Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023PC0596

    Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS HATÁROZATA a 2013/34/EU irányelvnek az egyes ágazatokra és egyes harmadik országbeli vállalkozásokra vonatkozó fenntarthatósági beszámolási standardok elfogadásához előírt határidők tekintetében történő módosításáról

    COM/2023/596 final

    Brüsszel, 2023.10.17.

    COM(2023) 596 final

    2023/0368(COD)

    Javaslat

    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS HATÁROZATA

    a 2013/34/EU irányelvnek az egyes ágazatokra és egyes harmadik országbeli vállalkozásokra vonatkozó fenntarthatósági beszámolási standardok elfogadásához előírt határidők tekintetében történő módosításáról

    (EGT-vonatkozású szöveg)


    INDOKOLÁS

    1.A JAVASLAT HÁTTERE

    A javaslat indokai és céljai

    „Az EU hosszú távú versenyképessége: előretekintés a 2030 utáni időszakra” című közleményében a Bizottság hangsúlyozta egy olyan szabályozási rendszer fontosságát, amely biztosítja, hogy a célkitűzéseket a lehető legalacsonyabb költségek mellett érjék el. Ezért kötelezettséget vállalt arra, hogy új lendületet ad a beszámolási követelmények racionalizálásának és egyszerűsítésének, azzal a végső céllal, hogy e terheket 25 %-kal csökkentse, a kapcsolódó szakpolitikai célkitűzések veszélyeztetése nélkül.

    A beszámolási követelmények kulcsszerepet játszanak a jogszabályok helyes végrehajtásának és megfelelő nyomon követésének biztosításában. Költségeiket összességében nagyrészt ellensúlyozzák az általuk nyújtott előnyök, különösen a kulcsfontosságú szakpolitikai intézkedések nyomon követése és az azoknak való megfelelés biztosítása terén. A beszámolási követelmények azonban aránytalan terheket róhatnak az érdekelt felekre, különösen a kkv-kra és a mikrovállalkozásokra. A vállalatoknak ezért elegendő időt kell kapniuk az új beszámolási követelményekre való felkészüléshez. A beszámolási követelmények sokasodása idővel felesleges, párhuzamos vagy elavult kötelezettségekhez, a hatékonysági szempontot mellőző gyakorisághoz és időzítéshez, illetve nem megfelelő adatgyűjtési módszerekhez vezethet.

    Ezért prioritásként kell kezelni a beszámolási kötelezettségek észszerűsítését és az adminisztratív terhek csökkentését. Ezzel összefüggésben a javaslat észszerűsíteni fogja a beszámolási kötelezettségeket azáltal, hogy egyes ágazatok és egyes harmadik országbeli vállalkozások vonatkozásában két évvel meghosszabbítja a fenntarthatósági beszámolási standardok elfogadására előírt határidőt.

    A fenntarthatósággal kapcsolatos vállalati beszámolásról szóló irányelvvel (CSRD – (EU) 2022/2464 irányelv 1 ) módosított számviteli irányelv (2013/34/EU irányelv 2 ) úgy rendelkezik, hogy a nagyvállalatoknak és a tőzsdén jegyzett kis- és középvállalkozásoknak (kkv-knak), valamint a nagy vállalatcsoportok anyavállalatainak a vezetés beszámolóján belül egy egyértelműen e célra szolgáló szakaszban fel kell tüntetniük a csoport fenntarthatósági kérdésekre gyakorolt hatásainak megértéséhez szükséges információkat, valamint az annak megértéséhez szükséges információkat, hogy a fenntarthatósággal kapcsolatos kérdések hogyan befolyásolják a csoport fejlődését, teljesítményét és helyzetét 3 .

