EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012XC1127(03)

Módosítás iránti kérelem közzététele a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek földrajzi jelzéseinek és eredetmegjelöléseinek oltalmáról szóló 510/2006/EK tanácsi rendelet 6. cikkének (2) bekezdése alapján

HL C 367., 2012.11.27, p. 13–17 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

27.11.2012   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 367/13


Módosítás iránti kérelem közzététele a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek földrajzi jelzéseinek és eredetmegjelöléseinek oltalmáról szóló 510/2006/EK tanácsi rendelet 6. cikkének (2) bekezdése alapján

2012/C 367/07

Ezzel a közzététellel az 510/2006/EK tanácsi rendelet (1) 7. cikke alapján létrejön a kérelem elleni kifogás joga. A kifogást tartalmazó nyilatkozatnak e közzététel napjától számítva hat hónapon belül kell beérkeznie a Bizottsághoz.

MÓDOSÍTÁS IRÁNTI KÉRELEM

A TANÁCS 510/2006/EK RENDELETE

MÓDOSÍTÁS IRÁNTI KÉRELEM A 9. CIKK ALAPJÁN

„CHUFA DE VALENCIA”

EK-sz.: ES-PDO-0105-0936-09.01.2012

OFJ ( ) OEM ( X )

1.   A termékleírás érintett szakaszcímei:

A termék elnevezése

A termék leírása

Földrajzi terület

A származás igazolása

Az előállítás módja

Kapcsolat

Címkézés

Nemzeti előírások

Egyéb (határozza meg)

2.   A módosítás típusa:

Az egységes dokumentum vagy az összefoglaló módosítása

Olyan bejegyzett OEM vagy OFJ termékleírásának módosítása, amely esetében sem az egységes dokumentum, sem az összefoglaló nem került közzétételre

A termékleírás oly módon történő módosítása, amely nem teszi szükségessé a közzétett egységes dokumentum módosítását (510/2006/EK rendelet 9. cikk (3) bekezdés)

A termékleírás hatóságilag elrendelt, kötelező egészségügyi vagy növény-egészségügyi intézkedések miatti átmeneti módosítása (510/2006/EK rendelet 9. cikk (4) bekezdés)

3.   Módosítások:

3.1.   Leírás:

A gumókra vonatkozó minimumkövetelmények eltörlése a friss földimandula esetében.

Indoklás: A friss gumók súlya és mérete igen változatos. A friss gumókat sosem kínálják közvetlenül eladásra a fogyasztóknak, és az eredetmegjelölés logóját sem viselik. A minimális méretet a szárított gumók válogatásakor kell biztosítani.

A szárazanyag tömegében kifejezett összetétel a következőképpen módosul: cukortartalom: legalább 11 %, zsírtartalom: legalább 25 %, fehérjetartalom: legalább 6,5 %, keményítőtartalom: legalább 25 %, nyersrost-tartalom: legalább 5 %.

Indoklás: A „Chufa de Valencia” minőségének javítása és az értéktartományok kiigazítása a rendelkezésre álló nagyobb mennyiségű információ alapján.

Keményítő: Az a döntés született, hogy az alsó küszöböt meg kell tartani, de a felső határ eltörlendő, mivel a 40 %-nál magasabb keményítőtartalom nem befolyásolja negatívan sem a gumók, sem a mandulatej (horchata) minőségét.

Cukor: Meg kell tartani a korábban megállapított alsó küszöböt, de eltörölhető a fölső határérték, mivel a 17,5 %-nál magasabb cukortartalom nem befolyásolja kedvezőtlenül sem a gumók, sem az azokból készült termékek minőségét.

Zsír: Minél magasabb a földimandula zsírtartalma, annál jobb a felhasználhatósága és a minősége, ezért a felső határt az alsó megtartása mellett eltöröljük.

Fehérje: A felső határt az alsó megtartása mellett eltöröljük, mivel a magasabb fehérjetartalom nemhogy rontana a gumók minőségén, hanem többletértéket jelent.

Rost: A földimandula rosttartalma jelentős, amit figyelembe kell venni az oltalom alatt álló földimandula jellemzőinek leírásakor.

Az oltalom alatt álló földimandulák a következő kategóriákba tartozhatnak: „Tierna”: friss, „Seca”: szárított és „Seca seleccionada”: szárítás után átválogatott. (A korábbi „Chufa seca cosechero” és „Chufa seca granza” kategóriák megszűnnek).

Indoklás: A megszüntetett kategóriák teljesen elavultak, az ezek alá tartozó földimandula pedig megfelel a szárítás után átválogatott kategóriának.

A szárított gumók nedvességtartalma 6,5 és 12 % közöttire módosul. (A nedvességtartalom alsó határa csökkent 7,5 %-ról 6,5 %-ra).

