Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020PC0201

Pasiūlymas TARYBOS REGLAMENTAS kuriuo dėl COVID-19 krizės protrūkio keičiamos Reglamento (ES) 2017/2454 taikymo datos

COM/2020/201 final

Briuselis, 2020 05 08

COM(2020) 201 final

2020/0084(CNS)

Pasiūlymas

TARYBOS REGLAMENTAS

kuriuo dėl COVID-19 krizės protrūkio keičiamos Reglamento (ES) 2017/2454 taikymo datos



AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS

1.PASIŪLYMO APLINKYBĖS

Pasiūlymo pagrindimas ir tikslai

2017 m. gruodžio 5 d. Taryba priėmė Tarybos reglamentą (ES) 2017/2454 1 , kuris yra teisės aktų dėl tarpvalstybinei įmonių e. prekybai su vartotojais taikomo PVM modernizavimo rinkinio (dokumentų rinkinys dėl e. prekybai taikomo PVM) dalis. Juo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 904/2010 dėl administracinio bendradarbiavimo ir kovos su sukčiavimu pridėtinės vertės mokesčio srityje 2 , suteikiantis pagrindą pagrindinės IT infrastruktūros plėtojimui ir valstybių narių bendradarbiavimui, būtiniems siekiant užtikrinti sėkmingą vieno langelio principu grindžiamos minisistemos (MOSS) išplėtimą.

Reglamente (ES) 2017/2454 nustatytų pakeitimų taikymo data – 2021 m. sausio 1 d.

2020 m. vasario 14 d. Komisija pristatė dabartinę valstybių narių parengties padėtį – informavo, kad dauguma valstybių narių yra patvirtinusios, kad galės pradėti taikyti taisykles laikydamosi termino. Dvi valstybės narės išreiškė susirūpinimą ir paprašė atidėti taikymo datą vienais metais ar daugiau. Komisija sunkumų patiriančioms valstybėms narėms pasiūlė pagalbą įveikiant tuos sunkumus ir tikėjo, kad valstybės narės iki 2021 m. sausio 1 d. bus pasirengusios.

Tačiau dėl nenumatyto COVID-19 krizės protrūkio ir reikšmingo jo poveikio valstybėms narėms teko keisti savo prioritetus ir perskirti išteklius, skirtus dokumentų rinkinio dėl e. prekybai taikomo PVM įgyvendinimui, kovai su šia pandemija. Todėl kitos valstybės narės nebegali užtikrinti, kad iki 2021 m. sausio 1 d. bus pajėgios užbaigti parengiamąjį darbą, kad galėtų pradėti taikyti naujas taisykles, įskaitant administracinio bendradarbiavimo taisykles. Kyla rimtas pavojus, kad nacionalinio lygmens IT sistemą, reikalingą naujoms e. prekybai taikomo PVM taisyklėms, įskaitant nustatytąsias Reglamente (ES) 2017/2454, įgyvendinti, bus vėluojama įdiegti, todėl kelios valstybės narės rizikuoja nepasirengti naujų taisyklių taikymui nuo 2021 m. sausio 1 d. Panašų susirūpinimą išreiškė ir pagrindiniai ekonominės veiklos vykdytojai, ypač pašto ir kurjerių paslaugų teikėjai, paraginę Komisiją dėl COVID-19 krizės atidėti dokumentų rinkinio dėl e. prekybai taikomo PVM taikymo datą šešiais mėnesiais.

2020 m. balandžio 24 d. Komisija surengė susitikimą su valstybėmis narėmis, kad įvertintų jų parengtį nuo 2021 m. sausio 1 d. taikyti naujas taisykles. Dauguma valstybių narių ir vėl patvirtino, kad yra pasirengusios jas taikyti laiku, tačiau pabrėžė, kad dokumentų rinkinio dėl e. prekybai taikomo PVM taikymo nuostatos yra grindžiamos tuo, kad visos valstybės narės turėtų turėti galimybę jas teisingai taikyti, todėl jos būtų pasirengusios pritarti ne ilgesniam kaip šešių mėnesių termino atidėjimui.

