EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2014/217A/01

Egységes Szanálási Testület — Álláshirdetés — Elnök — (COM/2014/10359)

HL C 217A., 2014.7.10, p. 1–5 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

10.7.2014   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

CA 217/1


EGYSÉGES SZANÁLÁSI TESTÜLET

ÁLLÁSHIRDETÉS

ELNÖK

(COM/2014/10359)

2014/C 217 A/01

 

A Testület

Az egységes szanálási mechanizmus részeként az Egységes Szanálási Testület (a továbbiakban: a Testület) az egységes felügyeleti mechanizmus mellett az új európai bankunió másik kulcsfontosságú eleme lesz. A bankunió nélkülözhetetlen az európai bankpiac jobb működésének biztosításához és az állami pénzügyek és a bankok közötti összefonódás megszüntetéséhez.

Az egységes szanálási mechanizmus célja, hogy hatékony és eredményes keretszabályokat nyújtson a hitelintézetek szanálásához, és biztosítsa ezek következetes alkalmazását az euróövezetben és a bankunióban részt vevő többi tagállamban.

A Testület meghatározott feladatokat lát majd el a csődhelyzetben vagy csődközelben lévő hitelintézetek szanálásának előkészítése és végrehajtása terén. A hitelintézetek szerkezetátalakítása és/vagy szanálása alatt szükséges középtávú finanszírozás biztosítására a Testület ellenőrzése alatt Egységes Szanálási Alap jön létre.

A betöltendő álláshely: Elnök

Az Európai Bizottság a Testület elnöki tisztének betöltése céljából kiválasztási eljárást indít. A munkavégzés helye a Testület székhelye, Brüsszel (Belgium).

A kiválasztási eljárás lebonyolításának feltétele az SRM-rendelet elfogadása és hatálybalépése. Erre várhatóan 2014 harmadik negyedévében kerül sor.

Az elnök a Testület jogi képviselője, továbbá képviseli a Testületet a nyilvánosság előtt, és elszámolással tartozik a Testület plenáris ülésének.

Feladatkörébe a következők tartoznak:

a Testület vezetése és jogi képviselete;

a Testület munkájának előkészítése, a Testület plenáris és vezetői üléseinek összehívása és elnöklése;

a Testület irányítása, a Testület tevékenységével, köztük a személyzeti és költségvetési ügyekkel kapcsolatos általános felelősség viselése, az éves munkaprogram végrehajtása és a Testület napi működésével kapcsolatos feladatok ellátása;

az SRM-rendelet által a Testület számára előírt feladatok végrehajtásáról szóló éves jelentés előterjesztése az Európai Parlament, a részt vevő tagállamok nemzeti parlamentjei, a Tanács, a Bizottság és az Európai Számvevőszék számára;

részvétel a Tanács kérésére a Testület szanálási feladatainak végrehajtásáról rendezett Tanács előtti meghallgatásokon;

részvétel az Európai Parlament kérésére a Testület szanálási feladatainak végrehajtásáról rendezett illetékes parlamenti bizottságok előtti meghallgatásokon; továbbá kérésre bizalmas, szóbeli megbeszélések lefolytatása az Európai Parlament illetékes bizottságának elnökével és alelnökeivel, amennyiben ezek a megbeszélések szükségesek ahhoz, hogy az Európai Parlament gyakorolhassa a Szerződésben foglalt hatásköreit; valamint

részvétel – a nemzeti szanálási hatóság képviselőjével együtt – a részt vevő tagállam parlamentje által kezdeményezett, a szóban forgó tagállam hitelintézeteinek szanálásával kapcsolatos eszmecserén.

Az elnök munkáját elnökhelyettes és elnöki titkárság segíti.