Indoklás: A gumók minőségét ez nem befolyásolja, viszont jobb az eltarthatóságuk a gombásodásnak való nagyobb ellenállás következtében.

A szárított földimandula-gumók minimális átmérője 3 mm-re csökken.

Indoklás: A gumók méretének vizsgálata azt mutatja, hogy már a 3 mm-es gumó is forgalmazható, a kereskedelmi szűrőkön átmegy, kémiai jellemzői pedig megegyeznek a nagyobb méretű gumókéival.

3.2.   Földrajzi terület:

A termesztési terület kibővül Massalfassar, Museros és Emperador településekkel.

Indoklás: E három faluban ugyanúgy hagyomány a földimandula termesztése, mint a többi 16-ban, amely a termőterülethez tartozik. Éghajlati és talajtani adottságaik azonosak, és hasonlóan ismert és gyakorolt a mandulapalka termesztése.

EGYSÉGES DOKUMENTUM

A TANÁCS 510/2006/EK RENDELETE

„CHUFA DE VALENCIA”

EK-sz.: ES-PDO-0105-0936-09.01.2012

OFJ ( ) OEM ( X )

1.   Elnevezés:

„Chufa de Valencia”

2.   Tagállam vagy harmadik ország:

Spanyolország

3.   A mezőgazdasági termék vagy élelmiszer leírása:

3.1.   A termék típusa:

1.8. osztály:

a Szerződés I. mellékletében felsorolt egyéb termékek (fűszerek stb.)

3.2.   A termék leírása, amelyre az 1. pontban található elnevezés vonatkozik:

Elnevezése: Chufa de Valencia

Leírása: A mandulapalka egyik változatának (Cyperus esculentus L. var. sativus Boeck.) gumója, földimandula. A gumók mérete és formája változatos, héjuk vékony, belsejük szuberinnal átitatott, zsír- és cukortartalmuk magas.

A „Chufa de Valencia” a betakarított, megmosott, megszárított gumó, melynek nedvességtartalma 6,5 és 12 % közötti, és átmérője válogatás után meghaladja a 3 mm-t.

A kiválogatott gumók megjelenése jellegzetes, a gumók épek, egészségesek, tiszták, és mentesek minden olyan elváltozástól, amely kedvezőtlenül befolyásolhatja fogyasztásukat vagy eltarthatóságukat.

Az oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel rendelkező „Chufa de Valencia” kémiai összetétele a szárazanyag tömegszázalékában a következő:

cukor: legalább 11 %,

zsír: legalább 25 %,

fehérje: legalább 6,5 %,

keményítő: legalább 25 %,

nyersrost: legalább 5 %.

3.3.   Nyersanyagok (kizárólag feldolgozott termékek esetében):

3.4.   Takarmány (kizárólag állati eredetű termékek esetében):

3.5.   Az előállítás azon műveletei, amelyeket a meghatározott földrajzi területen kell végrehajtani:

A földimandula előállításának következő szakaszait a meghatározott földrajzi területen kell végezni:

Ültetés március és június között, betakarítás október végétől kezdődően.

A gumók mosása és szárítása, mely utóbbi három hónapot vesz igénybe. A terület éghajlati viszonyai, valamint a termesztők hozzáértése és gondossága elengedhetetlenek ahhoz, hogy a termék kisüzemi szárítása sikeres legyen, és a gumókban a kívánt összetétel alakuljon ki.

A földimandula tisztítása, amelynek során a már megszárított gumók közül eltávolítják a hibásakat. A terület termesztőinek gazdag tapasztalata a garancia arra, hogy e tisztítási művelet során minden meg nem felelő gumó eltávolításra kerül.

A gumók kiválogatása és osztályozása, melynek során a kiszárított és megtisztított földimandulákról eltávolítják az egyéb növényi részeket, kiválogatják a betegségeket hordozó vagy más módon meg nem felelő gumókat, és adott esetben átmérő szerint osztályozzák a terméket. E lépések szükségesek a 3.2. pontban ismertetett késztermék előállításához. A termesztők szakértelme, a fejlett technikák és a megfelelő eszközök rendelkezésre állása következtében a kiválogatás és az osztályozás elegendő a késztermék előállításához.

3.6.   A szeletelésre, aprításra, csomagolásra, stb. vonatkozó egyedi szabályok:

3.7.   A címkézésre vonatkozó egyedi szabályok:

4.   A földrajzi terület tömör meghatározása:

Az oltalmat élvező földimandulák termesztési területe Valencia l’Horta Nord nevű része, melybe a következő települések tartoznak: Albalat dels Sorells, Alboraya, Albuixech, Alfara del Patriarca, Almàssera, Bonrepós i Mirambell, Burjassot, Emperador, Foios, Godella, Massalfassar, Meliana, Moncada, Museros, Paterna, Rocafort, Tavernes Blanques, Valencia és Vinalesa.

