EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018PC0386

Pasiūlymas EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTAS dėl ES kovos su sukčiavimu programos

COM/2018/386 final - 2018/0211 (COD)

Briuselis, 2018 05 30

COM(2018) 386 final

2018/0211(COD)

Pasiūlymas

EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTAS

dėl ES kovos su sukčiavimu programos

{SWD(2018) 294 final}


AIŠKINAMASIS MEMORANDUMAS

1.PASIŪLYMO APLINKYBĖS

Rengiant kitą daugiametę finansinę programą (toliau – DFP) turėtų būti nustatyta programa, skirta ES finansinių interesų apsaugai ir muitinių tarpusavio administracinei pagalbai remti.

Pagal 2016 m. Finansinio reglamento 30 straipsnio 4 dalį atliktas naujosios programos ex ante vertinimas (tarnybų darbinio dokumento forma).

Šiame pasiūlyme nustatyta taikymo diena – nuo 2021 m. sausio 1 d. Pasiūlymas teikiamas 27 valstybių narių Sąjungai, atsižvelgiant į 2017 m. kovo 29 d. Europos Vadovų Tarybos gautą Jungtinės Karalystės pranešimą dėl jos ketinimo išstoti iš ES ir Euratomo remiantis Europos Sąjungos sutarties 50 straipsniu.

Pagrindimas ir tikslai

Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 325 straipsnyje valstybėms narėms ir ES nustatyta bendra pareiga apsaugoti ES finansinius interesus. SESV 33 straipsnyje nustatyta, kad turi būti gerinamas valstybių narių tarpusavio ir jų bei Komisijos bendradarbiavimas muitinių darbo srityje. Vykdant ankstesnius Sąjungos daugiamečius biudžetus buvo taikomos priemonės, kuriomis buvo siekiama remti valstybių narių ir visos Sąjungos pastangas užkirsti kelią Sąjungos finansiniams interesams kenkiančiam sukčiavimui ir kovoti su juo, taip pat remti tarpusavio administracinę pagalbą ir bendradarbiavimą muitinės bei žemės ūkio reikalų srityse. Šios priemonės: i) išlaidų programa „Hercule III“ 1 , pagal kurią remiama kova su Sąjungos finansiniams interesams kenkiančiu sukčiavimu, korupcija ir kita neteisėta veikla; ii) Kovos su sukčiavimu informacinė sistema (AFIS), kuri grindžiama operatyvine veikla, iš esmės vykdoma naudojantis muitinei skirtomis IT taikomosiomis programomis, veikiančiomis Komisijos valdomos bendros informacinės sistemos pagrindu ir sukurtomis užduotims, kurios Komisijai pavestos Reglamentu (EB) Nr. 515/97 2 , vykdyti; iii) Pažeidimų valdymo sistema (angl. Irregularity Management System, IMS) – saugių elektroninių ryšių priemonė, kuria valstybėms narėms sudaromos geresnės sąlygos vykdyti pareigą pranešti apie nustatytus pažeidimus, įskaitant sukčiavimą, ir padedama tuos pažeidimus valdyti ir analizuoti. Nors finansinį šių priemonių poveikį sunku įvertinti kiekybiškai, joms padedant į ES biudžetą sugrąžinamos didelės lėšų sumos. Pavyzdžiui, programos „Hercule“ lėšomis buvo finansuojamas automatinės stebėjimo priemonės (IT priemonės, skirtos prekybos srautų anomalijoms aptikti) kūrimas. Šia priemone buvo naudojamasi vykdant keletą muitinės operacijų, ji labai pravertė nustatant stambaus sukčiavimo, kai nurodoma per maža vertė, schemas, kurios buvo taikomos importuojant tekstilę ir avalynę iš trečiųjų valstybių.

Patirtis liudija, kad Sąjungos finansiniams interesams poveikį daro tiek sukčiavimas, tiek pažeidimai. Iš ES finansinių interesų apsaugos metinės ataskaitos 3 kasmet matyti, kad, nors tokių pažeidimų, be kita ko, sukčiavimo, lygis svyruoja, Sąjunga turi imtis veiksmų. Be to, kita daugiametė finansinė programa (DFP) bus įgyvendinama vykstant dideliems pokyčiams, susijusiems su Sąjungos finansinių interesų apsaugos teisėkūros ir institucine sistema, visų pirma bus steigiama Europos prokuratūra ir įgyvendinama 2017 m. liepos 5 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2017/1371 dėl kovos su Sąjungos finansiniams interesams kenkiančiu sukčiavimu baudžiamosios teisės priemonėmis (FIA direktyva) 4 .

Biudžeto vykdymo požiūriu IMS yra operatyvinė veikla, o ne finansavimo programa. Vykdyti IMS veiklą Komisijai pavesta sektorių teisės aktais. IMS būtina tinkamai prižiūrėti ir plėtoti, kad valstybės narės galėtų vykdyti savo pareigą teikti pranešimus ir teikti Komisijai būtinus duomenis, kad ji galėtų analizuoti pagrindinius laimėjimus nustatant su Sąjungos biudžetu susijusius pažeidimus, įskaitant sukčiavimą, pasidalijamojo valdymo ir pasirengimo narystei srityse, ir pranešant apie juos.

AFIS, kaip ir IMS, biudžeto vykdymo požiūriu yra operatyvinė veikla. Būtinybė muitinėms tarpusavyje teikti administracinę pagalbą ir bendradarbiauti su Komisija tebėra didelė, visų pirma atsižvelgiant į tai, kad nusikalstamos grupuotės tampa vis sumanesnės, o kovojant su sukčiavimu kyla vis naujų uždavinių.

ES kovos su sukčiavimu programa didžia dalimi atkartos programą „Hercule III“ ir ją kai kuriais aspektais patobulins, kaip antai bus suteikiama galimybė finansuoti naujas iniciatyvas (pvz., susijusias su duomenų analize), taip pat derinti programą „Hercule III“ ir AFIS bei IMS finansavimo pagrindą. Be to, ši programa visapusiškai išnaudos naujojo Finansinio reglamento teikiamas galimybes. ES kovos su sukčiavimo programa užtikrins Sąjungos paramos, teikiamos valstybių narių ir Komisijos veiklai, vykdomai siekiant apsaugoti Sąjungos finansinius interesus ir remti valstybių narių tarpusavio administracinę pagalbą ir jų bei Komisijos bendradarbiavimą muitinės ir žemės ūkio reikalų srityse.

ES kovos su sukčiavimu programa taip pat bus gerinama ir racionalizuojama dabartinė Sąjungos parama veiklai, kuria siekiama apsaugoti Sąjungos finansinius interesus, ir tarpusavio administracinei pagalbai muitinės reikalų srityje, be to, bus išnaudojama įvairių esamų veiksmų sąveika ir užtikrinamas jų tarpusavio lankstumas.

Programos bendrieji tikslai bus šie:

(1)Europos Sąjungos finansinių interesų apsauga;

(2)valstybių narių administracinių institucijų tarpusavio pagalbos ir jų bei Komisijos bendradarbiavimo rėmimas, siekiant užtikrinti teisingą muitinės ir žemės ūkio teisės aktų taikymą.

Iš bendrųjų tikslų tiesiogiai išplaukia trejopi programos konkretūs tikslai:

(1)Sąjungos finansiniams interesams kenkiančio sukčiavimo, korupcijos ir kitos neteisėtos veiklos prevencija ir kova su jais;

(2)pranešimų apie pažeidimus, įskaitant sukčiavimą, susijusius su pasidalijamojo valdymo ir pasirengimo narystei paramos lėšomis iš Sąjungos biudžeto, rėmimas;

(3)tarpusavio administracinei pagalbai muitinės bei žemės ūkio reikalų srityse skirtų informacijos keitimosi priemonių ir paramos operatyvinei veiklai teikimas.

Suderinamumas su galiojančiomis politikos nuostatomis

Sąjungos finansinių interesų apsaugą reglamentuoja keletas Sąjungos lygmens teisės aktų, visų pirma: Reglamentas (ES, Euratomas) Nr. 883/2013 5 dėl Europos kovos su sukčiavimu tarnybos (OLAF) atliekamų tyrimų ir Reglamentas (EB) Nr. 515/97 dėl tarpusavio administracinės pagalbos muitinės ir žemės ūkio reikalų srityse, vieni naujesnių – Reglamentas (ES) 1939/2017 6 , kuriuo įgyvendinamas tvirtesnis bendradarbiavimas Europos prokuratūros įsteigimo srityje, ir FIA direktyva. Nuostatos dėl Sąjungos finansinių interesų apsaugos taip pat įtvirtintos sektorių teisės aktuose. Pagal ES kovos su sukčiavimu programą valstybėms narėms ir susijusioms Sąjungos įstaigoms bus teikiama parama, kuri padės joms geriau apsaugoti Sąjungos finansinius interesus. Pagal šią programą turėtų būti remiamos pirmiau minėtos politikos priemonės.

Kalbant apie muitinių darbo sritį, ES kovos su sukčiavimu programos komponentas AFIS toliau apims Komisijai Reglamentu (EB) Nr. 515/97 pavestą vykdyti veiklą. Kitas programos komponentas, IMS, apims Komisijai sektorių teisės aktais pavestą vykdyti veiklą.

Suderinamumas su kitomis Sąjungos politikos sritimis

Siekiant remti gerai veikiančią muitų sąjungą, be kita ko, teikti muitinėms paramą tikrinimo įrangai įsigyti, pagal naująją daugiametę finansinę programą bus sukurta nauja Muitinio tikrinimo įrangos priemonė. ES kovos su sukčiavimu programa ir Muitinio tikrinimo įrangos programa papildys viena kitą, kadangi pagal kiekvieną jų muitinėms bus teikiama skirtinga parama: ES kovos su sukčiavimu programa bus remiamas, be kita ko, muitinėms ir ne muitinės institucijoms skirtos įrangos, be kita ko, smulkios muitinių įrangos, kurios konkreti paskirtis – apsaugoti Sąjungos finansinius interesus, įsigijimas, o naujoji Muitinio tikrinimo įrangos programa bus skirta stambesnės muitinių įrangos, kuri leistų valstybėse narėse labiau suvienodinti muitinį tikrinimą, įsigijimui finansuoti.

Pavyzdžiui, ES kovos su sukčiavimu programos sričiai galėtų būti priskiriama toliau nurodytų rūšių įranga, nesidubliuojanti su įranga, kuri gali būti įsigyjama pagal Muitinio tikrinimo įrangos priemonę: skaitmeninės ekspertizės įranga, stebėsenos įranga, sekimo įranga, kovai su cigarečių kontrabanda skirtos priemonės, kaip antai tarnybiniai šunys. Be to, kitaip nei Muitinio tikrinimo įrangos priemonės atveju, pagal ES kovos su sukčiavimu programą bus galima teikti paramą ne muitinės institucijoms, pvz., mokesčių administratoriams, teisminėms institucijoms, policijos inspekcijoms ir pasienio policijai, ministerijoms, įvairioms tyrimo įstaigoms, kovos su korupcija įstaigoms ir kt.

Kitose Sąjungos politikos srityse, kaip antai teisingumo, muitų ir vidaus reikalų, ir atitinkamomis tų sričių programomis bus sprendžiami konkretūs tų sričių klausimai, susiję su Sąjungos finansinių interesų apsauga. Tos programos ir ES kovos su sukčiavimu programa neturėtų sutapti. Kaip išvengti ES kovos su sukčiavimu programos ir tokių sričių, kaip teisingumo, muitų ir vidaus reikalų, atitinkamų programų dubliavimosi, ir kaip siekti tų programų sąveikos bus nagrinėjama rengiant metines darbo programas.

2.TEISINIS PAGRINDAS, SUBSIDIARUMO IR PROPORCINGUMO PRINCIPAI

Teisinis pagrindas

ES kovos su sukčiavimu programos teisinis pagrindas apims SESV 325 straipsnį, kuriame valstybėms narėms ir Sąjungai nustatoma bendra pareiga apsaugoti ES finansinius interesus, ir SESV 33 straipsnį dėl bendradarbiavimo muitinių darbo srityje, atsižvelgiant į tai, kad Reglamentas (EB) Nr. 515/97, kuriame nustatyti pagal ES kovos su sukčiavimu programos AFIS komponentą finansuojami veiklos aspektai, yra grindžiamas SESV 33 straipsniu (be to, kad remiamasi SESV 325 straipsniu)| 7 .

Subsidiarumas

Su Sąjungos biudžetu susiję pažeidimai, įskaitant sukčiavimą, yra Sąjungos mastu paplitęs reiškinys, neapsiribojantis atskira valstybe nare. Tai ypač akivaizdu, kai sukčiavimas yra tarpvalstybinis išlaidų požiūriu arba, pajamų požiūriu, tais atvejais, kai siekiant išvengti muitų nurodoma per maža importuojamų prekių vertė ir taip daromas tiesioginis poveikis Sąjungos tradiciniams nuosaviems ištekliams.

Kalbant apie ES kovos su sukčiavimu programos komponentą „Hercule“, Sąjungos lygmens intervencinė priemonė, kuria siekiama apsaugoti Sąjungos finansinius interesus, yra pagrįsta subsidiarumo principu, jei ja palengvinamas Sąjungos ir valstybių narių arba valstybių narių tarpusavio bendradarbiavimas nemažinant valstybių narių atsakomybės (pavyzdžiui, už jų pačių konkrečių kovos su sukčiavimu sistemų kūrimą ir įgyvendinimą). Pagal šią iniciatyvą teikiama parama padės gerinti tarpvalstybinį bendradarbiavimą.

