Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019XC1223(04)

    Elnevezés bejegyzése iránti kérelem közzététele a mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek minőségrendszereiről szóló 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 50. cikke (2) bekezdésének a) pontja alapján2019/C 431/16

    C/2019/9246

    HL C 431., 2019.12.23, p. 37–40 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    23.12.2019   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 431/37


    Elnevezés bejegyzése iránti kérelem közzététele a mezőgazdasági termékek és az élelmiszerek minőségrendszereiről szóló 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 50. cikke (2) bekezdésének a) pontja alapján

    (2019/C 431/16)

    Ez a közzététel az 1151/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (1) 51. cikke alapján jogot keletkeztet a kérelem elleni felszólalásra, ami a közzététel napjától számított három hónapon belül tehető meg.

    EGYSÉGES DOKUMENTUM

    „PODPIWEK KUJAWSKI”

    EU-szám: PGI-PL-02212 – 2017.7.19.

    OEM () OFJ (X)

    1.   Elnevezés(ek)

    „Podpiwek kujawski”

    2.   Tagállam vagy Harmadik Ország

    Lengyelország

    3.   A mezőgazdasági termék vagy élelmiszer leírása

    3.1.   A termék típusa

    1.8. osztály: A Szerződés I. mellékletében felsorolt egyéb termékek (fűszerek stb.)

    3.2.   Az 1. pontban szereplő elnevezéssel jelölt termék leírása

    A „Podpiwek kujawski” pörkölt gabonából készült, erjesztett, édesített, sötétbarna, alkoholmentes szénsavas ital, amelynek fő összetevői a következők: pörkölt árpaszemek, pörkölt, őrölt cikóriagyökér és aromás komló. A „Podpiwek kujawski”-t két formában hozzák forgalomba: kész szénsavas italként és száraz keverékként, amelyből otthon ital készíthető.

    A „Podpiwek kujawski” nem tartalmaz kémiai tartósítószereket, ízesítőanyagokat (természetes ízesítőanyagokat, természetazonos ízesítőanyagokat, szintetikus ízesítőanyagokat) vagy színezékeket (természetes, természetazonos színezékeket).

    A kész ital fizikai-kémiai és érzékszervi jellemzői:

    szárazanyag-tartalom – 8–12 % (m/m) (elfogadható eltérés ±1,0),

    cukortartalom – legfeljebb 50 g/l,

    etilalkohol-tartalom –0,5 % (elfogadható eltérés -0,1-től +0,5-ig)

    íz – a pörkölt gabonából készült ital frissítő, jellegzetes erjedt ízzel rendelkezik. Enyhén édes ízébe némi keserű és savanykás jegyek vegyülnek,

    színe sötétbarna.

    A kész ital nyersanyagai: száraz keverék, víz, élesztő, cukor és antioxidáns: aszkorbinsav. Savtartalom a szárazanyagban, g/egység – legalább 0,015.

    „Podpiwek kujawski” – száraz keverék:

    pörkölt árpaszemek – a keverék 89,92 %-a (elfogadható eltérés ± 2 %),

    pörkölt, őrölt cikóriagyökér – a keverék 9,93 %-a (elfogadható eltérés ± 2 %),

    citromsav 0,15 % (elfogadható eltérés ±0,05 %).

    A csomag szárított aromás komlópelletet is tartalmaz (külön csomagolva) – a keverék tömegének 5 %-a.

    Az azonnal iható keveréket a csomagban található receptnek megfelelően vízzel, cukorral és élesztővel keverik össze. Az adalékanyagok aránya 200 g keverékre vetítve a következő: 10 l víz, 500 g cukor, 5 g friss sütőélesztő vagy sörélesztő (megfelelő arányban szárazélesztő is használható).

    A száraz keverék fizikai-kémiai és érzékszervi jellemzői:

    víztartalom – legfeljebb 12 %,

    laza szerkezetű, finomszemcsés, az ujj nyomására szétporladó rögök. Finomsága a kicsitől (átjut egy 1,5 mm négyzetes szemű rostán) a nagyig (egész pörkölt árpa, pörköltcikória-liszt vagy 3–5 mm-es pehely) terjedhet,

    színe a barnától a sötétbarnáig terjed, világosabb vagy sötétebb szemcsék is elfogadhatók,

    kesernyés, a pörkölt gabonából készült italokra jellemző íz.

    A „Podpiwek kujawski” termékhez (a száraz keverékhez és a kész italhoz egyaránt) savanyúságszabályozó anyag (citromsav) vagy antioxidáns (aszkorbinsav) adható.

    3.3.   Takarmány (kizárólag állati eredetű termékek esetében) és nyersanyagok (kizárólag feldolgozott termékek esetében)

    3.4.   Az előállítás azon műveletei, amelyeket a meghatározott földrajzi területen kell elvégezni

    Száraz keverék – a következő előállítási műveleteket a meghatározott földrajzi területen belül kell elvégezni:

    az árpaszemek és az őrölt cikóriagyökér pörkölése,

    a száraz keverék elkészítése a 3.2. pontban meghatározott arányokkal összhangban.

