Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 31976L0116

1975 m. gruodžio 18 d. Tarybos direktyva dėl valstybių narių įstatymų, reglamentuojančių trąšas, suderinimo

OL L 24, 1976 1 30, p. 21–44 (DA, DE, EN, FR, IT, NL)

Šis dokumentas paskelbtas specialiajame (-iuosiuose) leidime (-uose) (EL, ES, PT, FI, SV, CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 10/12/2003; panaikino 32003R2003

ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/1976/116/oj

31976L0116



Oficialusis leidinys L 024 , 30/01/1976 p. 0021 - 0044
specialusis leidimas suomių kalba: skyrius 13 tomas 4 p. 0193
specialusis leidimas graikų k.: skyrius 13 tomas 3 p. 0164
specialusis leidimas švedų kalba: skyrius 13 tomas 4 p. 0193
specialusis leidimas ispanų kalba: skyrius 13 tomas 4 p. 0204
specialusis leidimas portugalų kalba skyrius 13 tomas 4 p. 0204


Tarybos direktyva

1975 m. gruodžio 18 d.

dėl valstybių narių įstatymų, reglamentuojančių trąšas, suderinimo

(76/116/EEB)

EUROPOS BENDRIJŲ TARYBA,

atsižvelgdama į Europos ekonominės bendrijos steigimo sutartį, ypač į jos 100 straipsnį,

atsižvelgdama į Komisijos pasiūlymą,

atsižvelgdama į Europos Parlamento nuomonę [1],

atsižvelgdama į Ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto nuomonę [2],

kadangi kiekvienoje valstybėje narėje trąšos privalo atitikti tam tikrus techninius reikalavimus, nustatytus privalomose nuostatose; kadangi šios nuostatos, ypač trąšų sudėties ir jų rūšių apibrėžties bei šių rūšių paskirties, jų tapatybės nustatymo ir įpakavimo, įvairiose valstybėse narėse skiriasi; kadangi skirtumai trukdo prekybai Europos ekonominėje bendrijoje;

kadangi šias bendrosios rinkos kūrimo ir veikimo kliūtis galima sumažinti arba net pašalinti visoms valstybėms narėms priėmus vienodas nuostatas, galiojančias kartu su veikiančiais įstatymais arba juos pakeičiančias;

kadangi dėl to būtina Bendrijos lygiu nustatyti pagrindinių paprastųjų ir kompleksinių trąšų paskirtį, jų apibrėžtį ir sudėtį; kadangi taip pat turėtų būti numatyta, kad trąšos, atitinkančios šioje direktyvoje nustatytus kriterijus, būtų ženklinamos žymeniu "EEB TRĄŠOS";

kadangi taip pat turėtų būti priimtos šių trąšų tapatybės nustatymo, ženklinimo ir konteinerių uždarymo Bendrijos taisyklės;

kadangi, gaminant trąšas, dėl gamybos metodų arba naudojamų medžiagų skirtumų vyksta įvairių kintamų dydžių svyravimas; kadangi mėginių ėmimo ir analizės procedūros parametrai taip pat yra kintami; kadangi dėl to būtina leisti nurodomų maisto medžiagų nuokrypius; kadangi žemės ūkio vartotojo labui tikslinga, kad šių nuokrypių kitimo ribos būtų kuo siauresnės;

kadangi ši direktyva taikoma tik paprastosioms ir kompleksinėms trąšoms; kadangi vėlesnių direktyvų nuostatos, be kita ko, bus susijusios su skystosiomis trąšomis, antrinėmis maisto medžiagomis ir mikroelementais;

kadangi mėginių ėmimo ir analizės metodų, jų pakeitimo arba papildymo, atsižvelgiant į technikos pažangą, nustatymas yra metodų įgyvendinimo techninės priemonės, ir kadangi, siekiant supaprastinti ir pagreitinti šią procedūrą, tikslinga jų priėmimą pavesti Komisijai;

kadangi vykstant technikos pažangai reikia greitai priderinti techninius reikalavimus, apibrėžtus įvairiose trąšoms taikomose direktyvose; kadangi, siekiant palengvinti šiam tikslui reikalingų priemonių įgyvendinimą, patartina nustatyti glaudaus valstybių narių ir Komisijos bendradarbiavimo tvarką direktyvų, susijusių su prekybos trąšomis barjerų panaikinimu, derinimo su technikos pažanga komitete,

PRIĖMĖ ŠIĄ DIREKTYVĄ:

1 straipsnis

Ši direktyva taikoma produktams, kurie parduodami kaip trąšos ir yra paženklinti žymeniu "EEB TRĄŠOS".

2 straipsnis

Valstybės narės imasi visų reikiamų priemonių siekdamos garantuoti, kad žymuo "EEB TRĄŠOS" būtų naudojamas tik trąšoms, priklausančioms vienai iš kietųjų trąšų rūšių, išvardytų I priede, ir atitinkančioms šios direktyvos ir jos I–III priedų sąlygas.

3 straipsnis

Valstybės narės imasi visų reikiamų priemonių siekdamos garantuoti, kad 1 straipsnyje nurodytos trąšos būtų tiekiamos pažymint trąšų rūšį ir sudėtį. Toks ženklinimas pateiktas II priedo 1 dalyje, o šį ženklinimą reglamentuojančios sąlygos yra nurodytos šio priedo 2 dalyje.

Jeigu trąšos supakuotos, privaloma ženklinti įpakavimą arba etiketes. Konteinerių, kuriuose trąšų kiekis viršija 100 kg, turi būti ženklinami tik lydimieji dokumentai. Jeigu vežamas didelis nesupakuotų trąšų kiekis, ženklinami privalo būti tik lydimieji dokumentai.

Siekdamos išpildyti II priedo 1 dalies b ir c punktų reikalavimus, valstybės narės gali nustatyti, kad fosforo, kalio ir magnio kiekis trąšose, kuriomis prekiaujama jų teritorijoje, būtų nurodomas taip:

- tik oksido forma (P2O5, K2O, MgO), arba

- tik elemento forma (P, K, Mg),

- abiem šiomis formomis vienu metu.

Jeigu valstybės narės pasirenka, kad fosforo, kalio ir magnio kiekis būtų išreikštas elementu, visos priedo nuorodos į šią oksido formą išreiškiamos elemento ženklu bei skaitmenine išraiška, apskaičiuojama naudojant šiuos koeficientus:

– fosforo pentoksido – P2O5 x 0,436

= fosforas (P),

– kalio oksido – K2O x 0,83

= kalis (K),

– magnio oksido – MgO x 0,6

= magnis (Mg).

Valstybės narės, kurios pasirinko tokią išraiškos formą, turi padaryti reikiamus pakeitimus šios direktyvos priedų nuostatose.

4 straipsnis

1. Nepažeidžiant kitų Bendrijos taisyklių, vienintelis leistinas įpakavimų, etikečių ir lydimųjų dokumentų, nurodytų 3 straipsnyje, ženklinimas yra šios, su trąšomis susijusios nuorodos:

a) privalomas trąšų rūšies ir sudėties ženklinimas, nustatytas II priedo 1 dalyje;

b) neprivalomi duomenys, išvardyti I priede;

c) gamintojo ženklas, produkto prekės ženklas ir prekiavimo produktu aprašymas;

d) specifiniai trąšų naudojimo, sandėliavimo ir priežiūros nurodymai.

c ir d punktuose pateikti nurodymai negali prieštarauti a ir b punktuose pateiktiems nurodymams ir privalo būti aiškiai nuo jų atskirti.

