Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015TA1209(07)

    Jelentés a Fogyasztó-, Egészség- és Élelmiszerügyi Végrehajtó Ügynökség 2014-es pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról az Ügynökség válaszával együtt

    HL C 409., 2015.12.9, p. 56–66 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    9.12.2015   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 409/56


    JELENTÉS

    a Fogyasztó-, Egészség- és Élelmiszerügyi Végrehajtó Ügynökség 2014-es pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról az Ügynökség válaszával együtt

    (2015/C 409/07)

    BEVEZETÉS

    1.

    A Fogyasztó-, Egészség- és Élelmiszerügyi Végrehajtó Ügynökséget (a továbbiakban: az Ügynökség) 2005. január 1-jén hozták létre (2005 és 2008 között a Közegészségügyi Program Végrehajtó Hivatala – PHEA –, 2008-tól 2013-ig Egészség- és Fogyasztóügyi Végrehajtó Ügynökség – EAHC – néven működött, 2014. január 1-jétől pedig Fogyasztó-, Egészség- és Élelmiszerügyi Végrehajtó Ügynökség – CHAFEA – a neve (1)). A luxembourgi székhelyű Ügynökség a 2024. december 31-ig tartó időszakra jött létre. Az Ügynökség hajtja végre az Unió egészségügyi programját, a fogyasztóvédelmi programot, és a „Jobb képzés a biztonságosabb élelmiszerekért” (BTSF) kezdeményezést (2).

    A MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZATOT ALÁTÁMASZTÓ INFORMÁCIÓK

    2.

    A Számvevőszék ellenőrzési módszere analitikus ellenőrzési eljárásokat, tranzakciók közvetlen tesztelését, valamint az Ügynökség felügyeleti és kontrollrendszereiben alkalmazott fő kontrollmechanizmusok értékelését foglalja magában. Mindez adott esetben kiegészül más ellenőrök munkájából származó bizonyítékokkal, valamint a vezetői teljességi nyilatkozatok elemzésével.

    MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZAT

    3.

    Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 287. cikke alapján a Számvevőszék ellenőrizte a következőket:

    a)

    az Ügynökség éves beszámolója, amely a 2014. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó pénzügyi kimutatásokból (3) és a költségvetés végrehajtásáról szóló jelentésekből (4) áll, és

    b)

    a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűsége.

    A vezetés felelőssége

    4.

    A vezetés felelőssége az Ügynökség éves beszámolójának elkészítése és valós bemutatása, valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűsége (5):

    a)

    Az Ügynökség éves beszámolója tekintetében a vezetés felelősségi körébe tartozik: az – akár csalásból, akár tévedésből eredő lényeges hibáktól mentes – pénzügyi kimutatások elkészítését és valós bemutatását lehetővé tévő belső kontrollrendszer kialakítása, megvalósítása és fenntartása; a Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályok (6) alapján megfelelő számviteli politika megválasztása és alkalmazása; és a körülményeknek megfelelően ésszerű számviteli becslések készítése. Az igazgató hagyja jóvá az Ügynökség éves beszámolóját azután, hogy a számvitelért felelős tisztviselő az összes rendelkezésre álló információ alapján egy olyan kísérő nyilatkozattal egyetemben elkészítette azt, amelyben a tisztviselő többek között kijelenti, hogy ésszerű bizonyossággal rendelkezik afelől, hogy a beszámoló minden lényeges szempontból valós és hű képet ad az Ügynökség pénzügyi helyzetéről.

    b)

    A vezetés felelőssége a mögöttes tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűsége, illetve a gondos pénzgazdálkodás elveinek követése tekintetében abban áll, hogy ki kell alakítania, meg kell valósítania és fenn kell tartania egy olyan eredményes és hatékony belső kontrollrendszert, amely megfelelő felügyelettel és alkalmas intézkedésekkel képes megakadályozni a szabálytalanságokat és csalásokat, illetve szükség esetén jogi eljárásokkal képes visszaszerezni a tévesen kifizetett vagy felhasznált pénzösszegeket.

