EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62011CN0517

C-517/11. sz. ügy: 2011. október 7-én benyújtott kereset — Európai Bizottság kontra Görög Köztársaság

HL C 362., 2011.12.10, p. 14–15 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

10.12.2011   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 362/14


2011. október 7-én benyújtott kereset — Európai Bizottság kontra Görög Köztársaság

(C-517/11. sz. ügy)

2011/C 362/21

Az eljárás nyelve: görög

Felek

Felperes: Európai Bizottság (képviselők: M. Patakia, I. Chatzigiannis és S. Petrova)

Alperes: Görög Köztársaság

Kereseti kérelmek

A Bíróság állapítsa meg, hogy a Görög Köztársaság

mivel nem fogadta el a természetes élőhelyek és olyan fajok élőhelyei károsodásának megakadályozásához szükséges valamennyi intézkedést, amely élőhelyek céljára az 1220009. sz. különleges védelmi területet (KVT) kijelölték, és különösen mivel nem fogadta el a jogellenes fúrások megszüntetésével, az öntözéssel, az ipari hulladék kibocsátásával, a Koroneia-Volvi és Makedonikon Tempon tavak körüli nemzeti park kezelési tervével és integrált megfigyelési programjával kapcsolatos tevékenységek végrehajtásához szükséges valamennyi intézkedést, nem teljesítette a természetes élőhelyek, valamint a vadon élő állatok és növények védelméről szóló, 1992. május 21-i 92/43/EGK tanácsi irányelv 6. cikkének — az ugyanezen irányelv 7. cikkével együttesen értelmezett — (2) bekezdéséből eredő kötelezettségeit;

azzal, hogy Langada agglomerációja tekintetében nem fejezte be a települési szennyvízgyűjtő- és szennyvízkezelő-rendszert, nem teljesítette a települési szennyvíz kezeléséről szóló, 1991. május 21-i 91/271/EGK tanácsi irányelv 3. cikkéből, valamint 4. cikkének (1) és (3) bekezdéséből eredő kötelezettségeit,

a Görög Köztársaságot kötelezze a költségek viselésére.

Jogalapok és fontosabb érvek

1.

Az azonosított kötelezettségszegés a Koroneia-tónak (Thesszaloniki tartomány) számos környezetkárosító intézkedésnek, valamint a Görög Köztársaság által az említett tó védelme céljából elfogadott szabályozási keret alkalmazása hiányának betudható károsodására és szennyezésére vonatkozik.

2.

A görög hatóságok — annak érdekében, hogy megfeleljenek az uniós környezetvédelmi szabályozásnak — a levegő védelmére szolgáló rendszert (6919/2004. sz. együttes miniszteri rendelet), a tó vize szennyezésének csökkentésére irányuló különleges programot (35308/1838/2005. sz. együttes miniszteri rendelet), valamint a nitrátok okozta szennyezettséggel szembeni intézkedési projektet (16175/824/2006. sz. együttes miniszteri rendelet) fogadtak el, és a tartomány által kidolgozott főterv (a továbbiakban: főterv) keretében a tó korszerűsítéséhez szükséges 21 intézkedést hagytak jóvá. Ugyanakkor biztosították ezen intézkedéseknek az uniós alapokból (lásd többek között az infrastruktúrán folytatott munkálatokat finanszírozó, a kohéziós alapról szóló, 2005. december 19-i C(2005) 5779 határozatot), egyebekben pedig nemzeti pénzeszközökkel történő finanszírozását.

3.

A Bizottság mindazonáltal úgy véli, hogy a görög hatóságok alapvetően továbbra sem léptetik hatályba a vonatkozó szabályozási keretet. A tó károsodásának problémája még mindig megoldatlan, a 21 intézkedés közül pedig még mindig vannak olyanok, amelyek végrehajtása (ami az uniós finanszírozáshoz való hozzáférés elengedhetetlen feltétele) következésképpen késlekedik. Az előirányzott intézkedések alkalmazásával kapcsolatos előrehaladás hiányára figyelemmel a Bizottság úgy határozott, hogy keresetet nyújt be a Bírósághoz.

4.

A Bizottság különösen úgy véli, hogy megsértették a 92/43/EGK irányelv 6. cikkének — az ugyanezen irányelv 7. cikkével együttesen értelmezett — (2) bekezdését, amelynek célja a különleges természetmegőrzési területeken a természetes élőhelyek és a fajok élőhelyei károsodásának és olyan megzavarásának megakadályozása, amelyek hatással lehetnek azon fajokra, amelyek tekintetében a területeket kijelölték, továbbá amelyek hatással lehetnek a vadon élő madarak védelmére.

5.

A Bizottság értékelése szerint Görögország nem fogadta el az általa kidolgozott és a fent említett rendelkezések célkitűzéseinek eléréséhez szükségesnek tartott valamennyi tevékenység végrehajtását szolgáló intézkedéseket.

6.

Különösen,

nem szüntették meg véglegesen azokat a jogellenes fúrásokat, amelyeket maguk a görög hatóságok tartottak szükségesnek a tó korszerűsítéséhez;

még nem történt meg az öntözés fenntartható szintre történő korlátozása, ami annak tudható be, hogy a görög hatóságok nem nyújtották még be az előírt intézkedések elfogadását igazoló bizonyítékokat;

még nem került sor a közös öntözési hálózatokra és a Koroneia-tó talajvízszintjének növelésére irányuló építési munkálatok tekintetében tanulmány lefolytatására, ugyanakkor pedig nem valósult meg az ipari hulladék kibocsátása, mivel úgy tűnik, hogy még nem írták alá az erjesztésre szolgáló tómeder építési munkálataira vonatkozó szerződést. Ezenfelül, négy, szennyezést kibocsátó üzem továbbra is jogellenesen működik;

még nem hagyták jóvá a Koroneia-Volvi és a Makedonikon Tempon tavak körüli nemzeti park kezelésével és integrált megfigyelési programjával foglalkozó projektet.

7.

A Bizottság ezenfelül úgy véli, hogy megsértették a települési szennyvíz-kibocsátásról és a szennyvízgyűjtő rendszerekről szóló 91/271/EGK irányelv 3. és 4. cikkét. Ami ugyanis a — lakossági és ipari szennyvíz-kibocsátás fogadására alkalmas egységből és a biológiai kezelés működtetéséből álló — langadai gyűjtőrendszer megépítését illeti, a görög hatóságok nem közölték a Bizottsággal a munkálatok előírt első szakaszának elvégzését, ami pedig — befejezése esetén — Langada város lakosságának 50 %-át szolgálná. Mindenesetre még mindig a tanulmányozás szakaszában van a langadai szennyvízcsatorna második szakasza, amely — befejezése esetén — Langada város lakosságának 100 %-át szolgálná.

8.

Végül, ami a települési szennyvíz második szintű kezelését illeti, úgy tűnik, hogy az erre vonatkozó szerződést még nem írták alá abban az időpontban, amikor a görög hatóságok válaszoltak az indokolással ellátott véleményre.


Top