EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021DC0645

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, A TANÁCSNAK, AZ EURÓPAI GAZDASÁGI ÉS SZOCIÁLIS BIZOTTSÁGNAK ÉS A RÉGIÓK BIZOTTSÁGÁNAK A Bizottság 2022. évi munkaprogramja Együtt erősebbé tesszük Európát

COM/2021/645 final

Strasbourg, 2021.10.19.

COM(2021) 645 final

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, A TANÁCSNAK, AZ EURÓPAI GAZDASÁGI ÉS SZOCIÁLIS BIZOTTSÁGNAK ÉS A RÉGIÓK BIZOTTSÁGÁNAK

A Bizottság 2022. évi munkaprogramja
















Együtt erősebbé tesszük Európát






























































































































































































































































































































































































































































































































































1.Együtt erősebbé tesszük Európát

„Hiszem, hogy az ember szellemisége – lelke – akkor mutatkozik meg igazán, amikor próba elé állítják” – az Európai Bizottság elnökének, Ursula von der Leyennek az Unió helyzetét értékelő beszéde, 2021. szeptember 15.

Uniónk példa nélküli válság időszakából lábal ki éppen. Globális szinten zavart okozó események sorozatával szembesülve bebizonyítottuk, hogy együttesen, egységben és ambiciózus célokat kitűzve a legnagyobb kihívásokkal is képesek vagyunk megbirkózni, és eredményeket tudunk felmutatni az európai polgárok számára.

Az Európai Bizottság gyorsan reagált a kihívásokra, legyen szó a Covid19-világjárvány leküzdéséről, az éghajlatváltozás és a természeti válság hatásainak kezeléséről, az egyre inkább digitális világ működésének az emberek érdekeivel való összehangolásáról vagy az új geopolitikai valósággal való szembenézésről. Ennek során létrehoztuk a jobb jövő megalapozásához szükséges építőelemeket. Mindez a hat fő célt felölelő, átalakító erejű, merész programunkkal összhangban történt.

Idei munkapogramunk lehetővé teszi számunkra, hogy fenntartsuk az eddigi lendületet és megtegyük a következő lépéseket ebben a folyamatban, különös figyelmet fordítva a fiatal generációra, összhangban azzal a javaslattal, hogy 2022 legyen az ifjúság európai éve 1 .

Az elmúlt évben a Bizottság előterjesztette az „Irány az 55%!” intézkedéscsomagot, amely vezető szerepet vállal az úttörő erejű klímarendeletben elfogadott célok gazdaságilag fenntartható és társadalmilag igazságos módon történő megvalósításában. Az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének éghajlatváltozásról szóló közelmúltbeli jelentése további bizonyítékokkal szolgál arra, hogy nincs vesztegetni való időnk – a Glasgow-ban megrendezésre kerülő COP26 és a kunmingi COP15 kulcsfontosságú pillanatot jelent erőfeszítéseink során, mivel tükrözi az éghajlat és a biológiai sokféleség terén jelentkező válságok közötti alapvető kapcsolatot. A jelenlegi magas energiaárak is megerősítik, hogy át kell állni a tiszta energiára és csökkenteni kell az EU fosszilis tüzelőanyagoktól való függőségét.

Meghatároztuk nagyratörő jövőképünket is, amely az emberközpontú, digitálisan felkészült Európa 2030-ig történő kialakítására irányul, és valóra váltásához előterjesztettük a digitális iránytűt. E keret részét képezi a biztonságos internetre irányuló szabályokról szóló javaslat és az európai digitális személyazonosság. Elfogadtuk a szociális jogok európai pillérére vonatkozó cselekvési tervet és 2030-ig megvalósítandó szociális célokat javasoltunk, amelyeket az uniós vezetők a portói szociális csúcstalálkozón jóváhagytak. Az Európai Unión belüli egyenlőség további erősítése érdekében intézkedéseket javasoltunk a rasszizmussal és a nemen vagy szexuális irányultságon alapuló megkülönböztetéssel szembeni küzdelem fokozására, miközben intenzívebbé tettük arra irányuló erőfeszítéseinket, hogy a fogyatékossággal élők teljeskörűen részt vehessenek a társadalomban. Határozott lépéseket tettünk továbbá a jogállamiság megóvása és megerősítése, valamint Uniónk alapvető értékeinek védelme és a demokratikus reziliencia megerősítése érdekében, az európai demokráciáról szóló cselekvési tervben meghatározottak szerint.

Minderre egy olyan világjárvány árnyékában került sor, amely soha nem látott mértékű intézkedéseket tett szükségessé mind a polgárok egészségének védelme, mind a szélesebb körű társadalmi-gazdasági hatások minimalizálása érdekében. A Bizottság összesen több mint 2 326 intézkedést fogadott el azonnali reagálásként. Sikeres oltóanyag-stratégiánk segítette az Uniót abban, hogy 4,6 milliárd adag Covid19-oltóanyagot biztosítson, és nyár végére elérje azt a célt, hogy az EU felnőtt lakosságának 70 %-a a védettség eléréséhez szükséges teljes mennyiséget megkapja. Az EU a Covid19-járványra való globális szintű reagálásban is vezető szerepet játszott, és a legnagyobb mértékű hozzájárulást nyújtotta a COVAX-eszközhöz.

Az esetleges jövőbeli világjárványokra való felkészültségünk javítása érdekében felgyorsítottuk a valódi európai egészségügyi unió kialakítására irányuló erőfeszítéseket. Intézkedéseket hoztunk Európa biztonságos újranyitásának támogatására, például az uniós digitális Covid-igazolványról, amelyet – rekordsebességű elfogadását követően – ma már több millió ember használ.

A tagállamokkal együtt számos ambiciózus és átfogó program és eszköz segítségével kezeltük a világjárvány társadalmi és gazdasági hatásait. Az EU hosszú távú költségvetése és a Next Generation EU együtt összesen 2,018 billió euróval segíti gazdaságunk fellendítését és egy zöldebb, igazságosabb, digitálisabb és reziliensebb Európa kiépítését a Covid19-világjárványt követően. A Stabilitási és Növekedési Paktum általános mentesítési rendelkezésének aktiválása és az állami támogatási intézkedésekre vonatkozó ideiglenes keret 2020-ban a GDP 6,6 %-ának, 2021-ben pedig a GDP 7,1 %-ának megfelelő mértékben tette lehetővé a tagállamoknak a támogatásnyújtást a gazdaság számára. Ez hozzájárult a stabilitás megőrzéséhez és az erőteljes gazdasági fellendüléshez. Biztosítani fogjuk, hogy az uniós költségvetést a hatékony és eredményes pénzgazdálkodás elveinek megfelelően és az EU pénzügyi érdekeinek teljes körű védelme mellett költsék el. Emellett eddig 21 milliárd EUR-t mozgósítottunk a kohéziós politikai alapokból az egészségügyi ágazat szükséghelyzeti támogatására és a munkahelyek védelmére, a kohéziós célú és az európai területeknek nyújtott helyreállítási támogatás (REACT-EU) keretében biztosított 50 milliárd EUR pedig áthidaló szerepet töltött be a helyreállítási eszközök tekintetében.

Az európai helyreállítás érdekében tett erőfeszítéseink már éreztetik hatásukat. A több mint 800 milliárd EUR értékű Next Generation EU eszköz középpontjában álló Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz most lehetőséget kínál számunkra a tartós és inkluzív helyreállítás előkészítésére. Az eszköz átalakító hatása az elkövetkező években fog kibontakozni és egyre erőteljesebbé válni, ahogy – az uniós alapvető jogok és értékek maradéktalan tiszteletben tartása mellett – sor kerül a reformok és a beruházások végrehajtására.

Az elmúlt másfél év sok tanulsággal szolgált számunkra, többek között azzal a felismeréssel, hogy egy ilyen nagyságrendű válságból nem elég pusztán kilábalni. Utána meg kell erősödnünk és reziliensebbé kell válnunk, és gazdaságainkat tartós növekedési pályára kell állítanunk. Végre kell hajtanunk az elmúlt évben elfogadott intézkedéseket. Emellett a zöld és digitális kettős átállás sikeréhez az előttünk álló években Unió-szerte további köz- és magánberuházásokat és reformokat kell elősegítenünk.

A Bizottság eleget tett azon kötelezettségvállalásának, hogy megerősíti az Unió globális vezető szerepét többek között a világjárványra való reagálás, az éghajlat-politikai fellépés és a biodiverzitás terén, az erős, nyitott és méltányos kereskedelem programjának előmozdítása és a szabályokon alapuló globális rendszer fenntartása mellett. Ambiciózus gazdaságélénkítési és beruházási tervek révén fokoztuk a nyugat-balkáni uniós szerepvállalást és megerősítettük partnerségeinket keleti és déli szomszédainkkal, valamint Afrikával is.

Emellett kidolgoztuk a globális változásra irányuló új EU–USA programot, folytattuk a Kínával kapcsolatos árnyalt és határozott politika végrehajtását, egységesebbé tettük az Oroszország irányában érvényesített megközelítésünket, konstruktív és reális programot alakítottunk ki Törökország vonatkozásában, valamint stratégiákat dolgoztunk ki a többoldalú együttműködés és a humanitárius fellépés még hatékonyabbá tétele érdekében.

Ennek szellemében terjesztjük elő ma a 2022. évi munkaprogramunkat, amely tanúskodik azon elhatározásunkról, hogy a világjárványból megerősödve kell talpraállnunk és előrelépnünk, fel kell gyorsítanunk a zöld és digitális kettős átállást, és igazságosabb, reziliensebb és összetartóbb társadalmat kell kiépítenünk, összhangban az ENSZ 2030-ig tartó időszakra szóló menetrendjével és a Párizsi Megállapodással. Arra kérjük az Európai Parlamentet és a Tanácsot, hogy jussanak gyorsan megállapodásra a kulcsfontosságú jogalkotási javaslatokról. Együtt képesek vagyunk biztosítani, hogy a polgárok, a vállalkozások és az érdekelt felek élni tudjanak közös erőfeszítéseink eredményeivel. Ezzel párhuzamosan kötelezettségvállalásainkat teljesítve előterjesztjük javaslatainkat, amint ezeket az alábbi bekezdésekben és a munkaprogram mellékleteiben 2 ismertetjük.

2.A hat fő cél teljesítése

2.1.Az európai zöld megállapodás

A Bizottság tovább halad azon az úton, amellyel el kívánja érni, hogy Európa 2050-re a világ első klímasemleges kontinensévé váljon. Szabályozási keretet fogunk javasolni a szén-dioxid-eltávolítás tanúsítására, hogy felgyorsítsuk a fenntartható szén-dioxid-eltávolítás alkalmazását, valamint egy olyan új üzleti modellt hozzunk létre, amely jutalmazza az ilyen gyakorlatokat alkalmazó gazdálkodókat. A kibocsátásmentes mobilitásra való átállás támogatása érdekében felülvizsgáljuk a nehézgépjárművekre vonatkozó szén-dioxid-kibocsátási előírásokat, és jogalkotási keretet hozunk létre a közlekedésből és a logisztikából származó kibocsátások harmonizált mérésére vonatkozóan. Felülvizsgáljuk a fluortartalmú üvegházhatású gázokra vonatkozó uniós szabályokat is, hogy tovább csökkentsük ezek kibocsátását és biztosítsuk a nemzetközi kötelezettségvállalásoknak való megfelelést.

A Fenntartható Európa beruházási terv részeként a zöldkötvények egyre jelentősebb szerepet fognak játszani a társadalmunk dekarbonizációjához szükséges finanszírozásban.

Nyomon fogjuk követni a szennyezőanyag-mentességi cselekvési tervet, többek között a felszíni és a felszín alatti vizeket szennyező anyagok kezelése érdekében az integrált vízgazdálkodás, illetve az előírásoknak az Egészségügyi Világszervezet ajánlásaival való összehangolása érdekében a környezeti levegőminőség terén. Emellett intézkedéseket fogunk javasolni a mikroműanyagok termékekhez való hozzáadásának korlátozása és a mikroműanyagok környezetbe történő kibocsátásának csökkentése érdekében. Foglalkozni fogunk a biológiailag lebontható és komposztálható műanyagokkal kapcsolatos fenntarthatósági kihívásokkal, és azonosítjuk, mely esetekben lehetnek előnyösek a környezetre nézve. Felülvizsgáljuk az osztályozásra, címkézésre és csomagolásra vonatkozó jogszabályokat, és tovább dolgozunk a REACH-rendelet célzott felülvizsgálatán, hogy megfelelőbben védjük az emberi egészséget és a természetet.

A fenntartható termékpolitikára irányuló kezdeményezéseink mellett meg fogjuk erősíteni a fogyasztók azon jogát is, hogy tisztességes áron javíttathassák a termékeket. Ez meg fogja hosszabbítani a termékek hasznos élettartamát, és így elő fogja mozdítani a körforgásos gazdaság célkitűzéseit.

A tiszta energiára való átállás a legjobb biztosíték az olyan ársokkok ellen, mint amilyennel az Unió jelenleg szembesül. A magas energiaárak még inkább világossá teszik, hogy fel kell gyorsítani a megújuló energiaforrások alkalmazását. A 2021 júliusában kitűzött megújulóenergia-célkitűzés támogatására a Bizottság azonosítani fogja a megújuló energiaforrások engedélyezésével kapcsolatos bevált gyakorlatokat, és közleményt tesz majd közzé a napenergiáról, amelyben a konkrét alkalmazásokra összpontosít, és foglalkozik a jelenlegi akadályokkal.

Forrásokat fogunk mozgósítani a szociális értelemben és nemzetközi viszonylatban méltányos és igazságos zöld átállás biztosítása érdekében: az Igazságos Átmenet Alap és a szén-dioxid-kereskedelemnek a közlekedésre és a lakásszektorra való kiterjesztése céljából javasolt Szociális Klímaalap mellett megkettőzzük a biológiai sokféleség védelmét célzó külső finanszírozást, és jelentős mértékben hozzá fogunk járulni a fejlődő országok és az éghajlatváltozás hatásainak leginkább kitett országok éghajlatváltozás elleni küzdelmének finanszírozásához.

Folytatjuk a mezőgazdaság zöldebbé és fenntarthatóbbá tételére, valamint a „a termelőtől a fogyasztóig” stratégiában meghatározott intézkedések megvalósítására irányuló erőfeszítéseinket. 2022-ben a Bizottság együtt fog működni a tagállamokkal a közös agrárpolitika és a zöld megállapodás célkitűzéseit megvalósító, ambiciózus nemzeti stratégiai tervek elfogadása érdekében, és – más kezdeményezések mellett – a biodiverzitási stratégiában és „a termelőtől a fogyasztóig” stratégiában kitűzött 50 %-os csökkentési cél megvalósítását szem előtt tartva a növényvédő szerek fenntartható használatára vonatkozó új szabályokra, valamint a forgalmazási előírások felülvizsgálatára tesz javaslatot. Ezzel párhuzamosan a Bizottság törekedni fog a fenntartható gazdálkodási gyakorlatok elterjesztésére a karbongazdálkodás előmozdításával, a mezőgazdasági területek használatára, valamint a haltenyésztésre és a tengeri akvakultúrára vonatkozó fenntartható módszerek újradefiniálásával, továbbá a fenntarthatósági mutatók gazdaságok szintjén történő nyomon követésének továbbfejlesztésével.

