Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022AE5400

    Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleménye – Javaslat európai parlamenti és tanácsi rendeletre a rövid távú szálláshely-kiadási szolgáltatásokkal kapcsolatos adatgyűjtésről és -megosztásról, valamint az (EU) 2018/1724 rendelet módosításáról (COM(2022) 571 final – 2022/0358 (COD))

    EESC 2022/05400

    HL C 146., 2023.4.27, p. 29–34 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    2023.4.27.   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 146/29


    Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleménye – Javaslat európai parlamenti és tanácsi rendeletre a rövid távú szálláshely-kiadási szolgáltatásokkal kapcsolatos adatgyűjtésről és -megosztásról, valamint az (EU) 2018/1724 rendelet módosításáról

    (COM(2022) 571 final – 2022/0358 (COD))

    (2023/C 146/05)

    Előadó:

    Marinel Dănuț MURESAN

    Felkérés:

    Európai Parlament, 2022.11.21.

    az Európai Unió Tanácsa, 2022.12.1.

    Jogalap:

    az Európai Unió működéséről szóló szerződés 114. cikke

    Illetékes szekció:

    „Egységes piac, termelés és fogyasztás” szekció

    Elfogadás a szekcióülésen:

    2023.1.27.

    Elfogadás a plenáris ülésen:

    2023.2.22.

    Plenáris ülésszak száma:

    576.

    A szavazás eredménye

    (mellette/ellene/tartózkodott):

    190/0/4

    1.   Következtetések és ajánlások

    1.1.

    A javasolt rendelet választ ad az összes tisztességes érdekelt fél arra irányuló kérésére, hogy szabályozzák a rövid távú bérbeadás (STR) piacát; a rendelet összhangban van a többi uniós rendelettel.

    1.2.

    Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság (EGSZB) azt ajánlja, hogy vezessék be a rendeletben javasolt mechanizmusokat, hogy az STR-tevékenységek terén tisztességesebb versenyt lehessen teremteni, és hogy biztonságosabb és átláthatóbb kínálatot lehessen kialakítani megfelelő STR-szolgáltatásokból. Az EGSZB azt is ajánlja, hogy a nemzeti és helyi hatóságok kapjanak hatékony eszközöket ahhoz, hogy az STR-tevékenységeket az EU különböző részein a helyi körülményekhez és igényekhez igazítsák.

    1.3.

    A rendelet nem határozza meg, hogy kit és mit kell bejelenteni, amikor regisztrálnak a nemzeti digitális nyilvántartásban, és vannak különleges helyzetek, amelyek a következőkre vonatkoznak:

    a szállásadókra vonatkozó információk (ingatlantulajdonos, az ingatlantulajdonos képviselője, bérlő/albérletbe adó, közvetítőként eljáró cég, a szálláshelyeket kezelő vagy karbantartó cég),

    a szálláshelyekre vonatkozó információk (teljes egészében vagy csak részben működtetik rövid távú szálláshely-szolgáltatásként, díj ellenében elérhető szolgáltatásokkal, közös szolgáltatásokkal stb.),

    a szálláshely használatára engedélyezett személyek maximális száma (a szálláshely kapacitása túllépésének elkerülése érdekében).

    1.3.1.

    Az nemzeti digitális nyilvántartásban történő regisztráció folyamatát – egy uniós szinten egységesített formátummal – egyszerűbbé és rugalmasabbá kell tenni annak érdekében, hogy minden helyzetben a lehető legkönnyebbé váljon a szabályok betartása, továbbá hogy biztosítsák az adatok megfelelő és hatékony feldolgozását és a szabályok betartását; ez segít majd elkerülni azt, hogy a szállásadók kibújjanak a nemzeti digitális nyilvántartásban történő regisztráció alól.

    1.4.

    Az EGSZB javasolja, hogy az Európai Bizottság a rendeletben ajánlja, hogy a nemzeti és/vagy helyi hatóságoknak rendszeres időközönként végezzenek hatásvizsgálatot az STR-tevékenységekről, figyelembe véve a következőket:

    a helyi idegenforgalom tényleges potenciálja,

    a helyi lakosok életére gyakorolt hatás,

    a szociális hatás a bérbe adott szálláshelyek tekintetében,

    a helyi lakhatási piacra gyakorolt hatás,

    szociális hatás a helyi megélhetési költségek tekintetében,

    a foglalkoztatásra gyakorolt hatás,

    a szennyezésre gyakorolt hatás,

    a helyi hagyományok tiszteletben tartására gyakorolt hatás,

    a helyi szinten közvetlenül vagy közvetve érintett vállalkozásokra gyakorolt hatás.

