Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32024R0765

    A Tanács (EU, Euratom) 2024/765 rendelete (2024. február 29.) a 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretről szóló (EU, Euratom) 2020/2093 rendelet módosításáról

    ST/5818/2024/INIT

    HL L, 2024/765, 2024.2.29, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/765/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/765/oj

    European flag

    Hivatalos Lapja
    Az Európai Unió

    HU

    Sorozat L


    2024/765

    2024.2.29.

    A TANÁCS (EU, Euratom) 2024/765 RENDELETE

    (2024. február 29.)

    a 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretről szóló (EU, Euratom) 2020/2093 rendelet módosításáról

    AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 312. cikkére,

    tekintettel az Európai Atomenergia-közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 106a. cikkére,

    tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

    tekintettel az Európai Parlament egyetértésére (1),

    a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,

    különleges jogalkotási eljárás keretében,

    mivel:

    (1)

    A Bizottság a többéves pénzügyi keret (a továbbiakban: MFF) végrehajtásának első éveit követően benyújtotta az (EU, Euratom) 2020/2093 tanácsi rendeletben (2) meghatározott, a 2021–2027-es időszakra vonatkozó MFF működésének felülvizsgálatát, amely tartalmazza a kiadási felső határok fenntarthatóságának értékelését is.

    (2)

    2020 decembere óta az Unió számos, példa nélküli és váratlan kihívással szembesült. Az Unió gyorsan cselekedett, és minden rendelkezésére álló eszközt felhasznált, ám a 2021–2027-es időszakra vonatkozó MFF-ben engedélyezett, korlátozott költségvetési rugalmasság szinte teljesen kimerült, így az uniós költségvetés még a legsürgősebb kihívásokra is nehezen képes reagálni.

    (3)

    Az MFF végrehajtásának első éveiben a speciális eszközöket széles körben alkalmazták számos kihívás kezelésére. Továbbra is szükség van újabb intézkedésekre, ám az ilyen helyzetek kezelésére az MFF fennmaradó időszakában rendelkezésre álló költségvetési források korlátozottak.

    (4)

    Az uniós költségvetésnek lehetővé kell tennie, hogy az Unió megfelelő szakpolitikai válaszokat adjon olyan felmerülő kihívásokra, és teljesítsen olyan jogi kötelezettségeket, amelyek a meglévő felső határokon belül vagy a rugalmasság kimerítésével nem oldhatók meg. Ezért az 1., a 2., a 3., a 4., az 5. és a 6. fejezet kötelezettségvállalási előirányzatainak 2024-re, 2025-re, 2026-ra és 2027-re vonatkozó kiadási felső határait módosítani kell. Következésképpen, bár a kifizetési előirányzatok kiadási felső határai megmaradhatnak a jelenlegi szinten, a hátralék kockázatának elkerülése érdekében ki kell igazítani az egységes tartalékeszköz 2026-os kifizetési előirányzatainak a felső határait. Emellett módosítani kell az 5. cikkben előírt programspecifikus kiigazítás szerinti kiegészítő allokáció teljes összegét, valamint az (EU, Euratom) 2020/2093 rendelet II. mellékletében található kapcsolódó táblázatot.

    (5)

    A brexit miatti kiigazításokra képzett tartalék és az Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alap összegét szintén módosítani kell.

    (6)

    Oroszország Ukrajnával szembeni, jogellenes agressziós háborúja miatt újra háború folyik Európa területén. Az Unió továbbra is támogatni fogja Ukrajnát mindaddig, amíg szükséges, és határozottan segíteni fogja az országot az európai integráció felé vezető útján. E célból az Ukrajna makroszintű pénzügyi stabilitásának, újjáépítésének és korszerűsítésének támogatására irányuló uniós válaszként az Európai Parlament és a Tanács elfogadta az (EU) 2024/792 európai parlamenti és tanácsi rendeletet (3) (Ukrajna-eszköz), és egyúttal támogatja Ukrajnának az uniós csatlakozást szolgáló reformtörekvéseit.

