Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017PC0825

    Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE a 2017/825/EU rendeletnek a strukturálisreform-támogató program pénzügyi keretösszegének növelése és a program általános célkitűzésének kiigazítása tekintetében történő módosításáról

    COM/2017/0825 final - 2017/0334 (COD)

    Brüsszel, 2017.12.6.

    COM(2017) 825 final

    2017/0334(COD)

    Javaslat

    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

    a 2017/825/EU rendeletnek a strukturálisreform-támogató program pénzügyi keretösszegének növelése és a program általános célkitűzésének kiigazítása tekintetében történő módosításáról


    INDOKOLÁS

    1.A JAVASLAT HÁTTERE

    A javaslat indokai és céljai

    A 2017–2020-as időszakra vonatkozó, 142,8 millió EUR-s költségvetéssel létrehozott strukturálisreform-támogató program 1 2017. május 20. óta működik. Létrehozásának célja, hogy erősítse a tagállamok azon képességét, hogy növekedésösztönző igazgatási és strukturális reformokat dolgozzanak ki és hajtsanak végre, többek között az uniós alapok hatékony és eredményes felhasználásának elősegítése révén. A program szerinti támogatást, amely a legkülönbözőbb szakpolitikai területeket érintheti, a Bizottság nyújtja a tagállamok kérelme alapján.

    A strukturálisreform-támogató programról szóló rendelet hatálybalépése óta igen nagy mértékű volt a program keretében nyújtott támogatás tagállamok általi igénybevétele, a támogatás iránti kérelmek jelentősen meghaladták a program éves ciklusaiban rendelkezésre álló finanszírozási összeget. Ez a 2017-re vonatkozó ciklus adataival támasztható alá: a strukturálisreform-támogató programról szóló rendelet késedelmes elfogadása ellenére 16 tagállamtól 271 támogatási kérelem érkezett, ezek teljes becsült összege meghaladta a 80 millió EUR-t, szemben a 2017. évre vonatkozó 22,5 millió EUR összegű pénzügyi allokációval. Ezzel összefüggésben a Bizottság jelentős figyelmet fordított a fontossági sorrend felállítására, ami azzal járt, hogy számos kérelmet nem választottak ki finanszírozásra. A nemrég kezdődött 2018-as ciklusban (amelyre vonatkozóan a kérelmek benyújtásának határideje 2017. október 31. volt) még nagyobb igény merült fel. 24 tagállam 444 támogatási kérelmet nyújtott be, ezek teljes becsült költsége körülbelül 152 millió EUR-t tesz ki, míg a 2018-ra rendelkezésre álló pénzügyi allokáció 30,5 millió EUR. Ez egyértelműen jelzi, hogy nagy szükség van helyi szintű támogatásra, és a tagállamok támogatás iránti igénye messze túlmutat a program jelenleg rendelkezésre álló pénzügyi forrásain.

    Az eddigi tapasztalatok azt jelzik, hogy sok tagállam kért támogatást a program keretében, és a támogatás iránti kérelmek a programhoz tartozó legkülönbözőbb szakpolitikai területeket érintették, így a kormányzást és közigazgatást, az adóigazgatást és az államháztartási gazdálkodást, a növekedést és az üzleti környezetet, a munkaerőpiacot, az oktatást, az egészségügyet, a szociális szolgáltatásokat, valamint a pénzügyi szektort és a forráshoz jutást.

    Amint azt Juncker elnök az Európai Parlamenthez intézett, az Unió helyzetéről szóló 2017. szeptember 13-i beszédében 2 (és az ahhoz csatolt szándéknyilatkozatban) kijelentette: az euró rendeltetése, hogy az Európai Unió egészének egységes pénzneme legyen, és ezért végső soron kettő kivételével minden tagállamnak kötelessége és joga, hogy a feltételek teljesítése után bevezesse az eurót. Egyértelmű tehát, hogy előretekintő tervezéssel arra van szükség, hogy az euróövezeten kívüli tagállamok támogatást kapjanak az euróövezeti csatlakozás előkészítéséhez, amennyiben erre igényt tartanak. Az uniós tagállamok akkor csatlakozhatnak az euróövezethez, ha teljesítik az úgynevezett „maastrichti” vagy „konvergenciakritériumokat”, amelyek jelzik a fenntartható konvergencia magas fokának elérését.

    A gazdasági és pénzügyi válság során nyilvánvalóvá vált, hogy a nominális konvergencián túl a reálkonvergencia és a stabil gazdasági struktúrákon alapuló, hatékony sokkelnyelést, és a sokkokat követő gyors helyreállást lehetővé tevő rugalmas gazdaság megvalósítása elengedhetetlen ahhoz, hogy egy tagállam euróövezeti részvétele sikeres legyen. Ehhez mindenekelőtt arra van szükség, hogy a tagállamok képesek legyenek az eredményes államháztartási gazdálkodás elveinek jegyében gazdálkodni költségvetésükkel, és intézményi szinten készen álljanak a bankunióban való részvételre. Emellett az euróövezetbe való sikeres integrációhoz elengedhetetlen a megfelelően működő, a külső sokkokat elnyelni képes munkaerő- és termékpiac, az áru- és szolgáltatáskereskedelem terén elért magas fokú integráció, valamint a jól működő közigazgatás.

    Tekintettel arra, hogy i. a strukturális reformok végrehajtásához nyújtandó támogatás finanszírozási szükséglete nőtt, továbbá ii. az euró bevezetésére készülő tagállamokat támogatni kell a reálkonvergencia elérésének és a nagyobb ellenálló képességű gazdasági és társadalmi struktúrák létrehozásának felgyorsítása érdekében, hogy ezáltal zökkenőmentes legyen a gazdasági és monetáris unióban való részvételük, a Bizottság kötelezettséget vállalt arra, hogy első lépésként 80 millió EUR-val megnöveli a strukturálisreform-támogató program 2019–2020-ra vonatkozó költségvetését. Ehhez igénybe kell venni a hatályos többéves pénzügyi keret 3 11. cikke szerinti Rugalmassági Eszközt. Így a strukturálisreform-támogató program teljes pénzügyi keretösszege 222,8 millió EUR lesz. A megnövelt keretösszeg nemcsak azt teszi lehetővé, hogy teljesítsük az euróövezethez való csatlakozás előtt állón euróövezeten kívüli tagállamok támogatás iránti igényét, és ehhez gazdasági reformokat kell végrehajtaniuk, hanem azt is, hogy növeljük a közigazgatási és strukturális reformok végrehajtásának támogatása iránti, figyelembe vehető kérelmek számát, és nagyobb összegeket biztosítsunk erre a célra.

    Az említett kiegészítő költségvetésen felül a tagállamok számára az is lehetővé válik, hogy a strukturálisreform-támogató programról szóló rendelet 11. cikkének megfelelően átcsoportosítsák az európai strukturális és beruházási alapok technikai segítségnyújtási eleméből biztosított források egy részét a strukturálisreform-támogató programhoz, többek között az euró bevezetéséhez kapcsolódó reformok végrehajtásához nyújtandó támogatás céljából. Az esetleges támogatási igények jelenlegi becslése alapján ez a lehetőség 300 millió EUR-ra növelné a támogatás céljára rendelkezésre álló költségvetés teljes összegét, így 2020-ra megkétszereződne a támogatási kapacitás.

