Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52024DC0188

    A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, A TANÁCSNAK, AZ EURÓPAI GAZDASÁGI ÉS SZOCIÁLIS BIZOTTSÁGNAK ÉS A RÉGIÓK BIZOTTSÁGÁNAK A gyermekek érdekeinek elsődlegessége: az integrált gyermekvédelmi rendszerekről szóló bizottsági ajánlást kísérő közlemény

    COM/2024/188 final

    Brüsszel, 2024.4.23.

    COM(2024) 188 final

    A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, A TANÁCSNAK, AZ EURÓPAI GAZDASÁGI ÉS SZOCIÁLIS BIZOTTSÁGNAK ÉS A RÉGIÓK BIZOTTSÁGÁNAK

    A gyermekek érdekeinek elsődlegessége: az integrált gyermekvédelmi rendszerekről szóló bizottsági ajánlást kísérő közlemény


    „A gyerekeknek több lehetőséget kellene biztosítani arra, hogy hallassák hangjukat – ez más gyerekeket is arra bátorítana, hogy ne titkolják el a problémáikat.” (Egy litván gyerek hozzászólása 1 ) 

    A GYERMEKEK EURÓPÁBAN BELÜLI ÉS AZON KÍVÜLI VÉDELME UNIÓS PRIORITÁS

    Az elmúlt évtizedekben az Európai Unióban és világszerte sok tekintetben javult a gyermekek élete. Ez a nagyobb jólétnek, a jobb egészségügyi ellátásnak és az oktatásban való szélesebb körű részvételnek is köszönhető. A világ gyors változásaira reagálva felléptünk azokkal a káros hatásokkal szemben, amely a világjárvány, az egyenlőtlenségek, a megkülönböztetés, a konfliktusok vagy az éghajlatváltozás miatt vagy a virtuális világban érik a gyermekeket, hogy továbbra is fenntartsuk és tovább erősítsük a gyermekek jogait és életminőségét az EU-ban és azon kívül. Az EU, európai és nemzetközi partnerei, valamint a civil társadalmi szervezetek együttműködtek azon elv jegyében, hogy egyetlen gyermek sem hagyható figyelmen kívül a zöld és digitális átállással, illetve a demográfiai átalakulással összefüggésben jelentkező kihívások kezelése és az ezekkel kapcsolatos lehetőségek kiaknázása során.

    Az elmúlt években a Bizottság szilárd és átfogó jogi, szakpolitikai és támogatási keretet hozott létre, amely egyértelmű kötelezettségvállalásokat tartalmaz a gyermekek jogai védelmének, előmozdításának és érvényesítésének megerősítésére, különösen az átfogó uniós gyermekjogi stratégia 2 (a továbbiakban: az uniós stratégia) és az európai gyermekgarancia 3 2021. márciusi elfogadása révén. Az uniós stratégia keretében a tagállamokkal együtt számos intézkedést hajt végre, például a gyermekek online és offline szexuális bántalmazása és kizsákmányolása elleni intézkedéseket 4 , valamint a gyermekszegénység enyhítésére és a rászoruló gyermekek – ezen belül a fogyatékossággal élő, illetve a kisebbségi és migráns hátterű gyermekek – társadalmi-gazdasági kirekesztésének kezelésére irányuló intézkedéseket. Intézkedések születtek érdekében is, hogy az igazságszolgáltatási rendszerek jobban igazodjanak a gyermekek – mint áldozatok, gyanúsítottak, vádlottak vagy elítéltek, tanúk vagy a bírósági eljárásokban részt vevő egyéb felek – szükségleteihez. Ezen túlmenően a Bizottság intézkedéseket dolgozott ki a gyermekek mentális egészségének és jóllétének javítására. Az uniós stratégia egyik meghatározó eleme volt a gyermekek érdemi részvétele és a velük folytatott konzultáció – többek között a gyermekrészvételi platform 5 keretében –, ami az EU-ban és azon kívül is elismert gyakorlattá kezd válni.

    Az uniós stratégia erőteljes külső dimenzióval is rendelkezik, mivel az EU világszerte fokozza a gyermekjogok globális előmozdítására, védelmére, érvényesítésére és tiszteletben tartására irányuló munkáját, hogy felszámolja a gyermekmunkát, fellépjen a gyermekházasság ellen, jelentős beruházásokat eszközöljön az oktatásba világszerte, valamint védelmet biztosítson az erőszak, a visszaélés és az elhanyagolás minden formájával szemben, humanitárius összefüggésben is. Az EU a külső tevékenységére vonatkozó ifjúsági cselekvési terv 6 révén globális szinten is ösztönzi a gyermekek és a fiatalok részvételét. Folyamatban van a gyermekek és a fegyveres konfliktusok kapcsolatáról szóló EU-iránymutatás 7 felülvizsgálata, melynek célja a fegyveres konfliktusokban érintett gyermekekkel szembeni káros gyakorlatok megelőzése, az azokkal szembeni fellépés és azok felszámolása.

    Bár jelentős előrelépés történt, a gyermekekkel szembeni erőszak továbbra is számos szinten kihívást jelent mind az EU-n belül, mind azon kívül. Erkölcsi és jogi kötelességünk a gyermekekkel szembeni erőszak valamennyi formájának felszámolása, többek között az integrált gyermekvédelmi rendszerek fejlesztése és megerősítése révén. Ez egyúttal stratégiai befektetés is a társadalmaink jövőjébe.

    A GYERMEKEK VÉDELME: KÖTELESSÉG ÉS STRATÉGIAI TÁRSADALMI BEFEKTETÉS

    Az erőszak számos formát ölthet: idetartozik a fizikai vagy lelki erőszak, testi sértés vagy bántalmazás, elhanyagolás vagy gondatlan bánásmód, rossz bánásmód vagy kizsákmányolás minden formája, beleértve a szexuális bántalmazást is, történjen az fizikailag, vagy online, a virtuális világban. Az erőszak magában foglalja a kapcsolati erőszakot, az emberkereskedelmet, a szexuális erőszakot, a nemi alapú erőszakot – beleértve a női nemi szervek megcsonkítását – és a gyermekházasságot, valamint a megfélemlítés és a testi fenyítés valamennyi formáját. A gyermekek emellett hátrányos megkülönböztetésnek és intoleranciának is ki vannak téve, a digitális térben is 8 . 2021-ben az Unióban 114 gyermek vált szándékos emberölés áldozatává 9 . Becslések szerint Európában a gyermekek 20 %-át éri valamilyen formájú szexuális bántalmazás gyermekkorában 10 . A nők elleni erőszakról szóló közelmúltbeli felmérésben nemzeti szinten a felnőtt nők 13,7 %-a számolt be arról, hogy gyermekkorában szexuális erőszak érte 11 , bár arányuk még ennél is magasabb lehet, mivel sajnos kevesebb ilyen esetre derül fény, mint amennyi megtörténik. Becslések szerint EU-szerte 190 000 lány van kitéve a nemi szervek megcsonkítása veszélyének 12 . Az öngyilkosság a második leggyakoribb halálok a 15 és19 év közötti fiatalok körében 13 . A különböző tagállamokban 13 % és 29 % között mozog azoknak a 15 éveseknek az aránya, akik arról számolnak be, hogy gyakran bántalmazzák őket 14 . 

