Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022AR0061

    A Régiók Európai Bizottsága véleménye – A LULUCF-rendelet és a közös kötelezettségvállalási rendelet felülvizsgálata

    COR 2022/00061

    HL C 301., 2022.8.5, p. 221–235 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    2022.8.5.   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 301/221


    A Régiók Európai Bizottsága véleménye – A LULUCF-rendelet és a közös kötelezettségvállalási rendelet felülvizsgálata

    (2022/C 301/17)

    Előadó:

    Åsa ÅGREN WIKSTRÖM (SE/EPP), Västerbotten megye közgyűlésének tagja

    Referenciaszövegek:

    Javaslat európai parlamenti és tanácsi rendeletre az (EU) 2018/841 rendeletnek a hatály, a megfelelési szabályok egyszerűsítése, a 2030-ra vonatkozó tagállami célértékek meghatározása, továbbá a földhasználati, erdőgazdálkodási és mezőgazdasági ágazat klímasemlegességének 2035-ig történő közös megvalósítására irányuló kötelezettségvállalás tekintetében, valamint az (EU) 2018/1999 rendeletnek az ellenőrzés, a jelentéstétel, az előrehaladásra vonatkozó nyomon követés és a felülvizsgálat javítása tekintetében történő módosításáról

    COM(2021) 554

    Javaslat európai parlamenti és tanácsi rendeletre a Párizsi Megállapodásban vállalt kötelezettségek teljesítése érdekében a tagállamok által 2021-től 2030-ig kötelezően teljesítendő, az éghajlat-politikai fellépéshez hozzájáruló éves üvegházhatásúgázkibocsátás-csökkentések meghatározásáról szóló (EU) 2018/842 rendelet módosításáról

    COM (2021) 555

    I.   MÓDOSÍTÁSOKRA VONATKOZÓ AJÁNLÁSOK

    Javaslat európai parlamenti és tanácsi rendeletre az (EU) 2018/841 rendeletnek a hatály, a megfelelési szabályok egyszerűsítése, a 2030-ra vonatkozó tagállami célértékek meghatározása, továbbá a földhasználati, erdőgazdálkodási és mezőgazdasági ágazat klímasemlegességének 2035-ig történő közös megvalósítására irányuló kötelezettségvállalás tekintetében, valamint az (EU) 2018/1999 rendeletnek az ellenőrzés, a jelentéstétel, az előrehaladásra vonatkozó nyomon követés és a felülvizsgálat javítása tekintetében történő módosításáról

    COM(2021) 554

    1. módosítás

    (7) preambulumbekezdés

    Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

    Az RB módosítása

    (7)

    Az EU 2030-as éghajlatvédelmi törekvésének fokozásáról szóló 2020. szeptember 17-i közlemény vázolta annak lehetőségét, hogy a mezőgazdaság szén-dioxidtól eltérő üvegházhatásúgáz-kibocsátását a földhasználat, földhasználat-megváltoztatása és erdőgazdálkodás nettó elnyelésével ötvözzék, ily módon létrehozva egy újonnan szabályozott földhasználati ágazatot. E kombináció előmozdíthatja a szárazföldi alapú mérséklési intézkedések közötti szinergiákat, nemzeti és uniós szinten pedig integráltabb szakpolitikai döntéshozatalt és szakpolitikai végrehajtást tehet lehetővé. E célból meg kell erősíteni a tagállamok azon kötelezettségét, hogy integrált mérséklési terveket nyújtsanak be a földhasználati ágazatra vonatkozóan.

    Törölve

    Indokolás

    A két ágazat összevonása azzal a kockázattal jár, hogy kontraproduktív, nem hatékony és igazságtalan lesz. Az EU-nak elsősorban a kibocsátások csökkentésére kell összpontosítania, ugyanakkor optimalizálnia kell a LULUCF-ágazat mérséklési potenciálját.

    2. módosítás

    (8a) preambulumbekezdés (új)

    Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

    Az RB módosítása

     

    (8a)

    A szántóföldek, a gyepterületek és a vizes élőhelyek jelenleg az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátói az Unióban, de potenciálisan az üvegházhatást okozó gázok nettó elnyelésének forrásává válhatnak, különösen a vizes élőhelyek és tőzeglápok helyreállítása révén.

    3. módosítás

    (10) preambulumbekezdés

    Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

    Az RB módosítása

    Az üvegházhatásúgáz-elnyelés fokozása érdekében az egyes mezőgazdasági termelőknek vagy erdőgazdálkodóknak közvetlen ösztönzést kell kapniuk arra, hogy több szén-dioxidot tároljanak földjeiken és erdőikben. […] Ezek az ösztönzők és üzleti modellek elősegítik az éghajlatváltozás mérséklését a biogazdaságban, többek között fenntartható fakitermelésből származó termékek használata révén, a biológiai sokféleséget és a körforgásos gazdaságot előmozdító ökológiai elvek maradéktalan tiszteletben tartása mellett. Ennélfogva a faipari termékek mellett a szén-dioxid-tároló termékek új kategóriáit is be kell vezetni. Az elnyelés fokozása érdekében létrejövő üzleti modellek, mezőgazdasági és földgazdálkodási gyakorlatok hozzájárulnak a vidéki térségek kiegyensúlyozott területfejlesztéséhez és gazdasági növekedéséhez. […]

    Az üvegházhatásúgáz-elnyelés fokozása érdekében az egyes mezőgazdasági termelőknek vagy erdőgazdálkodóknak közvetlen ösztönzést kell kapniuk arra, hogy több szén-dioxidot tároljanak földjeiken, erdőikben és szén-dioxid-tároló termékekben . […] Ezek az ösztönzők és üzleti modellek elősegítik az éghajlatváltozás mérséklését a biogazdaságban, többek között fenntartható fakitermelésből származó termékek használata és fosszilis vagy szén-dioxid-intenzív anyagok helyettesítése révén, a biológiai sokféleséget és a körforgásos gazdaságot előmozdító ökológiai elvek maradéktalan tiszteletben tartása mellett. Ennélfogva a faipari termékek mellett valamennyi szén-dioxid-tároló termék új kategóriáit is be kell vezetni , beleértve az új innovatív megoldásokat, valamint a szén-dioxid-leválasztással és -tárolással járó bioenergiát . A tagállamoknak becsléseket kell készíteniük a fosszilis vagy szén-dioxid-intenzív anyagok fával való helyettesítésének mérséklési potenciáljáról is. Az elnyelés fokozása és a biogazdaságba történő hosszú távú beruházások érdekében létrejövő üzleti modellek, a szén-dioxid-leválasztási és -tárolási technológiákat alkalmazó bioenergia további fejlesztése, mezőgazdasági és földgazdálkodási gyakorlatok hozzájárulnak a vidéki térségek kiegyensúlyozott területfejlesztéséhez és gazdasági növekedéséhez. […]