    1.4.1.

    Ez lehetővé teszi a hatóságok számára, hogy időben intézkedjenek, és elkerüljék, hogy egy helyzet válságosra forduljon.

    1.5.

    A rendelet nem ír elő engedélyezési kritériumokat a nemzeti és helyi hatóságok számára a nemzeti digitális nyilvántartásba történő regisztrációt követően: mozgásteret biztosít nekik, hogy ezeket a kritériumokat a helyi helyzethez igazítsák, azt viszont ajánlja, hogy az engedélyezési eljárás során kerüljék a mesterséges korlátozások bevezetését és az STR-tevékenységek rendes működésének akadályozását. Úgy véljük, hogy a szállásadók által a szálláshelyeikre kötött, a STR-tevékenységekből eredő kockázatok nagy részét lefedő biztosítási kötvények rendszere kiválthatná az engedélyezési követelményeket, mivel a biztosítótársaságok a kötvények értékelésekor ellenőriznék, hogy a szállásadók betartják-e a szabályokat.

    1.6.

    A rendelet nem túl szigorú a tekintetben, hogy a szállásadóknak milyen információkat kell megadniuk, amikor regisztrálnak a nemzeti digitális nyilvántartásban, illetve hogy a platformoknak milyen információkat kell szolgáltatniuk a hatóságoknak. Az európai intézmények által irányított, az összes STR-tevékenységhez szükséges információk körére vonatkozó egységesített megközelítés tehát segítené a nemzeti és helyi hatóságokat abban, hogy az érintett közösségek érdekeinek megfelelő döntéseket hozzanak, elősegítené a hatóságok közötti adatcserét, fokozná a szabályok betartásának szintjét, és lehetővé tenné a hatóságok számára, hogy az uniós és helyi szintű elemzések alapján megfelelő intézkedéseket hozzanak.

    1.7.

    Mindazonáltal javasoljuk, hogy az Európai Bizottság ajánlja, hogy a nemzeti és/vagy helyi hatóságok kövessék nyomon az STR-tevékenységek hatását a következők tekintetében:

    a nem turisztikai célokra rendelkezésre álló hosszú távú bérlemények számának drasztikus csökkenése,

    az alacsony jövedelmű személyek számára rendelkezésre álló bérleti lehetőségek korlátozott száma, mivel az STR-piacon jelentkező magas kereslet felfelé hajtotta a bérleti díjakat,

    megváltoztatta a helyi lakosok életkörülményeit gyakorolt hatás a turisták által okozott zajszennyezés, a turisták nem megfelelő viselkedése, valamint az ideiglenes és állandó lakosok egymás mellett élését biztosító szabályok be nem tartása miatt (a helyi hagyományok tiszteletben tartása, a közterületek, a szemétgyűjtő és -válogató helyek tisztán és rendben tartásának biztosítása),

    a történelmi, építészeti és természeti helyszínek védelme érdekében meghozandó további intézkedések,

    a munkaerőpiac egészére gyakorolt hatások.

    1.7.1.

    A javaslat megnyitja az utat e kihívások nyílt megvitatása előtt, ami csak előnyös lehet az STR-tevékenységekben részt vevő valamennyi szereplő számára. A meghozott intézkedések nem torzítják a piacot, és nem vezetnek ahhoz, hogy sokan kibújjanak a szabályok betartása alól, a helyi közösség pedig közvetlenül javítja a rövid távú szálláshely-szolgáltatások zökkenőmentes integrációját.

    1.8.

