Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013XC0626(04)

    Paraiškos paskelbimas pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 dėl žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemų 50 straipsnio 2 dalies a punktą

    OL C 180, 2013 6 26, p. 17–20 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    26.6.2013   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    C 180/17


    Paraiškos paskelbimas pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 dėl žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemų 50 straipsnio 2 dalies a punktą

    2013/C 180/10

    Šiuo paskelbimu suteikiama teisė pareikšti prieštaravimą paraiškai pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1151/2012 (1) 51 straipsnį.

    BENDRASIS DOKUMENTAS

    TARYBOS REGLAMENTAS (EB) Nr. 510/2006

    dėl žemės ūkio produktų ir maisto produktų geografinių nuorodų ir kilmės vietos nuorodų apsaugos  (2)

    PEMBROKESHIRE EARLIES“/„PEMBROKESHIRE EARLY POTATOES

    EB Nr.: GB-PGI-0005-01087-29.01.2013

    SGN (X) SKVN ( )

    1.   Pavadinimas

    „Pembrokeshire Earlies“/„Pembrokeshire Early Potatoes“

    2.   Valstybė narė arba trečioji šalis

    Jungtinė Karalystė

    3.   Žemės ūkio produkto arba maisto produkto aprašymas

    3.1.   Produkto rūšis

    1.6 klasė.

    Švieži arba perdirbti vaisiai, daržovės ir grūdai.

    3.2.   Produkto, kuriam taikomas 1 punkte nurodytas pavadinimas, aprašymas

    „Pembrokeshire Earlies“ arba „Pembrokeshire Early Potatoes“ nesubrendusių Solanaceae šeimos Solanum tuberosum rūšies bulvių pavadinimas. Jas sodinti, auginti ir nukasti privaloma nustatytoje vietovėje – Pembrukšyro grafystėje, Vakarų Velse.

    Bulvė nedidelė (15–70 mm skersmens), apvali arba ovalo formos, minkšta žieve, išskirtinio stipraus, gaivaus žemės ir riešutų skonio bei kvapo. Ji minkšta, tolygiai baltos arba šviesiai geltonos spalvos. Sėkliniai gumbai sodinami kiekvienų metų vasario mėnesio viduryje (tačiau neįšąlančioje pakrantės žemėje galima sodinti ir sausio mėnesio pabaigoje), o derlius nuimamas nuo gegužės mėnesio pradžios iki liepos mėnesio pabaigos. Tai kur kas ankstesnis laikas nei kitose Velso vietovėse, nes nustatytoje vietovėje dėl šiltesnio klimato ir derlingo, lengvai dirbamo ir savaime nusisausinančio dirvožemio šalnos mažiau tikėtinos negu likusioje toliau nuo jūros esančioje Velso dalyje.

    Išskirtines „Pembrokeshire Earlies“ arba „Pembrokeshire Early Potatoes“ bulvių savybes lemia švelnus klimatas ir išskirtinis Pembrukšyro dirvožemis, kuriame bulves sodinti, auginti ir nuimti jų derlių galima jau metų pradžioje. Trumpas augimo sezonas ir gaivumas lemia ankstyvosioms bulvėms būdingą gaivų „žemės“ skonį.

    Bulvės parduodamos nesupakuotos, pagal svorį, arba supakuotos į įvairaus svorio pakuotes pagal vartotojų poreikius.

    3.3.   Žaliavos (taikoma tik perdirbtiems produktams)

    3.4.   Pašarai (taikoma tik gyvūniniams produktams)

    3.5.   Specialūs gamybos veiksmai, atliktini nustatytoje geografinėje vietovėje

    „Pembrokeshire Earlies“ arba „Pembrokeshire Early Potatoes“ bulves sodinti, auginti ir nuimti jų derlių privaloma nustatytoje vietovėje.

    3.6.   Specialios pjaustymo, trynimo, pakavimo ir kt. taisyklės

    3.7.   Specialios ženklinimo etiketėmis taisyklės

    Ženklinant etiketėmis privaloma nurodyti vieną iš terminų – „Pembrokeshire Early Potatoes“ arba „Pembrokeshire Earlies“.

    4.   Glaustas geografinės vietovės apibūdinimas

    Pembrukšyro grafystė yra Vakarų Velse.

    5.   Ryšys su geografine vietove

    5.1.   Geografinės vietovės ypatumai

    Pembrukšyro grafystė yra labiausiai į vakarus nutolusi Velso vietovė, iš trijų pusių supama jūros. Šiaurinėje Atlanto dalyje esančios Golfo srovės šildoma jūra lemia šiltesnį Pembrukšyro klimatą. Golfo srovė yra šilta srovė, dėl kurios vakarinė Didžiosios Britanijos pakrantė yra šiltesnė nei rytinė jos pusė. Dėl šildomo jūros poveikio ir palankaus klimato Pembrukšyro dirvožemis įšyla greičiau, todėl šalis gali užsiimti ankstyvų bulvių auginimu. Klimato šilimas taip pat sumažina įšalo riziką, o tai yra labai naudinga siekiant apsaugoti besikalančius pasėlius nuo sužalojimo.

