EUROPOS KOMISIJA
Briuselis, 2019 07 11
COM(2019) 331 final
2019/0151(COD)
Pasiūlymas
EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTAS
dėl Europos inovacijų ir technologijos instituto (nauja redakcija)
(Tekstas svarbus EEE)
{SEC(2019) 275 final} - {SWD(2019) 330 final} - {SWD(2019) 331 final}
AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS
PASIŪLYMO APLINKYBĖS
•Pasiūlymo pagrindimas ir tikslai
2008 m. priimtame Europos Parlamento ir Tarybos reglamente dėl Europos inovacijos ir technologijos instituto įsteigimo (toliau – EIT reglamentas) išdėstyti jo misija, tikslai ir veikimo principai. 2013 m. šis reglamentas buvo iš dalies pakeistas siekiant, be kita ko, jį suderinti su programa „Horizontas 2020“.
Bendroji Europos inovacijų ir technologijos instituto (EIT) misija – paskatinti tvarų Europos ekonominį augimą ir konkurencingumą stiprinant valstybių narių ir Sąjungos inovacinius pajėgumus. EIT stiprina Sąjungos inovacinius pajėgumus ir sprendžia visuomenės uždavinius integruodamas žinių trikampį – aukštąjį mokslą, mokslinius tyrimus ir inovacijas. EIT veiklą vykdo per žinių ir inovacijų bendrijas (ŽIB) – plačios apimties Europos partnerystes, kurios sprendžia konkrečius visuomenės uždavinius, suburdamos aukštojo mokslo, mokslinių tyrimų ir verslo organizacijas. EIT teikia dotacijas ŽIB, vykdo jų veiklos stebėseną, remia ŽIB tarpusavio bendradarbiavimą, skleidžia rezultatus ir gerosios praktikos pavyzdžius.
2017 m. atliktas EIT išorės vertinimas patvirtino, kad pagrindas, dėl kurio EIT buvo įsteigtas, tebegalioja ir jo inovacijomis grindžiamo žinių trikampio integracijos modelis tebėra aktualus.
2021–2027 m. EIT bus finansuojama pagal Sąjungos programą „Europos horizontas“. Todėl EIT yra neatsiejama Komisijos pasiūlymo, kuriuo sukuriama programa „Europos horizontas“, dalis ir vienas iš trijų jos veiklos srities „Novatoriška Europa“ sudėtinių dalių. Pasiūlyme dėl programos „Europos horizontas“ išdėstomas EIT biudžetas kitoje DFP, taip pat jo pagrindimas, pridėtinė vertė, veiksmų sritys ir bendros veiklos kryptys. Vis dėlto pats pasiūlymas dėl programos „Europos horizontas“ nesuteikia teisinio pagrindo tęsti EIT veiklą po 2021 m. EIT teisinis pagrindas tebėra EIT reglamentas.
Be to, pagal EIT reglamento 17 straipsnį Komisija kas septynerius metus Europos Parlamentui ir Tarybai turi pateikti strateginę inovacijų darbotvarkę (toliau – SID), kurioje išdėstyti EIT strateginiai, ilgalaikiai prioritetai ir finansiniai poreikiai; ji turi derėti su taikytina Sąjungos bendrąja programa, pagal kurią remiami moksliniai tyrimai ir inovacijos.
Kitaip nei SID, EIT reglamentas iš principo nėra riboto galiojimo. Vis dėlto kadangi yra nemažai EIT reglamento nuostatų, kuriose daromos tiesioginės nuorodos į šiuo metu galiojančią programą „Horizontas 2020“, sukurtą 2014–2020 m. laikotarpiui, šias nuostatas reikia iš dalies pakeisti, kad jos atitiktų būsimas Sąjungos bendrąsias programas, pagal kurias remiami moksliniai tyrimai ir inovacijos.
Todėl siūloma nustatyti, kad EIT reglamentas nepriklauso nuo laiko apribojimų, t. y. kad kiekvienos DFP pabaigoje iš principo nereikėtų daryti jo iš dalies keisti arba kad tie pakeitimai būtų minimalūs. Pagal kiekvieną naują DFP EIT veikla būtų tęsima suteikus tinkamą finansavimą, kurį sudarytų Sąjungos įnašas. Sąjungos įnašas gali būti teikiamas per finansinį įnašą pagal Sąjungos bendrąją programą, pagal kurią remiami moksliniai tyrimai ir inovacijos, taip pat pagal kitas Sąjungos programas.
EIT SID turėtų užtikrinti atitiktį atitinkamos Sąjungos bendrosios programos, pagal kurią remiami moksliniai tyrimai ir inovacijos, tikslams, daugiamečiams strateginiams planams, stebėsenos ir kitiems tos programos reikalavimams, ir kartu skatinti sąveiką su kitomis atitinkamomis programomis pagal kiekvieną naują DFP.
Kadangi EIT reglamentas jau 2013 m. buvo iš esmės pakeistas, o dabartiniame pasiūlyme yra daug esminių EIT reglamento pakeitimų, siūloma EIT reglamentą iš dalies keisti taikant išdėstymo nauja redakcija teisinį metodą ir taip užtikrinti didesnį teisinį aiškumą ir geresnį suprantamumą. Nauja redakcija išdėstyto reglamento nepriklausomumas nuo laiko apribojimų taip pat leis daugiau dėmesio skirti pagrindiniams EIT ir (arba) ŽIB veikimo principams. Visa tai kartu su svarbesniu SID vaidmeniu suderinant EIT su programa, pagal kurią jis finansuojamas kiekvienos DFP atveju, padidins bendrą EIT teisės aktų sistemos nuoseklumą, jos nuostatas bus lengviau taikyti, o po septynerių metų teisėkūros procesas bus paprastesnis.
•Suderinamumas su toje pačioje politikos srityje galiojančiomis nuostatomis
EIT 2014–2020 m. tikslai, pagrindimas, ES pridėtinė vertė, biudžetas, bendros veiklos kryptys ir veiklos rezultatų rodikliai apibrėžti programos „Horizontas 2020“ reglamente. EIT reglamente lygiagrečiai išdėstyta EIT misija ir tikslai bei jo veikimo principai. EIT strateginės, ilgalaikės prioritetinės sritys ir finansiniai poreikiai kiekvienu septynerių metų laikotarpiu nurodyti SID.
Pasiūlyme dėl programos „Europos horizontas“ patvirtinta EIT ir jo ŽIB svarba ir indėlis įgyvendinant ES strateginius inovacijų srities prioritetus. Jame pateikiami pasiūlymai dėl 2021–2027 m. EIT biudžeto, masto, pridėtinės vertės ir pagrindinių veiklos sričių, kartu atkreipiamas dėmesys į peržiūrėtą EIT vaidmenį, kad padidėtų jo indėlis siekiant programos „Europos horizontas“ tikslų.
EIT yra įtrauktas į programą „Europos horizontas“ ir yra jo III veiklos srities „Novatoriška Europa“ dalis. Tačiau bus kuriama sąveika ir papildomumas su kitomis programos sudėtinėmis dalimis. EIT per savo ŽIB taip pat padės spręsti pasaulinius uždavinius tos programos I veiklos srityje („Pažangus mokslas“) ir II veiklos srityje („Pasauliniai uždaviniai ir Europos pramonės konkurencingumas“).
Pagal pasiūlymą dėl programos „Europos horizontas“ ŽIB laikomi institucionalizuotosiomis Europos partnerystėmis. ŽIB indėlis į kitą veiklą pagal bendrąją programą „Europos horizontas“ bus remiamas vykdant daugiametį strateginį planavimą, kuris apims tarpdalykines ir tarpsektorines perspektyvas ir užtikrins, kad visa pagal programą „Europos horizontas“ vykdoma veikla būtų veiksmingai koordinuojama. Be to, pasiūlyme dėl programos „Europos horizontas“ pabrėžiama, kad „pasiūlymai dėl būsimų EIT ŽIB, laikantis EIT reglamento, bus nurodyti EIT strateginėje inovacijų darbotvarkėje (SID), atsižvelgiant į strateginio planavimo proceso rezultatus ir veiklos srities „Pasauliniai uždaviniai ir pramonės konkurencingumas“ prioritetus“.
Norint įgyvendinti programos „Europos horizontas“ tikslus, taip pat bus svarbu glaudžiai bendradarbiauti, visų pirma su Europos inovacijų taryba (toliau – EIC), kad būtų užtikrinta sąveika ir didesnis poveikis. EIT ir EIC vienas kitą papildo: EIC nustatys, išvystys ir panaudos proveržio inovacijas ir rems greitą inovatyvių įmonių plėtrą Europos ir tarptautiniu lygmeniu, o EIT prisidės prie inovacinių pajėgumų plėtros Europos ir valstybių narių lygmeniu integruodamas žinių trikampį ir remdamas inovacijų ekosistemas. EIT ypač daug dėmesio skirs žmogiškajam kapitalui, verslumo ugdymui, regioninei informavimo veiklai ir paramai verslo kūrimui ir konkrečių teminių sričių plėtrai.
•Suderinamumas su kitomis Sąjungos politikos sritimis
Kaip aprašyta pirmiau, Komisijos pasiūlyme dėl EIT reglamento išdėstymo nauja redakcija akcentuojamas SID vaidmuo skatinant sąveiką ne tik su Sąjungos bendrąja programa, pagal kurią remiami moksliniai tyrimai ir inovacijos, bet taip pat su kitomis susijusiomis atitinkamos DFP Sąjungos programomis. Svarbiausias uždavinys – kad SID sukurtų tinkamą EIT veiklos ir kitų Sąjungos iniciatyvų, politikos sričių ir priemonių sąveiką ir papildomumą. To siekdamas EIT vykdys tikslinę veiklą. Be to, pasiūlymu sustiprinamas valstybių narių atstovų grupės vaidmuo, o tai padės užtikrinti EIT ir ŽIB veiklos bei nacionalinių programų bei iniciatyvų sąveiką ir papildomumą.
TEISINIS PAGRINDAS, SUBSIDIARUMO IR PROPORCINGUMO PRINCIPAI
•Teisinis pagrindas
Pagal SESV 173 straipsnį (XVII antraštinė dalis) pramonės politikos srityje Sąjunga turi pasidalijamąją kompetenciją. Pagal 173 straipsnio 1 dalį Sąjunga ir valstybės narės užtikrina, kad būtų sudarytos Sąjungos pramonės konkurencingumui reikalingos sąlygos. Šiuo tikslu pagal atvirų ir konkurencingų rinkų sistemą jų veiksmais taip pat bus siekiama geriau išnaudoti inovacijų, mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros politikos teikiamą pramonės potencialą. 173 straipsnio 3 dalyje numatyta, kad Europos Parlamentas ir Taryba, laikydamiesi 294 straipsnyje nurodytos įprastos teisėkūros procedūros, gali nuspręsti dėl konkrečių priemonių, remiančių valstybių narių veiklą, kuria siekiama paminėto tikslo, išskyrus bet kokį valstybių narių įstatymų ir kitų teisės aktų suderinimą. Ši nuostata yra dabartinio EIT reglamento ir 2014–2020 m. SID teisinis pagrindas.
Siūlomas EIT veiklos stiprinimas, įskaitant jo švietimo ir regioninio matmens srityse, yra grindžiamas inovacijomis ir juo siekiama įgyvendinti SESV 173 straipsnyje išdėstytą tikslą.
•Subsidiarumas ir proporcingumas
Pasiūlyme dėl EIT reglamento išdėstymo nauja redakcija laikomasi subsidiarumo ir proporcingumo principų. Juo neviršijama tai, ko reikia Sąjungos tikslams pasiekti, ir jis suteikia aiškią ES pridėtinę vertę dėl masto ekonomijos, investicijų į su moksliniais tyrimais ir inovacijomis susijusias sritis masto ir greičio, palyginti su nacionalinėmis ir regioninėmis iniciatyvomis ir sprendimais. Be to, ES veiksmais nesikišama į grynai nacionalinio pobūdžio veiksmus ir nereikalaujama suderinti valstybių narių įstatymų ar teisės nuostatų.
EIT būdas kurti ES masto švietimo, mokslinių tyrimų, verslo ir kitų suinteresuotųjų subjektų inovacijų ekosistemas yra unikalus. EIT remta bendradarbiavimo veikla prisidėjo prie geresnės veiklos kokybės, inovacijų ir ŽIB partnerių bei organizacijų tarptautiškumo didinimo, tarpvalstybinių, daugiadalykių tinklų kūrimo, padėjo didinti tarpsektorinį bendradarbiavimą ir geografinę aprėptį.
EIT taip pat yra vienintelė programos „Europos horizontas“ priemonė, kuria aiškiai skiriama daug dėmesio švietimui kaip pagrindiniam inovacijų, augimo ir konkurencingumo varikliui.
EX POST VERTINIMO, KONSULTACIJŲ SU SUINTERESUOTOSIOMIS ŠALIMIS IR POVEIKIO VERTINIMO REZULTATAI
Išorės vertinimas
Šis pasiūlymas remiasi 2017 m. atliktu EIT išorės vertinimu, kuris patvirtino, kad EIT įsteigimo pagrindas tebegalioja ir jo inovacijomis grindžiamo žinių trikampio integracijos modelis tebėra aktualus. EIT modelis nukreiptas į struktūrinius inovacinių pajėgumų ES trūkumus (pagrindinėse teminėse srityse), pvz., ribotą verslumo kultūrą, menką akademinės bendruomenės ir pramonės bendradarbiavimą ir nepakankamą žmogaus potencialo didinimą, ir juo siekiama sumažinti ES ir pagrindinių jos konkurentų inovacijų atotrūkį.
Atviros viešos konsultacijos
Pasiūlyme atsižvelgta į viešų konsultacijų, kurios vykdytos kaip Europos Komisijos poveikio vertinimo dalis, siekiant paremti jos pasiūlymus dėl EIT reglamento peržiūros ir dėl EIT naujos 2021–2027 m. strateginės inovacijų darbotvarkės, rezultatus. Viešų konsultacijų tikslas buvo surinkti informaciją, įvairių suinteresuotųjų subjektų nuomones ir požiūrius į 1) Europos mokslinių tyrimų erdvės uždavinius ir teikiamas galimybes, 2) EIT politikos tikslus ir 3) galimas politikos priemones uždaviniams spręsti.
Poveikio vertinimas
Šis pasiūlymas paremtas poveikio vertinimu, kuris apima pasiūlymus dėl EIT reglamento dalinio pakeitimo (išdėstymo nauja redakcija) ir dėl EIT 2021–2027 m. SID.
Tas poveikio vertinimas pagrįstas programos „Europos horizontas“ poveikio vertinimu. Palanki Reglamentavimo patikros valdybos nuomonė gauta 2019 m. balandžio 5 d.
Prie šio pasiūlymo pridedamame poveikio vertinime nustatytos tokios galimos politikos priemonės – atskaitos scenarijaus galimybė ir dvi skirtingos galimybės poveikio vertinime išskirtoms problemoms ir techniniams klausimams spręsti.
1 galimybė (atskaitos scenarijus) yra dabartinės EIT veiklos tąsa su nedideliais pakeitimais, kurie reikalingi, kad ji derėtų su pasiūlymu dėl programos „Europos horizontas“. 2 galimybė grindžiama atskaitos scenarijumi. Be to, pagal ją numatyta priimti nemažai techninių priemonių EIT veikimui sustiprinti ir siūlomi nauji veiksmai verslumo ugdymui visoje Europoje skatinti. 3 galimybė skiriasi nuo 2 galimybės tuo, kad pagal ją kiekvienoje valstybėje narėje būtų įsteigti EIT centrai, siekiant padidinti EIT veiklos poveikį visoje Europoje.
Nustatyta, kad pirmenybė teiktina 2 galimybei, nes ji padeda užtikrinti geriausią pusiausvyrą siekiant įgyvendinti iniciatyvos tikslus, kartu įvertinant turimus išteklius ir teikiant didžiausią poveikį ekonomikai ir visuomenei. Pagal ją taip pat reikės nemažai EIT patobulinimų būsimu programavimo laikotarpiu.
•Pagrindinės teisės
Komisijos pasiūlyme gerbiamos pagrindinės teisės ir laikomasi Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijoje nustatytų principų.
POVEIKIS BIUDŽETUI
Pasiūlymo poveikis biudžetui ir reikalingi žmogiškieji ir finansiniai ištekliai yra išsamiai aprašyti finansinėje teisės akto pasiūlymo pažymoje.
KITI ELEMENTAI
•Įgyvendinimo planai ir stebėsena, vertinimas ir ataskaitų teikimo tvarka
Stebėsena ir vertinimas yra esminės EIT poveikio vertinimo priemonės; būsimu programavimo laikotarpiu jos bus toliau stiprinamos ir nuolat tobulinamos. Atsižvelgiant į žinių trikampio integracijos modelio pobūdį, bus svarbu pritaikyti tokią stebėsenos sistemą, kuri įgalintų lankstumą visais atitinkamais lygmenimis ir užtikrintų nuoseklumą su bendraisiais programos „Europos horizontas“ tikslais ir siekiamu poveikiu.
Stebėsena
Visų prie šio pasiūlymo pridedamame poveikio vertinime nustatytų indėlių, produktų, rezultatų ir poveikio stebėsena bus vykdoma pasitelkus rodiklius. Tokie rodikliai jau egzistuoja ir EIT juos naudoja. Tuo atveju, kai jų nėra, bus nustatyti nauji rodikliai, kad EIT galėtų stebėti, kaip įgyvendinami jo tikslai.
Tuo pačiu metu visapusiškai naudojantis jau egzistuojančiomis stebėsenos priemonėmis bus siekiama glaudžiai suderinti EIT stebėsenos nuostatas su programai „Europos horizontas“ taikomomis stebėsenos nuostatomis. Pavyzdžiui, EIT savo stebėsenos priemones suderins su programos „Europos horizontas“ poveikio trajektorijomis, kuriomis siekiama visapusiškiau patenkinti mokslinio, ekonominio ir visuomeninio poveikio rodiklių poreikius. EIT teks atsakomybė reguliariai stebėti ŽIB veiklos rezultatus ir nuolat pritaikyti savo stebėsenos ir ataskaitų teikimo sistemas. Tokios stebėsenos rezultatai bus naudojami ŽIB veiklai planuoti, EIT sprendimams dėl biudžeto paskirstymo priimti ir partnerystės pagrindų susitarimams, pagal kuriuos ŽIB yra naudos gavėjai, rengti. Stebėsenos rezultatai turėtų būti nuolat naudojami politikos formavimo procese.
Vertinimas
EIT veiklą vertins Komisija, vadovaudamasi iš dalies pakeistame EIT reglamente nustatytais reikalavimais, o vertinimo rezultatai bus naudojami atliekant bendrą programos „Europos Horizontas“ laikotarpio vidurio ir ex post vertimą. Jis apims EIT sąveikos su kitomis programos priemonėmis vertinimą.