    Indokolás

    Az innovatív bioalapú termékek éghajlatra gyakorolt hatását teljes mértékben figyelembe kell venni. Minden releváns kategóriát, így a cellulóz, papír, karton, furnér, farostlemez, forgácslap, deszka, deszkák, mesterséges fa, textil, kompozitok, lignin, vegyi anyagok, bioszén és egyéb biogén szénalapú termékek kategóriáit is figyelembe kell venni.

    Az EU éghajlati célkitűzése a szén-dioxid-semlegesség, azaz a fosszilis tüzelőanyagok kibocsátásának 2050-ig történő megszüntetése. Tudósok és modellezők (pl. az ENSZ és az IPCC) egyetértenek abban, hogy a technológiai alapú szén-dioxid-eltávolítás alkalmazása nélkül nem valószínű, hogy el tudjuk érni a Párizsi Megállapodásban foglalt célokat. A szén-dioxid-eltávolítással és -tárolással járó bioenergia (BECCS) a bioenergia biomasszából történő kinyerése, valamint a szén-dioxid megkötése és tárolása, ezáltal a légkörből való eltávolítása.

    A BECCS-nek a rendeletbe való felvétele logikus, mivel a biogén kibocsátások megújuló, földön termesztett forrásokból származnak. Az ágazatból származó valamennyi szén-dioxid-tároló termék, kibocsátás és szén-dioxid-eltávolítás esetében azonos elszámolási keretrendszer alkalmazása segít elkerülni a kettős elszámolást.

    4. módosítás

    (11a) preambulumbekezdés (új)

    Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

    Az RB módosítása

     

    (11a)

    Tekintettel arra, hogy a fenntartható erdőgazdálkodás fokozza a szén-dioxid-megkötést, valamint ellensúlyozza az erdők elöregedését és a természeti katasztrófákat, amelyek az utóbbi években a földterületek szén-dioxid-kibocsátásának csökkenéséhez hozzájáruló tényezők közé tartoznak, e rendeletnek ösztönöznie kell a fenntartható erdőgazdálkodási gyakorlatokat (minden erdőtípusban az EU-ban), amelyek hozzájárulnak az éghajlatváltozás enyhítéséhez és az ahhoz való alkalmazkodáshoz, ahogyan azt a 2030-ig tartó időszakra vonatkozó új uniós erdőstratégia is felvázolja.

    Indokolás

    Az aktív erdőgazdálkodás lehetőségeinek túlzott korlátozása kiszolgáltatottabbá tenné az erdőket az olyan károknak, mint a tüzek és a kártevő inváziók, valamint csökkentené az erdők hosszú távú szénmegkötési potenciálját.

    5. módosítás

    1. cikk – (1) bekezdés – 1. pont

    (EU) 2018/841 rendelet

    1. cikk (1) bekezdés e) pont

    Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

    Az RB módosítása

    e)

    a tagállamok kötelezettségvállalása arra, hogy megteszik a szükséges intézkedéseket az uniós szintű klímasemlegesség 2035-ös közös céljának eléréséhez a földhasználati, földhasználat-megváltoztatási és erdőgazdálkodási ágazatban , beleértve a szén-dioxidtól eltérő üvegházhatású gázokat kibocsátó mezőgazdasági tevékenységeket is .

    e)

    a tagállamok kötelezettségvállalása arra, hogy megteszik a szükséges intézkedéseket az uniós szintű klímasemlegesség 2035-ös közös céljának eléréséhez a földhasználati, földhasználat-megváltoztatási és erdőgazdálkodási ágazatban.

    Indokolás

    Az RB aggodalmát fejezi ki amiatt, hogy a földhasználat és a szén-dioxidtól eltérő üvegházhatású gázokat kibocsátó mezőgazdasági ágazat összekapcsolása gyengítheti a mezőgazdasági ágazatban szükséges előrelépést, mivel a kibocsátáscsökkentés terén mutatkozó nehézségeket más ágazatok, például az erdők kompenzálhatják. A LULUCF-ágazatból származó szén-dioxid-eltávolítás kulcsszerepet játszik az EU éghajlati célkitűzéseinek elérésében. A két ágazat összevonása azzal a kockázattal jár, hogy kontraproduktív, nem hatékony és igazságtalan lesz. Az EU-nak elsősorban a kibocsátások csökkentésére kell összpontosítania, ugyanakkor optimalizálnia kell a LULUCF-ágazat mérséklési potenciálját.

    6. módosítás

    1. cikk – (1) bekezdés – 2. pont

    (EU) 2018/841 rendelet

    2. cikk (2) bekezdés – bevezető rész

    Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

    Az RB módosítása

    2.   E rendelet az I. melléklet A. szakaszában felsorolt üvegházhatású gázoknak az (EU) 2018/1999 rendelet 26. cikkének (4) bekezdésével összhangban bejelentett, a tagállamok területén a 2026–2030-as időszakban előforduló, a következő területjelentési kategóriákba és/vagy ágazatokba tartozó kibocsátására és elnyelésére is alkalmazandó:

    2.   E rendelet az I. melléklet A. szakaszában felsorolt üvegházhatású gázoknak az (EU) 2018/1999 rendelet 26. cikkének (4) bekezdésével összhangban bejelentett, a tagállamok területén a 2026-ot követő időszakban előforduló, a következő területjelentési kategóriákba és/vagy ágazatokba tartozó kibocsátására és elnyelésére is alkalmazandó:

    Indokolás

    Az RB aggodalmát fejezi ki amiatt, hogy a földhasználat és a szén-dioxidtól eltérő üvegházhatású gázokat kibocsátó mezőgazdasági ágazat összekapcsolása gyengítheti a mezőgazdasági ágazatban szükséges előrelépést, mivel a kibocsátáscsökkentés terén mutatkozó nehézségeket más ágazatok, például az erdők kompenzálhatják. A LULUCF-ágazatból származó szén-dioxid-eltávolítás kulcsszerepet játszik az EU éghajlati célkitűzéseinek elérésében. A két ágazat összevonása azzal a kockázattal jár, hogy kontraproduktív, nem hatékony és igazságtalan lesz. Az EU-nak elsősorban a kibocsátások csökkentésére kell összpontosítania, ugyanakkor optimalizálnia kell a LULUCF-ágazat mérséklési potenciálját.

