Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012XC0705(03)

    Kérelem közzététele a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek földrajzi jelzéseinek és eredetmegjelöléseinek oltalmáról szóló 510/2006/EK tanácsi rendelet 6. cikkének (2) bekezdése alapján

    HL C 197., 2012.7.5, p. 29–32 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    5.7.2012   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    C 197/29


    Kérelem közzététele a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek földrajzi jelzéseinek és eredetmegjelöléseinek oltalmáról szóló 510/2006/EK tanácsi rendelet 6. cikkének (2) bekezdése alapján

    2012/C 197/09

    Ezzel a közzététellel az 510/2006/EK tanácsi rendelet (1) 7. cikke alapján létrejön a kérelem elleni kifogás joga. A kifogást tartalmazó nyilatkozatnak e közzététel napjától számítva hat hónapon belül kell beérkeznie a Bizottsághoz.

    EGYSÉGES DOKUMENTUM

    A TANÁCS 510/2006/EK RENDELETE

    AGNELLO DEL CENTRO ITALIA

    EK-sz.: IT-PGI-0005-0808-18.05.2010

    OFJ ( X ) OEM ( )

    1.   Elnevezés:

    „Agnello del Centro Italia”

    2.   Tagállam vagy harmadik ország:

    Olaszország

    3.   A mezőgazdasági termék vagy élelmiszer leírása:

    3.1.   A termék típusa:

    1.1. osztály:

    friss hús (és vágási melléktermékek)

    3.2.   A termék leírása, amelyre az 1. pontban található elnevezés vonatkozik:

    Az „Agnello del Centro Italia” bárányhúst a területen tenyésztett alábbi helyi fajtákból és azok keresztezéséből származó, 12 évnél fiatalabb bárányok levágásával nyerik: Appenninica, Bergamasca, Biellese, Fabrianese, Merinizzata Italiana, Pmarancina, Sopravissana, Zerasca; Comisana, Cornella Bianca, Cornigliese (Corniglio), Garfagnina Bianca, Gentile di Puglia, Massese, Pagliarola, Pecora delle Langhe. A hasított testek három típusba sorolhatók, az alábbiak szerint: Könnyű bárány: 8,01–13,0 kg tömegű, faggyússág szempontjából „A könnyű hasított juhtestek közösségi osztályozási rendszerében” foglaltak szerint az 1-2-3. faggyússági osztályokba tartozik; nehéz bárány: 13,01 kg vagy nagyobb tömegű, izmoltságát tekintve az U; R; O osztályokba tartozik, faggyússágát tekintve „A hasított juhtestek közösségi osztályozási rendszerében” foglaltak szerint a 2; 3; 4 osztályokba tartozik; ivartalanított bárány: 20,0 kg vagy nagyobb tömegű; izmoltságát tekintve az E; U; R osztályokba tartozik; faggyússágát tekintve „A hasított juhtestek közösségi osztályozási rendszerében” foglaltak szerint a 2; 3; 4 osztályokba tartozik.

    A hús Longissimus toraci izmon mért pH-értéke, a hasított testen végzett valamennyi vágási művelet befejezése után, de még a hűtés megkezdése előtt 6,15 és 6,80 között van; a vágástól számított 24–30 órán belül 5,15 és 5,80 között változik.

    3.3.   Nyersanyagok (kizárólag feldolgozott termékek esetén):

    3.4.   Takarmány (kizárólag állati eredetű termékek esetén):

    A bárányokat az elválasztásig kizárólag anyatejjel táplálják. Az elválasztást követően a teljes egészében az előállítási területről származó takarmány alapját a rétek és a legelőként használt rétek nem termesztett esszenciái, hüvelyesek és/vagy pázsitfűfélék képezik. Adhatók még ásványi és vitamin kiegészítők, tápok – egy-egy állat napi fejadagja legfeljebb 0,4 kg lehet.