    Nustatytos vietovės dirvožemis ir klimatas prisideda prie gero „Pembrokeshire Earlies“ arba „Pembrokeshire Early Potatoes“ bulvių vardo. Būtent dėl dirvožemio ir klimato sąlygų „Pembrokeshire Earlies“ arba „Pembrokeshire Early Potatoes“ bulves galima auginti ir jų derlių nuimti jau metų pradžioje. Dėl trumpo ir ankstyvo augimo sezono bulvės būna mažos, būdingo gaivaus žemės skonio ir riešutų kvapo.

    Pembrukšyro geologinę sąrangą sudaro be galo senos prieškambrinio, ankstyvojo paleozojaus ir vėlyvojo paleozojaus laikotarpių uolienos, iš kurių susiformavo specifiniai dirvožemiai. Dažniausiai „Pembrokeshire Earlies“ arba „Pembrokeshire Early Potatoes“ bulvės auginamos raudonojo smiltainio dirvožemyje, pietiniuose pakrantės šlaituose, kurie yra natūraliai derlingi, lengvai dirbami, savaime nusisausinantys ir pavasarį greitai įšyla. Vidutinis Pembrukšyro klimatas ir derlingas dirvožemis sudaro sąlygas 9 mėnesių vidutiniam augimo sezonui, kuris yra ilgesnis ir ankstyvesnis nei kitose Velso grafystėse. Žemė akmenuota ir, nors, siekiant išsaugoti sveikus šakniagumbius, didesnius akmenis galima pašalinti, likę mažesni akmenys išlaikydami lauko šilumą per naktį padeda dirvožemiui įšilti.

    5.2.   Produkto ypatumai

    „Pembrokeshire Earlies“ arba „Pembrokeshire Early Potatoes“ bulvės išsiskiria ir yra vertinamos dėl savo išskirtinės išvaizdos ir skonio. Jų geras vardas ir paklausa grindžiami tuo, kad jos yra ankstyviausios bulvės Velse ir pasižymi išskirtine išvaizda, skoniu ir tekstūra.

    Ruošiant dirvožemį mažesni akmenys paliekami žemėje, kad padėtų sušildyti dirvožemį, kai dirvožemio temperatūra nukrenta iki 10 °C, po to, siekiant, kad dirvožemis išakėjamas, kad būtų kuo puresnis ir savaime nusisausintų. Dirvožemis suariamas į negilias vagas ir bulvės sodinamos rankomis arba mašina. Norint, kad bulvės augtų greitai, jų sėkliniai gumbai sodinami maždaug 75 mm gylyje, po jais paliekant tiek pat dirvožemio. Šiose negiliose vagose dirvožemis įšyla greičiau ir bulvės auga sparčiau. Negilių vagų reikia norint, kad nuimamo „Pembrokeshire Earlies“ arba „Pembrokeshire Early Potatoes“ derliaus bulvės būtų nedidelės.

    Nuimamo „Pembrokeshire Earlies“ arba „Pembrokeshire Early Potatoes“ derliaus bulvės yra nedidelės, nes nuimamos jaunos. Jos pasižymi išskirtiniu gaiviu, stipriu žemės ir riešutų skoniu bei kvapu. Dvi pirmąsias derliaus nuėmimo savaites bulvių žievė būna minkšta ir gležna, todėl ją apdoroti reikia atsargiai. Siekiant bulvių nepažeisti, jos renkamos rankomis ir parduodamos neplautos. Vėlesniu sezono laikotarpiu bulvės žievė sukietėja tiek, kad bulves būtų galima atsargiai rinkti mašinomis, bet dėl minkštos jaunų bulvių struktūros mašinomis nuimti jų derlių visada privaloma ypač atsargiai.

    Tiek JK, tiek pasaulio maisto pramonėje „Pembrokeshire Earlies“ arba „Pembrokeshire Early Potatoes“ buvlės yra gana populiarios ir plačiai vertinamos. Kaip kokybišką produktą jas naudoja daugybė geriausių virėjų ir gastronomų, jos taip pat dažnai randamos jų valgiaraščiuose kaip vardinis produktas. Daugybė garsių restoranų savininkų ir žemės ūkio produktų įmonių nurodė teikiančios pirmenybę šioms ankstyvosioms bulvėms.