    A támogatás igényekre szabott segítséget kínálna a tagállamoknak ahhoz, hogy meg tudják valósítani a magas fokú fenntartható konvergencia eléréséhez szükséges szakpolitikákat. A támogatás mindenekelőtt az üzleti környezet, a pénzügyi ágazat, a munkaerő- és termékpiacok, a közigazgatás és az államháztartási gazdálkodás terén vehető igénybe. Az európai szemeszter keretében ki lesznek jelölve a fenntartható reálkonvergencia előmozdításához szükséges legfontosabb reformok.

    Azok a tagállamok, amelyek előre kívánnak lépni az euróövezeti csatlakozás felé vezető úton, célzott munkafolyamat keretében párbeszédet folytatnak a Bizottsággal, és megállapodnak a sikeres euróövezeti tagság szempontjából kiemelt jelentőségű reformvállalások egy szűkebb köréről. Ezek a reformvállalások kifejezésre jutnak majd az érintett tagállamok nemzeti reformprogramjában is. A Bizottság a Strukturálisreform-támogató Szolgálat révén új együttműködési és támogatási tervről állapodik meg az érintett tagállamokkal, az euró bevezetéséhez kapcsolódó reformvállalások megvalósításához nyújtott technikai támogatásra összpontosítva. Ez a megállapodás teljes mértékben önkéntes lenne és nem igényelne társfinanszírozást az érintett kedvezményezett tagállamoktól.

    Összhang a szabályozási terület jelenlegi rendelkezéseivel

    A strukturálisreform-támogató program az Unió innovatív programja, amelynek keretében a Bizottság a tagállamok kérésére támogatást nyújt igazgatási és strukturális reformjaik kidolgozásához és végrehajtásához. A strukturálisreform-támogató program elsősorban igényekre szabott támogatást nyújt és szakértelmet biztosít a helyszínen, azzal céllal, hogy a kérelmező tagállamok nemzeti hatóságai a reformfolyamat során vagy e folyamat meghatározott szakaszában vagy különböző szakaszaiban segítséget kapjanak. A segítségnyújtás az ország – a Bizottság és az érintett tagállam által közösen megállapított és az együttműködési és támogatási tervbe foglalt – legsürgetőbb szükségletein alapul.

    A strukturálisreform-támogató program kiegészíti a többéves pénzügyi kereten belül más uniós finanszírozási programok keretében kapacitásépítés és technikai segítségnyújtás céljából rendelkezésre álló meglévő forrásokat, valamint az uniós alapokból finanszírozott technikai segítségnyújtást és más fellépéseket. A támogatást a programozási és végrehajtási szakaszban egyaránt igénybe lehet venni. A Bizottság e célból – az érintett szolgálatokat magában foglaló – technikai támogatási koordinációs mechanizmust hozott létre, hogy biztosítsa a különböző uniós programok és alapok keretében nyújtott támogatások és a strukturálisreform-támogató program szerinti intézkedések összhangját és az átfedések elkerülését.

    E javaslat célja a strukturálisreform-támogató programhoz biztosított pénzügyi allokáció növelése annak érdekében, hogy a Bizottság eleget tudjon tenni mindenekelőtt azon euróövezeten kívüli tagállamok igényeinek, amelyek strukturális reformokat hajtanak végre gazdaságuk sokkokkal szembeni ellenálló képességének fokozása és az euróövezeti tagságra való jobb felkészülés érdekében, valamint a tagállamoktól a strukturális reformok végrehajtásával összefüggésben kapott támogatási kérelmek nagyobb számából és költségéből eredő igényeknek.

    Összhang az Unió egyéb szakpolitikáival

    E javaslat összhangban áll a legfontosabb uniós politikai kezdeményezésekkel, például az európai szemeszterrel, illetőleg a gazdasági és monetáris unió elmélyítéséről szóló bizottsági vitaanyagban 4 szereplő javaslatokkal, és hozzájárul azok végrehajtásához, továbbá megfelel a Juncker elnök által az Európai Parlamenthez intézett, az Unió helyzetét értékelő 2017. szeptember 13-i beszédnek (és az ahhoz csatolt szándéknyilatkozatnak), amely körvonalazza a jövőbeli európai gazdasági és monetáris unió megerősítését.

    A javaslat lehetővé teszi, hogy több pénzügyi forrás álljon rendelkezésre azon legsürgetőbb reformok támogatásához, amelyek fokozzák az euróövezeten kívüli tagállamok gazdaságainak sokkokkal szembeni ellenálló képességét, és hozzájárulnak e tagállamok euróövezethez való csatlakozást követő fejlődéséhez. Emellett a javaslat biztosítja, hogy Unió-szerte több forrás álljon rendelkezésre a strukturális reformok végrehajtásának támogatásához.

    2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG

    Jogalap

    A strukturálisreform-támogató program alapját az Európai Unió működéséről szóló szerződés 175. cikkének harmadik bekezdése és 197. cikkének (2) bekezdése jelenti.

    A javaslat jogalkotási módosítást terjeszt elő, amelynek célja i. az azon tagállamok euróövezethez való csatlakozásának elősegítéséhez nyújtott program-hozzájárulás feltüntetése, amelyek pénzneme nem az euró, ii. a programra elkülönített pénzügyi keretösszeg növelése (a hatályos többéves pénzügyi keret Rugalmassági Eszközének felhasználásával), valamint iii. a strukturálisreform-támogató program általános célkitűzésének kiigazítása annak érdekében, hogy kifejezze az euróövezetbeli tagság előkészületeivel való összefüggést. Emellett magában foglal néhány, a program támogatási kiadásainak felhasználását érintő technikai változtatást. A megnövelt pénzügyi források révén a strukturálisreform-támogató program döntő módon hozzájárul a tagállami gazdasági struktúrák ellenálló képességének fokozásához, továbbá ahhoz, hogy az euróövezeti csatlakozásra készülő euróövezeten kívüli tagállamok fenntartható konvergenciát érjenek el.

    Szubszidiaritás (nem kizárólagos hatáskör esetén)

    A javasolt módosítások biztosítják azt, hogy a program tevékenységeinek finanszírozása megfeleljen az uniós hozzáadott érték és a szubszidiaritás elvének. Szükség van az uniós költségvetésből származó finanszírozás növelésére a strukturális reformok végrehajtásához nyújtandó általános támogatást illetően is, tekintettel a program várakozásokhoz képest jelentős igénybevételére. Erre az euróövezeten kívüli tagállamok fenntartható konvergenciájának támogatására irányuló célkitűzésre tekintettel is szükség van, mivel a konvergencia elérése döntő fontosságú az Unió jóléte és mindenekelőtt a közös valuta zökkenőmentes működése szempontjából. A tagállamok egymástól függetlenül az említett célkitűzések (a strukturális reformok általános támogatása és az euróövezeti tagsághoz kapcsolódó támogatás) egyikét sem tudják kielégítően megvalósítani („szükségességi teszt”), és az uniós beavatkozás többletértéket biztosíthat a tagállamok önálló fellépéséhez képest („hatékonysági teszt”).

    Konkrétan, az Unió a tagállamokhoz viszonyítva jobb helyzetben van ahhoz, hogy azonosítsa, mozgósítsa és összehangolja az (akár az uniós intézmények szolgálatain belülről, akár más országoktól, illetve nemzetközi szervezetektől származó) elérhető legjobb szakértelmet, és elősegítse a bevált gyakorlatok cseréjét (valamint biztosítsa azok következetes terjesztését az Unió egészében), és ezáltal nyújtson segítséget az euróövezeten kívüli tagállamoknak a közös valuta bevezetése során, és támogassa a tagállamokat növekedésösztönző célzott reformok végrehajtásában.

