Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016XC0929(01)

    Az Európai Unió Kombinált Nómenklatúrájának magyarázata

    C/2016/6022

    HL C 357., 2016.9.29, p. 5–8 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    29.9.2016   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 357/5


    Az Európai Unió Kombinált Nómenklatúrájának magyarázata

    (2016/C 357/04)

    A 2658/87/EGK tanácsi rendelet (1) 9. cikke (1) bekezdése a) pontjának megfelelően az Európai Unió Kombinált Nómenklatúrájának magyarázata (1) a következőképpen módosul:

    A 138. oldalon a 27. árucsoporthoz fűzött magyarázat A. mellékletének helyébe a következő szöveg lép:

    „A. MELLÉKLET

    AZ AROMÁSTARTALOM MEGHATÁROZÁSÁNAK MÓDSZERE A 315 °C FELETTI DESZTILLÁCIÓS VÉGPONTÚ TERMÉKEKNÉL

    1.   Alkalmazási kör

    Ez a vizsgálati módszer az ásványolajok aromás és nem aromás összetevőinek meghatározására terjed ki.

    2.   Fogalommeghatározás

    2.1.   Aromás összetevők: a mintának az a része, amely feloldódott az oldószerben és megkötött a szilikagélen. Az aromás összetevők a következőket tartalmazhatják: aromás szénhidrogének, kondenzált nafténaromások, aromás olefinek, aszfaltének, ként, nitrogént, oxigént és poláris aromásokat tartalmazó aromás vegyületek.

    2.2.   Nem aromás összetevők: a mintának az a része, amely nem kötött meg a szilikagélen, és amelyet az oldószer kimosott (például a nem aromás szénhidrogének).

    3.   A módszer elve

    Az n-pentánban oldott mintát szilikagéllel töltött speciális kromatográfiás oszlopon szűrik át. Az oldószerrel kimosott nem aromás összetevőket összegyűjtik és, miután az oldószer elpárologott, tömegük lemérésével meghatározzák mennyiségüket.

    Az n-pentánban nem oldódó mintákat ciklohexánban kell oldani.

    4.   Berendezések és reagensek

    Kromatográfiás oszlop: a mellékelt ábra szerinti méretű és alakú üvegcső. A felső nyílás kialakításának lehetővé kell tennie, hogy le lehessen zárni olyan üvegcsatlakozóval, amelynek lapos felületét két, gumival burkolt fémszorító nyomja az oszlop tetejéhez. A tömítésnek az alkalmazott nitrogén- vagy levegőtúlnyomás alatt teljesen szivárgásmentesnek kell lennie.

    Szilikagél: finomsága legalább 200 mesh. A felhasználás előtt kemencében 170 °C-on hét órán át kell aktiválni, és exszikkátorban kell lehűteni. A szilikagélt aktiválás után néhány napon belül fel kell használni.

    I. oldószer n-pentán: legalább 95 %-os tisztaságú, aromásmentes.

    II. oldószer ciklohexán: legalább 98 %-os tisztaságú, aromásmentes.

    5.   1. eljárás (1. kromatográfiás oszlop)

    A mintaoldat elkészítése: oldjon fel kb. 3,6 g (pontosan mért) mintát 10 ml n-pentánban (I). Ha a minta n-pentánban nem oldódik, oldja fel ciklohexánban; ilyenkor a meghatározás n-pentán (I) helyett ciklohexán (II) felhasználásával történik.

    Töltse meg a kromatográfiás oszlopot (1. kromatográfiás oszlop) az előzetesen aktivált szilikagéllel a felső üveggömbtől számított 10 cm magasságig, vibrátorral óvatosan tömörítve az oszlop tartalmát, hogy ne maradjanak csatornák a töltetben. Majd helyezze rá az üveggyapot dugót a szilikagél oszlop tetejére.

    Nedvesítse elő a szilikagélt 180 ml (I) vagy (II) oldószerrel, és alkalmazzon mindaddig nitrogén- vagy levegőnyomást felülről, amíg a folyadék felső felszíne a szilikagél töltet tetejét el nem éri.

    Óvatosan csökkentse a nyomást az oszlopon belül, majd öntsön rá kb. 3,6 g (két tizedesjegy pontossággal mért) 10 ml (I) vagy (II) oldószerben oldott mintát, majd öblítse ki a főzőpoharat újabb 10 ml (I) vagy (II) oldószerrel, és öntse azt is az oszlopra.

    Addig növelje fokozatosan az oszlopra kifejtett nyomást, míg az oszlop hajszálcsövének végén a folyadék kb. 1 ml/perc sebességgel nem csepeg, és gyűjtse ezt a folyadékot 500 ml-es lombikba.

    Amikor az elválasztandó anyagot tartalmazó folyadék szintje visszaesik a szilikagél szintjére, óvatosan szüntesse meg a gáznyomást, és még 230 ml (I) vagy (II) oldószert öntsön az oszlopra, azonnal helyezze ismét nyomás alá, és miközben az eluátumot az előbbi lombikba gyűjti, hagyja a folyadékszintet a szilikagél töltet felszínéig süllyedni.