2. Visi 1 pastraipoje nurodyti ženklinimo būdai privalo būti aiškiai atskirti nuo bet kokios kitos informacijos, pateikiamos įpakavimuose, etiketėse ir lydimuosiuose dokumentuose.

5 straipsnis

Valstybės narės gali pareikalauti, kad jų teritorijoje etiketės, ženklinimas ant įpakavimo ir lydimieji dokumentai būtų parengti nacionaline kalba arba kalbomis.

6 straipsnis

Įpakuotų trąšų pakuotė privalo būti uždaryta tokiu būdu arba tokia priemone, kad ją atidarius, uždarymo vieta, jo plomba arba pati pakuotė būtų nepataisomai sugadinti.

Gali būti naudojami užlydomi maišeliai.

7 straipsnis

Nepažeidžiant kitų Bendrijos direktyvų nuostatų, valstybės narės, remdamosi trąšų sudėtimi, trąšų rūšies ir sudėties nustatymu, ženklinimu arba pakuote, negali uždrausti prekiauti arba trukdyti prekiauti trąšomis, pažymėtomis žymeniu "EEB TRĄŠOS", atitinkančiomis šios direktyvos ir jos priedų nuostatas.

8 straipsnis

1. Valstybės narės imasi visų reikiamų priemonių siekdamos garantuoti, kad trąšoms su žymeniu "EEB TRĄŠOS" būtų taikomos oficialios kontrolės priemonės, kuriomis siekiama patikrinti, ar trąšos atitinka šios direktyvos ir jos I bei II priedų reikalavimus.

2. Ar trąšos atitinka šios direktyvos ir jos I bei II priedų reikalavimus ir ar deklaruojama maisto medžiagų sudėtis atitinka nurodytą šių komponentų sudėtį, išreikštą pirmiau nurodytomis formomis ir (arba) šių komponentų tirpumu, gali būti patvirtinta oficialiai patikrinus bei imant mėginius ir atliekant analizę šioje direktyvoje nustatytais metodais atsižvelgiant į III priede nurodytus leistinus nuokrypius.

3. Valstybės narės gali imtis visų būtinų priemonių siekdamos garantuoti, kad nebūtų sistemingai gaunama naudos iš leistinų nuokrypių, nustatytų III priede.

9 straipsnis

1. Bet kokios pataisos, būtinos derinant su technikos pažanga I ir III priedų A dalies 4, 5 ir 6 skiltis ir B dalies 8, 9 ir 10 skiltis, turi būti priimtos 11 straipsnyje nustatyta tvarka.

2. Panašiai, pirmiau nurodyta tvarka, nustatomi ir mėginių ėmimo bei analizės metodai.

10 straipsnis

1. Siekiant su technikos pažanga suderinti direktyvas, apimančias techninių prekybos trąšomis barjerų panaikinimą, įsteigiamas komitetas (toliau – komitetas). Jį sudaro valstybių narių atstovai, jam pirmininkauja Komisijos atstovas.

2. Komitetas priima darbo tvarkos taisykles.

11 straipsnis

1. Tais atvejais, kai reikia laikytis šiame straipsnyje nustatytos tvarkos, klausimą komitetui svarstyti perduoda pirmininkas savo iniciatyva arba valstybės narės atstovo prašymu.

2. Komisijos atstovas komitetui pateikia numatomų priemonių projektą. Komitetas per du mėnesius pareiškia savo nuomonę dėl projekto. Nuomonė patvirtinama 41 balso dauguma, valstybių narių balsai skaičiuojami taip, kaip nustatyta Sutarties 148 straipsnio 2 dalyje. Komisijos pirmininkas nebalsuoja.

3. a) Jeigu pasiūlytos priemonės atitinka komiteto nuomonę, Komisija jas priima.

b) Jeigu pasiūlytos priemonės neatitinka komiteto nuomonės arba nuomonė nepareiškiama, Komisija nedelsdama pateikia Tarybai pasiūlymą dėl reikalingų priemonių. Taryba priima sprendimą nustatyta balsų dauguma.

c) Jeigu, gavusi pasiūlymą, Taryba per tris mėnesius nepriima jokio sprendimo, Komisija patvirtina pasiūlytas priemones.

12 straipsnis

1. Valstybės narės priima nuostatas, kurios, įsigalioję per 24 mėnesių nuo pranešimo apie šią direktyvą, ją įgyvendina, ir apie tai nedelsdamos praneša Komisijai.

2. Valstybės narės pateikia Komisijai šios direktyvos taikymo srityje priimtų nacionalinės teisės aktų nuostatų tekstus.

13 straipsnis

Ši direktyva skirta valstybėms narėms.

Priimta Briuselyje, 1975 m. gruodžio 18 d.

Tarybos vardu

Pirmininkas

M. Toros

[1] OL C 49, 1973 6 28, p. 42.

[2] OL C 123, 1972 11 27, p. 34.

--------------------------------------------------

I PRIEDAS

A. PAPRASTOSIOS TRĄŠOS

I. AZOTINĖS TRĄŠOS

Nr. | Rūšies pavadinimas | Duomenys apie gamybos būdą ir pagrindines sudedamąsias dalis | Mažiausias maisto medžiagų kiekis (svorio dalis procentais); maisto medžiagų išraiška; kiti reikalavimai | Kiti duomenys | Maisto medžiagų sudėtis, kurią reikia nurodyti; maisto medžiagų pavidalas ir tirpumas; kitos savybės |

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |

1 a) | Kalcio nitratas (kalcio salietra) | Cheminiu būdu gaunamas produktas, kurio pagrindinė sudedamoji dalis yra kalcio nitratas, gali būti amonio nitratas | 15 % N Azotas, išreikštas bendruoju azotu arba nitratiniu ir amoniakiniu azotu. Didžiausias amoniakinio azoto kiekis: 1,5 % N | | Bendrasis azotas Papildoma neprivaloma informacija: Nitratinis azotasAmoniakinis azotas |

1 b) | Kalcio magnio nitratas (kalcio ir magnio salietra) | Cheminiu būdu gaunamas produktas, kurio pagrindinės sudedamosios dalys yra kalcio nitratas ir magnio nitratas | 13 % N Azotas, išreikštas nitratiniu azotu. Mažiausias magnio, esančio vandenyje tirpiose druskose, kiekis, išreikštas magnio oksidu: 5 % MgO | | Nitratinis azotas Vandenyje tirpus magnio oksidas |

2 a) | Natrio nitratas (natrio salietra) | Cheminiu būdu gaunamas produktas, kurio pagrindinė sudedamoji dalis yra natrio nitratas | 15 % N Azotas, išreikštas nitratiniu azotu | | Nitratinis azotas |

2 b) | Čilės salietra | Produktas gaunamas perdirbant uolienas, pagrindinė sudedamoji dalis yra natrio nitratas | 15 % N Azotas, išreikštas nitratiniu azotu | | Nitratinis azotas |

3 a) | Kalcio cianamidas | Cheminiu būdu gaunamas produktas, kurio pagrindinė sudedamoji dalis yra kalcio cianamidas, jame yra kalcio oksido ir gali būti mažas amonio druskų bei karbamido kiekis | 18 % N Azotas, išreikštas bendruoju azotu, mažiausiai 75 % azoto nurodoma cianamide esančia forma | | Bendrasis azotas |

