EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018PC0783

Javaslat A TANÁCS HATÁROZATA az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság összetételének megállapításáról

COM/2018/783 final

Brüsszel, 2018.11.28.

COM(2018) 783 final

2018/0402(NLE)

Javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság összetételének megállapításáról


INDOKOLÁS

1.A JAVASLAT HÁTTERE

A javaslat indokai és céljai

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (a továbbiakban: EUMSZ) 301. cikke előírja, hogy az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság (a továbbiakban: a bizottság) tagjainak száma legfeljebb 350, és hogy a Tanács a Bizottság javaslata alapján egyhangúlag határozatot fogad el, amelyben meghatározza a bizottság összetételét.

Az EUMSZ 300. cikkének (5) bekezdése úgy rendelkezik, hogy a tanácsadó szervek összetételének jellegére vonatkozó szabályokat „a Tanács az Unión belüli gazdasági, társadalmi és demográfiai helyzet alakulására tekintettel rendszeres időközönként felülvizsgálja. E célból a Tanács a Bizottság javaslata alapján határozatokat fogad el.”

2013. július 1-jével a bizottság összetételét kiigazították a Horvát Köztársaság csatlakozásának feltételeiről szóló okmány 1 23. cikkének (1) bekezdése alapján, a 23. cikk (2) bekezdése pedig a bizottság tagjai számának 353-re történő ideiglenes emeléséről rendelkezett a Horvát Köztársaság csatlakozásának figyelembevétele érdekében. A 2015–2020 közötti időszakra vonatkozóan a Tanács 2015. július 14-én elfogadta a bizottság összetételét meghatározó határozatot 2 annak érdekében, hogy megfeleljen a Szerződésben előírt taglétszámnak, mely legfeljebb 350. Ez az észt, a ciprusi és a luxemburgi küldöttség mindegyikének egy-egy hellyel történő csökkentéséhez vezetett.

Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság jelenlegi hivatali ideje 2020. szeptember 20-án lejár. Ezért szükséges, hogy a Tanács időben elfogadja a bizottság összetételéről szóló határozatot, mielőtt a Tanács elindítja a bizottságnak a 2020–2025 közötti időszakra történő megújításával kapcsolatos eljárást.

Az Egyesült Királyságnak az Európai Unióból való 2019. március 30-i kilépése 24 üres helyet eredményez a bizottságban.

A Bizottság álláspontja szerint a bizottság összetételének jelenlegi egyensúlyát a lehető legnagyobb mértékben meg kell őrizni, mivel az az egymást követő kormányközi konferenciák eredményeképpen született meg.

Ezért javasolt Észtország, Ciprus és Luxemburg számára a három, a bizottság összetételét meghatározó legutóbbi határozatot követően e tagállamok által elveszített helyek visszaállítása és a megüresedett helyek fennmaradó részének tartalékként való fenntartása esetleges jövőbeni bővítések esetére. Ennek eredményeként a 2020–2025 közötti időszakban a bizottság 329 tagból állna.

Összhang a szabályozási terület jelenlegi rendelkezéseivel

Nem alkalmazandó

Összhang az Unió egyéb szakpolitikáival

A Bizottság ezt a javaslatot a Régiók Bizottságának összetételéről szóló javaslattal párhuzamosan fogadja el. A két bizottságban a helyek tagállamok közötti elosztása tekintetében érvényesülő párhuzamosságot fenn kell tartani.

A Szerződések nem rendelkeznek sem az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság, sem a Régiók Bizottsága összetételének módszeréről a maximális 350 fős létszámon belül. Ez ellentétes az Európai Parlament összetételére vonatkozó kritériumokkal, amelyeket az Európai Unióról szóló szerződés 14. cikkének (2) bekezdése határoz meg. Míg a Parlament az uniós polgárok által közvetlenül megválasztott képviselőkből áll, addig a bizottságot a munkaadók és a munkavállalók, valamint a civil társadalom egyéb területei reprezentatív szereplőinek képviselői alkotják (EUMSZ 300. cikk (2) bekezdés). Az elsődleges cél tehát az, hogy biztosítsuk az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság új összetételének meghatározása során a bizottságban a munkaadók, a munkavállalók és a civil társadalom érvényesülését, és nem az, hogy közvetlen kapcsolatot alakítsunk ki a bizottságban részt vevő nemzeti delegációk mérete és az egyes tagállamok lakosságának mérete között.

2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG

Jogalap

A javaslat az EUMSZ 301. cikkén alapul, amely a bizottság összetételének megállapításáról szóló, egyhangúlag elfogadott tanácsi határozatról rendelkezik.

Szubszidiaritás (nem kizárólagos hatáskör esetén)

Nem alkalmazandó

Arányosság

Nem alkalmazandó

A jogi aktus típusának megválasztása

Az EUMSZ 301. cikkének második bekezdése úgy rendelkezik, hogy a Tanács a Bizottság javaslata alapján egyhangúlag elfogadott határozatban állapítja meg a bizottság összetételét.

