EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023R0840

A Bizottság (EU) 2023/840 felhatalmazáson alapuló rendelete (2022. november 25.) az (EU) 2021/23 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az említett rendelet 9. cikkének (14) bekezdésével összhangban felhasználandó, előfinanszírozott elkülönített saját források pótlólagos összegének kiszámítására és fenntartására szolgáló módszertant meghatározó szabályozástechnikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről (EGT-vonatkozású szöveg)

C/2022/8434

HL L 107., 2023.4.21, p. 29–38 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2023/840/oj

2023.4.21.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 107/29


A BIZOTTSÁG (EU) 2023/840 FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ RENDELETE

(2022. november 25.)

az (EU) 2021/23 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az említett rendelet 9. cikkének (14) bekezdésével összhangban felhasználandó, előfinanszírozott elkülönített saját források pótlólagos összegének kiszámítására és fenntartására szolgáló módszertant meghatározó szabályozástechnikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a központi szerződő felek helyreállítására és szanálására irányuló keretrendszerről, továbbá az 1095/2010/EU, a 648/2012/EU, a 600/2014/EU, a 806/2014/EU és az (EU) 2015/2365 rendelet, valamint a 2002/47/EK, a 2004/25/EK, a 2007/36/EK, a 2014/59/EU és az (EU) 2017/1132 irányelv módosításáról szóló, 2020. december 16-i (EU) 2021/23 európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 9. cikke (15) bekezdésének negyedik albekezdésére,

mivel:

(1)

A központi szerződő felek által a pénzügyi stresszhelyzetben felhasználandó, előfinanszírozott elkülönített saját források pótlólagos összegét az egyes központi szerződő felek egyedi jellemzőinek figyelembevételével kell meghatározni.

(2)

A nemteljesítési vagy nemteljesítésen kívüli eseményt követően a központi szerződő fél által felhasználandó, előfinanszírozott elkülönített saját források pótlólagos összegének kiszámítását szolgáló módszertannak ezért lehetővé kell tennie a különbségtételt az összetett kockázati profillal rendelkező központi szerződő felek (esetükben az előfinanszírozott elkülönített saját források pótlólagos összegének magasabbnak kell lennie), és a kevésbé összetett kockázati profillal rendelkező vagy konzervatívabb kockázatkezelést folytató központi szerződő felek között (esetükben az előfinanszírozott elkülönített saját források pótlólagos összegének alacsonyabbnak kell lennie).

(3)

A nemteljesítési vagy nemteljesítésen kívüli eseményt követően a központi szerződő fél által felhasználandó, előfinanszírozott elkülönített saját források pótlólagos összegének kiszámítására szolgáló módszertannak kellően egyértelmű és objektív paramétereket kell tartalmaznia az értékelési nehézségek elkerülése érdekében, és lehetővé kell tennie a központi szerződő felek közötti következetes alkalmazást. Ezeknek a paramétereknek azt is lehetővé kell tenniük, hogy az előfinanszírozott elkülönített saját források pótlólagos összegét hozzá lehessen igazítani a központi szerződő fél struktúrájához és belső szervezeti felépítéséhez, tevékenységeinek jellegéhez, köréhez és összetettségéhez, valamint a részvényeseinek, a vezetésének, a klíringtagjainak és az e klíringtagok ügyfeleinek nyújtott ösztönzők struktúrájához. Minden paraméterhez százalékpontban kifejezett értéket kell hozzárendelni. Valamennyi paraméter összege adja meg a központi szerződő fél azon kockázatalapú tőkéjének százalékos arányát, amelyet a központi szerződő feleknek az előfinanszírozott elkülönített saját forrásaik pótlólagos összegeként kell felhasználniuk nemteljesítési vagy nemteljesítésen kívüli eseményt követően.

(4)

A központi szerződő fél struktúrájának és belső szervezeti felépítésének, valamint tevékenységei jellegének, körének és összetettségének figyelembevétele érdekében a központi szerződő félnek értékelnie kell az elszámolt eszközosztályok jellegét és összetettségét, az egyéb pénzügyi piaci infrastruktúrákkal és pénzügyi intézményekkel fennálló kölcsönös függőségi kapcsolatainak számát és összetettségét, belső szervezeti felépítésének hatékonyságát, kockázatkezelési keretének stabilitását, valamint a központi szerződő fél illetékes hatóságától származó megállapításokat követő, függőben lévő lényeges korrekciós intézkedések számát.