3 b) | Azoto kalcio cianamidas | Cheminiu būdu gaunamas produktas, kurio pagrindinė sudedamoji dalis yra kalcio cianamidas, jame yra kalcio oksido ir gali būti mažas amonio druskų, karbamido ir nitratų kiekis | 18 % N Azotas, išreikštas bendruoju azotu, mažiausiai 75 % ne nitratinio azoto nurodoma cianamide esančia forma. Nitratinio azoto kiekis: mažiausias: 1 % Ndidžiausias: 3 % N | | Bendrasis azotas Nitratinis azotas |

4 | Amonio sulfatas | Cheminiu būdu gaunamas produktas, kurio pagrindinė sudedamoji dalis yra amonio sulfatas | 20 % N Azotas, išreikštas amoniakiniu azotu | | Amoniakinis azotas |

5 | Amonio nitratas arba kalcio amonio nitratas | Cheminiu būdu gaunamas produktas, kurio pagrindinė sudedamoji dalis yra amonio nitratas, jame yra tokių užpildų: gruntinių klinčių, kalcio sulfato, gruntinio dolomito, magnio sulfato, kizerito | 20 % N Azotas, išreikštas nitratiniu ir amoniakiniu azotu, kiekviena iš šių dviejų azoto formų sudaro apytikriai pusę esančio azoto | "Kalcio amonio nitratu" išimtinai vadinamos trąšos, kuriose yra tik kalcio karbonato (kalkakmenio) ir (arba) magnio ir kalcio karbonatų (dolomito) kartu su amonio nitratu. Mažiausiai šių karbonatų turi būti 20 %, jų švarumo lygis – bent 90 % | Bendrasis azotas Nitratinis azotas Amoniakinis azotas |

6 | Amonio sulfonitratas | Cheminiu būdu gaunamas produktas, kurio pagrindinės sudedamosios dalys yra amonio nitratas ir amonio sulfatas | 25 % N Azotas, išreikštas amoniakiniu ir nitratiniu azotu. Mažiausias nitratinio azoto kiekis: 5 % | | Bendrasis azotas Amoniakinis azotas Nitratinis azotas |

7 | Magnio sulfonitratas | Cheminiu būdu gaunamas produktas, kurio pagrindinės sudedamosios dalys yra amonio nitratas, amonio sulfatas ir magnio sulfatas | 19 % N Azotas, išreikštas amoniakiniu ir nitratiniu azotu. Mažiausias nitratinio azoto kiekis: 6 % N 5 % MgO Magnis, esantis vandenyje tirpiose druskose, išreikštas magnio oksidu | | Bendrasis azotas Amoniakinis azotas Nitratinis azotas Vandenyje tirpus magnio oksidas |

8 | Magnio amonio nitratas | Cheminiu būdu gaunamas produktas, kurio pagrindinės sudedamosios dalys yra amonio nitratas ir magnio junginiai (dolomitas, magnio karbonatas ir (arba) magnio sulfatas) | 19 % N Azotas, išreikštas amoniakiniu ir nitratiniu azotu. Mažiausias nitratinio azoto kiekis: 6 % N 5 % MgO Magnis, išreikštas bendruoju magnio oksidu | | Bendrasis azotas Amoniakinis azotas Nitratinis azotas Bendrasis magnio oksidas ir gali būti, vandenyje tirpus magnio oksidas |

9 | Karbamidas | Cheminiu būdu gaunamas produktas, kurio pagrindinė sudedamoji dalis yra karbonildiamidas (karbamidas) | 44 % N Bendrasis karbamidinis azotas (įskaitant biuretą). Didžiausias biureto kiekis: 1,2 % | | Bendrasis azotas, išreikštas karbamidu |

II. FOSFATINĖS TRĄŠOS

Pagrindinių sudedamųjų medžiagų dalelių dydis atitinka granuliuotų prekinių trąšų dalelių dydį (1, 3, 4, 5, 6 ir 7 trąšų rūšys), kuris gali būti nustatomas tam tikrais analitiniais metodais

Nr. | Rūšies pavadinimas | Duomenys apie gamybos būdą ir pagrindines sudedamąsias dalis | Mažiausias maisto medžiagų kiekis (svorio dalis procentais); maisto medžiagų išraiška; kiti reikalavimai | Kiti duomenys | Maisto medžiagų sudėtis, kurią reikia nurodyti; maisto medžiagų pavidalas ir tirpumas; kitos savybės |

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |

1 | Plieno gamybos atliekos: fosfatiniai tomamilčiai,tomamilčiai | Produktas, gaunamas geležies lydymo krosnyse, apdorojant fosforinius lydalus, pagrindinė sudedamoji dalis – kalcio silicio fosfatas | 12 % P2O5 Fosforas, išreikštas mineralinėse rūgštyse tirpiu fosforo pentoksidu, mažiausiai 75 % nurodytos sudėties fosforo pentoksido tirpsta 2 % citrinos rūgštyje; arba 10 % P2O5 Fosforas išreikštas fosforo pentoksidu, tirpiu 2 % citrinos rūgštyje Dalelių dydis: mažiausiai 75 % išsisijoja per sietą, kurio akučių dydis 0,160 mm, mažiausiai 96 % išsisijoja per sietą, kurio akučių dydis 0,630 mm | | Bendrasis fosforo pentoksidas (tirpus mineralinėse rūgštyse), kurio 75 % (turi būti nurodoma svorio dalis %) tirpsta 2 % citrinos rūgštyje (prekybai Prancūzijoje ir Italijoje) Bendrasis fosforo pentoksidas (tirpus mineralinėse rūgštyse) ir fosforo pentoksidas, tirpus 2 % citrinos rūgštyje (prekybai Jungtinėje Karalystėje) Fosforo pentoksidas, tirpus 2 % citrinos rūgštyje (prekybai Vokietijoje, Belgijoje, Danijoje, Airijoje Liuksemburge ir Nyderlanduose) |

2 a) | Normalusis superfosfatas | Produktas, gaunamas susmulkintam mineraliniam fosfatui reaguojant su sieros rūgštimi, pagrindinė sudedamoji dalis – monokalcio fosfatas bei kalcio sulfatas | 16 % P2O5 Fosforas, išreikštas neutraliame amonio citrato tirpale tirpiu fosforo pentoksidu, mažiausiai 93 % nurodytos sudėties P2O5 tirpsta vandenyje Mėginys: 1g | | Fosforo pentoksidas, tirpus neutraliame amonio citrato tirpale Vandenyje tirpus fosforo pentoksidas |

2 b) | Koncentruotasis superfosfatas | Produktas, gaunamas susmulkintam mineraliniam fosfatui reaguojant su sieros ir fosforo rūgštimis, pagrindinės sudedamosios dalys – monokalcio fosfatas bei kalcio sulfatas | 25 % P2O5 Fosforas, išreikštas neutraliame amonio citrato tirpale tirpiu fosforo pentoksidu, mažiausiai 93 % nurodytos sudėties P2O5 tirpsta vandenyje Mėginys: 1g | | Fosforo pentoksidas, tirpus neutraliame amonio citrato tirpale Vandenyje tirpus fosforo pentoksidas |