Jelentkezési feltételek

A kiválasztási szakaszban az a jelölt vehet részt, aki a jelentkezési határidőig megfelel a következő formai feltételeknek:

Állampolgárság: az Európai Unió valamely tagállamának állampolgára;

Felsőoktatásban szerzett oklevél vagy diploma:

oklevéllel igazolt, legalább négyéves befejezett felsőoktatási tanulmányoknak megfelelő végzettség; vagy

oklevéllel igazolt, legalább hároméves befejezett felsőoktatási tanulmányoknak megfelelő végzettség és legalább egyéves megfelelő szakmai tapasztalat (ez az egyéves szakmai tapasztalat az alább megkövetelt szakmai tapasztalat éveinek számába nem számítható bele);

Szakmai tapasztalat  (1): legalább húszéves, a fenti végzettség megszerzését követő, annak megfelelő szakmai tapasztalat;

Releváns szakmai tapasztalat: a pályázó a húszéves szakmai tapasztalatból legalább öt évet a pénzügyi intézmények felügyelete, szerkezetátalakítása vagy szanálása és a pénzügyi piacok szabályozása területén szerzett;

Felsővezetői tapasztalat: legalább ötéves felsővezetői tapasztalat (2); valamint

Nyelvismeret: az Európai Unió egyik hivatalos nyelvének alapos, egy további hivatalos nyelvének pedig legalább kielégítő szintű ismerete (3).

Az állásra korhatári megkötés nem vonatkozik.

Kiválasztási szempontok

A sikeres pályázó:

mélyreható ismeretekkel rendelkezik a banki és pénzügyi ágazat területén;

kiemelkedő tapasztalatot szerzett az alábbi területek közül egy vagy több esetében: felügyelet, pénzügyi intézmények szerkezetátalakítása vagy szanálása, pénzügyi piacok szabályozása;

ismeri az uniós intézményeket és döntéshozatali folyamatokat, valamint a Testület tevékenysége szempontjából releváns egyéb európai és nemzetközi folyamatokat;

sikeres vezetői tapasztalatokat szerzett ambiciózus célokkal rendelkező, összetett feladatokat ellátó szervezetnél;

képes stratégiai jövőkép kidolgozására és megvalósítására;

kiemelkedő felelősségtudattal és kezdeményezőkészséggel rendelkezik;

bizonyítottan képes stratégiai és operatív szintű döntéseket hozni;

kiváló kommunikációs és interperszonális készségekkel bír;

kiváló tárgyaló, és képes kölcsönös bizalomra épülő munkakapcsolatokat kialakítani az érintett érdekelt felek magas szintű képviselőivel; valamint

kiváló angol nyelvtudással rendelkezik, és nagyon jó előadó.

Központi banknál vagy szanálási hatóságnál szerzett, igazolt vezetői tapasztalat előnyt jelent.

Függetlenség és érdekeltségi nyilatkozat

Az elnök függetlenül és kizárólag az Unió egésze érdekeinek megfelelően jár el; nem kérhet és nem fogadhat el utasítást sem uniós intézményektől vagy szervektől, sem tagállami kormánytól, sem más köz- vagy magánjogi szervezettől.

Kinevezését követően az elnöknek teljes munkaidőben kell ellátnia a feladatát, és nem tölthet be semmilyen egyéb nemzeti, uniós vagy nemzetközi szintű tisztséget.

Kinevezése előtt nyilatkoznia kell:

arról, hogy feladatai ellátása során függetlenül, kizárólag a köz érdekében jár el; valamint

a függetlenségét esetleg befolyásoló bármely érdekeltségéről.

A pályázónak meg kell erősítenie pályázatában, hogy erre készen áll.

KIVÁLASZTÁS ÉS KINEVEZÉS

1.

Az Európai Bizottság kiválasztási bizottságot hoz létre a pályázatok értékelésére. A Testület elnöki tisztségének betöltéséhez legmegfelelőbb profillal rendelkező pályázók személyes beszélgetésen vesznek részt a kiválasztási bizottság előtt.

2.

A beszélgetést követően a kiválasztási bizottság a pályázók érdemei és a jelen álláshirdetésben megadott kiválasztási szempontok alapján összeállítja a pályázók első listáját.

3.

A listán szereplő pályázók személyes beszélgetést folytatnak az Európai Bizottság egy vagy több tagjával.

4.

A kiválasztási folyamat eredményeként az Európai Bizottság elfogadja a Testület elnöki tisztének betöltésére alkalmas előválogatott jelöltek listáját. Az előválogatott jelöltek listáját az Európai Bizottság továbbítja az Európai Parlamentnek, és arról egyúttal tájékoztatja az Európai Unió Tanácsát.

5.

Az Európai Bizottság ezt követően jóváhagyásra benyújtja az Európai Parlamentnek a Testület elnökének kinevezésére vonatkozó javaslatát.

6.

