Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021PC0734

    Pasiūlymas EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTAS dėl Europos politinių partijų ir Europos politinių fondų statuto ir finansavimo (nauja redakcija)

    COM/2021/734 final

    Briuselis, 2021 11 25

    COM(2021) 734 final

    2021/0375(COD)

    Pasiūlymas

    EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTAS

    dėl Europos politinių partijų ir Europos politinių fondų statuto ir finansavimo (nauja redakcija)

    {SEC(2021) 577 final} - {SWD(2021) 359 final} - {SWD(2021) 360 final}


    AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS

    1.PASIŪLYMO APLINKYBĖS

    Pasiūlymo pagrindimas ir tikslai

    Demokratija yra viena iš pagrindinių vertybių, kuriomis grindžiama Europos Sąjunga. Siekiant užtikrinti atstovaujamosios demokratijos veikimą Europos Sąjungos lygmeniu, Sutartyse nustatyta, kad Europos Sąjungos piliečiams tiesiogiai atstovaujama Europos Parlamente.

    Politinių partijų vaidmuo atstovaujamojoje demokratijoje yra itin svarbus, nes jos – tiesioginė grandis tarp žmonių ir politinės sistemos. Europos Sąjungos sutarties 10 straipsnyje nustatyta, kad Europos politinės partijos „prisideda formuojant europinį politinį sąmoningumą ir reiškiant Sąjungos piliečių valią“. Tas pats principas įtvirtintas ir Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijos 12 straipsnio 2 dalyje.

    Vienas iš Komisijos prioritetų yra suteikti naują postūmį Europos demokratijai. Vadovaujantis Komisijos Pirmininkės U. von der Leyen politinėmis gairėmis 1 , 2021 m. Komisijos metinėje darbo programoje 2 numatyta pateikti pasiūlymus, kurių tikslai – aiškesnės Europos politinių partijų finansavimo taisyklės ir didesnis su remiamu politiniu turiniu (toliau – politinė reklama) susijęs skaidrumas. Europos demokratijos veiksmų plane 3 pabrėžiama būtinybė peržiūrėti Europos politinių partijų finansavimą reglamentuojančius teisės aktus ir didinti politinės reklamos bei komunikacijos ir su tuo susijusios verslo veiklos skaidrumą. To reikia tam, kad rinkėjams, pilietinei visuomenei ir atsakingoms institucijoms būtų aiškus tokios reklamos šaltinis ir tikslas.

    Europos politinių partijų ir Europos politinių fondų statutą ir finansavimą reglamentuoja 2014 m. spalio 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas Nr. 1141/2014 4 . Jame aiškiai įtvirtinta pagarba vertybėms, kuriomis grindžiama Europos Sąjunga, įskaitant demokratiją ir pagrindines teises.

    Europos Parlamentui 5 ir Komisijai 6 pagal šio reglamento nuostatą dėl peržiūros (38 straipsnis) įvertinus reglamento taikymą, nustatyta keletas spragų, trukdančių Europos politinėms partijoms ir fondams visapusiškai vykdyti savo užduotį padėti kurti europinę politinę erdvę.

    Be to, dabartiniame teisiniame pagrinde skiriama nepakankamai dėmesio būtinybei užtikrinti politinės reklamos skaidrumą, nors jis labai svarbus siekiant vykdyti sąžiningas demokratines diskusijas ir laisvus bei sąžiningus rinkimus. 2020 m. Komisijos ataskaitoje dėl 2019 m. Europos Parlamento rinkimų 7 , be kita ko, pabrėžta, kad reikia nuveikti daugiau.

    Todėl Komisija siūlo iš dalies pakeisti Reglamentą Nr. 1141/2014 siekiant i) padidinti Europos politinių partijų ir fondų finansinį gyvybingumą, ii) palengvinti jų bendravimą su jų narėmis esančiomis nacionalinėmis partijomis, kad Europos politinėms partijoms būtų lengviau dalyvauti nacionalinėse su ES klausimais susijusiose kampanijose, iii) užtaisyti likusias spragas, susijusias su finansavimo šaltiniais ir skaidrumu (visų pirma dovanomis ir finansavimu iš ES nepriklausančių šalių), iv) sumažinti pernelyg didelę administracinę naštą ir v) padidinti teisinį tikrumą. Be to, siūlomi ir tam tikri reglamento pakeitimai, kurių tikslas – užtikrinti aukštus skaidrumo standartus ir kuriais atsižvelgiama į besiformuojančią naują internetinių politinių kampanijų terpę, užsienio kišimosi pavojų ir duomenų apsaugos taisyklių pažeidimų vykdant politinės reklamos veiklą riziką.

    Šis pasiūlymas parengtas remiantis atitinkama valstybių narių ir ES institucijų veiklos ir bendradarbiavimo patirtimi, įgyta Europos Sąjungoje propaguojant laisvus ir sąžiningus rinkimus 8 ir kovojant su dezinformacija, kitų formų manipuliavimu informacija ir kišimusi į Europos demokratinius procesus 9 .

    Siekiant užtikrinti, kad 2024 m. Europos Parlamento rinkimai vyktų pagal aukščiausius demokratinius standartus, šio reglamento pakeitimai turi įsigalioti ir būti visiškai įgyvendinti valstybėse narėse iki 2023 m. pavasario, t. y. likus vieniems metams iki rinkimų.

    Suderinamumas su toje pačioje politikos srityje galiojančiomis nuostatomis

    Ši iniciatyva yra glaudžiai susijusi su darbu, atliekamu įgyvendinant kitas 2021 m. Komisijos darbo programoje numatyto skaidrumo ir demokratijos dokumentų rinkinio iniciatyvas. Ji parengta pagal Europos demokratijos veiksmų planą, apimantį tam tikras iniciatyvas, kuriomis siekiama padėti apsaugoti rinkimų sąžiningumą ir skatinti dalyvavimą demokratiniuose procesuose, ir yra Komisijos Pirmininkės nustatytos prioritetinės veiklos, kurios tikslas – suteikti naują postūmį Europos demokratijai, dalis.

    Ją rengiant remtasi Komisijos 2018 m. paskelbtu rinkimų dokumentų rinkiniu 10 ir Komisijos sukurto Europos bendradarbiavimo rinkimų klausimais tinklo veikla.

    Tuo pat metu parengta ir kita Komisijos skaidrumo ir demokratijos dokumentų rinkinio iniciatyva, kuria siekiama reglamentuoti politinės reklamos skaidrumą ir atrankųjį adresavimą. Šia iniciatyva užtikrinamas suderintas aukštas politinės reklamos skaidrumo lygis, todėl ja prisidedama prie vidaus rinkos veikimo, ji padeda šalinti politinės reklamos paslaugų teikimo Sąjungoje kliūtis ir užtikrinti, kad jų neatsirastų. Ja taip pat siekiama nustatyti suderintus tam tikrų atrankiojo adresavimo metodų, naudojamų politinei reklamai skleisti, taikymo apribojimus, kurie padėtų užtikrinti asmenų, kurių asmens duomenys tvarkomi šiame kontekste, apsaugą.

    Suderinamumas su kitomis ES politikos nuostatomis

    Kadangi šia iniciatyva nustatomos papildomos nuostatos, kuriomis siekiama didinti mokamos politinės reklamos skaidrumą, ji dera su ES kovos su dezinformacija veiksmų planu.

    Iniciatyva sprendžiami su Europos politinių partijų politinės reklamos finansavimu, rengimu, rodymo vietos parinkimu ir skleidimu susiję klausimai. Ji apima tiek internetinę, tiek neinternetinę veiklą ir papildo esamas ES taisykles (įskaitant Bendrąjį duomenų apsaugos reglamentą 11 ), kuriomis nustatomi aukšti politinei reklamai taikomi duomenų apsaugos standartai ir konkretūs Europos politinėms partijoms taikomi atsakomybės ir atskaitomybės reikalavimai.

    Ja taip pat papildomas Skaitmeninių paslaugų akto pasiūlymas 12 , kuriame nustatyti tam tikri bendrieji interneto tarpininkams taikomi internetinės reklamos skaidrumo reikalavimai ir platesnė ES skaitmeninių paslaugų rinkos sistema.

    13 Iniciatyva panaikinamas trijų mėnesių laikotarpis nuo Institucijos sprendimo nutraukti registraciją priėmimo iki to sprendimo įsigaliojimo dienos – taip sustiprinama Sąjungos finansinių interesų apsauga. Be to, Europos Parlamentas nustatė, kad viena iš Europos politinių partijų ir fondų daromų finansinių pažeidimų priežasčių yra tai, kad Reglamentu Nr. 1141/2014 pripažįstama labai mažai įplaukų kategorijų. Ši problema bus išspręsta nustatant papildomą įplaukų kategoriją (nuosavi ištekliai).

    Siūloma iniciatyva sąveikauja su 2020–2024 m. ES žmogaus teisių ir demokratijos veiksmų plane 14 ir 2021–2027 m. Žmogaus teisių ir demokratijos teminėje programoje 15 nustatytais ES išorės veiksmais, kuriais siekiama remti politines partijas, atstovaujamąją demokratiją, politinį pliuralizmą, skaidrumą ir atskaitomybę. ES rinkimų stebėjimo misijos stebi rinkimų agitacijos kampanijas, politinių partijų ir kampanijų finansavimą, teikia susijusias ataskaitas ir gali rekomenduoti šalims partnerėms priemonių, kurios padėtų joms šiuo atžvilgiu patobulinti savo reglamentavimo sistemas.

    2.TEISINIS PAGRINDAS, SUBSIDIARUMO IR PROPORCINGUMO PRINCIPAI

    Teisinis pagrindas

    Pasiūlymas grindžiamas Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 224 straipsniu, kuriuo Europos Parlamentui ir Tarybai suteikiama teisė, sprendžiant pagal įprastą teisėkūros procedūrą, priimti reglamentus, kuriais būtų reglamentuojamos Europos Sąjungos sutarties 10 straipsnio 4 dalyje nurodytos Europos lygmens politinės partijos, visų pirma jų finansavimo taisykles, ir Europos atominės energijos bendrijos steigimo sutarties 16 106a straipsniu.

    Subsidiarumo principas (neišimtinės kompetencijos atveju)

    Kadangi dabartiniame reglamente yra nustatyta ES lygmens sistema, kurioje, be kita ko, numatytas specialus partijų ir fondų įgyjamas Europos teisinis subjektiškumas ir finansavimas iš ES biudžeto, bet kokie šios sistemos trūkumai gali būti pašalinti tik priimant ES teisės aktus. Vien valstybių narių veiksmai nėra tinkama galimybė.

    Europos politinių partijų ir Europos politinių fondų statutą bei finansavimą reglamentuojančias taisykles galima nustatyti tik ES lygmeniu. Todėl siūlomi tiksliniai pakeitimai visiškai atitinka subsidiarumo principą.

    Išdėstydama, kokių reformos priemonių būtų galima imtis, Komisija deramai atsižvelgė į prie Sutarčių pridėtame Protokole Nr. 2 nustatytus principus.

    Proporcingumo principas

    Siūlomomis tikslinėmis priemonėmis neviršijama to, kas būtina pasiekti ilgalaikiam tikslui – plėtoti ir stiprinti Europos demokratiją ir ES institucijų teisėtumą užtikrinant, kad Europos politinės partijos ir Europos politiniai fondai taptų veiksmingesniais ir atskaitingesniais demokratijos subjektais.

    Todėl pasiūlymas atitinka proporcingumo principą.

    Priemonės pasirinkimas

    Kadangi būtina atnaujinti formuluotes, pasenusias nuorodas ir nuostatas, tikslinga reglamentą išdėstyti nauja redakcija.

    Kadangi šiuo pasiūlymu siekiama nauja redakcija išdėstyti Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą, tinkamiausia ir yra ši teisinė priemonė.

    3.EX POST VERTINIMO, KONSULTACIJŲ SU SUINTERESUOTOSIOMIS ŠALIMIS IR POVEIKIO VERTINIMO REZULTATAI

    Galiojančių teisės aktų ex post vertinimas / tinkamumo patikrinimas

    Šis pasiūlymas dėl teisėkūros procedūra priimamo akto yra parengtas remiantis Komisijos pagal Reglamento Nr. 1141/2014 38 straipsnį parengta vertinimo ataskaita.

    Juo taip pat atsižvelgiama į Europos Parlamento pagal Reglamento Nr. 1141/2014 38 straipsnį savo iniciatyva pateiktą pranešimą.

    Konsultacijos su suinteresuotosiomis šalimis

    Rengdama šį pasiūlymą, Komisija palaikė glaudų dialogą ir konsultavosi su atitinkamomis suinteresuotosiomis šalimis, įskaitant Europos politines partijas ir fondus.

    Komisija surengė keletą posėdžių su Europos lygmens politinių partijų ir fondų atstovais, Europos Parlamento atstovais (nariais, frakcijomis ir tarnybomis) ir Europos politinių partijų ir Europos politinių fondų institucijos atstovais, taip pat su nacionaliniais ekspertais ir nacionalinių kompetentingų institucijų atstovais.

    Rengiant šį pasiūlymą dėl teisėkūros procedūra priimamo akto taip pat remtasi viešų konsultacijų dėl Europos demokratijos veiksmų plano 17 , dėl Reglamento Nr. 1141/2014 peržiūros 18 ir dėl politinės reklamos skaidrumo 19 rezultatais.

    Tiriamųjų duomenų rinkimas ir naudojimas

    Rengdama šį pasiūlymą, Komisija pavedė išorės ekspertams atlikti du tyrimus: dabartinio reglamento vertinimą ir galimo jo peržiūros poveikio tyrimą.

    Be to, Komisija neoficialiai konsultavosi su Europos politinių partijų ir fondų institucija ir su Europos Parlamento leidimus suteikiančiu pareigūnu.

    Poveikio vertinimas

    Buvo parengtos dvi poveikio vertinimo ataskaitos: viena susijusi su Reglamento Nr. 1141/2014 peržiūra, kita – su politinės reklamos skaidrumu.

    Dėl jų abiejų Reglamentavimo patikros valdyba atitinkamai 2021 m. rugsėjo 27 d. ir 2021 m. spalio 1 d. pateikė teigiamas nuomones su išlygomis.

    Pagrindinės teisės

    Visos šia peržiūra numatomos priemonės turi teigiamą poveikį pagrindinėms teisėms.

    Reglamento Nr. 1141/2014 peržiūra visiškai dera su toliau nurodytomis Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijoje nustatytomis su politiniu dalyvavimu susijusiomis pagrindinėmis teisėmis ir padeda jas įgyvendinti.

    Saviraiškos ir informacijos laisvė (11 straipsnis)

    „1. Kiekvienas turi teisę į saviraiškos laisvę. Ši teisė apima laisvę turėti savo įsitikinimus, gauti bei skleisti informaciją ir idėjas valdžios institucijoms nekliudant ir nepaisant valstybių sienų.

    2. Turi būti gerbiama žiniasklaidos laisvė ir pliuralizmas.“

    Numatomos priemonės padės didinti skaidrumą, taigi ir atskaitomybę, ir nedarys neigiamo poveikio saviraiškos laisvei, nes iniciatyva nesikišama į politinių pranešimų turinį. Skaidresnis ir atskaitingesnis politinės reklamos skelbimas taip pat padeda didinti pažeidžiamų grupių apsaugą nuo manipuliavimo.

    Susirinkimų ir asociacijų laisvė (12 straipsnis)

    „1. Kiekvienas turi teisę laisvai rinktis į taikius susirinkimus, taip pat laisvę jungtis kartu su kitais į visų lygių asociacijas, ypač politinėje, profesinėje ir pilietinėje srityse, įskaitant teisę steigti profesines sąjungas ir stoti į jas ginti savo interesų.

    2. Politinės partijos Sąjungos lygiu prisideda reiškiant Sąjungos piliečių politinę valią.“

    Europos politines partijas reglamentuojančių finansinių taisyklių patikslinimas ir šių partijų ryšių su jų narėmis esančiomis nacionalinėmis partijomis sustiprinimas padės joms plėsti savo veiklą. Tai savo ruožtu padės įgyvendinti Chartijos 12 straipsnio 2 dalį.

    Teisė balsuoti ir būti kandidatu Europos Parlamento rinkimuose (39 straipsnis)

    „1. Kiekvienas Sąjungos pilietis turi teisę balsuoti ir būti kandidatu Europos Parlamento rinkimuose valstybėje narėje, kurioje jis gyvena, tomis pačiomis sąlygomis kaip ir tos valstybės piliečiai.

    2. Europos Parlamento nariai renkami remiantis tiesiogine, visuotine rinkimų teise laisvu ir slaptu balsavimu.“

    Didesnis skaidrumas padės užtikrinti, kad šios teisės būtų paisoma ir kad žmonės galėtų patikrinti, ar partija, kurią jie remia ES lygmeniu, reiškia jų politinę valią, kaip nurodyta 12 ir 39 straipsniuose.

    Moterų ir vyrų lygybė (23 straipsnis)

    „Visose srityse turi būti užtikrinta moterų ir vyrų lygybė, įskaitant priėmimą į darbą, darbą ir atlyginimą. Lygybės principas nekliudo laikytis ar imtis priemonių, numatančių konkrečias lengvatas, padedančias nepakankamai atstovaujamai lyčiai.“

    Peržiūrėtas reglamentas dera su 23 straipsniu, nes į jį yra įtrauktas lyčių aspektas – nustatytas proporcingo atstovavimo abiem lytims politinėse partijose užtikrinimo principas. Šis principas sudaro sąlygas imtis priemonių proporcingesniam atstovavimui užtikrinti.

    Chartijos 23 straipsnį padės įgyvendinti siūlomos reglamento 3, 4, 18 ir 27 straipsnių nuostatos, kuriomis siekiama didinti su lyčių paritetu susijusį skaidrumą.

    4.POVEIKIS BIUDŽETUI

    Sumažinus Europos politinių partijų bendro finansavimo normą nuo dabartinių 10 % iki 5 % ir Europos Parlamento rinkimų metams nustačius naują – 0 % – bendro finansavimo normą, gali tekti Europos politinėms partijoms ir fondams skirti papildomų finansinių išteklių. Tačiau sprendimą dėl to kasmet priims biudžeto valdymo institucija.

    Išsamesnė informacija apie poveikį Europos politinių partijų institucijos biudžetui pateikiama prie šio pasiūlymo pridedamoje finansinėje pažymoje. Atitinkami pokyčiai turėtų būti daromi perskirstant esamus išteklius; be to, reikės pakeisti prisidedančiųjų institucijų etatų planus.

    Komisija galėtų Europos politinių partijų ir fondų institucijos vardu nupirkti reglamento 7 straipsnio pakeitime numatytos saugyklos bandomąją versiją. Jei iki 2024 m. Europos Parlamento rinkimų nebus galimybės skirti tam reikalingų lėšų, ji galėtų šiam tikslui panaudoti Piliečių, lygybės, teisių ir vertybių programos išteklius.

    5.KITI ELEMENTAI

    Įgyvendinimo planai ir stebėsena, vertinimas ir ataskaitų teikimo tvarka

    Reglamento 38 straipsnyje šiuo metu numatyta paskesnius vertinimus ir peržiūras atlikti kas penkerius metus. Atsižvelgiant į dabartinę patirtį, ši nuostata bus šiek tiek pakeista siekiant nustatyti tinkamesnį tokiam vertinimui atlikti reikalingą laiką.

    Siekiant užtikrinti derėjimą su Reglamentu (ES) 2022/XX [dėl politinės reklamos skaidrumo ir atrankiojo adresavimo], taip pat numatyta su politinės reklamos skaidrumu susijusių procedūrų įgyvendinimą vertinti atskirai.

    Per šią peržiūrą padaryti teisinio pagrindo pakeitimai bus stebimi remiantis poveikio vertinimo ataskaitoje 20 nustatytais rodikliais.

    Išsamus konkrečių pasiūlymo nuostatų paaiškinimas

    Kad galėtų atlikti ES sutarties 10 straipsnio 4 dalyje nustatytą funkciją, Europos politinės partijos turi turėti galimybę Europos Sąjungoje vykdyti tarpvalstybines kampanijas. 2 straipsnio 3 punkte pateikta termino „Europos politinė partija“ apibrėžtis bus iš dalies pakeista, kad apimtų šią galimybę.

    2 straipsnio 4 punkte pateikta termino „Europos politinis fondas“ apibrėžtis bus iš dalies pakeista, kad apimtų galimybę organizuoti gebėjimų stiprinimo veiklą, galinčią padėti ugdyti būsimus Europos politinius lyderius.

    Siekiant užtikrinti mokamos politinės reklamos skaidrumą, 2 straipsnio 16 ir 17 punktuose bus pateiktos terminų „politinė reklama“ ir „politinės reklamos skelbimas“ apibrėžtys, grindžiamos nuorodomis į Reglamentą (ES) 2022/XX [dėl politinės reklamos skaidrumo ir atrankiojo adresavimo].

    Dabartiniame reglamente nustatyta labai mažai įplaukų šaltinių – nurodomi tik įnašai ir dovanos, todėl Europos politinėms partijoms ir fondams kyla sunkumų norint prie tinkamos kategorijos priskirti ir tinkamai apskaityti savo pačių veiksmais gautus išteklius. Todėl naujame 2 straipsnio 9 punkte bus nustatyta trečia įplaukų šaltinių kategorija, susijusi su finansinėmis pajamomis, gaunamomis iš partijos ar fondo veiklos. 23 straipsnis bus iš dalies pakeistas siekiant nustatyti viršutinę šios naujos kategorijos įplaukų ribą, kad jos nebūtų per didelės, palyginti su bendru subjekto biudžetu.

    Be to, siekiant patikslinti netiesioginio finansavimo sąvoką ir tai, kad netiesioginio finansavimo draudimas neturėtų trukdyti Europos politinėms partijoms ir fondams palaikyti ryšius su jų narėmis esančiomis partijomis ir organizacijomis, bus įtrauktas naujas 2 straipsnio 10 punktas.

    Siekiant patikslinti, kad Europos politinės partijos ir fondai turėtų ne tik patys vykdyti pareigą laikytis Europos Sąjungos sutarties 2 straipsnyje nurodytų vertybių, kuriomis grindžiama Sąjunga, bet ir užtikrinti, kad tas vertybes gerbtų ir jų laikytųsi ir jų narėmis esančios partijos bei organizacijos, bus įtrauktas 3 straipsnio 1 dalies e punktas ir 3 straipsnio 2 dalies d punktas.

    Europos politika turėtų atspindėti Europos visuomenių įvairovę. Visų pirma, siekiant skatinti užtikrinti lyčių lygybę, 4 straipsnyje Europos politinėms partijoms bus nustatytas reikalavimas į savo statutą įtraukti vidaus taisykles dėl lyčių lygybės. Be to, bus iš dalies pakeistas 21 straipsnis – į jį bus įtrauktas reikalavimas ES finansavimo prašančioms Europos politinėms partijoms pateikti pasiskirstymo pagal lytis įrodymų. 30 straipsnis bus iš dalies pakeistas jame numatant sankcijas, taikytinas tuo atveju, kai Europos politinė partija tokių įrodymų nepateikia. Europos politinės partijos taip pat raginamos pateikti su jų narėmis esančiomis partijomis susijusią informaciją apie įtraukumą ir atstovavimą mažumoms.

    4 straipsnyje nurodyta, kad Europos politinė partija į savo statutą turi įtraukti vidaus taisykles dėl politinės reklamos naudojimo.

    Į reglamentą bus įtrauktas 5 straipsnis, kuriame nustatyti politinės reklamos skaidrumo reikalavimai. Šiame straipsnyje nustatomos Europos politinių partijų vykdytinos pareigos, būtent: i) politinės reklamos paslaugų teikėjai, su kuriais jos dirba, privalo visapusiškai vykdyti Reglamente 2022/xx nustatytas pareigas; ii) į Europos politinių partijų ir fondų institucijos tvarkomą saugyklą turi būti įtraukiama tinkama informacija apie kiekvieną jų remiamą arba tiesiogiai skelbiamą politinę reklamą; iii) turi būti parengta politinės reklamos naudojimo politika. Be to, jei jos naudojasi politinės reklamos atrankiojo adresavimo arba amplifikacijos metodais, kuriuos taikant tvarkomi asmens duomenys, jos turi užtikrinti atitiktį Reglamento 2022/xx 12 straipsniui.

    5 straipsnyje taip pat nustatyta valstybių narių pareiga paskirti nacionalines reguliavimo institucijas, kompetentingas prižiūrėti, kaip laikomasi tame straipsnyje nustatytų reikalavimų, o Reglamento (ES) 2016/679 51 straipsnyje nurodytoms priežiūros institucijoms suteikiami įgaliojimai prižiūrėti, kaip Europos politinės partijos naudojasi atrankiojo adresavimo arba amplifikacijos metodais, kuriuos taikant tvarkomi asmens duomenys. Galiausiai 5 straipsniu padedamas pagrindas priimti deleguotuosius aktus, kuriais būtų iš dalies pakeisti informacijos, pateiktinos saugoti Europos politinių partijų ir fondų institucijos tvarkomoje saugykloje, ir informacijos, įtrauktinos į politinės reklamos naudojimo politiką, sąrašai.

    Pagal 8 straipsnį sukurtas registras apims informacijos, kurią Europos politinės partijos turi atskleisti Institucijai pagal 5 straipsnį, saugyklą.

    Reglamente Nr. 1141/2014 šiuo metu yra spraga, susijusi su tuo, kad nėra aišku, ar trijų mėnesių laikotarpiu nuo sprendimo nutraukti registraciją priėmimo iki to sprendimo įsigaliojimo dienos išlaidos yra laikytinos tinkamomis finansuoti, ar ne. Todėl, siekiant apsaugoti Sąjungos finansinius interesus, 10 ir 19 straipsniai bus iš dalies pakeisti – šis trijų mėnesių laikotarpis bus panaikintas.

    Bus įtrauktas 13 straipsnis, kuriuo Institucija bus įpareigota kasmet parengti ataskaitą, kurioje būtų aprašyti per ankstesnius metus nacionalinių reguliavimo institucijų priimti sprendimai, kuriais nustatyta, kad tam tikros Europos politinės partijos pažeidė šio reglamento 5 straipsnio nuostatas.

    Reglamente Nr. 1141/2014 Europos politinėms partijoms ir fondams šiuo metu yra nustatytos atitinkamai 10 % ir 5 % bendro finansavimo normos, kurias jie turi pasiekti, kad galėtų gauti didžiausią iš ES biudžeto jiems galimą skirti įnašą. Kadangi kai kurioms, ypač mažesnėms, Europos politinėms partijoms sunku surinkti bendro finansavimo normai pasiekti reikalingus išteklius, 20 straipsnio 4 dalis bus iš dalies pakeista – Europos politinėms partijoms taikoma norma bus sumažinta iki 5 %, taigi nebesiskirs nuo Europos politiniams fondams taikomos normos.

    20 straipsnio 4 dalis taip pat bus iš dalies pakeista, kad Europos Parlamento rinkimų metais galėtų būti taikoma 0 % bendro finansavimo norma.

    21 straipsnis bus iš dalies pakeistas siekiant patikslinti partijoms taikomus reikalavimus skelbti Europos politinių partijų, su kuriomis jas sieja narystės ryšiai, logotipus, kad Europos politinės partijos taptų labiau matomos nacionaliniu lygmeniu. 30 straipsnis bus iš dalies pakeistas jame numatant sankcijas, taikytinas tuo atveju, kai Europos politinė partija kartu su prašymu skirti ES finansavimą nepateikia įrodymų, kad jos narėmis esančios partijos skelbia jos logotipą.

    21 straipsnyje taip pat bus nustatyta Europos politinių partijų pareiga pateikti įrodymų, kad prašymo skirti finansavimą iš ES biudžeto pateikimo metu jos atitinka šio reglamento 5 straipsnio nuostatas. Be to, jos turi pateikti įrodymų, kad yra nustačiusios ir nuolat atnaujina politinės reklamos naudojimo politiką ir kad šią politiką taikė visus 12 mėnesių iki galutinės prašymų pateikimo dienos.

    Siekiant panaikinti tvarkos, kurios tikslas – užtikrinti su dovanomis susijusį skaidrumą, spragas, 23 straipsnyje bus nustatytas deramo patikrinimo mechanizmas, taikytinas didesnės nei 3 000 EUR vertės dovanoms. Be to, 23 straipsnis bus iš dalies pakeistas siekiant suteikti Europos politinių partijų ir fondų institucijai įgaliojimus su prašymu pateikti papildomos informacijos, reikalingos tais atvejais, kai ji turi pagrindo manyti, kad dovana buvo dovanota pažeidžiant reglamentą, kreiptis į pačius rėmėjus. 36 straipsnio pakeitimais bus užtikrintas didesnis viešasis skaidrumas, nes jais Europos politinių partijų ir fondų institucijai bei Europos Parlamentui bus nustatytas reikalavimas informaciją skelbti atviruoju kompiuterio skaitomu formatu ir reikalavimas šešių mėnesių laikotarpiu iki Europos Parlamento rinkimų skelbti savaitines dovanų ir jų panaudojimo išlaidoms padengti ataskaitas, Institucijos gaunamas iš Europos politinių partijų.

    Reglamente Nr. 1141/2014 nėra nustatyta aiškaus leidimo Europos politinėms partijoms ir fondams rinkti įnašus iš narių, kurių būstinė yra ne Europos Sąjungoje. 2020 m. lapkričio 25 d. Bendrojo Teismo sprendimu byloje T-107/19 patvirtinta, kad ES nepriklausančios šalies partija nepatenka į Reglamente Nr. 2004/2003 pateiktą termino „politinė partija“ apibrėžtį, nes nėra „pripažinta pagal bent vienos valstybės narės įstatymus arba įsteigta jais remiantis“. Todėl Teismas nusprendė, kad sumos, gaunamos iš ES nepriklausančiose šalyse įsikūrusių narių, gali būti laikomos tik dovanomis, bet ne įnašais. Tačiau šis draudimas trukdo Europos politinėms partijoms ir fondams užmegzti glaudesnius ryšius su panašiai mąstančiais nariais iš ES nepriklausančių šalių. Todėl 23 straipsnio 9 ir 10 dalys bus iš dalies pakeistos, kad Europos politinės partijos ir fondai galėtų rinkti įnašus iš Europos Tarybai priklausančiose šalyse įsikūrusių narių. Siekiant sumažinti užsienio kišimosi riziką ir užtikrinti proporcingumą, bus nustatyta, kad ES nepriklausančiose šalyse įsikūrusių narių įnašai negali viršyti 10 % bendros įnašų sumos (ši savo ruožtu negali viršyti 40 % metinio partijos ar fondo biudžeto). Ši viršutinė riba ir Europos politinėms partijoms nustatytas reikalavimas užtikrinti, kad jų narėmis esančios ES nepriklausančiose šalyse įsikūrusios partijos laikytųsi ES sutarties 2 straipsnyje nustatytoms vertybėms lygiaverčių vertybių, turėtų užtikrinti būtiną su finansavimu iš užsienio susijusią apsaugą.

    Kad Europos politinės partijos galėtų skatinti nacionalinio lygmens diskusijas Europos klausimais, pagal iš dalies pakeistą 25 straipsnį šioms partijoms bus leidžiama ES biudžeto lėšomis finansuoti nacionalines referendumų dėl klausimų, susijusių su Sutarčių įgyvendinimu, kampanijas.

    30 straipsnis bus iš dalies pakeistas siekiant diferencijuoti Europos politinių partijų ir fondų institucijos taikomas sankcijas. Reglamento pažeidimų, kurių neįmanoma įvertinti kiekybiškai, atveju bus siekiama užtikrinti, kad sankcijų režimas būtų proporcingesnis ir geriau atitiktų savo paskirtį.

    32 straipsnis bus iš dalies pakeistas siekiant sustiprinti Institucijos ir Europos Parlamento leidimus suteikiančio pareigūno bendradarbiavimą įgyvendinant ir aiškinant reglamentą – tai padės užtikrinti Europos politinėms partijoms ir fondams didesnį teisinį tikrumą. 33 straipsnis turėtų būti patikslintas ir jame turėtų būti aiškiai nurodyta Europos politinių partijų ir fondų teisė būti išklausytiems prieš sankcijų skyrimą. Tai ypač svarbu atsižvelgiant į tai, kad šiuo metu reglamente nėra numatyta galimybė teikti administracinius skundus dėl Institucijos sprendimų. Be to, pirmojoje naujos redakcijos reglamento vertinimo ataskaitoje bus išnagrinėtas galimas poreikis numatyti galimybę teikti tarpinio lygmens skundus dėl Institucijos sprendimų.

