Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 42014X0314(02)

    Az Egyesült Nemzetek Európai Gazdasági Bizottságának (ENSZ EGB) 104. számú előírása – Egységes rendelkezések az M, N és O kategóriájú járműveken használandó fényvisszavető jelölések jóváhagyásáról

    HL L 75., 2014.3.14, p. 29–45 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2014/104(2)/oj

    14.3.2014   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 75/29


    A nemzetközi közjog értelmében jogi hatállyal kizárólag az ENSZ–EGB eredeti szövegei rendelkeznek. Ennek az előírásnak a státusza és hatálybalépésének időpontja az ENSZ-EGB TRANS/WP.29/343 sz. státuszdokumentumának legutóbbi változatában ellenőrizhető a következő weboldalon:

    http://www.unece.org/trans/main/wp29/wp29wgs/wp29gen/wp29fdocstts.html.

    Az Egyesült Nemzetek Európai Gazdasági Bizottságának (ENSZ EGB) 104. számú előírása – Egységes rendelkezések az M, N és O kategóriájú járműveken használandó fényvisszavető jelölések jóváhagyásáról

    Tartalmaz minden olyan szöveget, amely az alábbi időpontig érvényes volt:

    Az előírás eredeti változatának 7. kiegészítése – hatálybalépés dátuma: 2012. július 26.

    TARTALOMJEGYZÉK

    ELŐÍRÁS

    1.

    Alkalmazási kör

    2.

    Fogalommeghatározások

    3.

    Jóváhagyási kérelem

    4.

    Kereskedelmi nevek és egyéb jelölések

    5.

    Jóváhagyás

    6.

    Általános követelmények

    7.

    Különleges követelmények

    8.

    A fényvisszavető jelölőanyagok jóváhagyásának módosítása és kiterjesztése

    9.

    A gyártás megfelelősége

    10.

    Szankciók nem megfelelő gyártás esetén

    11.

    A gyártás végleges leállítása

    12.

    A jóváhagyási vizsgálatok elvégzéséért felelős műszaki szolgálatok és a jóváhagyó hatóságok neve és címe

    MELLÉKLETEK

    1. melléklet

    A CIE-koordinátarendszer A CIE szögrendszerét magában foglaló goniométer

    2. melléklet

    Értesítés a nehéz és hosszú járműveken és azok pótkocsijain alkalmazott fényvisszavető jelölések jóváhagyásáról, jóváhagyásának kiterjesztéséről, elutasításáról, visszavonásáról vagy gyártásának végleges leállításáról a 104. sz. előírás alapján

    3. melléklet

    A jóváhagyási jel elhelyezése

    4. melléklet

    A vizsgálati eljárás

    5. melléklet

    A jelölés méretei

    6. melléklet

    Színtani előírások

    7. melléklet

    Fénytani előírások

    8. melléklet

    Külső hatásokkal szembeni ellenálló képesség

    1.   ALKALMAZÁSI KÖR

    Ez az előírás az M2, M3, N, O2, O3 és O4 kategóriájú (1) járművek fényvisszavető jelöléseire alkalmazandó.

    2.   FOGALOMMEGHATÁROZÁSOK

    2.1.   E rendelkezések céljára a következő meghatározásokat kell alkalmazni:

    2.1.1.

    „Mintadarab”: a 2.1.2. szakaszban meghatározott jelölés céljára használandó fényvisszavető anyag része vagy egésze.

    2.1.2.

    „Megkülönböztető jelölés, grafika”: olyan színes jelölés, amelynek fényvisszavetési együtthatója megfelel az alábbi 7.2.1. és 7.2.2. szakaszban meghatározottaknak.

    2.1.3.

    Ezen előírás keretében a 48. sz. előírásban és annak a típus-jóváhagyási kérelem benyújtásának időpontjában hatályban lévő módosítássorozataiban szereplő fogalommeghatározásokat kell alkalmazni.

    2.2.   „Fényvisszavetés”: a fényvisszaverés azon esete, amikor a fénysugár a beesés irányával közel azonos irányban verődik vissza, és e tulajdonság a fénysugár beesési szögének széles tartományán belül fennáll.

    2.2.1.   „Fényvisszavető jelölőanyag”: olyan felület vagy eszköz, amelyről a meghatározott irányból ráeső fénysugár viszonylag nagy része visszavetődik.

    2.3.   Geometriai meghatározások (lásd az 1. melléklet 1. ábráját)

    2.3.1.   „Vonatkoztatási középpont”: a fényvisszavető felületen vagy annak közelében lévő pont, amely az eszköz jellemzőinek meghatározása céljából annak középpontjaként tekintendő.

    2.3.2.   „Megvilágítási tengely (I)”: a vonatkoztatási középponttól a fényforrásig terjedő egyenes szakasz.

    2.3.3.   „Megfigyelési tengely (O)”: a vonatkoztatási középponttól a fénymérőfejig terjedő egyenes szakasz.

    2.3.4.   „Megfigyelési szög (α)”: a megvilágítási tengely és a megfigyelési tengely által bezárt szög. A megfigyelési szög mindig pozitív, és fényvisszavetés esetén kis szögekre korlátozódik.

