EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010DC0411

A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK az egész életen át tartó tanulás, a kultúra, az ifjúság és az uniós polgárság terén az európai programok jogalapját módosító európai parlamenti és tanácsi határozatok hatásáról

/* COM/2010/0411 végleges */

52010DC0411

A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK az egész életen át tartó tanulás, a kultúra, az ifjúság és az uniós polgárság terén az európai programok jogalapját módosító európai parlamenti és tanácsi határozatok hatásáról /* COM/2010/0411 végleges */


[pic] | EURÓPAI BIZOTTSÁG |

Brüsszel, 2010.7.30.

COM(2010)411 végleges

A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK

az egész életen át tartó tanulás, a kultúra, az ifjúság és az uniós polgárság terén az európai programok jogalapját módosító európai parlamenti és tanácsi határozatok hatásáról

A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK

az egész életen át tartó tanulás, a kultúra, az ifjúság és az uniós polgárság terén az európai programok jogalapját módosító európai parlamenti és tanácsi határozatok hatásáról

BEVEZETÉS

2008. december 16-án az Európai Parlament és a Tanács négy olyan határozatot fogadott el, amely módosítja az egész életen át tartó tanulás, a kultúra, az ifjúság és az uniós polgárság terén létrehozott európai programok jogalapját[1].

Ezek a határozatok az 1999. június 28-i 1999/468/EK tanácsi határozatban leírt tanácsadó bizottsági eljárásból kivontak néhány olyan kiválasztási határozatot, amelyet az említett programokon belül a Bizottság hozott meg a támogatások odaítélése céljából. A cél az volt, hogy az eljárások egyszerűbbek legyenek, és hogy a közvetlenül a kedvezményezetteket érintő határozatok meghozatala kevesebb időt vegyen igénybe annak érdekében, hogy a programok végrehajtása ezáltal gyorsabban és hatékonyabban történjen.

Az eredeti jogalapok értelmében még mielőtt a Bizottság hivatalos határozatot hozott volna a támogatások odaítéléséről, záros határidőn belül kötelezően konzultálnia kellett az Európai Parlamenttel és a programbizottságokkal. A vizsgálati időszakhoz időnként hozzáadódott egy szüneti időszak is, ami a végrehajtást csak tovább késleltette.

Miután hatályba léptek a módosító határozatok, a tanácsadó bizottsági eljárás helyébe tájékoztató eljárás lépett. Jelenleg tehát a Bizottságnak két munkanapon belül kötelessége tájékoztatni az Európai Parlamentet és a programbizottságokat az általa hozott kiválasztási határozatokról. A tájékoztatásnak tartalmaznia kell a beérkezett kérelmek leírását és elemzését, az elbírálási és kiválasztási eljárás leírását, valamint mind a finanszírozásra javasolt, mind pedig a visszautasított projektek felsorolását.

A Bizottságnak a módosító határozatoknak megfelelően hatályba lépésüktől számított 18 hónapon belül jelentést kell tennie az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a módosító határozatok hatásáról.

Az említett határozatokon túl az Európai Parlament és a Tanács 2008. december 16-án elfogadta az Erasmus Mundus 2009–2013 cselekvési programot létrehozó 1298/2008/EK határozatot is, amely ugyancsak kötelezővé teszi a Bizottság számára, hogy két munkanapon belül tájékoztassa az Európai Parlamentet és a programbizottságokat az általa meghozott kiválasztási határozatokról.

Noha az Erasmus Mundus cselekvési programot létrehozó határozat nem ír elő jelentési kötelezettséget, a Bizottság úgy döntött, hogy az átláthatóság érdekében azt is beilleszti a jelentésbe, hogy az új tájékoztatási eljárás milyen hatást gyakorol ennek a programnak a végrehajtására. Ily módon egyetlen jelentés mind az öt határozat hatására kiterjed.