    Az ellenőr felelőssége

    5.

    A Számvevőszék feladata, hogy ellenőrzése alapján megbízhatósági nyilatkozatot készítsen az Európai Parlament és a Tanács számára (7) az éves beszámoló megbízhatóságára és a mögöttes tranzakciók jogszerűségére és szabályszerűségére vonatkozóan. A Számvevőszék az IFAC nemzetközi ellenőrzési standardjai és etikai kódexe, valamint a legfőbb ellenőrző intézményeknek az INTOSAI által elfogadott nemzetközi standardjai szerint végzi ellenőrzését. Ezek a standardok megkövetelik, hogy a Számvevőszék az ellenőrzést úgy tervezze meg és végezze el, hogy ésszerű bizonyosságot szerezhessen arról, hogy az Ügynökség éves beszámolója nem tartalmaz lényeges hibákat és az alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűek és szabályszerűek.

    6.

    Az ellenőrzés olyan eljárásokat foglal magában, amelyek révén ellenőrzési bizonyíték szerezhető a beszámolóban szereplő összegekről és információkról, valamint a mögöttes tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről. Az eljárások kiválasztása az ellenőrnek egy arra irányuló kockázatelemzés alapján kialakított szakmai megítélésétől függ, hogy milyen valószínűséggel fordulhat elő – akár csalás, akár tévedés okozta – lényeges hiba a beszámolóban, illetve az Európai Unió jogi keretei által meghatározott követelményektől való lényeges eltérés az annak alapjául szolgáló tranzakciókban. Az említett kockázatértékeléskor az ellenőr mérlegeli a szervezetnek a beszámoló elkészítése és valós bemutatása szempontjából releváns belső kontrollmechanizmusait, valamint a mögöttes tranzakciók jogszerűségének és szabályszerűségének biztosítása céljából alkalmazott felügyeleti és kontrollrendszereit, és a körülményeknek megfelelő ellenőrzési eljárásokat alakít ki. Az ellenőrzés része továbbá az alkalmazott számviteli politika megfelelőségének, a számviteli becslések ésszerűségének és a beszámoló általános bemutatásának értékelése.

    7.

    A Számvevőszék úgy véli, hogy az összegyűjtött ellenőrzési bizonyítékok elégségesek és megfelelőek megbízhatósági nyilatkozata megalapozásához.

    Vélemény a beszámoló megbízhatóságáról

    8.

    A Számvevőszék véleménye szerint az Ügynökség éves beszámolója minden lényeges szempontból híven és pénzügyi szabályzata előírásainak, valamint a Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályoknak megfelelően tükrözi a 2014. december 31-i pénzügyi helyzetet, a tárgyévi gazdasági események eredményét és a pénzforgalmat.

    Vélemény a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről

    9.

    A Számvevőszék véleménye szerint a 2014. december 31-én véget ért évre vonatkozó éves beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók minden lényeges szempontból jogszerűek és szabályszerűek.

    10.

    A Számvevőszék véleményei függetlenek az alábbi megjegyzésektől.

    MEGJEGYZÉSEK A KÖLTSÉGVETÉSI GAZDÁLKODÁSRÓL

    11.

    A III. cím (az Ügynökség operatív tevékenységeivel kapcsolatos kiadások) alatti átvitelek összege nagy: 0,9 millió euro (2013: 1,0 millió euro), azaz a lekötött előirányzatok 50 %-a (2013: 43 %). Az átvitelek ilyen magas szintje ellentmond ugyan az évenkéntiség költségvetési elvének, de ez a 2014-ben igénybe vett szolgáltatásokkal (0,6 millió euro) és 2015 egy részére vonatkozó éves szerződésekkel (0,3 millió euro) kapcsolatos.