3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

A jelenleg hatályban lévő jogszabályok utólagos értékelése / célravezetőségi vizsgálata

Nem alkalmazandó

Konzultáció az érdekelt felekkel

A jelenlegi javaslat kidolgozása során a Bizottság szoros párbeszédet folytatott a tagállamok képviselőivel, és számos megbeszélést tartott velük.

Elnökségének 2018. szeptember 18-i határozata alapján az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság megküldte ajánlását 3 a Bizottságnak, melyben javasolta Észtország, Ciprus és Luxemburg számára a 2015-ben elveszített három hely visszaállítását, és azt, hogy a megüresedett helyek fennmaradó része ne kerüljön felosztásra, aminek következtében a 2020–2025 közötti időszakra szóló megbízatásra vonatkozóan a tagok számát 329-ben határozta meg.

Szakértői vélemények beszerzése és felhasználása

Nem alkalmazandó

Hatásvizsgálat

E javaslatot nem követi egyedi hatásvizsgálat, mivel várhatóan nem lesz széles körű, jelentős gazdasági, társadalmi vagy környezeti hatása.

Célravezető szabályozás és egyszerűsítés

Nem alkalmazandó

Alapjogok

Nem alkalmazandó

4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

A helyek számának az Egyesült Királyság Európai Unióból való kilépése következtében történő csökkenése csökkentheti a bizottság teljes költségvetését.

5.EGYÉB ELEMEK

Végrehajtási tervek, valamint a nyomon követés, az értékelés és a jelentéstétel szabályai

Nem alkalmazandó

Magyarázó dokumentumok (irányelvek esetén)

Nem alkalmazandó

Hatálybalépés

A Bizottság javasolja, hogy a Tanács e határozat alkalmazását a bizottság jelenlegi hivatali időszakának végét követő napig halassza el.

2018/0402 (NLE)

Javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság összetételének megállapításáról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 301. cikkére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

mivel:

(1)A Szerződés 300. cikke meghatározza az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság összetételére vonatkozó szabályokat.

(2)Az (EU) 2015/1157 tanácsi határozat 4 Horvátország csatlakozását követően kiigazította az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság összetételét. Észtország, Ciprus és Luxemburg egy-egy helyet veszített el a célból, hogy orvosolják a tagok Szerződésben meghatározott maximális száma és Horvátország csatlakozását követően a tagok száma közötti eltérést.

(3)A (EU) 2015/1157 határozat preambuluma kimondja, hogy azt időben felül kell vizsgálni a bizottság 2020-ban kezdődő megbízatásához.

(4)2018. szeptember 18-án az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság ajánlásokat fogadott el a Bizottság és a Tanács számára a jövőbeli összetételéről 5 .

(5)Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság összetételének jelenlegi egyensúlyát a lehető legnagyobb mértékben meg kell őrizni, mivel az az egymást követő kormányközi konferenciák eredményeképpen jött létre.

(6)Az Egyesült Királyságnak az Európai Unióból való kilépése 24 üres helyet eredményezett a bizottságban. Következésképpen visszaállítható a helyek elosztását illetően az (EU) 2015/1157 tanácsi határozat elfogadása előtti egyensúly,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság tagjainak összetétele a következő:

Belgium    12

Bulgária    12

Cseh Köztársaság    12

Dánia    9

Németország    24

Észtország    7

Írország    9

Görögország    12

Spanyolország    21

Franciaország    24

Horvátország    9

Olaszország    24

Ciprus    6

Lettország    7

Litvánia    9

Luxemburg    6

Magyarország    12

Málta    5

Hollandia    12

Ausztria    12

Lengyelország    21

Portugália    12

Románia    15

Szlovénia    7

Szlovákia    9

Finnország    9

Svédország    12.

2. cikk

Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ezt a határozatot 2020. szeptember 21-től kell alkalmazni.

3. cikk

Ennek a határozatnak a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

   a Tanács részéről

   az elnök

(1)    Okmány a Horvát Köztársaság csatlakozásának feltételeiről, valamint az Európai Unióról szóló szerződés, az Európai Unió működéséről szóló szerződés és az Európai Atomenergia-közösséget létrehozó szerződés kiigazításáról (HL L 112., 2012.4.24., 6. o.).
(2)    A Tanács (EU) 2015/1157 határozata, HL L 187., 2015.7.15., 28. o.
(3)    A bizottság elnökének 2018. október 4-i levele a Bizottsághoz.
(4)    A Tanács (EU) 2015/1157 határozata (2015. július 14.) az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság összetételének megállapításáról (HL L 187., 2015.7.15., 28. o.).
(5)    Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság Elnökségének 2018. szeptember 18-i határozata.
Top