    2.3.5.   „Megfigyelési félsík”: az a félsík, amely a megvilágítási tengelyről indul, és magában foglalja a megfigyelési tengelyt.

    2.3.6.   „Vonatkoztatási tengely (R)”: a vonatkoztatási középpontból kiinduló, meghatározott egyenes szakasz, amely a fényvisszavető eszköz szöghelyzetének leírására szolgál.

    2.3.7.   „Beesési szög (β)”: a megvilágítási tengely és a vonatkoztatási tengely által bezárt szög. A beesési szög rendszerint nem nagyobb, mint 90°, azonban – a teljesség kedvéért – teljes tartományát a 0° < β < 180° képlet határozza meg. Az irány pontos meghatározása érdekében ezt a szöget két összetevő, β1 és β2 jellemzi.

    2.3.8.   „Elforgatási szög (ε)”: a fényvisszavető anyagnak a vonatkoztatási tengely körüli elfordulását kifejező szög.

    2.3.9.   „Első tengely (1)”: a vonatkoztatási középponton áthaladó és a megfigyelési félsíkra merőleges tengely.

    2.3.10.   „Beesési szög első összetevője (β1)”: a megvilágítási tengely, valamint a vonatkoztatási tengelyt és az első tengelyt magában foglaló sík által bezárt szög; tartománya: – 180° < β1 < 180°;

    2.3.11.   „Beesési szög második összetevője (β2)”: a megfigyelési félsíkot magában foglaló sík és a vonatkoztatási tengely által bezárt szög; tartománya: – 90° < β2 < 90°.

    2.3.12.   „Második tengely (2)”: a vonatkoztatási középponton áthaladó, az első tengelyre és a vonatkoztatási tengelyre egyaránt merőleges tengely. A második tengely pozitív iránya akkor esik a megfigyelési félsíkba, ha – 90° < β1 < 90° az 1. melléklet 1. ábrájának megfelelően.

    2.4.   A fénytani kifejezések meghatározása

    2.4.1.   „Fényvisszavetési együttható (R')”: egy sík fényvisszavető felület R fényerősségi együtthatójának és A területének hányadosa.

    Formula

    A fényvisszavetési együtthatót (R') kandela per négyzetméter per lux (cd.m–2.lx–1) mértékegységben kell kifejezni

    Formula

    (fénysűrűség / fényforrás).

    2.4.2.   „Fényvisszavető minta szögátmérője (η1)”: a fényvisszavető minta legnagyobb mérete által átfogott szög, a fényforrás vagy a fényérzékelő középpontjából nézve (ß1 = ß2 = 0°).

    2.4.3.   „Fényérzékelő szögátmérője (η2)”: a fényérzékelő legnagyobb mérete által átfogott szög, a vonatkoztatási középpontból nézve (β1 = β2 = 0°).

    2.4.4.   „Fénysűrűségi tényező (ß)”: azonos megvilágítási és megfigyelési feltételek mellett a vizsgált test fénysűrűségének egy tökéletes sugárzó fénysűrűségéhez viszonyított aránya.

    2.4.5.   „Az eszköz által visszavert fény színe”: a visszavert fény színének meghatározása a 48. sz. előírás 2.30. szakaszában szerepel.

    2.5.   A goniométer leírása

    A CIE-geometriában a fényvisszavetés mérésére használható goniométert az 1. melléklet 2. ábrája mutatja be. Ezen az ábrán a fénymérőfej (O) a fényforrás (I) felett függőlegesen helyezkedik el. Látható, hogy az első tengely vízszintes, rögzítve van, és a megfigyelési félsíkra merőleges. Az elemeket máshogyan is el lehet rendezni, amennyiben az egyenértékű a bemutatott elrendezéssel.

    2.6.   A „típus” meghatározása

    A különböző típusú jelölőanyagok alatt olyan anyagokat kell érteni, amelyek a következő alapvető jellemzőkben eltérnek egymástól:

    2.6.1.

    kereskedelmi név vagy védjegy;

    2.6.2.

    a fényvisszavető anyag tulajdonságai;

    2.6.3.

    a fényvisszavető anyag vagy eszköz tulajdonságait befolyásoló alkatrészek.

    3.   JÓVÁHAGYÁSI KÉRELEM

    3.1.

    Egy fényvisszavető jelölőanyag jóváhagyása iránti kérelmet a kereskedelmi név vagy védjegy tulajdonosa vagy szükség esetén jogszerűen meghatalmazott képviselője nyújtja be, az alábbiak kíséretében:

    3.1.1.

    a típus azonosítását lehetővé tevő részletességű rajzok három példányban. E rajzok mértanilag ábrázolják, hogy a jelölőanyagokat a járművön milyen helyzetben kell elhelyezni. A rajzokon azt is fel kell tüntetni, hogy a körben elhelyezett jóváhagyási jelhez képest hol kell elhelyezni a jóváhagyási számot és az azonosító jelet;

    3.1.2.

    a fényvisszavető jelölőanyag műszaki jellemzőinek rövid ismertetése;

    3.1.3.

    a fényvisszavető jelölőanyagból való minta a 4. mellékletnek megfelelően.

