EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32004R0808

2004 m. balandžio 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 808/2004 dėl informacinės visuomenės Bendrijos statistikostekstas svarbus EEE.

OL L 143, 2004 4 30, p. 49–55 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

Šis dokumentas paskelbtas specialiajame (-iuosiuose) leidime (-uose) (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 31/12/2020; panaikino 32019R2152

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2004/808/oj

32004R0808



Oficialusis leidinys L 143 , 30/04/2004 p. 0049 - 0055


Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 808/2004

2004 m. balandžio 21 d.

dėl informacinės visuomenės Bendrijos statistikos

(tekstas svarbus EEE)

EUROPOS PARLAMENTAS IR EUROPOS SĄJUNGOS TARYBA,

atsižvelgdami į Europos bendrijos steigimo sutartį, ypač į jos 285 straipsnio 1 dalį,

atsižvelgdami į Komisijos pasiūlymą,

laikydamiesi Sutarties 251 straipsnyje nustatytos tvarkos [1],

kadangi:

(1) 2000 m. kovo mėn. Lisabonoje susirinkusi Europos Vadovų Taryba iškėlė tikslą Europai per dešimt metų tapti konkurencingiausia ir dinamiškiausia žinių ekonomika pasaulyje.

(2) 2000 m. Feiroje susirinkusios Europos Vadovų Tarybos patvirtintas 2002 m. elektroninės Europos veiksmų planas nustatė tikslų ir kriterijų nustatymo procesą, turintį kuo greičiau perkelti Europą į "realųjį laiką".

(3) 2002 m. birželio mėn. Sevilijoje susirinkusi Europos Vadovų Taryba patvirtino elektroninės Europos 2005 m. veiksmų plano tikslus, kuriais raginama sukurti teisinę bazę, užtikrinančią reguliarų ir suderinamą duomenų rengimą valstybėse narėse ir sudarančią sąlygas daugiau naudoti oficialiąją informacinės visuomenės statistiką.

(4) Kasmetinėje pavasario ataskaitoje Europos Vadovų Tarybai naudojant struktūrinius rodiklius, reikia parengti išsamia statistine informacija informacinės visuomenės srityje pagrįstus rodiklius.

(5) Nustatant elektroninės Europos kriterijus elektroninės Europos veiklos planų įgyvendinimo metu, reikia rodiklių, pagrįstų išsamia statistine informacija iš informacinės visuomenės srities.

(6) Komisijos tarnyboms kasmet reikia suderintų statistinių duomenų apie informacijos ir komunikacijų technologijų (IKT) panaudojimą įmonėse.

(7) Komisijos tarnyboms kasmet reikia suderintų statistinių duomenų apie tai, kaip individualūs asmenys ir namų ūkiai naudojasi IKT.

(8) Dėl greitai besikeičiančio informacinės visuomenės srities pobūdžio reikia, kad rengiami statistiniai duomenys būtų pritaikyti prie pokyčių. Tai gali būti pasiekta sukuriant nustatytos trukmės modulius ir leidžiant įgyvendinimo priemonėmis daryti pakeitimus, atsižvelgiant į valstybių narių išteklius ir naštą respondentams, technines ir metodines galimybes ir rezultatų patikimumą.

(9) Konkrečių Bendrijos statistinių duomenų rengimą reglamentuoja taisyklės, nustatytos 1997 m. vasario 17 d. Tarybos reglamente (EB) Nr. 322/97 dėl Bendrijos statistikos [2].

(10) Kadangi siūlomo veiksmo tikslo, būtent sukurti bendrą sistemą informacinės visuomenės Bendrijos statistinių duomenų sistemiškam rengimui, valstybės narės negali pakankamai pasiekti, ir todėl dėl šio veiksmo poveikio apimties jis gali būti geriau įgyvendintas Bendrijos lygiu, Bendrija gali priimti priemones pagal Sutarties 5 straipsnyje nustatytą subsidiarumo principą. Pagal minėtame straipsnyje nustatytą proporcingumo principą šis reglamentas nenumato nieko, kas nėra būtina siekiant šio tikslo.

(11) Šiam reglamentui įgyvendinti būtinos priemonės turėtų būti priimtos pagal 1999 m. birželio 28 d. Tarybos sprendimą 1999/468/EB, nustatantį Komisijos naudojimosi jai suteiktais įgyvendinimo įgaliojimais tvarką [3].