Komponento AFIS teikiama Sąjungos pridėtinė vertė susijusi su jo teikiamomis galimybėmis (visų pirma renkant duomenis ir naudojantis prieiga prie jų), kurių nacionaliniu lygmeniu nebūtų, taip pat su tuo, kad AFIS palengvina tinkamą nacionalinių muitinių funkcijų atlikimą ir bendradarbiavimą su Komisija.

IMS yra vienintelė Sąjungos lygmens duomenų bazė, kurioje pagal Sąjungos veiksmų sritį ir pagal valstybę narę apibendrinama informacija, pranešama apie pažeidimus, įskaitant sukčiavimą, pasidalijamojo valdymo ir pasirengimo narystei finansavimo srityse. Ši duomenų bazė suteikia galimybę atlikti įvairią analizę ir sudaro sąlygas kurti faktais pagrįstą Sąjungos kovos su sukčiavimu politiką. Papildoma tokio Sąjungos masto vaizdo nauda – galimybė atpažinti bendrus pavojus ir modelius, nustatyti ir taikyti bendrus kovos su sukčiavimu metodus, siekiant veiksmingai ir tinkamai apsaugoti Sąjungos finansinius interesus.

Be to, veikla pagal ES kovos su sukčiavimu programos komponentus AFIS ir IMS vykdoma Sąjungos lygmeniu, kaip numatyta atitinkamuose Sąjungos teisės aktuose, kurie, savo ruožtu, atitinka proporcingumo principą.

Proporcingumo principas

Pagal ES kovos su sukčiavimu programos komponentą „Hercule“ valstybėms narėms teikiama tikslinė parama vykdyti pareigą apsaugoti Sąjungos finansinius interesus. Jis apsiriboja tuo, kas būtina siūlomiems tikslams pasiekti, ir todėl atitinka proporcingumo principą.

Programos komponentai AFIS ir IMS susiję tik su finansiniais įsipareigojimais, kurie Komisijai nustatyti antriniais teisės aktais, ir nėra susiję su AFIS ir IMS veiklos aspektais. Šiuo atžvilgiu jie atitinka proporcingumo principą.

Priemonės pasirinkimas

Ankstesnės programos „Hercule“ teisinis pagrindas (Reglamentas (ES) Nr. 250/2014) nustos galioti 2020 m. pabaigoje. Todėl, siekiant užtikrinti Sąjungos paramos, teikiamos Komisijos ir valstybių narių veiklai siekiant remti kovą su sukčiavimu, tęstinumą, ES kovos su sukčiavimu programą reikės nustatyti nauju reglamentu. Priėmus ES kovos su sukčiavimu programą, jos komponentą „Hercule“ bus galima derinti su AFIS ir IMS finansavimo pagrindu, siekiant vykdyti racionalizaciją ir ištirti operatyvinės, administracinės ir biudžeto sąveikos galimybes.

3.RETROSPEKTYVINIO VERTINIMO, KONSULTACIJŲ SU SUINTERESUOTOSIOMIS ŠALIMIS IR POVEIKIO VERTINIMO REZULTATAI

Galiojančių teisės aktų retrospektyvinis vertinimas / tinkamumo patikrinimas

Programa „Hercule“ per pastaruosius kelerius metus buvo įvertinta du kartus. 2015 m. gegužės mėn. 8 Komisija patvirtino ir Europos Parlamentui bei Tarybai perdavė programos „Hercule II“ (2007–2013 m.) vertinimo ex post ataskaitą. 2018 m. sausio mėn. pradžioje 9 buvo patvirtinta Komisijos atlikta programos „Hercule III“ laikotarpio vidurio (nuo 2014 m. sausio 1 d. iki 2017 m. birželio mėn., programos septynerių metų laikotarpio pirmosios pusės) vertinimo ataskaita. Atlikus šį vertinimą nustatyta, kad programa „Hercule III“ didžiąja dalimi atliko savo misiją apsaugoti Sąjungos finansinius interesus. Todėl programa buvo įvertinta kaip veiksminga. Programa pasirodė esanti tinkama, tačiau reikėtų apsvarstyti galimybę išplėsti jos veiklos tikslus; mechanizmai, būtini jos suderinamumui užtikrinti, yra įdiegti. Be to, buvo patvirtinta, kad programa apskritai buvo veiksminga. Per vertinimą pasiūlyta atlikti tam tikrų patobulinimų, kad būtų palengvinta našta, atsirandanti paraiškų teikimo ir ataskaitų teikimo metu. Tuo tikslu Komisija pradėjo naudoti programos dotacijos paraiškų elektroninę teikimo, tvarkymo ir valdymo sistemą. Sąjungos mastu tokia programa turi akivaizdžią pridėtinę vertę, o šios programos veikla yra tvari.

AFIS ir IMS nereikia vertinti per atitinkamus vertinimo ciklus, nes jos nėra finansinės programos. Tačiau, siekiant įvertinti tų sistemų veikimą vykdant susijusią operatyvinę veiklą, galima atsižvelgti į tam tikrus rodiklius 10 . Be to, Komisija reguliariai rengia AFIS tyrimo ataskaitas. Iš naujausių ataskaitų matyti, kad daugiau kaip 80 % valstybių narių, kurios naudojasi AFIS, yra patenkintos įvairių AFIS taikomųjų programų funkcijomis ir veikimu, taip pat AFIS tematika organizuojamais mokymais.

Specialiojoje ataskaitoje Nr. 19/2017 dėl importo procedūrų Europos Audito Rūmai (EAR) priėjo prie išvados, kad tam tikros AFIS taikomosios programos yra veiksmingos priemonės, padedančios nustatyti galimus sukčiavimo atvejus, susijusius su neteisingai nurodyta kilme ir nurodyta per maža verte / per maža sąskaitos faktūros verte. Jos taip pat gali praversti nustatant muitų nepriemokos dydį 11 . Toje pačioje specialiojoje ataskaitoje EAR taip pat nurodė, kad nepanaudotos visos ES priemonių ir programų, skirtų padėti muitinėms keistis informacija ir gerinti bendradarbiavimą, galimybės. Be to, ataskaitoje prieita prie išvados, kad kai kuriomis AFIS muitinės informacinėmis sistemomis naudojamasi nepakankamai. EAR specialiosiose ataskaitose Nr. 10/2015 ir 24/2016 pateikta rekomendacijų dėl IMS.

Daugiau informacijos apie dabartinių programų retrospektyvinį vertinimą pateikta ex ante vertinimo, kuris pridedamas prie pasiūlymo dėl teisėkūros procedūra priimamo akto, 1.2 skirsnyje.

Konsultacijos su suinteresuotosiomis šalimis

2018 m. kovo 13 d. Komisija organizavo vienos dienos seminarą su suinteresuotosiomis šalimis iš valstybių narių (jame dalyvavo daugiausia kovos su sukčiavimu koordinavimo tarnybų ir muitinių atstovai), per kurį buvo siekiama aptarti būsimos programos veiklos galimybes. Per konsultacijas patvirtinta, kad būtina teikti tęstinę paramą Sąjungos kovos su sukčiavimu programos forma. Ex ante vertinimo 2 priede pateiktos apibendrintos šių tikslinių konsultacijų su suinteresuotosiomis šalimis išvados.

Be to, Komisija organizavo atviras viešas konsultacijas dėl būsimų sektorių teisės aktų, kurie bus pridedami prie pasiūlymo dėl DFP po 2020 m. Atsiliepimų, kuriuose pasisakyta dėl aspektų, susijusių su ES kovos su sukčiavimu programa, sulaukta labai mažai.

Nepriklausomas tyrimas

Kaip reikalaujama pagal Reglamentą (ES) Nr. 250/2014, programos „Hercule III“ veiklos vertinimą atliko išorės rangovas. Rangovo parengtame nepriklausomame tyrime 12 pateiktas nuodugnus programos „Hercule III“ laikotarpio vidurio vertinimas ir tam tikrų minčių dėl galimų būsimų programos uždavinių ir veiklos, visų pirma valstybių narių tarpvalstybinio bendradarbiavimo ir bendradarbiavimo su Sąjungai nepriklausančiais partneriais srityse, taip pat siekiant spręsti problemas, susijusias su naujais technologijų pokyčiais. Jame taip pat nustatyta, kad tik keli veiksmai buvo susiję su darbuotojų mainais tarp nacionalinių administracijos įstaigų, dar keli – su tarptautiniu dalyvavimu.

Poveikio vertinimas

Atsižvelgiant į tai, kad ES kovos su sukčiavimu programa yra esamų iniciatyvų („Hercule“, AFIS ir IMS) tęsinys su tam tikrais pakeitimais, taip pat atsižvelgiant į programos struktūrą ir riboto dydžio biudžetą, buvo laikomasi nuomonės, kad poveikio vertinimo nebūtina atlikti. Vietoj jo tarnybų darbinio dokumento forma pateikiamas pagal 2016 m. Finansinio reglamento 30 straipsnio 4 dalį atliktas ex ante vertinimas.

Supaprastinimas

Programa „Hercule III“, AFIS operatyvinė veikla ir IMS pranešimų sistema vertingu indėliu prisideda prie Sąjungos finansinių interesų apsaugos ir tarpusavio administracinės pagalbos muitinių veiklos srityje. ES kovos su sukčiavimu programa suteiks galimybę šias tris priemones finansuoti pagal vieną programą, kurios privalumas yra tai, kad kiekvienas tų komponentų toliau teiks specializuotą paslaugą, dėl kurios buvo sukurtas, o kartu bus sudarytos sąlygos vykdyti racionalizaciją ir kurti sąveiką, taip pat mažinti administracinę naštą ir paprastinti valdymą.

4.POVEIKIS BIUDŽETUI

ES kovos su sukčiavimu programos įgyvendinimo 2021–2027 m. finansinis paketas yra 181 207 000 EUR dabartinėmis kainomis.

Detalus išteklių, įskaitant mokėjimų asignavimų ir būtinų žmogiškųjų ir administracinių išteklių, paskirstymas per metus nurodytas prie šio pasiūlymo pridedamoje finansinėje teisės akto pasiūlymo pažymoje.

5.KITI ELEMENTAI

Įgyvendinimo planai ir stebėsena, vertinimas ir ataskaitų teikimo tvarka

Reglamento dėl ES kovos su sukčiavimu programos projekte nustatyti šie trys pagrindiniai rodikliai, susiję su programos konkrečiais tikslais:

(1)parama vykdant Sąjungos finansiniams interesams kenkiančio sukčiavimo, korupcijos ir kitos neteisėtos veiklos prevenciją ir kovojant su jais, vertinama atsižvelgiant į:

·pasitenkinimo pagal programą organizuojamos ir (bendrai) finansuojamos veiklos lygį;

·kiekvienais programos metais paramą gaunančių valstybių narių procentinę dalį;

(2)naudotojų pasitenkinimo Pažeidimų valdymo sistema lygį;

(3)suteiktos tarpusavio pagalbos informacijos kiekį ir su tarpusavio pagalba susijusių veiksmų, kuriems buvo skirta parama, skaičių.

Remiantis 2016 m. balandžio 13 d. Tarpinstitucinio susitarimo 13 22 ir 23 punktais, kai trys institucijos patvirtina, kad galiojančių teisės aktų ir vykdomos politikos vertinimai turėtų būti tolesnių veiksmų pasirinkimo poveikio vertinimų pagrindas, Komisija atlieka tarpinį ir galutinį vertinimą. Remiantis programos rodikliais ir siektinomis reikšmėmis per tokį vertinimą įvertinamas programos poveikis ir išsamiai išanalizuojama, kiek programa yra tinkama, efektyvi, veiksminga, ar ji teikia pakankamai ES pridėtinės vertės ir dera su ES politika kitose srityse. Siekiant nustatyti problemas ar galimybes toliau tobulinti veiksmus arba jų įgyvendinimo rezultatus, atliekant vertinimą bus nagrinėjama įgyta patirtis. Vertinimų išvados ir pastabos bus teikiamos Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui, Regionų komitetui ir Europos Audito Rūmams.

Išsamus konkrečių pasiūlymo nuostatų paaiškinimas

Reglamento I skyriuje nustatyti pagrindiniai ES kovos su sukčiavimu programos parametrai kitos DFP 2021–2027 m. laikotarpiu, be kita ko, programos apimtis ir jos finansinis paketas, paskirstytas trims programoms komponentams („Hercule“, AFIS ir IMS). Be to, I skyriuje nustatomos trečiųjų valstybių dalyvavimo programoje sąlygos. Programos įgyvendinimo aspektu I skyriuje daugiausia remiamasi Finansiniu reglamentu. Reglamento I priede pateiktas preliminarus sąrašas, kuriame nurodytos pagal programą dengiamos su AFIS susijusios išlaidos.

II skyriuje nustatyta programos įgyvendinimo skiriant dotacijas tvarka, visų pirma susijusi su galimais dotacijų gavėjais. Dotacijų gavėjai gali būti ir kurios nors iš toliau nurodytų valstybių institucijos, kurios gali padėti siekti programos tikslų: valstybės narės arba su ja susijusios užjūrio šalies ar teritorijos, programos asocijuotosios trečiosios valstybės arba kitos darbo programoje nurodytos trečiosios valstybės.

III skyriuje išdėstytos nuostatos, susijusios su programos programavimo, stebėsenos ir vertinimo aspektais. Konkrečiau, šiame skyriuje nustatomi rodikliai ir ataskaitų teikimo būdai, taip pat tarpinio vertinimo tvarka. Jame taip pat nustatomi Komisijos įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus konkrečiai apibrėžtais tikslais.

IV skyriuje apibūdinamos pereinamojo laikotarpio ir baigiamosios nuostatos, taip pat nustatyta, kad panaikinamas „Hercule III“ reglamentas ir Reglamente (EB) Nr. 515/97 nustatytos AFIS finansavimo nuostatos.

