EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018PC0894

Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a légi közlekedés biztonságának egyes, Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyságának az Unióból történő kilépésével összefüggő vonatkozásairól

COM/2018/894 final

Brüsszel, 2018.12.19.

COM(2018) 894 final

2018/0434(COD)

Javaslat

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

a légi közlekedés biztonságának egyes, Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyságának az Unióból történő kilépésével összefüggő vonatkozásairól

(EGT-vonatkozású szöveg)


INDOKOLÁS

1.A JAVASLAT HÁTTERE

A javaslat indokai és céljai

Az Egyesült Királyság 2017. március 29-én az Európai Unióról szóló szerződés 50. cikkének megfelelően bejelentette az Unióból való kilépésre vonatkozó szándékát. Ez azt jelenti, hogy amennyiben a kilépésről rendelkező megállapodást 1 nem erősítik meg, az Unió elsődleges és másodlagos joga 2019. március 30-tól (a továbbiakban: a kilépés napja) az Egyesült Királyságra nem alkalmazandó. Az Egyesült Királyság ezt követően harmadik országgá válik.

Amennyiben az Egyesült Királyság megállapodás nélkül lép ki az Unióból, az különösen az Egyesült Királyságban az (EU) 2018/1139 rendelet 2 , valamint az említett jogszabály vagy a 216/2008/EK rendelet 3 alapján elfogadott végrehajtási és felhatalmazáson alapuló jogi aktusok szerint kibocsátott bizonyítványok, tanúsítványok és engedélyek érvényességét fogja érinteni.

A Bizottság a „Felkészülés az Egyesült Királyságnak az Európai Unióból 2019. március 30-án való kilépésére: rendkívüli helyzetre szóló cselekvési terv” című közleményében 4 meghatározta azokat a rendkívüli intézkedéseket, amelyek meghozatalát arra az esetre tervezi, ha a kilépés napjáig a kilépésről rendelkező megállapodás nem lép hatályba. E közleményben a Bizottság hangsúlyozta, hogy ezek az intézkedések nem orvosolják az érdekelt felek felkészültségi intézkedéseinek hiányát vagy azok végrehajtásának késedelmét.

A légi közlekedés biztonsága területén az érdekelt felek a legtöbb esetben különböző intézkedések révén orvosolhatják az Egyesült Királyság Európai Unióból való kilépése által a bizonyítványokra, a tanúsítványokra és a jóváhagyásokra gyakorolt hatást, például „átléphetnek” a 27 uniós tagállam valamelyikének polgári légi közlekedési hatóságához, vagy már most kérelmezhetik az Európai Repülésbiztonsági Ügynökségtől (a továbbiakban: Ügynökség) egy harmadik ország tekintetében kiállított bizonyítványnak, illetve tanúsítványnak a kilépés időpontjától kezdődő hatállyal történő kibocsátását (a továbbiakban: korai alkalmazás).

Ugyanakkor az uniós jog más területeivel ellentétben a légi közlekedés biztonsága terén előfordulhatnak olyan esetek, amikor a természetes és jogi személyek nem képesek mérsékelni az EU-27-ben fellépő zavarok hatását. A Bizottság ezért az említett közleményben bejelentette, hogy intézkedéseket fog javasolni a bizonyos repüléstechnikai termékek, alkatrészek, berendezések és vállalatok tekintetében kiállított bizonyítványok és tanúsítványok folyamatos érvényességének biztosítása érdekében.

Egyes repüléstechnikai termékek (típusalkalmassági bizonyítványok) és vállalatok (szervezeti jóváhagyások) tekintetében az Egyesült Királyság a saját joghatóságán belül a kilépés időpontjától kezdődően ismét átveszi a nemzetközi polgári repülésről szóló egyezmény értelmében vett tervező állam szerepét. Az Egyesült Királyság ebben az új szerepben eljárva csak akkor állíthat ki bizonyítványokat és tanúsítványokat, ha teljesíti az egyezményben meghatározott követelményeket. Ezeket a feladatokat jelenleg az Európai Repülésbiztonsági Ügynökség látja el, amelynek munkájában az Egyesült Királyság az uniós tagságából adódóan vesz részt.

Ezért olyan, szabályozott átállási mechanizmusról kell gondoskodni, amely elegendő időt hagy az érintett gazdasági szereplőknek és az Ügynökségnek ahhoz, hogy a szükséges tanúsítványok – tekintettel arra, hogy az Egyesült Királyság harmadik országgá válik – az (EU) 2018/1139 rendelet 68. cikke szerint kiállíthatók legyenek.

A meghosszabbított érvényességi időt az Egyesült Királyság uniós légiközlekedés-biztonsági rendszerből való kilépésének végrehajtásához feltétlenül szükséges időtartamra kell korlátozni.