    7. módosítás

    1. cikk – (1) bekezdés – 2. pont

    (EU) 2018/841 rendelet

    2. cikk (3) bekezdés

    Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

    Az RB módosítása

    3.     E rendelet az I. melléklet A. szakaszában felsorolt üvegházhatású gázoknak az (EU) 2018/1999 rendelet 26. cikkének (4) bekezdésével összhangban bejelentett, a tagállamok területén 2031-től kezdődően előforduló, a (2) bekezdés a)–j) pontjában felsorolt bármelyik kategóriába és bármelyik alábbi ágazatba tartozó kibocsátására és elnyelésére is alkalmazandó:

    a)

    emésztőrendszeri fermentáció;

    b)

    trágyakezelés;

    c)

    rizstermesztés;

    d)

    mezőgazdasági talajok;

    e)

    füves területek előírt felégetése;

    f)

    mezőgazdasági maradványok tarlóégetése;

    g)

    meszezés;

    h)

    karbamid alkalmazása;

    i)

    egyéb széntartalmú trágyák;

    j)

    „egyéb.”

    Törölve

    Indokolás

    Az RB aggodalmát fejezi ki amiatt, hogy a földhasználat és a szén-dioxidtól eltérő üvegházhatású gázokat kibocsátó mezőgazdasági ágazat összekapcsolása gyengítheti a mezőgazdasági ágazatban szükséges előrelépést, mivel a kibocsátáscsökkentés terén mutatkozó nehézségeket más ágazatok, például az erdők kompenzálhatják. A LULUCF-ágazatból származó szén-dioxid-eltávolítás kulcsszerepet játszik az EU éghajlati célkitűzéseinek elérésében. A két ágazat összevonása azzal a kockázattal jár, hogy kontraproduktív, nem hatékony és igazságtalan lesz. Az EU-nak elsősorban a kibocsátások csökkentésére kell összpontosítania, ugyanakkor optimalizálnia kell a LULUCF-ágazat mérséklési potenciálját.

    8. módosítás

    1. cikk – (1) bekezdés – 3. pont

    (EU) 2018/841 rendelet

    4. cikk (2) bekezdés

    Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

    Az RB módosítása

    2.   A nettó üvegházhatásúgáz-elnyelés 2030-ra vonatkozó uniós célértéke – az e cikk (3) bekezdésével összhangban meghatározott tagállami célértékek összegeként – 310 millió tonna CO2-egyenérték, amely a 2016., 2017. és 2018. évi üvegházhatásúgáz-jegyzék adatainak átlagán alapul.

    2.   A nettó üvegházhatásúgáz-elnyelés 2030-ra vonatkozó uniós célértéke – az e cikk (3) bekezdésével összhangban meghatározott tagállami célértékek összegeként – 310 millió tonna CO2-egyenérték, amely a 2016., 2017. és 2018. évi üvegházhatásúgáz-jegyzék adatainak átlagán alapul.

    […]

    […]

     

    2024. június 30-ig minden tagállam olyan nemzeti hozzájárulást határoz meg az e cikk (2) bekezdésében említett, 2030-ra vonatkozó nettó üvegházhatásúgáz-elnyelési célértékhez, amely magasabb a IIa. mellékletben meghatározott nemzeti célértéknél. Ez a hozzájárulás szerepelhet az (EU) 2018/1999 rendelet 14. cikke szerint benyújtott integrált nemzeti energia- és klímatervekben.

    A nemzeti hozzájárulásnak a 2016-ra, 2017-re és 2018-ra vonatkozóan jelentett adatokhoz képest tartalmaznia kell a szántóföldekről, gyepterületekről és vizes élőhelyekről származó üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére vagy az üvegházhatású gázok elnyelésének fokozására vonatkozó információkat és célokat.

    Indokolás

    Az RB támogatja az ambiciózus, igazságos és inkluzív LULUCF-célkitűzést, amely hozzájárul az EU éghajlat-politikai célkitűzéseinek eléréséhez. A helyi és regionális önkormányzatok tisztában vannak az éghajlatváltozás helyi következményeivel, és támogatják az ambiciózus és igazságos éghajlat-politikai fellépést.

    9. módosítás

    1. cikk – (1) bekezdés – 3. pont

    (EU) 2018/841 rendelet

    4. cikk (3) bekezdés

    Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

    Az RB módosítása

    3.   […] E nemzeti teljesítési pályáknak a 2021., 2022. és 2023. évi üvegházhatásúgáz-jegyzék tagállamok által jelentett adatainak az átlagán kell alapulniuk. A 310 millió tonna CO2-egyenértéknek megfelelő nettó eltávolítás értéke, mint a tagállamok számára a IIa. mellékletben meghatározott célértékek összege, technikai korrekció tárgyát képezheti a módszertan tagállamok általi megváltozása miatt. A tagállamok célértékeihez hozzáadandó technikai korrekció meghatározásának módszerét ezekben a végrehajtási jogi aktusokban kell rögzíteni. […]

    3.   […] E nemzeti teljesítési pályáknak a 2021., 2022. és 2023. évi üvegházhatásúgáz-jegyzék tagállamok által jelentett adatainak az átlagán kell alapulniuk. A IIa. mellékletben foglalt tagállami célérték és a 310 millió tonna CO2-egyenértéknek megfelelő nettó eltávolítás értéke, mint a tagállamok számára a IIa. mellékletben meghatározott célértékek összege, technikai korrekció tárgyát képezheti a módszertan tagállamok általi megváltozása miatt. A tagállam célértékéhez hozzáadandó technikai korrekciónak meg kell felelnie a módszertannal és az adatforrásokkal kapcsolatos változás célértékekre gyakorolt hatásának, és azt ezekben a végrehajtási jogi aktusokban kell rögzíteni. […]