    (7)

    Tekintettel az Oroszország által folytatott agressziós háborúval kapcsolatos bizonytalanságokra, az Ukrajna-eszköznek olyan rugalmas eszköznek kell lennie, amely 2027-ig biztosítja a megfelelő formájú és szintű támogatást. Az Ukrajna-eszköz keretében történő támogatást hitelek, vissza nem térítendő támogatások, valamint költségvetési biztosítékokra képzett tartalékok formájában kell nyújtani.

    (8)

    Az Ukrajna-eszköz keretében történő támogatás hitelek formájában nyújtott része tekintetében helyénvaló 2027-ig meghosszabbítani az Ukrajna rendelkezésére bocsátott pénzügyi támogatást fedező, meglévő uniós költségvetési biztosítékot. Következésképpen lehetővé kell tenni, hogy az Ukrajnának nyújtandó, 2027 végéig rendelkezésre álló pénzügyi támogatás céljából az uniós költségvetésben a szükséges előirányzatok az MFF felső határait meghaladóan legyenek igénybe vehetők. Az Ukrajnának nyújtandó, az (EU) 2022/2463 rendeletben már előírt rövid távú pénzügyi támogatás fedezésén túlmenően az uniós költségvetési garanciának az (EU) 2024/792 rendeletben foglaltak szerint legfeljebb 33 milliárd EUR összegű pénzügyi támogatást kell fedeznie.

    (9)

    Az Ukrajna-eszköz keretében történő támogatásnak a vissza nem térítendő támogatás és a költségvetési biztosítékokra képzett tartalék formájában nyújtott részéhez kapcsolódó előirányzatokat egy új tematikus speciális eszközön, az „Ukrajna-tartalékon” keresztül kell rendelkezésre bocsátani. A kötelezettségvállalási előirányzatokat és a kapcsolódó kifizetési előirányzatokat az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 314. cikkében meghatározott költségvetési eljárás keretében évente, az MFF felső határait meghaladóan kell igénybe venni. Az (EU) 2024/792 rendelet vonatkozó rendelkezései alapján programozandó kiadások rendezett alakulása érdekében, és különösen az Ukrajna-tervben szerepeltetendő összegek fényében helyénvaló meghatározni az Ukrajna-tartalék számára a 2024–2027-es időszakban rendelkezésre bocsátható teljes és éves maximális összegeket. A teljes körű végrehajtás és az egyes évek közötti – a teljes összeget tiszteletben tartó – rugalmasság biztosítása érdekében lehetővé kell tenni, hogy az egy adott évre vonatkozó összeg fel nem használt részét a következő években – az érintett évre vonatkozó éves maximális összegen felül – 2027-ig még felhasználják.

    (10)

    2022 óta az Unióban és a legtöbb jelentős gazdaságban valamennyi kötvénykibocsátó, köztük az Unió számára is hirtelen megemelkedtek a kamatlábak. Ennek eredményeként az (EU, Euratom) 2020/2053 tanácsi határozat (4) 5. cikkének (2) bekezdése értelmében az Európai Uniós Helyreállítási Eszköz Next Generation EU(a továbbiakban: EURI) hitelfelvételének az uniós költségvetést terhelő finanszírozási költségei várhatóan meghaladják majd az MFF 2020. decemberi elfogadásakor az MFF felső határai alatt eredetileg programozott összegeket, azaz 2025-ben a 2 332 millió EUR-t (2018-as árakon), 2026-ban a 3 196 millió EUR-t (2018-as árakon) és 2027-ben a 4 168 millió EUR-t (2018-as árakon).

