Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015TA1209(36)

    Jelentés az Európai Rendőrségi Hivatal 2014-es pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról a Hivatal válaszával együtt

    HL C 409., 2015.12.9, p. 324–333 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    9.12.2015   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 409/324


    JELENTÉS

    az Európai Rendőrségi Hivatal 2014-es pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról a Hivatal válaszával együtt

    (2015/C 409/36)

    BEVEZETÉS

    1.

    A hágai székhelyű Európai Rendőrségi Hivatalt (a továbbiakban: a Hivatal, más néven EUROPOL), a 2009/371/IB tanácsi határozat (1) hozta létre. A Hivatal célja, hogy támogassa és erősítse a tagállamok rendőri hatóságainak és egyéb bűnüldöző szolgálatainak tevékenységét, valamint a közöttük folytatott kölcsönös együttműködést a két vagy több tagállamot érintő bűncselekmények, a terrorizmus és az uniós politikák alá tartozó közös érdekeket sértő bűnözési formák megelőzése és üldözése terén (2).

    A MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZATOT ALÁTÁMASZTÓ INFORMÁCIÓK

    2.

    A Számvevőszék ellenőrzési módszere analitikus ellenőrzési eljárásokat, tranzakciók közvetlen tesztelését, valamint a Hivatal felügyeleti és kontrollrendszereiben alkalmazott fő kontrollmechanizmusok értékelését foglalja magában. Mindez kiegészül más ellenőrök munkájából származó bizonyítékokkal, valamint a vezetői teljességi nyilatkozatok elemzésével.

    MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZAT

    3.

    Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 287. cikke alapján a Számvevőszék ellenőrizte a következőket:

    a)

    a Hivatal éves beszámolója, amely a 2014. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó pénzügyi kimutatásokból (3) és a költségvetés végrehajtásáról szóló jelentésekből (4) áll;

    b)

    a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűsége.

    A vezetés felelőssége

    4.

    A vezetés felelőssége a Hivatal éves beszámolójának elkészítése és valós bemutatása, valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűsége (5):

    a)

    A Hivatal éves beszámolója tekintetében a vezetés felelősségi körébe tartozik: az – akár csalásból, akár tévedésből eredő lényeges hibáktól mentes – pénzügyi kimutatások elkészítését és valós bemutatását lehetővé tévő belső kontrollrendszer kialakítása, megvalósítása és fenntartása; a Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályok alapján megfelelő számviteli politika megválasztása és alkalmazása (6); és a körülményeknek megfelelően ésszerű számviteli becslések készítése. Az igazgató hagyja jóvá a Hivatal éves beszámolóját azután, hogy a számvitelért felelős tisztviselő az összes rendelkezésre álló információ alapján egy olyan kísérő nyilatkozattal egyetemben elkészítette azt, amelyben a tisztviselő többek között kijelenti, hogy ésszerű bizonyossággal rendelkezik afelől, hogy a beszámoló minden lényeges szempontból valós és hű képet ad a Hivatal pénzügyi helyzetéről.

    b)

    A vezetés felelőssége a mögöttes tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűsége, illetve a gondos pénzgazdálkodás elveinek követése tekintetében abban áll, hogy ki kell alakítania, meg kell valósítania és fenn kell tartania egy olyan eredményes és hatékony belső kontrollrendszert, amely megfelelő felügyelettel és alkalmas intézkedésekkel képes megakadályozni a szabálytalanságokat és csalásokat, illetve szükség esetén jogi eljárásokkal képes visszaszerezni a tévesen kifizetett vagy felhasznált pénzösszegeket.

    Az ellenőr felelőssége

    5.

    A Számvevőszék feladata, hogy ellenőrzése alapján megbízhatósági nyilatkozatot készítsen az Európai Parlament és a Tanács számára (7) az éves beszámoló megbízhatóságára és a mögöttes tranzakciók jogszerűségére és szabályszerűségére vonatkozóan. A Számvevőszék az IFAC nemzetközi ellenőrzési standardjai és etikai kódexe, valamint a legfőbb ellenőrző intézményeknek az INTOSAI által elfogadott nemzetközi standardjai szerint végzi ellenőrzését. Ezek a standardok megkövetelik, hogy a Számvevőszék az ellenőrzést úgy tervezze meg és végezze el, hogy ésszerű bizonyosságot szerezhessen arról, hogy a Hivatal éves beszámolója nem tartalmaz lényeges hibákat és az alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűek és szabályszerűek.

