Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015TA1209(23)

    Jelentés a Kábítószer és a Kábítószer-függőség Európai Megfigyelőközpontja 2014-es pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról a Központ válaszával együtt

    HL C 409., 2015.12.9, p. 206–215 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    9.12.2015   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 409/206


    JELENTÉS

    a Kábítószer és a Kábítószer-függőség Európai Megfigyelőközpontja 2014-es pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról a Központ válaszával együtt

    (2015/C 409/23)

    BEVEZETÉS

    1.

    A Kábítószer és a Kábítószer-függőség Európai Megfigyelőközpontját (a továbbiakban: a Központ, más néven EMCDDA), melynek székhelye Lisszabonban van, a 302/93/EGK tanácsi rendelet (1) hozta létre. A Központ legfontosabb feladata, hogy kábítószerekkel és a kábítószer-függőséggel kapcsolatos információkat gyűjtsön, elemezzen és terjesszen tárgyilagos, megbízható és összehasonlítható, európai szintű tájékoztatás összeállítása és közzététele céljából. Az információgyűjtés célja megteremteni a kábítószer iránti kereslet és a keresletcsökkentés módjainak, illetve általánosabban a kábítószerpiaccal kapcsolatos jelenségek elemzésének az alapját (2).

    A MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZATOT ALÁTÁMASZTÓ INFORMÁCIÓK

    2.

    A Számvevőszék ellenőrzési módszere analitikus ellenőrzési eljárásokat, tranzakciók közvetlen tesztelését, valamint a Központ felügyeleti és kontrollrendszereiben alkalmazott fő kontrollmechanizmusok értékelését foglalja magában. Mindez kiegészül más ellenőrök munkájából származó bizonyítékokkal, valamint a vezetői teljességi nyilatkozatok elemzésével.

    MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZAT

    3.

    Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 287. cikke alapján a Számvevőszék ellenőrizte a következőket:

    a)

    a Központ éves beszámolója, amely a 2014. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó pénzügyi kimutatásokból (3) és a költségvetés végrehajtásáról szóló jelentésekből (4) áll, és

    b)

    a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűsége.

    A vezetés felelőssége

    4.

    A vezetés felelőssége a Központ éves beszámolójának elkészítése és valós bemutatása, valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűsége (5):

    a)

    A Központ éves beszámolója tekintetében a vezetés felelősségi körébe tartozik: az – akár csalásból, akár tévedésből eredő lényeges hibáktól mentes – pénzügyi kimutatások elkészítését és valós bemutatását lehetővé tévő belső kontrollrendszer kialakítása, megvalósítása és fenntartása; a Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályok (6) alapján megfelelő számviteli politika megválasztása és alkalmazása; és a körülményeknek megfelelően ésszerű számviteli becslések készítése. Az igazgató hagyja jóvá a Központ éves beszámolóját azután, hogy a számvitelért felelős tisztviselő az összes rendelkezésre álló információ alapján egy olyan kísérő nyilatkozattal egyetemben elkészítette azt, amelyben a tisztviselő többek között kijelenti, hogy ésszerű bizonyossággal rendelkezik afelől, hogy a beszámoló minden lényeges szempontból valós és hű képet ad a Központ pénzügyi helyzetéről.

    b)

    A vezetés felelőssége a mögöttes tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűsége, illetve a gondos pénzgazdálkodás elveinek követése tekintetében abban áll, hogy ki kell alakítania, meg kell valósítania és fenn kell tartania egy olyan eredményes és hatékony belső kontrollrendszert, amely megfelelő felügyelettel és alkalmas intézkedésekkel képes megakadályozni a szabálytalanságokat és csalásokat, illetve szükség esetén jogi eljárásokkal képes visszaszerezni a tévesen kifizetett vagy felhasznált pénzösszegeket.

    Az ellenőr felelőssége

    5.

    A Számvevőszék feladata, hogy ellenőrzése alapján megbízhatósági nyilatkozatot készítsen az Európai Parlament és a Tanács számára (7) az éves beszámoló megbízhatóságára és a mögöttes tranzakciók jogszerűségére és szabályszerűségére vonatkozóan. A Számvevőszék az IFAC nemzetközi ellenőrzési standardjai és etikai kódexe, valamint a legfőbb ellenőrző intézményeknek az INTOSAI által elfogadott nemzetközi standardjai szerint végzi ellenőrzését. Ezek a standardok megkövetelik, hogy a Számvevőszék az ellenőrzést úgy tervezze meg és végezze el, hogy ésszerű bizonyosságot szerezhessen arról, hogy a Központ éves beszámolója nem tartalmaz lényeges hibákat és az alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűek és szabályszerűek.