    40 straipsnis iš dalies pakeistas siekiant juo suteikti įgaliojimus priimti su 5 straipsnio 2 ir 3 dalimis susijusius deleguotuosius aktus. Galiausiai iš dalies pakeistas ir 44 straipsnis dėl pereinamojo laikotarpio nuostatų – jame nustatytos su 5 straipsnio 3 dalimi ir 21 straipsnio 4 ir 5 dalimis susijusios pereinamojo laikotarpio nuostatos.

    🡻 1141/2014

    2021/0375 (COD)

    Pasiūlymas

    EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTAS

    dėl Europos politinių partijų ir Europos politinių fondų statuto ir finansavimo (nauja redakcija)

    EUROPOS PARLAMENTAS IR EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

    atsižvelgdami į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 224 straipsnį,

    atsižvelgdami į Europos atominės energijos bendrijos steigimo sutartį, ypač į jos 106a straipsnį,

    atsižvelgdami į Europos Komisijos pasiūlymą,

    teisėkūros procedūra priimamo akto projektą perdavus nacionaliniams parlamentams,

    atsižvelgdami į Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonę 21 ,

    atsižvelgdami į Regionų komiteto nuomonę 22 ,

    atsižvelgdami į Audito Rūmų nuomonę 23 ,

    laikydamiesi įprastos teisėkūros procedūros,

    kadangi:

     naujas

    (1)Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES, Euratomas) Nr. 1141/2014 24 buvo kelis kartus iš esmės pakeistas 25 . Kadangi tą reglamentą reikia keisti dar kartą, dėl aiškumo jis turėtų būti išdėstytas nauja redakcija;

    🡻 1141/2014 1 konstatuojamoji dalis

    (2)Europos Sąjungos sutarties (toliau – ES sutartis) 10 straipsnio 4 dalyje ir Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijos (toliau – Chartija) 12 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad politinės partijos Europos lygmeniu prisideda formuojant europinį politinį sąmoningumą ir reiškiant Sąjungos piliečių valią;

    🡻 1141/2014 2 konstatuojamoji dalis

    (3)Chartijos 11 ir 12 straipsniuose nustatyta, kad teisė į asociacijų laisvę visais lygmenimis, pavyzdžiui, politinėje ir pilietinėje srityje, ir teisė į saviraiškos laisvę, kuri apima laisvę turėti savo įsitikinimus, gauti bei skleisti informaciją ir idėjas valdžios institucijoms nekliudant ir nepaisant valstybių sienų, yra pagrindinės kiekvieno Sąjungos piliečio teisės;

    🡻 1141/2014 3 konstatuojamoji dalis

    (4)Europos piliečiams turėtų būti sudarytos sąlygos naudotis tomis teisėmis siekiant visapusiškai dalyvauti demokratiniame Sąjungos gyvenime;

    🡻 1141/2014 4 konstatuojamoji dalis

    (5)tikrai tarpvalstybinės Europos politinės partijos ir su jomis susiję Europos politiniai fondai turi atlikti svarbų vaidmenį mažinant valstybių narių bei Sąjungos politikos atotrūkį ir taip užtikrinant, kad piliečių balsas būtų aiškiai girdimas Europos lygmeniu;

    🡻 1141/2014 5 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)

    (6) reikėtų skatinti ir remti  Europos politinės partijųos ir su jomis susijusiųę Europos politiniųai fondųai turėtų būti skatinami ir remiamos jų pastangaos  glaudžiai  stipriai susieti Europos pilietinę visuomenę su Sąjungos institucijomis, visų pirma Europos Parlamentu;

    🡻 1141/2014 6 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)

    kaip rodo Europos politinių partijų ir su jomis susijusių Europos politinių fondų patirtis taikant Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (EB) Nr. 2004/2003 (5) kartu su 2011 m. balandžio 6 d. Europos Parlamento rezoliucija dėl Reglamento (EB) Nr. 2004/2003 taikymo (6), būtina tobulinti Europos politinių partijų ir su jomis susijusių Europos politinių fondų teisės ir finansavimo sistemą, kad jie galėtų tapti matomesniais ir veiksmingesniais Sąjungos daugiapakopės politinės sistemos veikėjais;

    🡻 1141/2014 7 konstatuojamoji dalis

    (7)pripažįstant ES sutartimi Europos politinėms partijoms pavestą užduotį ir siekiant palengvinti jų darbą, turėtų būti nustatytas Europos politinių partijų ir su jomis susijusių Europos politinių fondų Europos teisinis statusas;

    🡻 1141/2014 8 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)

    (8)siekiant registruoti ir kontroliuoti Europos politines partijas ir Europos politinius fondus ir taikyti jiems sankcijas, turėtų būti įsteigta Europos politinių partijų ir fondų institucija (toliau – Institucija)  yra Sąjungos įstaiga, kaip tai suprantama Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 263 straipsnyje, kurios tikslas – registruoti ir kontroliuoti Europos politines partijas ir Europos politinius fondus ir skirti jiems sankcijas . Registracija turėtų būti privaloma norint įgyti Europos teisinį statusą,  kuris apima  kuriuo numatomos įvairiaos teiseės ir pareigaos. Siekiant išvengti bet kokio galimo interesų konflikto Institucija turėtų būti nepriklausoma;

    🡻 1141/2014 9 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)

    (9)turėtų būti nustatytos procedūros, kurių Europos politinės partijos ir su jomis susiję Europos politiniai fondai turėtų laikytis norėdami pagal šį reglamentą įgyti Europos teisinį statusą, taip pat procedūros ir kriterijai, kurių reikėtų laikytis priimant sprendimą  dėl to, ar  suteikti  tokį  Europos teisinį statusą. Taip pat reikia nustatyti procedūras, kurios  būtų taikomos  Europos politinei partijai arba Europos politiniam fondui būtų taikomos jiems netekus Europos teisinio statuso, jį praradus arba jo atsisakius;

    🡻 1141/2014 10 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)

    (10)siekiant palengvinti  teisės subjektų  juridinių asmenų, kuriems bus taikomi ir Sąjungos, ir nacionalinėsiai teisės aktai, priežiūrą, pagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 290 straipsnį Komisijai turėtų būti deleguoti įgaliojimai priimti aktus dėl Europos politinių partijų ir fondų Institucijos tvarkomo registro (toliau – registras)  , kurį turi tvarkyti Institucija, , veikimo,  visų pirma dėl  ypač atsižvelgiant į registre saugomosą informacijosą ir patvirtinamųjųuosius dokumentųus. Ypač svarbu, kad atlikdama parengiamąjį darbą Komisija tinkamai konsultuotųsi, taip pat ir su ekspertais  , ir kad tos konsultacijos būtų vykdomos vadovaujantis 2016 m. balandžio 13 d. Tarpinstituciniame susitarime dėl geresnės teisėkūros 26 nustatytais principais . Atlikdama  Visų pirma siekiant užtikrinti vienodas galimybes dalyvauti atliekant  su deleguotaisiais aktais susijusį parengiamąjį darbą ir rengdama jų tekstus Komisija turėtų užtikrinti, kad atitinkami dokumentai būtų vienu metu, laiku ir tinkamai perduodami Europos Parlamentasui ir Tarybai  visus dokumentus gauna tuo pačiu metu kaip ir valstybių narių ekspertai, o jų ekspertams sistemingai suteikiama galimybė dalyvauti Komisijos ekspertų grupių, kurios atlieka su deleguotaisiais aktais susijusį parengiamąjį darbą, posėdžiuose ;

    🡻 1141/2014 11 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)

    (11)siekiant užtikrinti vienodas šio reglamento įgyvendinimo sąlygas, Komisijai turėtų būti suteikti įgyvendinimo įgaliojimai  , susiję su  dėl nuostatomisų dėl registracijos numeriųo sistemos ir dėl standartinių išrašų iš registro, kuriuos Institucija  turi teikti  teikia trečiosioms šalims jų prašymu. Tais įgaliojimais turėtų būti naudojamasi laikantis Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 182/2011 27 ;

    🡻 1141/2014 12 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)

     naujas

    (12)Europos politinės partijos ir su jomis susiję Europos politiniai fondai, norintys būti tokiais pripažinti Sąjungos lygmeniu įgytidami Europos teisinį statusą ir  taip būti pripažinti tokiais Sąjungos lygmeniu, taip pat norintys  gauti viešąjį finansavimą iš Europos Sąjungos bendrojo biudžeto, turėtų laikytis tam tikrų principų ir tenkinti tam tikras sąlygas. Visų pirma Europos politinės partijos, ir su jomis susiję Europos politiniai fondai  ir atitinkami jų nariai Sąjungoje  turi gerbti Sąjungos vertybes, nurodytas  laikytis  ES sutarties 2 straipsnyje  nurodytų vertybių, kuriomis grindžiama Sąjunga .;  Europos politinės partijos ir su jomis susiję Europos politiniai fondai taip pat turėtų užtikrinti, kad tų vertybių laikytųsi ir jų narėmis esančios partijos bei organizacijos; 

     naujas

    (13)kad prieš priimdama sprendimą užregistruoti Europos politinę partiją arba Europos politinį fondą Institucija nustatytų, ar jie vykdo pareigą laikytis ES sutarties 2 straipsnyje nurodytų vertybių, kuriomis grindžiama Sąjunga, ji turėtų remtis Europos politinės partijos arba Europos politinio fondo pagal prie šio reglamento pridedamą šabloną parengta rašytine deklaracija. Tačiau Institucijos įgaliojimai Europos Parlamento, Tarybos arba Komisijos prašymu patikrinti, ar tokių vertybių laikomasi, neturėtų apimti tikrinimo, ar tų vertybių nepažeidžia Europos politinių partijų arba Europos politinių fondų narėmis esančios partijos ar organizacijos;

    🡻 1141/2014 13 konstatuojamoji dalis

    (14)sprendimai nutraukti Europos politinės partijos arba Europos politinio fondo registraciją dėl ES sutarties 2 straipsnyje nurodytų vertybių, kuriomis grindžiama Sąjunga, nesilaikymo, turėtų būti priimti tik tuomet, kai tos vertybės akivaizdžiai ir šiurkščiai pažeidžiamos. Priimdama sprendimą dėl registracijos nutraukimo, Institucija turėtų visapusiškai laikytis Chartijos;

     naujas

    (15)siekiant apsaugoti Sąjungos finansinius interesus ir suderinti šį reglamentą su SESV 297 straipsniu, sprendimai nutraukti registraciją turėtų įsigalioti nuo pranešimo apie juos momento;

    🡻 1141/2014 14 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)

    (16)įĮ Europos politinės partijos arba Europos politinio fondo statutą turėtų būti įtrauktos  tam tikros  pagrindinės nuostatos. Valstybėms narėms turėtų būti suteikta teisė nustatyti papildomus jų atitinkamose teritorijose įsisteigusių Europos politinių partijų ir Europos politinių fondų  , kurių būstinė yra jų teritorijoje,  statutų reikalavimus  su sąlyga, kad  , jeigu tie papildomi reikalavimai neprieštarauja šiam reglamentui;

    🡻 1141/2014 15 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)

    (17)Institucija turėtų reguliariai tikrinti, ar Europos politinės partijos ir Europos politiniai fondai  tebetenkina  tebesilaiko su jų registracija susijusiasų sąlygasų ir reikalavimusų. Sprendimai, susiję su pagarba ES sutarties 2 straipsnyje išdėstytoms vertybėms, kuriomis grindžiama Sąjunga, turėtų būti priimami  tik  laikantis specialiai tam nustatytos procedūros ir pasikonsultavus su nepriklausomų žymių asmenų komitetu  , įsteigtu Reglamentu (ES, Euratomas) Nr. 1141/2014 ;

    🡻 1141/2014 16 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)

    Institucija – Sąjungos organas pagal SESV 263 straipsnį;

    🡻 1141/2014 17 konstatuojamoji dalis

    (18)turėtų būti užtikrintas nepriklausomų žymių asmenų komiteto nepriklausomumas ir skaidrumas;

    🡻 2019/493 3 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)

    (19)pastarojo meto įvykiai parodė, kad riziką rinkimų procesui ir demokratijai gali kelti neteisėtas asmens duomenų naudojimas  gali kelti grėsmę demokratinėms sistemoms ir rinkimų procesams . Todėl būtina apsaugoti Europos demokratinio proceso  vientisumą  neliečiamumą numatant finansines sankcijas , taikytinas  tais atvejais, kai Europos politinės partijos ar Europos politiniai fondai pasinaudoja tuo, kad padaryta asmens duomenų apsaugos taisyklių pažeidimaisų, siekdami daryti įtaką rinkimų į Europos Parlamentą rezultatams;

    🡻 2019/493 4 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)

    (20)tuo tikslu turėtų būti nustatyta patikrinimo procedūra, pagal kurią Institucija tam tikromis aplinkybėmis privalėtų prašyti Reglamentu (ES, Euratomas) Nr. 1141/2014 įsteigto nepriklausomų žymių asmenų komiteto įvertinti, ar Europos politinė partija arba Europos politinis fondas, pasinaudodami tuo, kad padarytas taikytinų asmens duomenų apsaugos taisyklių pažeidimuas, tyčia darė arba mėgino daryti įtaką rinkimų į Europos Parlamentą rezultatams. Jei atlikus patikrinimo procedūrą nustatoma, kad taip yra, Institucija turėtų  skirti  taikyti sankcijas pagal Reglamentu (ES, Euratomas) Nr. 1141/2014 nustatytą veiksmingasų, proporcingasų ir atgrasomasų sankcijasų sistemą;

    🡻 2019/493 5 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)

    (21)kai  jei  Institucija [, remdamasi patikrinimo procedūra,]  skiria  nustato sankciją Europos politinei partijai ar fondui, ji turėtų deramai atsižvelgti į principą none bis in idem, pagal kurį sankcijos už tą patį pažeidimą negalima  sankcijų skirti dukart  būti taikomos du kartus. Institucija taip pat turėtų užtikrinti, kad būtų laikomasi teisinio tikrumo principo ir kad atitinkamai Europos politinei partijai arba Europos politiniam fondui būtų suteikta galimybė būti išklausytiems;

    🡻 2019/493 7 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)

    (22)kadangi naujojia procedūra  turėtų būti  pradedama kompetentingos nacionalinės duomenų apsaugos priežiūros institucijos sprendimu, Europos politinėmsei partijomsai  ir  arba Europos politiniams fondamsui turėtų būti suteikta galimybė  su sąlyga, kad buvo išnaudotos visos nacionalinės teisių gynimo priemonės,  prašyti peržiūrėti sankciją, jei tos nacionalinės priežiūros institucijos sprendimas panaikinamtas arba skundas dėl to sprendimo patenkinamtas su sąlyga, kad buvo pasinaudota visomis nacionalinėmis teisių gynimo priemonėmis;

    🡻 1141/2014 18 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)

    (23) Europos teisinį statusą įgijusios  Europos politinėms partijoms ir su jomis susijęusiems fondaims suteikus Europos teisinį statusą, jiems turėtų būti užtikrintas  turėtų turėti  veiksnumąas ir pripažinimąas visose valstybėse narėse. Tokiu veiksnumu ir pripažinimu jiems nesuteikiama teisė siūlyti kandidatų dalyvauti nacionaliniuose arba Europos Parlamento rinkimuose ar referendumų kampanijose. Tokiosa ar panašios teisės  suteikimas  ir toliau priklauso valstybių narių kompetencijai;

    🡻 1141/2014 19 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)

    (24)Europos politinių partijų ir Europos politinių fondų veikla turėtų būti reglamentuojama šiuo reglamentu, o klausimai, kuriems netaikomas šis reglamentas,  reglamentuojami atitinkamomis valstybių narių  nacionalinės  teisės aktų nuostatomis. Europos politinės partijos ir Europos politinio fondo teisinis statusas turėtų būti reglamentuojamas šiuo reglamentu ir taikytinomis nacionalinėmis valstybės narės, kurioje  yra  partijosa arba fondoas turi savo būstinėę, nuostatomis (toliau -būstinės valstybė narė),  nacionalinės teisės aktų nuostatomis . Turėtų būti įmanoma būstinės valstybei narei ex ante apibrėžti taikytiną teisę arba palikti Europos politinėms partijoms ir Europos politiniams fondams galimybę rinktis šiuo klausimu. Būstinės valstybei narei turėtų būti taip pat įmanoma taikyti kitus arba papildomus reikalavimus nei nustatyti šiame reglamente, įskaitant nuostatas dėl registracijos ir Europos politinių partijų bei fondų  registracijos ir  įtraukimo į nacionalines administravimocines ir kontrolės sistemas, taip pat dėl jų  organizacinės struktūros  organizavimo ir statuto bei atsakomybės su sąlyga, kad tokios nuostatos neprieštarauja šiam reglamentui;

    🡻 1141/2014 20 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)

    (25) vienas iš  pagrindiniųs Europos teisinio statuso turėjimo aspektųas yra tai, kad Europos politinės partijos ir Europos politiniai fondai turėtų turėti Europos teisinį subjektiškumą. Europos teisinis subjektiškumas turėtų būti įgyjamas laikantis reikalavimų ir procedūrų, kuriais siekiama apsaugoti  būstinės  valstybės narės, kurioje yra Europos politinės partijos arba Europos politinio fondo būstinė, prašymo dėl Europos teisinio statuso  teikėjo  pareiškėjo (toliau - pareiškėjas) ir atitinkamų bet kurių  atitinkamų  trečiųjų šalių interesus. Visų pirma, turėtas nacionalinis teisinis subjektiškumas turėtų būti pakeistas Europos teisiniu subjektiškumu ir visos ankstesniam nacionaliniam  teisės subjektui  juridiniam asmeniui priklausiusios individualios teisės ir pareigos turėtų būti perduotos naujajam Europos  teisės subjektui  juridiniam asmeniui. Be to, norint sudaryti palankias sąlygas veiklos tęstinumui, turėtų būti numatytos apsaugos priemonės  , skirtos užtikrinti  siekiant išvengti, kad atitinkama valstybė narė netaikytų  su  tokiuo pakeitimuo  susijusių  draudžiamųjųąsias sąlygųas. Būstinės valstybė narė turėtų galėti nurodyti  , kurių rūšių  nacionaliniaių  teisės subjektai  juridinių asmenų, kurie gali tapti Europos  teisės subjektais  juridiniais asmenimis, tipus ir nesutikti  su  tokiu Europos  teisinio subjektiškumo įgijimu  juridinio asmens tapimu pagal šį reglamentą  tol , kol bus pateiktos tinkamos garantijos, visų pirma dėl pareiškėjo statuto teisėtumo pagal tos valstybės narės teisę arba dėl kreditorių ar kitų teisių turėtojų apsaugos  , kiek tai susiję su anksčiau turėtu  ankstesnio nacionaliniuo teisiniuo subjektiškumuo požiūriu;

    🡻 1141/2014 21 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)

    (26)Europos teisinis subjektiškumas  turėtų būti  nutraukiamas laikantis reikalavimų ir procedūrų, kuriais siekiama apsaugoti Sąjungos,  būstinės  valstybės narės, kurioje yra Europos politinės partijos arba Europos politinio fondo būstinė, Europos politinės partijos ar Europos politinio fondo ir bet kurių atitinkamų trečiųjų šalių interesus.  Visų pirma  Ypač tuo atveju, jeigu Europos politinė partija arba Europos politinis fondas įgyja teisinį subjektiškumą pagal  jų būstinės  valstybės narės, kurioje yra jų būstinė, teisę, šis įgijimas turėtų būti laikomas Europos teisinio subjektiškumo pakeitimu, ir visos ankstesniojo Europos  teisės subjekto  juridinio asmens atitinkamai įgytos ar jam priklausiusios individualios teisės ir pareigos turėtų būti perduotos nacionaliniam  teisės subjektui  juridiniam asmeniui. Be to, norint sudaryti palankias sąlygas veiklos tęstinumui, turėtų būti numatytos apsaugos priemonės  , skirtos užtikrinti  siekiant išvengti, kad atitinkama valstybė narė netaikytų  su  tokiuo pakeitimuo  susijusių  draudžiamųjųąsias sąlygųas. Jeigu Europos politinė partija arba Europos politinis fondas  nėra įgiję  neįgyja teisinio subjektiškumo  savo būstinės  valstybėje narėje, kurioje yra jų būstinė, jie turėtų būti likviduojami laikantis tos valstybės narės teisės ir atsižvelgiant į sąlygą, pagal kurią reikalaujama nesiekti pelno. Institucija ir Europos Parlamento  leidimus  įgaliojimus suteikiantis pareigūnas turėtų galėti susitarti su atitinkama valstybe nare dėl Europos teisinio subjektiškumo galiojimo pabaigos sąlygų, visų pirma siekiant užtikrinti, kad būtų susigrąžintos  iš  Europos Sąjungos bendrojo biudžeto  suteiktos  lėšos ir  kad būtų  sumokėtos finansinės sankcijos;

    🡻 1141/2014 22 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)

    (27)jei Europos politinė partija ar Europos politinis fondas  iš esmės  rimtai nesilaikė atitinkamų nacionalinės teisės nuostatų ir jei klausimas  yra  susijęs su  ES sutarties 2 straipsnyje nurodytų vertybių, kuriomis grindžiama Sąjunga, laikymosi trūkumais  aspektais, darančiais poveikį vertybėms, kuriomis grindžiama Europos Sąjunga, kaip išdėstyta ES sutarties 2 straipsnyje, Institucija, gavusi atitinkamos valstybės narės prašymą, turėtų priimti sprendimą taikyti šiame reglamente nustatytas procedūras. Be to, Institucija, gavusi  būstinės  valstybės narės, kurioje yra partijos arba fondo būstinė, prašymą, turėtų priimti sprendimą išbraukti iš registro Europos politinę partiją arba Europos politinį fondą,  jei jie iš esmės  kurie rimtai nesilaikė atitinkamų  su kitais klausimais susijusių  nacionalinės teisės  nuostatų  aktų bet kuriuo kitu klausimu;

    🡻 1141/2014 23 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)

    (28)teisė gauti finansavimą iš Europos Sąjungos bendrojo biudžeto turėtų būti suteikta tik Europos politinėms partijoms ir su jomis susijusiems Europos politiniams fondams, kurie buvo tokiais pripažinti ir įgijo Europos teisinį statusą. Nepaprastai svarbu ne tik užtikrinti, kad  Europos politinėmis partijomis norintiems tapti subjektams  taikytinos sąlygos tapti Europos politine partija nebūtų pernelyg sudėtingos ir kad jas lengvai galėtų tenkinti organizuoti bei rimti tarpvalstybiniai politinių partijų  ir ( arba )  fizinių asmenų aljansai, arba politinių partijų ir fizinių asmenų aljansai, bet ir nustatyti proporcingus ribotų išteklių skyrimo iš Europos Sąjungos bendrojo biudžeto  išteklių skyrimo  kriterijus, kurie objektyviai  atspindėtų  rodytų tikrąjį Europos politinės partijos europinį užmojį ir realią rinkėjų paramą. Tokius kriterijus geriausia pagrįsti rinkimų į Europos Parlamentą, kuriuose pagal šį reglamentą  privalo dalyvauti  Europos politinės partijos ar jų nariai privalo dalyvauti, rezultatais, iš kurių galima tiksliai spręsti apie tai, ar Europos politinę partiją pripažįsta rinkėjai. Kriterijaius turėtų atspindėti ES sutarties 10 straipsnio 2 dalimi Europos Parlamentui pavestą užduotį tiesiogiai atstovauti Sąjungos piliečiams ir Europos politinių partijų tikslą visapusiškai dalyvauti demokratiniame Sąjungos gyvenime bei tapti aktyviomis Europos atstovaujamosios demokratijos dalyvėmis, siekiant veiksmingai išreikšti Sąjungos piliečių nuomones, pažiūras ir politinę valią. Todėl teisė gauti finansavimą iš Europos Sąjungos bendrojo biudžeto turėtų būti suteikta tik Europos politinėms partijoms, kurioms Europos Parlamente atstovauja bent vienas iš jų narių, ir Europos politiniams fondams, teikiantiems prašymą per Europos politinę partiją, kuriai Europos Parlamente atstovauja bent vienas iš jos narių;

    🡻 2018/673 6 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)

     naujas

    (29)siekiant užtikrinti skaidrumą ir sustiprinti Europos politinių partijų  priežiūrą  kontrolę, ir demokratinę atskaitomybę ir ryšį tarp Europos pilietinės visuomenės ir Sąjungos institucijų, ir visų pirma Europos Parlamento, galimybė gauti finansavimą iš Europos Sąjungos bendrojo biudžeto turėtų būti suteikta su sąlyga, kad ES valstybės narės  bus pateikta tam tikra informacija. Visų pirma Europos politinės partijos turėtų užtikrinti, kad jų narėmis esančios partijos, kurių būstinė yra Sąjungoje,  aiškiai matomai ir  patogiai  naudotojui patogia forma paskelbtų atitinkamos Europos politinės partijos politinę programą ir logotipą;. 

    (30) Europos politinės partijos ir jų narėmis esančios partijos turėtų savo pavyzdžiu rodyti, kaip panaikinti lyčių nelygybę politikos sferoje. ES finansavimą norinčios gauti Europos politinės partijos turėtų būti nustačiusios vidaus taisykles, kuriomis skatinama užtikrinti lyčių pusiausvyrą, ir turėtų teikti skaidrią informaciją apie lyčių pusiausvyrą jų narėmis esančiose partijose.  Reikėtų skatinti įtraukti informaciją apie lyčių pusiausvyrą kiekvienoje politinėje partijoje, kuri yra Europos politinės partijos narė  turėtų pateikti įrodymus, susijusius su jų vidaus politika, kuria siekiama užtikrinti lyčių pusiausvyrą, ir su jų narėmis esančių partijų atstovų, kandidatavusių į Europos Parlamentą, bei atstovų, tapusių Europos Parlamento nariais, pasiskirstymu pagal lytis .;  Europos politinės partijos raginamos pateikti ir su jų narėmis esančiomis partijomis susijusią informaciją apie įtraukumą ir atstovavimą mažumoms;  

    🡻 1141/2014 24 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)

    (31)siekiant padidinti Europos politinės partijųos finansavimo skaidrumą ir išvengti galimo  piktnaudžiavimo  finansavimo taisyklėmis pažeidimo, turėtų būti laikoma, tačiau (tik finansavimo tikslais), kad Europos Parlamento narys yra tik vienos Europos politinės partijos, būtent, jei aktualu, tos partijos,  su kuria jo nacionalinė ar regioninė politinė partija turėtų būti susijusi galutinę  finansavimo  prašymų dėl finansavimo pateikimo dieną  yra susijusi jo nacionalinė arba regioninė politinė partija , jei toks ryšys yra, narys;

    🡻 1141/2014 25 konstatuojamoji dalis

     naujas

    (32)turėtų būti nustatytos procedūros, kurių Europos politinės partijos ir su jomis susiję Europos politiniai fondai turėtų laikytis prašydami finansavimo iš Europos Sąjungos bendrojo biudžeto, taip pat procedūros, kriterijai ir taisyklės, kurių reikėtų laikytis priimant sprendimą suteikti tokį finansavimą.;  Šiame kontekste Europos politinės partijos ir fondai visų pirma turėtų laikytis patikimo finansų valdymo principo;  

     naujas

    (33)atsižvelgiant į tai, kad Europos politinėms partijoms, ypač mažoms, sunku pasiekti Reglamente (ES, Euratomas) Nr. 1141/2014 reikalaujamą 10 % bendro finansavimo normą, Europos politinėms partijoms taikoma bendro finansavimo norma turėtų būti sumažinta iki 5 %, kad nesiskirtų nuo Europos politiniams fondams taikomos normos;

    (34)rinkimų į Europos Parlamentą metais bendro finansavimo norma turėtų būti sumažinta iki 0 %. Bendro finansavimo pareigos netaikymas rinkimų į Europos Parlamentą metais turėtų padėti Europos politinėms partijoms vykdyti daugiau intensyvesnių kampanijų, taigi ir padidinti jų matomumą nacionaliniu lygmeniu;

    🡻 1141/2014 26 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)

    (35)siekiant padidinti Europos politinių partijų ir Europos politinių fondų nepriklausomumą, atskaitomybę ir atsakomybę, turėtų būti uždraustos kai kurių rūšių dovanos ir įnašai iš kitų nei Europos Sąjungos bendrasis biudžetas šaltinių, arba jiems  turėtų būti  taikomi apribojimai. Kiekvienas laisvo kapitalo judėjimo suvaržymas, kurį galėtų lemti tokie apribojimai, yra pagrįstas viešosios tvarkos sumetimais ir yra būtinas siekiant tų tikslų;

     naujas

    (36)siekiant didinti su didelėmis dovanomis susijusį skaidrumą ir kuo labiau sumažinti užsienio kišimosi dovanojant tokias dovanas riziką, turėtų būti nustatytas deramo patikrinimo mechanizmas. Tuo tikslu Europos politinės partijos ir Europos politiniai fondai turėtų prašyti rėmėjų pateikti išsamią jiems identifikuoti reikalingą informaciją. Institucijai turėtų būti suteikti įgaliojimai tais atvejais, kai ji turi pagrindo manyti, kad dovana buvo dovanota pažeidžiant šį reglamentą, prašyti rėmėjų pateikti papildomos informacijos;

    (37)siekiant stiprinti bendradarbiavimą su ilgalaikiais nariais, kurių vertybės tokios pat kaip ES, turėtų būti leidžiama priimti įnašus iš narėmis esančių partijų, kurių būstinė yra šalyje, nepriklausančioje Sąjungai, bet priklausančioje Europos Tarybai. Tačiau siekiant apriboti užsienio kišimosi riziką turėtų būti nustatyta, kad tokių įnašų vertė negali viršyti tam tikros bendros įnašų sumos dalies;

    (38)Reglamentu (ES, Euratomas) Nr. 1141/2014 pripažįstamos tik dvi Europos politinių partijų ir fondų įplaukų, kurios nėra įnašai iš Europos Sąjungos biudžeto, kategorijos: narių įnašai ir dovanos. Tam tikros iš savo ekonominės veiklos gaunamos įplaukos (pavyzdžiui, leidinių pardavimo pajamos arba už dalyvavimą konferencijose surinkti mokesčiai) nepatenka nė į vieną iš šių dviejų kategorijų – dėl to kyla apskaitos ir skaidrumo problemų. Todėl turėtų būti nustatyta trečia įplaukų kategorija (nuosavi ištekliai). Siekiant užtikrinti, kad nuosavų išteklių suma nebūtų per didelė, palyginti su bendru Europos politinės partijos ar fondo biudžetu, turėtų būti nustatyta, kad šios įplaukos negali viršyti 5 % bendro jų biudžeto;

    🡻 1141/2014 27 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)

     naujas

    (39) kad  Europos politinėms partijoms  galėtų palaikyti ryšius su savo nariais ir rinkėjais visoje Sąjungoje, joms  turėtų būti sudarytos sąlygos finansuoti per rinkimus į Europos Parlamentą vykdomas  suteikta teisė gaunamas lėšas naudoti tarpvalstybinėms politinėms  kampanijomsas  finansuoti.  , o tokiuose rinkimuose  Tose kampanijose  dalyvaujančių partijų ir kandidatų rinkimų išlaidų finansavimas bei apribojimai turėtų būti reglamentuojami kiekvienoje valstybėje narėje taikomomis  taisyklėmis  nuostatomis;

    🡻 1141/2014 32 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)

     naujas

    (40)siekdamosiant  padėti  padidinti piliečių europinį politinį sąmoningumą ir rinkimų į Europos Parlamentą proceso  politinių sąsajų  skaidrumą, Europos politinės partijos gali per rinkimus į Europos Parlamentą informuoti piliečius apie savo ir su jomis susijusių nacionalinių politinių partijų bei kandidatų ryšius;