    A fenntarthatósági információkról az európai fenntarthatósági beszámolási standardok (ESRS) szerint kell beszámolni, amelyeket a Bizottság felhatalmazáson alapuló jogi aktusok révén fogad el, figyelembe véve az EFRAG által adott szakmai tanácsot. 4 Az európai fenntarthatósági beszámolási standardokban meg kell határozni a jelentendő információk tartalmát, és adott esetben az ezen információk bemutatásához használandó struktúrát is. 5  

    A Bizottság 2023. július 31-én elfogadta az ESRS-ek első csoportját, amelynek az Európai Parlament és a Tanács általi ellenőrzése jelenleg zajlik. Az első csoportot alkotó standardok ágazatfüggetlenek, ami azt jelenti, hogy a CSRD hatálya alá tartozó valamennyi vállalkozásra vonatkoznak, függetlenül attól, hogy a vállalkozás mely ágazatban vagy ágazatokban működik.

    A számviteli irányelv 29b. cikke (1) bekezdésének harmadik albekezdése szerint az ágazatspecifikus ESRS-eket 2024. június 30-ig kell elfogadni. Ezekben az ESRS-ekben kell meghatározni azokat az információkat, amelyekről a vállalkozásoknak a fenntarthatósági kérdésekkel összefüggésben be kell számolniuk, továbbá azt, hogy mely specifikus területekre vonatkozóan kell információt szolgáltatni a vállalkozás ágazatától függően.

    A Bizottság konkrét javaslatokat terjeszt elő azzal a céllal, hogy csökkentse a pénzügyi piaci szereplők beszámolással kapcsolatos terheit. Az egyik javaslat szerint az ágazatspecifikus ESRS-ek elfogadására vonatkozó, jelenleg 2024-re kitűzött határidőt két évvel el kell halasztani. Ez a javaslat megfelel a vállalati szektor által jelzett igénynek is.

    Az elfogadásra előírt határidő 2 évvel történő elhalasztása a CSRD hatálya alá tartozó, fenntarthatósági beszámoló készítésére kötelezett vállalatokat érinti, beleértve a tőzsdén jegyzett kkv-kat is. Ez lehetővé teszi az említett vállalatok számára, hogy a 2023. július 31-én elfogadott ESRS-ek első csoportjának végrehajtására összpontosítsanak, biztosítja, hogy az EFRAG-nak legyen ideje hatékony ágazatspecifikus ESRS-eket kidolgozni, és az adatszolgáltatási követelményeket a szükséges minimumra korlátozza.

    Emellett a számviteli irányelv 40b. cikke rendelkezik arról, hogy az Unióban üzleti tevékenységet folytató egyes nem uniós vállalkozások által használandó ESRS-ek elfogadásának határideje 2024. június 30. Tekintettel arra, hogy az említett nem uniós vállalkozásokra vonatkozó beszámolási követelmények csak a 2028-as pénzügyi évtől alkalmazandók, és figyelembe véve az ágazatspecifikus ESRS-ek elfogadására vonatkozó határidő 2 évvel történő elhalasztását, e standardok elfogadásának határidejét is el kell halasztani 2 évvel. Ez lehetővé teszi, hogy több forrást különítsenek el a hatékony és arányos ágazatspecifikus ESRS-ek kidolgozására, ugyanakkor továbbra is elegendő időt biztosít a szóban forgó nem uniós vállalkozásoknak ahhoz, hogy megfelelően fel tudjanak készülni a 2028-as pénzügyi év előtt.

    Összhang a szabályozási terület jelenlegi rendelkezéseivel

    A javaslat a beszámolási követelmények racionalizálását célzó első intézkedéscsomag részét képezi. Ez egy olyan folyamat egyik lépése, amely átfogóan vizsgálja a hatályos beszámolási követelményeket és a célja annak felmérése, hogy azok továbbra is relevánsak-e, valamint hatékonyságuk javítása. A szóban forgó intézkedéssel végrehajtott racionalizálás nem fogja hátrányosan befolyásolni a fenntarthatósági beszámolással kapcsolatos célkitűzések elérését. A javaslat összhangban van a kkv-segélycsomaggal 6 is.