    (11)

    Tekintettel a változó piaci körülmények között a kamatlábak jövőbeli alakulásával kapcsolatos bizonytalanságra, valamint az EURI-ból finanszírozott, folyamatban lévő uniós programok finanszírozásához szükséges teljes hitelösszegre, az éves költségvetési eljárás zökkenőmentes lefolytatásához szükséges rendelkezések részeként, és annak biztosítása érdekében, hogy az Unió jogi kötelezettségeinek teljesítéséhez szükséges pénzügyi eszközök rendelkezésre álljanak, helyénvaló kizárólag a jelenlegi MFF időtartamára egy rendkívüli és ideiglenes eszközt létrehozni az EURI-hitelek azon finanszírozási költségeinek fedezésére, amelyek meghaladják az eredetileg programozott összegeket. Létre kell tehát hozni egy új tematikus speciális eszközt, az „EURI-eszközt”, amelynek kizárólagos célja a meglévő költségtúllépések fedezése. Ennek az eszköznek kivételesnek kell lennie, és nem szolgálhat precedensként a 2027 utáni MFF-ekről szóló jövőbeli megállapodásokhoz, különösen az EURI finanszírozása céljából felvett piaci hitelek utáni kamatfizetések költségeinek fedezése tekintetében.

    (12)

    Az EURI-eszközt a költségvetési hatóság az éves költségvetési eljárás során csak szükség esetén veheti igénybe. A költségvetési hatóság előjogainak sérelme nélkül, az eszköz csak azt követően használható fel, hogy megvizsgálták, milyen más finanszírozási forrásokból – például a programok költségvetési végrehajtása és a prioritások átrendezése révén létrejövő mozgástérből, valamint a nem tematikus speciális eszközökből – lehetne előteremteni a 2b. alfejezeten belül az EURI-ra vonatkozó meglévő költségvetési sorban eredetileg szereplő összegeken felüli összegek jelentős részét, lehetőség szerint az EURI kamatköltség-túllépésének mintegy 50 %-ával egyenlő, referenciaértéknek tekintett összeg mozgósítását célozva. Ezt a feladatot az alkalmazandó ágazati szabályokkal és egyéb jogi kötelezettségekkel összhangban, valamint a prioritások, a prudens költségvetés-tervezés és a hatékony és eredményes pénzgazdálkodás figyelembevételével kell elvégezni, amelyek különösen az előre nem látható kiadások tekintetében megfelelő biztonsági tartalékokat igényelnek. A tagállamok azon nemzeti keretösszegeit, amelyekre vonatkozóan jogi kötelezettségvállalás történt – különösen a közös agrárpolitika és a kohéziós politika keretében –, az említettek nem fogják érinteni. Az EURI-eszköz kötelezettségvállalási előirányzatait és kapcsolódó kifizetési előirányzatait az uniós költségvetésben az MFF felső határait meghaladóan kell rendelkezésre bocsátani. Az EURI-eszköz keretében elsőként a jelenlegi MFF kezdete óta visszavont előirányzatoknak megfelelő összeget – a külső címzett bevételek kivételével – kell lehívni. A visszavont, de a meglévő vonatkozó rendelkezésekkel összhangban újból rendelkezésre bocsátott kötelezettségvállalások összegét nem kell figyelembe venni. A visszavont kötelezettségvállalásokból az EURI-eszköz céljára rendelkezésre álló összeget minden évben az MFF technikai kiigazításának részeként kell kiszámítani, egyértelműen kimutatva a rendelkezésre álló összes forrást és az EURI-eszköz korábbi igénybevételei során már figyelembe vett összegeket. Abban a váratlan helyzetben, ha továbbra is túllépés állna fenn, a költségek teljes finanszírozásához szükséges kiegészítő összeg mozgósításához az EURI-eszközt legvégső esetben mint védőhálót kell felhasználni. Amennyiben – kivételes esetben – egy vagy több tagállam úgy véli, hogy súlyos aggályok merülnek fel e védőhálónak az igénybevételével kapcsolatban, kérhetik az Európai Tanács elnökét, hogy az ügyet utalja az Európai Tanács következő ülése elé. Ez a folyamat szabály szerint nem tarthat egy hónapnál tovább és annak teljes mértékben tiszteletben kell tartania az intézményeknek a Szerződésekben meghatározott előjogait.