    3.5.   Az előállítás azon műveletei, amelyeket a meghatározott földrajzi területen kell végrehajtani:

    A bárányok a 4. pontban körülírt földrajzi területen születnek, és ott is nevelik őket.

    3.6.   A szeletelésre, aprításra, előkészítésre stb. vonatkozó egyedi szabályok:

    3.7.   A címkézésre vonatkozó egyedi szabályok:

    Az „Agnello del Centro Italia” húsán kötelezően elhelyezett címkén az alábbi információk kerülnek feltüntetésre: az „Agnello del Centro Italia” logója; a termék típusa (Könnyű – Nehéz – Ivartalanított); az EU grafikai jelképe.

    Image

    4.   A földrajzi terület tömör meghatározása:

    Az „Agnello del Centro Italia” előállítási területe az alábbi tartományokban található területeket foglalja magában: Abruzzo, Lazio, Marche, Toszkána és Umbria; Emilia-Romagnában kizárólag Bologna, Rimini, Forlì-Cesena, és Ravenna megyék teljes területe, valamint Modena, Reggio nell’Emilia és Parma megyének az A1 Bologna-Milano autópálya vonala által határolt, Bologna megye határától – az A16 Parma-La Spezia autópálya kereszteződésétől – kiinduló, a Toscana–Passo della Cisa régió határáig tartó területei.

    5.   Kapcsolat a földrajzi területtel:

    5.1.   A földrajzi terület sajátosságai:

    A földrajzi terült három magassági szinten terül el: középső tengelye a túlnyomórészt meszes Appenin-hegység; ezt követik a főként agyagos jellegű dombok, végül a völgyekben elhelyezkedő sík területek ártéri talaja.

    A környezeti változatosság mennyiségi és minőségi szempontból egyaránt befolyásolja a növények fejlődését, aminek következtében a völgyekből kiindulva, a magasabban fekvő területekig fokozatos változás figyelhető meg a legelőkön található növényzet százalékos összetételében.

    Így a juhok főként pázsitfűféléket és hüvelyeseket kínáló legelőkön és legelőként használt réteken termő növényekből nyerik táplálékukat.

    A juhtenyészetnek Közép-Olaszország jellegzetes és nehéz földrajzi jellemzőihez való optimális hozzászoktatása a – vízszintes, de inkább függőleges irányú, kisebb és nagyobb távolságokat egyaránt érintő – vándorlegeltetés, amelyet a pásztorok régóta alkalmaznak a különféle területeken termő takarmánynövények integrálása céljából: telente leereszkednek egészen a tengerpartig, a tavaszi-nyári időszakban pedig inkább az Appenninek legelőire terelik a nyájat. Ez a gyakorlat kiválóan példázza a helyi termesztési rendszerek, és a hivatkozott földrajzi területről nyerhető takarmánynövények ökológiai integrálását, és a pásztorkodás egyfajta – az időjárási viszontagságok kivédésére, valamint a juhok étkezési szükségletei és a rendelkezésre álló takarmánynövények közötti egyensúly helyreállítására irányuló – önszerveződéseként is értelmezhető.

    5.2.   A termék sajátosságai:

    Az „Agnello del Centro Italia” hús tulajdonságai az állatok súlynövekedésének üteme és a hozam közötti viszony függvényében alakulnak.

    A szövetek korai fejlődése nyomán jó a vágáskori hús/csont arány, ami összességében előnyösen befolyásolja a kereskedelmi hozamot. Az „Agnello del Centro Italia” húsának van a legjobb hozama, összehasonlítva a helyi piacon jellemzően kapható többi juh, különösen a tejelő juhok húsával – emiatt mind a fogyasztók, mind a kereskedők körében közkedvelt.