2 c) | Trigubas superfosfatas | Produktas, gaunamas susmulkintam mineraliniam fosfatui reaguojant su fosforo rūgštimi, pagrindinė sudedamoji dalis – monokalcio fosfatas | 38 % P2O5 Fosforas, išreikštas neutraliame amonio citrato tirpale tirpiu fosforo pentoksidu, mažiausiai 93 % nurodytos sudėties P2O5 tirpsta vandenyje Mėginys: 3g | | Fosforo pentoksidas, tirpus neutraliame amonio citrato tirpale Vandenyje tirpus fosforo pentoksidas |

3 | Iš dalies soliubilizuotos fosfatinės uolienos | Produktas, gaunamas iš dalies soliubilizuojant susmulkintą fosfatų uolieną sieros arba fosforo rūgštimi, pagrindinės sudedamosios dalys – monokalcio fosfatas, trikalcio fosfatas ir kalcio fosfatas | 20 % P2O5 Fosforas, išreikštas mineralinėse rūgštyse tirpiu fosforo pentoksidu, mažiausiai 40 % nurodytos sudėties P2O5 a tirpsta vandenyje Dalelių dydis: mažiausiai 90 % išsisijoja per sietą, kurio akučių dydis 0,160 mm,mažiausiai 98 % išsisijoja per sietą, kurio akučių dydis 0,630 mm | | Bendrasis fosforo pentoksidas (tirpus mineralinėse rūgštyse) Vandenyje tirpus fosforo pentoksidas |

4 | Dikalcio fosfatas | Produktas, gaunamas nusodinant soliubilizuotą mineralinių fosfatų arba kaulų fosforo rūgštį, pagrindinė sudedamoji dalis – dikalcio fosfato dihidratas | 38 % P2O5 Fosforas, išreikštas šarminiame amonio citrato tirpale (Petermanno tirpale) tirpiu fosforo pentoksidu Dalelių dydis: mažiausiai 90 % išsisijoja per sietą, kurio akučių dydis 0,160 mm,mažiausiai 98 % išsisijoja per sietą, kurio akučių dydis 0,630 mm | | Fosforo pentoksidas, tirpus šarminiame amonio citrato tirpale |

5 | Termofosfatai | Produktas, gaunamas sukepinant gruntines fosfatines uolienas su šarminiais junginiais ir silicio rūgštimi, pagrindinės sudedamosios dalys – šarminis kalcio fosfatas bei kalcio silikatas | 25 % P2O5 Fosforas, išreikštas šarminiame amonio citrato tirpale (Petermanno tirpale) tirpiu fosforo pentoksidu Dalelių dydis: mažiausiai 75 % išsisijoja per sietą, kurio akučių dydis 0,160 mm,mažiausiai 96 % išsisijoja per sietą, kurio akučių dydis 0,630 mm | | Fosforo pentoksidas, tirpus šarminiame amonio citrato tirpale |

6 | Aliuminio kalcio fosfatas | Amorfinė produkto forma, gaunama kepinant ir trinant, pagrindinės sudedamosios dalys – aliuminio ir kalcio fosfatai | 30 % P2O5 Fosforas, išreikštas mineralinėse rūgštyse tirpiu fosforo pentoksidu, mažiausiai 75 % nurodytos sudėties P2O5 tirpsta šarminiame amonio citrate (Joulie tirpale) Dalelių dydis: mažiausiai 90 % išsisijoja per sietą, kurio akučių dydis 0,160 mm,mažiausiai 98 % išsisijoja per sietą, kurio akučių dydis 0,630 mm | | Bendrasis fosforo pentoksidas (tirpus mineralinėse rūgštyse) Fosforo pentoksidas, tirpus šarminiame amonio citrato tirpale |

7 | Minkštosios (kalkinės) gruntinės fosfatinės uolienos | Produktas, gaunamas smulkinant minkštuosius (kalkinius) mineralinius fosfatus, pagrindinės sudedamosios dalys – trikalcio fosfatas bei kalcio karbonatas | 25 % P2O5 Fosforas, išreikštas mineralinėse rūgštyse tirpiu fosforo pentoksidu, mažiausiai 55 % nurodytos sudėties P2O5 tirpsta 2 % skruzdžių rūgštyje Dalelių dydis: mažiausiai 90 % išsisijoja per sietą, kurio akučių dydis 0,063 mm,mažiausiai 99 % išsisijoja per sietą, kurio akučių dydis 0,125 mm | | Bendrasis fosforo pentoksidas (tirpus mineralinėse rūgštyse) Fosforo pentoksidas, tirpus 2 % skruzdžių rūgštyje Medžiagos, išsisijojančios per sietą, kurio akučių dydis 0,063 mm, procentas pagal svorį |

III. KALIO TRĄŠOS

Nr. | Rūšies pavadinimas | Duomenys apie gamybos būdą ir pagrindines sudedamąsias dalis | Mažiausias maisto medžiagų kiekis (svorio dalis procentais); maisto medžiagų išraiška; kiti reikalavimai | Kiti duomenys | Maisto medžiagų sudėtis, kurią reikia nurodyti; maisto medžiagų pavidalas ir tirpumas; kitos savybės |

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |

1 | Kainitas | Produktas, gaunamas iš negrynintų kalio druskų | 10 % K2O Kalis, išreikštas vandenyje tirpiu K2O 5 % MgO Magnis, esantis vandenyje tirpiose druskose, išreikštas magnio oksidu | Rašomas įprastinis firmos pavadinimas | Vandenyje tirpus kalio oksidas Vandenyje tirpus magnio oksidas |

2 | Sodrinta kainito druska | Produktas, gaunamas iš negrynintų kalio druskų, sodrintų maišant su kalio chloridu | 18 % K2O Kalis, išreikštas vandenyje tirpiu K2O | Rašomas įprastinis firmos pavadinimas | Vandenyje tirpus kalio oksidas Vandenyje tirpaus magnio oksido, kurio kiekis didesnis kaip 5 % MgO, nurodyti neprivaloma |

3 | Chloridinis kalis | Produktas, gaunamas iš negrynintų kalio druskų, pagrindinė sudedamoji dalis – kalio chloridas | 37 % K2O Kalis, esantis vandenyje tirpiame K2O | Rašomas įprastinis firmos pavadinimas | Vandenyje tirpus kalio oksidas |

4 | Kalio chloridas su magnio druska | Produktas, gaunamas iš negrynintų kalio druskų, dedama magnio druskų. Pagrindinės sudedamosios dalys – kalio chloridas ir magnio druskos | 37 % K2O Kalis, išreikštas vandenyje tirpiu K2O 5 % MgO Magnis, esantis vandenyje tirpiose druskose, išreikštas magnio oksidu | | Vandenyje tirpus kalio oksidas Vandenyje tirpus magnio oksidas |

5 | Sulfatinis kalis | Produktas, gaunamas cheminiu būdu iš kalio druskų, pagrindinė sudedamoji dalis – kalio sulfatas | 47 % K2O Kalis, išreikštas vandenyje tirpiu K2O. Didžiausias chloro kiekis: 3 % Cl | | Vandenyje tirpus kalio oksidas Chloro, kurio kiekis mažesnis kaip 3 % Cl, nurodyti neprivaloma |