    Az EGSZB javasolja, hogy a rendelet írja elő az online platformok számára, hogy tájékoztassák a vendégeket a szállásadó által a nemzeti digitális nyilvántartásban elvégzett regisztrációról vagy nyújtsanak számukra általános ismertetőt a szálláshelyről, valamint tájékoztassák őket a szállásadók és a platform felelősségéről, a vendégek megfelelő egészségügyi és biztonsági feltételeinek biztosítása érdekében hozott intézkedésekről, a vendégek által a szálláshelyen és a közterületeken betartandó különleges követelményekről, valamint a különböző helyi hagyományokról, amelyek fontosak minden piaci szereplő, a közösség és a helyi hatóságok számára.

    1.9.

    A rendelet előírja, hogy azt elfogadása után két évvel nemzeti szinten végre kell hajtani. Úgy véljük, hogy ezt követően az adatok interoperabilitásának és megosztásának köszönhetően sokkal könnyebb lesz létrehozni egy online platformot, és már nem lesz szükség manuális adatgyűjtésre. Következésképpen az EGSZB azt javasolja, hogy a vállalkozásként vagy mikro- és kisvállalkozásként működő online platformok adatkezelői számára tegyék opcionálissá a manuális adatgyűjtést. Az EGSZB javasolja azonban, hogy írják elő, hogy a nemzeti és helyi hatóságoknak figyelemmel kell kísérniük, hogy az STR-szolgáltatások közvetítőjeként működő vagy azokat támogató platformok betartják-e az adatszolgáltatási/adattovábbítási kötelezettséget, és szankciókat kell alkalmazni abban az esetben, ha az online platformok vagy az STR-szolgáltatásokat támogató más típusú platformok adatkezelői elmulasztják az adatszolgáltatást vagy pontatlan adatokat jelentenek be.

    1.10.

    Az EGSZB azt javasolja, hogy a rendelet írja elő, hogy az uniós intézmények közvetlenül vagy a nemzeti és helyi hatóságokon keresztül tájékoztassák az STR-tevékenységekben érintett valamennyi érdekelt felet az STR-tevékenységekkel kapcsolatos minden olyan folyamatban lévő vagy várható jelentősebb fejleményről, amely hatással lehet az adott területek gazdaságára, társadalmára, környezetére vagy közbiztonságára. Ez segítene abban, hogy az illetékesek időben intézkedjenek, megelőzve súlyos és káros eseményeket (például gazdasági válságokat, súlyos társadalmi válságokat, súlyos társadalmi zavargásokat, a szegénység és a hajléktalanság növekedését, a környezetre gyakorolt jelentős hatást vagy a közegészségügyre gyakorolt hatást) vagy bármely más olyan eseményt, amely a hatóságokat STR-tevékenységeket érintő intézkedések meghozatalára kényszerítené.

    2.   Általános megjegyzések

    2.1.

    A rövid távú szálláshelyek száma gyorsan növekszik az EU-ban, amit nagyrészt a platformgazdaság mozgat. Az összes idegenforgalmi szálláshely mintegy egynegyedét teszik ki az EU-ban, és az ilyen típusú ingatlanok száma Unió-szerte jelentős mértékben növekszik. Az Európai Bizottságnak ez a javaslata az „Átállási pálya az idegenforgalom számára” címen 2022 februárjában közzétett kiadvány egyik kulcsfontosságú eleme. Magát a javaslatot az Európai Bizottság 2020. márciusi kkv-stratégiájában jelentették be azzal a céllal, hogy előmozdítsa a megosztásalapú gazdaság kiegyensúlyozott és felelősségteljes fejlődését az egységes piacon.

    2.2.

    A javasolt új keret céljai:

    a szállásadókra és a rövid távú bérbeadásra szánt ingatlanjaikra vonatkozó regisztrációs követelmények harmonizálása, amennyiben a nemzeti hatóságok ilyen követelményeket vezetnek be,

    a nyilvántartási számok megjelenítését és ellenőrzését biztosító szabályok pontosítása,

    az online platformok és a hatóságok közötti adatmegosztás egyszerűsítése,

    az adatok újrafelhasználásának engedélyezése összesített formában,

    hatékony végrehajtási keret létrehozása.

    2.3.

    A javasolt rendelet összhangban van más jogi eszközökkel:

    a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabállyal,

    a szolgáltatási irányelvvel,

    az e-kereskedelmi irányelvvel,

    a platformok és az üzleti vállalkozások közötti kapcsolatokról szóló rendelettel,

    az adatmegosztási jogszabályra irányuló javaslattal,

    az általános adatvédelmi rendelettel,

    az egységes digitális kapuról szóló rendelettel,

    és a DAC7 irányelv (1) szabályai alkalmazandók rá.