    5.3.   A földrajzi terület és (OEM esetében) a termék minősége vagy jellemzői vagy (OFJ esetében) a termék különleges minősége, hírneve vagy egyéb jellemzője közötti okozati kapcsolat:

    A terméket az előállítási területhez erősen kötődő fajtákból és azok keresztezésével nyerik, közülük némelyik a nevét is arról a tájról kapta, ahol a leginkább alkalmazkodott a környezethez, illetve a legjobb szaporulatot sikerült elérnie. Az „Agnello del Centro Italia” előállításához használt, általánosan „appenninica” fajtának nevezett fajtától származó genetikai jellemzőkhöz való mély, ok-okozati kapcsolatnak köszönhetően a szóban forgó faj egyedeinek a területen tenyésztett egyéb fajokhoz/típusokhoz képest jobb a szaporulata.

    Ezenkívül az egyes juhfajták neve maga is tanúskodik a földrajzi területtel való ok-okozati kapcsolatról. A közép-olaszországi juhok folyamatos keresztezése, keveredése és szelekciója nyomán olyan egyedek születtek, amelyek tökéletesen beilleszkedtek a területen, oly mértékben, hogy azokról a településekről kapták nevüket, amelyekben a legjobb tenyésztési értékeket érték el: a Fabrianese Fabrianóról, a Pomarancina Pomarance településről, a Sopravissana Vissóról. Utóbbit a XX. század első éveiben Marche tartományban tenyésztették, majd innen Umbria, később a toszkán-laziói Maremma és Agro Romano vidékeit meghódítva egészen Abruzzóig elterjedt, és egyedei a vándorlegeltetés révén, az évszakoktól függően nagy távolságokat járnak be. A Massa Carrara megyei Valle del Fornoból származik a Massese fajta; a Valle del Serchio in Garfagnana és a Val di Magra (Lunigiana és Pontremoli környéke) területein elterjedt a Garfagnina Bianca; a Massa-Carrara megyében található Zeri területén Lunigianaban a Zerasca.

    Az „Agnello del Centro Italia” hírneve tehát a területen régóta megtalálható azon fajták minőségének úgymond a szintézise, amelyeknek szaporodási képességét elősegíti a jó minőségű táplálék is. Ebben a tenyésztési rendszerben a juhok éves szinten legalább 8 hónapot a szabadban legelnek, így a legelőként használt réteken megtermő növények, köztük a területen őshonos takarmány fontos szerepet kapnak táplálékukban.

    Az „Agnello del Centro Italia” hírneve már 1961 óta változatlan, elsőként az említett év szeptemberében, az Associazione Nazionale della Pastorizia (Olasz Pásztorok Szövetsége) által a Castelluccio di Norciában (Perugia) megrendezett Rassegna Interregionale ovina (Régióközi juhkiállítás) által közzétett dokumentum említi, amely szerint „a cél a hegyvidéki lakosok életkörülményeinek javítása, a pásztorkodáshoz, illetve az „Agnello del Centro Italia” tenyésztéséhez nélkülözhetetlen feltételek megteremtésével”.

    Hivatkozás a termékleírás közzétételére:

    (Az 510/2006/EK rendelet 5. cikkének 7. bekezdése)

    Ez a közigazgatási szerv az „Agnello de Centro Italia” oltalom alatt álló földrajzi jelölés elismerésére irányuló javaslatnak az Olasz Köztársaság 2010. március 20-i, 66. számú Hivatalos Közlönyében történő közzétételével a fenti kérelem vonatkozásában elindította a nemzeti kifogásolási eljárást.

    A termékleírás egységes szerkezetbe foglalt szövege az alábbi internetes oldalon tekinthető meg: http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335

    vagy

    közvetlenül a Minisztérium honlapján (http://www.politicheagricole.it ), (a képernyő jobb felső sarkában) a „Qualità e sicurezza” (Minőség és biztonság) címszóra, majd a „Disciplinari di produzione all'Esame dell'UE” („Az uniós vizsgálatnak alávetett termékleírások”) menüpontra kattintva.


    (1)  HL L 93., 2006.3.31., 12. o.


    Top