Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52015TA1209(06)

Jelentés az Európai Rendőrakadémia 2014-es pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról az Akadémia válaszával együtt

HL C 409., 2015.12.9, p. 46–55 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

9.12.2015   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 409/46


JELENTÉS

az Európai Rendőrakadémia 2014-es pénzügyi évre vonatkozó éves beszámolójáról az Akadémia válaszával együtt

(2015/C 409/06)

BEVEZETÉS

1.

A budapesti székhelyű Európai Rendőrakadémiát (a továbbiakban: az Akadémia, más néven CEPOL) a 2000/820/IB tanácsi határozat hozta létre, amelyet 2005-ben hatályon kívül helyeztek, és amely helyébe a 2005/681/IB tanácsi határozat (1) lépett. Az Akadémia feladata, hogy a tagállamok rendőrképző intézményeit hálózatként összefogva közös normák alapján képzést nyújtson a rendőri szolgálatok vezető beosztású tisztjei számára (2). 2014. április 1-jével a Bizottság számvitelért felelős tisztviselőjét kinevezték a CEPOL számvitelért felelős tisztviselőjének.

A MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZATOT ALÁTÁMASZTÓ INFORMÁCIÓK

2.

A Számvevőszék ellenőrzési módszere analitikus ellenőrzési eljárásokat, tranzakciók közvetlen tesztelését, valamint az Akadémia felügyeleti és kontrollrendszereiben alkalmazott fő kontrollmechanizmusok értékelését foglalja magában. Mindez kiegészül más ellenőrök munkájából származó bizonyítékokkal, valamint a vezetői teljességi nyilatkozatok elemzésével.

MEGBÍZHATÓSÁGI NYILATKOZAT

3.

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 287. cikke alapján a Számvevőszék ellenőrizte a következőket:

a)

az Akadémia éves beszámolója, amely a 2014. december 31-én véget ért pénzügyi évre vonatkozó pénzügyi kimutatásokból (3) és a költségvetés végrehajtásáról szóló jelentésekből (4) áll,

b)

a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűsége.

A vezetés felelőssége

4.

A vezetés felelőssége az Akadémia éves beszámolójának elkészítése és valós bemutatása, valamint a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűsége (5):

a)

Az Akadémia éves beszámolója tekintetében a vezetés felelősségi körébe tartozik: az – akár csalásból, akár tévedésből eredő lényeges hibáktól mentes – pénzügyi kimutatások elkészítését és valós bemutatását lehetővé tévő belső kontrollrendszer kialakítása, megvalósítása és fenntartása; a Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályok (6) alapján megfelelő számviteli politika megválasztása és alkalmazása; és a körülményeknek megfelelően ésszerű számviteli becslések készítése. Az Akadémia ezekkel a felelősségi körökkel szolgáltatási megállapodás útján a Bizottság számvitelért felelős tisztviselőjét bízta meg. Az igazgató hagyja jóvá az Akadémia éves beszámolóját azután, hogy a számvitelért felelős tisztviselő az összes rendelkezésre álló információ alapján egy olyan kísérő nyilatkozattal egyetemben elkészítette azt, amelyben a tisztviselő többek között kijelenti, hogy ésszerű bizonyossággal rendelkezik afelől, hogy a beszámoló minden lényeges szempontból valós és hű képet ad az Akadémia pénzügyi helyzetéről.

b)

A vezetés felelőssége a mögöttes tranzakciók jogszerűsége és szabályszerűsége, illetve a gondos pénzgazdálkodás elveinek követése tekintetében abban áll, hogy ki kell alakítania, meg kell valósítania és fenn kell tartania egy olyan eredményes és hatékony belső kontrollrendszert, amely megfelelő felügyelettel és alkalmas intézkedésekkel képes megakadályozni a szabálytalanságokat és csalásokat, illetve szükség esetén jogi eljárásokkal képes visszaszerezni a tévesen kifizetett vagy felhasznált pénzösszegeket.