    Arányosság

    A javaslat megfelel az arányosság elvének, mivel az említett célkitűzés európai szintű megvalósításához szükséges minimumra szorítkozik, és nem lépi túl az ehhez szükséges mértéket.

    A jogi aktus típusának megválasztása

    A javaslat a strukturálisreform-támogató programról szóló rendelet módosítására vonatkozik.

    3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

    E módosítás célja, hogy biztosítható legyen mindenekelőtt azon euróövezeten kívüli tagállamok sürgető igényeinek kielégítése, amelyek strukturális reformokat hajtanak végre gazdaságuk sokkokkal szembeni ellenálló képességének fokozása, a reálkonvergencia elérésének felgyorsítása és az euróövezeti tagságra való jobb felkészülés érdekében. A módosítás célja továbbá az általános pénzügyi keretösszeg növelése annak érdekében, hogy teljesíthető legyen a strukturális reformok végrehajtásához kapcsolódó támogatás iránti, a várakozásokat jóval meghaladó tagállami igény.

    Célravezető szabályozás és egyszerűsítés

    A javaslat nem kapcsolódik a célravezető szabályozásra és a szabályozás egyszerűsítésére irányuló tevékenységhez, és nem jelent megfelelési költségeket a kis- és középvállalkozások és az egyéb érdekeltek számára. A strukturálisreform-támogató program a közeljövőben válik elérhetővé egy a bizottsági szolgálatok és a tagállamok számára biztosított elektronikus platformon.

    Alapjogok

    A javaslat kedvező hatást gyakorol az uniós alapjogok megőrzésére és fejlesztésére, feltéve, hogy a tagállamok igénylik és megkapják a segítségnyújtást a vonatkozó területeken. Például az olyan területeken nyújtott támogatás, mint a migráció, a munkaerőpiac és a társadalombiztosítás, az egészségügyi ellátás, az oktatás, a környezet, a tulajdonjog, a közigazgatás és az igazságszolgáltatási rendszer támogathatja az uniós alapjogokat, például a méltóságot, a szabadságot, az egyenlőséget, a szolidaritást, az állampolgári jogokat és az igazságszolgáltatást.

    4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

    A javaslat a strukturálisreform-támogató program elkülönített pénzügyi keretösszegének (folyó árakon) 142 800 000 EUR-ról 222 800 000 EUR-ra történő növelésére irányul. Ez a növelés 2019-re és 2020-ra vonatkozik. A megfelelő magyarázatok a pénzügyi kimutatásban szerepelnek.

    Az emelést a hatályos többéves pénzügyi kerethez tartozó Rugalmassági Eszköz (az 1311/2013/EU tanácsi rendelet 11. cikke) igénybevételével kell megvalósítani, az Unió 2018. és 2019. évi általános költségvetésében rendelkezésre álló forrásoknak az 1b. alfejezet (kohézió) felső korlátján felüli 80 000 000 EUR összegű kiegészítésével.

    Ezen a megnövelt költségvetésen felül a tagállamok számára lehetővé válik, hogy a strukturálisreform-támogató programról szóló rendelet 11. cikkének megfelelően átcsoportosítsák az európai strukturális és beruházási alapok technikai segítségnyújtási eleméből biztosított források egy részét a strukturálisreform-támogató programhoz, többek között az euró bevezetéséhez kapcsolódó reformok végrehajtásának támogatása céljából. Az esetleges támogatási szükségletek jelenlegi becslése alapján ez a kiegészítés 300 millió EUR-ra növelné a támogatás céljára rendelkezésre álló költségvetés teljes összegét.

    5.EGYÉB ELEMEK

    Végrehajtási tervek, valamint a nyomon követés, az értékelés és a jelentéstétel szabályai

    A nyomon követésre, értékelésre és jelentéstételre vonatkozó követelményeket a strukturálisreform-támogató programról szóló rendelet tartalmazza. A javaslat nem tartalmaz erre vonatkozó változtatást.

    Magyarázó dokumentumok (irányelvek esetén)

    Tárgytalan.

    A javaslat egyes rendelkezéseinek részletes magyarázata

    A javaslat módosítja a strukturálisreform-támogató programról szóló rendelet általános célkitűzést tartalmazó 4. cikkét annak érdekében, hogy a program keretében támogatandó célok magukban foglalják az euróövezeti tagságra való felkészülés támogatását. A program támogatást nyújt a nemzeti hatóságoknak mindenekelőtt a gazdasági és társadalmi kihívásokra reagáló intézményi, kormányzási, igazgatási, gazdasági és társadalmi reformokhoz. A javasolt módosítás arra helyezi a hangsúlyt, hogy a kohézió, a versenyképesség, a termelékenység, a fenntartható növekedés és a munkahelyteremtés ösztönzésének hozzá kell járulnia azon euróövezeten kívüli tagállamok euróövezetben való részvételének előkészítéséhez is, amelyeknek pénzneme nem az euró, és amelyek célja a közös valuta bevezetése.

    A javasolt 5a. cikk kiemeli, hogy a program keretében megvalósított célzott munkafolyamat hozzájárul azon reformok támogatásához, amelyek segíthetik a tagállamok euróövezeti csatlakozásra való felkészülését.

    A javaslat módosítja a strukturálisreform-támogató programról szóló rendelet 10. cikkének (1) bekezdését a strukturálisreform-támogató program elkülönített pénzügyi keretösszege tekintetében, a módosítás célja az összeg (folyó árakon) 222,8 millió EUR-ra történő emelése.

    A javaslat módosítja továbbá a strukturálisreform-támogató programról szóló rendelet 10. cikkének (2) bekezdését, vagyis a program támogatási kiadásaira vonatkozó rendelkezést azáltal, hogy beilleszti támogató tevékenységek, például a támogatási projektek helyszíni minőség-ellenőrzése és nyomon követése finanszírozásának lehetőségét.

    2017/0334 (COD)

    Javaslat

    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

    a 2017/825/EU rendeletnek a strukturálisreform-támogató program pénzügyi keretösszegének növelése és a program általános célkitűzésének kiigazítása tekintetében történő módosításáról

    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre, különösen annak 175. cikke harmadik bekezdésére és 197. cikke (2) bekezdésére,

    tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

    a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,

    tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére 5 ,

    tekintettel a Régiók Bizottságának véleményére 6 ,

    rendes jogalkotási eljárás keretében,

    mivel:

    (1)A strukturálisreform-támogató program (a továbbiakban: a program) létrehozásának célja a tagállamok azon képességének erősítése, hogy növekedés-fenntartó igazgatási és strukturális reformokat dolgozzanak ki és hajtsanak végre, többek között az uniós alapok hatékony és eredményes felhasználásának elősegítése révén. A program szerinti támogatást, amely a legkülönbözőbb szakpolitikai területeket érintheti, a Bizottság nyújtja a tagállamok kérelme alapján. A szilárd gazdasági és társadalmi struktúrákra épülő, ellenállóképes gazdaság kialakítása, amely biztosítja a tagállamok számára a hatékony sokkelnyelést, és a sokkokat követő gyors helyreállást, hozzájárul a gazdasági és társadalmi kohézióhoz. Az említett cél eléréséhez az intézményi, igazgatási és növekedés-fenntartó strukturális reformok végrehajtása megfelelő eszköz.