    2.4.

    A rendelet célja, hogy harmonizált és egységes keretet hozzon létre a rövid távú szálláshely-kiadási szolgáltatásokkal kapcsolatos adat-előállításra és adatmegosztásra vonatkozóan, hogy elkerülhető legyen az egységes piacon az eltérő adatszolgáltatási követelmények és kérelmek elterjedése.

    2.5.

    A javasolt rendelet emellett támogatja az online platformokat a regisztrációs és adattovábbítási eljárások egységesítése és egyszerűsítése, valamint a kicserélt adatok interoperabilitásának biztosítása terén azáltal, hogy harmonizált keretet hoz létre, és csökkenti a széttagoltságot, a félreérthetőséget és az adminisztratív terheket.

    2.6.

    A rendelet előírja, hogy a szállásadóknak előzetesen regisztrálniuk kell egy nemzeti digitális nyilvántartásban, ami segítséget nyújt az online STR-platformok ügyfeleinek, hogy átláthatóbb és pontosabb információkat kapjanak, valamint növeli a forgalmazott szolgáltatásokkal kapcsolatban a jogbiztonságot, megkönnyíti a hasznos információk megosztását, és hozzájárul az ilyen szolgáltatások zökkenőmentes kezeléséhez a különböző területeken.

    2.7.

    Ez a rendelet uniós szintű közös keretet biztosít a tájékoztatáshoz és az adatfeldolgozáshoz, és biztosítja a nemzeti és helyi hatóságok számára az adatok nyomonkövethetőségét, amire szükségük van ahhoz, hogy kidolgozzák és fenntartsák az STR-szabályokat, betartsák a szabályokat, és megalapozott szakpolitikai válaszlépéseket fogadjanak el a hatályos uniós jogszabályokkal összhangban.

    2.8.

    A rendelet figyelembe veszi azokat a pénzügyi és adminisztratív nehézségeket, amelyekkel az online platformokat működtető mikro- és kisvállalkozások szembesülhetnek, amikor ezeket a platformokat a rendeletnek az adatmegosztás automatikus interoperabilitására vonatkozó követelményeihez igazítják, és olyan alternatív megoldásokat kínálnak, amelyek nem járnak jelentős költségekkel.

    3.   Általános és részletes megjegyzések

    3.1.

    A rendelet megfelel a felsorolt uniós szabályozásoknak; támogatja a tisztességesebb és kiegyensúlyozottabb verseny kialakulását ebben a fontos és dinamikus üzleti ágazatban, és a jogi (adózási) rendelkezések betartásának megfelelőbb szintjét írja elő az STR-piacon működő valamennyi szolgáltató (szállásadó) számára, miközben továbbra is ösztönzi a különböző vállalkozások fejlődését az EU-ban.

    3.2.

    Az EU-nak és a nemzeti intézményeknek figyelemmel kell kísérniük és szabályozniuk kell ezt a folyamatosan fejlődő ágazatot annak érdekében, hogy az STR-szolgáltatási tevékenységeket zökkenőmentesen integrálják a teljes környezetbe, és ezáltal a társadalmi taxonómiával összhangban aktívan hozzájáruljanak a helyi üzleti környezet fejlődéséhez.

    3.3.

    A rendelet nem ír elő konkrét engedélyezési kritériumokat a nemzeti és helyi hatóságok számára: mozgásteret biztosít nekik, hogy ezeket a kritériumokat a helyi helyzethez igazítsák, lehetővé téve a helyi bérleti piac, az általános szociális helyzet, a helyi lakosokhoz fűződő viszony, valamint a környezeti és üzleti kérdések figyelembevételét az érintett kerületekben. Azt viszont ajánlja, hogy az engedélyezési eljárás során kerüljék a mesterséges korlátozások bevezetését és az STR-tevékenységek rendes működésének akadályozását.

    3.3.1.

