Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021PC0656

    Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagokról szóló (EU) 2019/1021 európai parlamenti és tanácsi rendelet IV. és V. mellékletének módosításáról

    COM/2021/656 final

    Brüsszel, 2021.10.28.

    COM(2021) 656 final

    2021/0340(COD)

    Javaslat

    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

    a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagokról szóló (EU) 2019/1021 európai parlamenti és tanácsi rendelet IV. és V. mellékletének módosításáról

    (EGT-vonatkozású szöveg)

    {SEC(2021) 379 final} - {SWD(2021) 299 final} - {SWD(2021) 300 final} - {SWD(2021) 301 final}


    INDOKOLÁS

    1.A JAVASLAT HÁTTERE

    A javaslat indokai és céljai

    A környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagokról szóló (EU) 2019/1021 európai parlamenti és tanácsi rendelet 1 (a továbbiakban: POP-rendelet) végrehajtja a 2006/507/EK tanácsi határozattal 2 jóváhagyott, a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagokról szóló Stockholmi Egyezményben (a továbbiakban: a Stockholmi Egyezmény), valamint a nagy távolságra jutó, országhatárokon átterjedő levegőszennyezésről szóló 1979. évi egyezményhez csatolt, a 2004/259/EK tanácsi határozattal 3 jóváhagyott jegyzőkönyvben (a továbbiakban: POP-jegyzőkönyv) meghatározott kötelezettségvállalásokat.

    A javaslat elsődleges célja, hogy a hatálya alá tartozó anyagok tekintetében végrehajtsa az Uniónak a Stockholmi Egyezmény szerinti nemzetközi kötelezettségeit, konkrétabban a POP-rendeletből eredő kötelezettségeket. Ezért a javaslat fő célja az emberi egészség és a környezet védelme a POP anyagok által okozott káros hatásoktól, valamint a hulladékokból származó POP-kibocsátások megszüntetése vagy minimálisra csökkentése. Ezt figyelembe véve e kezdeményezés általános célkitűzése az is, hogy a lehetőségekhez mérten optimális egyensúlyt biztosítson az európai zöld megállapodás azon törekvéseivel, amelyek a mérgező anyagoktól mentes anyagciklusok elérésére, az újrahasznosítás és a körforgásos jelleg növelésére, valamint az ÜHG-kibocsátások csökkentésére irányulnak.

    A POP anyagok által okozott problémák azok lényegi fizikai és kémiai tulajdonságaival, felhasználási módjával és helyével, valamint a fokozatos kibocsátásuk által az emberek és az ökoszisztémák egészségére és az általuk nyújtott szolgáltatásokra gyakorolt káros hatásokkal kapcsolatosak. Valamilyen módon minden POP anyag elismerten káros, általában hosszú távú hatást gyakorol az élő szervezetekre. Nagyon hosszú ideig megmaradnak a környezetben és a testünkben, és változatlan formában eljuthatnak a világ szinte bármely távoli pontjáig, messze attól a helytől, ahol előállították vagy felhasználták őket.

    Konkrétabban, e kezdeményezés célja, hogy bizonyos anyagok és anyagcsoportok tekintetében naprakésszé tegye a POP-rendelet IV. és V. mellékletében meghatározott koncentrációs határértékeket, amelyek meghatározzák a POP anyagokat tartalmazó hulladékok kezelésének módját, különösen azt, hogy újrahasznosíthatók-e, illetve azokat meg kell-e semmisíteni vagy visszafordíthatatlanul át kell-e alakítani. Ez az aktualizálás összhangba hozza a rendelet IV. és V. mellékletét a Stockholmi Egyezménnyel és a POP-rendelet I. mellékletével azáltal, hogy összehangolja az ott felsorolt anyagokkal, és koncentrációs határértékeket vezet be ezekre az anyagokra vonatkozóan. Emellett a tudományos és műszaki fejlődéshez igazítja a már felsorolt egyes anyagok határértékeit.

    A POP-hulladék kezelését, beleértve – amennyiben lehetséges – újrafeldolgozását is, környezetvédelmi szempontból megfelelő, az emberi egészségre és a környezetre gyakorolt minimális hatás mellett kell végezni. Az így kapott másodlagos anyagoknak mindig biztonságosan használhatónak és a célnak megfelelőnek, és a lehető legnagyobb mértékben mérgező anyagoktól mentesnek kell lenniük. Az ilyen hulladékok kezelésének emellett minimálisra kell csökkentenie a mérgező anyagok környezetbe jutásának mértékét, és ezáltal környezeti és egészségügyi hatásuk csökkentése révén hozzá kell járulnia a szennyezőanyag-mentességi célkitűzéshez. Ehhez megfelelő, a legkorszerűbb válogatási és tisztítási technológiáknak kell rendelkezésre állniuk.

     

    Összhang a szabályozási terület jelenlegi rendelkezéseivel

    A környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagok kezelésére vonatkozó jelenlegi uniós szabályokat a POP-rendelet állapítja meg. Emellett a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagok kivitelével kapcsolatos uniós kötelezettségeket a 649/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 4 hajtja végre.

    A javaslat módosítja a POP-rendelet IV. és V. mellékletét, végrehajtja a Stockholmi Egyezmény és a POP-jegyzőkönyv keretében vállalt uniós kötelezettségeket, és összhangban van a veszélyes és egyéb hulladékok országhatárokat átlépő szállításának ellenőrzéséről és ártalmatlanításáról szóló bázeli egyezménnyel. A javaslat a hatálya alá tartozó anyagok tekintetében végrehajtja a Bázeli Egyezmény részes feleinek azon kötelezettségét, hogy biztosítsák a veszélyes és egyéb hulladékok környezetvédelmi szempontból megfelelő kezelését. A POP-rendelet IV. mellékletében meghatározott értékek uniós szinten alkalmazzák az „alacsony POP-tartalomra vonatkozó értékek” fogalmát, amelyeket a Bázeli Egyezmény szerinti, „Általános technikai iránymutatások a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagokból álló, azokat tartalmazó vagy azokkal szennyezett hulladékok környezetvédelmi szempontból megfelelő kezelésére” című dokumentumban nem kötelező értékként sorolnak fel.

       Összhang az Unió egyéb szakpolitikáival

    A javaslat összhangban van a vegyi anyagokra vonatkozó fenntarthatósági stratégia 5 azon célkitűzésével, hogy a lehető legkisebbre csökkentsék és a lehető legnagyobb mértékben helyettesítsék az emberi egészségre és a környezetre krónikus hatást gyakorló vegyi anyagokat (egyfajta aggodalomra okot adó anyagot), valamint hogy fokozatosan megszüntessék a legkárosabbakat a társadalom számára nem alapvető alkalmazásokban, különösen a fogyasztási cikkekben.

