EURÓPAI BIZOTTSÁG
Brüsszel, 2019.9.4.
COM(2019) 394 final
A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE
Az Egyesült Királyságnak az Európai Unióból 2019. november 1-jén történő kilépésére való felkészülés utolsó szakasza
This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52019DC0394
COMMUNICATION FROM THE COMMISSION TO THE EUROPEAN PARLIAMENT, THE EUROPEAN COUNCIL, THE COUNCIL, THE EUROPEAN CENTRAL BANK, THE EUROPEAN ECONOMIC AND SOCIAL COMMITTEE, THE COMMITTEE OF THE REGIONS AND THE EUROPEAN INVESTMENT BANK Finalising preparations for the withdrawal of the United Kingdom from the European Union on 1 November 2019
A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, AZ EURÓPAI TANÁCSNAK, A TANÁCSNAK, AZ EURÓPAI KÖZPONTI BANKNAK, AZ EURÓPAI GAZDASÁGI ÉS SZOCIÁLIS BIZOTTSÁGNAK, A RÉGIÓK BIZOTTSÁGÁNAK ÉS AZ EURÓPAI BERUHÁZÁSI BANKNAK Az Egyesült Királyságnak az Európai Unióból 2019. november 1-jén történő kilépésére való felkészülés utolsó szakasza
A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, AZ EURÓPAI TANÁCSNAK, A TANÁCSNAK, AZ EURÓPAI KÖZPONTI BANKNAK, AZ EURÓPAI GAZDASÁGI ÉS SZOCIÁLIS BIZOTTSÁGNAK, A RÉGIÓK BIZOTTSÁGÁNAK ÉS AZ EURÓPAI BERUHÁZÁSI BANKNAK Az Egyesült Királyságnak az Európai Unióból 2019. november 1-jén történő kilépésére való felkészülés utolsó szakasza
COM/2019/394 final
EURÓPAI BIZOTTSÁG
Brüsszel, 2019.9.4.
COM(2019) 394 final
A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE
Az Egyesült Királyságnak az Európai Unióból 2019. november 1-jén történő kilépésére való felkészülés utolsó szakasza
A BIZOTTSÁG KÖZLEMÉNYE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, AZ EURÓPAI TANÁCSNAK, A TANÁCSNAK, AZ EURÓPAI KÖZPONTI BANKNAK, AZ EURÓPAI GAZDASÁGI ÉS SZOCIÁLIS BIZOTTSÁGNAK, A RÉGIÓK BIZOTTSÁGÁNAK ÉS AZ EURÓPAI BERUHÁZÁSI BANKNAK
Az Egyesült Királyságnak az Európai Unióból 2019. november 1-jén történő kilépésére való felkészülés utolsó szakasza
1.Bevezetés
2017. március 29-én az Egyesült Királyság bejelentette azon szándékát, hogy – az Európai Unióról szóló szerződés (EUSZ) 50. cikkében foglalt eljárásra hivatkozva – kilép az Európai Unióból. Az Egyesült Királyság kérelme nyomán az Európai Tanács (50. cikk) 2019. április 11-én úgy határozott 1 , hogy 2019. október 31-ig ismételten meghosszabbítja az EUSZ 50. cikkének (3) bekezdésében előírt időszakot. Ha az Egyesült Királyság 2019. október 31-ig nem erősíti meg a kilépésről rendelkező megállapodást 2 , vagy nem kér harmadik alkalommal is meghosszabbítást, amelyet az Európai Tanácsnak (50. cikk) egyhangúlag kell elfogadnia, rendezett kilépést biztosító megállapodás nélkül az Egyesült Királyság 2019. november 1-jétől harmadik országnak minősül.
A tárgyalások kezdete óta a Bizottság azon az egyértelmű állásponton volt, hogy az lenne a legcélravezetőbb, ha az Egyesült Királyság a kilépésről rendelkező megállapodás alapján, rendezett körülmények között lépne ki az Európai Unióból. Amint azt a Bizottság következetesen hangsúlyozta, a megállapodás nélküli kilépés jelentős zavart fog okozni mind az Egyesült Királyságban, mind az EU27-tagállamokban. A rendkívüli intézkedések csak enyhíteni képesek a megállapodás nélküli kilépés által okozott legsúlyosabb zavarokat.
A 2019. október 31-i határidőig mindössze nyolc hét van hátra. A fennmaradó rövid idő és az Egyesült Királyságban tapasztalható politikai helyzet miatt megnövekedett annak a kockázata, hogy az Egyesült Királyság az említett időpontban megállapodás nélkül lép ki az Unióból. Az Európai Tanács (50. cikk) által a folyamat során végig hangsúlyozott megközelítéssel összhangban valamennyi szereplőnek folytatnia kell a felkészülést az összes lehetséges kimenetelre. Ezért mindenkinek végre kell hajtania a 2019. november 1-jei megállapodás nélküli kilépésre vonatkozó terveivel kapcsolatban szükséges utolsó kiigazításokat. Senki nem támaszkodhat arra a feltevésre, hogy az Egyesült Királyság harmadszor is meghosszabbítást kér és azt az Európai Tanács (50. cikk) október 31-e előtt jóváhagyja.
2.A polgárok jogai
A Bizottság következetesen egyértelművé tette, hogy az Egyesült Királyságban élő uniós polgárok és az Európai Unióban élő egyesült királysági polgárok védelme elsőbbséget élvez. A 2019. június 12-i ötödik brexitfelkészülési közleményben 3 foglaltak szerint az EU27-tagállamok nemzeti szintű rendkívüli intézkedéseket fogadtak el annak biztosítása érdekében, hogy az egyesült királysági állampolgárok és nem uniós családtagjaik a megállapodás nélküli kilépést közvetlenül követő időszakban továbbra is jogszerűen tartózkodhassanak az EU-ban. A Bizottság együttműködött az EU27-tagállamokkal az átfogó megközelítés koherenciájának biztosítása érdekében, ugyanakkor elismerte, hogy nemzeti szinten rugalmasságra van szükség. A Bizottság a brexitfelkészülési weboldalain 4 naprakész áttekintést nyújt a tartózkodási jogokkal kapcsolatos valamennyi nemzeti szintű rendkívüli intézkedésről.
Az Egyesült Királyságban tartózkodó uniós polgárok az Egyesült Királyság kormányának weboldalán 5 találhatnak információkat tartózkodási jogaikról. Az Egyesült Királyságban működő tagállami külképviseletek által tett erőfeszítések mellett az Egyesült Királyságban lévő bizottsági képviseleti irodák és a brüsszeli illetékes szolgálatok továbbra is szorosan nyomon követik az Egyesült Királyság által az uniós polgárok Egyesült Királyságban való további tartózkodása tekintetében tett lépéseket. E tekintetben tájékoztatást és szakértelmet biztosítanak az érdeklődő polgárok számára.