Módszer

A jelentés mindegyik program esetében bemutatja a 2009-ben végrehajtott tájékoztatási eljárást, és összehasonlítja a korábban alkalmazott tanácsadó bizottsági eljárással. A jelentés figyelembe veszi az új tájékoztatási rendszernek a támogatások kezelésére gyakorolt hatását egészen a benyújtási határidőtől a kedvezményezettek értesítéséig, különös tekintettel a kiválasztási eljáráshoz szükséges időre. A jelentés egyúttal számba veszi az adminisztratív terhekre gyakorolt hatást, valamint a továbbított információk és maga a tájékoztatási eljárás fogadtatását és a velük kapcsolatos panaszokat is.

AZ ÚJ TÁJÉKOZTATÁSI ELJÁRÁS ÉRTELMÉBEN HOZOTT KIVÁLASZTÁSI HATÁROZATOK

2009-ben a tájékoztatási eljárást 30 kiválasztási határozatnál alkalmazták, és ebből 27-nél lehet összehasonlítást végezni a tanácsadó bizottsági eljárás értelmében hozott határozatokkal, mint ahogyan a mellékletben szereplő táblázatokban is látható[2].

2009-ben az egész életen át tartó tanulás programjának keretén belül hét kiválasztási határozat született. Ebből öt határozat teljes mértékben összehasonlítható a 2007-ben és 2008-ban hozott határozatokkal. A transzverzális program 1. kulcstevékenységének (ECET) keretén belül odaítélt támogatásoknál nincs lehetőség összehasonlításra, ugyanis az első kiválasztás 2009-ben már az új eljárás szerint történt, az európai képesítési keretrendszer kidolgozására és végrehajtására odaítélt támogatások pedig csak a 2008-ban odaítélt támogatásokkal hasonlíthatók össze (2007-ben nem volt kiválasztás).

A Kultúra programban 2009-ben az új tájékoztatási eljárást négy fellépés kiválasztására alkalmazták, amely összehasonlítható a 2008-ban és a 2006-ban[3] még az előző Kultúra program keretén belül hozott határozatokkal. 2007-ben tanácsadó bizottsági eljárással nem született határozat.

A Cselekvő ifjúság program keretében 2009-ben hét kiválasztási eljárás zajlott. A „Partnerségek” című 4.6. fellépés keretén belül odaítélt támogatások tekintetében nincsenek összehasonlítható adatok, mivel az első kiválasztás 2009-ben történt. „Az innovációt és minőségjavítást ösztönző projektek” című 4.4. fellépéshez odaítélt támogatások csak a 2007-ben odaítéltekkel hasonlítható össze (2008-ban nem volt kiválasztási eljárás), míg „Az ifjúságpolitika terén európai szintű tevékenységet folytató szervek támogatása” című 4.1. fellépéshez és az első centralizált kiválasztási fordulóhoz nyújtott támogatások csak 2008-hoz viszonyíthatók, mert a konzultációs eljárást a 2007-ben odaítélt támogatásokhoz nem alkalmazták.

2009-ben az új tájékoztatási eljárást az Európa a polgárokért program tíz fellépéséhez (a „Testvérváros-program” 1.1. fellépésének 2. szakaszánál és a „Civil társadalmi szervezetek által kezdeményezett projektek támogatása” című 2.7. fellépésnél 2007-ben nem alkalmaztak komitológiai eljárást, így nem lehetséges az összehasonlítás), valamint az Erasmus Mundus posztgraduális ösztöndíjakhoz és programokhoz nyújtott támogatásokhoz is alkalmazták. Ez utóbbi esetében csak 2007-hez viszonyítva lehet összehasonlítást végezni, mivel 2008-ban az új programra való áttérés miatt nem történt kiválasztás.

AZ ÚJ TÁJÉKOZTATÁSI ELJÁRÁSNAK A PROGRAMOK VÉGREHAJTÁSÁRA GYAKOROLT HATÁSA

A kiválasztási eljárásra fordított idő – a benyújtás határidejétől egészen a támogatás odaítéléséről hozott határozatig és a kedvezményezettek értesítéséig számítva – mindegyik program esetében jelentősen lerövidült.