    Hasonlóképpen, a javaslat összhangban van az európai zöld megállapodásban 6 foglalt célkitűzéssel, amely szerint 2050-re el kell érni a klímasemlegességet Európában, valamint a körforgásos gazdaságra vonatkozó új cselekvési terv 7 végrehajtásával, amelynek célja, hogy ösztönözze a klímasemleges és körforgásos termékek vezető piacainak fejlődését az EU-ban és azon kívül. A javaslat összhangban van a szennyezőanyag-mentességi cselekvési tervről szóló közleménnyel 8 is, amelyben az EU 2050-ig elérendő szennyezőanyag-mentességi tervet határozott meg, amelynek értelmében a levegő-, víz- és talajszennyezés olyan szintre csökken, amely már nem káros az egészségre és a természetes ökoszisztémákra, és tiszteletben tartja bolygónk határait.

    2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG

    Jogalap

    A javaslat az Európai Unió működéséről szóló szerződés környezetvédelemről szóló 192. cikkének (1) bekezdésén alapul, mivel a Stockholmi Egyezmény keretében elfogadott intézkedések túlnyomórészt környezetvédelmi célt szolgálnak, nevezetesen a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagok kibocsátásának megszüntetését vagy csökkentését.

    A POP-rendelet 15. cikkének (2) bekezdése meghatározza, hogy a Bizottság folyamatosan felülvizsgálja a IV. és az V. mellékletet, és adott esetben jogalkotási javaslatokat terjeszt elő e mellékletek módosítására annak érdekében, hogy azokat az Egyezmény vagy a Jegyzőkönyv mellékleteiben szereplő anyagjegyzékek változásainak megfelelően kiigazítsa, illetve hogy az e rendelet mellékleteiben szereplő bejegyzéseket vagy rendelkezéseket a tudományos és műszaki fejlődésnek megfelelően módosítsa.

    Szubszidiaritás

    Az e javaslat hatálya alá tartozó POP anyagok az EU belső határain át eljutnak a forrásuktól távolra, és e tekintetben elsőbbséget élvez a POP anyagokat tartalmazó hulladékok kibocsátásának elkerülése.

    A környezetnek és az emberi egészségnek egy olyan rendszer révén történő védelme, amely garantálja a POP anyagokat tartalmazó hulladék hatékony kezelését, csak akkor lehet hatékony, ha uniós szinten közös szabályokat határoznak meg. Ezért a javaslat célkitűzéseit a tagállamok önállóan nem tudják megvalósítani, mivel harmonizált megközelítésre van szükség annak biztosításához, hogy az Unió a Stockholmi Egyezmény részes feleként eleget tegyen nemzetközi kötelezettségeinek.

    Arányosság

    A POP-rendelet megköveteli az arányosság figyelembevételét, amint az a rendelet (34) preambulumbekezdésében szerepel. Az arányosság elve, amelyet az Európai Unióról szóló szerződés 5. cikke rögzít, arra irányul, hogy meghatározott keretek között határozza meg az uniós intézmények által hozott intézkedéseket.

    A javaslatban szereplő intézkedések a célkitűzések eléréséhez szükséges mértékre korlátozódnak, és figyelembe veszik az Európai Unióról szóló szerződéshez csatolt, a szubszidiaritás és az arányosság elvének alkalmazásáról szóló 2. jegyzőkönyv 5. cikkében foglalt rendelkezéseket, amelyek szerint „a jogalkotási aktus tervezetének figyelembe kell vennie annak szükségességét, hogy az Unióra, a nemzeti kormányokra, a regionális vagy helyi hatóságokra, a gazdasági szereplőkre és a polgárokra háruló pénzügyi vagy igazgatási terheket a lehető legkisebbre csökkentsék, és hogy azok arányban álljanak az elérendő célkitűzésekkel”.

    A határértékek meghatározásának a hatásvizsgálat IV. mellékletében ismertetett módszertana támogatja olyan határértékek kidolgozását, amelyek minden érintett hulladékáram esetében megvalósíthatók és végrehajthatók. A főbb érintett hulladékkezelőkre vonatkozóan javasolt határértékek műszaki és gazdasági megvalósíthatóságáról értékelés elvégzésére kerül sor; minden értékelés esetspecifikus, és a rendelkezésre álló információk alapján történik. Figyelembe veszik az olyan szempontokat, mint az érintett érdekelt felek száma, mérete és jellege, valamint a többletköltségek és beruházások fedezésére vonatkozó becsült kapacitásuk, továbbá a hulladékkezelők rendelkezésre álló kezelési kapacitása.

    Az előnyben részesített szakpolitikai alternatívák hatásának elemzését a hatásvizsgálat 8.2. szakasza foglalja össze.

    A jogi aktus típusának megválasztása

    A POP-rendelet 15. cikkének (2) bekezdése meghatározza, hogy a Bizottság folyamatosan felülvizsgálja a IV. és az V. mellékletet, és adott esetben jogalkotási javaslatokat terjeszt elő e mellékletek módosítására annak érdekében, hogy azokat az Egyezmény vagy a Jegyzőkönyv mellékleteiben szereplő anyagjegyzékek változásainak megfelelően kiigazítsa, illetve hogy az e rendelet mellékleteiben szereplő bejegyzéseket vagy rendelkezéseket a tudományos és műszaki fejlődésnek megfelelően módosítsa. Ezért a 15. cikk (2) bekezdésében előírtak szerint ez a kezdeményezés a POP-rendeletet módosító rendelet formáját ölti.

    3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

    A jelenleg hatályban lévő jogszabályok utólagos értékelése/célravezetőségi vizsgálata

    Tekintettel e javaslat korlátozott és technikai jellegére, valamint a POP-rendelet 2019-es átdolgozására, a meglévő jogszabályok utólagos értékelésére nem volt szükség.

     

    Konzultációk az érdekelt felekkel

    Az e javaslatot kísérő hatásvizsgálatot alapos konzultációnak vetették alá az érdekelt felekkel annak biztosítása érdekében, hogy az érdekelt felek véleményét megfelelően képviseljék és figyelembe vegyék. Tekintettel a javaslat technikai jellegére és részletességére, a gyakorlat elsősorban a szakmai, tudományos és ipari/ágazati érdekelt feleknek, valamint a civil társadalom – például nem kormányzati szervezetek, fogyasztóvédelmi szervezetek és szakszervezetek – képviselőinek szólt.