Míg a polgároknak az Egyesült Királyságban a kilépés előtt szerzett szociális biztonsági jogosultságai a rendkívüli eljárásról szóló rendelet 6 értelmében védelmet élveznek, egyes tagállamok nemzeti szinten is egyoldalú rendkívüli intézkedéseket vezetnek be a kilépést követő időszakra. Ezek az intézkedések kiegészítik a szociális biztonsági jogosultságok uniós szinten biztosított védelmét, például úgy, hogy az Egyesült Királyságban a kilépést követően teljesített, foglalkoztatásban töltött, biztosítási és tartózkodási időszakok tekintetében a biztosítási időszakok összesítésének elvét alkalmazzák, illetve a kilépést követően biztosítják e polgárok szociális biztonsági jogosultságainak további védelmét. A Bizottság a brexitfelkészülési weboldalain 7 naprakész áttekintést nyújt a szociális biztonsági jogosultságok területén hozott valamennyi nemzeti szintű rendkívüli intézkedésről.
3.A felkészülés utolsó szakasza egyes ágazatokban
A Bizottság mind az öt előző brexitfelkészülési közleményében 8 sürgette az érdekelt feleket a felkészülésre, és továbbra is a rendelkezésükre fog állni, hogy tájékoztatást és tanácsadást nyújtson. Ezenfelül a tagállamoknak és a magánszervezeteknek – köztük a szövetségeknek és a kereskedelmi kamaráknak – további tájékoztatást kell nyújtaniuk, hogy – többek között az e céllal létrehozott számos fórumon keresztül – segítsék a polgárokat és a vállalkozásokat a felkészülésük utolsó szakaszában.
A Bizottság – tekintettel a 2019. november 1-jei megállapodás nélküli kilépés lehetőségére – a brexitfelkészülési weboldalain brexitfelkészülési ellenőrzőlistát 9 tett közzé annak érdekében, hogy segítse a vállalkozásokat felkészültségük állapotának ellenőrzésében és a felkészülésük utolsó szakaszához szükséges intézkedések azonosításában. A Bizottság továbbá számos különböző témában az érdekelt feleknek szóló ágazatspecifikus közleményeket tett közzé 10 . Hasonló eszközök jöttek létre tagállami szinten, illetve különböző vállalkozói szövetségek munkájának eredményeként is. A Bizottság felkéri valamennyi gazdasági szereplőt, hogy éljenek ezekkel az eszközökkel.
Ez a szakasz azokra a kiválasztott területekre összpontosít, amelyeken a következő hónapokban folyamatos és különleges odafigyelésre van szükség.
3.1.A határátlépéshez kapcsolódó alakiságok és a kereskedelem
A kilépés minden olyan ágazatra hatással lesz, amely az Egyesült Királysággal áru- és szolgáltatáskereskedelmet folytat. Ami különösen az árukereskedelmet illeti, a gazdasági szereplőknek 2019. november 1-jétől fontos következményekre kell felkészülniük a vámalakiságok, a közvetett adózás és adott esetben az állat- és növényegészségügyi ellenőrzések terén, ha az Egyesült Királyság megállapodás nélkül lép ki az Unióból. E következmények közé tartozik többek között a vámalakiságok alkalmazása. Nyilatkozatokat kell benyújtani, és a vámhatóságok garanciákat kérhetnek a potenciális vagy meglévő vámtartozásokra vonatkozóan. Az Egyesült Királyságból az EU-ba belépő, illetve az EU-ból az Egyesült Királyságba belépő bizonyos termékekre tilalmak vagy korlátozások is vonatkozhatnak, ami azt jelenti, hogy import- vagy exportengedélyekre lehet szükség.
2019. november 1-jétől az EU-ba behozott egyesült királysági árukra is alkalmazandók lesznek vámok 11 , és az uniós termékek is egyesült királysági vámkötelezettség alá tartozhatnak. Az átlagos uniós vámok mértéke az Unióba behozott nem mezőgazdasági termékek esetében mintegy 2,7 %, a mezőgazdasági termékek esetében pedig 8,1 % 12 . Például az átlagosan kivetett vámok mértéke a tejtermékek esetében 44,8 %, a hús esetében 17,8 %, a hal esetében 11,4 %, a ruházati termékek esetében 11,5 %, a személygépkocsik esetében pedig 10 % 13 . Az EU27-beli gazdasági szereplőknek meg kell vizsgálniuk ellátási láncaikat, és biztosítaniuk kell, hogy üzleti terveik figyelembe vegyék e vámok alkalmazását. A tagállamok hozzáadottérték-adót is kivetnek majd az Egyesült Királyságból az EU-ba érkező termékek importjakor.
Annak érdekében, hogy a kilépést követő első naptól a lehető legkisebb mértékűre csökkentsék a határt átlépő árukereskedelemben fellépő zavarokat, minden olyan európai kereskedőnek, fuvarozónak és megbízónak, aki az Egyesült Királyságba, illetve az Egyesült Királyságból kíván árut szállítani, készen kell állnia az összes szükséges alakiság teljesítésére. Ezeket az előkészületeket attól függetlenül meg kell tenniük, hogy hol van a székhelyük. Ez nem csak azokra vonatkozik, akik az Egyesült Királysággal szomszédos régiókban rendelkeznek székhellyel, vagy akik nagy volumenű kereskedelmet folytatnak az Egyesült Királysággal.
Az ellátási láncban részt vevő valamennyi félnek tisztában kell lennie az előírt összes alakiság teljesítésével kapcsolatos felelősségével, és biztosítania kell, hogy a szükséges okmányok és igazolások rendben legyenek. A vonatkozó alakiságokra való felkészülés időbe telhet, és a határ mindkét oldalán szükségessé teheti az illetékes hatóságokkal való kapcsolatfelvételt. Az egységes árutovábbítási eljárás alá tartozó áruk szállítása csökkenti a határátlépéssel járó alakiságokat 14 . Tekintettel arra, hogy a kilépés időpontjában zavarok jelentkezhetnek a határokon, a kereskedőknek, fuvarozóknak és megbízóknak ellenőrizniük kell az általuk használni kívánt kereskedelmi úttal kapcsolatos helyzetet és megfelelő intézkedéseket kell hozniuk.
Az EU-ból származó áruk kivitele során teljesíteni kell a szükséges követelményeket, hogy érvényesülni tudjanak a kereskedelmi megállapodások keretében nyújtott kereskedelmi kedvezmények 15 . Az Egyesült Királyságból származó és az EU-ban gyártott termékekbe beépített anyagok, alkatrészek és alkotóelemek nem minősülnek az EU-ból származónak. A gazdasági szereplőknek ezért módosítaniuk kell ellátási láncaikat, és gondoskodniuk kell arról, hogy az exportált áruk, valamint minden okmány és alakiság megfeleljen a vonatkozó kereskedelmi megállapodások szerinti származási szabályoknak.