2.2.A digitális korra felkészült Európa

A világjárvány katalizátorként hatott Európa és a világ digitalizációjának felgyorsítására. A Bizottság tovább fog haladni a digitális évtized felé vezető úton, hogy 2030-ra megvalósuljon az EU digitális átalakulása. Eltökélt szándékunk, hogy élre törjünk a megbízható, biztonságos és emberközpontú technológiákért folyó globális versenyben. Azon fogunk munkálkodni, hogy megállapodásra jussunk a biztonságos internetről, az európai digitális személyazonosságról és a megbízható mesterséges intelligenciáról szóló javaslataink tekintetében, majd végrehajtsuk azokat.

Az egységes piac továbbra is az innovatív, virágzó és jövőorientált európai gazdaság központi elemét képezi. A reziliens helyreállítás és a kettős átállás elősegítéséhez erőteljes és hatékony versenypolitikára és annak érvényesítésére van szükség. Ezzel összefüggésben a Bizottság elindította a versenypolitika felülvizsgálatát annak biztosítása érdekében, hogy a különböző eszközök megfeleljenek céljuknak. Emellett a jövőbeli zavarok megelőzése érdekében elő fogjunk terjeszteni az egységes piaci szükséghelyzeti eszközt.

A számos kihívás és fennakadás ellenére Európa túljutott a válságon, és ez jelentős részben innovatív készségeinknek, erős ipari bázisunknak, valamint diverzifikált és versenyképes ellátási láncainknak köszönhető. Ugyanakkor néhány stratégiai ágazatban sérülékenynek bizonyult amiatt, hogy nagymértékben függ nem uniós szállítók igen korlátozott számú csoportjától, különösen a nyersanyagok tekintetében. Ez különösen szembetűnő a félvezetők esetében. Az európai digitális megoldásokhoz nélkülözhetetlen csipek beszerzése komoly problémává vált az uniós ipar számára, és egyes esetekben le is lassult emiatt a gyártás. Mindezt szem előtt tartva a csipekről szóló európai jogszabályt fogunk elfogadni, hogy a technika állásának megfelelő ökoszisztémát hozzunk létre, megerősítsük innovációs képeségünket és az ellátás biztonságát, továbbá kialakítsuk az úttörő európai technológia új piacait.

Ahogy a gazdaság és a társadalom egyre inkább digitális megoldásokra támaszkodik, biztosítanunk kell, hogy képesek legyünk megvédeni magunkat egy olyan világban, ahol fokozódó veszélyt jelent az összekapcsolt termékek és az ezekhez kapcsolódó szolgáltatások feltörése. Ezért a termékekre vonatkozó közös kiberbiztonsági szabványok megállapítása érdekében javaslatot fogunk tenni egy, a kiberrezilienciáról szóló európai jogszabályra. Emellett megkezdjük egy olyan uniós, világűrbe telepített biztonságos globális kommunikációs rendszer kiépítését, amely Unió-szerte széles sávú kapcsolatot tesz elérhetővé olyan helyeken is, ahol jelenleg ez nem áll rendelkezésre, és biztonságos független kommunikációt biztosít a tagállamok számára.

Mivel az energiaágazat fog a legnagyobb mértékben hozzájárulni ahhoz az uniós éghajlatpolitikai célkitűzéshez, amely szerint a kibocsátást 2030-ig legalább 55 %-kal csökkenteni kell, a Bizottság az ágazat digitális átalakulásának felgyorsítására irányuló cselekvési tervet terjeszt elő. Erre azért van szükség, hogy biztosítható legyen a megújuló energiaforrások, az összekapcsolt mobilitás, az intelligens épületek, valamint a fogyasztókat középpontba helyező, integráltabb energiarendszer felé való elmozdulás. Az elmúlt években az Egyesült Államokban és az EU-ban tapasztalt széles körű energiaellátási zavarok azt mutatják, hogy reziliens és kiberbiztonsági szempontból megbízható energiaellátásra van szükség.

Az európai polgárok csak a megbízható digitális készségek és oktatás biztosítása esetén élvezhetik teljeskörűen a digitális technológia előnyeit. Erre világított rá a Covid19-világjárvány, amelynek során általánossá vált a távoktatás. Ez a szempont a digitális iránytűben is a kulcsfontosságú célkitűzések közt szerepel. A készségek és ismeretek terén jelentkező hiányosságok kezelésére olyan intézkedéseket fogunk javasolni, amelyek elősegítik és ösztönzik a digitális készségek térnyerését az iskolákban és a felsőoktatásban.

A kutatás és innováció fontos szerepet fog játszani a ma előttünk álló kihívások kezelésében. Segítségül szolgál az európai helyreállítás megvalósításához, amely a zöld és a digitális átállás hajtóerejét biztosító gazdasági növekedésen alapul. Szükség lesz erre a méltányos gazdasági növekedéshez, amely valamennyi régió és polgár javát szolgálja, a vidéki térségekben is. Fontos biztosítani, hogy Európa továbbra is úttörő szerepet játsszon a tudományban és az új innovációs hullámok élvonalában maradjon.

A digitális megoldások az integráltabb és fenntarthatóbb mobilitás támogatásához is hozzájárulhatnak. Kezdeményezést fogunk előterjeszteni a multimodális digitális mobilitási szolgáltatásokról, hogy kezeljük a közlekedési módok – ezen belül a vasút – kombinált használata tekintetében jelentkező piaci hiányosságokat.

2.3.Emberközpontú gazdaság

Most, hogy a gazdasági tevékenység lassan visszatér a világjárvány előtti szintre, el kell gondolkodnunk arról, hogy a válság hogyan érintette gazdaságunkat. A Bizottság ezért újraindítja a költségvetési szabályokról és a gazdasági kormányzási keretről szóló nyilvános vitát. A Bizottság a nyilvános vita során kifejtett valamennyi véleményt figyelembe fogja venni. 2022 első negyedévében iránymutatást nyújt az elkövetkező időszakra vonatkozó költségvetési politikához azzal a céllal, hogy megkönnyítse a költségvetési politikák összehangolását, valamint a tagállamok stabilitási és konvergenciaprogramjainak kidolgozását. Az iránymutatás tükrözni fogja a globális gazdasági helyzetet, az egyes tagállamok sajátos helyzetét és a gazdasági kormányzási keretről folytatott vitát. A Bizottság iránymutatást fog adni a gazdasági kormányzási keret lehetséges módosításaihoz azzal a céllal, hogy 2023 előtt kellő időben széles körű egyetértés jöjjön létre a következő lépésekre vonatkozóan. A szükséghelyzeti munkanélküliségi kockázatokat mérséklő ideiglenes támogatást nyújtó európai eszköz, a SURE rendkívül sikeres eszköznek bizonyult, és a Bizottság gondosan meg fogja vizsgálni a levont tanulságokat.

A Bizottság nyomon fogja követni a szociális jogok európai pillérének megvalósítására vonatkozó cselekvési tervet, hogy biztosítsa az európaiak számára a minőségi munkahelyekhez való hozzáférést, a méltányos munkafeltételeket, a széles körű szociális védelmet, valamint a kiegyensúlyozottabb életet.

A világjárvány okozta sokk rávilágított az erős szociális védőhálók fontosságára. A tagállamok szakpolitikáinak támogatása érdekében a minimumjövedelemre vonatkozó ajánlást terjesztünk elő.

A Bizottság ezenkívül közleményt fog előterjeszteni az uniós és nemzeti szintű szociális párbeszéd megerősítéséről annak érdekében, hogy támogassa a szociális partnereknek a méltányos gazdasági, társadalmi és kohéziót erősítő helyreállításban, valamint a zöld, digitális és munkaerőpiaci átmenet előmozdításában betöltött kulcsfontosságú szerepét.

Továbbá a Bizottság javaslatot terjeszt elő a munkájuk során azbeszttel kapcsolatos kockázatoknak kitett munkavállalók védelmének javítására, figyelembe véve a szociális partnerekkel folytatott konzultáció eredményeit. Egyetértünk az Európai Parlamenttel és annak nemrégiben elfogadott, az EUMSZ 225. cikke szerinti jelentésével, amely szerint az azbeszt kérdése komoly aggodalomra ad okot.

A pénzügyi szektor a gazdasági helyreállítás szempontjából kulcsfontosságú szerepet tölt be. A világjárvány alatt nőtt az elektronikus tranzakciók száma, és a Bizottság az azonnali fizetésre vonatkozó kezdeményezést terjeszt elő, hogy elősegítse a fizetés e formájának EU-ban való elterjedését.

Emellett az egészségügyi válság ismét megerősítette, hogy teljes mértékben fejlett európai tőkepiacokra van szükség. A helyreállításhoz jelentős beruházások kellenek, amelyekhez a közpénzek és a hagyományos banki hitelezés önmagában nem biztosít elég fedezetet. A Bizottság a konvergencia fokozása és a fennálló különbségek megszüntetése révén lépéseket fog tenni a fizetésképtelenségi eljárások tekintetében, amivel célja a hatékonyság növelése, a határokon átnyúló beruházások megkönnyítése és a terhek csökkentése. Egyszerűsödnek a tőzsdei jegyzési követelmények annak érdekében, hogy a nyilvános tőkepiacok vonzóbbá váljanak az uniós vállalatok számára, és hogy a kis- és középvállalkozások könnyebben jussanak tőkéhez.

Október 8-án globális szinten 136 joghatóság – köztük valamennyi uniós tagállam, a G20-ak és az OECD-tagok – a globális adóreformmal kapcsolatos történelmi megállapodást ért el, amely előirányozza a tényleges adókulcs globális minimumszintjét (2. pillér), valamint az adóztatási jogok újraelosztását (1. pillér). A Bizottság a folyamat 2016-os kezdete óta határozottan támogatja ezt a nemzetközi erőfeszítést. Emellett a Bizottság most arra fog törekedni, hogy az EU-nak a méltányos globális adózás terén betöltött vezető szerepét kiemelve az egész EU-ban biztosítsa a gyors és következetes végrehajtást.

2.4.Európa globális szerepének erősítése

A folyamatban lévő geopolitikai változások rávilágítottak arra, hogy a gyorsan változó világban meg kell erősíteni Európa befolyását, és meg kell védeni értékeit és érdekeit.

A „Build Back Better World (B3W)” elnevezésű kezdeményezéssel szorosan összehangolandó, globális átjáró kialakítására vonatkozó új stratégiánk révén megerősítjük az Európai Unió arra irányuló erőfeszítéseit, hogy olyan összeköttetéseket célzó partnerségeket építsen ki, amelyek világszerte előmozdítják a megbízható digitális és zöld összeköttetéseket a partnerekkel.

A világ különböző humanitárius válságai rávilágítottak a szükségletek és a rendelkezésre álló erőforrások közötti szakadékra. A különböző globális válságok megerősítették, hogy meg kell szilárdítanunk a szövetségesekkel kialakított partnerségeket, ezért új EU–NATO együttes nyilatkozatot fogunk előterjeszteni, és törekedni fogunk a valódi európai védelmi unió kialakítására irányuló munka felgyorsítására.

A Bizottság a biztonsági és védelmi technológiákra vonatkozó ütemtervet is magában foglaló védelmi csomagot fog előkészíteni, hogy ösztönözze a kutatást, a technológiafejlesztést és az innovációt, valamint csökkentse az EU kritikus technológiák és értékláncok tekintetében fennálló stratégiai függőségét a biztonsági és védelmi ágazatban.

Jövőre számos új kezdeményezést terjesztünk elő, miközben a korábbi intézkedések végrehajtására is összpontosítunk. Javaslatot fogunk tenni a blokkoló intézkedésekről szóló rendelet megerősítésére, hogy a szankciók harmadik országok általi, területen kívüli alkalmazásának további visszaszorítása és ellensúlyozása révén biztosítsuk az uniós gazdasági szereplők – egyének és vállalatok – hatékonyabb védelmét. Ez tovább erősíti majd az EU rezilienciáját és nyitott stratégiai autonómiáját.

Törekedni fogunk a globális energetikai átalakulásra, valamint elő fogjuk mozdítani az ellátás biztonságát, a tiszta technológiákat és a nyitott piacokat. Mindez része az energiaügyi nemzetközi szerepvállalásra vonatkozó új stratégiának, amely új lehetőségeket vázol fel a tiszta energiarendszer bevezetése, valamint az energiahatékonyság és a biztonságos és fenntartható technológiák előmozdítása terén, lehetővé téve a fosszilis tüzelőanyagokról a környezetkímélő energetikai megoldásokra való fokozatos átállást, és elősegítve az igazságos átmenetet.

A 2016. évi nemzetközi óceánpolitikai irányítási menetrendet is átalakítjuk: közös közleményt terjesztünk elő, amely cselekvési tervet határoz meg a nemzetközi óceánpolitikai irányításra vonatkozóan, kitérve az olyan kulcsfontosságú problémákra, mint a szennyezés, az éghajlatváltozás hatásai és a biológiai sokféleség csökkenése. A cselekvési terv határozott üzenetet fog közvetíteni arról, hogy az EU vezető szerepet tölt be a 2030-ig tartó időszakra vonatkozó fenntartható fejlesztési menetrendben foglalt globális célkitűzések végrehajtásában.

Az Öböl-menti térség az EU kulcsfontosságú partnere. Az együttműködés megszilárdítása és a politikai párbeszéd keretének megteremtése érdekében közös közleményt terjesztünk elő, amely stratégiai partnerséget határoz meg az Öböl-menti térséggel.

2.5.Az európai életmód előmozdítása

A fiataloknak, akik az Európa jövőjéről szóló konferencia keretében folytatott vitában kulcsszerepet töltenek be, képesnek kell lenniük a jövő alakítására. Az Uniónak olyan szellemiséget és látásmódot kell képviselnie, amellyel a fiatalok azonosulni tudnak. Ezért elindítjuk az ALMA nevű új kezdeményezést (a betűszó az angol Aim, Learn, Master, Achieve szavak kezdőbetűiből tevődik össze, melyek ezt jelentik: tűzz célt magad elé, tanulj, fejleszd készségeidet, érvényesülj!), amely a munkanélküli, oktatásban vagy képzésben részt nem vevő, hátrányos helyzetű európai fiataloknak nyújt segítséget, és biztosítja számukra a külföldi szakmai tapasztalatszerzéshez szükséges szociális támogatást. A végső cél a fiataloknak az oktatásba, a szakképzésbe vagy a minőségi foglalkoztatásba való integrálása.