    4.   KERESKEDELMI NEVEK ÉS EGYÉB JELZÉSEK

    4.1.

    A jóváhagyás céljából bemutatott minden jelölőanyagon szerepelnie kell a következőknek:

    4.1.1.

    a kérelmező kereskedelmi neve vagy védjegye;

    4.1.2.

    A „TOP” (felül) orientációs jelzés, amelyet a nem teljesen körbeforgatható fényvisszavető jelölőanyagokon legalább a következőknek megfelelően kell feltüntetni:

    a)

    szalagok esetében 0,5 méterenként,

    b)

    minden 100 × 100 mm2-es területen.

    4.2.

    A jelöléseket az anyag külső felületén, könnyen olvasható és kitörölhetetlen módon kell feltüntetni.

    5.   JÓVÁHAGYÁS

    5.1.

    Amennyiben a fenti 4. szakasszal összhangban jóváhagyásra bemutatott fényvisszavető jelölőanyag megfelel ezen előírás követelményeinek, az adott jelölőanyag-típust jóvá kell hagyni.

    5.2.

    Minden jóváhagyott típushoz jóváhagyási számot kell rendelni. Ennek első két számjegye (a változatlan eredeti előírás esetében 00) a jóváhagyás időpontjában hatályos, az előírást lényeges műszaki tartalommal módosító legutóbbi módosítássorozat száma. Ugyanazon szerződő fél nem rendelheti ugyanazt a jóváhagyási számot a fényvisszavető jelölőanyag több típusához.

    5.3.

    Egy jelölőanyag-típus ezen előírás szerinti jóváhagyásáról, jóváhagyásának elutasításáról vagy kiterjesztéséről az 1958. évi megállapodásban részes és ezen előírást alkalmazó szerződő feleket az előírás 2. mellékletének megfelelő nyomtatványon kell értesíteni.

    5.4.

    Az előírás alapján kiadott típusjóváhagyásnak megfelelő minden jelölőanyagon fel kell tüntetni a 4.1. szakaszban előírt jelzéseken túl egy könnyen olvasható és kitörölhetetlen nemzetközi jóváhagyási jelet, amely a következőkből áll:

    5.4.1.

    egy kör, benne az „E” betű és a jóváhagyó ország egyedi azonosító száma (2);

    5.4.2.

    ezen előírás száma, amelyet egy „R” betű, egy kötőjel és a 5.2. szakasz szerinti jóváhagyási szám követ.

    5.4.3.

    a következő, az anyag besorolására utaló jelek:

    5.4.3.1.

    „C” a kontúr-/szalagjelölés anyaga;

    5.4.3.2.

    „D” a kis méretű megkülönböztető jelölés/ grafika anyaga

    5.4.3.3.

    „E” a nagy méretű megkülönböztető jelölés/ grafika anyaga;

    5.4.3.4.

    „D/E” olyan megkülönböztető jelölés vagy grafika anyaga, amelyet a jelenlegi „E” besorolású színes logók és jelölések nyomtatási eljárásában alapként vagy háttérként használnak, és amely megfelel a „D” besorolású anyagokra vonatkozó követelményeknek.

    5.5.

    A jóváhagyási jelet a jelölőanyag külső felületén, könnyen olvasható és kitörölhetetlen módon kell feltüntetni legalább a következők szerint:

    a)

    szalagok esetében 0,5 méterenként,

    b)

    minden 100 × 100 mm2-es területen.

    5.6.

    A jóváhagyási jel elhelyezésére az előírás 3. melléklete tartalmaz példát.

    6.   ÁLTALÁNOS KÖVETELMÉNYEK

    6.1.

    A fényvisszavető jelölőanyagokat úgy kell kialakítani, hogy rendeltetési céljuknak a szokásos használat mellett kielégítő módon, tartósan meg tudjanak felelni. Nem lehet olyan tervezési vagy gyártási hibájuk, amely hátrányosan befolyásolja hatékonyságukat vagy megfelelő állapotuk fennmaradását.

    6.2.

    A fényvisszavető jelölőanyagok vagy ezek részei nem lehetnek könnyen eltávolíthatók.

    6.3.

    Rögzítésüknek tartósnak és stabilnak kell lennie.

    6.4.

    A fényvisszavető jelölőanyag külső felületének könnyen tisztíthatónak kell lennie. A felület nem lehet durva, és az esetleges kidudorodások nem akadályozhatják a tisztítást.

    7.   KÜLÖNLEGES KÖVETELMÉNYEK

    7.1.

    A fényvisszavető jelölőanyagoknak meg kell felelniük az előírás 5–8. mellékletében meghatározott formai, méretbeli, színtani, fénytani, valamint fizikai és mechanikai tulajdonságokra vonatkozó követelményeknek is.

    7.2.

    A fényvisszavető logók, megkülönböztető jelölések vagy betűk/karakterek alkotta reklámok nem lehetnek megbotránkoztatók.