    A bevezető hatásvizsgálat ütemtervét 2020. május 29-én tették közzé, a konzultációs időszak pedig 2020. augusztus 7-én zárult le; 51 válaszadótól érkezett visszajelzés. E válaszok elemzése rámutatott, hogy az érdekelt felek véleménye között jelentős eltérések vannak a tekintetben, hogy hogyan kell kezelni a POP anyagokat a körforgásos gazdaságban.

    Számos válasz – különösen a nem kormányzati szervezetek – szerint a POP anyagokat tartalmazó hulladékok újrafeldolgozása összeegyeztethetetlen a biztonságos körforgásos gazdasággal. Ez az érv a POP-oknak az ellátási láncból való eltávolítását részesíti előnyben az ilyen termékek újrafeldolgozásával járó lehetséges előnyökkel szemben. Az ágazati szereplők válaszai árnyaltabb képet adnak, és megjegyzik, hogy a „toxikus anyagoktól mentes környezetre” és az újrafeldolgozás fokozására törekvő uniós szakpolitikák gyakran egymásnak ellentmondó irányokba mutatnak, ami azt eredményezi, hogy a hulladékkezelők olyan helyzetbe kerülnek, amelyben a szabályok nem kiszámíthatók és a gyakorlatban nem mindig megvalósíthatók. Két szervezet jelezte, hogy több állami támogatást kellene nyújtani a hulladékválogatásra és -tisztításra irányuló új beruházások előmozdítása érdekében, mivel ez lehetővé tenné az újrafeldolgozás fokozását és javítását.

    Emellett az alátámasztó tanulmány keretében célzott konzultációra került sor az érdekelt felekkel, amely magában foglalta a hatásvizsgálat szempontjából releváns valamennyi szempontot, beleértve a társadalmi-gazdasági elemeket is, egy elektronikus kérdőív és a kulcsfontosságú ágazatokat és szervezeteket képviselő érdekelt felekkel folytatott interjúk formájában. Az e javaslatot alátámasztó hatásvizsgálat a vegyi anyagokkal, a termékkel és a hulladékkal kapcsolatos jogszabályok közötti kapcsolódási pontokról folytatott nyilvános konzultáció során összegyűjtött, az érdekelt felek és általában a társadalom újrahasznosított anyagokban található, aggodalomra okot adó anyagokkal kapcsolatos véleményeire vonatkozó információkat is hasznosítja 9 . Ez a 2018-ban lefolytatott konzultáció az intézkedés szempontjából releváns szélesebb körű, kevésbé technikai jellegű szempontokkal foglalkozott, ezért ezek az információk már rendelkezésre álltak, és azokat felhasználták az intézkedés alátámasztására. A konzultációról szóló összefoglaló jelentést 10 2019. február 28-án tették közzé.

    Az érdekelt felekkel folytatott konzultációkról és azok eredményeiről részletes beszámolót a hatásvizsgálati jelentés 2. melléklete tartalmaz.

    Szakértői vélemények beszerzése és felhasználása

    A hatásvizsgálat alátámasztása érdekében a Bizottság támogatási szerződést ítélt oda külső szakértőknek a következőre: „Tanulmány az (EU) 2019/1021 rendelet IV. és V. mellékletében felsorolt POP anyagokra vonatkozó határértékek felülvizsgálatához kapcsolódó hatásvizsgálat alátámasztására” (RPA/INERIS, 2021). Az értékelés a POP-rendelet IV. és V. mellékletének különösen az anyagok és a hulladékok tömegárama tekintetében a 850/2004/EK rendelet átdolgozásával összefüggésben elvégzett korábbi módosításának alátámasztására készült tanulmányt is felhasználta: „Tanulmány a 850/2004/EK rendelet IV. és V. mellékletében szereplő, hulladékkal kapcsolatos kérdések felülvizsgálatának alátámasztásához” (Ramboll Environment & Health GmbH, 2019. január).

    E két tanulmányon kívül figyelembe vették a POP-rendelet korábbi módosításainak alátámasztására végzett régebbi tanulmányokban szereplő releváns anyagokra vonatkozó információkat is:

    ·Tanulmány az újonnan jegyzékbe vett és a jegyzékbe veendő POP anyagokat érintő, hulladékkal kapcsolatos kérdésekről” (ESWI Consortium, 2011. április);

    ·Tanulmány a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagokról (POP-ok) szóló rendelet hulladékkal kapcsolatos egyes rendelkezései végrehajtásának előmozdításáról” (BiPRO, 2005. augusztus).

    A javaslatot alátámasztó hatásvizsgálat kidolgozását a hatásvizsgálattal foglalkozó szolgálatközi irányítócsoport is segítette. A csoportot a Környezetvédelmi Főigazgatóság hozta létre, és 2020 júliusa és 2021 júniusa között négyszer ülésezett.

    Hatásvizsgálat

    A javaslatot hatásvizsgálat kíséri. A Szabályozói Ellenőrzési Testület 2021. március 5-én kiadott első véleményében foglalt észrevételek kezelését követően a hatásvizsgálat 2021. június 29-én bizonyos fenntartások mellett kedvező véleményt kapott. Végleges véleményében a Testület további részleteket kért a javaslat hatálya alá tartozó POP anyagok különböző határértékeire vonatkozó javaslathoz használt módszertanról.

    A hatásvizsgálatban figyelembe vett szakpolitikai alternatívák a javaslat hatálya alá tartozó különböző anyagok tekintetében javasolt, a IV. melléklet szerinti határértékek tartományára vonatkoznak. A IV. melléklet szerinti értékeket (más néven „a POP anyagok alacsony koncentráció-határértékei”) a POP-rendelet 7. cikke (4) bekezdésének a) pontja határozza meg. Meghatározzák a hulladékban lévő POP-tartalom azon értékét, amelynél vagy amely felett a hulladékot meg kell semmisíteni vagy visszafordíthatatlanul át kell alakítani. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az ezen érték alatti, POP-okat tartalmazó hulladékok más módon kezelhetők, beleértve az újrafeldolgozást is.

    A javaslat hatálya alá tartozó anyagok mindegyikére vonatkozóan az 1. szakpolitikai alternatíva ismerteti a jelenlegi alapértéket, és a figyelembe vett legmagasabb értéket képviseli (vagy a jegyzékben még nem szereplő anyagokra vonatkozó határérték hiányát). Az alapérték szerint a POP-rendelet IV. és V. melléklete nem módosulna. Ez azt jelenti, hogy az Egyezmény hatálya alá tartozó, újonnan jegyzékbe vett anyagok nem kerülnének be a vonatkozó mellékletekbe 11 . Ugyanez vonatkozik azokra az anyagokra is, amelyek tekintetében a POP-rendelet már meghatározta a határértékeket, és amelyek esetében a tudományos és műszaki fejlődés alapján az értékek felülvizsgálata javasolt.