ŽIB veiklai būsimu programavimo laikotarpiu vertinti bus taikoma konkreti rodiklių sistema (ji išsamiai aprašyta pasiūlyme dėl naujos SID). Ta sistema grindžiama esamais ir ankstesniais rodikliais ir užpildo spragas bei pašalina trūkumus, nustatytus dėl esamos veiklos vertinimo sistemos. Ji taip pat suderinta su programos „Europos horizontas“ rodiklių sistema.
•Konkrečių pasiūlymo nuostatų pagrindinių pakeitimų paaiškinimas
5 straipsnis „EIT struktūra“. Pasiūlymu sustiprinamas vykdomojo komiteto kaip konkretaus EIT organo vaidmuo, pabrėžiama valdybos direktoriaus atskaitomybė ir sustiprinamas vidaus audito padalinio nepriklausomumas.
6 straipsnis „Užduotys“. Pasiūlymu patikslinami keli esamų EIT užduočių aspektai ir pabrėžiama EIT užduoties užtikrinti tinkamą koordinavimo lygį ir sudaryti palankias sąlygas ŽIB komunikacijai ir teminiam bendradarbiavimui svarba. Jame nustatoma nauja EIT užduotis kurti ir koordinuoti paramos veiksmus, kurių ŽIB imasi aukštojo mokslo institucijų verslumui ir inovaciniams pajėgumams plėtoti ir joms integruoti į inovacijų ekosistemas.
10 straipsnis „ŽIB vertinimo ir stebėsenos principai“. Pasiūlyme atnaujinama nuoroda į Sąjungos bendrąją programą, pagal kurią remiami moksliniai tyrimai ir inovacijos, kiek tai susiję su ŽIB veiklos nuolatinės stebėsenos rodikliais ir periodiniu išorės vertinimu.
11 straipsnis „ŽIB veiklos trukmė, tęstinumas ir užbaigimas“. Pasiūlyme sustiprinama visapusiška kiekvieno ŽIB laikotarpio vidurio peržiūra prieš pasibaigiant pradiniam partnerystės pagrindų susitarimui ir nustatoma bendradarbiavimo memorandumo, kaip neprivalomos priemonės EIT ir ŽIB ryšiui užtikrinti pasibaigus partnerystės pagrindų susitarimui, samprata.
17 straipsnis „ŽIB finansavimas“. Pasiūlyme dabartinio 14 straipsnio pirma dalis dėl EIT finansinių išteklių perkeliama į iš dalies pakeistą 20 straipsnio dėl EIT biudžeto pirmą dalį kartu su keliais pakeitimais. Be to, pateikiamas peržiūrėto EIT finansavimo modelio principas – EIT įnašas į ŽIB gali padengti iki 100 proc. visų ŽIB pridėtinis vertės veiklos tinkamų finansuoti sąnaudų tik pradiniais ŽIB gyvavimo etapais. Tokie įnašai palaipsniui mažėja, atsižvelgiant į SID apibrėžtas bendro finansavimo normas. Jame taip pat pabrėžiama ŽIB finansinio tvarumo svarba pagal EIT konkurencinio paskirstymo mechanizmą.
20 straipsnis „EIT biudžetas“. Pasiūlyme apibrėžiamas EIT finansavimas ir EIT finansinio įnašo ŽIB šaltinis.
I priedas „Europos inovacijų ir technologijos instituto įstatai“. Siūlomais daliniais EIT įstatų pakeitimais siekiama aiškiau išdėstyti EIT valdybos, vykdomojo komiteto ir direktoriaus vaidmenis, sutvirtinti valdybos vaidmenį vykdant ŽIB stebėseną, priežiūrą ir valdymą ir aiškiau nusakyti Komisijos vaidmenį EIT atžvilgiu, kad atsispindėtų jos pareigos, susijusios su stebėsena ir patikimu finansų valdymu. Į pasiūlymą įtrauktas naujas reikalavimas dėl Komisijos sutikimo dėl tam tikrų strateginių klausimų, dėl kurių sprendimus priima valdyba (pvz., dėl stebėsenos ir finansinių asignavimo principų). Galų gale, pasiūlyme panaikinama nuoroda į EIT darbuotojų „terminuotas sutartis“, siekiant užtikrinti profesinės karjeros tęstinumą ir vystymąsi, prilyginamą ES agentūroms taikomai tvarkai.
ê 294/2008 (pritaikytas)
ð naujas
2019/0151 (COD)
Pasiūlymas
EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTAS
dėl Europos inovacijų ir technologijos instituto (nauja redakcija)
(Tekstas svarbus EEE)
EUROPOS PARLAMENTAS IR EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,
atsižvelgdami į Ö Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo Õ Europos bendrijos steigimo sutartį, ypač į jos 157 Ö 173 Õ straipsnio 3 dalį,
atsižvelgdami į Ö Europos Õ Komisijos pasiūlymą,
ð teisėkūros procedūra priimamo akto projektą perdavus nacionaliniams parlamentams, ï
atsižvelgdami į Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonę,
atsižvelgdami į Regionų komiteto nuomonę,
laikydamiesi Sutarties 251 straipsnyje nustatytos tvarkos Ö įprastos teisėkūros procedūros Õ,
kadangi:
ò naujas
(1)Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 294/2008 buvo iš esmės pakeistas. Kadangi tą reglamentą reikia dar keisti, dėl aiškumo jis turėtų būti išdėstytas nauja redakcija;
ê 294/2008 1 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)
Lisabonos augimo ir darbo vietų kūrimo strategijoje pabrėžiamas poreikis sudaryti patrauklias sąlygas investicijoms Europoje žinių ir inovacijos srityje ir taip Europos Sąjungoje sustiprinti konkurencingumą, ekonomikos augimą ir darbo vietų kūrimą.
ê 294/2008 2 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)
(2)už stipraus Europos pramonės, konkurencingumo ir inovacijų pagrindo išsaugojimą visų pirma atsakingos valstybės narės. Tačiau dėl iššūkio Europos Sąjungai inovacijų srityje pobūdžio ir masto taip pat būtina imtis veiksmų Bendrijos Ö Sąjungos Õ lygiu;
ê 294/2008 3 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)
Bendrija turėtų remti inovacijos skatinimo veiklą, pirmiausia – per Septintąją mokslinių tyrimų, technologinės plėtros ir demonstracinės veiklos bendrąją programą, Konkurencingumo ir inovacijų bendrąją programą, Mokymosi visą gyvenimą programą ir struktūrinius fondus.
ê 294/2008 4 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)
(3)turėtų būti sukurtas nauja Bendrijos lygio iniciatyva Europos inovacijų ir technologijos institutas (toliau – EIT), kuris papildytų dabartines Bendrijos Ö Sąjungos Õ ir nacionaliniu lygiu vykdomas politikos priemones ir iniciatyvas, visoje ES Ö Sąjungoje Õ stiprindamas žinių trikampio – aukštojo mokslo, mokslinių tyrimų ir inovacijų – integraciją;
ê 294/2008 5 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)
2006 m. birželio 15–16 d. Europos Vadovų Taryba paprašė Komisijos parengti oficialų pasiūlymą dėl instituto steigimo ir pateikti jį 2006 m. rudenį.
ê 294/2008 6 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)
EIT, vykdydamas aukščiausius tarptautinius standartus atitinkančią veiklą aukštojo mokslo, mokslinių tyrimų ir inovacijos srityse, turėtų pirmiausia siekti prisidėti prie Bendrijos ir valstybių narių inovacinių gebėjimų gerinimo. To siekdamas EIT turėtų sudaryti sąlygas Europos inovacijos bendrijoms užmegzti ryšius, bendradarbiauti ir kurti sinergiją bei tai skatinti.
ò naujas
(4)EIT, visų pirma per savo žinių ir inovacijų bendrijas (toliau – ŽIB), turėtų siekti stiprinti inovacijų ekosistemas, kurios sprendžia pasaulinius uždavinius. jis turėtų pirmiausia siekti prisidėti prie aukščiausius standartus atitinkančių Sąjungos ir valstybių narių inovacinių pajėgumų stiprinimo. Siekdamas šio tikslo, EIT įvairioms Europos inovacijų bendrijoms turėtų sudaryti sąlygas užmegzti ir plėtoti ryšius bei bendradarbiavimą ir kurti sąveiką;
ê 294/2008 22 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)
ð naujas
(5)EIT strateginės, ilgalaikės prioritetinės sritys ir finansiniai poreikiai septynerių metų laikotarpiu ð , apimančiu atitinkamą daugiametę finansinę programą (toliau – DFP), ï turėtų būti nurodyti Strateginėje inovacijų darbotvarkėje (toliau – SID). ð SID turėtų užtikrinti derėjimą su Sąjungos bendrąja programa, pagal kurią remiami moksliniai tyrimai ir inovacijos, ir skatinti sąveiką su kitomis atitinkamomis Sąjungos DFP programomis bei kitomis Sąjungos iniciatyvomis, politikos sritimis ir priemonėmis, ypač tomis, kuriomis remiamas švietimas ir regionų vystymasis. ï Atsižvelgiant į SID svarbą Bendrijos Ö Sąjungos Õ inovacijų politikai ir dėl to atsirandančią jos socialinio bei ekonominio poveikio Bendrijai Ö Sąjungai Õ politinę svarbą, SID turėtų tvirtinti Europos Parlamentas ir Taryba, remdamiesi Komisijos pasiūlymu, parengtu pagal EIT pateiktą projektą ð remiantis EIT įnašu ï;
ê294/2008 7 konstatuojamoji dalis
ð naujas
(6)ð vadovaujantis Sąjungos bendrąja programa, pagal kurią remiami moksliniai tyrimai ir inovacijos, ï EIT veikla turėtų būti sprendžiami strateginiai ilgalaikiai Europos inovacijų srities uždaviniai, visų pirma tarpdisciplininėse ir (arba) daugiadisciplininėse srityse, įskaitant jau nustatytus uždavinius Europos lygiu. To siekdamas EIT turėtų skatinti reguliaraus dialogo su pilietine visuomene vystymą;
ê294/2008 8 konstatuojamoji dalis
(7)EIT turėtų teikti pirmenybę savo veiklos inovacijų, mokslinių tyrimų ir aukštojo mokslo srityse perkėlimui į verslo sritį ir jos panaudojimui komerciniais tikslais, bei naują veiklą pradedančių įmonių, atsiskiriančių verslų ir mažų ir vidutinių įmonių (MVĮ) kūrimo rėmimui;
ê 294/2008 9 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)
ð naujas
(8)visų pirma EIT turėtų veikti per kompetencija grįstas Ö ir Õ autonomiškas ð didelio masto Europos ï aukštojo mokslo įstaigų, mokslinių tyrimų organizacijų, bendrovių ir kitų suinteresuotų subjektų partnerystes, kurios veiktų kaip tvarūs ir ilgalaikiai savarankiški strateginiai tinklai inovacijų procese. ŠiTas partnerystes turėtų atrinkti EIT valdyba laikydamasi skaidrios ir kompetencijos kriterijumi grindžiamos tvarkosð , atitinkančios Sąjungos bendrosios programos, pagal kurią remiami moksliniai tyrimai ir inovacijos, Europos partnerysčių atrankai taikomus kriterijus, ï ir paskirti jas žinių ir inovacijos bendrijomis (toliau – ŽIB);
ò naujas
(9)atsižvelgiant į ypatingą ŽIB pobūdį, būtina nustatyti specialias būtiniausias sąlygas ŽIB sukurti, nukrypstant nuo taisyklių, taikomų dalyvavimui Sąjungos bendrojoje programoje, pagal kurią remiami moksliniai tyrimai ir inovacijos, ir jos sklaidai. Atitinkamai ŽIB pridėtinės vertės veiklai gali reikėti nustatyti konkrečias nuosavybės, prieigos teisių, naudojimo ir sklaidos taisyklės;
ê294/2008 9 konstatuojamoji dalis
ð naujas
(10)valdyba taip pat turėtų vadovauti EIT veiklai ir ð koordinuoti ï vertinti ŽIB veiklos ð ataskaitų teikimą, stebėseną ir vertinimą, atsižvelgdama į Sąjungos bendrosios programos, pagal kurią remiami moksliniai tyrimai ir inovacijos, nuostatas ï. Valdybos nariai turėtų atstovauti tiek verslo ir mokslinių tyrimų ir (arba) aukštojo mokslo sritims, tiek inovacijų sektoriui;
ê294/2008 10 konstatuojamoji dalis
(11)siekiant sustiprinti Europos ekonomikos ir jos inovacinių gebėjimų konkurencingumą ir tarptautinį patrauklumą, EIT ir ŽIB turėtų gebėti pritraukti organizacijas partneres, mokslo darbuotojus ir studentus iš viso pasaulio, be kita ko, skatinant jų mobilumą, bei bendradarbiauti su trečiųjų šalių organizacijomis;
ê294/2008 11 konstatuojamoji dalis
ð naujas
(12)EIT ir ŽIB santykiai turėtų būti grindžiami sutartimis ð partnerystės pagrindų ir dotacijų susitarimais ï, kuriuose bus išdėstytos ŽIB teisės ir pareigos, užtikrinamas tinkamas koordinavimo lygis bei numatomi ŽIB veiklos ir rezultatų stebėsenos bei vertinimo mechanizmai. ð Partnerystės pagrindų susitarimas turėtų užtikrinti EIT finansinio įnašo ŽIB tęstinumą pasibaigus atitinkamai DFP. Nukrypstant nuo Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES, Euratomas) 2018/1046 (Finansinio reglamento), EIT turėtų turėti galimybę tokį partnerystės pagrindų susitarimą sudaryti pradiniam septynerių metų laikotarpiui ir, šiam laikotarpiui pasibaigus, jį pratęsti kitam, ne ilgesniam kaip septyneri metai, laikotarpiui; ï
ê 294/2008 12 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)
ð naujas
(13)būtina remti aukštąjį mokslą kaip neatskiriamą, tačiau dažnai trūkstamą visapusės inovacijų strategijos dalį. EIT ir ŽIB ð partnerystės pagrindų arba dotacijų ï susitarime Ö susitarimuose Õ turėtų būti numatyta, kad ŽIB teikiamus laipsnius ir diplomus teiktų dalyvaujančios aukštojo mokslo įstaigos, kurios turėtų būti skatinamos juos žymėti kaip EIT laipsnius ir diplomus. ð Be to, EIT turėtų sustiprinti ir išplėsti EIT žyma žymimų laipsnių ir diplomų taikymo sritį, kad padidintų jų pripažinimą už EIT bendrijos ribų. ï Vykdydamas savo veiklą ir atlikdamas savo darbus EIT turėtų padėti skatinti ð studentų, mokslininkų ir darbuotojų ï mobilumą Europos mokslinių tyrimų erdvėje ir Aukštojo mokslo erdvėje bei skatinti ŽIB kontekste mokslo darbuotojams ir studentams suteiktų stipendijų perkeliamumą. Ta Ši veikla turėtų būti vykdoma nedarant poveikio 2005 m. rugsėjo 7 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2005/36/EB dėl profesinių kvalifikacijų pripažinimo taikymui;
ê294/2008 13 konstatuojamoji dalis
EIT turėtų parengti aiškias ir skaidrias intelektinės nuosavybės valdymo gaires, padedančias naudoti intelektinę nuosavybę tinkamomis sąlygomis. Šiose gairėse turėtų būti numatyta, kad būtų tinkamai atsižvelgiama į įvairių ŽIB organizacijų-partnerių, neatsižvelgiant į jų dydį, įnašus. Jei veikla finansuojama pagal Bendrijos bendrąsias mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros programas, tai turėtų būti taikomos tų programų taisyklės.
ê 294/2008 14 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)
(14)reikėtų nustatyti tinkamas EIT atsakomybę ir veiklos skaidrumą užtikrinančias nuostatas. EIT įstatuose turėtų būti numatytos atitinkamos jo Ö valdymą ir Õ veiklą reglamentuojančios taisyklės;
ê 294/2008 15 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)
ð naujas
(15)EIT turėtų turėti juridinio asmens statusą ir, siekiant užtikrinti jo funkcinį savarankiškumą bei nepriklausomumą ð nuo nacionalinių valdžios institucijų ir išorės spaudimo ï, jis turėtų pats administruoti savo biudžetą, kurio pajamų dalį sudarytų Ö Sąjungos Õ Bendrijos įnašai;
ê 294/2008 16 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)
ð naujas
(16)EIT turėtų siekti, kad didėtų privačiojo sektoriaus įnašai ir pajamos iš savo veiklos. Todėl tikimasi, kad pramonės, finansų ir paslaugų sektoriai ženkliai prisidės finansuojant EIT biudžetą, ypač – ŽIB biudžetą. ŽIB turėtų siekti, kad kuo didesnę įnašų dalį sudarytų privačiojo sektoriaus įnašai ð ir būtų užtikrintas finansinis tvarumas ï. ŽIB ir jų organizacijos partnerės turėtų skelbti faktą, kad jos vykdo veiklą EIT kontekste ir kad gauna finansinį įnašą iš Europos Sąjungos bendrojo biudžeto;
ê294/2008 17 konstatuojamoji dalis
Iš Bendrijos įnašo EIT turėtų būti dengiamos išlaidos, susidarančios dėl EIT ir ŽIB įsteigimo, administracinės ir koordinavimo veiklos. Siekiant išvengti dvigubo finansavimo, ši veikla neturėtų būti vienu metu finansuojama pagal kitas Bendrijos programas, pavyzdžiui, Mokslinių tyrimų, technologinės plėtros ir demonstracinės veiklos bendrąją programą, Konkurencingumo ir inovacijų bendrąją programą, Mokymosi visą gyvenimą programą ar struktūrinius fondus. Be to, jei ŽIB arba jos organizacijos-partnerės tiesiogiai pateikia paraišką dėl Bendrijos pagalbos pagal šias programas ar fondus, tai jų paraiškoms neturėtų būti teikiama pirmenybė kitų paraiškų atžvilgiu.
ê 294/2008 18 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)
(17)Bendrijos Ö Sąjungos Õ biudžeto sudarymo procedūra turėtų būti taikoma tik subsidijos ir kitų dotacijųÖ Sąjungos finansinio įnašo Õ, mokėtino iš Europos Sąjungos bendrojo biudžeto, atžvilgiu. Sąskaitų auditą turėtų atlikti Audito Rūmai pagal Ö Finansinį reglamentą Õ2002 m. birželio 25 d. Tarybos reglamentą (EB, Euratomas) Nr. 1605/2002 dėl Europos Bendrijų bendrajam biudžetui taikomo finansinio reglamento
;
ê294/2008 19 konstatuojamoji dalis
Šiuo reglamentu nustatomas finansinis paketas 2008–2013 m. laikotarpiui, kuris biudžeto valdymo institucijai bus svarbiausias orientacinis dydis, kaip nurodyta 2006 m. gegužės 17 d. Europos Parlamento, Tarybos ir Komisijos tarpinstitucinio susitarimo dėl biudžetinės drausmės ir patikimo finansų valdymo
37 punkte.