    Indokolás

    Fontos, hogy a tagállamok folyamatosan dolgozzanak módszertanuk javításán, és hogy ezek a fejlesztések a célértékelésben is tükröződjenek, hogy elkerülhetőek legyenek az aránytalanul alacsony vagy magas célkitűzések. A tevékenységi adatok és a finomított kibocsátási tényezők szolgáltatására szolgáló módszerek folyamatos fejlesztése összhangban van a jelenlegi jelentéstételi gyakorlattal. A tagállamokat ezért arra kell ösztönözni, hogy használják a hazai kutatások új eredményeit, valamint az IPCC és más nemzetközi kutatások frissített iránymutatásait.

    10. módosítás

    1. cikk – (1) bekezdés – 3. pont

    (EU) 2018/841 rendelet

    4. cikk (4) bekezdés

    Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

    Az RB módosítása

    4.     A 2. cikk (3) bekezdésének a)–j) pontjában meghatározott ágazatokban az Unió egészére kiterjedő üvegházhatásúgáz-kibocsátás esetében az a cél, hogy értéke nulla nettó legyen 2035-re, ezt követően pedig az Unió negatív kibocsátást érjen el. Az Unió és a tagállamok megteszik a szükséges intézkedéseket annak érdekében, hogy lehetővé tegyék a 2035-re kitűzött cél közös elérését.

    Az egyes tagállamok által az (EU) 2018/1999 rendelet 14. cikke alapján 2024. június 30-ig benyújtott integrált nemzeti energia- és klímatervek alapján a Bizottság 2025. december 31-ig javaslatokat tesz az egyes tagállamok nettó kibocsátáscsökkentéshez való hozzájárulására.”

    Törölve

    Indokolás

    Az RB aggodalmát fejezi ki amiatt, hogy a földhasználat és a szén-dioxidtól eltérő üvegházhatású gázokat kibocsátó mezőgazdasági ágazat összekapcsolása gyengítheti a mezőgazdasági ágazatban szükséges előrelépést, mivel a kibocsátáscsökkentés terén mutatkozó nehézségeket más ágazatok, például az erdők kompenzálhatják. A LULUCF-ágazatból származó szén-dioxid-eltávolítás kulcsszerepet játszik az EU éghajlati célkitűzéseinek elérésében. A két ágazat összevonása azzal a kockázattal jár, hogy kontraproduktív, nem hatékony és igazságtalan lesz. Az EU-nak elsősorban a kibocsátások csökkentésére kell összpontosítania, ugyanakkor optimalizálnia kell a LULUCF-ágazat mérséklési potenciálját.

    11. módosítás

    1. cikk – (1) bekezdés – 7. pont – b) pont

    (EU) 2018/841 rendelet

    9. cikk (2) bekezdés

    Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

    Az RB módosítása

    a (2) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

    „(2)   A Bizottság a 16. cikknek megfelelően felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogad el az e cikk (1) bekezdése és az V. melléklet annak érdekében történő módosítása céljából, hogy– az UNFCCC feleinek konferenciája vagy a feleknek a Párizsi Megállapodás feleinek találkozójaként szolgáló konferenciája által elfogadott IPCC-iránymutatások alapján – a szén-dioxid-tároló termékek, köztük a faipari termékek szénmegkötő hatással rendelkező új kategóriákkal egészüljenek ki és biztosítva legyen a környezeti integritás.”

    a (2) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

    „(2)   A Bizottság a 16. cikknek megfelelően , a közeljövőben felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogad el az e cikk (1) bekezdése és az V. melléklet annak érdekében történő módosítása céljából, hogy– az UNFCCC feleinek konferenciája vagy a feleknek a Párizsi Megállapodás feleinek találkozójaként szolgáló konferenciája által elfogadott IPCC-iránymutatások alapján – a szén-dioxid-tároló termékek, köztük a faipari termékek , a szén-dioxid-leválasztás és -tárolás alkalmazásával előállított bioenergia és más releváns bioalapú termékkategóriák szénmegkötő hatással rendelkező új kategóriákkal egészüljenek ki és biztosítva legyen a környezeti integritás.”

    Indokolás

    Az innovatív bioalapú termékek éghajlatra gyakorolt hatását teljes mértékben figyelembe kell venni. Minden releváns kategóriát, így a cellulóz, papír, karton, furnér, farostlemez, forgácslap, deszka, deszkák, mesterséges fa, textil, kompozitok, lignin, vegyi anyagok, bioszén és egyéb biogén szénalapú termékek kategóriáit is figyelembe kell venni.

    12. módosítás

    1. cikk – (1) bekezdés – 14. pont

    (EU) 2018/841 rendelet

    13c. cikk (1) bekezdés második albekezdés

    Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

    Az RB módosítása

    Az üvegházhatású gázok nettó kibocsátástöbbletének tonna CO2-egyenértékével egyenlő mennyiséget, egy 1,08 -as tényezővel való szorzást követően, hozzá kell adni az adott tagállam által a következő évben bejelentett üvegházhatásúgáz-kibocsátás értékéhez, a 15. cikk szerint elfogadott intézkedésekkel összhangban.

    Törölve

    Indokolás

    Az RB aggodalmát fejezi ki amiatt, hogy az éves jelentéstételi követelmények hatással lehetnek a helyi és regionális szintre, mivel lehetővé teszik a tagállamok számára, hogy a gazdálkodási tevékenységek és a földhasználat gyors megváltoztatására vonatkozó döntésekkel ellensúlyozzák az előre nem látható éves változásokat. Ez negatívan befolyásolhatja a helyi és regionális szint azon képességét, hogy saját biogazdaságát fejlessze.

    A LULUCF-ágazatot természetes ingadozások és bizonytalanságok jellemzik a szénáramlás mérésében. Egy tagállam számára nem lehetséges, hogy minden egyes évre vonatkozóan ellenőrizze a földterületi ágazat szén-dioxid-áramlását. Ezért nem lehet éves célértékeket meghatározni, és nem lehet éves alapon kötelességszegést ítélni a meg nem felelés esetén.