    AZ ELŐZŐ ÉVI MEGJEGYZÉSEK HASZNOSULÁSA

    12.

    Az I. melléklet áttekintést ad az előző év számvevőszéki megjegyzései nyomán tett helyesbítő intézkedésekről.

    A jelentést 2015. szeptember 8-i luxembourgi ülésén fogadta el a Milan Martin CVIKL számvevőszéki tag elnökölte IV. Kamara.

    a Számvevőszék nevében

    Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

    elnök


    (1)  A 2013/770/EU bizottsági határozat (HL L 341., 2013.12.18., 69. o.).

    (2)  Az Ügynökség hatáskörét és tevékenységeit a II. melléklet foglalja össze, tájékoztató jelleggel.

    (3)  Ezek a következőkből állnak: mérleg, eredménykimutatás, pénzforgalmi kimutatás, a nettó eszközállomány változásainak kimutatása, a számviteli politika meghatározó alapelveinek összefoglalása és további magyarázatok.

    (4)  Ezek a költségvetési eredménykimutatásból, a költségvetés végrehajtásáról szóló jelentésekből és ezek mellékleteiből állnak.

    (5)  Az Ügynökség pénzügyi szabályzatának 38–42. cikke.

    (6)  A Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályok a Könyvvizsgálók Nemzetközi Szövetsége (IFAC) által kibocsátott Nemzetközi Költségvetési Számviteli Standardokra (IPSAS), illetve adott esetben a Nemzetközi Számviteli Standard Testület (IASB) által kibocsátott Nemzetközi Számviteli Standardokra (IAS)/Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokra (IFRS) támaszkodnak.

    (7)  Az Ügynökség pénzügyi szabályzatának 87–92. cikke.


    I. MELLÉKLET

    Az előző évi megjegyzések hasznosulása

    Év

    A Számvevőszék megjegyzése

    A helyesbítő intézkedés állapota

    (végrehajtva/folyamatban/végrehajtandó/n.a.)

    2013

    A 2012-ről 2013-ra átvitt 1,1 millió euróból 2013-ban 0,23 millió eurót (21 %) töröltek. A törlések ilyen nagy összege arra utal, hogy hiányosságok vannak a költségvetés-tervezésben, különösen a külső résztvevőkkel folytatott megbeszélések költségeinek előrejelzésében.

    n.a.

    2013

    A lekötött előirányzatok általános szintje viszonylag alacsony, 94 %-os volt. A 2013-as kifizetési arányok a lekötött előirányzatokhoz képest kielégítőek, az I. címnél ez az arány 97 %, a II. címnél 87 % volt. A III. cím esetében ugyan nagy volt az átvitel összege – 1,0 millió euro, azaz a III. cím lekötött előirányzatainak 43 %-a –, ez az Ügynökség tevékenységének többéves jellegét tükrözi, és a kifizetésekre a tervek szerint, az operatív szükségletek függvényében került sor.

    n.a.


    II. MELLÉKLET

    Fogyasztó-, Egészség- és Élelmiszerügyi Végrehajtó Ügynökség (Luxembourg)

    Hatáskör és tevékenységek

    A Szerződésből eredő uniós hatáskör

    (az Európai Unió működéséről szóló szerződés 168. és 169. cikke)

    Valamennyi uniós szakpolitika és tevékenység meghatározása és végrehajtása során biztosítani kell az emberi egészségvédelem magas szintjét. Az Unió fellépése, amely kiegészíti a nemzeti politikákat, a népegészségügyi helyzet javítására, az emberi megbetegedések és betegségek, valamint az emberek egészségét fenyegető veszélyek okainak megelőzésére irányul. Az ilyen fellépés magában foglalja a széles körben terjedő súlyos betegségek elleni küzdelmet az azok okaira, terjedésére és megelőzésére vonatkozó kutatások, valamint az egészségügyi tájékoztatás és oktatás által, illetve a határokon át terjedő súlyos egészségügyi veszélyek figyelemmel kísérését, az ilyen veszélyek korai előrejelzését és az ezek elleni küzdelmet. Az Unió kiegészíti a tagállamok fellépését a kábítószer-fogyasztással kapcsolatos egészségkárosodás csökkentése érdekében, beleértve a felvilágosítást és a megelőzést is.