    🡻 1141/2014 28 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)

     naujas

    (41)Europos politinės partijos neturėtų tiesiogiai ar netiesiogiai finansuoti kitų politinių partijų, ypač nacionalinių partijų arba kandidatų. Europos politiniai fondai neturėtų tiesiogiai ar netiesiogiai finansuoti Europos arba nacionalinių politinių partijų ar kandidatų.  Tačiau, kad Europos politinės partijos galėtų vykdyti ES sutarties 10 straipsnio 4 dalyje nustatytą užduotį, netiesioginio finansavimo draudimas neturėtų joms trukdyti viešai remti jų narėmis esančias Sąjungos šalių partijas ir palaikyti su jomis ryšius tais atvejais, kai klausimas aktualus Sąjungai, arba remti bendro intereso politinę veiklą.  Be to, Europos politinės partijos ir su jomis susiję Europos politiniai fondai neturėtų finansuoti  su nacionalinėmis  referendumųo kampanijomisų  susijusią veiklą turėtų finansuoti tik jei tos kampanijos yra susijusios su ES sutarties ir SESV įgyvendinimu . Šie principai atspindi Deklaraciją Nr. 11 dėl Europos bendrijos steigimo sutarties 191 straipsnio, pridėtą prie Nicos sutarties Baigiamojo akto;

    🡻 1141/2014 29 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)

    (42)turėtų būti nustatytos kiekvienais metais iš Europos Sąjungos bendrojo biudžeto skiriamų asignavimų paskirstymo taisyklės ir procedūros,  kuriomis turėtų būti  atsižvelgiamant į  asignavimų   gavėjų skaičių ir į kiekvienos asignavimus gaunančiosvusios Europos politinės partijos  ir atitinkamai  bei, kalbant plačiau, su ja susijusio atitinkamo Europos politinio fondo narių, išrinktų į Europos Parlamentą, dalį. Tose taisyklėse turėtų būti numatytos  griežtos  Europos politinių partijų ir su jomis susijusių Europos politinių fondų griežtos skaidrumo, apskaitos, audito ir finansų kontrolės nuostatos, taip pat proporcingų sankcijų  skyrimas ,  be kita ko, tuo  įskaitant atvejus, kai Europos politinė partija arba Europos politinis fondas pažeidžia vertybes, kuriomis grindžiama Sąjunga ir kurios nurodytos ES sutarties 2 straipsnyje, skyrimas;

    🡻 1141/2014 30 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)

    (43)siekiant užtikrinti, kad būtų  vykdomos  laikomasi šiame reglamente nustatytosų  pareigos, susijusios su  nuostatų dėl Europos politinių partijų ir Europos politinių fondų finansavimuo ir išlaidomisų, taip pat  su  dėl kitaisų klausimaisų, būtina sukurti  numatyti  veiksmingus kontrolės mechanizmus. Tuo tikslu Institucija, Europos Parlamento  leidimus  įgaliojimus suteikiantis pareigūnas ir valstybės narės turėtų bendradarbiauti ir keistis visa būtina informacija. Taip pat turėtų būti skatinamas valstybių narių institucijų tarpusavio bendradarbiavimas siekiant užtikrinti veiksmingą ir efektyvią pagal taikytiną nacionalinę teisę numatytų pareigų  vykdymo  kontrolę;

     naujas

    (44)kad šiuo reglamentu būtų užtikrinamas didesnis teisinis tikrumas ir kad jis būtų įgyvendinamas nuosekliai, Institucija ir Europos Parlamento leidimus suteikiantis pareigūnas turėtų glaudžiai bendradarbiauti, be kita ko, reguliariai keistis nuomonėmis ir informacija, susijusiomis su šio reglamento aiškinimu ir konkrečiu taikymu. Be to, Institucijos, Europos Parlamento leidimus suteikiančio pareigūno ir Europos politinių partijų bei Europos politinių fondų bendradarbiavimas, vykdomas visapusiškai gerbiant Institucijos nepriklausomumą, turėtų pagelbėti Europos politinėms partijoms ir Europos politiniams fondams tinkamai įgyvendinti reglamentą ir padėti išvengti teisinių ginčų. Tokį patį poveikį (pagelbėti Europos politinėms partijoms ir Europos politiniams fondams tinkamai įgyvendinti reglamentą ir kartu padėti išvengti teisinių ginčų) turėtų turėti ir Institucijos pareiga prieš priimant nepalankius sprendimus išklausyti Europos politines partijas arba Europos politinius fondus;

    🡻 1141/2014 31 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)

     naujas

    (45)būtina numatyti aiškią, griežtą ir atgrasomą  ir proporcingą  sankcijų sistemą, kad būtų užtikrintas veiksmingas, proporcingas ir vienodas pareigų, susijusių su Europos politinių partijų ir Europos politinių fondų veikla, vykdymas. Taikant tokią sistemą taip pat turėtų būti laikomasi none bis in idem principo, pagal kurį sankcijos už tą patį pažeidimą negalima  sankcijų skirti dukart  būti taikomos du kartus. Taip pat būtina apibrėžti atitinkamus Institucijos ir Europos Parlamento  leidimus  įgaliojimus suteikiančio pareigūno vaidmenis kontroliuojant ir tikrinant, kaip laikomasi šio reglamento nuostatų, taip pat  jų ir  Institucijos ir įgaliojimus suteikiančio pareigūno bei valstybių narių institucijų bendradarbiavimo mechanizmus;

     naujas

    (46)politinė reklama labai padeda politinėms partijoms teikti informaciją piliečiams ir su jais bendrauti politiniais klausimais. Ji gali būti įvairių formų ir gali būti skleidžiama pasitelkiant įvairias žiniasklaidos priemones: televiziją, radiją, spaudą ir internetinius socialinius tinklus. Ji – svarbi rinkimų proceso dalis, o jai skiriamos lėšos sudaro didelę politinių partijų ir kandidatų išlaidų dalį. Nors ji duoda daug naudos, kartu ji gali kelti ir tam tikrų pavojų rinkimų procesams ir demokratijai. Tokių pavojų gali kilti tada, kai taikoma neskaidri praktika ir kai politinė reklama naudojama dezinformacijai skleisti, be kita ko, tada, kai nenurodoma, kad reklama yra politinė, ir kai slepiama informacija apie jos finansavimą ir atrankųjį adresavimą;

    (47)todėl, siekdamos padėti vykdyti sąžiningas politines diskusijas ir laisvus bei sąžiningus rinkimus, be kita ko, kovoti su dezinformacija, Europos politinės partijos turėtų užtikrinti, kad jų politinė reklama būtų itin skaidri. Apie politinę reklamą teikiama informacija turėtų padėti piliečiams suprasti jos pobūdį, šaltinį ir kontekstą – be kita ko, jie turėtų būti informuojami apie jos finansavimą ir išleistas sumas ir apie tai, ar ir kaip jie buvo atrinkti kaip jos adresatai. Ta informacija taip pat turėtų padėti didinti atskaitomybę ir mažinti piktnaudžiavimo politine reklama atvejų, be kita ko, susijusių su dezinformacijos skleidimu ir kito pobūdžio kišimusi į demokratines diskusijas. Skaidrumo reikalavimai turėtų padėti stiprinti europinį rinkimų į Europos Parlamentą aspektą, įskaitant tarpvalstybinį aspektą;

    (48)valstybės narės turėtų tinkamai užtikrinti šiame reglamente nustatytų politinei reklamai taikomų skaidrumo reikalavimų vykdymą. Jos turėtų suteikti kompetentingoms institucijoms įgaliojimus, būtinus, kad jos galėtų prižiūrėti tų skaidrumo reikalavimų laikymąsi. Siekiant išvengti netinkamo kišimosi, tos nacionalinės reguliavimo institucijos ar įstaigos savo įgaliojimus turėtų vykdyti nešališkai ir skaidriai, būti teisiškai atskirtos nuo vyriausybės ir funkciškai nepriklausomos nuo atitinkamų vyriausybių ir bet kokių kitų viešųjų ar privačiųjų įstaigų. Piliečiai ir kitos suinteresuotosios šalys turėtų turėti galimybę sužinoti, kurioms kiekvienos valstybės narės reguliavimo institucijoms yra suteikta ši kompetencija; šiuo tikslu turėtų būti nustatyta Institucijos pareiga savo interneto svetainėje skelbti ir nuolat atnaujinti valstybių narių nacionalinių reguliavimo institucijų sąrašą. Nacionalinių reguliavimo institucijų sprendimams turėtų būti taikomos veiksmingos teisių gynimo priemonės, visiškai atitinkančios Chartijos 47 straipsnį. Be kita ko, turėtų būti užtikrinta, kad bet kuri suinteresuotoji šalis galėtų prašyti taikyti tinkamą teisių gynimo priemonę, kuria būtų pareikalauta, kad Europos politinė partija nustotų pažeidinėjusi šiame reglamente nustatytus skaidrumo reikalavimus, ir kad ta priemonė būtų pritaikyta laiku;

    (49)rengti politinės reklamos skelbimus, parinkti jų rodymo vietą, juos skelbti ir skleisti Europos politinės partijos dažnai paveda išorės paslaugų teikėjams, įskaitant reklamos skelbėjus. Tokie paslaugų teikėjai privalo laikytis Europos Parlamento ir Tarybos reglamento 2022/XX dėl politinės reklamos skaidrumo ir atrankiojo adresavimo 28 . Užmegzdamos sutartinius santykius dėl paslaugų, susijusių su politinės reklamos skelbimais, teikimo, Europos politinės partijos turėtų užtikrinti, kad politinės reklamos paslaugų teikėjai, įskaitant reklamos skelbėjus, vykdytų Reglamente 2022/XX [dėl politinės reklamos skaidrumo ir atrankiojo adresavimo] nustatytas pareigas. Jos turėtų užtikrinti, kad sutartyse būtų nurodoma, kaip atsižvelgiama į atitinkamas šio reglamento nuostatas. Jei aktualu, politinės reklamos skelbime gali būti pateikiamas Europos politinės partijos politinis logotipas;

    (50)būtina sukurti bendrą Europos politinių partijų atskleidžiamos informacijos saugyklą. Atsižvelgiant į ypatingą Institucijos vaidmenį įgyvendinant šį reglamentą, tokią saugyklą, integruotą į Europos politinių partijų registrą, turėtų sukurti ir tvarkyti ji. Europos politinės partijos saugykloje saugotiną informaciją Institucijai turėtų perduoti naudodamos standartinę formą; šis procesas gali būti automatizuotas. Europos politinės partijos Institucijos saugykloje turėtų pateikti informaciją, padedančią suprasti platesnį politinės reklamos skelbimo kontekstą ir tikslus. Saugykloje pateiktiną informaciją apie konkrečios kampanijos metu politinei reklamai skirtą sumą gali sudaryti duomenys apie numatomą skirti finansavimą. Saugykloje pateiktina informacija apie sumas, be kita ko, apima duomenis apie konkretiems tikslams skirtas dovanas ir išmokas natūra;

    (51)Europos politinės partijos turėtų įgyvendinti ir reguliariai atnaujinti politinės reklamos naudojimo politiką. Ši politika ir metinės jos įgyvendinimo ataskaitos turėtų būti skelbiamos Europos politinės partijos interneto svetainėje;

    (52)Reglamente (ES) 2022/XX [dėl politinės reklamos skaidrumo ir atrankiojo adresavimo] nustatomos duomenų valdytojų, naudojančių politinės reklamos atrankiojo adresavimo arba amplifikacijos metodus, pareigos. Naudodamosi politinės reklamos atrankiojo adresavimo arba amplifikacijos metodais, Europos politinės partijos turėtų užtikrinti atitiktį to reglamento 12 straipsniui. Įgaliojimai prižiūrėti, kaip laikomasi šio reglamento, turėtų būti suteikiami Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2016/679 29 4 straipsnio 21 punkte apibrėžtoms priežiūros institucijoms;

    (53)su informacija apie tai, kaip Europos politinės partijos laikosi šiame reglamente nustatytų skaidrumo reikalavimų, turėtų būti įmanoma susipažinti Sąjungos lygmeniu. Kad tai būtų nesudėtinga, Institucija turėtų rengti ir skelbti ataskaitas, kuriose būtų pateikiami faktiniai duomenys apie nacionalinių reguliavimo institucijų arba priežiūros institucijų pagal šį reglamentą priimtus sprendimus ir tų sprendimų aprašai;

    (54)atsižvelgiant į būtinybę apsaugoti Europos demokratinio proceso vientisumą, tam, kad įgytų teisę gauti iš Europos Sąjungos biudžeto skiriamų lėšų, Europos politinės partijos turėtų įrodyti, kad laikosi politinei reklamai taikomų skaidrumo taisyklių;

    🡻 1141/2014 33 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)

     naujas

    (55)siekiant užtikrinti skaidrumą ir sustiprinti Europos politinių partijų bei Europos politinių fondų priežiūrą ir demokratinę atskaitomybę, naudotojui patogiu atviruoju kompiuterio skaitomu formatu turėtų būti skelbiama visuomenei itin svarbia laikoma informacija, visų pirma informacija apie jų statutą, narystę juose, finansines ataskaitas, rėmėjus, ir dovanas, įnašus ir dotacijas iš Europos Sąjungos bendrojo biudžeto  gautus įnašus ir dotacijas , taip pat informacija apie Institucijos ir Europos Parlamento  leidimus  įgaliojimus suteikiančio pareigūno priimtus sprendimus dėl registracijos, finansavimo ir sankcijų. Reglamentavimo sistemos sukūrimas siekiant užtikrinti, kad ši informacija būtų vieša, yra veiksmingiausia priemonė  , padedanti  sudaryti politinėms jėgoms vienodas sąžiningos konkurencijos sąlygas , skatinti sąžiningą jų konkurenciją  ir remti atvirus, skaidrius, ir demokratinius teisėkūros bei rinkimų procesus, taigip didintiant piliečių ir  rinkėjų  balsuotojų pasitikėjimą Europos atstovaujamąja demokratija ir  , žvelgiant plačiau,  apskritai užkirstiertant kelią korupcijai bei piktnaudžiavimui valdžia;

    🡻 1141/2014 34 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)

    (56)laikantis proporcingumo principo, pareiga skelbti rėmėjų, kurie yra fiziniai asmenys, tapatybę neturėtų būti taikoma  tais atvejais, kai vieno rėmėjo dovanų vertė neviršija 1 500 EUR per metus  toms dovanoms, kurių vertė vienam rėmėjui per metus sudaro 1500 EUR arba šios sumos nesiekia. Be to, tokia pareiga skelbti neturėtų būti taikoma dovanoms, kurių vertė viršija 1 500 EUR,  bet neviršija  tačiau yra mažesnė arba lygi 3 000 EUR per metus, išskyrus tuos atvejus, kai rėmėjas iš anksto raštu davė sutikimą skelbti tokią informaciją. Šiomis ribomis  užtikrinama  atspindi, viena vertus, tinkamaą  pusiausvyra tarp  pagrindinės teisės į asmens duomenų apsaugą ir, kita vertus, teisėto visuomenės  intereso užtikrinti  siekio, kad Europos politinių partijų ir fondų finansavimoas  skaidrumą  būtų skaidrus, pusiausvyrą, kaip nurodoma tarptautinėse korupcijos prevencijos rekomendacijose, susijusiose su politinių partijų ir fondų finansavimu. Skelbimasant apie  atvejus, kuriais vieno rėmėjo dovanų vertė viršija 3 000 EUR per metus  dovanas, kurių vertė vienam rėmėjui per metus viršija 3000 EUR, turėtų būti sudarytios sąlygaos veiksmingai viešajai rėmėjų ir Europos politinių partijų santykių priežiūrai ir kontrolei. Laikantis proporcingumo principo, informacija apie dovanas turėtų būti skelbiama kasmet, išskyrus rinkimų į Europos Parlamentą kampanijų laikotarpiuį  gaunamas  arba 12 000 EUR viršijančias dovanas, apie  jas  kurias turėtų būti skelbiama  kuo greičiau  nedelsiant;

    🡻 1141/2014 35 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)

    (57)šiuo reglamentu gerbiamos pagrindinės teisės ir atsižvelgiama į principus, įtvirtintus Chartijoje, ypač  jos  7 ir 8 straipsniuose, kuriuose nustatyta, kad kiekvienasm turi būti sudarytos sąlygos naudotis teisęe į  tai, kad būtų gerbiamas jo  privatusų gyvenimasą, ir  teisę į  asmens duomenų apsaugą,  ir jis turi būti įgyvendinamas  visapusiškai  laikantis  gerbiant tųas teises ir principųus;

    🡻 1141/2014 36 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)

    (58)asmens duomenų tvarkymo veiksmams, kuriuos,  kai taikydami šį reglamentą  atlieka  Institucija, Europos Parlamentas ir nepriklausomų žymių asmenų komitetas tvarko asmens duomenis, taikomas Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2018/1725(EB) Nr. 45/2001 30 31 ;

    🡻 1141/2014 37 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)

    (59)asmens duomenų tvarkymo veiksmams, atliekamiems  kai taikant šį reglamentą tvarkomi asmens duomenys, taikomas Reglamentas (ES) 2016/679Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 95/46/EB;

    🡻 1141/2014 38 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)

    (60)teisinio tikrumo dėlei reikia patikslinti, kad duomenų valdytojai, kaip apibrėžtia Reglamente (ES) 2018/1725(EB) Nr. 45/2001 arba Reglamente (ES) 2016/679Direktyvoje 95/46/EB, yra Institucija, Europos Parlamentas, Europos politinės partijos ir Europos politiniai fondai, nacionalinės institucijos, atsakingos už Europos politinių partijų ir Europos politinių fondų finansavimo aspektų kontrolę, ir kitos šiame reglamente  nurodomos  minėtos arba numatomosytos atitinkamos trečiosios šalys. Taip pat reikia nurodyti ilgiausią laikotarpį, kurį jie gali laikyti asmens duomenis, surinktus siekiant užtikrinti Europos politinių partijų bei Europos politinių fondų finansavimo ir narystės Europos politinėse partijose teisėtumą, tvarkingumą irbei skaidrumą. Kaip duomenų valdytojai, Institucija, Europos Parlamentas, Europos politinės partijos ir Europos politiniai fondai,  kompetentingos  atsakingos nacionalinės institucijos ir atitinkamos trečiosios šalys turi imtis visų reikiamų priemonių, kad būtų vykdomos Reglamentu (ES) 2018/1725(EB) Nr. 45/2001 ir  arba  Reglamentu (ES) 2016/679Direktyva 95/46/EB nustatytos pareigos, ypač tos, kurios susijusios su  duomenų  tvarkymo teisėtumu,  duomenų  tvarkymo veiklos saugumu, informacijos teikimu ir duomenų subjektų teisėmis susipažinti su savo asmens duomenimis ir  reikalauti  juos taisyti bei ištrinti;

     naujas

    (61)kad būtų lengviau stebėti šio reglamento įgyvendinimą, kiekviena valstybė narė turėtų paskirti po vieną bendrą informacijos centrą, atsakingą už veiklos koordinavimą Europos lygmeniu. Tokie informacijos centrai turėtų turėti pakankamai išteklių, kad galėtų užtikrinti veiksmingą veiklos, be kita ko, klausimų, susijusių su politinės reklamos stebėsena, koordinavimą;

    🡻 1141/2014 39 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)

    (62) duomenų tvarkymo veiksmams, atliekamiems taikant šį reglamentą, taikomas Reglamentas (ES) 2016/679  Direktyvos 95/46/EB III skyrus „Teisės gynimo būdai, turtinė atsakomybė ir sankcijos“ taikomas, kai taikant šį reglamentą tvarkomi duomenys.  Kompetentingos  Atsakingos nacionalinės institucijos arba atitinkamos trečiosios šalys  turėtų  pagal taikytiną nacionalinę teisę turėtų atsakyti už  savo   padarytą žalą. Be to, valstybės narės turėtų užtikrinti, kad  kompetentingoms  atsakingoms nacionalinėms institucijoms arba atitinkamoms trečiosioms šalims už šio reglamento pažeidimus būtų skiriamos reikiamos sankcijos;

    🡻 1141/2014 40 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)

    (63)Europos politinėms partijoms skirtą techninę pagalbą Europos Parlamentas turėtų teikti vadovaudamasis vienodo požiūrio principu;,  ji turėtų būti teikiama išrašant sąskaitas faktūras, turėtų būti mokama ir turėtų būti reguliariai teikiamos viešos jos ataskaitos  atsižvelgdamas į pateiktas sąskaitas faktūras bei mokėjimus ir ji turėtų būti nagrinėjama reguliariose viešosiose ataskaitose;

    🡻 1141/2014 41 konstatuojamoji dalis

    (64)pagrindinė informacija apie šio reglamento taikymą turėtų būti skelbiama visuomenei tam skirtoje interneto svetainėje;

    🡻 1141/2014 42 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)

    (65) tinkamą šio reglamento taikymą padės užtikrinti  Europos Sąjungos Teisingumo Teismo  vykdoma  teisminė kontrolė padės užtikrinti teisingą šio reglamento taikymą. Taip pat turėtų būti numatytos nuostatos  , pagal kurias, prieš skiriant  siekiant sudaryti sąlygas Europos politinėms partijoms ir Europos politiniams fondams sankcijas, jiems būtų suteikiama galimybė  būti išklausytiems ir imtis taisomųjų  priemonių  veiksmų prieš sankcijų paskyrimą;

     naujas

    (66)kad šio reglamento vertinimo laikas būtų dar labiau suderintas su rinkimų į Europos Parlamentą ciklu, turėtų būti atitinkamai pritaikytos pasiūlytos išsamios peržiūros datos. Be to, siekiant išvengti dubliavimosi, su politinės reklamos skaidrumu ir atrankiuoju adresavimu susijusių nuostatų vertinimas turėtų būti įtraukiamas į Komisijos rengiamą Europos Parlamento rinkimų ataskaitą;

    🡻 1141/2014 43 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)

    (67)valstybės narės turėtų užtikrinti, kad  būtų  yra numatytos nacionalinės nuostatos,  padedančios užtikrinti veiksmingą  dėl kurių šio reglamento taikymąas yra veiksmingas;

    🡻 1141/2014 44 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)

     naujas

    (68) Europos politinėms partijoms ir fondams  valstybėms narėms turėtų būti suteikta pakankamai laiko priimti nuostatas, kuriomis būtų užtikrintas sklandus ir veiksmingas šio reglamento taikymas.  Todėl  tTurėtų būti numatyta nuostata dėl pereinamojo laikotarpio nuo šio reglamento įsigaliojimo iki  kai kurių  jo  straipsnių  taikymo  pradžios ,;

    🡻 1141/2014 45 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)

    buvo konsultuotasi su Europos duomenų apsaugos priežiūros pareigūnu, ir jis pateikė nuomonę;

    🡻 1141/2014 46 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)

    kadangi reikia iš esmės keisti ir papildyti šiuo metu politinėms partijoms bei politiniams fondams Sąjungos lygmeniu taikomas taisykles ir procedūras, Reglamentas (EB) Nr. 2004/2003 turėtų būti panaikintas,

    🡻 1141/2014 (pritaikytas)

     naujas

    PRIĖMĖ ŠĮ REGLAMENTĄ:

    I SKYRIUS

    BENDROSIOS NUOSTATOS

    1 straipsnis

    Dalykas

    Šiuo reglamentu nustatomos sąlygos, kuriomis reglamentuojami  Europos lygmens  politinių partijų Europos lygmeniu ( toliau –  Europos politinės partijos) ir  Europos lygmens  politinių fondų Europos lygmeniu ( toliau –  Europos politiniai fondai) statutas ir finansavimas.

    2 straipsnis

    Terminų apibrėžtys

    Šiame reglamente vartojamų terminų apibrėžtys:

    1)politinė partija – piliečių asociacija, kuri  atitinkanti šias sąlygas :

    a) ji  siekia politinių tikslų; ir

    b) ji  yra arba pripažinta pagal bent vienos valstybės narės įstatymus, arba įsteigta jais remiantis;

    2)politinis aljansas –  bet kokia  organizuotoas  narių (  politinių partijų ir (arba) piliečių )  bendradarbiavimoas  forma ;

    3)Europos politinė partija – politinių tikslų siekiantis  ir tų tikslų Sąjungos mastu norintis siekti  politinis aljansas,  pagal šį reglamentą  užregistruotas Institucijoje, įsteigtoje Europos politinėms partijoms ir Europos politiniams fondams pagal 76 straipsnyjeį  nurodytos Europos politinių partijų ir fondų institucijos , laikantis šiame reglamente nustatytų sąlygų ir procedūrų;

    4)Europos politinis fondas – subjektas, kuris yra oficialiai susijęs su Europos politine partija ir kuris užregistruotas Institucijoje laikantis šiame reglamente nustatytų sąlygų bei procedūrų ir  pagal šį reglamentą užregistruotas 7 straipsnyje nurodytos Europos politinių partijų ir fondų institucijos, kuris,  atsižvelgdamas į Sąjungos tikslus bei pagrindines vertybes, savo veikla remia ir papildo Europos politinės partijos tikslus, vykdydamas vieną arba kelias iš toliau išvardijamų užduočių:

    a)stebėdamas ir analizuodamas diskusijasų Europos viešosios politikos ir Europos integracijos proceso klausimais ir prie jų prisidėdamas stebėjimas, analizavimas ir indėlis į jas;

    b)plėtodamas su Europos viešosios politikos klausimais susijusiąos veikląos plėtojimas, pavyzdžiui, organizuodamas ir remdamas atitinkamų suinteresuotų subjektų, įskaitant jaunimo organizacijas ir kitus pilietinės visuomenės atstovus, seminarusų, mokymo kursusų, konferencijasų ir studijasų tokiais klausimais  , taip pat gebėjimų stiprinimo veiklą, padedančią ugdyti būsimus Sąjungos politinius lyderius  organizavimas ir rėmimas;

    c)plėtodamas bendradarbiavimąo , kurio tikslas –siekiant skatinti demokratiją, be kita ko,taip pat trečiosiose šalyse, plėtojimas;

    d)buvimas  sudarydamas sąlygas  nacionaliniamsų politiniamsų fondamsų, mokslininkamsų ir kitiemsų svarbiemsų veikėjamsų bendradarbiautivimo Europos lygmeniu pagrindu;

    5)regioninis parlamentas, arba regioninė asamblėja, – įstaiga, kurios nariai turi regioninį rinkimų mandatą arba yra politiškai atskaitingi išrinktai asamblėjai;

    6)finansavimas iš Europos Sąjungos bendrojo biudžeto – dotacija, skiriama pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES, Euratomas) 2018/1046 32  Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB, Euratomas) Nr. 966/2012 (Finansinis reglamentas) pirmosios dalies VIIIVI antraštinę dalį, arba įnašas, skiriamas pagal  to  Finansinio reglamento pirmos antrosios dalies XIVIII antraštinę dalį;

    7)dovana – auka grynaisiais pinigais, bet kokia dovana natūra, bet kurių prekių mažesne negu rinkos kaina tiekimas, paslaugųos (įskaitant paskolas)  teikimas  arba darbųai  vykdymas  mažesne negu rinkos kaina, ir (arba)  bet kokia  kiekviena kita operacija, dėl kurios atitinkama Europos politinė partija arba atitinkamas Europos politinis fondas gauna ekonominės naudos, išskyrus narių įnašus ir įprastą asmenų savanoriškai vykdomą politinę veiklą;

    8)narių įnašas – kiekviena įmoka grynaisiais pinigais, įskaitant nario mokesčius, arba nepiniginius įnašaus, arba bet kurių prekių mažesne negu rinkos kaina tiekimas, paslaugųos (įskaitant paskolas)  teikimas  arba darbųai  vykdymas  mažesne negu rinkos kaina, ir (arba)  bet kokia  kiekviena kita operacija, dėl kurios atitinkama Europos politinė partija arba atitinkamas Europos politinis fondas gauna ekonominės naudos, kai juos  tos  Europos politinės partijos arba  to  Europos politinio fondo naudai atlieka vienas iš jų narių, išskyrus įprastą  atskirų narių savanoriškai vykdomą  politinę veiklą, kurią savanoriškai vykdo atskiri nariai;

     naujas

    9)nuosavi ištekliai – iš savo ekonominės veiklos gaunamos pajamos, pavyzdžiui, už dalyvavimą konferencijose surinkti mokesčiai ir leidinių pardavimo pajamos;

    10)netiesioginis finansavimas – finansavimas, suteikiantis nare esančiai partijai finansinį pranašumą, net jei tiesiogiai nepervedama jokių lėšų; tai turėtų apimti atvejus, kuriais nare esanti partija išvengia išlaidų, kurias priešingu atveju būtų patyrusi vykdydama vien savo naudai organizuojamą veiklą, išskyrus bendro intereso politinę veiklą;

    🡻 1141/2014 (pritaikytas)

    119)metinis biudžetas  2320 ir 3027 straipsnių  taikymo  tikslais   tai  visa tam tikrais metais patirtų išlaidų suma, nurodytaoma atitinkamos Europos politinės partijos arba Europos politinio fondo metinėse finansinėse ataskaitose;

    🡻 2018/673 1 straipsnio 3 dalis (pritaikytas)

    1210)nacionalinis informacijos centras –  subjektas ar subjektai  asmuo ar asmenys, specialiai atitinkamų valstybių narių institucijų paskirtas (-i) siekiant keistis informacija taikant šį reglamentą;

    🡻 1141/2014 (pritaikytas)

     naujas

    1311)būstinė – vieta, kurioje įsikūrusi Europos politinės partijos arba Europos politinio fondo centrinė administracija  , nebent šiame reglamente būtų nurodyta kitaip ;

    1413)vienu metu padaryti pažeidimai – du arba daugiau pažeidimų, padarytų vykdant tą pačią neteisėtą veiklą;

    1513)pakartotinis pažeidimas –  pažeidimas, kurį asmuo padaro nepraėjus penkeriems metams nuo tada, kai jam buvo paskirta sankcija už tokios pačios rūšies pažeidimą  padarytas pažeidimas, už kurį sankcija nusikaltėliui jau buvo skirta už tokios pačios rūšies pažeidimą ankstesnių penkerių metų laikotarpiu;.

     naujas

    16)politinė reklama – reklama, apibrėžta Reglamento 2022/XX [dėl politinės reklamos skaidrumo ir atrankiojo adresavimo] 2 straipsnio 2 punkte;

    17)politinės reklamos skelbimas – reklamos skelbimas, apibrėžtas Reglamento 2022/XX [dėl politinės reklamos skaidrumo ir atrankiojo adresavimo] 2 straipsnio 3 punkte;

    18)politinės reklamos paslaugos – paslaugos, apibrėžtos Reglamento (ES) 2022/XX [dėl politinės reklamos skaidrumo ir atrankiojo adresavimo] 2 straipsnio 5 punkte.

    🡻 1141/2014 (pritaikytas)

    🡺1 2018/673 1 straipsnio 4 dalies a punktas

    II SKYRIUS

    EUROPOS POLITINIŲ PARTIJŲ IR EUROPOS POLITINIŲ FONDŲ STATUTAS

    3 straipsnis

    Registracijos sąlygos

    1.    Politinis aljansas turi teisę  gali  teikti prašymą užregistruoti jį kaip Europos politinę partiją, jei jis laikosi tokių sąlygų  tenkinamos šios sąlygos :

    a)jo būstinė turi būti  yra  vienoje iš valstybių narių, kaip nurodytojea jo statute;

    b) yra tenkinama bent viena iš šių sąlygų: 

    i)🡺1 bent viename ketvirtadalyje valstybių narių jo narėmis esančioms partijoms turi atstovaujati Europos Parlamento, nacionalinių parlamentų, regioninių parlamentų ar regioninių asamblėjų nariai; arba 🡸

    ii)bent viename ketvirtadalyje valstybių narių jis arba jo  narėmis esančios  partijos narės, turi būti  yra  surinkę bent po tris procentus balsų kiekvienoje iš tų valstybių narių per paskutinius rinkimus į Europos Parlamentą  atiduotų balsų ;

    🡻 2018/673 1 straipsnio 4 dalies b punktas (pritaikytas)

    cba)jo  narėmis esančios  partijos narės nėra kitos Europos politinės partijos narės;

    🡻 1141/2014 (pritaikytas)

     naujas

    dc)jis turi laikytis, visų pirma savo programoje ir veikloje,  laikosi  ES sutarties 2 straipsnyje nurodytų vertybių, kuriomis grindžiama pagrįsta Sąjunga ir kurios išdėstytos ES sutarties 2 straipsnyje, yra t. y.  pagarba  žmogaus orumuio, laisvės, demokratijaos, lygybės, teisinės valstybės ir pagarbaos žmogaus teisėms, įskaitant mažumoms priklausančių asmenų teises  . Jis pateikia pagal I priede nustatytą šabloną parengtą rašytinę deklaraciją ;

     naujas

    e)jis taip pat užtikrina, kad jo narėmis esančios partijos, kurių būstinė Sąjungoje, laikytųsi ES sutarties 2 straipsnyje nurodytų vertybių, o jo narėmis esančios partijos, kurių būstinė ne Sąjungoje, – lygiaverčių vertybių. Jis pateikia pagal I priede nustatytą šabloną parengtą rašytinę deklaraciją;

    🡻 1141/2014 (pritaikytas)

     naujas

    fd)jis arba jo nariai turi būti  yra  dalyvavę rinkimuose į Europos Parlamentą arba viešai pareiškę ketinimą dalyvauti kituose rinkimuose į Europos Parlamentą; ir

    ge)jis neturi siekti  nesiekia  pelno.

