EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32005H0027

2005/27/EB: 2005 m. sausio 12 d. Komisijos rekomendacija, dėl to, kas Europos Parlamento ir Tarybos direktyvoje 98/70/EB dėl benzino ir dyzelinių degalų (dyzelino) sudaro bešvinio benzino ir dyzelinių degalų su didžiausiu sieros kiekiu pakankamumą tinkamai subalansuotoje geografinėje bazėjeTekstas svarbus EEE

OL L 15, 2005 1 19, p. 26–29 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2005/27/oj

19.1.2005   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

L 15/26


KOMISIJOS REKOMENDACIJA

2005 m. sausio 12 d.

dėl to, kas Europos Parlamento ir Tarybos direktyvoje 98/70/EB dėl benzino ir dyzelinių degalų (dyzelino) sudaro bešvinio benzino ir dyzelinių degalų su didžiausiu sieros kiekiu pakankamumą tinkamai subalansuotoje geografinėje bazėje

(Tekstas svarbus EEE)

(2005/27/EB)

EUROPOS BENDRIJŲ KOMISIJA,

atsižvelgdama į Europos bendrijos steigimo sutartį ir ypač į jos 211 straipsnį,

kadangi:

(1)

Pagal 1998 m. spalio 13 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 98/70/EB dėl benzino ir dyzelinių degalų (dyzelino) kokybės, 3 straipsnio 2 dalies d punktą ir 4 straipsnio 1 dalies d punktą (1) valstybės narės turi užtikrinti, kad jų teritorijose tinkamai subalansuotoje geografinėje bazėje galima įsigyti bešvinio benzino ir dyzelinių degalų, kuriuose esantis sieros kiekis neviršija nustatyto didžiausio sieros kiekio.

(2)

Direktyvoje 98/70/EB taip pat numatyta, kad Komisija parengia gaires, kad rekomenduotų tai, kas šiuose tiksluose sudaro bešvinio benzino, kuriame sieros kiekis neviršija 10 mg/kg, pakankamumą tinkamai subalansuotoje geografinėje bazėje.

(3)

Manoma, kad tokias gaires taip pat reikia parengti dėl dyzelinių degalų (dyzelino), kuriuose esantis sieros kiekis neviršija 10 mg/kg.

(4)

Komisija įvertino kelias galimybes. Atlikusi šį darbą ir pasitarusi su valstybėmis narėmis, atitinkamų pramonės ir komercijos sričių ekspertais ir kitomis nevyriausybinėmis organizacijomis, Komisija parengė tokias gaires,

KURIOMIS REKOMENDUOJA:

Direktyvos 98/70/EB 3 straipsnio 2 dalies d punktui ir 4 straipsnio 1 dalies d punktui, ypač dėl besierių degalų pakankamumo tinkamai subalansuotoje geografinėje bazėje, valstybės narės turėtų taikyti priede nustatytus principus.

Priimta Briuselyje, 2005 m. sausio 12 d.

Komisijos vardu

Stavros DIMAS

Komisijos narys


(1)  OL L 350, 1998 12 28, p. 58. Direktyva su paskutiniais pakeitimais, padarytais Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1882/2003 (OL L 284, 2003 10 31, p. 1).


PRIEDAS

Gairės dėl to, kas Direktyvos 98/70/EB 3 straipsnio 2 dalies d punkte ir 4 straipsnio 1 dalies d punkte sudaro pakankamumą tinkamai subalansuotoje geografinėje bazėje

1.   ŠIOSE GAIRĖSE NAUDOJAMŲ TERMINŲ PAAIŠKINIMAS:

Degalai be sieros arba besieriai degalai yra bešvinis benzinas ir dyzeliniai degalai (dyzelinas), kuriuose sieros kiekis neviršija 10 mg/kg (ppm).

Degalinės arba degalų skirstymo vietos yra mažmeninės prekybos arba komercinės vietos, kuriose degalai pilami į kelių transporto priemones, kad būtų galima važiuoti (kaip apibrėžta EN 14274:2003).

2.   ĮTAKĄ DARANTYS VEIKSNIAI

Kad būtų užtikrintas besierių degalų pakankamumas, valstybėms narėms reikalingas tam tikro lygio lankstumas, atsižvelgiant į skirtingą nacionalinių rinkų ir tiekimo infrastruktūros būklę. Turėtų būti atsižvelgiama į šiuos veiksnius:

1)   Nedidelis gyventojų tankumas

Tikėtina, kad dideliuose rajonuose, kur gyventojų tankis nedidelis, yra mažiau ir mažesnių degalinių (apyvartos apimties arba skirstomųjų siurblių požiūriu), o didesnės degalinės sutelktos tankiau apgyvendintuose rajonuose. Turėtų būti atsižvelgiama į didesnius atstumus tarp degalų pildymo punktų ir galimą infrastruktūros negebėjimą tiekti daugiau kaip vieno sieros lygio degalus.