    6.

    Az ellenőrzés olyan eljárásokat foglal magában, amelyek révén ellenőrzési bizonyíték szerezhető a beszámolóban szereplő összegekről és információkról, valamint a mögöttes tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről. Az eljárások kiválasztása az ellenőrnek egy arra irányuló kockázatelemzés alapján kialakított szakmai megítélésétől függ, hogy milyen valószínűséggel fordulhat elő – akár csalás, akár tévedés okozta – lényeges hiba a beszámolóban, illetve az Európai Unió jogi keretei által meghatározott követelményektől való lényeges eltérés az annak alapjául szolgáló tranzakciókban. Az említett kockázatértékeléskor az ellenőr mérlegeli a szervezetnek a beszámoló elkészítése és valós bemutatása szempontjából releváns belső kontrollmechanizmusait, valamint a mögöttes tranzakciók jogszerűségének és szabályszerűségének biztosítása céljából alkalmazott felügyeleti és kontrollrendszereit, és a körülményeknek megfelelő ellenőrzési eljárásokat alakít ki. Az ellenőrzés része továbbá az alkalmazott számviteli politika megfelelőségének, a számviteli becslések ésszerűségének és a beszámoló általános bemutatásának értékelése. E jelentés és a megbízhatósági nyilatkozat elkészítése során a Számvevőszék az Unió költségvetési rendelete (8) 208. cikke (4) bekezdésének megfelelően figyelembe vette a független külső ellenőr által a Hivatal beszámolóira nézve végzett ellenőrzési tevékenységet.

    7.

    A Számvevőszék úgy véli, hogy az összegyűjtött ellenőrzési bizonyítékok elégségesek és megfelelőek megbízhatósági nyilatkozata megalapozásához.

    Vélemény a beszámoló megbízhatóságáról

    8.

    A Számvevőszék véleménye szerint a Hivatal éves beszámolója minden lényeges szempontból híven és pénzügyi szabályzata előírásainak, valamint a Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályoknak megfelelően tükrözi a 2014. december 31-i pénzügyi helyzetet, a tárgyévi gazdasági események eredményét és a pénzforgalmat.

    Vélemény a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről

    9.

    A Számvevőszék véleménye szerint a 2014. december 31-én véget ért évre vonatkozó éves beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók minden lényeges szempontból jogszerűek és szabályszerűek.

    10.

    A Számvevőszék véleményei függetlenek az alábbi megjegyzésektől.

    MEGJEGYZÉSEK A KÖLTSÉGVETÉSI GAZDÁLKODÁSRÓL

    11.

    A költségvetés-felhasználási arány 2014-ben jelentős mértékben javult, a kötelezettségvállalási előirányzatok teljes átvitele 5,7 millió euróra, vagyis 6,7 %-ra csökkent (2013: 11,6 %; 2012: 19,6 %). A lekötött előirányzatok átvitele viszonylag nagy volt a II. cím esetében (Igazgatási kiadások), 1,9 millió euro, vagyis 27 % (2013: 3,0 millió euro, vagyis 41 %). Ezek elsősorban az Europol 2011-ben használatba vett székhelyének karbantartására és módosításaira vonatkoztak (1,1 millió euro).

    12.

    Az előző évről átvitt lekötött előirányzatok törlési aránya magas volt, 22 % (2013: 9 %). A törlések elsősorban külső szolgáltatók által végrehajtott késedelmes informatikai projektekkel voltak kapcsolatosak (főként a dokumentum- és vagyonkezelés, valamint a rendőrségi adatok cseréje terén).

    A KORÁBBI ÉVEK MEGJEGYZÉSEINEK HASZNOSULÁSA

    13.

    Az I. melléklet áttekintést ad a korábbi évek számvevőszéki megjegyzései nyomán tett helyesbítő intézkedésekről.

    A jelentést 2015. szeptember 8-i luxembourgi ülésén fogadta el a Milan Martin CVIKL számvevőszéki tag elnökölte IV. Kamara.

    a Számvevőszék nevében

    Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

    elnök


    (1)  HL L 121., 2009.5.15., 37. o.

    (2)  A Hivatal hatáskörét és tevékenységeit a II. melléklet foglalja össze, tájékoztató jelleggel.