Ezenkívül az árukra vonatkozó uniós jog legtöbb területével ellentétben a bizonyítványok és tanúsítványok érvénytelensége a repüléstechnikai termékek, alkatrészek és berendezések esetében nem azok EU-n belüli forgalomba hozatalát, hanem azok EU-n belüli tényleges használatát érinti, például az alkatrészeknek és berendezéseknek a 27 uniós tagállam valamelyikének légi járműveibe történő beépítése esetében. A termékek, az alkatrészek és a berendezések tekintetében ugyanis a légi közlekedési keretrendszer szabályozása eltér az uniós vívmányok számos más területétől, amelyek esetében a forgalomba hozatal játszik döntő szerepet. A légiközlekedés-biztonsági keretrendszer esetében a vonatkozó rendelet közvetlenül meghatározza, hogy egy adott alkatrész, termék vagy berendezés használata megengedett-e, függetlenül attól, hogy azt forgalomba hozták-e. Az uniós légiközlekedés-biztonsági rendszer lehetővé teszi az ilyen termékek, alkatrészek és berendezések megbízható és egyértelmű felügyeletét. Ezért célszerű, hogy a légiközlekedés-biztonsági elveknek való megfelelés biztosítása érdekében a meglévő keret szolgáljon a javasolt rendelet alapjaként is.

Mindez csupán igen korlátozott számú bizonyítványt, illetve tanúsítványt érint, nevezetesen a következőket:

·a gyártók (gyártó szervezetek) által a kilépés időpontját megelőzően kiállított, az újonnan gyártott (légi járművektől eltérő) termékek, alkatrészek és berendezések megfelelőségét igazoló, és ezáltal azok légi járműveken, illetve légi járművekben történő további használatát lehetővé tevő tanúsítványok (a 748/2012/EU rendelet I. mellékletének 21.A.163. c) pontja);

·a karbantartást végző vállalatok (karbantartó szervezetek) által a kilépés időpontját megelőzően kiállított, az általuk végzett karbantartáson átesett termékek (köztük légi járművek), alkatrészek és berendezések megfelelőségét igazoló bizonyítványok (az 1321/2014/EU rendelet II. mellékletének 145.A.75. e) pontja);

·ugyanez a hajtóművel rendelkező komplex légi járműnek nem minősülő légi járművek esetében (az 1321/2014/EU rendelet I. mellékletének M.A.615. d) pontja); 

·ugyanez a hajtóművel rendelkező komplex légi járműnek nem minősülő légi járművekbe beépített alkatrészek és berendezések esetében (az 1321/2014/EU rendelet I. mellékletének M.A.615. d) pontja);

·a karbantartást végző vállalatok (karbantartó szervezetek) által a kilépés időpontját megelőzően kiállított, 1-es kategóriájú európai könnyű légi járművek („ELA 1”, például bizonyos vitorlázó repülőgépek vagy könnyű motoros légi járművek) légialkalmassági felülvizsgálatának elvégzését igazoló bizonyítványok (az 1321/2014/EU rendelet II. mellékletének 145.A.75. f) pontja);

·a légi járművek megfelelőségét felügyelő vállalatok (légialkalmasság-irányító szervezetek) által a kilépés időpontját megelőzően kiállított, a légi jármű légialkalmasságát igazoló bizonyítványok (az 1321/2014/EU rendelet I. mellékletének M.A.711. a) 4. és M.A.711. b) 1. pontja).

Végül megemlítendő, hogy egyes, a javaslat tárgyát képező képzések tartalmát és a hozzájuk kapcsolódó vizsgákat az uniós jog részletesen szabályozza, és azok olyan, szabványosított modulokból tevődnek össze, amelyeket rendszerint el kell végezni az adott tagállamban, mielőtt lehetőség lenne a más tagállamok joghatósága alá történő áthelyezésre.

A javasolt rendelkezések nem teszik megengedőbbé az uniós légi közlekedés biztonságára és környezeti teljesítményére vonatkozó követelményeket. A javaslat lehetővé teszi a 27 uniós tagállam gyártói számára, hogy továbbra is előállítsák termékeiket, az üzemben tartók számára pedig azt, hogy továbbra is üzemben tartsák azokat, mindezt az alkalmazandó uniós jogi követelményekkel összhangban. Ezzel szemben az említett tevékenységek megszakítása jelentős társadalmi és gazdasági problémákat vonna maga után. A javaslat – azáltal, hogy biztosítja az érintett szervezetek uniós jognak való megfelelését – egyúttal a fogyasztók és a polgárok védelmét is szolgálja. 