2018/0211 (COD)

Pasiūlymas

EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTAS

dėl ES kovos su sukčiavimu programos

EUROPOS PARLAMENTAS IR EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

atsižvelgdami į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo, ypač į jos 33 ir 325 straipsnius,

atsižvelgdami į Europos Komisijos pasiūlymą,

teisėkūros procedūra priimamo akto projektą perdavus nacionaliniams parlamentams,

atsižvelgdami į Audito Rūmų nuomonę ( 14 ),

laikydamiesi įprastos teisėkūros procedūros,

kadangi:

(1)Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 325 straipsnyje reikalaujama, kad Sąjunga ir valstybės narės kovotų su Sąjungos finansiniams interesams kenkiančiu sukčiavimu, korupcija ir kita neteisėta veikla. Sąjunga turėtų remti šiose srityse vykdomą veiklą;

(2)ankstesnė parama tokiai veiklai, teikta pagal Europos Parlamento ir Tarybos sprendimą Nr. 804/2004/EB 15 (programa „Hercule“), kuris buvo iš dalies pakeistas ir kurio galiojimas buvo pratęstas Europos Parlamento ir Tarybos sprendimu Nr. 878/2007/EB 16 (programa „Hercule II“) ir kuris buvo panaikintas ir pakeistas Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) Nr. 250/2014 17 (programa „Hercule III“), leido sustiprinti Sąjungos ir valstybių narių veiklą kovojant su Sąjungos finansiniams interesams kenkiančiu sukčiavimu, korupcija ir kita neteisėta veikla;

(3)Europos žemės ūkio garantijų fondui ir Europos žemės ūkio fondui kaimo plėtrai 18 , Europos regioninės plėtros fondui, Europos socialiniam fondui, Sanglaudos fondui, Europos jūrų reikalų ir žuvininkystės fondui 19 , Prieglobsčio, migracijos ir integracijos fondui ir policijos bendradarbiavimo, nusikalstamumo prevencijos, kovos su juo ir krizių valdymo finansinės paramos priemonei 20 , Europos pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims fondui 21 ir pasirengimo narystei paramai 22 skirtuose sektorių teisės aktuose nustatytas reikalavimas 2014–2020 m. programavimo laikotarpiu ir vėliau teikti paramą valstybėms narėms, šalims kandidatėms ir potencialioms šalims kandidatėms per Pažeidimų valdymo sistemą (IMS) pranešant apie Sąjungos finansiniams interesams kenkiančius pažeidimus ir sukčiavimą. IMS yra saugių elektroninių ryšių priemonė, kuria valstybėms narėms, šalims kandidatėms ir potencialioms šalims kandidatėms sudaromos geresnės sąlygos vykdyti pareigą pranešti apie nustatytus pažeidimus ir padedama tuos pažeidimus valdyti ir analizuoti;

(4)Tarybos reglamente (EB) Nr. 515/97 23 ir Tarybos sprendime 2009/917/TVR 24 nustatyta, kad Sąjunga turi remti valstybių narių administracinių institucijų tarpusavio pagalbą ir jų bei Komisijos bendradarbiavimą, siekdama užtikrinti teisingą muitinės ir žemės ūkio teisės aktų taikymą;

(5)ta parama teikiama įvairiai operatyvinei veiklai. Ši veikla vykdoma ir per Kovos su sukčiavimu informacinę sistemą (AFIS) – informacinių technologijų platformą, kurią sudaro taikomosios programos, veikiančios Komisijos valdomos bendros informacinės sistemos pagrindu. AFIS platformoje veikia ir IMS. Siekiant užtikrinti tokios sistemos tvarumą, būtinas stabilus ir nuspėjamas daugiametis jos finansavimas;

(6)siekiant didinti sąveiką, biudžeto lankstumą ir supaprastinti valdymą, Sąjungos parama Sąjungos finansinių interesų apsaugos, pranešimų apie pažeidimus, tarpusavio administracinės pagalbos ir bendradarbiavimo muitinės ir žemės ūkio klausimais srityse turėtų būti racionalizuota ir teikiama pagal vieną programą – ES kovos su sukčiavimu programą (toliau – Programa);

(7)tuo tikslu Programoje derinamas komponentas, pagrįstas programa „Hercule“, komponentas, kuriuo užtikrinamas IMS finansavimas, ir komponentas, pagal kurį finansuojama veikla, kurią Komisijai pavesta vykdyti pagal Reglamentą (EB) Nr. 515/97, įskaitant AFIS platformą;

(8)AFIS platforma apima keletą informacinių sistemų, be kita ko, Muitinės informacinę sistemą (MIS). MIS yra automatizuota informacinė sistema, kurios paskirtis – padėti valstybėms narėms vykdyti operacijų, kuriomis pažeidžiami muitinės ar žemės ūkio srities teisės aktai, prevenciją, jas tirti ir už jas patraukti baudžiamojon atsakomybėn, greičiau platinant informaciją ir taip didinant valstybių narių muitinių administracijų bendradarbiavimo ir kontrolės procedūrų efektyvumą. MIS leidžia tiek administracinio, tiek policijos bendradarbiavimo bylas tvarkyti naudojantis bendra infrastruktūra. Administracinio bendradarbiavimo tikslais MIS teisinis pagrindas yra Reglamentas (EB) Nr. 515/97, priimtas remiantis Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 33 ir 325 straipsniais. Policijos bendradarbiavimo tikslais MIS teisinis pagrindas yra Sprendimas Nr. 2009/917/TVR, priimtas remiantis Europos Sąjungos sutarties 30 straipsnio 1 dalies a punktu ir 34 straipsnio 2 dalies c punktu. Atskirti MIS policijos bendradarbiavimo ir administracinio bendradarbiavimo rėmimo funkcijas nėra techninės galimybės, nes jos abi atliekamos remiantis viena bendra informacinių technologijų sistema. Atsižvelgiant į tai, kad pati MIS yra tik viena iš keleto AFIS pagrindu veikiančių informacinių sistemų, o MIS policijos bendradarbiavimo bylų skaičius yra mažesnis už administracinio bendradarbiavimo bylų skaičių, galima laikyti, kad AFIS policijos bendradarbiavimo rėmimo funkcija papildo administracinio bendradarbiavimo rėmimo funkciją;

(9)šiame reglamente nustatomas viso Programos laikotarpio finansinis paketas, kuris Europos Parlamentui ir Tarybai yra svarbiausias orientacinis dydis metinės biudžeto sudarymo procedūros metu, kaip apibrėžta [nuoroda turės būti atitinkamai atnaujinta atsižvelgiant į naująjį tarpinstitucinį susitarimą: 2013 m. gruodžio 2 d. Europos Parlamento, Tarybos ir Komisijos tarpinstitucinio susitarimo dėl biudžetinės drausmės, bendradarbiavimo biudžeto klausimais ir patikimo finansų valdymo 25 17 punkte];

(10)šiam reglamentui taikomos Europos Parlamento ir Tarybos pagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 322 straipsnį priimtos horizontaliosios finansinės taisyklės. Šios taisyklės nustatytos Finansiniame reglamente, jos visų pirma apibrėžia biudžeto sudarymo ir vykdymo (dotacijų, viešųjų pirkimų, apdovanojimų, netiesioginio vykdymo) procedūrą ir numato su finansais susijusių asmenų atsakomybės kontrolę. Pagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 322 straipsnį priimtos taisyklės yra susijusios ir su Sąjungos biudžeto apsauga esant visuotinių teisinės valstybės principo taikymo valstybėse narėse trūkumų, kadangi teisinės valstybės principo laikymasis yra viena esminių patikimo finansų valdymo ir veiksmingo ES finansavimo prielaidų;

(11)šiame reglamente nustatytos finansavimo rūšys ir įgyvendinimo būdai turėtų būti pasirenkami remiantis tuo, ar jais galima pasiekti konkrečių veiksmų tikslų ir rezultatų, atsižvelgiant visų pirma į kontrolės išlaidas, administracinę naštą ir numatomą reikalavimų nesilaikymo riziką. Be kita ko, turėtų būti apsvarstyta galimybė naudoti fiksuotąsias sumas, finansavimą taikant fiksuotąją normą ir vieneto įkainius, taip pat Finansinio reglamento 125 straipsnio 1 dalyje nurodytą su išlaidomis nesusijusį finansavimą;

(12)siekiant pagal Programą užtikrinti visos veiklos, kurią vykdyti Komisijai pavesta pagal Reglamentą (EB) Nr. 515/97, be kita ko, AFIS platformos, finansavimo tęstinumą, I priede pateikiamas preliminarus finansuotinos veiklos sąrašas;

(13)įsigyjant įrangą pagal Sąjungos priemonę, kuria teikiama finansinė parama muitinio tikrinimo įrangai įsigyti 26 , gali būti prisidedama prie kovos su ES finansiniams interesams kenkiančiu sukčiavimu. Tiek taikant Sąjungos priemonę, kuria teikiama finansinė parama muitinio tikrinimo įrangai įsigyti, tiek įgyvendinant Programą būtina užtikrinti, kad Sąjungos parama nesidubliuotų. Parama pagal Programą iš esmės turėtų būti skirta įsigyti tokių rūšių įrangai, kuri nepatenka į Sąjungos priemonės, kuria teikiama finansinė parama muitinio tikrinimo įrangai įsigyti, taikymo sritį, arba įrangai, kurios gavėjos būtų kitos institucijos, nei pagal Sąjungos priemonę, kuria teikiama finansinė parama muitinio tikrinimo įrangai įsigyti. Užtikrinti, kad būtų išvengta dubliavimosi, visų pirma turi būti siekiama rengiant metines darbo programas;

(14)Programoje turėtų būti leidžiama dalyvauti Europos laisvosios prekybos asociacijos (ELPA) šalims, kurios yra Europos ekonominės erdvės (EEE) narės. Joje taip pat turėtų būti leidžiama dalyvauti stojančiosioms šalims, šalims kandidatėms, potencialioms šalims kandidatėms ir šalims, kurioms taikoma Europos kaimynystės politika, pagal tų šalių dalyvavimo Sąjungos programose bendruosius principus ir sąlygas, nustatytus atitinkamuose bendruosiuose susitarimuose ir Asociacijos tarybos sprendimuose arba panašiuose susitarimuose. Be to, Programoje turėtų būti leidžiama dalyvauti kitoms trečiosioms valstybėms, su sąlyga, kad jos sudarys konkretų susitarimą dėl jų dalyvavimo Sąjungos programose;

(15)atsižvelgiant į programų „Hercule“ ankstesnių vertinimų rezultatus ir siekiant sustiprinti Programą, trečiojoje valstybėje, kuri nėra asocijuotoji Programos valstybė, įsisteigusiems teisės subjektams turėtų būti leidžiama dalyvauti Programoje išimties tvarka nereikalaujant, kad jie padengtų savo dalyvavimo išlaidas;

(16)Programa turėtų būti įgyvendinama atsižvelgiant į rekomendacijas ir priemones, išvardytas 2013 m. birželio 6 d. Komisijos komunikate „Kovos su cigarečių kontrabanda ir kitokia neteisėta prekyba tabako gaminiais stiprinimas. Visapusė ES strategija“ 27 , taip pat 2017 m. gegužės 12 d. šio komunikato įgyvendinimo pažangos ataskaitoje 28 ;

(17)2016 m. Sąjunga ratifikavo Pasaulio sveikatos organizacijos Tabako kontrolės pagrindų konvencijos Protokolą dėl neteisėtos prekybos tabako gaminiais panaikinimo (toliau – protokolas). Šis protokolas turėtų padėti apsaugoti Sąjungos finansinius interesus, kiek tai susiję su kova su tarpvalstybine neteisėta prekyba tabako gaminiais, dėl kurios prarandama pajamų. Be to, pagal Programą turėtų būti remiamas Pasaulio sveikatos organizacijos Tabako kontrolės pagrindų konvencijos sekretoriato funkcijų, susijusių su tuo protokolu, vykdymas. Pagal Programą turėtų būti remiama ir kita sekretoriato organizuojama veikla, susijusi su kova su tarpvalstybine neteisėta prekyba tabako gaminiais;

(18)pagal Finansinį reglamentą, Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES, Euratomas) Nr. 883/2013 29 , Tarybos reglamentą (Euratomas, EB) Nr. 2988/95 30 , Tarybos reglamentą (Euratomas, EB) Nr. 2185/96 31 ir Tarybos reglamentą (ES) 2017/1939 32 Sąjungos finansiniai interesai turi būti ginami proporcingomis priemonėmis, įskaitant pažeidimų ir sukčiavimo prevenciją, nustatymą, ištaisymą ir tyrimą, prarastų, nepagrįstai išmokėtų ar neteisingai panaudotų lėšų susigrąžinimą ir, jei reikia, administracinių sankcijų skyrimą. Visų pirma pagal Reglamentą (ES, Euratomas) Nr. 883/2013 ir Reglamentą (Euratomas, EB) Nr. 2185/96 Europos kovos su sukčiavimu tarnyba (OLAF) gali atlikti administracinius tyrimus, įskaitant patikrinimus ir inspektavimus vietoje, siekdama nustatyti, ar nebūta sukčiavimo, korupcijos ar kitos neteisėtos veiklos atvejų, kenkiančių Sąjungos finansiniams interesams. Pagal Reglamentą (ES) 2017/1939 Europos prokuratūra gali tirti Sąjungos finansiniams interesams kenkiantį sukčiavimą ir kitas nusikalstamas veikas, kaip nustatyta Europos Parlamento ir Tarybos direktyvoje (ES) 2017/1371 33 , ir vykdyti baudžiamąjį persekiojimą. Pagal Finansinį reglamentą bet kuris asmuo arba subjektas, gaunantis Sąjungos lėšas, turi visapusiškai bendradarbiauti siekdamas apsaugoti Sąjungos finansinius interesus, suteikti būtinas teises ir prieigą Komisijai, OLAF, Europos prokuratūrai ir Europos Audito Rūmams ir užtikrinti, kad visos Sąjungos lėšų naudojimo procese dalyvaujančios trečiosios šalys suteiktų lygiavertes teises;