    5.3.   Priežastinis geografinės vietovės ir produkto, kuriam suteikta SKVN, kokybės ar savybių arba geografinės vietovės ir kurios nors produkto, kuriam suteikta SGN, savybės, gero vardo ar kitos ypatybės ryšys

    „Pembrokeshire Earlies“ arba „Pembrokeshire Early Potatoes“ bulvių gerą vardą ir paklausą lemia tai, kad jos yra anksčiausiai Velse nukasamos bulvės, pasižyminčios išskirtiniu stipriu, gaiviu žemės ir riešutų skoniu bei kvapu. Nustatytos vietovės klimatas ir derlingas, lengvai dirbamas, savaime nusisausinantis, akmenuotas dirvožemis reiškia, kad dirvožemis sušyla greičiau, todėl Pembrukšyras gali girtis ankstyviausiu ir ilgiausiu augimo sezonu Velse. Dėl šių sąlygų „Pembrokeshire Earlies“ arba „Pembrokeshire Early Potatoes“ bulves sodinti, auginti ir nuimti jų derlių galima anksčiau negu likusioje toliau nuo jūros esančioje Velso dalyje. Galimybė nuimti tokį jauną „Pembrokeshire Earlies“ arba „Pembrokeshire Early Potatoes“ bulvių derlių reiškia, kad jų organoleptinės savybės kokybiniu požiūriu skiriasi nuo subrendusių šakniagumbių organoleptinių savybių.

    „Pembrokeshire Earlies“ arba „Pembrokeshire Early Potatoes“ bulvių augintojai turi įgimtų žinių apie vietines ypatybes ir ypatingų įgūdžių, susijusių su šių ankstyvųjų bulvių auginimu. Šios savybės ir įgūdžiai yra būdingi vietovei ir derliui, jie buvo puoselėjami daugybę metų ir perduodami iš kartos į kartą. Dirvožemio paruošimas svarbus tuo, kad dažnai maži akmenys yra paliekami dirvožemyje, siekiant jį sušildyti; taip pat reikia augintojų įgūdžių ir patirties žinoti, kuriuo augimo etapu sudygusios bulvės tinkamiausios sodinimui. Norint padidinti derlių sodinant reikia „jausti“ ir nusimanyti apie tokių veiksnių, kaip dirvožemio sąlygos, dirvožemio temperatūra ir oras, derinimą. Be to, pirmojo derliaus „Pembrokeshire Earlies“ arba „Pembrokeshire Early Potatoes“ bulvės renkamos rankomis (ne mechaniškai) ir parduodamos neplautos, taip siekiant apsaugoti minkštą bulvės žievę.

    Nustatytos vietovės istorijoje atsispindi ankstyvųjų bulvių auginimas, joje ryški ekonominė ir kultūrinė „Pembrokeshire Earlies“ arba „Pembrokeshire Early Potatoes“ bulvių reikšmė Pembrukšyro grafystei. Redcliffe'as Salamanas savo knygoje „The History and Social influence of the potato“ pažymi, kad jau 1776 m. bulvių auginimas Pembrukšyre buvo plačiai paplitęs. Per Antrąjį pasaulinį karą Pembrukšyre bulvių auginimui buvo skirta daug akrų žemės, o Pembrukšyro grafystėje ankstyvųjų bulvių auginimas buvo svarbus ir praėjusio šimtmečio šeštajame dešimtmetyje ir išliko iki šių dienų. Praėjusio šimtmečio devintajame dešimtmetyje buvo įsteigta Pembrukšyro bulvių rinkodaros grupė, o 1995 m. pastatyta perdirbimo įmonė, kurioje dabar „Pembrokeshire Earlies“ arba „Pembrokeshire Early Potatoes“ bulvės rūšiuojamos ir paruošiamos daugialypei rinkai.

    „Pembrokeshire Earlies“ arba „Pembrokeshire Early Potatoes“ bulvės turi gerą kokybiškų bulvių vardą ir yra populiarios ir labai vertinamos vietinėje Pembrukšyro, Velso, JK ir užsienio maisto pramonėje. Kaip kokybišką produktą jas naudoja daugybė geriausių virėjų ir gastronomų, jos taip pat dažnai randamos jų valgiaraščiuose kaip vardinis ir kaip regionui būdingas produktas ir, nors jas galima patiekti keliais būdais, populiariausias – paprasčiausiai išvirtos šviežios su sviestu. Garsių restoranų savininkai ir žemės ūkio produktų įmonės nurodė teikiančios pirmenybę šioms ankstyvosioms bulvėms.

    Owenas Hallas, viešbučio „Wolfscastle Hotel“ Pembrukšyre, Velse, vyriausiasis virėjas

    „(…) mano nuomone, „Pembrokeshire Earlies“ bulvės dėl derlingo Pembrukšyro dirvožemio pasižymi išskirtiniu skoniu“.

    2009 m. „Pembrokeshire Earlies“ arba „Pembrokeshire Early Potatoes“ bulvėms buvo suteikta keletas „True Taste of Wales“ apdovanojimų.

    Nuoroda į paskelbtą specifikaciją

    (Reglamento (EB) Nr. 510/2006 5 straipsnio 7 dalis (3))

    http://archive.defra.gov.uk/foodfarm/food/industry/regional/foodname/products/documents/pembrokeshire-early-potatoes-pgi-120907.pdf


    (1)  OL L 343, 2012 12 14, p. 1.

    (2)  OL L 93, 2006 3 31, p. 12. Pakeistas Reglamentu (ES) Nr. 1151/2012.

    (3)  Žr. 2 išnašą.


    Top