A Bizottság a vámügy, a származás, a hozzáadottérték-adó és a jövedéki adó területén számos közleményt és részletes útmutatókat készített, amelyek mindegyike megtalálható az interneten 16 . A brexitnek a vám- és adóügyi területen jelentkező következményeiről szóló rövid e-tanfolyamok, valamint az alapvető vámügyi koncepciókról szóló gyakorlati tájékoztatók szintén elérhetők az interneten 17 .
A Bizottság a 2019. június 12-i ötödik brexitfelkészülési közleményében 18 hangsúlyozta: a kommunikációs kampány első szakaszában már kiderült, hogy egyes vállalkozások már tettek lépéseket, azonban a kilépés időpontjáig minden tagállamban folytatni kell az erőfeszítéseket. A Bizottság most még intenzívebbé teszi a 2019. február 18-án elindított, többnyelvű kommunikációs kampányát 19 , amelynek célja az uniós vállalkozások tájékoztatása. A kampányra vonatkozó valamennyi információ nyilvánosan elérhető 20 .
A maguk részéről a tagállamok – különösen azok, amelyek az Európai Unió és az Egyesült Királyság közötti kereskedelem fő belépési és kilépési pontjai – jelentős beruházásokat hajtottak végre a humánerőforrások, valamint a fizikai (többek között az állategészségügyi határállomások) és technológiai infrastruktúra terén, hogy elősegítsék az áruk szabad mozgását az Egyesült Királysággal közös határaikon. Ezenfelül az említett tagállamok információs és kommunikációs kampányokat indítottak, amelyeket a következő hónapokban is folytatnak. E kampányok keretében az összes érintett szereplővel ismertetik a szükséges alakiságokat mind a vámügyek 21 , mind az állat- és növényegészségügyi ellenőrzések tekintetében 22 . A Bizottság felkéri a kereskedőket, fuvarozókat és megbízókat, hogy ismerjék meg a vonatkozó alakiságokat, valamint a tervezett kereskedelmi útvonalukon alkalmazott munkafolyamatokat és technológiai infrastruktúrát 23 .
3.2.Gyógyszerek, orvostechnikai eszközök és vegyi anyagok
Míg az Egyesült Királyság kilépésére vonatkozóan a gyógyszerek, az orvostechnikai eszközök és a vegyi anyagok területén 2019 március végén és április elején felgyorsult a felkészülés, még mindig jelentős végső erőfeszítésre van szükség 24 . A Bizottság az Európai Gyógyszerügynökséggel, a gyógyszerügynökségek vezetőinek hálózatával, az orvostechnikai eszközökkel foglalkozó illetékes hatóságok hálózatával és az Európai Vegyianyag-ügynökséggel együtt újból emlékezteti az érdekelt feleket a 2019. október 31-ig való felkészülés szükségességére. Továbbra is fennáll az a helyzet, hogy amennyiben a gyógyszereket, az orvostechnikai eszközöket és a vegyi anyagokat nem feleltetik meg az uniós szabályoknak, azok az említett időpont után nem hozhatók forgalomba az uniós piacon. A Bizottság álláspontja szerint az EUSZ 50. cikkének (3) bekezdésében előírt időszak folyamatban lévő meghosszabbítása elegendő időt biztosít ennek elérésére, és nem tervezi további rendkívüli intézkedések elfogadását.
Gyógyszerek
Az emberi felhasználásra szánt gyógyszereket és állatgyógyászati készítményeket vagy a Bizottság központilag engedélyezi, vagy a tagállamok nemzeti szinten engedélyezik. Mindkét kategóriát érinti az Egyesült Királyság kilépése. A 2019. június 12-i ötödik brexitfelkészülési közleményben 25 foglaltak szerint az Európai Gyógyszerügynökség 2019 áprilisában szinte valamennyi központilag engedélyezett termék esetében közel állt a szabályozási megfelelés biztosításához, míg a nemzeti szinten engedélyezett termékek esetében további munkára volt szükség. Azóta jelentős előrelépés történt: a nemzeti szinten engedélyezett termékek több mint 80 %-a jó úton halad, hogy 2019. október 31-ig megfeleljen a szabályozásnak. Ez az előrehaladás részben annak az ideiglenes mentességnek volt köszönhető, amelynek értelmében a vállalkozások 2019 végéig haladékot kaptak, hogy tételvizsgáló-helyeiket áthelyezzék az Egyesült Királyságból az EU27-tagállamokba. Bár ezek a fejlemények pozitívak, a Bizottság határozottan ösztönzi az ágazati szereplőket annak biztosítására, hogy 2019. október 31-ig valamennyi érintett engedélyezett terméket teljes mértékben megfeleltessék a szabályozásnak, és 2019. december 31-ig befejezzék tételvizsgáló-helyeik áthelyezését annak érdekében, hogy az érintett termékek továbbra is forgalomba hozhatók legyenek az EU piacán. Továbbá – tekintettel azokra a különleges kihívásokra, amelyekkel a korábban az Egyesült Királyság forgalombahozatali engedélyeire nagymértékben támaszkodó kisebb tagállamok szembesülnek – az ágazat felelőssége, hogy az említett tagállamokkal együttműködjön annak érdekében, hogy a gyógyszerek továbbra is rendelkezésükre álljanak.
Orvostechnikai eszközök
Az Egyesült Királyság bejelentett szervezeteitől származó adatok azt mutatják, hogy az EU27-tagállamok piacain forgalomba hozott orvostechnikai eszközök tanúsítványainak az EU27-tagállamok bejelentett szervezeteihez történő átadása jól halad, és az eszközök nagy többsége esetében 2019. október 31-ig lezárul. Az orvostechnikai eszközökkel foglalkozó illetékes hatóságok hálózatának brexit munkacsoportja a Bizottsággal szoros együttműködésben a 2019 nyarán az érintett gyártókkal és bejelentett szervezetekkel folytatott felmérésből származó visszajelzések alapján jelenleg folytatja a fennmaradó tanúsítványok átadása előrehaladásának feltérképezését. Az eredmények azt mutatják, hogy még mindig vannak olyan gyártók, amelyek nem tették meg az összes szükséges intézkedést az EU27-tagállamok bejelentett szervezeteinek való átadás érdekében. A Bizottság határozottan arra ösztönzi az érintett gyártókat és egyesült királysági bejelentett szervezeteket, hogy a kilépés időpontjáig adják át az összes vonatkozó tanúsítványt és fejezzék be a termékcímkék szükséges kiigazításait, hogy a gyártók a kilépést követően is forgalomba tudják hozni termékeiket az uniós piacon. A Bizottság és az orvostechnikai eszközökkel foglalkozó illetékes hatóságok hálózata szeptemberben és októberben is folyamatosan nyomon követi a helyzet alakulását.