Az Európai Tanács (50. cikk) 2018. december 13-án megismételte arra vonatkozó felhívását, hogy minden szinten fokozni kell a munkát az Egyesült Királyság kilépésének következményeire való felkészülés érdekében, és ennek során figyelembe kell venni minden lehetséges kimenetelt. Ez a jogi aktus azon intézkedéscsomag részét képezi, amelyet a Bizottság e felhívás nyomán fogad el.

Összhang a szabályozási terület jelenlegi rendelkezéseivel

A javasolt – kizárólag a 27 uniós tagállam által alkotott uniós légi közlekedési piacra való szabályozott áttérés biztosításához szükséges mértékben alkalmazandó – rendelet célja, hogy lex specialisként szabályozza annak bizonyos következményeit, hogy az (EU) 2018/1139 rendelet, valamint az említett jogszabály és a 216/2008/EK rendelet alapján elfogadott végrehajtási és felhatalmazáson alapuló jogi aktusok a továbbiakban nem lesznek alkalmazandók az Egyesült Királyságra. A javasolt feltételek olyan mértékűre korlátozódnak, ami az aránytalan zavarok elkerülése érdekében e tekintetben szükséges. Ezenkívül csupán korlátozott ideig lesznek alkalmazandók. Az említett jogi aktusok általános rendelkezéseit egyebekben továbbra is alkalmazni kell. A javaslat így teljes mértékben összhangban van a hatályos jogszabályokkal, különösen az (EU) 2018/1139 rendelettel.

Összhang az Unió egyéb szakpolitikáival

A javaslat a légi közlekedés biztonságára vonatkozik, és különösen azon helyzet szabályozása érdekében egészíti ki az (EU) 2018/1139 rendeletet, amelyben az Egyesült Királyság kilépésről rendelkező megállapodás nélkül lép ki az Unióból.

2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG

Jogalap

A jogalap az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 100. cikkének (2) bekezdése.

Szubszidiaritás (nem kizárólagos hatáskör esetén)

Mivel a javaslat a hatályos uniós jogszabályokat egészíti ki olyan rendelkezésekkel, amelyek lehetővé teszik az említett jogszabályoknak az Egyesült Királyság Unióból való kilépését követő szabályszerű alkalmazását, célkitűzése kizárólag uniós szintű jogi aktus révén érhető el.

Arányosság

A javasolt rendelet arányosnak tekinthető, mivel – egy korlátozott és a szükséges mértékre szorítkozó, a 27 uniós tagállam alkotta uniós légi közlekedési piacra való szabályozott áttérés iránti igényt kielégítő jogi módosítás bevezetésével – lehetővé teszi az aránytalan zavarok megelőzését. A javaslat nem lépi túl az e cél eléréséhez szükséges mértéket, és nem rendelkezik sem szélesebb körű módosításokról, sem állandó intézkedésekről.

A jogi aktus típusának megválasztása

Ez a javaslat korlátozott számú rendelkezést állapít meg egy rendkívül konkrét, egyszeri helyzet szabályozása érdekében. Ezért az (EU) 2018/1139 rendelet és/vagy az említett jogszabály, valamint a 216/2008/EK rendelet alapján elfogadott végrehajtási és felhatalmazáson alapuló jogi aktusok módosítása helyett célszerűbb egy különálló, korlátozott időbeli hatállyal rendelkező jogi aktust alkotni. Az érintett bizonyítványokra, tanúsítványokra és engedélyekre vonatkozó általános rendelkezéseket az (EU) 2018/1139 rendelet és annak végrehajtási szabályai határozzák meg. Ezt a körülményt, valamint a kérdés sürgősségét is figyelembe véve az európai parlamenti és tanácsi rendelet tűnik a jogi aktusok egyetlen erre a célra alkalmas típusának.

3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

A jelenleg hatályban lévő jogszabályok utólagos értékelése/célravezetőségi vizsgálata

Az e javaslat kidolgozását szükségessé tevő esemény kivételes és egyszeri jellege miatt tárgytalan.

Konzultáció az érdekelt felekkel

Az Egyesült Királyságnak az Unióból történő kilépésével kapcsolatos tárgyalások sajátos körülményei és a helyzet folyamatos változása erősen korlátozta a javaslattal kapcsolatos nyilvános konzultációk lehetőségét. Ugyanakkor számos, a légi közlekedésben érdekelt fél, valamint tagállami képviselő számolt be az Egyesült Királyság EU-ból való kilépéséből eredő kihívásokról, és vetett fel lehetséges megoldásokat.