    Ezek készülhetnek „D” besorolású jelölőanyagokból, amennyiben teljes fényvisszavető felületük nem haladja meg a 2 m2-t. Amennyiben a fényvisszavető felület kiterjedése meghaladja a 2 m2-t, „E” besorolást kell alkalmazni. (3)

    7.2.1.

    A „D” besorolású jelölőanyagok fényvisszavetési együtthatója nem lehet nagyobb a 7. melléklet 2. táblázatában szereplő értéknél, és ilyen anyagokat csak megkülönböztető jelölések, grafikák esetében lehet használni.

    7.2.2.

    Az „E” besorolású jelölőanyagok fényvisszavetési együtthatója a 7. melléklet 2. táblázatában szereplő értékek legfeljebb 33 %-a lehet.

    7.2.3.

    Azon fehér színű fényvisszavető anyagok, amelyek a jelenlegi „E” besorolású színes logók és jelölések nyomtatási eljárásában alapként vagy háttérként használatosak, és a nyomtatás által teljes egészében lefedettek, megfelelhetnek a 7. melléklet 2. táblázatában a „D” besorolásnál megadott követelményeknek, de minden esetben „D/E” besorolást kapnak.

    7.3.

    Egy fényvisszavető anyag jellegétől függően az illetékes hatóságok engedélyezhetik, hogy a laboratóriumok eltekintsenek egyes szükségtelen vizsgálatok elvégzésétől, de ezek el nem végzését jelezni kell a jóváhagyásról szóló értesítés „Megjegyzések” rovatában.

    8.   A FÉNYVISSZAVETŐ JELÖLŐANYAGOK JÓVÁHAGYÁSÁNAK MÓDOSÍTÁSA ÉS KITERJESZTÉSE

    8.1.

    A fényvisszavető jelölőanyag bármely módosításáról értesíteni kell a típusjóváhagyást megadó hatóságot. A hatóság ezt követően a következőképpen járhat el:

    8.1.1.

    úgy ítéli meg, hogy az elvégzett módosításoknak nagy valószínűséggel nincs számottevő kedvezőtlen hatása, és a jelölőanyag továbbra is eleget tesz a követelményeknek, vagy

    8.1.2.

    új vizsgálati jegyzőkönyvet kér a vizsgálat elvégzéséért felelős műszaki szolgálattól.

    8.2.

    A jóváhagyás megerősítéséről vagy elutasításáról, a módosítások részletes leírásával együtt, a fenti 5.3. szakasznak megfelelően kell értesíteni a megállapodásban részes és ezen előírást alkalmazó feleket.

    8.3.

    A jóváhagyás kiterjesztését engedélyező illetékes hatóság sorszámot rendel a kiterjesztésről szóló értesítésekhez.

    9.   A GYÁRTÁS MEGFELELŐSÉGE

    A gyártás megfelelőségének ellenőrzésére szolgáló eljárásoknak meg kell felelniük a megállapodás (E/ECE/324-E/ECE/TRANS/505/Rev.2) 2. függelékében előírt feltételeknek, továbbá az alábbi követelményeknek:

    9.1.

    Az ezen előírás értelmében jóváhagyott fényvisszavető jelölőanyagokat úgy kell gyártani, hogy a fenti 6. és 7. szakaszban megállapított követelményeket teljesítve megfeleljenek a jóváhagyott típusnak.

    9.2.

    A gyártás megfelelőségét nem ássa alá, ha öt véletlenszerűen kiválasztott minta fénytani tulajdonságainak átlagértékei legfeljebb 20 %-kal alacsonyabbak az ezen előírás 7. mellékletében előírt értékeknél.

    9.3.

    A gyártás megfelelőségét nem ássa alá, ha öt véletlenszerűen kiválasztott minta színtani tulajdonságainak átlagértéke szabad szemmel megítélve megfelel az ezen előírás 6. mellékletében szereplő követelményeknek.

    9.4.

    A típusjóváhagyást megadó hatóság bármikor ellenőrizheti az egyes gyártóüzemekben alkalmazott megfelelőség-ellenőrzési módszereket. Az ilyen ellenőrzésre általában kétévente egyszer kerül sor.

    10.   SZANKCIÓK NEM MEGFELELŐ GYÁRTÁS ESETÉN

    10.1.

    A fényvisszavető jelölőanyag valamely típusára ezen előírás alapján megadott jóváhagyás visszavonható, ha a fent előírt követelmények nem teljesülnek, illetve ha a jóváhagyási jelet viselő jelölőanyag nem felel meg a jóváhagyott típusnak.

    10.2.

    Ha egy a megállapodásban részes és ezen előírást alkalmazó Szerződő Fél visszavon egy korábban általa megadott jóváhagyást, erről haladéktalanul értesíti az ezen előírást alkalmazó többi Szerződő Felet az ezen előírás 2. mellékletének megfelelő formanyomtatvány használatával.

    11.   A GYÁRTÁS VÉGLEGES LEÁLLÍTÁSA

    Ha egy jóváhagyás jogosultja véglegesen leállítja az ezen előírás alapján jóváhagyott fényvisszavető jelölőanyag gyártását, erről értesítenie kell a jóváhagyást megadó hatóságot. A hatóság az értesítés kézhezvételét követően tájékoztatja az ezen előírást alkalmazó többi szerződő felet az előírás 2. mellékletének megfelelő nyomtatványon.

