Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2017/386A/01

    Nyílt versenyvizsga-felhívás – EPSO/AD/339/17 – tanácsos (AD 7) a következő területeken: 1. pénzügyi közgazdaságtan, 2. makroökonómia

    HL C 386A., 2017.11.16, p. 1–27 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    16.11.2017   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    CA 386/1


    NYÍLT VERSENYVIZSGA-FELHÍVÁS

    EPSO/AD/339/17 – tanácsos (AD 7) a következő területeken:

    1. PÉNZÜGYI KÖZGAZDASÁGTAN,

    2. MAKROÖKONÓMIA

    (2017/C 386 A/01)

    A regisztráció határideje: 2017. december 19., közép-európai idő szerint déli 12 óra

    Az Európai Személyzeti Felvételi Hivatal (EPSO) képesítéseken és vizsgákon alapuló nyílt versenyvizsgát szervez az Európai Bizottsághoz, az Európai Parlamenthez és az Európai Unió Tanácsához tisztviselőként, „ tanácsos ” beosztásba (AD besorolási csoportba) felvehető pályázók tartaléklistáinak összeállítása céljából.

    A kiválasztási eljárások jogilag kötelező érvényű keretét ez a versenyvizsga-felhívás és mellékletei alkotják.

    A nyílt versenyvizsgákra vonatkozó szabályzat a III. MELLÉKLETBEN található.

    A keresett sikeres pályázók száma:

    1.

    Pénzügyi közgazdaságtan – 55

    2.

    Makroökonómia – 32

    Ez a felhívás két szakterületre vonatkozik. Minden pályázó csak ezek egyikére jelentkezhet.  A pályázónak az internetes jelentkezéskor kell választania, és döntését az internetes jelentkezési lap érvényesítése után már nem változtathatja meg.

    MILYEN FELADATKÖRÖKRE LEHET SZÁMÍTANI?

    1.   Pénzügyi közgazdaságtan:

    A nyílt versenyvizsga ezen szakterülete AD 7 besorolású tanácsosok felvételére irányul a pénzügyi közgazdaságtan, azon belül különösen a többoldalú felügyelet, az országfelügyelet, továbbá a szakpolitikai elemzés, tervezés és értékelés területén.

    2.   Makroökonómia:

    A nyílt versenyvizsga ezen szakterülete AD 7 besorolású tanácsosok felvételére irányul a makroökonómia, azon belül különösen a többoldalú felügyelet, az országfelügyelet, továbbá a szakpolitikai elemzés, tervezés és értékelés területén.

    A szokásos feladatkörökről bővebb tájékoztatás az I. MELLÉKLETBEN található.

    KIK PÁLYÁZHATNAK?

    A jelentkezés érvényesítésekor a pályázónak a következő feltételeknek kell MARADÉKTALANUL eleget tennie:

    1.    Általános feltételek:

    Az EU valamely tagállamának állampolgára, és állampolgári jogai maradéktalanul megilletik.

    A katonai szolgálatra vonatkozó tagállami jogszabályokban előírt kötelezettségeinek maradéktalanul eleget tett.

    A betöltendő munkakör ellátásához szükséges erkölcsi követelményeknek megfelel.

    2.    Speciális feltételek – nyelvismeret:

    A pályázónak legalább két hivatalos uniós nyelvet  – az egyiket legalább C1 szinten (alapos ismeret), a másikat pedig legalább B2 szinten (kielégítő ismeret) – kell ismernie.

    Felhívjuk figyelmét, hogy a minimális szintekre vonatkozó előírásnak a jelentkezési lapon kért valamennyi nyelvi készség (beszéd, írás, olvasás, valamint hallás utáni értés) tekintetében teljesülnie kell. Az egyes készségek tekintetében a Közös Európai Referenciakeret leírásai irányadók: http://europass.cedefop.europa.eu/hu/resources/european-language-levels-cefr

    Ebben a versenyvizsga-felhívásban az alábbi módon hivatkozunk a nyelvekre:

    Első nyelv: a számítógépes feleletválasztós teszteknél használt nyelv

    Második nyelv: a jelentkezési lap, az értékelőközpont, valamint az EPSO és az érvényes jelentkezést benyújtott pályázók közötti kommunikáció nyelve. Ez a nyelv nem lehet azonos az első nyelvvel.

    Második nyelvként az angol, a francia vagy a német nyelv választható.

    Az e szakterületekre felvett sikeres pályázóknak angol, francia vagy német nyelvből kielégítő (legalább B2) szintű nyelvtudással kell rendelkezniük. Jóllehet a további nyelvek ismerete előnyt jelenthet, az érintett intézmények – Brüsszelben vagy Luxembourgban található – szolgálatai a pénzügyi területen angol, francia vagy német nyelven végzik az elemzési tevékenységet, a belső kommunikációt, a külső érdekelt felekkel folytatott kommunikációt, valamint a kiadványok és jelentések kidolgozását, így e három nyelv legalább egyikének kielégítő szintű ismerete e szolgálatok tekintetében elengedhetetlen. A szolgálat érdekei megkövetelik a fenti nyelvek választását, következésképpen a sikeres pályázó az angol, francia vagy német nyelv kielégítő ismeretének hiányában nem lenne képes azonnal megfelelően ellátni feladatait.

    3.    Speciális feltételek – képesítés és szakmai tapasztalat:

    A pénzügyi közgazdaságtan esetében:

    oklevéllel igazolt, legalább négyéves , befejezett felsőoktatási tanulmányoknak megfelelő közgazdasági, matematikai, statisztikai, ökonometriai vagy pénzügyi végzettség és azt követően szerzett legalább hatéves szakirányú pénzügyi, közgazdasági vagy elemzési szakmai tapasztalat

    vagy

    oklevéllel igazolt, legalább hároméves , befejezett felsőoktatási tanulmányoknak megfelelő közgazdasági, matematikai, statisztikai, ökonometriai vagy pénzügyi végzettség és azt követően szerzett legalább hétéves szakirányú pénzügyi, közgazdasági vagy elemzési szakmai tapasztalat.

    A makroökonómia esetében:

    oklevéllel igazolt, legalább négyéves , befejezett felsőoktatási tanulmányoknak megfelelő közgazdasági, matematikai vagy statisztikai végzettség és azt követően szerzett legalább hatéves makroökonómiai vagy makroökonómiai statisztikai szakmai tapasztalat

    vagy

    oklevéllel igazolt, legalább hároméves , befejezett felsőoktatási tanulmányoknak megfelelő közgazdasági, matematikai vagy statisztikai végzettség és azt követően szerzett legalább hétéves makroökonómiai vagy makroökonómiai statisztikai szakmai tapasztalat.

    A minimális képesítésekre példák találhatók a IV. MELLÉKLETBEN.

    MI A KIVÁLASZTÁS MÓDJA?

    1.    Jelentkezési eljárás

    A jelentkezési lapot a második nyelvként választott nyelven (lásd a „Speciális feltételek – nyelvismeret” szakaszt) kell kitölteni.

    A jelentkezési lap kitöltésekor a pályázónak meg kell erősítenie, hogy megfelel a versenyvizsga pályázati feltételeinek, és a versenyvizsga választott szakterületével kapcsolatban további információkat kell biztosítania (például: oklevelek, szakmai tapasztalat és a szakterülettel kapcsolatos kérdésekre adott válaszok (Talent Screener)). Ki kell választania továbbá első (a 24 hivatalos uniós nyelv bármelyike) és második (angol, francia vagy német) nyelvét.

    A jelentkezési lap érvényesítésével a pályázó igazolja a „Kik pályázhatnak?” szakaszban említett feltételek teljesülését. A jelentkezési lap érvényesítése után a megadott adatok már nem változtathatók meg. A pályázó maga felel azért, hogy jelentkezését a megadott határidőig befejezze és érvényesítse.

    2.    Számítógépes feleletválasztós tesztek

    Amennyiben a pályázók száma az egyes szakterületek tekintetében meghalad egy bizonyos, az EPSO igazgatója mint kinevezésre jogosult hatóság által megállapított létszámküszöböt , valamennyi pályázó, aki a határidőn belül érvényesítette jelentkezési lapját, számítógépes feleletválasztós tesztek elvégzésére kap meghívást, amelyre az EPSO akkreditált központjainak egyikében kerül sor.

    A számítógépes előválogató tesztekhez a pályázónak eltérő rendelkezés hiányában időpontot kell foglalnia az EPSO-tól kapott utasítások szerint. A pályázó általában több időpont, illetve több helyszín közül választhat. Mind az időpont lefoglalására, mind a teszteken való részvételre korlátozott időszak áll rendelkezésre.

    Amennyiben a pályázók száma nem éri el az említett létszámküszöböt , e tesztek elvégzése az értékelőközpontban (5. pont) történik.