A különböző érdekelt felek által előadott vélemények egyik közös témája az volt, hogy szabályozási beavatkozásra van szükség azokon a konkrét területeken, ahol az érdekelt felek nem képesek saját rendkívüli intézkedések végrehajtásával enyhíteni a kilépésről rendelkező megállapodás esetleges hiányának hátrányos hatását. Különösen a légi járművek gyártásával, karbantartásával vagy üzemeltetésével foglalkozó vállalatok hangsúlyozták, hogy az EU-27-ben folytatott tevékenységük leállhat, ha az Egyesült Királyság megállapodás nélkül lép ki az Unióból. Úgy tűnik, az elsődleges problémát a megállapodás nélküli kilépés és a helyzet uniós jog szerinti – vagy harmadik országbeli bizonyítványok és tanúsítványok egyesült királysági vállalatok részére történő kiállítása, vagy a gyártásnak az EU-27-es tagállamok valamelyikébe való áthelyezése révén történő – normalizálása közötti várható időbeli eltérés jelenti. Ezen időszak alatt csaknem az összes bizonyítvány és tanúsítvány érvényét veszítené. Számos érdekelt fél emelte ki, hogy a légi járművekben használt alkatrészek közül sokat csak korlátozott számú gyártó állít elő világszerte (ilyenek például a légitársaságok által használt nagy méretű légi járművek gumiabroncsai vagy hajtóművei). Az üzemeltetés és a gyártás napjainkban jellemző, éppen időben történő teljesítésre összpontosító jellegéből adódóan az érintett biztonsági bizonyítványok érvénytelenné válása lehetetlenné tenné az üzemeltetés folytatását.

Szakértői vélemények összegyűjtése és felhasználása

A belső jogi és technikai elemzésen kívül a Bizottság ezeket az információkat az Európai Unió Repülésbiztonsági Ügynöksége (EASA) műszaki szakértőinek közreműködésével további elemzésnek és ellenőrzésnek vetette alá annak biztosítására, hogy a javasolt intézkedés elérje a kívánt célt, ugyanakkor a feltétlenül szükséges mértékre korlátozódjon.

Hatásvizsgálat

A helyzet kivételes jellege és az Egyesült Királyság státuszának megváltozásával érintett időszakhoz kapcsolódó korlátozott igények miatt nincs szükség hatásvizsgálatra. Nincsenek a javasolttól lényegesen eltérő szakpolitikai alternatívák.

Alapjogok

A javaslat nincs hatással az alapjogok alkalmazására vagy védelmére.

4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

Tárgytalan.

5.EGYÉB ELEMEK

Végrehajtási tervek, valamint a nyomon követés, az értékelés és a jelentéstétel szabályai

A javasolt intézkedés rövid távú jellege miatt tárgytalan.

2018/0434 (COD)

Javaslat

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

a légi közlekedés biztonságának egyes, Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyságának az Unióból történő kilépésével összefüggő vonatkozásairól

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 100. cikke (2) bekezdésére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,

tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére 5 ,

tekintettel a Régiók Bizottságának véleményére 6 ,

rendes jogalkotási eljárás keretében,

mivel:

(1)2017. március 29-én az Egyesült Királyság az Európai Unióról szóló szerződés 50. cikkének megfelelően bejelentette az Unióból való kilépésre vonatkozó szándékát. A kilépési megállapodás hatálybalépésének időpontjától, illetve ennek hiányában a kilépés bejelentésétől számított két év elteltével, vagyis 2019. március 30-tól a Szerződések az Egyesült Királyság tekintetében hatályukat vesztik, kivéve, ha az Európai Tanács az Egyesült Királysággal egyetértésben a fenti időszak meghosszabbításáról egyhangúlag határoz.

(2)Az (EU) 2018/1139 európai parlamenti és tanácsi rendelet 7 elsődleges célja a légi közlekedés biztonsága egységesen magas szintjének az Unióban történő kialakítása és fenntartása. Ebből a célból – a szükséges biztonsági szintek elérése, valamint a kiállított bizonyítványok és tanúsítványok szükséges ellenőrzéseinek és kölcsönös elfogadásának lehetővé tétele érdekében – bizonyítványok rendszerét alakították ki különböző légi közlekedési tevékenységek vonatkozásában.

(3)A légi közlekedés biztonsága területén az Egyesült Királyság Unióból való kilépésének a bizonyítványokra, a tanúsítványokra és a jóváhagyásokra gyakorolt hatását számos érdekelt fél képes különböző intézkedésekkel orvosolni. Ilyen intézkedés lehet a 27 tagállam valamelyikének polgári légi közlekedési hatóságához történő átállás, vagy az Európai Unió Repülésbiztonsági Ügynöksége (a továbbiakban: Ügynökség) által kiállított bizonyítványok és tanúsítványok kilépés időpontját megelőzően történő kérelmezése, amely esetben a bizonyítvány, illetve tanúsítvány csak az említett időpontban – az Egyesült Királyság harmadik országgá válása esetén – lép hatályba.

