Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015TA1209(36)

Ataskaita dėl Europos policijos biuro 2014 finansinių metų metinių finansinių ataskaitų su Biuro atsakymais

OL C 409, 2015 12 9, p. 324–333 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

9.12.2015   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

C 409/324


ATASKAITA DĖL

Europos policijos biuro 2014 finansinių metų metinių finansinių ataskaitų su Biuro atsakymais

(2015/C 409/36)

ĮVADAS

1.

Hagoje įsikūręs Europos policijos biuras (toliau – Biuras, taip pat vadinamas Europolu) įsteigtas Tarybos sprendimu (2009/371/TVR) (1). Biuro tikslas – remti ir stiprinti valstybių narių policijos ir kitų teisėsaugos tarnybų veiksmus bei jų tarpusavio bendradarbiavimą užkardant ir kovojant su sunkiais nusikaltimais, susijusiais su dviem ar daugiau valstybių narių, terorizmu ir nusikalstamumo formomis, kurios kenkia Sąjungos politikoje numatytam bendram interesui (2).

PATIKINIMO PAREIŠKIMĄ PATVIRTINANTI INFORMACIJA

2.

Audito Rūmų taikomas audito metodas apima analitines audito procedūras, tiesioginį operacijų testavimą ir Biuro priežiūros ir kontrolės sistemų pagrindinių kontrolės priemonių įvertinimą. Be to, naudojami iš kitų auditorių darbų gauti įrodymai ir atliekama vadovybės pareiškimų analizė.

PATIKINIMO PAREIŠKIMAS

3.

Pagal Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 287 straipsnį Audito Rūmai auditavo:

a)

Biuro metines finansines ataskaitas, kurias sudaro 2014 m. gruodžio 31 d. pasibaigusių finansinių metų finansinės būklės ataskaitos (3) ir biudžeto vykdymo (4) ataskaitos; ir

b)

šiose finansinėse ataskaitose atspindimų operacijų teisėtumą ir tvarkingumą.

Vadovybės atsakomybė

4.

Vadovybė yra atsakinga už Biuro metinių finansinių ataskaitų rengimą ir sąžiningą jų pateikimą bei atspindimų operacijų teisėtumą ir tvarkingumą (5):

a)

Su Biuro metinėmis finansinėmis ataskaitomis susijusi vadovybės atsakomybė apima vidaus kontrolės sistemos, – susijusios su finansinės atskaitomybės, kurioje nėra reikšmingų dėl sukčiavimo ar klaidų atsiradusių iškraipymų, parengimu ir sąžiningu pateikimu, – nustatymą, taikymą ir priežiūrą; tinkamų apskaitos metodų, remiantis Komisijos apskaitos pareigūno patvirtintomis apskaitos taisyklėmis (6), pasirinkimą ir taikymą; esamomis aplinkybėmis pagrįstų apskaitinių įvertinimų atlikimą. Direktorius Biuro metines finansines ataskaitas patvirtina po to, kai jo apskaitos pareigūnas jas parengė remdamasis visa turima informacija ir pateikė su finansinėmis ataskaitomis susijusį raštą, kuriame, be kita ko, nurodo, kad jis turi pakankamą patikinimą, kad jos visais reikšmingais aspektais tikrai ir teisingai atspindi Biuro finansinę būklę.

b)

Su atspindimų operacijų teisėtumu ir tvarkingumu bei patikimo finansų valdymo atitiktimi susijusi vadovybės atsakomybė apima veiksmingos ir efektyvios vidaus kontrolės, – apimančios pakankamą priežiūrą ir tinkamas priemones, siekiant išvengti pažeidimų ir sukčiavimo bei, prireikus, teismines procedūras, susigrąžinant neteisingai išmokėtas ar panaudotas lėšas, – nustatymą, taikymą ir priežiūrą.

Auditoriaus atsakomybė

5.