(19)trečiosios valstybės, kurios yra EEE narės, Sąjungos programose gali dalyvauti vykdydamos bendradarbiavimą pagal EEE susitarimą, kuriame numatoma, kad programos įgyvendinamos priėmus sprendimą pagal tą susitarimą. Be to, trečiosios valstybės gali dalyvauti remdamosi kitomis teisinėmis priemonėmis. Šiame reglamente turėtų būti nustatyta konkreti nuostata dėl būtinų teisių ir prieigos, kurių reikia atsakingam leidimus suteikiančiam pareigūnui, OLAF ir Europos Audito Rūmams, kad jie galėtų visapusiškai vykdyti savo atitinkamus įgaliojimus, suteikimo;

(20)

(21)remiantis [nuoroda turės būti atitinkamai atnaujinta atsižvelgiant į naująjį UŠT sprendimą: pagal Tarybos sprendimo 2013/755/ES 34 94 straipsnį užjūrio šalyse bei teritorijose (toliau – UŠT) įsisteigę asmenys ir subjektai atitinka reikalavimus gauti finansavimą, atsižvelgiant į Programos taisykles ir tikslus bei galimas priemones, taikomas valstybei narei, su kuria atitinkama užjūrio šalis ar teritorija yra susijusi;

(22)remiantis 2016 m. balandžio 13 d. Tarpinstitucinio susitarimo dėl geresnės teisėkūros 22 ir 23 punktais 35 , šią Programą būtina vertinti remiantis informacija, surinkta nustačius tam tikrus stebėsenos reikalavimus, kartu vengiant pernelyg didelio reguliavimo ir administracinės naštos, visų pirma valstybėms narėms. Kai tinkama, tokie reikalavimai gali apimti išmatuojamus rodiklius, naudojamus kaip Programos poveikio vietoje vertinimo pagrindas;

(23)pagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 290 straipsnį Komisijai turėtų būti deleguoti įgaliojimai parengti Programos stebėsenos ir vertinimo sistemos nuostatas. Ypač svarbu, kad atlikdama parengiamąjį darbą Komisija tinkamai konsultuotųsi, taip pat ir su ekspertais, ir kad tos konsultacijos būtų vykdomos vadovaujantis 2016 m. balandžio 13 d. Tarpinstituciniame susitarime dėl geresnės teisėkūros nustatytais principais. Visų pirma siekiant užtikrinti vienodas galimybes dalyvauti atliekant su deleguotaisiais aktais susijusį parengiamąjį darbą, Europos Parlamentas ir Taryba visus dokumentus gauna tuo pačiu metu kaip ir valstybių narių ekspertai, o jų ekspertams sistemingai suteikiama galimybė dalyvauti Komisijos ekspertų grupių, kurios atlieka su deleguotaisiais aktais susijusį parengiamąjį darbą, posėdžiuose;

(24)Reglamento (EB) Nr. 515/97 42a straipsnio 1 ir 2 dalyse nustatytas AFIS finansavimo teisinis pagrindas. Šiuo reglamentu turėtų būti pakeistas tas teisinis pagrindas ir nustatytas naujas pagrindas. Todėl Reglamento (EB) Nr. 515/97 42a straipsnio 1 ir 2 dalis reikėtų išbraukti;

(25)Reglamentas (ES) Nr. 250/2014, kuriuo nustatoma programa „Hercule III“, apėmė laikotarpį nuo 2014 m. sausio 1 d. iki 2020 m. gruodžio 31 d. Šiame reglamente numatyta tęsti programos „Hercule III“ įgyvendinimą nuo 2021 m. sausio 1 d. Todėl Reglamentas (ES) Nr. 250/2014 turėtų būti panaikintas,

PRIĖMĖ ŠĮ REGLAMENTĄ:

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

1 straipsnis

Dalykas

Šiuo reglamentu nustatoma ES kovos su sukčiavimu programa (toliau – Programa).

Jame nustatomi Programos tikslai, 2021–2027 m. biudžetas, Sąjungos finansavimo formos ir tokio finansavimo teikimo taisyklės.

2 straipsnis

Programos tikslai

1.Bendrieji Programos tikslai:

(a)Sąjungos finansinių interesų apsauga;

(b)valstybių narių administracinių institucijų tarpusavio pagalbos ir jų bei Komisijos bendradarbiavimo rėmimas, siekiant užtikrinti teisingą muitinės ir žemės ūkio teisės aktų taikymą.

2.Konkretūs Programos tikslai:

(a)Europos Sąjungos finansiniams interesams kenkiančio sukčiavimo, korupcijos ir kitos neteisėtos veiklos prevencija ir kova su jais;

(b)pranešimų apie pažeidimus, įskaitant sukčiavimą, susijusius su pasidalijamojo valdymo ir pasirengimo narystei paramos lėšomis iš Sąjungos biudžeto, rėmimas;

(c)tarpusavio administracinei pagalbai muitinės bei žemės ūkio reikalų srityse skirtų informacijos keitimosi priemonių ir paramos operatyvinei veiklai teikimas.

3 straipsnis

Biudžetas

1.Programos įgyvendinimo 2021–2027 m. finansinis paketas yra 181,207 mln. EUR dabartinėmis kainomis.

2.1 dalyje nurodyta suma preliminariai paskirstoma taip:

(a)2 straipsnio 2 dalies a punkte nurodytam tikslui – 114,207 mln. EUR;

(b)2 straipsnio 2 dalies b punkte nurodytam tikslui – 7 mln. EUR;

(c)2 straipsnio 2 dalies c punkte nurodytam tikslui – 60 mln. EUR.

3.1 dalyje nurodyta suma gali būti panaudota teikiant Programai įgyvendinti skirtą techninę ir administracinę paramą, kaip antai parengiamąją, stebėsenos, kontrolės, audito ir vertinimo veiklą, įskaitant institucines informacinių technologijų sistemas.

4 straipsnis

Programos asocijuotosios trečiosios valstybės

Programoje gali dalyvauti šios trečiosios valstybės:

(a)Europos laisvosios prekybos asociacijos (ELPA) narės, kurios yra Europos ekonominės erdvės (EEE) narės, EEE susitarime nustatytomis sąlygomis;

(b)stojančiosios šalys, šalys kandidatės ir potencialios šalys kandidatės pagal tų šalių dalyvavimo Sąjungos programose bendruosius principus ir sąlygas, nustatytus atitinkamuose bendruosiuose susitarimuose ir Asociacijos tarybos sprendimuose arba panašiuose susitarimuose, taip pat Sąjungos ir tų šalių susitarimuose nustatytomis konkrečiomis sąlygomis;

(c)šalys, kurioms taikoma Europos kaimynystės politika, pagal tų šalių dalyvavimo Sąjungos programose bendruosius principus ir sąlygas, nustatytus atitinkamuose bendruosiuose susitarimuose ir Asociacijos tarybos sprendimuose arba panašiuose susitarimuose, taip pat Sąjungos ir tų šalių susitarimuose nustatytomis konkrečiomis sąlygomis;

(d)kitos trečiosios valstybės konkrečiame susitarime dėl tos trečiosios valstybės dalyvavimo bet kurioje Sąjungos programoje nustatytomis sąlygomis, jeigu tuo susitarimu

(a)užtikrinama sąžininga Sąjungos programose dalyvaujančios trečiosios valstybės įnašų ir gaunamos naudos pusiausvyra;

(b)nustatomos dalyvavimo programose sąlygos, įskaitant atskiroms programoms skirtų finansinių įnašų ir administravimo išlaidų apskaičiavimą. Pagal Finansinio reglamento [21 straipsnio 5 dalį] šie įnašai sudaro asignuotąsias pajamas;

(c)trečiajai valstybei nesuteikiama teisės priimti sprendimus programų atžvilgiu;

(d)garantuojamos Sąjungos teisės užtikrinti patikimą finansų valdymą ir apsaugoti Sąjungos finansinius interesus.

5 straipsnis

Sąjungos finansavimas ir jo formos

1.Programa įgyvendinama taikant tiesioginio valdymo principą, laikantis Finansinio reglamento, arba kartu su Finansinio reglamento 62 straipsnio 1 dalies c punkte nurodytomis įstaigomis, taikant netiesioginio valdymo principą.

2.Pagal Programą gali būti teikiamas bet kurios Finansiniame reglamente nustatytos formos finansavimas, visų pirma skiriamos dotacijos ir vykdomi viešieji pirkimai, taip pat kompensuojamos kelionės ir pragyvenimo išlaidos, kaip nurodyta Finansinio reglamento 238 straipsnyje.

3.Pagal Programą gali būti teikiamas finansavimas veiksmams, vykdomiems pagal Reglamentą (EB) Nr. 515/97, visų pirma siekiant padengti I priede pateiktame preliminariame sąraše nurodytų rūšių išlaidas.

4.Jei veiksmas, kuriam teikiama parama, apima įrangos įsigijimą, kai tinkama, Komisija nustato koordinavimo mechanizmą, kuriuo užtikrinamas visos įrangos, kuri įsigyjama su Sąjungos programų parama, veiksmingumas ir sąveika.

6 straipsnis

Sąjungos finansinių interesų apsauga

Kai trečioji valstybė dalyvauja Programoje remdamasi pagal tarptautinį susitarimą priimtu sprendimu arba kita teisine priemone, ji suteikia būtinas teises ir prieigą, kurių reikia atsakingam leidimus suteikiančiam pareigūnui, Europos kovos su sukčiavimu tarnybai ir Europos Audito Rūmams, kad jie galėtų visapusiškai vykdyti savo atitinkamus įgaliojimus. Europos kovos su sukčiavimu tarnybos atveju tokios teisės apima teisę atlikti tyrimus, įskaitant patikrinimus ir inspektavimus vietoje, numatytus Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES, Euratomas) Nr. 883/2013 dėl Europos kovos su sukčiavimu tarnybos atliekamų tyrimų.

II SKYRIUS

DOTACIJOS

7 straipsnis

Programos dotacijos skiriamos ir valdomos pagal Finansinio reglamento VIII antraštinę dalį. 

8 straipsnis

Reikalavimus atitinkantys veiksmai

Reikalavimus gauti finansavimą atitinka tik tie veiksmai, kuriais siekiama 2 straipsnyje nurodytų tikslų.

9 straipsnis

Reikalavimus atitinkantys subjektai

1.Be Finansinio reglamento 197 straipsnyje nustatytų kriterijų, taikomi 2 dalyje nustatyti tinkamumo finansuoti kriterijai.

2.Reikalavimus atitinka šie subjektai:

(a)valdžios institucijos, kurios gali padėti pasiekti kurį nors iš 2 straipsnyje nurodytų tikslų ir kurios yra įsisteigusios bet kurioje iš šių šalių:

(a)valstybėje narėje arba su ja susijusioje užjūrio šalyje ar teritorijoje;

(b)Programos asocijuotojoje trečiojoje valstybėje;

(c)darbo programoje nurodytoje trečiojoje valstybėje, laikantis 3 dalyje nustatytų sąlygų;

(b)mokslinių tyrimų bei švietimo institutai ir pelno nesiekiantys subjektai, kurie gali padėti pasiekti 2 straipsnyje nurodytus tikslus, su sąlyga, kad jie buvo įsteigti ir bent vienus metus vykdė veiklą valstybėje narėje, Programos asocijuotojoje trečiojoje valstybėje ar darbo programoje nurodytoje trečiojoje valstybėje, laikantis 3 dalyje nustatytų sąlygų.

(c)teisės subjektai, įsteigti pagal Sąjungos teisę, ar tarptautinės organizacijos.

3.Trečiojoje valstybėje, kuri nėra asocijuotoji Programos valstybė, įsisteigę 2 dalyje nurodyti subjektai išimties tvarka atitinka dalyvavimo reikalavimus, jei to reikia tam tikro veiksmo tikslams pasiekti.

4.Trečiojoje valstybėje, kuri nėra asocijuotoji Programos valstybė, įsisteigę 2 dalyje nurodyti subjektai paprastai turėtų padengti savo dalyvavimo išlaidas.

III SKYRIUS

PROGRAMAVIMAS, STEBĖSENA IR VERTINIMAS

10 straipsnis

Darbo programa

Programa įgyvendinama vykdant Finansinio reglamento 110 straipsnyje nurodytas darbo programas.

11 straipsnis

Stebėsena ir ataskaitų teikimas

1.Rodikliai, kuriais grindžiama Programos įgyvendinimo pažangos, padarytos siekiant 2 straipsnyje nustatytų bendrųjų ir konkrečių tikslų, ataskaita, pateikti II priede.

2.Siekiant užtikrinti veiksmingą Programos įgyvendinimo pažangos, padarytos siekiant jos tikslų, vertinimą Komisijai pagal 14 straipsnį suteikiami įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus, kuriais, siekiant persvarstyti ar papildyti rodiklius, jei tai būtų laikoma esant reikalinga, ir papildyti šį reglamentą nuostatomis dėl stebėsenos ir vertinimo sistemos sukūrimo, iš dalies keičiamas II priedas.

3.Atsiskaitymo už veiklą sistema užtikrinama, kad Programos įgyvendinimo ir rezultatų stebėsenos duomenys būtų renkami veiksmingai, efektyviai ir laiku. Todėl Sąjungos lėšų gavėjams ir, jei reikia, valstybėms narėms nustatomi proporcingi ataskaitų teikimo reikalavimai.

12 straipsnis

Vertinimas

1.Vertinimai atliekami laiku, kad jų rezultatus būtų galima panaudoti priimant sprendimus.

