EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52006PC0017

A Bizottság véleménye az EK-Szerződés 251. cikke (2) bekezdése harmadik albekezdésének c) pontja alapján az Európai Parlament által „az Európai parlament és a Tanács irányelve a szárazelemekről és akkumulátorokról, valamint a hulladékká vált szárazelemekről és akkumulátorokról, és a 91/157/EGK irányelv hatályon kívül helyezéséről” címen előterjesztett javaslatra vonatkozó tanácsi közös állásponthoz tett módosításokról a Bizottság Javaslatának módosításáról az EK-Szerződés 250. cikkének (2) bekezdése alapján

/* COM/2006/0017 végleges - COD 2003/0028 */

52006PC0017

A Bizottság véleménye az EK-Szerződés 251. cikke (2) bekezdése harmadik albekezdésének c) pontja alapján az Európai Parlament által „az Európai parlament és a Tanács irányelve a szárazelemekről és akkumulátorokról, valamint a hulladékká vált szárazelemekről és akkumulátorokról, és a 91/157/EGK irányelv hatályon kívül helyezéséről” címen előterjesztett javaslatra vonatkozó tanácsi közös állásponthoz tett módosításokról A Bizottság Javaslatának módosításáról az EK-Szerződés 250. cikkének (2) bekezdése alapján /* COM/2006/0017 végleges - COD 2003/0028 */


[pic] | AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA |

Brüsszel, 17.1.2006

COM(2006) 17 végleges

2003/0282 (COD)

A BIZOTTSÁG VÉLEMÉNYE az EK-Szerződés 251. cikke (2) bekezdése harmadik albekezdésének c) pontja alapján az Európai Parlament által

„AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a szárazelemekről és akkumulátorokról, valamint a hulladékká vált szárazelemekről és akkumulátorokról, és a 91/157/EGK irányelv hatályon kívül helyezéséről” címen előterjesztett javaslatra vonatkozó tanácsi közös állásponthoz tett módosításokról

A BIZOTTSÁG JAVASLATÁNAK MÓDOSÍTÁSÁRÓL az EK-Szerződés 250. cikkének (2) bekezdése alapján

2003/0282 (COD)

A BIZOTTSÁG VÉLEMÉNYE az EK-Szerződés 251. cikke (2) bekezdése harmadik albekezdésének c) pontja alapján az Európai Parlament által

„AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS IRÁNYELVE a szárazelemekről és akkumulátorokról, valamint a hulladékká vált szárazelemekről és akkumulátorokról, és a 91/157/EGK irányelv hatályon kívül helyezéséről” címen előterjesztett javaslatra vonatkozó tanácsi közös állásponthoz tett módosításokról

1. Bevezetés

Az EK-Szerződés 251. cikke (2) bekezdése harmadik albekezdése c) pontja előírja, hogy a Bizottság véleményezni köteles az Európai Parlament által második olvasat során tett módosítási javaslatokat. A Bizottság a Parlament által javasolt 23 módosításról a következő véleményt adja:

2. előzmények

A Bizottság COM(2003) 723 végleges javaslatát az EK-Szerződés 175. cikkének (1) bekezdésében előírt együttdöntési eljárásnak megfelelően 2003. november 24-én továbbították az Európai Parlamenthez és a Tanácshoz. A javaslat az EK-Szerződés 95. cikkének (1) bekezdésén és 175. cikkének (1) bekezdésén alapult.

A Gazdasági és Szociális Bizottság 2004. április 28-án nyilvánított véleményt.

A Régiók Bizottsága 2004. április 22-én nyilvánított véleményt.

Az Európai Parlament első olvasatban 2004. április 20-én nyilvánított véleményt.

Az Európai Parlament véleményének kikérését követően és az EK-Szerződés 251. cikkének (2) bekezdése alapján a Tanács 2005. július 18-án fogadta el hivatalosan a közös álláspontot. A Bizottságnak a közös álláspontról szóló közleményét (COM(2005)378 végleges) 2005. augusztus 23-án fogadták el, az Európai Parlament pedig 2005. december 13-án a második olvasat során fogadta el álláspontját.