    12.   A JÓVÁHAGYÁSI VIZSGÁLATOK ELVÉGZÉSÉÉRT FELELŐS MŰSZAKI SZOLGÁLATOK ÉS A JÓVÁHAGYÓ HATÓSÁGOK NEVE ÉS CÍME

    Az 1958. évi megállapodásban részes és ezen előírást alkalmazó felek megadják az Egyesült Nemzetek Szervezete Titkárságának a jóváhagyási vizsgálatok elvégzéséért felelős műszaki szolgálatok nevét és címét, valamint a jóváhagyásokat megadó, illetve a más országok által kiadott, jóváhagyásokat, kiterjesztéseket, elutasításokat, visszavonásokat, valamint a gyártás leállítását igazoló értesítéseket fogadó hatóságok nevét és címét.


    (1)  A Motoros járművekre vonatkozó egységesített állásfoglalás (R.E.3) (a legutóbb a 4. módosítással módosított TRANS/WP.29/78/Rev.1/Amend.2) 7. mellékletének meghatározása szerint.

    (2)  Az 1958. évi megállapodásban részes szerződő felek megkülönböztető számai a Motoros járművekre vonatkozó egységesített állásfoglalás (R.E.3) (dokumentum: ECE/TRANS/WP.29/78/Rev.2/Amend.1) 3. mellékletében találhatók.

    (3)  Jelen előírás egyetlen rendelkezése sem akadályozza meg a tagállami hatóságokat abban, hogy megtiltsák a 2.1.2. szakasz szerinti fényvisszavető reklámok, logók, megkülönböztető jelölések, betűk/karakterek használatát.


    1. MELLÉKLET

    Image

    1.

    ábra

    A CIE-Koordinátarendszer

    1

    :

    első tengely

    2

    :

    második tengely

    I

    :

    megvilágítási tengely

    O

    :

    megfigyelési tengely

    R

    :

    vonatkoztatási tengely

    α

    :

    megfigyelési szög

    ß1, ß2

    :

    beesési szög

    ε

    :

    elforgatási szög

    CIE-szögrendszer a fényvisszavető jelölőanyagok meghatározásához és méréséhez. Az első tengely merőleges a megfigyelési tengelyt és a megvilágítási tengelyt magában foglaló síkra. A második tengely az első tengelyre és a vonatkoztatási tengelyre egyaránt merőleges. Minden tengely, szög és forgási irány pozitív.

    Megjegyzések:

    a)

    A fő rögzített tengely a megvilágítási tengely.

    b)

    Az első tengely a megfigyelési és a megvilágítási tengelyt magában foglaló síkra merőlegesen rögzített.

    c)

    A vonatkoztatási tengely a fényvisszavető anyagon belül rögzített, és ß1 and ß2értékben mozdulhat el.

    Image

    2.

    ábra

    A CIE szögrendszerét magában foglaló goniométer

    1

    :

    első tengely

    2

    :

    második tengely

    I

    :

    megvilágítási tengely

    O

    :

    megfigyelési tengely

    R

    :

    vonatkoztatási tengely

    P

    :

    fényvisszavető anyag

    α

    :

    megfigyelési szög

    ß1, ß2

    :

    beesési szög

    ε

    :

    elforgatási szög

    A fényvisszavető anyagok meghatározására és mérésére szolgáló, a CIE-szögrendszert alkalmazó goniométer ábrázolása. Minden szög és forgási irány pozitív.


    2. MELLÉKLET

    ÉRTESÍTÉS

    (legnagyobb formátum: A4 (210 × 297 mm))

    Image


    3. MELLÉKLET

    A JÓVÁHAGYÁSI JEL ELRENDEZÉSE

    Image

    a= legalább 12 mm

    A jóváhagyási jelet viselő fényvisszavető jelölőanyagot Németországban (E1) hagyták jóvá a 0001148-as jóváhagyási számmal. A jóváhagyási szám két első számjegye azt jelzi, hogy a jóváhagyást a 104. számú előírás eredeti változatában rögzített követelményekkel összhangban adták meg. A „C” jelzés a kontúr- vagy szalagjelölésre szolgáló anyagok besorolását jelzi. A „D” a kis méretű megkülönböztető jelölés/ grafika anyagát, az „E” a nagy méretű megkülönböztető jelölés/ grafika anyagát jelzi.

    Megjegyzés:

    A jóváhagyási számot és a kiegészítő jelet a kör mellett kell elhelyezni, az „E” betű fölé vagy alá, illetve jobb vagy bal oldalán. A jóváhagyási szám számjegyeit az „E” betű ugyanazon oldalán kell feltüntetni, azonos irányban. A jóváhagyási számot és a kiegészítő jelet egymással átlósan szemben kell feltüntetni. A jóváhagyási számokban a más jelekkel való összetéveszthetőség elkerülése érdekében kerülni kell a római számok használatát.