    A számítógépes feleletválasztós tesztek a következőképpen épülnek fel:

    Teszt

    Nyelv

    Kérdések

    Időtartam

    Adható pontszám

    Minimálisan elérendő pontszám

    Szövegértési készség

    Első nyelv

    20 kérdés

    35 perc

    0–20 pont

    Szövegértési és absztrakciós készség együttesen: 15/30

    Matematikai-logikai készség

    Első nyelv

    10 kérdés

    20 perc

    0–10 pont

    Matematikai-logikai: 6/10

    Absztrakciós készség

    Első nyelv

    10 kérdés

    10 perc

    0–10 pont

    Szövegértési és absztrakciós készség együttesen: 15/30

    Amennyiben e teszteken a pályázó nem éri el a minimálisan elérendő pontszámot, kiesik a versenyvizsgából. Továbbjutása esetén azonban az itt szerzett pontszáma nem adódik hozzá az értékelőközpontban lebonyolított többi vizsgán szerzett pontszámhoz.

    3.    A pályázati feltételek teljesülésének ellenőrzése

    A pályázó által a jelentkezési lapon megadott információk alapján ellenőrzésre kerül, hogy a pályázat megfelel-e a fenti „Kik pályázhatnak?” részben meghatározott pályázati feltételeknek. Az általános pályázati feltételek teljesülését az EPSO, míg a speciális pályázati feltételek teljesülését a vizsgabizottság ellenőrzi.

    Két eset lehetséges:

    Amennyiben a számítógépes feleletválasztós tesztek lebonyolítására előzetesen kerül sor , a pályázati anyagok ellenőrzése az ott szerzett pontszám szerinti csökkenő sorrendben történik, és akkor fejeződik be, amikor a pályázati feltételeknek megfelelő pályázók száma eléri az EPSO igazgatója mint kinevezésre jogosult hatóság által az egyes szakterületek fokozatok tekintetében a teszteket megelőzően megállapított létszámküszöböt. A további anyagok ellenőrzésére nem kerül sor.

    Amennyiben a számítógépes feleletválasztós tesztek lebonyolítására nem előzetesen kerül sor , valamennyi olyan pályázó anyaga ellenőrzésre kerül, aki a határidőn belül érvényesítette jelentkezési lapját.

    4.    Képesítés szerinti kiválasztás (Talent Screener)

    Annak érdekében, hogy a vizsgabizottság strukturált módon, tárgyilagosan hasonlíthassa össze a pályázók érdemeit, a versenyvizsga azonos szakterületére jelentkező pályázóknak a jelentkezési lap „Talent Screener” szakaszában ugyanazt a kérdéssort kell megválaszolniuk. A képesítés szerinti kiválasztásra kizárólag a 3. pont értelmében a pályázati feltételeknek megfelelő pályázók körében és kizárólag a „Talent Screener” szakaszban megadott információk alapján kerül sor. A Talent Screener válaszaiban ezért minden vonatkozó információt meg kell adni, még akkor is, ha azokat a pályázó a jelentkezési lap más szakaszában már feltüntette. A kérdések az ezen versenyvizsga-felhívásban szereplő kiválasztási kritériumokon alapulnak.

    A kritériumok felsorolása a II. MELLÉKLETBEN található.

    A képesítés szerinti kiválasztás céljából a vizsgabizottság először minden kiválasztási kritériumot annak viszonylagos fontossága szerint 1-től 3-ig súlyoz, és a pályázó válaszait egyenként 0–4 ponttal értékeli. Ezután megszorozza a pontszámot az adott kritérium súlyával, majd az összpontszám alapján kiválasztja az adott feladatkör ellátására leginkább megfelelő pályázókat.

    A következő szakaszba csak a képesítés szerinti kiválasztáson legmagasabb összpontszámokat elérő pályázók léphetnek.

    5.    Értékelőközpont (assessment centre)

    Ebbe a szakaszba az egyes szakterületek tekintetében meghatározott sikeres pályázói létszám legfeljebb háromszorosának megfelelő számú pályázó kap meghívást. Az a pályázó, aki internetes jelentkezési lapján megadott adatai szerint megfelel a pályázati feltételeknek, és a képesítés szerinti kiválasztáson a legmagasabb összpontszámokat elérők közé tartozik, egy vagy két napig tartó értékelőközpontban való részvételre kap meghívást, amelyre a pályázó második nyelvén , nagy valószínűséggel Brüsszelben kerül sor.

    Amennyiben a 2. pontban említett számítógépes feleletválasztós tesztek lebonyolítására nem előzetesen kerül sor , ezeket a teszteket is az értékelőközpontban kell elvégezni. Amennyiben e teszteken a pályázó nem éri el a minimálisan elérendő pontszámot, kiesik a versenyvizsgából. Továbbjutása esetén azonban az itt szerzett pontszám nem adódik hozzá az értékelőközpontban lebonyolított többi vizsgán szerzett pontszámhoz.

    A pályázóknak igazoló dokumentumaikat (azok eredeti példányát vagy hiteles másolatát) – eltérő rendelkezés hiányában – magukkal kell hozniuk az értékelőközpontba. Ezeket az értékelőközpontban zajló vizsgák alatt az EPSO beszkenneli, és még aznap visszaszolgáltatja.

    Az értékelőközpontban négy vizsgán (általános, valamint speciális készségeket felmérő készségalapú interjú, csoportgyakorlat és esettanulmány) nyolc általános készség, valamint az egyes szakterületek tekintetében előírt speciális készségek felmérésére kerül sor az alábbi modellek szerint:

    Készség

    Vizsga

    1.

    Elemző- és problémamegoldó készség

    Csoportgyakorlat

    Esettanulmány

    2.

    Kommunikációs készség

    Esettanulmány

    Általános készségeket felmérő készségalapú interjú

    3.

    Minőségi és eredményes munkavégzés

    Esettanulmány

    Általános készségeket felmérő készségalapú interjú

    4.

    Tanulási és fejlődési képesség

    Csoportgyakorlat

    Általános készségeket felmérő készségalapú interjú

    5.

    Szervezőkészség, az elvégzendő feladatok rangsorolásának képessége

    Csoportgyakorlat

    Esettanulmány

    6.

    Munkabírás és rugalmasság

    Csoportgyakorlat

    Általános készségeket felmérő készségalapú interjú

    7.

    Együttműködési képesség

    Csoportgyakorlat

    Általános készségeket felmérő készségalapú interjú

    8.

    Vezetői készség

    Csoportgyakorlat

    Általános készségeket felmérő készségalapú interjú

    Minimálisan elérendő pontszám

    készségenként 3/10 és együttesen 40/80


    Készség

    Vizsga

    A szakterületre vonatkozó speciális készségek

    Speciális készségeket felmérő készségalapú interjú

    Minimálisan elérendő pontszám

    50/100

    6.    Tartaléklista

    A pályázók igazoló dokumentumainak ellenőrzése után a vizsgabizottság szakterületenként külön tartaléklistára veszi azon pályázók nevét, akik a pályázati feltételeknek megfelelnek, valamennyi minimálisan elérendő pontszámot elérték és az értékelőközpont után a legmagasabb pontszámokkal rendelkeznek. A tartaléklistára vétel akkor fejeződik be, amikor a vizsgabizottság eléri a keresett sikeres pályázói létszámot. A tartaléklistán a nevek betűrendben szerepelnek.

    A sikeres pályázók tartaléklistáit és a vizsgabizottság minőségi visszajelzését tartalmazó készséglapjait az uniós intézményeknek is megküldjük, így azok felhasználhatják azt a felvételi eljárás során, illetve a szakmai előmenetel meghatározása céljából. A tartaléklistára kerülés sem jogot, sem garanciát nem képez a felvételre.

    MIKOR ÉS HOL LEHET JELENTKEZNI?

    A versenyvizsgára az EPSO honlapján (http://jobs.eu-careers.eu) lehet jelentkezni

    2017. december 19., közép-európai idő szerint déli 12 óra


    I. MELLÉKLET

    A MUNKAKÖR JELLEGE

    1.   Pénzügyi közgazdaságtan

    A nyílt versenyvizsga ezen szakterülete AD 7 besorolású tanácsosok felvételére irányul a pénzügyi közgazdaságtan, azon belül különösen a többoldalú felügyelet, az országfelügyelet, a banki és pénzügyi szolgáltatásokra vonatkozó jogszabályok kidolgozása és végrehajtása, a szakpolitikai elemzés, tervezés és értékelés, a pénzügyi programok (köztük az Európai Stratégiai Beruházási Alap (ESBA), az uniós pénzügyi instrumentumok és külső támogatásötvözési eszközök) kialakítása és/vagy végrehajtása, a nemzetközi pénzügyi szervezetekkel fenntartott uniós kapcsolatok és megerősített együttműködés, a portfóliókezelés, a pénzügyi kockázatkezelés és a pénzügyi piacokon való kölcsönfelvétel területén.