    (2)A tagállamok a kezdeti várakozásokat meghaladó, egyre növekvő mértékben vették igénybe a program keretében nyújtott támogatást. A Bizottság által a 2017-re vonatkozó ciklusban kapott támogatási kérelmek – becsült költségük alapján – jelentős mértékben meghaladták a rendelkezésre álló éves allokációt. A 2018-ra vonatkozó ciklusban a kapott kérelmek becsült értéke ötszöröse volt az adott évre igénybe vehető pénzügyi források összegének. Szinte valamennyi tagállam kért támogatást a program keretében, és a kérelmek a program által lefedett valamennyi szakpolitikai területet érintik.

    (3)Az európai gazdasági és monetáris unióban való sikeres részvételhez elengedhetetlen feltétel a gazdasági és társadalmi kohézió strukturális reformok megerősítése révén történő előmozdítása. Ez különösen fontos az euróövezeten kívüli tagállamok euróövezeti csatlakozásra való felkészüléséhez.

    (4)Indokolt ezért, hogy a program általános célkitűzésében – vagyis a gazdasági és társadalmi kihívásokra adandó válaszokhoz való hozzájáruláshoz kapcsolódva – hangsúlyt kapjon, hogy a kohézió, a versenyképesség, a termelékenység, a fenntartható növekedés és a munkahelyteremtés ösztönzésének hozzá kell járulnia azon tagállamok euróövezetben való jövőbeli részvételének előkészítéséhez is, amelyeknek pénzneme nem az euró.

    (5)Rendelkezni kell arról is, hogy a programhoz kapcsolódó intézkedések és tevékenységek irányulhatnak olyan reformok támogatására, amelyek hozzájárulhatnak az eurót bevezetni szándékozó tagállamok euróövezeti csatlakozásra való felkészüléséhez.

    (6)A tagállamok támogatás iránti növekvő igényének teljesítéséhez, továbbá tekintettel arra, hogy támogatni kell azon tagállamok strukturális reformjainak végrehajtását, amelyek pénzneme nem az euró, a programhoz kapcsolódó pénzügyi allokációt olyan megfelelő mértékűre kell növelni, hogy az Unió által nyújtott támogatás összhangban legyen a kérelmező tagállamok igényeivel.

    (7)Annak biztosításához, hogy a támogatás nyújtása a lehető legkisebb késedelemmel valósuljon meg, a Bizottság számára lehetővé kell tenni, hogy a pénzügyi keretösszeg egy részét a programot támogató tevékenységek költségeinek fedezésére is felhasználja, így például a projektek helyszíni minőség-ellenőrzéséhez és nyomon követéséhez kapcsolódó kiadásokra.

    (8)Ezért az (EU) 2017/825 rendeletet ennek megfelelően módosítani kell.

    (9)Az e rendeletben foglalt intézkedések azonnali alkalmazásának lehetővé tétele érdekében e rendeletnek az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon kell hatályba lépnie,

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    1. cikk

    Az (EU) 2017/825 rendelet a következőképpen módosul:

    1.    A 4. cikk helyébe a következő szöveg lép:

    „4. cikk

    Általános célkitűzés

    A program általános célkitűzése a tagállamok – euróövezeti csatlakozásra való felkészülést is jelentő – intézményi, igazgatási és növekedés-fenntartó strukturális reformjainak elősegítése azáltal, hogy támogatást nyújt a nemzeti hatóságoknak a gazdasági és társadalmi kihívásokra válaszként az intézményi, kormányzási, közigazgatási, gazdasági és társadalmi ágazatok reformjára és megerősítésére irányuló intézkedések tekintetében, amelyek célja a kohézió, a versenyképesség, a termelékenység, a fenntartható növekedés, a munkahelyteremtés és a beruházások ösztönzése, elsősorban a gazdaságirányítási folyamatok keretében, többek között az uniós alapok hatékony, eredményes és átlátható felhasználásának elősegítése révén.”

    2.    A rendelet a következő 5a. cikkel egészül ki:

    „5a. cikk

    Az euróövezetbeli tagságra való felkészülés támogatása

    A programból finanszírozás nyújtható az olyan reformok támogatására irányuló intézkedésekhez és tevékenységekhez, amelyek segíthetik a tagállamok euróövezeti csatlakozásra való felkészülését.”

    3.    A 10. cikk a következőképpen módosul:

    a) az (1) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

    „(1)   A program végrehajtására meghatározott pénzügyi keretösszeg folyó áron 222 800 000 EUR.”

    b) a (2) bekezdés a következő mondattal egészül ki:

    „A kiadások emellett magukban foglalhatják egyéb támogató tevékenységeknek – például a támogatási projektek helyszíni minőség-ellenőrzésének és nyomon követésének – a költségeit.”

    2. cikk

    Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

    Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

    Kelt Brüsszelben, -án/-én.

    az Európai Parlament részéről    a Tanács részéről

    az elnök    az elnök



    PÉNZÜGYI KIMUTATÁS

    1.A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS FŐBB ADATAI

    1.1.A javaslat/kezdeményezés címe

    1.2.Érintett szakpolitikai terület(ek)

    1.3.A javaslat/kezdeményezés típusa

    1.4.Célkitűzés(ek)

    1.5.A javaslat/kezdeményezés indoklása

    1.6.Az intézkedés és a pénzügyi hatás időtartama

    1.7.Tervezett irányítási módszer(ek)

    2.IRÁNYÍTÁSI INTÉZKEDÉSEK

    2.1.A nyomon követésre és a jelentéstételre vonatkozó rendelkezések

    2.2.Irányítási és kontrollrendszer

    2.3.A csalások és a szabálytalanságok megelőzésére vonatkozó intézkedések

    3.A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS BECSÜLT PÉNZÜGYI HATÁSA

    3.1.A többéves pénzügyi keret mely fejezetét/fejezeteit és a költségvetés mely kiadási tételét/tételeit érintik a kiadások?

    3.2.A kiadásokra gyakorolt becsült hatás

    3.2.1.A kiadásokra gyakorolt becsült hatás összegzése

    3.2.2.Az operatív előirányzatokra gyakorolt becsült hatás

    3.2.3.Az igazgatási előirányzatokra gyakorolt becsült hatás

    3.2.4.A jelenlegi többéves pénzügyi kerettel való összeegyeztethetőség

    3.2.5.Harmadik felek részvétele a finanszírozásban

    3.3.A bevételre gyakorolt becsült hatás

    PÉNZÜGYI KIMUTATÁS

    1.A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS FŐBB ADATAI

    1.1.A javaslat/kezdeményezés címe

    Javaslat: Az Európai Parlament és a Tanács rendelete az (EU) 2017/825 rendeletnek a strukturálisreform-támogató program pénzügyi keretösszegének növelése és a program általános célkitűzésének kiigazítása tekintetében történő módosításáról

    1.2.Érintett szakpolitikai terület(ek)

    Szakpolitikai terület: Bizottsági szakpolitikai koordináció és jogi tanácsadás

    A tevékenységalapú költségvetés-tervezés keretébe tartozó tevékenység: Strukturálisreform-támogató program

    A tevékenységalapú költségvetés-tervezés keretébe tartozó tevékenységek részletes leírását lásd a 3.2. szakaszban.