    6.

    Az ellenőrzés olyan eljárásokat foglal magában, amelyek révén ellenőrzési bizonyíték szerezhető a beszámolóban szereplő összegekről és információkról, valamint a mögöttes tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről. Az eljárások kiválasztása az ellenőrnek egy arra irányuló kockázatelemzés alapján kialakított szakmai megítélésétől függ, hogy milyen valószínűséggel fordulhat elő – akár csalás, akár tévedés okozta – lényeges hiba a beszámolóban, illetve az Európai Unió jogi keretei által meghatározott követelményektől való lényeges eltérés az annak alapjául szolgáló tranzakciókban. Az említett kockázatértékeléskor az ellenőr mérlegeli a szervezetnek a beszámoló elkészítése és valós bemutatása szempontjából releváns belső kontrollmechanizmusait, valamint a mögöttes tranzakciók jogszerűségének és szabályszerűségének biztosítása céljából alkalmazott felügyeleti és kontrollrendszereit, és a körülményeknek megfelelő ellenőrzési eljárásokat alakít ki. Az ellenőrzés része továbbá az alkalmazott számviteli politika megfelelőségének, a számviteli becslések ésszerűségének és a beszámoló általános bemutatásának értékelése. E jelentés és a megbízhatósági nyilatkozat elkészítése során a Számvevőszék az Unió költségvetési rendelete (8) 208. cikke (4) bekezdésének megfelelően figyelembe vette a független külső ellenőr által a Központ beszámolóira nézve végzett ellenőrzési tevékenységet.

    7.

    A Számvevőszék úgy véli, hogy az összegyűjtött ellenőrzési bizonyítékok elégségesek és megfelelőek megbízhatósági nyilatkozata megalapozásához.

    Vélemény a beszámoló megbízhatóságáról

    8.

    A Számvevőszék véleménye szerint a Központ éves beszámolója minden lényeges szempontból híven és pénzügyi szabályzata előírásainak, valamint a Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályoknak megfelelően tükrözi a 2014. december 31-i pénzügyi helyzetet, a tárgyévi gazdasági események eredményét és a pénzforgalmat.

    Vélemény a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről

    9.

    A Számvevőszék véleménye szerint a 2014. december 31-én véget ért évre vonatkozó éves beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók minden lényeges szempontból jogszerűek és szabályszerűek.

    10.

    A Számvevőszék véleményei függetlenek az alábbi megjegyzésektől.

    MEGJEGYZÉSEK A KÖLTSÉGVETÉSI GAZDÁLKODÁSRÓL

    11.

    A lekötött előirányzatok átvitele viszonylag nagy volt a II. cím esetében (Igazgatási kiadások): 6 73  534 euro, vagyis 26 % (2013: 2 17  061 euro, vagyis 9 %). Ez főleg a többéves informatikai és kommunikációs stratégia gyorsabb végrehajtásából adódik, amelyre az eredetileg béremelésre szánt, de az Európai Bíróság határozata nyomán feleslegessé vált forrásoknak köszönhetően került sor.

    A KORÁBBI ÉVEK MEGJEGYZÉSEINEK HASZNOSULÁSA

    12.

    Az I. melléklet áttekintést ad a korábbi évek számvevőszéki megjegyzései nyomán tett helyesbítő intézkedésről.

    A jelentést 2015. szeptember 8-i luxembourgi ülésén fogadta el a Milan Martin CVIKL számvevőszéki tag elnökölte IV. Kamara.

    a Számvevőszék nevében

    Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

    elnök


    (1)  HL L 36., 1993.2.12., 1. o. Ezt a rendeletet és módosításait az 1920/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet (HL L 376., 2006.12.27., 1. o.) hatályon kívül helyezte.

    (2)  A Központ hatáskörét és tevékenységeit a II. melléklet foglalja össze, tájékoztató jelleggel.

    (3)  Ezek a következőkből állnak: mérleg, eredménykimutatás, pénzforgalmi kimutatás, a nettó eszközállomány változásainak kimutatása, a számviteli politika meghatározó alapelveinek összefoglalása és további magyarázatok.

    (4)  Ezek a költségvetési eredménykimutatásból és a költségvetési eredménykimutatás mellékletéből állnak.