(12) Pasitarta su Statistikos programų komitetu, įsteigtu Tarybos sprendimu 89/382/EEB, Euratomas [4], pagal minėto sprendimo 3 straipsnį,

PRIĖMĖ ŠĮ REGLAMENTĄ:

1 straipsnis

Tikslas

Šio reglamento tikslas – sukurti informacinės visuomenės Bendrijos statistinių duomenų sistemiško rengimo bendrą sistemą.

2 straipsnis

Apibrėžimai

Šiame reglamente:

a) "Bendrijos statistiniai duomenys" taikomi pagal apibrėžimą, pateiktą Reglamento (EB) Nr. 322/97 2 straipsnyje;

b) "statistinių duomenų rengimas" taikomas pagal apibrėžimą, pateiktą Reglamento (EB) Nr. 322/97 2 straipsnyje;

c) "ataskaitinis laikotarpis" – tai laikotarpis, su kuriuo susiję duomenys;

d) "ataskaitiniai metai" – tai vienų kalendorinių metų trukmės ataskaitinis laikotarpis;

e) "rinkimo laikotarpis" – tai įgyvendinimo priemonėse nustatytas laikotarpis, kurio metu renkami duomenys.

3 straipsnis

Taikymo sritis

1. Rengiamus statistinius duomenis sudaro informacija, kurios reikia elektroninės Europos kriterijų nustatymo procese ir kuri yra naudinga struktūriniams rodikliams, ir kita informacija, būtina kaip vienodas pagrindas, pagal kurį nagrinėjama informacinė visuomenė.

2. Statistiniai duomenys skirstomi į modulius, nustatytus I ir II prieduose.

4 straipsnis

Moduliai

Į šio reglamento modulius įeina tokios sritys:

- įmonės ir informacinė visuomenė pagal I priedo apibrėžimą,

- individualūs asmenys, namų ūkiai ir informacinė visuomenė pagal II priedo apibrėžimą.

5 straipsnis

Metodikos vadovas

Komisija, glaudžiai bendradarbiaudama su valstybėmis narėmis, parengia ir atnaujina, jei to reikia priėmus naujas įgyvendinimo priemones, metodikos vadovą, kuriame pateikiamos rekomendacijos dėl pagal šį reglamentą rengiamų Bendrijos statistinių duomenų.

6 straipsnis

Duomenų perdavimas

1. Šiuo reglamentu ir jo įgyvendinimo priemonėmis reikalaujamus apibendrintus duomenis ir metaduomenis, taip pat ir konfidencialius apibendrintus duomenis, valstybės narės perduoda Komisijai (Eurostatui), laikydamosi galiojančių Bendrijos nuostatų dėl duomenų perdavimo laikantis statistinių duomenų konfidencialumo. Šios Bendrijos nuostatos taikomos rezultatams tiek, kiek į juos įeina konfidencialių duomenų.

2. Šiuo reglamentu reikalaujamus apibendrintus duomenis ir metaduomenis valstybės narės perduoda elektroniniu būdu, laikydamosi Komisijos ir valstybių narių priimto pasikeitimo standarto.

7 straipsnis

Kokybės kriterijai ir ataskaitos

1. Komisija (Eurostatas) įvertina perduotų duomenų kokybę.

2. Komisija (Eurostatas), glaudžiai bendradarbiaudama su valstybėmis narėmis, parengia rekomenduojamus bendruosius standartus, skirtus užtikrinti rengiamų duomenų kokybę (pagal standartinius Eurostato kokybės kriterijus). Šie standartai skelbiami metodikos vadove.

3. Valstybės narės imasi visų priemonių, būtinių užtikrinti perduotų duomenų kokybę.

4. Per nustatytą laikotarpį po galutinių rezultatų perdavimo paskutinės dienos valstybės narės pateikia Komisijai (Eurostatui) perduotų duomenų kokybės pagal straipsnio 2 dalyje nurodytus standartus ataskaitą. Šiose ataskaitose nurodomi atvejai, kada nebuvo laikomasi minėtų standartų. Minėtas laikotarpis nustatomas kuriant įgyvendinimo priemones.

8 straipsnis

Įgyvendinimo priemonės

1. Šio reglamento modulių įgyvendinimo priemonės yra susiję su temų ir jų rodiklių išrinkimu ir apibūdinimu, pritaikymu ir pakeitimu, rodiklių naudojimu, ataskaitiniais laikotarpiais ir suskirstymu, duomenų rengimo periodiškumu ir laiku bei rezultatų perdavimo terminais.