(4)Ugyanakkor az uniós jog más területeivel ellentétben a légi közlekedés biztonsága esetében van néhány olyan konkrét eset, amikor nincs lehetőség egy másik tagállam vagy az Ügynökség által kiállított bizonyítvány, illetve tanúsítvány megszerzésére, mivel az Egyesült Királyság a saját joghatóságán belül a kilépés időpontjától kezdődően ismét átveszi a nemzetközi polgári repülésről szóló egyezmény értelmében vett tervező állam szerepét. Az Egyesült Királyság pedig kizárólag akkor állíthat ki bizonyítványokat és tanúsítványokat ebben az új szerepben, ha ténylegesen átvette azt, tehát attól kezdődően, hogy az Egyesült Királyságra – annak az Unióból való kilépését követően – már nem alkalmazandó az uniós jog.

(5)Ezért egy ideiglenes, bizonyos légiközlekedés-biztonsági bizonyítványok érvényességének meghosszabbítására irányuló mechanizmust kell létrehozni annak érdekében, hogy az érintett gazdasági szereplőknek és az Ügynökségnek elegendő idő álljon rendelkezésükre az (EU) 2018/1139 rendelet 68. cikke szerinti szükséges tanúsítványok kiállításához, figyelembe véve az Egyesült Királyság harmadik országgá válását.

(6)A bizonyítványok és tanúsítványok érvényessége e meghosszabbításának időtartamát az Egyesült Királyság uniós légiközlekedés-biztonsági rendszerből való kilépésének kezeléséhez feltétlenül szükséges időre kell korlátozni.

(7)Annak érdekében, hogy szükség esetén több idő álljon rendelkezésre az (EU) 2018/1139 rendelet 68. cikke szerinti tanúsítványoknak az érintett gazdasági szereplők részére történő kiállításához, a Bizottságot az Európai Unió működéséről szóló szerződés 290. cikkének megfelelően fel kell hatalmazni arra, hogy jogi aktusokat fogadjon el az e rendelet mellékletének 1. szakaszában említett bizonyítványok érvényességének további meghosszabbítása érdekében. Különösen fontos, hogy előkészítő munkája során a Bizottság megfelelő konzultációkat folytasson, többek között szakértői szinten, és hogy e konzultációkra a jogalkotás minőségének javításáról szóló, 2016. április 13-i intézményközi megállapodásnak megfelelően kerüljön sor. A felhatalmazáson alapuló jogi aktusok előkészítésében való egyenlő részvétel biztosítása érdekében az Európai Parlament és a Tanács a tagállamok szakértőivel egyidejűleg kap kézhez minden dokumentumot, és szakértőik rendszeresen részt vehetnek a Bizottság felhatalmazáson alapuló jogi aktusok előkészítésével foglalkozó szakértői csoportjainak ülésein.

(8)Ezenkívül az árukra vonatkozó uniós jog legtöbb területével ellentétben a bizonyítványok és tanúsítványok érvénytelensége a repüléstechnikai termékek, alkatrészek és berendezések esetében nem azok Unión belüli forgalomba hozatalát, hanem azok Unión belüli tényleges használatát érinti, például az alkatrészeknek és berendezéseknek az Unió területén üzemeltetett uniós légi járművekbe történő beépítése esetében. A repüléstechnikai termékek ilyen jellegű, Unión belüli használatát az Egyesült Királyság kilépésének nem szabad befolyásolnia.

(9)Az uniós légiközlekedés-biztonsági rendszerben a pilóták és a szerelők képzése szigorúan szabályozott módon, harmonizált képzési modulok keretében történik. Azok a személyek, akik valamely tagállamban részt vesznek egy képzési modulban, nem minden esetben válthatnak egy másik tagállambeli képzésre. Ezt a sajátos helyzetet figyelembe kell venni az uniós rendkívüli intézkedések kapcsán.

(10)E rendelet rendelkezéseit sürgősen hatályba kell léptetni, és azokat elviekben az azt az időpontot követő naptól kell alkalmazni, amikortól a Szerződések már nem alkalmazandók az Egyesült Királyságra, illetve az Egyesült Királyság területén, kivéve, ha addig az időpontig hatályba lép az Egyesült Királysággal kötött, kilépésről rendelkező megállapodás. Ugyanakkor annak érdekében, hogy a lehető leghamarabb lefolytathatók legyenek a szükséges adminisztratív eljárások, bizonyos rendelkezéseket már e rendelet hatálybalépésének időpontjától kezdődően alkalmazni kell,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Tárgy és hatály

(1)Ez a rendelet Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyságának (a továbbiakban: Egyesült Királyság) az Európai Unióból való kilépésére tekintettel különös rendelkezéseket állapít meg bizonyos, a 216/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet 8 vagy az (EU) 2018/1139 rendelet alapján olyan természetes és jogi személyek részére kiállított légiközlekedés-biztonsági bizonyítványok és tanúsítványok tekintetében, akik vagy amelyek székhelye az Egyesült Királyságban található, továbbá bizonyos, a légi közlekedési képzéssel kapcsolatos helyzetek vonatkozásában.