    A 2. szakpolitikai alternatíva a vizsgált tartomány közepén található értékeket képviseli. Ezen alternatíva szerint a IV. mellékletben új határértékek megállapítását javasolják az új anyagokra vonatkozóan, és egyes felsorolt POP-ok esetében a határértékek szigorítását javasolják, amennyiben ez indokolt lehet. Az előbbi az újonnan jegyzékbe vett perfluoroktánsav anyagra, annak sóira és a perfluoroktánsav rokonvegyületeire vonatkozik. A dikofolra és a pentaklórfenolra vonatkozóan nem vettek figyelembe köztes értékeket a 2. alternatívában. Az e javaslat hatálya alá tartozó többi anyag – PBDE-k, HBCDD-k, SCCP-k, dioxinok és furánok (beleértve a dl-PCB-ket is) esetében a hatásvizsgálat közepes tartományra vonatkozó határértéket vett figyelembe.

    A 3. szakpolitikai alternatíva keretében nyolc anyagra vonatkozóan a IV. melléklet szerinti szigorúbb határértékek javasoltak 12 . A PBDE-k esetében a 3. alternatíva két allehetőségként kerül elemzésre, amelyek közül az egyik az alacsonyabb határérték azonnali végrehajtását eredményezi, a másik pedig az intézkedés hatálybalépése után 5 évvel késleltetett végrehajtást irányoz elő (a 2. alternatívát időközben végrehajtják).

    A dioxinok és furánok (PCDD-k/F-k) esetében figyelembe vették a 4. szakpolitikai alternatívát, amely egy további alacsonyabb értéket határoz meg. Ennek a kiegészítő alternatívának az az oka, hogy felmérjük ezen anyagok tekintetében a IV. melléklet szerinti alacsonyabb érték megállapításának lehetőségét, valamint azt a további allehetőséget, amely szerint a közvetlenül a talajra (pl. mezőgazdasági alkalmazásokban) kijuttatott kezeletlen hulladékra vonatkozó határértékként alacsonyabb fajlagos értéket kell meghatározni.

    Az alábbi táblázat egy értéktartományt (szakpolitikai alternatívák) mutat be a IV. mellékletre vonatkozóan minden egyes vizsgált anyag/anyagcsoport tekintetében:

    1. és 2. táblázat: A IV. melléklet határértékei tekintetében mérlegelt szakpolitikai alternatívák

    1. táblázat

    1. szakpolitikai alternatíva

    (alapérték 13 )

    2. szakpolitikai alternatíva

    3. szakpolitikai alternatíva

    Perfluoroktánsav (PFOA), a PFOA sói és PFOA-rokon vegyületek (mg/kg)

    50 a PFOA és sói esetében;

    2 000 a rokonvegyületek esetében

    0,025 a PFOA és sói esetében;

    1 a rokonvegyületek esetében#

    Dikofol (mg/kg)

    50

    Pentaklórfenol (PCP), valamint annak sói és észterei (mg/kg)

    100

    5 polibrómozott difenil-éter (PBDE) összesen (mg/kg)

    1 000

    500

    200

    Rövid láncú klórozott paraffinok (SCCP-k) (mg/kg)

    10 000

    1 500

    420

    Hexabrómciklododekán (HBCDD) (mg/kg)

    1 000

    500

    100

    Megjegyzés: a PFOA-ra, a dikofolra és a PCP-re vonatkozóan nem áll rendelkezésre alapérték, mivel ezek újonnan jegyzékbe vett anyagok.

    2. táblázat

    1. szakpolitikai alternatíva (alapérték)

    2. szakpolitikai alternatíva

    3. szakpolitikai alternatíva

    4. szakpolitikai alternatíva

    Dioxinok és furánok*

    mg/kg

    0,015

    0,010

    0,005+ (0,001)

    0,001++ (0,00005)

    *: A dioxin jellegű PCB-knek a dioxinok és furánok csoportos értékébe való felvételének megfelelőségét is értékelik.

    +/++: Dioxinok és furánok esetében a 3. és 4. alternatíva általánosan alkalmazandó értéket határoz meg valamennyi hulladékgazdálkodási műveletre. Ezek mindegyike tartalmaz egy lehetséges allehetőséget, amely zárójelben tartalmazna egy további egyedi határértéket, amely csak a hulladéknak a talajra történő kijuttatására vonatkozna.

    A releváns POP anyagok IV. melléklet szerinti értékei tekintetében figyelembe vett különböző szakpolitikai alternatívák környezeti, társadalmi és gazdasági hatásának értékelését követően az alábbi táblázat bemutatja az előnyben részesített alternatívákat.

    3. táblázat: A IV. melléklet szerinti határértékek tekintetében előnyben részesített alternatíva (szürkével
    kiemelve)

    Anyag

    1. szakpolitikai alternatíva

    Alapérték

    2. szakpolitikai alternatíva

    3. szakpolitikai alternatíva

    4. szakpolitikai alternatíva

    PBDE-k

    1 000 mg/kg

    500 mg/kg

    Kezdetben 500 mg/kg alkalmazása, amelyet 200 mg/kg-ra 14 történő csökkentés követ a kezdeti határérték alkalmazásának kezdete után 5 évvel

    n.a.

    (nem alkalmazandó)

    HBCDD

    1 000 mg/kg

    500 mg/kg

    100 mg/kg

    n.a.

    PCDD-k/F-k (dioxinok és furánok) 15

    0,015 mg TEQ/kg

    0,010 mg TEQ/kg

    0,005 mg TEQ/kg

    0,001 mg TEQ/kg

    Dioxin jellegű PCB-k 16

    A dl-PCB-kre vonatkozóan nincs külön megfontolás (ez szerepel a PCB-kre vonatkozó jelenlegi 50 mg/kg-os határértékben)

    A dl-PCB-kre vonatkozó egyedi, önálló határérték meghatározása

    A dl-PCB-k felvétele a PCDD-kre/F-kre vonatkozó határértékbe

    (a PCDD/F-k esetében a 3. alternatíva – 0,005 mg TEQ/kg)

    n.a.

    Rövid láncú klórozott paraffinok (SCCP-k)

    10 000 mg/kg

    1 500 mg/kg

    420 mg/kg

    n.a.