    A gyermekekkel szembeni erőszak a becslések szerint akár a globális GDP 8 %-ának, azaz mintegy 6,5 billió EUR-nak megfelelő gazdasági költséget is okozhat, mivel lassítja a gazdasági fejlődést, növeli a társadalmi-gazdasági egyenlőtlenségeket, elfojtja a gazdasági növekedést és csökkenti az egy főre jutó jövedelmet 15 . A kisgyermekkori programokba való beruházással az eredeti beruházásnál legalább négyszer nagyobb megtérülés érhető el 16 . A becslések szerint Európában évente 54,2 milliárd EUR-t tesz ki a gyermekek és fiatalok mentális zavarai miatti humántőke-veszteség 17 . A gyermekkori társadalmi-gazdasági hátrány ezenkívül nagy költséget jelent a társadalmak számára: az EU-ban átlagosan a GDP 3,4 %-ának felel meg 18 . A gyermekvédelembe és az erőszak megelőzésébe való beruházás ezért magas gazdasági megtérülést és hosszú távú költségmegtakarítást is eredményez.

    A gyerekek maguk is kérik, hogy vállalhassanak nagyobb társadalmi szerepet, és módjukban álljon megosztani gondolataikat az őket érintő ügyekben és az életükkel kapcsolatban. Saját jogokkal rendelkeznek, és a változás előmozdítóiként lépnek fel itt és most – egyértelműen sürgetik, hogy a felnőttek tegyenek olyan lépéseket, amelyek figyelembe veszik a szükségleteiket. Az őket érintő ügyekben szakértőként a gyermekek jogosan követelik, hogy „Semmit rólunk nélkülünk!”. A gyermek jogairól szóló ENSZ-egyezmény (a továbbiakban: ENSZ-egyezmény) 12. cikkével és az Európai Unió Alapjogi Chartájával (a továbbiakban: Charta) összhangban a gyermekek véleménye és szükségletei központi szerepet játszanak az integrált gyermekvédelmi rendszerekről szóló ajánlásban. Az új uniós gyermekrészvételi platform keretében több mint 1 000 gyermek véleményét kérték ki arról, hogy milyen védelemre van szükségük.

    INTEGRÁLT GYERMEKVÉDELMI RENDSZREK KIÉPÍTÉSE

    A gyermekeknek az erőszak minden formájával szembeni védelme az EU egyik fő célkitűzése, amely szervesen kapcsolódik az erőszak megelőzéséhez, a gyermekek jóllétének és jogaik tiszteletben tartásának biztosításához. Az Európai Unióról szóló szerződés (EUSZ) 3. cikkének (3) bekezdése előírja az Unió számára a gyermekek jogainak előmozdítását és védelmét. A Charta 24. cikke megállapítja, hogy a gyermekeknek joguk van a jóllétükhöz szükséges védelemhez és gondoskodáshoz, valamint hogy a hatóságok és a magánintézmények gyermekekkel kapcsolatos tevékenységében a gyermek mindenek fölött álló érdekének kell az elsődleges szempontnak lennie. A gyermekvédelem az ENSZ-egyezménynek és a 2030-ig tartó időszakra vonatkozó fenntartható fejlődési menetrendnek is kulcsfontosságú célkitűzése, hogy minden gyermek félelemtől, elhanyagolástól, bántalmazástól és kizsákmányolástól mentesen élhessen. További sürgős lépésekre van szükség, látván a megdöbbentő statisztikákat és bizonyítékokat, amelyek arról tanúskodnak, hogy Unió-szerte mennyire széles körű a gyermekekkel szembeni bántalmazás, erőszak és elhanyagolás, ideértve a világ járványból eredő káros hatásokkal, az Ukrajna elleni agressziós háború következményeivel és a globális fegyveres konfliktusok fokozódásával kapcsolatos eseteket is.

    A Bizottság ezért ajánlást 19 terjeszt elő a tagállamok számára, hogy fejlesszék tovább és erősítsék meg gyermekvédelmi rendszereiket annak érdekében, hogy azok integráltabbá váljanak, és jobban kielégítsék a gyermekeknek az erőszak bármely formájával szembeni védelem iránti szükségleteit, és előmozdítsák a gyermekvédelmet mint globális uniós prioritást. 

    A gyermekvédelem össztársadalmi és ágazatokon átívelő kérdés. A gyermekvédelemért való felelősség számos szereplő – hatóságok, magánszereplők, nemzetközi és civil társadalmi szervezetek – között oszlik meg. A tagállamok rendelkezésére álló, és uniós szinten (jogszabályok, szakpolitikák és finanszírozás formájában), illetve a kormányzás valamennyi szintjén elérhető eszközök széles köre hozzájárulhat ahhoz, hogy a gyermekvédelmi rendszerek integráltabbá és szilárdabbá váljanak. A tagállamokban koordinációs mechanizmusokat kell kialakítani annak érdekében, hogy biztosítani lehessen a hatékony multidiszciplináris reagálást a minisztériumok vagy a hatáskörök különböző szintjei között. Alapvető fontosságú, hogy minden szereplőnek egyértelműen meghatározott szerepköre legyen, és biztosítsák a szoros koordinációt. Az emberi és pénzügyi erőforrások rendelkezésre állása és összehangolása szintén kihívást jelent. Mindezek alapján egyértelmű, hogy hatékonyabb és integráltabb gyermekvédelmi rendszerekre van szükség.

    A gyermekvédelem össztársadalmi megközelítése kézzelfogható és stratégiai, hosszú távú befektetés, többek között a „hosszú élet jellemezte társadalom” jelenleg zajló kialakulásával összefüggésben. Jelentősen hozzá fog járulni a méltányosabb, egyenlőbb és igazságosabb társadalmakhoz, amelyeket a jelen és a jövő nemzedékeinek érdekeit szolgáló, nemzedékek közötti méltányosság és szolidaritás támaszt alá.