ê 294/2008 20 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)
(18)EIT yra BendrijųÖ Sąjungos Õ steigiama įstaiga, kaip numatyta Ö Finansinio reglamento Õ Reglamento (EB, Euratomas) Nr. 1605/2002 185 straipsnio 1 dalyje 70 straipsnyje, ir EIT atitinkamai turėtų priimti finansines taisykles. Todėl EIT turėtų būti taikomas Ö 2018 m. gruodžio 18 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) 2019/715 dėl finansinio pagrindų reglamento, taikomo organams, įsteigtiems pagal SESV ir Euratomo sutartį ir nurodytiems Finansinio reglamento 70 straipsnyjeÕ 2002 m. lapkričio 19 d. Komisijos reglamentas (EB, Euratomas) Nr. 2343/2002 dėl finansinio pagrindų reglamento, skirto įstaigoms, nurodytoms Tarybos reglamento (EB, Euratomas) Nr. 1605/2002
185 straipsnyje;
ê 294/2008 21 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)
ð naujas
(19)EIT turėtų parengti ð suvestinę ï metinę Ö veiklos Õ ataskaitą, kurioje nurodoma praėjusiais kalendoriniais metais vykdyta veikla ð ir veiksmų rezultatai ï trejų metų atnaujinamoji darbo programa ð .EIT taip pat turėtų parengti bendrąjį programavimo dokumentą, ï kuriame išskiriamos planuojamos jo iniciatyvosð vadovaujantis metinėmis ir daugiametėmis programomis ï ir kuris EIT sudarytų sąlygas reaguoti į vidaus bei išorės pokyčius mokslo, technologijos, aukštojo mokslo, inovacijų ir kitose svarbiose srityse; Šie dokumentai turėtų būti pateikiami Europos Parlamentui, Tarybai, Komisijai, Audito Rūmams, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui bei Regionų komitetui susipažinti. Europos Parlamentas, Taryba ir Komisija turėtų turėti teisę pateikti nuomonę dėl pirmosios EIT trejų metų darbo programos projekto.
ê 294/2008 23 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)
ð naujas
(20)tikslinga, kad Komisija inicijuotų nepriklausomą išorinį Ö nepriklausomus išorinius Õ EIT ð (įskaitant ŽIB) ïveiklos, ð vertinimus ï, visų pirma siekiant parengti SID. ð Šiuose vertinimuose turėtų būti išnagrinėta, kaip EIT vykdo savo misiją; jie turėtų apimti visą EIT ir ŽIB veiklą, įvertinant jos aktualumą, veiksmingumą, efektyvumą, europinę pridėtinę vertę ir suderinamumą. Šie vertinimai turėtų būti įtraukti į Komisijos bendrosios programos, pagal kurią remiami moksliniai tyrimai ir inovacijos, vertinimus; ï Atitinkamais atvejais Komisija turėtų teikti šio reglamento pakeitimų pasiūlymus.
ê 294/2008 24 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)
Tikslinga, kad EIT veikla būtų vykdoma laipsniškai, etapais, atsižvelgiant į jo ilgalaikį vystymąsi. Būtinas pradinis etapas, kuriame dalyvautų ribotas ŽIB skaičius, siekiant tinkamai įvertinti EIT ir ŽIB funkcionavimą ir įdiegti reikiamus patobulinimus. Per aštuoniolika mėnesių nuo jos sukūrimo dienos valdyba turėtų atrinkti dvi ar tris ŽIB, vykdančias veiklą srityse, kurios padeda Europos Sąjungai priimti esamus ir būsimu iššūkius, pavyzdžiui – klimato kaita, atsinaujinanti energija ir naujos kartos informacinės ir ryšių technologijos. Kitos ŽIB turėtų būti atrinktos ir paskirtos patvirtinus pirmąją SID, kurioje, siekiant atsižvelgti į ilgalaikę perspektyvą, taip pat turėtų būti numatytos EIT veiklos išsamios sąlygos.
ê 294/2008 25 konstatuojamoji dalis (pritaikytas)
(21)kadangi valstybės narės šio veiksmo tikslo – įsteigti EIT – Ö reglamento Õ Ö tikslų Õ negali deramai pasiekti, ir Ö bet Õ dėl jų masto ir tarptautinio pobūdžio šie tikslai būtų geriau pasiekti Bendrijos Ö Sąjungos Õ lygiu, Bendrija Ö Sąjunga Õ gali patvirtinti priemones vadovaudamasi Ö Europos Sąjungos sutarties Õ 5 straipsnyje nustatytu subsidiarumo principu. Pagal tame straipsnyje nustatytą proporcingumo principą šiuo reglamentu neviršijama to, kas būtina nurodytam tikslui Ö nurodytiems tikslams Õ pasiekti,
ê 294/2008
PRIĖMĖ ŠĮ REGLAMENTĄ:
1 straipsnis
Dalykas
Šiuo reglamentu steigiamas Europos inovacijų ir technologijos institutas (toliau – EIT).
2 straipsnis
Sąvokų apibrėžtys
Šiame reglamente taikomos tokios sąvokų apibrėžtys:
ê 1292/2013 1 str. 1 dalies a punktas
1.Inovacijos – procesas, įskaitant jo rezultatus, kuriuo naujomis idėjomis atsiliepiama į visuomeninius ar ekonominius poreikius ir paklausą, ir sukuriami nauji produktai, paslaugos ar verslo ir organizaciniai modeliai, kurie yra sėkmingai pateikiami į esamą rinką arba kurių pagrindu gali būti sukurtos naujos rinkos ir kurie yra naudingi visuomenei.
ê 1292/2013 1 str. 1 dalies b punktas
ð naujas
2.Žinių ir inovacijų bendrija (toliau – ŽIB) – strateginio tinklo formos autonomiška ð plataus masto Europos ï aukštojo mokslo įstaigų, mokslinių tyrimų organizacijų, bendrovių ir kitų suinteresuotųjų subjektų partnerystė vykdant inovacijų procesą, neatsižvelgiant į jos tikslią teisinę formą, pagrįsta bendru vidutinės trukmės ir ilgalaikiu inovacijų planavimu siekiant įveikti EIT iššūkius ir prisidėti prie Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) Nr. 1291/2013
(„Horizontas 2020“), ð Sąjungos bendrojoje programoje, pagal kurią remiami moksliniai tyrimai ir inovacijos, ï nustatytų tikslų įgyvendinimo.
ê 1292/2013 1 str.1 dalies c punktas
3.Koordinavimo centras – geografinis rajonas, kuriame yra pagrindiniai žinių trikampio partneriai ir kuriame jie gali nesunkiai bendrauti, taip sutelkdami ŽIB veiklą tame rajone.
ê 1292/2013 1 str. 1 dalies e punktas
ð naujas
3.5.Organizacija partnerė – bet kuris organizacija ð juridinis subjektas ï, kuris yra ŽIB narys, ir kuri, visų pirma, apima aukštojo mokslo įstaigas, ð profesinio rengimo ir mokymo paslaugų teikėjus, ï mokslinių tyrimų organizacijas, valstybines ar privačias bendroves, finansų įstaigas, regioninės ir vietos valdžios institucijas, fondus ir ne pelno organizacijas.
ê 294/2008
ð naujas
4.6.Mokslinių tyrimų organizacija – valstybinis ar privatus juridinis subjektas, kuris vykdo mokslinius tyrimus ar technologinę plėtrą, ir tai yra vienas pagrindinių jo tikslų.
5.7.Aukštojo mokslo įstaiga – universitetas arba bet kurios rūšies aukštojo mokslo įstaiga, kuri pagal nacionalinės teisės aktus arba praktiką ð visų pirma ï teikia magistro ar daktaro laipsnius ir diplomus, nesvarbu koks jos pavadinimas nacionalinėje sistemoje.
ò naujas
6.EIT bendrija – EIT ir aktyvi visų fizinių ir juridinių subjektų, kurie naudojosi ar naudojasi EIT finansiniu įnašu ir parama, bendrija.
ê 294/2008
8.Laipsniai ir diplomai – kvalifikacijos, kurias turint gaunamas magistro arba daktaro laipsnis, kurį dalyvaujančios aukštojo mokslo įstaigos suteikia ŽIB vykdomos aukštojo mokslo veiklos kontekste.
ê 1292/2013 1 str. 1 dalies f punktas
ð naujas
7.9.Strateginė inovacijų darbotvarkė (toliau –SID) – politikos dokumentas, kuriame pateikiamos prioritetinės EIT sritys ir ilgalaikė EIT būsimų iniciatyvų strategija, ð jo pajėgumas sukurti didžiausią inovacijų pridėtinę vertę, ïįskaitant septynerių metų laikotarpiui ð , kuris apima atitinkamos DFP laikotarpį, ï planuojamos veiklos aukštojo mokslo, mokslinių tyrimų ir inovacijų srityse apžvalgą.
ê 1292/2013 1 str. 1 dalies g punktas
89a.Regioninė inovacijų sistema (toliau – RIS) – informavimo sistema, skirta aukštojo mokslo įstaigų, mokslinių tyrimų organizacijų, bendrovių ir kitų suinteresuotųjų subjektų partnerystėms, kuria siekiama skatinti inovacijas visoje Sąjungoje.
ê 1292/2013 1 str. 1 dalies h punktas
ð naujas
9.10. Suinteresuotųjų subjektų forumas – platforma, atvira ð Sąjungos institucijoms, ï nacionalinės, regionų ir vietos valdžios institucijų atstovams, organizuotoms interesų grupėms ir individualiems verslo, aukštojo mokslo, mokslinių tyrimų sričių subjektams, asociacijoms, pilietinės visuomenės ir grupių organizacijoms bei kitoms suinteresuotosioms žinių trikampio šalims.
ò naujas
10. ŽIB verslo planas – dokumentas, kuriame aprašomi tikslai ir planuojama ŽIB pridėtinės vertės veikla.
ê 1292/2013 1 str. 1 dalies h punktas
ð naujas
11. ŽIB pridėtinės vertės veikla – ð ŽIB ï organizacijų partnerių arba, jei taikytina, ŽIB teisinių subjektų veikla ð pagal ŽIB verslo planą, ï, kuria siekiama padėti integruoti aukštojo mokslo, mokslinių tyrimų ir inovacijų žinių trikampį, įskaitant ŽIB įsteigimą, administravimą ir koordinavimą ir kuria prisidedama prie bendrų EIT tikslų įgyvendinimo.
12. Bendradarbiavimo memorandumas – EIT ir ŽIB susitarimas, kuriuo siekiama išlaikyti ŽIB aktyvia EIT bendrijos dalimi pasibaigus partnerystės pagrindų susitarimui, be jokio EIT finansinio įnašo.
13. Finansinis tvarumas – ŽIB pajėgumas savarankiškai finansuoti savo žinių trikampio veiklą pasibaigus partnerystės pagrindų susitarimui.
ê 1292/2013 1 straipsnio 2 dalies b punktas (pritaikytas)
ð naujas
3 straipsnis
Misija ir tikslai
EIT misija – prisidėti prie tvaraus Europos Ö Sąjungos Õ ekonominio augimo ir konkurencingumo stiprinant valstybių narių ir Sąjungos inovacinius gebėjimus, kad būtų sprendžiami svarbiausi Europos visuomenei kylantys iššūkiai. Jis to siekia skatindamas tarpusavio sąveiką ir bendradarbiavimą bei integruodamas aukščiausių standartų veiklą aukštojo mokslo, mokslinių tyrimų ir inovacijų srityse, taip pat skatindamas verslumą.
Laikotarpiu nuo 2014 m. iki 2020 m. EIT bendrieji ir konkretūs tikslai bei rezultatų rodikliai apibrėžti programoje „Horizontas 2020“.
ò naujas
EIT padeda įgyvendinti Sąjungos bendrosios programos, pagal kurią remiami moksliniai tyrimai ir inovacijos, bendruosius ir konkrečius tikslus.
ê 294/2008
417 straipsnis
SID
1.
Vėliausiai iki 2011 m. birželio 30 d., o po to – kas septynerius metus, EIT parengia septynerių metų SID projektą ir pateikia jį Komisijai.
ê 1292/2013 1 straipsnio 14 dalies a punktas (pritaikytas)
ð naujas
12.
SID apibrėžiamos EIT prioritetinės sritys ir ilgalaikė strategija ð atitinkamiems septyneriems metams, atsižvelgiant į Sąjungos bendrąją programą, pagal kurią remiami moksliniai tyrimai ir inovacijos, ï bei pateikiamas jo socialinio ir ekonominio poveikio bei gebėjimų sukurti didžiausią su inovacijomis susijusią pridėtinę vertę įvertinimas. SID turi būti atsižvelgiama į 1619 straipsnyje nurodytos EIT stebėsenos ir vertinimo rezultatus.
ê 1292/2013 1 str. 14 dalies b punktas
ð naujas
2a.
SID apima ð turi atitikti Sąjungos bendrosios programos, pagal kurią remiami moksliniai tyrimai ir inovacijos, tikslus, daugiamečius strateginius planus, ataskaitų teikimo, stebėsenos, vertinimo ir kitus tos programos reikalavimus ir kartu skatinti sąveiką su kitomis susijusiomis atitinkamos DFP Sąjungos programomis, ypač su programomis, pagal kurias remiamas švietimas ir regionų vystymasis. Ji taip pat turi kurti tinkamą ï EIT veiklos ir kitų Sąjungos iniciatyvų, ð politikos sričių ir ï priemonių ir programų galimos ir atitinkamos sąveiką ir papildomumą.
ê 294/2008 (pritaikytas)
3.
SID turi būti numatomi finansiniai poreikiai ir šaltiniai, atsižvelgiant į būsimą veiklą, ilgalaikę plėtrą ir EIT finansavimą. Joje taip pat pateikiamas orientacinis finansinis planas finansinės programos Ö atitinkamos DFP Õ laikotarpiui.
ò naujas
4. EIT teikia savo indėlį į Komisijos pasiūlymą dėl SID.
ê 1292/2013 1 straipsnio 14 dalies c punktas
54.
Komisijos pasiūlymu Europos Parlamentas ir Taryba patvirtina SID laikydamiesi Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 173 straipsnio 3 dalies.
ê 294/2008
54 straipsnis
EIT organai
1.
EIT organai:
ê 1292/2013 1 str. 3 dalies a punktas (pritaikytas)
ð naujas
a)valdyba, kurią sudaro aukšto lygio nariai, turintys patirties aukštojo mokslo, mokslinių tyrimų, inovacijų ir verslo srityse. Ji atsakinga už vadovavimą EIT veiklai ir ŽIB atranką, paskyrimą ð , stebėseną ï ir vertinimą bei visus kitus strateginius sprendimus;.
b)Jai padeda vykdomasis komitetasð , kurį sudaro atrinkti nariai ir valdybos pirmininkas. ï Ö Jis padeda valdybai vykdyti jos užduotis Õ ð ir, bendradarbiaujant su direktoriumi, pasirengti valdybos posėdžiams ï;
ê 1292/2013 1 straipsnio 3 dalies c punktas (pritaikytas)
ð naujas
c)valdybos paskirtas direktorius, kuris atsako valdybai už EIT administracinį ir finansų valdymą ir kuris yra EIT teisinis atstovas, Ö atsakingas už jo veikimą ir kasdienį valdymą. Õ ð Jis atskaitingas valdybai ir nuolat jai teikia ataskaitas apie EIT raidą bei visą veiklą, už kurią jis yra atsakingas; ï
ê 294/2008
ð naujas
d)vidaus audito padalinys, ð veikiantis visiškai nepriklausomai ir pagal atitinkamus tarptautinius standartus, ï kuris pataria valdybai ir direktoriui finansų bei administracinio valdymo ir EIT kontrolės struktūrų klausimais, taip pat organizacijos finansinių ryšių su ŽIB klausimais ar visais kitais valdybai rūpimais klausimais.
2.
Komisija gali skirti stebėtojus dalyvauti valdybos posėdžiuose.
23.
Išsamios nuostatos dėl EIT organų išdėstytos prie šio reglamento pridėtuose EIT įstatuose.
65 straipsnis
Užduotys
Siekdamas savo tikslo EIT ð visų pirma ï:
ê 1292/2013 1 str. 4 dalies a punktas
a)pagal SID nustato savo pagrindinius prioritetus ir veiklą;
ê 294/2008
b)didina potencialių organizacijų partnerių informuotumą ir skatina jų dalyvavimą jo veikloje;
ê 1292/2013 1 straipsnio 4 dalies b punktas (pritaikytas)
ð naujas
c)prioritetinėse srityse atrenka ir paskiria ŽIB pagal 97 straipsnį, ð partnerystės pagrindų ir dotacijų ï susitarimu Ö susitarimais Õ nustato jų teises ir pareigas, teikia joms tinkamą paramą, taiko tinkamas kokybės kontrolės priemones, nuolat stebi ir periodiškai vertina jų veiklą;
d) užtikrina tinkamą koordinavimo lygį ir sudaro palankias sąlygas ŽIB komunikacijai ir teminiam bendradarbiavimui ð bei skelbia kvietimus teikti paraiškas dėl ŽIB tarpusavio veiklos ir bendrų paslaugų ï;
ê 294/2008 (pritaikytas)
ð naujas
d)kaupia finansavimą iš viešųjų ir privačių šaltinių bei naudoja savo išteklius pagal šį reglamentą. Jis ypač siekia sukaupti didelę ir vis didėjančią savo biudžeto dalį iš privačių šaltinių ir pajamų iš savo veiklos;
e)skatina Ö stiprina Õ valstybes nares pripažinti Ö dalyvaujančių Õ aukštojo mokslo įstaigų, kurios yra organizacijos-partnerės, suteiktų laipsnių ir diplomų, kurie gali turėti EIT laipsnių ir diplomų žymą ð , pripažinimą už EIT bendrijos ribų ï ð ir išplečia EIT žymos naudojimą, įtraukdamos mokymosi visą gyvenimą programas ï;
ê 1292/2013 1 str. 4 dalies c punktas
f)skatina geriausios praktikos skleidimą žinių trikampio integravimo tikslais, įskaitant tarp ŽIB, kad būtų plėtojama bendra inovacijų ir žinių perdavimo kultūra, ir ragina dalyvauti informavimo veikloje, įskaitant dalyvavimą RIS;
ê 294/2008 (pritaikytas)
ð naujas
g)siekia tapti pasaulinio lygio aukščiausios kompetencijos įstaiga ð padeda didinti kompetenciją ï aukštojo mokslo, mokslinių tyrimų ir inovacijų srityse ð , visų pirma ï Ö skatindamas ŽIB kaip puikias inovacijų partneres Õ;
ê 1292/2013 1 str. 4 dalies d punktas
h)skatina daugiadalykius inovacijų metodus, įskaitant technologinių, socialinių ir netechnologinių sprendimų, organizacinių metodų ir naujų verslo modelių integravimą;
ê 1292/2013 1 str. 4 dalies e punktas (pritaikytas)
ð naujas
i)kai tinkama, užtikrina EIT veiklos ir kitų Sąjungos programų papildomumą ir sinergiją;
j)skatina ŽIB kaip puikias inovacijų partneres Sąjungoje ir už Sąjungos ribų;
(jk) įsteigia Ö organizuoja reguliarus Õ suinteresuotųjų subjektų forumo Ö posėdžius Õ, kad informuotų apie EIT veiklą, savo patirtį, geriausią praktiką ir indėlį į Sąjungos inovacijų, mokslinių tyrimų ir švietimo politiką bei tikslus ir kad leistų suinteresuotiesiems subjektams pateikti savo nuomonę;. Suinteresuotųjų subjektų forumo posėdis rengiamas bent kartą per metus.
k)Ö organizuoja Õ
Suinteresuotųjų subjektų forumo posėdyje valstybių narių atstovų ð grupės posėdžius du kartus per metus atskirai nuo suinteresuotųjų subjektų forumo ï Ö posėdžių Õ posėdžiauja specialios sudėties, kad būtų užtikrinta tinkama komunikacija ir informacijos srautai su EIT ir kad jie būtų informuojami apie pasiekimus, galėtų teikti EIT ir ŽIB patarimus ir dalytis su jais patirtimi. Valstybių narių atstovų specialia sudėtimi ð grupė ï suinteresuotųjų subjektų forume taip pat užtikrina EIT bei ŽIB veiklos ir nacionalinių programų bei iniciatyvų atitinkamą sąveiką ir papildomumą, įskaitant ŽIB veiklos potencialų nacionalinį bendrą finansavimą;.