Az ellenőr felelőssége

5.

A Számvevőszék feladata, hogy ellenőrzése alapján megbízhatósági nyilatkozatot készítsen az Európai Parlament és a Tanács számára (7) az éves beszámoló megbízhatóságára és a mögöttes tranzakciók jogszerűségére és szabályszerűségére vonatkozóan. A Számvevőszék az IFAC nemzetközi ellenőrzési standardjai és etikai kódexe, valamint a legfőbb ellenőrző intézményeknek az INTOSAI által elfogadott nemzetközi standardjai szerint végzi ellenőrzését. Ezek a standardok megkövetelik, hogy a Számvevőszék az ellenőrzést úgy tervezze meg és végezze el, hogy ésszerű bizonyosságot szerezhessen arról, hogy az Akadémia éves beszámolója nem tartalmaz lényeges hibákat és az alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűek és szabályszerűek.

6.

Az ellenőrzés olyan eljárásokat foglal magában, amelyek révén ellenőrzési bizonyíték szerezhető a beszámolóban szereplő összegekről és információkról, valamint a mögöttes tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről. Az eljárások kiválasztása az ellenőrnek egy arra irányuló kockázatelemzés alapján kialakított szakmai megítélésétől függ, hogy milyen valószínűséggel fordulhat elő – akár csalás, akár tévedés okozta – lényeges hiba a beszámolóban, illetve az Európai Unió jogi keretei által meghatározott követelményektől való lényeges eltérés az annak alapjául szolgáló tranzakciókban. Az említett kockázatértékeléskor az ellenőr mérlegeli a szervezetnek a beszámoló elkészítése és valós bemutatása szempontjából releváns belső kontrollmechanizmusait, valamint a mögöttes tranzakciók jogszerűségének és szabályszerűségének biztosítása céljából alkalmazott felügyeleti és kontrollrendszereit, és a körülményeknek megfelelő ellenőrzési eljárásokat alakít ki. Az ellenőrzés része továbbá az alkalmazott számviteli politika megfelelőségének, a számviteli becslések ésszerűségének és a beszámoló általános bemutatásának értékelése. E jelentés és a megbízhatósági nyilatkozat elkészítése során a Számvevőszék az Unió költségvetési rendelete (8) 208. cikke (4) bekezdésének megfelelően figyelembe vette a független külső ellenőr által az Akadémia beszámolóira nézve végzett ellenőrzési tevékenységet.

7.

A Számvevőszék úgy véli, hogy az összegyűjtött ellenőrzési bizonyítékok elégségesek és megfelelőek megbízhatósági nyilatkozata megalapozásához.

Vélemény a beszámoló megbízhatóságáról

8.

A Számvevőszék véleménye szerint az Akadémia éves beszámolója minden lényeges szempontból híven és pénzügyi szabályzata előírásainak, valamint a Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályoknak megfelelően tükrözi a 2014. december 31-i pénzügyi helyzetet, a tárgyévi gazdasági események eredményét és a pénzforgalmat.

Vélemény a beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók jogszerűségéről és szabályszerűségéről

9.

A Számvevőszék véleménye szerint a 2014. december 31-én véget ért évre vonatkozó éves beszámoló alapjául szolgáló tranzakciók minden lényeges szempontból jogszerűek és szabályszerűek.

10.

A Számvevőszék véleményei függetlenek az alábbi megjegyzésektől.

MEGJEGYZÉSEK A KÖLTSÉGVETÉSI GAZDÁLKODÁSRÓL

11.

A 2013-ról átvitt lekötött előirányzatok törlési aránya magas volt, 1 29  828 euro (15 %), ennek oka főként a Mátrix projekt törlése volt (15  090 euro), valamint az, hogy a 2013-as támogatási megállapodások értelmében megtérítendő költségek a becsültnél alacsonyabbnak bizonyultak (57  285 euro). A Mátrix projektet a kezdeti szakaszban azért törölték, mert nem felelt meg az operatív szükségleteknek. Az Akadémia ezt megfelelő felhasználói elemzéssel elkerülhette volna. A támogatási költségek túlbecslése arra utal, hogy az Akadémiának pontosabb adatokat kell bekérnie kedvezményezettjeitől.