    Az Európai Parlament 20 , a Tanács 21 és a Régiók Európai Bizottsága 22 felkéréseire reagálva a tagállamoknak szóló bizottsági ajánlás megerősíti a Bizottság elkötelezettségét a gyermekvédelem EU-n belüli és kívüli megerősítése mellett. Támogatja és ösztönzi a tagállamok arra irányuló lépéseit, hogy a bevált gyakorlatok alapján, és a jogszabályok, szakpolitikai intézkedések és finanszírozás formájában rendelkezésre álló uniós eszközöket felhasználva értékeljék, erősítsék meg és integrálják gyermekvédelmi rendszereiket. Az Európai Bizottság felkéri továbbá az Európai Parlamentet és a Tanácsot, hogy jövőbeli tanácskozásaik során vegyék figyelembe ezt az ajánlást, a Régiók Bizottságát és az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságot pedig arra, hogy mozdítsák elő a helyi és regionális önkormányzatokkal és a civil társadalommal folytatott párbeszédet. Mindezen intézkedések során mindvégig a gyermek mindenek felett álló érdekének kell az elsődleges szempontnak lennie.

    (1)    Az uniós gyermekrészvételi platform konzultációján megosztott vélemény.
    (2)    COM(2021) 142 final .
    (3)    A Tanács (EU) 2021/1004 ajánlása (2021. június 14.) az európai gyermekgarancia létrehozásáról (HL L 223., 2021.6.22.).
    (4)    Az Európai Parlament és a Tanács 2011/93/EU irányelve ( 2011. december 13. ) a gyermekek szexuális bántalmazása, szexuális kizsákmányolása és a gyermekpornográfia elleni küzdelemről, valamint a 2004/68/IB tanácsi kerethatározat felváltásáról (a gyermekek szexuális bántalmazásáról szóló irányelv) (( HL L 335., 2011.12.17. ); a gyermekek szexuális bántalmazásáról szóló irányelvre, ezen belül annak átdolgozására irányuló javaslat, COM(2024) 60 final; a gyermekbarát internetre (BIK+) vonatkozó új európai stratégia, (COM(2022) 212 final); a gyermekek szexuális bántalmazásának megelőzésére és az ellene folytatott küzdelemre vonatkozó szabályok megállapításáról szóló rendeletre irányuló javaslat, COM(2022) 209 final.
    (5)     Uniós gyermekrészvételi platform .
    (6)    JOIN(2022) 53 final.
    (7)     EU-iránymutatás a gyermekek és a fegyveres konfliktusok kapcsolatáról .
    (8)    Az erre vonatkozó bizonyítékokat a kísérő bizottsági szolgálati munkadokumentum (SWD(2024) 98 final) ismerteti.
    (9)    Eurostat, Intentional homicide victims by age and sex – number and rate for the relevant sex and age groups (A szándékos emberölés áldozatai életkor és nem szerint – szám és arány az érintett nem- és korcsoportok tekintetében) , 2021.
    (10)     Az Európa Tanács emberi jogi csatornája .
    (11)    Eurostat, EU survey on gender-based violence against women and other forms of inter-personal violence (EU-GBV) (Uniós felmérés a nőkkel szembeni nemi alapú erőszakról és a személyek közötti erőszak egyéb formáiról (EU-GBV)) , 2022.
    (12)     Zéró tolerancia a női nemi szervek megcsonkításával szemben (europa.eu) .
    (13)    UNICEF, The State of the World’s Children 2021: On My Mind – Promoting, protecting and caring for children’s mental health, Regional brief: Europe (A világ gyermekeinek helyzete 2021-ben – A gyermekek mentális egészségének előmozdítása, védelme és gondozása, Regionális tájékoztató: Európa) , 2021.
    (14)     The twin challenges of equity and excellence in basic skills in the EU, An EU comparative analysis of the PISA 2022 results (A méltányosság és a kiválóság kettős kihívása az alapkészségek terén az EU-ban, A 2022-es PISA-felmérés eredményeinek uniós összehasonlító elemzése) – Az EU Kiadóhivatala (europa.eu) , 2024.
    (15)     The Violence-Prevention Dividend, Why Preventing Violence against Children Makes Economic Sense (Az erőszakmegelőzés haszna – Milyen gazdasági jelentősége van a gyermekekkel szembeni erőszak megakadályozásának?) , 2022.
    (16)    The Center for High Impact Philanthropy, High Return on Investment (ROI) (Magas megtérülés) , 2015.
    (17)    UNICEF Report on the State of the World’s Children 2021, Europe regional brief (Az UNICEF 2021. évi jelentése a világ gyermekeinek helyzetéről, Regionális tájékoztató: Európa).
    (18)    C. Clarke, et al. (2022), The economic costs of childhood socio-economic disadvantage in European OECD countries (A gyermekkori társadalmi-gazdasági hátrány gazdasági költségei az európai OECD-országokban) , OECD Papers on Well-being and Inequalities, No. 9 (OECD-tanulmányok a jóllétről és az egyenlőtlenségről, 9. sz.), OECD Publishing.
    (19)    A hivatkozásokat lásd az integrált gyermekvédelmi rendszerekről szóló ajánlásban (COM(2024) 2682 final), annak a gyermekvédelmi rendszerekre vonatkozó legfontosabb uniós vívmányokról, főbb szakpolitikai dokumentumokról és finanszírozásról szóló mellékletében, valamint az azt alátámasztó bizottsági szolgálati munkadokumentumban (SWD(2024) 98 final).
    (20)    Az Európai Parlament 2021. március 11-i állásfoglalása a gyermekek jogairól az EU gyermekjogi stratégiája tekintetében ( 2021/2523(RSP) ).
    (21)    A Tanács következtetései (2022. június 9.) az EU gyermekjogi stratégiájáról ( 10024/22 ).
    (22)      A Régiók Európai Bizottságának a 2024. április 17–18-i plenáris ülésen elfogadott véleménye: „A helyi és regionális önkormányzatok szerepének erősítése az integrált gyermekvédelmi rendszerekben”. Lásd:  A vélemény adatlapja (europa.eu) . 
    Top

    Brüsszel, 2024.4.23.

    COM(2024) 188 final

    MELLÉKLET

    a következőhöz:

    A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának

    A gyermek mindenek felett álló érdeke: az integrált gyermekvédelmi rendszerekről szóló bizottsági ajánlást kísérő közlemény


    MELLÉKLET

    A gyermekvédelmi rendszerekre vonatkozó legfontosabb uniós vívmányok, főbb szakpolitikai dokumentumok és finanszírozás

    Ez a dokumentum áttekintést nyújt 1 a gyermekvédelmi rendszerekkel kapcsolatos uniós jogi aktusokról, uniós szakpolitikákról és pénzügyi eszközökről.

    Valamennyi jogi és szakpolitikai dokumentum hiperlinkként is szerepel.