    2.     Subjektas  Pareiškėjas turi teisę teikti prašymą užregistruoti jį kaip Europos politinį fondą, jei  tenkinamos šios sąlygos  jis laikosi tokių sąlygų:

    a)jis turi būti  yra  susijęs su Europos politine partija, užregistruota laikantis šiame reglamente [nustatytų sąlygų ir procedūrų];

    b)jo būstinė turi būti  yra  vienoje iš valstybių narių, kaip nurodytojea jo statute;

    c)jis turi laikytis, visų pirma savo programoje ir veikloje,  laikosi  ES sutarties 2 straipsnyje nurodytų vertybių, kuriomis grindžiama pagrįsta Sąjunga ir kurios išdėstytos ES sutarties 2 straipsnyje, yra t. y.  pagarba  žmogaus orumuio, laisvės, demokratijaos, lygybės, teisinės valstybės ir pagarbaos žmogaus teisėms, įskaitant mažumoms priklausančių asmenų teises  . Jis pateikia pagal I priede nustatytą šabloną parengtą rašytinę deklaraciją ;

     naujas

    d)jis taip pat užtikrina, kad jo narėmis esančios organizacijos, kurių būstinė Sąjungoje, laikytųsi ES sutarties 2 straipsnyje nurodytų vertybių, o jo narėmis esančios organizacijos, kurių būstinė ne Sąjungoje, – lygiaverčių vertybių. Jis pateikia pagal I priede nustatytą šabloną parengtą rašytinę deklaraciją;

    🡻 1141/2014 (pritaikytas)

     ed)jo tikslai turi papildoyti Europos politinės partijos, su kuria jis oficialiai susijęs, tikslus;

    fe)jo  valdymo organą  valdybą turi sudaroyti nariai bent iš vieno ketvirtadalio valstybių narių; ir

    gf)jis neturi siekti  nesiekia  pelno.

    3.    Europos politinė partija gali turėti tik vieną oficialiai su ja susijusį Europos politinį fondą. Kiekviena Europos politinė partija ir su ja susijęs Europos politinis fondas užtikrina, kad jų kasdienio administravimo bei valdymo struktūros ir finansinės sąskaitos būtų atskirtos.

    4 straipsnis

    Europos politinių partijų valdymas

    1.    Europos politinės partijos statutas atitinka taikytiną valstybės narės, kurioje yra jos būstinė, taikytiną teisę ir į jį įtraukiamos nuostatos, apimančios bent:

    a)jos pavadinimą ir logotipą, kurie turi aiškiai skirtis nuo jau egzistuojančių Europos politinių partijų ar Europos politinių fondų pavadinimų bei logotipų;

    b) jos  būstinės adresą;

    c)politinę programą, kurioje  nurodyta  išdėstyti jos paskirtis ir tikslai;

    d)pareiškimą, laikantis 3 straipsnio 1 dalies ge punkto, kad ji nesiekia pelno;

    e) atitinkamais atvejais  jei reikia, su ja susijusio politinio fondo pavadinimą ir juos siejančio oficialaus ryšio tarp jų apibūdinimą;

    f)jos administracinęį ir finansinęį  struktūrą  organizavimą bei procedūras, visų pirma nurodant organus ir  pareigybes  tarnybas, kuriems suteikti administracinio, finansinio ir teisinio atstovavimo įgaliojimai, ir metinių finansinių ataskaitų rengimo, tvirtinimo ir tikrinimo taisykles;, ir

    g)vidaus procedūrą, taikomą tuo atveju, kai Europos politinės partijos veikla savanoriškai nutraukiama;.

     naujas

    h)    jos vidaus taisykles, reglamentuojančias politinės reklamos naudojimą;

    i)    reikalavimą, kad narėmis esančios partijos aiškiai matomai ir patogiai naudotojui skelbtų Europos politinės partijos logotipą; reikalavime nurodoma, kad logotipas turi būti pateikiamas viršutinėje nare esančios partijos pradinio interneto svetainės puslapio dalyje taip, kad jis ir tos partijos logotipas būtų matomi vienodai;

    j)    jos vidaus taisykles dėl lyčių pusiausvyros.

    🡻 1141/2014 (pritaikytas)

    2.    Į Europos politinės partijos statutą įtraukiamos nuostatos dėl partijos vidaus  organizacinės struktūros  organizavimo, apimančios bent:

    a)jos narių priėmimo, atsistatydinimo ir pašalinimo sąlygas, (prie statuto pridedamasėtą  jos narėmis esančių  partijų narių sąrašasą);

    b)su visų rūšių naryste susijusias teises ir pareigas ir atitinkamas balsavimo teises;

    c)jos valdymo organų įgaliojimus, atsakomybės sritis ir sudėtį, nurodant kiekvienam iš jų taikomus kandidatų atrankos kriterijus ir jų skyrimo bei atleidimo tvarką;

    d)sprendimų priėmimo partijos viduje procesus, visų pirma balsavimo procedūraos ir kvorumo reikalavimus;

    e)jos požiūrį į skaidrumą, visų pirma  kiek tai susiję su  į apskaitaą, sąskaitomisas, dovanomisas, privatumuą ir asmens duomenų apsaugaą;

    f)jos statuto keitimo vidaus tvarką.

    3.    Būstinės valstybė narė gali nustmatyti papildomus statuto reikalavimus su sąlyga, kad tie papildomi reikalavimai  neprieštarauja  atitinka šiamį reglamentuią.

     naujas

    5 straipsnis

    Politinės reklamos skaidrumo reikalavimai

    1.    Europos politinės partijos užtikrina, kad politinės reklamos paslaugų, kuriomis jos naudojasi vykdydamos politinės reklamos veiklą, teikėjai visapusiškai vykdytų Reglamento 2022/xx [dėl politinės reklamos skaidrumo ir atrankiojo adresavimo] 7 ir 12 straipsniuose nustatytas pareigas. Tuo tikslu Europos politinės partijos užtikrina, kad su politinės reklamos paslaugų teikėjais sudaromose sutartyse dėl jų reklamos kampanijų būtų pateikiama aiški nuoroda į tas pareigas.

    2.    Kiekviena Europos politinė partija per penkias darbo dienas nuo tada, kai pirmą kartą išplatinamas kiekvienas jos remiamas arba tiesiogiai skelbiamas politinės reklamos skelbimas, pateikia apie jį informaciją Institucijai, kad piliečiai galėtų suprasti platesnį politinės reklamos skelbimo kontekstą ir tikslus. Ta informacija apima bent II priedo 1 punkte išvardytą informaciją.

    3.    Institucija 2 dalyje nurodytą informaciją nedelsdama paskelbia 8 straipsnyje nurodytoje saugykloje. Informacija surašoma paprasta kalba ir pateikiama lengvai prieinama forma, aiškiai matomai ir patogiai naudotojui.

    4.    Kiekviena Europos politinė partija parengia politinės reklamos naudojimo politiką. Ji užtikrina, kad ta politika būtų nuolat atnaujinama ir kad jos interneto svetainėje būtų pateikiama metinė jos įgyvendinimo ataskaita. Ataskaitoje aptariami per pastaruosius penkerius metus paskelbti politinės reklamos skelbimai, aprašomi konkretūs Europos politinės partijos vykdyti atitikties šiam straipsniui užtikrinimo veiksmai ir pateikiama II priedo 2 punkte išvardyta informacija.

    5.    Naudodamosi politinės reklamos atrankiojo adresavimo arba amplifikacijos metodais, kuriuos taikant tvarkomi asmens duomenys, Europos politinės partijos užtikrina atitiktį Reglamento (ES) 2022/XX [dėl politinės reklamos skaidrumo ir atrankiojo adresavimo] 12 straipsniui.

    6.    Valstybės narės paskiria vieną arba kelias nacionalines reguliavimo institucijas, kompetentingas prižiūrėti, kaip laikomasi 1, 2 ir 4 dalyse nustatytų reikalavimų, ir apie tai praneša Institucijai. Tos nacionalinės reguliavimo institucijos ar įstaigos savo įgaliojimus vykdo nešališkai ir skaidriai, yra teisiškai atskirtos nuo vyriausybės ir funkciškai nepriklausomos nuo atitinkamų vyriausybių ir bet kokių kitų viešųjų ar privačiųjų įstaigų. Institucija savo interneto svetainėje skelbia ir nuolat atnaujina valstybių narių nacionalinių reguliavimo institucijų sąrašą. Nacionalinių reguliavimo institucijų sprendimams taikomos veiksmingos teisių gynimo priemonės. Valstybės narės užtikrina, kad bet kurios suinteresuotosios šalies prašymu būtų galima taikyti tinkamą teisių gynimo priemonę, kuria būtų pareikalauta, kad Europos politinė partija nustotų daryti su 1, 2 arba 4 dalyje nustatytomis pareigomis susijusį pažeidimą.

    7.    Reglamento (ES) 2016/679 51 straipsnyje nurodytos priežiūros institucijos yra kompetentingos prižiūrėti, kaip taikoma šio straipsnio 5 dalis. Mutatis mutandis taikomas Reglamento (ES) 2016/679 58 straipsnis. Šio straipsnio 5 dalyje nurodytai veiklai taikomas Reglamento (ES) 2016/679 7 skyrius.

    8.    Komisijai pagal 40 straipsnį suteikiami įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus dėl II priedo pakeitimų, kuriais, atsižvelgiant į technologinius pokyčius, į informacijos, pateiktinos pagal šio straipsnio 2 ir 4 dalis, sąrašą būtų įrašyti nauji arba iš jo pašalinti esami elementai.

    🡻 1141/2014 (pritaikytas)

    65 straipsnis

    Europos politinių fondų valdymas

    1.    Europos politinio fondo statutas atitinka valstybės narės, kurioje yra jo būstinė, taikytiną teisę ir į jį įtraukiamos nuostatos, apimančios bent:

    a)jo pavadinimą ir logotipą, kurie turi aiškiai skirtis nuo jau egzistuojančių Europos politinių partijų ar Europos politinių fondų pavadinimų bei logotipų;

    b) jo  būstinės adresą;

    c)jo paskirties ir tikslų, kurie turi atitikti 2 straipsnio 54 dalyje išvardytas užduotis, apibūdinimą;

    d)pareiškimą, laikantis 3 straipsnio 2 dalies gf punkto, kad jis nesiekia pelno;

    e)Europos politinės partijos, su kuria jis tiesiogiai susijęs, pavadinimą ir  juos siejančio  oficialaus ryšio tarp jų apibūdinimą;

    f)jo organų sąrašą, nurodant kiekvieno iš jų įgaliojimus, atsakomybės sritis ir sudėtį, taip pat ir tokių organų narių bei vadovų skyrimo ir atleidimo tvarką;

    g)jo administracinęį ir finansinęį  struktūrą  organizavimą bei procedūras, visų pirma nurodant organus ir  pareigybes  tarnybas, kuriems suteikti administracinio, finansinio ir teisinio atstovavimo įgaliojimai, ir metinių finansinių ataskaitų rengimo, tvirtinimo ir tikrinimo taisykles;

    h)jo statuto keitimo vidaus tvarką; ir

    i)vidaus procedūrą, taikomą tuo atveju, kai Europos politinio fondo veikla savanoriškai nutraukiama.

    2.    Būstinės valstybė narė gali nustmatyti papildomus statuto reikalavimus su sąlyga, kad tie papildomi reikalavimai  neprieštarauja  atitinka šiamį reglamentuią.

    76 straipsnis

    Europos politinių partijų ir Europos politinių fondų institucija

    1.    Siekiant pagal šį reglamentą registruoti ir kontroliuoti Europos politines partijas bei Europos politinius fondus ir skirti jiems sankcijas pagal šį reglamentą, įsteigiama Europos politinių partijų ir  Europos politinių  fondų institucija (toliau – Institucija).

    2.    Institucija turi teisinį subjektiškumą. Ji yra nepriklausoma ir vykdo savo funkcijas visapusiškai laikydamasi šio reglamento.

    Laikydamasi šiame reglamente nustatytos tvarkos ir sąlygų, Institucija priima sprendimus dėl Europos politinių partijų ir Europos politinių fondų registravimo ir išregistravimo laikydamasi šiame reglamente nustatytos tvarkos ir sąlygų. Be to, Institucija reguliariai tikrina, ar užregistruotos Europos politinės partijos ir Europos politiniai fondai toliau  tenkina  laikosi 3 straipsnyje nustatytasų registracijos sąlygasų ir  laikosi pagal  4 straipsnio 1 dalies a, b, d, e ir d–f punktusose bei 65 straipsnio 1 dalies a–e ir g punktusose nustmatytų valdymo nuostatų.

     Priimdama  Savo sprendimusose Institucija visapusiškai atsižvelgia į pagrindinę teisę į asociacijų laisvę ir į būtinybę užtikrinti politinių partijų pliuralizmą Europoje.

    Institucijai atstovauja jos direktorius, kuris Institucijos vardu priima visus jos sprendimus.

    3.    Institucijos direktorių penkerių metų laikotarpiui, kuris nepratęsiamas, bendru sutarimu skiria Europos Parlamentas, Taryba ir Komisija (toliau kartu Paskyrimų tarnyba), remdamiesi atrankos komiteto, kurį sudaro tų institucijų generaliniai sekretoriai, pasiūlymais  , parengtais po  paskelbus atviroą kvietimoą teikti kandidatūras.

    Institucijos direktorius atrenkamas atsižvelgiant į jo asmenines savybes ir profesinęes  kompetenciją  savybes.  Jis negali būti  Direktorius nėra Europos Parlamento narys,  turėti  neturi rinkimų mandato ir  būti  nėra esamas arba buvęs Europos politinės partijos arba Europos politinio fondo darbuotojas. Pasirenkant direktorių negali atsirasti interesų konflikto dėl jo kaip  Neturi būti interesų konflikto tarp atrinkto direktoriaus einamų  Institucijos direktoriaus  pareigų  ir bet kurių kitų  oficialių jo  tarnybinių pareigų, ypač susijusiųo su šio reglamento nuostatų taikymu.

    Naujas direktorius į laisvą vietą, atsiradusią dėl atsistatydinimo,  išėjimo į pensiją  pasitraukimo iš pareigų, atleidimo iš darbo arba mirties, skiriamas laikantis tos pačios procedūros.

     Įprasto  Ppakeitimo įprasta tvarka arba savanoriško atsistatydinimo atveju direktorius eina savo pareigas tol, kol paskiriamas jį pakeičiantis asmuo.

    Jeigu Institucijos direktorius  nebeatitinka sąlygų, kurias būtina tenkinti norint eiti jo pareigas  daugiau nebetenkina jo veiklai arba pareigoms numatytų sąlygų, jis gali būti atleistas bent dviejų iš pirmoje pastraipoje nurodytų trijų institucijų bendru sutarimu, ir remiantis pirmoje pastraipoje nurodyto atrankos komiteto savo iniciatyva parengta ataskaita arba vienos iš trijų institucijų prašymu.

    Institucijos direktorius savo pareigas vykdo nepriklausomai. Veikdamas Institucijos vardu direktorius nesiekia gauti jokios institucijos ar vyriausybės ir arba jokios kitos įstaigos,  organo  biuro ar agentūros nurodymų ir jų nevykdo. Institucijos direktorius susilaiko nuo bet kokių visų veiksmų, kurie yra nesuderinami su jo pareigųomis  pobūdžiu .

    Direktoriaus atžvilgiu Europos Parlamentas, Taryba ir Komisija kartu naudojasi įgaliojimais, suteiktais paskyrimų tarnybai pagal Pareigūnų tarnybos nuostatus (ir kitų Sąjungos kitų tarnautojų įdarbinimo sąlygas), nustatytus Tarybos reglamente (EEB, Euratomas, EAPB) Nr. 259/68 33 .  Išskyrus  Nedarydamos poveikio sprendimusams dėl skyrimo ir atleidimo,  šios  trys institucijos gali susitarti, kad bet kuriai iš jų būtų patikėta naudotis kai kuriais  tam tikrus  arba visusais likusiusais paskyrimų tarnybai suteiktusais įgaliojimusais  pavesti vykdyti kuriai nors vienai iš jų .

    Paskyrimų tarnyba gali skirti direktoriui kitas užduotis, jeigu šios užduotys suderinamos su darbo krūviu, susijusiu su jo, kaip Institucijos direktoriaus, pareigomis, ir jeigu dėl jų nekyla interesų konflikto arba neapribojamas visiškas direktoriaus nepriklausomumas.

    4.    Institucijos fizinė buvimo vieta – Europos Parlamentas  ; jis  , kuris suteikia Institucijai reikiamus biurus ir administracinę paramą.

    🡻 2019/493 1 straipsnio 1 dalis (pritaikytas)

    5.    Institucijos direktoriui padeda darbuotojai  ; jų  , kurių atžvilgiu jis naudojasi įgaliojimais, kurie pagal  Tarybos reglamentu (EEB, Euratomas, EAPB) Nr. 259/68 nustatytus  Europos Sąjungos pareigūnų tarnybos nuostatus suteikiami paskyrimų tarnybai, ir įgaliojimais, kurie pagal  tame reglamente nustatytas  Kitų  Sąjungos  tarnautojų įdarbinimo sąlygas, nustatytas Tarybos reglamentu (EEB, Euratomas, EAPB) Nr. 259/68, suteikiami tarnybai, įgaliotai sudaryti darbo sutartis su kitais tarnautojais (toliau – pPaskyrimų tarnybos įgaliojimai). Bet kurioje savo veiklos srityje Institucija gali pasitelkti kitus deleguotuosius nacionalinius ekspertus arba kitus darbuotojus, kurie neįdarbinti Institucijoje.

    Institucijos darbuotojams taikomi Tarnybos nuostatai ir Kitų tarnautojų įdarbinimo sąlygos, taip pat Sąjungos institucijų susitarimu priimtos taisyklės, kuriomis įgyvendinami tie Tarnybos nuostatai ir Kitų tarnautojų įdarbinimo sąlygos.

    Atrenkant darbuotojus  užtikrinama, kad nebūtų  negali atsirasti interesų konflikto  tarp  dėl jų pareigų Institucijoje ir kitų  oficialių jų  tarnybinių pareigų; ir jie susilaiko nuo bet kokiųo veiksmųo, kuries yra nesuderinamias su jų pareigų pobūdžiu.

    🡻 1141/2014 (pritaikytas)

    🡺1 2018/673 1 straipsnio 5 dalis

     naujas

    6.    Institucija sudaro susitarimus su Europos Parlamentu ir, jeigu reikia, kitomis institucijomis dėl administracinių  priemonių  nuostatų, būtinų jos užduotims vykdyti,  visų pirma  ypač susitarimus dėl darbuotojų, paslaugų ir paramos  teikimo  pagal 4, 5 ir 8 dalis.

    7.    Institucijos išlaidoms skirti asignavimai numatomi pagal atskirojeą Europos Sąjungos bendrojo biudžeto Europos Parlamento skirsnio antraštinėjeę dalyjeį. Asignavimų suma turi būti pakankama, kad būtų užtikrinta visapusiška ir nepriklausoma Institucijos veikla. Direktorius Europos Parlamentui teikia Institucijos biudžeto plano projektą; ir jis taip pat skelbiamas viešai. Europos Parlamentas  paveda Institucijos direktoriui vykdyti su tais asignavimais susijusias leidimus  perduoda įgaliojimus suteikiančio pareigūno pareigas, susijusias su tais asignavimais, Institucijos direktoriui.

    8.    Institucijai taikomas Tarybos reglamentas Nr. 1 34 .

    Institucijos ir registro veikimui reikalingas vertimo raštu paslaugas teikia Europos Sąjungos įstaigų vertimo centras.

    9.    Institucija ir Europos Parlamento  leidimus  įgaliojimus suteikiantis pareigūnas keičiasi visa informacija, kurios reikia jų atitinkamoms pareigoms pagal šį reglamentą vykdyti.

    10.    Direktorius kasmet teikia Europos Parlamentui, Tarybai ir Komisijai Institucijos veiklos ataskaitą.  Šias ataskaitas Institucija skelbia savo interneto svetainėje. 

    11.    Europos Sąjungos Teisingumo Teismas, laikydamasis SESV 263 straipsnio, tikrina Institucijos sprendimų teisėtumą; ir ginčų dėl Institucijos padarytos žalos atlyginimo sprendimas pagal SESV 268 ir 340 straipsnius priklauso jo jurisdikcijai. Jei Institucija nepriima sprendimo,  nors  kai to reikalaujama pagal šį reglamentą  privalo tai padaryti , pagal SESV 265 straipsnį leidžiama iškelti ieškinį dėl neveikimo Europos Sąjungos Teisingumo Teisme  gali būti pareikštas ieškinys dėl neveikimo .

    87 straipsnis

    Europos politinių partijų ir fondų registras

    1.    Institucija sukuria ir  tvarko  valdo Europos politinių partijų ir Europos politinių fondų registrą.  Šis registras apima informacijos, kurią Europos politinės partijos turi pateikti pagal 5 straipsnio 2 dalį, saugyklą.  Su registre esama informacija galima susipažinti internetu  Tam tikra registre saugoma informacija  laikantis 3632 straipsnio  pateikiama internete .

    2.    Siekiant užtikrinti tinkamą registro veikimą, Komisijai pagal 4036 straipsnį suteikiami įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus atitinkamų šio reglamento nuostatų taikymo srityse dėl:

    a) registre  Institucijos saugotinmos informacijos ir patvirtinamųjų dokumentų, kurių saugojimo kompetencija priskiriama Registrui ir į kuriuos  ; į juos  įeina Europos politinių partijų ir Europos politinių fondų statutai, ir visi kiti dokumentai, pateikti kartu su prašymu užregistruoti laikantis 98 straipsnio 2 dalies, visi iš  būstinės  valstybės narės, kurioje yra jų būstinė, gauti dokumentai, nurodyti 1815 straipsnio 2 dalyje, ir informacija apie asmenų, kurie yra nariai organų, kuriems suteiktiama administracinio, finansinio ir teisinio atstovavimo įgaliojimai, arba asmenų, kurie eina pareigas,  į kurias įeina  pagal kurias suteikiami tokie įgaliojimai, kaip nurodyta 4 straipsnio 1 dalies f punkte ir 65 straipsnio 1 dalies g punkte, tapatybę;

    b)šios dalies a punkte nurodytos  registre saugomos medžiagos, kurios teisėtumą, nustatytą Institucijos remiantis savo kompetencija pagal šį reglamentą, turi tvirtinti registras  medžiagos iš registro, kurios teisėtumą tvirtinti yra kompetentingas registras, kaip nustatyta Institucijos remiantis jos kompetencija pagal šį reglamentą. Institucija nėra kompetentinga tikrinti, ar Europos politinė partija arba Europos politinis fondas  vykdo  laikosi pareigasų ar reikalavimusų, nustatytusų būstinės valstybės narės, pagal 4 ir 65 straipsnius ir 1714 straipsnio 2 dalį ir papildančiusų šiame reglamente nustatytas pareigas ir reikalavimus.

    3.    Komisija įgyvendinimo aktais nustato išsamią  išsamius reikalavimus, susijusius su  registracijos numerių sistemaą, kurią  turi taikyti  taiko registras, ir  su  standartiniaisus išrašaisus iš registro, kuriuos registras  turi teikti  teikia trečiosioms šalims jų prašymu, įskaitant  raštų  laiškų ir dokumentų turinį. Tokie išrašai neapima jokių kitų asmens duomenų, išskyrus asmenų, kurie yra nariai organų, kuriems suteiktiama administracinio, finansinio ir teisinio atstovavimo įgaliojimai, arba asmenų, kurie eina pareigas,  į kurias įeina  pagal kurias suteikiami tokie įgaliojimai, kaip nurodyta 4 straipsnio 1 dalies f punkte ir 65 straipsnio 1 dalies g punkte, tapatybęės  duomenis . Tie įgyvendinimo aktai priimami laikantis 4137 straipsnyje nurodytos nagrinėjimo procedūros.

    98 straipsnis

    Prašymas užregistruoti

    1.    Prašymas užregistruoti teikiamas InstitucijaiInstitucijai teikiamas prašymas užregistruoti. Prašymas užregistruoti Europos  politinį  fondą teikiamas tik per Europos politinę partiją, su kuria pareiškėjas yra oficialiai susijęs.

    2.    Kartu su prašymu pateikiami:

    a)dokumentai, įrodantys, kad pareiškėjas tenkina 3 straipsnyje nustatytas sąlygas, įskaitant standartinę oficialią deklaraciją,  parengtą  pateikiamą naudojant I priede nustatytą formą;

    b)partijos arba fondo statutas, į kurį įtraukiamos nuostatos, reikalaujamos 4 ir 65 straipsniuose, įskaitant atitinkamus priedus ir, kai taikytina,  būstinės  valstybės narės, kurioje yra būstinė, pažymą, nurodytą 1815 straipsnio 2 dalyje.

    3.    Komisijai pagal 4036 straipsnį suteikiami įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus atitinkamų šio reglamento nuostatų taikymo srityse priimti deleguotuosius aktus,  kurių paskirtis  kuriais:

    a)nustatytioma bet kokiąa papildomąa informacijąa ar patvirtinamuosiusieji dokumentusai, susijusiusę su 2 dalimi, kurių reikia, kad Institucija galėtų visapusiškai atlikti su registro veikimu susijusias savo pareigas pagal šį reglamentą, susijusias su registro veikimu;

    b)iš dalies pakeisti keičiama I priede pateikiamąa standartinęė oficialią deklaracijąa padaryti pakeitimų, susijusių su pareiškėjo įrašytinais duomenimis  keičiami duomenys, kuriuos turi užpildyti pareiškėjas, kai tai būtina siekiant užtikrinti, kad būtų turima pakankamai informacijos apie pasirašantį asmenį, jo įgaliojimus ir Europos politinę partiją ar Europos politinį fondą, kuriam atstovauti jis įgaliotas pateikiant šią deklaraciją.

    4.    Kartu su prašymu  Institucijai  pateikti dokumentai nedelsiant paskelbiami 3632 straipsnyje nurodytoje interneto svetainėje.

    109 straipsnis

    Prašymo nagrinėjimas ir Institucijos sprendimas

    1.    Institucija išnagrinėja prašymą siekdama nustatyti, ar pareiškėjas tenkina 3 straipsnyje nustatytas registracijosvimo sąlygas ir ar į statutą įtrauktos pagal 4 ir 65 straipsniuoses reikalaujamos nuostatos.

    2.    Institucija priima sprendimą užregistruoti pareiškėją,  išskyrus atvejus, kuriais  nebent ji nustato, kad pareiškėjas netenkina 3 straipsnyje nustatytų registracijosvimo sąlygų arba kad į statutą neįtrauktos pagal 4 ir 65 straipsniuoses reikalaujamos nuostatos.

    Institucija savo sprendimą užregistruoti pareiškėją paskelbia per vieną mėnesį nuo prašymo užregistruoti gavimo arba, jei taikomos 1815 straipsnio 4 dalyje nustatytos procedūros, per keturis mėnesius nuo prašymo užregistruoti gavimo.

    Jei prašymas neišsamus, Institucija nedelsdama pareiškėjo paprašo pateikti reikiamą papildomą informaciją. Antroje pastraipoje nustatyto termino tikslais laikas pradedamas skaičiuoti tik nuo tada, kai Institucija gauna išsamų prašymą.

    3.    98 straipsnio 2 dalies a punkte nurodyta standartinė oficiali deklaracija laikoma pakankama, kad Institucija  nustatytų  įsitikintų, jog pareiškėjas tenkina sąlygas, nurodytas 3 straipsnio 1 dalies d ir e c punktuose arba 3 straipsnio 2 dalies c ir d punktuose, atsižvelgiant į tai, kuries iš jų taikomias.

    4.    Institucijos sprendimas užregistruoti pareiškėją ir atitinkamos partijos arba fondo statutasi skelbiami Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje. Sprendimas neužregistruoti pareiškėjo ir išsamuūs atsisakymo užregistruoti pagrindimasi skelbiami Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

    5.    Apie dokumentų ar statuto, pagal 98 straipsnio 2 dalį pateiktų  kartu su prašymu  teikiant prašymą užregistruoti, pakeitimus pranešama Institucijai, o ši mutatis mutandis atnaujina registraciją , mutatis mutandis  taikydama  pagal 1815 straipsnio 2 ir 4 dalyse nustatytas procedūras.

    6.    Institucijai kasmet  atsiunčiamas  aAtnaujintas partijų, kurios yra Europos politinės partijos narės,  narėmis esančių partijų  sąrašas, pridėtas prie partijos statuto pagal 4 straipsnio 2 dalį, Institucijai kiekvienais metais. Apie pasikeitimus, po kurių Europos politinė partija gali nebetenkinti 3 straipsnio 1 dalies b punkte nustatytų sąlygų, pranešama Institucijai pranešama per keturias savaites nuo tokių pasikeitimų padarymo.

    1110 straipsnis

     Atitikties  rRegistracijos sąlygomsų ir reikalavimamsų laikymosi tikrinimas

    1.    Nedarant poveikio  šio straipsnio  3 dalyje nustatytai procedūrai, Institucija reguliariai tikrina, ar užregistruotos Europos politinės partijos ir Europos politiniai fondai toliau  tenkina  laikosi 3 straipsnyje nustatytasų registracijos sąlygasų ir  laikosi pagal  4 straipsnio 1 dalies a, b, d, e ir d–f punktusose ir 65 straipsnio 1pirmos dalies a–e ir g punktusose nustmatytų valdymo nuostatų.

    2.    Jei Institucija nustato, kad  nebetenkinama  nebesilaikoma kurios nors iš 1 dalyje nurodytų registracijos sąlygų arba  nebesilaikoma kurios nors iš joje nurodytų  valdymo nuostatų, išskyrus sąlygas, nurodytas 3 straipsnio 1 dalies dc punkte ir 3 straipsnio 2 dalies c punkte, apie tai ji praneša atitinkamai Europos politinei partijai arba atitinkamam fondui.

    3.    🡺1 Europos Parlamentas, veikdamas savo iniciatyva arba gavęs pagrįstą piliečių grupės prašymą, pateiktą pagal atitinkamas Darbo tvarkos taisyklių nuostatas, arba Taryba ar Komisija gali pateikti Institucijai prašymą patikrinti, ar konkreti Europos politinė partija arba konkretus Europos politinis fondas  atitinka  laikosi 3 straipsnio 1 dalies dc punkte ir 3 straipsnio 2 dalies c punkte nustatytasų sąlygasų. Tokiais ir 1916 straipsnio 3 dalies a punkte nurodytais atvejais Institucija paprašo pagal 1411 straipsnyjeį  nurodyto  nepriklausomų žymių asmenų komiteto šiuo klausimu pateikti nuomonę. Komitetas pateikia savo nuomonę per du mėnesius. 🡸

    Jei Institucija sužino faktus, kuriuos įvertinus gali kilti abejonių dėl to, ar konkreti Europos politinė partija arba konkretus Europos politinis fondas  atitinka  laikosi 3 straipsnio 1 dalies dc punkte ir 3 straipsnio 2 dalies c punkte nustatytasų sąlygasų, ji  apie tai  informuoja Europos Parlamentą, Tarybą ir Komisiją, kad bet kuri iš šių institucijų galėtų pateikti prašymą  atlikti  dėl patikrinimąo, kaip nurodyta pirmoje pastraipoje. Nedarant poveikio pirmai pastraipai, Europos Parlamentas, Taryba ir Komisija per du mėnesius nuo tos informacijos gavimo praneša apie savo ketinimus.

    🡻 2019/493 1 straipsnio 2 dalis

    Pirmoje ir antroje pastraipoje nustatytos procedūros nepradedamos dviejų mėnesių laikotarpiu iki rinkimų į Europos Parlamentą. Tas terminas netaikomas 1210a straipsnyje nustatytai procedūrai.

    🡻 1141/2014 (pritaikytas)

     naujas

    Institucija, atsižvelgusi į komiteto nuomonę, nusprendžia, ar nutraukti atitinkamos Europos politinės partijos arba Europos politinio fondo registraciją. Institucijos sprendimas tinkamai pagrindžiamas.