Az új és régi kihívásokra való reagálás, a demográfiai és munkaerőpiaci hiányok kezelése, valamint a globális felelősségünknek való megfelelés érdekében rendkívül fontos, hogy európai szintű közös alapot találjunk a migráció és a menekültügy kezelésére. A közelmúlt eseményei – többek között a Belaruszban és Afganisztánban történtek – azt mutatják, hogy gyorsan megállapodásra kell jutni az új migrációs és menekültügyi paktummal kapcsolatos fennmaradó jogalkotási javaslatokról. A Bizottság által egy évvel ezelőtt előterjesztett paktum tartalmazza az összes tagállam számára működőképes, kiegyensúlyozott és humánus rendszer valamennyi szükséges elemét. Továbbra is együtt fogunk működni az Európai Parlamenttel és a tagállamokkal a bizalom erősítése és egy fenntartható európai migrációkezelési politika kialakítása érdekében.

A Bizottság további intézkedéseket tesz a valódi biztonsági unió kiépítése érdekében, és rendszeresen jelentést tesz a biztonság területén elért eredményekről, többek között a kulcsfontosságú jogalkotási javaslatokról folyó tárgyalásokról, különös tekintettel a következő négy stratégiai prioritásra: időtálló biztonsági környezet; a változó fenyegetések kezelése; az európaiak védelme a terrorizmussal és a szervezett bűnözéssel szemben; valamint erős európai biztonsági ökoszisztéma. A kiberbiztonsággal kapcsolatos folyamatos munka továbbra is a biztonsági unió kulcsfontosságú építőeleme. Ezzel párhuzamosan folytatódik az emberkereskedelem elleni küzdelemmel kapcsolatos munka: új lépéseket fogunk tenni annak érdekében, hogy javuljon a kiemelt információk harmadik országokkal való biztonságos cseréje a frontvonalon biztonsági szolgálatot végzők támogatására, ezenkívül aktualizáljuk az előzetes utasinformációra vonatkozó szabályokat.

A világjárványra adott válasz újfent bebizonyította, hogy a tudomány és az oktatás nemcsak életmódunk előmozdítása, hanem egészségünk megőrzése szempontjából is létfontosságú. Bár iskoláink és egyetemeink alkalmazkodnak a digitális forradalomhoz, a válság rávilágított az oktatás méltányosságával kapcsolatos kihívásra, mivel a világjárvány egyes diákokat kedvezőtlenebbül érintett, mint másokat. Biztosítani kívánjuk az európai tudósok következő generációjának jövőjét, és megőrizzük az európai egyetemek globális vezető szerepét, miközben fokozzuk az együttműködést. E célból bemutatjuk az egyetemekre vonatkozó uniós stratégiát, és javaslatokat teszünk a felsőoktatás terén folytatott transznacionális együttműködés elmélyítésének és fenntarthatóságának módjaira vonatkozóan, amelyeket a koherencia biztosítása érdekében az iskolai és a felsőoktatási digitalizáció fejlesztésére irányuló kezdeményezésekkel együtt dolgozunk ki.

A Covid19-válság tanulságainak levonása után új európai gondozási stratégiát fogunk előterjeszteni a gondozók és a gondozásban részesülők támogatására, a gyermekgondozástól kezdve a tartós ápolás-gondozásig. A stratégia keretet hoz létre a szakpolitikai reformokhoz, és iránymutatást nyújt a tartós ápolás-gondozás fenntartható formáinak kialakításához, amely mindenki számára biztosítja a könnyebben elérhető és megfizethetőbb minőségi szolgáltatásokat. A stratégia ezenkívül foglalkozik a gyermekkori neveléssel és gondozással, különös figyelmet fordítva a fogyatékossággal élő és a hátrányos helyzetű csoportokba tartozó gyermekekre. Emellett hozzá fog járulni a nemek közötti foglalkoztatási különbség megszüntetéséhez, a nők társadalmi szerepvállalásának növeléséhez és a nemek közötti egyenlőséghez, többek között a barcelonai célok felülvizsgálata révén.

Folytatjuk az erős európai egészségügyi unió kialakítására irányuló munkát, és az uniós gyógyszeripari ágazat dinamikusabbá tételét szolgáló új keretrendszerre teszünk javaslatot annak érdekében, hogy valamennyi uniós polgár számára biztosítsuk a megfizethető, jó minőségű gyógyszerekhez való hozzáférést, előmozdítsuk az innovációt és fokozzuk az ellátás biztonságát. A keret az innovatív digitalizáció révén egyszerűsített és hatékony szabályozási környezetet fog teremteni, és ezért a terhek csökkentésének egyik kiemelt eszköze lesz. Előterjesztjük továbbá a gyermekeknek szánt és a ritka betegségek kezelésére szolgáló gyógyszerekről szóló jogszabályok felülvizsgálatát a hiányosságok orvoslása, valamint annak biztosítása érdekében, hogy az innovatív gyógyszerek és kezelések azonnal rendelkezésre álljanak. Mindkét kezdeményezés az európai gyógyszerstratégiát követi, és hozzájárul az egészségügyi ágazat nyitott stratégiai autonómiájához, valamint a világjárvány során szerzett tapasztalatokra épít egy időtálló és a válságokkal szemben ellenálló gyógyszerészeti rendszer támogatása érdekében. Ezeket a kezdeményezéseket támogatja a valódi európai egészségügyi adattér létrehozására irányuló javaslat, amely megbízható irányítás révén biztosítja az adatbiztonságot és az adatvédelmet. Mindez hozzájárul az áttörést jelentő gyógyszerek kutatásának megkezdéséhez, és lehetővé teszi a polgárok számára, hogy nagyobb ellenőrzést gyakoroljanak egészségügyi adataik felett.

Az európai rákellenes terv részét képező, rákszűrésről szóló ajánlás még jobban ösztönözni fogja az életmentő rákszűrést és a korai diagnózist, figyelembe véve a rendelkezésre álló legújabb tudományos eredményeket.

2.6.Az európai demokrácia megerősítése

Az Európa jövőjéről szóló konferencián, amely töretlen lendülettel halad előre, minden európai elmondhatja véleményét arról, hogyan alakítsuk közös jövőnket. A példa nélküli, nyitott és inkluzív demokratikus gyakorlatot jelentő konferencia keretében egy többnyelvű digitális platformot is kialakítottunk. Figyelmet fogunk fordítani az itt megosztott elképzelésekre és hozzájárulásokra, és készen állunk arra, hogy nyomon kövessük a konferencián elfogadott javaslatokat. E lehetőség még hatékonyabb kihasználása érdekében új és innovatív eszközöket alkalmazunk, amelyek segítségével átalakítjuk a polgárokkal való kapcsolattartás módját. Ennek köszönhetően a fiatalok vezető szerepet tölthetnek be a vitában.

Az európai polgári kezdeményezés már most is lehetővé teszi a polgárok számára, hogy hozzájáruljanak Uniónk formálásához: felkérhetik a Bizottságot, hogy tegyen javaslatot új jogszabályokra. A polgárok jelenleg tizenegy ilyen kezdeményezéshez gyűjtenek támogatást, három további kezdeményezés esetében pedig hamarosan megkezdődik a folyamat.

A tömegtájékoztatás szabadságának és sokszínűségének megőrzése demokratikus rendszereink alapja. Az európai tömegtájékoztatás szabadságáról szóló jogszabály előterjesztésével további lépéseket fogunk tenni a média szabadságát és sokszínűségét érintő fellépések átláthatóságának, elszámoltathatóságának és függetlenségének javítása érdekében.

A jogállamiság európai identitásunk és értékeink központi eleme, ezenkívül az EU kölcsönös bizalmon alapuló hatékony működésének is előfeltétele. A 2021. évi jogállamisági jelentés pozitív fejleményeket mutatott a tagállamokban, de történtek visszalépések is, és újabb aggályok is felmerültek. A Szerződések őreként a Bizottság továbbra is törekszik arra, hogy biztosítsa a jogállamisággal kapcsolatos kihívások azonosítását és kezelését, többek között a 2022. évi jogállamisági jelentésben konkrét ajánlásokat fogalmaz meg a tagállamok számára. A Bizottság ezenkívül az uniós jog elsőbbségének megőrzése érdekében meg fogja tenni a szükséges intézkedéseket. Emellett a következetes és hatékony megközelítés biztosításához igénybe veszi az eszközök teljes skáláját, többek között az uniós adófizetők pénzének védelme érdekében.

A határokon átnyúló bűnözés elleni küzdelem fokozása érdekében a Bizottság folytatja a büntetőeljárások tagállamok közötti hatékony átadására vonatkozó közös jogi kerettel kapcsolatos munkát. Azt is meg fogjuk vizsgálni, hogy a büntetőügyekben folytatott, határokon átnyúló együttműködés javításának részeként miként érhető el a tagállamok közötti konvergencia az előzetes letartóztatás és a fogvatartási körülmények tekintetében.

A Bizottság ezenkívül továbbra is dolgozik azon, hogy az egyenlőségközpontú Unió mindenki számára valósággá váljon. Biztosítanunk kell, hogy minden polgár biztonságban érezhesse magát, és ne kelljen a szexuális irányultságon, nemi identitáson, nemi önkifejezésen, nemi jellegen, faji vagy etnikai származáson, valláson vagy meggyőződésen, fogyatékosságon vagy életkoron alapuló megkülönböztetéstől vagy erőszaktól tartania. Az egyenlőséggel foglalkozó szervek kulcsszerepet játszanak e jogok biztosításában, és intézkedéseket fogunk javasolni szerepük és függetlenségük megerősítése érdekében. Ezenkívül intézkedéseket fogunk javasolni a szülői jogállás tagállamok közötti elismerésének javítására, valamint a határokon átnyúló helyzetekben a kiszolgáltatott helyzetben lévő felnőttek védelmére irányuló igazságügyi együttműködés megerősítésére. A nők elleni erőszak megelőzésére és leküzdésére javasolt intézkedéseket egy jövő évi kezdeményezés fogja kiegészíteni, amelynek célja, hogy támogassa a tagállamokat a megelőzés javításában és a nőkkel és lányokkal szembeni káros gyakorlatok leküzdésére irányuló támogató intézkedések meghozatalában. 

Törekedni fogunk arra, hogy előrelépést érjünk el az új intézményközi uniós etikai testület kialakítása terén, többek között azáltal, hogy továbbra is szorosan együttműködünk a többi intézménnyel annak érdekében, hogy megtaláljuk a szükséges közös alapot a jövőbeli testület hatókörére, szerepére és hatásköreire vonatkozóan. Ezeknek tiszteletben kell tartaniuk az egyes intézmények sajátosságait, valamint a Szerződések szerinti eltérő intézményi és demokratikus felelősségüket és kötelezettségeiket. Az Európai Parlament saját kezdeményezésű jelentése jelentősen hozzájárul a folyamatban lévő vitához.

A Bizottság ezenkívül előterjeszti a képzett munkaerő elvándorlásával és a népességcsökkenéssel kapcsolatos kihívások enyhítésére irányuló kezdeményezését, amely megvizsgálja a különböző kiváltó tényezőket, a hosszú távú következményeket és az képzett munkaerő elvándorlásának megállítására vagy akár visszafordítására szolgáló lehetséges megoldásokat.

3.Minőségi jogalkotás, valamint az uniós jog végrehajtása és érvényesítése

3.1.Minőségi jogalkotás

Minőségi jogalkotási programunk biztosítja, hogy a politikai döntéseket a rendelkezésre álló legjobb bizonyítékok alapján hozzák meg, figyelembe véve azok helyi hatását, valamint a várhatóan érintett személyek és vállalkozások véleményét. E megközelítés révén biztosíthatjuk, hogy a szabályozás célirányos és könnyen betartható legyen, és ne járjon indokolatlan szabályozási terhekkel. „A jogalkotás minőségének javítása: közös erővel a jobb jogszabályokért” címmel megjelent 2021-es közlemény meghatározza a jogalkotás minőségének javítására és előnyeinek maximalizálására szolgáló kulcsfontosságú lehetőségeket.

Az uniós szakpolitikai célkitűzések eléréséhez kapcsolódó terhek minimalizálása érdekében a Bizottság e munkaprogramja tekintetében teljes mértékben alkalmazza az „egy be, egy ki” elvet. Ennek révén az új terhek bevezetésekor biztosítani fogja a meglévő jogszabályokhoz kapcsolódó terhek szisztematikus és proaktív csökkentését. A Bizottság az uniós jogszabályoknak való megfelelés várható költségeit átláthatóbban számszerűsíti, amennyiben ez megvalósítható és arányos, és szisztematikusan mutatja be azokat a hatásvizsgálatokban. Ezenkívül az adminisztratív költségeket ellentételezni fogja. A kiigazítási költségek kompenzálása érdekében a lehető legnagyobb mértékben egyéb intézkedésekre is sor kerül. Az „egy be, egy ki” elv kiegészíti a Célravezető és hatásos szabályozás programot (REFIT), amely módszeresen azonosítja és megszünteti a bürokráciát és a szükségtelen költségeket.

A minőségi jogalkotás a fenntarthatóság és a digitális átállás támogatásában is alapvető fontosságú. A Bizottság zöld és digitális célkitűzései, társadalmi és méltányossági dimenziói, valamint a fenntartható fejlődési célokra, a jelentős károkozás elkerülését célzó elvre és az „alapértelmezetten digitális” elvre helyezett hangsúly előtérbe kerül az értékeléseinkben, hatásvizsgálatainkban és konzultációinkban. A politikai döntéshozatal valamennyi szakaszában figyelembe kell venni a mindenki számára biztosítandó egyenlőség szempontját – beleértve a nemek közötti egyenlőséget –, valamint a belső politikák külső hatásait is. Javítani kell a területi hatásvizsgálatokat és a vidéki térségekre gyakorolt hatások vizsgálatát, hogy jobban figyelembe lehessen venni a különböző uniós területek szükségleteit és sajátosságait. Különös figyelmet fordítunk a fiatal generációra gyakorolt hatásra. Az előrejelzésnek a politikai döntéshozatalba való beépítése szintén erősíteni fogja szabályozásaink időtállóvá tételét.

3.2.Az uniós jog végrehajtása és érvényesítése

Az ambiciózus és innovatív jogszabályok elfogadása nem az utolsó lépés: az uniós polgárok és vállalkozások jogainak védelméhez elengedhetetlen a megfelelő végrehajtás. A Bizottság továbbra is támogatni fogja a tagállamokat, és együtt fog működni velük az új és a meglévő uniós szabályok végrehajtásának biztosítása érdekében, valamint habozás nélkül érvényesíti az uniós jogot, szükség esetén kötelezettségszegési eljárás keretében. Ennek megvalósítása szakpolitikai céljaink elérésének előfeltétele olyan területeken, mint például az egységes piac megfelelő működése, Európa digitális korszakba való átvezetése, az európai zöld megállapodás megvalósítása és a szociális jogok európai pillérének végrehajtása. A kötelezettségszegési eljárások szintén lényeges részét képezik annak az eszköztárnak, amely a Bizottság rendelkezésére áll az Unió alapját képező alapvető jogok és értékek védelméhez.