Audito Rūmai, remdamiesi savo audito rezultatais, privalo pateikti Europos Parlamentui ir Tarybai (7) metinių finansinių ataskaitų patikimumo bei jose atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo patikinimo pareiškimą. Audito Rūmai savo auditą atlieka vadovaudamiesi IFAC tarptautiniais audito standartais ir etikos kodeksais bei INTOSAI tarptautiniais aukščiausiųjų audito institucijų standartais. Pagal šiuos standartus reikalaujama, kad Audito Rūmai planuotų ir atliktų auditą tokiu būdu, kad būtų gautas pakankamas patikinimas dėl to, ar Biuro metinėse finansinėse ataskaitose nėra reikšmingų iškraipymų, o jose atspindimos operacijos yra teisėtos ir tvarkingos.

6.

Atliekant auditą, taikomos procedūros, skirtos gauti audito įrodymus apie sumas ir kitą informaciją finansinėse ataskaitose bei apie jose atspindimų operacijų teisėtumą ir tvarkingumą. Procedūros pasirenkamos auditoriaus nuožiūra, remiantis dėl sukčiavimo ar klaidų atsiradusių finansinių ataskaitų reikšmingų iškraipymų ar susijusių operacijų reikšmingos neatitikties Europos Sąjungos teisinio pagrindo reikalavimams rizikos vertinimu. Atlikdamas šiuos rizikos vertinimus, auditorius atsižvelgia į visas vidaus kontrolės priemones, susijusias su finansinių ataskaitų rengimu ir sąžiningu jų pateikimu, taip pat į operacijų teisėtumui ir tvarkingumui užtikrinti įdiegtas priežiūros ir kontrolės sistemas, ir nustato esamomis aplinkybėmis tinkamas audito procedūras. Atliekant auditą taip pat įvertinamas apskaitos metodų tinkamumas, atliktų apskaitinių vertinimų pagrįstumas ir bendras finansinių ataskaitų pateikimas. Rengdami šią ataskaitą ir patikinimo pareiškimą, Audito Rūmai atsižvelgė į su Biuro metinėmis finansinėmis ataskaitomis susijusį nepriklausomo išorės auditoriaus darbą pagal Finansinio reglamento 208 straipsnio 4 dalį (8).

7.

Audito Rūmai manymu, jų patikinimo pareiškimui pagrįsti yra gauta pakankamai tinkamų audito įrodymų.

Nuomonė dėl finansinių ataskaitų patikimumo

8.

Audito Rūmų nuomone, Biuro metinėse finansinėse ataskaitose jo finansinė būklė 2014 m. gruodžio 31 d. ir su tą dieną pasibaigusiais finansiniais metais susijusių operacijų ir pinigų srautų rezultatai visais reikšmingais aspektais yra pateikti teisingai, kaip to reikalauja jo finansinis reglamentas ir Komisijos apskaitos pareigūno priimtos apskaitos taisyklės.

Nuomonė dėl finansinėse ataskaitose atspindimų operacijų teisėtumo ir tvarkingumo

9.

Audito Rūmų nuomone, 2014 m. gruodžio 31 d. pasibaigusių finansinių metų metinėse finansinėse ataskaitose atspindimos operacijos visais reikšmingais aspektais yra teisėtos ir tvarkingos.

10.

Toliau pateiktos pastabos šių Audito Rūmų nuomonių nekeičia.

PASTABOS DĖL BIUDŽETO VALDYMO

11.

2014 m. smarkiai išaugo biudžeto vykdymo lygiai, o visi įsipareigotų asignavimų perkėlimai sumažėjo iki 5,7 milijono eurų arba 6,7 % (2013 m. – 11,6 %; 2012m. – 19,6 %). Įsipareigotų asignavimų perkėlimų lygis vis dar buvo santykinai aukštas II antraštinėje dalyje (administracinės išlaidos), kur jis sudarė 1,9 milijono eurų arba 27 % (2013 m. – 3,0 milijono eurų arba 41 %). Jie daugiausia susiję su 2011 m. atidarytos Europolo būstinės priežiūra ir keitimais (1,1 milijono eurų).