Šiuo pasiūlymu siekiama dokumentų rinkinio dėl e. prekybai taikomo PVM pakeitimų, nustatytų Įgyvendinimo reglamente (ES) 2017/2454, taikymo datą, iš pradžių numatytą 2021 m. sausio 1 d., atidėti šešiais mėnesiais. Taigi nauja taikymo data turi būti 2021 m. liepos 1 d. Siūloma terminą atidėti šešiais mėnesiais, nes šis atidėjimas turėtų būti kuo trumpesnis, kad papildomi valstybių narių biudžeto nuostoliai būtų kuo mažesni.

Suderinamumas su toje pačioje politikos srityje galiojančiomis nuostatomis

Bendras šio pasiūlymo tikslas yra sklandus vidaus rinkos veikimas, ES įmonių konkurencingumas ir poreikis užtikrinti veiksmingą skaitmeninės ekonomikos apmokestinimą. Dokumentų rinkinys dėl e. prekybai taikomo PVM dera su taikysimu apmokestinimo PVM paskirties šalyje principu, nustatytu neseniai priimtame PVM veiksmų plane, kuriam pritarė Taryba 3 .

Be PVM veiksmų plano, dokumentų rinkinys dėl e. prekybai taikomo PVM laikomas viena iš pagrindinių iniciatyvų įgyvendinant bendrosios skaitmeninės rinkos strategiją 4 (toliau – BSR strategija), taip pat bendrosios rinkos strategiją 5 ir e. valdžios veiksmų planą 6 .

2.TEISINIS PAGRINDAS, SUBSIDIARUMO IR PROPORCINGUMO PRINCIPAI

Teisinis pagrindas

Pasiūlymas grindžiamas Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 113 straipsniu. Šiame straipsnyje numatyta, kad Taryba, laikydamasi specialios teisėkūros procedūros ir pasikonsultavusi su Europos Parlamentu bei Ekonomikos ir socialinių reikalų komitetu, vieningai priima nuostatas dėl valstybių narių netiesioginio apmokestinimo srities taisyklių suderinimo.

Subsidiarumo principas (neišimtinės kompetencijos atveju)

Šiuo pasiūlymu keičiama dokumentų rinkinio dėl e. prekybai taikomo PVM, susijusio su administraciniu bendradarbiavimu ir kova su sukčiavimu pridėtinės vertės mokesčio srityje, kurį Taryba priėmė 2017 m. gruodžio mėn., taikymo data. Tai dera su pasiūlymu atidėti dokumentų rinkinio dėl e. prekybai taikomo PVM, įskaitant visus su juo susijusius teisės aktus, taikymo datą (2021 m. sausio 1 d.). Šis pasiūlymas teikiamas reaguojant į COVID-19 krizės protrūkį, kuriam kilus valstybės narės susiduria su sunkumais kovoje su ekstremaliosios situacijos padariniais nacionaliniu lygmeniu ir dėl kurio kai kurioms iš jų sudėtinga užtikrinti, kad būtų laiku įgyvendinti reikalingi jų vidaus IT sistemų pakeitimai. Dokumentų rinkinio dėl e. prekybai taikomo PVM taikymo nuostatos grindžiamos tuo, kad visos valstybės narės turėtų turėti galimybę jas teisingai taikyti.

Kadangi PVM yra ES lygmeniu suderintas mokestis, valstybės narės negali pačios nustatyti skirtingų taisyklių. Todėl, norint imtis bet kokios iniciatyvos iš dalies pakeisti e. prekybai taikomo PVM taisykles, įskaitant taikymo datos pakeitimą, reikalingas Komisijos pasiūlymas, o pačios iniciatyvos vienašaliais nacionalinio lygmens veiksmais įgyvendinti negalima.

Taigi pasiūlymas atitinka subsidiarumo principą.