6 | Sulfatinis kalis su magnio druska | Produktas, gaunamas cheminiu būdu iš kalio druskų, gali būti magnio druskų priedų, pagrindinės sudedamosios dalys – kalio sulfatas ir magnio sulfatas | 22 % K2O Kalis, išreikštas vandenyje tirpiu K2O 8 % MgO Magnis, esantis vandenyje tirpiose druskose, išreikštas magnio oksidu. Didžiausias chloro kiekis: 3 % Cl | Rašomas įprastinis firmos pavadinimas | Vandenyje tirpus kalio oksidas Vandenyje tirpus magnio oksidas Chloro, kurio kiekis mažesnis kaip 3 % Cl, nurodyti neprivaloma |

B. KOMPLEKSINĖS TRĄŠOS

1. NPK TRĄŠOS

Rūšies pavadinimas | Duomenys apie gamybos būdą | Mažiausias maisto medžiagų kiekis (svorio dalis procentais) | Pavidalas, tirpumas ir maisto medžiagų kiekis, kurį reikia pateikti kaip nurodyta 8, 9 ir 10 skiltyse; dalelių dydis | Trąšų atpažinimo duomenys; kiti reikalavimai |

1 | 2 | iš viso | kiekvienos maisto medžiagos | N | 25P O | 2KO | N | 25P O | 2KO |

3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

NPK trąšos | Produktas, gaunamas cheminiu būdu arba maišant, nededama organinių gyvulinės ar augalinės kilmės maisto medžiagų | 20 % (N + P2O5 + K2O) | 3 % N 5 % P2O5 5 % K2O | 1)Bendrasis azotas2)Nitratinis azotas3)Amoniakinis azotas4)Karbamido azotas5)Cianamido azotas | 1)Vandenyje tirpus P2O52)P2O5, tirpus neutraliame amonio citrate3)P2O5, tirpus neutraliame amonio citrate ir vandenyje4)P2O5, tirpus tik mineralinėse rūgštyse5)P2O5, tirpus šarminiame amonio citrato tirpale (Petermanno tirpale)6a)P2O5, tirpus mineralinėse rūgštyse, kai mažiausiai 75 % nurodyto P2O5 kiekio tirpus 2 % citrinos rūgštyje6b)P2O5, tirpus 2 % citrinos rūgštyje7)P2O5, tirpus mineralinėse rūgštyse, kai mažiausiai 75 % nurodyto P2O5 kiekio tirpus šarminiame amonio citrato tirpale (Joulie tirpale)8)P2O5, tirpus mineralinėse rūgštyse, kai mažiausiai 55 % nurodyto P2O5 kiekio tirpus 2 % skruzdžių rūgštyje | Vandenyje tirpus K2O | 1)Bendrasis azotas2)Jeigu bet kuri azoto forma, nurodyta 2–5 skiltyse, sudaro bent vieną svorio procentą, ją būtina nurodyti | 1.NPK trąšose neturi būti tomamilčių, termofosfatų, aliuminio kalcio fosfatų, iš dalies soliubilizuotų fosfatinių uolienų ir fosfatinių uolienų, jos turi būti pateikiamos pagal tirpumą, nurodytą 1, 2 ar 3:jeigu vandenyje tirpus P2O5 sudaro mažiau kaip 2 %, pateikiamas tik jo tirpumas, nurodytas 2;jeigu vandenyje tirpus P2O5 sudaro mažiausiai 2 %, pateikiamas tik jo tirpumas, nurodytas 3, ir turi būti nurodomas vandenyje tirpaus P2O5 kiekis (tirpumas 1).P2O5, tirpaus tik mineralinėse rūgštyse, kiekis neturi būti didesnis kaip 2 % (P – 0,872 %).Šios rūšies (1 punktas) tirpumui, nurodytam 2 ir 3, nustatyti imamas 1 g tiriamasis mėginys.2a)NPK trąšose, kuriose yra minkštųjų (kalkinių) gruntinių fosfatinių uolienų ar iš dalies soliubilizuotų fosfatinių uolienų, neturi būti tomamilčių, termofosfatų ir aliuminio kalcio fosfatų. Jos turi būti pateikiamos pagal tirpumą, nurodytą 1, 3 ir 4.Šios rūšies trąšose turi būti:mažiausiai 2 % P2O5, tirpaus tik mineralinėse rūgštyse (tirpumas 4);mažiausiai 5 % P2O5, tirpaus vandenyje ir neutraliame amonio citrate (tirpumas 3);mažiausiai 2,5 % vandenyje tirpaus P2O5 (tirpumas 1).Šios rūšies trąšos turi būti parduodamos pagal pavadinimą "NPK trąšos, kuriose yra minkštųjų (kalkinių) gruntinių fosfatinių uolienų" arba "NPK trąšos, kuriose yra iš dalies soliubilizuotų fosfatinių uolienų". Šios rūšies (2a punktas) tirpumui, nurodytam 3, nustatyti imamas 3 g tiriamasis mėginys. | 1)Vandenyje tirpus kalio oksidas2)"Mažas chloro kiekis" galima rašyti tada, jeigu Cl kiekis ne didesnis kaip 2 %3)Chloro kiekis gali būti nurodytas |

Pagrindinių fosfatinių sudedamųjų dalių dalelių dydis: |

Tomamilčiai: | mažiausiai 75 % išsisijoja per sietą, kurio akučių dydis 0,160 mm |

Aliuminio kalcio fosfatas: | mažiausiai 90 % išsisijoja per sietą, kurio akučių dydis 0,160 mm |

Termofosfatas: | mažiausiai 75 % išsisijoja per sietą, kurio akučių dydis 0,160 mm |

Minkštosios (kalkinės) gruntinės fosfatinės uolienos: | mažiausiai 90 % išsisijoja per sietą, kurio akučių dydis 0,063 mm |

Iš dalies soliubilizuotos fosfatinės uolienos: | mažiausiai 90 % išsisijoja per sietą, kurio akučių dydis 0,160 mm |

2b) NPK trąšose, kuriose yra aliuminio kalcio fosfatų, neturi būti tomamilčių, termofosfatų, minkštųjų (kalkinių) gruntinių fosfatinių uolienų ir iš dalies soliubilizuotų fosfatinių uolienų.

Jos turi būti pateikiamos pagal tirpumą, nurodytą 1 ir 7, o pastarasis taikomas nustačius tirpumą vandenyje.

Šios rūšies trąšose turi būti:

- mažiausiai 2 % vandenyje tirpaus P2O5 (tirpumas 1);

- mažiausiai 5 % P2O5 pagal tirpumą 7.

Šios rūšies trąšos turi būti parduodamos pagal pavadinimą "NPK trąšos, kuriose yra aliuminio kalcio fosfatų".

3. Jei NPK trąšose yra tik viena iš šių fosfatinių trąšų rūšių: tomamilčių, termofosfatų, aliuminio kalcio fosfatų, minkštųjų (kalkinių) gruntinių fosfatinių uolienų – po rūšies pavadinimo turi būti nurodyta fosfatinė sudedamoji dalis.