    1.Elsődleges jog

    Az Európai Unióról szóló szerződés (2016/C202/13) – különösen annak 3. cikke (3) és (5) bekezdése

    Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (2016/C202/47) – különösen a 9. cikk (a társadalmi kirekesztés elleni küzdelem, az oktatás, a képzés és az emberi egészség védelmének magas szintje), a 10. cikk (a megkülönböztetés tilalma), a 79. cikk (migráció), a 81. cikk (igazságügyi együttműködés polgári ügyekben), a 82. és 83. cikk (igazságügyi együttműködés büntetőügyekben) és második része („A megkülönböztetés tilalma és az uniós polgárság”)

    Az Európai Unió Alapjogi Chartája (2016/C202/389) – különösen a 24. cikk (a gyermekek jogai), valamint a 7. cikk (a családi élethez való jog), a 8. cikk (a személyes adatok védelme), a 14. cikk (az oktatáshoz való jog), a 21. cikk (a megkülönböztetés tilalma), a 32. cikk (a gyermekmunka tilalma) és a 33. cikk (a család és a munka)

    2.A gyermek jogaival kapcsolatos horizontális szakpolitikai dokumentumok

    A Bizottság közleménye – Az EU gyermekjogi stratégiája (COM(2021) 142 final)

    A Bizottság közleménye – Az EU gyermekjogi ütemterve (COM(2011) 60 végleges)

    A Bizottság közleménye – Az EU gyermekjogi stratégiája felé (COM(2006) 367 végleges)

    A Tanács következtetései az EU gyermekjogi stratégiájáról (10024/22)

    Az Európai Parlament állásfoglalása a gyermekek jogairól az EU gyermekjogi stratégiája tekintetében (2021/2523(RSP))

    3.A gyermek középpontba helyezése

    3.1.Inkluzív gyermekvédelmi rendszerek

    3.1.1.Társadalmi befogadás

    A Bizottság ajánlása a szociális jogok európai pilléréről (2017/761/EU) 

    A Bizottság ajánlása –  Beruházások a gyermekek érdekében:   a hátrányos helyzetből való kitörés (2013/112/EU)

    A Bizottság közleménye – Cselekvési terv a szociális jogok európai pillérének megvalósítására (COM(2021) 102 final)

    A Bizottság közleménye a szociális jogok európai pillérének létrehozásáról (COM(2017) 250 final)

    A szociális jogok európai pillérének kihirdetéséről szóló intézményközi nyilatkozat (2017/C 428/09)

    3.1.2.Faji vagy etnikai származás, beleértve a romákat is

    A Tanács kerethatározata a rasszizmus és az idegengyűlölet egyes formái és megnyilvánulásai elleni, büntetőjogi eszközökkel történő küzdelemről (2008/913/IB)

    A Tanács ajánlása a romák egyenlőségéről, társadalmi befogadásáról és részvételéről (2021/C 93/01)

    A Bizottság közleménye az antiszemitizmus elleni küzdelemre és a zsidó élet előmozdítására vonatkozó európai uniós stratégiáról (2021–2030) (COM(2021) 615 final)

    A Bizottság közleménye – Egyenlőségközpontú Unió:   Az EU rasszizmus elleni cselekvési terve a 2020–2025-ös időszakra (COM(2020) 565 final)

    A Bizottság közleménye – Egyenlőségközpontú Unió:   a romák egyenlőségének, társadalmi befogadásának és részvételének előmozdítását célzó uniós stratégiai keretrendszer (COM(2020) 620 final)

    3.1.3.Fogyatékosságok

    A Bizottság közleménye – Egyenlőségközpontú Unió:   Stratégia a fogyatékossággal élő személyek jogainak érvényre juttatásáért (2021–2030) (COM(2021) 101 final)

    A Tanács határozata a fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló ENSZ-egyezménynek az Európai Közösség által történő megkötéséről (2010/48/EK)

    3.1.4.LMBTIQ

    A Bizottság közleménye – Egyenlőségközpontú Unió:   az LMBTIQ-személyek egyenlőségéről szóló stratégia (2020–2025) (COM(2020) 698 final)

    3.1.5.Nemek közötti egyenlőség

    A Bizottság közleménye – Egyenlőségközpontú Unió:   a 2020-2025 közötti időszakra szóló nemi esélyegyenlőségi stratégia (COM(2020) 152 final)

    3.1.6.Ifjúság

    A Tanács következtetései az EU ifjúsági stratégiájának végrehajtásáról (2019–2021) (14427/21)

    A Tanács állásfoglalása az ifjúságpolitika terén folytatott európai együttműködés keretéről:   A 2019 és 2027 közötti időszakra szóló uniós ifjúsági stratégia (2018/C456/01)

    3.1.7.Nincs helye a gyűlöletnek

    Közös közlemény az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak – Nincs helye a gyűlöletnek: európai összefogás a gyűlölet ellen (JOIN(2023) 51 final)

    3.2.A gyermekek biztonsági szükségletei fizikai környezetben és az interneten

    3.2.1.Biztonság fizikai környezetben

    Rendelet az általános termékbiztonságról, az 1025/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet és az (EU) 2020/1828 európai parlamenti és tanácsi irányelv módosításáról, valamint a 2001/95/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv és a 87/357/EGK tanácsi irányelv hatályon kívül helyezéséről ((EU) 2023/988)

    Rendelet a fogyasztóvédelmi jogszabályok végrehajtásáért felelős nemzeti hatóságok közötti együttműködésről és a 2006/2004/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről ((EU) 2017/2394) 

    Rendelet a mezőgazdasági termékpiacok közös szervezésével kapcsolatos egyes támogatások és visszatérítések megállapítására vonatkozó intézkedések meghatározásáról (1370/2013/EU)

    Rendelet a mezőgazdasági termékpiacok közös szervezésének létrehozásáról (1308/2013/EU)

    Irányelv a fogyasztók kollektív érdekeinek védelmére irányuló képviseleti keresetekről és a 2009/22/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről ((EU) 2020/1828) 

    Irányelv a 93/13/EGK tanácsi irányelvnek, valamint a 98/6/EK, a 2005/29/EK és a 2011/83/EU irányelvnek az uniós fogyasztóvédelmi szabályok hatékonyabb végrehajtása és korszerűsítése tekintetében történő módosításáról ((EU) 2019/2161) 

    Irányelv a fogyasztói jogviták alternatív rendezéséről, valamint a 2006/2004/EK rendelet és a 2009/22/EK irányelv módosításáról (2013/11/EU)

    Irányelv a fogyasztók jogairól, a 93/13/EGK tanácsi irányelv és az 1999/44/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv módosításáról, valamint a 85/577/EGK tanácsi irányelv és a 97/7/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv hatályon kívül helyezéséről (2011/83/EU)