    A munkakör keretében ellátandó legfontosabb feladatok a következők:

    a tagállami, euróövezeti és európai uniós pénzügyi piacok vagy pénzpiaci szegmensek működésének felügyelete és elemzése, többek között az esetleges piaci hiányosságok és a visszaélésszerű árképzések megállapítása,

    a tagállami pénzügyi intézmények és piacok életképességének, teljesítményének és fenntarthatóságának elemzése és értékelése, ideértve a gazdasági kiigazítási programot végrehajtó tagállamok intézményeit és piacait,

    a gazdasági és monetáris unió (GMU) elmélyítésével, valamint a pénzügyi piacok, pénzügyi intézmények és pénzügyi infrastruktúrák szabályozásával kapcsolatos szakpolitikák kialakítását és értékelését elősegítő (elméleti, empirikus vagy modellalapú) elemzések végzése,

    a bankunió és a tőkepiaci unió kiteljesítése kapcsán a pénzügyi intézményekre és szolgáltatásokra vonatkozó jogszabályok kidolgozása,

    a pénzügyi, monetáris, gazdasági és/vagy uniós szakpolitikai döntések adatainak megértését és/vagy feldolgozását és értelmezését szolgáló módszerek, matematikai egyenletek, eszközök és eljárások kidolgozása és alkalmazása; a fenti adatok pénzügyi instrumentumokra is vonatkozhatnak, így az értékeléshez és értékmeghatározáshoz adott esetben összetett kvantitatív technikák alkalmazása szükséges,

    pénzügyi eszközök portfólióinak kezelését szolgáló módszerek és eszközök kidolgozása és alkalmazása, például a stratégiai és taktikai eszközallokáció, a befektetési stratégiák végrehajtása, a monitoring és az egyensúly helyreállítása területén,

    az eszközkezeléshez kapcsolódó pénzügyi kockázat értékelését és monitoringját szolgáló módszerek és eszközök kidolgozása és alkalmazása,

    pénzügyi eszközök vagy különleges célú gazdasági egységek (például adósság- és kölcsöninstrumentumok, garanciarendszerek vagy kockázatmegosztási eszközök) kidolgozása, tárgyalása és végrehajtása az uniós szakpolitikák végrehajtásának elősegítése céljából, külső területen is,

    kapcsolattartás a nemzetközi gazdasági és pénzügyi intézményekkel, hatóságokkal és egyéb érdekelt felekkel a pénzügyi piacok gazdasági felügyeletének végrehajtása, többek között a gazdasági kiigazítási programok felügyelete és a pénzügyi instrumentumok végrehajtása területén,

    a fenti feladatok ellátása keretében elemző, szakpolitikai és jogi dokumentumok készítése külső és belső használatra,

    a rendszer teljesítményét mérő intézkedések és mutatók, valamint a teljesítmény javításához szükséges lépések meghatározása,

    az ökonometriai modellezés zökkenőmentes végrehajtásának biztosítása; biztosítva a modellek legmagasabb normáknak megfelelő, más projektekre is alkalmazható konzisztens technikákkal történő felépítését és az érintett szakpolitikai kérdések megválaszolására alkalmas kialakítását.

    2.   Makroökonómia

    A nyílt versenyvizsga ezen szakterülete AD 7 besorolású tanácsosok felvételére irányul a makroökonómia, azon belül különösen a többoldalú felügyelet, az országfelügyelet, továbbá a szakpolitikai elemzés, tervezés és értékelés területén.

    A munkakör keretében ellátandó legfontosabb feladatok a következők:

    a tagállamok, az euróövezet és az Európai Unió makrogazdasági fejleményeinek és szakpolitikáinak felügyelete,

    makrogazdasági mutatók és egyensúlyhiányok elemzése vagy kiegyensúlyozó intézkedések tervezése, végrehajtása és/vagy értékelése, például gazdasági kiigazítási programokkal,

    a gazdaságpolitika kidolgozását és értékelését elősegítő empirikus elemzések és/vagy modellszimulációk készítése, különösen a költségvetés, a strukturális reformok, illetve a pénzügyi intézmények és piacok tekintetében,

    a gazdasági fejleményeknek és a gazdaságpolitika eredményességének elemzését szolgáló analitikai keretek és eszközök kidolgozása,

    gazdasági előrejelzések készítése,

    kapcsolattartás nemzetközi gazdasági és pénzügyi intézményekkel, hatóságokkal és egyéb érdekelt felekkel a gazdasági felügyelet és a gazdasági kiigazítási programok végrehajtása területén,

    a fenti feladatok ellátása keretében elemző, szakpolitikai és jogi dokumentumok készítése belső használatra és közzétételre egyaránt, valamint hivatalos statisztikák használata és értékelése.

    Az I. MELLÉKLET vége, vissza a főszöveghez


    II. MELLÉKLET

    KIVÁLASZTÁSI KRITÉRIUMOK

    A képesítés szerinti kiválasztás során a vizsgabizottság a következő kritériumokat veszi figyelembe:

    1.   Pénzügyi közgazdaságtan

    1.

    A versenyvizsgán való részvétel feltételeként előírtakon túlmenően a következő területek egyikén szerzett oklevél: pénzügy, közgazdaságtan, vállalati pénzügyek, kvantitatív analízis, statisztika, alkalmazott közgazdaságtan vagy pénzügyi matematika.

    2.

    Pénzügyi intézmények teljesítményének elemzése vagy a tőkepiaci elemzés terén szerzett legalább kétéves szakmai tapasztalat.

    3.

    Közigazgatásban, nemzeti központi banknál vagy nemzetközi intézménynél a mikro- vagy makroprudenciális felügyelet terén szerzett (a tőkepiaci elemzéstől és a pénzügyi intézmények elemzésétől eltérő) legalább kétéves szakmai tapasztalat.

    4.

    Közigazgatásban, nemzeti központi banknál vagy nemzetközi intézménynél a pénzügyi stabilitási politikák kidolgozása, igazgatása vagy végrehajtása, illetve pénzügyi instrumentumok (beleértve a pénzügyi támogatási eszközöket is) tervezése/végrehajtása terén szerzett legalább kétéves szakmai tapasztalat.

    5.

    Pénzügyi vagy közgazdaságtudományi területen működő tudományos vagy kutatóintézménynél (nem oktatás) szerzett legalább kétéves szakmai tapasztalat és/vagy gazdaságtudományi szakmai folyóiratokban történő publikálás.

    6.

    Kvantitatív modellek – például ökonometriai, eszközárazási vagy makroökonómiai modellek – kidolgozása/fejlesztése terén szerzett legalább kétéves szakmai tapasztalat.

    7.

    Globálisan elismert bizonyítvány, például okleveles pénzügyi elemző (CFA), nemzetközi befektetéselemző (CIIA), európai pénzügyi elemző (CEFA), pénzügyi kockázatkezelési menedzser (FRM), okleveles statisztikus (CStat), szakmai kockázatkezelési menedzser (PRM) vagy Investment Foundations Certificate.

    8.

    A gazdasági és monetáris unió (GMU) elmélyítését, a tőkepiaci uniót vagy a bankuniót támogató uniós szakpolitikák kidolgozásában, végrehajtásában vagy nyomon követésében szerzett szakmai tapasztalat.

    9.

    A portfóliókezelés, a pénzügyi kockázatmonitoring, a bank- vagy a tőkepiacok (kötvénykibocsátás, keletkeztetés, szindikálás, kereskedés, strukturálás, kutatás stb.) területén szerzett szakmai tapasztalat.

    2.   Makroökonómia

    1.

    A versenyvizsgán való részvétel feltételeként előírtakon túlmenően a következő területek egyikén szerzett oklevél: közgazdaságtan, kvantitatív analízis, statisztika, pénzügy vagy alkalmazott makroökonómia.

    2.

    Nemzetközi gazdasági vagy pénzügyi intézménynél gazdaságpolitikák (költségvetési vagy monetáris politika) tervezése vagy végrehajtása vagy statisztikai tevékenységek területén szerzett legalább kétéves szakmai tapasztalat.

    3.

    Nemzeti közigazgatásban vagy nemzeti központi banknál gazdaságpolitikák (költségvetési vagy monetáris politika) tervezése vagy végrehajtása vagy statisztikai tevékenységek területén szerzett legalább kétéves szakmai tapasztalat.

    4.

    Pénzügyi vagy közgazdaságtudományi területen működő tudományos vagy kutatóintézménynél (nem oktatás) szerzett legalább kétéves szakmai tapasztalat és/vagy gazdaságtudományi szakmai folyóiratokban történő publikálás.

    5.