    Szakpolitikai terület: Foglalkoztatás, szociális ügyek és társadalmi befogadás

    Szakpolitikai terület: Regionális és várospolitika

    Szakpolitikai terület: Mezőgazdaság és vidékfejlesztés

    Szakpolitikai terület: Migráció és menekültügy

    Szakpolitikai terület: Gazdasági és pénzügyek

    1.3.A javaslat/kezdeményezés típusa

    A javaslat/kezdeményezés új intézkedésre irányul

    A javaslat/kezdeményezés kísérleti projektet / előkészítő intézkedést követő új intézkedésre 7 irányul

    A javaslat/kezdeményezés jelenlegi intézkedés meghosszabbítására irányul

    A javaslat/kezdeményezés új intézkedésnek megfelelően módosított intézkedésre irányul

    1.4.Célkitűzés(ek)

    1.4.1.A javaslat/kezdeményezés által érintett többéves bizottsági stratégiai célkitűzés(ek)

    A program a következő kiemelt területhez járul hozzá: Új lendület a munkahelyteremtésnek, a növekedésnek és a beruházásoknak

    A program általános célkitűzése a tagállamok – euróövezeti csatlakozásra való felkészülést is jelentő – intézményi, igazgatási és növekedés-fenntartó strukturális reformjainak elősegítése azáltal, hogy támogatást nyújt a nemzeti hatóságoknak a gazdasági és társadalmi kihívásokra válaszként az intézményi, kormányzási, közigazgatási, gazdasági és társadalmi ágazatok reformjára és megerősítésére irányuló intézkedések tekintetében, amelyek célja a kohézió, a versenyképesség, a termelékenység, a fenntartható növekedés, a munkahelyteremtés és a beruházások ösztönzése, elsősorban a gazdaságirányítási folyamatok keretében, többek között az uniós alapok hatékony, eredményes és átlátható felhasználásának elősegítése révén.

    Mindenekelőtt a javasolt módosítás révén a program hozzájárul azon reformok végrehajtásához is, amelyek segíthetik a tagállamok euróövezeti csatlakozásra való felkészülését.

    1.4.2.Konkrét célkitűzés(ek) és [ ]sz. konkrét célkitűzés

    Mivel e javaslat az (EU) 2017/825 rendelet módosítása, a javaslat konkrét célkitűzése megegyezik a rendelet 5. cikkében meghatározott célkitűzéssel.

    1.4.3.Várható eredmény(ek) és hatás(ok)

    Tüntesse fel, milyen hatásokat gyakorolhat a javaslat/kezdeményezés a kedvezményezettekre/célcsoportokra.

    A várt eredmények megegyeznek az (EU) 2017/825 rendeletben meghatározottakkal, tükrözve az COM(2015)701 final javaslatot.

    Továbbá a javasolt módosítás a tervek szerint megerősíti a tagállamok igazgatási kapacitását, hogy intézményi, igazgatási, gazdasági és társadalmi reformokat hajtsanak végre, továbbá előmozdítja a fenntartható konvergenciát, és célja a tagállamok euróövezeti csatlakozásra való felkészülésének segítése.

    1.4.4.Eredmény- és hatásmutatók

    Tüntesse fel a javaslat/kezdeményezés megvalósításának nyomon követését lehetővé tevő mutatókat.

    Mivel a javaslat az (EU) 2017/825 rendelet módosítása, az eredmények és hatások nyomon követésére szolgáló mutatók azonosak az említett rendelet mellékletében találhatókkal.

    1.4.5.Rövid vagy hosszú távon kielégítendő szükséglet(ek)

    A szükségletek megfelelnek az (EU) 2017/825 rendeletben meghatározottaknak, tükrözve a COM(2015)701 final javaslatot.

    A javasolt módosítás előmozdítja a fenntartható konvergenciát is, hogy hozzájáruljon a tagállamok euróövezeti csatlakozásra való felkészüléséhez.

    1.4.6.Az Unió részvételéből származó hozzáadott érték (különböző tényezőkből következhet, úgymint összehangolásból, jogbiztonságból, nagyobb hatékonyságból vagy kiegészítő jellegből származó előnyök) E pont értelmében „az Unió részvételéből származó hozzáadott érték” az uniós beavatkozásokból származó érték, amely több, mint amit egyébként a tagállamok egyedül tudnának megteremteni.

    Mivel a javaslat az (EU) 2017/825 rendelet módosítása, a programból származó hozzáadott érték megfelel a 3. cikkben meghatározottnak.

    Emellett az Unió a tagállamokhoz viszonyítva jobb helyzetben van ahhoz, hogy azonosítsa, mozgósítsa és összehangolja az (akár az uniós intézmények szolgálatain belülről, akár más országoktól, illetve nemzetközi szervezetektől származó) elérhető legjobb szakértelmet, és elősegítse a bevált gyakorlatok cseréjét (valamint biztosítsa azok következetes terjesztését az Unió egészében) a növekedés-fenntartó célzott reformok tagállami végrehajtásának támogatásához és az euróövezeten kívüli tagállamoknak az euróövezethez való csatlakozásra való felkészülésben való segítéséhez.

    1.4.7.Hasonló korábbi tapasztalatok tanulsága

    „A gazdasági reformok végrehajtását támogató kapacitásépítés és intézményfejlesztés” elnevezésű előkészítő intézkedés végrehajtása során szerzett tapasztalatok és mindenekelőtt a strukturálisreform-támogató program végrehajtásának első éve megerősíti annak hasznosságát, hogy a technikai támogatási program valamennyi tagállam számára nyitott, és területek széles körére terjed ki: A tagállamok megerősítették, hogy szeretnének részesülni a saját reformjaik vagy az európai szemeszter keretében kiadott ajánlásokkal összhangban végrehajtott reformok támogatása során biztosított bizottsági szakértelem nyújtotta előnyökből.

    A 2018. év tekintetében szinte valamennyi tagállam (24) nyújtott be támogatás iránti kérelmet, és mind 2017, mind 2018 vonatkozásában a kért támogatás összege jelentősen meghaladta a program keretében rendelkezésre álló költségvetési allokációt. Ez egyértelműen jelzi, hogy nagy szükség van helyi szintű támogatásra, és a tagállamok támogatás iránti igénye messze túlmutat a program jelenleg rendelkezésre álló pénzügyi forrásain.

    1.4.8.Egyéb releváns eszközökkel való összeegyeztethetőség és lehetséges szinergia

    A program kiegészíti a többéves pénzügyi keret szerinti más uniós finanszírozási programokban rendelkezésre álló, kapacitásépítésre és technikai segítségnyújtásra szolgáló meglévő forrásokat, valamint az uniós alapokból finanszírozott technikai segítségnyújtást és más fellépéseket.

    1.5.

    1.6.Az intézkedés és a pénzügyi hatás időtartama

    ✓ A javaslat/kezdeményezés határozott időtartamra vonatkozik

    A javaslat/kezdeményezés időtartama: 2019-től 2020-ig

    Pénzügyi hatás: 2019-től 2020-ig

    ◻ A javaslat/kezdeményezés határozatlan időtartamra vonatkozik

    Beindítási időszak: ÉÉÉÉ-tól/-től ÉÉÉÉ-ig

    azt követően: rendes ütem.