4.Következtetés

Az elmúlt másfél évben az Unió és polgárai páratlan kihívásokkal néztek szembe, de bizonyságot tettek kitartásukról, állhatatosságukról és egységükről. A mai világot továbbra is bizonytalanság, zavaró események és növekvő geopolitikai feszültségek jellemzik, megtetézve a klímaváltozással és más természeti válságokkal. De a társadalmi átalakulást, amelyre Európának szüksége van, és amelyet a polgárok megérdemelnek, pontosan a kihívások által kínált lehetőségek megragadása révén, az általunk lefektetett alapokra építve érhetjük el.

Ez a munkaprogram célzott intézkedéseket határoz meg annak érdekében, hogy folytatódjon a Bizottság által a megbízatás kezdetén kitűzött célok megvalósítása, és hogy az Unió továbbra is a fenntartható helyreállítás útján haladjon. A munkaprogram felsorolja azokat a kulcsfontosságú jogalkotási javaslatokat is, amelyeknek a gyors gyakorlati végrehajtás biztosítása érdekében elsőbbséget kell élvezniük a jogalkotási folyamatban. A lista képezi majd az Európai Parlamenttel és a Tanáccsal folytatott párbeszédünk alapját, amelynek célja, hogy a jogalkotás minőségének javításáról szóló intézményközi megállapodással 3 összhangban az év végéig együttes nyilatkozatot fogadjunk el a jogalkotási prioritásokról.

Megmutattuk, hogy együtt eredményesebben tudjuk kezelni a nemzedékünk előtt álló kihívásokat, és biztosítani tudjuk az emberek életének és megélhetésének védelmét.

Erre az egységre minden eddiginél nagyobb szükség van, de az ambícióinkat nem áldozhatjuk fel. A reziliens Unió kiépítésének folytatásához és ezáltal a virágzó jövő megvalósításához egységre és ambiciózus célkitűzésekre egyaránt szükség van.

(1)

Elő fogjuk terjeszteni az Unió külső tevékenységére vonatkozó ifjúsági cselekvési tervet is.

(2)

 Az egyes kezdeményezéseknek a program mellékleteiben feltüntetett sorrendje nem módosítja a von der Leyen elnök által a biztosi testület minden tagjának küldött megbízólevelekben meghatározott felelősségi köröket.

(3)

HL L 123., 2016.5.12., 1. o.

Top

Strasbourg, 2021.10.19.

COM(2021) 645 final

MELLÉKLETEK

a következőhöz:

A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, A TANÁCSNAK, AZ EURÓPAI GAZDASÁGI ÉS SZOCIÁLIS BIZOTTSÁGNAK ÉS A RÉGIÓK BIZOTTSÁGÁNAK

A Bizottság 2022. évi munkaprogramja












































































Együtt erősebbé tesszük Európát




















































I. melléklet: Új kezdeményezések 1

Szám

Szakpolitikai célkitűzés

Kezdeményezések

Európai zöld megállapodás

1.

Szennyezőanyag-mentességi csomag

a)Az osztályozásról, címkézésről és csomagolásról szóló 1272/2008/EK rendelet felülvizsgálata (jogalkotási, beleértve a hatásvizsgálatot, az EUMSZ 114. cikke, 2022 2. negyedéve)

b)Integrált vízgazdálkodás – a felszíni és felszín alatti vizekben található szennyező anyagok jegyzékeinek felülvizsgálata (jogalkotási, beleértve a hatásvizsgálatot, az EUMSZ 192. cikke, 2021 3. negyedéve)

c)A környezeti levegő minőségéről szóló uniós jogszabályok felülvizsgálata (jogalkotási, beleértve a hatásvizsgálatot, az EUMSZ 192. cikke, 2022 3. negyedéve)

2. 

Éghajlatváltozással kapcsolatos intézkedéscsomag

a)A fluortartalmú üvegházhatású gázokra vonatkozó uniós szabályok felülvizsgálata (jogalkotási, beleértve a hatásvizsgálatot, az EUMSZ 192. cikkének (1) bekezdése, 2022 2. negyedéve)

b)Uniós keret a közlekedésből és a logisztikából származó kibocsátások harmonizált mérésére vonatkozóan (jogalkotási, beleértve a hatásvizsgálatot, az EUMSZ 91. cikke és 100. cikkének (2) bekezdése, 2022 4. negyedéve)

c)A nehézgépjárművekre vonatkozó CO2-kibocsátási előírások felülvizsgálata (jogalkotási, beleértve a hatásvizsgálatot, az EUMSZ 192. cikkének (1) bekezdése, 2022 4. negyedéve)

d)Szén-dioxid-eltávolítási tanúsítás (jogalkotási, beleértve a hatásvizsgálatot, az EUMSZ 192. cikkének (1) bekezdése, 2022 4. negyedéve)

3.

Körforgásos gazdaság

Kezdeményezés a javításhoz való jogról (jogalkotási, beleértve a hatásvizsgálatot, 2022 3. negyedéve)

4.

A műanyagokról szóló csomag

a)Szakpolitikai keret a bioalapú, biológiailag lebontható vagy komposztálható műanyagokra vonatkozóan (nem jogalkotási, 2022 2. negyedéve)

b)A mikroműanyagok korlátozása (nem jogalkotási, 2022 4. negyedéve)

c)A mikroműanyagok környezetbe történő kibocsátásának csökkentésére irányuló intézkedések (jogalkotási, beleértve a hatásvizsgálatot, az EUMSZ 114. cikke, 2022 4. negyedéve)

5.

A biológiai sokféleség és „a termelőtől a fogyasztóig” stratégia

A peszticidek fenntartható használata – az uniós szabályok felülvizsgálata (jogalkotási, beleértve a hatásvizsgálatot, az EUMSZ 192. cikkének (1) bekezdése, 2022 1. negyedéve)

A digitális korra felkészült Európa

6..

Kiberreziliencia

Európai jogszabály a kiberrezilienciáról (jogalkotási, beleértve a hatásvizsgálatot, 2022 3. negyedéve)

7.

Félvezetők

Európai jogszabály a csipekről (jogalkotási vagy nem jogalkotási, 2022 2. negyedéve)

8.

Biztonság és védelem

Ütemterv a biztonsági és védelmi technológiákra vonatkozóan (nem jogalkotási, 2022 1. negyedéve)

9.

Innovatív és fenntartható űrtevékenység

a)Űrtechnológián alapuló, globális biztonságos uniós kommunikációs rendszer kiépítése (jogalkotási, beleértve a hatásvizsgálatot, az EUMSZ 189. cikke, 2022 2. negyedéve)

b)Űrforgalom-irányítási uniós stratégia (nem jogalkotási, 2022 2. negyedéve)

10.

Digitalizáció az oktatás és a készségek terén

a)Ajánlás a digitális készségek oktatásban és képzésben való elsajátításának javításáról (nem jogalkotási, 2022 3. negyedéve)

b)Ajánlás a digitális oktatást lehetővé tevő tényezőkről (nem jogalkotási, 2022 3. negyedéve)

11.

Egységes piac

Egységes piaci szükséghelyzeti eszköz (jogalkotási, beleértve a hatásvizsgálatot, 2022 1. negyedéve)

12..

Multimodális digitális mobilitás

Multimodális digitális mobilitási szolgáltatások (jogalkotási, beleértve a hatásvizsgálatot, az EUMSZ 91. cikke, 2022 4. negyedéve)

Emberközpontú gazdaság

13.

A munkavállalók védelme

A munkájuk során azbeszttel kapcsolatos kockázatoknak kitett munkavállalók védelme (jogalkotási, beleértve a hatásvizsgálatot, az EUMSZ 153. cikkének (2) bekezdése, 2022 3. negyedéve)

14.

Kis- és középvállalkozások

A kis és középvállalkozások tőkéhez jutásának megkönnyítése (jogalkotási, beleértve a hatásvizsgálatot, az EUMSZ 114. cikke, 2022 3. negyedéve)

15.

Azonnali fizetés

Kezdeményezés az EU-n belüli azonnali fizetésről (jogalkotási vagy nem jogalkotási, 2022 2. negyedéve)

16.

A tőkepiaci unió elmélyítése

Kezdeményezés a fizetésképtelenségi eljárásokra vonatkozó anyagi jog egyes vonatkozásainak harmonizálására (jogalkotási vagy nem jogalkotási, 2022 3. negyedéve)

17.

Méltányos adórendszer

Javaslat az adóztatási jogok újraelosztásáról szóló globális OECD-megállapodás végrehajtásáról (jogalkotási, az EUMSZ 115. cikke)

18.

Minimumjövedelem

Ajánlás a minimumjövedelemről (nem jogalkotási, 2022 3. negyedéve)

19.

Legkülső régiók

Megújított stratégiai partnerség az EU legkülső régióival (nem jogalkotási, 2022 2. negyedéve)

Európa globális szerepének erősítése

20.

Blokkoló intézkedések

A blokkoló intézkedésekről szóló rendelet módosítása (jogalkotási, beleértve a hatásvizsgálatot, 2022 2. negyedéve)

21.

Energiaügyi nemzetközi szerepvállalás

Új stratégia az energiaügyi nemzetközi szerepvállalásról (nem jogalkotási, 2022 1. negyedéve)

22.

Nemzetközi óceánpolitikai irányítás

Közös közlemény a nemzetközi óceánpolitikai irányításról (nem jogalkotási, 2022 2. negyedéve)

23.

Partnerség az Öböl-menti térséggel

Közös közlemény az Öböl-menti térséggel való partnerségről (nem jogalkotási, 2022 2. negyedéve)

Az európai életmód előmozdítása

24.

Európai gondozási stratégia

Európai gondozási stratégia – Az európai gondozási stratégiáról szóló közlemény, amelyet a barcelonai célkitűzések felülvizsgálata és a tartós ápolás-gondozásról szóló tanácsi ajánlásra irányuló javaslat kísér (nem jogalkotási, 2022 3. negyedéve)

25.

Előzetes utasinformáció

A fuvarozóknak az előzetes utasinformációs adatok továbbítására vonatkozó kötelezettsége (jogalkotási, beleértve a hatásvizsgálatot, 2022 2. negyedéve)

26.

Kölcsönös hozzáférés a biztonsági vonatkozású információkhoz

A frontvonalbeli tisztviselők biztonsági vonatkozású információkhoz a közös biztonsági fenyegetések leküzdése érdekében való, az EU és a kulcsfontosságú harmadik országok közötti kölcsönös hozzáférésének keretéről (jogalkotási, beleértve a hatásvizsgálatot, 2022 4. negyedéve)

27.

Rákszűrés

A rákszűrésről szóló ajánlás naprakésszé tétele (nem jogalkotási, 2022 3. negyedéve)

28.

Oktatási csomag

a)Európai stratégia az egyetemekről (nem jogalkotási, 2022 1. negyedéve)

b)Kapcsolatok kiépítése a hatékony európai felsőoktatási együttműködéshez (nem jogalkotási, 2022 1. negyedéve)

Az európai demokrácia megerősítése

29.

Médiaszabadság

Jogszabály az európai tömegtájékoztatás szabadságáról (jogalkotási, beleértve a hatásvizsgálatot, az EUMSZ 114. cikke, 2022 3. negyedéve)

30.

A büntetőeljárás átadása

Kezdeményezés a büntetőeljárások átadásáról (jogalkotási, beleértve a hatásvizsgálatot, az EUMSZ 82. cikkének (1) bekezdése, 2022 3. negyedéve);

31.

A szülői jogállás tagállamok közötti elismerése

A szülői jogállás tagállamok közötti elismerése (jogalkotási, beleértve a hatásvizsgálatot, az EUMSZ 81. cikkének (3) bekezdése, 2022 3. negyedéve)

32.

Egyenlőséggel foglalkozó szervek

Az egyenlőséggel foglalkozó szervek szerepének és függetlenségének megerősítése (jogalkotási, az EUMSZ 19. és 157. cikke, 2022 3. negyedéve)



II. melléklet: REFIT-kezdeményezések 2

Szám

Cím

Egyszerűsítési cél / lehetőség (a tehercsökkentési és egyszerűsítési cél rövid magyarázata)

Európai zöld megállapodás

1.

A települési szennyvíz kezeléséről szóló irányelv felülvizsgálata

Az irányelv értékelését követően azonosítottak bizonyos területeket, amelyek javításra szorulnak: a fennmaradó és új szennyezés hatékonyabb kezelése, valamint az ágazat megfelelőbb irányítása a zöld megállapodás célkitűzéseihez való szorosabb kapcsolódás kialakítása mellett. Népegészségügyi szempontokat is be fognak építeni (a világjárványok hatékonyabb megelőzése a szennyvíz megfigyelésével).

Különös erőfeszítések irányulnak majd a nyomon követés és a jelentéstétel javítására (elmozdulás a félig automatizált jelentéstétel irányába). Mindez a tagállamok és a szennyvíztisztító telepek – állami vagy magánszektorbeli – üzemeltetői számára lesz kedvező. Az átláthatóság terén több erőfeszítésre lehet szükség, mivel ez az ágazat jobb teljesítményét elősegítő tényezőnek minősül.

(jogalkotási, beleértve a hatásvizsgálatot, az EUMSZ 192. cikke, 2022 2. negyedéve)

2.

Felülvizsgálat – A veszélyes anyagok elektronikai termékekben való felhasználásának korlátozása

A felülvizsgálat megerősíti és egyszerűsíti a jogszabályokat annak érdekében, hogy megfelelőbb védelmet biztosítson a polgároknak és a környezetnek a veszélyes vegyi anyagokkal szemben, többek között az „egy anyag, egy értékelés” megközelítés érvényesítésének figyelembevételével, nagyobb átláthatóság biztosításával a vegyi anyagokkal kapcsolatos intézkedések fontossági sorrendjének megállapítása során, valamint a biztonságos és fenntartható alternatívák kialakítására irányuló innováció ösztönzésével, amint azt az európai zöld megállapodás is kiemeli.

A felülvizsgálat csökkenteni kívánja az adminisztratív terheket a mentességekre vonatkozó eljárás tekintetében.

(jogalkotási, beleértve a hatásvizsgálatot, az EUMSZ 114. cikke, 2022 4. negyedéve)

3.