    Makrogazdasági tendenciákról, felügyeletről vagy előrejelzésekről, a strukturális reformok és versenyképesség-javító szakpolitikák gazdasági hatásairól vagy a költségvetésről vagy az európai gazdasági kormányzásról szóló jelentések kidolgozása terén szerzett szakmai tapasztalat.

    6.

    Kvantitatív makroökonómiai modellek (például DSGE- és VAR-modellek) kidolgozása és ökonometriai módszerek (például idősorelemzés vagy a mintavételes regresszióanalízis) alkalmazása területén szerzett legalább kétéves szakmai tapasztalat.

    7.

    A makrogazdasági mutatók és egyensúlyhiányok elemzése vagy az egyensúlyozó intézkedések tervezése, végrehajtása vagy értékelése területén (például gazdasági kiigazítási program keretében) szerzett szakmai tapasztalat.

    8.

    Az államháztartás ellenőrzése és a költségvetési politikák kidolgozása és végrehajtása területén szerzett szakmai tapasztalat.

    9.

    A gazdasági és monetáris unió (GMU) elmélyítését, a tőkepiaci uniót vagy a bankuniót támogató uniós szakpolitikák kidolgozásában, végrehajtásában vagy nyomon követésében szerzett szakmai tapasztalat.

    A II. MELLÉKLET vége, vissza a főszöveghez


    III. MELLÉKLET

    A NYÍLT VERSENYVIZSGÁKRA VONATKOZÓ SZABÁLYZAT

    ÁLTALÁNOS INFORMÁCIÓK

    Az EPSO által szervezett kiválasztási eljárások egyes idegen nyelvű dokumentumaiban szereplő, meghatározott nemű személyt jelölő hivatkozások más nemű személyre egyaránt értendőek.

    Amennyiben a versenyvizsga bármely szakaszában az utolsó helyen több azonos pontszámú pályázó található, valamennyien továbblépnek a versenyvizsga további szakaszába. Azok a pályázók, akik a keresetük sikeres elbírálását követően a versenyvizsgát folytathatják, szintén meghívást kapnak a következő szakaszra.

    Amennyiben a tartaléklista utolsó helyén több azonos pontszámú pályázó található, valamennyien a tartaléklistára kerülnek. Azok a pályázók, akik a keresetüknek az eljárás ezen szakaszában történő sikeres elbírálását követően a versenyvizsgát folytathatják, szintén felkerülnek a tartaléklistára.

    1.   KIK PÁLYÁZHATNAK?

    1.1.   Általános és speciális feltételek

    Az egyes szakterületekre vagy profilokra vonatkozó általános és speciális feltételek (ideértve a nyelvismeretet) leírása a „Kik pályázhatnak?” szakaszban található.

    A képesítésre, szakmai tapasztalatra és nyelvismeretre vonatkozó speciális feltételek a keresett profil függvényében eltérőek. A pályázónak a jelentkezéskor a munkakörhöz kapcsolódó lehető legtöbb információt meg kell adnia a képesítésére és (amennyiben a versenyvizsga-felhívás előírja) a szakmai tapasztalatára vonatkozóan, az e versenyvizsga-felhívás „Kik pályázhatnak?” szakaszában leírtak szerint.

    a)

    Oklevél és/vagy bizonyítvány: Az okleveleket – függetlenül attól, hogy uniós vagy nem uniós országokban bocsátották ki – valamely uniós tagállam hivatalos szervének (például oktatási minisztériumának) el kell ismernie. Az oktatási rendszerek közötti különbségeket a vizsgabizottság figyelembe veszi.

    Amennyiben a pályázó középfokúnál magasabb szintű oktatásban, műszaki vagy szakmai képzésen, illetve szaktanfolyamon vett részt, ismertetnie kell a tantárgyak nevét és a tanulmányi időt, továbbá fel kell tüntetnie, hogy nappali tagozatos, részidős vagy esti tanfolyamról volt-e szó.

    b)

    Szakmai tapasztalat (amennyiben a versenyvizsga-felhívás előírja) csak abban az esetben vehető figyelembe, ha kapcsolódik az előírt munkakör jellegéhez, valamint:

    valódi és tényleges munkavégzés,

    amelyre díjazás ellenében,

    alá-fölérendeltségi viszony vagy szolgáltatásnyújtás keretében kerül(t) sor, és

    megfelel a következő feltételeknek:

    önkéntes munka: amennyiben díjazás ellenében végezték és a heti munkaórák száma és időtartama hasonló a rendszeres foglalkoztatáséhoz,

    szakmai gyakorlat: amennyiben díjazás ellenében végezték,

    kötelező katonai szolgálat: arra akár az előírt oklevél megszerzése előtt, akár azt követően sor kerülhet, és annak időtartama nem haladhatja meg a kötelező katonai szolgálatnak a pályázó állampolgársága szerinti tagállamban előírt törvényes időtartamát,

    szülési/apasági/örökbefogadási szabadság: amennyiben munkaszerződés keretében vették/veszik igénybe,

    doktori képzés: legfeljebb három éves időtartamig, feltéve, hogy a pályázó a doktori címet ténylegesen megszerezte, és attól függetlenül, hogy a munkát díjazás ellenében vagy anélkül végezte-e, valamint

    részmunkaidős munkavégzés: a ténylegesen ledolgozott munkaidő arányában vehető számításba. Ha például a pályázó hat hónapig dolgozott félmunkaidőben, az három hónapos szakmai tapasztalatnak számít.

    1.2.   Igazoló dokumentumok

    A pályázónak állampolgárságát a kiválasztási eljárás különböző szakaszaiban a jelentkezési határidő (a két részletben történő jelentkezés esetén a jelentkezés első felére vonatkozó határidő) lejártakor érvényes hivatalos dokumentummal – például útlevéllel vagy személyazonosító igazolvánnyal – kell igazolnia.

    A szakmai tevékenységet valamennyi érintett időszakra vonatkozóan a következő dokumentumok eredeti példányával vagy hiteles másolatával kell igazolni:

    az előző és a jelenlegi munkáltató(k) igazolásai, amelyek tanúsítják a betöltött munkakör jellegét és a felelősségi szintet, valamint a munkavégzés kezdeti és záró időpontját, a társaság hivatalos fejlécével és bélyegzőjével, valamint a felelős személy nevével és aláírásával ellátva, vagy

    a munkaszerződés(ek), valamint az első és az utolsó fizetési jegyzék, részletes munkaköri leírással együtt,

    (önfoglalkoztatás, például önálló vállalkozó, szabadfoglalkozású esetén) az elvégzett munkát részletező számla vagy megrendelőlevél, illetve bármely egyéb vonatkozó hivatalos igazoló dokumentum,

    (konferenciatolmácsok esetében, amennyiben a versenyvizsga-felhívás szakmai tapasztalatot ír elő) a kifejezetten konferenciatolmácsként ledolgozott napok számát, valamint a tolmácsolási forrás- és célnyelvek megnevezését tartalmazó igazoló dokumentumok.

    A nyelvismeretet általában nem kell igazoló dokumentummal alátámasztani, kivéve egyes nyelvi vagy szakmai profilok esetében.

    A pályázóktól az eljárás bármely szakaszában további információkat vagy dokumentumokat kérhetünk be. Az EPSO tájékoztatja a pályázókat arról, hogy milyen igazoló dokumentumokat és mikor kell benyújtaniuk.

    1.3.   Esélyegyenlőség és speciális vizsgakörülmények

    Amennyiben a pályázót fogyatékossága vagy egészségi állapota akadályozhatja a vizsgákon való részvételben, kérjük, jelezze ezt jelentkezési lapján, és közölje, hogy milyen típusú speciális vizsgakörülményeket igényel. Amennyiben a fogyatékosság vagy egészségi állapot az internetes jelentkezés határidejének lejárta után alakul ki, a pályázónak ezt haladéktalanul jeleznie kell az EPSO felé az alábbiakban szereplő információk felhasználásával.

    Felhívjuk figyelmét, hogy a fentiekre irányuló kérelmet az EPSO kizárólag akkor tudja figyelembe venni, ha a pályázó megküldi számára a tagállama szerinti nemzeti hatóság vagy orvosi szerv által kiállított igazolást. Az igazoló dokumentumok vizsgálatát követően szükség esetén – észszerű kereteken belül – speciális vizsgakörülményeket biztosíthatunk.

    További információkért kérjük, forduljon az EPSO akadálymentesítési csoportjához:

    e-mailben (EPSO-accessibility@ec.europa.eu),

    faxon (+32 22998081), vagy

    postai úton:

    European Personnel Selection Office (EPSO)

    EPSO accessibility

    Avenue de Cortenbergh/Kortenberglaan 25

    1049 Bruxelles/Brussel

    BELGIQUE/BELGIË

    2.   KIK BÍRÁLJÁK EL A PÁLYÁZÓK TELJESÍTMÉNYÉT?

    A pályázók teljesítményének összehasonlítására és a készségeik, képességeik és képesítéseik alapján az ebben a versenyvizsga-felhívásban meghatározott feltételeknek leginkább megfelelő pályázók kiválasztására vizsgabizottságot jelölünk ki. Tagjainak feladata egyebek mellett a versenyvizsga tesztjei, illetve vizsgái nehézségi fokának meghatározása és a tesztek, illetve vizsgák tartalmának jóváhagyása az EPSO javaslatai alapján.