3. A javaslat célja

A Bizottság javaslatának célja az, hogy elkerüljék a hulladékká váló szárazelemek végső ártalmatlanítását a közösségi piacon forgalomba hozott valamennyi szárazelemre vonatkozó „zártláncú” rendszer bevezetése által. A javasolt „zártláncú” rendszer legfőbb elemei i) a hordozható szárazelemekre (160 gramm) vonatkozó gyűjtési cél, ii) a hordozható kadmium szárazelemekre vonatkozó kiegészítő gyűjtési cél (amely megköveteli a hulladékáram monitoringját), iii) az ipari és a gépjárművekben alkalmazott akkumulátorok hulladéklerakóban történő ártalmatlanításának/elégetésének tilalma és iv) a valamennyi begyűjtött szárazelemre vonatkozó minimum újrahasznosítási követelmények. Továbbá a javaslat megállapítja a nemzeti gyűjtési és újrahasznosítási rendszerek működésére vonatkozó szabályozási minimumokat a belső piac megfelelő működésének elősegítése, valamint a szárazelemek életciklusa során érintett összes piaci szereplő számára egyenlő feltételek garantálása céljából. Ezért a Bizottság bevezeti a közösségi piacon forgalomba hozott valamennyi szárazelem hulladékgazdálkodására vonatkozó gyártói felelősséget. A javasolt irányelv – elfogadása után – hatályon kívül helyezi a szárazelemekről szóló hatályos közösségi jogszabályokat (a módosított 91/157/EGK irányelv és a 93/86/EGK irányelv) és azok helyébe lép.

Az első olvasatban az Európai Parlament előnyben részesítette i) a kadmium és az ólom szárazelemekben történő felhasználásának korlátozását a javasolt „zártláncú” rendszer helyett, valamint ii) a magasabb gyűjtési célokat (50 % és 60 %). A Bizottság nem fogadta el ezeket a változtatásokat, mivel a kibővített hatásvizsgálat bebizonyította, hogy a javasolt „zártláncú” rendszer megegyező szintű, alacsonyabb költségekkel járó környezetvédelmet vonna maga után. A gyűjtési célokat illetően a Bizottság elfogadta a „súly alapú” cél „értékesítés alapú” célra való változtatását. Azonban a Bizottság nem fogadta el a cél megnövelését, mivel a kibővített hatásvizsgálat kimutatta, hogy a 160 gramm (vagy 40 %) lenne a legköltséghatékonyabb cél.

Közös álláspontjában a Tanács előnyben részesítette i) a kadmium szárazelemekben történő felhasználásának korlátozását a javasolt „zártláncú” rendszer helyett, valamint ii) az alacsonyabb gyűjtési célokat (25% és 45%). A Bizottság elfogadta, hogy a Tanács hatásvizsgálata során megszerzett új információk kimutatták, hogy a javasolt „zártláncú” rendszer jelentős szervezési és adminisztratív kiadásokkal járhat, viszonylag költségesebbé téve a „zártláncú” rendszert. Ezért a Bizottság támogatja a kadmium felhasználásának a közös álláspontban szereplő korlátozását. A Bizottság üdvözölte a hosszú távú gyűjtési cél növekedését (45 %), mindazonáltal javasolta, hogy a középtávú gyűjtési cél (25 %) eléréséhez kitűzött időkeret lehetne igényesebb is, a Bizottság eredeti javaslatával megegyezően.

4. A Bizottság véleménye az Európai Parlament módosításairól

2005. december 13-án az Európai Parlament az 59 előterjesztett módosításból 23-at elfogadott. A 23 elfogadott módosítás közül a Bizottság 12 módosítást teljes egészében és 1 módosítást részben tud elfogadni. 10 elfogadott módosítást a Bizottság nem tart elfogadhatónak.

4.1. A Bizottság által elfogadott módosítások

4.1.1. Teljes egészében elfogadott módosítások

A 3. módosítás új preambulumbekezdést javasol, hivatkozva a kadmiumról szóló 1988. évi tanácsi állásfoglalásra. Ez hasznos pontosítás a javasolt irányelv 4. cikkével összhangban.

A 9. módosítás elhagyja a komitológiai eljárás alapján „de minimis” szabály felállításának lehetőségét, és a 17. preambulumbekezdésben valamennyi gyártó nyilvántartásba vételéről rendelkezik. A Bizottság elfogadja a „de minimis” szabály komitológiai eljárás alapján történő felállítása lehetőségének elhagyását, mivel az ilyen „de minimis” szabály piaci „élősködők” felbukkanásához vezethet és kockára teheti az egyes nemzeti gyűjtési rendszerek hitelességét. A gyártók nyilvántartásba vételének kötelezettsége összhangban van a javasolt irányelv 14. cikkével, így a Bizottság ezt szintén elfogadja.