    (3)  Ezek a következőkből állnak: mérleg, eredménykimutatás, pénzforgalmi kimutatás, a nettó eszközállomány változásainak kimutatása, a számviteli politika meghatározó alapelveinek összefoglalása és további magyarázatok.

    (4)  Ezek a költségvetési eredménykimutatásból és a költségvetési eredménykimutatás mellékletéből állnak.

    (5)  Az 1271/2013/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (HL L 328., 2013.12.7., 42. o.) 39. és 50. cikke.

    (6)  A Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályok a Könyvvizsgálók Nemzetközi Szövetsége (IFAC) által kibocsátott Nemzetközi Költségvetési Számviteli Standardokra (IPSAS), illetve adott esetben a Nemzetközi Számviteli Standard Testület (IASB) által kibocsátott Nemzetközi Számviteli Standardokra (IAS)/Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokra (IFRS) támaszkodnak.

    (7)  Az 1271/2013/EU rendelet 107. cikke.

    (8)  Az Európai Parlament és a Tanács 966/2012/EU, Euratom rendelete (HL L 298., 2012.10.26., 1. o.).


    I. MELLÉKLET

    A korábbi évek megjegyzéseinek hasznosulása

    Év

    A Számvevőszék megjegyzése

    A helyesbítő intézkedés állapota

    (végrehajtva/folyamatban/végrehajtandó/n.a.)

    2011

    Kivételek és eltérések rögzítésére a 2011-es kifizetések 7 %-ánál került sor.

    Folyamatban

    2013

    Noha a Hivatal az elmúlt években javított a közbeszerzési eljárások előkészítésén, végrehajtásán és dokumentálásán, mégsem minden 2013-as döntését hozta kellően konkrét kiválasztási kritériumok és reális árajánlatok alapján, illetve a bevett szakmai követelményekkel összhangban. Ez befolyásolta a közbeszerzési eljárások eredményességét.

    Folyamatban

    2013

    A költségvetés-felhasználási arány 2013-ban tovább javult, a kötelezettségvállalási előirányzatok teljes átvitele 9,4 millió euróra, vagyis 11,6 %-ra csökkent (2012: 16,3 millió euro, vagyis 19,6 %). A lekötött előirányzatok átvitele azonban viszonylag nagy volt a II. cím esetében (Igazgatási kiadások), 3,0 millió euro, vagyis 41 % (2012: 4,2 millió euro, vagyis 49 %). Ezek elsősorban az épületnek az év végére tervezett módosításaira vonatkoztak (1,8 millió euro), valamint egyéb olyan adminisztratív költségekre, amelyekről a számlák még nem érkeztek meg év végéig.

    n.a.


    II. MELLÉKLET

    Európai Rendőrségi Hivatal (Hága)

    Hatáskör és tevékenységek

    A Szerződésből eredő uniós hatáskör

    (az Európai Unió működéséről szóló szerződés 88. cikke)

    „Az Europol feladata, hogy támogassa és erősítse a tagállamok rendőri hatóságainak és egyéb bűnüldöző szolgálatainak tevékenységét, valamint a közöttük folytatott kölcsönös együttműködést a két vagy több tagállamot érintő bűncselekmények, a terrorizmus és az uniós politikák alá tartozó közös érdekeket sértő bűnözési formák megelőzése és üldözése terén.”

    A Hivatal hatásköre

    (a Tanács 2009/371/IB határozata az Európai Rendőrségi Hivatal (Europol) létrehozásáról)

    Hatáskör

    Az Europol hatásköre a szervezett bűnözésre, a terrorizmusra és a súlyos bűncselekményeknek két vagy több tagállamot érintő egyéb formáira terjed ki, azokban az esetekben, amelyekben a bűncselekmények kiterjedése, jelentősége és következményei a tagállamok közös fellépését teszik szükségessé.

    Az Europol hatásköre a 4. cikk (3) bekezdésében meghatározott kapcsolódó bűncselekményekre is kiterjed.