ò naujas
l)kuria ir koordinuoja paramos veiksmus, kurių ŽIB imasi aukštojo mokslo institucijų verslumo ir inovaciniams pajėgumams plėtoti ir jų integravimui į inovacijų ekosistemas.
ê 294/2008
ð naujas
2.
EIT turi įgaliojimus steigti fondą (toliau – EIT fondas), kurio specifinis tikslas yra skatinti ir remti EIT veiklą.
76 straipsnis
ŽIB
1.
ŽIB visų pirma vykdo:
a)inovacinę veiklą ir investuoja kurdamos europinę pridėtinę vertę, ð įskaitant paramą kuriant ir vystant novatoriškas įmones, ïvisiškai apjungdamos mokslinių tyrimų ir aukštojo mokslo užmojus, siekdamos kritinės masės ir skatindamos rezultatų sklaidą bei panaudojimą;
ê 1292/2013 1 str. 5 dalies a punktas (pritaikytas)
ð naujas
b)pagrindinių ekonomikos ir visuomenės interesų sričių pažangiuosius ir inovatyvius mokslinius tyrimus ð eksperimentus, prototipų kūrimą ir demonstravimą ï, remdamosi Europos Ö Sąjungos Õ ir nacionalinių mokslinių tyrimų rezultatais, kurie gali padėti stiprinti Europos Ö Sąjungos Õ konkurencingumą tarptautiniu lygmeniu ir rasti svarbiausių iššūkių, iškilusių Europos visuomenei, sprendimus;
ê 1292/2013 1 str. 5 dalies a punktas
ð naujas
c)ð visų pirma ï magistrantūros ir doktorantūros pakopų švietimo ir mokymo veiklą, taip pat rengia profesinio rengimo kursus tų dalykų, kurie gali patenkinti būsimus Europos socialinius ir ekonominius poreikius, ir kuriais išplečiama Sąjungos talentų bazė, skatinama plėtoti su inovacijomis susijusius gebėjimus, gerinti vadybos bei verslumo gebėjimus, didinti tyrėjų bei studentų judumą ir skatinti EIT absolventų ir jo rengiamuose mokymuose dalyvavusių asmenų dalijimąsi žiniomis, kuravimą ir jungimąsi į tinklus;
ê 1292/2013 1 str. 5 dalies a punktas
d)informavimo veiklą ir geriausios praktikos inovacijų sektoriuje sklaidą, daugiausia dėmesio skirdamos aukštojo mokslo, mokslinių tyrimų ir verslo, įskaitant paslaugų ir finansų sektorius, bendradarbiavimo vystymui;
ê 1292/2013 1 str. 5 dalies a punktas
e)kai tinkama, siekti ŽIB veiklos ir esamų Europos, nacionalinių ir regioninių programų sąveikos ir papildomumo.
ê 1292/2013 1 str. 5 dalies b punktas (pritaikytas)
ð naujas
2.
ð Nedarant poveikio EIT ir ŽIB partnerystės pagrindų ir dotacijų susitarimams, ïŽIB savarankiškai priima sprendimus dėl vidaus organizavimo ir sudėties bei dėl tikslios darbotvarkės ir darbo metodų. Visų pirma, ŽIB:
a)nustato ð vidaus ï valdymo tvarką, kuri atspindi aukštojo mokslo, mokslinių tyrimų ir inovacijų žinių trikampį;
b)siekia būti atvira Ö užtikrina atvirumą Õ naujiems nariams, kai jie partnerystei suteikia pridėtinės vertės;
c)veikia atvirai ir skaidriai pagal savo vidaus taisykles;
d)nustato Öir įgyvendina Õ verslo planus kartu su tikslais ir pagrindiniais veiklos rodikliais;
e)parengia Ö nustato ir įgyvendina Õ finansinio tvarumo strategiją.
ê 294/2008 (pritaikytas)
ð naujas
3.
EIT ir kiekvienos ŽIB santykiai grindžiami ð partnerystės pagrindų ir dotacijų ï sutartimis Ö susitarimais Õ.
ò naujas
8 straipsnis
Dalyvavimo ir sklaidos taisyklės
Taikomos Sąjungos bendrosios programos, pagal kurią remiami moksliniai tyrimai ir inovacijos, dalyvavimo ir sklaidos taisyklės. Nukrypstant nuo šių taisyklių:
a)būtiniausios sąlygos ŽIB sukurti išdėstytos šio reglamento 9 straipsnio 3 ir 4 dalyse;
b)ŽIB pridėtinės vertės veiklai gali reikėti nustatyti specialias nuosavybės, prieigos teisių, naudojimo ir sklaidos taisykles.
ê 294/2008
97 straipsnis
ŽIB atranka
ê 1292/2013 1 str. 6 dalies a punktas
ð naujas
1.
EIT, atlikusi konkurencingą, atvirą ir skaidrią procedūrą, atrenka partnerystes ir paskiria jas ŽIB. EIT patvirtina ir paskelbia išsamius ŽIB atrankos ð Europos partnerystėms ï ð bus taikomi Sąjungos bendrosios programos, kuria remiami moksliniai tyrimai ir inovacijos, kriterijai. EIT valdyba gali dar patikslinti šiuos kriterijus, priimdama ir paskelbdama ŽIB atrankos kriterijus, ïgrindžiamus kompetencijos ir inovacijų aktualumo principais. Atrankos procese dalyvauja išorės ir nepriklausomi ekspertai.
ê 1292/2013 1 str. 6 dalies b punktas
21a.
EIT, atsižvelgdamas į SID apibrėžtas prioritetines sritis ir nustatytą tvarkaraštį, pradeda ŽIB atranką ir skyrimą.
ê 1292/2013 1 str. 6 dalies c punktas
2.
Laikantis 1 dalyje nurodytų principų, ŽIB atrankos kriterijai, be kita ko, apima šiuos kriterijus:
a)dabartinius ir potencialius partnerystės inovacinius gebėjimus, įskaitant verslumą, ir jos kompetenciją aukštojo mokslo, mokslinių tyrimų ir inovacijos srityse;
b)partnerystės gebėjimus siekti SID tikslų ir taip prisidėti įgyvendinant programos „Horizontas 2020“ bendrus tikslus ir prioritetus;
c)daugiadalykius inovacijų metodus, įskaitant technologinių, socialinių ir netechnologinių priemonių integravimą;
d)partnerystės gebėjimus užtikrinti tvarų ir ilgalaikį nepriklausomą finansavimą, įskaitant pakankamai didelį ir vis didėjantį privačiojo sektoriaus, pramonės ir paslaugų sektoriaus įnašą;
e)tinkamai subalansuotą partnerystėje dalyvaujančių organizacijų, veikiančių aukštojo mokslo, mokslinių tyrimų ir inovacijų žinių trikampyje, pasiskirstymą;
f)atitinkamam sektoriui būdingos intelektinės nuosavybės valdymo planą, įskaitant tai, kaip atsižvelgta į įvairių organizacijų partnerių įnašą;
g)priemones, kuriomis remiamas privataus sektoriaus, įskaitant finansų sektorių ir ypač MVĮ, dalyvavimas ir bendradarbiavimas su juo bei naujų veiklą pradedančių įmonių, atsiskyrusių įmonių ir MVĮ sukūrimas, siekiant ŽIB veiklos rezultatus panaudoti komerciniais tikslais;
h)kai tinkama, pasirengimą nustatyti konkrečias ryšių palaikymo ir bendradarbiavimo su viešuoju ir trečiųjų šalių sektoriais priemones;
i)pasirengimą palaikyti ryšius su kitomis organizacijomis ir tinklais, kurie nėra ŽIB, siekiant dalintis geriausia praktika ir kompetencija;
j)pasirengimą parengti konkrečius pasiūlymus dėl sąveikos su Sąjungos ar kitomis susijusiomis iniciatyvomis.
ê 1292/2013 1 str. 6 dalies d punktas
ð naujas
3.
Būtina ŽIB įsteigimo sąlyga – steigiant ŽIB turi dalyvauti bent trys ð nepriklausomos ï organizacijos partnerės, įsisteigusios bent trijose skirtingose valstybėse narėse. Visos tokios organizacijos partnerės turi būti viena nuo kitos nepriklausomos, kaip apibrėžta Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1290/2013
8 straipsnyje.
ê 1292/2013 1 str. 6 dalies e punktas
ð naujas
4.
Papildant 3 dalyje nustatytą sąlygą, bent du trečdaliai ŽIB sudarančių organizacijų partnerių turi būti įsteigtos valstybėse narėse. Kiekvienai ŽIB turi priklausyti bent viena aukštojo mokslo įstaiga ð , viena mokslinių tyrimų organizacija ï ir viena privati bendrovė.
ê 1292/2013 1 str. 6 dalies f punktas
ð naujas
5.
EIT, prieš pradėdamas naujų ŽIB atrankos procedūrą, patvirtina ir paskelbia ŽIB veiklos finansavimo, stebėsenos ir vertinimo kriterijus ir tvarką. Apie juos nedelsiant informuojama specialios sudėties valstybių narių atstovaių ð grupė, nurodyta 6 straipsnio k punkte ï suinteresuotųjų subjektų forume.
ê 1292/2013 1 str. 7 dalis (pritaikytas)
ð naujas
107a straipsnis
ŽIB vertinimo ir stebėsenos principai
EIT, remdamasis pagrindiniais veiklos rodikliais, nustatytais, inter alia, Reglamente (ES) Nr. 1291/2013 ð Sąjungos bendrojoje programoje, kuria remiami moksliniai tyrimai ir inovacijos, ï ir SID, bei ð glaudžiai ï bendradarbiaudamas su Komisija, organizuoja nuolatinę kiekvienos ŽIB veiklos stebėseną ir periodinį našumo, rezultatų ir poveikio išorės vertinimą. Apie tokios stebėsenos ir vertinimo rezultatus pranešama Europos Parlamentui ir Tarybai ir jie padaromi viešai prieinamais.
117b straipsnis
ŽIB veiklos trukmė, tęstinumas ir užbaigimas
1.
Priklausomai nuo nuolatinės stebėsenos ir periodinio vertinimo rezultatų ir konkrečių sričių ypatumų, ŽIB paprastai veiklą vykdo nuo septynerių iki penkiolikos metų.
ê 1292/2013 1 str. 7 dalis (pritaikytas)
ð naujas
2 1.
ð Nukrypstant nuo Finansinio reglamento 130 straipsnio 4 dalies c punkto, ï EIT gali sudaryti partnerystės pagrindų susitarimą su ŽIB pradiniam septynerių metų laikotarpiui.
3 2.
ð Atsižvelgdama į visapusišką laikotarpio vidurio peržiūrą, prieš pasibaigiant pradiniam septynerių metų laikotarpiui, ï V valdyba gali nuspręsti pratęsti partnerystės pagrindų susitarimą su ŽIB pasibaigus nustatytam pradiniam laikotarpiui ð kitam, ne ilgesniam kaip septyneri metai, laikotarpiui, arba nebetęsti EIT finansinio įnašo ir nepratęsti partnerystės pagrindų susitarimo. Valdyba visų pirma atsižvelgia į ŽIB pasiekto finansinio tvarumo lygį, jo gebėjimą užtikrinti atvirumą naujiems nariams, taip pat ï laikydamasi 2019 straipsnyje nurodyto Sąjungos finansinio paketo ð įnašo ï ribas , jei tai yra tinkamiausias būdas pasiekti ð ir aktualumą siekiant ï EIT tikslų.
4 3.
Jei ŽIB veiklos vertinimo rezultatai yra nepatenkinami ð arba jiems stinga europinės pridėtinės vertės ï, valdyba imasi tinkamų priemonių, įskaitant jos Ö EIT Õ finansinio paramos Ö įnašo Õ sumažinimą, pakeitimą ar atšaukimą arba Ö partnerystės pagrindų Õ susitarimo nutraukimą.
ò naujas
4.
Atsižvelgdamas į galutinės peržiūros, atliekamos prieš pasibaigiant keturioliktiems partnerystės pagrindų susitarimo metams, rezultatus, EIT gali su ŽIB sudaryti bendradarbiavimo memorandumą.
ê 294/2008 (pritaikytas)
ð naujas
128 straipsnis
Laipsniai ir diplomai
1.
Laipsnius ir diplomus, susijusius su aukštojo mokslo veikla, nurodyta 76 straipsnio 1 dalies c punkte, suteikia dalyvaujančios aukštojo mokslo įstaigos, laikydamosi nacionalinių taisyklių ir akreditavimo procedūrų. EIT ir ŽIB ð partnerystės pagrindų ir dotacijų ï susitarime Ö susitarimuose Õ turi būti numatyta, kad šie laipsniai ir diplomai taip pat gali turėti EIT laipsnio ir diplomo žymą.
2.
EIT skatina dalyvaujančias aukštojo mokslo įstaigas:
a)teikti bendrus arba kelis laipsnius ir diplomus, atspindinčius integruotąjį ŽIB pobūdį. Tačiau juos taip pat gali teikti viena aukštojo mokslo įstaiga;
ê 1292/2013 1 str. 8 dalis
(baa)skleisti geriausią horizontalių problemų sprendimo praktiką;
ê 294/2008 (pritaikytas)
(cb)atsižvelgti į:
i)Bendrijos Ö Sąjungos Õ veiksmus, kurių imamasi pagal Sutarties 149 Ö 165 Õ ir 150 Ö 166 Õ straipsnius;
ii)veiksmus, kurių imamasi Europos aukštojo mokslo erdvėje.
139 straipsnis
EIT Ö veiksmų Õ nepriklausomumas ir suderinamumas su Ö Sąjungos Õ Bendrijos valstybės narės ar tarpvyriausybiniais veiksmais
1.
EIT savo veiklą vykdo nepriklausomai nuo nacionalinių valdžios institucijų ir išorės jėgų spaudimo.
2.
EIT veikla turi būti derinama su kitais Bendrijos Ö Sąjungos Õ lygiu įgyvendinamais veiksmais ir priemonėmis, ypač aukštojo mokslo, mokslinių tyrimų ir inovacijų srityse.
3.
EIT turi tinkamai atsižvelgti į regioninio, nacionalinio ir tarpvyriausybinio lygio politines priemones ir iniciatyvas, siekdamas naudotis geriausia praktika, pripažintomis koncepcijomis ir esamais ištekliais.
ê 294/2008 (pritaikytas)
ð naujas
1411 straipsnis
Teisinis statusas
1.
EIT yra Bendrijos Ö Sąjungos Õ įstaiga ir turi judrinio asmens statusą. Visose valstybėse narėse jis turi didžiausią pagal nacionalinės teisės aktus juridiniams asmenims suteikiamą teisnumą ir veiksnumą. Visų pirma jis turi teisę įsigyti ar perleisti kilnojamąjį ir nekilnojamąjį turtą bei būti šalimi teismo procese.
2.
EIT taikomas Protokolas Ö Nr. 7 Õ dėl Europos Bendrijų Ö Sąjungos Õ privilegijų ir imunitetų.
1512 straipsnis
Atsakomybė
1.
EIT atsakingas tik už savo pareigų vykdymą.
2.
Sutartinę EIT atsakomybę reglamentuoja atitinkamos sutartinės nuostatos ir konkrečiai sutarčiai taikoma teisė. Europos Bendrijų Teisingumo Teismui priklauso jurisdikcija pagal bet kurią EIT sudarytoje sutartyje esančią arbitražinę išlygą.
3.
Nesutartinės atsakomybės atveju EIT, pagal valstybių narių teisei bendrus principus, turi padengti visus nuostolius, sukeltus jo paties ar jo tarnautojų, šiems vykdant savo pareigas.
Europos Bendrijų Teisingumo Teismas turi jurisdikciją spręsti ginčus dėl tokios žalos atlyginimo.
4.
Bet kuris EIT mokėjimas, skirtas apmokėti 2 ir 3 dalyse nurodytas pareigas, ir su tuo susijusios išlaidos ir kaštai laikomi EIT išlaidomis ir dengiamos iš EIT išteklių.
5.
Europos Bendrijų Teisingumo Teismo jurisdikcijai Sutarties 230 Ö 263 Õ ir 232 Ö 265 Õ straipsniuose numatytomis sąlygomis priklauso nagrinėti EIT pareikštus ieškinius.
1613 straipsnis
Skaidrumas ir galimybė susipažinti su dokumentais
1.
EIT ð ir ŽIB ï užtikrina aukštą Ö savo Õ vykdomos veiklos skaidrumo lygį. Visų pirma EIT ð ir ŽIB ï turi sukurti visiems prieinamą ir nemokamą tinklavietę, kurioje būtų teikiama informacija apie Ö jų Õ EIT ir atskirų ŽIB veiklą.
ê 1292/2013 1 str. 10 dalis
2.
Prieš pradėdamas konkursą dėl ŽIB atrankos, EIT paskelbia savo darbo tvarkos taisykles, 221 straipsnio 1 dalyje nurodytas savo specifines finansines taisykles ir 97 straipsnyje nurodytus išsamius ŽIB atrankos kriterijus.
ê 294/2008 (pritaikytas)
ð naujas
3.