    Irányelv a belső piacon az üzleti vállalkozások fogyasztókkal szemben folytatott tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatairól, valamint a 84/450/EGK tanácsi irányelv, a 97/7/EK, a 98/27/EK és a 2002/65/EK irányelvek, valamint a 2006/2004/EK rendelet módosításáról (2005/29/EK)

    Irányelv az általános termékbiztonságról (2001/95/EK) 

    A Tanács irányelve a fogyasztókkal kötött szerződésekben alkalmazott tisztességtelen feltételekről (93/13/EGK) 

    A Tanács ajánlása a dohányfüstmentes környezetről (2009/C 296/02)

    A Bizottság közleménye – A „termelőtől a fogyasztóig” stratégia a méltányos, egészséges és környezetbarát élelmiszerrendszerért (COM(2020) 381 final)

    A Bizottság közleménye – Hosszú távú jövőkép az EU vidéki területei számára – Az erősebb, összekapcsolt, reziliens és virágzó vidéki területek 2040-ig történő megvalósítása felé (COM(2021) 345 final)

    A Bizottság közleménye – Új fogyasztóügyi stratégia – A fogyasztói reziliencia erősítése a fenntartható helyreállítás érdekében (COM(2020) 696 final)

    A Bizottság közleménye – Iránymutatás a belső piacon az üzleti vállalkozások fogyasztókkal szemben folytatott tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatairól szóló 2005/29/EK irányelv értelmezéséhez és alkalmazásához (2021/C 526/01)

    A Bizottság közleménye a fogyasztók jogairól szóló 2011/83/EU irányelv értelmezésére és alkalmazására vonatkozó iránymutatásról (2021/C 525/01)

    A Bizottság közleménye a fogyasztókkal kötött szerződésekben alkalmazott tisztességtelen feltételekről szóló 93/13/EGK tanácsi irányelv értelmezésére és alkalmazására vonatkozó iránymutatásról (2019/C 323/04)

    A jogellenes online gyűlöletbeszéd felszámolására vonatkozó magatartási kódex (2016)

    3.2.2.Online biztonság

    Rendelet a digitális szolgáltatások egységes piacáról ((EU) 2022/2065)

    Rendelet a 2002/58/EK irányelv bizonyos rendelkezéseitől a technológiáknak a számfüggetlen személyközi hírközlési szolgáltatásokat nyújtó szolgáltatók által a gyermekek online szexuális bántalmazása elleni küzdelem céljából a személyes és egyéb adatok kezelésére történő használata tekintetében való ideiglenes eltérésről ((EU) 2021/1232) 

    Rendelet a természetes személyeknek a személyes adatok uniós intézmények, szervek, hivatalok és ügynökségek általi kezelése tekintetében való védelméről és az ilyen adatok szabad áramlásáról, valamint a 45/2001/EK rendelet és az 1247/2002/EK határozat hatályon kívül helyezéséről ((EU) 2018/1725) 

    Rendelet a természetes személyeknek a személyes adatok kezelése tekintetében történő védelméről és az ilyen adatok szabad áramlásáról ((EU) 2016/679)

    Irányelv az Európai Elektronikus Hírközlési Kódex létrehozásáról ((EU) 2018/1972)

    A változó piaci körülményekre tekintettel az (EU) 2018/1808 irányelvvel módosított irányelv a tagállamok audiovizuális médiaszolgáltatások nyújtására vonatkozó egyes törvényi, rendeleti vagy közigazgatási rendelkezéseinek összehangolásáról (2010/13/EU)

    A Bizottság közleménye – Digitális évtized a gyermekek és az ifjúság számára:   a gyermekbarát internetre (BIK+) vonatkozó új európai stratégia (COM(2022) 212 final)

    3.3.A gyermekek integritása és mentális egészsége

    Irányelv a gyermekek szexuális bántalmazása, szexuális kizsákmányolása és a gyermekpornográfia elleni küzdelemről (2011/93/EU)

    Irányelv az emberkereskedelem megelőzéséről, és az ellene folytatott küzdelemről és az áldozatok védelméről (2011/36/EU)

    A Tanács határozata az Európa Tanácsnak a nőkkel szembeni erőszak és a kapcsolati erőszak elleni küzdelemről és azok megelőzéséről szóló egyezményének a büntetőügyekben folytatott igazságügyi együttműködéssel, a menekültüggyel és a visszaküldés tilalmával kapcsolatos kérdések tekintetében az Európai Unió nevében történő megkötéséről ((EU) 2023/1076) 

    A Tanács határozata az Európa Tanácsnak a nőkkel szembeni erőszak és a kapcsolati erőszak elleni küzdelemről és azok megelőzéséről szóló egyezményének az Unió intézményei és közigazgatása tekintetében az Európai Unió nevében történő megkötéséről ((EU) 2023/1075) 

    A Tanács határozata az Európa Tanács a nőkkel szembeni erőszak és a kapcsolati erőszak elleni küzdelemről és azok megelőzéséről szóló egyezményének a menekültügy és a visszaküldés tilalma tekintetében az Európai Unió nevében történő aláírásáról ((EU) 2017/866) 

    A Tanács határozata az Európa Tanács a nőkkel szembeni erőszak és a kapcsolati erőszak elleni küzdelemről és azok megelőzéséről szóló egyezményének a büntetőügyekben folytatott igazságügyi együttműködéssel kapcsolatos kérdések tekintetében az Európai Unió nevében történő aláírásáról ((EU) 2017/865)

    A Tanács ajánlása a védőoltással megelőzhető betegségek elleni megerősített együttműködésről (2018/C 466/01)

    A Bizottság közleménye a mentális egészség átfogó megközelítéséről (COM(2023) 298 final)

    A Bizottság közleménye – Az európai gondozási stratégiáról (COM(2022) 440 final)

    A Bizottság közleménye az emberkereskedelem elleni küzdelemre irányuló uniós stratégiáról 2021–2025 (COM(2021) 171 final)

    A Bizottság közleménye – Európai rákellenes terv (COM(2021) 44 final)

    A Bizottság közleménye – A gyermekek szexuális bántalmazása elleni hatékonyabb küzdelmet célzó uniós stratégia (COM(2020) 607 final)

    A Bizottság közleménye – Fellépés a női nemi szervek megcsonkításának megszüntetése érdekében (COM/2013/833 final)

    A Bizottság közleménye – A tagállamokat az alkohollal kapcsolatos károk csökkentésében támogató uniós stratégia (COM(2006) 625 végleges)

    Emberkereskedelem elleni közös terv az emberkereskedelem kockázatainak kezelése és az ukrajnai háború elől menekülők körében a potenciális áldozatok támogatása érdekében (2022)