    13. módosítás

    1. cikk – (1) bekezdés – 15. pont

    (EU) 2018/841 rendelet

    14. cikk (1) bekezdés

    Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

    Az RB módosítása

    […]

    […]

    A megfelelési jelentés a következők értékelését tartalmazza:

    A megfelelési jelentés a következők értékelését tartalmazza:

    a)

    a kompromisszumokkal kapcsolatos szakpolitikák és intézkedések;

    a)

    a kompromisszumokkal kapcsolatos szakpolitikák és intézkedések;

    b)

    az éghajlatváltozás mérséklése és az ahhoz való alkalmazkodás közötti szinergiák;

    b)

    az éghajlatváltozás mérséklése és az ahhoz való alkalmazkodás közötti szinergiák;

    c)

    az éghajlatváltozás mérséklése és a biológiai sokféleség közötti szinergiák.

    c)

    az éghajlatváltozás mérséklése és a biológiai sokféleség közötti szinergiák.

     

    d)

    az éghajlatváltozás mérséklése, az ághajlatváltozáshoz való alkalmazkodás és a biogazdaság fejlesztése közötti szinergiák, beleértve a nagy szén- és fosszilisenergia-igényű anyagok faalapú anyagokkal való helyettesítésével járó üvegházhatásúgáz-megtakarításokra vonatkozó becsléseket.

    […]

    […]

    Indokolás

    Az összes erdőalapú termék felhasználásának támogatása felgyorsítja a fosszilis alapú anyagokat és kibocsátásokat felváltó körforgásos biogazdaságra való átállást. Meg kell jegyezni, hogy a helyettesítés előnye (azaz a faalapú termékek előállításához kapcsolódó kibocsátás csökkentése más, funkcionálisan egyenértékű anyagokkal és termékekkel szemben) a hosszú élettartamú fatermékekhez és a rostalapú termékekhez is kapcsolódik.

    Javaslat európai parlamenti és tanácsi rendeletre a Párizsi Megállapodásban vállalt kötelezettségek teljesítése érdekében a tagállamok által 2021-től 2030-ig kötelezően teljesítendő, az éghajlat-politikai fellépéshez hozzájáruló éves üvegházhatásúgázkibocsátás-csökkentések meghatározásáról szóló (EU) 2018/842 rendelet módosításáról

    COM (2021) 555

    14. módosítás

    (6a) preambulumbekezdés (új)

    Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

    Az RB módosítása

     

    A közös kötelezettségvállalással kapcsolatos tagállami célértékek közötti túlzott eltérés akadályozhatja a klímasemlegességi célkitűzés legkésőbb 2050-ig történő elérését; a 2021–2027-es időszakkal összefüggésben a kohéziós politikai alapok, nevezetesen az Európai Regionális Fejlesztési Alap, a Kohéziós Alap és az Igazságos Átmenet Alap programozása során olyan célzott programokat, prioritási tengelyeket, stratégiákat és területi terveket kell előirányozni, amelyek célja egyúttal, hogy fokozzák a tagállamok üvegházhatásúgázkibocsátás-csökkentési kapacitásait az (EU) 2018/842 rendelet hatálya alá tartozó ágazatokban, és ezáltal a tagállami célértékek terén már e programozási időszakban is elősegítsék a jobb konvergenciát.

    15. módosítás

    (18a) preambulumbekezdés (új)

    Az Európai Bizottság által javasolt szöveg

    Az RB módosítása

     

    (18a)

    Ahhoz, hogy a 1,5  oC-os célkitűzés elérhető közelségben maradjon, valamint biztosítsák az éghajlati igazságosságot, valamennyi gazdasági ágazat, többek között a mezőgazdaság részéről is közös erőfeszítésekre van szükség. Az Európai Bizottság a virágzó, korszerű, versenyképes és klímasemleges gazdaságra vonatkozó hosszú távú stratégiai elképzelésének  (1) kidolgozása során megerősítette, hogy a mezőgazdaságból származó, szén-dioxidtól eltérő üvegházhatású gázok kibocsátása 2050-re 211 millió tonna szén-dioxid-egyenértékre csökkenthető, ennélfogva pedig a nulla nettó üvegházhatásúgáz-kibocsátás eléréséhez kevésbé lesz szükség nem fenntartható, negatív kibocsátású technológiákra. Az e rendelet hatálya alá tartozó egyes ágazatok azonban az elmúlt években igen csekély haladást értek el. Az e rendeletben 2030-ra és az azt követő időszakra meghatározott, az üvegházhatásúgáz-kibocsátás csökkentésére vonatkozó uniós szintű célérték eléréséhez való minimális ágazati hozzájárulások – amelyekhez az Európai Bizottság részéről megfelelő nyomon követés, jelentéstétel és intézkedések társultak – biztosítanák, hogy a közös kötelezettségvállalási rendelet hatálya alá tartozó összes ágazat hozzájáruljon az éghajlat-politikai célkitűzések időben történő eléréséhez. Az (EU) 2018/1999 európai parlamenti és tanácsi rendelet értelmében a tagállamoknak olyan hosszú távú stratégiákat kell kidolgozniuk, amelyek az uniós klímasemlegességi célkitűzéssel összhangban minden ágazatban elősegítik a Párizsi Megállapodás célkitűzéseihez kapcsolódó tagállami kötelezettségvállalások teljesítését, az üvegházhatásúgáz-kibocsátás hosszú távú csökkentését, valamint a szénelnyelők általi eltávolítás fokozását. E stratégiákat, valamint az (EU) 2018/1999 rendelet szerinti egyéb tagállami terveket és jelentéseket a Bizottság arra fogja felhasználni, hogy meghatározza a közös kötelezettségvállalási rendelet hatálya alá tartozó ágazatokra vonatkozó uniós szintű célértékeket, valamint nyomon kövesse azok együttes elérését.