    Összhang az Unió egyéb szakpolitikáival

    Tárgytalan.

    2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG

    Jogalap

    E kezdeményezés megfelelő jogalapja az EUMSZ 50. cikke, tekintettel arra, hogy a kezdeményezés az említett cikken alapuló, meglévő irányelvet módosít.

    Szubszidiaritás

    A fenntarthatósági beszámolási standardok elfogadására vonatkozó határidőket a Bizottságnak kell betartania. E határidők elhalasztása csak a társjogalkotók jogi aktusa révén lehetséges. E tekintetben nincs szükség nemzeti szintű fellépésre.

    Arányosság

    E kezdeményezés elsődleges célja, hogy lehetővé tegye a vállalatok számára, hogy a 2023. július 31-én elfogadott ESRS-ek első csoportjának végrehajtására összpontosítsanak, elegendő időt biztosítson az EFRAG számára hatékony ágazati ESRS-ek kidolgozására, és a szükséges minimumra korlátozza az adatszolgáltatási követelményeket. A fenntarthatósági beszámolási standardok Bizottság általi elfogadására vonatkozó határidők egyes ágazatok, valamint egyes harmadik országbeli vállalatok tekintetében történő elhalasztásával ez a célkitűzés megvalósítható, ugyanakkor a vállalatok elegendő időt kapnának arra, hogy felkészüljenek ezekre a további beszámolási követelményekre.

    A jogi aktus típusának megválasztása

    Tekintettel arra, hogy a módosítások csak a Bizottság számára a felhatalmazáson alapuló jogi aktusok elfogadására előírt határidő meghosszabbítását érintik, következésképpen nem igényelnek tagállamok általi átültetést, a jogi aktus legmegfelelőbb típusa az EUMSZ 50. cikkének (1) bekezdésében meghatározott eljárással összhangban elfogadott európai parlamenti és tanácsi határozat. Ez az eszköz ugyanis ahhoz a normatív összefüggéshez illeszkedik, amely szerint a tagállamoknak az EUMSZ 50. cikkében előírtak alapján az irányelv révén közelíteniük kell jogszabályaikat.

    3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

    A jelenleg hatályban lévő jogszabályok utólagos értékelése / célravezetőségi vizsgálata

    Tárgytalan.

    Az érdekelt felekkel folytatott konzultációk

    Tárgytalan.

    Szakértői vélemények összegyűjtése és felhasználása

    Tárgytalan.

    Hatásvizsgálat

    Tárgytalan.

    Célravezető szabályozás és egyszerűsítés

    Tárgytalan.

    Alapjogok

    Tárgytalan.

    4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

    A kezdeményezésnek nincsenek költségvetési vonzatai.

    5.EGYÉB ELEMEK

    Végrehajtási tervek, valamint a nyomon követés, az értékelés és a jelentéstétel szabályai

    Tárgytalan.

    Magyarázó dokumentumok

    A tagállamok részéről nincs szükség átültetésre, mivel ez a kezdeményezés arra irányul, hogy két évvel meghosszabbítsa a felhatalmazáson alapuló jogi aktusok elfogadásához a Bizottság számára előírt határidőket.

    A javaslat egyes rendelkezéseinek részletes magyarázata

    A 2013/34/EU irányelv a következőképpen módosul:

    (1)Az ágazatspecifikus ESRS-ek Bizottság általi, felhatalmazáson alapuló jogi aktusok révén történő elfogadására vonatkozóan a 29b. cikk (1) bekezdésének harmadik albekezdésében előírt határidő 2024. június 30-ról 2026. június 30-ra módosul;

    (2)a bizonyos küszöbértékeknek megfelelő, nem uniós vállalkozásokra vonatkozó ESRS-ek Bizottság általi, felhatalmazáson alapuló jogi aktusok révén történő elfogadására vonatkozóan a 40b. cikkben előírt határidő 2024. június 30-ról 2026. június 30-ra módosul.