P2O5 tirpumas turi būti pateikiamas pagal tirpumą:

- trąšų, kurių pagrindinė sudedamoji dalis yra tomamilčiai: tirpumas 6a (Prancūzijos, Italijos rinkoms), 6b (Vokietijos, Belgijos, Danijos, Airijos, Liuksemburgo, Olandijos, Jungtinės Karalystės rinkoms);

- trąšų, kurių pagrindinė sudedamoji dalis yra termofosfatai: tirpumas 5;

- trąšų, kurių pagrindinė sudedamoji dalis yra aliuminio kalcio fosfatai: tirpumas 7;

- trąšų, kurių pagrindinė sudedamoji dalis yra minkštosios (kalkinės) gruntinės fosfatinės uolienos: tirpumas 8.

| |

2. NP TRĄŠOS

Rūšies pavadinimas | Duomenys apie gamybos būdą | Mažiausias maisto medžiagų kiekis (svorio dalis procentais) | Pavidalas, tirpumas ir maisto medžiagų kiekis, kurį reikia pateikti kaip nurodyta 8, 9 ir 10 skiltyse; dalelių dydis | Trąšų atpažinimo duomenys; kiti reikalavimai |

1 | 2 | iš viso | kiekvienos maisto medžiagos | N | 25P O | 2KO | N | 25P O | 2KO |

3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

NP trąšos | Produktas, gaunamas cheminiu būdu arba maišant, nededama organinių gyvulinės ar augalinės kilmės maisto medžiagų | 18 % (N + P2O5) | 3 % N 5 % P2O5 | 1)Bendrasis azotas2)Nitratinis azotas3)Amoniakinis azotas4)Karbamido azotas5)Cianamido azotas | 1)Vandenyje tirpus P2O52)P2O5, tirpus neutraliame amonio citrate3)P2O5, tirpus neutraliame amonio citrate ir vandenyje4)P2O5, tirpus tik mineralinėse rūgštyse5)P2O5, tirpus šarminiame amonio citrato tirpale (Petermanno tirpale)6a)P2O5, tirpus mineralinėse rūgštyse, jeigu mažiausiai 75 % nurodyto P2O5 kiekio tirpus 2 % citrinos rūgštyje6b)P2O5, tirpus 2 % citrinos rūgštyje7)P2O5, tirpus mineralinėse rūgštyse, jeigu mažiausiai 55 % nurodyto P2O5 kiekio tirpus šarminiame amonio citrato tirpale (Joulie tirpale)8)P2O5, tirpus mineralinėse rūgštyse, jeigu mažiausiai 55 % nurodyto P2O5 kiekio tirpus 2 % skruzdžių rūgštyje | | 1)Bendrasis azotas2)Jeigu bet kuri azoto forma, nurodyta 2–5 skiltyse, sudarone mažiau kaip vieną svorioprocentą, ją būtina nurodyti | 1.NP trąšose neturi būti tomamilčių, termofosfatų, aliuminio kalcio fosfatų, iš dalies soliubilizuotų fosfatinių uolienų ir fosfatinių uolienų, jos turi būti pateikiamos pagal tirpumą, nurodytą 1, 2 ir 3:jeigu vandenyje tirpus P2O5 sudaro mažiau kaip 2 %, pateikiamas tiktai tirpumas, nurodytas 2,jeigu vandenyje tirpus P2O5 sudaro mažiausiai 2 %, pateikiamas tirpumas, nurodytas 3 ir turi būti nurodytas vandenyje tirpaus P2O5 kiekis (tirpumas 1).P2O5, tirpaus tik mineralinėse rūgštyse, kiekis neturi būti didesnis kaip 2 % (P – 0,872 %).Šios rūšies (1 punktas) tirpumui, nurodytam 2 ir 3, nustatyti imamas 1 g tiriamasis mėginys.2a)NP trąšose, kuriose yra minkštųjų (kalkinių) gruntinių fosfatinių uolienų arba iš dalies soliubilizuotų fosfatinių uolienų, neturi būti tomamilčių, termofosfatų ir aliuminio kalcio fosfatų.Jos turi būti pateikiamos pagal tirpumą, nurodytą 1, 3 ir 4.Šios rūšies trąšose turi būti:mažiausiai 2 % P2O5, tirpaus tik mineralinėse rūgštyse (tirpumas 4),mažiausiai 5 % P2O5, tirpaus vandenyje ir neutraliame amonio citrate (tirpumas 3),mažiausiai 2,5 % vandenyje tirpaus P2O5 (tirpumas 1).Šios rūšies trąšos turi būti parduodamos pagal pavadinimą "NP trąšos, kuriose yra minkštųjų (kalkinių) gruntinių fosfatinių uolienų" arba "NP trąšos, kuriose yra iš dalies soliubilizuotų fosfatinių uolienų".Šios rūšies (2a punktas) tirpumui, nurodytam 3, nustatyti imamas 3 g tiriamasis mėginys. | |

Pagrindinių fosfatinių sudedamųjų dalelių dydis: |

Tomamilčiai: | mažiausiai 75 % išsisijoja per sietą, kurio akučių dydis 0,160 mm |

Aliuminio kalcio fosfatas: | mažiausiai 90 % išsisijoja per sietą, kurio akučių dydis 0,160 mm |

Termofosfatas: | mažiausiai 75 % išsisijoja per sietą, kurio akučių dydis 0,160 mm |

Minkštosios (kalkinės) gruntinės fosfatinės uolienos: | mažiausiai 90 % išsisijoja per sietą, kurio akučių dydis 0,063 mm |

Iš dalies soliubilizuotos fosfatinės uolienos: | mažiausiai 90 % išsisijoja per sietą, kurio akučių dydis 0,160 mm |

2b) NP trąšose, kuriose yra aliuminio kalcio fosfatų, neturi būti tomamilčių, termofosfatų, minkštųjų (kalkinių) gruntinių fosfatinių uolienų ir iš dalies soliubilizuotų fosfatinių uolienų.

Jos turi būti pateikiamos pagal tirpumą, nurodytą 1 ir 7, o pastarasis taikomas nustačius tirpumą vandenyje.

Šios rūšies trąšose turi būti:

- mažiausiai 2 % vandenyje tirpaus P2O5 (tirpumas 1);

- mažiausiai 5 % P2O5 pagal tirpumą 7.

Šios rūšies trąšos turi būti parduodamos pagal pavadinimą "NP trąšos, kuriose yra aliuminio kalcio fosfatų".

3. Jei NP trąšose yra tik viena iš šių fosfatinių trąšų rūšių: tomamilčių, termofosfatų, aliuminio kalcio fosfatų, minkštųjų (kalkinių) gruntinių fosfatinių uolienų – po rūšies pavadinimo turi būti nurodyta fosfatinė sudedamoji dalis.