Vegyi anyagok
A vegyi anyagok területén az érintett REACH 26 regisztrálók csupán 52 %-a adta át regisztrációját 2019. augusztus közepéig az EU27-tagállamoknak. Az Európai Vegyianyag-ügynökség „brexit ablakot” nyitott a REACH-IT-ben, hogy a regisztrálók megtehessék a REACH szerinti regisztrálásoknak a kilépés időpontja előtti átadásához szükséges lépéseket. A brexit ablak 2019. október 31-ig marad nyitva. A REACH szerinti regisztrálásokat illetően a Bizottság arra ösztönzi azokat az egyesült királysági engedélyeseket, kérelmezőket és továbbfelhasználókat, amelyek a meglévő ellátási láncok részeként vegyi anyagokat vagy keverékeket szállítanak az EU27-be, hogy tegyék meg az EU27-ben lévő továbbfelhasználóik szabályozási megfelelésének biztosításához szükséges lépéseket. Az egyesült királyság engedélyesek, kérelmezők és továbbfelhasználók EU27-ben lévő továbbfelhasználóinak pedig azt tanácsolja a Bizottság, hogy beszállítóikkal együtt ellenőrizzék, hogy az érintett termékek 2019. október 31-ig megfeleljenek a szabályozásnak, és a rendelkezésre álló iránymutatások felhasználásával adott esetben hozzanak saját intézkedéseket 27 . A szabályozási megfelelés kulcsfontosságú ahhoz, hogy a kilépés időpontját követően is forgalomba lehessen hozni vegyi anyagokat az uniós piacon.
3.3.Pénzügyi szolgáltatások
A pénzügyi szolgáltatások területén a Bizottság határozottan arra ösztönzi a biztosítókat és egyéb pénzügyi szolgáltatókat, hogy 2019. október 31-ig fejezzék be a felkészülési intézkedéseiket, amennyiben még nem tették meg.
2018. december 19-én a Bizottság korlátozott számú rendkívüli intézkedést – köztük két korlátozott időre szóló egyenértékűségi határozatot – fogadott el annak érdekében, hogy az EU27-beli gazdasági szereplők át tudják adni szerződéses jogviszonyaikat olyan szolgáltatóknak, amelyek folytathatják tevékenységeiket az EU27-tagállamokban. E két határozat egyike lehetővé teszi az Európai Értékpapírpiaci Hatóság számára a jelenleg az Egyesült Királyságban letelepedett központi szerződő felek ideiglenes elismerését, hogy azok továbbra is nyújthassanak szolgáltatásokat az Unióban. Ez a határozat 2020. március 30-án jár le. A második határozat lehetővé teszi az egyesült királysági központi értéktárak számára, hogy továbbra is nyújthassanak hitelesítési és központi számlavezetési szolgáltatásokat a gazdasági szereplők számára az Unióban. Ez a határozat 2021. március 30-án jár le. Ezenkívül a Bizottság két, felhatalmazáson alapuló rendeletet fogadott el abból a célból, hogy a fennálló nem elszámolt származtatott ügyletekkel rendelkező EU27-beli gazdasági szereplők az Egyesült Királyság kilépésétől számított 12 hónapon belül uniós szerződő féllel helyettesíthessék az egyesült királysági szerződő feleket anélkül, hogy elveszítenék ezen ügyletek jelenlegi prudenciális kezelését. A Bizottság értékelése szerint a vállalkozások nagyrészt felkészültek a megállapodás nélküli kilépésre – többek között az egyesült királysági szerződő felek helyettesítése érdekében noválták fennálló ügyleteiket –, most pedig a rendkívüli intézkedések által biztosított határidőn belül be kell fejezniük a felkészülésüket. A Bizottság ezért úgy véli, hogy nincs szükség további rendkívüli intézkedések elfogadására. A Bizottság a kilépés időpontját követően is folytatja a piaci helyzet értékelését, és az adott időpontban hatályos uniós jogszabályok alapján – különösen az európai piaci infrastruktúra-rendeletben a harmadik országbeli központi szerződő felek elismerésére vonatkozóan bevezetett keretet figyelembe véve – dönt a megfelelő intézkedésekről.
3.4.Halászat
A halászat területén a Bizottság a rendkívüli eljárásról szóló jogszabályokon felül (lásd a 3.2. szakaszt) folytatta a konzultációt a tagállamokkal az arra a helyzetre való felkészülést célzó összehangolt megközelítésről, ha az uniós hajók többé nem kapnak hozzáférést az Egyesült Királyság vizeihez. Erre az esetre vonatkozóan közös elkötelezettség áll fenn az együttműködés és a koordináció mellett, többek között az uniós vizeken folytatott halászati tevékenységek terén bekövetkező változások vagy torzulások nyomon követését szolgáló közös keret révén. Az ezzel kapcsolatos munka a következő időszakban fokozódni fog, és a Bizottság készen áll arra, hogy további elemzéseket és megbeszéléseket tegyen lehetővé. 2019. július 18-án a Bizottság szolgálatai új tájékoztatót tették közzé arról, hogy a megállapodás nélküli kilépés milyen következményekkel jár a halászati tevékenységekre vonatkozóan 28 . A vizekhez való hozzáférés (és a hozzáférés ellenőrzése), valamint a halászati lehetőségek témáján túl a tájékoztató gyakorlati információkat nyújt számos konkrét kérdésről, például az állategészségügyi ellenőrzésekről és a vámügyekről. A Bizottság felkéri a tagállami hatóságokat és a halászati szövetségeket, hogy ezeket az információkat széles körben terjesszék.
4.A rendkívüli intézkedések technikai kiigazítása és egyéb, korábban bejelentett jogi aktusok elfogadása
A 2019. június 12-i ötödik brexitfelkészülési közleményben 29 foglaltak szerint a Bizottság megvizsgálta az Egyesült Királyság kilépésére való felkészülés érdekében elfogadott valamennyi uniós szintű intézkedést, és megállapította, hogy ezek a jogalkotási és nem jogalkotási uniós aktusok továbbra is megfelelnek a kitűzött céljaiknak, ezért ezeket az uniós aktusokat érdemben nem szükséges módosítani. Másrészt, tekintettel a jelenlegi meghosszabbításból eredő új menetrendre, egyes ágazatokban bizonyos célzott technikai kiigazításokra van szükség. Ezeket a következő szakaszok részletezik.
A Bizottság által az uniós állategészségügyi jogszabályok területén a kilépés korábbi, 2019. április 12-i időpontjára tekintettel elfogadott, nem jogalkotási jellegű rendkívüli jogi aktusok az EUSZ 50. cikkének (3) bekezdésében előírt határidő meghosszabbítása miatt okafogyottá váltak. A Bizottság ezért a kilépés időpontjához közeledve újraértékeli a helyzetet, és – feltéve, hogy az Egyesült Királyság továbbra is biztosítja a szükséges biztosítékokat – újra elfogadja az intézkedéseket annak érdekében, hogy azok 2019. november 1-jétől alkalmazandók legyenek.
4.1.Közlekedés
A közlekedés területén rendkívüli intézkedéseket vezettek be a leginkább érintett közlekedési módok – légi közlekedés, vasúti közlekedés, valamint közúti személy- és teherszállítás – alapvető összeköttetéseinek fenntartására.