A javaslat jóváhagyását követően a Tanács végrehajtási határozatot fogad el a Testület elnökének kinevezéséről. A Tanács minősített többséggel határoz.

Előfordulhat, hogy a pályázóknak a fentieken kívül további beszélgetéseken és/vagy vizsgákon kell részt venniük.

Az Európai Bizottság által az Európai Parlamentnek előterjesztett, a Testület elnökének kinevezésére vonatkozó javaslat a jelen pályázati felhívásban foglaltakon alapul. Az Európai Parlamentnek előterjesztett előválogatott jelöltek listáján vagy a kinevezési javaslatban való szereplés nem jelent garanciát a kinevezésre. Felhívjuk a pályázók figyelmét, hogy az előválogatott jelöltek Bizottság által elfogadott listája nyilvánosságra hozható.

Esélyegyenlőség

Az Európai Unió intézményei esélyegyenlőségi politikát alkalmaznak, és a jelentkezéseket nem, faj, bőrszín, etnikai vagy társadalmi származás, genetikai tulajdonságok, nyelv, vallás vagy meggyőződés, politikai vagy más nézetek, nemzeti kisebbséghez tartozás, vagyoni helyzet, születés, fogyatékosság, kor vagy szexuális irányultság alapján történő megkülönböztetés nélkül fogadják el.

Alkalmazási feltételek

Az elnököt hároméves időtartamra nevezik ki, amely időtartam az SRM-rendeletnek megfelelően további öt évvel meghosszabbítható.

A 422/67/EGK rendeletben (4) megállapított járandóságok és nyugdíjkorhatár tekintetében az elnök az Európai Unió Bírósága elnökhelyettesével azonos kategóriába tartozónak minősül. Illetményének alapja az AD16 besorolási fokozat 3. fizetési fokozata, amelyre 125 %-os szorzó alkalmazandó (5). Az elnökre mindazonáltal nem vonatkozik legfelső nyugdíjkorhatár. A munkaviszony minden egyéb eleme tekintetében a személyzeti szabályzat és az Európai Unió egyéb alkalmazottaira vonatkozó alkalmazási feltételek alkalmazandók.

A munkavégzés helye a Testület székhelye, Brüsszel (Belgium).

A PÁLYÁZAT BENYÚJTÁSÁNAK MÓDJA

Figyelem:

Az elnöki pályázati kiírás egy időben kerül közzétételre az elnökhelyettesi és négy testületi tagi pályázati kiírással. Amennyiben Ön ezek közül bármelyik másikra pályázni kíván (elnökhelyettes, testületi tag), külön pályázatot kell benyújtania.

Mielőtt benyújtaná pályázatát, kérjük ellenőrizze, hogy megfelel-e valamennyi jelentkezési feltételnek, különös tekintettel a képesítés típusára és a szakmai és vezetői tapasztalatra vonatkozó feltételekre.

A pályázatokat interneten kell benyújtani, az alábbi weboldalon:

https://ec.europa.eu/dgs/human-resources/seniormanagementvacancies/

Az oldalon felhasználói profilt kell létrehozni, és az utasításoknak megfelelően kell eljárni.

A jelentkezés feltétele, hogy önéletrajzát Word vagy PDF formátumban töltse fel, továbbá angol, francia vagy német nyelvű motivációs levelét (legfeljebb 8  000 karakter terjedelemben) elektronikus úton töltse ki.

Mindenképpen rendelkeznie kell érvényes e-mail címmel. Ennek segítségével igazoljuk vissza dossziéjának létrehozását, és ezen fogjuk értesíteni a kiválasztási eljárás kimeneteléről. E-mail címének esetleges későbbi változásairól kérjük, értesítse az Európai Bizottságot.

A jelentkezés befejeztével azonosító számot kap. Kérjük, őrizze meg ezt a számot, mivel a kiválasztási eljárás során a további kapcsolattartáshoz ezt használjuk. Az azonosító szám a jelentkezési folyamat sikeres lezárulta után jelenik meg – ez a szám igazolja, hogy rendszerünkben megfelelően regisztráltuk az Ön által bevitt adatokat.

Amennyiben nem kap azonosító számot, ez azt jelenti, hogy jelentkezését nem regisztráltuk!