P2O5 tirpumas turi būti pateikiamas pagal tirpumą:

- trąšų, kurių pagrindinė sudedamoji dalis yra tomamilčiai: tirpumas 6a (Prancūzijos, Italijos rinkoms), 6b (Vokietijos, Belgijos, Danijos, Airijos, Liuksemburgo, Olandijos, Jungtinės Karalystės rinkoms),

- trąšų, kurių pagrindinė sudedamoji dalis yra termofosfatai: tirpumas 5;

- trąšų, kurių pagrindinė sudedamoji dalis yra aliuminio kalcio fosfatai: tirpumas 7;

- trąšų, kurių pagrindinė sudedamoji dalis yra minkštosios (kalkinės) gruntinės fosfatinės uolienos: tirpumas 8.

| |

3. NK TRĄŠOS

Rūšies pavadinimas | Duomenys apie gamybos būdą | Mažiausias maisto medžiagų kiekis (svorio dalis procentais) | Pavidalas, tirpumas ir maisto medžiagų kiekis, kurį reikia pateikti kaip nurodyta 8, 9 ir 10 skiltyse; dalelių dydis | Trąšų atpažinimo duomenys; kiti reikalavimai |

1 | 2 | iš viso | kiekvienos maisto medžiagos | N | 25P O | 2KO | N | 25P O | 2KO |

3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

NK trąšos | Produktas, gaunamas cheminiu būdu arba maišant, nededama organinių gyvulinės ar augalinės kilmės maisto medžiagų | 18 % (N + K2O) | 3 % N 5 % K2O | 1)Bendrasis azotas2)Nitratinis azotas3)Amoniakinis azotas4)Karbamido azotas5)Cianamido azotas | | Vandenyje tirpus K2O | 1)Bendrasis azotas2)Jeigu bet kuri azoto forma, nurodyta 2–5 skiltyse, sudaro ne mažiau kaip vieną svorio procentą, ją būtina deklaruoti | | 1)Vandenyje tirpus kalio oksidas2)"Mažas chloro kiekis" galima rašyti tada, jeigu Cl kiekis ne didesnis kaip 2 %3)Chloro kiekis gali būti nurodytas |

4. PK TRĄŠOS

Rūšies pavadinimas | Duomenys apie gamybos būdą | Mažiausias maisto medžiagų kiekis (svorio dalis procentais) | Pavidalas, tirpumas ir maisto medžiagų kiekis, kurį reikia pateikti kaip nurodyta 8, 9 ir 10 skiltyse; dalelių dydis | Trąšų atpažinimo duomenys; kiti reikalavimai |

1 | 2 | iš viso | kiekvienos maisto medžiagos | N | 25P O | 2KO | N | 25P O | 2KO |

3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |

PK trąšos | Produktas, gaunamas cheminiu būdu arba maišant, nededama organinių gyvulinės ar augalinės kilmės maisto medžiagų | 18 % (P2O5 + K2O) | 5 % P2O5 5 % K2O | | 1)Vandenyje tirpus P2O52)P2O5, tirpus neutraliame amonio citrate3)P2O5, tirpus neutraliame amonio citrate ir vandenyje4)P2O5, tirpus tik mineralinėse rūgštyse5)P2O5, tirpus šarminiame amonio citrato tirpale (Petermanno tirpale)6a)P2O5, tirpus mineralinėse rūgštyse, jeigu mažiausiai 75 % nurodyto P2O5 kiekio tirpus 2 % citrinos rūgštyje6b)P2O5, tirpus 2 % citrinos rūgštyje7)P2O5, tirpus mineralinėse rūgštyse, jeigu mažiausiai 75 % nurodyto P2O5 kiekio tirpus šarminiame amonio citrato tirpale (Joulie tirpale)8)P2O5, tirpus mineralinėse rūgštyse, jeigu mažiausiai 55 % nurodyto P2O5 kiekio tirpus 2 % skruzdžių rūgštyje | Vandenyje tirpus K2O | | 1.PK trąšose neturi būti tomamilčių, termofosfatų, aliuminio kalcio fosfatų, iš dalies soliubilizuotų fosfatinių uolienų ir fosfatinių uolienų, jos turi būti pateikiamos pagal tirpumą, nurodytą 1, 2 ar 3:jeigu vandenyje tirpus P2O5 sudaro mažiau kaip 2 %, pateikiamas tiktai tirpumas, nurodytas 2,jeigu vandenyje tirpus P2O5 sudaro mažiausiai 2 %, pateikiamas tirpumas, nurodytas 3 ir turi būti nurodytas vandenyje tirpaus P2O5 kiekis (tirpumas 1).P2O5, tirpaus tik mineralinėse rūgštyse, kiekis neturi būti didesnis kaip 2 %.Šios rūšies (1 punktas) tirpumui, nurodytam 2 ir 3, nustatyti imamas 1 g tiriamasis mėginys.2a)PK trąšose, kuriose yra minkštųjų (kalkinių) gruntinių fosfatinių uolienų ar iš dalies soliubilizuotų fosfatinių uolienų, neturi būti tomamilčių, termofosfatų ir aliuminio kalcio fosfatų.Jos turi būti pateikiamos pagal tirpumą, nurodytą 1, 3 ir 4.Šios rūšies trąšose turi būti:mažiausiai 2 % P2O5, tirpaus tik mineralinėse rūgštyse (tirpumas 4),mažiausiai 5 % P2O5, tirpaus vandenyje ir neutraliame amonio citrate (tirpumas 3),mažiausiai 2,5 % vandenyje tirpaus P2O5 (tirpumas 1).Šios rūšies trąšos turi būti parduodamos pagal pavadinimą "PK trąšos, kuriose yra minkštųjų (kalkinių) gruntinių fosfatinių uolienų" arba "PK trąšos, kuriose yra iš dalies soliubilizuotų fosfatinių uolienų".Šios rūšies (2a punktas) tirpumui, nurodytam 3, nustatyti imamas 3 g tiriamasis mėginys. | 1)Vandenyje tirpus kalio oksidas2)"Mažas chloro kiekis" galima rašyti tada, jeigu Cl kiekis ne didesnis kaip 2 %3)Chloro kiekis gali būti nurodytas |

Pagrindinių fosfatinių sudedamųjų dalelių dydis: |

Tomamilčiai: | mažiausiai 75 % išsisijoja per sietą, kurio akučių dydis 0,160 mm |

Aliuminio kalcio fosfatas: | mažiausiai 90 % išsisijoja per sietą, kurio akučių dydis 0,160 mm |

Termofosfatas: | mažiausiai 75 % išsisijoja per sietą, kurio akučių dydis 0,160 mm |

Minkštosios (kalkinės) gruntinės fosfatinės uolienos: | mažiausiai 90 % išsisijoja per sietą, kurio akučių dydis 0,063 mm |

Iš dalies soliubilizuotos fosfatinės uolienos: | mažiausiai 90 % išsisijoja per sietą, kurio akučių dydis 0,160 mm |

2b) PK trąšose, kuriose yra aliuminio kalcio fosfatų, neturi būti tomamilčių, termofosfatų ir iš dalies soliubilizuotų fosfatinių uolienų.

Jos turi būti pateikiamos pagal tirpumą, nurodytą 1 ir 7, pastarasis taikomas nusttačius tirpumą vandenyje.

Šios rūšies trąšose turi būti:

- mažiausiai 2 % vandenyje tirpaus P2O5 (tirpumas 1);

- mažiausiai 5 % P2O5 pagal tirpumą 7.

Šios rūšies trąšos turi būti parduodamos pagal pavadinimą "PK trąšos, kuriose yra aliuminio kalcio fosfatų".

3. Jei PK trąšose yra tik viena iš šių fosfatinių trąšų rūšių: tomamilčių, termofosfatų, aliuminio kalcio fosfatų, minkštųjų (kalkinių) gruntinių fosfatinių uolienų – po rūšies pavadinimo turi būti nurodyta fosfatinė sudėtinė dalis.