A rendkívüli intézkedések alapjául szolgáló elvekkel összhangban a folyamatos összeköttetést lehetővé tevő, rendkívüli eljárásról szóló rendeletek egyoldalúak, hatályuk és időtartamuk pedig korlátozott. Az alapszintű közúti teher- és személyszállítást biztosító rendelet 30 elfogadására röviddel az EUSZ 50. cikkének (3) bekezdésében említett határidő első, 2019. április 12-ig tartó rövid meghosszabbítását követően került sor. A rendelet alkalmazási időszakának végét – a Közlekedési Miniszterek Európai Konferenciájának (ECMT) multilaterális kvótarendszerével összefüggésben meghozandó, alapszintű összeköttetésre vonatkozó lehetséges intézkedésekre is tekintettel – 2019. december 31-ben állapították meg. Hasonló okokból az alapszintű légi összeköttetést biztosító rendelet 31 alkalmazási időszakát összehangolták a Nemzetközi Légiszállítási Szövetség (IATA) 2019/2020-as téli menetrendi időszakával, így a rendelet 2020. március 30-án jár le.
Amennyiben az Egyesült Királyság 2019. november 1-jén megállapodás nélkül lép ki az Európai Unióból, az (EU) 2019/501 rendelet alkalmazási időszaka két hónapra, az (EU) 2019/502 rendeleté pedig az eredetileg tervezett időtartam kevesebb mint felére korlátozódna.
Annak biztosítása érdekében, hogy ezek a rendkívüli eljárásról szóló rendeletek elérjék az eredetileg meghatározott céljaikat – többek között az alkalmazási időszakuk tekintetében –, és tekintettel arra, hogy az Egyesült Királyság kilépését hét hónappal elhalasztották, a Bizottság a mai napon javaslatot fogadott el az (EU) 2019/501 és az (EU) 2019/502 rendelet időbeli hatályának azonos időtartamra történő meghosszabbításáról. A Bizottság ezért javasolja az alapszintű közúti teher- és személyszállítási összeköttetés biztosítására vonatkozó, rendkívüli eljárásról szóló rendelet alkalmazási időszakának 2020. július 31-ig történő meghosszabbítását. Az Unió kizárólagos hatáskörének sérelme nélkül a tagállamoknak tovább kell dolgozniuk azon, hogy növeljék a jövőben az Egyesült Királyságba irányuló szállításra rendelkezésre álló ECMT engedélyek számát. A Bizottság továbbá javasolja az alapszintű légi összeköttetést biztosító, rendkívüli eljárásól szóló rendelet alkalmazási időszakának 2020. október 24-ig történő meghosszabbítását, fenntartva az IATA menetrendi időszakaihoz való igazodást.
A légi közlekedés területén a rendkívüli eljárásról szóló (EU) 2019/502 rendelet továbbá külön mechanizmust tartalmaz az uniós légitársaságok uniós többségi tulajdonlási és ellenőrzési követelményeknek való megfelelésére vonatkozóan az Egyesült Királyság kilépését követően. A tagállami hatóságok már befejezték az érintett légitársaságok által benyújtott tervek vizsgálatát, és tájékoztatták az érintett légitársaságokat és a Bizottságot a tervek kedvező elbírálásáról. A Bizottság felvette a kapcsolatot az illetékes tagállami hatóságokkal, és néhány esetben kétségét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a benyújtott tervek biztosítják-e az uniós követelményeknek való megfelelést. Az érintett légitársaságoknak legkésőbb az (EU) 2019/502 rendeletben előírt időszak végéig biztosítaniuk kell az uniós többségi tulajdonlási és ellenőrzési követelményeknek való maradéktalan megfelelést. Amennyiben az (EU) 2019/502 rendelet alkalmazása a mai javaslattal összhangban meghosszabbodik, az említett időszak 2020. április 30-án ér véget 32 . A tagállami hatóságok feladata, hogy biztosítsák az uniós jognak való megfelelést és annak tényleges érvényre juttatását.
Bár az autóbusszal végzett nem menetrend szerinti személyszállításra vonatkozóan nem fogadtak el rendkívüli intézkedést, a szükséges előkészületek megtörténtek annak érdekében, hogy egy nemzetközi jogi eszköz, az Interbus Megállapodás 33 alapján a kilépés időpontjától kezdődően biztosított legyen e területen az összeköttetés. Az Egyesült Királyság letétbe helyezte az említett megállapodáshoz való csatlakozási okiratát, amely megállapodásnak a kilépés után a saját jogán lesz részes fele.
4.2.Halászati tevékenységek
Tekintettel a 2019. november 1-jei megállapodás nélküli kilépés kockázatára és a halászat számos part menti közösség gazdasági ellátásában betöltött jelentős szerepére, valamint az érintett vizeken folytatott fenntartható halászat biztosítása érdekében fontos olyan intézkedésekről rendelkezni, amelyek a halászati lehetőségeket megállapító vonatkozó tanácsi rendeletekben meghatározott feltételeknek megfelelően lehetővé teszik az EU és az Egyesült Királyság hajói számára a folyamatos kölcsönös halászati hozzáférést egymás vizeihez, feltéve, hogy a két fél által együttesen megállapított halászati lehetőségek összhangban vannak az érintett állományok fenntartható kezelésével. E célból a Bizottság a mai napon javaslatot fogadott el a halászati engedélyekre vonatkozóan 2019 márciusában elfogadott, rendkívüli eljárásról szóló rendelet 34 2020 végéig történő meghosszabbításáról. Ez egyszerűsített jogi keretet vezetne be, hogy az Európai Unió továbbra is engedélyezhesse az Egyesült Királyság hajói számára az uniós vizekre való belépést, és hogy kezelhesse az Egyesült Királyság vizeire belépő uniós hajók engedélykérelmeit, amennyiben teljesülnek a kölcsönös hozzáférésre és a fenntarthatóságra vonatkozó feltételek. Ez a halászok számára jogbiztonságot nyújtó és a halállományok védelmét biztosító ideiglenes keret akkor szükséges, ha nem születik halászati megállapodás az újonnan harmadik országgá vált Egyesült Királysággal. Ennek alapján és a tagállamokkal való előzetes egyeztetés alapján a Bizottság készen áll arra, hogy az Egyesült Királyságnak az Európai Unióból való kilépését követően azonnal benyújtsa az uniós hajókra vonatkozó engedélyezési kérelmeket az Egyesült Királyságnak. A javaslat fenntartja az Egyesült Királysággal való kvótacsere lehetőségét 2020-ban, ezáltal a Bizottság a javaslatban meghatározott eljárásnak megfelelően végre tudja hajtani a kvótacseréket az Egyesült Királysággal.