12.

A lekötött előirányzatok átvitele viszonylag nagy volt a II. cím esetében (Igazgatási kiadások), 3 83  940 euro, vagyis 59 % (2013: 1 45  414 euro, vagyis 30 %). Ennek oka nagyrészt az Akadémia új székházához megrendelt, de 2014 utolsó negyedévében még át nem vett, illetve ki nem fizetett bútorok és informatikai eszközök, illetve az ezekhez igényelt karbantartás nagy mennyisége volt (az Akadémia 2014 októberében fejezte be az átköltözést Budapestre).

A KORÁBBI ÉVEK MEGJEGYZÉSEINEK HASZNOSULÁSA

13.

Az I. melléklet áttekintést ad a korábbi évek számvevőszéki megjegyzései nyomán tett helyesbítő intézkedésről.

A jelentést 2015. szeptember 8-i luxembourgi ülésén fogadta el a Milan Martin CVIKL számvevőszéki tag elnökölte IV. Kamara.

a Számvevőszék nevében

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

elnök


(1)  HL L 256., 2005.10.1., 63. o.

(2)  Az Akadémia hatáskörét és tevékenységeit a II. melléklet foglalja össze, tájékoztató jelleggel.

(3)  Ezek a következőkből állnak: mérleg, eredménykimutatás, pénzforgalmi kimutatás, a nettó eszközállomány változásainak kimutatása, a számviteli politika meghatározó alapelveinek összefoglalása és további magyarázatok.

(4)  Ezek a költségvetési eredménykimutatásból és a költségvetési eredménykimutatás mellékletéből állnak.

(5)  Az 1271/2013/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (HL L 328., 2013.12.7., 42. o.) 39. és 50. cikke.

(6)  A Bizottság számvitelért felelős tisztviselője által elfogadott számviteli szabályok a Könyvvizsgálók Nemzetközi Szövetsége (IFAC) által kibocsátott Nemzetközi Költségvetési Számviteli Standardokra (IPSAS), illetve adott esetben a Nemzetközi Számviteli Standard Testület (IASB) által kibocsátott Nemzetközi Számviteli Standardokra (IAS)/Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokra (IFRS) támaszkodnak.

(7)  Az 1271/2013/EU rendelet 107. cikke.

(8)  Az Európai Parlament és a Tanács 966/2012/EU, Euratom rendelete (HL L 298., 2012.10.26., 1. o.).


I. MELLÉKLET

A korábbi évek megjegyzéseinek hasznosulása

Év

A Számvevőszék megjegyzése

A helyesbítő intézkedés állapota

(végrehajtva/folyamatban/végrehajtandó/n.a.)

2011

A nagyarányú költségvetési átcsoportosítás költségvetés-tervezési nehézségeket jelez és ellentétben áll az egyediség költségvetési alapelvével.

Végrehajtva

2011

Az Akadémia Bramshillben található, a brit National Policing Improvement Agency (NPIA) helyiségeit használja. Az NPIA azonban a tervek szerint 2012 végén bezár, és nem egyértelmű, hogy az Akadémia még meddig használhatja a helyiségeit.

Végrehajtva

2012

A 2011-ről átvitt 1,7 millió eurót kitevő lekötött előirányzatok közül 0,7 millió eurót (41,2 %-ot) töröltek 2012-ben. Ez főleg annak tudható be, hogy a 2011-es támogatási megállapodások alapján tervezett költségtérítések kisebbnek bizonyultak a tervezettnél (0,44 millió euro, vagyis a törölt előirányzat-átvitel 62 %-a).