    Instituciją sprendimą nutraukti subjekto registraciją dėl to, kad jis  neatitinka  nesilaiko 3 straipsnio 1 dalies dc punkte ar 3 straipsnio 2 dalies c punkte nustatytų sąlygų, gali priimti tik tuomet, jei tos sąlygos akivaizdžiai ir šiurkščiai pažeidžiamos. Tokiu atveju taikoma 4 dalyje nustatyta procedūra.

    4.    Institucija apie sprendimą nutraukti Europos politinės partijos ar fondo registraciją dėl to, kad jie akivaizdausžiai ir šiurkštausčiai pažeidė 3 straipsnio 1 dalies dc punkte ar 3 straipsnio 2 dalies c punkte nustatytųas sąlygųas pažeidimo, praneša Europos Parlamentui ir Tarybai. Sprendimas įsigalioja tik tuo atveju, jeigu per tris mėnesius nuo pranešimo Europos Parlamentui ir Tarybai apie šį sprendimą  dienos  nei Europos Parlamentas, nei Taryba nepareiškia prieštaravimų arba jeigu dar nepasibaigus šiam laikotarpiui ir Europos Parlamentas, ir Taryba praneša Institucijai, kad prieštaravimų nereikš. Jei Europos Parlamentas ir Taryba pareiškia prieštaravimų, Europos politinė partija ar fondas iš registro neišbraukiami.

    Prieštaravimus dėl sprendimo Europos Parlamentas ir Taryba gali reikšti tik vadovaudamiesi priežastimis, susijusiomis su  atitikties  3 straipsnio 1 dalies dc punkte ir 3 straipsnio 2 dalies c punkte nurodytomsų registracijos sąlygomsų vertinimu.

    Atitinkama Europos politinė partija ar atitinkamas Europos politinis fondas informuojami apie tai, kad dėl Institucijos sprendimo nutraukti jų registraciją pareikšta prieštaravimų.

    Europos Parlamentas ir Taryba priima poziciją vadovaudamiesi atitinkamomisu savo  sprendimų priėmimo taisyklėmis  sprendimu dėl taisyklių, kaip nustatytomisa pagal Sutartis. Bet kokie prieštaravimai tinkamai pagrindžiami ir  paskelbiami viešai  yra vieši.

    5.     Apie  Institucijos sprendimąas nutraukti Europos politinės partijos ar Europos politinio fondo registraciją, dėl kurio nepareikšta prieštaravimų pagal 4 dalyje nustatytą procedūrą,  pranešama atitinkamai Europos politinei partijai ar fondui,   kartu pateikiant išsamų registracijos nutraukimo pagrindimą;   sprendimas ir jo pagrindimas taip pat  paskelbiamias Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje. nurodant išsamias registracijos nutraukimo priežastis ir  Vadovaujantis SESV 297 straipsniu,   sprendimas   įsigalioja nuo pranešimo apie jį momento  įsigalioja nuo tokio paskelbimo datos praėjus trims mėnesiams.

    6.    Europos politinis fondas automatiškai netenka savo statuso, jei Europos politinė partija, su kuria jis susijęs, išbraukiama iš registro.

    🡻 2019/493 1 straipsnio 3 dalis (pritaikytas)

    1210a straipsnis

    Patikrinimo procedūra, susijusi su asmens duomenų apsaugos taisyklių pažeidimais

    1.    Europos politinė partija arba Europos politinis fondas negali tyčia daryti įtakos arba mėginti daryti įtaką rinkimų į Europos Parlamentą rezultatams, pasinaudodami tuo, kad fizinios arba juridinios asmensuo pažeidė  padarytu  taikytinųas asmens duomenų apsaugos taisykles pažeidimu.

    2.    Jei Institucija sužino apie nacionalinės priežiūros institucijos, kaip ji apibrėžta Europos Parlamento ir Tarybos rReglamento (ES) 2016/679 35 4 straipsnio 21 punkte, sprendimą, kuriuo pripažįstama, kad fizinis ar juridinis asmuo pažeidė taikytinas asmens duomenų apsaugos taisykles, ir jei iš to sprendimo matyti arba jei yra kitų pagrįstų priežasčių manyti, kad pažeidimas yra susijęs su Europos politinės partijos arba Europos politinio fondo politine veikla per rinkimus į Europos Parlamentą, Institucija perduoda šį klausimą nagrinėti šio reglamento 1411 straipsnyjeiu  nurodytam  įsteigtam nepriklausomų žymių asmenų komitetui. Prireikus Institucija palaiko ryšį su atitinkama nacionaline priežiūros institucija.

    3.    2 dalyje nurodytas komitetas pateikia nuomonę dėl to, ar atitinkama Europos politinė partija arba Europos politinis fondas, pasinaudodami tuo, kad padarytas tas pažeidimuas, tyčia darė arba mėgino daryti įtaką rinkimų į Europos Parlamentą rezultatams. Pateikti nuomonę Institucija paprašo nepagrįstai nedelsdama ir ne vėliau kaip per 1  vieną  mėnesį nuo dienos, kurią ji sužinojo apie nacionalinės priežiūros institucijos priimtą sprendimą, paprašo pateikti nuomonę. Institucija komitetui nustato trumpą, pagrįstą terminą nuomonei pateikti. Komitetas laikosi to termino.

    4.    Institucija, atsižvelgusi į komiteto nuomonę, pagal 3027 straipsnio 2 dalies a punkto vii papunktį nusprendžia, ar atitinkamai Europos politinei partijai arba atitinkamam Europos politiniam fondui skirti finansines sankcijas. Institucijos sprendimas, visų pirma  kiek tai susiję su  dėl komiteto nuomoneės, turi būti tinkamai pagrįstas ir nedelsiant paskelbtas.

    5.    Šiame straipsnyje nustatyta procedūra nedaro poveikio 1110 straipsnyje nustatytai procedūrai.

     naujas

    13 straipsnis

    Politinės reklamos ataskaitų teikimas

    Institucija kasmet parengia ir paskelbia Europos politinių partijų politinės reklamos veiklos ataskaitą. Šioje ataskaitoje apibendrinami faktiniai duomenys apie Europos politinių partijų pagal 5 straipsnio 4 dalį paskelbtas atitinkamų ataskaitinių metų ataskaitas ir apie pagal 5 straipsnio 6 dalį paskirtų nacionalinių reguliavimo institucijų arba 5 straipsnio 7 dalyje nurodytų priežiūros institucijų sprendimus, kuriais nustatyta, kad tam tikros Europos politinės partijos pažeidė šio reglamento 5 straipsnio nuostatas.

    🡻 1141/2014 (pritaikytas)

    🡺1 2019/493 1 straipsnio 4 dalis

     naujas

    1411 straipsnis

    Nepriklausomų žymių asmenų komitetas

    1.    Šiuo straipsniu  Reglamentu (ES, Euratomas) Nr. 1141/2014  įsteigiamas nepriklausomų žymių asmenų komitetąas. Jį sudaro šeši nariai:; Europos Parlamentas, Taryba ir Komisija paskiria po du narius. Komiteto nariai atrenkami atsižvelgiantus į jų asmenines savybes ir profesinę  kompetenciją  kvalifikaciją. Jie  negali būti  nėra Europos Parlamento, Tarybos ar Komisijos nariai,  turėti  neturi rinkimų mandato,  ir būti  nėra Europos Sąjungos pareigūnai ar kiti tarnautojai arba esami ar buvę Europos politinės partijos arba Europos politinio fondo darbuotojai.

    Komiteto nariai, atlikdami savo pareigas, yra  vykdo  nepriklausomai. Jie nesiekia gauti jokios institucijos ar vyriausybės ir arba jokios kitos įstaigos,  organo  biuro ar agentūros nurodymų ir jų nevykdo ir susilaiko nuo bet kokių visų veiksmų, kurie yra nesuderinami su jų pareigų pobūdžiu.

    Komitetoas  sudėtis  atnaujinamas per šešis mėnesius  nuo  po to, kai baigiasi pirmosiosji po kiekvienų rinkimų į Europos Parlamentą vykstanti  kiekvieno naujai išrinkto  Europos Parlamento sesijosa  pabaigos . Narių įgaliojimai nėra atnaujinami.

    2.    Komitetas priima savo darbo tvarkos taisykles. Komiteto pirmininką iš savo tarpo išsirenka komiteto nariai, vadovaudamiesi tomis taisyklėmis. Komiteto sekretoriatu ir finansavimu pasirūpina Europos Parlamentas. Komiteto sekretoriatas veikia vadovaudamasis tik komiteto  nurodymais  įgaliojimais.

    3.    🡺1 Institucijai paprašius, komitetas pateikia nuomonę  dėl  apie:

    a)bet kokioį galimaią Europos politinės partijos ar Europos politinio fondo padarytoą akivaizdausų ir šiurkštausų vertybių, kuriomis grindžiama Europos Sąjunga, kaip nurodytųa 3 straipsnio 1 dalies dc punkte ir 3 straipsnio 2 dalies c punkte, pažeidimoą;

    b)toai, ar Europos politinė partija arba Europos politinis fondas, pasinaudodami tuo, kad padarytas taikytinų asmens duomenų apsaugos taisyklių pažeidimuas, tyčia darė arba mėgino daryti įtaką rinkimų į Europos Parlamentą rezultatams.

    Pirmos pastraipos a ir b punktuose nurodytais atvejais komitetas gali prašyti Institucijos, Europos Parlamento, Europos politinės partijos ar Europos politinio fondo, kitų politinių partijų, politinių fondų ar kitų suinteresuotųjų subjektų pateikti bet kurį reikiamą dokumentą ar įrodymą, taip pat prašyti leisti išklausyti jų atstovus. Pirmos pastraipos b punkte nurodytu atveju 1210a straipsnyje nurodyta nacionalinė priežiūros institucija bendradarbiauja su komitetu pagal taikytiną teisę. 🡸

     Rengdamas  Savo nuomonesėse komitetas visapusiškai atsižvelgia į pagrindinę teisę į asociacijų laisvę ir į būtinybę užtikrinti politinių partijų pliuralizmą Europoje.

    Komiteto nuomonės nedelsiant paskelbiamos  viešai .

    III SKYRIUS

    EUROPOS POLITINIŲ PARTIJŲ IR EUROPOS POLITINIŲ FONDŲ TEISINIS STATUSAS

    1512 straipsnis

    Teisinis subjektiškumas

    Europos politinės partijos ir Europos politiniai fondai turi Europos teisinį subjektiškumą.

    1613 straipsnis

    Teisinis pripažinimas ir veiksnumas

    Europos politinės partijos ir Europos politiniai fondai turi teisinį pripažinimą ir veiksnumą visose valstybėse narėse.

    1714 straipsnis

    Taikytina teisė

    1.    Europos politinės partijos ir Europos politiniai fondai reglamentuojami šiuo reglamentu.

    2.    Europos politinių partijų ir Europos politinių fondų veikla, susijusi su klausimais, kurie nereglamentuojami šiuo reglamentu, arba,  – jei  kai klausimai šiuo reglamentu reglamentuojami tik iš dalies, – su tais aspektais, kurie jame nenagrinėjami, yra reglamentuojama taikytinomis valstybės narės, kurioje yra  kiekvieno atitinkamos būstinės, nacionalinės teisės nuostatomis.

    Kitose valstybėse narėse Europos politinių partijų arba Europos politinių fondų vykdoma veikla reglamentuojama atitinkamais tų valstybių narių teisės aktais.

    3.    Europos politinių partijų ir Europos politinių fondų veikla, susijusi su klausimais, kurie nereglamentuojami šiuo reglamentu arba 2 dalyje nurodytomis taikytinomis nuostatomis, arba,  – jei  kai klausimai šiuo reglamentu reglamentuojami tik iš dalies, – su tais aspektais, kurie jame nenagrinėjami, yra reglamentuojama  kiekvieno atitinkamų statutų nuostatomis.

    1815 straipsnis

    Europos teisinio subjektiškumo įgijimas

    1.    Europos politinė partija ar Europos politinis fondas įgyja Europos teisinį subjektiškumą tą dieną, kai Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje paskelbiamas pagal 10 straipsnį Institucijos  priimtas  sprendimas juos užregistruoti, kaip nustatyta 9 straipsnyje.

    2.    Jei valstybė narė, kurioje yra  subjekto, teikiančio  prašymą užregistruoti teikiančios  jį kaip  Europos politinęės partijąos ar Europos politinįio fondąo, būstinė,  to  reikalauja, kartu su prašymu, teikiamu pagal 98 straipsnį, pateikiama tos valstybės narės išduota pažyma, kuria patvirtinama, kad pareiškėjas atitinka visus būtinus  su prašymo pateikimu susijusius  nacionalinius reikalavimus, keliamus norint pateikti prašymą, ir kad jo statutas atitinka 1714 straipsnio 2 dalies pirmoje pastraipoje nurodytą taikytiną teisę.

    3.    Jei pareiškėjas  turi  teisinįiu subjektiškumąu naudojasi pagal valstybės narės teisę, Europos teisinio subjektiškumo įgijimą ta valstybė narė laiko perėjimu nuo nacionalinio teisinio subjektiškumo prie jį pakeitimuusio Europos teisiniuo subjektiškumuo.  Įgijus  Pagal pastarąjį visapusiškai išsaugomos  visos  bet kurios teisės ir pareigos, anksčiau turėtos buvusio nacionalinio  teisės subjekto  juridinio asmens, kuris nustoja gyvuoti. Vykstant tokiam perėjimui Aatitinkama valstybė narė netaiko  su tokiu pakeitimu susijusių  draudžiamųjų sąlygų. Pareiškėjas išsaugo savo būstinę atitinkamoje valstybėje narėje tol, kol paskelbiamas  pagal 10 straipsnį priimtas  sprendimas, kaip nurodyta 9 straipsnyje.

    4.     Jei  Reikalaujant valstybėei narėei, kurioje yra pareiškėjo būstinė,  to reikalauja , 1 dalyje nurodytoą paskelbimo datą Institucija nustato tik pasikonsultavusi su ta valstybe nare.

    1916 straipsnis

    Europos teisinio subjektiškumo galiojimo pabaiga

    1.    Europos politinė partija ar Europos politinis fondas netenka savo Europos teisinio subjektiškumo įsigaliojus Institucijos sprendimui išbraukti juos iš registro ir jį paskelbus Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje  tada, kai pateikiamas 11 straipsnio 5 dalyje nurodytas pranešimas apie sprendimą . Sprendimas įsigalioja praėjus trims mėnesiams po šio paskelbimo, nebent atitinkama Europos politinė partija arba Europos politinis fondas paprašytų laikotarpį sutrumpinti.

    2.    Europos politinė partija arba Europos politinis fondas išbraukiami iš registro Institucijos sprendimu iš registro išbraukiami:

    a)priėmus sprendimą pagal 1110 straipsnio 2–5 dalis;

    b)susidarius 1110 straipsnio 6 dalyje numatytoms aplinkybėms;

    c)paprašius atitinkamai Europos politinei partijai ar Europos politiniam fondui; ar

    d)šio straipsnio 3 dalies pirmos pastraipos b punkte nurodytais atvejais.

    3.    Jei Europos politinė partija ar Europos politinis fondas  iš esmės  rimtai nevykdė atitinkamų pagal nacionalinėjeę teisėjeę numatytų pareigų,  taikytinoje  taikomų remiantis 1714 straipsnio 2 dalies pirma pastraipa, nustatytų pareigų,  jų būstinės  valstybė narė, kurioje yra jų būstinė, gali pateikti Institucijai tinkamai pagrįstą prašymą nutraukti registraciją ir jame tiksliai ir išsamiai nurodyti neteisėtus veiksmus ir konkrečius nacionalinius reikalavimus, kurių nebuvo laikomasi. Tokiais atvejais Institucija:

    a) jei klausimas yra išimtinai ar labiausiai susijęs su ES sutarties 2 straipsnyje nurodytų vertybių, kuriomis grindžiama Sąjunga, laikymosi trūkumais –  kilus klausimams, išimtinai ar labiausiai susijusiems su vertybes, kuriomis grindžiama Sąjunga ir kurios išdėstytos ES sutarties 2 straipsnyje, veikiančiais elementais, inicijuoja patikrinimo procedūrą, kaip nurodyta  pagal   šio reglamento  1110 straipsnio 3 dalįyje  inicijuoja patikrinimo procedūrą . Be to, taikomos  šio reglamento  1110 straipsnio 4, 5 ir 6 dalys;

    b) jei klausimas kitoks  kilus bet kuriam kitam klausimui ir  jei  atitinkamos valstybės narės pagrįstasme prašymase  įrodo  patvirtinus, kad buvo panaudotos visos nacionalinės  teisių gynimo  priemonės,  nusprendžia išbraukti atitinkamą Europos politinę partiją ar Europos politinį fondą iš registro.

    Jei Europos politinė partija ar Europos politinis fondas  iš esmės  rimtai nevykdė atitinkamų pagal nacionalinėjeę teisėjeę numatytų pareigų,  taikytinoje  taikomų remiantis 1714 straipsnio 2 dalies  antra  pirma pastraipa, nustatytų pareigų, ir jei klausimas  yra  išimtinai ar labiausiai susijęs su  ES sutarties 2 straipsnyje nurodytų vertybių, kuriomis grindžiama Sąjunga, laikymosi trūkumais  vertybes, kuriomis grindžiama Sąjunga ir kurios išdėstytos Europos Sąjungos sutarties 2 straipsnyje, veikiančiais elementais, atitinkama valstybė narė, vadovaudamasi šios dalies pirmos pastraipos nuostatomis, gali pateikti Institucijai prašymą. Institucija imasi veiksmų remdamasi šios dalies pirmos pastraipos a punktu.

    Visais atvejais Institucija veikia be reikalo nedelsdama. Institucija informuoja atitinkamą valstybę narę ir atitinkamą Europos politinę partiją ar Europos politinį fondą apie tolesnius su pagrįstu prašymu nutraukti registraciją susijusius veiksmus.

    4.    Institucija, pasikonsultavusi su valstybe nare, kurioje yra Europos politinės partijos ar Europos politinio fondo būstinė, nustato 1 dalyje minėto paskelbimo datą.

    5.    Jei atitinkama Europos politinė partija ar Europos politinis fondas įgyja teisinį subjektiškumą pagal  jų būstinės  valstybės narės, kurioje yra jų būstinė, teisę, ta valstybė narė tokį įgijimą laiko Europos teisinio subjektiškumo pakeitimu nacionaliniu teisiniu subjektiškumu, kurį  įgijus  turint visapusiškai išsaugomos  visos  ankstesnės buvusioam Europos  teisės subjekto  juridiniam asmeniui numatytos  anksčiau turėtos  teisės ir pareigos. Vykdant tokį pakeitimą, a Atitinkama valstybė narė netaiko  su tokiu pakeitimu susijusių  draudžiamųjų sąlygų.

    6.    Jei Europos politinė partija ar Europos politinis fondas nėra įgiję teisinio subjektiškumo pagal  jų būstinės  valstybės narės, kurioje yra jų būstinė, teisę, jie  likviduojami  paleidžiami vadovaujantis taikoma tos valstybės narės teise. Atitinkama valstybė narė gali pareikalauti, kad prieš tokį  likvidavimą  paleidimą atitinkama Europos politinė partija ar Europos politinis fondas įgytų nacionalinį teisinį subjektiškumą, kaip numatyta pagal 5 dalį.

    7.    Visais 5 ir 6 dalysje nurodytais atvejais atitinkama valstybė narė užtikrina, kad būtų visapusiškai paisoma 3 straipsnyje nustmatytos ne pelno  nesiekimo  sąlygos. Institucija ir Europos Parlamento  leidimus  įgaliojimus suteikiantis pareigūnas gali susitarti su atitinkama valstybe nare dėl Europos teisinio subjektiškumo galiojimo pabaigos sąlygų, pirmiausia siekiant užtikrinti, kad būtų susigrąžintos  iš  Europos Sąjungos bendrojo biudžeto  suteiktos  lėšos ir kad būtų sumokėtos bet kurios pagal 3027 straipsnį  skirtos  nustatytos finansinės sankcijos.

    IV SKYRIUS

    FINANSAVIMO NUOSTATOS

    2017 straipsnis

    Finansavimo sąlygos

    1.    Europos politinė partija, kuri yra užregistruota laikantis šiame reglamente nustatytų sąlygų ir procedūrų, kuriai Europos Parlamente atstovauja bent vienas iš jos narių ir kuri nėra patekusi į  nė  vieną iš  Reglamento (ES, Euratomas) 2018/1046  Finansinio reglamento 136106 straipsnio 1 dalyje  nurodytų  minėtų draudimo situacijų,  dėl kurių draudžiama dalyvauti procedūroje,  gali prašyti finansavimo iš Europos Sąjungos bendrojo biudžeto kvietime  teikti paraiškas dėl  mokėti įnašųus Europos Parlamento  leidimus  įgaliojimus suteikiančio pareigūno paskelbtomis sąlygomis.

    2.    Europos politinis fondas, kuris yra susijęs su Europos politine partija, turinčia teisę prašyti finansavimo pagal 1 dalį, užregistruotas laikantis šiame reglamente nustatytų sąlygų bei procedūrų ir nepatekęs į  nė  vieną iš  Reglamento (ES, Euratomas) 2018/1046  Finansinio reglamento 136106 straipsnio 1 dalyje  nurodytų  minėtų draudimo situacijų,  dėl kurių draudžiama dalyvauti procedūroje,  gali prašyti finansavimo iš Europos Sąjungos bendrojo biudžeto kvietime teikti pasiūlymus Europos Parlamento  leidimus  įgaliojimus suteikiančio pareigūno paskelbtomis sąlygomis.

    3.    Siekiant nustatyti  , ar subjektas turi  teisę gauti finansavimą iš Europos Sąjungos bendrojo biudžeto pagal šio straipsnio 1 dalį bei 3 straipsnio 1 dalies b punktą, ir siekiant taikyti 2219 straipsnio 1 dalį, laikoma, kad Europos Parlamento narys yra tik vienos Europos politinės partijos, būtent, jei aktualu, tos partijos,  su kuria galutinę  finansavimo  prašymų gauti finansavimą pateikimo dieną yra susijusi jo nacionalinė arba regioninė politinė partija, jei toks ryšys yra, narys.

    🡻 2018/673 1 straipsnio 6 dalis (pritaikytas)

     naujas

    4.    Finansiniai įnašai arba dotacijos iš Europos Sąjungos bendrojo biudžeto neviršija 90  95  % kompensuotinų išlaidų per metus, nurodytų Europos politinės partijos biudžete  nurodytų metinių kompensuojamųjų išlaidų , ir 95 % tinkamų finansuoti sąnaudų per metus, kurias patyrė Europos politinios fondoas  patirtų tinkamų finansuoti išlaidų . Europos politinės partijos nepanaudotą Sąjungos skirto įnašo dalį gali panaudoti kompensuotinoms išlaidoms padengti per kitus finansinius metus, einančius po jo skyrimo. Sumos, nepanaudotos  per tuos  po tų finansiniusų metusų, susigrąžinamos pagal Finansinį reglamentą  Reglamentą (ES, Euratomas) 2018/1046 .  Rinkimų į Europos Parlamentą metais finansiniais įnašais gali būti dengiama 100 % Europos politinės partijos patirtų kompensuojamųjų išlaidų. 

    🡻 1141/2014 (pritaikytas)

    5.    Laikantis 2421 ir 2522 straipsniuose nustatytų ribų, išlaidos, atlyginamos skiriant finansinį įnašą, apima administracines išlaidas ir išlaidas, susijusias su technine pagalba, posėdžiais,  moksliniais  tyrimais, tarpvalstybiniais renginiais,  tyrimais , informavimu ir publikacijomis, taip pat su išlaidomis  išlaidas, susijusias su  kampanijomis.

    2118 straipsnis

    Finansavimo prašymas

    1.    Siekdami gauti finansavimą iš Europos Sąjungos bendrojo biudžeto, Europos politinė partija ar Europos politinis fondas, tenkinantys 2017 straipsnio 1 arba 2 dalyjse nustatytas sąlygas, teikia prašymą Europos Parlamentui po kvietimo  teikti paraiškas dėl  mokėti įnašųus arba kvietimo teikti pasiūlymus paskelbimo.

    🡻 2019/493 1 straipsnio 5 dalis (pritaikytas)

     naujas

    2.    Europos politinė partija ir Europos politinis fondas savo prašymo teikimo metu turi vykdyti 2623 straipsnyje išvardytas pareigas., o Nnuo prašymo pateikimo dienos iki finansinių metų arba veiksmų, kuriems skirtasi įnašas arba dotacija, pabaigos   jie turi  nebūti išbraukti iš registro ir jiems neturi būti skirta  nė viena  bet kuri iš sankcijų, numatytų 3027 straipsnio 1 dalyje ir 3027 straipsnio 2 dalies a punkto v, vi ir vii  v–ix  papunkčiuose.

    🡻 2018/673 1 straipsnio 7 dalis (pritaikytas)

    32a.    Europos politinė partija kartu su prašymu pateikia įrodymus, patvirtinančius, kad jos narėmis esančios ES partijos  visus  12 mėnesių iki galutinės prašymų pateikimo dienos savo interneto svetainėse  , laikydamosi 4 straipsnio 1 dalies i punkto,  aiškiai matomai ir naudotojui patogia forma  įprastu  daugeliu atvejuų skelbė Europos politinės partijos politinę programą ir logotipą.

     naujas

    4.    Europos politinė partija kartu su prašymu pateikia įrodymus, patvirtinančius, kad ji laikosi 4 straipsnio 1 dalies j punkto ir kad jos narėmis esančios partijos 12 mėnesių iki prašymo pateikimo momento savo interneto svetainėse nuolat skelbė informaciją apie paskutiniuose rinkimuose į Europos Parlamentą dalyvavusių jų kandidatų pasiskirstymą pagal lytis ir apie Europos Parlamento nariais tapusių jų atstovų pasiskirstymo pagal lytis raidą.

    5.    Europos politinė partija kartu su prašymu pateikia įrodymus, patvirtinančius, kad ji laikosi 5 straipsnio, kad yra nustačiusi ir nuolat atnaujina politinės reklamos naudojimo politiką ir kad ją taikė visus 12 mėnesių iki galutinės prašymų pateikimo dienos.

    🡻 1141/2014 (pritaikytas)

    63.    Europos politinis fondas kartu su prašymu pateikia  savo  metinę darbo programą arba veiksmų planą.

    74.    Europos Parlamento  leidimus  įgaliojimus suteikiantis pareigūnas priima sprendimą per tris mėnesius nuo kvietimo  teikti paraiškas dėl  mokėti įnašųus arba kvietimo teikti pasiūlymus procedūros pabaigos ir  leidžia  įgalioja skirti bei valdo atitinkamus asignavimus pagal Finansinį reglamentą  Reglamentą (ES, Euratomas) 2018/1046 .

    85.    Europos politinis fondas gali prašyti finansavimo iš Europos Sąjungos bendrojo biudžeto tik per Europos politinę partiją, su kuria jis susijęs.

    2219 straipsnis

    Finansavimo skyrimo kriterijai ir paskirstymas

    🡻 2018/673 1 straipsnio 8 dalis (pritaikytas)

    1.    Atitinkami asignavimai, numatyti toms Europos politinėms partijoms ir tiems Europos politiniams fondams, kuriems skirtiami įnašai arba dotacijos pagal 2118 straipsnį, kasmet paskirstomi  pagal tokią paskirstymo schemą  laikantis tokios taisyklės:

    a)10 % paskirstoma lygiomis dalimis tarp finansavimą gaunančių Europos politinių partijų;,

    b)90 % paskirstoma finansavimą gaunančioms Europos politinėms partijoms proporcingai į Europos Parlamentą išrinktų jų narių daliai.

    Tokia pati paskirstymo  schema  taisyklė taikoma skiriant finansavimą Europos politiniams fondams, susijusiems su Europos politinėmis partijomis.

    🡻 1141/2014 (pritaikytas)

     naujas

    2.    1 dalyje minėtas paskirstymas grindžiamas į Europos Parlamentą išrinktų narių, kurie yra prašymą teikiančios Europos politinės partijos nariųai  skaičiumi  paskutinę  finansavimo  prašymų dėl finansavimo pateikimo dieną;,  šis  skaičiusmi,  nustatomas  atsižvelgiant į 2017 straipsnio 3 dalį.

    Po tos datos įvykę skaičiaus pokyčiai nedaro poveikio tarp Europos politinių partijų arba Europos politinių fondų paskirstyto finansavimo atitinkamai daliai. Tai nedaro poveikio 2017 straipsnio 1 dalyje Europos politinei partijai nustatytam reikalavimui būti atstovaujamai Europos Parlamente bent vieno iš jos narių.

    2320 straipsnis

    Dovanos, ir įnašai  ir nuosavi ištekliai 

    1.    Europos politinės partijos ir Europos politiniai fondai gali iš fizinių arba juridinių asmenų priimti dovanas;, kiekvienoam rėmėjoui  dovanų vertė turi  neviršytiijančias 18 000 EUR per metus.

    2.    Europos politinės partijos ir Europos politiniai fondai, pagal 2623 straipsnį teikdami savo metines finansines ataskaitas, taip pat perduoda visų rėmėjų ir jų  atitinkamų  dovanų sąrašą, kuriame nurodo kiekvienos dovanos pobūdį ir vertę. Ši dalis taip pat taikoma Europos politinių partijų narėmis esančių partijų ir Europos politinių fondų narėmis esančių organizacijų įnašams.

    Kai fiziniai asmenys dovanoja dovanas, kurių vertė viršija 1 500 EUR  , bet neviršija  ir nesiekia 3 000 EUR sumos arba jai prilygsta, atitinkama Europos politinė partija ar Europos politinis fondas nurodo, ar atitinkami rėmėjai pateikė išankstinį raštišką sutikimą paskelbti 3632 straipsnio 1 dalies e punkte nurodytą informaciją.

    3.    Apie dovanas, gaunamastas per šešiųs mėnesiųus  laikotarpiu  iki rinkimų į Europos Parlamentą,  ir apie išlaidas, kurioms padengti jos naudojamos, Europos politinės partijos ir Europos politiniai fondai kas savaitę raštu praneša Institucijai pagal 2 dalį raštu praneša kas savaitę.

    4.    Apie priimtas vienkartines dovanas, kurių vertė viršija 12 000 EUR, Europos politinės partijos ir Europos politiniai fondai nedelsdami raštu praneša Institucijai pagal 2 dalį raštu praneša iš karto.

     naujas

    5. Visais atvejais, kuriais dovanos vertė viršija 3 000 EUR, Europos politinės partijos ir Europos politiniai fondai paprašo rėmėjų pateikti jiems tinkamai identifikuoti reikalingą informaciją. Gautą informaciją Europos politinės partijos ir Europos politiniai fondai paprašyti pateikia Institucijai.

    Institucija nustato pirmos pastraipos taikymo tikslais naudotiną formą.

    🡻 1141/2014 (pritaikytas)

    65.    Europos politinės partijos ir Europos politiniai fondai nepriima:

    a)anoniminių dovanų arba įnašų;

    b)dovanų iš Europos Parlamento frakcijų biudžetų;

    c)dovanų iš  jokios  bet kurios valstybės narės ar trečiosios šalies valdžios institucijosų  ir iš jokios  arba įmonės, kuriai tokia valdžios institucija gali daryti tiesioginę ar netiesioginę  lemiamą  kontroliuojamą įtaką  dėl to, kad , nes yra jos savininkė  , dėl to, kad  ir finansiškai dalyvauja jos veikloje, arba tai neįmanoma dėl taisyklių, kuriomis reglamentuojama jos veikla;, ar

    d)dovanų iš trečiojoje šalyje  įsisteigusių  veikiančių privačių subjektų arba trečiosios šalies  fizinių  asmenų, kurie  neturi teisės  negali balsuoti per rinkimus į Europos Parlamentą.

    76.    Dovaną, kurios pagal šį reglamentą neleidžiama priimti, per 30 dienų nuo jos gavimo dienos Europos politinė partija arba Europos politinis fondas:

    a)grąžina rėmėjui arba bet kuriam rėmėjo vardu veikiančiam asmeniui; arba,

    b) tais atvejais,  kai jos neįmanoma grąžinti, praneša  apie ją  Institucijai ir Europos Parlamentui.