(2)Ezt a rendeletet az annak mellékletében felsorolt következő, az e rendelet hatálybalépésének időpontját megelőző napon érvényes bizonyítványokra és tanúsítványokra kell alkalmazni:

a)az Európai Unió Repülésbiztonsági Ügynöksége (a továbbiakban: Ügynökség) által azon természetes vagy jogi személyek részére kiállított bizonyítványok, akik vagy amelyek székhelye az Egyesült Királyságban található, a melléklet 1. szakaszának megfelelően;

b)az Egyesült Királyság illetékes hatóságai által tanúsított természetes vagy jogi személyek által kiállított bizonyítványok és tanúsítványok, a melléklet 2. szakaszának megfelelően.

(3)Ez a rendelet a (2) bekezdésben felsorolt bizonyítványokon és tanúsítványokon kívül az 5. cikkben említett elméleti képzési modulokra is alkalmazandó.

2. cikk

Fogalommeghatározások

E rendelet alkalmazásában az (EU) 2018/1139 rendelet, valamint az említett jogszabály és a 216/2008/EK rendelet alapján elfogadott, felhatalmazáson alapuló és végrehajtási jogi aktusok megfelelő fogalommeghatározásai érvényesek.

3. cikk

Az 1. cikk (2) bekezdésének a) pontjában említett bizonyítványok

Az 1. cikk (2) bekezdésének a) pontjában említett bizonyítványok az e rendelet hatálybalépésének időpontjától számított 9 hónapig érvényesek maradnak.

Amennyiben az (EU) 2018/1139 rendelet 68. cikke szerinti bizonyítványok érintett gazdasági szereplők részére történő kiállításához több időre van szükség, a Bizottság felhatalmazáson alapuló jogi aktusok útján meghosszabbíthatja az e cikk első bekezdésében említett érvényességi időt.

A felhatalmazáson alapuló jogi aktus elfogadása előtt a Bizottság a jogalkotás minőségének javításáról szóló, 2016. április 13-i intézményközi megállapodásban foglalt elveknek megfelelően konzultál az egyes tagállamok által kijelölt szakértőkkel.

A Bizottság a felhatalmazáson alapuló jogi aktus elfogadását követően haladéktalanul és egyidejűleg értesíti arról az Európai Parlamentet és a Tanácsot.

4. cikk

Az 1. cikk (2) bekezdésének b) pontjában említett bizonyítványok és tanúsítványok

Az 1. cikk (2) bekezdésének b) pontjában említett, termékek, alkatrészek és berendezések használatára vonatkozó bizonyítványok és tanúsítványok érvényesek maradnak annak érdekében, hogy az említett áruk légi járműveken, illetve légi járművekként továbbra is használhatók legyenek.

5. cikk

Elméleti képzési modulok átvitele

Az 1178/2011/EU 9 és az 1321/2014/EU bizottsági rendelettől 10 eltérve az illetékes tagállami hatóságok vagy adott esetben az Ügynökség úgy veszik figyelembe az Egyesült Királyság illetékes hatóságának felügyelete alá tartozó képzési szervezetek előtt az e rendelet 10. cikke (2) bekezdésének második albekezdésében említett hatálybalépési időpontot megelőzően tett vizsgákat, mintha azokat egy valamely tagállam illetékes hatóságának felügyelete alá tartozó képzési szervezet előtt tették volna.

6. cikk

A 3. és 4. cikk hatálya alá tartozó bizonyítványokkal és tanúsítványokkal kapcsolatos szabályok és kötelezettségek

(1)Az e rendelet 3. vagy 4. cikkének hatálya alá tartozó bizonyítványokra és tanúsítványokra az azokra az (EU) 2018/1139 rendelet, valamint az említett jogszabály és a 216/2008/EK rendelet alapján elfogadott végrehajtási és felhatalmazáson alapuló jogi aktusok szerint alkalmazandó szabályok vonatkoznak. Az Ügynökség azon jogalanyok tekintetében, akik vagy amelyek székhelye harmadik országban található, az (EU) 2018/1139 rendeletben, valamint az említett jogszabály és a 216/2008/EK rendelet alapján elfogadott végrehajtási és felhatalmazáson alapuló jogi aktusokban megállapított hatáskörökkel rendelkezik.