    4. MELLÉKLET

    VIZSGÁLATI ELJÁRÁS

    VIZSGÁLATI MINTÁK

    1.

    A fényvisszavető jelölőanyagból öt mintát kell leadni a vizsgálatot végző laboratóriumnak. Ezek lehetnek szalagok vagy lapok. Szalag esetében legalább három métert le kell adni; lap esetében legalább egy 500 mm × 500 mm-es darabot.

    2.

    A vizsgálati mintáknak jellemzőnek kell lenniük az aktuális gyártási sorozatra, és a fényvisszavető jelölőanyagokra vonatkozó gyártói ajánlásoknak megfelelően kell gyártani őket (1).

    3.

    Az általános előírások (6. szakasz), illetve a formára és a méretekre vonatkozó előírások (5. melléklet) ellenőrzése után a mintákat a 8. mellékletben ismertetett hőállósági vizsgálatnak kell alávetni, azután végezhetők el a 6. és a 7. mellékletben előírt vizsgálatok.

    4.

    A fény- és színmérések öt mintán végezhetők el. Az eredmények átlagát kell figyelembe venni.

    5.

    Az egyéb vizsgálatokhoz szűz mintákat kell használni.


    (1)  A vizsgálati mintákat élkezelt és zsírtalanított, 2 mm vastag alumíniumtáblákra kell rögzíteni, majd 24 órán keresztül 23 °C ± 2 °C hőmérsékletű és 50 % ± 5 % relatív páratartalmú helyen kell tartani.


    5. MELLÉKLET

    A JELÖLÉS MÉRETEI

    1.   Oldalsó és hátsó szalagjelölések

    1.1.   Általános előírások

    A jelöléseket fényvisszavető jelölőanyagból készült szalagokkal kell megvalósítani.

    1.2.   Méretek

    1.2.1.

    Az oldalsó és/vagy hátsó jelölőanyag szélessége 50 mm + 10/– 0 mm.

    1.2.2.

    Egy fényvisszavető jelölés hossza legalább akkora, hogy egy jóváhagyási jel látható legyen rajta.


    6. MELLÉKLET

    SZÍNTANI ELŐÍRÁSOK

    1.

    A fényvisszavető jelölőanyagok („C” besorolás) színe fehér, sárga vagy vörös lehet. A fényvisszavető megkülönböztető jelölések és/vagy grafikák („D” és „E” besorolás) bármilyen színűek lehetnek.

    2.

    A CIE-szabvány szerinti „A” fényforrással β1 = β2 = 0° beesési szögben megvilágított, vagy ha ez színtelen felületi visszaverődést eredményez, β1 = ± 5° és β2 = 0° szögben megvilágított, új állapotú anyag színének 20’ megfigyelési szögben mérve a 48. sz. előírás 2.30. szakasza szerinti határok közé kell esnie.

    Színkoordináták

    Szín

    1

    2

    3

    4

     

    x [1]

    0,585

    0,610

    0,520

    0,505

    sárga

     

     

     

     

     

     

    y [1]

    0,385

    0,390

    0,480

    0,465

     

    x [1]

    0,373

    0,417

    0,450

    0,548

    fehér

     

     

     

     

     

     

    y [1]

    0,402

    0,359

    0,513

    0,414

     

    x [1]

    0,720

    0,735

    0,665

    0,643

    vörös

     

     

     

     

     

     

    y [1]

    0,258

    0,265

    0,335

    0,335

    Megjegyzés:

    A fényvisszavető anyagok éjszaka érzékelhető színének kérdését jelenleg tanulmányozza a CIE TC 2.19. munkacsoport, ezért a fenti határértékek ideiglenesek, felülvizsgálatra fognak kerülni, miután a CIE TC 2.19. munkacsoport befejezte munkáját.


    7. MELLÉKLET

    FÉNYTANI ELŐÍRÁSOK

    1.   A CIE-szabvány szerinti „A” fényforrással megvilágított és a CIE 54. sz. kiadványa (1982.) ajánlásai szerint mért, új állapotban lévő fehér, sárga és vörös fényvisszavető terület kandela per négyzetméter per lux (cd/m2/lux) mértékegységben kifejezett R fényvisszavetési együtthatójának el kell érnie legalább az 1. táblázatban szereplő értékeket.

    1.1.   A fényvisszavetési együttható legkisebb értéke

    A „C” besorolású fényvisszavető jelölések fénytani tulajdonságai:

    1.   táblázat

    A fényvisszavetési együttható legkisebb értéke [cd.m–2.lx–1]

    Megfigyelési szög, α [°]

    Beesési szög, β [°]

    α=0.33(20’)

    β1

    0

    0

    0

    0

    0

     

    β2

    5

    20

    30

    40

    60

    Szín

     

     

     

     

     

     

    Sárga

     

    300

    130

    75

    10

    Fehér

     

    450

    200

    95

    16

    Vörös

     

    120

    60

    30

    10

    1.2.   A fényvisszavetési együttható legnagyobb értéke

    A „D” besorolású megkülönböztető jelzések vagy grafikák fénytani tulajdonságai:

    2.   táblázat

    A fényvisszavetési együttható legnagyobb értéke [cd.m–2.lx–1]

    Megfigyelési szög, α [°]

    Beesési szög, β [°]

     

    β1

    0

    0

    0

    0

    α = 0,33° (20')

    β2

    5

    30

    40

    60

    Bármely szín

     

    150

    65

    37

    5

    Megjegyzés:

    Amennyiben egy mintán szerepel orientációs jelzés, az értékeknek csak a megfelelő orientációban kell megfelelnie. Amennyiben egy mintán nincs orientációs jelzés, az értékeknek 0°-os és 90°-os helyzetben egyaránt meg kell felelnie.