2. Įgyvendinimo priemonės, taip pat ir patikslinimo ir atnaujinimo priemonės atsižvelgiant į ekonomikos ir technikos pokyčius, nustatomos laikantis 9 straipsnio 2 dalyje nurodytos tvarkos, atsižvelgiant į valstybių narių išteklius ir naštą respondentams, technines ir metodines galimybes ir rezultatų patikimumą.

3. Įgyvendinimo priemonės parengiamos bent prieš devynis mėnesius iki duomenų rinkimo laikotarpio pradžios.

9 straipsnis

Komitetas

1. Komisijai padeda Sprendimu 89/382/EEB, Euratomas įsteigtas Statistikos programų komitetas (toliau – Komitetas).

2. Jei daroma nuoroda į šią straipsnio dalį, taikomi Sprendimo 1999/468/EB 5 ir 7 straipsniai, atsižvelgiant į jo 8 straipsnio nuostatas.

Sprendimo 1999/468/EB 5 straipsnio 6 dalyje nustatytas laikotarpis yra trys mėnesiai.

10 straipsnis

Finansavimas

1. Bent pirmaisiais metais, per kuriuos valstybės narės parengia įgyvendinimo priemonėse, priimtose pagal šį reglamentą, nustatytus Bendrijos statistinius duomenis, Komisija suteikia valstybėms narėms finansinę paramą, kad padėtų padengti jų patirtas šių statistinių duomenų parengimo, apdorojimo ir perdavimo išlaidas. Finansinės parama negali būti didesnė už 90 % tokių išlaidų.

2. Finansinės paramos suteikimo, jos išmokėjimo ir kontrolės sąlygos ir procedūros atitinka 2002 m. birželio 25 d. Tarybos reglamentą (EB, Euratomas) Nr. 1605/2002 dėl Europos Bendrijų bendrajam biudžetui taikomo finansinio reglamento [5].

3. Jei biudžeto sąlygos leidžia, Komisija ir kitais metais toliau teikia valstybėms narėms finansinę paramą, kad padėtų kompensuoti šių statistinių duomenų rengimo išlaidas.

4. Biudžeto valdymo institucija kasmetinės Europos Bendrijų biudžeto sudarymo procedūros metu patvirtina asignavimus tokiai finansinei paramai.

11 straipsnis

Įsigaliojimas

Šis reglamentas įsigalioja dvidešimtą dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

Šis reglamentas yra privalomas visas ir tiesiogiai taikomas visose valstybėse narėse.

Priimta Strasbūre, 2004 balandžio 21 d.

Europos Parlamento vardu

Pirmininkas

P. Cox

Tarybos vardu

Pirmininkas

D. Roche

[1] 2004 m. sausio 29 d. Europos Parlamento nuomonė (dar nepaskelbta Oficialiajame leidinyje) ir 2004 m. balandžio 16 d. Tarybos sprendimas.

[2] OL L 52, 1997 2 22, p. 1. Reglamentas su pakeitimais, padarytais Europos Parlamento ir Tarybos Reglamentu (EB) Nr. 1882/2003 (OL L 284, 2003 10 31, p. 1.).

[3] OL L 184, 1999 7 17, p. 23.

[4] OL L 181, 1989 6 28, p. 47.

[5] OL L 248, 2002 9 16, p. 1.

--------------------------------------------------

I PRIEDAS

1 modulis: Įmonės ir informacinė visuomenė

a) Tikslai

Šio modulio tikslas – laiku parengti statistinius duomenis apie įmones ir informacinę visuomenę. Šis modulis suteikia reikalavimų sistemą, taikomą duomenų rengimo apimčiai, trukmei ir periodiškumui, nagrinėjamų temų apimčiai, suskirstymui ir būtinoms bandomosioms studijoms.

b) Apimtis

Į šį modulį įeina verslo veiklos sritys pagal ekonomikos veiklos sričių Europos bendrijoje statistinio klasifikavimo (NACE REV. 1.1) D – K skirsnius ir 92 skyrių. J skirsnis įtraukiamas tik tada, jei prieš tai atliekamos bandomosios studijos yra sėkmingos.