     Tais atvejais, kai gaunamas pirmos pastraipos b punkte nurodytas pranešimas apie dovaną,  Europos Parlamento  leidimus  įgaliojimus suteikiantis pareigūnas išduoda ir įgalioja įgyvendinti vykdomąjį raštą sumoms išieškoti pagal  Reglamento (ES, Euratomas) 2018/1046  Finansinio reglamento  98–100  78 ir 79 straipsnių nuostatas  nustato gautiną sumą ir suteikia leidimą ją susigrąžinti .  Šios  lLėšos įtraukiamos į Europos Parlamentui skirtą Europos Sąjungos bendrojo biudžeto skirsnį įtraukiamos kaip bendrosios įplaukos.

     naujas

    8.    Jei Institucija turi pagrindo manyti, kad dovana buvo dovanota pažeidžiant šį reglamentą, ji atlieka patikrinimą. Tuo tikslu ji gali prašyti Europos politinės partijos arba Europos politinio fondo ir jų rėmėjų pateikti papildomos informacijos.

    🡻 1141/2014 (pritaikytas)

     naujas

    97.    Europos politinės partijos nariaių įnašai, skirti šios partijos veiklai, leistini  , kurių būstinė yra valstybėje narėje arba kurie yra valstybės narės piliečiai, taip pat narėmis esančios partijos, kurių būstinė yra Europos Tarybai priklausančioje šalyje,   gali teikti įnašus .  Bendra narių  Tokių įnašų vertė  turi  neviršytiija 40 %. Europos politinės partijos metinio biudžeto.  Narėmis esančių partijų, kurių būstinė yra Sąjungai nepriklausančioje šalyje, įnašų vertė turi neviršyti 10 % bendros narių įnašų sumos. 

    108.    Europos politinio fondo  nariai, kurių būstinė yra valstybėje narėje arba kurie yra valstybės narės piliečiai, taip pat narėmis esančios organizacijos, kurių būstinė yra Europos Tarybai priklausančioje šalyje,  ir Europos politinės partijaos, su kuria  fondas  jis susijęs,  gali teikti įnašus  narių įnašai į jo veiklą leistini.  Bendra narių  Tokių įnašų vertė  turi  neviršytiija 40 % Europos politinio fondo metinio biudžeto  , o šių įnašų šaltinis  ir negali būti  lėšos  susijusi su finansavimu, kuriasį Europos politinė partija pagal šį reglamentą gavo iš Europos Sąjungos bendrojo biudžeto.  Narėmis esančių organizacijų, kurių būstinė yra Sąjungai nepriklausančioje šalyje, įnašų vertė turi neviršyti 10 % bendros narių įnašų sumos. 

     Įrodinėjimo pareiga  Įrodymų našta atitinkamai tenka atitinkamai Europos politinei partijai  – ji  , kuri savo sąskaitose aiškiai nurodo su ja susijusiam Europos politiniam fondui finansuoti naudotų lėšų kilmę.

    119.    Nedarant poveikio 87 ir 98 dalims, Europos politinės partijos ir Europos politiniai fondai gali priimti piliečių, kurie yra jų nariai, įnašus  su sąlyga, kad kiekvienas  : kai atitinkamas narys tokį įnašą skiria savo paties vardu, ir jo vertė vienam nariui neviršija 18 000 EUR per metus.

    Pirmoje pastraipoje nustatyta riba netaikoma, kai atitinkamas narys yra ir išrinktas Europos Parlamento, nacionalinio parlamento arba regioninio parlamento ar regioninės asamblėjos narys.

    1210.    Bet koks pagal šį reglamentą neleistinas įnašas grąžinamas vadovaujantis 76 dalimi.

     naujas

    13.    Europos politinės partijos arba Europos politinio fondo nuosavų išteklių, gaunamų iš savo ekonominės veiklos, vertė turi neviršyti 5 % tos Europos politinės partijos arba Europos politinio fondo metinio biudžeto.

    🡻 1141/2014 (pritaikytas)

    2421 straipsnis

    Per rinkimus į Europos Parlamentą vykdomų Kkampanijų finansavimas

    1.    Atsižvelgiant į antrą pastraipą, Europos politinių partijų lėšos, gautos iš Europos Sąjungos bendrojo biudžeto arba bet kurio kito iš kitų šaltinioų, gali būti naudojamos finansuoti kampanijoms, Europos politinių partijų vykdomoms rengiantis rinkimams į Europos Parlamentą, kuriuose jos ar jų nariai  privalo  dalyvautija  pagal  atsižvelgdamos į 3 straipsnio 1 dalies fd punktąo nuostatas.

    Pagal Akto dėl atstovų į Europos Parlamentoą  narių  rinkimų remiantis tiesiogine visuotine rinkimų teise 36 8 straipsnį visų rinkimuose į Europos Parlamentą dalyvaujančių politinių partijų, kandidatų ir trečiųjų šalių rinkimų išlaidų finansavimas ir galimi apribojimai, kaip ir jų dalyvavimas šiuose rinkimuose, kiekvienoje valstybėje narėje reglamentuojami nacionalinėmis nuostatomis.

     naujas

    2.    Europos politinių partijų ir Europos politinių fondų lėšos, gautos iš Europos Sąjungos bendrojo biudžeto ar bet kurio kito šaltinio, gali būti naudojamos referendumų kampanijoms finansuoti, jei tos kampanijos yra susijusios su Sąjungos sutarčių įgyvendinimu.

    🡻 1141/2014 (pritaikytas)

     naujas

    32.    1  ir 2  dalysje nurodytų kampanijų išlaidas kaip tokias Europos politinės partijos aiškiai įvardija metinėse finansinėse ataskaitose.

    2522 straipsnis

    Draudimas finansuoti

    1.    Nepaisant 2421 straipsnio 1 dalies, Europos politinių partijų lėšos, gautos iš Europos Sąjungos bendrojo biudžeto ar bet kurio kito šaltinio, nenaudojamos kitoms politinėms partijoms, visų pirma nacionalinėms partijoms arba kandidatams, tiesiogiai ar netiesiogiai finansuoti. Toms nacionalinėms politinėms partijoms ir kandidatams toliau taikomos nacionalinės taisyklės.

    2.    Europos politinių fondų lėšos, gautos iš Europos Sąjungos bendrojo biudžeto arba  bet kurio kito šaltinio, nenaudojamos kitu tikslu, nei jų užduotims, kaip išvardytomsinta 2 straipsnio 4 punkte, finansuoti ir išlaidoms, tiesiogiai susijusioms su jų statute pagal 65 straipsnį išdėstytais tikslais, apmokėti. Minėtos lėšos visų pirma nenaudojamos rinkimams, politinėms partijoms ar kandidatams arba kitiems fondams tiesiogiai ar netiesiogiai finansuoti.

    3.    Europos politinių partijų ir Europos politinių fondų lėšos, gautos iš Europos Sąjungos bendrojo biudžeto arba iš kito šaltinio, nenaudojamos referendumo kampanijoms finansuoti.

    V SKYRIUS

    KONTROLĖ IR SANKCIJOS

    2623 straipsnis

    Pareigos, susijusios su sąskaitomis, atskaitomybe ir auditu

    1.    Ne vėliau kaip per šešis mėnesius nuo finansinių metų pabaigos Europos politinės partijos ir Europos politiniai fondai Institucijai ( kartu nusiųsdami  su kopijąa Europos Parlamento  leidimus  įgaliojimus suteikiančiam pareigūnui ir kompetentingam nacionaliniam  jų būstinės  valstybės narės, kurioje yra jų būstinė, informacijos centrui) pateikia:

    a)metines finansines ataskaitas ir  aiškinamuosius  lydimuosius raštus, kuriuose nurodo savo pajamas ir išlaidas bei ir informuoja apie turtą ir įsipareigojimus finansinių metų pradžioje ir pabaigoje, remdamiesi valstybėje narėje, kurioje yra jų būstinė, taikytina teise, ir savo finansines ataskaitas, pagrįstas tarptautiniais apskaitos standartais, apibrėžtais Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1606/2002 2 straipsnyje;

    b)metinių finansinių ataskaitų išorės audito ataskaitą, kurioje  aptariamas  nurodytas tų finansinių ataskaitų patikimumas ir jų pajamų bei išlaidų teisėtumas ir tvarkingumas ir kurią parengė nepriklausoma įstaiga ar ekspertas;, ir

    c)rėmėjų ir įnašais prisidėjusiųjų ir jų atitinkamų dovanų ar įnašų, apie kuriuos pranešta pagal 2320 straipsnio 2, 3 ir 4 dalis, sąrašą.

    2.    Kai Europos politinės partijos išlaidas  įgyvendina  naudoja kartu su nacionalinėmis politinėmis partijomis arba  kai  Europos politiniaių fondai išlaidas  įgyvendina  naudoja kartu su nacionaliniais politiniais fondais ar su kitomis organizacijomis,  1 dalyje nurodytose metinėse finansinėse ataskaitose pateikiami išlaidų, kurias  Europos politinės partijos arba Europos politiniai fondai išlaidų, kurias  patyrė  tiesiogiai ar netiesiogiai patyrė per tas trečiąsias šalis, įrodymaius nurodo 1 dalyje minėtose metinėse finansinėse ataskaitose.

    3.    1 dalies b punkte nurodytas nepriklausomas išorės įstaigas ar ekspertus atrenka, įgalioja ir su jais atsiskaito Europos Parlamentas. Jie  turi būti  deramai įgaliotijami atlikti sąskaitų auditą remiantis valstybėjes narėjes, kurioje yra jų būstinė arba įsisteigimo vieta, taikoma teise.

    4.    Europos politinės partijos ir Europos politiniai fondai pateikia visą informaciją, kurios savo  atliekamo audito reikmėms  auditui atlikti paprašo nepriklausomos įstaigos ar ekspertai.

    5.    Nepriklausomos įstaigos ar ekspertai informuoja Instituciją ir Europos Parlamento  leidimus  įgaliojimus suteikiantį pareigūną apie bet kokią įtariamą neteisėtą veiklą, sukčiavimą ar korupciją, dėl kurių galinčius būti pakenktia Sąjungos finansiniams interesams. Institucija ir Europos Parlamento  leidimus  įgaliojimus suteikiantis pareigūnas apie tai informuoja atitinkamus nacionalinius informacijos centrus.

    2724 straipsnis

    Bendrosios kontrolės taisyklės

    1.     Kontrolę, kurios tikslas – tikrinti, ar  Europos politinės partijosų ir Europos politiniaių fondaių  vykdo šiuo reglamentu nustatytas  pareigasų, nustatytų šiuo reglamentu, vykdymo kontrolę bendradarbiaudami vykdo Institucija, Europos Parlamento  leidimus  įgaliojimus suteikiantis pareigūnas ir kompetentingos valstybės narės.

    2.    Institucija  tikrina  kontroliuoja, ar Europos politinės partijos ir Europos politiniai fondai vykdo su šiuo reglamentu  nustatytas pareigas ,  visų pirma susijusias  pirmiausia su 3 straipsniu, 4 straipsnio 1 dalies a, b, ir d, e ir f punktais, 65 straipsnio 1 dalies a–e ir g punktais, 109 straipsnio 5 ir 6 dalimis, ir 2320, 2421 ir 2522 straipsniais, susijusias savo pareigas.

    Europos Parlamento  leidimus  įgaliojimus suteikiantis pareigūnas tikrina, ar Europos politinės partijos ir Europos politiniai fondai vykdo  su Sąjungos finansavimu, teikiamu pagal šį reglamentą, susijusias savo pareigas  šiuo reglamentu apibrėžtas savo pareigas, susijusias su Sąjungos finansavimu, kaip nustatyta pagal Finansinį reglamentą  Reglamentą (ES, Euratomas) 2018/1046 .  Vykdydamas tokią kontrolę  Atlikdamas tokį patikrinimą, Europos Parlamentas imasi būtinų Sąjungos finansiniams interesams kenkiančio sukčiavimo prevencijos ir kovos su juo priemonių.

    3.    2 dalyje nurodyta Institucijos ir Europos Parlamento  leidimus  įgaliojimus suteikiančio pareigūno vykdoma kontrolė neapima  tikrinimo, ar  Europos politinės partijosų ir Europos politiniaių fondaių  vykdo savo  pareigasų , susijusių su taikoma nacionaline teise, kaip nurodyta  pagal  1714 straipsnyje, vykdymo  nurodytą taikytiną nacionalinę teisę .

    4.    Europos politinės partijos ir Europos politiniai fondai pateikia bet kokią Institucijos, Europos Parlamento  leidimus  įgaliojimus suteikiančio pareigūno, Audito Rūmų, Europos kovos su sukčiavimu tarnybos (OLAF) ar valstybių narių prašomą informaciją, būtiną kontrolei, už kurią jie atsakingi pagal šį reglamentą, vykdyti.

     Gavę prašymą,  Kai gaunamas prašymas Europos politinės partijos ir Europos politiniai fondai ir siekiant, kad būtų vykdoma 2320 straipsnio nuostatų laikymosi kontrolės  tikslais , Europos politinės partijos ir Europos politiniai fondai pateikia Institucijai informaciją apie atskirų narių įnašus ir tokių narių tapatybę. Be to, prireikus Institucija gali pareikalauti, kad Europos politinės partijos pateiktų pasirašytuas patvirtinamąsias narių, turinčių išrinkto nario mandatą,  patvirtinamuosius pareiškimus  pažymas, siekdama patikrinti, ar  tenkinama  laikomasi 3 straipsnio 1 dalies b punkto i papunktyje pirmoje pastraipoje nustatytaos sąlygaos.

    2825 straipsnis

    Sąjungos finansavimo naudojimas ir kontrolė

    1.    Europos politinių partijų ir Europos politinių fondų finansavimo asignavimai nustatomi pagal metinę biudžeto procedūrą ir naudojami remiantis šiuo reglamentu ir Finansiniu reglamentu  Reglamentu (ES, Euratomas) 2018/1046 .

    Europos Parlamento  leidimus  įgaliojimus suteikiantis pareigūnas įnašų ir dotacijų  teikimo  sąlygas nustato kvietime  teikti paraiškas dėl  mokėti įnašųus ir kvietime teikti pasiūlymus.

    2.    Iš Europos Sąjungos bendrojo biudžeto gauto finansavimo kontrolė vykdoma ir jis naudojamas remiantis Finansiniu reglamentu  Reglamentu (ES, Euratomas) 2018/1046 .

    Kontrolė taip pat vykdoma remiantis išorės ir nepriklausomo auditoriaus atliekamu metiniu tvirtinimu, kaip numatyta 2623 straipsnio 1 dalyje.

    3.    Audito Rūmai savo audito įgaliojimus vykdo vadovaudamiesi SESV 287 straipsniu.

    4.    Audito Rūmų prašymu Europos politinės partijos ir Europos politiniai fondai, gaunantys finansavimą pagal šį reglamentą, jiems pateikia visus Audito Rūmų užduotims vykdyti reikalingus dokumentus ar informaciją.

    5.    Sprendime arba susitarime dėl įnašo  ar  ir dotacijos aiškiai numatoma, kad Europos Parlamentas ir Audito Rūmai atlieka Europos politinės partijos, gavusios įnašą, arba Europos politinio fondo, gavusio dotaciją iš Europos Sąjungos bendrojo biudžeto, dokumentų auditą ir auditą vietoje.

    6.    Audito Rūmai ir Europos Parlamento  leidimus  įgaliojimus suteikiantis pareigūnas arba kita Europos Parlamento  leidimus  įgaliojimus suteikiančio Europos Parlamento pareigūno įgaliota išorės įstaiga gali atlikti būtinaus  patikras  ir patikrinimus ir kontrolę vietoje, siekdami nustatyti, ar išlaidos teisėtos ir ar tinkamai įgyvendinamos sprendimo ar susitarimo dėl įnašo  ar  ir dotacijos nuostatos, o Europos politinių fondų atveju – ar tinkamai įgyvendinama darbo programa arba veiksmai. Atitinkamos Europos politinės partijos ar Europos politiniai fondai pateikia visus šiai užduočiai vykdyti reikalingus dokumentus ar informaciją.

    7.     OLAF gali, laikydamasi Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES, Euratomas) Nr. 883/2013 37 ir Tarybos reglamente (Euratomas, EB) Nr. 2185/96 38 nustatytų nuostatų ir procedūrų, atlikti tyrimus, įskaitant patikras ir inspektavimus vietoje, siekdama nustatyti, ar nebūta su įnašais ar dotacijomis, teikiamais pagal šį reglamentą, susijusių sukčiavimo, korupcijos ar kitos neteisėtos veiklos atvejų, darančių poveikį Sąjungos finansiniams interesams  OLAF gali atlikti tyrimus, įskaitant patikrinimus ir inspektavimus vietoje, remdamasi Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES, Euratomas) Nr. 883/2013 ir Tarybos reglamento (Euratomas, EB) Nr. 2185/96 nuostatomis ir procedūromis, kad nustatytų galimus sukčiavimo, korupcijos arba kitos neteisėtos veiklos, kenkiančios Sąjungos finansiniams interesams, atvejus, susijusius su pagal šį reglamentą numatytais įnašais ar dotacijomis. Prireikus, remdamasis  OLAF nustatytais faktais  savo rezultatais, Europos Parlamento  leidimus  įgaliojimus suteikiantis pareigūnas gali priimti sprendimus dėl  lėšų susigrąžinimo  sumų išieškojimo.

    2926 straipsnis

    Techninė pagalba

    Visa Europos politinėms partijoms Europos Parlamento teikiama techninė pagalba grindžiama vienodo požiūrio principu. Ji teikiama tokiomis pat palankiomis sąlygomis, kokiomis pagalba teikiama kitoms išorės organizacijoms ir asociacijoms, kurioms gali būti teikiama panaši pagalba. Pagalba teikiama  išrašant  gavus sąskaitas faktūras ir  yra mokama  mokėjimus.

    3027 straipsnis

    Sankcijos

    1.    Vadovaudamasi 1916 straipsniu, Institucija nusprendžia  skirti  pritaikyti sankciją ir išbraukti Europos politinėsę partijosą arba Europos politinioį fondoą  išbraukimo  iš registro  sankciją  bet kuriuoais  šiųais atvejųais:

    a)kai atitinkamaos partijaos arba fondaso  yra patekę į vieną iš Reglamento (ES, Euratomas) 2018/1046 136 straipsnio 1 dalyje nurodytų situacijų, dėl kurių draudžiama dalyvauti procedūroje  atžvilgiu priimtas res judicata galią turintis teismo sprendimas dėl Sąjungos finansiniams interesams kenkiančios neteisėtos veiklos, apibrėžtos Finansinio reglamento 106 straipsnio 1 dalyje;

    🡻 2018/673 1 straipsnio 9 dalies a punktas

    b)kai pagal 1110 straipsnio 2–5 dalyse nurodytas procedūras nustatoma, kad jie nebetenkina 3 straipsnio 1 arba 2 dalyje išdėstytos vienos ar kelių sąlygų;

    🡻 2018/673 1 straipsnio 9 dalies b punktas (pritaikytas)

    cba)kai sprendimas registruoti atitinkamą partiją arba fondą grindžiamas pareiškėjo pateikta neteisinga arba klaidinančia informacija arba kai toks sprendimas gautas apgaulės būdu;, arba

    🡻 1141/2014 (pritaikytas)

     naujas

    dc)kai valstybės narės prašymas  nutraukti  panaikinti registraciją remiantis tuo, kad  iš esmės  rimtai nevykdomosi  nacionalinėje teisėje  nacionaliniais teisės aktais nustatytosi  pareigos  įsipareigojimai, atitinka 1916 straipsnio 3 dalies b punkte  nustatytus  nurodytus reikalavimus.

    2.    Institucija skiria finansines sankcijas šiais atvejais:

    a)jei pažeidimųai  , kurių neįmanoma įvertinti kiekybiškai, atvejais  nekiekybiniai:

    i)kai nesilaikoma 109 straipsnio 5 ar 6 dalyjse išdėstytų reikalavimų;

    ii)kai nevykdomi prisiimti įsipareigojimai  , kuriuos  ir reikalavimų neatitinka Europos politinės partijaos arba Europos politiniso fondaso  prisiėmė pagal  pateikta informacija, kaip nustatyta 4 straipsnio 1 dalies a, b, ir d, e, f,  i ir j  punktusose ir 65 straipsnio 1 dalies a, b, d ir e punktusose,  arba kai reikalavimų neatitinka jų pagal tuos punktus pateikta informacija ;

    iii)kai neperduotas rėmėjų ir jų atitinkamų dovanų sąrašas, kaip reikalaujama 2320 straipsnio 2 dalimi, arba apie dovanas nepranešta, kaip reikalaujama 2320 straipsnio 3 ir 4 dalimis;

    iv)kai Europos politinė partija ar Europos politinis fondas  nevykdo  pažeidžia 2623 straipsnio 1 dalyje arba 2724 straipsnio 4 dalyje nustatytųas pareigųas;

    v)kai Europos politinės partijaos ar Europos politiniso fondaso  yra patekę į vieną iš Reglamento (ES, Euratomas) 2018/1046 136 straipsnio 1 dalyje nurodytų situacijų, dėl kurių draudžiama dalyvauti procedūroje  atžvilgiu priimtas res judicata galią turintis teismo sprendimas dėl Sąjungos finansiniams interesams kenkiančios neteisėtos veiklos, apibrėžtos Finansinio reglamento 106 straipsnio 1 dalyje;

    vi)kai atitinkama Europos politinė partija ar Europos politinis fondas bet kuriuo  nors  metu tyčia nepateikė informacijos arba tyčia pateikė neteisingą ar klaidinančią informaciją arba įstaigos, šiuo reglamentu įgaliotos atlikti auditą arba Europos Sąjungos bendrojo biudžeto finansavimo gavėjų patikrinimus, metinėse finansinėse ataskaitose aptinka netikslumų, kurie laikytini esminiu aplaidumu arba neteisingai nurodytais punktais, kaip nustatyta pagal tarptautinius apskaitos standartus, apibrėžtus Reglamento (EB) Nr. 1606/2002 39 2 straipsnyje;

    🡻 2019/493 1 straipsnio 6 dalies a punktas (pritaikytas)

    vii)kai atlikus 1210a straipsnyje numatytą patikrinimo procedūrą nustatoma, kad Europos politinė partija arba Europos politinis fondas, pasinaudodami tuo, kad padarytas taikytinų asmens duomenų apsaugos taisyklių pažeidimuas, tyčia darė arba mėgino daryti įtaką rinkimų į Europos Parlamentą rezultatams;

     naujas

    viii)kai nepateikiami 21 straipsnio 3 dalyje nurodyti logotipų naudojimo ir politinių programų skelbimo įrodymai;

    ix)kai nepateikiami 21 straipsnio 4 dalyje nurodyti pasiskirstymo pagal lytis įrodymai;

    🡻 1141/2014 (pritaikytas)

     naujas

    b)jei pažeidimųai  , kuriuos įmanoma įvertinti kiekybiškai, atvejais  kiekybiniai:

    i)kai Europos politinė partija arba Europos politinis fondas priėmė dovanas ir įnašus, kurių pagal 2320 straipsnio 1 arba 5 dalį neleidžiama priimti, nebent būtų tenkinamos 2320 straipsnio 76 dalyje nustatytos sąlygos;

    ii)kai nesilaikoma 2421 ir 2522 straipsniuose nustatytų reikalavimų.

    3.    Europos Parlamento  leidimus  įgaliojimus suteikiantis pareigūnas gali atimti iš Europos politinės partijos ar Europos politinio fondo galimybę ateityje gauti Sąjungos finansavimą daugiausia penkeriems metams arba, pažeidimą penkerių metų laikotarpiu pakartojus, daugiausia 10 metų, kai jie pripažįstami padarę  kurį nors iš  2 dalies a punkto v ir vi papunkčiuose nurodytųus pažeidimųus. Tai nedaro poveikio  Reglamento (ES, Euratomas) 2018/1046  Finansinio reglamento 231204n straipsnyje  nustatytiems  išdėstytoms Europos Parlamento  leidimus  įgaliojimus suteikiančio pareigūno  įgaliojimams  galioms.

    4.    2 ir 3 dalių tikslais Europos politinei partijai ar Europos politiniam fondui  skiriamos  taikomos šios finansinės sankcijos:

    a)nekiekybinių pažeidimų  , kurių neįmanoma įvertinti kiekybiškai,  atvejais – fiksuota atitinkamos Europos politinės partijos ar Europos politinio fondo metinio biudžeto procentinė dalis  , nustatyta pagal šiuos papunkčius :

    i) iki  5 %; arba

    ii) nuo 5 % iki 10 %  7,5 %, jei vienu metu padarytia  keli  daugiau pažeidimaių,; arba

    iii) nuo 10 % iki 15 %  20 %, jei tai pakartotinis pažeidimas;, arba

     naujas

    iv)nuo 15 % iki 20 %, jei tai tolesni pakartotiniai pažeidimai;

    🡻 1141/2014 (pritaikytas)

     naujas

    v)trečdalis  i–iv punktuose  pirmiau numatytų procentinių dalių, jei atitinkama Europos politinė partija ar Europos politinis fondas savanoriškai pranešė apie pažeidimą prieš Institucijai pradedant oficialų tyrimą, net jei tai keli vienu metu padaryti pažeidimai arba pakartotinis pažeidimas, ir atitinkama partija ar fondas ėmėsi reikiamų taisomųjų priemonių;,

    vi)50 % atitinkamos Europos politinės partijos ar Europos politinio fondo metinio  ankstesnių metų  biudžeto, panaudoto ankstesniais metais, kai jų atžvilgiu priimtas res judicata galią turintis teismo sprendimas dėl Sąjungos finansiniams interesams kenkiančios neteisėtos veiklos, apibrėžtos  jei jie yra patekę į vieną iš   Reglamento (ES, Euratomas) 2018/1046  Finansinio reglamento 136106 straipsnio 1 dalyje  nurodytų situacijų, dėl kurių draudžiama dalyvauti procedūroje ;

    b)kiekybinių pažeidimų  , kuriuos įmanoma įvertinti kiekybiškai,  atvejais – fiksuota neteisėtų sumų, kurios buvo gautos arba apie kurias nepranešta, procentinė dalis vadovaujantis toliau pateikta skale, neviršijant 10 % atitinkamos Europos politinės partijos ar Europos politinio fondo metinio biudžeto:

    i)    100 % neteisėtų sumų, kurios buvo gautos arba apie kurias nepranešta, jei tos neteisėtos sumos neviršija 50 000 EUR;, arba

    ii)    150 % neteisėtų sumų, kurios buvo gautos arba apie kurias nepranešta, jei tos neteisėtos sumos viršija 50 000 EUR, bet  neviršija  nesiekia 100 000 EUR;, arba

    iii)    200 % neteisėtų sumų, kurios buvo gautos arba apie kurias nepranešta, jei tos neteisėtos sumos viršija 100 000 EUR, bet  neviršija  nesiekia 150 000 EUR;, arba

    iv)    250 % neteisėtų sumų, kurios buvo gautos arba apie kurias nepranešta, jei tos neteisėtos sumos viršija 150 000 EUR, bet  neviršija  nesiekia 200 000 EUR;, arba

    v)    300 % neteisėtų sumų, kurios buvo gautos arba apie kurias nepranešta, jei tos neteisėtos sumos viršija 200 000 EUR;, arba

    vi)    trečdalis  i–v punktuose  pirmiau nurodytų procentinių dalių, jei atitinkama Europos politinė partija ar Europos politinis fondas savanoriškai pranešė apie pažeidimą prieš Institucijai ir (arba) Europos Parlamento  leidimus  įgaliojimus suteikiančiam pareigūnui pradedant oficialų tyrimą ir atitinkama partija ar fondas ėmėsi reikiamų taisomųjų priemonių.

    Taikant  pirmoje pastraipoje  pirmiau nurodytas procentines dalis, kiekviena dovana ar įnašas vertinami atskirai.

    5.    Kaskart, kai Europos politinė partija arba Europos politinis fondas vienu metu būna padarę keletą šio reglamento pažeidimų,  skiriama  taikoma tik už  šiurkščiausią  rimčiausią pažeidimą numatyta sankcija, nebent 4 dalies pirmos pastraipos a punkte būtų numatyta kitaip.

    6.    Šiuo reglamentu nustatytoms sankcijoms taikomas  dešimties  penkerių metų  senaties terminas  ribojamasis laikotarpis, skaičiuojamas nuo atitinkamo pažeidimo padarymo dienos, arba, jei pažeidimai nuolatiniai ar pakartotiniai, nuo dienos, kai tie pažeidimai liovėsi.

    🡻 2019/493 1 straipsnio 6 dalies b punktas

    7.    Jei 1210a straipsnyje nurodytas nacionalinės priežiūros institucijos sprendimas panaikinamastas arba skundas dėl tokio sprendimo patenkinamastas, Institucija su sąlyga, kad buvo pasinaudotosa visomis nacionalinėmis teisių gynimo priemonėmis, atitinkamos Europos politinės partijos arba Europos politinio fondo prašymu Institucija peržiūri bet kokią pagal 2 dalies a punkto vii papunktį paskirtą sankciją.

    🡻 2018/673 1 straipsnio 10 dalis (pritaikytas)

    3127 a straipsnis

    Fizinių asmenų atsakomybė

    Kai 3027 straipsnio 2 dalies a punkto v arba vi papunktyje nurodytais atvejais Institucija skiria finansinę sankciją,  ji gali lėšų susigrąžinimo  kad pagal 3430 straipsnio 2 dalį būtų susigrąžintos lėšos, ji gali  tikslu  nustatyti, kad toliau nurodytais atvejais už pažeidimą atsako ir fizinis asmuo, kuris yra Europos politinės partijos ar Europos politinio fondo administracinio, valdymo arba priežiūros organo narys arba kuriam suteikti įgaliojimai atstovauti Europos politinei partijai ar Europos politiniam fondui, dėl jos (jo) priimti  jų vardu  sprendimus  arba juos  ir ją (jį) kontroliuoti:

    a)3027 straipsnio 2 dalies a punkto v papunktyje nurodytuais atvejuais,  jei  kai toje nuostatoje nurodytu teismo sprendimu pripažinta, kad už atitinkamą neteisėtą veiklą yra atsakingas ir fizinis asmuo;

    b)27 straipsnio 2 dalies a punkto vi papunktyje nurodytuais atvejuais,  jei  kai už atitinkamą veiką arba netikslumus yra atsakingas ir fizinis asmuo.

    🡻 1141/2014 (pritaikytas)

    3228 straipsnis

    Institucijos, Europos Parlamento  leidimus  įgaliojimus suteikiančio pareigūno ir valstybių narių bendradarbiavimas

    1.    Institucija, Europos Parlamento  leidimus  įgaliojimus suteikiantis pareigūnas ir valstybės narės,  per  naudodamosi nacionaliniuais informacijos centruais, dalijasi informacija ir reguliariai vieni kitus informuoja apie klausimus, susijusius su finansavimo nuostatomis, kontrole ir sankcijomis.

    2.    Jie taip pat susitaria dėl praktinių tokių informacijos mainų procedūrų, įskaitant konfidencialios informacijos ar įrodymų atskleidimo ir valstybių narių bendradarbiavimo taisykles.

     naujas

    3.    Institucija ir Europos Parlamento leidimus suteikiantis pareigūnas reguliariai keičiasi nuomonėmis ir informacija, susijusiomis su šio reglamento aiškinimu ir įgyvendinimu.

    🡻 1141/2014 (pritaikytas)

    🡺1 2018/673 1 straipsnio 11 dalies a punktas

     naujas

    43.    Europos Parlamento  leidimus  įgaliojimus suteikiantis pareigūnas informuoja Instituciją apie bet kokiuas  nustatytus faktus  išvadas, dėl kurių gali prireikti  skirti  taikyti sankcijas remiantis 3027 straipsnio 2–4 dalimis, kad Institucija galėtų imtis reikiamų priemonių.  Sprendimą dėl sankcijų skyrimo Institucija priima per [šešis mėnesius]. 

    54.    Institucija informuoja Europos Parlamento  leidimus  įgaliojimus suteikiantį pareigūną apie kiekvieną savo priimtą sprendimą dėl sankcijų, kad pastarasis galėtų imtis tinkamų tolesnių veiksmų remdamasis  Reglamentu (ES, Euratomas) 2018/1046  Finansiniu reglamentu.