    A fogyasztói érdekek érvényesülésének előmozdítása és a fogyasztóvédelem magas szintjének biztosítása érdekében az Unió hozzájárul a fogyasztók egészségének, biztonságának és gazdasági érdekeinek védelméhez, valamint a tájékoztatáshoz, oktatáshoz és az érdekeik védelmét célzó önszerveződéshez való jogaik megerősítéséhez.

    Az Ügynökség hatásköre

    Célok

    A 2014/927/EU bizottsági végrehajtási határozattal módosított 2013/770/EU bizottsági végrehajtási határozat alapján az Ügynökség kapta feladatául az egyes uniós programok irányításával kapcsolatos végrehajtási feladatok elvégzését. Ilyen programok a 2014–2020-as fogyasztóvédelmi program, a 2014–2020-as közegészségügyi program, a 2000/29/EK irányelv és a 882/2004/EK rendelet hatálya alá tartozó, az élelmiszer-biztonsági képzésre vonatkozó intézkedések, valamint a belső piacon és harmadik országokban végrehajtott, mezőgazdasági termékek megismertetésével és promóciójával kapcsolatos intézkedések.

    Az Ügynökség irányítja a következő programok és fellépések fennmaradó intézkedéseinek végrehajtását is: a 2008–2013-as közegészségügyi program, a 2007–2013-as fogyasztóvédelmi program, a 882/2004/EK rendelet, a 2000/29/EK irányelv, a C(2012) 1548 határozat és az 1905/2006/EK rendelet hatálya alá tartozó, élelmiszer-biztonsági képzésre vonatkozó intézkedések, valamint az 1025/2012/EU rendelet hatálya alá tartozó, az Ügynökség, illetve az Európai Szövetség a Fogyasztók Képviseletének Összehangolására a Szabványosításban (ANEC) nevű szervezet által aláírt utolsó működési támogatási megállapodás.

    A 2013. december 17-i 2013/770/EU végrehajtási határozatával az Európai Bizottság létrehozta a Fogyasztó-, Egészség- és Élelmiszerügyi Végrehajtó Ügynökséget (CHAFEA), amely a 2014. január 1-jével kezdődő és 2024. december 31-én végződő időszakra az Egészség- és Fogyasztóügyi Végrehajtó Ügynökség helyébe lépett és annak jogutódjává vált. A 2014. december 17-i 2013/770/EU (módosított) bizottsági végrehajtási határozat ezután új nevet adott a CHAFEA-nak: Fogyasztó-, Egészség-, Élelmiszerügyi és Mezőgazdasági Végrehajtó Ügynökség.

    Ebből következően az ebben a mellékletben a Fogyasztó-, Egészség- és Élelmiszerügyi Végrehajtó Ügynökségre történő minden utalást 2015. január 1-jétől az újonnan létrehozott, az EAHC jogutódjaként működő Fogyasztó-, Egészség-, Élelmiszerügyi és Mezőgazdasági Végrehajtó Ügynökségre (CHAFEA) történő utalásnak is kell tekinteni.