    (5)  Az 1271/2013/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (HL L 328., 2013.12.7., 42. o.) 39. és 50. cikke.

    (6)  A Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályok a Könyvvizsgálók Nemzetközi Szövetsége (IFAC) által kibocsátott Nemzetközi Költségvetési Számviteli Standardokra (IPSAS), illetve adott esetben a Nemzetközi Számviteli Standard Testület (IASB) által kibocsátott Nemzetközi Számviteli Standardokra (IAS)/Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokra (IFRS) támaszkodnak.

    (7)  Az 1271/2013/EU rendelet 107. cikke.

    (8)  Az Európai Parlament és a Tanács 966/2012/EU, Euratom rendelete (HL L 298., 2012.10.26., 1. o.).


    I. MELLÉKLET

    A korábbi évek megjegyzéseinek hasznosulása

    Év

    A Számvevőszék megjegyzése

    A helyesbítő intézkedés állapota

    (végrehajtva/folyamatban/végrehajtandó/n.a.)

    2012

    2012-ben a Központ támogatást nyújtott a tagállamok nemzeti kábítószer-megfigyelő központjai (kedvezményezettek) között a REITOX hálózat (1) keretében folytatott együttműködés elősegítése érdekében. 2012-ben a támogatásokra fordított kiadások 2,6 millió eurót tettek ki, ami a teljes működési kiadások 16 %-a volt. A Központ által végzett, a kedvezményezettek által igényelt költségtérítés folyósítása előtt végzett előzetes ellenőrzések a kifizetési kérelmek és a kedvezményezettek által szerződtetett külső ellenőrök által kiállított könyvvizsgálói igazolások adminisztratív elemzéséből áll. A Központ általában nem kér be a kedvezményezettektől a bejelentett költségek támogathatóságát és pontosságát alátámasztó dokumentumokat. A kedvezményezettek szintjén történő utólagos helyszíni költségellenőrzésre csak ritkán kerül sor (2). A meglévő kontrollok ezért csak korlátozott bizonyosságot nyújtanak a Központ vezetése számára a kedvezményezettek által benyújtott költségtérítési igények támogathatóságára és pontosságára vonatkozóan. A Számvevőszék által ellenőrzött tranzakciók esetében a Központ a Számvevőszék nevében bekérte a bizonylatokat, amely ésszerű bizonyosságot nyújtott azok jogszerűségére és szabályszerűségére vonatkozóan. A bizonylatok véletlenszerű ellenőrzése és a kedvezményezettek nagyobb körének helyszíni ellenőrzése lényegesen növelné a bizonyosság szintjét.

    Végrehajtva

    2012

    A 2008 utáni tranzakciókra vonatkozóan a támogatások kivételével nem végeztek utólagos ellenőrzést.

    Végrehajtva

    2011 és 2012 (összevonva)

    A Központ számára jelenleg mintegy 2 00  000 euro (2011: 2 75  000 euro) éves költséggel járnak a korábbi épületében és az új székházában használaton kívül lévő irodahelyiségek. A Központnak az Európai Bizottsággal és a tagállami hatóságokkal karöltve folytatnia kell megfelelő megoldás keresését a használaton kívül lévő irodahelyiségek kérdésére.

    Végrehajtva

    2013

    A Központ fénymásoló gépek négyéves időszakra történő bérléséhez közbeszerzési eljárást indított, a felső értékhatárt 1 60  000 euróban határozták meg. A műszaki követelményeken az eljárás során jelentős módosítást hajtottak végre. Ezt követően módosított ajánlati felhívást tettek közzé és meghosszabbították a pályázatok benyújtásának határidejét, a műszaki követelményekben azonban nem jelezték világosan a változtatásokat. Ezeken később, a szerződéskötésnél a közzétett specifikációban meghirdetett opció szerint újból változtatásokat eszközöltek, ami 35 %-kal csökkentette a szerződés értékét. A szerződés árstruktúrájáról közzétett információ nem volt kellően világos, és így az egyik ajánlattevő, miután félreértelmezte azt, kisebb eséllyel vett részt a pályázatban. Emellett az értékelési kritériumok nem voltak eléggé konkrétak a teljes mértékű átláthatóság és az ajánlattevőkkel szembeni egyenlő bánásmód biztosításához. A fent említett hiányosságok hátrányosan érintették a közbeszerzési eljárás hatékonyságát és eredményességét, és megalapozták a versenykorlátozás kockázatát.

    n.a.