2)   Didelis gyventojų tankumas

Tikėtina, kad tuose rajonuose, kur gyventojų tankumas didelis, degalinės iš esmės yra didesnės (pagal apyvartos apimtį, taip pat pagal skirstomųjų siurblių skaičių), jų yra daugiau ir todėl jos yra išdėstytos arčiau viena kitos. Tokiu atveju tikėtina, kad infrastruktūra galės tiekti kelių klasių degalus ir kad įmanoma laipsniškiau įdiegti degalinių aprėptį.

3)   Nedidelės salų rinkos

Tikėtina, kad mažų salų rinkose aktualūs tokie patys klausimai, kaip ir rajonuose, kur gyventojų tankumas yra nedidelis, be to, jose gali būti ir mažesnių (arba vienintelio) tiekėjų rinka arba ribotas (arba vienintelis) didesnių terminalų skaičius.

3.   BENDROSIOS GAIRĖS

Direktyvos 98/70/EB 8 straipsnyje iš valstybių narių jau yra reikalaujama pateikti esminę informaciją apie nacionalinių bešvinio benzino ir dyzelinių degalų be sieros pardavimų apimtis.

Šiose rekomendacijose pristatomi keturi vertinimo kriterijai, kuriuos Komisija nustatė kaip ypač naudingus apibrėžiant geografiškai subalansuotą besierių degalų pakankamumą Direktyvos 3 straipsnio 2 dalies d punkte ir 4 straipsnio 1 dalies d punkte. Pagal dvi išsamias pirmaeiles galimybes A ir B suteikiama aiškesnė ir tikslesnė informacija apie geografinį besierių degalų pakankamumą. Kaip įprasta, daroma prielaida, kad valstybės narės gali pasirinkti arba A, arba B galimybes, bet netaiko abiejų galimybių kartu.

Pagal dvi ne tokias išsamias antrines galimybes C ir D suteikiama informacija apie pakankamumą konkrečiuose rajonuose.

Reikia paminėti, kad siūlomos galimybės gali netekti ypatingos svarbos, jei visose degalinėse pasiekiamas aukštas pakankamumo lygis, pavyzdžiui, nuo 60 % iki 80 %. Tokiu atveju išsamus regioninis nacionalinės politikos sėkmės vertinimas gali būti nereikalingas. Galimybės D procentinis skaičius gali būti šiek tiek didesnis, atsižvelgiant į esamą padėtį.

Bet kokiu atveju iš bešvinio benzino, kuriame nėra sieros, ir besierių dyzelinių degalų įvedimo sąlygų skirtumų paaiškėtų, kad jos turi būti tiriamos atskirai.

Valstybės narės gali pasirinkti būdus, kuriuos mano esant tinkamiausius besierių degalų pakankamumui įgyvendinti savo valstybėse. Visgi rekomenduojama, kad valstybės narės, prieš priimdamos sprendimą dėl tinkamiausių priemonių, palengvinančių įgyvendinimą nacionalinėmis sąlygomis, apsvarstytų čia pateikiamas galimybes. Ypatingi atvejai aptarti 4 dalyje.

3.1.   A galimybė: degalinių santykis su tam tikrų klasių besieriais degalais, kurių galima įsigyti regione

3.1.1.   Kriterijus

Bešvinio benzino ir dyzelinių degalų degalinių, kuriose galima įsigyti tam tikrų klasių/tipų besierių degalų, skaičius ir procentas (ataskaitinių metų pabaigoje) pagal Eurostato 3 lygių teritorinių statistinių vienetų nomenklatūros (NUTS) 3 lygio regioninę klasifikaciją.

Pagal šį kriterijų naudojami tokie vienetai:

a)

degalinių skaičius;

b)

degalinių, kuriose galima įsigyti besierių degalų, procentas.

3.1.2.   Naudingumas

Šio kriterijaus pranašumas yra tai, kad pagal jį galima aiškiai nustatyti geografinį besierių degalų pakankamumą tokiu lygiu, kuris užtikrina pakankamai tolygų paskirstymą nacionalinėje teritorijoje. Be to, NUTS regionų rajonai jau yra apibrėžti ir naudojami kitiems Bendrijos statistiniams duomenims, ir tai, kad kitų NUTS regionų duomenys yra prieinami (pavyzdžiui, gyventojai, žemės plotas etc.), leis atlikti tolesnius naudingus tyrimus.

3.2.   B galimybė: vidutinis atstumas tarp degalinių, kuriose galima įsigyti tam tikrų klasių besierių degalų

3.2.1.   Kriterijus

Vidutinis atstumas tarp bešviniu benzinu arba dyzeliniais degalais prekiaujančių degalinių, kuriose galima įsigyti besierių degalų. Jį apskaičiuojant, reikia suskaičiuoti nacionalinį vidutinį, didžiausią ir mažiausią atstumą tarp degalinių, tiekiančių besierius degalus (atskirai dėl bešvinio benzino ir dyzelinių degalų). Taip pat gali būti naudinga šiuos duomenis palyginti su visų degalinių nacionaliniu vidurkiu.