Folyamatban

2012

2012-ben 37 költségvetési átcsoportosításra került sor, összesen 1 millió euro összegben, és ezek közül 36 az adott költségvetési címen belül történt.

Végrehajtva

2012

Az Akadémia jövőjéről folytatott, már több éve zajló vita bizonytalanságot szült, ami továbbra is akadályozza a tervezést és működést.

Végrehajtva

2013

A 2012-ről átvitt 1,7 millió eurót kitevő lekötött előirányzatok közül 0,3 millió eurót (17,6 %-ot) töröltek 2013-ban. Ez főleg annak tudható be, hogy a 2012-es támogatási megállapodások alapján megvalósuló költségtérítések kisebbnek bizonyultak a tervezettnél (0,21 millió euro, vagyis a törölt előirányzat-átvitel 70 %-a). Ez azt jelzi, hogy év végén pontosabb információkat kell beszerezni a kedvezményezettektől a ténylegesen felmerült költségekről.

Folyamatban

2013

A különböző címek alatt lekötött 2013-as előirányzatok az összes előirányzat 92 %-a és 95 %-a között mozogtak, ami azt mutatja, hogy a jogi kötelezettségvállalások időben megtörténtek. A lekötött előirányzatok 2014-re való átvitele magas volt a II. cím (Igazgatási kiadások) esetében: 1 45  410 eurót tett ki (30,5 %), de ez főleg az Akadémia által nem befolyásolható olyan eseményekből adódott, mint például a 2013-ban megrendelt és a terveknek megfelelően akkor le is szállított szolgáltatásokért és árukért 2014-ben esedékes kifizetések.

n.a.

2013

Az Akadémia munkaerő-felvételi eljárásai továbbra sem teljesen átláthatóak. A felvételi bizottságok tagjainak szóló útmutató nem volt elég egyértelmű a felvételi kritériumok egységes értékelése tekintetében; a szakmai tapasztalatra vonatkozó követelmények nem mindig feleltek meg az Akadémia személyzeti szabályzata végrehajtási szabályainak, és a felvételi dokumentáció hiányos volt.

Folyamatban (az útmutató rendelkezésre áll, de még nem elég részletes)


II. MELLÉKLET

Európai Rendőrakadémia (Budapest)

Hatáskör és tevékenységek

A Szerződésből eredő uniós hatáskör

(az EUMSZ 87. cikke)

Jogszabályok közelítése

„(1)

Az Unió rendőrségi együttműködést alakít ki, amelyben részt vesz a tagállamok valamennyi hatáskörrel rendelkező hatósága, köztük a tagállamok rendőrségei, vámhatóságai és a bűncselekmények megelőzésére és felderítésére szakosodott egyéb bűnüldöző szolgálatai.

(2)

Az (1) bekezdésben foglaltak céljából az Európai Parlament és a Tanács rendes jogalkotási eljárás keretében intézkedéseket állapíthat meg a következőkre vonatkozóan:

[...]

 

b)

az állomány képzésének támogatása, valamint együttműködés az állomány egymás közötti cseréje, a felszerelések használata és a kriminalisztikai kutatások terén;

[…]”

Az Akadémia hatásköre

(a Tanács 2005/681/IB határozata)

Célok

Az Akadémia célja, hogy egyes részegységei együttműködésének optimalizálása révén segítséget nyújtson a tagállami rendőrségek vezető beosztású tisztjeinek képzéséhez. Az Akadémia a bűnözés elleni küzdelem, a bűnmegelőzés, valamint a közrend és a közbiztonság fenntartása terén a tagállamok előtt álló fő problémák európai megközelítését támogatja és fejleszti, különösen e problémák határokon átnyúló vonatkozásai tekintetében.

Feladatok

A többi tagállam nemzeti rendőrségi rendszereiről és szervezeteiről, és az Európai Unión belüli, határokon átnyúló rendőrségi együttműködésről szóló ismeretek elmélyítése.