EIT nedelsdama viešai paskelbia savo trejų metų atnaujinamąją darbo programą ð bendrąjį programavimo dokumentą ï ir ð suvestinę ï metinę veiklos ataskaitą, nurodytus 1815 straipsnyje.
4.
Nedarant poveikio 5 ir 6 dalių taikymui, EIT tretiesiems asmenims neatskleidžia gaunamos konfidencialios informacijos, kurią reikalaujama laikyti slapta, ir toks reikalavimas yra pagrįstas.
5.
EIT organų nariams taikomas konfidencialumo reikalavimas, nurodytas Sutarties 287 Ö 339 Õ straipsnyje.
Vadovaujantis šiuo reglamentu EIT surinktai informacijai taikomas Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2018/1725
2000 m. gruodžio 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 45/2001 dėl asmenų apsaugos Bendrijos institucijoms ir įstaigoms tvarkant asmens duomenis ir laisvo tokių duomenų judėjimo
.
6.
EIT saugomiems dokumentams taikomas 2001 m. gegužės 30 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas Nr. 1049/2001 dėl galimybės visuomenei susipažinti su Europos Parlamento, Tarybos ir Komisijos dokumentais. Valdyba ne vėliau kaip per šešis mėnesius nuo EIT įsteigimo patvirtina praktines šio reglamento taikymo priemones.
7.
ð EIT taikomas ï Oficialūs EIT dokumentai ir publikacijos turi būti verčiami vadovaujantis 1958 m. balandžio 15 d. Ö Tarybos Õ reglamentas Nr. 1/1958. Reikalingas Ö EIT veikimui reikalingas Õ vertimo paslaugas teikia Tarybos reglamentu (EB) Nr. 2965/1994 įsteigtas Europos Sąjungos įstaigų vertimo centras.
1714 straipsnis
Finansiniai ištekliai Ö ŽIB finansavimas Õ
1.
EIT finansuojamas iš Europos Sąjungos bendrojo biudžeto, laikantis 19 straipsnyje nurodyto finansinio paketo ribų bei iš kitų privačių ir viešų šaltinių.
ê 1292/2013 1 str. 11 dalies a punktas (pritaikytas)
ð naujas
12.
ŽIB finansavimo šaltiniai visų pirma yra:
a)organizacijų partnerių įnašai, sudarantys esminę finansavimo šaltinio dalį;
b)savanoriški valstybių narių, Ö asocijuotųjų ar Õ trečiųjų šalių ar jų viešosios valdžios institucijų įnašai;
c)tarptautinių organizacijų ar institucijų įnašai;
d)pajamos iš ŽIB nuosavo turto ir veiklos ir iš intelektinės nuosavybės teisių;
e)sukaupto kapitalo įnašai, įskaitant EIT fondo valdomas pajamas;
f)asmenų, institucijų, fondų ar kitų nacionalinių Ö pagal nacionalinę teisę įsteigtų Õ įstaigų palikimai, aukos ir įnašai;
g)Ö finansinis Õ EIB įnašas;
h)finansinės priemonės, įskaitant iš Sąjungos bendrojo biudžeto finansuojamas priemones.
Įnašai gali būti ir nepiniginiai.
ê 294/2008
23.
Finansavimo iš EIT sąlygos nustatomos EIT finansinėse taisyklėse, nurodytose 221 straipsnio 1 dalyje.
ò naujas
3. Biudžetiniai įsipareigojimai ilgiau kaip vienus metus besitęsiantiems veiksmams gali būti suskaidyti į kelerius metus mokamas metines dalis su sąlyga, kad kiekvienais metais bus atlikta tinkama numatomų ŽIB finansinių poreikių stebėsena.
ê 1292/2013 1 str. 11 dalies b punktas (pritaikytas)
ð naujas
4.
EIT Ö finansinis Õ įnašas į ŽIB ð pradiniais ŽIB gyvavimo etapais ï gali apimti iki 100 proc. visų ŽIB Ö pridėtinės vertės Õ veiklos tinkamų finansuoti sąnaudų. ð Tokie įnašai palaipsniui mažėja, atsižvelgiant į SID apibrėžtas bendro finansavimo normas. ï
ê 294/2008 (pritaikytas)
ð naujas
5.
ŽIB arba jų organizacijos partnerės gali prašyti Bendrijos Ö Sąjungos Õ paramos Ö finansinio įnašo Õ, ypač pagal tam tikras Bendrijos Ö Sąjungos Õ programas ir fondus, laikantis atitinkamų jų taisyklių ir tomis pačiomis sąlygomis kaip kiti pareiškėjai. Tais atvejais tokiu Ö įnašu Õ paramos negalima Ö padengti išlaidų Õ veiklai, kurios jau finansuojamos iš Europos Sąjungos bendrojo biudžeto Ö pagal kitą Sąjungos Õ Ö programą Õ.
ê 1292/2013 1 str. 11 dalies c punktas
6.
EIT įnašas vidutiniškai neviršija 25 proc. viso ŽIB finansavimo.
ò naujas
6.
Organizacijų partnerių įnašai, skirti ŽIB finansuoti, nustatomi pagal šio straipsnio 4 dalyje nurodytas bendro finansavimo normas ir atitinka ŽIB finansinio tvarumo strategiją.
ê 1292/2013 1 str.11 dalies c punktas (pritaikytas)
ð naujas
7.
EIT nustato konkurencingą atitinkamos savo finansinio įnašo į ŽIB dalies skyrimo peržiūros mechanizmą. Jis apima ŽIB verslo planų ir vykdant nuolatinę stebėseną nustatytų veiklos rezultatų ð , visų pirma ŽIB pažangos siekiant finansinio tvarumo, ï vertinimą.
ê 1292/2013 1 str. 12 dalis (pritaikytas)
ð naujas
1815 straipsnis
Programavimas ir ataskaitos
1.
EIT tvirtina ð bendrąjį programavimo dokumentą ï trejų metų atnaujinamąją darbo programą, grindžiamą patvirtinta SID ð ir atitinkantį jo finansines taisykles ï, kuriame nurodomi Ö : Õ
a) pagrindiniai EIT ir ŽIB prioritetai ir planuojama veikla;,
b)įskaitant numatomi finansavimo poreikiai ir šaltiniai;
c) Joje taip pat nurodomi atitinkami ŽIB ir EIT veiklos stebėsenos rodikliai, naudojantis į rezultatus Ö poveikį Õ orientuotu metodu; EIT pateikia Komisijai preliminarią trejų metų atnaujinamąją darbo programą ne vėliau kaip tų metų, kurie pasibaigia dveji metai iki aptariamos trejų metų darbo programos įsigaliojimo dienos (kiekvienų N-2 metų), gruodžio 31 d.
ò naujas
d) kiti jo finansinėse taisyklėse išdėstyti elementai.
ê 1292/2013 1 str. 12 dalis (pritaikytas)
ð naujas
Komisija, atsižvelgdama į programoje „Horizontas 2020“ apibrėžtus konkrečius EIT tikslus ir papildomumą, susijusį su kitomis Sąjungos politikos sritimis ir priemonėmis, per tris mėnesius nuo darbo programos pateikimo pateikia savo nuomonę. EIT tinkamai atsižvelgia į Komisijos nuomonę, o jei su Komisijos nuomone nesutinka, pagrindžia savo poziciją. EIT galutinę darbo programą perduoda susipažinti Europos Parlamentui, Tarybai, Komisijai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui bei Regionų komitetui. Pateikus prašymą, direktorius galutinę darbo programą pateikia atsakingam Europos Parlamento komitetui;
2.
EIT kiekvienais metais ne vėliau kaip birželio 30 d. tvirtina ð suvestinę ï metinę Ö veiklos Õ ataskaitą, Ataskaitoje Ö , į kurią Õ nurodoma Ö įtraukiama išsami informacija apie Õ EIT ir ŽIB praėjusiais kalendoriniais metais vykdytą veiklą ir ð EIT indėlį, įgyvendinant Sąjungos bendrosios programos, pagal kurią remiami moksliniai tyrimai ir inovacijos, tikslus bei ï Ö Sąjungos inovacijų, mokslinių tyrimų bei švietimo politiką ir tikslus. Joje taip pat Õ įvertinami rezultatai, atsižvelgiant į nustatytus tikslus, rodiklius ir grafiką, su vykdyta veikla susijusi rizika, išteklių panaudojimas ir bendra EIT veikla. ð Vadovaujantis EIT finansinėmis taisyklėmis, suvestinėje metinėje veiklos ataskaitoje pateikiama kita išsami informacija. ï EIT perduoda metinę ataskaitą Europos Parlamentui ir Tarybai ir bent kartą per metus informuoja juos apie EIT veiklą, jo indėlį įgyvendinant programą „Horizontas 2020“ ir Sąjungos inovacijų, mokslinių tyrimų bei švietimo politiką ir tikslus.
ê 294/2008 (pritaikytas)
ð naujas
1916 straipsnis
EIT stebėsena ir vertinimas
1.
EIT užtikrina, kad, siekiant kokybiškiausių rezultatų, mokslinės kompetencijos ir veiksmingiausio išteklių panaudojimo, ð laikantis jo finansinių taisyklių ï būtų nuolat ir sistemingai vykdoma EIT veiklos, įskaitant per ŽIB valdomą veiklą, stebėsena ir reguliariai atliekami nepriklausomi vertinimai. Vertinimų rezultatai skelbiami viešai.
2.
Iki 2011 m. birželio mėn. ir kas penkerius metus nuo naujos finansinės programos įsigaliojimo Komisija ð , padedama nepriklausomų ekspertų, atrinktų skaidraus proceso metu vadovaujantis jos finansinėmis taisyklėmis, ï atlieka EIT vertinimą Ö vertinimus Õ. Jis grindžiamas nepriklausomu išorės vertinimu ir jame Ö Šiuose vertinimuose Õ nagrinėjama, kaip EIT vykdo savo misiją,. Jis Jie apima visą EIT ir ŽIB veiklą, įvertinama EIT sukuriama ð europinė ï pridėtinė vertė, poveikis, efektyvumas, tvarumas, veiksmingumas ir aktualumas bei jos ryšys ð suderinamumas ï su esamomis nacionalinėmis ir Bendrijos ð atitinkamomis ï Ö Sąjungos Õ politikos sritimis ir (arba) jų papildomumas, ð įskaitant sąveiką su kitomis Sąjungos bendrosios programos, pagal kurią remiami moksliniai tyrimai ir inovacijos, dalimis ï ,siekiant remti inovaciją, mokslinius tyrimus ir aukštąjį mokslą. Vertinant atsižvelgiama į Europos ir nacionalinio lygio suinteresuotų subjektų nuomones ð , o šių vertinimų rezultatai panaudojami Komisijai atliekant Sąjungos bendrosios programos, pagal kurią remiami moksliniai tyrimai ir inovacijos, vertinimus ï.
ê 1292/2013 1 str. 13 dalies b punktas (pritaikytas)
ð naujas
32 a.
Pasitelkdama ð skaidraus proceso metu atrinktus ï nepriklausomus ekspertus Komisija, siekdama įvertinti, kaip EIT sekasi siekti nustatytų tikslų, nustatyti veiklos įgyvendinimui įtakos turinčius veiksnius ir atpažinti geriausiąją praktiką, gali atlikti kitus strateginės svarbos temų ar klausimų vertinimus. Tą darydama Ö Vykdydama šiuos kitus vertinimus Õ Komisija visapusiškai atsižvelgia į administracinį poveikį EIT ir ŽIB.
ê 294/2008 (pritaikytas)
43.
Vertinimo Ö Vertinimų Õ rezultatus Ö ir savo Õ Ö pastabas Õ , savo nuomonę ir tam tikrais atvejais – visus pasiūlymus dėl šio reglamento pakeitimų Komisija pateikia Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui bei Regionų komitetui. Valdyba, rengdama EIT programas ir planuodama veiklą, tinkamai atsižvelgia į vertinimo rezultatus.
ê 294/2008 (pritaikytas)
18 straipsnis
Pradinis etapas
1.
Per 12 mėnesių nuo jos sukūrimo, valdyba pateikia Europos Parlamentui, Tarybai ir Komisijai 15 straipsnyje nurodytos pirmosios trejų metų atnaujinamosios darbo programos projektą. Europos Parlamentas, Taryba ir Komisija per tris mėnesius nuo projekto gavimo dienos gali valdybai pateikti nuomonę dėl bet kokio jame aptariamo klausimo. Gavusi tokią nuomonę EIT valdyba per tris mėnesius pateikia atsakymą nurodydama prioritetų ir planuojamos veiklos pakeitimus.
2.
Per 18 mėnesių nuo valdybos sukūrimo EIT atrenka ir paskiria dvi ar tris ŽIB, laikydamasis 7 straipsnyje nustatytų kriterijų ir procedūrų.
3.
Komisija iki 2011 m. pabaigos Europos Parlamentui ir Tarybai pateikia pasiūlymą dėl pirmosios SID, parengtą remiantis EIT pateiktu projektu.
Be to, kad SID turinys turi atitikti 17 straipsnio reikalavimus, pirmojoje SID taip pat nurodoma:
a)su EIT veikla susijusios išsamios specifikacijos ir sąlygos;
b)valdybos bei ŽIB bendradarbiavimo priemonės;
c)ŽIB finansavimo priemonės.
4.
Patvirtinus pirmąją SID pagal 17 straipsnio 4 dalį, valdyba gali atrinkti ir paskirti papildomas ŽIB pagal 6 ir 7 straipsnių nuostatas.
ê 1292/2013 1 str. 15 dalis (pritaikytas)
ð naujas
2019 straipsnis
Biudžetiniai įsipareigojimai Ö EIT biudžetas Õ
1.
Finansinis paketas iš programos „Horizontas 2020“, skirtas šio reglamento įgyvendinimui laikotarpiu nuo 2014 m. sausio 1 d. iki 2020 m. gruodžio 31 d., yra 2711,4 mln. EUR dabartinėmis kainomis.
ò naujas
1.
EIT pajamas sudaro Sąjungos įnašas. EIT pajamas taip pat gali būti sudaryti kitų privačiųjų ir viešųjų šaltinių įnašas.
Sąjungos įnašas gali būti teikiamas kaip finansinis įnašas pagal Sąjungos bendrąją programą, pagal kurią remiami moksliniai tyrimai ir inovacijos, taip pat pagal kitas Sąjungos programas, nedarant poveikio sumoms, dėl kurių nuspręsta atitinkamoje DFP.
ê 1292/2013 1 str. 15 dalis
ð naujas
2.
Ta suma per metinę biudžeto tvirtinimo procedūrą Europos Parlamentui ir Tarybai yra svarbiausias orientacinis dydis, kaip apibrėžta 2013 m. gruodžio 2 d. Europos Parlamento, Tarybos ir Komisijos tarpinstitucinio susitarimo dėl biudžetinės drausmės, bendradarbiavimo biudžeto klausimais ir patikimo finansų valdymo
17 punkte.
23.
Europos Parlamentas ir Taryba leidžia naudoti metinius asignavimus laikantis daugiametėje finansavimo programoje nustatytų ribų. EIT finansinis įnašas ŽIB teikiamas pagal šį finansinį paketą ð iš 1 dalyje nurodyto Sąjungos įnašo ï.
ê 294/2008
ð naujas
2120 straipsnis
Metų biudžeto rengimas ir patvirtinimas
1.
ð EIT biudžeto turinys ir struktūra nustatoma vadovaujantis jo finansinėmis taisyklėmis. ï EIT išlaidas sudaro personalo, administracinės, infrastruktūros ir veiklos išlaidos. Administracinės išlaidos turi būti minimalios.
2.
Finansiniai metai atitinka kalendorinius metus.
23.
Direktorius sudaro EIT pajamų ir išlaidų ateinantiems finansiniams metams sąmatą ir ją pateikia valdybai.
4.
Turi būti išlaikyta pajamų ir išlaidų pusiausvyra.
ê 1292/2013 1 str. 16 dalies a punktas
ð naujas
35.
Valdyba priima ð EIT pajamų ir išlaidų ï sąmatos projektą, prie kurio kartu pridedamas personalo plano projektas, ir preliminari trejų metų atnaujinamoji darbo programa ir ne vėliau kaip N-2 metų gruodžio 31 d. ð kaip bendrojo programavimo dalį iki EIT finansinėse taisyklėse nurodytos datos ï pateikia juos ð Europos Parlamentui, Tarybai ir ïKomisijai.
ê 1292/2013 1 str. 16 dalies b punktas
6.
Remdamasi šia sąmata Komisija į Sąjungos bendrojo biudžeto projektą įtraukia numatomą sumą, kurią ji laiko būtina subsidijai iš bendrojo biudžeto išmokėti.
ê 294/2008 (pritaikytas)
7.
Biudžeto valdymo institucija tvirtina asignavimus EIT skirtai subsidijai.
48.
Valdyba tvirtina EIT biudžetą, kuris tampa galutiniu, kai galutinai patvirtinamas Europos Sąjungos bendrasis biudžetas. Tam tikrais atvejais jis atitinkamai koreguojamas.
59.
Valdyba turi kuo greičiau informuoti biudžeto valdymo instituciją apie savo ketinimą įgyvendinti bet kurį projektą, kuriam skiriamos lėšos gali turėti didelės finansinės reikšmės EIT biudžeto finansavimui, ypač apie su nuosavybe susijusius projektus, pavyzdžiui, pastatų nuomos ar įsigijimo. Apie tai ji informuoja Komisiją.
610.
Bet kokie esminiai biudžeto pakeitimai daromi taikant tokią pačią procedūrą.
2221 straipsnis
Biudžeto vykdymas ir kontrolė
1.
EIT patvirtina savo finansines taisykles, vadovaudamasis Ö Finansinio reglamento Õ Reglamento (EB, Euratomas) Nr. 1605/2002 185 straipsnio 1 dalimi 70 straipsnio 3 dalimi. Jos negali nukrypti nuo Reglamento (EB, Euratomas) Nr. 2343/2002 nuostatų, išskyrus atvejus, kai to reikia konkrečiai EIT veiklai vykdyti ir Komisija yra davusi išankstinį sutikimą. Siekiant, kad EIT įgyvendintų iškeltus tikslus ir pritrauktų bei išlaikytų partnerius iš privačiojo sektoriaus, būtina tinkamai įvertinamas deramo veiklos lankstumo poreikis.
ê 1292/2013 1 str. 17 dalies a punktas
ð naujas
21a.
Finansinis įnašas ð iš Sąjungos bendrosios programos, pagal kurią remiami moksliniai tyrimai ir inovacijos, ir kitų Sąjungos programų ï į EIT įgyvendinamas pagal ð šių programų taisykles ï Reglamentą (ES) Nr. 1290/2013 ir Reglamentą (ES) Nr. 1291/2013.
ê 294/2008
32.
EIT biudžetą vykdo direktorius.
43.
EIT sąskaitos konsoliduojamos su Komisijos sąskaitomis.