    8. MELLÉKLET

    KÜLSŐ HATÁSOKKAL SZEMBENI ELLENÁLLÓ KÉPESSÉG

    1.   AZ IDŐJÁRÁSSAL SZEMBENI ELLENÁLLÓ KÉPESSÉG

    1.1.   Eljárás – Minden vizsgálathoz két mintadarab szükséges (lásd az előírás 2.1.1. szakaszát). Az egyik mintadarabot sötét, száraz tartályban kell tárolni „viszonyítási alapul szolgáló nem megvilágított mintadarabként” történő felhasználás céljára.

    A második mintadarabot ki kell tenni az ISO 105-B02-1978. szabvány 4.3.1. szakasza szerinti fényhatásnak addig, amíg a 7. számú szabványos kék szín 4. számú színre nem változik a szürke skálán. A vizsgálat után a mintadarabot hígított, semleges mosószeres oldattal le kell mosni, meg kell szárítani, és meg kell vizsgálni az 1.2.–1.4. szakaszokban meghatározott követelményeknek való megfelelőség szempontjából.

    1.2.   Megjelenés

    A megvilágított mintadarab felülete nem mutathatja repedés, hámlás, hasadás, hólyagosodás, lepattogzás, deformáció, fehéredés, foltosodás vagy korrózió jelét.

    1.3.   Színtartósság – A megvilágított mintadarab színének továbbra is meg kell felelnie a 6. mellékletben előírt követelményeknek.

    1.4.   A fényvisszavető anyag fényerősségi együtthatójára gyakorolt hatás

    1.4.1.

    Ehhez a vizsgálathoz csak α = 20′ megfigyelési szögnél és ß2 = 5° beesési szögnél kell méréseket végezni a 7. mellékletben szereplő módszer szerint.

    1.4.2.

    A megvilágított mintadarab fényerősségi együtthatója száraz állapotban nem lehet kisebb a 7. melléklet 1. és 2. táblázatában szereplő értékek 80 százalékánál.

    2.   KORRÓZIÓVAL SZEMBENI ELLENÁLLÁS

    2.1.   Egy mintadarabot 48 órán keresztül sóköd hatásának kell kitenni, méghozzá két 24 órás periódusban, amelyek között 2 órás szünetnek kell eltelnie, hogy a mintadarab megszáradhasson.

    A sóködöt 5 súlyrész nátrium-kloridnak 95 súlyrész, legfeljebb 0,02 % szennyeződést tartalmazó desztillált vízben való feloldásával nyert sóoldat 35 ± 2 °C hőmérsékleten történő porlasztásával kell előállítani.

    2.2.   Közvetlenül a vizsgálat befejezése után a minta nem mutathat olyan korróziót, amely károsan befolyásolhatja a jelölés hatékonyságát.

    2.2.1.   A fényvisszavető felület R fényvisszavetési együtthatója 48 órás pihentetés után a 7. melléklet 1. szakaszában meghatározott módon, 5°-os beesési szöggel (ß2) és 20′-es megfigyelési szöggel (α) mérve nem lehet kisebb a 7. melléklet 1. táblázatában megadott értéknél, sem nagyobb a 7. melléklet 2. táblázatában megadott értéknél. Mérés előtt a felületről el kell távolítani a sóködből származó sólerakódásokat.

    3.   TÜZELŐANYAGGAL SZEMBENI ELLENÁLLÓ KÉPESSÉG

    A mintaegység egy legalább 300 mm hosszú darabját egy percig 70 térfogatszázalék n-heptán és 30 térfogatszázalék toluol keverékébe kell meríteni.

    Kivétel után a felületet puha törlőkendővel szárazra kell törölni. A felületen nem lehetnek olyan látható elváltozások, amelyek csökkentenék a hatékonyságát.

    4.   HŐÁLLÓSÁG

    4.1.   A mintaegység egy legalább 300 mm hosszú darabját 12 órán keresztül (öntött műanyag esetében 48 órán keresztül) száraz közegben 65 ± 2 °C-on kell tartani, majd egy órán keresztül 23 ± 2 °C-on hűlni kell hagyni. Ezt követően a mintát 12 órán keresztül – 20 ± 2 °C hőmérsékleten kell tárolni.