„GreenData4All” (Zöld adatok mindenkinek) – az európai térinformációs infrastruktúra (INSPIRE-irányelv) és a környezeti információkhoz való nyilvános hozzáférésről szóló irányelv felülvizsgálata

A kezdeményezés az európai adatstratégiából ered. Ez magában foglalja az EU-n belüli térinformációs infrastruktúra (INSPIRE) kialakításáról szóló irányelv, valamint a környezeti információkhoz való nyilvános hozzáférésről szóló irányelv felülvizsgálatát, azok 2021-es értékelését követően. A kezdeményezés célja az adatrendszer technológiai és innovációs lehetőségekkel összhangban történő korszerűsítése, ezáltal a zöldebb és szén-dioxid-semleges gazdaságra való átállás támogatásának megkönnyítése az uniós hatóságok, a vállalkozások és polgárok számára, továbbá az adminisztratív terhek csökkentése. Várhatóan széles körű, újrafelhasználható adatszolgáltatásokra fog kiterjedni a környezetvédelmi jogszabályokkal és az európai zöld megállapodásban meghatározott kiemelt intézkedésekkel való összhang biztosítása szempontjából releváns nagy mennyiségű adat gyűjtésének, megosztásának, kezelésének és elemzésének elősegítése érdekében. A kezdeményezés észszerűsíteni kívánja a jelentéstételt és csökkenteni kívánja a terheket a meglévő adatok hatékonyabb újrafelhasználásával, a jelentések adatbányászat révén történő automatizált létrehozásával és az üzleti intelligencia alkalmazásával.

(jogalkotási, beleértve a hatásvizsgálatot, az EUMSZ 192. cikke, 2022 4. negyedéve)

4.

Horizontális javaslat a vegyi anyagokkal kapcsolatos uniós technikai és tudományos munka uniós ügynökségekhez való átcsoportosításáról

A kezdeményezés célja, hogy – az „egy anyag, egy értékelés” elvből következően – az uniós ügynökségekbe való átcsoportosítással észszerűsítse a vegyi anyagokkal kapcsolatos tudományos és technikai munka biztosításával kapcsolatos felelősségi köröket, amelyek jelenleg számos szereplő (tudományos bizottságok, tanácsadók, bizottsági szolgálatok) között oszlanak meg.

A javaslat csökkenteni fogja az érdekelt felekre nehezedő terheket, mivel a vegyi anyagokkal kapcsolatos tudományos és technikai munkát az uniós ügynökségeken belül fogja központosítani. A javaslat az uniós intézmények (a Bizottság és az ügynökségek) terheit is csökkenteni fogja, mivel az ad hoc bizottságok és tanácsadók helyett az ügynökségek biztonsági értékeléssel kapcsolatos szakértelmének felhasználása szinergiákat és hatékonyságnövelést eredményez.

(jogalkotási, az EUMSZ 114. cikke, 2022 4. negyedéve)

5.

A mosó- és tisztítószerek forgalmazásáról és forgalomba hozataláról szóló rendelet felülvizsgálata

A 648/2004/EK rendelet felülvizsgálata orvosolni fogja az értékelés során feltárt hiányosságokat, és a mosó- és tisztítószerekre vonatkozó szabályozási követelményeket hozzáigazítja a legújabb fejleményekhez és a társadalmi-gazdasági igényekhez. Követni fogja a vegyi anyagokra vonatkozó fenntarthatósági stratégiát.

Az értékelés során feltárt egyik fő probléma az volt, hogy a mosó- és tisztítószerekről szóló rendeletben használt fogalmak és fogalommeghatározások nem feltétlenül állnak összhangban, illetve nem koherensek az ezekhez az idő során és a gyakorlatban társult jelentéssel. Emiatt nem egyértelmű, hogy a piacon elérhető bizonyos termékek (pl. a probiotikus tisztítószerek) a rendelet hatálya alá tartoznak-e vagy sem.

(jogalkotási, beleértve a hatásvizsgálatot, az EUMSZ 114. cikke, 2022 4. negyedéve)

6.

Az elhasználódott járművekről szóló irányelv és a gépjárművek típusjóváhagyásáról szóló irányelv felülvizsgálata

A felülvizsgálat a körforgásos megközelítés nagyobb mértékű érvényesítését fogja ösztönözni a tervezéssel kapcsolatos szempontok és az életciklus végi kezelés közötti kapcsolat kialakításával, bizonyos alkatrészek anyagai tekintetében kötelező újrafeldolgozott tartalmat meghatározó szabályokat fog mérlegelni, valamint javítani fogja az újrafeldolgozási hatékonysági mutatót. A két irányelv egyetlen, a gépjárműipari életciklus egészére kiterjedő jogi aktusban történő egyesítése jogi egyértelműséget biztosítana a gazdasági szereplők és a közigazgatási szervek számára a jelenlegi helyzethez képest, amely széttagolt megközelítésen alapul: a gépjárművek a forgalomba hozatalkor a 2005/64/EK irányelv hatálya alá tartoznak, az elhasználódott gépjárművekre viszont a 2000/53/EK irányelv alkalmazandó. Az online eszközökre való áttérés és a digitális megoldások alkalmazása elősegítené az elkerülhető adminisztratív terhek csökkentését, mindenekelőtt a jelentéstételi kötelezettségek és egyéb eljárások tekintetében például a gépjárművek nyilvántartásba vétele (vagy nyilvántartásból törlése) és a bejelentési rendszerek vonatkozásában. E tekintetben az irányelv felülvizsgálatának célja az irányelv működési megvalósíthatóságának és végrehajtásának javítása, valamint az adminisztratív teher optimalizálása a digitális megoldások jobb felhasználása, valamint az életciklus-szemléleten alapuló más ágazati szakpolitikákkal és jogszabályokkal való koherencia révén.

(jogalkotási, beleértve a hatásvizsgálatot, az EUMSZ 114. és/vagy 192. cikke, 2022 4. negyedéve)

7.

A vetőmagok forgalmazására vonatkozó jogszabályok, valamint az egyéb növényi és erdészeti szaporítóanyagokra vonatkozó jogszabályok felülvizsgálata

E kezdeményezés célja a növényi és erdészeti szaporítóanyagokra vonatkozó jogszabályok felülvizsgálata, hogy összhangba hozza azokat az európai zöld megállapodás, valamint az ahhoz kapcsolódó stratégiák – „a termelőtől a fogyasztóig” stratégia, a biodiverzitási stratégia, az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásra vonatkozó uniós stratégia, az európai digitális stratégia és az új uniós erdőgazdálkodási stratégia – szakpolitikai célkitűzéseivel. Arra irányul, hogy felszámolja a belső piacot hátráltató akadályokat, továbbá támogassa a műszaki fejlesztéseket, a fenntartható és az éghajlatváltozás hatásaival szemben reziliens agrár-élelmiszeripari rendszerek és erdők kialakítását, valamint a biológiai sokféleség és a növények és erdők genetikai erőforrásainak megőrzését. A kezdeményezés egyszerűsíti az eljárásokat és csökkenti az illetékes hatóságokra és a növényi szaporítóanyagok uniós ágazatára nehezedő terheket.

(jogalkotási, beleértve a hatásvizsgálatot, az EUMSZ 43. cikkének (2) bekezdése, 114. cikke és 192. cikkének (1) bekezdése, 2022 4. negyedéve)

A digitális korra felkészült Európa

8.

A vertikális csoportmentességi rendelet és a vertikális iránymutatás felülvizsgálata

E kezdeményezés célja az ugyanazon gazdasági ellátási lánc különböző szintjein tevékeny felek közötti megállapodásokra vonatkozó szabályok felülvizsgálata annak érdekében, hogy a versenyszabályokat szem előtt tartva hangolja össze azokat a vállalkozások igényeivel. Azzal fog hozzájárulni a terhek csökkentéséhez, hogy naprakész iránymutatást nyújt az érdekelt felek számára a különösen az e-kereskedelem növekedéséből következően átalakult üzleti környezethez.

(nem jogalkotási, beleértve a hatásvizsgálatot, az EUMSZ 103. cikke és a 19/65/EGK rendelet, 2022 2. negyedéve)

9.

A horizontális csoportmentességi rendelet és a horizontális iránymutatás felülvizsgálata

A kezdeményezés célja a Bizottság kutatási és fejlesztési megállapodásokra vonatkozó csoportmentességi rendeletének és szakosodási megállapodásokra vonatkozó csoportmentességi rendeletének és az ezeket kísérő horizontális iránymutatásoknak a felülvizsgálata. A felülvizsgálat célja annak biztosítása, hogy a vállalatok egyértelmű iránymutatással rendelkezzenek arra vonatkozóan, hogy milyen horizontális együttműködési megállapodásokat köthetnek anélkül, hogy fennállna a versenyjog megsértésének kockázata. Egyszerűsíteni kívánja emellett a horizontális együttműködési megállapodások Bizottság, illetve nemzeti versenyhatóságok vagy nemzeti bíróságok általi felügyeletét.

(nem jogalkotási, beleértve a hatásvizsgálatot, az EUMSZ 103. cikke és a 19/65/EGK rendelet, 2022 4. negyedéve)

10.

Az uniós összefonódás-ellenőrzés egyes eljárási vonatkozásainak felülvizsgálata

A kezdeményezés célja az uniós összefonódás-ellenőrzési eljárások egyszerűsítése anélkül, hogy ez veszélyeztetné a hatékony végrehajtást. A cél az, hogy az uniós összefonódás-ellenőrzés hatékonyabbá váljon és kevesebb teherrel járjon azokban az esetekben, amelyek valószínűleg nem vetnek fel versenyjogi aggályokat, és a Bizottság több erőforrást tudjon fordítani azokra az esetekre, amelyekben részletes vizsgálatra van szükség. E célból a kezdeményezés feltárja a folyamat további egyszerűsítésének lehetőségeit az egyszerűsített, és – ha mód van erre – a nem egyszerűsített összefonódási ügyekben egyaránt.

(nem jogalkotási, beleértve a hatásvizsgálatot, a 802/2004/EK bizottsági rendelet és az egyszerűsített eljárásról szóló bizottsági közlemény, 2022 2. negyedéve)

11.

A piac meghatározásáról szóló közlemény felülvizsgálata

A kezdeményezés célja annak biztosítása, hogy a közlemény naprakész iránymutatást nyújtson a Bizottság által az antitröszt- és összefonódási ügyekben a piac meghatározása során alkalmazott elvekről és bevált gyakorlatokról, beleértve a legújabb módszertani fejlesztéseket és piaci fejleményeket, például azokat, amelyek a gazdaság digitalizációjához kapcsolódnak.

A közlemény aktualizálása csökkenteni fogja a vállalkozások terheit azáltal, hogy növeli a jogbiztonságot, és naprakészebb iránymutatást nyújt a Bizottság piacmeghatározási megközelítéséről, kitérve a jelenlegi közleményben nem szereplő területekre, például a digitális piacokra is. Iránymutatás, illetve naprakész iránymutatás nélkül az összefonódással, és az antitröszttel kapcsolatos kérdések tekintetében a vállalatoknak további belső erőforrásokat kellene fordítaniuk a piac meghatározására vonatkozó, jelentős mennyiségű bizottsági határozat, bírósági ítélet és szakirodalom tanulmányozására ahhoz, hogy fel tudják mérni, hogy a Bizottság valószínűleg hogyan határozná meg az érintett piaco(ka)t, és milyen elemeket venne figyelembe. Az aktualizált közlemény további tehercsökkenést és előnyöket fog biztosítani a Bizottság és a tagállami versenyhatóságok számára, mivel kevésbé lesz szükség arra, hogy kifejtsék a piac meghatározásának alapelveit az uniós versenyjog alkalmazásának területein, valamint azáltal, hogy referenciaeszközt nyújt azon tagállami versenyhatóságok számára, amelyek (adott esetben) nem rendelkeznek a nemzeti jog alkalmazása tekintetében saját piacmeghatározási iránymutatással.

(nem jogalkotási, 2022 4. negyedéve)

12.

Európai kormányzati interoperabilitási stratégiára irányuló javaslat

Ez a kezdeményezés értékelni fogja a jelenlegi európai interoperabilitási keretet, és azt, hogy az milyen támogatást biztosított az interoperábilis digitális közszolgáltatások létrehozásához. Kidolgozza továbbá az uniós kormányok interoperabilitási stratégiájára vonatkozó javaslatot is, amelyet az „Európa digitális jövőjének megtervezése” című bizottsági közlemény jelentett be. A cél egy közös uniós szintű interoperabilitási irányítás létrehozása a határokon átnyúló koordináció biztosítása, a közszférabeli innováció támogatása, valamint a biztonságos és határokon átívelő közadatáramlásra és közszférabeli szolgáltatásokra vonatkozó közös minimumelőírások meghatározása érdekében. Ez a következőket fogja biztosítani:

Az interoperabilitási tevékenységek közös irányításának kialakítása a tagállamokkal, felhatalmazást biztosítva az uniós közigazgatások közötti interoperabilitás fejlesztésének irányítására.

·Annak biztosítása, hogy az uniós szakpolitikai javaslatok interoperábilisak legyenek, figyelembe vegyék a digitális rendszereket, és kialakításuk már a kezdetektől fogva interoperábilis legyen, valamint a végrehajtásukat segítő szinergiák előmozdítása.

 Az uniós szakpolitikák és programok végrehajtására vonatkozó minimális közös interoperabilitási nyílt előírások és szabványok meghatározása.

·Közös, nyílt, emberközpontú interoperabilitási megoldások és előírások közigazgatási szervek általi kifejlesztésének és újrafelhasználásának támogatása és előmozdítása EU-szerte.

·Az innováció és a nemzetközi együttműködés megerősítése a közigazgatási szervek közötti kölcsönös tanulás és együttműködés révén.

(jogalkotási, beleértve a hatásvizsgálatot, az EUMSZ 114., 172., 188. és/vagy 197. cikke, 2022 2. negyedéve)

13.

A széles sávú hálózatokra vonatkozó állami támogatási iránymutatás felülvizsgálata

A kezdeményezés célja a széles sávú ágazatra vonatkozó állami támogatási szabályok felülvizsgálata a technológiai és társadalmi-gazdasági fejleményeknek megfelelő aktualizálásuk érdekében, valamint azért, hogy figyelembe vegyék az új uniós konnektivitási célkitűzéseket és más újabb szakpolitikai fejleményeket. Az „Európa digitális jövőjének megtervezése” című 2020. évi közlemény szerint a gigabites internetkapcsolat a digitális átalakulás legalapvetőbb építőköve, amely létfontosságú, ha ki akarjuk aknázni Európa digitális növekedési potenciálját. Ezt megerősítik a Bizottság közelmúltbeli észrevételei, amelyek a „Digitális iránytű 2030-ig” című közleményben szerepelnek. A kezdeményezés elismeri a hálózati kapacitás iránti igények gyors változásait, valamint azt, hogy biztosítani kell az olyan hálózatokra irányuló fenntartható beruházásokat, amelyek képesek gigabites sebességet nyújtani az európai adatgazdaság 2025 utáni szükségleteinek kielégítéséhez. A Covid19-világjárvány rámutatott arra, hogy a széles sávú hálózatok kritikus jelentőségűek a polgárok, a vállalkozások és a közintézmények számára, valamint a válságból való kilábaláshoz és az EU rezilienciájának előmozdításához.