A terület sík, a Földközi-tenger üledékes partvidékének része, éghajlata mediterrán, relatív páratartalma magas, a napi hőmérséklet-ingadozás a tenger közelsége miatt kicsi.

5.   Kapcsolat a földrajzi területtel:

5.1.   A földrajzi terület sajátosságai:

Természeti tényezők

Felszínrajz: síkság, a Földközi-tenger üledékes partvidékére jellemző.

Talaj: homokos-agyagos, jó vízelvezetésű, egyenletes.

A talaj állaga könnyű, szerkezete laza, szemcséi finomak, gyomoktól mentes.

Éghajlat: mediterrán, magas relatív páratartalommal, a napi hőmérséklet-ingadozás a tenger közelsége miatt (hőelnyelés) kicsi.

A magas páratartalom kedvez a növénytermesztésnek, mert amúgy a területen kevés csapadék esik.

Vízrajz: A területet kevés csapadék, évi 400 mm éri. A nyári hónapokban a termőföldeket a Turia folyóból kivezetett csatornákból öntözik.

Emberi tényezők

A földimandulát az arabok telepítették be Spanyolországba a VIII. században. Kellemes ízéért és a belőle készült üdítő ital előállításához termesztették. Az iszlám uralom alatt a XIII. században terjedt el termesztése a mai Valencia földközi-tengeri vidékén. A. J. Cavanilles szerint 1975-ben 15 hektáron nő mandulapalka Alboraya és Almàssera településeken, ahol a termesztés mellett fogyasztják is. Számos kiadvány jelent meg a terület kutatóitól a földimanduláról, annak jellemzőiről, mikrobiológiájáról és az áztatásával készült italról.

A földimandula termesztése ezen a területen hagyomány, és társadalmi-gazdasági jelentősége is nagy, ugyanis 500 termelőnek jelent elsődleges bevételi forrást. E gazdák jól ismerik a mandulapalka termesztésének, ezen belül a talaj előkészítésének és a növény ültetésének, valamint a földimandula betakarításának és szárításának minden mozzanatát, ami elengedhetetlen a kiváló minőségű végtermék előállításához.

5.2.   A termék sajátosságai:

A földimandula minőségét meghatározó kémiai paraméterek a zsír és a fehérje aránya, és éppen az különbözteti meg a valenciai minőségi földimandulát a máshonnan származótól, amelynek zsír- és fehérjetartalma alacsonyabb. Emellett a valenciai földimandula héja vékonyabb, mint a máshol termesztett változatoké. A valenciai földimandula így édesebb és erőteljesebb ízű, bőre vékonyabb, mérete pedig nagyobb és egységesebb, mint más földimanduláké.

5.3.   A földrajzi terület és (OEM esetében) a termék minősége vagy jellemzői közötti vagy (OFJ esetében) a termék különleges minősége, hírneve vagy egyéb jellemzője közötti okozati kapcsolat:

A terület klímája meghatározó a mandulapalka csírázása, fejlődése és terméshozatala szempontjából. Az éghajlat és a terület talaja, melybe az évek során tengerparti homok vegyült, ideális környezetet teremtenek a növény fejlődéséhez, gumója méretének és minőségének kialakulásához. Az íze édesebb és erőteljesebb, bőre vékonyabb, mérete pedig nagyobb és egyenletesebb lesz.

A mandulapalka termesztéséhez magas, 13 és 25 °C közötti átlaghőmérséklet szükséges, a termőterületnek a termesztési idényben fagymentesnek kell lennie, hogy a növény kihajtson és gumói kifejlődjenek. A magas relatív páratartalom a terület csapadékszegénysége miatt fontos tényező a növény termesztésében. Az 5.1. pontban szereplő ismertetésből is látható, hogy ezek a feltételek az oltalom alatt álló eredetmegjelöléshez tartozó földrajzi területen mind adottak.

Az emberi tényező is szerepet játszik e termék minőségének biztosításában: a termesztést végző gazdák gondossága és szakértelme elengedhetetlen. A mandulapalka termesztésének a mediterrán termények vetésforgójába való illesztése és a gyomok hatékony visszaszorítása csak részei annak a folyamatnak, ami a minőségi földimandula előállításához vezet.

A betakarítást követő munkálatok, nevezetesen a lassú és gondos kisüzemi szárítás során módosul a földimandula gumók kémiai összetétele, és ekkor alakulnak ki az erre a fajtára jellemző egyedi tulajdonságok.

Hivatkozás a termékleírás közzétételére:

(az 510/2006/EK rendelet 5. cikkének (7) bekezdése)

http://www.agricultura.gva.es/pc_chufadevalencia


(1)  HL L 93., 2006.3.31., 12. o.


Top