Proporcingumo principas

Pasiūlymas atitinka proporcingumo principą, t. y. juo neviršijama to, kas būtina SESV nustatytiems tikslams, visų pirma tikslui užtikrinti sklandų bendrosios rinkos veikimą, pasiekti. Kaip ir atitikties subsidiarumo principui atveju valstybės narės negali išspręsti klausimų be pasiūlymo iš dalies pakeisti Tarybos reglamentą dėl administracinio bendradarbiavimo.

Priemonės pasirinkimas

Šiuo pasiūlymu iš dalies keičiamas Tarybos reglamentas (ES) 2017/2454. Vienintelis pakeitimas yra taikymo datos atidėjimas.

3.EX POST VERTINIMO, KONSULTACIJŲ SU SUINTERESUOTOSIOMIS ŠALIMIS IR POVEIKIO VERTINIMO REZULTATAI

Konsultacijos su suinteresuotosiomis šalimis

Šiuo pasiūlymu reaguojama į didelį kai kurių valstybių narių, pašto ir kurjerių paslaugų teikėjų Komisijai išreikštą susirūpinimą dėl to, kad dėl COVID-19 krizės protrūkio jie nespės nacionaliniu lygmeniu užbaigti parengiamojo darbo, susijusio su dokumentų rinkiniu dėl e. prekybai taikomo PVM, ir pradėti taikyti taisykles nuo 2021 m. sausio 1 d.

2020 m. balandžio 24 d. Komisija surengė susitikimą su valstybėmis narėmis, kad įvertintų jų parengtį nuo 2021 m. sausio 1 d. taikyti naujas taisykles. Dauguma valstybių narių ir vėl patvirtino, kad yra pasirengusios jas taikyti laiku, tačiau pabrėžė, kad dokumentų rinkinio dėl e. prekybai taikomo PVM taikymo nuostatos yra grindžiamos tuo, kad visos valstybės narės turėtų turėti galimybę jas teisingai taikyti, todėl jos būtų pasirengusios pritarti ne ilgesniam kaip šešių mėnesių termino atidėjimui.

Poveikio vertinimas

Buvo atliktas pasiūlymo, lėmusio E. prekybos PVM direktyvos 7 priėmimą, poveikio vertinimas. Remiantis šia direktyva iš dalies keičiamos Reglamente dėl administracinio bendradarbiavimo nustatytos taisyklės. Šiuo pasiūlymu keičiama tik šių pakeitimų taikymo data.

Reglamentavimo tinkamumas ir supaprastinimas

Pagrindinis šio pasiūlymo tikslas – dokumentų rinkinio dėl e. prekybai taikomo PVM taikymo datą atidėti šešiais mėnesiais. Pasiūlymu nekeičiama taisyklių esmė, o tik atidedama jų taikymo data.

4.POVEIKIS BIUDŽETUI

Šis pasiūlymas yra projekto atidėti dokumentų rinkinio dėl e. prekybai taikomo PVM taikymo datą dalis.

Jau priimto dokumentų rinkinio dėl e. prekybai taikomo PVM poveikis biudžetui išsamiai išdėstytas pasiūlymo dėl Tarybos direktyvos 2017/2455 aiškinamajame memorandume, COM(2016) 757 final 8 .

Apskaičiuota, kad, sėkmingai neįgyvendinus dokumentų rinkinio dėl e. prekybai taikomo PVM, valstybių narių biudžeto nuostoliai kasmet sudarys apie 5–7 mlrd. EUR. Taigi dėl šešių mėnesių atidėjimo būtų patirta apie 2,5–3,5 mlrd. EUR nuostolių. Tačiau, jei valstybės narės ir įmonės nėra pasirengusios taikyti naujų e. prekybai taikomo PVM taisyklių, kilus netinkamo sistemos veikimo rizikai galėtų būti patirti beveik tokio pat dydžio nuostoliai.