    PFOA és sói, valamint rokonvegyületek

    Nincs határérték meghatározva

    50 mg/kg (PFOA és sói)

    2 000 mg/kg (PFOA-rokon vegyületek)

    1 mg/kg a PFOA és sói, és 40 mg/kg a PFOA-rokon vegyületek esetében

    [Megjegyzés: az eredetileg vizsgált 3. alternatíva helyett a fenti értéket javasoljuk:

    0,025 mg/kg (PFOA és sói)

    1 mg/kg (PFOA-rokon vegyületek)]

    n.a.

    Pentaklórfenol (PCP), valamint annak sói és észterei

    Nincs határérték meghatározva

    n.a.

    100 mg/kg

    n.a.

    Dikofol

    Nincs határérték meghatározva

    n.a.

    50 mg/kg

    n.a.

    A fenti, IV. melléklet szerinti értékek mellett a hatásvizsgálat figyelembe veszi azt is, hogy azon anyagok esetében, amelyekre vonatkozóan új jegyzékbe vételt javasolnak, egyetlen szakpolitikai alternatívát is fel kell venni a rendelet V. mellékletébe. A következetesség érdekében javasoljuk a dekaBDE anyag felvételét a (jegyzékben szereplő) PBDE-k határértékébe. Az V. melléklet értékeit a POP-rendelet 7. cikke (4) bekezdésének b) pontja említi, és „a POP anyagok koncentráció-határértékeinek” is nevezik.

    4. táblázat: Javasolt V. melléklet szerinti határértékek

    Anyag

    Érték

    PBDE-k (beleértve a dekaBDE-t is)

    10 000 mg/kg

    PFOA és sói, valamint rokonvegyületek

    50 mg/kg a PFOA és sói esetében

    2 000 mg/kg a PFOA-rokon vegyületek esetében

    Pentaklórfenol (PCP)

    1 000 mg/kg

    Dikofol

    5 000 mg/kg

    Az előnyben részesített, javasolt szakpolitikai alternatívákat a hatásvizsgálati jelentés 5.2. szakaszában és IV. mellékletében ismertetett módszertan támasztja alá. Figyelembe veszik az emberi egészség és a környezet védelmének általános célkitűzéseit (átfogó célként), a másodlagos nyersanyagok fokozott újrafeldolgozását és felhasználását, valamint az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának csökkentéséhez való hozzájárulást (az EU éghajlat-politikai célkitűzéseinek támogatása érdekében).

    Az V. melléklet szerinti javasolt értékek a módszertan alkalmazásának eredményeiből származnak, és végső soron a hasonló anyagokra vonatkozó, már elfogadott V. melléklet szerinti értékeken alapulnak.

    A fent felsorolt anyagokon kívül a hatásvizsgálat egy további anyaggal, a perfluorhexán-szulfonsavval (PFHxS) foglalkozott. A Stockholmi Egyezmény alapján működő, a POP anyagokat felülvizsgáló bizottság határozatot fogadott el, amelyben azt ajánlotta, hogy a részes felek konferenciája (COP) vegye fontolóra a PFHxS, annak sói és a PFHxS-rokon vegyületek felvételét az Egyezmény A. mellékletébe, külön kivételek nélkül. A Covid19-világjárvány miatt e felvételről szóló, eredetileg 2021 júliusára tervezett döntést elhalasztották, és a Stockholmi Egyezmény részes feleinek 2022. június 6. és június 17. között tervezett konferenciáján (COP10) a személyes részvétellel zajló ülés keretében fogják meghozni. Mivel a PFHxS még nem szerepel az Egyezményben, jelenleg nincs javaslat annak a POP-rendeletben való szerepeltetésére. Ha az Egyezmény szerinti jegyzékbe vételre az együttdöntési eljárás során kerül sor, ennek az anyagnak a rendeletbe való felvétele a hatásvizsgálatban elvégzett elemzés alapján javasolható.

    Célravezető szabályozás és egyszerűsítés

    Nem határoztak meg egyszerűsítési intézkedéseket, mivel a POP-rendeletet a közelmúltban átdolgozták. A kezdeményezés a POP-rendelet IV. és V. mellékletében meghatározott anyagokra vonatkozó értékek meghatározására korlátozódik; a javaslat ezért szigorúan meghatározott jogi hatályt és formátumot követ.

    Alapjogok

    A veszélyes anyagok, különösen a POP-ok nem megfelelő kezelése hozzájárul az általános környezetszennyezéshez, amely súlyos hatással lehet az élethez való jogra, a személyi sérthetetlenséghez való jogra, a tisztességes és igazságos munkafeltételekhez való jogra, valamint az egészséges környezethez való jogra.

    A POP-rendelet a Stockholmi Egyezmény és a Jegyzőkönyv rendelkezéseit hajtja végre az Unióban. Szem előtt tartva a környezetről és a fejlődésről szóló riói nyilatkozat 14. és 15. alapelvét, a rendelet intézkedéseket ír elő a POP anyagok kibocsátásának minimalizálására és – amennyiben ez megvalósítható – mielőbbi megszüntetésére. Rendelkezéseket állapít meg továbbá az ilyen anyagokból álló, azokat tartalmazó vagy azokkal szennyezett hulladékokra vonatkozóan.

    A javaslat módosítja a POP-rendelet IV. és V. mellékletét, lehetővé téve az Unió számára, hogy a javaslat hatálya alá tartozó anyagokra vonatkozóan teljesítse a Stockholmi Egyezmény és a Jegyzőkönyv alapján vállalt kötelezettségeit.

    4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

    A javasolt intézkedés nem irányoz elő költségvetési következményeket az Európai Bizottság számára. Következésképpen nem áll rendelkezésre pénzügyi kimutatás.

    5.EGYÉB ELEMEK

    Végrehajtási tervek, valamint a nyomon követés, az értékelés és a jelentéstétel szabályai

    A rendelet értelmében fennálló kötelezettség a POP-rendelet hatásának és hatékonyságának nyomon követése, beleértve annak hulladékra vonatkozó rendelkezéseit is; következésképpen e javaslat nem irányoz elő további intézkedéseket vagy mechanizmusokat. A Bizottság a POP-rendelet végrehajtásáról szóló tagállami jelentések alapján rendszeresen összefoglaló jelentéseket tesz közzé 17 .

    Magyarázó dokumentumok

    Tekintve, hogy a javasolt jogi aktus a tagállamokban közvetlenül alkalmazandó rendelet, nincs szükség magyarázó dokumentumra.