12.

Iš pereitų metų perkeltų įsipareigotų asignavimų panaikinimo lygis buvo nemažas ir sudarė 22 % (2013 m. – 9 %). Panaikinimai daugiausia susiję su išorės tiekėjų teikiamų IT projektų (ypač dokumentų ir turto valdymo bei keitimosi policijos duomenimis) vėlavimais.

ATSIŽVELGIMAS Į ANKSTESNIŲ METŲ PASTABAS

13.

Taisomųjų veiksmų, atsižvelgiant į Audito Rūmų ankstesnių metų pastabas, apžvalga pateikta I priede.

Šią ataskaitą priėmė IV kolegija, vadovaujama Audito Rūmų nario Milan Martin CVIKL, 2015 m. rugsėjo 8 d. Liuksemburge įvykusiame posėdyje.

Audito Rūmų vardu

Pirmininkas

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA


(1)  OL L 121, 2009 5 15, p. 37.

(2)  II priede apibendrinta Biuro kompetencija ir veikla. Šis priedas pateiktas susipažinti.

(3)  Ją sudaro balansas ir finansinės veiklos ataskaita, pinigų srautų lentelė, grynojo turto pokyčių ataskaita, svarbių apskaitos metodų santrauka ir kiti aiškinamieji raštai.

(4)  Jas sudaro biudžeto rezultatų ataskaita ir jos priedas.

(5)  Komisijos deleguotojo reglamento (ES) Nr. 1271/2013 39 ir 50 straipsniai (OL L 328, 2013 12 7, p. 42).

(6)  Komisijos apskaitos pareigūno patvirtintos apskaitos taisyklės yra pagrįstos Tarptautinės buhalterių federacijos paskelbtais Tarptautiniais viešojo sektoriaus apskaitos standartais (TVSAS) arba, prireikus, – Tarptautinės apskaitos standartų valdybos paskelbtais Tarptautiniais apskaitos standartais (TAS)/Tarptautiniais finansinės atskaitomybės standartais (TFAS).

(7)  Reglamento (ES) Nr. 1271/2013 107 straipsnis.

(8)  Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES, Euratomas) Nr. 966/2012 (OL L 298, 2012 10 26, p. 1).


I PRIEDAS

Atsižvelgimas į ankstesnių metų pastabas

Metai

Audito Rūmų pastaba

Taisomojo veiksmo būklė

(užbaigtas/vykdomas/neįvykdytas/n.d.)

2011

Užfiksuota, kad išimtys ir nukrypimai buvo susiję su 7 % 2011 m. mokėjimų.

Vykdomas

2013

Nors per keletą metų Biuras pagerino viešųjų pirkimų procedūrų rengimą, vykdymą ir dokumentavimą, ne visi 2013 m. priimti sprendimai buvo pagrįsti pakankamai konkrečiais atrankos kriterijais, realistiškais kainos pasiūlymais ir atitiko įprastus profesinius reikalavimus. Tai padarė poveikį viešųjų pirkimų procedūrų veiksmingumui.

Vykdomas

2013

2013 m. toliau gerėjo biudžeto vykdymo lygiai, o visi įsipareigotų asignavimų perkėlimai sumažėjo iki 9,4 milijono eurų arba 11,6 % (2012 m.: 16,3 milijono eurų arba 19,6 %). Tačiau įsipareigotų asignavimų perkėlimų lygis vis dar buvo aukštas II antraštinėje dalyje (administracinės išlaidos): jis sudarė 3,0 milijono eurų arba 41 % (2012 m.: 4,2 milijono eurų arba 49 %). Jie buvo daugiausia susiję su planuotais pastato pertvarkymais pačioje metų pabaigoje (1,8 milijono eurų) ir kitomis administracinėmis išlaidomis, už kurias metų pabaigoje nebuvo gautos sąskaitos.