    4.2.   A mintát 4 órás pihentetés után normál laboratóriumi körülmények között kell megvizsgálni.

    4.3.   A vizsgálat után a felületen - különösen az optikai egységeken - nem lehet repedés vagy észlelhető torzulás.

    5.   TISZTÍTÁSSAL SZEMBENI ELLENÁLLÓ KÉPESSÉG

    5.1.   Kézi tisztítás

    5.1.1.   A mosóolaj és grafit keverékével bekent vizsgálati mintának könnyedén tisztíthatónak kell lennie lágy, alifás oldószerrel, mint például az n-heptán, majd semleges tisztítószerrel való lemosással, anélkül, hogy a fényvisszavető felület sérülne.

    5.2.   Nagynyomású mosás

    5.2.1.   Ha a vizsgálati elemre a megszokott módon felszerelt mintát az alábbiak szerint beállított paraméterek mellett 60 másodpercig folyamatosan permetezik, fényvisszavető felülete nem károsodhat, nem válhat le réteg a hordozófelülettől, illetve maga a minta sem válhat le arról a felületről, amelyre rögzítették:

    a)

    a víz/mosóoldat nyomása 8 ± 0,2 MPa;

    b)

    a víz/mosóoldat hőmérséklete 60° – 5 °C;

    c)

    a víz/mosóoldat áramlási sebessége 7 ± 1 l/perc;

    d)

    a tisztítófej végét 600 ± 20 mm távolságra kell tartani a fényvisszavető felülettől;

    e)

    a tisztítófej legfeljebb 45 fokot zárhat be a fényvisszavető felülettel alkotott derékszöggel;

    f)

    a 40 fokos szöget bezáró fúvóka széles legyező alakban permetez.

    6.   A FÉNYTANI JELLEMZŐK STABILITÁSA

    6.1.   A jóváhagyást megadó hatóságnak jogában áll megvizsgálni a használatban lévő (jelölésre vagy megkülönböztető jelzések/grafikák felvitelére alkalmazott) fényvisszavető anyagok optikai jellemzőinek stabilitását.

    6.2.   A szerződő felek jóváhagyó hatóságai szintén végezhetnek ilyen vizsgálatokat. Amennyiben valamely fényvisszavető anyag esetében használat közbeni visszatérő hiba jelentkezik, az anyag vizsgált mintadarabjait el kell küldeni értékelésre a jóváhagyó hatósághoz.

    6.3.   Más kritériumok hiánya esetén a használat közbeni visszatérő hibát az előírás 6. szakasza alapján kell megállapítani.

    7.   VÍZBEHATOLÁSSAL SZEMBENI ELLENÁLLÁS

    7.1.   A fényvisszavető jelölést 10 percre 50 ± 5 °C hőmérsékletű vízbe kell meríteni úgy, hogy a fényvisszavető felület legmagasabb pontja 20 mm-rel a víz felszíne alatt legyen. E vizsgálatot meg kell ismételni a fényvisszavető minta 180°-os elforgatásával úgy, hogy a fényvisszavető felület nézzen lefelé, és a víz a hátlapot lepje el körülbelül 20 mm magasságban. Közvetlenül ezután a mintadarabokat ugyanolyan módon 25 ± 5 °C hőmérsékletű vízbe is bele kell meríteni.

    7.2.   A mintadarab fényvisszavető felületéhez nem hatolhat be víz. Amennyiben szemrevételezéssel egyértelműen meg lehet állapítani víz jelenlétét, akkor a fényvisszavető jelölés nem felelt meg a vizsgálaton.

    7.3.   Kétség esetén, vagy amennyiben szemrevételezéssel nem lehet megállapítani víz jelenlétét, a minta enyhe rázásával el kell távolítani a külsejéről a felesleges vizet, majd a 7. mellékletben leírt módszerrel meg kell mérni a fényvisszavető felület R fényvisszavetési együtthatóját.

    8.   TAPADÓERŐ (C BESOROLÁSÚ ÖNTAPADÓ ANYAGOK ESETÉN)

    8.1.   A fényvisszavető anyagok tapadását 24 órás pihentetés után szakítószilárdság-vizsgáló gépen 90°-ban történő lefejtés alkalmazásával kell vizsgálni.

    8.2.   A fényvisszavető anyag nem lehet sérülés nélkül könnyen eltávolítható.

    8.3.   A fényvisszavető anyagot csak legalább 300 mm/perc folyamatos sebességgel és 10 N/25 mm szélesség erővel lehet eltávolítani a hordozófelületről.

    9.   RUGALMASSÁG

    9.1.   A rugalmas hordozóra, például ponyvára rögzítendő minták esetében a következő vizsgálatot kell elvégezni:

    9.1.1.

    Egy 50 mm × 300 mm-es mintát hosszában egyszer rá kell hajtani egy 3,2 mm-es forgótengelyre úgy, hogy a tapadó fele 1 másodpercig érintkezzen a tengellyel. A vizsgálati hőmérséklet 23 °C ± 2 °C.

    Megjegyzés:

    A vizsgálat megkönnyítése érdekében a tapadó felületet be lehet hintőporozni, hogy a minta ne ragadjon rá a tengelyre.

    9.1.2.

    Ezt követően a mintán nem lehet felszíni repedés vagy más olyan elváltozás, amely negatívan befolyásolja hatékonyságát.


    Top