    A javaslat egyes rendelkezéseinek részletes magyarázata

    Az 1. cikk az (EU) 2019/1021 rendelet IV. és V. mellékletének módosításáról rendelkezik.

    A 2. cikk az intézkedés hatálybalépésére vonatkozó rendelkezéseket tartalmaz.

    A melléklet az (EU) 2019/1021 rendelet IV. és V. mellékletét módosító egyedi
    rendelkezéseket tartalmaz

    2021/0340 (COD)

    Javaslat

    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

    a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagokról szóló (EU) 2019/1021 európai parlamenti és tanácsi rendelet IV. és V. mellékletének módosításáról

    (EGT-vonatkozású szöveg)

    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 192. cikke (1) bekezdésére,

    tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

    a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,

    tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére 18 ,

    tekintettel a Régiók Bizottságának véleményére 19 ,

    rendes jogalkotási eljárás keretében,

    mivel:

    (1)a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagokról szóló (EU) 2019/1021 európai parlamenti és tanácsi rendelet 20 átülteti az uniós jogba a 2006/507/EK tanácsi határozat 21 értelmében a Közösség nevében jóváhagyott, a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagokról szóló Stockholmi Egyezményben (a továbbiakban: az Egyezmény) és a 2004/259/EK tanácsi határozat 22 értelmében a Közösség nevében jóváhagyott, a nagy távolságra jutó, országhatárokon átterjedő levegőszennyezésről szóló 1979. évi egyezményhez csatolt jegyzőkönyvben meghatározott kötelezettségvállalásokat.

    (2)Az Egyezmény részes felei konferenciájának 2015. május 4. és május 15. között tartott hetedik ülésén a felek megállapodtak abban, hogy az Egyezmény A. mellékletébe fel kell venni a pentaklórfenolt, valamint annak sóit és észtereit (a továbbiakban: pentaklórfenol). Az Egyezmény részes felei konferenciájának 2019. április 29. és május 10. között tartott kilencedik ülésén megállapodás született arról, hogy a dikofolt, a perfluoroktánsavat (PFOA), annak sóit és a PFOA-rokon vegyületeket felveszik az Egyezmény A. mellékletébe. Tekintettel az Egyezmény említett módosításaira, valamint annak biztosítására, hogy az ezen anyagokat tartalmazó hulladékokat az Egyezmény rendelkezéseivel összhangban kezeljék, módosítani kell az (EU) 2019/1021 rendelet IV. és V. mellékletét is a pentaklórfenolnak, a dikofolnak és a perfluoroktánsavnak (PFOA), annak sóinak és a PFOA-rokon vegyületeknek a mellékletbe történő felvétele, és a hozzájuk rendelet megfelelő koncentrációs határértékek feltüntetése révén.

    (3)A pentaklórfenolt korábban az (EU) 2019/636 bizottsági rendelettel 23 vették fel a 850/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet 24 IV. és V. mellékletébe, a IV. melléklet szerinti 100 mg/kg-os értékkel és az V. melléklet szerinti 1 000 mg/kg értékkel. Az (EU) 2019/1021 rendelet hatályon kívül helyezte a 850/2004/EK rendeletet, de a pentaklórfenolt akaratlanul kihagyták a rendeletből. Ezért az (EU) 2019/1021 rendelet IV. és V. mellékletét a pentaklórfenol felvétele érdekében módosítani kell.

    (4)Az (EU) 2019/1021 rendelet IV. és V. melléklete már tartalmaz koncentrációs határértékeket a következő anyagok vagy anyagcsoportok tekintetében: a) a tetrabrómdifenil-éter, a pentabrómdifenil-éter, a hexabrómdifenil-éter, a heptabrómdifenil-éter és dekabrómdifenil-éter együttes koncentrációja (az utóbbi kivételével, amely nem szerepel az említett rendelet V. mellékletében); b) hexabrómciklododekán; c) alkánok, C10-C13, klór- (rövid láncú klórozott paraffinok) (SCCP); és d) poliklórozott dibenzo-p-dioxinok és dibenzofuránok (PCDD/PCDF). Az (EU) 2019/1021 rendelet 15. cikkének (2) bekezdése értelmében a tudományos és műszaki fejlődéshez való hozzáigazítás érdekében helyénvaló a IV. mellékletben szereplő koncentrációs határértékeket módosítani. Az (EU) 2019/1021 rendelet IV. mellékletében felsorolt polibrómozott difenil-éterek (PBDE-k) jegyzékével való összhang érdekében a dekabrómdifenil-éter anyagot fel kell venni az említett rendelet V. mellékletének harmadik oszlopában felsorolt PBDE-k közé.

    (5)Figyelembe véve, hogy a dioxin jellegű PCB-k (dl-PCB-k) néven ismert, 12 PCB-kongéner 25 alkotta alcsoport olyan toxikológiai tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek nagyon hasonlítanak a PCDD-k/PCDF-ek jellemzőire, és figyelembe véve az (EU) 2019/1021 rendeletben felsorolt valamennyi dioxin jellegű vegyület összesített hatását, helyénvaló a dl-PCB-ket felvenni az (EU) 2019/1021 rendelet IV. és V. mellékletébe a PCDD-re/PCDF-re vonatkozó jelenlegi csoportos bejegyzésbe. Az említett rendelet V. mellékletének 2. részében szereplő toxicitási egyenérték-tényező értékek listáját szintén módosítani kell az egyes dl-PCB-kongénerekre vonatkozó megfelelő értékek bevezetése érdekében.

    (6)Az (EU) 2019/1021 rendelet IV. és V. mellékletében javasolt koncentrációs határértékeket ugyanazzal a módszerrel határozták meg, mint amelyet a 850/2004/EK rendelet IV. és V. mellékletének korábbi módosításaiban a koncentrációs határértékek meghatározásához használtak. A javasolt koncentrációs határértékeknek meg kell valósítaniuk az emberi egészség és a környezet magas szintű védelmének az érintett anyagok megsemmisítéséhez vagy visszafordíthatatlan átalakításához kapcsolódó célkitűzését. E határértékeknek figyelembe kell venniük a klímasemleges és körforgásos gazdaság megvalósítására vonatkozó, az európai zöld megállapodásban 26 foglalt tágabb szakpolitikai célkitűzést is.

    (7)Ezért az (EU) 2019/1021 rendeletet ennek megfelelően módosítani kell.

    (8)Indokolt elegendő időt biztosítani arra, hogy a vállalatok és az illetékes hatóságok alkalmazkodni tudjanak az új követelményekhez,

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    1. cikk

    Az (EU) 2019/1021 rendelet IV és V. melléklete e rendelet mellékletének megfelelően módosul.