3.2.2.   Naudingumas

Šio kriterijaus pranašumas yra tai, kad pagal jį įvertinama, kaip skiriasi atstumai, kuriuos transporto priemonių savininkams gali reikėti nuvažiuoti nacionalinėje teritorijoje, norint papildyti besieriais degalais savo transporto priemones. Duomenų palyginimas su nacionaliniu visų degalinių vidurkiu leidžia šiuo kriterijumi tiksliau įvertinti konkrečias nacionalines sąlygas.

3.3.   C galimybė: besierių degalų pakankamumas didelėse degalinėse

3.3.1.   Kriterijus

Didelių degalinių, kuriose visos šalies mastu galima įsigyti bešvinio benzino arba dyzelinių degalų, kuriuose nėra sieros, skaičius ir bendras procentas. Valstybės narės turėtų apibrėžti dideles degalines pagal mažiausią degalų apyvartos milijonais litrų per metus ribą, atsižvelgiant į nacionalinę būklę (pavyzdžiui, gali būti įskaityta apie 5 % visų degalinių).

3.3.2.   Naudingumas

Didelės degalinės yra rajonuose, kur didelė paklausa, todėl šis kriterijus tampa naudingas, norint įvertinti besierių degalų pakankamumo lygį tokiuose rajonuose. Didelės degalinės turėtų būti gana tolygiai išdėstytos visoje nacionalinėje teritorijoje, ir kriterijų taip pat turėtų būti gana lengva taikyti.

3.4.   D galimybė: besierių degalų pakankamumas greitkelių/automagistralių degalinėse

3.4.1.   Kriterijus

Pagrindiniuose greitkeliuose/automagistralėse esančių degalinių, kuriose valstybės mastu galima įsigyti bešvinio benzino arba dyzelinių degalų, kuriuose nėra sieros, skaičius ir bendras procentas. Pagrindinius kelius arba greitkelius/automagistrales reikiamai nustato valstybė narė.

3.4.2.   Naudingumas

Šis kriterijus ypač naudingas dėl tranzito ir turizmo, nes juo įvertinamas pakankamumo lygis pagrindinėse transporto magistralėse. Šios degalinės taip pat turėtų būti gana tolygiai paskirstytos didelėje nacionalinės teritorijos geografinėje bazėje, nors daugiausia jos yra susijusios su didesniais gyventojų centrais.

4.   YPATINGI ATVEJAI

Kai kuriais atvejais dėl valstybių narių taikomų priemonių rūšies arba dėl ypatingos valstybės narės padėties valstybė narė gali nebūtinai iki galo naudotis pirmaeilėmis arba antrinėmis galimybėmis, kad tiksliai pavaizduotų besierių degalų geografinį pakankamumą. Numatyti du tokie atvejai, kai gali būti taikomas paprastesnis nacionalinės politikos sėkmingo vykdymo vertinimo būdas:

1)

Esant labai aukšto lygio pakankamumui arba nacionalinei rinkai perėjus prie bešvinio benzino arba dyzelinių degalų, kuriuose nėra sieros; benzinas arba dyzelinas;

2)

Esant vieninteliam valstybės narės terminalui (tiekėjui) arba ribotai salos rinkai.

Šiais atvejais tinkama toliau pateikta žemesnio lygio analizė.

4.1.   Labai aukštas pakankamumo lygis (rinkos perėjimas)

Tais atvejais, kai valstybių narių taikomos priemonės užtikrina labai aukšto lygio pakankamumą/rinkos perėjimą nacionaliniu mastu (pavyzdžiui, nuo 60 % iki 80 % visų degalinių arba pardavimų), gali pakakti naudoti tiktai pagrindinę informaciją apie besierių degalų bendrųjų pardavimų dydžius (apimtis) ir atitinkamai nacionalinio lygmens duomenis apie bešvinį benziną arba dyzelinius degalus.

Yra keletas būdų, kaip galima pasiekti tokio aukšto lygio pakankamumo/rinkos perėjimo. Jie gali apimti:

a)

pramonines sutartis, užtikrinančias reikiamą besierių degalų pasiūlą daugumoje degalinių;

b)

fiskalinių paskatų naudojimą, palengvinantį rinkos perėjimą prie daugiausia naudojamų besierių degalų;

c)

privalomo perėjimo prie besierių degalų arba jų privalomo pakankamumo reikalavimų degalinėse įvedimą;

4.2.   Vienintelis terminalas/salų rinkos

Valstybėse narėse, kuriose yra vienintelis tiekimo terminalas, arba salos rinkose besierių degalų pakankamumo rodiklis gali sparčiai kilti iki aukšto lygio arba pasiekti net 100 %. Tai galėtų sumažinti galimybių nuo A iki D taikymo šiuose ypatinguose rajonuose naudingumą, atsižvelgiant į esamą padėtį.


Top