    16. módosítás

    1. cikk – (1) bekezdés – 3a) pont–(új)

    (EU) 2018/842 rendelet

    4. cikk – (3a) bekezdés (új)

    Hatályos szöveg

    Az RB módosítása

     

    (3a)

    A 4. cikk a következő (3a) bekezdéssel egészül ki:

    A tagállamok 2030-ra és az azt követő évekre vonatkozó kibocsátáscsökkentési céljai

    Az (EU) 2021/1119 rendelet (a továbbiakban: az európai klímarendelet) 2. cikkének (1) bekezdésében meghatározott klímasemlegességi célkitűzés és az (EU) 2021/1119 rendelet szerinti, 2040-re vonatkozó uniós szintű éghajlat-politikai célérték elérése érdekében a Bizottság 2025 végéig adott esetben részletes hatásvizsgálaton alapuló jogalkotási javaslatot nyújt be e rendelet módosítására annak érdekében, hogy minimális ágazati hozzájárulásokat vezessen be az e rendeletben 2030-ra és azt követően meghatározott uniós szintű üvegházhatásúgázkibocsátás-csökkentési célérték eléréséhez, megfelelő nyomon követés, jelentéstétel és olyan intézkedések kíséretében, amelyek biztosítják, hogy az e rendelet hatálya alá tartozó valamennyi ágazat hozzájáruljon az éghajlat-politikai célkitűzések időben történő eléréséhez.

    Indokolás

    Annak biztosítása, hogy valamennyi ágazat hozzájáruljon az ÜHG-kibocsátás csökkentéséhez.

    17. módosítás

    1. cikk – (1) bekezdés – 3b) pont (új)

    (EU) 2018/842 rendelet

    5. cikk (1) és (2) bekezdés

    Hatályos szöveg

    Az RB módosítása

     

    (3b)

    5. cikk (1) és (2) bekezdése helyébe a következő szöveg lép:

    1.     A 2021-től 2025-ig tartó időszak éveiben a tagállamok a következő évi éves kibocsátási jogosultságaik legfeljebb 10 %-ának megfelelő mennyiséget előzetesen felhasználhatnak.

     

    „(1)     A 2021-től 2029-ig tartó időszak éveiben a tagállamok a következő évi éves kibocsátási jogosultságaik legfeljebb 5 %-ának megfelelő mennyiséget előzetesen felhasználhatnak.”

    2.     A 2026-tól 2029-ig tartó időszak éveiben a tagállamok a következő évi éves kibocsátási jogosultságaik legfeljebb 5 %-ának megfelelő mennyiséget előzetesen felhasználhatnak.

     

    Indokolás

    A rendelet végrehajtásának biztosítása érdekében célszerű csökkenteni a rugalmasságot, hogy a hitelfelvétel miatti rövid távú szüneteltetés középtávon ne okozzon végrehajtási problémákat többek között a helyi és regionális önkormányzatok számára, amelyek gyakran nem vesznek részt közvetlenül a rugalmasságra vonatkozó nemzeti döntésekben.

    18. módosítás

    1. cikk – (1) bekezdés – 3c) pont (új)

    (EU) 2018/842 rendelet

    5. cikk (4) bekezdés

    Hatályos szöveg

    Az RB módosítása

     

    (3c)

    Az 5. cikk (4) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

    4.   A 2021-től 2025-ig tartó időszak éveiben a tagállamok átadhatnak más tagállamok részére az adott évi éves kibocsátási jogosultságaik legfeljebb 5 %-ának, a 2026-tól 2030-ig tartó időszak évei tekintetében pedig az adott évi éves kibocsátási jogosultságaik legfeljebb 10 %-ának megfelelő mennyiséget. Az átvevő tagállam ezt a mennyiséget a 9. cikk szerinti megfelelés céljából akár az adott évre, akár a 2030-ig tartó időszak későbbi éveire felhasználhatja.

     

    4.   A tagállamok átadhatnak más tagállamok részére az adott évi éves kibocsátási jogosultságaik legfeljebb 5 %-át a 2026-tól 2030-ig tartó időszak évei tekintetében. Az átvevő tagállam ezt a mennyiséget a 9. cikk szerinti megfelelés céljából akár az adott évre, akár a 2030-ig tartó időszak későbbi éveire felhasználhatja.

    Indokolás

    Az átadásokat valamennyi tagállamban korlátozni kell a hatékony végrehajtás biztosítása érdekében. Hangsúlyozni kell, hogy az átadásra alkalmas tagállamok között regionális különbségek lehetnek. A regionális kihívásokat figyelembe kell venni, mielőtt más országokba történő átadásokat fontolóra vennénk.

    19. módosítás

    1. cikk – (1) bekezdés – 5. a) pont (új)

    (EU) 2018/842 rendelet

    8. cikk

    Hatályos szöveg

    Az RB módosítása

     

    (5a)

    A 8. cikk helyébe a következő szöveg lép:

    1.   Amennyiben az 525/2013/EU rendelet 21. cikke szerinti éves értékelése során és figyelembe véve az e rendelet 5., 6. és 7. cikkében említett rugalmassági mechanizmusok igénybevételére vonatkozó szándékot a Bizottság úgy találja, hogy valamely tagállam nem tesz kellő előrelépést az e rendelet 4. cikke szerinti kötelezettségei teljesítésében, az adott tagállamnak három hónapon belül korrekciós intézkedési tervet kell benyújtania a Bizottságnak, amely tartalmazza:

    1.   Amennyiben az 525/2013/EU rendelet 21. cikke szerinti éves értékelése során és figyelembe véve az e rendelet 5., 6. és 7. cikkében említett rugalmassági mechanizmusok igénybevételére vonatkozó szándékot a Bizottság úgy találja, hogy valamely tagállam nem tesz kellő előrelépést az e rendelet 4. cikke szerinti kötelezettségei teljesítésében, az adott tagállamnak három hónapon belül korrekciós intézkedési tervet kell benyújtania a Bizottságnak, amely tartalmazza:

    […]

    […]

     

    c)

    jelentős regionális teljesítménykülönbségek vagy regionális szintű súlyos strukturális kihívások esetén (például bizonyos szigeti térségek esetében) a korrekciós intézkedési tervnek konkrét rendelkezéseket kell tartalmaznia e problémákra vonatkozóan.

    […],

    2.   Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség – éves munkaprogramjával összhangban – segíti a Bizottságot minden ilyen korrekciós intézkedési terv értékelésében.