Statistiniai duomenys renkami įmonių vienetams.

c) Duomenų rengimo trukmė ir periodiškumas

Statistiniai duomenys rengiami kasmet ne daugiau kaip penkis ataskaitinius metus po šio reglamento įsigaliojimo datos. Ne visi rodikliai būtinai turi būti parengiami kasmet; kiekvieno rodiklio duomenų rengimo periodiškumas nurodomas ir priimamas 8 straipsnyje nurodytose įgyvendinimo priemonėse.

d) Temų apimtis

Rodikliai rengiami iš tokio temų sąrašo:

- IKT sistemos ir jų naudojimas įmonėse,

- interneto ir kitų elektronikos tinklų naudojimas įmonėse,

- elektroninės komercijos ir elektroninio verslo procesai,

- IKT kompetencija įmonės vienete ir ITK įgūdžių poreikis,

- IKT, interneto ir kitų elektronikos tinklų, elektroninės komercijos ir elektroninio verslo procesų naudojimo kliūtys,

- IKT išlaidos ir investicijos,

- IKT saugumas,

- IKT naudojimo poveikis įmonėms.

Visų temų nebūtina nagrinėti kiekvienais metais.

e) Duomenų rengimo suskirstymas

Visų suskirstymų nebūtina parengti kasmet; reikalaujami suskirstymai parengiami pagal šį sąrašą ir priimami įgyvendinimo priemonėse:

- pagal dydžio kategoriją,

- pagal NACE antraštę,

- pagal regioną: pagal regionus suskirstoma į ne daugiau kaip tris grupes.

f) Bandomosios studijos

Jei nustatoma daug naujų duomenų reikalavimų arba laukiama nepakankamos kokybės duomenų, Komisija pradeda bandomąsias studijas, kurias prieš pradėdamos rinkti duomenis savanoriškai atlieka valstybės narės. Tokios bandomosios studijos atliekamos tam, kad būtų galima įvertinti galimybę surinkti atitinkamus duomenis, atsižvelgiant į duomenų naudą palyginus ją su surinkimo išlaidomis ir našta respondentams.

--------------------------------------------------

II PRIEDAS

2 modulis: Individualūs asmenys, namų ūkiai ir informacinė visuomenė

a) Tikslai

Šio modulio tikslas – laiku parengti statistinius duomenis apie individualius asmenis, namų ūkius ir informacinę visuomenę. Šis modulis suteikia reikalavimų sistemą, taikomą duomenų rengimo apimčiai, trukmei ir periodiškumui, nagrinėjamų temų apimčiai, suskirstymui ir būtinoms bandomosioms studijoms.

b) Apimtis

Į šį modulį įeina statistiniai duomenys apie individualius asmenis ir namų ūkius.

c) Duomenų rengimo trukmė ir periodiškumas

Statistiniai duomenys rengiami kasmet ne daugiau kaip penkis ataskaitinius metus po šio reglamento įsigaliojimo datos. Ne visi rodikliai būtinai turi būti parengiami kasmet; kiekvieno rodiklio duomenų rengimo periodiškumas nurodomas ir priimamas 8 straipsnyje nurodytose įgyvendinimo priemonėse.

d) Temų apimtis

Rodikliai rengiami iš tokio temų sąrašo:

- individualių asmenų ir (arba) namų ūkių galimybė naudotis IKT sistemomis ir jų naudojimas,

- individualių asmenų ir (arba) namų ūkių naudojimasis internetu įvairiais tikslais,

- IKT saugumas,

- IKT kompetencija,

- IKT ir interneto naudojimo kliūtys,

- IKT naudojimo poveikis individualiems asmenims ir (arba) namų ūkiams.

Visų temų nebūtina nagrinėti kiekvienais metais.

e) Duomenų rengimo suskirstymas

Visų suskirstymų nebūtina parengti kasmet; reikalaujami suskirstymai rengiami pagal šį sąrašą ir priimami įgyvendinimo priemonėse:

A. namų ūkių statistiniams duomenims:

- pagal namų ūkio tipą;

B. individualių asmenų statistiniams duomenims:

- pagal amžiaus grupę,

- pagal lytį,

- pagal išsilavinimą,

- pagal užimtumą,

- pagal regioną.

f) Bandomosios studijos

Jei nustatoma daug naujų duomenų reikalavimų arba laukiama nepakankamos kokybės duomenų, Komisija pradeda bandomąsias studijas, kurias prieš pradėdamos rinkti duomenis savanoriškai atlieka valstybės narės. Tokios bandomosios studijos atliekamos tam, kad būtų galima įvertinti galimybę surinkti atitinkamus duomenis, atsižvelgiant į duomenų naudą palyginus ją su surinkimo išlaidomis ir našta respondentams.

--------------------------------------------------

Top