    (13)

    A tagállamokban és az Unióval csatlakozási tárgyalásokat folytató országokban bekövetkezett természeti katasztrófák, valamint a harmadik országbeli természeti katasztrófák és humanitárius válságok fényében, annak érdekében hogy mindkét területre elegendő forrást lehessen biztosítani, a jelenlegi szolidaritási és sürgősségisegély-tartalékot meg kell erősíteni és két külön eszközre kell bontani: az „európai szolidaritási tartalék” az Európai Uniónak a 2012/2002/EK tanácsi rendelettel (5) létrehozott Szolidaritási Alapja keretében nyújtana támogatást az érintett országoknak és régióknak, a „sürgősségisegély-tartalékból” pedig a vonatkozó uniós programok költségvetését lehetne megerősíteni az Unión belüli és kívüli válságokra és szükséghelyzetekre való reagálás érdekében.

    (14)

    A Rugalmassági Eszközt meg kell erősíteni annak érdekében, hogy az Unió 2027-ig elegendő kapacitással rendelkezzen az előre nem látható körülményekre való reagáláshoz. Az európai szolidaritási tartalékból és a sürgősségisegély-tartalékból származó, megszűnt összegeket 2024-től a Rugalmassági Eszköz rendelkezésére kell bocsátani.

    (15)

    E váratlan eseményekre és új kihívásokra tekintettel felül kell vizsgálni az MFF-et, következésképpen az (EU, Euratom) 2020/2093 rendeletet ennek megfelelően módosítani kell.

    (16)

    Az (EU, Euratom) 2020/2093 rendelet módosításai nem érintik a saját forrásokra vonatkozóan az (EU, Euratom) 2020/2053 határozat 3. cikkének (1) bekezdésében és 6. cikkében meghatározott felső határok tiszteletben tartására vonatkozó kötelezettséget.

    (17)

    Az ukrajnai helyzetre tekintettel e rendeletnek sürgősen, az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetésének napján hatályba kell lépnie, és azt visszamenőleges hatállyal 2024. január 1-jétől kell alkalmazni,

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    1. cikk

    Az (EU, Euratom) 2020/2093 rendelet a következőképpen módosul:

    1.

    A 2. cikk a következőképpen módosul:

    a)

    a (2) bekezdés első albekezdése helyébe a következő szöveg lép:

    „(2)   Amennyiben szükségessé válik a 8., a 9., a 10., a 10a., a 10b. és a 12. cikkben meghatározott speciális eszközök forrásainak igénybevétele, a kötelezettségvállalási előirányzatokat és a megfelelő kifizetési előirányzatokat az MFF vonatkozó felső határait meghaladóan kell beállítani a költségvetésbe.”

    ;

    b)

    a (3) bekezdés a következő albekezdéssel egészül ki:

    „Amennyiben igénybe kell venni az (EU) 2024/792 európai parlamenti és tanácsi rendeletben (*1) meghatározottak szerint folyó árakon legfeljebb összesen 33 000 millió EUR összegű hitelek formájában nyújtott, 2024-től 2027-ig rendelkezésre álló és a költségvetési rendelet 220. cikkének (1) bekezdésével összhangban engedélyezett, Ukrajnának való pénzügyi támogatásnyújtáshoz kapcsolódó biztosítékokat, a szükséges összeget az MFF-ben rögzített felső határokat meghaladóan kell biztosítani.

    (*1)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2024/792 rendelete (2024. február 29.) az Ukrajna-eszköz létrehozásáról (HL L 2024/792, 2024.2.29., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/792/oj).”;"

    2.

    A 4. cikk (1) bekezdése a következő pontokkal egészül ki:

    „f)

    kiszámítja a 10a. cikk (3) bekezdésének a) pontjával összhangban az EURI-eszköz számára rendelkezésre álló összeget;

    g)

    kiszámítja a 12. cikk (1) bekezdésének második albekezdése értelmében a Rugalmassági Eszköz rendelkezésére bocsátandó összegeket.”

    3.