    1.7.Tervezett irányítási módszer(ek) 8  

    ✓ Bizottság általi közvetlen irányítás

    a Bizottság szervezeti egységein keresztül, ideértve az uniós küldöttségek személyzetét

    végrehajtó ügynökségen keresztül

    Megosztott irányítás a tagállamokkal

    Közvetett irányítás, a végrehajtási feladatokat az alábbiaknak delegálva:

    harmadik országok vagy az általuk kijelölt szervek

    nemzetközi szervezetek és ügynökségeik (nevezze meg)

    az EBB és az Európai Beruházási Alap

    a költségvetési rendelet 208. és 209. cikkében említett szervek

    közjogi szervek

    magánjog alapján működő, közfeladatot ellátó szervek, olyan mértékben, amennyiben megfelelő pénzügyi garanciákat nyújtanak

    a valamely tagállam magánjoga alapján működő, köz- és magánszféra közötti partnerség végrehajtásával megbízott és megfelelő pénzügyi garanciákat nyújtó szervek

    az EUSZ V. címének értelmében a KKBP terén konkrét fellépések végrehajtásával megbízott, és a vonatkozó alap-jogiaktusban meghatározott személyek.

    Egynél több irányítási módszer feltüntetése esetén kérjük, adjon részletes felvilágosítást a „Megjegyzések” rovatban.

    Megjegyzések

    Ez összhangban van a módosítandó rendelet hatályos rendelkezéseivel.

    2.IRÁNYÍTÁSI INTÉZKEDÉSEK

    2.1.A nyomon követésre és a jelentéstételre vonatkozó rendelkezések

    Gyakoriság és feltételek.

    A nyomon követésre és a jelentéstételre vonatkozó rendelkezések meg fognak egyezni az (EU) 2017/825 rendeletben meghatározottakkal.

    2.2.Irányítási és kontrollrendszer

    2.2.1.Felismert kockázat(ok)

    Az azonosított kockázatok megegyeznek az (EU) 2017/825 rendeletre vonatkozó javaslatban (COM(2015)701 final) figyelembe vett kockázatokkal.

    2.2.2.A működő belső kontrollrendszerrel kapcsolatos információk

    A fentieknek megfelelően lásd a COM(2015)701 final javaslatot kísérő pénzügyi kimutatást.

    2.2.3.Az ellenőrzések költsége és haszna, a várt hibaarány értékelése

    A fentieknek megfelelően lásd a COM(2015)701 final javaslatot kísérő pénzügyi kimutatást.

    2.3.A csalások és a szabálytalanságok megelőzésére vonatkozó intézkedések

    Tüntesse fel a meglévő vagy tervezett megelőző és védintézkedéseket.

    A fentieknek megfelelően lásd a COM(2015)701 final javaslatot kísérő pénzügyi kimutatást.

    3.A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS BECSÜLT PÉNZÜGYI HATÁSA

    3.1.A többéves pénzügyi keret mely fejezetét/fejezeteit és a költségvetés mely kiadási tételét/tételeit érintik a kiadások?

    ·Jelenlegi költségvetési tételek

    A többéves pénzügyi keret fejezetei, azon belül pedig a költségvetési tételek sorrendjében.

    A többéves pénzügyi keret fejezete

    Költségvetési tétel

    Kiadás típusa

    Hozzájárulás

    1b. Gazdasági, társadalmi és területi kohézió

    Diff./Nem diff 9 .

    EFTA-országoktól 10

    tagjelölt országoktól 11

    harmadik országoktól

    a költségvetési rendelet 21. cikke (2) bekezdésének b) pontja értelmében

    1.b

    13.08.01

    Diff.

    IGEN

    NEM

    NEM

    NEM

    ·Létrehozandó új költségvetési tételek

    A többéves pénzügyi keret fejezetei, azon belül pedig a költségvetési tételek sorrendjében.

    A többéves pénzügyi keret fejezete

    Költségvetési tétel

    Kiadás típusa

    Hozzájárulás

    Szám
    [Megnevezés………………………………………]

    Diff./Nem diff.

    EFTA-országoktól

    tagjelölt országoktól

    harmadik országoktól

    a költségvetési rendelet 21. cikke (2) bekezdésének b) pontja értelmében

    [XX.YY.YY.YY]

    IGEN/NEM

    IGEN/NEM

    IGEN/NEM

    IGEN/NEM

    3.2.A kiadásokra gyakorolt becsült hatás

    3.2.1.A kiadásokra gyakorolt becsült hatás összegzése

    millió EUR (három tizedesjegyig)

    A többéves pénzügyi keret

    1b.

    Gazdasági, társadalmi és területi kohézió / Fenntartható növekedés: természeti erőforrások

    fejezete

    DG:SG / Strukturálisreform-támogató Szolgálat

     

     

    ÖSSZESEN

    2019. év

    2020. év

    2021 és 2022

    Operatív előirányzatok

     

     

     

     

    13.08.01

    Kötelezettségvállalási előirányzatok

    (1)

    40,000

    40,000

    80,000

    Kifizetési előirányzatok

    (2)

    17,200

    28,600

    34,200

    80,000

    Előirányzatok ÖSSZESEN

    Kötelezettségvállalási előirányzatok

    =1+1a +3

    40,000

    40,000

    80,000

    (13)

     

    Kifizetési előirányzatok

    =2+2a

    17,200

    28,600

    34,200

    80,000

     

    3

    ·Operatív előirányzatok ÖSSZESEN

    Kötelezettségvállalási előirányzatok

    (4)

    40,000

    40,000

    80,000

    Kifizetési előirányzatok

    (5)

    17,200

    28,600

    34,200

    80,000

    ·Bizonyos egyedi programok keretéből finanszírozott működési előirányzatok ÖSSZESEN

    (6)

    Az 1b. fejezethez tartozó előirányzatok

    ÖSSZESEN

    Kötelezettségvállalási előirányzatok

    (4+6)

    40,000

    40,000

    80,000

    Kifizetési előirányzatok

    (5+6)

    17,200

    28,600

    34,200

    80,000

     

    A többéves pénzügyi keret 1–4. FEJEZETÉHEZ tartozó előirányzatok ÖSSZESEN
    (Referenciaösszeg)

    Kötelezettségvállalási előirányzatok

    =4+ 6

    40,000

    40,000

    80,000

    Kifizetési előirányzatok

    =5+ 6

    17,200

    28,600

    34,200

    80,000





    A többéves pénzügyi keret fejezete 

    5

    „Igazgatási kiadások”

    millió EUR (három tizedesjegyig)

    2019. év

    2020. év

    A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető

    ÖSSZESEN

    DG: SG/ SRSS

    Humánerőforrás

    3,594

    3,594

    7,188

    Egyéb igazgatási kiadások

    0,300

    0,300

    0,600

    DG: SG/Strukturálisreform-támogató Szolgálat összesen

    Előirányzatok

    3,894

    3,894

    7,788

    A többéves pénzügyi keret 5. FEJEZETÉHEZ tartozó előirányzatok ÖSSZESEN 

    (Összes kötelezettségvállalási előirányzat = Összes kifizetési előirányzat)

    3,894

    3,894

    7,788

    millió EUR (három tizedesjegyig)