    Feladatok

    Az Ügynökség felelős a programokhoz kötődő következő feladatokért, amint azt mind a létrehozó jogszabály, mind a legutóbb 2014. december 17-én és 19-én módosított hatáskör-átruházási okirat előírja.

    a)

    Program-végrehajtási feladatok:

    i.

    a programvégrehajtás néhány vagy minden szakaszának, illetve a projektciklus szakaszainak irányítása a következőkre nézve: a 2014–2020-as fogyasztóvédelmi program, a 2014–2020-as közegészségügyi program, a 2000/29/EK irányelv, a 882/2004/EK rendelet és a C(2014) 1269 határozat hatálya alá tartozó, az élelmiszer-biztonsági képzésre vonatkozó intézkedések, valamint az 1144/2014/EU rendelet hatálya alatt a belső piacon és harmadik országokban végrehajtott, mezőgazdasági termékek megismertetésével és promóciójával kapcsolatos intézkedések, továbbá a 2008–2013-as közegészségügyi program, a 2007–2013-as fogyasztóvédelmi program, a 2000/29/EK irányelv, a 882/2004/EK rendelet, az 1905/2006/EK rendelet és a C(2012) 1548 határozat hatálya alá tartozó, élelmiszer-biztonsági képzésre vonatkozó intézkedések, valamint az 1025/2012/EU rendelet hatálya alá tartozó, az ANEC-kel aláírt megállapodás. Ezzel kapcsolatban az Ügynökség feladata a projektek figyelemmel kísérése, a szükséges ellenőrzések és visszafizettetési eljárások végrehajtása, valamint a 966/2012/EU, Euratom rendelet értelmében a bevételekre és a kiadásokra vonatkozó költségvetés-végrehajtási feladatok ellátása, különösen az alábbiaké:

    támogatások odaítélése és az ebből következő megállapodás vagy határozat kezelése, így a támogatás-odaítélési eljárások elindításához és lezárásához szükséges műveletek elvégzése is;

    közbeszerzési eljárások lefolytatása és a kapcsolódó szerződések kezelése, így a közbeszerzési eljárások elindításához és lezárásához szükséges műveletek elvégzése is;

    a 966/2012/EU, Euratom rendelet szerinti versenyek meghirdetéséhez és díjak odaítéléséhez szükséges valamennyi művelet elvégzése;

    ii.

    az 1144/2014/EU rendelet hatálya alatt a belső piacon és harmadik országokban végrehajtott, mezőgazdasági termékek megismertetésével és promóciójával kapcsolatos intézkedések keretében egyszerű programok esetén a következő végrehajtási feladatok elvégzése:

    a munkaprogramokban meghatározott pályázati felhívások előkészítése és közzététele;

    információs anyag készítése a potenciális kedvezményezettek számára;

    a pályázatok elbírálásának előkészítése, így a szakmai bírálók kiválasztása is;

    a pályázatok fogadása és elfogadhatóságuk ellenőrzése;

    ellenőrzés a kizárási kritériumok alapján és a pályázatok értékelése;

    az elutasított, illetve a sikeres pályázók tájékoztatása.

    b)

    Támogatás nyújtása a programvégrehajtáshoz, különösen az alábbiak:

    adatok gyűjtése, feldolgozása és terjesztése, különös tekintettel az összes olyan információ összeállítására, elemzésére és a Bizottságnak való eljuttatására, amelyre szükség van az uniós programok és intézkedések megvalósításának irányításához, valamint az Unió, a tagállamok, illetve nemzetközi szervezetek más programjaival történő együttműködés előmozdításához;

    segítségnyújtás a program hatásának értékeléséhez és az intézkedések tényleges piaci hatásának figyelemmel kíséréséhez;

    hálózatkezelés és -irányítás, szem előtt tartva a célközönséget (kedvezményezettek, címzettek, projektek, szereplők);

    ülések, szemináriumok és előadások szervezése; képzés szervezése; a Bizottság saját, mezőgazdasági termékekre vonatkozó tájékoztatási és promóciós kampányának szervezése;

    segítségnyújtás tanulmányok és értékelések, különösen a programvégrehajtás éves, illetve félidős értékelésének elkészítéséhez;

    javaslatok készítése a Bizottság számára a program végrehajtásáról és jövőbeli fejlesztéséről;

    tájékoztatási műveletek tervezése és végrehajtása;

    átfogó adatok szolgáltatása a kontrollokkal és a felügyelettel kapcsolatban;

    részvétel a munkaprogramok és finanszírozási határozatok előkészítő munkálataiban.