    Az 5. cikkben, az (1) bekezdés második albekezdése helyébe a következő szöveg lép:

    „A 2022–2027-es időszakra szóló kiegészítő allokációk teljes összege a kötelezettségvállalási és a kifizetési előirányzatok tekintetében egyaránt 10 155 millió EUR (2018-as árakon). A 2022 és 2026 közötti évek mindegyikére vonatkozóan a kiegészítő allokációk éves összege a kötelezettségvállalási és a kifizetési előirányzatok tekintetében egyaránt legalább 1 500 millió EUR (2018-as árakon) és legfeljebb 2 000 millió EUR (2018-as árakon)”.

    4.

    A 8. és a 9. cikk helyébe a következő szöveg lép:;

    „8. cikk

    Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alap

    (1)   Az Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alap – amelynek célkitűzéseit és hatályát az (EU) 2021/691 európai parlamenti és tanácsi rendelet (*2) állapítja meg – éves maximális összege (2018-as árakon számítva) nem haladhatja meg a 0 millió EUR- t.

    (2)   Az Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alapra vonatkozó előirányzatokat céltartalékként kell beállítani az Unió általános költségvetésébe.

    9. cikk

    Szolidaritási és sürgősségisegély-tartalék

    (1)   A szolidaritási és sürgősségisegély-tartalék két eszközből áll, amelyek a következők finanszírozására használhatók fel:

    a)

    támogatás súlyos katasztrófákból eredő szükséghelyzetekre való reagálás céljára az Európai Unió Szolidaritási Alapjának hatályán belüli esetekben, mely alap célkitűzéseit és hatályát a 2012/2002/EK tanácsi rendelet (*3) határozza meg (a továbbiakban: az európai szolidaritási tartalék); valamint

    b)

    gyors reagálás az Unión belül vagy harmadik országokban olyan események nyomán felmerülő konkrét sürgősségi igényekre, amelyek a költségvetés megállapításakor nem voltak előreláthatóak, mindenekelőtt szükséghelyzeti reagálási és támogatási műveletek az a) pont hatályán kívüli természeti katasztrófákat, ember által okozott katasztrófákat, humanitárius válsághelyzeteket, komoly nép-, állat- és növényegészségügyi veszélyeket követően, valamint a migrációs áramlásokból adódó, az Unió külső határain keletkező jelentős nyomásnak való kitettség helyzeteiben – amennyiben a körülmények ezt megkívánják (a továbbiakban: a sürgősségisegély-tartalék).

    (2)   Az európai szolidaritási tartalék éves maximális összege nem haladhatja meg a (2018-as árakon számított) 1 016 millió EUR-t. Az éves összegnek az n. évben fel nem használt bármely része legkésőbb az n+1. évben használható fel. Az éves összegnek először az előző évből megmaradt részét kell lehívni. Az n. évi éves összeg bármely azon része, amelyet az n+1. évben nem használtak fel, megszűnik.

    Minden év október 1-jén az európai szolidaritási tartalék éves összege legalább egynegyedének rendelkezésre kell még állnia az adott év végéig felmerülő igények fedezésére.

    Kivételes esetekben, ha a fennmaradó, rendelkezésre álló pénzügyi erőforrások nem elegendők a szükséges összegeknek az (1) bekezdés a) pontjában említett katasztrófa bekövetkezésének az évében való fedezéséhez, a Bizottság javaslatot tehet a különbözetnek az e bekezdés első albekezdésében említett, a következő évre rendelkezésre álló éves összegből való finanszírozására legfeljebb (2018-as árakon számított) 400 millió EUR összegig.

    (3)   A sürgősségisegély-tartalék éves maximális összege nem haladhatja meg a (2018-as árakon számított) 508 millió EUR-t. Az éves összegnek az n. évben fel nem használt bármely része legkésőbb az n+1. évben használható fel. Az éves összegnek először az előző évből megmaradt részét kell lehívni. Az n. évi éves összeg bármely azon része, amelyet az n+1. évben nem használtak fel, megszűnik.