    A vizsgabizottság függetlenségének biztosítása érdekében a pályázóknak vagy bármely, a vizsgabizottságon kívüli személynek szigorúan tilos megkísérelni a kapcsolatfelvételt a vizsgabizottság bármely tagjával, kivéve az olyan vizsgák esetében, amelyeknél a pályázó és a vizsgabizottság között közvetlen kapcsolatfelvétel történik.

    Amennyiben a pályázó az álláspontját kívánja ismertetni, vagy jogainak kíván érvényt szerezni, ezt írásban teheti meg, a vizsgabizottságnak szóló levelét az EPSO-nak címezve, amely továbbítja azt a vizsgabizottság felé. A pályázó részéről minden, az említett eljárásokkal ellentétes – akár közvetlen, akár közvetett módon tett – kapcsolatfelvételi kísérlet tilos, és a versenyvizsgából való kizárást vonhatja maga után.

    Összeférhetetlenségnek minősül különösen a pályázó és a vizsgabizottság valamely tagja közötti családi kapcsolat vagy hierarchikus viszony. Amennyiben a vizsgabizottság ilyen helyzetről szerez tudomást, azt haladéktalanul jeleznie kell az EPSO felé. Az EPSO minden esetet egyedileg értékel, és megteszi a megfelelő intézkedéseket. A fenti szabályok megsértése esetén a vizsgabizottság tagja fegyelmi eljárás alá vonható, az érintett pályázót pedig az EPSO kizárja a versenyvizsgából (lásd a 4.4. szakaszt).

    A vizsgabizottság tagjainak névsora az értékelőközpont/értékelési szakasz kezdete előtt megjelenik az EPSO honlapján (www.eu-careers.eu).

    3.   KAPCSOLATTARTÁS

    3.1.   Kapcsolattartás az EPSO-val

    A versenyvizsga időtartama alatt a pályázónak legalább hetente kétszer be kell lépnie EPSO-fiókjába annak érdekében, hogy figyelemmel kísérhesse a versenyvizsga folyamatát. Amennyiben ez az EPSO részéről felmerülő technikai probléma miatt akadályba ütközne, a pályázónak haladéktalanul értesítenie kell az EPSO-t:

    lehetőleg az EPSO honlapjának (www.eu-careers.eu) „Kapcsolatfelvétel” oldalán keresztül, vagy

    telefonon az Europe Direct-en (00 80067891011) keresztül vagy

    postai úton:

    European Personnel Selection Office (EPSO)

    Avenue de Cortenbergh/Kortenberglaan 25

    1049 Bruxelles/Brussel

    BELGIQUE/BELGIË

    Az EPSO fenntartja a jogot arra, hogy ne szolgáltasson olyan információt, amely e versenyvizsga-felhívásban, annak mellékleteiben vagy az EPSO honlapján – ideértve annak „Gyakran feltett kérdések” oldalát is – már egyértelműen szerepel.

    A pályázónak a pályázattal kapcsolatos minden levelében fel kell tüntetnie nevét (az EPSO-fiókban megadott formában), a pályázata azonosítószámát és a kiválasztási eljárás hivatkozási számát.

    Az EPSO a helyes hivatali magatartásra vonatkozó szabályzat (https://ec.europa.eu/info/about-european-union/principles-and-values/ethics-and-integrity/code-conduct-eu-staff_hu, közzétéve a Hivatalos Lapban) elveit alkalmazza. Ennek megfelelően az EPSO fenntartja magának a jogot a nem helyénvaló – ismétlődő, sértő és/vagy irreleváns tartalmú – levelezés megszüntetésére.

    3.2.   Információkhoz való hozzáférés

    A pályázót – tekintettel az indokolási kötelezettségre – különös hozzáférési jogok illetik meg bizonyos, őt egyénileg érintő információkhoz annak lehetővé tétele érdekében, hogy a pályázó az esetleges elutasító határozatok ellen jogorvoslati kérelmet nyújthasson be.

    Az indokolási kötelezettséget össze kell egyeztetni a vizsgabizottság eljárásának titkosságával, amelynek célja a vizsgabizottság függetlenségének és a kiválasztás tárgyilagosságának biztosítása. Az eljárás titkossága miatt nem hozható nyilvánosságra a vizsgabizottság tagjai által a pályázók egyedi, illetve összehasonlító értékelésével kapcsolatban képviselt álláspont.

    E hozzáférési jogok kizárólag a nyílt versenyvizsgák pályázóit illetik meg, és a dokumentumokhoz való nyilvános hozzáférésről szóló jogszabályok nem biztosítanak számukra több jogot annál, mint amennyit e szakasz elismer.

    3.2.1.   Automatikus tájékoztatás

    A pályázó az EPSO-fiókján keresztül az adott versenyvizsga tekintetében szervezett kiválasztási eljárás minden egyes szakasza után automatikusan megkapja a következő információkat:

    számítógépes feleletválasztós tesztek: a pályázó eredményei, valamint a pályázó által az egyes kérdésekre adott válaszokat és a helyes válaszokat tartalmazó táblázat hivatkozási szám/betű alapján. A kérdések és a válaszok szövegéhez való hozzáférés kifejezetten kizárt,

    a pályázati feltételek teljesülése: a pályázó versenyvizsgára bocsátható-e; amennyiben nem, mely pályázati feltételeknek nem felelt meg,

    Talent Screener (tehetségszűrő): a pályázó eredményei, továbbá az egyes kérdések súlyozását, valamint a pályázó egyes válaszaira adott pontszámokat és az összpontszámot tartalmazó táblázat,

    előzetes vizsgák: a pályázó eredményei,

    közbenső vizsgák: a pályázó eredményei, amennyiben nem kap meghívást a versenyvizsga következő szakaszába,

    értékelőközpont/értékelési szakasz: amennyiben a pályázó nem került kizárásra a versenyvizsgából, a pályázó készséglapja, amelyen szerepel az egyes készségek összpontszáma, valamint a vizsgabizottság mennyiségi és minőségi visszajelzést tartalmazó észrevételei a pályázó értékelőközpontban/értékelési szakaszban nyújtott teljesítményéről.

    Általános szabályként az EPSO nem továbbítja a pályázók számára a forrásszövegeket és a vizsgafeladatokat, mivel ezek a későbbi versenyvizsgák során újból felhasználhatók. Bizonyos vizsgák esetében azonban kivételesen közzéteheti honlapján a forrásszövegeket vagy vizsgafeladatokat, amennyiben:

    a vizsgák már befejeződtek,

    az eredményeket megállapították és közölték a pályázókkal, valamint

    az EPSO a forrásszövegeket/vizsgafeladatokat későbbi versenyvizsgák során nem szándékozik újból felhasználni.

    3.2.2.   Kérésre kapható tájékoztatás

    A pályázók kérhetik az írásbeli vizsgákon adott válaszaik kijavítatlan példányát, amennyiben az EPSO a vizsga tartalmát a jövőbeni versenyvizsgáknál nem kívánja újból felhasználni. Az esettanulmány válaszaihoz való hozzáférés ezáltal egyértelműen kizárt.

    A vizsgabizottság eljárásának titkossága kiterjed különösen a válaszok javítására és a pontozás részleteire, így ezek nem hozhatók nyilvánosságra.

    Az EPSO törekszik arra, hogy a lehető legtöbb információt bocsássa a pályázók rendelkezésére, az indokolási kötelezettség, a vizsgabizottság eljárásának titkossága és a személyes adatok védelmére vonatkozó szabályok figyelembevételével. Minden tájékoztatási kérelmet a fenti kötelezettségek fényében értékelünk.

    A tájékoztatási kérelmeket az EPSO honlapjának (www.eu-careers.eu) „Kapcsolatfelvétel” oldalán kell benyújtani legkésőbb 10 naptári nappal azt az időpontot követően, amikor a pályázó eredményei az EPSO-fiókjában megjelentek.

    4.   PANASZ BENYÚJTÁSA ÉS PROBLÉMÁK

    4.1.   Technikai problémák

    Amennyiben a pályázó a kiválasztási eljárás bármely szakaszában súlyos technikai vagy szervezési problémával szembesül, annak érdekében, hogy ügyét kivizsgálhassuk, és megtehessük a szükséges intézkedéseket, kérjük, haladéktalanul értesítse az EPSO-t az alábbi módok egyikén:

    lehetőleg az EPSO honlapjának (www.eu-careers.eu) „Kapcsolatfelvétel” oldalán keresztül vagy

    postai úton:

    European Personnel Selection Office (EPSO)

    Avenue de Cortenbergh/Kortenberglaan 25

    1049 Bruxelles/Brussel

    BELGIQUE/BELGIË

    A pályázónak a pályázattal kapcsolatos minden levelében fel kell tüntetnie nevét (az EPSO-fiókban megadott formában), a pályázata azonosítószámát és a kiválasztási eljárás hivatkozási számát.

