Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62020TN0295

    T-295/20. sz. ügy: 2020. május 21-én benyújtott kereset – Aquind és társai kontra Bizottság

    HL C 247., 2020.7.27, p. 28–29 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    27.7.2020   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 247/28


    2020. május 21-én benyújtott kereset – Aquind és társai kontra Bizottság

    (T-295/20. sz. ügy)

    (2020/C 247/38)

    Az eljárás nyelve: angol

    Felek

    Felperesek: Aquind Ltd (Wallsend, Egyesült Királyság), Aquind SAS (Rouen, Franciaország), Aquind Energy (Luxembourg, Luxemburg) (képviselők: S. Goldberg solicitor, E. White ügyvéd, C. Davis és J. Bille solicitors)

    Alperes: Európai Bizottság

    Kérelmek

    A felperesek azt kérik, hogy a Törvényszék:

    semmisítse meg a megtámadott intézkedést, vagyis a felhatalmazáson alapuló rendelet azon részét, amely az AQUIND Interconnectort eltávolítja az uniós listáról;

    másodlagosan semmisítse meg a felhatalmazáson alapuló rendelet egészét, és

    az Európai Bizottságot kötelezze a felperesek részéről a jelen eljárással összefüggésben felmerült költségek viselésére.

    Jogalapok és fontosabb érvek

    Kereseti kérelmükben a felperesek azt kérik, hogy a Bíróság semmisítse meg a 347/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a közös érdekű projektek uniós listája tekintetében történő módosításáról szóló, 2019. október 31-i (EU) 2020/389 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendeletet. (1)

    Keresetük alátámasztása érdekében a felperesek hét jogalapra hivatkoznak.

    1.

    Az első, az AQUIND Interconnector uniós listáról való eltávolítása indokolásának hiányára alapított jogalap.

    A felhatalmazáson alapuló rendelet nem tesz eleget az indokolási kötelezettségnek, mivel egyáltalán nem tartalmazza az AQUIND Interconnector uniós listáról való eltávolításának indokait, illetve azokra vonatkozóan nem tartalmaz utalást, és a felperesekkel nem közölték az eltávolítás okait.

    2.

    A második, a 347/2013/EU rendelet (2) (a továbbiakban: TEN-E rendelet), eljárási és anyagi jogi követelményeinek, különösen pedig az 5. cikke (8) bekezdésének megsértésére alapított jogalap.

    A felhatalmazáson alapuló rendelet értelmében vett közös érdekű projektek listájának meghatározása nem felelt meg a TEN-E rendelet követelményeivel.

    3.

    A harmadik, az Energia Charta Egyezmény 10. cikke (1) bekezdésének megsértésére alapított jogalap.

    Az AQUIND Interconnector uniós listáról való eltávolítása, illetve ezen eltávolítás indokolásának elmulasztása sérti az Energia Charta Egyezmény 10. cikkének (1) bekezdésében meghatározott, a befektetések tekintetében stabil, méltányos és átlátható feltételek, illetve tisztességes és méltányos elbánás biztosítására vonatkozó kötelezettségeket.

    4.

    A negyedik, az Európai Unió Alapjogi Chartájának 41. cikke értelmében vett megfelelő ügyintézéshez való jog megsértésére alapított jogalap.

    Az AQUIND Interconnector uniós listáról való, az Alapjogi Charta 41. cikkét sértő eltávolítása nem pártatlan módon történt, és a felperesek nem élhettek a meghallgatáshoz való jogukkal a felhatalmazáson alapuló rendelet elfogadását megelőzően.

    5.

    Az ötödik, az egyenlő bánásmód uniós jogi elvének megsértésére alapított jogalap.

    Az AQUIND Interconnectorral szemben az egyenlő bánásmód uniós jogi elvét sértő módon eltérő és tisztességtelen bánásmódot alkalmaztak a hasonló jellegű, felvételre javasolt, közös érdekű projektekhez képest, anélkül hogy az eltérő bánásmód objektíve igazolható lenne.

    6.

    A hatodik, az arányosság uniós jogi elvének megsértésére alapított jogalap.

    Aránytalan az AQUIND Interconnector mint a fejlesztés szakaszában lévő, fennálló közös érdekű projekt uniós listáról történő egyszerű eltávolítása anélkül, hogy azt hasonló projektekkel részletesen összehasonlították volna, és hogy a felperesek számára biztosították volna az esetleges problémák orvoslásának lehetőséget.

    7.

    A hetedik, a jogbiztonság és a bizalomvédelem uniós jogi elveinek megsértésére alapított jogalap.

    A megtámadott intézkedés sérti a felperesek arra irányuló jogos bizalmát, hogy felveszik őket az uniós listára, és hogy a közös érdekű projektek uniós listáját a TEN-E rendelet célkitűzéseivel és az abban meghatározott kötelezettségekkel, valamint az egyéb alkalmazandó jogi követelményekkel összhangban állítják fel.


    (1)  HL 2020. L 74., 1. o.

    (2)  A transzeurópai energiaipari infrastruktúrára vonatkozó iránymutatásokról és az 1364/2006/EK határozat hatályon kívül helyezéséről, valamint a 713/2009/EK, a 714/2009/EK és a 715/2009/EK rendelet módosításáról szóló, 2013. április 17-i 347/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (HL 2013. L 115., 39. o.; helyesbítések: HL 2014. L 283., 81. o.; HL 2018. L 167., 37. o.).


    Top