2.Tarpinis Programos vertinimas atliekamas, kai yra pakankamai informacijos apie Programos įgyvendinimą, bet praėjus ne daugiau kaip ketveriems metams nuo Programos įgyvendinimo pradžios.

3.Baigiant įgyvendinti Programą, bet praėjus ne daugiau kaip ketveriems metams nuo 1 straipsnyje nurodyto laikotarpio pabaigos, Komisija atlieka galutinį Programos vertinimą.

4.Vertinimų išvadas ir savo pastabas Komisija pateikia Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui, Regionų komitetui ir Europos Audito Rūmams.

13 straipsnis

Deleguotieji įgaliojimai

Komisijai pagal 14 straipsnį suteikiami įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus dėl 11 straipsnyje nurodytų nuostatų dėl stebėsenos ir vertinimo sistemos parengimo. 

14 straipsnis

Įgaliojimų delegavimas

1.Įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus Komisijai suteikiami šiame straipsnyje nustatytomis sąlygomis.

2.13 straipsnyje nurodyti įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus Komisijai suteikiami iki 2028 m. gruodžio 31 d.

3.Europos Parlamentas arba Taryba gali bet kada atšaukti 13 straipsnyje nurodytus deleguotuosius įgaliojimus. Sprendimu dėl įgaliojimų atšaukimo nutraukiami tame sprendime nurodyti įgaliojimai priimti deleguotuosius aktus. Sprendimas įsigalioja kitą dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje arba vėlesnę jame nurodytą dieną. Jis nedaro poveikio jau galiojančių deleguotųjų aktų galiojimui.

4.Prieš priimdama deleguotąjį aktą Komisija konsultuojasi su kiekvienos valstybės narės paskirtais ekspertais vadovaudamasi 2016 m. balandžio 13 d. Tarpinstituciniame susitarime dėl geresnės teisėkūros nustatytais principais.

5.Apie priimtą deleguotąjį aktą Komisija nedelsdama vienu metu praneša Europos Parlamentui ir Tarybai.

IV SKYRIUS

PEREINAMOJO LAIKOTARPIO IR BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

15 straipsnis

Informavimas, komunikacija ir viešinimas

1.Sąjungos lėšų gavėjai nurodo Sąjungos lėšų kilmę ir užtikrina jų matomumą (visų pirma viešindami veiksmus ir jų rezultatus) teikdami nuoseklią, veiksmingą ir proporcingą tikslinę informaciją įvairiai auditorijai, įskaitant žiniasklaidą ir visuomenę. Nurodyti Sąjungos lėšų kilmę ir užtikrinti jų matomumą nereikalaujama, jei dėl to kyla pavojus veiksmingam kovos su sukčiavimu ir muitinės operatyvinės veiklos vykdymui.

2.Komisija vykdo su Programa ir jos veiksmais bei rezultatais susijusius informavimo ir komunikacijos veiksmus. Programai skirtais finansiniais ištekliais taip pat prisidedama prie institucinės komunikacijos apie Sąjungos politikos prioritetus, susijusius su 2 straipsnyje nurodytais tikslais.

16 straipsnis

Reglamento (EB) Nr. 515/97 pakeitimai

Reglamento (EB) Nr. 515/97 42a straipsnio 1 ir 2 dalys išbraukiamos.

17 straipsnis

Panaikinimas

3.Reglamentas (ES) Nr. 250/2014 panaikinamas nuo 2021 m. sausio 1 d.

18 straipsnis

Pereinamojo laikotarpio nuostatos

1.Šis reglamentas neturi poveikio susijusių veiksmų tęsimui ar keitimui iki jų užbaigimo pagal Reglamentą (ES) Nr. 250/2014 ir Reglamento (EB) Nr. 515/97 42a straipsnį, kurie toliau taikomi tiems veiksmams tol, kol jie užbaigiami.

2.Programos finansinio paketo lėšomis taip pat gali būti finansuojamos techninės ir administracinės paramos išlaidos, būtinos užtikrinti perėjimui nuo priemonių, patvirtintų pagal Reglamentą (ES) Nr. 250/2014 ir Reglamento (EB) Nr. 515/97 42a straipsnį, prie šios Programos.

19 straipsnis

Įsigaliojimas

Šis reglamentas įsigalioja [dvidešimtą] dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

Jis taikomas nuo 2021 m. sausio 1 d.

Šis reglamentas privalomas visas ir tiesiogiai taikomas visose valstybėse narėse.

Priimta Briuselyje

Europos Parlamento vardu    Tarybos vardu

Pirmininkas    Pirmininkas

FINANSINĖ TEISĖS AKTO PASIŪLYMO PAŽYMA

1.PASIŪLYMO (INICIATYVOS) STRUKTŪRA

1.1.Pasiūlymo (iniciatyvos) pavadinimas

1.2.Atitinkama (-os) politikos sritis (-ys) (programų grupė)

1.3.Pasiūlymo (iniciatyvos) pobūdis

1.4.Pasiūlymo (iniciatyvos) pagrindas

1.5.Trukmė ir finansinis poveikis

1.6.Numatytas (-i) valdymo būdas (-ai)

2.VALDYMO PRIEMONĖS

2.1.Stebėsenos ir atskaitomybės taisyklės

2.2.Valdymo ir kontrolės sistema

2.3.Sukčiavimo ir pažeidimų prevencijos priemonės

3.NUMATOMAS PASIŪLYMO (INICIATYVOS) FINANSINIS POVEIKIS

3.1.Atitinkama (-os) daugiametės finansinės programos išlaidų kategorija (-os) ir biudžeto išlaidų eilutė (-ės)

3.2.Numatomas poveikis išlaidoms 

3.2.1.Numatomo poveikio išlaidoms santrauka

3.2.2.Numatomas poveikis administracinio pobūdžio asignavimams

3.2.3.Trečiųjų šalių įnašai

3.3.Numatomas poveikis pajamoms

FINANSINĖ TEISĖS AKTO PASIŪLYMO PAŽYMA

1.PASIŪLYMO (INICIATYVOS) STRUKTŪRA

1.1.Pasiūlymo (iniciatyvos) pavadinimas

ES kovos su sukčiavimu programa

1.2.Atitinkama (-os) politikos sritis (-ys) (programų grupė)

03 Bendroji rinka

03 03 ES kovos su sukčiavimu programa

1.3.Pasiūlymas (iniciatyva) susijęs (-usi) su:

 nauja priemone 

 nauja priemone, kuri bus priimta įgyvendinus bandomąjį projektą ir (arba) atlikus parengiamuosius veiksmus 36  

 esamos priemonės galiojimo pratęsimu 

 vienos ar daugiau priemonių sujungimu arba nukreipimu į kitą / naują priemonę 

1.4.Pasiūlymo (iniciatyvos) pagrindas

1.4.1.Trumpalaikiai arba ilgalaikiai poreikiai, įskaitant išsamų iniciatyvos įgyvendinimo pradinio etapo tvarkaraštį

SESV 325 straipsnyje reikalaujama, kad Komisija ir valstybės narės kovotų su Sąjungos finansiniams interesams kenkiančiu sukčiavimu ir kita neteisėta veikla. SESV 33 straipsnyje nustatyta, kad turi būti gerinamas valstybių narių tarpusavio ir jų bei Komisijos bendradarbiavimas muitinių darbo srityje; šis bendradarbiavimas išsamiau apibūdinamas Reglamente (EB) Nr. 515/97 dėl tarpusavio administracinės pagalbos ir vykdomas, inter alia, naudojantis AFIS platforma. Pareiga teikti pranešimus IMS nustatyta susijusiuose sektorių teisės aktuose. Atsižvelgiant į tai, pagal ES kovos su sukčiavimu programą paramos gavėjams bus teikiama parama, kuri leis jiems geriau apsaugoti ES finansinius interesus ir kuria bus remiama tarpusavio administracinė pagalba muitinės reikalų srityje.

Programa bus įgyvendama pagal metines darbo programas 2021–2027 m. laikotarpiu.

1.4.2.Sąjungos dalyvavimo pridėtinė vertė (gali būti susijusi su įvairiais veiksniais, pvz., koordinavimo nauda, teisiniu tikrumu, didesniu veiksmingumu ar papildomumu). Šiame punkte „Sąjungos dalyvavimo pridėtinė vertė“ – dalyvaujant Sąjungai užtikrinama vertė, papildanti vertę, kuri būtų užtikrinta vien valstybių narių veiksmais.

Priežastys imtis Europos lygmens veiksmų (ex ante)

Kaip matyti iš statistinių duomenų, skelbiamų metinėse kovos su sukčiavimu ataskaitose (FIA ataskaitose), ES finansiniams interesams kenkiantis sukčiavimas yra tarpvalstybinis reiškinys, pastebimas visose ES valstybėse narėse. Siekiant kovoti su sukčiavimu ir palengvinti tarpusavio administracinės pagalbos teikimą muitinės reikalų srityje, būtini koordinuoti veiksmai. Programa „Hercule“, AFIS ir IMS yra ilgalaikės priemonės, kuriomis remiama valstybių narių ir Sąjungos veikla šioje srityje. Šiuo pasiūlymu siekiama racionalizuoti toms priemonėms skirtą finansinę paramą kitos daugiametės finansinės programos laikotarpiu.

Numatoma sukurti Sąjungos pridėtinė vertė (ex post)

Numatoma, kad pagal programą bus toliau remiama valstybių narių ir Sąjungos kova su ES finansiniams interesams kenkiančiu sukčiavimu – visose valstybėse narėse bus finansuojama veikla (techninė parama ir mokymai), kuri kitu atveju nacionaliniu lygmeniu negalėtų būti vykdoma. Be to, pagal programą bus teikiamos paslaugos (AFIS ir IMS), kurios, kad būtų pasiekta jų tikslų, visoms valstybėms narėms turėtų būti teikiamos centralizuotai ir horizontaliai. Kaip buvo galima įsitikinti iš prieigos prie įvairių svarbių duomenų bazių centralizuoto pirkimo rezultatų, programa taip pat leis sutaupyti lėšų.

1.4.3.Panašios patirties išvados

„Hercule“, AFIS ir IMS yra ilgalaikės ES priemonės, padedančios kovoti su ES biudžetui žalą darančiu sukčiavimu ir pažeidimais, taip pat remti muitinių tarpusavio administracinę pagalbą ir bendradarbiavimą su Komisija. Šios priemonės buvo reguliariai vertinamos, taip pat buvo atliekami jų naudotojų pasitenkinimo tyrimai, iš kurių rezultatų akivaizdu, kad kiekviena jų teikia pridėtinę vertę.

Kalbant apie programą „Hercule“, naujausias jos vertinimas (programos „Hercule III“ laikotarpio vidurio vertinimas) apėmė ir nepriklausomą vertinimą, kuris paskelbtas 2018 m. sausio mėn. Vertinime pateikta išvada, kad programa buvo tinkama, kad veikia jos suderinamumo užtikrinimo mechanizmai, ir kad ji buvo efektyvi ir veiksminga. Taip pat buvo nustatyta, kad ES mastu tokia programa turi akivaizdžią pridėtinę vertę, o šios programos veikla iš esmės yra tvari.

AFIS, kuri grindžiama operatyvine veikla, atžvilgiu buvo atliekami naudotojų pasitenkinimo tyrimai, vidaus auditas, be to, ją vertino dalyviai (bendrų muitinės operacijų atveju). AFIS buvo vertinama teigiamai, o iš naujausių turimų duomenų matyti, kad naudotojų pasitenkinimo lygis jos funkcionalumu, veikimu ir mokymo veikla viršija 80 %. Be to, Europos Audito Rūmai (EAR) priėjo prie išvados, kad informacija apie pranešimus apie konteinerių būseną ir teisingas kainas, kurią teikia AFIS taikomosios programos (konteinerių būsenos pranešimai (KBP) ir automatinė stebėjimo priemonė) yra veiksmingos priemonės, padedančios nustatyti galimus sukčiavimo atvejus, susijusius su neteisingai nurodyta kilme ir nurodyta per maža verte / per maža sąskaitos faktūros verte.

IMS analizuojama glaudžiai bendradarbiaujant su valstybėmis narėmis, Sukčiavimo prevencijos koordinavimo patariamojo komiteto (COCOLAF) ekspertų grupėje „Atskaitomybė ir analizė“.

1.4.4.Suderinamumas ir galima sąveika su kitomis atitinkamomis priemonėmis

Programa „Hercule“ iki šiol buvo vienintelė ES programa, skirta išimtinai kovai su ES finansiniams interesams kenkiančiu sukčiavimu remti. AFIS ir IMS yra operatyvinė veikla, kuria valstybėms narėms teikiamos specializuotos paslaugos. Iš programos „Hercule“ vertinimų matyti, kad pagal šią programą teikiama apimties ir turinio požiūriu unikali parama.

Būsimu daugiametės finansinės programos laikotarpiu bus sukurta nauja Sąjungos priemonė, kuria bus teikiama finansinė parama muitinio tikrinimo įrangai įsigyti ir kurios paskirtis – padėti spręsti atitinkamas problemas muitinio tikrinimo srityje remiant muitinėms reikalingos tikrinimo įrangos įsigijimą. Naujoji priemonė papildys ES kovos su sukčiavimu programą, pagal kurią teikiama parama įrangai įsigyti bus ribotos apimties, ta parama bus siekiama apsaugoti Sąjungos finansinius interesus ir ji bus skirta muitinėms ir ne muitinės institucijoms.

1.5.Trukmė ir finansinis poveikis

 trukmė ribota

   galios nuo 2021 m. sausio 1 d. iki 2027 m. gruodžio 31 d.

   finansinis poveikis nuo 2021 iki 2027 m.

   finansinis poveikis nuo 2021 iki 2030 m. tik mokėjimų asignavimams

  trukmė neribota

įgyvendinimo pradinis laikotarpis – nuo MMMM iki MMMM,

vėliau – visuotinis taikymas.