    A vizsgaközponton kívül (például a jelentkezési vagy a foglalási folyamat során) felmerülő problémák esetében kérjük, vegye fel a kapcsolatot az EPSO-val (lásd a 3.1. szakaszt), és röviden ismertesse a problémát.

    A vizsgaközpontban felmerülő problémák esetében:

    forduljon a felügyelőkhöz, és kérje tőlük panaszának írásbeli rögzítését, valamint

    vegye fel a kapcsolatot az EPSO-val az EPSO honlapjának (www.eu-careers.eu) „Kapcsolatfelvétel” oldalán keresztül, és röviden ismertesse a problémát.

    4.2.   Belső felülvizsgálati eljárások

    4.2.1.   Hiba a számítógépes feleletválasztós tesztekben

    A számítógépes feleletválasztós tesztek adatbázisát az EPSO és a vizsgabizottságok folyamatosan igen alapos minőség-ellenőrzésnek vetik alá.

    Amennyiben a pályázó úgy véli, hogy a számítógépes feleletválasztós tesztek során feltett egy vagy több kérdés olyan hibát tartalmazott, amely megnehezítette a helyes válaszadást, kérheti az érintett kérdés(ek) vizsgabizottság általi felülvizsgálatát (az ún. „semlegesítési” eljárás keretében).

    Ezen eljárás keretében a vizsgabizottság úgy dönthet, hogy törli a hibás kérdést, és a pontszámot elosztja az érintett teszt többi kérdése között. Ennek során kizárólag azon pályázók pontszámait számítja újra, akiknek az érintett kérdést meg kellett válaszolniuk. A tesztekre adható, a versenyvizsga-felhívás vonatkozó szakaszaiban meghatározott pontszám nem változik.

    A számítógépes feleletválasztós tesztekkel kapcsolatos panasz benyújtásának módja:

    eljárás: kérjük, kizárólag az internetes kapcsolatfelvételi űrlap útján vegye fel a kapcsolatot az EPSO-val (lásd a 3.1. szakaszt),

    nyelv: a pályázó által a szóban forgó versenyvizsga tekintetében választott második nyelven,

    határidő: a számítógépes tesztek időpontjától számított 10 naptári napon belül,

    kiegészítő információk: ismertesse a kérdés témáját (tartalmát), amely alapján az érintett kérdés(ek) azonosítható(k), valamint a lehető legvilágosabban fejtse ki a kifogásolt hiba jellegét.

    Nem vehető figyelembe az a kérelem, amely a határidő lejárta után érkezik be, vagy amely nem ismerteti kellő részletességgel a vitatott kérdés(eke)t és a kifogásolt hibát.

    Ha valaki például csak annyit állít, hogy a szöveg fordítási hibát tartalmazott, de további részleteket nem közöl, panaszát nem fogadjuk el.

    4.2.2.   Felülvizsgálati kérelem

    A pályázó kérheti a vizsgabizottság vagy az EPSO bármely olyan határozatának felülvizsgálatát, amelynek tárgya a pályázó eredményeinek megállapítása és/vagy a pályázónak a versenyvizsga következő szakaszába bocsátása vagy az abból való kizárása.

    A felülvizsgálati kérelem az alábbi indokokon alapulhat:

    a versenyvizsga-eljárás során felmerült jelentős szabálytalanság és/vagy

    a személyzeti szabályzatban, a versenyvizsga-felhívásban, annak mellékleteiben és/vagy az ítélkezési gyakorlatban lefektetett szabályok vizsgabizottság vagy EPSO általi megsértése.

    Felhívjuk figyelmét arra, hogy a pályázó vizsgákon nyújtott teljesítményéről vagy képesítésének és szakmai tapasztalatának megfelelőségéről alkotott vizsgabizottsági értékelés megalapozottsága nem vitatható. Ez az értékelés a vizsgabizottság értékítéletének kifejezése, és az a tény, hogy pályázó nem ért egyet azzal, ahogyan a vizsgabizottság a vizsgáját, a tapasztalatát és/vagy a képesítését számításba vette, nem bizonyítja, hogy a vizsgabizottság hibát követett el. Az ezen alapuló felülvizsgálati kérelmek nem vezetnek pozitív eredményre.

    A felülvizsgálati kérelem benyújtásának módja:

    eljárás: kérjük, vegye fel a kapcsolatot az EPSO-val (lásd a 3.1. szakaszt),

    nyelv: a pályázó által a szóban forgó versenyvizsga tekintetében választott második nyelven,

    határidő: a vitatott határozatnak a pályázó EPSO-fiókjában való közlésétől számított 10 naptári napon belül,

    kiegészítő információk: fejtse ki világosan, hogy melyik határozatot és milyen indokból vitatja.

    Nem vehető figyelembe az a kérelem, amely a határidő lejárta után érkezik be.

    A beérkezett kérelemről 15 munkanapon belül átvételi elismervényt kap. A vitatott határozatot meghozó szerv – az EPSO vagy a vizsgabizottság – megvizsgálja a kérelmet, arról határozatot hoz, és a lehető legrövidebb időn belül indokolással ellátott választ küld a pályázónak.

    Amennyiben a felülvizsgálati kérelem elbírálása kedvező, a pályázó visszakerül a kiválasztási eljárás ugyanazon szakaszába, mint amelyikből kizárták, függetlenül attól, hogy időközben mennyit haladt előre a versenyvizsga menete.

    4.3.   Egyéb jogorvoslati lehetőségek

    4.3.1.   Közigazgatási panasz

    A nyílt versenyvizsgák pályázói közigazgatási panasszal élhetnek az EPSO igazgatójánál mint kinevező hatóságnál.

    A pályázó kizárólag abban az esetben nyújthat be panaszt egy olyan határozat ellen – vagy egy olyan határozat elfogadásának elmulasztása miatt –, amely közvetlenül és azonnal érinti a pályázó pályázói jogállását, ha a kiválasztási eljárásra vonatkozó szabályokat egyértelműen megsértették. Az EPSO igazgatója a vizsgabizottság értékítéletét nem semmisítheti meg (lásd a 4.2.2. szakaszt).

    A közigazgatási panasz benyújtásának módja:

    eljárás: kérjük, vegye fel a kapcsolatot az EPSO-val (lásd a 3.1. szakaszt),

    nyelv: a pályázó által a szóban forgó versenyvizsga tekintetében választott második nyelven,

    határidő: a vitatott határozatról szóló értesítéstől (illetve határozat elmulasztása esetén attól a naptól, ameddig a határozatot meg kellett volna hozni) számított három hónapon belül,

    kiegészítő információk: fejtse ki világosan, hogy melyik határozatot és milyen indokból vitatja.

    Nem vehető figyelembe az a kérelem, amely a határidő lejárta után érkezik be.

    4.3.2.   Bírósági kereset

    A versenyvizsgák pályázói bírósági keresetet nyújthatnak be a Törvényszékhez.

    Amennyiben a pályázó az EPSO által hozott határozat ellen kíván keresetet benyújtani, előzőleg közigazgatási panaszt kell benyújtania (lásd a 4.3.1. szakaszt).

    A bírósági kereset benyújtásának módja:

    eljárás: kérjük, tájékozódjon a Törvényszék honlapján (http://curia.europa.eu/jcms/).

    4.3.3.   Európai ombudsman

    Minden uniós polgár és lakos panasszal fordulhat az európai ombudsmanhoz.

    Az ombudsmanhoz panasz csak az érintett intézménynél vagy szervnél tett megfelelő közigazgatási lépések megtételét követően nyújtható be (lásd a 4.1–4.3. szakaszt).

    Az ombudsmanhoz benyújtott panasz nem hosszabbítja meg a közigazgatási panasz vagy a bírósági jogorvoslati kérelem benyújtása tekintetében előírt határidőket.

    Az ombudsmanhoz címzett panasz benyújtásának módja:

    eljárás: kérjük, tájékozódjon az európai ombudsman honlapján (http://www.ombudsman.europa.eu/).