    (4)   Az európai szolidaritási tartalékra és a sürgősségisegély-tartalékra vonatkozó előirányzatokat céltartalékként kell beállítani az Unió általános költségvetésébe.

    (*2)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/691 rendelete (2021. április 28.) az elbocsátott munkavállalók támogatását szolgáló Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alapról (EGAA) és az 1309/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 153., 2021.5.3., 48. o.).”"

    (*3)  A Tanács 2012/2002/EK rendelete (2002. november 11.) az Európai Unió Szolidaritási Alapjának létrehozásáról (HL L 311., 2002.11.14., 3. o.).” "

    5.

    A 10. cikk (2) bekezdése helyébe a következő szöveg lép:

    „(2)   A brexit miatti kiigazításokra képzett tartalék összege nem haladhatja meg a (2018-as árakon számított) 4 491 millió EUR-t.”

    6.

    A szöveg a következő cikkekkel egészül ki:

    „10a. cikk

    Az EURI-eszköz

    (1)   2025-től kezdődően az EURI-eszköz felhasználható az (EU, Euratom) 2020/2053 tanácsi határozat (*4) 5. cikkének (2) bekezdésével összhangban a tőkepiacokon felvett hitelek tekintetében esedékes kamat- és kamatszelvény-kifizetések költségei egy részének egy adott évben történő finanszírozására. Az EURI-eszköz kizárólag annak érdekében vehető igénybe egy adott évben, hogy – a következő bekezdésekben meghatározott mértékig – abból finanszírozzák az említett költségeknek a következő összegeket meghaladó részét (2018-as árakon):

    2025: 2 332 millió EUR,

    2026: 3 196 millió EUR,

    2027: 4 168 millió EUR.

    (2)   Az EURI-eszközt az Európai Parlament és a Tanács az EUMSZ 314. cikkében előírt költségvetési eljárás keretében, kizárólag abban az esetben veheti igénybe, ha már megvizsgáltak más finanszírozási módokat az e cikk (1) bekezdésében említett összegeket meghaladó összegek jelentős részének finanszírozása céljára, az alkalmazandó ágazati szabályokkal és egyéb jogi kötelezettségekkel összhangban, figyelembe véve a prioritásokat, a prudens költségvetés-tervezést és a hatékony és eredményes pénzgazdálkodást.

    Az EURI-eszközre vonatkozó előirányzatokat a többéves pénzügyi keret felső határait meghaladóan kell rendelkezésre bocsátani.

    (3)   Az EURI-eszköz a következőket foglalja magában:

    a)

    a 2021 óta kumulatívan számított, azon visszavont előirányzatoknak megfelelő összeg – a külső címzett bevételek kivételével –, amelyeket nem vettek igénybe ezen eszköz alapján a korábbi években, kivéve azon visszavont előirányzatok összegét, amelyeket a költségvetési rendelet 15. cikkének rendelkezéseivel, valamint a vonatkozó alap-jogiaktusokban említett, az előirányzatok újbóli rendelkezésre bocsátására vonatkozó konkrét szabályokkal összhangban újból rendelkezésre bocsátottak. Elsőként ezt az összeget kell lehívni;

    b)

    kizárólag abban az esetben, ha az e bekezdés a) pontjában meghatározott összeg nem elegendő, az (1) bekezdésben említett költségeknek az adott évben történő teljes finanszírozásához szükséges kiegészítő összeg.

    A 4. cikkben említett technikai kiigazítások részeként a Bizottság minden évben kiszámítja az e bekezdés első albekezdésének a) pontja alapján rendelkezésre álló összeget, tekintetbe véve az előző években e célra figyelembe vett összegeket.

    10b. cikk

    Az Ukrajna-tartalék

    (1)   Az Ukrajna-tartalék kizárólag az (EU) 2024/792 rendelet értelmében felmerült kiadások finanszírozása céljára vehető igénybe.

    (2)   Az Ukrajna-tartalék összege a 2024–2027-es időszakban folyó árakon nem haladhatja meg a 17 000 millió EUR-t.