    A rendelet nem túl szigorú a tekintetben, hogy a szállásadóknak milyen információkat kell megadniuk, amikor regisztrálnak a nemzeti digitális nyilvántartásban, illetve hogy a platformoknak milyen információkat kell szolgáltatniuk. Ez azt jelenti, hogy a nemzeti és helyi hatóságoknak lehetőségei és kockázatai is vannak a tekintetben, hogy miként kezelik a szállásadóktól a regisztráció során és a működési engedély megszerzésekor, valamint a platformoktól a szükséges adatok bejelentésekor megszerzett adatmennyiséget. Ezeket az adatokat hatékonyan, az STR-szolgáltatások fejlesztésének és működésének veszélyeztetése nélkül kell felhasználni. Az Európai Bizottság azonban azt javasolja, hogy a hatóságok közötti létfontosságú információmegosztás megkönnyítése érdekében egységesítsék a megkövetelt információk szintjét.

    3.4.

    Az európai intézményeknek a nemzeti és helyi hatóságokkal együtt szabályozniuk kell az STR-tevékenységek működésének és fejlesztésének feltételeit, elősegítve a társadalmi, gazdasági, környezetvédelmi, terület- és természetvédelmi taxonómia betartását annak biztosítása érdekében, hogy az STR-tevékenységek zökkenőmentesen integrálódjanak az adott térségbe.

    3.5.

    Mivel e platformok vendégköre turisztikaitól eltérő célokból is utazó uniós és nem uniós polgárokból áll, fontos, hogy e rendelet bevezetése előmozdítsa és fenntartsa az egyenlő versenyfeltételeket észszerű árak és a szálláshelyek kiegyensúlyozott választéka mellett (beleértve a hagyományos formákat, például a szállodákat, a szállást és reggelit biztosító szálláshelyeket és a hosteleket, valamint a nem hagyományos formákat, például a magánszálláshelyeket), anélkül, hogy csökkentené a rövid távú szálláshely-szolgáltatások kínálatát vagy drágábbá tenné ezt a szállásformát.

    3.6.

    A rendeletnek elő kell írnia, hogy a nemzeti és helyi hatóságok által bevezetett bármely konkrét kiegészítő vagy megfelelési szabályt fokozatosan és időben kell előírni a szállásadók számára. Ez elkerülhetővé tenné, hogy csökkenjen az STR-szolgáltatások kínálata az érintett piacokon, és biztosítaná, hogy ez a kínálat ne az STR kevésbé hivatalos formái felé tolódjon el, ami hatással lenne az STR-szolgáltatások, maguk az STR-vállalkozások és az ágazat kapcsolódó vállalkozásai által létrehozott közvetlen és közvetett munkahelyek piacára, és lehetővé tenné, hogy a szállásadók önként betartsák a jogi követelményeket.

    3.7.

    A turizmus és a speciális online platformok gyors fejlődése új lehetőségeket teremtett a szállásadók, a vendégek és a turisták számára. Az érintett közösségek számára teremtett nagyszerű üzleti lehetőségek mellett azonban számos kihívást is hozott:

    drasztikusan csökkentette a nem turisztikai célokra rendelkezésre álló hosszú távú bérlemények számát,

    korlátozta az alacsony jövedelmű személyek számára rendelkezésre álló bérleti lehetőségeket, mivel az STR-piacon jelentkező magas kereslet felfelé hajtotta a bérleti díjakat,

    megváltoztatta a helyi lakosok életkörülményeit gyakorolt hatás a turisták által okozott zajszennyezés, a turisták nem megfelelő viselkedése, valamint az ideiglenes és állandó lakosok egymás mellett élését biztosító szabályok be nem tartása miatt (a helyi hagyományok tiszteletben tartása, a közterületek, a szemétgyűjtő és -válogató helyek tisztán és rendben tartásának biztosítása),

    a történelmi, építészeti és természeti helyszínek védelme érdekében további intézkedéseket kellett hozni;

    a potenciális munkavállalói állomány, amely korlátozott és drága is.

    3.7.1.

    Az EGSZB aggodalmának ad hangot az EU egyes részein kialakult helyzet miatt, és tudatában van annak, hogy az Európai Bizottság által javasolt rendeletnek nem ez a célja. Az EGSZB kéri, hogy ezeket a fontos polgári és szociális szempontokat vegyék figyelembe a szabályokban.

    3.8.