    Irányítás

    Irányító bizottság

    Az Európai Bizottság által kinevezett öt tag alkotja. Az irányító bizottság tagjait két évre nevezik ki.

    Az irányító bizottság fogadja el az Ügynökség éves munkatervét a Bizottság jóváhagyását követően. Ezenkívül elfogadja az Ügynökség igazgatási költségvetését és éves tevékenységi jelentését.

    Igazgató

    Az Európai Bizottság nevezi ki négy évre.

    Külső ellenőrzés

    Európai Számvevőszék.

    A zárszámadás elfogadásáért felelős hatóság

    Az Európai Parlament, a Tanács ajánlása alapján.

    Az Ügynökség rendelkezésére bocsátott erőforrások 2014-ben (2013)

    Végleges költségvetés

    2014-ben az Ügynökség igazgatási költségvetése 7,25(7,23) millió euro volt.

    Létszám 2014. december 31-én

    2014. december 31-én az Ügynökségnél 48 (50) fő volt a személyzeti szabályzat hatálya alá tartozó állományban, ebből 12 (11) ideiglenes és 38 (38) szerződéses alkalmazott.

    Termékek és szolgáltatások 2014-ben

    1.

    A 2003–2008-as közegészségügyi program keretében nyújtott néhány megmaradt 2005–2007-es támogatás lezárása; monitoring, beleértve több esetben a második közegészségügyi program (2008–2013) keretében nyújtott 2008–2012-es támogatások lezáró egyenlegkifizetését; a 2013-as felhívások tartaléklistájára felvett pályázatokról szóló tárgyalások lezárása; a 2014-es felhívások kapcsán megjelenő új informatikai eszközök bevezetésének irányítása és a 2014-es munkaterv keretében jelentős számú szolgáltatási szerződés elindítása; a 2013-as felhívások irányítása, illetve a 2007–2013-as fogyasztóvédelmi program (CP) 2008-as pályázati felhívásai keretében odaítélt támogatások és szerződések kezelése; projektek odaítélése az élelmiszer-biztonsági képzésre vonatkozó intézkedések keretében 2007-ben, 2008-ban és 2009-ben kiírt pályázati felhívások nyomán.

    2.

    A közegészségügyi program munkaterve

    A 2014-es pályázati felhívást 2014. június 6-án írták ki és 2014. szeptember 25-én zárták le. A felhívás az Unió Hivatalos Lapjában (1), a CHAFEA honlapján (2) és az Europa honlapon (3) jelent meg.

    Projektjavaslatok: az 50 szakmailag elbírált projektjavaslat közül 12-t (27,2 %) ajánlottak támogatásra (a tartaléklista kivételével), a javasolt uniós társfinanszírozás teljes összege 1 1 5 67  617 euro. A felhívások késedelmes közzététele miatt azonban a vonatkozó támogatásokat csak 2015 első negyedévében lehet aláírni.

    Működési támogatásra irányuló javaslatok: a 40 szakmailag elbírált támogatási javaslat közül (ideértve mind a partnerségi keretmegállapodásokat, mind a vonatkozó egyedi támogatási megállapodásokat) 14-et (28,6 %) ajánlottak támogatásra. A felhívások késedelmes közzététele miatt azonban a vonatkozó támogatásokat csak 2015 első negyedévében lehet aláírni. A javasolt uniós társfinanszírozás teljes összege 4 7 17  062 euro.

    Közös fellépések: A közös fellépésekre vonatkozó tárgyalási eljárás 2014. november 7-én indult, a beadási határidő 2015. január 29. volt. Várhatóan mind a nyolc közös fellépés társfinanszírozásban részesül, de a 2014-es munkaterv késedelmes közzététele miatt a vonatkozó támogatásokat csak 2015 első negyedévében lehet aláírni. Az uniós társfinanszírozás várható összege a munkaterv szerint 1 8 5 93  000 euro.