    (3)   Az Ukrajna-tartalék keretében egy adott évben igénybe vett éves összeg folyó árakon nem haladhatja meg az 5 000 millió EUR-t. A (2) bekezdésben meghatározott teljes összeg sérelme nélkül, az éves összeg egy adott évben fel nem használt része a következő években, 2027-ig, felhasználható.

    (4)   Az Ukrajna-tartalékot az Európai Parlament és a Tanács az EUMSZ 314. cikkében előírt költségvetési eljárás keretében veheti igénybe.

    (*4)  A Tanács (EU, Euratom) 2020/2053 határozata (2020. december 14.) az Európai Unió saját forrásainak rendszeréről és a 2014/335/EU, Euratom határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 424., 2020.12.15., 1. o.).” "

    7.

    A 11. cikk a következő bekezdéssel egészül ki:

    „(3a)   Az e cikk (3) bekezdésében említett, a 2026. évre vonatkozó éves kiigazításnak az 5. cikk (2) bekezdésének második albekezdésében említett összeggel megnövelt maximális összegét ki kell igazítani a 2025. évre vonatkozó maximális összeg fel nem használt részének megfelelő összeggel.”

    8.

    A 12. cikk helyébe a következő szöveg lép:

    „12. cikk

    A Rugalmassági Eszköz

    (1)   A Rugalmassági Eszköz az adott pénzügyi évbeli olyan konkrét, előre nem látott kiadások finanszírozására használható fel kötelezettségvállalási előirányzatok és megfelelő kifizetési előirányzatok formájában, amelyek egy vagy több más fejezet felső határán belül nem finanszírozhatók. A Rugalmassági Eszköz céljára rendelkezésre álló éves összeg felső határa a 2021–2023. évben (2018-as árakon) 915 millió EUR. A Rugalmassági Eszköz céljára rendelkezésre álló éves összeg felső határa a 2024–2027. évben (2018-as árakon) 1 346 millió EUR.

    A Rugalmassági Eszköz céljára rendelkezésre álló éves összeget minden évben meg kell növelni az európai szolidaritási tartalék és a sürgősségisegély-tartalék éves összegeinek azon részeivel megegyező összeggel, amelyek a 9. cikkel összhangban az előző évben megszűntek.

    (2)   A Rugalmassági Eszköz éves összegének fel nem használt része legkésőbb az n+2. évben használható fel. Az éves összegnek bármely, az előző évekből megmaradt részét kell először lehívni, időrendi sorrendben. Az n. évi éves összeg bármely azon része, amelyet az n+2. évig nem használnak fel, megszűnik.”

    9.

    Az I. és a II. melléklet helyébe e rendelet mellékletének szövege lép.

    2. cikk

    Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetésének napján lép hatályba.

    Ezt a rendeletet 2024. január 1-jétől kell alkalmazni.

    Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

    Kelt Brüsszelben, 2024. február 29-én.

    a Tanács részéről

    az elnök

    H. LAHBIB


    (1)   2024. február 27-i egyetértés (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé).

    (2)  A Tanács (EU, Euratom) 2020/2093 rendelete (2020. december 17.) a 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretről (HL L 433I., 2020.12.22., 11. o.).

    (3)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2024/792 rendelete (2024. február 29.) az Ukrajna-eszköz létrehozásáról (HL L 2024/792, 2024.2.29., ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/792/oj).

    (4)  A Tanács (EU, Euratom) 2020/2053 határozata (2020. december 14.) az Európai Unió saját forrásainak rendszeréről és a 2014/335/EU, Euratom határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 424., 2020.12.15., 1. o.).

    (5)  A Tanács 2012/2002/EK rendelete (2002. november 11.) az Európai Unió Szolidaritási Alapjának létrehozásáról (HL L 311., 2002.11.14., 3. o.).