    2023/0368 (COD)

    Javaslat

    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS HATÁROZATA

    a 2013/34/EU irányelvnek az egyes ágazatokra és egyes harmadik országbeli vállalkozásokra vonatkozó fenntarthatósági beszámolási standardok elfogadásához előírt határidők tekintetében történő módosításáról

    (EGT-vonatkozású szöveg)

    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 50. cikke (1) bekezdésére,

    tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

    a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,

    tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére 7 ,

    rendes jogalkotási eljárás keretében,

    mivel:

    (1)A fenntarthatósági beszámolási követelmények kulcsszerepet játszanak annak biztosításában, hogy megvalósuljon a piac átláthatósága, és a vállalkozások elszámoltathatók legyenek azon hatásokkal összefüggésben, amelyeket az emberekre és a környezetre gyakorolnak. Ugyanakkor fontos egyszerűsíteni ezeket a követelményeket annak érdekében, hogy megfeleljenek céljuknak, továbbá, hogy csökkenjenek az adminisztratív terhek.

    (2)A 2013/34/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv 8 29b. cikke (1) bekezdésének harmadik albekezdése előírja, hogy a Bizottság felhatalmazáson alapuló jogi aktusok útján 2024. június 30-ig fogadjon el fenntarthatósági beszámolási standardokat, amelyek meghatározzák, hogy a vállalkozásoknak – az (EU) XX/XXX felhatalmazáson alapuló bizottsági rendeletben 9 már előírt információkon felül – mely információkat kell megadniuk a fenntarthatósági kérdésekkel kapcsolatban, továbbá, hogy mely specifikus beszámolási területek vonatkoznak arra az ágazatra, amelyben a vállalkozás működik.

    (3)„Az EU hosszú távú versenyképessége: előretekintés a 2030 utáni időszakra” című bizottsági közleményben 10 meghatározottaknak megfelelően a vállalkozások beszámolási terheinek enyhítése érdekében lehetővé kell tenni, hogy először az (EU) XX/XXX felhatalmazáson alapuló rendeletben meghatározott fenntarthatósági beszámolási követelmények végrehajtására összpontosítsanak. Ezért a 2013/34/EU irányelv 29b. cikke (1) bekezdésének harmadik albekezdésében említett kiegészítő fenntarthatósági beszámolási követelményeket tartalmazó felhatalmazáson alapuló jogi aktusok elfogadására előírt határidőt két évvel el kell halasztani.

    (4)Emellett a 2013/34/EU irányelv 40b. cikke előírja, hogy a Bizottság 2024. június 30-ig fogadjon el felhatalmazáson alapuló jogi aktust, amely meghatározza az olyan harmadik országbeli vállalkozásokat érintő fenntarthatósági információk közzétételéhez használandó fenntarthatósági beszámolási standardokat, amelyek árbevétele meghaladja a 150 millió EUR-t, és amelyeknek az uniós szabályozott piacra bevezetett értékpapírokkal rendelkező, nagyvállalkozásnak vagy kis- és középvállalkozásnak minősülő leányvállalataik, vagy 40 millió EUR-t meghaladó nettó árbevétellel rendelkező uniós fióktelepeik vannak.

    (5)Egyes harmadik országbeli vállalkozások esetében a beszámolási követelmények csak a 2028-as pénzügyi évtől alkalmazandók. Mivel a 2013/34/EU irányelv 29b. cikke (1) bekezdésének harmadik albekezdése szerinti kiegészítő fenntarthatósági beszámolási kötelezettségeket tartalmazó felhatalmazáson alapuló jogi aktusok elfogadására vonatkozó határidő két évvel meghosszabbodik, az egyes harmadik országbeli vállalkozásokra vonatkozó fenntarthatósági beszámolási standardok elfogadására előírt határidőt is meg kell hosszabbítani két évvel.