Nėra duomenų


II PRIEDAS

Europos policijos biuras (Haga)

Kompetencija ir veikla

Sutartyje numatytos Sąjungos kompetencijos sritys

(Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 88 straipsnis)

„Europolo misija yra remti ir stiprinti valstybių narių policijos ir kitų teisėsaugos tarnybų veiksmus bei jų tarpusavio bendradarbiavimą užkardant sunkius nusikaltimus, susijusius su dviem ar daugiau valstybių narių, terorizmu ir nusikalstamumo formomis, kurios kenkia Sąjungos politikoje numatytam bendram interesui, bei kovojant su jais“.

Biuro kompetencijos sritys

(Tarybos sprendimas 2009/371/TVR dėl Europos policijos biuro (Europolo) įsteigimo

Kompetencijos sritys

Europolo kompetencijos sričiai priklauso organizuotas nusikalstamumas, terorizmas ir kitų rūšių sunkūs nusikaltimai, darantys poveikį dviem ar daugiau valstybių narių tokiu būdu, kad, atsižvelgiant į nusikaltimų mastą, svarbą ir pasekmes, yra būtinas bendras valstybių narių požiūris.

Europolo kompetencijos sričiai taip pat priklauso susijusios nusikalstamos veikos, kaip apibrėžta Tarybos sprendimo dėl Europolo 4 straipsnio 3 dalyje.

Pagrindiniai uždaviniai

Rinkti, kaupti, tvarkyti, analizuoti informacijos ir žvalgybos duomenis bei keistis jais;

per 8 straipsnyje nurodytus nacionalinius padalinius nedelsiant pranešti valstybių narių kompetentingoms institucijoms jas dominančią informaciją ir apie bet kurias tarp nusikalstamų veikų nustatytas sąsajas;

padėti atlikti tyrimus valstybėse narėse, visų pirma pateikiant visą svarbią informaciją nacionaliniams padaliniams;

prašyti atitinkamų valstybių narių kompetentingų institucijų konkrečiais atvejais pradėti, atlikti arba koordinuoti tyrimus bei siūlyti sukurti jungtines tyrimo grupes;

teikti valstybėms narėms žvalgybos duomenis ir analitinę pagalbą, jei numatomi svarbūs tarptautiniai renginiai;

rengti grėsmės įvertinimus, strategines analizes ir bendras padėties vertinimo ataskaitas, susijusias su Europolo tikslu, įskaitant organizuoto nusikalstamumo grėsmės įvertinimus;

teikti paramą valstybėms narėms joms vykdant informacijos iš interneto rinkimo ir analizės užduotis, siekiant padėti nustatyti nusikalstamas veikas, kurių padarymą palengvino internetas ar kurios buvo padarytos naudojantis internetu.

Papildomi uždaviniai

Plėtoti valstybių narių kompetentingų institucijų tyrimo procedūrų specialią profesinę patirtį ir teikti patarimus tyrimų klausimais;

teikti strateginę žvalgybos informaciją siekiant padėti ir skatinti racionaliai bei veiksmingai naudoti nacionaliniu ir Sąjungos lygiu turimus išteklius operatyvinei veiklai ir remti tokią veiklą.

Be to, padėti valstybėms narėms teikiant paramą, konsultacijas bei vykdant mokslinius tyrimus šiose srityse

Valstybių narių kompetentingų institucijų narių profesinis mokymas, prireikus bendradarbiaujant su Europos policijos koledžu;

tų institucijų organizavimas ir jų aprūpinimas įranga, sudarant palankesnes sąlygas valstybėms narėms teikti abipusę techninę pagalbą;

nusikaltimų prevencijos metodai;

techniniai ir kriminalistikos metodai bei analizė ir tyrimo procedūros.

Pagal 2005 m. liepos 12 d. Tarybos sprendimą 2005/511/TVR dėl euro apsaugos nuo padirbinėjimo paskyrus Europolą centriniu biuru kovoje su euro padirbinėjimu, Europolas taip pat veikia kaip Centrinis kovos su euro padirbinėjimu biuras.