    Kész ital – a következő előállítási műveleteket a meghatározott földrajzi területen belül kell elvégezni:

    az árpaszemek és az őrölt cikóriagyökér pörkölése,

    a száraz keverék elkészítése a 3.2. pontban meghatározott arányokkal összhangban,

    a gabonakeverék felforralása és a pörkölt cikóriagyökér (sörcefre) hozzáadása,

    az aromás komlópellet hozzáadása és felforralása,

    cukor hozzáadása,

    hűtés,

    szűrés,

    élesztő hozzáadása és erjesztés,

    palackozás,

    pasztörizálás vagy az élesztő deaktiválására szolgáló más módszer.

    Az erjedés a palackban megy végbe, és annak a pasztörizálás vagy az élesztő deaktiválására szolgáló más módszer vet véget, ami biztosítja, hogy az alkoholszint alacsony maradjon.

    3.5.   A bejegyzett elnevezést viselő termék szeletelésére, aprítására, csomagolására stb. vonatkozó egyedi szabályok

    A „Podpiwek kujawski” kész italt sötét üvegpalackokban hozzák forgalomba.

    A „Podpiwek kujawski” száraz keveréket csomagokban hozzák forgalomba.

    3.6.   A bejegyzett elnevezést viselő termék címkézésére vonatkozó egyedi szabályok

    4.   A földrajzi terület tömör meghatározása

    A Kujávia-Pomeránia vajdaság teljes közigazgatási területe.

    5.   Kapcsolat a földrajzi területtel

    A „Podpiwek kujawski” sajátossága a termék földrajzi eredetének tulajdonítható különleges tulajdonságaiból és hírnevéből fakad.

    Az árpa- és a cikóriatermesztésnek kedvező talajtani jellemzőknek és éghajlati viszonyoknak köszönhetően ezek a nyersanyagok bőségesen rendelkezésre állnak a Kujávia-Pomeránia vajdaságban. A „Podpiwek kujawski” készítéséhez használt nyersanyagok széles körű rendelkezésre állásának és a helyi termelők szakértelemének eredményeképpen e térségben kialakult az ital egyedülálló előállítási módszere, amelyhez pörkölt árpát és cikóriagyökeret használnak. A helyi termelők tudásának és szakértelmének köszönhetően e térségben meg lehetett határozni az összetevők megfelelő arányát, az árpa és a cikóriagyökér pörkölésének mértékét, valamint az erjesztés hőfokával és időtartamával kapcsolatos megfelelő feltételeket, amelyek mindegyike garantálja a „Podpiwek kujawski” kiváló minőségét és egyedi jellemzőit.

    5.1.   Száraz keverék

    A „Podpiwek kujawski” előállításának története 1816-ra nyúlik vissza, amikor a Bohm testvérek gyárat nyitottak Kujávia-Pomeránia vajdaságban. Ebben a gyárban hozták létre komló hozzáadásával az árpa és a cikória keverékét (száraz keverék), valamint azt a receptet, amelyet a fogyasztók otthon használnak azon üdítőital elkészítéséhez, amely a régió történetének állandósult elemévé vált. A gyártó receptje alapján készült kész ital nem egy szokásos „podpiwek” (gyenge sör) volt a főzethez felhasznált nyersanyagok szempontjából (árpamaláta), inkább egy pörkölt árpaszemekből készült italról van szó, amelyhez pörkölt, őrölt cikóriagyökeret és komlót adnak.

    Az üdítőital otthoni elkészítéséhez használt száraz keveréket „podpiwek” elnevezéssel árulták. E sötétbarna ital a második világháborút megelőzően nagy népszerűségnek örvendett, amint azt a versenytársak tisztességtelen gyakorlatai is mutatják, akik a száraz keverék eredeti csomagolását és az ital előállítási receptjét is hamisították. 1938-ban a versenytársak általi hamisítás miatt a włocławeki Zjednoczone Fabryki Cykorii Ferd. Bohm and Co i Gleba S.A. cikóriagyár szabadalmi oltalmat kért a „podpiwek”-re, amit meg is kapott. A „podpiwek” elnevezést csak a 3.2. pontban meghatározott száraz keverék esetében lehetett használni. A szabadalmat legutoljára 1969-ben újították meg. A recepttel kapcsolatos jogokat megszerző következő vállalat a „podpiwek” névre vonatkozó szabadalmat nem megújította, hanem kiegészítette a „kujawski” szóval.