A jelenlegi szabályok célzott módosítására van szükség annak érdekében, hogy a széles sávú ágazatra vonatkozó állami támogatási keret összhangba kerüljön a technológiai, társadalmi-gazdasági és szakpolitikai fejleményekkel.

(nem jogalkotási, 2022 2. negyedéve)

14.

A formatervezési mintákról szóló irányelv felülvizsgálata

A formatervezési mintákról szóló irányelv és a közösségi formatervezési mintáról szóló rendelet tervezett felülvizsgálata a formatervezési minták oltalmára vonatkozó hatályos uniós jogszabályok értékelését követi. A felülvizsgálat célja, hogy a keretet a célnak megfelelővé tegye a digitális korban, valamint hogy növelje a jogbiztonságot és a kiszámíthatóságot az egyéni szerzők, a formatervezés-orientált iparágak és a kis- és középvállalkozások javára. Megvizsgálja továbbá az egyenlő versenyfeltételek megteremtését, a hatékonyság növelését és a költségek csökkentését és ezáltal a formatervezési minták oltalmához való hozzáférés megkönnyítését.

A reform fő célkitűzései közé tartozik az eljárások egyszerűsítése és az adminisztratív terhek (többek között a fizetendő díjak) csökkentése. Az eljárások észszerűsítése és az uniós oltalmi rendszerek interoperabilitásának további harmonizáció révén történő növelése csökkenteni fogja a költségeket és az adminisztratív terheket, mind a formatervezésiminta-oltalom felhasználói, mind a közigazgatási szervek számára.

(jogalkotási, beleértve a hatásvizsgálatot, az EUMSZ 114. cikke, 2022 2. negyedéve)

15.

A közösségi formatervezési mintáról szóló rendelet felülvizsgálata

16.

A kiegészítő oltalmi tanúsítványról szóló jogszabály felülvizsgálata

Bár a kiegészítő oltalmi tanúsítványokra (SPC-kre) vonatkozó uniós jogszabályok megfelelnek a célnak, széttagoltságuk (az SPC-k kezelése és érvényesítése nemzeti szinten történik) akadályozza hatékonyságukat és eredményességüket. Az SPC-k megadására vonatkozó egységes eljárás és az egységes SPC létrehozása megerősítené a gyógyszerek és a mezőgazdasági vegyi anyagok egységes piacát, és alkalmassá tenné az SPC-ket a kettős digitális és zöld átállás támogatására.

Ez jelentősen csökkenteni fogja a költségeket/terhet, és növelni fogja a jogbiztonságot az SPC-t kérelmezők – többek közt kkv-k és induló vállalkozások – számára, mivel a jelenlegi 27 nemzeti SPC-eljárás alternatívájaként központosított odaítélési mechanizmus áll majd rendelkezésre. Az új javaslat(ok) felválthatják/módosíthatják a gyógyszerekre és növényvédő szerekre vonatkozó kiegészítő oltalmi tanúsítványokról szóló rendeleteket.

(jogalkotási, beleértve a hatásvizsgálatot, az EUMSZ 114. és 118. cikke, 2022 4. negyedéve)

Emberközpontú gazdaság

17.

Az európai népességstatisztikára vonatkozó jogszabályi keret felülvizsgálata

A népesség méretére, valamint demográfiai, szociális, foglalkoztatási, lakhatási, oktatási és migrációs jellemzőire vonatkozó statisztikák szükségesek ahhoz, hogy az Unió el tudja látni a rá háruló feladatokat. E statisztikák minőségének, teljességének és megbízhatóságának biztosításához felülvizsgált, korszerű és átfogó jogalapra van szükség. A kezdeményezés célja, hogy létrehozza a népességstatisztikák nemzetközi szabványokon alapuló felülvizsgált jogi keretét, egyetlen jogalapba integrálva a meglévő éves demográfiai és migrációs statisztikákat és a nép- és lakásszámlálásból származó, tízévente gyűjtött statisztikákat, valamint a regionális és georeferált népességi adatokat, amelyek jelenleg külön rendeletek hatálya alá tartoznak.

A népességstatisztikákra vonatkozó, felülvizsgált egységes jogalap célja, hogy csökkentse a tagállami közigazgatásokra (főként a nemzeti statisztikai hivatalokra) nehezedő adminisztratív terheket azáltal, hogy előmozdítja a harmonizált és releváns statisztikai fogalommeghatározások használatát a népességi statisztikák valamennyi területén, és elkerüli a munkafeladat megkettőzését a kapcsolódó területeken. A kezdeményezés elő fogja segíteni, hogy a tagállami közigazgatások egyre nagyobb mértékben használják fel a közigazgatási adatforrásokat a népességi statisztikák összeállításához. Ez a megközelítés költséghatékonyabb lesz, és idővel csökkenteni fogja a tagállami közigazgatásokra nehezedő forrásterheket, ezzel párhuzamosan pedig lehetővé teszi, hogy a felhasználói igényekre reagálva gyakoribb és részletesebb statisztikák készüljenek. A meglévő vonatkozó jogszabályok egységes keretrendelettel történő felváltásával vagy módosításával (két tanácsi és európai parlamenti rendelet hatályát veszti, egy pedig módosításra kerül) egyszerűsödni fognak az uniós jogszabályok.

(jogalkotási, beleértve a hatásvizsgálatot, az EUMSZ 338. cikkének (1) bekezdése, 2022 2. negyedéve)

18.

A közösségi vasúti rendszereken mozdonyokat és vonatokat működtető mozdonyvezetők minősítéséről szóló irányelv felülvizsgálata

A 2007/59/EK irányelv értékelése azt mutatta, hogy jelentős mozgástér áll rendelkezésre az egyszerűsítés és az irányelv hatékonyságának további javítása terén. Egyes rendelkezései ugyanis elavultak, nyelvezete néha nem egyértelmű, és alkalmazási köre kiigazításra szorulhat.

A felülvizsgálat a mozdonyvezetők vállalatok közötti, illetve tagállamok közötti mobilitásának további javulásához is vezet. A minősítési rendszerben részt vevő szereplőkre háruló adminisztratív terhek csökkentése érdekében felül fogják vizsgálni a minősítési rendszerben részt vevő szereplők közötti felelősség- és feladatmegosztást. Ami a hozzáadott értéket illeti, az irányelv felülvizsgálata egy valóban harmonizált keret létrehozásával növelni fogja az uniós szintű minősítési rendszer hatékonyságát. Mindez nagyobb egyértelműséget fog teremteni a tagállamok és az érintett érdekelt felek számára, és csökkenteni fogja a párhuzamos költségeket és erőfeszítéseket.

(jogalkotási, beleértve a hatásvizsgálatot, az EUMSZ 91. cikke, 2022 4. negyedéve)

19.

Az uniós vámjogszabályok felülvizsgálata

Az uniós vámkódexnek olyan helyzeteket kell kezelnie, amelyek kialakításakor nem merültek fel – ilyen mindenekelőtt az e-kereskedelem. Az uniós vámjogszabályok felülvizsgálatának célja az e-kereskedelem ellenőrzésének javítása, az adófizetők érdekét (vámok és adók beszedése) és a polgárok érdekét (a nem megfelelő termékekkel szembeni védelem) szolgálva. Ezáltal könnyebbé válnak a nemzeti hatóságok végrehajtási feladatai, és javulnak az egyenlő versenyfeltételek a gazdasági szereplők számára, különösen új szereplők, például platformok közreműködésével. Más területeken a felülvizsgálat jobb feladatmegosztást és jobb információcserét irányoz elő a vámhatóságok és az ágazati hatóságok között annak érdekében, hogy a vámhatóságok és a Bizottság több elektronikus vámügyi adatot használhassanak fel, hogy ezzel is javítsák a pénzügyi és nem pénzügyi kockázatokra irányuló ellenőrzéseik hatékonyságát, csökkentve ezáltal a gazdasági szereplők terheit. További területeken is tervbe vannak véve bizonyos egyszerűsítések, amelyek a gazdasági szereplők számára lesznek előnyösek.

(jogalkotási, beleértve a hatásvizsgálatot, az EUMSZ 33., 114. és 207. cikke, 2022 4. negyedéve)

20.

Héa a digitális korban: A héairányelv, valamint a héa területén történő közigazgatási együttműködésről szóló tanácsi rendelet felülvizsgálata

A kezdeményezés célja a jelenlegi héaszabályok korszerűsítése, figyelembe véve a digitális technológiák kínálta lehetőségeket. A méltányos és egyszerű adózásra vonatkozó bizottsági cselekvési terv hangsúlyozta, hogy el kell gondolkodni arról, hogy az adóhatóságok hogyan használhatják a technológiát az adócsalás elleni küzdelemre és a vállalkozások javára, valamint arról, hogy a jelenlegi héaszabályok igazodnak-e a digitális korszakban folytatott üzleti tevékenységhez. A cselekvési terv bejelentette, hogy 2022-ben „Héa a digitális korban” címmel jogalkotási javaslat előterjesztésére kerül sor, amely a következőkre terjed ki: 1) héabevallási kötelezettségek és e-számlázás, 2) a platformgazdaság héaszempontú kezelése és 3) az egységes uniós héanyilvántartás. A csomag várhatóan harmonizálja és előmozdítja a határokon átnyúló beszerzéseket az egységes piacon, valamint elősegíti az adóbeszedés javítását, és ezáltal biztosítja a fenntartható adóbevételeket a Covid19-válság utáni helyreállítás során.

(jogalkotási, beleértve a hatásvizsgálatot, az EUMSZ 113. cikke, 2022 3. negyedéve)

Az európai életmód előmozdítása

21.

A gyógyszerekre vonatkozó jogszabályok felülvizsgálata

A gyógyszerekre vonatkozó általános jogi keret felülvizsgálatának célja a minőségi, biztonságos, hatékony és megfizethető gyógyszerekhez való hozzáférés biztosítása az EU-ban. Célja az innováció előmozdítása többek között a kielégítetlen egészségügyi szükségletek (köztük az antimikrobiális szerek) területén, valamint az ellátás biztonságának fokozása, az új tudományos és technológiai fejleményekhez való alkalmazkodás és lehetőség szerint a szabályozási terhek csökkentése mellett. A Covid19-világjárvány tanulságait levonva támogatni fogja, hogy a gyógyszerszabályozási rendszer időtálló és a válságokkal szemben ellenálló legyen.

A kezdeményezés egyszerűsíteni fogja a jogszabályokat és hatékony szabályozási környezetet fog teremteni, többek között az adminisztratív terhek csökkentése és a folyamatok és eljárások digitalizálása révén, ami várhatóan pozitív hatást gyakorol a szabályozókra és a vállalatokra.

(jogalkotási, beleértve a hatásvizsgálatot, az EUMSZ 114. és 168. cikke, 2022 4. negyedéve)

22.

A gyermekgyógyászati felhasználásra szánt és a ritka betegségek kezelésére szolgáló gyógyszerekről szóló jogszabályok felülvizsgálata

Ez a kezdeményezés a ritka betegségek kezelésére szolgáló gyógyszerekről és a gyermekgyógyászati felhasználásra szánt gyógyszerekről szóló rendeletek közelmúltbeli értékelése során a meglévő keret működésében feltárt hiányosságokat fogja orvosolni. A kezdeményezés célja, hogy támogassa a termékek fejlesztését azokon a területeken, ahol jelentős a betegek kielégítetlen szükséglete, és biztosítsa, hogy a betegek időben hozzáférjenek ezekhez a termékekhez. Azt is biztosítani fogja, hogy a jogszabály képes legyen lépést tartani a technológiai és tudományos fejlődéssel. Végül pedig észszerűsíti és egyszerűsíti a meglévő eljárásokat.

A kezdeményezés célja a ritka betegségek kezelésére szolgáló gyógyszerek és a gyermekgyógyászati felhasználásra szánt gyógyszerek értékelésével és engedélyezésével kapcsolatos eljárások egyszerűsítése és észszerűsítése, ezáltal csökkentve mind a vállalatok, mind a szabályozók terheit.

(jogalkotási, beleértve a hatásvizsgálatot, az EUMSZ 114. és 168. cikke, 2022 4. negyedéve)

Az európai demokrácia megerősítése

23.

A bűncselekmények áldozatainak jogaival kapcsolatos uniós vívmányok felülvizsgálata

A bűncselekmények áldozatainak jogaival kapcsolatos munka folytatásának átfogónak kell lennie, és azt kell előtérbe helyeznie, hogy az áldozatok hatékonyabban tudják érvényesíteni jogaikat, ideértve a kártérítéshez való jogot és az igazságszolgáltatáshoz való jobb hozzáférést valamennyi bűncselekmény – köztük a nemi alapú erőszak áldozatai – számára. A bűncselekmények áldozatainak jogairól szóló irányelv értékelését követően 2022 végéig az irányelv esetleges felülvizsgálatára vagy más jogalkotási eszközre irányuló javaslat előterjesztésére kerülhet sor. A bűncselekmények áldozatainak jogairól szóló irányelv esetleges felülvizsgálatát nemcsak a nemi alapú erőszak áldozataival összefüggésben, hanem az összes bűncselekmény áldozataival összefüggésben kell szemlélni. Az értékelést és az érdekelt felekkel folytatott – ezen belül a jelenlegi és a soron következő elnökségek alatt és az áldozatok jogaival foglalkozó platform keretében folytatott – megbeszéléseket követően világosabb képet lehetne alkotni arról, hogy szükséges-e felülvizsgálni a bűncselekmények áldozatainak jogairól szóló irányelvet.

Az esetleges felülvizsgálat az áldozatok igazságszolgáltatáshoz való hozzáférésének javítására irányulna. Az esetleges felülvizsgálat különösen az áldozatok fizikai védelmét erősítő további rendelkezéseket foglalhatna magában a védelmi határozatok kibocsátására és működésére vonatkozó minimumszabályok megállapítása révén, ideértve a vészhelyzeti korlátozási végzéseket is. Egy másik lehetséges kiegészítés az áldozatok azon jogának megerősítésére irányulhat, hogy tájékoztatást kapjanak a rendelkezésre álló állami kárenyhítésről. Mindazonáltal még tisztázni kell és el kell dönteni, hogy szükség van-e a bűncselekmények áldozatainak jogairól szóló irányelv felülvizsgálatára, és ez jelenti-e a legarányosabb eszközt azon cél eléréséhez, hogy megerősítsük az áldozatok fizikai védelmét és az áldozatoknak a rendelkezésre álló kárenyhítésről szóló tájékoztatáshoz való jogát.