    Fő feladatok

    az információk és bűnüldözési operatív információk összegyűjtése, tárolása, feldolgozása, elemzése és cseréje,

    a tagállamok illetékes hatóságainak haladéktalan értesítése az őket érintő információkról és a bűncselekmények között feltárt bármilyen összefüggésről, a 8. cikkben említett nemzeti egységek útján,

    a tagállamokban folyó nyomozás segítése, különösen azzal, hogy minden jelentőséggel bíró információt továbbít a nemzeti egységeknek,

    meghatározott esetekben az érintett tagállamok illetékes hatóságainak felkérése nyomozások kezdeményezésére, lefolytatására vagy koordinálására, valamint javaslattétel közös nyomozócsoportok létrehozására,

    bűnüldözési operatív információk és elemzési támogatás nyújtása a tagállamoknak nagyszabású nemzetközi eseményekkel kapcsolatban,

    fenyegetésértékelések, stratégiai elemzések és a Hivatal célkitűzéséhez kapcsolódó általános helyzetjelentések készítése, beleértve a szervezett bűnözés általi fenyegetés értékelését,

    támogatás nyújtása a tagállamoknak az internetről történő információgyűjtéssel és -elemzéssel kapcsolatos feladataikat illetően, ekképp segítve az internet felhasználásával elkövetett vagy általa elősegített bűncselekmények azonosítását.

    Egyéb feladatok

    a tagállamok illetékes hatóságainak nyomozati eljárásaiban alkalmazott különös ismeretek elmélyítése és nyomozási tanácsadás,

    stratégiai jelentőségű bűnüldözési operatív információk szolgáltatása az operatív tevékenységekhez nemzeti és uniós szinten rendelkezésre álló erőforrások eredményes és hatékony felhasználásának megkönnyítése és elősegítése céljából, valamint e tevékenységek támogatása.

    Ezenkívül a Hivatal segítségnyújtással, tanácsadással és kutatással is támogatja a tagállamokat a következő területeken

    az illetékes hatóságok tagjainak képzése, adott esetben az Európai Rendőrakadémiával együttműködve,

    az illetékes hatóságok munkájának szervezése és felszerelésük a tagállamok közötti technikai segítségnyújtás előmozdításával,

    bűnmegelőzési módszerek,

    technikai és bűnügyi tudományos módszerek és elemzés, valamint nyomozati eljárások.

    Az Europol az euro-hamisítás elleni küzdelem központi hivatalaként is eljár, az euro pénzhamisítás elleni, az Europolnak az euro-hamisítás elleni küzdelem központi hivatalává történő kijelölése általi védelméről szóló, 2005. július 12-i 2005/511/IB tanácsi határozatnak megfelelően.

    Az Európai Unió és az Amerikai Egyesült Államok között a pénzügyi üzenetadatoknak az Európai Unió általi feldolgozásáról és az Egyesült Államok részére a „terrorizmus finanszírozásának felderítését célzó program” céljára történő továbbításáról szóló megállapodás értelmében az Europol feldolgoz és továbbít pénzügyi üzenetadatokat.

    Az Europol továbbra is törekszik a prümi információs szolgálat létrehozására, hogy ezzel támogassa a Prümi Határozatok napi szintű alkalmazását, a Prümi Határozatok végrehajtásának felgyorsításáról szóló, 2011. december 13-i tanácsi következtetések értelmében.

    Az Europol támogatja a szervezett és súlyos nemzetközi bűnözésre vonatkozó európai uniós szakpolitikai ciklust, illetve a szervezett és súlyos nemzetközi bűnözésre vonatkozó európai uniós szakpolitikai ciklus meghatározásáról és végrehajtásáról szóló tanácsi következtetésekkel, majd az ezt követő, a szervezett bűnözés elleni küzdelemmel kapcsolatos, a 2011 és 2013 közötti időszakra szóló uniós prioritások meghatározásáról szóló 2011. május 27-i tanácsi következtetésekkel összhangban lévő EMPACT (1)-projekteket.

    Az Europol ad otthont a Számítástechnikai Bűnözés Elleni Európai Központnak, és kapcsolattartó pontként működik a számítástechnikai bűnözés elleni küzdelem terén, a Tanácsnak és az Európai Parlamentnek címzett 2012. március 28-i COM(2012) 140 final bizottsági közleménnyel összhangban: „Küzdelem digitális korunk bűnözésével: Számítástechnikai Bűnözés Elleni Európai Központ létrehozása”.

    Irányítás

    Igazgatóság

    Az igazgatótanács tagállamonként egy-egy képviselőből és a Bizottság egy képviselőjéből áll.

    Igazgató

    Az igazgatótanács által összeállított, legalább három jelöltet tartalmazó listáról a Tanács választja ki minősített többséggel négyéves időszakra (amely további legfeljebb négy évre meghosszabbítható).

    Munkáját három igazgatóhelyettes segíti, akiket szintén egyszer meghosszabbítható négyéves időszakra jelölnek ki.

