gaires,
- išnagrinėti galimus kriterijus ir procedūras, pagal kuriuos būtų galima ES nepriklausančių šalių nacionalines ir regionines kvalifikacijų sandaras palyginti su EKS;
- užtikrinti tinkamą ES finansavimą rekomendacijos įgyvendinimui ir EKS veiksmingam valdymui su EKS patariamąja grupe;
- bendradarbiaujant su ES šalimis suinteresuotaisiais subjektais įvertinti veiksmus, kurių imtasi atsižvelgiant į šią rekomendaciją, ir ne vėliau kaip 2022 m. pateikti Tarybai ataskaitą. Taip pat būtų pageidautina prireikus įtraukti šios rekomendacijos peržiūrą ir patikslinimą.
KONTEKSTAS
- EKS iš pradžių buvo sukurta remiantis 2008 m. Europos Parlamento ir Tarybos rekomendacija kaip bendra Europos aštuonių bendrųjų mokymosi lygių susiejimo sistema, kuri naudojama kaip nacionalinių kvalifikacijų sistemų „atitikties nustatymo priemonė“.
-
Daugiau informacijos žr.:
SVARBIAUSIOS SĄVOKOS
Mokymasis visą gyvenimą: visa tikslinga mokymosi veikla, atliekama bet kuriame asmens gyvenimo etape, siekiant tobulinti žinias, įgūdžius ir kompetenciją.
Profesinis rengimas: ugdymas, kai žmonės rengiami nustatytoms profesijoms arba nustatytiems sektoriams. Jis gali vykti įvairiais lygiais: nuo vidurinio ugdymo iki aukštojo mokslo.
Kreditų sistemos: kredito (-ų) pripažinimą palengvinanti skaidrumo priemonė. Kreditas yra patvirtinimas, kad kvalifikacijos dalį, kurią sudaro nuoseklus mokymosi rezultatų derinys, pagal suderintą standartą įvertino ir patvirtino kompetentinga institucija.
EKS nacionaliniai koordinavimo punktai: pagrindinės jų užduotys yra parama nacionalinėms institucijoms susiejant nacionalines kvalifikacijų sandaras ar sistemas su EKS ir EKS priartinimas prie asmenų ir organizacijų.
EKS patariamoji grupė: sudaryta iš ES šalių ir kitų dalyvaujančių šalių profesinių sąjungų, darbdavių grupių ir kitų šalių, kaip tinkama, atstovų. Grupės tikslas – užtikrinti bendrą nuoseklumą ir skatinti skaidrumą bei pasitikėjimą nacionalinių kvalifikacijų sąrangų arba sistemų susiejimo su EKS procese.
PAGRINDINIS DOKUMENTAS
2017 m. gegužės 22 d. Tarybos rekomendacija dėl Europos mokymosi visą gyvenimą kvalifikacijų sandaros, kuria panaikinama 2008 m. balandžio 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos rekomendacija dėl Europos mokymosi visą gyvenimą kvalifikacijų sąrangos kūrimo (OL C 189, 2017 6 15, p. 15–28)
SUSIJĘ DOKUMENTAI
2008 m. balandžio 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos rekomendacija dėl Europos mokymosi visą gyvenimą kvalifikacijų sąrangos kūrimo (OL C 111, 2008 5 6, p. 1–7)
paskutinis atnaujinimas 28.11.2017