Felhívjuk figyelmét, hogy a pályázat folyamatának online nyomon követésére nincs lehetőség. A jelentkezését érintő ügyekben közvetlenül fogjuk Önnel felvenni a kapcsolatot.

A kiválasztási eljárás megkönnyítése érdekében a pályázókkal mindennemű, a meghirdetett állásra vonatkozó kommunikáció angol nyelven történik.

Nyomatékosan javasoljuk, hogy a jelentkezéssel ne várjon az utolsó napokig, mivel a vonalak esetleges túlterheltsége vagy az internetkapcsolat meghibásodása problémákat okozhat.

Amennyiben további információra van szüksége, illetve technikai problémával szembesül, kérjük, jelezze a következő e-mail címen: HR-A2-MANAGEMENT-ONLINE@ec.europa.eu.

Amennyiben fogyatékosságából adódóan nem tud elektronikus úton jelentkezni, jelentkezését (önéletrajzát és motivációs levelét) papíron, ajánlott levélpostai küldeményként  (6) is eljuttathatja hozzánk. Ez esetben a postai bélyegzőn szereplő dátum nem lehet későbbi a jelentkezési határidőnél. Ezt követően Ön és a Bizottság között mindenfajta kommunikáció postai úton zajlik. Ez esetben pályázatához csatolnia kell egy olyan dokumentumot, amelyben fogyatékossága meglétét egy erre feljogosított szerv igazolja. Külön papírlapon részletezze továbbá, milyen különleges intézkedéseket tart szükségesnek ahhoz, hogy megkönnyítsük a pályázaton való részvételét.

Határidő

A jelentkezési határidő: 2014. szeptember 3. Elektronikus regisztrációra brüsszeli idő szerint déli 12 óráig van lehetőség.

A Bizottság fenntartja a jogot, hogy a pályázat határidejét – az Európai Unió Hivatalos Lapjában történő közzététel útján – meghosszabbítsa.

A személyes adatok védelme

A Bizottság és a Testület gondoskodik arról, hogy a pályázók személyes adatait a személyes adatok közösségi intézmények és szervek által történő feldolgozása tekintetében az egyének védelméről, valamint az ilyen adatok szabad áramlásáról szóló 45/2001/EK rendeletnek (7) megfelelően kezeljék.


(1)  Csak az a szakmai tapasztalat vehető számításba, amelyet a pályázó a szóban forgó munkakör betöltéséhez szükséges végzettség megszerzése után szerzett. Csak dokumentumokkal megfelelően igazolt szakmai tevékenység (javadalmazás ellenében alkalmazottként végzett tevékenység vagy önfoglalkoztatás) vehető figyelembe. A részmunkaidős tevékenységet a teljes munkaidő arányában kell figyelembe venni. Tanulmányi és képzési időszak, valamint javadalmazás nélküli szakmai gyakorlat nem vehető figyelembe. Az ösztöndíjasként és PhD fokozatú kutatóként végzett tevékenység legfeljebb három éves szakmai tapasztalatnak számít.

(2)  A pályázónak minden egyes korábbi vezetői munkakör tekintetében meg kell jelölnie a következőket: 1. a betöltött beosztások megnevezése és az ezekhez tartozó munkakör; 2. a felügyelt személyzet létszáma; 3. az irányítása alá tartozó költségvetés nagysága; valamint 4. a hierarchiában alatta és felette lévő szintek száma, valamint a vele azonos beosztásban lévő munkatársak száma.

(3)  A Tanács 1. rendelete az Európai Gazdasági Közösség által használt nyelvek meghatározásáról (HL L 17., 1958.10.6., 385. o.).

(4)  422/67/EGK rendelet: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:1967R0422:20040501:HU:PDF amelyet a 904/2012/EU, Euratom rendelet módosított: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2012:269:0001:0002:HU:PDF.

(5)  Lásd az Európai Közösség és az Európai Atomenergia-közösség tisztviselőinek személyzeti szabályzatáról, és egyéb alkalmazottainak alkalmazási feltételeiről szóló 31. EGK és 11. Euratom rendelet (HL 45., 1962.6.14., 1385. o.) 66. cikkét.

(6)  Cím: European Commission, Directorate General Human Resources and Security, Unit for Executive Staff and CCA Secretariat, SC11 8/35, B-1049 Brussels

(7)  HL L 8., 2001.1.12., 1–22. o.


Top