1.6.Numatytas (-i) valdymo būdas (-ai) 37  

 Tiesioginis valdymas, vykdomas Komisijos:

padalinių, įskaitant Sąjungos delegacijų darbuotojus;

   vykdomųjų įstaigų.

 Pasidalijamasis valdymas kartu su valstybėmis narėmis.

 Netiesioginis valdymas, biudžeto vykdymo užduotis perduodant:

trečiosioms valstybėms arba jų paskirtoms įstaigoms;

tarptautinėms organizacijoms ir jų agentūroms: Tabako kontrolės pagrindų konvencijos sekretoriatui;

EIB ir Europos investicijų fondui;

įstaigoms, nurodytoms Finansinio reglamento 70 ir 71 straipsniuose;

viešosios teisės subjektams;

privatinės teisės reglamentuojamoms įstaigoms, kurioms pavesta teikti viešąsias paslaugas, jeigu jos pateikia pakankamas finansines garantijas;

valstybės narės privatinės teisės reglamentuojamoms įstaigoms, kurioms pavesta įgyvendinti viešojo ir privačiojo sektorių partnerystę ir kurios pateikia pakankamas finansines garantijas;

atitinkamame pagrindiniame akte nurodytiems asmenims, kuriems pavesta vykdyti konkrečius veiksmus BUSP srityje pagal ES sutarties V antraštinę dalį.

Jei nurodomas daugiau kaip vienas valdymo būdas, išsamią informaciją pateikti šio punkto pastabų skiltyje.

Pastabos

Ši Programa bus įgyvendinama laikantis tiesioginio valdymo principų. Tačiau neatmetama galimybė, kad konkretūs veiksmai bus įgyvendinami taikant netiesioginį valdymą Tabako kontrolės pagrindų konvencijos sekretoriato finansavimo atveju.

2.VALDYMO PRIEMONĖS

2.1.Stebėsenos ir atskaitomybės taisyklės

Nurodyti dažnumą ir sąlygas.

Programos įgyvendinimo stebėsenos ir pažangos rodikliai nurodyti reglamento projekto II priede. Rengiant metines darbo programas, finansinės paramos gavėjams bus nustatyti proporcingi ataskaitų teikimo reikalavimai.

2.2.Valdymo ir kontrolės sistema (-os)

2.2.1.Valdymo būdo (-ų), finansavimo įgyvendinimo mechanizmo (-ai), mokėjimo tvarkos ir siūlomos kontrolės sistemos pagrindimas

Šią Programą įgyvendins OLAF, laikydamasis tiesioginio valdymo principų. Tačiau neatmetama galimybė, kad konkretūs veiksmai bus įgyvendinami taikant netiesioginį valdymą Tabako kontrolės pagrindų konvencijos sekretoriato finansavimo atveju.

ES kovos su sukčiavimu programa didžia dalimi atkartos dabartinę programą „Hercule“, kuri bus derinama su AFIS ir IMS. Nustatyta, kad finansavimo įgyvendinimo mechanizmai, mokėjimo tvarka ir kontrolės priemonės yra veiksmingi ir proporcingi. Todėl jie bus toliau taikomi pagal ES kovos su sukčiavimu programą, kartu naudojantis Finansinio reglamento, kuris turėtų būti priimtas 2018 m., teikiamomis lankstumo galimybėmis (pvz., galimybėmis naudoti fiksuotąsias sumas, finansavimą taikant fiksuotąją normą ir vieneto įkainius).

Bus taikomas iš dalies decentralizuotos finansinės grandinės modelis su atsvara iš OLAF biudžeto skyriaus visiems sandoriams, išskyrus išankstinio finansavimo mokėjimus, kurie bus atliekami vadovaujantis centralizuoto valdymo tvarka.

OLAF generalinis direktorius (įgaliotasis leidimus suteikiantis pareigūnas) yra perįgaliojęs kiekvieną skyriaus vadovą ir direktorių, taigi, vadovaujantis Biudžeto vykdymo vidaus taisyklėmis, paskirtas perįgaliotasis leidimus suteikiantis pareigūnas prisiima visą atsakomybę už programos veikimą (t. y. už jos finansinį ir veiklos įgyvendinimą) ir, patikrinęs, ar pagal inicijavimo ir tikrinimo funkciją atliktos būtinos užduotys ir patikrinimai, turi priimti sprendimą dėl operacijos patvirtinimo ar atmetimo.

Dotacijų bylų ypatumai:

- Dotacijos (nuo kvietimo teikti pasiūlymus paskelbimo iki galutinio mokėjimo atlikimo) bus valdomos elektroniniu būdu per Komisijos valdymo sistemą „eGrants“.

- Dotacijos bus skiriamos viena iš supaprastintų formų, numatytų Finansiniame reglamente, kuris turėtų būti priimtas 2018 m., t. y. kaip:

   fiksuotosios sumos;

   finansavimas taikant fiksuotąją normą;

   vieneto įkainiai.

Supaprastinus dotacijų formas, OLAF atsakingi leidimus suteikiantys pareigūnai daugiau dėmesio galės skirti tinkamam veiksmo įgyvendinimui, o ne faktinėms išlaidoms.

- Standartiniuose dotacijų susitarimuose nustatytos su dotacija susijusio finansavimo ir veiklos sąlygos, be kita ko, įtrauktas kontrolės metodams skirtas skyrius.

- Priklausomai nuo įvairių kintamųjų (sutarties sumos, bylos sudėtingumo) finansų ir veiklos bylų valdytojai atliks ex post patikrinimus vietoje. Atliekant šiuos patikrinimus bus vertinama rezultatų kokybė ir finansinis poveikis.

- Bus taikoma išankstiniu finansavimu pagrįsta vienoda mokėjimo tvarka. Likusi suma bus išmokama per 60 dienų nuo galutinės ataskaitos pateikimo.

OLAF viešųjų pirkimų bylų ypatumai:

- Bus parengiamos išsamios techninės užduotys, sudarančios konkrečios sutarties pagrindą. Visose OLAF ir išorės šalies sudaromose sutartyse numatomos kovos su sukčiavimu priemonės.

- OLAF vykdys visų rezultatų kontrolę ir prižiūrės visas pagrindinio rangovo atliekamas operacijas ir teikiamas paslaugas.

- Per viešųjų pirkimų procesą dauguma užduočių bus atliekamos elektroniniu būdu per įvairias e. viešųjų pirkimų taikomąsias programas, kaip antai „eTendering“, „eSubmission“, „eInvoice“ ir kt.

Santrauka

Iš patirties įgyvendinant programą „Hercule“ (I, II ir III), taip pat iš AFIS veikimo patirties matyti, kad mokėjimo tvarka ir kontrolės priemonės veikė labai gerai ir buvo užtikrinamas Finansinio reglamento laikymasis. 

2.2.2.Informacija apie nustatytą riziką ir jai sumažinti įdiegtą (-as) vidaus kontrolės sistemą (-as)

OLAF parengė vidaus kontrolės procesus, kuriais siekiama užtikrinti, kad būtų vykdomas tinkamas rizikos, susijusios su pagrindinių sandorių teisėtumu ir tvarkingumu, valdymas atsižvelgiant į daugiametį programų pobūdį ir atitinkamų mokėjimų pobūdį.

Kontrolės tikslas – užtikrinti, kad labiausiai tikėtinas klaidų lygis neviršytų 2 % per metus.

Manoma, kad dotacijų susitarimų rizika yra nedidelė, nes maždaug 90 proc. veiksmų atveju paramos gavėjai yra valstybių narių viešojo administravimo institucijos arba teisėsaugos tarnybos.

Pagal viešųjų pirkimų procedūrą sudaromų sutarčių rizika turėtų būti laikoma maža, nes didelei daliai išlaidų teisiniu ir finansiniu požiūriu taikoma preliminarioji sutartis, kuri sudaroma vieniems metams, numatant galimybę ją tris kartus pratęsti. Šis metodas, kuris apima konferencijas, tyrimus, galbūt – mokymą skaitmeninės ekspertizės tematika, preliminariąsias sutartis, susijusias su AFIS, posėdžiais bei mokymo veikla pagal Reglamentą (EB) Nr. 515/97, bus taikomas ir ateityje.

Laikantis Komisijos reikalavimų, kasmet bus atliekamas rizikos vertinimas.

Vidaus kontrolės sistemos:

Veiklos padaliniai atsakingi už veiklos patikrinimus. OLAF tarnyboje visas bylas prieš jas patvirtinant ir perduodant tvarkyti perįgaliotajam leidimus suteikiančiam pareigūnui patikrina bent trys asmenys (du finansų ir vienas operacijų pareigūnas).

OLAF darbuotojai, kuriuos skiria leidimus suteikiantis pareigūnas finansinėms operacijoms tikrinti, parenkami pagal jų žinias, įgūdžius ir konkrečias kvalifikacijas, nurodytas diplomuose arba įrodomas atitinkama profesine patirtimi, arba įgytas išklausius atitinkamą mokymo programą. Šie darbuotojai nuolat kelia kvalifikaciją ir tobulina profesinius įgūdžius, kad laikui bėgant išlaikytų reikiamą kompetencijos lygį.

OLAF Biudžeto skyriaus finansų tikrintojai atlieka kiekvieno sandorio (dotacijų ir viešųjų pirkimų bylose), kuriam būtina gauti perįgaliotojo leidimus suteikiančio pareigūno patvirtinimą, ex ante kontrolę. Per šią ex ante kontrolę pagal kontrolinį sąrašą tikrinamas sandorių teisėtumas ir tvarkingumas. Jei pastebima klaidų ir (arba) trūkumų, kontroliniai sąrašai atnaujinami, kad apimtų nustatytą riziką.

Biudžeto skyriaus už apskaitą atsakingas pareigūnas, prižiūrimas perįgaliotojo leidimus suteikiančio pareigūno, kas mėnesį tikrina sąskaitas.

Be to, OLAF kasmet atlieka savo pagrindinių vidaus kontrolės sistemų, be kita ko, įgyvendinimo įstaigų procesų, veiksmingumo vertinimą pagal galiojančias Komisijos gaires. Atliekant vertinimą remiamasi įvairiomis stebėsenos priemonėmis ir informacijos šaltiniais, įskaitant valdymo rizikos vertinimą, praneštų išimčių, reikalavimų nesilaikymo atvejų ir vidaus kontrolės trūkumų, susijusių su per auditą nustatytais faktais, stebėseną.

2.2.3.Kontrolės išlaidų efektyvumo apskaičiavimas ir pagrindimas (kontrolės sąnaudų ir susijusių valdomų lėšų vertės santykis) ir numatomo klaidų rizikos lygio vertinimas (atliekant mokėjimą ir užbaigiant programą)

OLAF vertinimu, kontrolės išlaidos yra adekvačios, atsižvelgiant į išskirtinę OLAF, kaip tarnybos, atsakingos už kovą su sukčiavimu, padėtį, kuri įpareigoja užtikrinti griežtą kontrolę. Kontrolės tikslas – užtikrinti, kad labiausiai tikėtinas klaidų lygis neviršytų 2 % per metus.

Remdamasis svarbiausių pagrindinių viešųjų pirkimų ir kontrolės rezultatų rodiklių įvertinimu OLAF įvertino išlaidų efektyvumą ir kontrolės sistemos veiksmingumą ir padarė teigiamą išvadą.

Vertinimo nuodugnumas paprastai siekia trečią lygį, o kai kada, atlikus patikrinimą vietoje, – ketvirtą lygį.

Dotacijų atveju:

2017 m. metinėje veiklos ataskaitoje nustatyta, kad su dotacijomis susijusios kontrolės išlaidos iš viso (t. y. įskaitant finansinės ex ante ir ex post kontrolės išlaidas) siekia 7,1 % bendros susijusių sandorių sumos. Numatoma, kad 2019 m. kvietimuose teikti pasiūlymus pradėjus taikyti supaprastintas formas, kontrolės išlaidos gali dar sumažėti iki 6,3 % susijusių sandorių sumos.

Per šią kontrolę nenustatyta jokių finansinių klaidų, kurios galėjo padaryti neigiamą poveikį užtikrinimui. Vadinasi, vadovybė gavo pakankamą užtikrinimą dėl finansų valdymo ir vidaus kontrolės uždavinių įgyvendinimo.

Viešųjų pirkimų atveju:

Metinėje veiklos ataskaitoje nustatyta, kad su viešaisiais pirkimais susijusios kontrolės išlaidos siekia 1,59 % viešiesiems pirkimams skirtų lėšų.

Galima laikytis prielaidos, kad kontrolės išlaidos, susijusios su galimu Tabako kontrolės pagrindų konvencijos sekretoriato finansavimu, sieks 1,4 %.

Per ex post kontrolę nenustatyta jokių didelių finansinių klaidų, kurios galėjo padaryti neigiamą poveikį užtikrinimui.

2.3.Sukčiavimo ir pažeidimų prevencijos priemonės

Nurodyti dabartines arba numatytas prevencijos ir apsaugos priemones, pvz., išdėstytas Kovos su sukčiavimu strategijoje.

Kaip minėta šio pasiūlymo 17 konstatuojamojoje dalyje ir 6 straipsnyje, Sąjungos finansiniai interesai bus apsaugomi laikantis atitinkamų Finansinio reglamento nuostatų.

Apskritai, jau imtasi rizikos mažinimo veiksmų, dėl kurių galima pagrįstai užtikrinti, kad sukčiavimo rizika tinkamai valdoma ir jos tikimybė yra nedidelė. Atsižvelgiant į sukčiavimo rizikos vertinimą, kontrolės aplinką, galiojančias procedūras ir OLAF misiją, daugiausia dėmesio nuspręsta skirti šiems uždaviniams:

1. Palaikyti aukštą OLAF valdomų lėšų kontrolės lygį

Nors OLAF veiklos biudžetas yra nedidelis ir atliekama nedaug finansinių sandorių, šios tarnybos misija kovoti su sukčiavimu įpareigoja veikti pavyzdingai. Todėl sukčiavimo riziką OLAF riboja užtikrindama griežtą savo valdomų lėšų kontrolę.