    4.Integrált gyermekvédelmi rendszerek

    4.1.Az átfogó és összehangolt szolgáltatások folytonossága

    A Tanács ajánlása az „Utak az iskolai sikerhez” kezdeményezésről és a korai iskolaelhagyás csökkentését célzó szakpolitikákról szóló, 2011. június 28-i tanácsi ajánlás felváltásáról (2022/C 469/01)

    A Tanács ajánlása az európai gyermekgarancia létrehozásáról ((EU) 2021/1004) 

    A Tanács ajánlása a magas színvonalú kisgyermekkori nevelési és gondozási rendszerekről (2019/C 189/02)

    A Tanács ajánlása a kisgyermekkori nevelésről és gondozásról:   a 2030-ra vonatkozó barcelonai célok (2022/C 484/01)

    A Bizottság határozata a 116-os nemzeti számsík harmonizált közérdekű szolgáltatások harmonizált számai részére történő fenntartásáról (2007/116/EK) és annak módosításai, valamint az Európai Elektronikus Hírközlési Kódex létrehozásáról szóló irányelv ((EU) 2018/1972)

    A Tanács ajánlása (2021. november 29.) a magas színvonalú és inkluzív alap- és középfokú oktatást előmozdító vegyes tanulási megközelítésekről (2021/C 504/03)

    A Bizottság közleménye – Koragyermekkori nevelés és gondozás:   hogy minden gyermek szilárdan megalapozhassa jövőjét (COM(2011) 66 végleges)

    4.2.Gyermekbarát igazságszolgáltatás

    Irányelv a büntetőeljárás során gyanúsított vagy vádlott gyermekek részére nyújtandó eljárási biztosítékokról ((EU) 2016/800) 

    Irányelv a személyes adatoknak az illetékes hatóságok által a bűncselekmények megelőzése, nyomozása, felderítése, a vádeljárás lefolytatása vagy büntetőjogi szankciók végrehajtása céljából végzett kezelése tekintetében a természetes személyek védelméről és az ilyen adatok szabad áramlásáról, valamint a 2008/977/IB tanácsi kerethatározat hatályon kívül helyezéséről ((EU) 2016/680) 

    Irányelv a bűncselekmények áldozatainak jogaira, támogatására és védelmére vonatkozó minimumszabályok megállapításáról  (2012/29/EU)

    Irányelv a büntetőeljárás során a tájékoztatáshoz való jogról (2012/13/EU)

    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/1191 rendelete (2016. július 6.) egyes közokiratoknak az Európai Unión belüli bemutatására vonatkozó előírások egyszerűsítése révén a polgárok szabad mozgásának előmozdításáról és az 1024/2012/EU rendelet módosításáról

    A Bizottság közleménye – A jogérvényesülés biztosítása az EU-ban – A 2021 és 2024 közötti időszakra szóló európai igazságügyi képzési stratégia (COM(2020) 713 final)

    A Bizottság közleménye – Az áldozatok jogairól szóló uniós stratégia (2020–2025) (COM(2020) 258 final)

    5.Gyermekek határokon átnyúló helyzetekben

    5.1.Polgári igazságszolgáltatás

    Rendelet a határokon átnyúló polgári, kereskedelmi és büntetőügyekben folytatott igazságügyi együttműködés és az igazságszolgáltatáshoz való hozzáférés digitalizációjáról, valamint az igazságügyi együttműködés területén egyes jogi aktusok módosításáról ((EU) 2023/2844) 

    Rendelet a polgári és kereskedelmi ügyekben a bizonyításfelvétel tekintetében történő, a tagállamok bíróságai közötti együttműködéséről ((EU) 2020/1783)

    A Tanács rendelete a házassági és szülői felelősségi ügyekben a joghatóságról, a határozatok elismeréséről és végrehajtásáról, valamint a gyermekek jogellenes külföldre viteléről ((EU) 2019/1111)

    Rendelet egy harmadik országbeli állampolgár vagy egy hontalan személy által a tagállamok egyikében benyújtott nemzetközi védelem iránti kérelem megvizsgálásáért felelős tagállam meghatározására vonatkozó feltételek és eljárási szabályok megállapításáról (átdolgozás) (604/2013/EU) 

    A Tanács rendelete a tartással kapcsolatos ügyekben a joghatóságról, az alkalmazandó jogról, a határozatok elismeréséről és végrehajtásáról, valamint az e területen folytatott együttműködésről (4/2009/EK)

    A Tanács irányelve a határon átnyúló vonatkozású jogviták esetén az igazságszolgáltatáshoz való hozzáférés megkönnyítése érdekében az ilyen ügyekben alkalmazandó költségmentességre vonatkozó közös minimumszabályok megállapításáról (2003/8/EK)

    5.2.Szabad mozgás

    Irányelv az Unió polgárainak és családtagjaiknak a tagállamok területén történő szabad mozgáshoz és tartózkodáshoz való jogáról (2004/38/EK)

    A Bizottság közleménye – Iránymutatás az uniós polgárok és családtagjaik szabad mozgáshoz való jogáról (C/2023/8500 final)

    5.3.Migráció

    Rendelet az Európai Határ- és Parti Őrségről ((EU) 2019/1896)

    Rendelet a Schengeni Információs Rendszernek a jogellenesen tartózkodó harmadik országbeli állampolgárok visszaküldése céljából történő használatáról ((EU) 2018/1860)

    Rendelet a határforgalom-ellenőrzés terén a Schengeni Információs Rendszer (SIS) létrehozásáról, működéséről és használatáról, a Schengeni Megállapodás végrehajtásáról szóló egyezmény módosításáról, valamint az 1987/2006/EK rendelet módosításáról és hatályon kívül helyezéséről ((EU) 2018/1861) 

    Rendelet a rendőrségi együttműködés és a büntetőügyekben folytatott igazságügyi együttműködés terén a Schengeni Információs Rendszer (SIS) létrehozásáról, működéséről és használatáról, a 2007/533/IB tanácsi határozat módosításáról és hatályon kívül helyezéséről, valamint az 1986/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet és a 2010/261/EU bizottsági határozat hatályon kívül helyezéséről ((EU) 2018/1862) 

    Irányelv a nemzetközi védelmet kérelmezők befogadására vonatkozó szabályok megállapításáról (2013/33/EU)

    Irányelv a nemzetközi védelem megadására és visszavonására vonatkozó közös eljárásokról (átdolgozás) (2013/32/EU) 

    Irányelv a harmadik országok illegálisan tartózkodó állampolgárainak visszatérésével kapcsolatban a tagállamokban használt közös normákról és eljárásokról (2008/115/EK)

    Irányelv a családegyesítési jogról (2003/86/EK) 