Meg kell jegyezni továbbá, hogy a tájékoztatási eljárás életbe lépését megelőzően mindegyik programra – kivéve az Erasmus Mundust – azon kiválasztási határozatok esetében, amelyek 2008 második felében a tanácsadó bizottsági eljárás hatálya alá estek, született korlátozott ellenőrzési jogról megállapodás az Európai Parlamenttel. A korlátozott ellenőrzési jog alapján nyert időmegtakarítás azonban egy esetben sem volt nagyobb, mint a tájékoztatási eljárás bevezetéséből eredő.

Az egész életen át tartó tanulás programját illetően 2009-ben az összehasonlítható fellépéseknél a támogatás odaítéléséről hozott határozatokról a benyújtási határidő után átlagosan 123 nappal értesítették a kedvezményezetteket, ezzel az átlagos időmegtakarítás 2008-hoz képest 37 nap, 2007-hez képest pedig 32 nap volt. Egy esetben (Leonardo da Vinci – Az innováció átadása) 2009-ben az időszak kissé hosszabb volt, mint 2008-ban, mivel alaposan meg kellett vizsgálni egy olyan egyedi esetet, amely az EU pénzügyi érdekeinek védelmét is érintette.

A Kultúra program tekintetében 2009-ben az értesítés a benyújtási határidő után átlagosan 152 nappal történt, átlagosan 54,5 nap megtakarítással 2008-hoz képest, és 117 nap megtakarítással 2007-hez képest.

A Cselekvő ifjúság programon belül az átlagos időnyereség 2008-hoz viszonyítva több mint 40 nap, 2007-hez viszonyítva pedig több mint 75 nap volt. A támogatás odaítéléséről hozott határozat és a kedvezményezettek azt követő értesítése a benyújtás határideje után legkésőbb 3 és fél hónappal történt, míg a konzultációs eljárás idején az átlagos kiválasztási idő 5 és fél hónap volt.

Az Európa a polgárokért program esetében az időmegtakarítás 2008-hoz viszonyítva átlagosan 22 nap, 2007-hez viszonyítva pedig 12 nap volt. Két fellépés azonban kivételt képez: 2009 és 2008 között az 1.4. és az 1.5. fellépésnél nem történt időmegtakarítás. Ezek a projektek (Polgárok projektjei és a támogatási intézkedések) összetettebbek és nagyobb volumenűek, mint a többi hagyományosabb projekt, pl. a testvérváros-program. Ennek azonban nem volt hatása a kedvezményezettekre, mivel időben értesítést kaptak a kiválasztás eredményeiről ahhoz, hogy a terv szerint elkezdődhessenek a projektek.

Az Erasmus Mundus ösztöndíjak tekintetében a 2007-es ösztöndíjakhoz képest 27 nap, 2008-hoz képest pedig 10 nap csökkenés volt tapasztalható. A közös programok esetében 74 nap csökkenés történt annak ellenére, hogy 2009 az első olyan év is volt, amikor a mesterkurzusokon túl a doktori kurzusokat is finanszírozta a program. Az Európai Parlamentet és a programbizottságokat minden esetben az előírt két munkanapon belül tájékoztatták. A továbbított információ mennyisége nem változott a komitológiai eljáráshoz képest, de a tanácsadó bizottsági eljárással járó formaságok megszüntetése, mint pl. írásbeli eljárások indítása és a nyilvántartásba való feltöltés mindesetre jelentősen csökkentette az adminisztratív terheket.

KÖVETKEZTETÉS

A komitológiai határozat értelmében alkalmazott formális tanácsadó bizottsági eljárás helyébe lépő tájékoztatási eljárás mind az öt program során sikeres végrehajtásra került. A Bizottság a határozatokban előírt minden szükséges információt a kötelező két munkanapos határidőn belül rendszeresen továbbította az Európai Parlamentnek és a programbizottságoknak.