(5)

A központi szerződő felek részvényeseinek, vezetésének és klíringtagjainak, valamint a klíringtagjai ügyfeleinek nyújtott ösztönzők struktúrájának figyelembevétele érdekében a központi szerződő félnek értékelnie kell a közvetlen vagy közvetett tulajdonosi struktúrájához és tőkeszerkezetéhez kapcsolódó kockázatokat, a központi szerződő fél felső vezetésének javadalmazásába ágyazott pénzügyi ösztönzőket, valamint a klíringtagoknak és ügyfeleknek a központi szerződő fél kockázatkezelésébe való bevonásának mértékét.

(6)

A központi szerződő feleknek rendszeresen felül kell vizsgálniuk az előfinanszírozott elkülönített saját forrásaik pótlólagos összegét annak biztosítása érdekében, hogy ez az összeg megfelelő szinten maradjon, többek között a központi szerződő félre vonatkozó, a 648/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (2) 16. cikkének (2) bekezdésével összhangban kiszámított kockázatalapú tőkekövetelmények lényeges változását követően is.

(7)

A szükségtelen terhek elkerülése érdekében a központi szerződő fél nem kötelezhető arra, hogy a módszertan meghatározott paraméterei alapján végezze el a számítást, amennyiben úgy dönt, hogy az előfinanszírozott elkülönített saját forrásai pótlólagos összegének kiszámításához önkéntesen a 25 %-os maximális arányt alkalmazza.

(8)

Fontos, hogy nemteljesítés esetében az előfinanszírozott elkülönített saját források pótlólagos összegét méltányosan osszák el. Ezért azok a központi szerződő felek, amelyek az általuk elszámolt pénzügyi eszközök különböző kategóriáihoz egynél több garanciaalapot hoztak létre, az előfinanszírozott elkülönített saját források pótlólagos összegét az egyes garanciaalapokhoz allokálják azok mérete arányában. Nemteljesítésen kívüli esemény esetében az előfinanszírozott elkülönített saját források pótlólagos összege egészének rendelkezésre kell állnia a veszteségek fedezésére.

(9)

A nemteljesítési vagy nemteljesítésen kívüli eseményt követően a központi szerződő felek által felhasználandó, előfinanszírozott elkülönített saját források pótlólagos összegének tükröznie kell azon különböző paraméterek relatív fontosságát, amelyek kifejezik a központi szerződő fél belső szervezeti felépítését, tevékenységeinek jellegét, körét és összetettségét, valamint azt, hogy az érdekelt feleknek nyújtott ösztönzők struktúrája milyen mértékben ösztönzi a megfelelő kockázatkezelést. Ezért – az előfinanszírozott elkülönített saját források pótlólagos összegének meghatározására alkalmazandó minimális és maximális százalékos arányok sérelme nélkül – az előfinanszírozott elkülönített saját források pótlólagos összegének meghatározásához alkalmazandó százalékos arány kiszámítása az egyes paraméterekhez rendelt összes százalékpont kumulatív összege. Az egyes paraméterekre alkalmazandó százalékos aránynak egyenlőnek kell lennie a releváns mennyiségi mutatók összegével. A központi szerződő fél kockázatainak és összetettségének értékeléséhez használt legfontosabb paraméterekhez a mennyiségi mutatók széles körét, míg a központi szerződő fél valamely konkrét kockázati szempontjának értékeléséhez használt paraméterekhez a mennyiségi mutatók szűkebb körét kell hozzárendelni.

(10)

Az előfinanszírozott elkülönített saját források pótlólagos összegének fenntartására szolgáló módszertannak lehetővé kell tennie a központi szerződő felek számára, hogy enyhítsék az ilyen pótlólagos forrásokra vonatkozó követelmény hatását azáltal, hogy ezeket a pótlólagos forrásokat a központi szerződő felek 648/2012/EU rendelet 47. cikkének (1) bekezdésében említett befektetési politikájában figyelembe vett eszközöktől eltérő eszközökbe fektethetik be, feltéve, hogy ezek a központi szerződő felek megfelelő eljárásokat követnek az ilyen eszközök rendelkezésre nem állásának kockázatát csökkentő helyreállítási intézkedések alkalmazására.