    Az EGSZB rámutat arra, hogy a rendelet nem határozza meg, hogy kit és mit kell bejelenteni, amikor regisztrálnak a nemzeti digitális nyilvántartásban, és vannak különleges helyzetek, amelyek a következőkre vonatkoznak:

    a szállásadókra vonatkozó információk (ingatlantulajdonos, az ingatlantulajdonos képviselője, bérlő/albérletbe adó, közvetítőként eljáró cég, a szálláshelyeket kezelő vagy karbantartó cég),

    a szálláshelyekre vonatkozó információk (teljes egészében vagy csak részben működtetik rövid távú szálláshely-szolgáltatásként, díj ellenében elérhető szolgáltatásokkal, közös szolgáltatásokkal stb.),

    a szálláshely használatára engedélyezett személyek maximális száma (a szálláshely kapacitása túllépésének elkerülése érdekében).

    3.8.1.

    Mindezeket a pontokat előre tisztázni kell, és az információkat el kell küldeni a nemzeti digitális nyilvántartás működtetéséért és irányításáért felelős hatóságoknak. Ez biztosítani fogja az információk megfelelő és hatékony feldolgozását, a szabályok betartását, valamint azt, hogy minél következetesebb legyen az információmegosztás, és hogy EU-szerte egységes legyen a végrehajtás.

    3.9.

    Az EGSZB azonban megjegyzi, hogy a rendelet lehetővé teszi a nemzeti és helyi hatóságok számára, hogy döntsenek az STR-szálláshelyek engedélyezésének kritériumairól. Ez eredményes lehet, és biztosíthatja, hogy a kritériumok jól illeszkedjenek az adott helyi körülményekhez, megakadályozva, hogy a hatóságok túl sok bürokráciához kössék az engedélyezési folyamatot.

    3.10.

    A rendelet nem határoz meg konkrét követelményeket arra vonatkozóan, hogy az online platformoknak vagy a szállásadóknak milyen információkat kell szolgáltatniuk a vendégek számára a szálláshelyekről, illetve hogy a különböző feleknek milyen felelőssége van, és nem ír elő követelményeket azzal kapcsolatban sem, hogy milyen tájékoztatást kell adni a vendégeknek a szálláshely kibérlésével kapcsolatos feltételekről – a rendelet a platformra vagy a nemzeti és helyi hatóságokra bízza e kérdések eldöntését. A piaci szereplők, az adott térség és a helyi hatóságok számára egyaránt hasznos lenne az egységes megfelelés, amely biztosítja, hogy a vendégek hasznos információkat kapjanak a szálláshelyről, az egészségügyi és biztonsági követelményekről, valamint a különböző felek felelősségéről és azokról a követelményekről, amelyek a vendégekre vonatkoznak mind a szálláshelyen, mind pedig a közterületeken.

    3.11.

    A rendelet megfelel az uniós jogszabályoknak, és nemzeti szinten további két évig nem hajtják végre. Úgy véljük, hogy ezt követően az adatok interoperabilitásának és megosztásának köszönhetően sokkal könnyebb lesz létrehozni egy online platformot, és már nem lesz szükség manuális adatgyűjtésre. Következésképpen a rendeletnek javasolnia kellene, hogy a vállalkozásként vagy mikro- és kisvállalkozásként működő online platformok adatkezelői számára tegyék opcionálissá a manuális adatgyűjtést, és hogy a nemzeti és helyi hatóságok kísérjék figyelemmel az STR-szolgáltatások közvetítőjeként működő vagy azokat támogató valamennyi platform adatszolgáltatásának/adattovábbításának betartását.

    Kelt Brüsszelben, 2023. február 22-én.

    az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság elnöke

    Christa SCHWENG


    (1)  Az adózás területén történő közigazgatási együttműködésről szóló 2011/16/EU irányelv módosításáról szóló, 2021. március 22-i (EU) 2021/514 tanácsi irányelv (HL L 104., 2021.3.25., 1. o.) kibővítette az adózás területére vonatkozó automatikus információcsere uniós keretét. A tagállamoknak ezt az irányelvet 2022. január 31-ig kellett beépíteniük nemzeti jogukba, és az új rendelkezéseket 2023. január 1-jétől kell alkalmazniuk.


    Top