ê 1292/2013 1 str. 17 dalies b punktas
4.
Tarybai rekomendavus, Europos Parlamentas anksčiau nei N + 2 metų gegužės 15 d. patvirtina, kad direktorius įvykdė N metų EIT biudžetą.
ê 294/2008 (pritaikytas)
ð naujas
2322 straipsnis
Bendrijos Ö Sąjungos Õ finansinių interesų apsauga
1.
Siekiant kovoti su sukčiavimu, korupcija ir kitokia neteisėta veikla, EIT taikomas visas 1999 m. gegužės 25 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1073/1999 dėl Europos kovos su sukčiavimu tarnybos (OLAF) atliekamų tyrimų
Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES, Euratomas) Nr. 883/2013
.
2.
EIT turi prisijungti prie 1999 m. gegužės 25 d. Tarpinstitucinio susitarimo tarp Europos Parlamento, Europos Sąjungos Tarybos ir Europos Bendrijų Komisijos dėl Europos kovos su sukčiavimu tarnybos (OLAF) atliekamų vidaus tyrimų. Valdyba formalizuoja šį prisijungimą ir patvirtina reikiamas priemones, padedančias OLAF atlikti vidaus tyrimus.
3.
Visuose EIT priimtuose sprendimuose ir sudarytuose sutartyse ð partnerystės pagrindų ar dotacijų susitarimuose ï turi būti aiškiai nurodoma, kad OLAF ir Audito Rūmai gali atlikti visų rangovų ir subrangovų, kurie yra gavę Bendrijos Ö Sąjungos Õ lėšų, dokumentų patikrinimus vietoje, taip pat ir galutinių naudos gavėjų patalpose.
ê 1292/2013 1 str. 19 dalis
ð naujas
2422 a straipsnis
EIT veiklos nutraukimas
Jei EIT veikla nutraukiama, jo likvidavimas vykdomas prižiūrint Komisijai laikantis taikytinų teisės aktų. ð Partnerystės pagrindų arba dotacijų ï susitarimuose su ŽIB ir EIT fondo steigimo akte nustatomos atitinkamos tokią padėtį reglamentuojančios nuostatos.
ê 294/2008
ð naujas
2523 straipsnis
Įstatai
Šiuo reglamentu patvirtinami priede pateikiami EIT įstatai ð pateikiami ï I priede.
ò naujas
26 straipsnis
Panaikinimas
Reglamentas (EB) Nr. 294/2008 panaikinamas.
Nuorodos į panaikintą reglamentą laikomos nuorodomis į šį reglamentą ir skaitomos pagal III priede pateiktą atitikties lentelę.
ê 294/2008 (pritaikytas)
2724 straipsnis
Įsigaliojimas
Šis reglamentas įsigalioja dvidešimtą dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje Ö dienos Õ .
Šis reglamentas privalomas visas ir tiesiogiai taikomas visose valstybėse narėse.
Priimta Briuselyje
Europos Parlamento vardu
Tarybos vardu
Pirmininkas
Pirmininkas
FINANSINĖ TEISĖS AKTO PASIŪLYMO PAŽYMA
1.
PASIŪLYMO (INICIATYVOS) STRUKTŪRA
1.1.
Pasiūlymo (iniciatyvos) pavadinimas
1.2.
Atitinkama (-os) politikos sritis (-ys) (programų grupė)
1.3.
Pasiūlymas (iniciatyva) susijęs (-usi) su:
1.4.
Pasiūlymo (iniciatyvos) pagrindas
1.4.1.
Trumpalaikiai arba ilgalaikiai poreikiai, įskaitant išsamų iniciatyvos įgyvendinimo pradinio etapo tvarkaraštį
1.4.2.
Sąjungos dalyvavimo pridėtinė vertė (gali būti susijusi su įvairiais veiksniais, pvz., koordinavimo nauda, teisiniu tikrumu, didesniu veiksmingumu ar papildomumu). Šiame punkte „Sąjungos dalyvavimo pridėtinė vertė“ – dalyvaujant Sąjungai užtikrinama vertė, papildanti vertę, kuri būtų užtikrinta vien valstybių narių veiksmais.
1.4.3.
Panašios patirties išvados
1.4.4.
Suderinamumas ir galima sąveika su kitomis atitinkamomis priemonėmis
1.5.
Trukmė ir finansinis poveikis
1.6.
Numatytas (-i) valdymo būdas (-ai)
1.7.
Numatytas (-i) valdymo būdas (-ai)
2.
VALDYMO PRIEMONĖS
2.1.
Stebėsenos ir ataskaitų teikimo taisyklės
2.2.
Valdymo ir kontrolės sistema (-os)
2.2.1.
Valdymo būdo (-ų), finansavimo įgyvendinimo mechanizmo (-ų), mokėjimo tvarkos ir siūlomos kontrolės strategijos pagrindimas
2.2.2.
Informacija apie nustatytą riziką ir jai sumažinti įdiegtą (-as) vidaus kontrolės sistemą (-as)
2.2.3.
Kontrolės išlaidų efektyvumo apskaičiavimas ir pagrindimas (kontrolės sąnaudų ir susijusių valdomų lėšų vertės santykis) ir numatomo klaidų rizikos lygio vertinimas (atliekant mokėjimą ir užbaigiant programą)
2.3.
Sukčiavimo ir pažeidimų prevencijos priemonės
3.
NUMATOMAS PASIŪLYMO (INICIATYVOS) FINANSINIS POVEIKIS
3.1.
Atitinkama daugiametės finansinės programos išlaidų kategorija ir siūloma nauja biudžeto išlaidų eilutė (-ės)
3.2.
Numatomas poveikis išlaidoms
3.2.1.
Numatomo poveikio išlaidoms santrauka
3.2.2.
Numatomo poveikio administracinio pobūdžio asignavimams santrauka
3.2.3.
Trečiųjų šalių įnašai
3.3.
Numatomas poveikis pajamoms
FINANSINĖ TEISĖS AKTO PASIŪLYMO PAŽYMA
1.
PASIŪLYMO (INICIATYVOS) STRUKTŪRA
1.1.
Pasiūlymo (iniciatyvos) pavadinimas
Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl Europos inovacijų ir technologijos instituto įsteigimo dalinis pakeitimas ir
Europos Parlamento ir Tarybos sprendimas dėl Europos inovacijų ir technologijos instituto (EIT) 2021–2027 m. strateginės inovacijų darbotvarkės
1.2.
Atitinkama (-os) politikos sritis (-ys) (programų grupė)
bendroji mokslinių tyrimų ir inovacijų programa „Europos horizontas“ (2021–2027 m.)
1.3.
Pasiūlymas (iniciatyva) susijęs (-usi) su:
◻ nauju veiksmu
◻ nauju veiksmu, kai bus įgyvendintas bandomasis projektas ir (arba) atlikti parengiamieji veiksmai
X esamos priemonės galiojimo pratęsimu
◻ vieno ar daugiau veiksmų sujungimu arba nukreipimu į kitą / naują veiksmą
1.4.
Pasiūlymo (iniciatyvos) pagrindas
1.4.1.
Trumpalaikiai arba ilgalaikiai poreikiai, įskaitant išsamų iniciatyvos įgyvendinimo pradinio etapo tvarkaraštį
Europos inovacijų ir technologijos institutas (EIT) yra neatsiejama Komisijos pasiūlymo dėl programos „Europos horizontas“ (2012–2027 m.) dalis, priskiriama atvirųjų inovacijų veiklos sričiai, tačiau turi atskirą teisinį pagrindą (EIT reglamentą).
Pasiūlyme dėl programos „Europos horizontas“ patvirtinta EIT ir jo ŽIB svarba ir indėlis įgyvendinant ES strateginius inovacijų srities prioritetus. Jame pateikiami pasiūlymai dėl 2021–2027 m. EIT biudžeto, masto, pridėtinės vertės ir pagrindinių veiklos sričių, kartu atkreipiamas dėmesys į peržiūrėtą EIT vaidmenį, kad padidėtų jo indėlis siekiant programos „Europos horizontas“ tikslų.
Iniciatyva siekiama suderinti EIT reglamentą su programa „Europos horizontas“ ir pagerinti EIT veikimą atsižvelgiant į pastaraisiais metais išmoktas pamokas. Ja taip pat siekiama pasiūlyti naują strateginę inovacijų darbotvarkę (SID), kurioje išdėstoma EIT 2021–2027 m. strategija ir prioritetai ir apibrėžiami jo uždaviniai, pagrindiniai veiksmai, laukiami rezultatai ir reikalingi ištekliai.
Bendroji EIT misija 2021–2027 m. – prisidėti prie tvaraus Europos ekonomikos augimo ir konkurencingumo stiprinant valstybių narių ir Sąjungos inovacinius pajėgumus. EIT to siekia remdamas ir integruodamas aukščiausių standartų švietimą, mokslinius tyrimus ir inovacijas.
EIT toliau tęs veiklą pirmiausiai per savo žinių ir inovacijų bendrijas, kurios yra plačios apimties Europos partnerystės, skirtos konkretiems visuomenės uždaviniams spręsti. EIT toliau stiprins inovacijų ekosistemas aplink jas skatindamas trijų žinių trikampio kraštinių integraciją. Visos ŽIB išlaikys savo organizacinę struktūrą, pagrįstą koordinavimo centrais (tai geografiniai centrai, suburiantys žinių trikampio veikėjus ir sudarantys geografinio artumo ir glaudesnio bendradarbiavimo sąlygas).
EIT įgyvendins veiklą, kuri skirta:
1) stiprinti tvarias inovacijų ekosistemas visoje Europoje;
2) skatinti ugdyti verslumo ir inovacijų įgūdžius, taikant mokymosi visą gyvenimą principą, ir remti ES aukštojo mokslo institucijų orientavimą į verslumą;
3) pateikti rinkai naujus pasaulinių visuomenės uždavinių sprendimus.
Įgyvendindamas šią veiklą EIT plėtos sąveiką ir suteiks pridėtinės vertės programai „Europos horizontas“. Įgyvendinama bus teikiant paramą ŽIB ir vykdant EIT koordinuojamą veiklą.
Parama ŽIB:
EIT sustiprins aštuonias esamas ŽIB, skatindamas jų augimą ir poveikį, ir padės joms pereiti prie finansinio tvarumo. Visų pirma tai bus susiję su pirmąja trijų ŽIB, įsteigtų 2009 m., banga („EIT Climate“, „EIT Digital“ ir „EIT InnoEnergy“), kurių partnerystės pagrindų susitarimai baigs galioti po 2024 m.
EIT taip pat įsteigs dvi naujas konkrečių teminių sričių ŽIB, kad būtų sprendžiami būsimi pasauliniai visuomeniniai uždaviniai ir tenkinami kylantys poreikiai (kvietimus teikti paraiškas planuojama skelbti 2021 m. ir 2024 m.).
EIT teiks paramą ŽIB, kurios valdo žinių trikampio veiklą vykdydamos:
1) švietimo ir mokymo veiklą su stipriais verslumo elementais, kad ugdytų būsimą talentų kartą, įskaitant programas su EIT žyma, ypač magistrantūros ir doktorantūros pakopų (EIT žyma);
2) veiklą, kuria remiamos inovacijos, kad būtų kuriami produktai ir paslaugos, leidžiantys išnaudoti konkrečias verslo galimybes;
3) verslo kūrimo ir paramos verslui veiklą, pvz., spartinimo programas, verslininkams padedančias idėjas paversti sėkmingomis įmonėmis ir paspartinti augimo procesą.
EIT koordinuojama veikla:
EIT sieks remti aukštojo mokslo institucijas (AMI) geriau integruotis į inovacijų vertės grandines ir ekosistemas. Per ŽIB EIT įgyvendins paramos veiksmus, sutelkdamas AMI projektus ir kitus pagrindinius inovacijų srities veikėjus (pvz., verslo atstovus) veiklai, susijusiai su strateginėmis pajėgumų stiprinimo sritimis. Partneriai sieks bendrų tikslų ir bendradarbiaus siekdami jiems visiems naudingų rezultatų. Šiais veiksmais bus užtikrintas įtraukus požiūris, skirtas pritraukti AMI, kurios nėra ŽIB partnerės, tarpdalykinis ir tarpsektorinis požiūris ir sąsaja su Europos Komisijos pažangiosios specializacijos strategija, atitinkamomis teminėmis platformomis ir EIT RIS.
Taikydamas regioninę inovacijų sistemą ir vykdydamas naują EIT koordinuojamą veiklą, EIT padidins savo regioninę inovacijų informavimo sistemą ir susijusį poveikį.
1.4.2.
Sąjungos dalyvavimo pridėtinė vertė (gali būti susijusi su įvairiais veiksniais, pvz., koordinavimo nauda, teisiniu tikrumu, didesniu veiksmingumu ar papildomumu). Šiame punkte „Sąjungos dalyvavimo pridėtinė vertė“ – dalyvaujant Sąjungai užtikrinama vertė, papildanti vertę, kuri būtų užtikrinta vien valstybių narių veiksmais.
Priežastys imtis Europos lygmens veiksmų (ex ante)
Dėl inovacijų uždavinių pobūdžio ir masto veikėjus ir išteklius reikia sutelkti Europos mastu, skatinant tarpvalstybinį bendradarbiavimą. Būtina šalinti disciplinų ir vertės grandinių atotrūkį ir stengtis sukurti palankią aplinką veiksmingiems žinių ir patirties mainams, verslumo talentų vystymui ir pritraukimui.
Atlikus programos „Europos horizontas“ poveikio vertinimą nustatyti ES inovacinių pajėgumų konkretūs struktūriniai trūkumai, kuriuos būtina šalinti ES lygmeniu; tam ypač daug dėmesio bus skiriama EIT įnašais. Visų pirma Europos aukštojo mokslo institucijos turi skatinti verslumą, peržengti disciplinų ribas ir įtvirtinti stiprų ES masto ne disciplinomis grįstą mokslo ir pramonės bendradarbiavimą. Pagrindiniai inovacijų ekosistemos puoselėjimo veiksniai – galimybė įgyti verslo talentą kartu su galimybėmis naudotis profesionalų paslaugomis, kapitalu ir rinkomis ES lygmeniu ir pagrindinių inovacijų diegimo subjektų sutelkimas siekiant bendro tikslo. Reikia koordinuoti pastangas visoje ES, siekiant sukurti tarpusavyje susietų ES mastu veikiančių verslininkų grupių ir ekosistemų kritinę masę. Toks veiksmų dydis ir mastas gerokai lenkia atskirų valstybių narių galimybes, todėl reikalingi ES lygmens veiksmai.
Numatoma sukurti Sąjungos pridėtinė vertė (ex post)
Numatoma, kad EIT pasieks savo 2021–2027 m. tikslus, kaip išdėstyta pasiūlyme dėl programos „Europos horizontas“. ES investicijų į EIT konkreti nauda:
– naujos bendradarbiavimui ir inovacijoms palankios aplinkos kūrimas;
– didesni akademinės bendruomenės ir mokslinių tyrimų sektoriaus inovaciniai pajėgumai;
– nauja verslininkų karta;
– novatoriškų įmonių kūrimas ir plėtra;
– platesnė EIT inovacijų veiklos regioninė sklaida.
1.4.3.
Panašios patirties išvados
EIT įsteigtas 2008 m. siekiant spręsti svarbiausius Europos visuomenei kylančius uždavinius, tobulinant ES inovacinius pajėgumus ir atitinkamą veiklą. 2017 m. EIT laikotarpio vidurio vertinime padaryta išvada, kad EIT tebėra ypač aktualus ir teikia aiškią ES pridėtinę vertę. Nėra kitos priemonės, pagal kurią būtų kuriami ES masto švietimo, mokslinių tyrimų, verslo ir kitų suinteresuotųjų subjektų inovacijų tinklai.
EIT sukūrė Europos inovacijų ekosistemą su daugiau kaip 1 200 partnerių iš verslo, mokslinių tyrimų ir švietimo sričių, susibūrusių į aštuonias žinių ir inovacijų bendrijas (ŽIB), vykdančias veiklą daugiau kaip 40 koordinavimo centrų. Tai, kad daugiau kaip 50 proc. partnerių priklauso verslo sektoriui (pramonė, MVĮ ir startuoliai), rodo, kad priemonė yra artima rinkai. EIT bendrija duoda rezultatų: į rinką įvesta daugiau kaip 600 naujų produktų ir paslaugų, paremta daugiau kaip 1 250 startuolių ir novatoriškų įmonių, sulaukta daugiau kaip 890 mln. EUR išorės investicijų, sukurta daugiau kaip 6 000 darbo vietų. Į darbo rinką ateina pirmieji maždaug 1 700 EIT magistrantūros studijų programų absolventų.
Tai, kad EIT yra nepriklausomas organas, suteikia jam lankstumo, autonomiškumo, leidžia jam orientuotis į verslą ir greitai priimti sprendimus. Jo dotaciją galima gauti per 4 mėnesius, palyginti su vidutiniškai 6 mėnesiais programos „Horizontas 2020“ atveju. Konkurencija grindžiamo finansavimo, finansinio tvarumo ir supaprastinimo taisyklės skatina ŽIB inovacijas. EIT administracinės išlaidos labai mažos – jos sudaro mažiau nei 2 proc. viso biudžeto, palyginti su vidutiniškai 4,6 proc., kaip nurodyta programos „Horizontas 2020“ atveju.
2021–2027 m. pagrindinių EIT patobulinimų tikslai visų pirma bus:
– dar supaprastinti procedūras, kad būtų užtikrintas veiksmingas ŽIB valdymas (pvz., taikant naują bendro finansavimo mechanizmą, dotacijų išdėstymą per kelis metus ir pan.);
– padėti AMI labiau integruotis į inovacijų vertės grandines ir ekosistemas;
– įsteigti dvi naujas ŽIB ir taip spręsti daugiau pasaulinių uždavinių;
– sustiprinti ŽIB atvirumą ir skaidrumą ir jų derėjimą su siūlomu požiūriu į Europos partnerystes pagal programą „Europos horizontas“;
– padidinti EIT poveikį regionų ir vietos lygmenimis, ypač šalyse, kuriose inovacijų srities rezultatai prastesni;
– padidinti EIT veiklos matomumą valstybėse narėse ir už jų ribų;
– padidinti sąveiką ir papildomumą su kitomis programos „Europos Horizontas“ bei ES ir valstybių narių priemonėmis.
1.4.4.
Suderinamumas ir galima sąveika su kitomis atitinkamomis priemonėmis
EIT dėl plataus savo veiksmų masto ir ypatingo vaidmens turi puikias galimybes kurti sąveiką ir užtikrinti papildomumą su kitomis ES programomis ar priemonėmis, be kita ko, didindamas savo paramą ŽIB joms planuojant ir įgyvendinant savo veiklą. Toliau pateikiamas neišsamus sąrašas su konkrečiais pavyzdžiais, kur EIT prisidės prie vidutinio ir ilgojo laikotarpio sąveikos programos „Europos horizontas“ viduje ir už jos ribų.