P2O5 tirpumas turi būti pateikiamas pagal tirpumą:

- trąšų, kurių pagrindinė sudedamoji dalis yra tomamilčiai: tirpumas 6a (Prancūzijos, Italijos rinkoms), 6b (Vokietijos, Belgijos, Danijos, Airijos, Liuksemburgo, Olandijos, Jungtinės Karalystės rinkoms);

- trąšų, kurių pagrindinė sudedamoji dalis yra termofosfatai: tirpumas 5;

- trąšų, kurių pagrindinė sudedamoji dalis yra aliuminio kalcio fosfatai: tirpumas 7;

- trąšų, kurių pagrindinė sudedamoji dalis yra minkštosios (kalkinės) gruntinės fosfatinės uolienos: tirpumas 8.

| |

--------------------------------------------------

II PRIEDAS

TRĄŠŲ RŪŠIES IR SUDĖTIES NUSTATYMO IR ŽENKLINIMO NUOSTATOS

1. Privalomieji trąšų rūšies ir sudėties žymenys:

a) žodžiai "EB TRĄŠOS", parašyti didžiosiomis raidėmis;

b) trąšų rūšies pavadinimas pagal šios direktyvos I priedą ir kompleksinėse trąšose esančių nurodytų maisto medžiagų kiekį rodantys skaičiai, kurie turi būti pateikti tai trąšų rūšiai nustatyta tvarka;

c) nurodomas kiekvienos maisto medžiagos kiekis ir nurodytas kiekis išreiškiamas maisto medžiagų forma ir (arba) tirpumu, jeigu taip nustatyta direktyvos I priede.

Maisto medžiagų kiekis, esantis paprastosiose ir kompleksinėse trąšose, turi būti išreikštas procentine trąšų svorio dalimi, sveikaisiais skaičiais ar, jeigu reikia, dešimtosiomis dalimis, kompleksinėse trąšose esančios maisto medžiagos turi būti pateikiamos tokia tvarka: N, P2O5, ir (arba) P, K2O, ir (arba) K.

Maisto medžiagų forma ir tirpumas taip pat turi būti išreikšti procentine trąšų svorio dalimi, išskyrus tuos atvejus, kai direktyvos I priede nurodyta, kad šis kiekis išreiškiamas kitaip.

Maisto medžiagos turi būti apibūdinamos ir žodžiais, ir atitinkamais cheminiais simboliais: azotas (N), fosforas (P), fosforo pentoksidas (P2O5), kalis (K), kalio oksidas (K2O), magnis (Mg), magnio oksidas (MgO);

d) garantuojamas neto arba bruto svoris.

Jeigu pateikiamas bruto svoris, šalia jo privalo būti nurodytas pakuotės svoris;

e) ūkio subjekto, prekiaujančio trąšomis, pavadinimas, produkto prekės ženklas arba firmos ženklas ir buveinės adresas Bendrijoje.

2. Ženklinimo reikalavimai

a) etiketės arba žymenys, atspausdinti ant pakuotės ir atitinkantys 1 dalyje išvardytus reikalavimus, privalo būti pateikti gerai matomoje vietoje. Etiketės privalo būti tvirtinamos bet kurioje pakuotės uždarymo sistemos vietoje. Jeigu šią sistemą sudaro plomba arba kitos rūšies antspaudas, antspaude privalo būti pateiktas 1 dalies e punkte nurodyto ūkio subjekto pavadinimas arba ženklas;

b) šio priedo 1 dalyje nurodyti žymenys yra privalomi ir turi būti nenutrinami bei gerai matomi;

c) dokumento, kuriame yra pateikti privalomieji trąšų rūšies ir sudėties žymenys, (jeigu pagal reglamento reikalavimas ženklinami lydimieji dokumentai), kopija privalo būti siunčiama kartu su prekėmis ir, esant reikalui, pateikiama kontrolei.

--------------------------------------------------

III PRIEDAS

LEISTINI NUOKRYPIAI

a) Leistini nuokrypiai šiame priede yra leidžiamas maisto medžiagų vertės, nustatytos faktiškai vertinant, nuokrypis nuo nurodytosios vertės.

b) Nuokrypiai leidžiami, kad svyravimus, pasitaikančius gamybos procese, imant mėginius ir atliekant analizę, būtų galima suderinti.

c) Nuokrypiai neleidžiami, jei yra viršijamas mažiausias ar didžiausias leistinas kiekis, nustatytas šios direktyvos I priede.

d) Jeigu didžiausias leistinas kiekis nenurodytas – tai reiškia, kad tos maisto medžiagos kiekis, viršijantis nurodytąjį, neribojamas.

e) Leistini nurodytų maisto medžiagų kiekio nuokrypiai atitinkamos rūšies trąšose pateikti šioje lentelėje:

Absoliuti vertė svorio procentais išreikšta N, P2O5, K2O, MgO, Cl |

A.PAPRASTOSIOS TRĄŠOS

I.Azoto trąšos

kalcio nitratas | 0,4 |

kalcio ir magnio nitratas | 0,4 |

natrio nitratas | 0,4 |

Čilės salietra | 0,4 |

kalcio cianamidas | 1,0 |

azoto kalcio cianamidas | 1,0 |

amonio sulfatas | 0,3 |

amonio nitratas arba kalcio amonio nitratas: | |

—iki 32 % trąšų svorio imtinai | 0,8 |

—daugiau kaip 32 % trąšų svorio | 0,6 |

amonio sulfonitratas | 0,8 |

magnio sulfonitratas | 0,8 |

magnio amonio nitratas | 0,8 |

karbamidas | 0,4 |

II.Fosfatinės trąšos

Tomamilčiai: | |

—nurodomas svoris, kurio kitimo riba – 2 % svorio | 0 |

—nurodomi sveikuoju skaičiumi | 1,0 |

Kitos fosfatinės trąšos | |

P2O5 tirpumas | (skaičius rodo trąšos numerį pagal 1 priedą): | |

—mineralinėje rūgštyje | (3, 6, 7) | 0,8 |

—skruzdžių rūgštyje | (7) | 0,8 |

—neutraliame amonio citrato tirpale | (2a, 2b, 2c) | 0,8 |

—šarminiame amonio citrato tirpale | (4, 5, 6) | 0,8 |

—vandenyje | (2a, 2b, 3) | 0,9 |

(2c) | 1,3 |

III.Kalio trąšos

kainitas | 1,5 |

sodrinta kainito druska | 1,0 |

kalio muriatas: | |

—iki 55 % trąšų svorio imtinai | 1,0 |

—daugiau kaip 55 % trąšų svorio | 0,5 |

kalio chloridas, kuriame yra magnio druskos | 1,5 |

kalio sulfatas | 0,5 |

kalio sulfatas, kuriame yra magnio druskos | 1,5 |

Kiti komponentai

magnio oksidas | 0,9 |

chloras | 0,2 |

B.KOMPLEKSINĖS TRĄŠOS

1.Maisto medžiagos

—N | 1,1 |

—P2O5 | 1,1 |

—K2O | 1,1 |

2.Bendrieji neigiami nuokrypiai nuo nurodomos vertės

—dvinarės trąšos | 1,5 |

—trinarės trąšos | 1,9 |

f) Leistini įvairių nurodomų azoto formų kiekio arba nurodomo fosforo pentoksido tirpumo nuokrypiai – yra viena dešimtoji bendro maisto medžiagų kiekio dalis, tačiau ne didesnė kaip 2 % medžiagos svorio, su sąlyga, kad bendrasis medžiagos kiekis neviršija 1 priede nurodyto limito, o leistini nuokrypiai yra tokie, kaip nurodyta e punkte.

--------------------------------------------------

Top