A nemzetközi és uniós eszközök ismeretének javítása, különösen a következő szakterületeken:

a)

az Európai Unió intézményei, működésük és szerepük, az Európai Unió döntéshozatali mechanizmusai és jogi eszközei, különös tekintettel ezeknek a bűnüldözési együttműködésre való vonatkozására.

b)

az Europol céljai, felépítése és működése, illetve az Europol és a tagállamok megfelelő bűnüldöző szolgálatai közötti együttműködés maximalizálásának lehetőségei a szervezett bűnözés elleni küzdelemben;

c)

az Eurojust céljai, felépítése és működése.

Megfelelő képzés biztosítása a demokratikus jogok tiszteletben tartásáról, és különösen a védelem jogáról.

Irányítás

Irányító testület

Összetétel

Tagállamonként egy-egy küldöttségből áll.

Minden küldöttség egy szavazattal rendelkezik. A Bizottságnak, az Európai Unió Tanácsa Főtitkárságának és az Europolnak a képviselőit szavazati joggal nem rendelkező megfigyelőként hívják meg az ülésekre.

Igazgató

Feladata az Akadémia irányítása; az irányító testület nevezi ki és hívja vissza.

Külső ellenőrzés

Európai Számvevőszék.

Belső ellenőrzés

Az Európai Bizottság Belső Ellenőrzési Szolgálata.

A zárszámadás elfogadásáért felelős hatóság

Az Európai Parlament, a Tanács ajánlása alapján.

Az Akadémia rendelkezésére bocsátott erőforrások 2014-ben (2013)

Költségvetés

8,8(8,4) millió euro

Létszám

A 2014-es létszámtervben szereplő ideiglenes állások száma: 27 (28).

További 10 (10) szerződéses alkalmazotti állásra volt költségvetés.

Az év folyamán a tagállamok ezenkívül összesen 5,5 (5) nemzeti szakértőt rendeltek ki.

Termékek és szolgáltatások 2014-ben (2013)

Tanfolyamok, szemináriumok és konferenciák

Az Akadémia székhelyén összesen 71 (72) elméleti tanfolyamot, szemináriumot és konferenciát szervezett. A tevékenységértékelések feldolgozása alapján elmondható, hogy továbbra is nagy az általános elégedettség az Akadémia tevékenységeivel és a tanulási eredményekkel: 94 % (94 %).

A CEPOL 34 (42) országból (uniós tagországok és harmadik országok) és 24 (21) uniós és nemzetközi szervtől összesen 2  098(2  251) bűnüldöző tisztviselőt (ez meghaladta a tervezett részvételi számot), valamint 710 (707) oktatót gyűjtött egybe.

A látogatottsági arány (látogatók/rendelkezésre álló helyek száma) továbbra is nagy maradt: 108 % (116 %), ami a CEPOL-képzések iránti kivételes igényt mutatja. Az Akadémia maga 11 (19) hálózattámogató eseményt szervezett, és 2014 vonatkozásában elindított egy támogatási megállapodásra vonatkozó kérelmi eljárást. Az irányító testület novemberben hat további tanfolyammal egészítette ki a tevékenységek jegyzékét. Ezekre a tanfolyamokra 2015 február közepén került sor, és szerepelnek majd a 2015-ös statisztikákban.

Külső kapcsolatok

2014-ben a CEPOL folytatta gyümölcsöző együttműködését a tagjelölt és potenciális tagjelölt országokkal, az európai szomszédságpolitikában, illetve a keleti partnerségben részt vevő országokkal, valamint stratégiai partnereivel, a partnerügynökségekkel és uniós partnerintézményekkel, köztük az Európai Külügyi Szolgálattal.

2014-ben a CEPOL két munkamegállapodással kapcsolatban – Macedónia Volt Jugoszláv Köztársasággal és Bosznia-Hercegovinával – lezárta a tárgyalásokat. Utóbbi aláírására 2014 decemberében került sor, előbbi esetében a levélváltás esedékes.