    4.4.   A kiválasztási eljárásból való kizárás

    Az EPSO a kiválasztási eljárás bármely szakaszában kizárhatja az érintett pályázót, amennyiben megállapítja, hogy a pályázó:

    egynél több EPSO-fiókot hozott létre,

    egymással összeférhetetlen szakterületekre vagy profilokra jelentkezett,

    nem felel meg valamennyi pályázati feltételnek,

    hamis nyilatkozatot tett, vagy nyilatkozatát nem tudja megfelelő dokumentumokkal alátámasztani,

    nem foglalt időpontot a vizsgákra vagy nem vett részt azokon,

    csalt a vizsgán,

    a jelentkezési lapján elmulasztotta megjelölni a második nyelvként előírt nyelvet vagy nyelvek egyikét vagy a második nyelv tekintetében előírt minimumszintet,

    tiltott módon megkísérelte a vizsgabizottság tagjaival való kapcsolatfelvételt,

    nem tájékoztatta az EPSO-t a vizsgabizottság valamely tagjával fennálló esetleges összeférhetetlenségről,

    jelentkezését a versenyvizsga-felhívásban meghatározott nyelv(ek)től eltérő nyelven nyújtotta be (az igazoló dokumentumokban is használt tulajdonnevek, hivatalos pozíciók vagy munkakörök, valamint a bizonyítványok és oklevelek megnevezése esetében más nyelv is használható), és/vagy

    a névtelenül javítandó írásbeli vagy gyakorlati vizsga példányát aláírta vagy megkülönböztető jellel látta el.

    Az uniós intézmények álláshelyeire pályázóknak teljes feddhetetlenségről kell tanúbizonyságot tenniük. Bármilyen csalás vagy csalási kísérlet büntetést és a későbbi versenyvizsgákról való kizárást vonhat maga után.

    A III. MELLÉKLET vége, vissza a főszöveghez


    IV. MELLÉKLET

    PÉLDÁK A VERSENYVIZSGA-FELHÍVÁS ELŐÍRÁSAINAK ELVILEG MEGFELELŐ MINIMÁLIS KÉPESÍTÉSEKRE ORSZÁGONKÉNT ÉS BESOROLÁSI FOKOZATONKÉNT

    Kattintson ide a példák könnyen olvasható verziójához

     

    AST-SC 1 – AST-SC 6

    AST 1 – AST 7

    AST 3 – AST 11

    AD 5 – AD 16

    ORSZÁG

    (Felsőfokú tanulmányok folytatására jogosító) középfokú végzettség

    Középfokúnál magasabb szintű oktatásban szerezett végzettség (felsőoktatáson kívüli felsőfokú képzés vagy legalább kétéves rövidebb felsőoktatási képzés)

    Felsőoktatásban szerzett (legalább hároméves képzésen alapuló) végzettség

    Felsőoktatásban szerzett (legalább négyéves képzésen alapuló) végzettség

    Belgique — België — Belgien

    Certificat de l’enseignement secondaire supérieur (CESS)/Diploma secundair onderwijs

    Diplôme d'aptitude à accéder à l'enseignement supérieur (DAES)/

    Getuigschrift van hoger secundair onderwijs

    Diplôme d'enseignement professionnel

    Getuigschrift van het beroepssecundair onderwijs

    Candidature — Kandidaat

    Graduat — Gegradueerde

    Bachelor/Professioneel gerichte Bachelor

    Bachelor académique (180 crédits)

    Academisch gerichte Bachelor (180 ECTS)

    Licence/Licentiaat

    Master

    Diplôme d'études approfondies (DEA)

    Diplôme d'études spécialisées (DES)

    Diplôme d'études supérieures spécialisées (DESS)

    Gediplomeerde in de Voortgezette Studies (GVS)

    Gediplomeerde in de Gespecialiseerde Studies (GGS)

    Gediplomeerde in de Aanvullende Studies (GAS)

    Agrégation/Aggregaat

    Ingénieur industriel/Industrieel ingenieur

    Doctorat/Doctoraal diploma

    България

    Диплома за завършено средно образование

    Специалист по …

     

    Диплома за висше образование

    Бакалавър

    Магистър

    Česká republika

    Vysvědčení o maturitní zkoušce

    Vysvědčení o absolutoriu (Absolutorium) + diplomovaný specialista (DiS.)

    Diplom o ukončení

    bakalářského studia (Bakalář)

    Diplom o ukončení vysokoškolského studia

    Magistr

    Doktor

    Danmark

    Bevis for:

    Studentereksamen

    Højere Forberedelseseksamen (HF)

    Højere Handelseksamen (HHX)

    Højere Afgangseksamen (HA)

    Bac pro: Bevis for Højere Teknisk Eksamen (HTX)

    Videregående uddannelser

    = Bevis for = Eksamensbevis som (erhversakademiuddannelse AK)

    Bachelorgrad (BA or BS)

    Professionsbachelorgrad

    Diplomingeniør

    Kandidatgrad/Candidatus

    Master/Magistergrad (mag.art)

    Licenciatgrad

    ph.d.-grad

    Deutschland

    Abitur/Zeugnis der allgemeinen Hochschulreife

    Fachabitur/Zeugnis der Fachhochschulreife

     

    Fachhochschulabschluss

    Bachelor

    Hochschulabschluss / Fachhochschulabschluss / Master

    Magister Artium/ Magistra Artium

    Staatsexamen/Diplom

    Erstes Juristisches Staatsexamen

    Doktorgrad

    Eesti

    Gümnaasiumi lõputunnistus + riigieksamitunnistus

    Lõputunnistus kutsekeskhariduse omandamise kohta

    Tunnistus keskhariduse baasil kutsekeskhariduse omandamise kohta

    Bakalaureusekraad (min 120 ainepunkti)

    Bakalaureusekraad (< 160 ainepunkti)

    Rakenduskõrghariduse diplom

    Bakalaureusekraad (160 ainepunkti)

    Magistrikraad

    Arstikraad

    Hambaarstikraad

    Loomaarstikraad

    Filosoofiadoktor

    Doktorikraad (120–160 ainepunkti)

    Éire/Ireland

    Ardteistiméireacht, Grád D3, i 5 ábhar

    Leaving Certificate Grade D3 in 5 subjects

    Gairmchlár na hArdteistiméireachta (GCAT)

    Leaving Certificate Vocational Programme (LCVP)

    Teastas Náisiúnta

    National Certificate

    Gnáthchéim bhaitsiléara

    Ordinary bachelor degree

    Dioplóma náisiúnta (ND, Dip.)

    National diploma (ND, Dip.)

    Ardteastas (120 ECTS)

    Higher Certificate (120 ECTS)

    Céim onóracha bhaitsiléara (3 bliana/180 ECTS) (BA, B.Sc, B.Eng)

    Honours bachelor degree (3 years/180 ECTS) (BA, B.Sc, B.Eng)

    Céim onóracha bhaitsiléara (4 bliana/240 ECTS)

    Honours bachelor degree (4 years/240 ECTS)

    Céim ollscoile

    University degree

    Céim mháistir (60-120 ECTS)

    Master’s degree (60-120 ECTS)

    Dochtúireacht

    Doctorate

    Ελλάδα

    Απολυτήριο Γενικού Λυκείου Απολυτήριο Κλασικού Λυκείου

    Απολυτήριο Τεχνικού Επαγγελματικού Λυκείου

    Απολυτήριο Ενιαίου Πολυκλαδικού Λυκείου

    Απολυτήριο Ενιαίου Λυκείου

    Απολυτήριο Τεχνολογικού Επαγγελματικού Εκπαιδευτηρίου

    Δίπλωμα επαγγελματικής κατάρτισης (IΕΚ)

     

    Πτυχίο ΑΕI (πανεπιστημίου,

    πολυτεχνείου, ΤΕI)

    Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης

    (2ος κύκλος)

    Διδακτορικό Δίπλωμα (3ος κύκλος)

    España

    Bachillerato + Curso de Orientación Universitaria (COU)

    Bachillerato

    BUP

    Diploma de Técnico especialista

    FP grado superior (Técnico superior)

    Diplomado/ Ingeniero técnico

    Licenciatura

    Máster

    Ingeniero

    Título de Doctor

    France

    Baccalauréat

    Diplôme d'accès aux études universitaires (DAEU)

    Brevet de technicien

    Diplôme d'études universitaires générales (DEUG)

    Brevet de technicien supérieur (BTS)

    Diplôme universitaire de technologie (DUT)

    Diplôme d'études universitaires scientifiques et techniques (DEUST)

    Licence

    Maîtrise

    Maîtrise des sciences et techniques (MST), maîtrise des sciences de gestion (MSG), diplôme d'études supérieures techniques (DEST), diplôme de recherche technologique (DRT),

    diplôme d'études supérieures

    spécialisées (DESS), diplôme

    d'études approfondies (DEA),

    master 1, master 2 professionnel,

    master 2 recherche

    Diplôme des grandes écoles

    Diplôme d'ingénieur

    Doctorat

    Italia

    Diploma di maturità (vecchio ordinamento)

    Perito ragioniere

    Diploma di superamento dell’esame di Stato conclusivo dei corsi di studio di istruzione secondaria superiore