    3329 straipsnis

    Taisomosios priemonės ir gero administravimo principai

    1.     Siekdami visapusiškai įvykdyti 38 straipsnyje nurodytas pareigas  Prieš priimdami galutinį sprendimą dėl 27 straipsnyje nustatytų sankcijų, Institucija arba Europos Parlamento  leidimus  įgaliojimus suteikiantis pareigūnas  , prieš Institucijai priimant galutinį sprendimą dėl 30 straipsnyje nustatytų sankcijų,  suteikia  atitinkamai  Europos politinei partijai ar Europos politiniam fondui galimybę imtis priemonių padėčiai ištaisyti per priimtiną laikotarpį, kuris paprastai neviršija vieno mėnesio. Visų pirma Institucija arba Europos Parlamento  leidimus  įgaliojimus suteikiantis pareigūnas sudaro galimybę ištaisyti kanceliarines ir aritmetines klaidas, pateikti papildomus dokumentus arba informaciją, jei tai būtina, arba ištaisyti smulkias klaidas.

    2.    Jei Europos politinė partija ar Europos politinis fondas per 1 dalyje nurodytą laikotarpį nesiima taisomųjų priemonių, priimamas sprendimas dėl tinkamų 3027 straipsnyje nurodytų sankcijų skyrimo.

    3.    1 ir 2 dalys netaikomos 3 straipsnio 1 dalies b–fd punktuose ir 3 straipsnio 2 dalies c punkte nustatytoms sąlygoms.

    3430 straipsnis

    Lėšų susigrąžinimas

    1.    Remdamasisiantis Institucijos sprendimu, kuriuo iš registro išbraukiama Europos politinė partija ar Europos politinis fondas, Europos Parlamento  leidimus  įgaliojimus suteikiantis pareigūnas atšaukia arba nutraukia bet kokį galiojantį sprendimą ar susitarimą dėl Sąjungos finansavimo;,  ši nuostata netaikoma  išskyrus 1916 straipsnio 2 dalies c punkte ir 3 straipsnio 1 dalies b ir fd punktuose numatytais atvejais. Jis taip pat susigrąžina bet kokį Sąjungos finansavimą, įskaitant ankstesniais metais nepanaudotas Sąjungos lėšas.

    2.    🡺1 Europos politinė partija ar Europos politinis fondas, kuriems sankcija skirta už bet kurį  nors iš  3027 straipsnio 1 dalyje ir 3027 straipsnio 2 dalies a punkto v ir vi papunkčiuose išvardytųą pažeidimųą, dėl  šios priežasties  to nebeatitinka 2118 straipsnio 2 dalies. Todėl Europos Parlamento  leidimus  įgaliojimus suteikiantis pareigūnas nutraukia susitarimo dėl įnašo ar dotacijos arba sprendimo dėl Sąjungos finansavimo, gauto pagal šį reglamentą, galiojimą ir susigrąžina pagal susitarimą dėl įnašo ar dotacijos ar sprendimą  nepagrįstai  neteisingai išmokėtas sumas, įskaitant bet kokias ankstesniais metais nepanaudotas Sąjungos lėšas. Nepagrįstai pagal susitarimą dėl įnašo ar dotacijos arba sprendimą išmokėtas sumas Europos Parlamento  leidimus  įgaliojimus suteikiantis pareigūnas susigrąžina ir iš fizinio asmens, dėl kurio priimtas 3127a straipsnyje nurodytas sprendimas, prireikus atsižvelgdamasiant į išimtines aplinkybes, susijusias su tuo fiziniu asmeniu. 🡸

    🡻 2018/673 1 straipsnio 11 dalies b punktas (pritaikytas)

     Tokio  Jei toks galiojimoas nutraukimoamas  atveju , Europos Parlamento  leidimus  įgaliojimus suteikiantisčio pareigūnaso  apmoka tik  mokėjimai apribojami iki Europos politinės partijos  kompensuojamąsias  kompensuotinų išlaidasų arba Europos politinio fondo tinkamasų finansuoti  išlaidas  sąnaudų, kurias jie patyrė iki dienos,  kurią  kai įsigalioja sprendimas dėl galiojimo nutraukimo.

    🡻 1141/2014 (pritaikytas)

     naujas

    Ši dalis taikoma ir 1916 straipsnio 2 dalies c punkte ir 3 straipsnio 1 dalies b ir fd punktuose nurodytais atvejais.

    VI SKYRIUS

    BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

    3531 straipsnis

    Informacijos teikimas piliečiams

    Atsižvelgdamos į 2421 ir 2522 straipsnius, taip pat į savo statutus ir vidaus procedūras, rengdamosi rinkimams į Europos Parlamentą, Europos politinės partijos gali imtis visų tinkamų priemonių, kad informuotų Sąjungos piliečius apie nacionalinių politinių partijų, bei kandidatų ir atitinkamų Europos politinių partijų tarpusavio sąsajas.

    3632 straipsnis

    Skaidrumas

    1.    Europos Parlamentas, leidus  jo leidimus  savo įgaliojimus suteikiančioam pareigūnoui arba Institucijosai,  nurodymu  tam skirtoje interneto svetainėje  atviruoju kompiuterio skaitomu formatu  paskelbia:

    a) per  praėjus ne daugiau kaip keturiaoms savaiteėms nuo tada, kai Institucija priima savo sprendimą, – visų užregistruotų Europos politinių partijų ir Europos politinių fondų pavadinimus ir statutus, taip pat dokumentus, pateiktus teikiant prašymus užregistruoti pagal 98 straipsnį, o  vėliau  po šios datos – visus pakeitimus, apie kuriuos pagal 109 straipsnio 5 ir 6 dalis pranešta Institucijai;

    b) per  praėjus ne daugiau kaip keturiaoms savaiteėms nuo tada, kai Institucija priima savo sprendimą, – nepatenkintų prašymų sąrašą kartu su dokumentais, pateiktais teikiant prašymą užregistruoti pagal 98 straipsnį  , ir pačiais prašymais , ir atmetimo priežastis;

    c)kiekvienų finansinių metų, kuriaisems gauti įnašai ar išmokėtos dotacijos  iš Europos Sąjungos bendrojo biudžeto , metinę ataskaitą  kartu su  taip pat kiekvienai Europos politinei partijai ir kiekvienam Europos politiniam fondui iš Europos Sąjungos bendrojo biudžeto išmokėtų sumų lenteleę;

    d)metines finansines ataskaitas ir išorės audito ataskaitas, minėtaus 2623 straipsnio 1 dalyje, ir – Europos politinių fondų atveju – galutines darbo programų ar veiksmų įgyvendinimo ataskaitas;

    e)rėmėjų  vardus ir  pavardes, (pavadinimus) ir jų  atitinkamas  dovanas, apie kuriuos Europos politinės partijos ir Europos politiniai fondai praneša pagal 2320 straipsnio 2, 3 ir 4 dalis, išskyrus fizinių asmenų dovanas  tais atvejais , kurių vertė  kai  vienoam rėmėjoui  dovanų vertė  per metus neviršija 1 500 EUR, –  tokios dovanos pranešimuose  ir kurios ataskaitose vadinamos mažomis dovanomis. Apie fizinių asmenų dovanas, kurių metinė vertė viršija 1 500 EUR  , bet neviršija  ir nesiekia 3 000 EUR sumos arba jai prilygsta, neskelbiama, jei negautas išankstinis raštiškas rėmėjų sutikimas apie jas paskelbti. Jei neduodama tokio išankstinio sutikimo, tokios dovanos  pranešimuose  vadinamos mažomis dovanomis. Kiekvienais kalendoriniais metais Ttaip pat skelbiama  bendra  visa  kiekvienais kalendoriniais metais gautų  mažų dovanų suma ir  jas dovanojusių  rėmėjų skaičius;

    f)2320 straipsnio 97 ir 108 dalyse minėtus įnašus, apie kuriuos Europos politinės partijos ir Europos politiniai fondai praneša pagal 2320 straipsnio 2 dalį, įskaitant  tuos  įnašus sumokėjusių  narėmis esančių  partijų ar organizacijų, kurios yra narės, tapatybę;

     naujas

    g)šešių mėnesių laikotarpiu iki rinkimų į Europos Parlamentą – pagal 23 straipsnio 3 dalį gaunamas savaitines ataskaitas;

    🡻 1141/2014 (pritaikytas)

    hg)išsamią informaciją apie Institucijos pagal 3027 straipsnį priimtus galutinius sprendimus ir jų priežastis, įskaitant, kai  aktualu  tinka, nepriklausomų žymių asmenų komiteto pagal 1110 ir 1411 straipsnius priimtas nuomones, deramai atsižvelgiant į Reglamentą (ES) 2018/1725(EB) Nr. 45/2001;

    ih)išsamią informaciją apie kiekvieną galutinį Europos Parlamento  leidimus  įgaliojimus suteikiančio pareigūno  pagal 30 straipsnį priimtą  sprendimą ir jo priežastis, kaip nustatyta 27 straipsnyje;

    🡻 2018/673 1 straipsnio 12 dalies a punktas

    ji)Eeuropos politinėms partijoms suteiktos techninės pagalbos aprašymą;

    🡻 2018/673 1 straipsnio 12 dalies b punktas (pritaikytas)

    kj)Eeuropos Parlamento parengtą  su  šio reglamento taikymuo ir finansuotaos veiklaos  susijusią  vertinimo ataskaitą, minimą 4238 straipsnyje;, ir

    🡻 2018/673 1 straipsnio 12 dalies c punktas

    lk)atnaujintą Europos Parlamento narių, kurie yra Europos politinės partijos nariai, sąrašą.

    🡻 1141/2014 (pritaikytas)

    2.    Europos Parlamentas paskelbia juridinių asmenų, kurie yra Europos politinės partijos nariai, sąrašą, pridedamą prie partijos statuto pagal 4 straipsnio 2 dalį ir atnaujinamą pagal 109 straipsnio 6 dalį, taip pat  bendrą  visą atskirų narių skaičių.

    3.    Asmens duomenys 1 dalyje nurodytoje interneto svetainėje neskelbiami,  išskyrus atvejus, kai  nebent tšie asmens duomenys skelbiami pagal 1 dalies a, e ar hg punktąus.

    4.    Europos politinės partijos ir Europos politiniai fondai viešame pareiškime dėl privatumo galimiems nariams bei rėmėjams suteikia Reglamento (ES) 2016/679 Direktyvos 95/46/EB 1310 straipsniu reikalaujamą informaciją ir juos informuoja, kad jų asmens duomenis audito ir kontrolės tikslais tvarkys Europos Parlamentas, Institucija, OLAF, Audito Rūmai, valstybės narės arba jų įgaliotos išorės įstaigos ar ekspertai, ir kad jų asmensiniai duomenys bus paskelbti viešai 1 dalyje nurodytoje  interneto  svetainėje pagal šiame straipsnyje nustatytas sąlygas. Europos Parlamento  leidimus  įgaliojimus suteikiantis pareigūnas, taikydamas Reglamento (ES) 2018/1725(EB) Nr. 45/2001 1511 straipsnį, tą pačią informaciją įtraukia į šio reglamento 2118 straipsnio 1 dalyje minėtus kvietimus  teikti paraiškas dėl  mokėti įnašųus arba  kvietimus teikti  pasiūlymus.

    3733 straipsnis

    Asmens duomenų apsauga

    1.    Tvarkydami asmens duomenis pagal šį reglamentą, Institucija, Europos Parlamentas ir nepriklausomų žymių asmenų komitetas,  nurodytas  įsteigtas pagal 1411 straipsnyjeį, laikosi Reglamento (ES) 2018/1725(EB) Nr. 45/2001. Asmens duomenų tvarkymo tikslaisu jie laikomi duomenų valdytojais, kaip apibrėžta to reglamento 32 straipsnio 8d punkte.

    2.    Tvarkydami asmens duomenis pagal šį reglamentą, Europos politinės partijos ir Europos politiniai fondai, valstybės narės  tada ,  kai  vykdoydamos su Europos politinių partijų ir Europos politinių fondų finansavimu susijusių aspektų kontrolę pagal 2724 straipsnį, ir nepriklausomos įstaigos ar ekspertai, įgalioti atlikti sąskaitų auditą pagal 2623 straipsnio 1 dalį, laikosi Reglamento (ES) 2016/679Direktyvos 95/46/EB ir juoa remiantis priimtų nacionalinių nuostatų. Asmens duomenų tvarkymo tikslaisu jie laikomi duomenų valdytojais, kaip apibrėžta tos reglamentodirektyvos 24 straipsnio 7d punkte.

    3.    Institucija, Europos Parlamentas ir nepriklausomų žymių asmenų komitetas,  nurodytas  įsteigtas pagal 1411 straipsnyjeį, užtikrina, kad pagal šį reglamentą jų surinkti asmens duomenys nebūtų naudojami kitu tikslu nei Europos politinių partijų ir Europos politinių fondų finansavimo ir narystės Europos politinėse partijose teisėtumui, tvarkingumui ir skaidrumui užtikrinti. Jie ištrina visus tuo tikslu surinktus asmens duomenis  per  praėjus ne daugiau kaip 24 mėnesiuams nuo atitinkamų  jų  dalių paskelbimo pagal 3632 straipsnį.

    4.    Valstybės narės ir nepriklausomos įstaigos ar ekspertai, įgalioti atlikti sąskaitų auditą, gaunamus asmens duomenis naudoja tik Europos politinių partijų ir Europos politinių fondų finansavimo kontrolei vykdyti. Jie ištrina  Perdavę  tuos asmens duomenis  pagal 32 straipsnį, jie juos ištrina  pagal taikytiną nacionalinę teisę po perdavimo pagal 28 straipsnį.

    5.    Asmens duomenys gali būti  saugomi  laikomi ilgesnį nei 3 dalyje nustatytą arba pagal 4 dalyje nurodytą taikytiną nacionalinę teisę numatytą laiką, jei toks  saugojimas  laikymas būtinas teismo ar administracinio proceso, susijusio su Europos politinės partijos ar Europos politinio fondo finansavimu arba naryste Europos politinėje partijoje, tikslais. Visi tokie asmens duomenys ištrinami  ne vėliau kaip per  vėliausiai praėjus vienąai savaitęei  nuo tada  po to, kai galutiniu sprendimu baigiamas minėtasis procesas arba  kai užbaigiama  bet kokia audito, apskundimo, bylinėjimosi ar ieškinio nagrinėjimo procedūra.

    6.    Duomenų valdytojai, nurodyti 1 ir 2 dalyse, imasi reikiamų techninių ir organizacinių priemonių, kad apsaugotų asmens duomenis nuo  netyčinio  atsitiktinio ar neteisėto sunaikinimo arba nuo  netyčinio  atsitiktinio praradimo, pakeitimo, nesankcionuoto atskleidimo ar  nesankcionuotos  prieigos prie jų, ypač kai tokie tvarkomi duomenys perduodami tinklu, ir nuo visų kitų neteisėtų tvarkymo būdų.

    7.    Europos duomenų apsaugos priežiūros pareigūnas yra atsakingas už stebėseną ir užtikrinimą, kad Institucija, Europos Parlamentas ir nepriklausomų žymių asmenų komitetas,  nurodytas  įsteigtas pagal 1411 straipsnyjeį, gerbtų ir apsaugotų fizinių asmenų pagrindines teises bei laisves, tvarkydami asmens duomenis pagal šį reglamentą. Nedarant poveikio jokioms  apskundimo teismine tvarka  teisminėms teisių gynimo priemonėms, kiekvienas duomenų subjektas gali Europos duomenų apsaugos priežiūros pareigūnui pateikti skundą, jeigu jis mano, kad tvarkydami jo asmens duomenis Institucija, Europos Parlamentas ar komitetas pažeidė jo teisę į asmens duomenų apsaugą.

    8.    Europos politinės partijos ir Europos politiniai fondai, valstybės narės ir nepriklausomos įstaigos ar ekspertai, šiuo reglamentu įgalioti atlikti sąskaitų auditą  pagal šį reglamentą , pagal taikytiną nacionalinę teisę atsako už bet kokią žalą, padarytą tvarkant asmens duomenis šio reglamento pagrindu. Valstybės narės užtikrina, kad jiems būtų skirtos veiksmingos, proporcingos ir atgrasomos sankcijos už šio reglamento, Reglamento (ES) 2016/679Direktyvos 95/46/EB ir pagal juos priimtų nacionalinių nuostatų pažeidimus ir visų pirma už  nesąžiningą  neteisėtą asmens duomenų naudojimą  būtų skiriamos veiksmingos, proporcingos ir atgrasomos sankcijos .

    🡻 2018/673 1 straipsnio 13 dalis (pritaikytas)

    3834 straipsnis

    Teisė būti išklausytam

    Prieš Institucijai ar Europos Parlamento įgaliojimus suteikiančiam pareigūnui priimdamiant sprendimą, kuriuo galėtų būti neigiamai paveiktos Europos politinės partijos, Europos politinio fondo, 98 straipsnyje nurodyto pareiškėjo arba 3127a straipsnyje nurodyto fizinio asmens teisės,  Institucija ar Europos Parlamento leidimus suteikiantis pareigūnas  jie išklauso atitinkamos Europos politinės partijos, Europos politinio fondo  ar pareiškėjo  atstovus arba atitinkamą pareiškėją ar fizinį asmenį. Institucija arba Europos Parlamentas tinkamai paaiškina savo sprendimo priežastis.

    🡻 1141/2014 (pritaikytas)

     naujas

    3935 straipsnis

    Teisė apskųsti

    Dėl sprendimų, priimtų pagal šį reglamentą, gali būti keliamos bylos Europos Sąjungos Teisingumo Teisme, kaip numatyta atitinkamomis Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo nuostatomis.

    4036 straipsnis

    Įgaliojimų delegavimas

    1.    Įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus Komisijai suteikiami šiame straipsnyje nustatytomis sąlygomis.

    2.     5 straipsnio 2 ir 4 dalyse,  87 straipsnio 2 dalyje ir 98 straipsnio 3 dalyje nurodyti įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus Komisijai suteikiami  neribotam  penkerių metų laikotarpiui nuo  [šio reglamento įsigaliojimo datos]  2014 m. lapkričio 24 d. Likus ne mažiau kaip devyniems mėnesiams iki penkerių metų laikotarpio pabaigos Komisija parengia naudojimosi deleguotaisiais įgaliojimais ataskaitą. Įgaliojimai savaime pratęsiami tokios pačios trukmės laikotarpiams, išskyrus atvejus, kai Europos Parlamentas arba Taryba pareiškia prieštaravimų dėl tokio pratęsimo likus ne mažiau kaip trims mėnesiams iki kiekvieno laikotarpio pabaigos.

    3.    Europos Parlamentas arba Taryba gali bet kada atšaukti  5 straipsnio 2 ir 4 dalyse,  87 straipsnio 2 dalyje ir 98 straipsnio 3 dalyje e nurodytus deleguotuosius įgaliojimus. Sprendimu dėl įgaliojimų atšaukimo nutraukiami tame sprendime nurodyti įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus. Sprendimas įsigalioja kitą dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje arba vėlesnę jame nurodytą dieną. Jis nedaro poveikio jau galiojančių deleguotųjų aktų galiojimui.

     4.    Prieš priimdama deleguotąjį aktą Komisija konsultuojasi su kiekvienos valstybės narės paskirtais ekspertais vadovaudamasi 2016 m. balandžio 13 d. Tarpinstituciniame susitarime dėl geresnės teisėkūros nustatytais principais. 

    54.    Apie priimtą deleguotąjį aktą Komisija nedelsdama vienu metu praneša Europos Parlamentui ir Tarybai.

    65.    Pagal  5 straipsnio 2 ar 4 dalį,  87 straipsnio 2 dalįyje  arba  ir 98 straipsnio 3 dalįies a punktą priimtas deleguotasis aktas įsigalioja tik tuo atveju, jeigu per du mėnesius nuo pranešimo Europos Parlamentui ir Tarybai apie šį aktą dienos nei Europos Parlamentas, nei Taryba nepareiškia prieštaravimų arba jeigu dar nepasibaigus šiam laikotarpiui ir Europos Parlamentas, ir Taryba praneša Komisijai, kad prieštaravimų nereikš. Europos Parlamento arba Tarybos iniciatyva šis laikotarpis pratęsiamas dviem mėnesiais.

    4137 straipsnis

    Komiteto procedūra

    1.    Komisijai padeda  … [komiteto pavadinimas], įsteigtas pagal … [nuoroda į teisės aktą, pagal kurį įsteigtas komitetas]  komitetas. Tas komitetas – tai komitetas,  kaip tai suprantama  apibrėžtas Reglamente (ES) Nr. 182./2011.

    2.    Kai daroma nuoroda į šią dalį, taikomas Reglamento (ES) Nr. 182/2011 5 straipsnis.

    🡻 2018/673 1 straipsnio 14 dalis (pritaikytas)

     naujas

    4238 straipsnis

    Vertinimas

    Europos Parlamentas, pasikonsultavęs su Institucija, ne vėliau kaip  [diena, kurią sueina vieni metai nuo rinkimų į Europos Parlamentą]  2021 m. gruodžio 31 d. ir po to kas penkerius metus paskelbia  ataskaitą, susijusią su  šio reglamento taikymuo ir finansuotaos veiklaos ataskaitą. Prireikus ataskaitoje nurodoma, kokių statuto ir finansavimo sistemų pakeitimų būtų galima padaryti.

    Ne vėliau kaip per  vienus metus  šešis mėnesius nuo Europos Parlamento ataskaitos paskelbimo Komisija pateikia šio reglamento taikymo ataskaitą,  prie kurios prireikus pridedamas pasiūlymas iš dalies pakeisti šį reglamentą.   Komisijos ataskaitoje  kurioje ypatingas dėmesys kreipiamas į šio reglamento poveikį mažų Europos politinių partijų ir Europos politinių fondų padėčiai. Prireikus prie tos ataskaitos pridedamas pasiūlymas dėl teisėkūros procedūra priimamo akto, kuriuo iš dalies keičiamas šis reglamentas.  Tačiau ši Komisijos ataskaita neapima šiame reglamente nustatytų su politine reklama susijusių reikalavimų vertinimo – jis įtraukiamas į Reglamento (ES) 2022/XX [dėl politinės reklamos skaidrumo ir atrankiojo adresavimo] 19 straipsnyje nurodytą ataskaitą. 

    🡻 1141/2014 (pritaikytas)

    4339 straipsnis

    Veiksmingas taikymas

    Prireikus valstybės narės priima tokią nuostatą, kuria būtų tinkamai užtikrintas veiksmingams šio reglamento taikymuias  užtikrinti reikiamas nuostatas .

    40 straipsnis

    Panaikinimas

    Reglamentas (EB) Nr. 2004/2003 panaikinamas ir tai įsigalioja šio reglamento įsigaliojimo dieną. Nežiūrint į tai, jis toliau taikomas vykdant veiksmus ir įsipareigojimus, susijusius su politinių partijų ir politinių fondų finansavimu Europos lygmeniu 2014, 2015, 2016 ir 2017-aisiais biudžetiniais metais.

    🡻 2018/673 1 straipsnio 15 dalis

    4440 a straipsnis

    Pereinamojo laikotarpio nuostata

    1.    Šio reglamento nuostatos, taikytinos iki 2018 m. gegužės 4 d., toliau taikomos veiksmams ir įsipareigojimams, susijusiems su Europos politinių partijų ir Europos politinių fondų finansavimu Europos lygmeniu 2018 finansiniais metais.

    2.    Nukrypstant nuo 18 straipsnio 2a dalies, Europos Parlamento įgaliojimus suteikiantis pareigūnas, prieš priimdamas sprendimą dėl 2019 finansinių metų finansavimo prašymo, paprašo pateikti 18 straipsnio 2a dalyje nurodytus įrodymus tik už laikotarpį nuo 2018 m. liepos 5 d.

    3.    Europos politinės partijos, užregistruotos iki 2018 m. gegužės 4 d., ne vėliau kaip 2018 m. liepos 5 d. pateikia dokumentus, įrodančius, kad jos atitinka 3 straipsnio 1 dalies b ir ba punktuose nustatytas sąlygas.

    4.    Institucija išbraukia iš registro Europos politinę partiją ir su ja susijusį Europos politinį fondą, jei atitinkama partija per 3 dalyje nustatytą terminą neįrodo, kad ji atitinka 3 straipsnio 1 dalies b ir ba punktuose nustatytas sąlygas.

     naujas

    1.    Nukrypstant nuo 5 straipsnio 4 dalies, iki [diena, kurią sueina penkeri metai nuo šio reglamento įsigaliojimo] politinės reklamos naudojimo politikos įgyvendinimo ataskaitoje aptariami per laikotarpį nuo [šio reglamento įsigaliojimo data] Europos politinės partijos paskelbti politinės reklamos skelbimai. Pirmoji ataskaita parengiama iki [diena, kurią sueina vieni metai nuo šio reglamento įsigaliojimo].

    2.    Kai teikiami su pirmaisiais finansiniais metais po šio reglamento įsigaliojimo susiję finansavimo prašymai, Europos Parlamento leidimus suteikiantis pareigūnas 21 straipsnio 4 ir 5 dalyse nurodytų įrodymų prašo tik dėl šešių mėnesių laikotarpio iki prašymo pateikimo dienos.

    🡻 2018/673 1 straipsnio 15 dalis (pritaikytas)

    45 straipsnis

     Panaikinimas 

     Reglamentas (ES, Euratomas) Nr. 1141/2014 panaikinamas. 

     Nuorodos į panaikintą reglamentą laikomos nuorodomis į šį reglamentą ir skaitomos pagal IV priede pateiktą atitikties lentelę. 

    🡻 1141/2014 (pritaikytas)

    4641 straipsnis

    Įsigaliojimas ir taikymas

    Šis reglamentas įsigalioja dvidešimtą dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

    Komisija ne vėliau negu 2015 m. liepos 1 d. priima deleguotuosius aktus, kaip nurodyta 7 straipsnio 2 dalyje ir 8 straipsnio 3 dalies a punkte.

    Šis reglamentas taikomas nuo 2017 m. sausio 1 d. Nežiūrint į tai, 6 straipsnyje nurodyta Institucija sukuriama iki 2016 m. rugsėjo 1 d. Po 2017 m. sausio 1 d. registruotos Europos politinės partijos ir Europos politiniai fondai gali kreiptis tik dėl 2018 m. biudžetiniais metais arba po to prasidėsiančios veiklos finansavimo pagal šį reglamentą.

    Šis reglamentas yra privalomas visas ir tiesiogiai taikomas visose valstybėse narėse.

    Priimta Briuselyje

    Europos Parlamento vardu    Tarybos vardu

    Pirmininkas    Pirmininkas

    (1)     https://ec.europa.eu/info/sites/default/files/political-guidelines-next-commission_lt.pdf (europa.eu) .
    (2)     https://ec.europa.eu/info/publications/2021-commission-work-programme-key-documents_en .
    (3)     https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/new-push-european-democracy/european-democracy-action-plan_lt .
    (4)    OL L 317, 2017 11 4, p. 1–27.
    (5)     https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/A-9-2021-0294_LT.pdf .
    (6)    COM(2021) 717 final, 2021 11 23.
    (7)     COM(2020) 252 final, 2020 06 19 ir SWD(2020) 113 final, 2020 06 19 .
    (8)    Visų pirma įgyvendinant Komisijos 2018 m. rugsėjo mėn. paskelbtą rinkimų dokumentų rinkinį, kaip aprašyta Komisijos ataskaitoje dėl 2019 m. rinkimų ir prie jos pridedamame Komisijos tarnybų darbiniame dokumente.
    (9)    Ši veikla vykdoma vadovaujantis Kovos su dezinformacija veiksmų planu ir yra aprašyta Komisijos ir vyriausiojo įgaliotinio bendrame komunikate „Kova su dezinformacija apie COVID-19“ , Komisijos atlikto pirmųjų savireguliacinio Kovos su dezinformacija praktikos kodekso taikymo metų vertinimo ataskaitoje ir Komisijos komunikate dėl ES kovos su dezinformacija praktikos kodekso griežtinimo .
    (10)     Sąjungos padėtis 2018 m. Europos Komisija siūlo priemones laisviems ir sąžiningiems Europos rinkimams užtikrinti (europa.eu) .
    (11)    2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo, kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB ( OL L 119, 2016 5 4, p. 1–88 ).
    (12)     https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12418-Skaitmeniniu-paslaugu-akto-dokumentu-rinkinys-Ex-ante-reguliavimo-priemone-taikoma-labai-didelems-interneto-platformoms-veikiancioms-kaip-prieigos-valdytojos_lt ir https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12417-Skaitmeniniu-paslaugu-aktas-Vidaus-rinkos-stiprinimas-ir-atsakomybes-uz-skaitmenines-paslaugas-isaiskinimas_lt .
    (13)     Lyčių lygybės strategija. Europos Komisija (europa.eu) .
    (14)     https://eur-lex.europa.eu/resource.html?uri=cellar:e9112a36-6e95-11ea-b735-01aa75ed71a1.0008.02/DOC_1&format=PDF .
    (15)     https://ec.europa.eu/international-partnerships/system/files/factsheet-global-europe-ndici-june-2021_en.pdf .
    (16)     https://eur-lex.europa.eu/legal-content/LT/TXT/PDF/?uri=CELEX:12012A/TXT&from=EN .
    (17)    Rezultatai pateikiami adresu    
    https://ec.europa.eu/info/sites/default/files/report_edap_public_consultation_final.pdf .
    (18)    Rezultatai pateikiami adresu https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12811-European-political-parties-and-foundations-review-of-rules-on-legal-status-and-funding/public-consultation_lt .
    (19)    Rezultatai pateikiami adresu https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12826-Transparency-of-political-advertising/public-consultation_lt .
    (20)    SWD(2021) 359 final, 2021 11 23.
    (21)    OL C […], […], p. […].
    (22)    OL C […], […], p. […].
    (23)    OL C […], […], p. […].
    (24)    2014 m. spalio 22 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES, Euratomas) Nr. 1141/2014 dėl Europos politinių partijų ir Europos politinių fondų statuto ir finansavimo (OL L 317, 2014 11 4, p. 1).
    (25)    Žr. III priedą.
    (26)    OL L 123, 2016 5 12, p. 1.
    (27)    2011 m. vasario 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 182/2011, kuriuo nustatomos valstybių narių vykdomos Komisijos naudojimosi įgyvendinimo įgaliojimais kontrolės mechanizmų taisyklės ir bendrieji principai (OL L 55, 2011 2 28, p. 13).
    (28)    Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas 2022/XX dėl politinės reklamos skaidrumo ir atrankiojo adresavimo (OL L...).
    (29)    2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) (OL L 119, 2016 5 4, p. 1).
    (30)    2000 m. gruodžio 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 45/2001 dėl asmenų apsaugos Bendrijos institucijoms ir įstaigoms tvarkant asmens duomenis ir laisvo tokių duomenų judėjimo (OL L 8, 2001 1 12, p. 1). 
    (31)    2018 m. spalio 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2018/1725 dėl fizinių asmenų apsaugos Sąjungos institucijoms, organams, tarnyboms ir agentūroms tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo, kuriuo panaikinamas Reglamentas (EB) Nr. 45/2001 ir Sprendimas Nr. 1247/2002/EB (OL L 295, 2018 11 21, p. 39).
    (32)    2018 m. liepos 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES, Euratomas) 2018/1046 dėl Sąjungos bendrajam biudžetui taikomų finansinių taisyklių, kuriuo iš dalies keičiami reglamentai (ES) Nr. 1296/2013, (ES) Nr. 1301/2013, (ES) Nr. 1303/2013, (ES) Nr. 1304/2013, (ES) Nr. 1309/2013, (ES) Nr. 1316/2013, (ES) Nr. 223/2014, (ES) Nr. 283/2014 ir Sprendimas Nr. 541/2014/ES, bei panaikinamas Reglamentas (ES, Euratomas) Nr. 966/2012 (OL L 193, 2018 7 30, p. 1).
    (33)    1968 m. vasario 29 d. Tarybos reglamentas (EEB, Euratomas, EAPB) Nr. 259/68, nustatantis Europos Bendrijų pareigūnų tarnybos nuostatus ir kitų Europos Bendrijų tarnautojų įdarbinimo sąlygas bei Komisijos pareigūnams laikinai taikomas specialias priemones (OL L 56, 1968 3 4, p. 1).
    (34)    1958 m. balandžio 15 d. Tarybos reglamentas Nr. 1, nustatantis kalbas, kurios turi būti vartojamos Europos ekonominėje bendrijoje (OL 17, 1958 10 6, p. 385/58).
    (35)    2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) (OL L 119, 2016 5 4, p. 1).
    (36)    OL L 278, 1976 10 8, p. 5.
    (37)    2013 m. rugsėjo 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES, Euratomas) Nr. 883/2013 dėl Europos kovos su sukčiavimu tarnybos (OLAF) atliekamų tyrimų ir kuriuo panaikinami Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1073/1999 ir Tarybos reglamentas (Euratomas) Nr. 1074/1999 (OL L 248, 2013 9 18, p. 1).
    (38)    1996 m. lapkričio 11 d. Tarybos reglamentas (Euratomas, EB) Nr. 2185/96 dėl Komisijos atliekamų patikrinimų ir inspektavimų vietoje siekiant apsaugoti Europos Bendrijų finansinius interesus nuo sukčiavimo ir kitų pažeidimų (OL L 292, 1996 11 15, p. 2).
    (39)    2002 m. liepos 19 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1606/2002 dėl tarptautinių apskaitos standartų taikymo (OL L 243, 2002 9 11, p. 1).
    Top

    Briuselis, 2021 11 25

    COM(2021) 734 final

    PRIEDAI

    prie

    Pasiūlymo dėl

    EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO



    dėl Europos politinių partijų ir Europos politinių fondų statuto ir finansavimo (nauja redakcija)

    {SEC(2021) 577 final} - {SWD(2021) 359 final} - {SWD(2021) 360 final}


    🡻 1141/2014 (pritaikytas)

     naujas

    I PRIEDAS

    Standartinė deklaracija, kurią turi užpildyti kiekvienas pareiškėjas

    Aš, pasirašantysis, visapusiškai įgaliotas [Europos politinės partijos ar Europos politinio fondo pavadinimas], čia patvirtinu, kad:

    [Europos politinės partijos ar Europos politinio fondo pavadinimas]  ir jo (jos) nariai, kurių būstinė yra Europos Sąjungoje,  įsipareigoja laikytis visų  [šio reglamento]  Reglamento (ES, Euratomas) Nr. 1141/2014 3 straipsnio 1 dalies d ir ec punktuose arba 3 straipsnio 2 dalies c ir d punktuose < nustatytų > nurodytų registracijos sąlygų, t. y. < visų pirma > vykdant savo programojeą ir savo veiklojeą ypač < laikytis > paisyti Europos Sąjungos sutarties 2 straipsnyje išvardytų vertybių, kuriomis grindžiama Sąjunga, < ir kurios yra pagarba žmogaus > t. y. gerbti žmogiškąjį orumuią, laisvėę, demokratijaą, lygybėę, teisinės valstybės principą ir užtikrinti pagarbaą žmogaus teisėms, įskaitant mažumoms priklausančių asmenų žmogaus teises.

     naujas

    [Europos politinės partijos ar Europos politinio fondo pavadinimas] taip pat įsipareigoja užtikrinti, kad jo (jos) narėmis esančios partijos arba organizacijos, kurių būstinė Sąjungoje, darytų tą patį, o jo (jos) narėmis esančios partijos arba organizacijos, kurių būstinė ne Sąjungoje, laikytųsi lygiaverčių vertybių.