4.3.Uniós költségvetés
Amennyiben az Egyesült Királyság megállapodás nélkül lép ki az Unióból, az Egyesült Királyság és az egyesült királysági kedvezményezettek sok esetben nem pályázhatnak majd új finanszírozásra, és nem lesznek jogosultak arra, hogy finanszírozásban részesüljenek, illetve megszűnik az uniós programokban való jelenlegi részvételük. A kifizetéseket ezért fel kell majd függeszteni, és azok csak akkor lesznek teljesíthetők, ha és amikor az Európai Unió és az Egyesült Királyság között megállapodás születik a pénzügyi rendezésről. Bizonyos esetekben szerződések megszüntetésére lehet szükség, ha azok már nem felelnek meg az uniós program támogathatósági követelményeinek, vagy a támogathatósági követelményekkel való összeegyeztethetőség biztosítása érdekében a szerződéseket módosítani kell 35 . Az ebből eredő zavarok minimálisra csökkentése érdekében az Európai Unió 2019. július 9-én elfogadta a rendkívüli költségvetési eljárásról szóló rendeletet 36 , amely fenntartja az Egyesült Királyság és az egyesült királysági kedvezményezettek támogathatóságát a 2019-ben felmerült költségek fedezésére vonatkozóan, feltéve, hogy az Egyesült Királyság teljesít egy sor feltételt, különösen azt, hogy egy meghatározott időpont előtt befizeti a 2019. évi költségvetéshez való hozzájárulását, és a vonatkozó uniós szabályoknak megfelelően lehetővé teszi az Unió által végzett ellenőrzéseket és kontrollokat az Egyesült Királyság területén is. E közleménnyel párhuzamosan a Bizottság az alkalmazandó eljárásokkal összhangban konzultációt folytat a tagállami szakértőkkel egy felhatalmazáson alapuló rendelettervezetről, amely az EUSZ 50. cikkének (3) bekezdésében előírt határidő meghosszabbítására tekintettel kiigazítja a rendkívüli eljárásról szóló rendeletben foglalt határidőket.
Az EUSZ 50. cikkének (3) bekezdésében előírt időszak 2019. október 31-ig történt meghosszabbítását követően az intézkedés jelenlegi formájában mindössze kéthónapos időszakra vonatkozna. A Bizottság a mai napon ezért javaslatot fogadott el, amely 2020-ra vonatkozóan is a 2019. évi, rendkívüli eljárásról szóló hatályos rendeletet alkalmazza. Az Egyesült Királyság és az egyesült királysági kedvezményezettek így továbbra is jogosultak lennének arra, hogy részt vegyenek az uniós költségvetés alá tartozó programokban, és 2020 végéig finanszírozásban részesüljenek, amennyiben az Egyesült Királyság elfogadja és teljesíti a 2019-re vonatkozó, rendkívüli eljárásról szóló rendelet feltételeit, befizeti a 2020. évi költségvetési hozzájárulásait, és lehetővé teszi az előírt ellenőrzéseket és kontrollokat.
4.4.Rendkívüli pénzügyi támogatás
A 2019. április 10-i negyedik brexitfelkészülési közleményben 37 bejelentetteknek megfelelően a Bizottság megvizsgálta, hogy miként lehetne felhasználni a meglévő programokat és eszközöket a leginkább érintett ágazatok – különösen a mezőgazdaság és halászat, a régiók és a tagállami hatóságok – támogatására, amelyek a felkészülésük ellenére jelentős zavarokkal szembesülnek majd. A pénzügyi támogatási csomag célja, hogy a rendelkezésre álló erőforrások keretein belül támogatást nyújtson a megállapodás nélküli kilépés által leginkább érintetteknek.
A mezőgazdasági ágazatban a mezőgazdasági termelőknek nyújtott meglévő piactámogatási és közvetlen pénzügyi támogatási eszközök teljes skálája rendelkezésre áll majd, hogy megállapodás nélküli brexit esetén enyhítsék az agrár-élelmiszerpiacokra gyakorolt legkedvezőtlenebb hatást. A tagállami pénzügyi támogatásnak ki kell egészítenie az uniós rendkívüli piaci intézkedéseket, megsokszorozva ezáltal az Európai Unió beavatkozásának hatását.
A Bizottság a mai napon javaslatot fogadott el az Európai Szolidaritási Alap hatályának kiterjesztéséről, hogy az fedezze a tagállamokra háruló azon súlyos pénzügyi terheket, amelyek közvetlenül a megállapodás nélküli kilépésnek tudhatók be, és amelyeket előzetes felkészüléssel sem lehetne elkerülni. Ez magában foglalja a vállalkozások számára nyújtott állami támogatási programok, valamint a meglévő foglalkoztatás megőrzését és a határ-, vám-, állategészségügyi és növényegészségügyi ellenőrzések működését biztosító intézkedések támogatását.
A Bizottság a mai napon továbbá javaslatot fogadott el, amely biztosítja, hogy az Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alap bizonyos feltételek mellett támogatást nyújthasson a megállapodás nélküli brexit következtében elbocsátott munkavállalók számára.
A fenti két jogalkotási intézkedésen kívül más beavatkozások is végrehajthatók jogszabálymódosítás nélkül. A Bizottság készen áll a gyors cselekvésre, amennyiben a tagállamok a strukturális- és beruházásialap 38 -programjaik módosítása mellett döntenek, hogy a rendelkezésre álló források egy részét a nemzeti kereteiken belül a megállapodás nélküli kilépés által okozott kihívások kezelésére fordítsák. A Bizottság szintén gyorsan eljár majd, ha a tagállamok módosítani kívánják az Európai Tengerügyi és Halászati Alap keretében rendelkezésre álló nemzeti kereteik allokációját. Végezetül a Bizottság készen áll arra, hogy javaslatot tegyen az Európai Unió és az Európai Beruházási Alap közötti megállapodás olyan módosítására, amely megfelelő feltételek mellett és a rendelkezésre álló költségvetésen belül lehetővé teszi a vállalkozások versenyképességét és a kis- és középvállalkozásokat segítő program (COSME) igénybevételét az olyan kis- és középvállalkozások finanszírozáshoz való hozzáférésének megkönnyítése érdekében, amelyeknek az Egyesült Királyság megállapodás nélküli kilépése miatt szervezeti felépítésük átalakításába kell beruházniuk.
A hatásokkal szembesülő érdekelt felek – például az Egyesült Királyság tekintetében jelentősen kitett kis- és középvállalkozások – sürgősebb támogatásához az állami támogatási szabályok rugalmas megoldásokat kínálnak a nemzeti támogatási intézkedésekre.