A CEPOL kidolgozott egy képzési mátrixot, amely a bel- és igazságügy terén tevékeny (IB) uniós ügynökségek hálózata által nyújtott képzésekről ad aktuális képet. E mátrix célja – a rendészeti képzési rendszerrel összhangban – a koordináció javítása és a lehetséges szinergiák kihasználása.

2014-ben a CEPOL hét, az uniós tagállamok, illetve nemzetközi szervezetek által megvalósított kapacitásépítési projektet támogatott az e-tanulási módszerektől a gyermekek szexuális kizsákmányolása témájában nyújtott képzésen át a civil válságkezelésig és más fontos szakpolitikai témában nyújtott képzésekig.

Képzési kézikönyvek és (közös) tantervek kidolgozása

2014-ben két közös tantervet aktualizáltak, ebből az egyiket (pénzmosás) 2014 augusztusában fogadták el három másikkal együtt, amelyek aktualizálására már 2013-ban sor került (terrorizmus elleni küzdelem, kábítószer-kereskedelem és Eurojust). A másik tanterv (emberkereskedelem) véglegesítése október végén történt meg: azt benyújtották az irányító testülethez írásbeli eljárásra és 2015. januári elfogadásra. 2014 végéig a CEPOL összesen 9 közös tantervet fogadott el.

A CEPOL tanulásmenedzsment-rendszerében (LMS) új szakasz nyílt: az oktatói támogatás keretében megvalósuló közös tantervek, amely a tervek szerint a közös tantervekben szereplő témákkal kapcsolatos képzési információs és tananyagforrássá válik majd. Eddig a következő hat közös tanterv került feltöltésre: CC05A (Terrorizmus elleni küzdelem), CC05D (Rendőrségi etika és integritás), CC06A (Családon belüli erőszak), CC06B (Pénzmosás), CC07A (Civil válságkezelés), CC07B (Kábítószer-kereskedelem).

A CC05C (Europol) és a CC06C (Emberkereskedelem) feltöltésére is sor kerül, amint véglegesítik és elfogadják azokat; a CC13A (Eurojust) feltöltésére januárban kerül sor.

A SIRENE-képzés oktatói kézikönyvét frissítették és 2015 elején, miután a Kiadóhivatal kinyomtatja, újra kiosztják az oktatók körében.

Kutatás, tudományos tevékenység

A CEPOL a Rendészettudományi Hírlevél két új számát állította össze és tette közzé mind a honlapján, mind nyomtatott formában (10. és 11. szám).

A CEPOL előadókat, oktatókat és kutatókat nyilvántartó adatbázisában szereplő szakértők száma 2014 végére 293-ra nőtt.

A nemzeti rendészettudományi kapcsolattartók benyújtották végleges nemzeti végrehajtási terveiket.

A CEPOL hozzáférést biztosított a CEPOL e-Net felhasználói számára kilenc olyan szakmai és rendészettudományi folyóirat tartalmához, amelyre vonatkozóan szakértői értékelés is készült.

Európai rendőri csereprogram

A CEPOL 2014-es európai rendőrcsereprogramja (EPEP) az alábbi hat egységből állt:

Általános egység rendőrtisztek számára;

Parancsnoki egység;

Oktatói egység;

Kutatói egység;

Rendvédelmi szervezeti együttműködési egység;

„Európai szomszédságpolitika – Nyugat-Balkán” egység.

A program a stockholmi program prioritásaiból, az uniós szakpolitikai ciklusból, valamint tagállami kérdésekből kiemelt témaköröket ölelt fel. A cserelátogatásokra kétoldalú alapon került sor, ezek 6 naptári napig (5 éjszaka) tartottak.

