This document is an excerpt from the EUR-Lex website
A korrekciós ág: a túlzott hiány esetén követendő eljárás
ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:
ÖSSZEFOGLALÓ
MI A RENDELET CÉLJA?
A Stabilitási és Növekedési Paktum (SNP) az Európai Unió költségvetési fegyelmének sarokköve. A paktum korrekciós ága szabályozza a túlzotthiány-eljárást, amely megalapozza a túlzottan magas államháztartási hiány vagy a túlzottan magas államadósság azonnali kiigazítását.
A rendelet célja a túlzotthiány-eljárás pontosítása és felgyorsítása az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 126. cikke értelmében.
Ha egy uniós ország nem tartja tiszteletben a Stabilitási és Növekedési Paktum által megkövetelt költségvetési fegyelmet, az állammal szemben túlzotthiány-eljárás indulhat, amely több lépésből áll.
FŐBB PONTOK
Az eljárás elindítása
A Stabilitási és Növekedési Paktum értelmében a túlzotthiány-eljárást a államháztartási hiányra és államadósságra vonatkozó kritériumoknak való meg nem felelés váltja ki:
Az eljárás szakaszai
Szankciók
Szankciókat abban az esetben állapítanak meg, amennyiben az ország nem csökkenti a hiányt. Az euróövezeti országok esetében a szankciókat fokozatosan vetik ki, kezdve a következővel:
Ezenkívül minden uniós ország esetében (kivéve az Egyesült Királyságot (1)) felfüggeszthetik az uniós strukturális és beruházási alapokból történő kifizetéseket vagy a kapcsolódó kötelezettségvállalásokat. Statisztikai manipuláció esetén is kivethetők szankciók.
Szavazási rendszer
A túlzotthiány-eljárás során kivetendő szankciókról a határozathozatal fordított többségi szavazással történik. Ez azt jelenti, hogy a pénzbírságot elfogadottnak tekintik, hacsak a Tanács nem szavaz minősített többséggel az elutasítás mellett.
Ezenkívül a gazdasági és monetáris unióbeli stabilitásról, koordinációról és kormányzásról szóló szerződést aláíró huszonöt ország egyetértett a fordított többségi szavazás alkalmazhatóságával az eljárás egy korábbi szakaszában is, például annak eldöntésében, hogy egy uniós országot alávessenek-e a túlzotthiány-eljárásnak.
A Stabilitási és Növekedési Paktum rugalmassága
2015 januárjában a Bizottság egy közleményt jelentetett meg, amelyben iránymutatást ad az uniós országoknak arra nézve, hogyan használhatják ki a legjobban a Stabilitási és Növekedési Paktum szabályai által biztosított rugalmasságot a strukturális reformok hatékony végrehajtásának ösztönzése, a beruházás növelése, valamint az egyes uniós országok gazdasági helyzetének jobb figyelembevétele érdekében.
MIKORTÓL HATÁLYOS E RENDELET?
A rendelet 1999. január 1-jén lépett hatályba.
HÁTTÉR
JOGI AKTUS
A Tanács 1467/97/EK rendelete (1997. július 7.) a túlzott hiány esetén követendő eljárás végrehajtásának felgyorsításáról és pontosításáról (HL L 209., 1997.8.2., 6–11. o.)
Az 1467/97/EK rendelet későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.
KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK
Az Európai Parlament és a Tanács 1173/2011/EU rendelete (2011. november 16.) a költségvetési felügyelet euroövezetbeli eredményes érvényesítéséről (HL L 306., 2011.11.23., 1–7. o.)
A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Központi Banknak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak, a Régiók Bizottságának és az Európai Beruházási Banknak: a stabilitási és növekedési paktum hatályos szabályai által biztosított rugalmasság legjobb kihasználása (COM(2015) 12 final, 2015.1.13.)
utolsó frissítés 22.02.2016
(1) Az Egyesült Királyság kilép az Európai Unióból, ezért 2020. február 1-jétől harmadik országnak (nem uniós országnak) minősül.