Europolas tvarko ir perduoda finansinių mokėjimų pranešimų duomenis pagal Europos Sąjungos ir Jungtinių Amerikos Valstijų susitarimą dėl finansinių mokėjimų pranešimų duomenų tvarkymo ir perdavimo iš Europos Sąjungos į Jungtines Valstijas „Terorizmo finansavimo sekimo programos“ (TFSP) tikslais.

Europolas taip pat toliau deda pastangas siekdamas įkurti Priumo pagalbos tarnybą tam, kad būtų įgyvendinami kasdieniai sprendimai dėl Priumo sutarties taikymo, vadovaujantis 2011 m. gruodžio 13 d. Tarybos išvadomis dėl sprendimų dėl Priumo sutarties įgyvendinimo stiprinimo.

Europolas taip pat remia kovos su organizuotu ir sunkių formų nusikalstamumu ES politikos ciklą ir Europos EMPACT (1) projektus vadovaudamasis Tarybos išvadomis dėl kovos su organizuotu ir sunkių formų nusikalstamumu ES politikos ciklo sukūrimo ir įgyvendinimo ir vėlesnėmis 2011 m. gegužės 27 d. Tarybos išvadomis dėl kovos su organizuotu nusikalstamumu ES prioritetų 2011–2013 m. nustatymo.

Europolas taip pat priima Europos kovos su elektroniniu nusikalstamumu centrą (EC3) ir veikia kaip ryšio punktas Europoje kovojant su elektroniniu nusikalstamumu pagal 2012 m. kovo 28 d. Komisijos komunikatą Tarybai ir Europos Parlamentui COM(2012) 140 final „Kova su nusikalstamumu skaitmeniniame amžiuje. Europos kovos su elektroniniu nusikalstamumu centro įsteigimas“.

Valdymas

Administracinė valdyba

Valdybą sudaro po vieną kiekvienos valstybės narės atstovą ir vienas Komisijos atstovas.

Direktorius

Jį kvalifikuota balsų dauguma skiria Taryba iš Valdybos pateikto ne mažiau kaip trijų kandidatų sąrašo ketverių metų kadencijai (ji gali būti pratęsta vieną kartą ne ilgesniam kaip ketverių metų laikotarpiui);

Jam padeda trys direktoriaus pavaduotojai, kurie skiriami ketverių metų kadencijai, kurią galima pratęsti vieną kartą.

Jis vadovauja Europolui ir eidamas savo pareigas yra atskaitingas Valdybai.

Jis yra Europolo teisinis atstovas.

Išorės auditas

Europos Audito Rūmai

Vidaus auditas

Europos Komisijos vidaus audito tarnyba (VAT).

Vidaus audito skyrius (VAS).

Duomenų ir asmens teisių apsauga

Jungtinė priežiūros institucija (JPI);

Duomenų apsaugos pareigūnas (DAP).

Biudžeto įvykdymą tvirtinanti institucija

Europos Parlamentas, atsižvelgdamas į Tarybos kvalifikuota balsų dauguma priimtą rekomendaciją.

2014 m. (2013 m.) Biurui skirti ištekliai

Galutinis 2014 m. biudžetas

84,3 (82,5) milijono eurų

Darbuotojai 2014 m.

Personalo plane numatyta 450 (457) laikinųjų darbuotojų. 2014 gruodžio 31 d. faktiškai buvo užimtos 427 (426) darbo vietos, neskaitant 13 laikinųjų darbuotojų etatų, kurie tą dieną buvo neužimti, tačiau dėl kurių įdarbinimo procedūros buvo baigtos ir atrinktiems kandidatams buvo nusiųsti darbo pasiūlymai. Nuspręsta, kad 9 iš dešimties metų pabaigoje neužimtų etatų 2015 m. sausio mėn. bus panaikinti.