5.Írország
A kilépésről rendelkező megállapodás hiányában az Egyesült Királyság EU-ból való kilépése következtében két különálló fiskális és szabályozási terület fog létrejönni az Ír-szigeten. A nemzetközi jog és különösen a Kereskedelmi Világszervezet szabályai értelmében 2019. november 1-jétől az EU-nak és az Egyesült Királyságnak egyaránt kötelessége lesz, hogy egymás termékeire a Kereskedelmi Világszervezet bármely más tagjától származó árukra alkalmazandó vámot vessen ki preferenciális rendelkezések nélkül. Ezenfelül az uniós jog előírja, hogy az uniós polgárok biztonságának és egészségének védelme, a belső piac integritásának megőrzése és a fiskális kötelezettségeknek (vámok, közvetett adók) való megfelelés betartatása érdekében az Egyesült Királyságból Írországba belépő valamennyi árut alávessék a vonatkozó ellenőrzéseknek és kontrolloknak.
A Bizottság és Írország továbbra is együttműködik, hogy feltárja a megállapodás nélküli kilépést követő közvetlen időszakban alkalmazandó rendkívüli megoldásokat és az azt követő időszakra vonatkozó stabilabb megoldást, tekintettel az Ír-sziget sajátos helyzetére, valamint arra a kettős célra, hogy meg kell őrizni a belső piac integritását és el kell kerülni, hogy ellenőrzött határ jöjjön létre. A kilépésről rendelkező megállapodásban előírt tartalékmegoldás az egyetlen olyan azonosított megoldás, amely védi a nagypénteki megállapodást, biztosítja a nemzetközi jogi kötelezettségeknek való megfelelést, és megőrzi a belső piac integritását.
6.A megállapodás nélküli kilépést követően fellépő zavarok kezelése
Amennyiben az Egyesült Királyság megállapodás nélkül lép ki az Európai Unióból, különösen az első napokban várhatóan sok szereplő tapasztal majd zavarokat. A Bizottság és a tagállamok szoros kapcsolatban maradnak, hogy koordinálják az esetlegesen felmerülő problémákra adott válaszukat, és meghatározzák, hogy miként lehetne azokat a legmegfelelőbben kezelni. A Bizottság a megállapodás nélküli kilépést követő közvetlen időszakra ügyfélszolgálatot hozott létre a tagállami közigazgatási szervek számára, hogy e közvetlen kommunikációs csatorna révén gyorsan elérhetők legyenek a bizottsági szolgálatok szakértői, valamint elősegítse a tagállami hatóságok közötti szükséges koordinációt. Az uniós polgárok, vállalkozások és egyéb érdekelt felek a megszokott csatornákon keresztül vehetik fel a kapcsolatot nemzeti vagy helyi közigazgatási szerveikkel. Bármilyen kérdés esetén kapcsolatba léphetnek a Europe Direct telefonos ügyfélszolgálattal is (az Európai Unió bármely pontjáról ingyenesen hívható 00 800 6 7 8 9 10 11). A Europe Direct telefonos ügyfélszolgálat a kilépés körüli időszakban meghosszabbított munkarendben működik majd.
7.Következtetések
Bár az EU célja az Egyesült Királyság rendezett kilépése, a Bizottság újra megerősíti, hogy mindenkinek fel kell készülnie arra a lehetőségre, hogy az Egyesült Királyság 2019. november 1-jén megállapodás nélkül lép ki az EU-ból. A Bizottság ismételten felszólítja az érdekelt feleket, hogy fejezzék be felkészülésüket, valamint rámutat különösen arra, hogy az iparnak intézkedéseket kell tennie az olyan érzékeny területeken, mint a gyógyszerek, az orvostechnikai eszközök és a vegyi anyagok. Továbbá minden olyan uniós gazdasági szereplőt sürget, amely a kilépést követően az Egyesült Királysággal fog kereskedni, illetve árukat fog szállítani az Egyesült Királyságba és az Egyesült Királyságból, hogy vegye figyelembe azoknak a vámügyi, valamint állat- és növényegészségügyi ellenőrzéseknek és eljárásoknak a szükségességét és a logisztikai kihívásokat, amelyekre az új jogi környezetben az Egyesült Királysággal közös határátkelőhelyek körül számítani lehet.
E közleménnyel párhuzamosan a Bizottság három jogalkotási javaslatot fogadott el a kilépés időpontja elhalasztásának figyelembevétele érdekében, mégpedig úgy, hogy a közlekedés és a halászat területén szükség esetén meghosszabbítja a meglévő rendkívüli intézkedések időtartamát, illetve keretet biztosít 2020-ra az uniós költségvetéssel összefüggésben. További két jogalkotási javaslatot is elfogadott egy olyan csomag részeként, amely szükség esetén rendkívüli pénzügyi támogatást tesz lehetővé. Végül a Bizottság az alkalmazandó eljárásokkal összhangban konzultáció céljából megküldte a tagállami szakértőknek azt a felhatalmazáson alapuló jogi aktust, amely a 2019-re vonatkozó rendkívüli költségvetési eljárásról szóló rendeletben 39 előírt határidőket a kilépés jelenlegi időpontjához igazítja. A Bizottság felszólítja a társjogalkotókat a javasolt jogalkotási aktusok gyors elfogadásának biztosítására, hogy szükség esetén azok az Egyesült Királyság kilépésének időpontjáig hatályba léphessenek.
A kilépés időpontja körüli időszakra a Bizottság meg fogja hosszabbítani a polgárok és a vállalkozások rendelkezésére álló ügyfélszolgálat munkarendjét, a tagállami hatóságok számára pedig külön ügyfélszolgálatot fog létrehozni, hogy szakértelmet biztosítson és megkönnyítse a nemzeti hatóságok közötti szükséges koordinációt. A Bizottság felszólítja továbbá a tagállamokat, hogy fokozzák az idei évben folyamatban lévő kommunikációs tevékenységeiket, tájékoztassák a nemzeti érdekelt feleket, és tegyék meg a szükséges intézkedéseket annak érdekében, hogy képesek legyenek reagálni az esetleges zavarokra, különösen a megállapodás nélküli kilépést közvetlenül követő időszakban.
Az Európai Tanács (EU) 2019/584 határozata, (HL L 101., 2019.4.11., 1. o.). A határozat továbbá úgy rendelkezik, hogy amennyiben az Egyesült Királyság október 31-e előtt megerősíti a kilépésről rendelkező megállapodást, kilépésére a megerősítési eljárás befejezését követő hónap első napján kerül sor. Az Egyesült Királyság kérelme nyomán az Európai Tanács ezt megelőzően 2019. március 22-én határozott az első hosszabbításról (az Európai Tanács (EU) 2019/476 határozata, HL L 80I., 2019.3.22., 1. o.).
Megállapodás Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyságának az Európai Unióból és az Európai Atomenergia-közösségből történő kilépéséről (HL C 144I., 2019.4.25., 1. o.).