Ezeken összesen – az éves célt meghaladva – 312-en (444) vettek részt valamennyi uniós tagállamból, tagjelölt országból, az Európai szomszédságpolitika országaiból (keleti országok, illetve Nyugat-Balkán). A program költségvetését, amely kevéssel meghaladta a 3 55  000 eurót (6 00  000 euro) a CEPOL állta, a kihasználtsági arány 85 % (95 %) volt.

A visszajelzések gyűjtése még folyamatban van, jelenleg kb. 91 %-os (98 %) elégedettségi arányt jeleznek.

Elektronikus hálózat (e-Net)

A 2013-as zavarokat követően 2014-ben a szolgáltatásban egyáltalán nem, illetve csak kis mértékben következett be fennakadás. 2014-ben elindult „Az e-Net felhasználókezelés felülvizsgálata és aktualizálása” nevű projekt, amelynek célja a nem használt és inaktívvá vált e-Net profilok törlés céljából történő azonosítása, ennek révén pedig az e-Net regisztrációs folyamat hatékonyabbá tétele és a tagállami, valamint a partnerszervezeteken és az Akadémián belüli e-Net vezetők számára a felhasználókezelő eszközök aktualizálása volt.

2014 során a tanulásmenedzsment-rendszer (LMS) e-Neten meglévő verzióját Moodle 2.7-re aktualizálták, amelynek eredményeként javult a biztonság. Az LMS ezen verziója a Moodle-központ hosszú távú támogatását is tartalmazza (2017 májusáig).

E-tanulás

2014-ben az LMS online moduljain az új grafikai felhasználói interfész révén javult a navigáció, így az e-Net felhasználói könnyebben megtalálják a használni kívánt modulokat.

A CEPOL támogatta az ERASMUS „Bűnüldözési európai E-campus” nevű projektjét, amelynek célja a határokon átnyúló rendőrségi együttműködési témákkal kapcsolatos gyakorlófeladatok kidolgozása és rendelkezésre bocsátása. A projekt végeredménye egy testreszabott felhasználói interfésszel és online támogatással működő, gyakorlófeladatokból álló modul, azaz a CEPOL LMS egyik, a rendőrségi és bűnüldözési oktatóknak szóló képzése. Ez a modul szeptemberben vált elérhetővé minden regisztrált e-Net-felhasználó számára.

A CEPOL támogatta három online modul kidolgozását az ISEC „A határon átnyúló rendőrségi együttműködési eszközökről szóló e-tanulási modulok kidolgozása a rendőrségi képzés számára” nevű projektje keretében. A modulokat az üldözés, a vegyes járőrözés és az adat- és információcsere témájában alakították ki. Jelenleg 23 (19) online modul áll rendelkezésre.

A CEPOL következő három online moduljának a frissítésére került sor 2014-ben: Szervezett és súlyos bűnözésre vonatkozó európai uniós szakpolitikai ciklus, Oktatói webinárium és LMS támogatás a CEPOL 2014-es, székhelyén tartott továbbképzési tevékenységeihez.

2014-ben összesen 2  513(1  994) egyéni felhasználó kereste fel az online tanulási modulokat, és 54 (31) webináriumra került sor, amelyeken 5  399(3  562) fő vett részt. A webináriumokhoz alkalmazott platform vonzotta a legtöbb felhasználót 2014-ben.

2014-ben tizennégy gyakorlati közösségi platform működött, ahol a rendészet és a rendőri oktatás különböző területein tevékeny 2  588(2  063) hasonló gondolkodású szakember oszthatta meg egymással tudását és szakértelmét.

Forrás: Az Akadémiától származó melléklet.


AZ AKADÉMIA VÁLASZA

11.

Az Ügynökség tudomásul veszi a Számvevőszék észrevételeit. A CEPOL által az utóbbi években bevezetett intézkedések hatására az átvitt és törölt előirányzatok összege jelentősen csökkent. Az Akadémia elkötelezte magát a további csökkentés, illetve a pénzügyi rendeletben szereplő évenkéntiség költségvetési alapelvének betartása mellett.


Top