Komandiruoti nacionaliniai ekspertai: 31 (34) (faktinis skaičius metų pabaigoje)

Sutartininkai: 103 (94) (faktinis skaičius metų pabaigoje)

2014 (2013) m. veiklos rezultatai ir suteiktos paslaugos

Europolas kaip pagrindinis ES paramos teisėsaugos operacijoms teikimo centras

Dalykinė parama operacijoms ir jungtinėms tyrimo grupėms apima: duomenų tvarkymą, atitikties ataskaitas, žvalgybos pranešimus, techninę/teismo medicinos paramą ir ekspertizę, mobilių biurų dislokavimą, analitines ataskaitas, operacijų koordinavimą Europolo būstinėje, operatyvinius posėdžius, finansinę pagalbą ir pan. Europolas teikia daugiau ir geresnės kokybės operatyvinės veiklos rezultatų ir paslaugų, kuriomis remiama vis didesnė dalis aukšto lygio operacijų ir operacijų, susijusių su Europos kovos su nusikalstamumo grėsmėmis tarpdisciplinine platforma (EMPACT):

suteikta parama 34  472 tarpvalstybinėse bylose. Iš jų 13  693 bylas inicijavo Europos regionų policijos informavimo ir bendradarbiavimo centras (EPICC), kuris 2014 m. sausio mėn. pradėjo naudoti Saugaus keitimosi informacija tinklo programą (SIENA). Be šių EPICC bylų, buvo paremtos 20  779 bylos, 13 % daugiau nei 2013m. (18  310).

Europolo aktyviai remti 632 tyrimai valstybėse narėse, skirti prioritetinėms nusikaltimų sritims.

Europolas koordinavo ir rėmė didelio masto žvalgybos informacija grindžiamas operacijas, apimančias bendrus veiksmus visoje Europoje, nukreiptus prieš pagrindinius nusikalstamus subjektus ir skirtus prioritetiniams tikslams bei davusius gerų operatyvinių rezultatų (pavyzdžiui, operacija „Archimedas“, veiksmų prieš avialinijų sukčiavimą dienos).

Europos kovos su elektroniniu nusikalstamumu centras (EC3), glaudžiai bendradarbiaudamas su valstybėmis narėmis ir išorės, įskaitant privačiojo sektoriaus, partneriais, parėmė keletą tarpvalstybinių tyrimų prieš elektroninį nusikalstamumą. 2014 m. rugsėjo mėn. Europolo būstinėje buvo inicijuota bandomoji Jungtinė darbo grupė elektroninių nusikaltimų klausimais (J-CAT). J-CAT darbo grupė buvo sukurta kaip valstybių narių bendradarbiavimo ir operatyvinio bendradarbiavimo su partneriais pagrindas, kurios tikslas – sutelkti kibernetinės žvalgybos informaciją ir aktyviai nustatyti prioritetus, rengti ir pradėti tarpvalstybinius tyrimus dėl elektroninių nusikalstamų veikų. J-CAT darbo grupė inicijavo daugiau kaip 15 EC3 centro remtų operacijų.

Europolas finansiškai parėmė 29 euro padirbinėjimo tyrimus.

2014 m. Europolas parėmė 33 jungtines tyrimų grupes (JTG). Europolas parėmė 22 JTG kaip visateisis dalyvis pagal pasirašytą susitarimą. Visos Europolo paremtos JTG, išskyrus vieną, buvo susijusios su EMPACT prioritetais.

Valstybėse narėse vykdomoms operacijoms vadovaujantis (-ys) tyrėjas (-ai) ir valstybių narių ekspertai išreiškė didelį pasitenkinimo lygį Europolo suteikta operatyvine parama.

2014 m. parengta 5  617 operatyvinių ataskaitų palyginti su 2  250 2013 m. (įskaitant atitikties ataskaitas, operatyvinės analizės ataskaitas, žvalgybos pranešimus ir ad hoc techninės analizės ataskaitas).

Europolas finansiškai parėmė 269 operatyvinius posėdžius ir 54 EMPACT posėdžius.

Europolas įvykdė savo vaidmenį įgyvendinant TFTP susitarimo 4, 9 ir 10 straipsnius – sutvarkė visus susijusius JAV ir valstybių narių prašymus ir informaciją apie įtarimus.