    2019. év

    2020. év

    2021 és 2022

    A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető

    ÖSSZESEN

    A többéves pénzügyi keret 1–5. FEJEZETÉHEZ tartozó előirányzatok ÖSSZESEN
     

    Kötelezettségvállalási előirányzatok

    43,894

    43,894

    87,788

    Kifizetési előirányzatok

    21,094

    32,494

    34,200

    87,788

    3.2.2.Az operatív előirányzatokra gyakorolt becsült hatás

       A javaslat/kezdeményezés nem vonja maga után operatív előirányzatok felhasználását

       A javaslat/kezdeményezés az alábbi operatív előirányzatok felhasználását vonja maga után:

    Kötelezettségvállalási előirányzatok, millió EUR (három tizedesjegyig)

    Tüntesse fel a célkitűzéseket és a teljesítéseket

     

    Év

    Év

    ÖSSZESEN

     

    2019

    2020

     

    TELJESÍTÉSEK

     

    [1] típus

    Átlagos költség

    Szám

    Költség

    Szám

    Költség

    Összköltség

     

     

    1. KONKRÉT CÉLKITŰZÉS

     

    A nemzeti hatóságok azon kezdeményezéseinek támogatása, hogy a prioritásoknak megfelelően alakítsák ki reformjaikat, figyelembe véve a kezdeti feltételeket és a várt társadalmi-gazdasági hatásokat

    – Teljesítés (A)

    A nemzeti reformágazatot támogató elemzések száma

    0,06

    50–60

    3,360

    50–60

    3,360

    6,720

    – Teljesítés (B)

    Szakértők száma

    0,00115

    80

    0,092

    80

    0,092

    0,184

    1. konkrét célkitűzés részösszege

     

    3,452

     

    3,452

    6,904

     

    2. KONKRÉT CÉLKITŰZÉS

    A nemzeti hatóságok támogatása, hogy fenntartsák a reformpolitikák és stratégiák megfogalmazására, kidolgozására és végrehajtására irányuló erőfeszítéseket, valamint olyan integrált megközelítést alkalmazzanak, amely szektorokon átívelő következetességet biztosít a célok és az eszközök között

    – Teljesítés (C)

    Szakértők száma

    0,00115

    100–150

    0,141

    100-150

    0,141

    0,282

    – Teljesítés (D)

    Kidolgozott és végrehajtott ütemtervek, cselekvési tervek száma (ágazatonként és az országra vonatkozóan)

    0,125

    25–30

    3,125

    25–30

    3,125

    6,250

    – Teljesítés (E)

    Specifikus szakértői szolgáltatások száma

    0,015

    25-30

    0,390

    25–30

    0,390

    0,780

    – Teljesítés (F)

    Támogatott projektek száma

    0,900

    6

    5,400

    6

    5,400

    10,800

    2. konkrét célkitűzés részösszege

     

    9,056

     

    9,056

    18,112

     

     

    A nemzeti hatóságok arra irányuló erőfeszítéseinek támogatása, hogy a más országok által hasonló helyzetek kezelése során bevált gyakorlatok és levont tanulságok figyelembevételével megfelelő folyamatokat és módszertanokat határozzanak meg és alkalmazzanak

    – Teljesítés (G)

    Szakértők száma

    0,00115

    220–240

    0,251

    220-240

    0,251

    0,502

    – Teljesítés (H)

    Támogatott projektek száma

    0,900

    8

    7,200

    8

    7,200

    14,400

    – Teljesítés (I)

    Támogatott projektek száma

    0,150

    18

    2,700

    18

    2,700

    5,400

    – Teljesítés (J)

    Specifikus szakértői szolgáltatások száma

    0,015

    90–95

    1,380

    90-95

    1,380

    2,760

    3. konkrét célkitűzés részösszege

     

     

    11,531

     

    11,531

    23,062

    4. KONKRÉT CÉLKITŰZÉS

     

    Segítségnyújtás a nemzeti hatóságoknak az emberierőforrás-menedzsment hatékonyságának és eredményességének fokozásához, adott esetben a felelősségi területek világos meghatározása, valamint a szaktudás és szakértelem erősítése révén

    – Teljesítés (K)

    Képzések / szemináriumok száma

    0,08

    40–50

    3,200

    40-50

    3,200

    6,400

    – Teljesítés (L)

    Szakértők száma

    0,00115

    100–150

    0,161

    100-150

    0,161

    0,322

    – Teljesítés (M)

    Támogatott projektek száma

    0,900

    10–12

    9,900

    10–12

    9,900

    19,800

    – Teljesítés (N)

    Támogatott projektek száma

    0,150

    18

    2,700

    18

    2,700

    5,400

    4. konkrét célkitűzés részösszege

     

     

    15,961

     

    15,961

    31,922

    3.2.3.Az igazgatási előirányzatokra gyakorolt becsült hatás

    3.2.3.1.Összegzés

    A javaslat/kezdeményezés nem vonja maga után igazgatási előirányzatok felhasználását.

    A javaslat/kezdeményezés az alábbi igazgatási előirányzatok felhasználását vonja maga után:

    millió EUR (három tizedesjegyig)

    2019. év 12

    2020. év

    N+2. év

    N+3. év

    A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető

    ÖSSZESEN

    A többéves pénzügyi keret 5. FEJEZETE

    Humánerőforrás

    3,594

    3,594

    7,188

    Egyéb igazgatási kiadások

    0,300

    0,300

    0,600

    A többéves pénzügyi keret 5. FEJEZETÉNEK részösszege 

    3,894

    3,894

    7,788

    A többéves pénzügyi keret 5. FEJEZETÉBE 13 bele nem tartozó előirányzatok

    Humánerőforrás

    Egyéb igazgatási kiadások

    A többéves pénzügyi keret 5. FEJEZETÉBE bele nem tartozó előirányzatok részösszege

    ÖSSZESEN

    3,894

    3,894

    7,788

    A humánerőforrással és más igazgatási kiadásokkal kapcsolatos előirányzat-igényeket az adott főigazgatóság rendelkezésére álló, az intézkedés irányításához rendelt előirányzatokkal és/vagy az adott főigazgatóságon belüli átcsoportosítással kell teljesíteni. A források adott esetben a költségvetési korlátok betartása mellett kiegészíthetők az éves elosztási eljárás keretében az irányító főigazgatósághoz rendelt további juttatásokkal.

    3.2.3.2.Becsült humánerőforrás-szükségletek

    A javaslat/kezdeményezés nem igényel humánerőforrást.

    A javaslat/kezdeményezés az alábbi humánerőforrás-igénnyel jár:

    A becsléseket teljes munkaidős egyenértékben kell kifejezni

    2019. év

    2020. év

    N+2. év

    N+3. év

    A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető

    • A létszámtervben szereplő álláshelyek (tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak)

    XX 01 01 01 (a központban és a bizottsági képviseleteken)

    23

    23

    XX 01 01 02 (a küldöttségeknél)

    XX 01 05 01 (közvetett kutatás)

    10 01 05 01 (közvetlen kutatás)

    Külső munkatársak teljes munkaidős egyenértékben (FTE) kifejezve 14

    XX 01 02 01 (AC, END, INT a teljes keretből)

    6

    6

    XX 01 02 02 (AC, AL, END, INT és JED a küldöttségeknél)

    XX 01 04 yy  15

    – a központban

    – a küldöttségeknél

    XX 01 05 02 (AC, END, INT közvetett kutatásban)

    10 01 05 02 (AC, INT, END közvetlen kutatásban)

    Egyéb költségvetési tétel (kérjük megnevezni)

    ÖSSZESEN

    29

    29

    XX az érintett szakpolitikai terület vagy költségvetési cím.