A Bizottsághoz a továbbított információkról vagy magáról az eljárásról nem érkezett semmiféle megjegyzés vagy panasz az Európai Parlamenttől vagy a programbizottságoktól. Sőt inkább több kedvezményezett elégedettségét fejezte ki amiatt, hogy a kiválasztási határozatok meghozatala kevesebb időt vett igénybe.

A határozatoknak a programok irányítására és a kedvezményezetteknek odaítélt támogatásokra gyakorolt hatása tekintetében az igénybe vett idő jelentős lerövidülése miatt a programok hatékonyabbá váltak, mivel lehetővé vált, hogy a kérelmezők jóval előbb értesülhessenek a kiválasztási határozatokról. Mindez kedvezően hatott a projekteket végrehajtó partnerségek fenntarthatóságára, ezáltal a projektek minőségére is. Az új eljárás mindegyik programnál eredményesebbé tette a projektirányítást.

Levonható tehát a következtetés, hogy az új tájékoztatási eljárás eleget tesz az egyszerűség és proximitás elvének, amelynek a programok végrehajtásának az európai polgárok érdekében meg kell felelnie.

Ilyen háttérrel a Bizottság kötelezettséget vállal aziránt, hogy a kiválasztási határozatokhoz vezető eljárás lerövidítésével tovább növelje programjai irányításának hatékonyságát, különösen azáltal, hogy a lehető legrövidebbre csökkenti a kérelmek értékelésére fordított időt.

MELLÉKLET

Az egész életen át tartó tanulás programja |

Cselekvő ifjúság program |

Kiválasztási határozatok | A kiválasztási eljáráshoz szükséges napok száma – 2007 | A kiválasztási eljáráshoz szükséges napok száma – 2008 | A kiválasztási eljáráshoz szükséges napok száma – 2009 | Különbség 2009 és 2008 között | Különbség 2009 és 2007 között |

Kiválasztási határozatok | A kiválasztási eljáráshoz szükséges napok száma – 2007 | A kiválasztási eljáráshoz szükséges napok száma – 2008 | A kiválasztási eljáráshoz szükséges napok száma – 2009 | Különbség 2009 és 2008 között | Különbség 2009 és 2007 között |

1.1. cselekvés: A 2009/2010-es tanévvel kapcsolatos ösztöndíjak |85 |68 |58 |10 |27 | | | | | | | | | 1.2. cselekvés: Közös programok |151 |/ |77 |/ |74 | |

[1] Az Európai Parlament és a Tanács 1357/2008/EK határozata (2008. december 16.) az egész életen át tartó tanulás terén egy cselekvési program létrehozásáról szóló 1720/2006/EK határozat módosításáról

Az Európai Parlament és a Tanács 1352/2008/EK határozata (2008. december 16.) a Kultúra program (2007–2013) létrehozásáról szóló 1855/2006/EK határozat módosításáról

Az Európai Parlament és a Tanács 1349/2008/EK határozata (2008. december 16.) a 2007 és 2013 közötti időszakra a „Cselekvő ifjúság” program létrehozásáról szóló 1719/2006/EK határozat módosításáról

Az Európai Parlament és a Tanács 1358/2008/EK határozata (2008. december 16.) a 2007–2013-as időszakra az aktív európai polgárságot támogató „Európa a polgárokért” című program létrehozásáról szóló 1904/2006/EK határozat módosításáról

[2] A mellékletben szereplő táblázatok az egész életen át tartó tanulás, a Cselekvő ifjúság, az Európa a polgárokért és az Erasmus Mundus programra terjednek ki.

[3] Az előző program keretében: az Európai Parlament és a Tanács 508/2000/EK határozata (2000. február 14.) a Kultúra 2000 program létrehozásáról

Top