    (1)  A Központ a „Kábítószer és a Kábítószer-függőség Európai Információs Hálózata” (Reitox) keretében a tagállamok nemzeti kábítószer-megfigyelő központjaitól gyűjt az országra vonatkozó adatokat a kábítószerekkel kapcsolatban.

    (2)  2011-ben két tagállamban két alkalommal végeztek utólagos ellenőrzést. 2012-ben nem történt ilyen ellenőrzés.


    II. MELLÉKLET

    Kábítószer és a Kábítószer-függőség Európai Megfigyelőközpontja (Lisszabon)

    Hatáskör és tevékenységek

    A Szerződésből eredő uniós hatáskör

    (az Európai Unió működéséről szóló szerződés 168. és 114. cikke)

    Az Unió kiegészíti a tagállamok fellépését a kábítószer-fogyasztással kapcsolatos egészség-károsodás csökkentése érdekében, beleértve a felvilágosítást és a megelőzést is.

    A Központ hatásköre

    (az Európai Parlament és a Tanács 1920/2006/EK rendelete)

    Célok

    Az Európai Unió és a tagállamok konkrét, tárgyilagos, megbízható és uniós szinten összehasonlítható információkkal való ellátása a kábítószerekről, a kábítószer-függőségről és ezek következményeiről.

    A Megfigyelőközpontnak elsősorban az alábbi kiemelt területekre kell összpontosítania:

    1.

    a kábítószer-probléma helyzetének és a megfigyelhető tendenciáknak a nyomon követése, különös tekintettel a többféle kábítószer egyidejű használatára;

    2.

    a megoldások figyelemmel kísérése és a követendő példák ismertetése;

    3.

    az új pszichoaktív anyagok kockázatainak felmérése és egy ezzel kapcsolatos gyors tájékoztatási rendszer fenntartása;

    4.

    különböző eszközök és megoldások kialakítása ahhoz, hogy a tagállamok monitorozni és értékelni tudják kapcsolódó szakpolitikáikat, valamint hogy a Bizottság monitorozni és értékelni tudja a kapcsolódó uniós szakpolitikákat.

    Feladatok

    adatok gyűjtése és elemzése,

    az adatok összevetését szolgáló módszerek javítása,

    az adatok terjesztése,

    együttműködés európai és nemzetközi szervekkel és szervezetekkel, valamint harmadik országokkal,

    az új fejlemények és a változó tendenciák azonosítása.

    Irányítás

    Igazgatóság

    Tagállamonként egy-egy képviselő, a Bizottság két képviselője, és az Európai Parlament által kinevezett, a kábítószerek területén különösen hozzáértő két független szakértő alkotja.

    Az igazgatóság feladata a munkaterv, az általános tevékenységi jelentés és a költségvetés elfogadása, valamint a végleges beszámoló véleményezése.

    Végrehajtó bizottság

    Összetétel

    az igazgatóság elnöke;

    az igazgatóság alelnöke;

    az igazgatóság két másik, a tagállamok képviseletére választott tagja;

    a Bizottság két képviselője.

    Igazgató

    Az igazgatóság nevezi ki a Bizottság javaslata alapján.

    Tudományos bizottság

    Szakvéleményeket bocsát ki. Legfeljebb 15 közismert tudósból áll, akiket az igazgatóság nevez ki pályázat útján, tudományos érdemeik alapján. Az igazgatóság ezenkívül kinevezhet egy szakértői csoportot a kibővített tudományos bizottságba az új pszichoaktív anyagok kockázatainak felmérése érdekében.

    Külső ellenőrzés

    Európai Számvevőszék.

    Belső ellenőrzés

    Az Európai Bizottság Belső Ellenőrzési Szolgálata.

    A zárszámadás elfogadásáért felelős hatóság

    Az Európai Parlament, a Tanács ajánlása alapján.