    MELLÉKLET

    „I. MELLÉKLET

    II. TÖBBÉVES PÉNZÜGYI KERET (EU-27)

    (millió EUR –2018-as árakon)

    KÖTELEZETTSÉGVÁLLALÁSI ELŐIRÁNYZATOK

    2021

    2022

    2023

    2024

    2025

    2026

    2027

    Összesen 2021-2027

    1.

    Egységes piac, innováció és digitális gazdaság

    19 712

    20 211

    19 678

    19 178

    18 173

    18 120

    17 565

    132 637

    2.

    Kohézió, reziliencia és értékek

    5 996

    62 642

    63 525

    65 079

    65 184

    56 675

    58 680

    377 781

    2a.

    Gazdasági, társadalmi és területi kohézió

    1 666

    56 673

    57 005

    57 436

    57 772

    48 302

    48 937

    327 791

    2b.

    Reziliencia és értékek

    4 330

    5 969

    6 520

    7 643

    7 412

    8 373

    9 743

    49 990

    3.

    Természeti erőforrások és környezet

    53 562

    52 626

    51 893

    51 013

    49 914

    48 734

    47 960

    355 702

    ebből: Piachoz kapcsolódó kiadások és közvetlen kifizetések

    38 040

    37 544

    36 857

    36 054

    35 283

    34 602

    33 886

    252 266

    4.

    Migráció és határigazgatás

    1 687

    3 104

    3 454

    3 569

    4 083

    4 145

    4 701

    24 743

    5.

    Biztonság és védelem

    1 598

    1 750

    1 762

    2 112

    2 277

    2 398

    2 576

    14 473

    6.

    Szomszédság és a világ

    15 309

    15 522

    14 789

    14 500

    14 192

    13 326

    13 447

    101 085

    7.

    Európai közigazgatás

    10 021

    10 215

    10 342

    10 454

    10 554

    10 673

    10 843

    73 102

    ebből: Az intézmények igazgatási kiadásai

    7 742

    7 878

    7 945

    7 997

    8 025

    8 077

    8 188

    55 852

    KÖTELEZETTSÉGVÁLLALÁSI ELŐIRÁNYZATOK ÖSSZESEN

    107 885

    166 070

    165 443

    165 905

    164 377

    154 071

    155 772

    1 079 523

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    KIFIZETÉSI ELŐIRÁNYZATOK ÖSSZESEN

    154 065

    153 850

    152 682

    151 436

    151 175

    151 175

    151 175

    1 065 558

    II. MELLÉKLET

    PROGRAMSPECIFIKUS KIIGAZÍTÁS – A PROGRAMOK FELSOROLÁSA, ELOSZTÁSI KULCS ÉS A KÖTELEZETTSÉGVÁLLALÁSI ELŐIRÁNYZATOKRA VONATKOZÓ KIEGÉSZÍTŐ ALLOKÁCIÓ TELJES ÖSSZEG

    (millió EUR – 2018-as árakon)

     

    Elosztási kulcs

    Az 5. cikk szerinti, a kötelezettségvállalási előirányzatokra vonatkozó kiegészítő allokáció teljes összege

     

    2022-2024

    2025-2027

     

    1.

    Egységes piac, innováció és digitális gazdaság

    36,36 %

    41,79 %

    4 000

    Európai horizont

    27,27 %

    31,34 %

    3 000

    InvestEU Alap

    9,09 %

    10,45 %

    1 000

    2b.

    Reziliencia és értékek

    54,55 %

    47,76 %

    5 155

    „Az EU az egészségügyért”

    26,37 %

    15,37 %

    2 055

    Erasmus+

    15,46 %

    17,77 %

    1 700

    Kreatív Európa

    5,45 %

    6,26 %

    600

    Jogok és értékek

    7,27 %

    8,36 %

    800

    4.

    Migráció és határigazgatás

    9,09 %

    10,45 %

    1 000

    Integrált Határigazgatási Alap

    9,09 %

    10,45 %

    1 000

    ÖSSZESEN

    100,00 %

    100,00 %

    10 155 .


    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2024/765/oj

    ISSN 1977-0731 (electronic edition)


    Top