    Az Europolt az igazgató vezeti, aki feladatai ellátását tekintve az igazgatótanácsnak felel.

    Az Europol törvényes képviselője.

    Külső ellenőrzés

    Európai Számvevőszék.

    Belső ellenőrzés

    Az Európai Bizottság Belső Ellenőrzési Szolgálata.

    Belső ellenőrző részleg.

    Adatvédelem és a személyiségi jogok védelme

    Közös felügyeleti szerv (Joint Supervisory Body, JSB).

    Adatvédelmi tisztviselő.

    A zárszámadás elfogadásáért felelős hatóság

    Az Európai Parlament, a Tanács minősített többséggel elfogadott ajánlásának figyelembevételével.

    A Hivatal rendelkezésére bocsátott erőforrások 2014-ben (2013)

    Végleges 2014-es költségvetés

    84,3(82,5) millió euro

    Létszám 2014-ben

    Ideiglenes alkalmazottak: a létszámterv szerint 450 (457). Tényleges létszám 2014.12.31-én = 427 (426), ebbe nem értendő bele 13 ideiglenes alkalmazotti álláshely, amelyek 2014.12.31-én ugyan nem voltak betöltve, de a munkaerő-felvételi eljárás lezárultával a felvételi értesítőt már kiküldték a kiválasztott jelölteknek. Az év végi 10 betöltetlen álláshely közül 9 olyan volt, amely 2015 januárjával megszűnik

    Kirendelt nemzeti szakértők: 31 (34) (tényleges év végi szám)

    Szerződéses alkalmazottak: 103 (94) (tényleges év végi szám)

    Termékek és szolgáltatások 2014-ben (2013)

    Az Europol mint a bűnüldözési műveletek fő uniós támogató központja

    A műveletek során, illetve a közös nyomozócsoportoknak nyújtott operatív támogatás körébe tartoznak a következők: adatfeldolgozás, keresztellenőrzési jelentések, hírszerzési tájékoztatók, technikai/kriminalisztikai támogatás és szakértelem, mobil iroda telepítése, elemző jelentések, operatív koordináció az Europol székhelyén, operatív találkozók, pénzügyi támogatás stb. Az Europol nagyobb mennyiségű és jobb minőségű operatív termékkel és szolgáltatással támogatott egyre több kiemelt, illetve EMPACT-vonatkozású műveletet, többek között az alábbiak révén:

    34  472 határokon átnyúló ügy kapcsán nyújtott támogatást. Ezek közül 13  693 ügyet a SIENA-t 2014 januárjától alkalmazó Eurorégiós Rendőrségi Információs és Kooperációs Központ (EPICC) indított el. Az EPICC-ügyeken kívül az Europol 20  779 esetben nyújtott támogatást, ami 2013-hoz (18  310) képest 13 %-os növekedést jelent.

    Az Europol 632 nyomozást támogatott aktívan a tagállamokban, a kiemelt bűnözési fajtákra összpontosítva.

    Az Europol olyan hírszerzésen alapuló nagyszabású műveleteket koordinált és támogatott, amelyek keretében Unió-szerte közös fellépésekre került sor bűnözési gócokban és kiemelt fontosságú célpontokon, s amelyek jó operatív eredménnyel jártak (pl. Arkhimédész-művelet, a repülőjegy-vásárlással kapcsolatos csalások elleni akciónap).

    A Számítástechnikai Bűnözés Elleni Európai Központ (EC3) több számítógépes bűnözés elleni, határokon átnyúló vizsgálatot támogatott, szoros együttműködésben a tagállamokkal és – részben a magánszektorban tevékenykedő – külső partnerekkel. 2014. szeptember 1-jén az Europol székhelyén közös kísérleti munkacsoportként megkezdte tevékenységét a Számítástechnikai Bűnözés Elleni Közös Akció Munkacsoport (J-CAT). A J-CAT azzal a céllal jött létre, hogy együttműködési keretet biztosítson a tagállamok és az operatív együttműködő partnerek számára az internetes hírszerzési információk egybegyűjtésére és a számítástechnikai bűncselekmények határokon átnyúló vizsgálatának kezdeményező jellegű rangsorolására, előkészítésére és elindítására. Az EC3 által támogatott műveletek közül több mint 15-öt a J-CAT indított el.

    Az Europol pénzügyileg támogatott 29 eurohamisítási vizsgálatot.