(2)Az Ügynökség kérésére a 3. és 4. cikkben említett bizonyítványok és tanúsítványok birtokosai másolatot készítenek a bizonyítványok és tanúsítványok szempontjából releváns összes, a kérést megelőző három év során kiadott ellenőrzési jelentésről, megállapításról és korrekciós intézkedési tervről. Amennyiben e dokumentumokat az Ügynökség kérésében meghatározott határidőn belül nem nyújtják be, az Ügynökség adott esetben visszavonhatja a 3. vagy a 4. cikk alapján biztosított előnyt.

(3)Az e rendelet 3. vagy 4. cikkében említett bizonyítványok, illetve tanúsítványok birtokosai haladéktalanul tájékoztatják az Ügynökséget az Egyesült Királyság hatóságai által végrehajtott bármely olyan intézkedésről, amely ellentétes lehet az e rendelet vagy az (EU) 2018/1139 rendelet szerinti kötelezettségeikkel.

7. cikk

Illetékes hatóság

E rendelet alkalmazásában, valamint az e rendelet 1. cikkének (2) bekezdésében említett bizonyítványok és tanúsítványok birtokosainak felügyelete céljából az Ügynökség az (EU) 2018/1139 rendelet és az az alapján elfogadott végrehajtási és felhatalmazáson alapuló jogi aktusok, valamint a 216/2008/EK rendelet értelmében vett illetékes hatóságként jár el a harmadik országbeli jogalanyok tekintetében.

8. cikk

A 319/2012/EU bizottsági rendelet alkalmazása

Az Európai Repülésbiztonsági Ügynökség által felszámított tanúsítási és szolgáltatási díjakról szóló 319/2014/EU bizottsági rendelet 11 ugyanazon feltételek mellett alkalmazandó az e rendelet 1. cikkének (2) bekezdésében említett bizonyítványokkal, illetve tanúsítványokkal rendelkező jogi és természetes személyekre, mint a harmadik országbeli jogi vagy természetes személyek részére kiállított megfelelő bizonyítványok, illetve tanúsítványok birtokosaira.

9. cikk

A megfelelés elfogadható módjai és útmutató dokumentumok

Az Ügynökség az (EU) 2018/1139 rendelet 76. cikke (3) bekezdésének megfelelően meghatározhatja a megfelelés elfogadható módjait, továbbá útmutató dokumentumokat adhat ki e rendelet alkalmazására vonatkozóan.

10. cikk

Hatálybalépés és alkalmazás

(1)Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

(2)Ezt a rendeletet az azon dátumot követő naptól kell alkalmazni, amelytől fogva a Szerződések az Európai Unióról szóló szerződés 50. cikkének (3) bekezdése alapján többé nem alkalmazandók az Egyesült Királyságra és az Egyesült Királyságban.

Az 5. cikket azonban a rendelet hatálybalépésének napjától kell alkalmazni.

(3)Ez a rendelet nem alkalmazandó, ha az Egyesült Királysággal az Európai Unióról szóló szerződés 50. cikke (2) bekezdésének megfelelően megkötött, kilépésről rendelkező megállapodás a (2) bekezdés első albekezdésében említett időpontig hatályba lép.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