    🡻 1141/2014 (pritaikytas)

    < Įgaliotasis pasirašantis asmuo > Įgaliotojo asmens parašas:

    Kreipinys (ponia, ponas, …), pavardė ir vardas:

    Pareigos organizacijoje, kuri teikia prašymą ją registruoti kaip Europos politinę partiją ar Europos politinį fondą:

    Vieta, data:

    Parašas:

    _____________

     naujas

    [II PRIEDAS

    (1)Europos politinių partijų atskleidžiamos informacijos saugykloje pateiktina informacija apie politinę reklamą:

    nuorodos į paskelbtą reklamos skelbimą arba prireikus kitos garso ar vaizdo medžiagos, naudotos reklamos kampanijai, pavyzdžiai;

    preliminari sumų, kurias Europos politinė partija išleido arba skyrė politinės reklamos skelbimo rengimo, jo rodymo vietos parinkimo, jo skelbimo ir sklaidos veiklai, suvestinė ir faktinės sumos, kai jos jau žinomos;

    konkrečiai reklamos kampanijai, be kita ko, politinės reklamos skelbimo rengimo, jo rodymo vietos parinkimo, jo skelbimo ir sklaidos veiklai, naudojamų lėšų šaltinis;

    jei taikomi atrankiojo adresavimo metodai – reikšminga informacija apie taikomus metodus, apimanti Reglamento 2022/xx [dėl politinės reklamos skaidrumo ir atrankiojo adresavimo] II priede nurodytus elementus.

    (2)Informacija, kurią Europos politinės partijos turi pateikti savo interneto svetainėje:

    metinė suvestinė informacija apie tikslinės politinės reklamos naudojimą;

    konkrečių kampanijų, per kurias naudota politinė reklama, sąrašas;

    per pastaruosius penkerius metus politinei reklamai kasmet išleistos sumos;

    naudoti platinimo kanalai;

    nuoroda į informaciją, pateiktą Europos politinių partijų atskleidžiamos informacijos saugykloje.]

    _____________

    🡹

    III PRIEDAS

    Panaikinamas reglamentas ir jo vėlesnių pakeitimų sąrašas

    Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES, Euratomas) Nr. 1141/2014

    (OL L 317, 2014 11 4, p. 1)

    Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES, Euratomas) 2018/673

    (OL L 114 I, 2018 5 4, p. 1)

    Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES, Euratomas) 2019/493

    (OL L 85 I, 2019 3 27, p. 7)

    _____________

    IV PRIEDAS

    Atitikties lentelė

    Reglamentas (ES, Euratomas) Nr. 1141/2014

    Šis reglamentas

    1 straipsnis

    1 straipsnis

    2 straipsnio įžanginė formuluotė

    2 straipsnio įžanginė formuluotė

    2 straipsnio 1–8 punktai

    2 straipsnio 1–8 punktai

    2 straipsnio 8a punktas

    2 straipsnio 9 punktas

    2 straipsnio 9 punktas

    2 straipsnio 10 punktas

    […]

    […]

    Priedas

    I priedas

    -

    II priedas

    -

    III priedas

    -

    IV priedas

    _____________

    FINANSINĖ TEISĖS AKTO PASIŪLYMO PAŽYMA

    1.PASIŪLYMO (INICIATYVOS) STRUKTŪRA

    1.1.Pasiūlymo (iniciatyvos) pavadinimas

    1.2.Atitinkama (-os) politikos sritis (-ys) VGV / VGB sistemoje

    1.3.Pasiūlymo (iniciatyvos) pobūdis

    1.4.Tikslas (-ai)

    1.5.Pasiūlymo (iniciatyvos) pagrindas

    1.6.Trukmė ir finansinis poveikis

    1.7.Numatytas (-i) valdymo būdas (-ai)

    2.VALDYMO PRIEMONĖS

    2.1.Stebėsenos ir ataskaitų teikimo taisyklės

    2.2.Valdymo ir kontrolės sistema

    2.3.Sukčiavimo ir pažeidimų prevencijos priemonės

    3.NUMATOMAS PASIŪLYMO (INICIATYVOS) FINANSINIS POVEIKIS

    3.1.Daugiametės finansinės programos išlaidų kategorija (-os) ir biudžeto išlaidų eilutė (-ės), kurioms daromas poveikis

    3.2.Numatomas poveikis išlaidoms 

    3.2.1.Numatomo poveikio išlaidoms santrauka

    3.2.2.Numatomas poveikis veiklos asignavimams

    3.2.3.Numatomas poveikis administracinio pobūdžio asignavimams

    3.2.4.Suderinamumas su dabartine daugiamete finansine programa

    3.2.5.Trečiųjų šalių įnašai

    3.3.Numatomas poveikis pajamoms

    FINANSINĖ TEISĖS AKTO PASIŪLYMO PAŽYMA

    1.PASIŪLYMO (INICIATYVOS) STRUKTŪRA 

    1.1.Pasiūlymo (iniciatyvos) pavadinimas

    EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES, Euratomas) Nr. 1141/2014 dėl Europos politinių partijų ir Europos politinių fondų statuto ir finansavimo, pasiūlymas

    1.2.Atitinkama (-os) politikos sritis (-ys)

    Pagrindinės teisės, demokratija, politinis dalyvavimas, vidaus rinka

    1.3.Pasiūlymas susijęs su 

     nauju veiksmu

     nauju veiksmu, kai bus įgyvendintas bandomasis projektas ir (arba) atlikti parengiamieji veiksmai 1  

    X esamo veiksmo galiojimo pratęsimu

     vieno ar daugiau veiksmų sujungimu į kitą / naują veiksmą

    1.4.Tikslas (-ai)

    1.4.1.Bendrasis (-ieji) tikslas (-ai)

    Komisijos Pirmininkės U. von der Leyen politinėse gairėse ir Europos demokratijos veiksmų plane buvo paskelbta apie priemones, kuriomis bus siekiama užtikrinti didesnį mokamos politinės reklamos skaidrumą ir patikslinti Reglamente (ES, Euratomas) Nr. 1141/2014 nustatytas Europos politinių partijų ir fondų finansavimo taisykles.

    Atlikus Reglamento (ES, Euratomas) Nr. 1141/2014 vertinimą nustatyta, kad šiuo reglamentu sukurtas naudingas Europos politinių partijų ir fondų veikimą reglamentuojantis teisinis pagrindas, tačiau jame aptikta ir spragų. Reglamento (ES, Euratomas) Nr. 1141/2014 peržiūra siekiama tas spragas užtaisyti, kad Europos politinėms partijoms ir fondams būtų sudarytos geresnės sąlygos atlikti ES sutarties 10 straipsnio 4 dalyje nustatytą funkciją.

    Komisijos ataskaitoje dėl 2019 m. Europos Parlamento rinkimų nurodyta, kad, siekiant užtikrinti rinkimų procesų atsparumą ir sąžiningumą Europos Sąjungoje, svarbu didinti politinės reklamos skaidrumą. Be to, joje pažymėta, kad 2018 m. paskelbtame rinkimų dokumentų rinkinyje pateikta su tuo susijusi rekomendacija įgyvendinta menkai ir kad būtina imtis papildomų priemonių.

    1.4.2.Konkretus (-ūs) tikslas (-ai) 

    Europos politinėms partijoms, ypač mažesnėms, sunku pasiekti šiuo metu Reglamente (ES, Euratomas) Nr. 1141/2014 nustatytą 10 % bendro finansavimo normą. Dėl šios priežasties joms taikoma bendro finansavimo norma bus sumažinta ir suvienodinta su Europos politiniams fondams taikoma 5 % norma.

    Kad Europos politinės partijos galėtų veiksmingai padėti kurti išties europinę demokratinę erdvę ir skatinti Europos masto politines diskusijas, rinkimų į Europos Parlamentą metais joms bus taikoma 0 % bendro finansavimo norma.

    Siekiant užtikrinti, kad rinkimai į Europos Parlamentą vyktų laikantis griežtų demokratijos taisyklių, Komisija siūlo padaryti tam tikrus Reglamento (ES, Euratomas) Nr. 1141/2014 pakeitimus, kuriais būtų užtikrinti aukšti skaidrumo, atrankiojo adresavimo ir amplifikacijos standartai. Jais siekiama užtikrinti galimybę skirti finansines sankcijas Europos politinėms partijoms ir fondams, nesilaikantiems aukštų skaidrumo, atrankiojo adresavimo ir amplifikacijos standartų.

    Turėtų būti sukurta Europos politinių partijų atskleidžiamos informacijos saugykla, kurią turėtų tvarkyti Reglamento (ES, Euratomas) Nr. 1141/2014 6 straipsniu įsteigta Europos politinių partijų ir fondų institucija (toliau – Institucija). Europos politinės partijos turėtų užtikrinti, kad toje saugykloje piliečiams būtų pateikiama reikšminga ir lengvai prieinama informacija apie kiekvieną paskelbtą politinės reklamos skelbimą, įskaitant informaciją apie reklamai išleistą sumą ir naudoto finansavimo šaltinį.

    Būtina užtikrinti, kad Institucija turėtų pakankamai išteklių, reikalingų, kad ji galėtų visapusiškai vykdyti tiek dabartiniame Reglamente (ES, Euratomas) Nr. 1141/2014 nustatytas, tiek šiame pasiūlyme dėl reglamento išdėstymo nauja redakcija numatytas naujas funkcijas. Tam reikia užtikrinti stabilų Institucijos darbuotojų skaičių ir papildyti jai šiuo metu skirtus žmogiškuosius išteklius.

    1.4.3.Numatomas (-i) rezultatas (-ai) ir poveikis

    Nurodyti poveikį, kurį pasiūlymas (iniciatyva) turėtų padaryti tiksliniams gavėjams (tikslinėms grupėms).

    Pasiūlymo tikslas – užtaisyti esamas Reglamento (ES, Euratomas) Nr. 1141/2014 spragas siekiant padėti Europos politinėms partijoms ir fondams atlikti ES sutarties 10 straipsnio 4 dalyje ir Reglamente Nr. 1141/2014 nustatytą funkciją – padėti formuoti europinį politinį sąmoningumą.

    Pasiūlymu siekiama užtikrinti, kad Europos politinių partijų politinė reklama būtų skaidriai valdoma ir apie ją būtų teikiama skaidri informacija, be kita ko, jame nustatomos pareigos skelbti informaciją kartu su politinės reklamos skelbimais, taip pat saugoti ir atskleisti papildomą informaciją, padedančią užtikrinti atskaitomybę rinkimams artimu laikotarpiu.

    1.4.4.Veiklos rezultatų rodikliai 

    Nurodyti pažangos ir pasiekimų stebėsenos rodiklius.

    1 rodiklis

    Europos politinių partijų ir fondų, kurie gavo mažiau ES lėšų, nei numatyta, dėl to, kad nepajėgė pasiekti metinės bendro finansavimo normos, skaičius

    2 rodiklis

    ES masto kampanijų, kurias Europos politinės partijos vykdė prieš rinkimus į Europos Parlamentą, skaičius

    3 rodiklis

    ES standartų laikymasis, vertinamas remiantis Europos politinių partijų institucijos gauta grįžtamąja informacija

    4 rodiklis

    Pačių Europos politinių partijų pranešimai apie taikytinų taisyklių laikymąsi

    1.5.Pasiūlymo (iniciatyvos) pagrindas 

    1.5.1.Trumpalaikiai arba ilgalaikiai poreikiai, įskaitant išsamų iniciatyvos įgyvendinimo pradinio etapo tvarkaraštį

    Pirmiau aprašyta tvarka turėtų būti įvesta gerokai prieš 2024 m. gegužės mėn. rinkimus į Europos Parlamentą, kad i) Europos politinės partijos galėtų veiksmingai vykdyti kampanijas ir kad ii) būtų atgrasoma nuo nurodytų nederamų veiksmų. Kad ši tvarka būtų veiksminga ir kad Institucija būtų visapusiškai aprūpinta, kad galėtų veiksmingai vykdyti visas funkcijas, jai kiek įmanoma greičiau turėtų būti skirta papildomų žmogiškųjų išteklių – pirmiausia perkeliant į ją darbuotojus, kurie šias funkcijas vykdė iki Institucijos įsteigimo.

    1.5.2.Sąjungos dalyvavimo pridėtinė vertė (gali būti susijusi su įvairiais veiksniais, pvz., koordinavimo nauda, teisiniu tikrumu, didesniu veiksmingumu ar papildomumu). Šiame punkte „Sąjungos dalyvavimo pridėtinė vertė“ – dalyvaujant Sąjungai užtikrinama vertė, papildanti vertę, kuri būtų užtikrinta vien valstybių narių veiksmais.

    Šis pasiūlymas susijęs su Europos lygmeniu įsteigtų Europos politinių partijų ir Europos politinių fondų sistema. Pagal Reglamentą (ES, Euratomas) Nr. 1141/2014 šios partijos ir fondai yra Europos teisinį subjektiškumą turintys subjektai. Institucija taip pat yra subjektas, turintis teisinį subjektiškumą pagal Europos Sąjungos teisę. Todėl pirmiau nurodyti tikslai gali būti pasiekti tik veikiant ES lygmeniu.

    1.5.3.Panašios patirties išvados

    Europos politinėms partijoms taikoma bendro finansavimo norma buvo laipsniškai sumažinta nuo 25 % (2003–2004 m. galiojęs teisinis reikalavimas) iki 10 % (2018 m. padarytas Reglamento (ES, Euratomas) Nr. 1141/2014 pakeitimas). Tačiau Europos politinėms partijoms vis dar sunku surinkti bendro finansavimo normai pasiekti reikalingus nuosavus išteklius.

    Reglamente (ES, Euratomas) Nr. 1141/2014 yra nustatyti skaidrumo reikalavimai, susiję su rinkimų kampanijų finansavimu ir išlaidomis, apie kuriuos skelbiama metinėse finansinėse ataskaitose. Institucija taip pat teikia neprivalomas rekomendacijas, tačiau nestebi jų laikymosi. Be to, rekomendacijoje, pridėtoje prie Komisijos 2018 m. paskelbto rinkimų dokumentų rinkinio, Europos politinėms partijoms buvo rekomenduota pradėti teikti įvairią informaciją apie savo reklamos veiklą, be kita ko, apie atrankųjį adresavimą. Tačiau per 2019 m. rinkimus į Europos Parlamentą Europos politinės partijos neužtikrino 2018 m. paskelbtame rinkimų dokumentų rinkinyje rekomenduoto skaidrumo lygio.

    1.5.4.Suderinamumas su daugiamete finansine programa ir galima sinergija su kitomis atitinkamomis priemonėmis

    Dėl šio pasiūlymo nereikėtų keisti daugiametėje finansinėje programoje nustatytos viršutinės ES institucijų administracinių išlaidų ribos.

    1.5.5.Įvairių turimų finansavimo galimybių vertinimas, įskaitant perskirstymo mastą

    Pasiūlymas padidinti Institucijos darbuotojų skaičių bus įgyvendintas perskirstant esamus išteklius.

    1.6.Trukmė ir finansinis poveikis

     Pasiūlymo (iniciatyvos) trukmė ribota

    Pasiūlymas (iniciatyva) galioja nuo MMMM [MM DD] iki MMMM [MM DD]

     Finansinis poveikis nuo MMMM iki MMMM

    X trukmė neribota

    įgyvendinimo pradinis laikotarpis – nuo MMMM iki MMMM,

    vėliau – visuotinis taikymas.

    1.7.Numatytas (-i) valdymo būdas (-ai) 2  

    X Per Instituciją Europos Parlamento vykdomas tiesioginis valdymas

     vykdomųjų įstaigų vykdomas valdymas

     Pasidalijamasis valdymas kartu su valstybėmis narėmis

     Netiesioginis valdymas, biudžeto vykdymo užduotis pavedant:

     tarptautinėms organizacijoms ir jų agentūroms (nurodyti);

    EIB ir Europos investicijų fondui;

     70 ir 71 straipsniuose nurodytoms įstaigoms;

     viešosios teisės reglamentuojamoms įstaigoms;

     įstaigoms, kurių veiklą reglamentuoja privatinė teisė ir kurioms pavesta teikti viešąsias paslaugas, jeigu jos pateikia pakankamas finansines garantijas;

     įstaigoms, kurių veiklą reglamentuoja valstybės narės privatinė teisė, kurioms pavesta įgyvendinti viešojo ir privačiojo sektorių partnerystę ir kurios pateikia pakankamas finansines garantijas;

     atitinkamame pagrindiniame akte nurodytiems asmenims, kuriems pavesta vykdyti konkrečius veiksmus BUSP srityje pagal ES sutarties V antraštinę dalį.

    Pastabos

    Institucija finansuojama pagal konkrečią biudžeto skirsnio „Europos Parlamentas“ antraštinę dalį (5 antraštinė dalis). Darbuotojų skaičius ir sudėtis nurodomi konkrečios biudžeto antraštinės dalies pastabose. Pagal Reglamento (ES, Euratomas) Nr. 1141/2014 6 straipsnio 7 dalį Institucijos direktoriui pavedamos vykdyti Europos Parlamento leidimus suteikiančio pareigūno pareigos.

    2.VALDYMO PRIEMONĖS 

    2.1.Stebėsenos ir ataskaitų teikimo taisyklės 

    Nurodyti dažnumą ir sąlygas.

    Institucija ir toliau teiks Reglamento (ES, Euratomas) Nr. 1141/2014 6 straipsnyje nurodytas metines veiklos ataskaitas. Europos Parlamentas teiks susijusių finansinių operacijų ataskaitas, rengiamas įgyvendinant Sąjungos metinį apskaitos ciklą.

    2.2.Valdymo ir kontrolės sistema (-os) 

    2.2.1.Valdymo būdo (-ų), finansavimo įgyvendinimo mechanizmo (-ų), mokėjimo tvarkos ir siūlomos kontrolės strategijos pagrindimas

    Atsižvelgiant į specifinę Institucijos sąrangą (tai nepriklausoma įstaiga, bet jos biudžetas sudaro Europos Parlamento biudžeto dalį), siūlomos priemonės yra vienintelis logiškas variantas atsižvelgiant į pirmiau nurodytus poreikius.

    2.2.2.Informacija apie nustatytą riziką ir jai sumažinti įdiegtą (-as) vidaus kontrolės sistemą (-as)

    Finansinė rizika yra tokia pati kaip ir bet kokia kita su ES institucijų administracinėmis išlaidomis susijusi rizika. Šiuo atveju ji būtų valdoma taikant esamą Europos Parlamento vidaus kontrolės sistemą.

    2.2.3.Kontrolės išlaidų efektyvumo apskaičiavimas ir pagrindimas (kontrolės sąnaudų ir susijusių valdomų lėšų vertės santykis) ir numatomo klaidų rizikos lygio vertinimas (atliekant mokėjimą ir užbaigiant programą) 

    Naujos vidaus kontrolės sistemos nesiūloma, o dėl šių Europos Parlamento vidaus kontrolės sistemos pakeitimų atsiradusi papildoma našta nėra reikšminga.


    2.3.Sukčiavimo ir pažeidimų prevencijos priemonės 

    Nurodyti dabartines arba numatytas prevencijos ir apsaugos priemones, pvz., išdėstytas Kovos su sukčiavimu strategijoje.

    Tam, kas čia išdėstyta, būtų taikomos galiojančios Europos Parlamento nuostatos dėl jo administracinių išlaidų.

    3.NUMATOMAS PASIŪLYMO (INICIATYVOS) FINANSINIS POVEIKIS 

    3.1.Daugiametės finansinės programos išlaidų kategorija (-os) ir biudžeto išlaidų eilutė (-ės), kurioms daromas poveikis 

    Dabartinės biudžeto eilutės

    Daugiametės finansinės programos išlaidų kategorijas ir biudžeto eilutes nurodyti eilės tvarka.

    Daugiametės finansinės programos išlaidų kategorija

    Biudžeto eilutė

    Išlaidų
    rūšis

    Įnašas

    Numeris  

    DA / NDA 3

    ELPA šalių 4

    valstybių kandidačių 5

    trečiųjų valstybių

    pagal Reglamento (ES, Euratomas) 2018/1046 21 straipsnio 2 dalies b punktą.

    7

    I skirsnis. Europos Parlamentas

    DA / NDA

    NE

    NE

    NE

    NE

    3.2.Numatomas poveikis išlaidoms 

    3.2.1.Numatomo poveikio išlaidoms santrauka 



    Daugiametės finansinės programos
    išlaidų kategorija

    7

    „Europos viešasis administravimas“

    mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)

    metai 
    N

    metai 
    N+1

    metai 
    N+2

    metai 
    N+3

    metai 
    N+4

    metai 
    N+5

    metai 
    N+6

    metai 
    N+7

    IŠ VISO

    Europos Parlamentas

    □Žmogiškieji ištekliai

    0,152

    0,152

    0,152

    0,152

    0,152

    0,152

    0,152

    0,152

    1,216

    □Kitos administracinės išlaidos

    Europos Parlamentas, IŠ VISO

    Asignavimai

    0,152

    0,152

    0,152

    0,152

    0,152

    0,152

    0,152

    0,152

    1,216

    mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)

    metai 
    N 6

    metai 
    N+1

    metai 
    N+2

    metai 
    N+3

    metai 
    N+4

    metai 
    N+5

    metai 
    N+6

    metai 
    N+7

    IŠ VISO

    IŠ VISO asignavimų
    pagal daugiametės finansinės programos

    1–7 IŠLAIDŲ KATEGORIJAS

    Įsipareigojimai

    0,152

    0,152

    0,152

    0,152

    0,152

    0,152

    0,152

    0,152

    1,216

    Mokėjimai

    0,152

    0,152

    0,152

    0,152

    0,152

    0,152

    0,152

    0,152

    1,216

    3.2.2.Numatomas poveikis [įstaigos] asignavimams 

    X    Pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti veiklos asignavimai nenaudojami

       Pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti veiklos asignavimai naudojami taip:

    Įsipareigojimų asignavimai mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)

    Nurodyti tikslus ir atliktus darbus

    metai 
    N

    metai 
    N+1

    metai 
    N+2

    metai 
    N+3

    Atsižvelgiant į poveikio trukmę įterpti reikiamą metų skaičių (žr. 1.6 punktą)

    IŠ VISO

    ATLIKTI DARBAI

    Rūšis 7

    Vidutinės sąnaudos

    Skaičius

    Sąnaudos

    Skaičius

    Sąnaudos

    Skaičius

    Sąnaudos

    Skaičius

    Sąnaudos

    Skaičius

    Sąnaudos

    Skaičius

    Sąnaudos

    Skaičius

    Sąnaudos

    Bendras skaičius

    Iš viso sąnaudų

    1 KONKRETUS TIKSLAS 8 ...

    - Atliktas darbas

    - Atliktas darbas

    - Atliktas darbas

    1 konkretaus tikslo tarpinė suma

    2 KONKRETUS TIKSLAS ...

    - Atliktas darbas

    2 konkretaus tikslo tarpinė suma

    IŠ VISO SĄNAUDŲ

    3.2.3.Numatomas poveikis Institucijos žmogiškiesiems ištekliams 

    Toliau nurodyti ištekliai yra tie patys kaip ir nurodyti 3.2.1 skirsnyje; čia jie nurodomi pakartotinai, siekiant aiškiai parodyti, kad visi atitinkami ištekliai yra skirti Institucijai.

    3.2.3.1.Santrauka

    Pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti administracinio pobūdžio asignavimų nenaudojama

    XPasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti administracinio pobūdžio asignavimai naudojami taip:

    mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)

    metai 
    N 9

    metai 
    N+1

    metai 
    N+2

    metai 
    N+3

    metai 
    N+4

    metai 
    N+5

    metai 
    N+6

    metai 
    N+7

    IŠ VISO

    Pareigūnai / laikinieji darbuotojai (AD lygio)

    0,152

    0,152

    0,152

    0,152

    0,152

    0,152

    0,152

    0,152

    1,216

    Pareigūnai / laikinieji darbuotojai (AST lygio)

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    Sutartininkai

    Deleguotieji nacionaliniai ekspertai

    IŠ VISO

    0,152

    0,152

    0,152

    0,152

    0,152

    0,152

    0,152

    0,152

    1,216

    Administracinių asignavimų poreikiai bus tenkinami panaudojant asignavimus, jau skirtus veiksmui valdyti ir (arba) perskirstytus Institucijoje, ir prireikus finansuojami iš papildomų lėšų, kurios atsakingai institucijai gali būti skiriamos pagal metinę biudžeto procedūrą ir atsižvelgiant į biudžeto apribojimus.

    Darbuotojų poreikis (etatų vienetais):

    metai 
    N 10

    metai 
    N+1

    metai 
    N+2

    metai 
    N+3

    metai 
    N+4

    metai 
    N+5

    metai 
    N+6

    metai 
    N+7

    IŠ VISO

    Pareigūnai / laikinieji darbuotojai (AD lygio)

    1

    1

    1

    1

    1

    1

    1

    1

    1

    Pareigūnai / laikinieji darbuotojai (AST lygio)

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    0

    Sutartininkai

    Deleguotieji nacionaliniai ekspertai

    IŠ VISO

    1

    1

    1

    1

    1

    1

    1

    1

    1

    Žmogiškųjų išteklių poreikiai bus tenkinami panaudojant institucijų darbuotojus, jau paskirtus veiksmui valdyti ir (arba) perskirstytus Institucijoje, ir prireikus finansuojami iš papildomų lėšų, kurios atsakingai institucijai gali būti skiriamos pagal metinę biudžeto procedūrą ir atsižvelgiant į biudžeto apribojimus.

    3.2.4.Suderinamumas su dabartine daugiamete finansine programa 

    XPasiūlymas (iniciatyva) atitinka dabartinę daugiametę finansinę programą.

    Atsižvelgiant į pasiūlymą (iniciatyvą), reikės pakeisti daugiametės finansinės programos atitinkamos išlaidų kategorijos programavimą.

    Paaiškinti, kaip reikia pakeisti programavimą, ir nurodyti atitinkamas biudžeto eilutes bei sumas.

    […]

    Įgyvendinant pasiūlymą (iniciatyvą) būtina taikyti lankstumo priemonę arba patikslinti daugiametę finansinę programą 11 .

    Paaiškinti, ką reikia atlikti, ir nurodyti atitinkamas išlaidų kategorijas, biudžeto eilutes ir sumas.

    […]

    3.2.5.Trečiųjų šalių įnašai 

    Pasiūlyme (iniciatyvoje) nenumatyta bendro su trečiosiomis šalimis finansavimo.

    3.3.Numatomas poveikis pajamoms 

    XPasiūlymas (iniciatyva) neturi finansinio poveikio pajamoms.

    Pasiūlymas (iniciatyva) turi finansinį poveikį:

    nuosaviems ištekliams

    kitoms pajamoms

    nurodyti, jei pajamos priskirtos išlaidų eilutėms

    mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)

    Biudžeto pajamų eilutė:

    Einamųjų finansinių metų asignavimai

    Pasiūlymo (iniciatyvos) poveikis 12

    metai 
    N

    metai 
    N+1

    metai 
    N+2

    metai 
    N+3

    Atsižvelgiant į poveikio trukmę įterpti reikiamą metų skaičių (žr. 1.6 punktą)

    …………. straipsnis

    Įvairių asignuotųjų pajamų atveju nurodyti biudžeto išlaidų eilutę (-es), kuriai (-ioms) daromas poveikis.

    […]

    Nurodyti poveikio pajamoms apskaičiavimo metodą.

    […]

    _____________

    (1)    Kaip nurodyta Reglamento (ES, Euratomas) 2018/1046 58 straipsnio 2 dalies a arba b punkte.
    (2)    Informacija apie valdymo būdus ir nuorodos į Reglamentą (ES, Euratomas) 2018/1046 pateikiamos svetainėje „BudgWeb“ – https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/EN/man/budgmanag/Pages/budgmanag.aspx .
    (3)    DA – diferencijuotieji asignavimai, NDA – nediferencijuotieji asignavimai.
    (4)    ELPA – Europos laisvosios prekybos asociacija.
    (5)    Valstybių kandidačių ir, kai taikoma, Vakarų Balkanų potencialių kandidačių.
    (6)    N metai yra pasiūlymo (iniciatyvos) įgyvendinimo pradžios metai. Pakeiskite „N“ numatomais pirmaisiais įgyvendinimo metais (pavyzdžiui, 2021 m.). Atitinkamai pakeiskite vėlesnius metus.
    (7)    Atlikti darbai – tai būsimi produktai ir paslaugos (pvz., finansuota studentų mainų, nutiesta kelių kilometrų ir kt.).
    (8)    Kaip apibūdinta 1.4.2 skirsnyje „Konkretus (-ūs) tikslas (-ai) ...“.
    (9)    N metai yra pasiūlymo (iniciatyvos) įgyvendinimo pradžios metai. Pakeiskite „N“ numatomais pirmaisiais įgyvendinimo metais (pavyzdžiui, 2021 m.). Atitinkamai pakeiskite vėlesnius metus.
    (10)    N metai yra pasiūlymo (iniciatyvos) įgyvendinimo pradžios metai. Pakeiskite „N“ numatomais pirmaisiais įgyvendinimo metais (pavyzdžiui, 2021 m.). Atitinkamai pakeiskite vėlesnius metus.
    (11)    Žr. Tarybos reglamento (ES, Euratomas) Nr. 1311/2013, kuriuo nustatoma 2014–2020 m. daugiametė finansinė programa, 11 ir 17 straipsnius.
    (12)    Tradiciniai nuosavi ištekliai (muitai, cukraus mokesčiai) turi būti nurodomi grynosiomis sumomis, t. y. iš bendros sumos atskaičius 20 % surinkimo sąnaudų.
    Top