    Az Europol 2014-ben 33 közös nyomozócsoport tevékenységét támogatta. Ebből az Europol 22 közös nyomozócsoport tevékenységét támogatta teljes jogú tagként, aláírt megállapodás értelmében. Az Europol által támogatott közös nyomozócsoportok egy kivételével az EMPACT-prioritásokhoz kapcsolódtak.

    A tagállamokban végzett műveletek vezető vizsgálatvégző(i) és a tagállami szakértők nagyfokú elégedettségüket fejezték ki az Europol által nyújtott operatív támogatás kapcsán.

    2014-ben az Europol 5  617 operatív elemzési jelentést készített, a 2013-as 2  250 után (beleértve a keresztellenőrzési jelentéseket, operatív elemző jelentéseket, hírszerzési tájékoztatókat és alkalmi technikai elemző jelentéseket);

    Az Europol pénzügyileg támogatott 269 operatív megbeszélést és 54 EMPACT-találkozót.

    Az Europol ellátta feladatát a TFTP megállapodás 4., 9. és 10. cikke végrehajtásában, minden kapcsolódó amerikai és tagállami megkeresés és információs nyom feldolgozásával.

    Az ügyfelek elégedettségét 70 %-osnak mérték (ez az elmúlt években folyamatosan nőtt).

    Stratégiai elemzési részleg

    Stratégiai termékek, többek közt fenyegetésértékelések és helyzetelemző jelentések

    26 stratégiai jelentés készült a szervezett bűnözésről, valamint 20 stratégiai jelentés a terrorizmusról, pl. az internetes szervezett bűnözésre vonatkozó fenyegetésértékelés (iOCTA), a metamfetaminra vonatkozó fenyegetésértékelés, jelentés a terrorizmus helyzetéről és alakulásáról az EU-ban (TE-SAT), az ISIL (2) terrorista mozgalomra és annak az EU-ra gyakorolt hatására vonatkozó fenyegetésértékelés, uniós helyzetjelentés a terrorista célokat szolgáló (különösen a Szíriába irányuló) utazásokról.

    A tagállami követőintézkedések lehetőségeire rámutatandó az Europol 96 korai előrejelző értesítést küldött szét (többek közt: Cyberbits, a terroristák elkövetési módszereit figyelemmel kísérő Terrorism Modus Operandi Monitor Bulletin, hírszerzési értesítők és ún. SCAN közlemények).

    Az Europol mint a szervezett bűnözéssel kapcsolatos információk uniós központja

    Információmenedzsment-részlegek, Biztonságos információcsere-hálózati alkalmazás (SIENA), Europol Információs Rendszer (EIS), Kapcsolattartó Irodák Hálózata.

    Az Europol, a tagállamok és a külső partnerek összesen 6 05  245 operatív üzenetet váltottak a SIENA-n keresztül. Ezek közül 65  691 üzenetváltás a SIENA-t 2014 januárjától alkalmazó Eurorégiós Rendőrségi Információs és Kooperációs Központhoz (EPICC) kötődik. Az EPICC SIENA-üzenetein kívül 5 39  554 operatív üzenetváltásra került sor, ami 2013-hoz (4 56  598) képest 18 %-os növekedést jelent.

    Az Europol 50  285(43  104) beküldött információt fogadott, ebből 47  157 (40  617) volt feldolgozandó, ami 2013-hoz képest 16 %-os növekedést jelent.

    Az EIS rendszer 2014 végén 2 36  606 (2 45  142) tételt tartalmazott. Az EIS tartalmának év végi csökkenését az magyarázza, hogy egy új adatfeltöltő kifejlesztése kapcsán Hollandia a teljes adatállomány törlését tervezi. Az adatokat várhatóan 2015 folyamán fogják újból betáplálni.

    Az EIS rendszer 619 (560) határokon átnyúló bűnözéssel kapcsolatos személyi ellenőrzést (CBCC) generált. A CBCC-találatok száma annak ellenére nőtt, hogy az EIS nyilvántartásában szereplő adatok összmennyisége csökkent, ami arra utalhat, hogy az EIS-szel megosztott adatok minősége javult.

    A 2014-es év végéig 573 (452) kijelölt illetékes hatóság (DCA), köztük nemzeti vagyon-visszaszerzési hivatalok (RCO), valamint számítástechnikai bűnözési egységek, pénzügyi hírszerző egységek (FIU), regionális platformok és harmadik országok kapcsolódtak rá a SIENA rendszerre.