2. Skatinti kuo didesnį OLAF darbuotojų sąžiningumą

Kovojant su sukčiavimu labai svarbu įtvirtinti darbuotojų sąžiningumą skatinančią tarnybos kultūrą. Tuo tikslu svarbu nustatyti visiems žinomas ir aiškias taisykles.

3.NUMATOMAS PASIŪLYMO (INICIATYVOS) FINANSINIS POVEIKIS

3.1.Atitinkama daugiametės finansinės programos išlaidų kategorija ir siūloma nauja biudžeto išlaidų eilutė (-ės)

Daugiametės finansinės programos išlaidų kategorija

Biudžeto eilutė

Išlaidų
rūšis

Įnašas

Numeris

[Išlaidų kategorija……………............]

DA / NDA 38 .

ELPA šalių 39

šalių kandidačių 40

trečiųjų valstybių

pagal Finansinio reglamento [21 straipsnio 2 dalies b punktą]

1

03 03 ES kovos su sukčiavimu programa

DA

TAIP

TAIP

TAIP

NE

03 03 01 ES finansiniams interesams kenkiančio sukčiavimo, korupcijos ir kitos neteisėtos veiklos prevencija ir kova su jais

DA

TAIP

TAIP

TAIP

NE

03 03 02 Pranešimų apie pažeidimus, įskaitant sukčiavimą, rėmimas

DA

TAIP

TAIP

TAIP

NE

03 03 03 Veiksmų, vykdomų pagal Reglamentą (EB) Nr. 515/97, finansavimas

DA

TAIP

TAIP

TAIP

NE

3.2.Numatomas poveikis išlaidoms

3.2.1.Numatomo poveikio išlaidoms santrauka 41  

mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)

Daugiametės finansinės programos išlaidų
kategorija

1

Bendroji rinka, inovacijos ir skaitmeninė ekonomika

2021 m.

2022 m.

2023 m.

2024 m.

2025 m.

2026 m.

2027 m.

Po 2027 m.

IŠ VISO

03 03 01 ES finansiniams interesams kenkiančio sukčiavimo, korupcijos ir kitos neteisėtos veiklos prevencija ir kova su jais

Įsipareigojimai

(1)

15,160

15,359

15,662

16,075

16,608

17,270

18,073

114,207

Mokėjimai

(2)

9,023

12,700

14,623

15,500

15,900

16,400

17,500

12,561

114,207

03 03 02 Pranešimų apie pažeidimus, įskaitant sukčiavimą, rėmimas

Įsipareigojimai

(3)

0,929

0,941

0,960

0,985

1,018

1,059

1,108

7,000

Mokėjimai

(4)

0,929

0,941

0,960

0,985

1,018

1,059

1,108

p. m.

7,000

03 03 03 Veiksmų, vykdomų pagal Reglamentą (EB) Nr. 515/97, finansavimas

Įsipareigojimai

(5)

7,964

8,069

8,228

8,445

8,725

9,073

9,495

60,000

Mokėjimai

(6)

7,566

7,665

7,817

8,023

8,289

8,620

9,020

3,000

60,000

Administracinio pobūdžio asignavimai, finansuojami iš programos paketo lėšų 42  

Įsipareigojimai = Mokėjimai

(7)

0

0

0

0

0

0

0

IŠ VISO asignavimų programos paketui

Įsipareigojimai

=1+3+5+7

24,053

24,369

24,850

25,506

26,351

27,402

28,676

181,207

Mokėjimai

=2++4+6

17,518

21,307

23,400

24,508

25,207

26,078

27,628

15,561

181,207



Daugiametės finansinės programos išlaidų
kategorija

7

„Administracinės išlaidos“

Šią dalį pildyti naudojant administracinio pobūdžio biudžeto duomenų lentelę, kuri pirmiausia bus pateikta finansinės teisės akto pasiūlymo pažymos priede (vidaus taisyklių V priede) ir įkelta į DECIDE tarnybų tarpusavio konsultacijoms.



mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)

2021 m.

2022 m.

2023 m.

2024 m.

2025 m.

2026 m.

2027 m.

Po 2027 m.

IŠ VISO

Žmogiškieji ištekliai

1,502

1,502

1,502

1,502

1,502

1,502

1,502

10,514

Kitos administracinės išlaidos

0,015

0,015

0,015

0,015

0,015

0,015

0,015

0,105

IŠ VISO asignavimų pagal daugiametės finansinės programos 7 IŠLAIDŲ KATEGORIJĄ

(Iš viso įsipareigojimų = Iš viso mokėjimų)

1,517

1,517

1,517

1,517

1,517

1,517

1,517

10,619

mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)

2021 m.

2022 m.

2023 m.

2024 m.

2025 m.

2026 m.

2027 m.

Po 2027 m.

IŠ VISO

IŠ VISO asignavimų
visose daugiametės finansinės programos
IŠLAIDŲ KATEGORIJOSE

Įsipareigojimai

25,570

25,886

26,367

27,023

27,868

28,919

30,193

191,826

Mokėjimai

25,012

25,180

23,927

24,518

25,280

26,228

27,377

25,012

191,826

3.2.2.Numatomo poveikio administracinio pobūdžio asignavimams santrauka

   Pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti administracinio pobūdžio asignavimų nenaudojama

   Pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti administracinio pobūdžio asignavimai naudojami taip:

mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)

Metai

2021 m.

2022 m.

2023 m.

2024 m.

2025 m.

2026 m.

2027 m.

IŠ VISO

Daugiametės finansinės programos
7 IŠLAIDŲ KATEGORIJA

Žmogiškieji ištekliai

1,502

1,502

1,502

1,502

1,502

1,502

1,502

10,514

Kitos administracinės išlaidos

0,015

0,015

0,015

0,015

0,015

0,015

0,015

0,105

Daugiametės finansinės programos
7 IŠLAIDŲ KATEGORIJOS tarpinė suma

1,517

1,517

1,517

1,517

1,517

1,517

1,517

10,619

Neįtraukta į daugiametės finansinės programos 43
7 IŠLAIDŲ KATEGORIJĄ

Žmogiškieji ištekliai

Kitos
administracinio pobūdžio išlaidos

Tarpinė suma,
neįtraukta į daugiametės finansinės programos
7 IŠLAIDŲ KATEGORIJĄ

IŠ VISO

1,517

1,517

1,517

1,517

1,517

1,517

1,517

10,619

Žmogiškųjų išteklių ir kitų administracinio pobūdžio išlaidų asignavimų poreikiai bus tenkinami iš GD asignavimų, jau paskirtų priemonei valdyti ir (arba) perskirstytų generaliniame direktorate, ir prireikus finansuojami iš papildomų lėšų, kurios atsakingam GD gali būti skiriamos pagal metinę lėšų skyrimo procedūrą ir atsižvelgiant į biudžeto apribojimus.



3.2.2.1.Numatomi žmogiškųjų išteklių poreikiai

   Pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti žmogiškųjų išteklių nenaudojama.

   Pasiūlymui (iniciatyvai) įgyvendinti žmogiškieji ištekliai naudojami taip:

Sąmatą surašyti etatų vienetais

Metai

2021 m.

2022 m.

2023 m.

2024 m.

2025 m.

2026 m.

2027 m.

•Etatų plano pareigybės (pareigūnai ir laikinieji darbuotojai)

Komisijos būstinė ir atstovybės

10,5

10,5

10,5

10,5

10,5

10,5

10,5

Delegacijos

Moksliniai tyrimai

Išorės darbuotojai (etatų vienetais): CA, LA, SNE, INT ir JES  44

7 išlaidų kategorija

Finansuojama pagal daugiametės finansinės programos 7 IŠLAIDŲ KATEGORIJĄ 

- būstinėje

- delegacijose

Finansuojama iš programos paketo lėšų  45

- būstinėje

- delegacijose

Moksliniai tyrimai

Kita (nurodyti)

IŠ VISO

10,5

10,5

10,5

10,5

10,5

10,5

10,5

Vykdytinų užduočių aprašymas:

Pareigūnai ir laikinieji darbuotojai

6 AD lygio pareigūnai: strateginis planavimas, stebėsena ir peržiūra

4,5 AST: tiesioginiai vadovai, veiklos ir finansinis tikrinimas

Išorės darbuotojai

Žmogiškųjų išteklių poreikiai bus tenkinami panaudojant GD darbuotojus, jau paskirtus priemonei valdyti ir (arba) perskirstytus generaliniame direktorate, ir prireikus finansuojami iš papildomų lėšų, kurios atsakingam GD gali būti skiriamos pagal metinę lėšų skyrimo procedūrą ir atsižvelgiant į biudžeto apribojimus.

3.2.3.Trečiųjų šalių įnašai

Pasiūlyme (iniciatyvoje):

   nenumatyta bendro su trečiosiomis šalimis finansavimo

   numatytas trečiųjų šalių bendras finansavimas apskaičiuojamas taip:

Asignavimai mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)

Metai

2021 m.

2022 m.

2023 m.

2024 m.

2025 m.

2026 m.

2027 m.

IŠ VISO

Nurodyti bendrą finansavimą teikiančią įstaigą 

IŠ VISO bendrai finansuojamų asignavimų

3.3.Numatomas poveikis pajamoms

   Pasiūlymas (iniciatyva) neturi finansinio poveikio pajamoms.

   Pasiūlymas (iniciatyva) turi finansinį poveikį:

   nuosaviems ištekliams

    kitoms pajamoms

Nurodyti, jei pajamos priskirtos išlaidų eilutėms    

mln. EUR (tūkstantųjų tikslumu)

Biudžeto pajamų eilutė:

Pasiūlymo (iniciatyvos) poveikis 46

2021 m.

2022 m.

2023 m.

2024 m.

2025 m.

2026 m.

2027 m.

…………. straipsnis

Asignuotųjų pajamų atveju nurodyti biudžeto išlaidų eilutę (-es), kuriai (-oms) daromas poveikis.

[…]

Kitos pastabos (pvz., poveikio pajamoms apskaičiavimo metodas (formulė) arba kita informacija).

[…]