    Diploma universitario (DU)

    Certificato di specializzazione tecnica superiore/

    Attestato di competenza (4 semestri)

    Diploma di laurea – L (breve)

    Diploma di laurea (DL)

    Laurea specialistica (LS)

    Master di I livello

    Dottorato di ricerca (DR)

    Κύπρος

    Απολυτήριο

    Δίπλωμα = Programmes offered by Public/Private Schools of Higher Education (for the latter accreditation is compulsory)

    Higher Diploma

     

    Πανεπιστημιακό Πτυχίο / Bachelor

    Master

    Doctorat

    Latvija

    Atestāts par vispārējo vidējo izglītību

    Diploms par profesionālo vidējo izglītību

    Diploms par pirmā līmeņa profesionālo augstāko izglītību

    Bakalaura diploms (min. 120 kredītpunktu)

    Bakalaura diploms (160 kredītpunktu)

    Profesionālā bakalaura diploms

    Maģistra diploms

    Profesionālā maģistra diploms

    Doktora grāds

    Lietuva

    Brandos atestatas

    Aukštojo mokslo diplomas

    Aukštesniojo mokslo diplomas

    Profesinio bakalauro diplomas

    Aukštojo mokslo diplomas

    Aukštojo mokslo diplomas

    Bakalauro diplomas

    Magistro diplomas

    Daktaro diplomas

    Meno licenciato diplomas

    Luxembourg

    Diplôme de fin d’études secondaires et techniques

    BTS

    Brevet de maîtrise

    Brevet de technicien supérieur

    Diplôme de premier cycle universitaire (DPCU)

    Diplôme universitaire de technologie (DUT)

    Bachelor

    Diplôme d'ingénieur technicien

    Master

    Diplôme d'ingénieur industriel

    DESS en droit européen

    Magyarország

    Gimnáziumi érettségi bizonyítvány

    Szakközépiskolai érettségi – képesítő

    bizonyítvány

    Felsőfokú szakképesítést

    igazoló bizonyítvány (Higher

    Vocational Programme)

    Főiskolai oklevél

    Alapfokozat (Bachelor degree 180 credits)

    Egyetemi oklevél

    Alapfokozat (Bachelor degree 240 credits)

    Mesterfokozat (Master degree)

    (Osztatlan mesterképzés)

    Doktori fokozat

    Malta

    Advanced Matriculation or GCE Advanced level in 3 subjects (2 of them grade C or higher)

    Matriculation certificate (2 subjects at Advanced level and 4 at Intermediate level including Systems of Knowledge with overall grade A-C) + Passes in the Secondary Education Certificate examination at Grade 5

    2 A Levels (passes A-C) + a number of subjects at Ordinary level, or equivalent

    MCAST diplomas/certificates

    Higher National Diploma

    Bachelor’s degree

    Bachelor’s degree

    Master of Arts

    Doctorate

    Nederland

    Diploma VWO

    Diploma staatsexamen (2 diploma's)

    Diploma staatsexamen voorbereidend wetenschappelijk onderwijs

    (Diploma staatsexamen VWO)

    Diploma staatsexamen hoger algemeen voortgezet onderwijs (Diploma staatsexamen HAVO)

    Kandidaatsexamen

    Associate degree (AD)

    Bachelor (WO)

    HBO bachelor degree

    Baccalaureus of „Ingenieur”

    HBO/WO Master's degree

    Doctoraal examen/Doctoraat

    Österreich

    Matura/Reifeprüfung

    Reife- und Diplomprüfung

    Berufsreifeprüfung

    Kollegdiplom/ Akademiediplom

    Fachhochschuldiplom / Bakkalaureus/Bakkalaurea

    Universitätsdiplom / Fachhochschuldiplom/

    Magister / Magistra

    Master

    Diplomprüfung, Diplom-Ingenieur

    Magisterprüfungszeugnis Rigorosenzeugnis

    Doktortitel

    Polska

    Świadectwo dojrzałości

    Świadectwo ukończenia liceum ogólnokształcącego

    Dyplom ukończenia kolegium nauczycielskiego

    Świadectwo ukończenia szkoły policealnej

    Licencjat / Inżynier

    Magister / Magister inżynier

    Dyplom doktora

    Portugal

    Diploma de Ensino Secundário/

    Certificado de Habilitações do Ensino Secundário

     

    Bacharel Licenciado

    Licenciado

    Mestre

    Doutorado

    Republika Hrvatska

    Svjedodžba o državnoj maturi

    Svjedodžba o završnom ispitu

    Stručni pristupnik/pristupnica

    Baccalaureus/Baccalaurea (sveučilišni prvostupnik/prvostupnica)

    Baccalaureus/Baccalaurea (sveučilišni prvostupnik/prvostupnica)

    Stručni specijalist

    Magistar struke

    Magistar inženjer/magistrica inženjerka (mag. ing)

    Doktor struke

    Doktor umjetnosti

    România

    Diplomă de bacalaureat

    Diplomă de absolvire

    (Colegiu universitar)

    învățământ preuniversitar

    Diplomă de licenţă

    Diplomă de licenţă

    Diplomă de inginer

    Diplomă de urbanist

    Diplomă de master

    Certificat de atestare (studii academice

    postuniversitare)

    Diplomă de doctor

    Slovenija

    Maturitetno spričevalo

    (spričevalo o poklicni maturi)

    (spričevalo o zaključnem izpitu)

    Diploma višje strokovne šole

    Diploma o pridobljeni visoki strokovni izobrazbi

    Univerzitetna diploma / magisterij / specializacija / doktorat

    Slovensko

    Vysvedčenie o maturitnej skúške

    Absolventský diplom

    Diplom o ukončení bakalárskeho štúdia (Bakalár)

    Diplom o ukončení vysokoškolského štúdia

    Bakalár (Bc.)

    Magister

    Magister/Inžinier

    ArtD.

    Suomi/Finland

    Ylioppilastutkinto tai peruskoulu + kolmen vuoden ammatillinen koulutus – Studentexamen eller grundskola + treårig yrkesinriktad utbildning

    (Betyg över avlagd yrkesexamen på andra stadiet)

    Todistus yhdistelmäopinnoista

    (Betyg över kombinationsstudier)

    Ammatillinen opistoasteen tutkinto – Yrkesexamen på institutnivå

    Kandidaatin tutkinto – Kandidatexamen/ Ammattikorkeakoulututkinto –

    Yrkeshögskoleexamen (min. 120 opintoviikkoa – studieveckor)

    Maisterin tutkinto – Magisterexamen /

    Ammattikorkeakoulututkinto –

    Yrkeshögskoleexamen (min. 160 opintoviikkoa – studieveckor)

    Tohtorin tutkinto (Doktorsexamen) joko 4 vuotta tai 2 vuotta lisensiaatin tutkinnon jälkeen – antingen 4 år eller 2 år efter licentiatexamen

    Lisensiaatti/Licentiat

    Sverige

    Slutbetyg från gymnasieskolan

    (3-årig gymnasial utbildning)

    Högskoleexamen (80 poäng)

    Högskoleexamen, 2 år, 120 högskolepoäng

    Yrkeshögskoleexamen/

    Kvalificerad yrkeshögskoleexamen, 1–3 år

    Kandidatexamen (akademisk examen omfattande minst 120 poäng, varav 60 poäng fördjupade studier i ett ämne + uppsats motsvarande 10 poäng)

    Meriter på grundnivå:

    Kandidatexamen, 3 år, 180 högskolepoäng (Bachelor)

    Magisterexamen (akademisk examen omfattande minst 160 poäng, varav 80 poäng fördjupade studier i ett ämne + uppsats motsvarande 20 poäng eller två uppsatser motsvarande 10 poäng vardera)

    Licentiatexamen

    Doktorsexamen

    Meriter på avancerad nivå:

    Magisterexamen, 1 år, 60 högskolepoäng

    Masterexamen, 2 år, 120 högskolepoäng

    Meriter på forskarnivå:

    Licentiatexamen, 2 år, 120 högskolepoäng

    Doktorsexamen, 4 år, 240 högskolepoäng

    United Kingdom

    General Certificate of Education Advanced level — 2 passes or equivalent (grades A to E)

    BTEC National Diploma

    General National Vocational Qualification (GNVQ), advanced level

    Advanced Vocational Certificate of Education, A level (VCE A level)

    Higher National Diploma/Certificate (BTEC)/SCOTVEC

    Diploma of Higher Education (DipHE)

    National Vocational Qualifications (NVQ)

    Scottish Vocational Qualifications (SVQ) level 4

    (Honours) Bachelor degree

    NB: Master’s degree in Scotland

    Honours Bachelor degree

    Master’s degree (MA, MB, MEng, MPhil, MSc)

    Doctorate

    A IV. MELLÉKLET vége, vissza a főszöveghez


    Top