„Europos horizontas“. Tikimasi stiprios EIT ir visos programos „Europos horizontas“ sąveikos. Visų pirma sąveika su EIC bus ypač svarbi atvirųjų inovacijų veiklos srities poveikiui ir paramai ekosistemoms.
Veiklos srityje „Pasauliniai uždaviniai ir pramonės konkurencingumas“ per ŽIB EIT gali bendradarbiauti su Europos partnerystėmis, prisidėti prie misijų, paremti su paklausa susijusias priemones ir teikti eksploatavimo paslaugas, siekiant paskatinti technologijų perdavimą ir paspartinti teminių grupių ar kitų Europos partnerysčių pasiektų rezultatų komercializaciją.
„Erasmus“. Programa „Erasmus“ ir EIT kurs atitinkamų savo bendruomenių sąveiką. Bus bendradarbiaujama, kad pagal programą „Erasmus“ besimokantys asmenys, dalyvaujantys ŽIB partnerių švietimo ir mokymo institucijose, galėtų dalyvauti ŽIB vasaros mokyklose ar kitoje atitinkamoje mokymo veikloje (pvz., apie verslumą ar inovacijų valdymą) ir užmegzti ryšius su ŽIB absolventų tinklu.
Kur įmanoma, bus užtikrinta sąveika su Europos universitetų tinklų iniciatyva, kuri galėtų padėti įtraukti EIT švietimo ir mokymo veiklą, kad būtų užtikrintas sisteminis poveikis.
Skaitmeninės Europos programa. ŽIB koordinavimo centrai bendradarbiaus su Europos skaitmeninių inovacijų centrais, kad paremtų pramonės ir viešojo sektoriaus organizacijų skaitmeninę transformaciją.
Sanglaudos politikos fondai (ypač ERPF ir ESI fondai+). EIT ŽIB per savo koordinavimo centrus skatins žinių trikampio dalyvių (švietimo, mokslinių tyrimų, verslo atstovų) ir vadovaujančiųjų institucijų regioninį ir tarpregioninį bendradarbiavimą, palaikant sąveiką su Europos Komisijos veikla, susijusia su tarpregioniniu bendradarbiavimu ir investicijomis atitinkamų pažangiosios specializacijos prioritetų srityje.
Programa „InvestEU“. EIT ŽIB sieks bendradarbiauti su „InvestEU“ konsultacijų centrais, kad galėtų teikti techninę ir kitokią pagalbą ŽIB remiamoms įmonės rengiant, vystant ir įgyvendinant projektus.
„Kūrybiška Europa“. Ši programa bus konkrečiai susijusi su būsimo kultūros ir kūrybos sektorių ŽIB veikla. Su šia programa bus išplėtota stipri sąveika ir papildomumas tokiose srityse kaip kūrybiniai įgūdžiai, darbo vietos ir verslo modeliai.
1.5.
Trukmė ir finansinis poveikis
X trukmė ribota
X
galioja nuo 2021[/01/01] iki 2027[/12/31]
X
įsipareigojimų asignavimų finansinis poveikis nuo 2021 m. iki 2027 m., o mokėjimų asignavimų – nuo 2021 m. iki 2029 m.
◻ trukmė neribota
įgyvendinimo pradinis laikotarpis – nuo MMMM iki MMMM,
vėliau – visuotinis taikymas.
1.6.
Numatytas (-i) valdymo būdas (-ai)
◻ Tiesioginis valdymas, vykdomas Komisijos:
◻ padalinių, įskaitant Sąjungos delegacijų darbuotojus;
◻
vykdomųjų įstaigų.
◻ Pasidalijamasis valdymas kartu su valstybėmis narėmis
X Netiesioginis valdymas, biudžeto vykdymo užduotis pavedant:
◻ trečiosioms valstybėms arba jų paskirtiems organams;
◻ tarptautinėms organizacijoms ir jų agentūroms (nurodyti);
◻ EIB ir Europos investicijų fondui;
X Finansinio reglamento 70 ir 71 straipsniuose nurodytiems organams;
◻ viešosios teisės reglamentuojamoms įstaigoms;
◻ įstaigoms, kurių veiklą reglamentuoja privatinė teisė ir kurioms pavesta teikti viešąsias paslaugas, jeigu jos pateikia pakankamas finansines garantijas;
◻ įstaigoms, kurių veiklą reglamentuoja valstybės narės privatinė teisė, kurioms pavesta įgyvendinti viešojo ir privačiojo sektorių partnerystę ir kurios pateikia pakankamas finansines garantijas;
◻ atitinkamame pagrindiniame akte nurodytiems asmenims, kuriems pavesta vykdyti konkrečius veiksmus BUSP srityje pagal ES sutarties V antraštinę dalį.
Jei nurodomas daugiau kaip vienas valdymo būdas, išsamią informaciją pateikti šio punkto pastabų skiltyje.
2.
VALDYMO PRIEMONĖS
2.1.
Stebėsenos ir ataskaitų teikimo taisyklės
Nurodyti dažnumą ir sąlygas.
EIT taikys tokią vertinimo ir stebėsenos sistemą, suteikiančią lankstumo visais atitinkamais lygmenimis ir užtikrinančią suderinamumą su bendraisiais programos „Europos horizontas“ tikslais ir siekiamu poveikiu. Tam, kad tikslų būtų siekiama nuosekliai, suderintai ir veiksmingai, bus palaikomas Komisijos, EIT ir ŽIB grįžtamasis ryšis.
STEBĖSENA
EIT stebėsena bus vykdoma atsižvelgiant į šiuos lygmenis:
1. Veiklos biudžeto įgyvendinimo stebėsena, pirmiausia per ŽIB, bus pirminė EIT užduotis. Komisija dalyvaus kuriant visas atitinkamas EIT parengtas ar taikomas stebėsenos priemones, kad būtų užtikrintas suderinamumas ir nuoseklumas su bendra programos „Europos horizontas“ stebėsenos sistema, įskaitant pagrindines poveikio trajektorijas, Europos partnerysčių kriterijų sistemą ir strateginio planavimo procesą.
EIT teks atsakomybė reguliariai stebėti ŽIB veiklos rezultatus ir nuolat pritaikyti savo stebėsenos sistemas. Tokios stebėsenos rezultatai bus naudojami ŽIB veiklos planavimo ir EIT sprendimų priėmimo dėl biudžeto paskirstymo procesams ir rengiant partnerystės pagrindų ir konkrečius dotacijų susitarimus, kur ŽIB yra naudos gavėjai.
2. Vykdant paties EIT veiklos (veiklos rezultatų ir poveikio) stebėseną vidutiniu laikotarpiu bus derinami tiek kiekybiniai, tiek kokybiniai rodikliai. 2018 m. sausio mėn. EIT suteikus visišką finansinį savarankiškumą, buvo pasirašytas EIT ir Komisijos (EAC GD) susitarimo memorandumas. Šiame susitarimo memorandume apibrėžiama jų bendradarbiavimo tvarka ir išsamūs susitarimai dėl finansinio įnašo teikimo EIT iš Europos Sąjungos bendrojo biudžeto.
Vykdant šią EIT veiklos stebėseną pasitekus jos rodiklius bus nagrinėjama, kaip įgyvendinama SID ir bendrasis programavimo dokumentas. Atliekant tokią stebėseną, pvz., bus vertinami EIT rezultatai paramos teikimo ŽIB, su EIT koordinuojama veikla susijusių projektų valdymui srityse, informuotumo didinimo ir informavimo renginių intensyvumas ir mastas, EIT rezultatų sklaida, tarptautinė veikla ir poveikis platesnio masto Europos politikos inovacijų, mokslinių tyrimų ir švietimo darbotvarkėms.
3.
2023 m. ir 2026 m., vadovaudamasi EIT ir programos „Europos horizontas“ reglamentais, Komisija atliks EIT veiklos (įskaitant ŽIB valdomą veiklą) periodinius vertinimus. Jų metu bus vertinamas EIT veiklos veiksmingumas, efektyvumas, aktualumas, suderinamumas ir ES pridėtinė vertė. Bus remiamasi nepriklausomais išorės vertinimais, o šių vertinimų rezultatai bus naudojami vykdant bendrus programos „Europos horizontas“ laikotarpio vidurio ir ex post vertinimus, siekiant užtikrinti EIT ir kitų programos dalių sąveiką. Be to, Komisija gali atlikti kitus strateginės svarbos temų ar klausimų vertinimus. EIT planuojamos veiklos sąveika su kitomis ES programomis turėtų būti užtikrinama Komisijai atliekant EIT bendrojo programavimo dokumento vertinimą.
ATASKAITŲ TEIKIMAS
EIT yra Sąjungos įstaiga, subsidijuojama iš Europos Sąjungos biudžeto. Žvelgiant iš finansų valdymo ir kontrolės perspektyvos, EIT bus traktuojamas kaip kitos pagal Sutartį įsteigtos įstaigos. Tai reiškia, kad EIT taikomas Europos Parlamento, Tarybos ir Komisijos tarpinstitucinis susitarimas dėl biudžetinės drausmės ir patikimo finansų valdymo.
Dėl stebėsenos sistemos įgyvendinimo atskaitomybės:
• EIT bendrajame programavimo dokumente (BPD), kuris priimamas kasmet, pateikiama daugiametė darbo programa (n+3) ir metinė darbo programa (n+1). Šiose darbo programose nustatomas n+1–n+3 metų bendras strateginis programavimas, įskaitant tikslus, laukiamus rezultatus ir veiklos rezultatų rodiklius, siekiant stebėti siekiamus tikslus ir rezultatus. Be ko, BPD taip pat bus pateikta pajamų ir išlaidų sąmata, išteklių programavimo dokumentas, informacija apie savo pastatų politiką, veiksmingumo didinimo ir sąveikos užtikrinimo strategija, organizacinio valdymo bei vidaus kontrolės sistemų strategija, be kita ko, kovos su sukčiavimu strategija su paskutiniais pakeitimais ir pakartotinių interesų konfliktų, pažeidimų ir sukčiavimo atvejų prevencijos priemonės.
• Ankstesnių metų (n-1) metinėje veiklos ataskaitoje bus pateikti n-1 metų stebėsenos rezultatai ir aprašymas, kaip ir kokiu mastu pasiekta užsibrėžtų tikslų. Metinėje veiklos ataskaitoje turėtų būti atsižvelgiama į praėjusių metų (n-1) ŽIB veiklos išlaidų ir rezultatų ataskaitas.
ŽIB ataskaitų teikimo sąlygos nustatytos partnerystės pagrindų susitarime ir dotacijų susitarimuose (atsiskaitymas už rezultatus ir išlaidas). Siekiant padidinti veiksmingumą ir išlaidų efektyvumą, remiantis EIT patirtimi, įgyta įgyvendinant ŽIB dotacijų susitarimus, dotacijų valdymas bus gerokai supaprastintas, kad sumažėtų administracinė našta ŽIB ir pagerėtų surenkamų duomenų kokybė.
2.2.
Valdymo ir kontrolės sistema (-os)
2.2.1.
Valdymo būdo (-ų), finansavimo įgyvendinimo mechanizmo (-ų), mokėjimo tvarkos ir siūlomos kontrolės strategijos pagrindimas
Kadangi EIT yra į programą „Europos horizontas“ visapusiškai integruota įstaiga, siūlomi finansavimo įgyvendinimo mechanizmai, mokėjimo tvarka ir kontrolės strategija yra suderinti su atitinkamais programos „Europos horizontas“ aspektais, siekiant užtikrinti, kad naudos gavėjams ir suinteresuotiesiems subjektams būtų taikomas nuoseklus metodas tinkamumo finansuoti taisyklių ir patikimo finansų valdymo atžvilgiu.
2014–2020 m. EIT rezultatai su nustatytu sistemingai mažesniu nei 2 proc. klaidų lygiu yra vieni geriausių mokslinių tyrimų grupėje ir dėl jo minėtos struktūros žemas klaidų lygis dera su kontrolės metodu, kuris, atsargiai naudojantis užsakomosiomis paslaugomis, leidžia užtikrinti žemas sąnaudas ir kartu išsaugoti veiksmingumą ir efektyvumą.
2.2.2.
Informacija apie nustatytą riziką ir jai sumažinti įdiegtą (-as) vidaus kontrolės sistemą (-as)
Atsižvelgiant į tai, kad Europos biudžetą reikia akivaizdžiai valdyti veiksmingai ir efektyviai bei užtikrinti patikimą finansų valdymą, EIT įdiegta vidaus kontrolės sistema, kurią taikant būtų pagrįstai užtikrinama, kad klaidų rizika daugiamečiu išlaidų laikotarpiu kasmet neviršytų pagal programą „Europos horizontas“ siūlomo lygio. EIT vidaus kontrolės sistema taip pat bus grindžiama Komisijos vidaus kontrolės standartais, EIT procedūromis, ŽIB deklaruotų išlaidų, kurias finansavo EIT, 100 proc. ex ante patikrinimais, audito sertifikatais, išlaidų deklaravimo metodikos ex ante sertifikavimu, atrinktų prašymų ex post auditais, projektų rezultatais ir išorės vertinimu.
EIT turi nustatytą organizacinę struktūrą ir įdiegtas vidaus valdymo bei kontrolės sistemas ir procedūras, tinkamas EIT pareigoms atlikti. Tai atlikta vadovaujantis valdybos nustatytais standartais, kurie paremti Komisijos nustatytais analogiškais standartais, ir atsižvelgiant į riziką, susijusią su valdymo aplinka bei finansuojamos veiklos pobūdžiu.
Rizikos valdymo vertinimas atliekamas kasmet, kad būtų sumažinta bet kokia su bendros EIT veiklos įgyvendinimu susijusi rizika. Šiomis aplinkybėmis EIT, kurdamas vidaus kontrolės sistemą, turėtų atsižvelgti į įgyvendinamos veiklos riziką, konkrečias gavėjų populiacijos savybes ir į ne vieną dotaciją gaunančius naudos gavėjus, į suteiktų dotacijų dažnumą, į sandorių dydį bei vengti finansavimo dubliavimosi.
Nuo 2014 m. nustatyta nemažai supaprastinimo priemonių, o tai leido sumažinti klaidų lygį. EIT dotacijų ex post patikrinimo metu nustatytas klaidų lygis yra gerokai mažesnis už 2 proc. reikšmingumo lygį.
EIT sukurta kontrolės sistema suteikia pakankamų garantijų dėl tinkamo rizikos, susijusios su veiklos veiksmingumu ir efektyvumu, valdymo, užtikrinant atliktų operacijų teisėtumą ir tvarkingumą bei pasitikėjimo ir kontrolės pusiausvyrą. Audito strategija, kuri yra EIT įgyvendinamos kontrolės sistemos dalis, grindžiama reprezentatyviosios imties išlaidų pavyzdžio EIT biudžete, būtent ŽIB suteiktų kasmetinių dotacijų, finansiniu auditu. Šią reprezentatyviąją imtį galima papildyti pasirinkimu, kuris grindžiamas su išlaidomis susijusios rizikos, susijusios su išlaidomis atliekant 100 proc. paraiškų ex ante patikrinimą, vertinimu, o įgyta patirtis pritaikoma vertinant dotacijų įgyvendinimo rizikos vertinimo kontrolės sistemą. Išlaidų auditai tebebus atliekami suderintai, laikantis ekonomiškumo, našumo ir veiksmingumo principų.
EIT, atsižvelgdamas į savo vidaus kontrolės sistemą, taip pat parengė bendrą strategiją, įskaitant priežiūros struktūrą, skirtą vidaus kontrolės procesams, kuriais prisidedama prie bendro išlaidų ciklo, įgyvendinti. Vadovybė užtikrina, kad valdyba formaliai patvirtintų šią bendrą strategiją ir jos įgyvendinimą. Šios strategijos pagrindiniai elementai – planavimas ir ataskaitų teikimas, vadovaujantis Komisijos nustatytais standartais. Jie susieti su rizikos valdymo metodu. Be to, EIT taip pat parengė nemažai standartinių veiklos procedūrų (SVP). SVP yra išsamūs rašytiniai nurodymai, kaip siekti konkretaus proceso veiklos vienodumo; tokie nurodymai paprastai apima daugiau nei vieną EIT, skyriaus, poskyrio ar komandos užduotį ar sritį.
ŽIB ir įvairūs partneriai turi pateikti finansinių ataskaitų audito pažymas, kuriose EIT pasamdyti nepriklausomi auditoriai turi patvirtinti finansinėse ataskaitose nurodytų sumų teisėtumą ir atitikimą.
2.2.3.
Kontrolės išlaidų efektyvumo apskaičiavimas ir pagrindimas (kontrolės sąnaudų ir susijusių valdomų lėšų vertės santykis) ir numatomo klaidų rizikos lygio vertinimas (atliekant mokėjimą ir užbaigiant programą)
Pagal naujausią vertinimą EIT kontrolės išlaidos yra mažesnės nei 3 proc. valdomų lėšų kartu su 1 proc. klaidų rizika. Naudojant finansinių ataskaitų audito pažymas ir ex post auditą, sistemingai taikomi taisomieji veiksmai. Dėl nedidelės apimties ir veiksmingo bei efektyvaus užsakomųjų paslaugų metodo galima užtikrinti, kad su kontrole susijusios išlaidos išlieka mažos, o garantijų lygis tebėra pakankamas, kaip matyti iš naujausių Europos Audito Rūmų patikinimo pareiškimų.
2.3.
Sukčiavimo ir pažeidimų prevencijos priemonės
Nurodyti dabartines arba numatytas prevencijos ir apsaugos priemones, pvz., išdėstytas Kovos su sukčiavimu strategijoje.
EIT imasi tinkamų priemonių, siekdamas užtikrinti, kad būtų apsaugoti Sąjungos finansiniai interesai.
EIT yra pasiryžęs kovoti su sukčiavimu visais dotacijų valdymo proceso ir kitais įgyvendinamos veiklos etapais. Visuose EIT priimtuose sprendimuose ir sudarytose sutartyse aiškiai nurodoma, kad Europos kovos su sukčiavimu tarnyba (OLAF) ir Audito Rūmai gali atlikti visų rangovų ir subrangovų, kurie yra gavę Sąjungos lėšų, dokumentų patikrinimus vietoje, taip pat ir galutinių naudos gavėjų patalpose.
Nuo 2015 m. EIT turi kovos su sukčiavimu strategiją, atitinkančią Komisijos kovos su sukčiavimu strategiją, ir nuolat tobulina priemones, kuriomis siekiama išvengti sukčiavimo ir nustatyti jo atvejus.
3.
NUMATOMAS PASIŪLYMO (INICIATYVOS) FINANSINIS POVEIKIS
3.1.