    Mielőtt az elválasztandó anyagot tartalmazó folyadék szintje visszaesik a szilikagél töltet szintjére, FT-IR használatával ellenőrizze, hogy az eluátumban vannak-e aromások. Ha az eluátum csak alifás szénhidrogéneket tartalmaz, a nyomás megszüntetése után öntsön az oszlopra újabb 50 ml (I) vagy (II) oldószert. Szükség esetén ismételje meg ezt a lépést.

    Az összegyűjtött frakciót párologtatással csökkentse kis térfogatúra 35 °C-on vákuum-szárítószekrényben, rotációs bepárlóban vagy hasonló készülékben, majd veszteség nélkül mossa át (I) vagy (II) oldószerrel egy lemért főzőpohárba.

    Vákuum-szárítószekrényben 35 °C-on párologtassa állandó tömegig (W) a főzőpohár tartalmát. A két utoljára mért tömeg különbsége nem haladhatja meg a 0,01 g-ot. A két utolsó tömegmérés között legalább 30 percnek el kell telnie.

    A nem aromás összetevők tömegszázalék-aránya (A) a következő képlettel számítható ki:

    A

    =

    W/W1*100

    ahol W1 a minta tömege.

    A 100-tól való eltérés a szilikagél által elnyelt aromás összetevők százalékos aránya.

    6.   A módszer pontossága

    Megismételhetőség

    :

    5 %.

    Reprodukálhatóság

    :

    10 %.

    7.   2. eljárás (2. kromatográfiás oszlop)

    A mintaoldat elkészítése: oldjon fel kb. 0,9 g (pontosan mért) mintát 2,5 ml n-pentánban (I). Ha a minta n-pentánban nem oldódik, oldja fel ciklohexánban; ilyenkor a meghatározás n-pentán (I) helyett ciklohexán (II) felhasználásával történik.

    Töltse meg a kromatográfiás oszlopot (2. kromatográfiás oszlop) az előzetesen aktivált szilikagéllel a felső üveggömbtől számított 2,5 cm magasságig, vibrátorral óvatosan tömörítve az oszlop tartalmát, hogy ne maradjanak csatornák a töltetben. Majd helyezze rá az üveggyapot dugót a szilikagél oszlop tetejére.

    Nedvesítse elő a szilikagélt 45 ml (I) vagy (II) oldószerrel, és alkalmazzon mindaddig nitrogén- vagy levegőnyomást felülről, amíg a folyadék felső felszíne a szilikagél töltet tetejét el nem éri.

    Óvatosan csökkentse a nyomást az oszlopon belül, majd öntsön rá kb. 0,9 g (két tizedesjegy pontossággal mért) 2,5 ml (I) vagy (II) oldószerben oldott mintát, majd öblítse ki a főzőpoharat újabb 2,5 ml (I) vagy (II) oldószerrel, és öntse azt is az oszlopra.

    Addig növelje fokozatosan az oszlopra kifejtett nyomást, míg az oszlop hajszálcsövének végén a folyadék kb. 1 ml/perc sebességgel nem csepeg, és gyűjtse ezt a folyadékot 250 ml-es lombikba.

    Amikor az elválasztandó anyagot tartalmazó folyadék szintje visszaesik a szilikagél szintjére, óvatosan szüntesse meg a gáznyomást, és még 57,5 ml (I) vagy (II) oldószert öntsön az oszlopra, azonnal helyezze ismét nyomás alá, és miközben az eluátumot az előbbi lombikba gyűjti, hagyja a folyadékszintet a szilikagél töltet felszínéig süllyedni.

    Mielőtt az elválasztandó anyagot tartalmazó folyadék szintje visszaesik a szilikagél töltet szintjére, FT-IR használatával ellenőrizze, hogy az eluátumban vannak-e aromások. Ha az eluátum csak alifás szénhidrogéneket tartalmaz, a nyomás megszüntetése után öntsön az oszlopra újabb 12,5 ml (I) vagy (II) oldószert. Szükség esetén ismételje meg ezt a lépést.

    Az összegyűjtött frakciót párologtatással csökkentse kis térfogatúra 35 °C-on vákuum-szárítószekrényben, rotációs bepárlóban vagy hasonló készülékben, majd veszteség nélkül mossa át (I) vagy (II) oldószerrel egy lemért főzőpohárba.

    Vákuum-szárítószekrényben 35 °C-on párologtassa állandó tömegig (W) a főzőpohár tartalmát. A két utoljára mért tömeg különbsége nem haladhatja meg a 0,01 g-ot. A két utolsó tömegmérés között legalább 30 percnek el kell telnie.

    A nem aromás összetevők tömegszázalék-aránya (A) a következő képlettel számítható ki:

    A

    =

    W/W1*100

    ahol W1 a minta tömege.

    A 100-tól való eltérés a szilikagél által elnyelt aromás összetevők százalékos aránya.

    8.   A módszer pontossága

    Megismételhetőség

    :

    5 %.

    Reprodukálhatóság

    :

    10 %.

    1. kromatográfiás oszlop

    Image

    2. kromatográfiás oszlop

    Image


    (1)  A Tanács 1987. július 23-i 2658/87/EGK rendelete a vám- és a statisztikai nómenklatúráról, valamint a Közös Vámtarifáról (HL L 256., 1987.9.7., 1. o.).

    (1)  HL C 76., 2015.3.4., 1. o.


    Top