(jogalkotási, beleértve a hatásvizsgálatot, az EUMSZ 82. cikkének (2) bekezdése, 2022 4. negyedéve)

24.

Az utazási csomagokról szóló irányelv felülvizsgálata – a Covid19-világjárvánnyal kapcsolatos helyzethez történő hozzáigazítás

A 2020. évi új fogyasztóügyi stratégiában és az utazási csomagokról szóló irányelv alkalmazásáról szóló 2021. évi jelentésben bejelentetteknek megfelelően a Bizottság értékelni fogja, hogy az irányelv mindenkor biztosítja-e a szilárd és átfogó fogyasztóvédelmet, ideértve a fizetésképtelenséggel szembeni védelmet és a Covid19-ből levont tanulságokat is. Az értékelés figyelembe fogja venni a fenntartható és intelligens mobilitási stratégia vonatkozó intézkedéseit. Ezen értékelés fényében 2022 végén az irányelv felülvizsgálatára irányuló javaslat előterjesztésére kerülhet sor.

A felülvizsgálat meg fogja vizsgálni az utazási szolgáltatásegyüttesekre, valamint az ezek és az utazási csomagok közötti különbségtételre vonatkozó szabályok és fogalommeghatározások egyszerűsítésének vagy észszerűsítésének lehetőségét annak érdekében, hogy az ágazat, a fogyasztók és a végrehajtó hatóságok könnyebben megállapíthassák, mely szabályok alkalmazandók a szolgáltatások adott kombinációjára. Megvizsgálja annak lehetőségét, hogy egyszerűsítse a tájékoztatási követelményeket a fogyasztóvédelem azonos szintjének fenntartása mellett, pontosítson bizonyos egyéb szabályokat (pl. az önkéntes alapon igénybe vehető utalványokra vonatkozó szabályokat). és tovább egyszerűsítse az utazási csomagokról szóló irányelvet az utasok jogairól szóló rendeletek révén.

(jogalkotási, beleértve a hatásvizsgálatot, az EUMSZ 114. cikke, 2022 4. negyedéve)

25.

A vezetői engedélyekről szóló irányelv felülvizsgálata

A Bizottság felül fogja vizsgálni a vezetői engedélyekről szóló 2006/126/EK irányelvet azzal a céllal, hogy javítsa a közúti biztonságot és megkönnyítse a személyek szabad mozgását. Az új kezdeményezés figyelembe fogja venni a mobilitással kapcsolatos új kihívásokat, különösen a digitális területen, és hozzá fog járulni a 2020-ban elfogadott fenntartható és intelligens mobilitási stratégiában meghatározott uniós célkitűzések megvalósításához.

(jogalkotási, beleértve a hatásvizsgálatot, az EUMSZ 91. cikke, 2022 4. negyedéve)

26.

A közúti közlekedésbiztonságot veszélyeztető közlekedési jogsértésekre vonatkozó információk határokon átnyúló cseréjének elősegítéséről szóló irányelv felülvizsgálata

Az (EU) 2015/413 irányelv felülvizsgálata a kölcsönös segítségnyújtási és elismerési eljárások egyszerűsítése révén segítené a tagállamokat abban, hogy megfelelőbben kivizsgálják a külföldi illetőségű gépjárművezetők által elkövetett közúti közlekedési jogsértéseket és jobban érvényesíthessék az e jogsértésekre vonatkozó szankciókat, javítva ezáltal a közúti közlekedésbiztonságot. Célja az adminisztratív terhek csökkentése az eljárások egyszerűsítése és digitalizálása révén (pl. az elektronikus információcsere javításával). A felülvizsgálat megerősítené az európai gépjárművezetőkkel szembeni egyenlő bánásmódot, függetlenül attól, hogy a járművet melyik országban vették nyilvántartásba. Emellett hozzájárulna a vélelmezett elkövetők alapvető jogainak hatékonyabb védelméhez is.

(jogalkotási, beleértve a hatásvizsgálatot, az EUMSZ 91. cikke, 2022 4. negyedéve)



III. melléklet: Előterjesztett, tárgyalási szakaszban lévő kiemelt javaslatok

Szám

Teljes cím

Hivatkozási szám

Európai zöld megállapodás

1.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS HATÁROZATA az (EU) 2015/1814 határozatnak a 2030-ig az uniós üvegházhatásúgázkibocsátás-kereskedelmi rendszerhez tartozó piaci stabilizációs tartalékba helyezendő kibocsátási egységek mennyisége tekintetében történő módosításáról

COM(2021) 571 final 
2021/0202 (COD) 
2021.7.14.

2.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a Szociális Klímaalap létrehozásáról

COM(2021) 568 final 
2021/0206 (COD) 
2021.7.14.

3.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS HATÁROZATA a 2003/87/EK irányelvnek az Unióban székhellyel rendelkező légijármű-üzemeltetőkre vonatkozó piaci alapú globális intézkedés kapcsán a kibocsátáskompenzációról szóló értesítés tekintetében történő módosításáról

COM(2021) 567 final 
2021/0204 (COD) 
2021.7.14.

4.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az importáruk karbonintenzitását ellensúlyozó mechanizmus létrehozásáról

COM(2021) 564 final 
2021/0214 (COD) 
2021.7.14.

5.

Javaslat A TANÁCS IRÁNYELVE az energiatermékek és a villamos energia uniós adóztatási keretének átszervezéséről (átdolgozás)

COM(2021) 563 final 
2021/0213 (CNS) 
2021.7.14.

6.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a megújuló és alacsony kibocsátású tüzelőanyagok tengeri közlekedésben való alkalmazásáról, valamint a 2009/16/EK irányelv módosításáról

COM(2021) 562 final 
2021/0210 (COD) 
2021.7.14.

7.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a fenntartható légi közlekedés egyenlő versenyfeltételeinek biztosításáról

COM(2021) 561 final 
2021/0205 (COD) 
2021.7.14.

8.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az alternatív üzemanyagok infrastruktúrájának kiépítéséről, valamint a 2014/94/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv hatályon kívül helyezéséről

COM(2021) 559 final 
2021/0223 (COD) 
2021.7.14.

9.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE az (EU) 2018/2001 európai parlamenti és tanácsi irányelvnek, az (EU) 2018/1999 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek és a 98/70/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvnek a megújuló energia előmozdítása tekintetében történő módosításáról, valamint az (EU) 2015/652 tanácsi irányelv hatályon kívül helyezéséről

COM(2021) 557 final 
2021/0218 (COD) 
2021.7.14.

10.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az (EU) 2019/631 rendeletnek az új személygépkocsikra és az új könnyű haszongépjárművekre vonatkozó szén-dioxid-kibocsátási előírásoknak az Unió fokozott éghajlatvédelmi törekvéseivel összhangban zajló megerősítése tekintetében történő módosításáról

COM(2021) 556 final 
2021/0197 (COD) 
2021.7.14.

11.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a Párizsi Megállapodásban vállalt kötelezettségek teljesítése érdekében a tagállamok által 2021-től 2030-ig kötelezően teljesítendő, az éghajlat-politikai fellépéshez hozzájáruló éves üvegházhatásúgázkibocsátás-csökkentések meghatározásáról szóló (EU) 2018/842 rendelet módosításáról

COM(2021) 555 final 
2021/0200 (COD) 
2021.7.14.

12.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az (EU) 2018/841 rendeletnek a hatály, a megfelelési szabályok egyszerűsítése, a 2030-ra vonatkozó tagállami célértékek meghatározása, továbbá a földhasználati, erdőgazdálkodási és mezőgazdasági ágazat klímasemlegességének 2035-ig történő közös megvalósítására irányuló kötelezettségvállalás tekintetében, valamint az (EU) 2018/1999 rendeletnek az ellenőrzés, a jelentéstétel, az előrehaladásra vonatkozó nyomon követés és a felülvizsgálat javítása tekintetében történő módosításáról

COM(2021) 554 final 
2021/0201 (COD) 
2021.7.14.

13.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a 2003/87/EK irányelvnek a légi közlekedésnek az uniós gazdaság egészére vonatkozó kibocsátáscsökkentési célhoz való hozzájárulása tekintetében történő módosításáról és egy piaci alapú globális intézkedés megfelelő végrehajtásáról

COM(2021) 552 final 
2021/0207 (COD) 
2021.7.14.

14.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE az üvegházhatást okozó gázok kibocsátási egységei Unión belüli kereskedelmi rendszerének létrehozásáról szóló 2003/87/EK irányelv, az üvegházhatású gázok uniós kibocsátáskereskedelmi rendszeréhez piaci stabilizációs tartalék létrehozásáról és működtetéséről szóló (EU) 2015/1814 határozat és az (EU) 2015/757 rendelet módosításáról

COM(2021) 551 final 
2021/0211 (COD) 
2021.7.14.

15.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a transzeurópai energiaipari infrastruktúrára vonatkozó iránymutatásokról, valamint a 347/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről (A transzeurópai energetikai infrastruktúráról szóló rendelet felülvizsgálata)

COM(2020) 824 final 
2020/0360 (COD) 
2020.12.15.

16.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az (EU) 2018/1139 rendeletnek az Európai Unió Repülésbiztonsági Ügynökségének az egységes európai égbolt teljesítmény-felülvizsgálati szerveként való működésre vonatkozó képessége tekintetében történő módosításáról

COM(2020) 577 final 
2020/0264 (COD) 
2020.9.22.

17.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az 1224/2009/EK tanácsi rendelet módosításáról, valamint a 768/2005/EK, az 1967/2006/EK és az 1005/2008/EK tanácsi rendelet és az (EU) 2016/1139 európai parlamenti és tanácsi rendelet halászati ellenőrzések tekintetében történő módosításáról

COM(2018) 368 final 
2018/0193 (COD) 
2018.5.30.

18.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az egységes európai égbolt végrehajtásáról (átdolgozás)

COM(2013) 410 final 
2013/0186 (COD) 
2013.6.11. 

COM(2020) 579 final 
2020.9.22.

19.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a visszautasított beszállás és légijáratok törlése vagy hosszú késése esetén az utasoknak nyújtandó kártalanítás és segítség közös szabályainak megállapításáról szóló 261/2004/EK rendeletnek, valamint a légifuvarozók felelősségéről szóló 2027/97/EGK rendeletnek az utasok és poggyászaik légi szállítása tekintetében történő módosításáról

COM(2013) 130 final 
2013/0072 (COD) 
2013.3.13.

20.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az Európai Unió repülőterein alkalmazandó résidőkiosztás egységes szabályairól

COM(2011) 827 final 
2011/0391 (COD) 
2011.12.1.

A digitális korra felkészült Európa

21.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a rádióberendezések forgalmazására vonatkozó tagállami jogszabályok harmonizációjáról szóló 2014/53/EU irányelv módosításáról

COM(2021) 547 final 
2021/0291 (COD) 
2021.9.23.

22.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a 910/2014/EU rendeletnek az európai digitális személyazonosság keretének létrehozása tekintetében történő módosításáról

COM(2021) 281 final 
2021/0136 (COD) 
2021.6.3.

23.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a belső piacot torzító külföldi támogatásokról

COM(2021) 223 final 
2021/0114 (COD) 
2021.5.5.

24.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a mesterséges intelligenciára vonatkozó harmonizált szabályok (a mesterséges intelligenciáról szóló jogszabály) megállapításáról és egyes uniós jogalkotási aktusok módosításáról

COM(2021) 206 final 
2021/0106 (COD) 
2021.4.21.

25.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a gépipari termékekről

COM(2021) 202 final 
2021/0105 (COD) 
2021.4.21.

26.

Javaslat A TANÁCS RENDELETE a közös vállalkozásoknak a Horizont Európa keretében történő létrehozásáról

COM(2021) 87 final 
2021/0048 (NLE) 
2021.2.23.

27.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a digitális ágazat vonatkozásában a megtámadható és méltányos piacokról (digitális piacokról szóló jogszabály)

COM(2020) 842 final 
2020/0374 (COD) 
2020.12.15.

28.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a digitális szolgáltatások egységes piacáról (digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály) és a 2000/31/EK irányelv módosításáról

COM(2020) 825 final 
2020/0361 (COD) 
2020.12.15.

29.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE az Unió egész területén magas szintű kiberbiztonságot biztosító intézkedésekről, valamint az (EU) 2016/1148 irányelv hatályon kívül helyezéséről

COM(2020) 823 final 
2020/0359 (COD) 
2020.12.16.

30.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az európai adatkormányzásról (Adatkormányzási rendelet)

COM(2020) 767 final 
2020/0340 (COD) 
2020.11.25.

31.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a 2006/43/EK, a 2009/65/EK, a 2009/138/EU, a 2011/61/EU, a 2013/36/EU, a 2014/65/EU, az (EU) 2015/2366 és az (EU) 2016/2341 irányelv módosításáról

COM(2020) 596 final 
2020/0268 (COD) 
2020.9.24.

32.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a pénzügyi ágazat digitális működési rezilienciájáról és az 1060/2009/EK, a 648/2012/EU, a 600/2014/EU, valamint a 909/2014/EU rendelet módosításáról (DORA)

COM(2020) 595 final 
2020/0266 (COD) 
2020.9.24.

33.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a megosztott főkönyvi technológián alapuló piaci infrastruktúrák kísérleti rendszeréről

COM(2020) 594 final 
2020/0267 (COD) 
2020.9.24.

34.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a kriptoeszközök piacairól és az (EU) 2019/1937 irányelv módosításáról (MICA)

COM(2020) 593 final 
2020/0265 (COD) 
2020.9.24.

35.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a könnyű személygépjárművek és haszongépjárművek (Euro 5 és Euro 6) kibocsátás tekintetében történő típusjóváhagyásáról és a járműjavítási és -karbantartási információk elérhetőségéről szóló 715/2007/EK rendelet módosításáról

COM(2019) 208 final 
2019/0101 (COD) 
2019.6.14.

36.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az elektronikus hírközlés során a magánélet tiszteletben tartásáról és a személyes adatok védelméről, valamint a 2002/58/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (elektronikus hírközlési adatvédelmi rendelet)

COM(2017) 10 final 
2017/0003 (COD) 
2017.1.10.

Emberközpontú gazdaság

37.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a 2009/138/EK irányelvnek az arányosság, a felügyelet minősége, a jelentéstétel, a hosszú távú garanciákra vonatkozó intézkedések, a makroprudenciális eszközök, a fenntarthatósági kockázatok, a csoportszintű és a határokon átnyúló felügyelet tekintetében történő módosításáról

COM(2021) 581 final 
2021/0295 (COD) 
2021.9.22.

38.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a biztosítók és viszontbiztosítók helyreállítását és szanálását célzó keretrendszer létrehozásáról, valamint a 2002/47/EK, a 2004/25/EK, a 2009/138/EK és az (EU) 2017/1132 irányelv, valamint az 1094/2010/EU és a 648/2012/EU rendelet módosításáról

COM(2021) 582 final 
2021/096 (COD) 
2021.9.22.