    Egy egységes projekt-tartaléklistát állítottak fel, ezen négy pályázat szerepel összesen 3 9 34  352 euro javasolt uniós társfinanszírozással.

    31 közbeszerzési eljárást indítottak, ezek közül 6 volt nyílt ajánlattételi felhívás, a többi pedig szolgáltatási pályázat.

    3.

    A fogyasztóvédelmi program munkaterve

    2014-ben az Ügynökség, amely megbízást kapott az (éves) fogyasztóvédelmi program egyes részeinek végrehajtására, 2 pályázati felhívást, 2 versenyfelhívást és 13 közbeszerzési eljárást indított el (köztük egy nyílt pályázatot, egy kis értékű szerződésre vonatkozó pályázatot és egy szolgáltatásra/megrendelésre vonatkozó egyedi pályázatot).

    Az Ügynökség 60 támogatást társfinanszírozott, ami több tagállam fogyasztóvédelmi jogszabály-alkalmazásért felelős tisztviselői számára lehetővé tette, hogy megosszák egymással az általános termékbiztonságról szóló 2001/95/EK irányelv, illetve a fogyasztóvédelmi együttműködésről szóló 2006/2004/EK rendelet végrehajtásával kapcsolatos tapasztalataikat és ismereteiket.

    Az általános termékbiztonsággal kapcsolatos közös fellépések megvalósítására odaítélt támogatás célja az volt, hogy a résztvevő tagállamok illetékes hatóságai megosszák egymással a követendő példákat és meg is valósítsák azokat, valamint hogy javítsa a határokon átnyúló együttműködést.

    Horvátország uniós csatlakozását követően az Ügynökség két szerződést írt alá egy horvátországi fogyasztói jogi tájékoztató kampány szervezésére, amely a horvát – s immár uniós – polgárokat új fogyasztói jogaikról tájékoztatja.

    Az Ügynökség eljárásokat indított azzal a céllal, hogy hároméves partnerségi keretmegállapodást (2015–2017) és 2015-re egyedi támogatási megállapodást kössön az Európai Fogyasztói Központok Hálózatával. Az új eljárás célja, hogy nagyobb stabilitást biztosítson, megkönnyítse a stratégiai tervezést és növelje az ECC-hálózat támogatásai kezelésének hatékonyságát. Az Ügynökség kezelte egy szolgáltatási szerződés első szakaszát, melynek révén az ECC-hálózat a láthatóságát javító és az ECC által végzett kollektív munka hatását növelő támogatási mechanizmusra tesz szert. E szolgáltatásnak része olyan minőségi szabványok kidolgozása, amelyek révén az ECC előre meghatározott mutatókkal mérheti össze a teljesítményét.

    A termékek vagy szolgáltatások vásárlásakor nehézségekkel szembekerülő fogyasztók problémáinak további vizsgálata érdekében az Ügynökség több, fogyasztóvédelmi kérdéseket vizsgáló felmérést és piaci tanulmányt indított. Ezek a piac működését fogyasztói szemszögből tekintve olyan különböző területeken vizsgálódnak, mint a biztosítás, az élelmiszerekkel kapcsolatos választások és étkezési szokások, a garanciák és az egységes digitális piac határokon átnyúló akadályai. 42 különböző piacra kiterjedő, széleskörű piaci monitoringvizsgálat is indult.

    Lezajlott a termékbiztonság terén kiírt, a létrák biztonsági szempontjainak vizsgálatára irányuló közbeszerzési eljárás.

    A fogyasztóvédelmi együttműködés területén az Ügynökség közbeszerzési eljárást indított piaci tanulmányra, amelynek célja adatgyűjtés és elemzés az uniós fogyasztókat fenyegető félrevezető „ingyenes” termékkipróbálásokról és elkötelezési csapdákról.