5.KITI ELEMENTAI

Išsamus konkrečių pasiūlymo nuostatų paaiškinimas

Šis pasiūlymas yra susijęs tik su jau priimtų dokumentų rinkinio dėl e. prekybai taikomo PVM administracinio bendradarbiavimo nuostatų, išdėstytų Reglamente (ES) 2017/2454, taikymo data. Šių naujų taisyklių taikymo data atidedama šešiais mėnesiais. Vadinasi, nuostatos turi būti taikomos ne nuo 2021 m. sausio 1 d., o nuo 2021 m. liepos 1 d., be to, dabartinės vieno langelio principu grindžiamos minisistemos taisyklės (XI skyriaus 2 skirsnio 43–47 straipsniai) turi būti toliau taikomos iki 2021 m. birželio 30 d.

Šis pasiūlymas teikiamas dėl COVID-19 krizės protrūkio, kuriam kilus valstybės narės patiria spaudimą nedelsdamos reaguoti ir skubiai nacionaliniu lygmeniu patvirtinti priemones, kad būtų sušvelninti krizės padariniai įmonėms ir visuomenei. Dėl šių beprecedenčių išskirtinių aplinkybių kelios valstybės narės nespės nacionaliniu lygmeniu užbaigti parengiamojo darbo, kad galėtų naujas dokumentų rinkinio dėl e. prekybai taikomo PVM taisykles taikyti nuo 2021 m. sausio 1 d.

2020/0084 (CNS)

Pasiūlymas

TARYBOS REGLAMENTAS

kuriuo dėl COVID-19 krizės protrūkio keičiamos Reglamento (ES) 2017/2454 taikymo datos


EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 113 straipsnį,

atsižvelgdama į Europos Komisijos pasiūlymą,

teisėkūros procedūra priimamo akto projektą perdavus nacionaliniams parlamentams,

atsižvelgdama į Europos Parlamento nuomonę 9 ,

atsižvelgdama į Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonę 10 ,

laikydamasi specialios teisėkūros procedūros,

kadangi:

(1)Tarybos reglamentu (ES) Nr. 904/2010 11 nustatomos keitimosi informacija tarp valstybių narių ir jos saugojimo taisyklės siekiant įdiegti Tarybos direktyvos 2006/112/EB 12 XII antraštinės dalies 6 skyriuje numatytas specialias schemas;

(2)Tarybos reglamentu (ES) 2017/2454 13 tos nuostatos iš dalies keičiamos išplečiant tų specialių schemų taikymo sritį ir įtraukiant naują schemą. Tie pakeitimai turi būti taikomi nuo 2021 m. sausio 1 d.;

(3)2020 m. sausio 30 d. Pasaulio sveikatos organizacija (toliau – PSO) COVID-19 protrūkį paskelbė tarptautinio masto pavojaus visuomenės sveikatai situacija. 2020 m. kovo 11 d. PSO COVID-19 protrūkį paskelbė pandemija. Užsikrėtimo COVID-19 atvejai užfiksuoti visose valstybėse narėse. Dėl grėsmingai augančio užsikrėtimo atvejų skaičiaus ir prieinamų veiksmingų kovos su COVID-19 protrūkiu priemonių trūkumo daugelis valstybių narių paskelbė nacionalinę nepaprastąją padėtį;

(4)dėl COVID-19 krizės protrūkio susiklostė nenumatyta beprecedentė ekstremalioji situacija, daranti didelį poveikį valstybėms narėms ir verčianti jas imtis neatidėliotinų nacionalinio lygmens veiksmų kilusiai krizei įveikti. Šiam prioritetui tenka perskirti kitoms problemoms spręsti skirtus išteklius. Dėl šios krizės kelioms valstybėms narėms kyla sunkumų užbaigti plėtoti IT sistemas, kurių reikia, kad būtų galima nuo 2021 m. sausio 1 d. laikytis taisyklių, nustatytų Reglamente (ES) 2017/2454. Todėl kai kurios valstybės narės paprašė atidėti Reglamento (ES) 2017/2454 taikymo datas;

(5)atsižvelgiant į sunkumus, su kuriais susiduria valstybės narės siekdamos įveikti COVID-19 krizę, ir į tai, kad naujosios nuostatos grindžiamos principu, kad visos valstybės narės turi atnaujinti savo IT sistemas, kad galėtų taikyti Reglamente (ES) 2017/2454 nustatytas nuostatas ir taip užtikrinti informacijos ir mokėjimų surinkimą ir perdavimą pagal pakeistas schemas, būtina atidėti šio reglamento taikymo datas šešiais mėnesiais. Atidėti terminą šešiais mėnesiais yra tinkama, nes atidėjimas turėtų būti kuo trumpesnis, kad papildomi valstybių narių biudžeto nuostoliai būtų kuo mažesni;