    A humánerőforrás-igényeknek az adott főigazgatóság rendelkezésére álló, az intézkedés irányításához rendelt és/vagy az adott főigazgatóságon belül átcsoportosított személyzettel kell eleget tenni. A források adott esetben a meglévő költségvetési korlátok betartása mellett kiegészíthetők az éves elosztási eljárás keretében az irányító főigazgatósághoz rendelt további juttatásokkal.

    Az elvégzendő feladatok leírása:

    Tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak

    Az elvégzendő feladatok magukban foglalnak a) a tagállamok kérelmeinek feldolgozásához és a projektek ezt követő irányításához, valamint b) a program pénzügyi és szerződéses irányításához szükséges minden feladatot, mégpedig az alábbiakat:

    ·hozzájárulás a költségvetési eljáráshoz és az irányítási tervhez,

    ·az éves munkaprogram/finanszírozási döntések elkészítése, éves prioritások megállapítása,

    ·az ajánlati felhívások és a pályázati felhívások, valamint az azokat követő kiválasztási eljárások irányítása az operatív szolgálatokkal együttműködésben,

    ·kommunikáció az érdekeltekkel a szerződéses és pénzügyi kérdésekben,

    ·a magas szintű munkacsoportnak az érintett főigazgatóságokkal, tagállamokkal és más érdekelt felekkel tartott üléseinek előkészítése és megszervezése,

    ·a projektek irányítása: a projektek kidolgozása, megvalósítása és nyomon követése, valamint a pénzügyi és szerződéses oldal irányítása: kötelezettségvállalások, kifizetések, visszafizetési felszólítások stb.,

    ·kontrollok elvégzése, a fentiekben írtaknak megfelelően (előzetes ellenőrzés, beszerzési szolgáltatások, utólagos ellenőrzés/belső kontroll),

    · informatikai eszközök kezelése,

    ·hozzájárulások és az éves megbízhatósági nyilatkozattal kapcsolatos eljárás nyomon követése,

    a célkitűzések megvalósítására vonatkozó nyomon követés és jelentéstétel, többek között a költségvetési eljárás során, az irányítási tervben, a félidős értékelés során, az éves tevékenységi jelentésben és a felhatalmazás által engedélyezésre jogosult tisztviselők jelentéseiben.

    Külső munkatársak

    Pénzügyi és adminisztratív feladatok támogatása

    3.2.4.A jelenlegi többéves pénzügyi kerettel való összeegyeztethetőség

       A javaslat/kezdeményezés összeegyeztethető a jelenlegi többéves pénzügyi kerettel.

       A javaslat/kezdeményezés miatt szükséges a többéves pénzügyi keret vonatkozó fejezetének átprogramozása.

    Fejtse ki, miként kell átprogramozni a pénzügyi keretet: tüntesse fel az érintett költségvetési tételeket és a megfelelő összegeket.

       A javaslat/kezdeményezés miatt szükség van a rugalmassági eszköz alkalmazására vagy a többéves pénzügyi keret felülvizsgálatára.

    Fejtse ki a szükségleteket: tüntesse fel az érintett fejezeteket és költségvetési tételeket és a megfelelő összegeket.

    A javaslat szükségessé teszi a hatályos többéves pénzügyi kerethez tartozó Rugalmassági Eszköz (az 1311/2013/EU tanácsi rendelet 11. cikke) igénybevételét, ami biztosítja az Unió általános költségvetésében rendelkezésre álló forrásoknak 2019-ben 40 millió EUR-val, 2020-ban pedig szintén 40 millió EUR-val történő kiegészítését az 1b. alfejezet (kohézió) felső korlátján felül.

    3.2.5.Harmadik felek részvétele a finanszírozásban

    A javaslat/kezdeményezés nem irányoz elő harmadik felek általi társfinanszírozást.

    A javaslat/kezdeményezés az alábbi becsült társfinanszírozást irányozza elő:

    előirányzatok, millió EUR (három tizedesjegyig)

    N. év

    N+1. év

    N+2. év

    N+3. év

    A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető

    Összesen

    Tüntesse fel a társfinanszírozó szervet 

    Társfinanszírozott előirányzatok ÖSSZESEN



    3.3.A bevételre gyakorolt becsült hatás

       A javaslatnak/kezdeményezésnek nincs pénzügyi hatása a bevételre.

       A javaslatnak/kezdeményezésnek van pénzügyi hatása – a bevételre gyakorolt hatása a következő:

    a javaslat a saját forrásokra gyakorol hatást

    a javaslat az egyéb bevételekre gyakorol hatást

    millió EUR (három tizedesjegyig)

    Bevételi költségvetési tétel:

    Az aktuális költségvetési évben rendelkezésre álló előirányzatok

    A javaslat/kezdeményezés hatása 16

    N. év

    N+1. év

    N+2. év

    N+3. év

    A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető

    … jogcímcsoport

    Az egyéb címzett bevételek esetében tüntesse fel az érintett kiadáshoz tartozó költségvetési tétel(eke)t.

    Ismertesse a bevételre gyakorolt hatás számításának módszerét.

    (1)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2017/825 rendelete (2017. május 17.) a strukturálisreform-támogató program 2017–2020-as időszakra vonatkozó létrehozásáról, valamint az 1303/2013/EU és az 1305/2013/EU rendelet módosításáról (HL L 129., 2017.5.19., 1.o.).
    (2)    Jean-Claude Juncker elnök 2017. szeptember 13-i beszéde az Unió helyzetéről
    (3)    Vö. az 1311/2013/EU, Euratom tanácsi rendelet 11. cikke.
    (4)    COM(2017) 291, 2017. május 31.
    (5)    HL C […], […], […]. o.
    (6)    HL C […], […], […]. o.
    (7)    A költségvetési rendelet 54. cikke (2) bekezdésének a) vagy b) pontja szerint.
    (8)    Az egyes irányítási módszerek ismertetése, valamint a költségvetési rendeletre való megfelelő hivatkozások megtalálhatók a Költségvetési Főigazgatóság honlapján: https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/EN/man/budgmanag/Pages/budgmanag.aspx  
    (9)    Diff. = Differenciált előirányzatok / Nem diff. = Nem differenciált előirányzatok.
    (10)    EFTA: Európai Szabadkereskedelmi Társulás.
    (11)    Tagjelölt országok és adott esetben a nyugat-balkáni potenciális tagjelölt országok.
    (12)    Az N. év a javaslat/kezdeményezés végrehajtásának első éve.
    (13)    Technikai és/vagy igazgatási segítségnyújtás, valamint uniós programok és/vagy intézkedések végrehajtásához biztosított támogatási kiadások (korábban: BA-tételek), közvetett kutatás, közvetlen kutatás.
    (14)    AC=szerződéses alkalmazott; AL=helyi alkalmazott; END=kirendelt nemzeti szakértő; INT=kölcsönmunkaerő (átmeneti alkalmazott); JED=küldöttségi pályakezdő szakértő.
    (15)    Az operatív előirányzatokból finanszírozott külső munkatársakra vonatkozó részleges felső határérték (korábban: BA-tételek).
    (16)    A tradicionális saját források (vámok, cukorilletékek) tekintetében nettó összegeket, vagyis a 25 %-kal (beszedési költségek) csökkentett bruttó összegeket kell megadni.
    Top