    2.   Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség – éves munkaprogramjával összhangban – segíti a Bizottságot minden ilyen korrekciós intézkedési terv értékelésében.

    3.   A Bizottság – a tervek kézhezvételétől számított négy hónapon belül – véleményt adhat ki az (1) bekezdésnek megfelelően benyújtott korrekciós intézkedési tervek megalapozottságáról. Az érintett tagállam a legnagyobb mértékben figyelembe veszi a Bizottság véleményét, és annak megfelelően módosíthatja korrekciós intézkedési tervét.

    3.   A Bizottság – a tervek kézhezvételétől számított négy hónapon belül – véleményt adhat ki az (1) bekezdésnek megfelelően benyújtott korrekciós intézkedési tervek megalapozottságáról. Az érintett tagállam a legnagyobb mértékben figyelembe veszi a Bizottság véleményét, és annak megfelelően módosíthatja korrekciós intézkedési tervét. A tagállam nyilvánosságra hozza a Bizottság véleményét, és biztosítja annak terjesztését a helyi és regionális önkormányzatok körében.

    4.     A tagállam biztosítja a korrekciós intézkedési terv közzétételét és esetleges felülvizsgálatát, valamint terjesztését a helyi és regionális önkormányzatok körében.

    Indokolás

    A problémás helyzetek megoldására irányuló intézkedési terveknek regionális szintű intézkedéseket kell tartalmazniuk, ha a regionális problémák jelentős mértékben kiváltó okát képzik a helyzetnek. A helyi és regionális önkormányzatokat tájékoztatni kell az intézkedési tervekről, hogy teljes mértékben hozzájárulhassanak az éghajlat-politikához.

    II.   POLITIKAI AJÁNLÁSOK

    A RÉGIÓK EURÓPAI BIZOTTSÁGA (CoR)

    1.

    tisztában van az éghajlatváltozás helyi közösségekre gyakorolt pusztító hatásaival, és elismeri, hogy határozott fellépésre van szükség a szükséges uniós éghajlat-politikai célok elérése érdekében. Az RB támogatja a LULUCF-ra vonatkozó magas szintű kötelezettségvállalást, ugyanakkor ismételten hangsúlyozza, hogy a célok elérése érdekében rugalmasságra van szükség;

    2.

    úgy véli, hogy a helyi és regionális önkormányzatoknak kétségtelenül meghatározó szerepük van a közös kötelezettségvállalási rendelet (2) és a LULUCF-rendelet (3) hatálya alá tartozó ágazatokban, mivel ezek a rendeletek megkövetelik a területi dimenzió bevonását. Ezek azok a területek, ahol a helyi és regionális önkormányzatok aktívak lehetnek, tekintettel jogi felelősségi- és hatásköreikre;

    3.

    kéri, hogy a LULUCF-rendelet intézkedéseit tartsák összhangban a biodiverzitási stratégia és az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásra irányuló uniós stratégia célkitűzéseivel. Az éghajlat-politikai célok elérése érdekében elengedhetetlen, hogy minden tagállam a helyi és regionális önkormányzatokkal együttműködve olyan jogi keretet hozzon létre az erdőkre vonatkozóan, amely biztosítja a termelés, a biológiai sokféleség és a védelem közötti egyensúlyt;

    4.

    hangsúlyozza, hogy az átmenet nem mehet a területi kohézió rovására, és nem veszélyeztetheti a legkiszolgáltatottabb csoportokat és területeket. A méltányosság és a szolidaritás szempontjait kiegyensúlyozottan figyelembe véve minden tagállamnak és gazdasági ágazatnak hozzá kellene járulnia a kibocsátáscsökkentési célok eléréséhez; e tekintetben úgy véli, hogy az egyes mezőgazdasági termelőkre és erdészekre vonatkozó területi hatásvizsgálatok világosabb áttekintést nyújthatnának a tényleges költségekről és előnyökről;

    5.

    határozottan ellenzi, hogy a javaslat elsősorban az erdőkre mint szénelnyelőkre összpontosít, és nem veszi figyelembe a fosszilis alternatívák helyettesítésére szolgáló fenntartható nyersanyagok biztosításában játszott szerepüket, így nem értékeli az erdészeti ágazatban rejlő teljes potenciált az éghajlatváltozás mérséklésében és a helyi és regionális biogazdaság fejlesztésében;

    6.

    megjegyzi, hogy a LULUCF-ágazat céljainak eléréséhez csökkenteni kell a fás biomassza energetikai hasznosítását. A hangsúlyt a lépcsőzetes felhasználásra kell helyezni, először anyagként való, minél igényesebb módokon történő, többszörös felhasználással, amelyet végül az energetikai hasznosítás követ;

    7.

    hangsúlyozza, hogy a LULUCF-ágazatban a megnövekedett ambíciók nem vezethetnek bizonytalan eredetű nyersanyagok behozatalához az EU-n kívülről. Ez azt jelentheti, hogy a LULUCF-ágazatban a nettó elnyelés fokozása érdekében hozott intézkedések globálisan nem vezetnek valódi javuláshoz az éghajlatváltozás szempontjából. Szélesebb rendszerszemléletre van szükség annak holisztikus megközelítéséhez, hogy az erdőben történő szénmegkötés, a termékfelhasználás és az erdőből származó bioenergia hogyan segíthet az éghajlatra gyakorolt hatás csökkentésében;

    8.

    osztja az Európai Bizottság értékelését, miszerint az EU-ban a szénelnyelés csökkenésének negatív tendenciáját az éghajlat-semlegesség hosszú távú céljának eléréséhez ellensúlyozni kell; javasolja, hogy a 2030-ra 310 millió tonna CO2-egyenérték nettó felvételére vonatkozó uniós célt a IIa. mellékletben a tagállamok által egyénileg meghatározott nemzeti célértékeknél magasabb, a 2030-as nettó célértékhez való további nemzeti hozzájárulással kombinálják. A LULUCF-ágazatban a nettó szén-dioxid-felvétel növelésének és az üvegházhatásúgáz-kibocsátás csökkentésének lehetőségei tagállamonként igen eltérőek. Ez függ a földterületek természetes termelési kapacitásától és a teljes földterület különböző földhasználati kategóriákra való eloszlásától is. Az RB úgy véli, hogy a 2030-ig elérendő megnövelt céloknak olyan szinten kell lenniük, amely összeegyeztethető a tagállamok nemzeti éghajlat-politikai keretével, és lehetővé teszi a biogazdaság fejlődését az egyes tagállamokban;

    9.