A 12. módosítás a hordozható szárazelemek meghatározását kiegészíti a gombelemekkel és az elemcsomagokkal. A Bizottság számára elfogadható ez a hasznos pontosítás.

A 15. módosításban a gyűjtési ráta meghatározásában „a végfelhasználók számára értékesített” szöveg helyébe a következő szöveg lép: „a piacon forgalomba hozott”. A Bizottság véleménye szerint ez egy hasznos pontosítás, amely figyelemmel kísérése a tagállamok számára egyszerűbbnek tűnik.

A 17. módosítás bevezeti a tagállamok kötelezettségét arra, hogy elősegítsék a szárazelemek környezeti teljesítményének növelése terén végzett kutatást. E módosítás összhangban van a Bizottság eredeti javaslatával, ezért elfogadható.

A 19. módosítás kötelezi a tagállamokat, hogy tegyék meg a megfelelő intézkedéseket a gyűjtés maximalizálása és a hulladékképződés megelőzése érdekében. Ez a módosítás visszahozza az Európai Parlament által az első olvasatban indítványozott 27. módosítást, amelyet a Bizottság elfogadott.

A Bizottság szintén elfogadja a 25. módosítást, amely a gyűjtési ráta meghatározását áthelyezi a 3. cikkbe, mivel ez egy hasznos szövegezési pontosítás. Ezen kívül a Bizottság szintén úgy véli, hasznos pontosítás a tagállamok kötelezettsége arra vonatkozóan, hogy a gyűjtési rátát a javasolt irányelv hatályba lépése után 4 évvel kezdjék kiszámítani, mivel ez lehetővé teszi a tagállamok és a Bizottság számára, hogy a gyűjtési cél kiszámítási módszerével kapcsolatban tapasztalatot szerezzenek 2 évvel a cél jogilag kötelező erejűvé válása előtt.

A 29. módosítás meghatározza, hogy a javasolt irányelv 10. cikkében az „elérhető legjobb technika” az emberi egészség és a környezet védelmére utal, valamint hogy az e cikkben foglalt rendszereknek meg kell felelniük a közösségi jogszabályoknak. A Bizottság elfogadja ezt a módosítást, mivel hasznos pontosításokat tartalmaz.

A Bizottság elfogadja a 31. módosítást, amely visszahozza az eredeti bizottsági javaslat 17. cikkét.

A javasolt irányelv 12. cikkének (2) bekezdéséből a „szélesen” szó elhagyása, amely a 32. módosításban szerepel, szintén összhangban áll a Bizottság eredeti javaslatával és szintén elfogadható.

A 9. módosítással összhangban a Bizottság szintén elfogadja a 36. módosítást, amely elhagyja a komitológiai eljárás alapján a „de minimis” szabály felállításának lehetőségét.

A Bizottság elfogadja a 38. módosítást, amely előírja a szárazelem kapacitásának a címkén való feltüntetését. E módosítás összhangban van az integrált termékpolitikáról szóló közleménnyel (lásd 5.3. fejezet „A fogyasztók tájékoztatása döntéshozataluk során”). Ez szintén összhangban van a Bizottság eredeti javaslatának 5. cikkével.

4.1.2. Részben elfogadott módosítások

A 41. módosítás a „cél” szót „hatásfokra” változtatja, tisztázza, hogy a tagállamoknak el kell érniük az újrahasznosítási hatásfokokat, előírja az újrahasznosított nehézfémtartalom „zárt láncát”, a nem veszélyes szárazelemek esetében az újrahasznosítási hatásfokokra vonatkozó célkitűzést 50 %-ról 55 %-ra növeli és rendelkezik arról, hogy komitológiai eljárás alapján a hatásfokokat módosítani lehet. Ez a módosítás részben elfogadható. A zártláncú rendszerre való hivatkozás nem elfogadható, mivel a Bizottság már elfogadta, hogy alkalmazás és költség szempontjából az nem gyakorlatias. E módosítás egyéb részeit a Bizottság elfogadta. A „hatásfokokra” és a nem veszélyes szárazelemek esetében az újrahasznosítási hatásfokokra vonatkozó 55 %-os célkitűzésre való hivatkozás összhangban van a Bizottság kibővített hatásvizsgálaton alapuló eredeti javaslatával. A komitológiai eljáráson alapuló műszaki hozzáigazításokra való hivatkozás összhangban van a javasolt irányelv 10. cikke (5) bekezdésének b) pontjával.