(1)    2014 m. vasario 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 250/2014, kuriuo nustatoma programa, skirta Europos Sąjungos finansinių interesų apsaugos srities veiklai skatinti (programa „Hercule III“), ir panaikinamas Sprendimas Nr. 804/2004/EB (OL L 84, 2014 3 20, p. 6).
(2)    1997 m. kovo 13 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 515/97 dėl valstybių narių administracinių institucijų tarpusavio pagalbos ir dėl pastarųjų bei Komisijos bendradarbiavimo, siekiant užtikrinti teisingą muitinės ir žemės ūkio teisės aktų taikymą su paskutiniais pakeitimais, padarytais Reglamentu (ES) 2015/1525 (OL L 82, 1997 3 22, p. 1).
(3)    Visas FIA ataskaitas galima rasti Komisijos interneto svetainėje https://ec.europa.eu/anti-fraud/about-us/reports/communities-reports_en.
(4)    2017 m. liepos 5 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2017/1371 dėl kovos su Sąjungos finansiniams interesams kenkiančiu sukčiavimu baudžiamosios teisės priemonėmis (OL L 198, 2017 7 28, p. 29).
(5)    2013 m. rugsėjo 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES, Euratomas) Nr. 883/2013 dėl Europos kovos su sukčiavimu tarnybos (OLAF) atliekamų tyrimų ir kuriuo panaikinami Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1073/1999 ir Tarybos reglamentas (Euratomas) Nr. 1074/1999 (OL L 248, 2013 9 18, p. 1).
(6)    2017 m. spalio 12 d. Tarybos reglamentas (ES) 2017/1939, kuriuo įgyvendinamas tvirtesnis bendradarbiavimas Europos prokuratūros įsteigimo srityje; (OL C 283, 2017 10 31, p. 1).
(7)    AFIS apima veiklą, kuri ne visa patenka į SESV 325 straipsnio taikymo sritį (pvz., muitinių bendradarbiavimą, susijusį su neteisėtais gaminiais).
(8)    Komisijos ataskaita Europos Parlamentui ir Tarybai „Herkulio II programos tikslų įgyvendinimas“, COM(2015) 221 final.
(9)    Komisijos ataskaita Europos Parlamentui ir Tarybai, 2014 m. vasario 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 250/2014, kuriuo nustatoma programa, skirta Europos Sąjungos finansinių interesų apsaugos srities veiklai skatinti (programa „Hercule III“), ir panaikinamas Sprendimas Nr. 804/2004/EB, laikotarpio vidurio vertinimas, COM(2018) 3 final.
(10)    Visų pirma remiantis Komisijos metinėmis AFIS veiklos ataskaitomis (pagal Reglamento (EB) Nr. 515/97 51a straipsnį), kurios yra Komisijos ES finansinių interesų apsaugos ataskaitos (FIA ataskaitos) dalis. IMS buvo įvertinta tarnybų darbiniame dokumente „SESV 325 straipsnio įgyvendinimas valstybėse narėse“ ir „Komisijos FIA ataskaitos rekomendacijų įgyvendinimas“, kuris pridedamas prie šios ataskaitos. 2016 m. ataskaitą žr. COM (2017) 383 final ir SWD(2017) 266, 267 ir 270 final.
(11)    2017 m. gruodžio 5 d. Europos Audito Rūmų specialioji ataskaita Nr. 19/2017 „Importo procedūros: teisinės sistemos trūkumai ir neveiksmingas įgyvendinimas daro poveikį ES finansiniams interesams“.
(12)    Programos „Hercule III“ laikotarpio vidurio vertinimas, galutinė ataskaita, CEPS, Economisti Associati, CASE, wedoIT, 2017 m. (https://ec.europa.eu/anti-fraud/sites/antifraud/files/herculeiii_midterm_evaluation_en.pdf).
(13)    2016 m. balandžio 13 d. Europos Parlamento, Europos Sąjungos Tarybos ir Europos Komisijos tarpinstitucinis susitarimas dėl geresnės teisėkūros (OL L 123, 2016 5 12, p. 1).
(14)    [nuor.]
(15)    2004 m. balandžio 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos sprendimas Nr. 804/2004/EB, steigiantis Bendrijos veiksmų programą, skatinančią veiklą Bendrijos finansinių interesų apsaugos srityje (Herkulio programa) (OL L 143, 2004 4 30, p. 9).
(16)    2007 m. liepos 23 d. Europos Parlamento ir Tarybos sprendimas Nr. 878/2007/EB, iš dalies keičiantis ir pratęsiantis Sprendimą Nr. 804/2004/EB, steigiantį Bendrijos veiksmų programą, skatinančią veiklą Bendrijos finansinių interesų apsaugos srityje (Herkulio programa II) (OL L 193, 2007 7 25, p. 18).
(17)    2014 m. vasario 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 250/2014, kuriuo nustatoma programa, skirta Europos Sąjungos finansinių interesų apsaugos srities veiklai skatinti (programa „Hercule III“), ir panaikinamas Sprendimas Nr. 804/2004/EB (OL L 84, 2014 3 20, p. 6).
(18)    2015 m. liepos 8 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) 2015/1971, kuriuo Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1306/2013 papildomas specialiomis nuostatomis dėl pažeidimų, susijusių su Europos žemės ūkio garantijų fondu ir Europos žemės ūkio fondu kaimo plėtrai, ataskaitų teikimo ir kuriuo panaikinamas Komisijos reglamentas (EB) Nr. 1848/2006, ir 2015 m. liepos 8 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2015/1975, kuriuo nustatomas pranešimų apie pažeidimus, susijusius su Europos žemės ūkio garantijų fondu ir Europos žemės ūkio fondu kaimo plėtrai, dažnumas ir forma pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) Nr. 1306/2013 (OL L 293, 2015 11 10, p. 6).
(19)    2015 m. liepos 8 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) 2015/1970, kuriuo Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1303/2013 papildomas specialiomis nuostatomis dėl pažeidimų, susijusių su Europos regioninės plėtros fondu, Europos socialiniu fondu, Sanglaudos fondu ir Europos jūrų reikalų ir žuvininkystės fondu, ataskaitų teikimo, ir 2015 m. liepos 8 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2015/1974, kuriuo nustatomas pranešimų apie pažeidimus, susijusius su Europos regioninės plėtros fondu, Europos socialiniu fondu, Sanglaudos fondu ir Europos jūrų reikalų ir žuvininkystės fondu, dažnumas ir forma pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) Nr. 1303/2013 (OL L 293, 2015 11 10, p. 1).
(20)    2015 m. liepos 8 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) 2015/1973, kuriuo Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 514/2014 papildomas specialiomis nuostatomis dėl pažeidimų, susijusių su Prieglobsčio, migracijos ir integracijos fondu ir policijos bendradarbiavimo, nusikalstamumo prevencijos, kovos su juo ir krizių valdymo finansinės paramos priemone, ataskaitų teikimo; Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2015/1977, kuriuo nustatomas pranešimų apie pažeidimus, susijusius su Prieglobsčio, migracijos ir integracijos fondu ir policijos bendradarbiavimo, nusikalstamumo prevencijos, kovos su juo ir krizių valdymo finansinės paramos priemone, dažnumas ir forma pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) Nr. 514/2014 (OL L 293, 2015 11 10, p. 15).
(21)    2015 m. liepos 8 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) 2015/1972, kuriuo Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 223/2014 papildomas specialiomis nuostatomis dėl pažeidimų, susijusių su Europos pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims fondu, ataskaitų teikimo, ir 2015 m. liepos 8 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2015/1976, kuriuo nustatomas pranešimų apie pažeidimus, susijusius su Europos pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims fondu, dažnumas ir forma pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) Nr. 223/2014 (OL L 293, 2015 11 10, p. 11).
(22)    Komisijos įgyvendinimo reglamento (ES) Nr. 447/2014 dėl konkrečių Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 231/2014, kuriuo nustatoma Pasirengimo narystei paramos priemonė (PNPP II), įgyvendinimo taisyklių (OL L 132, 2014 5 3, p. 32), 16 straipsnis.
(23)    1997 m. kovo 13 d. Tarybos reglamentas (EB) Nr. 515/97 dėl valstybių narių administracinių institucijų tarpusavio pagalbos ir dėl pastarųjų bei Komisijos bendradarbiavimo, siekiant užtikrinti teisingą muitinės ir žemės ūkio teisės aktų taikymą su paskutiniais pakeitimais, padarytais Reglamentu (ES) 2015/1525 (OL L 82, 1997 3 22, p. 1).
(24)    Tarybos sprendimas 2009/917/TVR dėl informacinių technologijų naudojimo muitinės tikslais (OL L 323, 2009 12 10, p. 20).
(25)    Nuoroda turės būti atnaujinta: OL C 373, 2013 12 20, p. 1. Susitarimo tekstas pateikiamas https://eur-lex.europa.eu/legal-content/LT/TXT/?uri=CELEX:32013Q1220(01) .  
(26)    [nuor.]
(27)    COM(2013) 324 final.
(28)    COM(2017) 235 final.
(29)    2013 m. rugsėjo 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES, Euratomas) Nr. 883/2013 dėl Europos kovos su sukčiavimu tarnybos (OLAF) atliekamų tyrimų ir kuriuo panaikinami Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1073/1999 ir Tarybos reglamentas (Euratomas) Nr. 1074/1999 (OL L 248, 2013 9 18, p. 1).
(30)    OL L 312, 1995 12 23, p. 1.
(31)    1996 m. lapkričio 11 d. Tarybos reglamentas (Euratomas, EB) Nr. 2185/96 dėl Komisijos atliekamų patikrinimų ir inspektavimų vietoje siekiant apsaugoti Europos Bendrijų finansinius interesus nuo sukčiavimo ir kitų pažeidimų (OL L 292, 1996 11 15, p. 2).
(32)    2017 m. spalio 12 d. Tarybos reglamentas (ES) 2017/1939, kuriuo įgyvendinamas tvirtesnis bendradarbiavimas Europos prokuratūros įsteigimo srityje (OL L 283, 2017 10 31, p. 1).
(33)    2017 m. liepos 5 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2017/1371 dėl kovos su Sąjungos finansiniams interesams kenkiančiu sukčiavimu baudžiamosios teisės priemonėmis (OL L 198, 2017 7 28, p. 29).
(34)    2013 m. lapkričio 25 d. Tarybos sprendimas 2013/755/ES dėl užjūrio šalių bei teritorijų ir Europos Sąjungos asociacijos (Užjūrio asociacijos sprendimas) (OL L 344, 2013 12 19, p. 1).
(35)    2016 m. balandžio 13 d. Europos Parlamento, Europos Sąjungos Tarybos ir Europos Komisijos tarpinstitucinis susitarimas dėl geresnės teisėkūros (OL L 123, 2016 5 12, p. 1).
(36)    Kaip nurodyta Finansinio reglamento 58 straipsnio 2 dalies a arba b punkte.
(37)    Informacija apie valdymo būdus ir nuorodos į Finansinį reglamentą pateikiamos svetainėje „BudgWeb“ https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/EN/man/budgmanag/Pages/budgmanag.aspx  
(38)    DA – diferencijuotieji asignavimai, NDA – nediferencijuotieji asignavimai.
(39)    ELPA – Europos laisvosios prekybos asociacija.
(40)    Šalių kandidačių ir, kai taikoma, Vakarų Balkanų potencialių šalių kandidačių.
(41)    Bendra suma gali būti netiksli dėl suapvalinimo.
(42)    Techninė ir (arba) administracinė parama bei išlaidos ES programų ir (arba) veiksmų įgyvendinimui remti (buvusios BA eilutės), netiesioginiai moksliniai tyrimai, tiesioginiai moksliniai tyrimai.
(43)    Techninė ir (arba) administracinė parama bei išlaidos ES programų ir (arba) veiksmų įgyvendinimui remti (buvusios BA eilutės), netiesioginiai moksliniai tyrimai, tiesioginiai moksliniai tyrimai.
(44)    CA – sutartininkas („Contract Staff“), LA – vietinis darbuotojas („Local Staff“), SNE – deleguotasis nacionalinis ekspertas („Seconded National Expert“), INT – per agentūrą įdarbintas darbuotojas („agency staff“), JES – jaunesnysis delegacijos specialistas („Junior Professionals in Delegations“).
(45)    Neviršijant viršutinės ribos, nustatytos išorės darbuotojams, finansuojamiems iš veiklos asignavimų (buvusių BA eilučių).
(46)    Tradiciniai nuosavi ištekliai (muitai, cukraus mokesčiai) turi būti nurodomi grynosiomis sumomis, t. y. iš bendros sumos atskaičius 20 % surinkimo sąnaudų.
Top

Briuselis,2018 05 30

COM(2018) 386 final

PRIEDAI

prie

EUROPOS PARLAMENTO IR TARYBOS REGLAMENTO

dėl ES kovos su sukčiavimu programos

{SWD(2018) 294 final}


I PRIEDAS

Preliminarus išlaidų, kurios pagal Programą bus dengiamos teikiant finansavimą veiksmams, vykdomiems pagal Reglamentą (EB) Nr. 515/97, rūšių sąrašas:

a)    visos nuolatinės techninės infrastruktūros, kuria sudaromos sąlygos valstybėms narėms naudotis logistiniais, biuro kompiuterizavimo ir IT ištekliais siekiant koordinuoti bendras muitinių operacijas ir kitą operatyvinę veiklą, diegimo ir priežiūros išlaidos;

b)    kompensuojamos valstybių narių ir, kai tinkama, trečiųjų valstybių atstovų, dalyvaujančių Bendrijos misijose, Komisijos arba kartu su Komisija organizuojamose bendrose muitinių operacijose ir mokymo kursuose, ad hoc posėdžiuose ir valstybių narių įgyvendinamų administracinių tyrimų ar operatyvinių veiksmų parengiamuosiuose ir vertinimo posėdžiuose, jei jie organizuojami Komisijos ar kartu su Komisija, kelionės ir pragyvenimo išlaidos, taip pat, kai tinkama, mokamos kitos kompensacijos;

c)    kompiuterinės infrastruktūros (aparatinės įrangos), programinės įrangos bei tinklų jungčių įsigijimo, tyrimo, plėtros bei priežiūros ir susijusių gamybos, palaikymo ir mokymo paslaugų išlaidos, siekiant vykdyti Reglamente (EB) Nr. 515/97 numatytus veiksmus, visų pirma siekiant užkirsti kelią sukčiavimui ir kovoti su juo;

d)    informacijos teikimo išlaidos ir susijusių veiksmų, kuriais sudaromos sąlygos susipažinti su informacija, duomenimis ir duomenų šaltiniais, siekiant vykdyti Reglamente (EB) Nr. 515/97 numatytus veiksmus, visų pirma siekiant užkirsti kelią sukčiavimui ir kovoti su juo, išlaidos;

e)    išlaidos, susijusios su naudojimusi Muitinės informacine sistema, kuri numatyta priemonėse, priimtose pagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 87 straipsnį ir ypač pagal Sprendimą 2009/917/TVR dėl informacinių technologijų naudojimo muitinės tikslais, jei pagal tas priemones nustatyta, kad išlaidos turi būti dengiamos iš Europos Sąjungos bendrojo biudžeto;

f)    bendrojo ryšių tinklo Sąjungos komponentų, naudojamų c punkte nurodytais tikslais, įsigijimo, tyrimo, plėtros ir priežiūros išlaidos.

II PRIEDAS

PROGRAMOS STEBĖSENOS RODIKLIAI

Programa bus atidžiai stebima remiantis rodikliais, kuriais siekiama nustatyti, kokiu mastu buvo pasiekti Programos bendrieji ir konkretūs tikslai, ir sumažinti administracinę naštą ir išlaidas. Tuo tikslu bus renkami duomenys, susiję su šiais pagrindiniais rodikliais:

1 konkretus tikslas. Sąjungos finansiniams interesams kenkiančio sukčiavimo, korupcijos ir kitos neteisėtos veiklos prevencija ir kova su jais.

1 rodiklis: parama vykdant ES finansiniams interesams kenkiančio sukčiavimo, korupcijos ir kitos neteisėtos veiklos prevenciją ir kovojant su jais, vertinama atsižvelgiant į:

1.1. pasitenkinimo pagal programą organizuojamos ir (bendrai) finansuojamos veiklos lygį;

1.2. kiekvienais programos metais paramą gaunančių valstybių narių procentinę dalį.

2 konkretus tikslas. Pranešimų apie pažeidimus, įskaitant sukčiavimą, susijusius su pasidalijamojo valdymo ir pasirengimo narystei paramos lėšomis iš Sąjungos biudžeto, rėmimas.

2 rodiklis. Naudotojų pasitenkinimo Pažeidimų valdymo sistema lygis.

3 konkretus tikslas. Tarpusavio administracinei pagalbai muitinės reikalų srityje skirtų informacijos keitimosi priemonių ir paramos operatyvinei veiklai teikimas.

3 rodiklis. Suteiktos tarpusavio pagalbos informacijos kiekis ir su tarpusavio pagalba susijusių veiksmų, kuriems buvo skirta parama, skaičius.

Top