az Európai Parlament részéről    a Tanács részéről

az elnök    az elnök

(1)     https://ec.europa.eu/commission/sites/beta-political/files/draft_withdrawal_agreement_0.pdf .
(2)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2018/1139 rendelete (2018. július 4.) a polgári légi közlekedés területén alkalmazandó közös szabályokról és az Európai Unió Repülésbiztonsági Ügynökségének létrehozásáról és a 2111/2005/EK, az 1008/2008/EK, a 996/2010/EU, a 376/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet és a 2014/30/EU és a 2014/53/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv módosításáról, valamint az 552/2004/EK és a 216/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet és a 3922/91/EGK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 212., 2018.8.22., 1. o.).
(3)    Az Európai Parlament és a Tanács 216/2008/EK rendelete (2008. február 20.) a polgári repülés területén közös szabályokról és az Európai Repülésbiztonsági Ügynökség létrehozásáról, valamint a 91/670/EGK tanácsi irányelv, az 1592/2002/EK rendelet és a 2004/36/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 79., 2008.3.19., 1. o.).
(4)    COM(2018) 880 final, 2018. november 13.
(5)    HL C […]., […]., […]. o.
(6)    HL C […]., […]., […]. o.
(7)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2018/1139 rendelete (2018. július 4.) a polgári légi közlekedés területén alkalmazandó közös szabályokról és az Európai Unió Repülésbiztonsági Ügynökségének létrehozásáról és a 2111/2005/EK, az 1008/2008/EK, a 996/2010/EU, a 376/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet és a 2014/30/EU és a 2014/53/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv módosításáról, valamint az 552/2004/EK és a 216/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet és a 3922/91/EGK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 212., 2018.8.22., 1. o.).
(8)    Az Európai Parlament és a Tanács 216/2008/EK rendelete (2008. február 20.) a polgári repülés területén közös szabályokról és az Európai Repülésbiztonsági Ügynökség létrehozásáról, valamint a 91/670/EGK tanácsi irányelv, az 1592/2002/EK rendelet és a 2004/36/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 79., 2008.3.19., 1. o.).
(9)    A Bizottság 1178/2011/EU rendelete (2011. november 3.) a polgári légi közlekedéshez kapcsolódó műszaki követelményeknek és igazgatási eljárásoknak a 216/2008/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet értelmében történő rögzítéséről (HL L 311., 2011.11.25., 1. o.).
(10)    A Bizottság 1321/2014/EU rendelete (2014. november 26.) a légi járművek és repüléstechnikai termékek, alkatrészek és berendezések folyamatos légi alkalmasságának biztosításáról és az ezzel összefüggő feladatokban részt vevő szervezetek és személyek jóváhagyásáról (HL L 362., 2014.12.17., 1. o.).
(11)    A Bizottság 319/2014/EU rendelete (2014. március 27.) az Európai Repülésbiztonsági Ügynökség által felszámított tanúsítási és szolgáltatási díjakról, és az 593/2007/EK bizottsági rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 93., 2014.3.28., 58. o.).
Top

Brüsszel, 2018.12.19.

COM(2018) 894 final

MELLÉKLET

a következőhöz:

Javaslat – az Európai Parlament és a Tanács rendelete

a légi közlekedés biztonságának egyes, Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királyságának az Unióból történő kilépésével összefüggő vonatkozásairól


MELLÉKLET

Az 1. cikkben említett természetes vagy jogi személyek felsorolása.

1. szakasz: Az Európai Repülésbiztonsági Ügynökség (a továbbiakban: Ügynökség) által légi járművek tekintetében, valamint azon természetes vagy jogi személyek részére kiállított bizonyítványok, akik vagy amelyek székhelye az Egyesült Királyságban található, a következőkben említettek szerint:

1.1. a 748/2012/EU rendelet 21. részének B. alrésze (típusalkalmassági bizonyítványok és korlátozott típusalkalmassági bizonyítványok);

1.2. a 748/2012/EU rendelet 21. részének D. alrésze (típusalkalmassági bizonyítványok és korlátozott típusalkalmassági bizonyítványok módosításainak jóváhagyása);

1.3. a 748/2012/EU rendelet 21. részének E. alrésze (kiegészítő típusalkalmassági bizonyítványok);

1.4. a 748/2012/EU rendelet 21. részének M. alrésze (javításokkal kapcsolatos jóváhagyás);

1.5. a 748/2012/EU rendelet 21. részének O. alrésze (az európai műszaki szabványrendelet szerinti engedélyek);

1.6. a 748/2012/EU rendelet 21. részének J. alrésze (a tervező szervezet jóváhagyása).

2. szakasz: Az Egyesült Királyság illetékes hatóságai által tanúsított jogi vagy természetes személyek által természetes vagy jogi személyek részére, valamint légi járművek tekintetében kiállított bizonyítványok és tanúsítványok, a következőkben említettek szerint:

2.1. a 748/2012/EU rendelet G. alrészének 21.A.163. c) pontja (termékek, alkatrészek és berendezések tekintetében kibocsátott üzemképességi tanúsítványok);

2.2. az 1321/2014/EU rendelet 145. részének 145.A.75. e) pontja (a karbantartás befejezése után kibocsátott üzembehelyezési bizonyítványok);

2.3. az 1321/2014/EU rendelet 145. részének 145.A.75. f) pontja (ELA1 légi járművek tekintetében kibocsátott légialkalmasság-felülvizsgálati bizonyítványok);

2.4. az 1321/2014/EU rendelet M. része F. alrészének M.A.615. d) pontja (a karbantartás befejeztével kibocsátott üzembehelyezési bizonyítványok);

2.5. az 1321/2014/EU rendelet M. része F. alrészének M.A.615. e) pontja (ELA1 légi járművek tekintetében kibocsátott légialkalmasság-felülvizsgálati bizonyítványok);

2.6. az 1321/2014/EU rendelet M. része G. alrészének M.A.711. a) 4. vagy b) 1. pontja (légialkalmasság-felülvizsgálati bizonyítványok, valamint azok érvényességének meghosszabbítása).

Top