39.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az általános vámkedvezményrendszer alkalmazásáról és a 978/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről

COM(2021) 579 final 
2021/0297 (COD) 
2021.9.22.

40.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a pénzügyi rendszer pénzmosás vagy terrorizmusfinanszírozás céljára való felhasználásának megelőzése érdekében a tagállamok által létrehozandó mechanizmusokról és az (EU) 2015/849 irányelv hatályon kívül helyezéséről

COM(2021) 423 final 
2021/0250 (COD) 
2021.7.20.

41.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a pénzátutalásokat és egyes kriptoeszköz-átutalásokat kísérő adatokról (átdolgozás)

COM(2021) 422 final 
2021/0241 (COD) 
2021.7.20.

42.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a Pénzmosás és a Terrorizmusfinanszírozás Elleni Küzdelem Hatóságának létrehozásáról, valamint az 1093/2010/EU, az 1094/2010/EU és az 1095/2010/EU rendelet módosításáról

COM(2021) 421 final 
2021/0240 (COD) 
2021.7.22.

43.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a pénzügyi rendszer pénzmosás vagy terrorizmusfinanszírozás céljára való felhasználásának megelőzéséről

COM(2021) 420 final 
2021/0239 (COD) 
2021.7.20.

44.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az európai zöldkötvényekről

COM(2021) 391 final 
2021/0191 (COD) 
2021.7.6.

45.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a 2013/34/EU irányelvnek, a 2004/109/EK irányelvnek, a 2006/43/EK irányelvnek és az 537/2014/EU rendeletnek a fenntarthatósággal kapcsolatos vállalati beszámolás tekintetében történő módosításáról

COM(2021) 189 final 
2021/0104 (COD) 
2021.4.21.

46.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE az Európai Unióban biztosítandó megfelelő minimálbérekről

COM(2020) 682 final 
2020/0310 (COD) 
2020.10.28.

47.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az európai uniós egyablakos vámügyintézési környezet létrehozásáról és a 952/2013/EU rendelet módosításáról

COM(2020) 673 final 
2020/0306 (COD) 
2020.10.28.

48.

Javaslat – AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a hitelgondozókról, a hitelfelvásárlókról és a biztosítékok érvényesítéséről

COM(2018) 135 final 
2018/0063A (COD) 
2018/0063B (COD) 
2018.3.14.

49.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról szóló 883/2004/EK rendelet, valamint a 883/2004/EK rendelet végrehajtására vonatkozó eljárás megállapításáról szóló 987/2009/EK rendelet módosításáról

COM(2016) 815 final 
2016/0397 (COD) 
2016.12.14.

50.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a 806/2014/EU rendeletnek az európai betétbiztosítási rendszer létrehozása érdekében történő módosításáról

COM(2015) 586 final 
2015/0270 (COD) 
2015.11.24.

Európa globális szerepének erősítése

51.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a harmadik országbeli áruknak és szolgáltatásoknak az Unió belső közbeszerzési piacához való hozzáféréséről, valamint az uniós áruk és szolgáltatások harmadik országbeli közbeszerzési piacokhoz való hozzáféréséről szóló tárgyalásokat támogató eljárásokról

COM(2012) 124 final 
2012/0060 (COD) 
2012.3.21.

Az európai életmód előmozdítása

52.

Javaslat A TANÁCS RENDELETE az uniós szintű népegészségügyi szükséghelyzet esetén a válság szempontjából releváns egészségügyi ellenintézkedések ellátását biztosító intézkedések keretéről

COM(2021) 577 final 
2021/0294 (NLE) 
2021.9.16.

53.

Javaslat A TANÁCS RENDELETE a schengeni vívmányok alkalmazását ellenőrző értékelési és monitoringmechanizmus létrehozásáról és működéséről, valamint az 1053/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről

COM(2021) 278 final 
2021/0140 (CNS) 
2021.6.2.

54.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az Európai Bűnügyi Nyilvántartási Információs Rendszer kiegészítése érdekében a harmadik országbeli állampolgárokkal és a hontalan személyekkel szemben hozott ítéletekre vonatkozó információval rendelkező tagállamok azonosítására szolgáló központosított rendszer (ECRIS-TCN) létrehozásáról szóló (EU) 2019/816 rendeletnek, valamint az uniós információs rendszerek közötti interoperabilitás kereteinek megállapításáról a rendőrségi és igazságügyi együttműködés, a menekültügy és a migráció területén, valamint az (EU) 2018/1726, az (EU) 2018/1862 és az (EU) 2019/816 rendelet módosításáról szóló (EU) 2019/818 rendeletnek a harmadik országbeli állampolgárok külső határokon történő előszűrésének bevezetése céljából történő módosításáról

COM(2021) 96 final 
2021/0046 (COD) 
2021.3.2.

55.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a kritikus fontosságú szervezetek rezilienciájáról

COM(2020) 829 final 
2020/0365 (COD) 
2020.12.16.

56.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az (EU) 2016/794 rendeletnek az Europol magánfelekkel folytatott együttműködése, a személyes adatoknak az Europol által a nyomozások támogatása érdekében végzett kezelése, valamint az Europol kutatásban és innovációban betöltött szerepe tekintetében történő módosításáról

COM(2020) 796 final 
2020/0349 (COD) 
2020.12.9.

57.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a rendőrségi együttműködés és a büntetőügyekben folytatott igazságügyi együttműködés terén a Schengeni Információs Rendszer (SIS) létrehozásáról, működéséről és használatáról szóló (EU) 2018/1862 rendeletnek a figyelmeztető jelzések Europol általi bevitele tekintetében történő módosításáról

COM(2020) 791 final 
2020/0350 (COD) 
2020.12.9.

58.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a határokon át terjedő súlyos egészségügyi veszélyekről és az 1082/2013/EU határozat hatályon kívül helyezéséről

COM(2020) 727 final 
2020/0322 (COD) 
2020.11.11.

59.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ létrehozásáról szóló 851/2004/EK rendelet módosításáról

COM(2020) 726 final 
2020/0320 (COD) 
2020.11.11.

60.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az Európai Gyógyszerügynökség által a gyógyszerek és orvostechnikai eszközök tekintetében a válsághelyzetekre való felkészültség és a válságkezelés terén betöltött szerep megerősítéséről

COM(2020) 725 final 
2020/0321 (COD) 
2020.11.11.

61.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a migrációs és menekültügyi válsághelyzetek és vis maior helyzetek kezeléséről

COM(2020) 613 final 
2020/0277 (COD) 
2020.9.23.

62.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a harmadik országbeli állampolgárok külső határokon történő előszűrésének bevezetéséről, valamint a 767/2008/EK, az (EU) 2017/2226, az (EU) 2018/1240 és az (EU) 2019/817 rendelet módosításáról

COM(2020) 612 final 
2020/0278 (COD) 
2020.9.23.

63.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a menekültügy és a migráció kezeléséről, valamint a 2003/109/EK tanácsi irányelv és az (EU) XXX/XXX rendeletre [Menekültügyi és Migrációs Alap] irányuló javaslat módosításáról

COM(2020) 610 final 
2020/0279 (COD) 
2020.9.23.

64.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a harmadik országok jogellenesen tartózkodó állampolgárainak visszatérésével kapcsolatban a tagállamokban használt közös normákról és eljárásokról (átdolgozás)

COM(2018) 634 final 
2018/0329 (COD) 
2018.9.12.

65.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az uniós áttelepítési keret létrehozásáról, valamint az 516/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról

COM(2016) 468 final 
2016/0225 (COD) 
2016.7.13.

66.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az Unión belüli nemzetközi védelemre vonatkozó közös eljárások létrehozásáról, valamint a 2013/32/EU irányelv hatályon kívül helyezéséről

COM(2016) 467 final 
2016/0224 (COD) 
2016.7.13. 

COM(2020) 611 final 
2020.9.23.

67.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a harmadik országbeli állampolgárok és hontalan személyek nemzetközi védelemre jogosultként való elismerésére, az egységes menekült- vagy kiegészítő védelmet biztosító jogállásra, valamint a nyújtott védelem tartalmára vonatkozó szabályokról, továbbá a harmadik országok huzamos tartózkodási engedéllyel rendelkező állampolgárainak jogállásáról szóló, 2003. november 25-i 2003/109/EK tanácsi irányelv módosításáról

COM(2016) 466 final 
2016/0223 (COD) 
2016.7.13.

68.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a nemzetközi védelmet kérelmezők befogadására vonatkozó szabályok megállapításáról (átdolgozás)

COM(2016) 465 final 
2016/0222 (COD) 
2016.7.13.

69.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE [az egy harmadik országbeli állampolgár vagy egy hontalan személy által a tagállamok egyikében benyújtott nemzetközi védelem iránti kérelem megvizsgálásáért felelős tagállam meghatározására vonatkozó feltételek és eljárási szabályok megállapításáról szóló 604/2013/EU rendelet] hatékony alkalmazása érdekében az ujjnyomatok összehasonlítását, valamint a jogellenesen tartózkodó harmadik országbeli állampolgárok vagy hontalan személyek azonosítását szolgáló Eurodac létrehozásáról, továbbá a tagállamok bűnüldöző hatóságai és az Europol által az Eurodac-adatokkal való, bűnüldözési célú összehasonlítások kérelmezéséről (átdolgozás)

COM(2016) 272 final 
2016/0132 (COD) 
2016.5.4.

COM(2020) 614 final 
2020.9.23.

Az európai demokrácia megerősítése

70.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a fogyasztói hitelekről

COM(2021) 347 final 
2021/0171 (COD) 
2021.6.30.

71.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az általános termékbiztonságról, 1025/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról, valamint a 87/357/EGK tanácsi irányelv és a 2001/95/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv hatályon kívül helyezéséről

COM(2021) 346 final 
2021/0170 (COD) 
2021.6.30.

72.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a férfiak és nők egyenlő vagy egyenlő értékű munkáért járó egyenlő díjazása elve alkalmazásának a bérek átláthatósága és végrehajtási mechanizmusok révén történő megerősítéséről

COM(2021) 93 final 
2021/0050 (COD) 
2021.3.4.

73.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a jogi képviselőknek a büntetőeljárásban bizonyítékok összegyűjtése céljából történő kinevezéséről szóló harmonizált szabályok meghatározásáról

COM(2018) 226 final 
2018/0107 (COD) 2018.4.18.

74.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a büntetőügybeli elektronikus bizonyítékokra vonatkozó, közlésre és megőrzésre kötelező európai határozatokról

COM(2018) 225 final 
2018/0108 (COD) 2018.4.18.

75.

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a tőzsdén jegyzett társaságok nem-ügyvezető igazgatói körében a nemek közötti egyensúly javításáról és kapcsolódó intézkedésekről

COM(2012) 614 final 
2012/0299 (COD) 
2012.11.14.

76.

Javaslat A TANÁCS IRÁNYELVE a személyek közötti, vallásra vagy meggyőződésre, fogyatékosságra, életkorra vagy szexuális irányultságra való tekintet nélküli egyenlő bánásmód elvének alkalmazásáról

COM(2008) 426 final 
2008/0140 (CNS) 
2008.7.2.



IV. melléklet: Visszavonandó javaslatok 3

Szám

Hivatkozási szám

Cím

A visszavonás okai

Emberközpontú gazdaság

1.

COM(2020) 446 final 
2020/0109 (APP)

Javaslat A TANÁCS RENDELETE a 2014–2020-as időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretről szóló 1311/2013/EU, Euratom tanácsi rendelet módosításáról

Elavult: a 2014–2020-as időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretről szóló 1311/2013/EU, Euratom tanácsi rendelet 2020 vége óta nem alkalmazandó

2.

COM(2020) 404 final 
2020/0106 (COD)

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az (EU) 2015/1017 rendeletnek a Fizetőképesség-támogatási Eszköz létrehozása tekintetében történő módosításáról

Elavult: a többéves pénzügyi keret (2021–2027) / a Next Generation EU megállapodás összefüggésében

Európa globális szerepének erősítése

3.

COM(2020) 461 final 
2020/0110 (COD)

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a humanitárius segítségnyújtásról szóló, 1996. június 20-i 1257/96/EK tanácsi rendelet módosításáról

Elavult: a többéves pénzügyi keret (2021–2027) / a Next Generation EU megállapodás összefüggésében

4.

COM(2020) 407 final 
2020/0107 (COD)

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az Európai Fenntartható Fejlődési Alap (EFFA), az EFFA-garancia és az EFFA-garanciaalap létrehozásáról szóló (EU) 2017/1601 rendelet módosításáról

Elavult: a többéves pénzügyi keret (2021–2027) / a Next Generation EU megállapodás összefüggésében

5.

COM(2019) 125 final 
2019/0070 (COD)

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS HATÁROZATA az uniós polgári védelmi mechanizmusról szóló 1313/2013/EU európai parlamenti és tanácsi határozat módosításáról

Elavult: a tartalmat hatályon kívül helyezte az uniós polgári védelmi mechanizmusról szóló 1313/2013/EU európai parlamenti és tanácsi határozat módosításáról szóló COM(2020) 220

Az európai életmód előmozdítása

6.

COM(2014) 340 final 
2014/0173 (COD)

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a 883/2013/EU, Euratom rendeletnek az eljárási garanciák ellenőre hivatalának létrehozása tekintetében történő módosításáról

Elavult: a tartalmat hatályon kívül helyezte a 883/2013/EU, Euratom rendeletet (OLAF-rendelet) módosító, 2020 decemberében elfogadott (EU, Euroatom) 2020/2223 rendelet



V. melléklet A hatályon kívül helyezendő jogszabályok listája

Szám

Szakpolitikai terület

Cím

A hatályon kívül helyezés oka

1.

Energia

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS 106/2008/EK RENDELETE (2008. január 15.) az irodai berendezésekre vonatkozó közösségi energiahatékonysági címkézési programról

Ez a rendelet az „Energy Star” címkézésről szóló, 2018-ban lejárt EU–USA megállapodáshoz kapcsolódik.

(1)    Ebben a mellékletben a Bizottság – amennyiben azok rendelkezésre állnak – további információkat nyújt a munkaprogramjában szereplő kezdeményezésekről, a jogalkotás minőségének javításáról szóló intézményközi megállapodással összhangban. Az egyes kezdeményezések mellett zárójelben szereplő tájékoztatás csak jelzésértékű, és az előkészítő folyamat során módosulhat, különös tekintettel a hatásvizsgálati eljárások eredményeire.
(2)    Ez a melléklet a Bizottság által 2022-re tervezett legfontosabb REFIT-felülvizsgálatokat, értékeléseket és célravezetőségi vizsgálatokat tartalmazza.
(3)    A jegyzék azokat a függőben lévő jogalkotási javaslatokat tartalmazza, amelyeket a Bizottság hat hónapon belül vissza kíván vonni.
Top