    (6)A 2013/34/EU irányelvet ezért ennek megfelelően módosítani kell,

    ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

    1. cikk

    A 2013/34/EU irányelv módosításai

    A 2013/34/EU irányelv a következőképpen módosul:

    1.A 29b. cikk (1) bekezdése harmadik albekezdésének bevezető mondatában a „2024. június 30-ig” szövegrész helyébe a „2026. június 30-ig” szövegrész lép.

    2.A 40b. cikkben a „2024. június 30-ig” szövegrész helyébe a „2026. június 30-ig” szövegrész lép.

    2. cikk

    Hatálybalépés

    Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

    Kelt Brüsszelben, -án/-én.

    az Európai Parlament részéről    a Tanács részéről

    az elnök    az elnök

    (1)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2022/2464 irányelve (2022. december 14.) az 537/2014/EU rendeletnek, a 2004/109/EK irányelvnek, a 2006/43/EK irányelvnek és 2013/34/EU irányelvnek a fenntarthatósággal kapcsolatos vállalati beszámolás tekintetében történő módosításáról (HL L 322., 2022.12.16., 15. o.).
    (2)    Az Európai Parlament és a Tanács 2013/34/EU irányelve (2013. június 26.) a meghatározott típusú vállalkozások éves pénzügyi kimutatásairól, összevont (konszolidált) éves pénzügyi kimutatásairól és a kapcsolódó beszámolókról, a 2006/43/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv módosításáról, valamint a 78/660/EGK és a 83/349/EGK tanácsi irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 182., 2013.6.29., 19. o.).
    (3)    A nagyvállalkozásokra és a tőzsdén jegyzett kkv-kra vonatkozó fenntarthatósági beszámolási követelményeket a számviteli irányelv 19a. és 29a. cikke határozza meg, és azok a vállalkozás kategóriájától függően a 2024-es pénzügyi évtől alkalmazandók. A számviteli irányelv 40a. cikke előírja, hogy a 2028-as pénzügyi évtől kezdődően az Unió területén üzleti tevékenységet folytató egyes nem uniós vállalkozásoknak is közzé kell tenniük bizonyos fenntarthatósági információkat.
    (4)    A számviteli irányelv 49. cikkének (3b) bekezdése. Az EFRAG korábbi neve Európai Pénzügyi Beszámolási Tanácsadó Csoport volt. 2022-ben nevét egyszerűen EFRAG-ra változtatta.
    (5)    A számviteli irányelv 29b. cikkének (1) bekezdése felhatalmazza a Bizottságot, hogy felhatalmazáson alapuló jogi aktusok révén fogadja el a nagyvállalkozások és a tőzsdén jegyzett kkv-k által használandó fenntarthatósági beszámolási standardokat, míg a 40b. cikk felhatalmazza a Bizottságot, hogy fogadja el az egyes nem uniós vállalkozások fenntarthatósági beszámolójára vonatkozó fenntarthatósági beszámolási standardokat.
    (6)    COM(2023) 535 final.
    (7)    HL C […], […], […]. o.
    (8)    Az Európai Parlament és a Tanács 2013/34/EU irányelve (2013. június 26.) a meghatározott típusú vállalkozások éves pénzügyi kimutatásairól, összevont (konszolidált) éves pénzügyi kimutatásairól és a kapcsolódó beszámolókról, a 2006/43/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv módosításáról, valamint a 78/660/EGK és a 83/349/EGK tanácsi irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 182., 2013.6.29., 19. o.).
    (9)    [Kiadóhivatal: kérjük az alábbi felhatalmazáson alapuló jogi aktus teljes hivatkozásának beillesztését, annak kihirdetését követően: A BIZOTTSÁG (EU).../... FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE (2023.7.31.) a 2013/34/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvnek a fenntarthatósági beszámolási standardok tekintetében történő kiegészítéséről (C(2023) 5303 final).].
    (10)    COM(2023) 168.
    Top