    2014-ben az Ügynökség eljárásokat indított azzal a céllal, hogy négyéves partnerségi keretmegállapodást (2015–2018) és egyedi támogatási megállapodást kössön az Európai Fogyasztók Szervezetével (BEUC). A BEUC-nak nyújtott társfinanszírozás hozzájárul ahhoz, hogy az uniós szakpolitikai eljárásokon belül az európai fogyasztók, mint termékeket vásárló és használó, és szolgáltatásokat igénybe vevő fogyasztók érdekei még jobban érvényesüljenek.

    Több közbeszerzési eljárást indítottak egy a fogyasztóvédelmi szakembereknek szóló új kapacitásépítési kezdeményezés, a Fogyasztóvédelmi Bajnok végrehajtásához és egy a középiskolai tanárokat célzó, a fogyasztóvédelmi oktatásról szóló interaktív online platform, a Fogyasztóvédelmi Tanterem létrehozásához.

    4.

    BTSF-munkaprogram

    Az Ügynökség öt közbeszerzési eljárást indított nyílt pályázati felhívások formájában, hogy oktatási tevékenységeket szervezzen az uniós tagállamok, a tagjelölt országok, az európai szomszédságpolitikában részt vevő országok és az EFTA-országok hatóságainál dolgozó, a hatósági ellenőrzésekben részt vevő szakemberek számára.

    A képzés célja az, hogy a szakemberek naprakészen, minden szempontból megismerkedjenek az élelmiszerekkel kapcsolatos területekre vonatkozó uniós joggal, és az, hogy az ellenőrzések valamennyi tagállamban egységesebben, tárgyilagosabban és kielégítőbben történjenek. A képzés az uniós jog széles területeit öleli fel, mint például: állategészségügy és -jóllét, növényegészségügy, élelmiszer-higiénia és -ellenőrzés.

    Az Ügynökség öt 2012 óta érvényes szerződést átvitt az első szakaszból a második szakaszba, hogy oktatást nyújtson 11 különböző szaktárgyban, és közzétett két egyedi szolgáltatási felhívást a 2. Élelmiszerbűnözés Elleni Konferencia megszervezésére és a BTSF bevonására a 2015-ös Milánói Világkiállítással kapcsolatos tevékenységekbe.

    A Fejlesztési és Együttműködési Főigazgatóság és a Kereskedelmi Főigazgatóság költségvetéséből finanszírozott BTSF-program keretében folytatódtak a harmadik országoknak, különösen a fejlődő országoknak szánt egyedi képzési tevékenységek. Ezeknek a tevékenységeknek a célja, hogy a harmadik országokban az élelmiszer-ellenőrzésben részt vevő szakemberekkel megismertessék a vonatkozó uniós szabványokat és importelőírásokat.

    2014-ben a BTSF-kezdeményezés elérte az indulásakor kitűzött célt: évente mintegy 6  000 résztvevő a tagállamokból. Az általános elégedettségi szint közel van a megcélzott 85 %-hoz, és a résztvevők több mint 90 %-a találta a megszerzett tudást hasznosnak.


    (1)  HL C 171.,2014.6.6., 10. o.

    (2)  http://ec.europa.eu/chafea/health/projects.html és http://ec.europa.eu/chafea/health/grants.html

    (3)  http://ec.europa.eu/health/programme/how_does_it_work/call_for_proposals/index_en.htm

    Forrás: Az Ügynökségtől származó melléklet.


    AZ ÜGYNÖKSÉG VÁLASZA

    11:

    Az Ügynökség tudomásul veszi a Számvevőszék észrevételeit. Az Ügynökség folytatja a III. cím (az Ügynökség tevékenységeihez kapcsolódó kiadások) tekintetében az átvitelek csökkentését a szerződések időbeni tervezése és fokozott figyelemmel kísérése révén.


    Top