    A Bizottság közleménye – Cselekvési terv az integrációról és a befogadásról a 2021–2027-es időszakra (COM(2020) 758 final)

    A Bizottság közleménye az új migrációs és menekültügyi paktumról COM(2020) 609 final

    A Bizottság közleménye – A migráns gyermekek védelme (COM(2017) 211 final)

    A Bizottság közleménye az uniós visszatérési politikáról (COM/2014/199 final)

    6.Az EU globális prioritása

    6.1.A gyermekmunka felszámolása

    A Bizottság közleménye a globális méltányos átmenet és a fenntartható helyreállítás érdekében a világszerte biztosítandó tisztességes munkáról (COM(2022) 66 final)

    6.2.Külső tevékenység

    Együttes nyilatkozat a humanitárius segítségnyújtással kapcsolatos európai konszenzusról (2008/C 25/01)

    A gyermekjogok előmozdítására és védelmére vonatkozó uniós iránymutatások (2017) – Egyetlen gyermek sem hagyható figyelmen kívül

    Az EU gyermekekre és fegyveres konfliktusokra vonatkozó iránymutatásai, frissítve 2008-ban

    Az Európai Unió iránymutatásai a nők elleni erőszakról, valamint a nőkkel szembeni megkülönböztetés valamennyi formája elleni küzdelemről (2008)

    A Bizottság közleménye – Uniós humanitárius segítségnyújtás:   új kihívások, régi elvek (COM(2021) 110 final)

    A Bizottság közleménye a szükséghelyzetben és elhúzódó válságokban megvalósítandó oktatásról (COM(2018) 304 final)

    A Bizottság közleménye – A kereskedelmi partnerségek ereje: együtt a zöld és igazságos gazdasági növekedésért (COM(2022) 409 final)

    Közös közlemény – Az emberi jogokra és a demokráciára vonatkozó uniós cselekvési terv 2020–2024 (JOIN(2020) 5 final)

    Közös közlemény – Ifjúsági cselekvési terv az EU külső tevékenységeiben (2022–2027) – Az érdemi ifjúsági részvétel és szerepvállalás elősegítése az EU külső tevékenységeiben a fenntartható fejlődés, az egyenlőség és a béke érdekében (JOIN(2022) 53 final) 

    Bizottsági szolgálati munkadokumentum az uniós finanszírozású humanitárius segítségnyújtási műveletek keretében, szükséghelyzetekben biztosított oktatásról (SWD(2019) 150 final)

    Bizottsági szolgálati munkadokumentum – Humanitárius védelem:   a védelem eredményesebbé tétele a lakosságra humanitárius válsághelyzetekben leselkedő kockázatok csökkentése érdekében (SWD(2016) 183 final)

    Bizottsági szolgálati munkadokumentum a humanitárius segítségnyújtásról – A nemek szerepe a humanitárius támogatásban:   különféle igények, testre szabott segítségnyújtás (SWD(2013) 290 final)

    Bizottsági szolgálati munkadokumentum – Az alultápláltság megközelítése vészhelyzetekben (SWD(2013) 72 final)

    DG ECHO Gender–kor marker (2014)

    A DG ECHO technikai iránymutatása a védelem általános érvényesítésére vonatkozó fő eredménymutatókról és nyomonkövetési eszközről (Technical Guidance on Protection Mainstreaming Key Outcome Indicator and Monitoring Tool), (2021. február)

    A DG ECHO 2016. évi tematikus szakpolitikai dokumentuma a humanitárius válságokban szenvedő embereket érintő kockázatok csökkentését célzó védelmi eredmények javításáról

    A Bizottság közleménye a szükséghelyzetben és elhúzódó válságokban megvalósítandó oktatásról (COM(2018) 304 final)

    A DG ECHO katasztrófavédelmi felkészültségről szóló új iránymutató feljegyzése (2021)

    6.3.Éghajlatváltozás és környezeti veszélyek

    A Bizottság közleménye – Az európai zöld megállapodás (COM(2019) 640 final)

    A Bizottság közleménye – Az európai éghajlati paktum (COM(2020) 788 final)

    A Bizottság közleménye – Az éghajlatváltozás hatásaival szemben reziliens Unió létrehozása – Az éghajlatváltozás hatásaihoz való alkalmazkodásra vonatkozó új uniós stratégia (COM(2021) 82 final)

    A Bizottság közleménye – Iránymutatások a tagállamok alkalmazkodási stratégiáihoz és terveihez (2023/C 264/01)

    Rendelet a klímasemlegesség elérését célzó keret létrehozásáról ((EU) 2021/1119) 

    7.Uniós támogatás

    Polgárok, egyenlőség, jogok és értékek program (CERV) 2

    ·Pályázati felhívás az egyenlőség, a jogok és a nemek közötti egyenlőség, valamint a gyermekek jogainak védelméért

    ·Daphne pályázati felhívás

    Jogérvényesülés program 3 , beleértve a polgári jogra, a büntetőjogra vagy az alapvető jogokra kiterjedő igazságügyi képzéssel kapcsolatos transznacionális projektek támogatására irányuló felhívást (JUST-JTRA)

    Egységes piac program (SMP) 4

    ·Horizont 2020: 1. társadalmi kihívás – Egészségügy, demográfiai változások és jóllét 21  

    ·Horizont 2020: 6. társadalmi kihívás – Inkluzív, innovatív és reflektív társadalmak 22

    ·Horizont Európa (2021–2027): 2. klaszter – Kultúra, kreativitás és befogadó társadalom 23

    ·Horizont Európa (2021–2027): 3. klaszter – A társadalmat szolgáló polgári biztonság 24

    ·Európai Kutatási Tanács (EKT) 25

    InvestEU program 26

    8.Vonatkozó nemzetközi egyezmények a gyermekek jogai terén

    8.1.Nemzetközi Munkaügyi Szervezet

    Egyezmény a foglalkoztatás alsó korhatáráról, 138. sz. (1973)  

    Egyezmény a gyermekmunka legrosszabb formáinak betiltásáról és felszámolására irányuló azonnali lépésekről, 182. sz. (1999)

    8.2.Hágai Nemzetközi Magánjogi Konferencia

    Az 1980. október 25-én kelt egyezmény a gyermekek jogellenes külföldre vitelének polgári jogi vonatkozásairól  

    Az 1996. október 19-én kelt egyezmény a szülői felelősséggel és a gyermekek védelmét szolgáló intézkedésekkel kapcsolatos együttműködésről, valamint az ilyen ügyekre irányadó joghatóságról, alkalmazandó jogról, elismerésről és végrehajtásról

    A 2007. november 23-án kelt egyezmény a gyermektartás és a családi tartások egyéb formáinak nemzetközi behajtásáról

    Hágai Nemzetközi Magánjogi Konferencia, Jegyzőkönyv a tartási kötelezettségekre alkalmazandó jogról, 2007.