    úgy véli, hogy a mezőgazdaság és az erdészet ágazatainak összevonása azzal a kockázattal jár, hogy csökken a mezőgazdasági ágazatban a kibocsátás csökkentésére irányuló nyomás, és hogy a nagy nettó erdőfelvétellel rendelkező, erdőkben gazdag országok „kompenzálják” a nagy mezőgazdasági ágazattal rendelkező országok kibocsátásait vagy általában a fosszilis kibocsátásokat. Az éghajlatváltozás mérséklésére irányuló intézkedéseket minden ágazatban és országban az adott ország sajátos feltételei alapján kell meghozni;

    10.

    hangsúlyozza, hogy a LULUCF-rendeletet nem szabad kiterjeszteni más szakpolitikai területek nyomon követésére és jelentéstételére, amelyeket más jogszabályok szabályoznak. Az Európai Bizottság javaslata, miszerint a LULUCF-jelentésnek tartalmaznia kellene a szénben gazdag talajokban, a nagy biológiai sokféleséggel rendelkező területeken, a helyreállított talajokban és a természetes zavarás által veszélyeztetett talajokban lévő szén megőrzésére vonatkozó információkat, nem javítja a LULUCF-ágazat üvegházhatású gázokra vonatkozó jelentésének minőségét;

    11.

    hangsúlyozza, hogy a tagállamoktól érkező finanszírozás nem megy a régiók rovására. Az RB elismeri, hogy a helyi és regionális önkormányzatokat tájékoztatni kell az éghajlat-politikai intézkedések támogatásának finanszírozási lehetőségeiről;

    12.

    figyelmeztet a végrehajtás eredménytelenségének kockázatára. Az RB támogatja a tervezett felülvizsgálatot és azt, hogy figyelembe kell venni a Covid19-világjárvány következményeit, de hangsúlyozza, hogy biztosítani kell az közös kötelezettségvállalási rendeletben javasolt pályák követését;

    13.

    arra ösztönzi az Európai Bizottságot, hogy dolgozzon ki módszertant ahhoz, hogy a helyi és regionális önkormányzatok a nemzeti célkitűzésekkel összhangban tudják kiszámítani kibocsátáscsökkentési erőfeszítéseiket, elkerülve az aránytalan torzulásokat;

    14.

    rámutat a túlzott rugalmasság kockázataira az éves allokációkból és a tagállamok közötti átcsoportosításokból történő hitelfelvétel tekintetében. A helyi és regionális önkormányzatoknak bizonyosságra van szükségük ahhoz, hogy megtervezhessék klíma- és gazdaságpolitikájukat. Az olyan nemzeti helyzetek, amelyek a rendelet értelmében rugalmasságot biztosítanak, jelentős regionális eltéréseket okozhatnak;

    15.

    elismeri, hogy megoldást (elsősorban jövedelemtermelő ösztönzőket) kell találni azon régiók problémájára, amelyek nehézségekkel vagy hanyatlással szembesülhetnek az alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaságra való szükséges átállás során; hangsúlyozza annak fontosságát, hogy a helyi és regionális önkormányzatokat bevonják a fenntartható fejlődési pályák kidolgozásába, amelyek stimulálhatják e régiók gazdaságát;

    16.

    támogatja a korrekciós intézkedési tervekre és az átláthatóságra vonatkozó szigorúbb rendelkezéseket, amelyek hangsúlyozzák a regionális dimenziót, és előírják, hogy a regionális egyenlőtlenségek kezelésének módját meg kell határozni, elősegítve a regionális kihívások gyakorlati megoldását;

    17.

    hangsúlyozza a megfelelés ellenőrzésének fontosságát, és javasolja, hogy a meg nem felelés esetén vizsgálják meg a pénzügyi szankciók lehetőségét. A büntetésekből származó bevételeket vissza kellene fordítani az éghajlat-politikai intézkedésekre és az igazságos átmenetre, különös tekintettel a regionális kihívásokra;

    18.

    javasolja, hogy az alacsony egy főre jutó GDP-vel rendelkező tagállamok számára gondolkodjanak el a biztonsági tartalékon. A GDP-t már figyelembe veszik a nemzeti célok meghatározásakor, és megkérdőjelezhető, hogy ez-e az egyetlen mérvadó érték, mivel nem veszi figyelembe a régiók teljes helyzetét, és nem feltétlenül korrelál egy adott terület összetett fejlesztési szükségleteivel.

    Kelt Brüsszelben, 2022. április 28-án.

    a Régiók Európai Bizottsága elnöke

    Apostolos TZITZIKOSTAS


    (1)   A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, az Európai Tanácsnak, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak, a Régiók Bizottságának és az Európai Beruházási Banknak: Tiszta bolygót mindenkinek – Európai hosszú távú stratégiai jövőkép egy virágzó, modern, versenyképes és klímasemleges gazdaságról

    (2)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2018/842 rendelete (2018. május 30.) a Párizsi Megállapodásban vállalt kötelezettségek teljesítése érdekében a tagállamok által 2021-től 2030-ig kötelezően teljesítendő, az éghajlat-politikai fellépéshez hozzájáruló éves üvegházhatásúgázkibocsátás-csökkentések meghatározásáról, valamint az 525/2013/EU rendelet módosításáról (HL L 156., 2018.6.19., 26. o.).

    (3)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2018/841 rendelete (2018. május 30.) a földhasználathoz, a földhasználat-változtatáshoz és az erdőgazdálkodáshoz kapcsolódó üvegházhatásúgáz-kibocsátásnak és -elnyelésnek a 2030-ig tartó időszakra vonatkozó éghajlat- és energiapolitikai keretbe történő beillesztéséről, valamint az 525/2013/EU rendelet és az 529/2013/EU határozat módosításáról (HL L 156., 2018.6.19., 1. o.).


    Top