    5.2.   Kész ital

    A „Podpiwek kujawski” mint kész ital megjelenése elválaszthatatlanul összekapcsolódik az elkészítéséhez használt száraz keverék történetével, valamint a gyártók által a fermentálás terén szerzett szaktudással. A későbbiekben „Podpiwek kujawski” néven ismertté váló ital fermentálásával kapcsolatos első próbálkozásokra a feljegyzések szerint 1938-ban, a włocławeki cikóriagyárban került sor. Az italnak eredetileg az elkészítésétől számított három nap múlva kellett fogyaszthatóvá válnia. Mivel a termék a betakarítás idején bizonyult a legnépszerűbbnek, amikor a hőmérséklet a legmagasabb volt a Kujávia-Pomeránia vajdaságban, a receptet módosították, és azt javasolták a fogyasztóknak, hogy azt italt tartsák egy napig meleg helyen, majd további két napig hűvösebb helyen. Az ital a negyedik napon vált fogyaszthatóvá.

    A hagyományos „podpiwek” a sör melléktermékeként létrejött, árpamalátából készült olyan italféleség (malátaital), amelyet édesítenek és mesterségesen szén-dioxiddal dúsítanak. A „podpiwek” névre hallgató egyéb italokkal szemen a „Podpiwek kujawski” az egyetlen olyan fermentált ital, amelynek alapját pörkölt gabonamagvak képezik. A „podpiwek” névre hallgató egyéb italok két kategóriába sorolhatók: a szénsavas édesített italok és a malátaitalok körébe. A „Podpiwek kujawski” alkoholos erjesztéssel készül, amelynek eredményeképpen az e névre hallgató szénsavas italok cukortartalmának körülbelül egyharmadával rendelkezik. A végleges erjesztett italban literenként legfeljebb 50 g cukor marad. Ez kevesebb, mint ami a szénsavas édesített italban található, amely átlagosan 100 g/l cukrot tartalmaz. Amikor a „Podpiwek kujawski” erjed, az élesztő a cukrot alkohollá alakítja át, miközben gáz képződik, így a „podpiwek” névre hallgató más szénsavas italokkal ellentétben a „Podpiwek kujawski”-t nem mesterségesen dúsítják szén-dioxiddal. A további különbségek közé tartozik, hogy nem tartalmaz kémiai tartósítószereket az eltarthatóság meghosszabbítása érdekében, valamint nem tartalmaz ízesítőanyagokat és színezékeket, azaz nem adnak hozzá ilyen anyagokat a hagyományos előállítási eljárással elért aroma, szín és íz fokozása érdekében.

    A „Podpiwek kujawski” hírnevét, amelynek jelenleg a fogyasztók körében örvend, tovább erősíti, hogy jelen van a nemzeti vásárokon és a hagyományos és regionális termékeket népszerűsítő helyi eseményeken, valamint a nemzeti versenyeken díjakat és kitüntetéseket szerzett. 2009-ben például a „Podpiwek kujawski” első helyezést ért el a „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” (Kulináris örökségünk – A régiók ízei) versenyen, amelyet a Regionális és helyi termékek lengyel kamarája rendszeresen megrendez azzal a céllal, hogy népszerűsítse az adott régióban készült hagyományos termékeket. A „Podpiwek kujawski” különleges tulajdonságait 2011-ben a Slow Food Polska is elismerte, amely ajánlását adta az italhoz. A helyi sajtóban és az interneten megjelent számos cikk, valamint díjak tanúsítják a „Podpiwek kujawski” hírnevét. A „Podpiwek kujawski”-ról szóló legtöbb újságcikk akkor jelent meg, amikor a hagyományos, helyi ételek népszerűsítése céljából kulináris versenyeket kezdtek rendezni. Ugyancsak 2011-ben a „Podpiwek kujawski” Lengyelország legnagyobb fesztiválján, a grucznoi „Ízek fesztiválján” három kategóriában nyert díjat (első díj az ital kategóriában, első díj a művészek és újságírók kategóriában, valamint a fesztivál nagydíja). Ugyanebben az évben, a Poznańban megrendezett Polagra Food nemzetközi vásáron a „Podpiwek kujawski” a hagyományos termékeknek odaítélt legmagasabb elismerésben részesült – megkapta a „Perła” díjat. A „Podpiwek kujawski” ebben az időben volt a leginkább látható a sajtóban, a kulináris blogokon és weboldalakon, valamint a rádióban és a televízióban. Ezzel az itallal kapcsolatban gyakran jelennek meg információk a Kujávia-Pomeránia vajdaság tipikus élelmiszereit bemutató újságcikkekben, ami bizonyítja a jelentőségét, valamint jól szemlélteti, hogy azt a helyi lakosság nagy becsben tartja.

    Hivatkozás a termékleírás közzétételére

    (e rendelet 6. cikke (1) bekezdésének második albekezdése)

    https://www.gov.pl/web/rolnictwo/wnioski-przekazane-komisji-europejskiej


    (1)  HL L 343., 2012.12.14., 1. o.


    Top