    8.3.Egyéb

    Az Egyesült Nemzetek keretében létrejött, a nemzetközi szervezett bűnözés elleni egyezménynek az emberkereskedelem, különösen a nők és gyermekek kereskedelme megelőzéséről, visszaszorításáról és büntetéséről szóló jegyzőkönyve

    9.Az Európai Unió Alapjogi Ügynökségének vonatkozó dokumentumai

    A gyermekvédelmi rendszerek feltérképezése az EU-ban – 2023. évi frissítés

    Kísérő nélküli gyermekek gyámsága – Kézikönyv gyámok oktatói számára

    (1)    A felsorolás nem kimerítő jellegű.
    (2)     Rendelet a Polgárok, egyenlőség, jogok és értékek program létrehozásáról ((EU) 2021/692)
    (3)     Rendelet a Jogérvényesülés program létrehozásáról ((EU) 2021/693)
    (4)     Rendelet a belső piacra, a vállalkozások – köztük a kis- és középvállalkozások – versenyképességére, a növények, állatok, élelmiszerek és takarmányok területére, valamint az európai statisztikákra vonatkozó program (Egységes piac program) létrehozásáról ((EU) 2021/690)
    (5)     Rendelet a belső piacra, a vállalkozások – köztük a kis- és középvállalkozások – versenyképességére, a növények, állatok, élelmiszerek és takarmányok területére, valamint az európai statisztikákra vonatkozó program (Egységes piac program) létrehozásáról ((EU) 2021/690)
    (6)     Rendelet a Belső Biztonsági Alap létrehozásáról ((EU) 2021/1149)
    (7)     Rendelet a Menekültügyi, Migrációs és Integrációs Alap létrehozásáról ((EU) 2021/1147)
    (8)     Rendelet a határigazgatás és a vízumpolitika pénzügyi támogatására szolgáló eszköznek az Integrált Határigazgatási Alap részeként történő létrehozásáról ((EU) 2021/1148)
    (9)     Rendelet az Európai Szociális Alap Plusz (ESZA+) létrehozásáról ((EU) 2021/1057)
    (10)     Rendelet az Európai Regionális Fejlesztési Alapról és a Kohéziós Alapról ((EU) 2021/1058)
    (11)     Rendelet az Európai Regionális Fejlesztési Alapról és a Kohéziós Alapról ((EU) 2021/1058)
    (12)     Rendelet az Igazságos Átmenet Alap létrehozásáról ((EU) 2021/1056)
    (13)     Rendelet az Európai Tengerügyi, Halászati és Akvakultúra-alap létrehozásáról ((EU) 2021/1139)
    (14)     Tanácsi ajánlás az európai gyermekgarancia létrehozásáról ((EU) 2021/1004)
    (15)     Rendelet a Technikai Támogatási Eszköz létrehozásáról ((EU) 2021/240)
    (16)    Lásd például az integrált gyermekvédelmi rendszerekre és a gyermekházak létrehozására irányuló projektet (Barnahus), amely a demokrácia és a jogállamiság megerősítésére irányuló kiemelt kezdeményezés részét képezi.
    (17)     Rendelet a 2021–2027-es időszakra szóló uniós egészségügyi cselekvési program („az EU az egészségért program”) létrehozásáról ((EU) 2021/522) Lásd például a kiszolgáltatott helyzetben lévő gyermekek támogatását célzó bevált gyakorlatok végrehajtására irányuló, 2023 elején megkezdett két projektet; a lakóhelyüket elhagyni kényszerült, Ukrajnából érkező személyeknek/gyermekeknek nyújtott pszichológiai elsősegélyre irányuló projekt 2023-ban kezdődött; az egészségügyi szakembereknek és a közösségben dolgozó, a lakosság meghatározott csoportjaival foglalkozó egyéb szakembereknek – köztük iskolai tanároknak – szóló multidiszciplináris képzési és csereprogramra vonatkozó pályázati felhívás, valamint többek között a gyermekek és fiatalok mentális egészségével kapcsolatos bevált és ígéretes gyakorlatokra vonatkozó felhívás, „Az európai rákellenes terv, a rákos gyermekek segítése” kiemelt kezdeményezés
    (18)     Rendelet a Digitális Európa program létrehozásáról ((EU) 2021/694)
    (19)     Rendelet az Erasmus+ elnevezésű uniós oktatási és képzési, ifjúsági és sportprogram létrehozásáról ((EU) 2021/817)
    (20)     Rendelet a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogram létrehozásáról, valamint részvételi és terjesztési szabályainak megállapításáról ((EU) 2021/695)
    (21)    Lásd például az alábbi projekteket: RefugeesWellSchool – Megelőző iskolai beavatkozások a menekült és migráns serdülők mentális jólétének előmozdítása érdekében; Equal-Life – Korai környezeti minőség és egész életen át tartó mentális egészségügyi hatások; és ATHLETE – A koraéletkori humán exposzóma kutatásához és fordításához használt eszközök fejlesztése
    (22)    Lásd például a REFUGE-ED projektet – Hatékony gyakorlatok az oktatás, a mentális egészség és a menekült gyermekek beilleszkedésének pszichoszociális támogatása terén.
    (23)    Lásd például az alábbi projekteket: SCIREARLY – Tudományos kutatáson alapuló szakpolitikák és gyakorlatok az alulteljesítés és a korai iskolaelhagyás csökkentésére Európában; LETSCARE – Biztonságos és gondoskodó iskolák építése az oktatási befogadás és az iskolai eredmények előmozdítása érdekében; CLEAR – A tanulási eredmények összeállítása Európában: Az életpályán belüli (alul)teljesítés többszintű elemzése.
    (24)    Lásd például az alábbi projekteket: 2PS – Megelőzés és védelem a támogatás révén; ISEDA: Innovatív megoldások a kapcsolati erőszak felszámolására; IMPROVE: A kapcsolati erőszak áldozatainak szolgáltatásokhoz való hozzáférésének javítása az elsődleges válaszadó szervezetek változásának felgyorsítása révén.
    (25)    Lásd például az alábbi projekteket: MAD2bully – Motiváció automatikus és szándékos szinten a megfélemlítésig; CHALLENGE – Tartós zaklatási ügyek: testre szabott beavatkozási megközelítések felé a hatékonyság maximalizálása érdekében; Outside-in – Hogyan hagy a zaklatás mély nyomot a kamaszokban?
    (26)     Rendelet az InvestEU program létrehozásáról ((EU) 2021/523) InvestEU Alap – Európai Unió (europa.eu)
    Top