COM(2019) 276 final.
https://ec.europa.eu/info/files/overview-table-residence-rights-uk-nationals-eu27-member-states_en
Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/500 rendelete (2019. március 25.) a szociális biztonsági rendszerek koordinálása területén az Egyesült Királyságnak az Unióból való kilépését követő rendkívüli intézkedések bevezetéséről (HL L 85I., 2019.3.27., 35. o.).
https://ec.europa.eu/info/files/overview-national-measures-area-social-security-coordination_en
2018.7.19.: COM(2018) 556 final/2; 2018.11.13.: COM(2018) 880 final; 2018.12.19.: COM(2018) 890 final; 2019.4.10.: COM(2019) 195 final; 2019.6.12.: COM(2019) 276 final.
https://ec.europa.eu/info/files/brexit-preparedness-checklist
https://ec.europa.eu/info/brexit/brexit-preparedness/preparedness-notices_hu
A kilépés időpontjától kezdődően az Egyesült Királyságból az Unió vámterületére behozott árukra alkalmazandó vámok megegyeznek az azokkal a harmadik országokból származó árukra vonatkozó vámokkal, amelyekkel az EU-nak semmilyen preferenciális kereskedelmi megállapodása nincs. Az alkalmazandó vámok megtalálhatóak a TARIC adatbázisban (https://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/taric_consultation.jsp?Lang=en ).
https://www.wto.org/english/res_e/booksp_e/tariff_profiles19_e.pdf
Forrás: a WTO 2019. évi vámtarifajegyzéke.
Lásd a Bizottság érdekelt feleknek szóló közleményét e tárgyban: https://ec.europa.eu/info/files/preferential-rules-origin
https://ec.europa.eu/taxation_customs/uk_withdrawal_en#heading_2
https://ec.europa.eu/taxation_customs/eu-training/general-overview_en
COM(2019) 276 final.
https://ec.europa.eu/taxation_customs/uk_withdrawal_en#heading_4
A vámalakiságokra vonatkozó, brexittel kapcsolatos információk például a következő címen érhetők el Belgium tekintetében: https://finance.belgium.be/en/customs_excises/enterprises/brexit ; Franciaország tekintetében: http://douane.gouv.fr/articles/c957-entreprises-preparez-vous-au-brexit ; és Hollandia tekintetében: https://www.getreadyforbrexit.eu/en .
Ezenfelül az egyesült királysági kikötők és az Eurotunnel használóinak szóló információk itt találhatók: https://www.gov.uk/government/publications/communications-pack-roll-on-roll-off-ports-and-eurotunnel-in-the-event-of-a-no-deal-eu-exit/information-for-users-of-roll-on-roll-off-ports-and-eurotunnel-in-a-no-deal-scenario .
Az állat- és növényegészségügyi ellenőrzésekre vonatkozó, brexittel kapcsolatos információk például a következő címen érhetők el Belgium tekintetében: http://www.favv-afsca.fgov.be/brexit/ ; Franciaország tekintetében: https://agriculture.gouv.fr/le-brexit-et-les-controles-sanitaires-et-phytosanitaires és Hollandia tekintetében: https://www.nvwa.nl/onderwerpen/brexit/ .
Lásd például a francia vámhatóság által kidolgozott, „intelligens határigazgatásról” szóló tájékoztatót (elérhető: http://www.douane.gouv.fr/articles/a16171-the-smart-border ) ; a holland kikötői közösségi információs rendszerről szóló tájékoztatót (elérhető: https://www.portbase.com/en/ ); valamint Belgiumban a zeebrugge-i (elérhető: https://rxseaport.eu/en/ ) és az antwerpeni kikötőben használt rendszerről szóló tájékoztatót (elérhető: https://www.nxtport.com/ ).
Az alábbiakban említett, a szabályozásnak még nem megfeleltetett termékekre vonatkozó számadatok olyan óvatos becslések, amelyek nem veszik figyelembe, hogy e termékek közül több esetében a Bizottság által nem ismert kereskedelmi okokból esetlegesen semmilyen brexitfelkészülési intézkedésre nincs szükség. Például néhány terméket csak az Egyesült Királyságban lehet forgalomba hozni, már nem lehet forgalomba hozni, vagy más termékkel való helyettesítése jelenleg folyik.
COM(2019) 276 final.
Az Európai Parlament és a Tanács 1907/2006/EK rendelete (2006. december 18.) a vegyi anyagok regisztrálásáról, értékeléséről, engedélyezéséről és korlátozásáról (REACH), az Európai Vegyianyag-ügynökség létrehozásáról, az 1999/45/EK irányelv módosításáról, valamint a 793/93/EGK tanácsi rendelet, az 1488/94/EK bizottsági rendelet, a 76/769/EGK tanácsi irányelv, a 91/155/EGK, a 93/67/EGK, a 93/105/EK és a 2000/21/EK bizottsági irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 396., 2006.12.30., 1. o.).
https://ec.europa.eu/info/brexit/brexit-preparedness/preparedness-notices_en#envgrow ; és https://echa.europa.eu/uk-withdrawal-from-the-eu
https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/fisheries-qanda_en.pdf
COM(2019) 276 final.
Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/501 rendelete (2019. március 25.) Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyságának az Unióból történő kilépésével összefüggésben az alapszintű közúti teher- és személyszállítási összeköttetést biztosító közös szabályokról (HL L 85I., 2019.3.27., 39. o.).
Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/502 rendelete (2019. március 25.) Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyságának az Unióból történő kilépésével összefüggésben az alapszintű légi összeköttetést biztosító közös szabályokról (HL L 85I., 2019.3.27., 49. o.).
Az (EU) 2019/502 rendelet 7. cikkének (1) bekezdése.
Megállapodás az autóbusszal végzett nemzetközi nem menetrend szerinti személyszállításról (Interbus Megállapodás) (HL L 321., 2002.11.26., 13. o.).
Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/498 rendelete (2019. március 25.) az (EU) 2017/2403 rendeletnek az Egyesült Királyság vizein tevékenységet folytató uniós halászhajókra vonatkozó halászati engedélyek és az Egyesült Királyság halászhajói által az uniós vizeken végzett halászati műveletek tekintetében történő módosításáról (HL L 85I., 2019.3.27., 25. o.).
Például az Európai Kutatási Tanács által a „Horizont 2020” keretprogram keretében nyújtott támogatások jogosultjainak lehetőségük van arra, hogy támogatásukat más országba helyezzék át. A vonatkozó támogathatósági követelményekkel való összeegyeztethetőségre vonatkozóan iránymutatást adnak ki.
A Tanács (EU, Euratom) 2019/1197 rendelete (2019. július 9.) az Unió általános költségvetésének 2019. évi végrehajtására és finanszírozására vonatkozó, az Egyesült Királyságnak az Unióból való kilépésével összefüggő intézkedésekről (HL L 189., 2019.7.15., 1. o.).
COM(2019) 195 final.
Európai Regionális Fejlesztési Alap, Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap, Európai Szociális Alap, Kohéziós Alap és Európai Tengerügyi és Halászati Alap.
A Tanács (EU, Euratom) 2019/1197 rendelete (2019. július 9.) az Unió általános költségvetésének 2019. évi végrehajtására és finanszírozására vonatkozó, az Egyesült Királyságnak az Unióból való kilépésével összefüggő intézkedésekről (HL L 189., 2019.7.15., 1. o.).