    2. cikk

    Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

    Ezt a rendeletet [Kiadóhivatal: kérjük, illesszék be az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetést követő 6 hónapnak megfelelő dátumot]-tól/-től kell alkalmazni.

      

    Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

    Kelt Brüsszelben, -án/-én.

    az Európai Parlament részéről    a Tanács részéről

    az elnök    az elnök

    (1)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/1021 rendelete (2019. június 20.) a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagokról (átdolgozás) (HL L 169., 2019.6.25., 45. o.).
    (2)    A Tanács 2006/507/EK határozata (2004. október 14.) a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagokról szóló Stockholmi Egyezménynek az Európai Közösség részéről való megkötéséről (HL L 209., 2006.7.31., 1. o.).
    (3)    A Tanács 2004/259/EK határozata (2004. február 19.) a nagy távolságra jutó, országhatárokon átterjedő levegőszennyezésről szóló 1979. évi egyezményhez kapcsolódóan a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagokról szóló jegyzőkönyvnek az Európai Közösség nevében történő megkötéséről (HL L 81., 2004.3.19., 35. o.).
    (4)    Az Európai Parlament és a Tanács 649/2012/EU rendelete (2012. július 4.) a veszélyes vegyi anyagok kiviteléről és behozataláról (HL L 201., 2012.7.27., 60. o.).
    (5)    COM(2020) 667 final.
    (6)    COM(2019) 640 final.
    (7)    COM(2020) 98 final.
    (8)    COM(2021) 400 final.
    (9)    COM(2018) 32.
    (10)     https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/summary-report-public-consultation-chemical-product-waste-legilsation.pdf    
    (11)    Amint azt a hatásvizsgálati jelentés 3.1. szakasza kifejti, ez egy tisztán feltételezésen alapuló, „szabályozás nélküli” szakpolitikai alternatíva, mivel a jegyzékbe vétel kötelező, és ezen anyagoknak a IV. mellékletbe való felvételének elmulasztása nem tenné lehetővé az EU számára, hogy eleget tegyen a POP-okat tartalmazó hulladékok környezetvédelmi szempontból megfelelő kezelésének biztosítására vonatkozó kötelezettségének.
    (12)    Megjegyzendő, hogy a dioxin jellegű PCB-k esetében az értékelés a dioxinokra és furánokra vonatkozó határértékekbe való beépítésükre összpontosít.
    (13)    A POP-rendelet IV. mellékletében szereplő jelenlegi alapértékek.
    (14)    Vagy keverékek, illetve árucikkek esetében az I. mellékletben felsorolt PBDE-k összegének értéke, ha ez az adott időpontban magasabb.
    (15)    A 3. és 4. allehetőséget, amelyek további konkrét alacsonyabb értéket határoznak meg a talajra kijuttatott hulladékra vonatkozóan, figyelembe vették és nem tartották meg az aránytalan hatásuk és az eszköz megfelelőségére vonatkozó megfontolások miatt (más külön jogszabály megfelelőbbnek tűnik). Lásd a hatásvizsgálati jelentés 5.2. szakaszát.    
    (16)    A 2. és 3. alternatíva nem számszerű értékeket, hanem különböző megközelítéseket jelent a dl-PCB-kre vonatkozó határérték meghatározásához.
    (17)     https://ec.europa.eu/environment/chemicals/international_conventions/index_en.htm
    (18)    HL C , , . o.
    (19)    HL C , , . o.
    (20)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/1021 rendelete (2019. június 20.) a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagokról (átdolgozás) (HL L 169., 2019.6.25., 45. o.).
    (21)    A Tanács 2006/507/EK határozata (2004. október 14.) a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagokról szóló Stockholmi Egyezménynek az Európai Közösség részéről való megkötéséről (HL L 209., 2006.7.31., 1. o.).
    (22)    A Tanács 259/2004/EK határozata (2004. február 19.) a nagy távolságra jutó, országhatárokon átterjedő levegőszennyezésről szóló 1979. évi egyezményhez kapcsolódóan a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagokról szóló jegyzőkönyvnek az Európai Közösség nevében történő megkötéséről (HL L 81., 2004.3.19., 35. o.).
    (23)    A Bizottság (EU) 2019/636 rendelete (2019. április 23.) a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagokról szóló 850/2004/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet IV. és V. mellékletének módosításáról (HL L 109., 2019.4.24., 6. o.).
    (24)    Az Európai Parlament és a Tanács 850/2004/EK rendelete (2004. április 29.) a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagokról és a 79/117/EGK irányelv módosításáról (HL L 158., 2004.4.30., 7. o.).
    (25)    PCB-77, PCB-81, PCB-105, PCB-114, PCB-118, PCB-123, PCB-126, PCB-156, PCB-157, PCB-167, PCB-169 és PCB 189.
    (26)    COM(2019) 640 final.
    Top

    Brüsszel, 2021.10.28.

    COM(2021) 656 final

    MELLÉKLET

    a következőhöz:

    Javaslat
    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

    a környezetben tartósan megmaradó szerves szennyező anyagokról szóló (EU) 2019/1021 európai parlamenti és tanácsi rendelet IV. és V. mellékletének módosításáról

    {SEC(2021) 379 final} - {SWD(2021) 299 final} - {SWD(2021) 300 final} - {SWD(2021) 301 final}


    MELLÉKLET

    A IV. és az V. melléklet a következőképpen módosul:

    1. a IV. melléklet a következőképpen módosul:

    a) a táblázat a következő sorokkal egészül ki:

    „Pentaklórfenol, valamint annak sói és észterei

    87-86-5 és egyebek

    201-778-6 és egyebek

    100 mg/kg

    Dikofol

    115-32-2

    204-082-0

    50 mg/kg

    Perfluoroktánsav (PFOA), valamint annak sói és aPFOA-rokon vegyületek

    335-67-1 és egyebek

    206-397-9 és egyebek

    1 mg/kg

    (PFOA és annak sói),

    40 mg/kg

    (PFOA-rokon vegyületek)”;

    b) az „Alkánok, C10-C13, klór- (rövid láncú klórozott paraffinok) (SCCP)” anyagra vonatkozó sor helyébe a következő szöveg lép:

    „Alkánok, C10-C13, klór- (rövid láncú klórozott paraffinok) (SCCP)