Pasiektas 70 % klientų pasitenkinimo lygis (jis pastaraisiais metais pastoviai didėjo).

Strateginės analizės pajėgumai

Strateginiai produktai, įskaitant grėsmės vertinimus ir padėties vertinimo ataskaitas

Parengta 26 strateginės ataskaitos dėl organizuoto nusikalstamumo ir 20 strateginių ataskaitų dėl terorizmo, įskaitant organizuoto nusikalstamumo internete grėsmės vertinimą (iOCTA), metamfetamino grėsmės vertinimą, ataskaitą dėl terorizmo padėties ir tendencijų ES, teroristinio judėjimo ISIL (2) grėsmės vertinimą, padėties ataskaitą dėl keliavimo terorizmo tikslais (ypač iš Sirijos).

Europolas išplatino 96 ankstyvo įspėjimo pranešimus, kad galėtų nustatyti valstybių narių galimybes imtis atsakomųjų veiksmų (tarp jų: kibernetinius bitus, terorizmo veikimo būdų stebėjimo biuletenius, žvalgybos pranešimus ir vadinamuosius SCAN (Tikrinimo, analizės ir pranešimo sistemos) pranešimus.

Europolas kaip ES kriminalinės informacijos centras

Informacijos valdymo pajėgumai, Saugaus keitimosi informacija tinklo programa (SIENA), Europolo informacinė sistema (EIS), ryšių palaikymo biurų tinklas.

Iš viso per SIENA programą Europolas, valstybės narės ir trečiosios šalys apsikeitė 6 05  245 operatyvinėmis žinutėmis. Iš jų 65  691 pranešimu apsikeitė Europos regionų policijos informavimo ir bendradarbiavimo centras (EPICC), kuris 2014 m. sausio mėn. pradėjo naudoti Saugaus keitimosi informacija tinklo programą (SIENA). Be šių EPICC SIENA apsikeitimų, buvo apsikeista 5 39  554 operatyviniais pranešimais, 18 % daugiau nei 2013m. (4 56  598).

Europolas priėmė 50  285 (43  104) įnašus, iš kurių 47  157 (40  617) reikėjo sutvarkyti, 16 % daugiau nei 2013 m.

2014 m. pabaigoje EIS buvo 2 36  606 (2 45  142) įrašai. EIS turinio sumažėjimą metų pabaigoje nulėmė planinis visų Nyderlandų įrašų ištrynimas, susijęs su naujo duomenų įkėlėjo kūrimu. Tikimasi, kad per 2015 metus šie duomenys bus vėl sukelti į sistemą.

Europolo informacinėje sistemoje generuota 619 (560) tarpvalstybinių asmens kriminalistinių patikrų (TAKP). Aptikimo (taikant TAKP) atvejų skaičius išaugo, nepaisant to, kad bendras EIS įrašų skaičius sumažėjo, o tai gali reikšti, kad pagerėjo per EIS pranešamų duomenų kokybė.

2014 m. pabaigoje prie SIENA programos buvo prijungtos 573 (452) paskirtosios kompetentingos institucijos (PKI), įskaitant nacionalines turto susigrąžinimo tarnybas, elektroninių nusikaltimų skyrius, finansinės žvalgybos padalinius, regionines platformas ir trečiąsias šalis.

Unikalus beveik 200 ryšių palaikymo pareigūnų tinklas užtikrina tiesioginį ryšį tarp Europolo centrinės būstinės Hagoje ir 28 Europolo nacionalinių skyrių valstybėse narėse. Jie palengvina informacijos mainus, suteikdami paramą vykdomiems tyrimams ir juos koordinuodami. Europolas taip pat yra priėmęs ryšių palaikymo pareigūnus iš 13 ES nepriklausančių šalių ir organizacijų, kurios dirba kartu su Europolu bendradarbiavimo susitarimų pagrindu. Be to, Europolas paskyrė du ryšių palaikymo pareigūnus į Vašingtoną (JAV) ir vieną į Interpolo centrinę būstinę Lione (Prancūzija).