    A Központ rendelkezésére bocsátott erőforrások 2014-ben (2013)

    Költségvetés

    15,85(16,31) millió euro 93,4 % (95,4 %) uniós támogatás

    Létszám 2014. december 31-én

    A létszámtervben szereplő álláshelyek száma: 84 (84)

    Betöltött álláshelyek száma: 76 (76) + 26 (24) fő egyéb alkalmazott (kirendelt nemzeti szakértők, szerződéses alkalmazottak és ideiglenes helyettesítők)

    Teljes létszám: 102 (100)

    Feladatok szerinti bontásban:

    operatív feladatok: 63 (61)

    adminisztratív feladatok és informatikai támogatás: 28,5(28,5)

    vegyes feladatok: 10,5(10,5)

    Termékek és szolgáltatások 2014-ben (2013)

    Hálózat

    A Központ információgyűjtés és -csere céljából számítógépes hálózatot üzemeltet, amelynek neve „Kábítószer és a Kábítószer-függőség Európai Információs Hálózata” (Reitox); a hálózat kapcsolatot teremt a tagállami droginformációs hálózatok, a tagállamok szakosított központjai és a Központtal együttműködő nemzetközi szervezetek információs rendszerei között.

    Kiadványok

    European Drug Report – Trends and developments (Európai jelentés a kábítószerekről – trendek és fejlemények) (23 nyelvi változat), nyomtatott kiadvány és interaktív weboldal.

    Perspectives on drugs (PODs) (Kilátások a kábítószerekkel kapcsolatban) – 6 (11), angolul, interaktív weboldal.

    Statisztikai jelentés és interaktív weboldal, Általános tevékenységi jelentés – minden évben, angol nyelven.

    Éves áttekintés: az EMCDDA 2013-as Általános tevékenységi jelentésének kiemelt eseményei – minden évben, angol nyelven.

    Drugnet Europe hírlevél – 4 szám, angolul (4).

    EMCDDA Insights – 2 (1) szám, angolul.

    Kézikönyvek – 0 (1), angolul.

    EMCDDA tematikus tájékoztatók – 0 (2) kiadvány. – az EMCDDA e korábbi sorozatát már nem készítjük.

    EMCDDA tájékoztatók – 9 (4), angolul (egy tájékoztató cseh nyelven is).

    Szakpolitikai ismertetők – 2 (1), angolul.

    Közös kiadványok – 1 (1): angolul.

    Az új pszichoaktív anyagokról szóló tanácsi határozat (2005/387/IB) végrehajtásához kapcsolódó dokumentumok – 15 (2), angolul.

    Ismertetők az egyes kábítószerekről – 0 (0) új; és 0 (0) aktualizált.

    Tudományos és szakmai tanulmányok, valamint cikkek és tudományos recenziók: 24 (28).

    Eseti kiadványok – 0 (1), angolul.

    Brosúrák – 2 (1), angolul.

    Munkaprogramok és stratégiák – 1 (3), angolul.

    Adatgyűjtési, -ellenőrzési, -tárolási és -lehívási rendszer (Fonte).

    Egyéb honlapok

    A Központ nyilvános honlapjának átszervezése/frissítése/tartalomfejlesztése, többek között:

    Országok áttekintése.

    Kábítószer-fogyasztóknak szánt kezelések áttekintése, ismertetők egészségügyi és szociális ellátásról, valamint megelőzéssel kapcsolatos ismertetők.

    Európai adatbázis az új kábítószerekről.

    Európai jogi adatbázis a kábítószerekről.

    Értékelési eszköztár.

    Portál a követendő példákról (tapasztalatcsere a kábítószer-kereslet csökkentése érdekében hozott intézkedésekről, az egészségkárosodás csökkentéséről és a függőségkezelésről).

    Tematikus lapok.

    Publikációs adatbázis.

    Promóciós anyagok

    Konferenciaanyagok – 1 angolul (4).

    Médiatermékek: 9 (12) sajtóközlemény és 12 (13) tájékoztató, angol nyelven.

    Részvétel nemzetközi konferenciákon, műszaki, tudományos és intézményközi találkozókon: 291 (285).

    Forrás: A Központtól származó melléklet.


    A KÖZPONT VÁLASZA

    11.

    Ahogy azt a Számvevőszék is megjegyezte az átvitelre külső tényezők miatt volt szükség, azaz az Európai Bíróságnak az EU-alkalmazottak 2011-re, 2012-re és 2013-ra vonatkozó, visszamenőleges hatályú fizetéskiigazítását illető, nem várt határozata miatt. Az átvitel alaposan indokolt, strukturált folyamat eredménye volt, amely e műveletek megfelelő irányításának a biztosítására irányult. Az EMCDDA igazoltan képes megfelelően felhasználni az átvitt lekötött előirányzatokat (C8), mivel az ilyen előirányzatok felhasználási aránya rendszeresen meghaladja a 95 %-ot.


    Top