    85535-84-8

    287-476-5

    1 500 mg/kg”;

    c) a tetrabrómdifenil-éter C12H6Br4O, pentabrómdifenil-éter C12H5Br5O, hexabrómdifenil-éter C12H4Br6O, heptabrómdifenil-éter C12H3Br7O és dekabrómdifenil-éter C12Br10O anyagokra vonatkozó sorok helyébe a következő szöveg lép:

    „Tetrabrómdifenil-éter C12H6Br4O

    40088-47-9

    és egyebek

    254-787-2

    és egyebek

    A tetrabrómdifenil-éter, a pentabrómdifenil-éter, a hexabrómdifenil-éter, a heptabrómdifenil-éter és a dekabrómdifenil-éter együttes koncentrációja:

    a) (dátum)-ig [Kiadóhivatal: kérjük, illesszék be a következő pontban megadott dátumot megelőző napot] 500 mg/kg

    b) (dátum)-tól [Kiadóhivatal: kérjük, illesszék be az e rendelet hatálybalépésének dátumát követő 5 évnek megfelelő dátumot] 200 mg/kg, vagy ha magasabb, az ezen anyagok együttes koncentrációja, amennyiben azok keverékekben vagy árucikkekben vannak jelen, az I. melléklet negyedik oszlopának 2. pontjában a tetrabrómdifenil-éter, a pentabrómdifenil-éter, a hexabrómdifenil-éter, a heptabrómdifenil-éter és a dekabrómdifenil-éter anyagok tekintetében meghatározottak szerint”;

    Pentabrómdifenil-éter C12H5Br5O

    32534-81-9

    és egyebek

    251-084-2

    és egyebek

    Hexabrómdifenil-éter C12H4Br6O

    36483-60-0

    és egyebek

    253-058-6

    és egyebek

    Heptabrómdifenil-éter C12H3Br7O

    68928-80-3

    és egyebek

    273-031-2

    és egyebek

    Bisz(pentabrómfenil)-éter (dekabrómdifenil-éter; dekaBDE) C12Br10O

    1163-19-5

    és egyebek

    214-604-9

    és egyebek

    d) a poliklórozott dibenzo-p-dioxinokra és dibenzofuránokra (PCDD/PCDF) vonatkozó sor helyébe a következő szöveg lép:

    „Poliklórozott dibenzo-p-dioxinok és dibenzofuránok (PCDD/PCDF) és dioxin jellegű poliklórozott bifenilek (dl-PCB-k)

    5 µg/kg (2)

    (2) A határérték kiszámítása az V. melléklet táblázata 2. részének harmadik albekezdésében meghatározott toxicitási egyenérték-tényezők (TEF-ek) szerint, a PCDD-k, PCDF-ek és dl-PCB-k összegeként történik.”;

    e) a hexabrómciklododekán anyagra vonatkozó sor helyébe a következő szöveg lép:

    „Hexabrómciklododekán(4)

    25637-99-4, 3194-55-6, 134237-50-6, 134237-51-7, 134237-52-8

    247-148-4 221-695-9

    500 mg/kg”.

    2. Az V. melléklet 2. része a következőképpen módosul:

    a) a második bekezdésben „A IV. mellékletben felsorolt anyagok maximális koncentráció-határértéke” című táblázat második oszlopa a következőképpen módosul:

    i. a „Poliklórozott dibenzo-p-dioxinok és dibenzofuránok: 5 mg/kg;” szövegrész helyébe a következő szöveg lép:

    „Poliklórozott dibenzo-p-dioxinok és dibenzofuránok és dioxin jellegű poliklórozott bifenilek (dl-PCB-k): 5 mg/kg;”;

    ii. a „tetrabrómdifenil-éter (C12H6Br4O), a pentabrómdifenil-éter (C12H5Br5O), a hexabrómdifenil-éter (C12H4Br6O) és a heptabrómdifenil-éter (C12H3Br7O) együttes koncentrációja: 10 000 mg/kg;” szövegrész helyébe a következő szöveg lép:

    „a tetrabrómdifenil-éter (C12H6Br4O), a pentabrómdifenil-éter (C12H5Br5O), a hexabrómdifenil-éter (C12H4Br6O), a heptabrómdifenil-éter (C12H3Br7O) és a dekabrómdifenil-éter (C12Br10O) együttes koncentrációja: 10 000 mg/kg;”;

    iii. a szöveg a következő szövegrésszel egészül ki a „Toxafén: 5 000 mg/kg.” szövegrész után:

    „Pentaklórfenol, valamint annak sói és észterei: 1 000 mg/kg;

    Dikofol: 5 000 mg/kg;

    Perfluoroktánsav (PFOA), valamint annak sói és a PFOA-rokon vegyületek: 50 mg/kg (PFOA és annak sói), 2 000 mg/kg (PFOA-rokon vegyületek)”;

    b) a harmadik bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

    „A poliklórozott dibenzo-p-dioxinok és dibenzofuránok (PCDD-k/PCDF-ek), valamint a dioxin jellegű poliklórozott bifenilek (dl-PCB-k) koncentráció-határértékének kiszámítása a következő toxicitási egyenérték-tényezők (TEF-ek) alapján történik:

    A PCDD-re, PCDF-re és dl-PCB-kre vonatkozó toxicitási egyenérték-tényezők (TEF-ek)

    PCDD

    TEF

    2,3,7,8-TeCDD

    1

    1,2,3,7,8-PeCDD

    1

    1,2,3,4,7,8-HxCDD

    0,1

    1,2,3,6,7,8-HxCDD

    0,1

    1,2,3,7,8,9-HxCDD

    0,1

    1,2,3,4,6,7,8-HpCDD

    0,01

    OCDD

    0,0003

    PCDF

    TEF

    2,3,7,8-TeCDF

    0,1

    1,2,3,7,8-PeCDF

    0,03

    2,3,4,7,8-PeCDF

    0,3

    1,2,3,4,7,8-HxCDF

    0,1

    1,2,3,6,7,8-HxCDF

    0,1

    1,2,3,7,8,9-HxCDF

    0,1

    2,3,4,6,7,8-HxCDF

    0,1

    1,2,3,4,6,7,8-HpCDF

    0,01

    1,2,3,4,7,8,9-HpCDF

    0,01

    OCDF

    0,0003

    dl-PCB-k

    TEF

    PCB 77

    0,0001

    PCB 81

    0,0003

    PCB 105

    0,00003

    PCB 114

    0,00003

    PCB 118

    0,00003

    PCB 123

    0,00003

    PCB 126

    0,1

    PCB 169

    0,03

    PCB 156

    0,00003

    PCB 157

    0,00003

    PCB 167

    0,00003

    PCB 189

    0,00003

    ”.

    Top