Europolas kaip ES teisėsaugos ekspertinių žinių centras

Europolo ekspertų platformos (EPE), keitimosi duomenimis platformos ir duomenų saugojimo sprendimai, žinių produktai ir paslaugos, mokymo kursai, konferencijos ir informuotumo didinimo sesijos:

Europolo ekspertų platforma apėmė 33 ekspertų sritis, apimančias 6  045 aktyvias paskyras (32 platformos ir 4  419 vartotojų 2013 m. pabaigoje);

Europolas parėmė įvairius mokymo kursus ir žiniatinklio seminarus (kuriuos organizavo Europolas, CEPOL ar valstybės narės);

Europolo būstinėje buvo surengta metinė didelio masto Europos policijos konferencija.

Išorės santykiai

Europolas bendradarbiauja su daugeliu ES partnerių, taip pat su trečiosiomis šalimis ir organizacijomis. Informacijos mainai su šiais partneriais vyksta bendradarbiavimo susitarimų pagrindu. Strateginiai susitarimai leidžia dviem jį sudariusioms šalims keistis visa informacija, išskyrus asmens duomenis, o sudarius operatyvinius susitarimus taip pat galima keistis asmens duomenimis.

2014 m. pabaigoje sudaryta 19 strateginių susitarimų ir 14 operatyvinių susitarimų (18 ne ES šalių, 12 ES įstaigų ir agentūrų ir trys kitos tarptautinės organizacijos, įskaitant Interpolą).

Iš viso tiesioginę prieigą prie SIENA turi 11 operatyvių bendradarbiavimo partnerių ir 4 strateginio bendradarbiavimo partneriai.

2014 m. pabaigoje 10 trečiųjų šalių, sudariusių operatyvinius bendradarbiavimo susitarimus buvo priimtos bent į vieną ryšio punktą.

Keitimasis informacija su išorės partneriais (10  651), palyginti su 2013 m. (8  663) padidėjo 23 %.

Toliau buvo steigiamos ilgalaikės strateginės partnerystės su privačiu sektoriumi. 2014 m. EC3 sudarė 17 susitarimo memorandumų su privačiu sektoriumi (įskaitant su Microsoft, McAfee, Cloud Security Alliance, EBF, Kaspersky, Symantec).


(1)  Europos kovos su nusikalstamumo grėsmėmis tarpdisciplininė platforma (EMPACT).

(2)  Irako ir Levanto islamo valstybės (ISIL).

Šaltinis: Biuro pateiktas priedas.


BIURO ATSAKYMAI

11.

Atsižvelgdamas į Audito Rūmų pastabą Europolas ir toliau sieks, kad biudžeto lėšos, ypač perkelti asignavimai administracinėms išlaidoms padengti, būtų naudojamos efektyviai ir laikantis reikalavimų.

12.

Europolas pritaria Audito Rūmų pastabai dėl aukšto iš ankstesnių metų perkeltų asignavimų panaikinimo lygio. IT projektų įgyvendinimas vėlavo dėl Europolo užsakytų vadinamųjų „gatavų“ sprendimų. Šiems projektams skirtos biudžeto lėšos buvo nepakankamai panaudotos daugiausia dėl to, kad užsakymų tiekėjai nepristatė iki sutarto termino. Dėl tokio vėlavimo veiklos rezultatai nenukentėjo, nes atitinkamose sistemose ir toliau buvo naudojamos šiuo metu įdiegtos IT priemonės. Reikia pažymėti, kad palyginti su ankstesniais finansiniais metais Europolo perkeltų asignavimų lygis absoliučiąja išraiška ženkliai sumažėjo. Atitinkamai, nors dėl išorės rangovų kaltės pristatymai vėlavo, 2014 m. pabaigoje faktinė nominali nepanaudotų perkeltų asignavimų suma padidėjo 0,9 mln. EUR (palyginti su 2013 m.)


Top