    Az Europol 200 összekötő tisztviselőjének egyedi hálózata élő kapcsolatot biztosít az Europol hágai központja és a 28 tagállamban található Europol nemzeti egységek között. E tisztviselők megkönnyítik az információcserét és támogatást nyújtanak a folyamatban lévő nyomozásokhoz, valamint összehangolják azokat. Az Europolhoz tartozik 13 Unión kívüli ország, illetve szervezet összekötő tisztviselője is, akik együttműködési megállapodások alapján végeznek a Hivatallal közös tevékenységeket. Az Europol továbbá két összekötő tisztviselőt küldött Washingtonba (USA) és egyet az Interpol lyoni (Franciaország) központjába is.

    Az Europol mint a bűnüldözési ismeretek uniós központja

    Europol szakértői fórum (Europol Platform for Experts, EPE), adatcsereplatformok és adattárolási megoldások, szakismerethez kapcsolódó termékek és szolgáltatások, képzések, konferenciák és figyelemfelhívó rendezvények:

    az Europol szakértői fórum 33 szakterületre terjed ki, 6  045 aktív postafiókkal (32 platform és 4  419 felhasználó a 2014-es év végén),

    az Europol különböző (az Europol, a CEPOL vagy a tagállamok által szervezett) képzések és webináriumok megtartását támogatta,

    az Europol megrendezte a székhelyén tartott éves európai rendőrségi konferenciát.

    Külső kapcsolatok

    Az Europol számos uniós partnerrel, harmadik országgal és nemzetközi szervezettel működik együtt. A partnerekkel folytatott információcserét kétoldalú együttműködési megállapodások szabályozzák. Az érintett felek stratégiai megállapodásaik alapján a személyes adatok kivételével bármely információt megoszthatnak egymással, míg külön operatív megállapodások a személyes adatok megosztását is lehetővé tehetik.

    A 2014-es év végén 19 stratégiai megállapodás és 14 operatív megállapodás volt érvényben (18 nem uniós országgal, 12 uniós szervvel és ügynökséggel, valamint 3 nemzetközi szervezettel, köztük az Interpollal).

    Összesen 11 operatív együttműködő partnernek és 4 stratégiai együttműködő partnernek van közvetlen hozzáférése a SIENA-hoz.

    A 2014-es év végéig 10, operatív együttműködési megállapodást kötött külső partner kötődött legalább egy kapcsolattartó ponthoz.

    Külső partnerekkel történő információcserére 23 %-kal több alkalommal (10  651-szer) került sor, mint 2013-ban (8  663).

    További hosszú távú stratégiai partnerségek kötésére került sor a magánszektorral. Az EC3 2014-ben 17 egyetértési megállapodást kötött a magánszektor olyan képviselőivel, mint a Microsoft, a McAfee, a Cloud Security Alliance, az EBF, a Kaspersky és a Symantec.


    (1)  A bűnözés általi fenyegetettség elleni európai multidiszciplináris platform (EMPACT).

    (2)  Iraki és Levantei Iszlám Állam (ISIL).

    Forrás: A Hivataltól származó melléklet.


    A HIVATAL VÁLASZA

    11.

    Az Europol tudomásul veszi a Számvevőszék észrevételét, és továbbra is törekszik a költségvetés hatékony és megfelelő végrehajtására, különös tekintettel az igazgatási kiadásokkal kapcsolatos átvitelekre.

    12.

    Az Europol tudomásul veszi a Számvevőszék észrevételét, amely szerint magas volt az előző évről átvitt előirányzatok törlési aránya. A késedelmes informatikai projektek az Europol által beszerzett, úgynevezett „kulcsrakész” megoldásokkal voltak kapcsolatosak. Az e projektekhez kapcsolódó költségvetés alacsony felhasználási szintje főként annak az eredménye, hogy a szállítók nem tartották magukat az elfogadott ütemtervhez. A késedelmek nem voltak kihatással az üzletmenetre, mert a már meglévő IT-megoldások a releváns rendszerek vonatkozásában használatban maradtak. Megjegyzendő, hogy az Europol az előző pénzügyi évhez képest abszolút számokban kifejezve jelentős mértékben csökkentette az átviteleket. Így a külső vállalkozók általi késedelmes teljesítés ellenére a tényleges nominális növekedés 2014 végén 0,9 millió euro volt (2013-hoz képest).


    Top