(6)todėl Reglamentas (ES) 2017/2454 turėtų būti atitinkamai iš dalies pakeistas,

PRIĖMĖ ŠĮ REGLAMENTĄ:

1 straipsnis

Reglamentas (ES) 2017/2454 iš dalies keičiamas taip:

(1)1 straipsnio 7 punktas iš dalies keičiamas taip:

(a)a punkte 2 skirsnio antraštė pakeičiama taip:

„Nuo 2015 m. sausio 1 d. iki 2021 m. birželio 30 d. taikomos nuostatos“;

(b)b punktas iš dalies keičiamas taip:

(i)3 skirsnio antraštė pakeičiama taip:

„Nuo 2021 m. liepos 1 d. taikomos nuostatos“;

(ii)47a straipsnis pakeičiamas taip:

„47a straipsnis

Šio skirsnio nuostatos taikomos nuo 2021 m. liepos 1 d.“;

(2)2 straipsnio antra pastraipa pakeičiama taip:

„Jis taikomas nuo 2021 m. liepos 1 d.“

2 straipsnis

Šis reglamentas įsigalioja dvidešimtą dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

Šis reglamentas privalomas visas ir tiesiogiai taikomas visose valstybėse narėse.

Priimta Briuselyje

   Tarybos vardu

   Pirmininkas

(1)    2017 m. gruodžio 5 d. Tarybos reglamentas (ES) 2017/2454, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 904/2010 dėl administracinio bendradarbiavimo ir kovos su sukčiavimu pridėtinės vertės mokesčio srityje, OL L 348, 2017 12 29, p. 1–6.
(2)    OL L 268, 2010 10 12, p. 1.
(3)     http://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2016/05/25-conclusions-vat-action-plan .  
(4)    COM(2015) 192 final.
(5)    COM(2015) 550 final.
(6)    COM(2016) 179 final.
(7)    KOMISIJOS TARNYBŲ DARBINIS DOKUMENTAS „POVEIKIO VERTINIMAS“, pridedamas prie pasiūlymų dėl Tarybos direktyvos, Tarybos įgyvendinimo reglamento ir Tarybos reglamento dėl tarpvalstybinei įmonių e. prekybai su vartotojais taikomo PVM modernizavimo, https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=SWD:2016:0379:FIN.
(8)    Pasiūlymas dėl TARYBOS DIREKTYVOS, kuria dėl tam tikrų pridėtinės vertės mokesčio prievolių, taikomų paslaugų teikimui ir nuotolinei prekybai prekėmis, iš dalies keičiamos Direktyva 2006/112/EB ir Direktyva 2009/132/EB.COM(2016) 0757 final – 2016/0370 (CNS), https://eur-lex.europa.eu/legal-content/LT/TXT/?qid=1586260266830&uri=CELEX:52016PC0757.
(9)    OL C , , p. .
(10)    OL C , , p. .
(11)    2010 m. spalio 7 d. Tarybos reglamentas (ES) Nr. 904/2010 dėl administracinio bendradarbiavimo ir kovos su sukčiavimu pridėtinės vertės mokesčio srityje (OL L 268, 2010 10 12, p. 1).
(12)    2006 m. lapkričio 28 d. Tarybos direktyva 2006/112/EB dėl pridėtinės vertės mokesčio bendros sistemos (OL L 347, 2006 12 11, p. 1).
(13)    2017 m. gruodžio 5 d. Tarybos reglamentas (ES) 2017/2454, kuriuo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) Nr. 904/2010 dėl administracinio bendradarbiavimo ir kovos su sukčiavimu pridėtinės vertės mokesčio srityje, OL L 348, 2017 12 29, p. 1–6.
Top