4.2. A Bizottság által elutasított módosítások

A 11. módosítás, amely a tárgyat a javasolt irányelv környezeti célkitűzéseinek közelebbi meghatározására változtatja, nem elfogadható, mivel nem felel meg az intézmények közötti szövegezési iránymutatásoknak.

A 14. módosítás tisztázza, mit jelent az „energetikai hasznosítás” a javasolt irányelv 3. cikkének (8) bekezdésében. A Bizottság e módosítást nem fogadja el. A javasolt irányelv nem az energetikai hasznosításra, hanem az újrahasznosításra, mint a szárazelemek kezelési műveletére összpontosít. Továbbá az „energetikai hasznosítás” kifejezést a hulladékmegelőzési és újrahasznosítási tematikus stratégia keretében lehet felülvizsgálni.

A 18. módosítás kötelezettséget vezet be arra, hogy a szárazelemeket a fogyasztók könnyen elmozdíthassák, a 40. módosításban található kivételekkel. E módosítások nem elfogadhatók. Környezetvédelmi szempontból ez a követelmény felesleges most, amikor az elektromos és elektronikus berendezések hulladékairól szóló irányelv előírja a készülékekbe beépített szárazelemek gyűjtését. Technikai szempontból ez akadályozhatja a technológiai fejlődését azon alkalmazásoknak, amelyek megkövetelik a szárazelemek készülékekbe történő beforrasztását.

A 20. módosítás elhagyja a hordozható szárazelemek nemzeti gyűjtési rendszerei felállításához alkalmazott népsűrűségre vonatkozó utalást. Továbbá pontosabban meghatározza, hogy a gyűjtési pontoknak nincs szükségük engedélyre a 75/442/EGK vagy 91/689/EGK irányelv alapján. A Bizottság nem fogadta el a népsűrűségre vonatkozó hivatkozás elhagyását az Európai Parlament első olvasatában. Szükségtelen a pontos meghatározás, amely szerint a gyűjtési pontoknak nincs szükségük engedélyre a 75/442/EGK irányelv alapján, mivel ez a javasolt irányelv 7. cikke (2) bekezdésének már hatálya alá tartozik.

A 23. módosítás kötelezi a forgalmazókat a hordozható szárazelemek visszavételére. Ezt a Bizottság nem fogadja el, mivel ezt a javasolt irányelv 7. cikk (2) bekezdésének b) pontja már szabályozza, a tagállamok megítélésére bízva a forgalmazók szerepét a hordozható szárazelemek gyűjtése területén, megfelelve a szubszidiaritás elvének.

A 24. módosítás elhagyja annak lehetőségét, hogy a tagállamok letéti rendszereket fogadjanak el, valamint bevezeti a gazdasági eszközök elfogadásának meghatározott feltételeit. A Bizottság nem fogadta el ezt a módosítást, mivel a gazdasági eszközök elfogadását a tagállamok megítélésére kell bízni. A nemzeti gazdasági eszközök elfogadásának feltételeit az elsődleges közösségi jog már szabályozza.

A Bizottság nem fogadja el a 33. módosítást, amely a gyártókra hárítja a felelősséget a fogyasztókat tájékoztató kampányok finanszírozásáért. A Bizottság úgy ítéli meg, hogy e kérdést, amelyet a javasolt irányelv 17. cikkének (2) bekezdése már szabályoz, a tagállamok megítélésére kell bízni, megfelelve a szubszidiaritás elvének.

A 34. módosítást, amely a gyártók régebbi hulladékért való anyagi felelősségét szabályozza, a Bizottság nem fogadja el, mivel a Bizottság e kérdést inkább a tagállamok megítélésére bízza, megfelelve a szubszidiaritás elvének

A 37. módosítás kötelezi a forgalmazókat, hogy az értékesítési helyeken tájékoztassák a végfelhasználókat a hulladékká vált hordozható szárazelemek gyűjtésének lehetőségéről. A Bizottság e módosítást nem fogadja el, mivel a javasolt irányelv 17. cikkének (2) bekezdése alapján e kérdést a tagállamok megítélésére kell bízni, megfelelve a szubszidiaritás elvének.

5. Következtetés

Az EK-Szerződés 250. cikkének (2) bekezdése értelmében a Bizottság a fentiekben meghatározottaknak megfelelően módosítja javaslatát.

Top