Atitinkama daugiametės finansinės programos išlaidų kategorija ir siūloma nauja biudžeto išlaidų eilutė (-ės)
|
Biudžeto eilutė
|
Išlaidų rūšis
|
Įnašas
|
|
01.010101 Išlaidos mokslinių tyrimų ir inovacijų programas įgyvendinantiems pareigūnams ir laikiniesiems darbuotojams – „Europos horizontas“
01.010102 Mokslinių tyrimų ir inovacijų programas įgyvendinantys išorės darbuotojai – „Europos horizontas“
01.010103 Kitos mokslinių tyrimų ir inovacijų programų valdymo išlaidos – „Europos horizontas“
I išlaidų kategorija. Bendroji rinka, inovacijos ir skaitmeninė ekonomika
|
NDA
|
ELPA šalių
|
valstybių kandidačių
|
trečiųjų šalių
|
pagal Finansinio reglamento [21 straipsnio 2 dalies b punktą]
|
|
01.02.03.XX Europos inovacijų ir technologijos institutas (EIT)
|
DA
|
TAIP
|
TAIP
|
TAIP
|
NE
|
3.2.
Numatomas poveikis išlaidoms
3.2.1.
Numatomo poveikio išlaidoms santrauka
mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)
Daugiametės finansinės programos išlaidų
kategorija
|
I
|
I išlaidų kategorija. Bendroji rinka, inovacijos ir skaitmeninė ekonomika
|
|
2021 m.
|
2022 m.
|
2023 m.
|
2024 m.
|
2025 m.
|
2026 m.
|
2027 m.
|
Po 2027 m.
|
IŠ VISO
|
I išlaidų kategorija. EIT biudžetas (personalo išlaidos)
|
Įsipareigojimai = Mokėjimai
|
(1)
|
5,413
|
5,588
|
5,768
|
5,954
|
6,147
|
6,346
|
6,551
|
|
41,767
|
II išlaidų kategorija. EIT biudžetas (infrastruktūra ir veiklos išlaidos)
|
Įsipareigojimai = Mokėjimai
|
(2)
|
1,309
|
1,335
|
1,362
|
1,389
|
1,417
|
1,445
|
1,474
|
|
9,732
|
III išlaidų kategorija. EIT biudžetas (veiklos išlaidos). Veiklos asignavimai (išskaidyti pagal 3.1 punkte išvardytas biudžeto eilutes)
|
Įsipareigojimai
|
(3)
|
386,423
|
394,190
|
402,088
|
410,155
|
418,460
|
426,790
|
435,394
|
|
2 873,500
|
|
Mokėjimai
|
(4)
|
270,496
|
391,860
|
399,719
|
407,735
|
415,969
|
424,291
|
432,813
|
130,618
|
2 873,500
|
01.02.03.XX Europos inovacijų ir technologijos institutas (EIT) – veiklos asignavimai
|
Įsipareigojimai
|
(5)=(1)+ (2) +(3)
|
393,145
|
401,113
|
409,218
|
417,499
|
426,024
|
434,581
|
443,419
|
|
2 925,000
|
|
Mokėjimai
|
(6)=(1)+(2)+(4)
|
277,218
|
398,783
|
406,849
|
415,079
|
423,533
|
432,082
|
440,838
|
130,618
|
2 925,000
|
01.010101 Išlaidos mokslinių tyrimų ir inovacijų programas įgyvendinantiems pareigūnams ir laikiniesiems darbuotojams – „Europos horizontas“
|
Įsipareigojimai = Mokėjimai
|
(7)
|
0,527
|
0,545
|
0,565
|
0,584
|
0,605
|
0,626
|
0,648
|
|
4,100
|
01.010102 Mokslinių tyrimų ir inovacijų programas įgyvendinantys išorės darbuotojai – „Europos horizontas“
|
Įsipareigojimai = Mokėjimai
|
(8)
|
0,108
|
0,110
|
0,113
|
0,115
|
0,117
|
0,119
|
0,122
|
|
0,804
|
01.010103 Kitos mokslinių tyrimų ir inovacijų programų valdymo išlaidos – „Europos horizontas“
|
Įsipareigojimai = Mokėjimai
|
(9)
|
9,445
|
9,629
|
9,816
|
10,006
|
10,202
|
10,398
|
10,600
|
|
70,096
|
Administracinio pobūdžio asignavimai, finansuojami iš programos paketo lėšų
|
Įsipareigojimai = Mokėjimai
|
(10)=(7)+ (8) +(9)
|
10,081
|
10,285
|
10,493
|
10,705
|
10,924
|
11,143
|
11,370
|
|
75,000
|
IŠ VISO asignavimų EIT pagal daugiametės finansinės programos 1 IŠLAIDŲ KATEGORIJĄ
|
Įsipareigojimai
|
(11) =(5)+(10)
|
403,226
|
411,398
|
419,711
|
428,204
|
436,948
|
445,724
|
454,789
|
|
3 000,000
|
|
Mokėjimai
|
(12)=(6)+(10)
|
287,299
|
409,068
|
417,342
|
425,784
|
434,456
|
443,225
|
452,208
|
130,618
|
3 000,000
|
Daugiametės finansinės programos išlaidų
kategorija
|
7
|
Administracinės išlaidos
|
Šią dalį pildyti naudojant administracinio pobūdžio biudžeto duomenų lentelę, kuri pirmiausia bus pateikta
finansinės teisės akto pasiūlymo pažymos priede
ir įkelta į DECIDE tarnybų tarpusavio konsultacijoms.
mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)
Europos Komisija
|
2021 m.
|
2022 m.
|
2023 m.
|
2024 m.
|
2025 m.
|
2026 m.
|
2027 m.
|
Po 2027 m.
|
IŠ VISO
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
IŠ VISO asignavimų EIT pagal daugiametės finansinės programos 7 IŠLAIDŲ KATEGORIJĄ
|
(Iš viso įsipareigojimų = Iš viso mokėjimų)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)
|
|
|
2021 m.
|
2022 m.
|
2023 m.
|
2024 m.
|
2025 m.
|
2026 m.
|
2027 m.
|
Po 2027 m.
|
IŠ VISO
|
IŠ VISO asignavimų EIT
pagal visas
daugiametės finansinės programos IŠLAIDŲ KATEGORIJAS
|
Įsipareigojimai
|
403,226
|
411,398
|
419,711
|
428,204
|
436,948
|
445,724
|
454,789
|
|
3 000,000
|
|
Mokėjimai
|
287,299
|
409,068
|
417,342
|
425,784
|
434,456
|
443,225
|
452,208
|
130,618
|
3 000,000
|
3.2.2.
Numatomo poveikio administracinio pobūdžio asignavimams santrauka
◻
Pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti administracinio pobūdžio asignavimų nenaudojama
X
Pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti administracinio pobūdžio asignavimai naudojami taip:
mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)
Metai
|
2021
|
2022
|
2023
|
2024
|
2025
|
2026
|
2027
|
IŠ VISO
|
Daugiametės finansinės programos
7 IŠLAIDŲ KATEGORIJA
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Žmogiškieji ištekliai
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kitos administracinės išlaidos
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Daugiametės finansinės programos 7 IŠLAIDŲ KATEGORIJOS tarpinė suma
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Neįtraukta į daugiametės finansinės programos 7 IŠLAIDŲ KATEGORIJĄ
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Žmogiškieji ištekliai. Eilutė 01.010101 Mokslinių tyrimų ir inovacijų programas įgyvendinantys pareigūnai ir laikinieji darbuotojai – „Europos horizontas“
|
0,527
|
0,545
|
0,565
|
0,584
|
0,605
|
0,626
|
0,648
|
4,100
|
Žmogiškieji ištekliai. Eilutė 01.010102 Mokslinių tyrimų ir inovacijų programas įgyvendinantys išorės darbuotojai – „Europos horizontas“
|
0,108
|
0,110
|
0,113
|
0,115
|
0,117
|
0,119
|
0,122
|
0,804
|
Eilutė 01.010103 Kitos mokslinių tyrimų ir inovacijų programų valdymo išlaidos – „Europos horizontas“
|
9,445
|
9,629
|
9,816
|
10,006
|
10,202
|
10,398
|
10,600
|
70,096
|
Tarpinė suma,
neįtraukta į daugiametės finansinės programos
7 IŠLAIDŲ KATEGORIJĄ
|
10,081
|
10,285
|
10,493
|
10,705
|
10,924
|
11,143
|
11,370
|
75,000
|
IŠ VISO
|
10,081
|
10,285
|
10,493
|
10,705
|
10,924
|
11,143
|
11,370
|
75,000
|
Žmogiškųjų išteklių ir kitų administracinio pobūdžio išlaidų asignavimų poreikiai bus tenkinami iš GD asignavimų, jau paskirtų priemonei valdyti ir (arba) perskirstytų generaliniame direktorate, ir prireikus finansuojami iš papildomų lėšų, kurios atsakingam GD gali būti skiriamos pagal metinę asignavimų skyrimo procedūrą ir atsižvelgiant į biudžeto apribojimus.
3.2.2.1
Numatomi žmogiškųjų išteklių poreikiai
◻
Pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti žmogiškųjų išteklių nenaudojama.
X
Pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti žmogiškieji ištekliai naudojami taip:
Sąmatą surašyti etatų vienetais
Metai
|
2021
|
2022
|
2023
|
2024
|
2025
|
2026
|
2027
|
• Etatų plano pareigybės (pareigūnai ir laikinieji darbuotojai)
|
Komisijos būstinė ir atstovybės
|
4
|
4
|
4
|
4
|
4
|
4
|
4
|
Delegacijos
|
|
|
|
|
|
|
|
Moksliniai tyrimai
|
|
|
|
|
|
|
|
• Išorės darbuotojai (etatų vienetais): CA, LA, SNE, INT ir JES
7 išlaidų kategorija
|
Finansuojama pagal daugiametės finansinės programos 7 IŠLAIDŲ KATEGORIJĄ
|
– būstinėje
|
|
|
|
|
|
|
|
|
– delegacijose
|
|
|
|
|
|
|
|
Finansuojama iš programos paketo lėšų
|
– būstinėje
|
2
|
2
|
2
|
2
|
2
|
2
|
2
|
|
– delegacijose
|
|
|
|
|
|
|
|
Moksliniai tyrimai
|
|
|
|
|
|
|
|
Kita (nurodyti)
|
|
|
|
|
|
|
|
IŠ VISO
|
6
|
6
|
6
|
6
|
6
|
6
|
6
|
Žmogiškųjų išteklių poreikiai bus tenkinami panaudojant GD darbuotojus, jau paskirtus priemonei valdyti ir (arba) perskirstytus generaliniame direktorate, ir prireikus finansuojami iš papildomų lėšų, kurios atsakingam GD gali būti skiriamos pagal metinę asignavimų skyrimo procedūrą ir atsižvelgiant į biudžeto apribojimus.
Vykdytinų užduočių aprašymas:
Pareigūnai ir laikinieji darbuotojai
|
– Komisijos nuomonės dėl bendrojo programavimo dokumento rengimas;
– Komisijos stebėtojo pozicijos EIT valdybos posėdžiuose rengimas;
– Komisijos sprendimo dėl EIT valdybos narių skyrimo rengimas;
– bendrasis koordinavimas su kitomis Komisijos tarnybomis, koordinavimas ir derinimas su kitomis ES iniciatyvomis, visų pirma su programa „Europos horizontas“;
– Komisijos pozicijos EIT suinteresuotųjų subjektų platformoje rengimas;
– Komisijos pozicijos valstybių narių atstovų grupėje rengimas;
– kasmetinių EIT ir ŽIB bei Komisijos tarnybų posėdžių organizavimas;
– tolesni veiksmai, susiję su kvietimais teikti paraiškas naujoms ŽIB steigti;
– EIT stebėsena ir vertinimas;
– EIT žyma pažymėtos programos atitikties veiksmams, kurių imtasi Aukštojo mokslo erdvėje, garantija;
– užduotys, susijusios su pasirengimu Komisijos strateginio planavimo ir programavimo ciklo procesams (metinės veiklos ataskaitos ir pan.) ir biudžeto valdymu;
– tolesni veiksmai, susiję su vidaus audito struktūros (VAS), Vidaus audito tarnybos (VAT) ir Europos Audito Rūmų (EAR) auditais;
|
Išorės darbuotojai
|
– pagalba rengiant Komisijos nuomonę dėl bendrojo programavimo dokumento;
– pagalba vykdant bendrąjį koordinavimą su kitomis Komisijos tarnybomis, koordinavimą ir derinimą su kitomis ES iniciatyvomis, ypač su programa „Europos horizontas“;
– pagalba rengiant Komisijos poziciją EIT suinteresuotųjų subjektų platformoje;
– pagalba rengiant Komisijos poziciją valstybių narių atstovų grupėje;
– pagalba organizuojant kasmetinius EIT ir ŽIB bei Komisijos tarnybų posėdžius;
– tolesni veiksmai, susiję su kvietimais teikti paraiškas naujoms ŽIB steigti;
– pagalba rengiant EIT žyma pažymėtos programos atitikties veiksmams, kurių imtasi Aukštojo mokslo erdvėje, garantiją;
– pagalba rengiantis Komisijos strateginio planavimo ir programavimo ciklo procesams (metinės veiklos ataskaitos ir pan.) ir biudžetui;
– pagalba vykdant tolesnius su auditais (VAS, VAT ir EAR) susijusius veiksmus.
|
3.2.2.2
Numatomi žmogiškųjų išteklių poreikiai Europos inovacijų ir technologijos institute (EIT)
Sąmatą surašyti etatų vienetais
EIT (Budapešte)
|
2021 m.
|
2022 m.
|
2023 m.
|
2024 m.
|
2025 m.
|
2026 m.
|
2027 m.
|
Komisijos pareigūnai
|
|
|
|
|
|
|
|
iš jų AD
|
|
|
|
|
|
|
|
iš jų AST
|
|
|
|
|
|
|
|
Iš jų AST-SC
|
|
|
|
|
|
|
|
Laikinieji darbuotojai
|
|
|
|
|
|
|
|
iš jų AD
|
40
|
40
|
40
|
40
|
40
|
40
|
40
|
iš jų AST
|
5
|
5
|
5
|
5
|
5
|
5
|
5
|
Iš jų AST-SC
|
|
|
|
|
|
|
|
Sutartininkai
|
23
|
23
|
23
|
23
|
23
|
23
|
23
|
Deleguotieji nacionaliniai ekspertai
|
2
|
2
|
2
|
2
|
2
|
2
|
2
|
Iš viso
|
70
|
70
|
70
|
70
|
70
|
70
|
70
|
Vykdytinų užduočių aprašymas:
Pareigūnai ir laikinieji darbuotojai
|
– EIT biudžetas, planavimas ir ataskaitų teikimas;
– EIT supaprastinimo darbotvarkė;
– pasirengimas naujoms ŽIB skyrimo ir atrankos bangoms;
– koordinavimas ir derinimas su kitomis ES iniciatyvomis, ypač su programa „Europos horizontas“;
– EIT suinteresuotųjų subjektų platforma;
– valstybių narių atstovų grupė;
– pasirengimas EIT valdybos ir vykdomojo komiteto posėdžiams;
– EIT ir ŽIB posėdžių ir klausymų organizavimas;
– esamų ŽIB įtvirtinimas;
– ŽIB ir EIT koordinuojamos veiklos stebėsena ir vertinimas;
– EIT poveikis dalijantis žiniomis, vykdant sklaidą, informavimo veiklą ir tarptautinę veiklą;
– EIT koordinuojamos veiklos rengimas ir valdymas;
– ŽIB bendradarbiavimo ir sąveikos skatinimas;
– ŽIB vykdomos švietimo veiklos rengimas ir koordinavimas;
– EIT įgyvendinimas ir komunikacija;
– kvietimų teikti paraiškas dėl ŽIB skelbimas ir atitinkami tolesni veiksmai;
– auditų (Vidaus audito tarnybos, vidaus audito struktūros ir Europos Audito Rūmų) valdymas.
|
Išorės darbuotojai
|
– pagalba rengiantis naujoms ŽIB skyrimo ir atrankos bangoms;
– pagalba įgyvendinant EIT Verslumo ir švietimo darbotvarkę;
– pagalba EIT suinteresuotųjų subjektų platformai;
– pagalba valstybių narių atstovų grupei;
– pagalba EIT valdybos ir vykdomojo komitetui;
– pagalba rengiant EIT žyma pažymėtos programos atitikties veiksmams, kurių imtasi Aukštojo mokslo erdvėje, garantiją;
– pagalba įgyvendinant EIT komunikaciją; – pagalba valdant EIT koordinuojamą veiklą;
– pagalba vykdant ŽIB ir EIT koordinuojamos veiklos stebėseną ir vertinimą.
|
3.2.3.
Trečiųjų šalių įnašai
Pasiūlyme (iniciatyvoje):
◻
nenumatyta bendro su trečiosiomis šalimis finansavimo
X numatytas trečiųjų šalių bendras finansavimas apskaičiuojamas taip:
Asignavimai mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)
Metai
|
2021
|
2022
|
2023
|
2024
|
2025
|
2026
|
2027
|
IŠ VISO
|
Nurodyti bendrą finansavimą teikiančią įstaigą
|
|
|
|
|
|
|
|
|
IŠ VISO bendrai finansuojamų asignavimų
|
p. m.
|
p. m.
|
p. m.
|
p. m.
|
p. m.
|
p. m.
|
p. m.
|
p. m.
|
3.3.
Numatomas poveikis pajamoms
◻
Pasiūlymas (iniciatyva) neturi finansinio poveikio pajamoms.
X
Pasiūlymas (iniciatyva) turi finansinį poveikį:
◻
nuosaviems ištekliams
X
kitoms pajamoms
nurodyti, jei pajamos priskirtos išlaidų eilutėms ◻
mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)
Biudžeto pajamų eilutė
|
Pasiūlymo (iniciatyvos) poveikis
|
|
2021 m.
|
2022 m.
|
2023 m.
|
2024 m.
|
2025 m.
|
2026 m.
|
2027 m.
|
6013 punktas
|
p. m.
|
p. m.
|
p. m.
|
p. m.
|
p. m.
|
p. m.
|
p. m.
|
Asignuotųjų pajamų atveju nurodyti biudžeto išlaidų eilutę (-es), kuriai (-oms) daromas poveikis.
01.02XX Asignavimai iš trečiųjų šalių įnašų
Kitos pastabos (pvz., poveikio pajamoms apskaičiavimo metodas (formulė) arba kita informacija).
Trečiosios šalys gali prisidėti prie programos pagal asociacijos susitarimus. Asociacijos susitarimuose su kiekviena šalimi bus nustatytos finansinio įnašo dydžio nustatymo sąlygos, kuriomis užtikrinama, kad būtų automatiškai ištaisomas reikšmingas disbalansas, palyginti su suma, kurią dalyvaudami Programoje gauna asocijuotojoje šalyje įsisteigę subjektai, atsižvelgiant į Programos valdymo išlaidas.