(11)

Enyhíteni kell az előfinanszírozott elkülönített saját források pótlólagos összegének központi szerződő felekre gyakorolt hatását. A központi szerződő feleknek az előfinanszírozott elkülönített saját források pótlólagos összegének fenntartását szolgáló befektetési lehetőségeit ezért részben össze kell hangolni a központi szerződő felek által a klíringtagoktól elfogadott, biztosítékként elfogadható eszközök jegyzékével. Ez a megközelítés továbbra is szavatolja, hogy a központi szerződő felek megfelelő kerettel és eljárásokkal rendelkezzenek ahhoz, hogy stresszhelyzetben kezelni tudják az ezen eszközökhöz és az értékesítésükhöz kapcsolódó kockázatokat. Egyes, biztosítékként elfogadható eszközöket azonban ki kell zárni az elfogadható befektetések jegyzékéből, mivel nem tekinthetők kellően likvidnek, vagy a központi szerződő felek saját forrásait túlzott hitel- és piaci kockázatnak tennék ki, és ezért nem tekinthetők alkalmasnak a központi szerződő felek általi befektetésre.

(12)

Amennyiben a 648/2012/EU rendelet 47. cikkének (1) bekezdésében említettektől eltérő eszközökbe befektetett, előfinanszírozott elkülönített saját források pótlólagos összege nem áll azonnal rendelkezésre, a központi szerződő feleknek nemteljesítési vagy nemteljesítésen kívüli eseményt követően erről tájékoztatniuk kell illetékes hatóságukat és klíringtagjaikat. Ebben az esetben a központi szerződő feleket fel kell jogosítani arra, hogy az előfinanszírozott elkülönített saját források rendelkezésre nem álló pótlólagos összegét a teljesítő klíringtagjaiktól bekért pénzügyi hozzájárulással fedezzék. Ezeket a hozzájárulásokat méltányos és arányos módon kell elosztani.

(13)

A központi szerződő feleknek vissza kell téríteniük a teljesítő klíringtagoknak azt a pénzügyi hozzájárulást, amelyet az említett klíringtagok az előfinanszírozott elkülönített saját források rendelkezésre nem álló pótlólagos összegének fedezésére nyújtottak. A központi szerződő felek teljesítő klíringtagjai kitettségének korlátozása, valamint annak biztosítása érdekében, hogy a későbbiekben is teljesíteni tudjanak pénzbeli hozzájárulásokat, az ilyen visszatérítésnek észszerű időn belül, készpénzben és ugyanabban a pénznemben kell történnie, amelyben a pénzügyi hozzájárulást nyújtották. A visszatérítést csak azt követően lehet kifizetni, hogy a központi szerződő felek eleget tettek egyéb fizetési kötelezettségeiknek. Amennyiben a visszatérítésre nem kerül sor észszerű időn belül, a központi szerződő feleknek – az esedékes összegek visszatérítésének ösztönzése érdekében – éves kamatot kell fizetniük ezen összegek után.

(14)

Az uniós központi szerződő felek nemzetközi versenyképességének megőrzése céljából az Európai Értékpapírpiaci Hatóság (ESMA) a szabályozástechnikai standardtervezetek kidolgozásakor elemezte a harmadik országbeli központi szerződő felekre alkalmazandó szabályokat és az általuk követett gyakorlatokat, valamint a nemzetközi fejleményeket a központi szerződő felek helyreállítása és szanálása terén. Ezen elemzések alapján az ESMA arra a következtetésre jutott, hogy az uniós központi szerződő felek számára az előfinanszírozott elkülönített saját források pótlólagos összegének kiszámítására javasolt módszertan nem befolyásolhatja hátrányosan a nemzetközileg aktív uniós központi szerződő felek versenyképességét.

(15)

E rendelet alapját az ESMA által a Bizottságnak benyújtott szabályozástechnikai standardtervezetek képezik.

(16)

Az ESMA az Európai Bankhatósággal együttműködve és a Központi Bankok Európai Rendszerével folytatott konzultációt követően dolgozta ki a technikai standardok tervezetét. Az ESMA az 1095/2010/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (3) 10. cikkével összhangban nyilvános konzultációkat folytatott le e szabályozási technikaistandard-tervezetekről, elemezte a lehetséges költségeket és hasznokat, és kikérte az 1095/2010/EU rendelet 37. cikke szerint létrehozott Értékpapírpiaci Érdekképviseleti Csoport tanácsát,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

A központi szerződő felek előfinanszírozott elkülönített saját forrásai pótlólagos összegének kiszámítása és allokációja

(1)   A központi szerződő felek az (EU) 2021/23 rendelet 9. cikkének (14) bekezdésében említett előfinanszírozott elkülönített saját források pótlólagos összegét úgy számítják ki, hogy a 648/2012/EU rendelet 16. cikkének (2) bekezdésével és a 152/2013/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelettel (4) összhangban kiszámított kockázatalapú tőkekövetelményeket megszorozzák a központi szerződő felek előfinanszírozott elkülönített saját forrásai pótlólagos összegének a 2. cikkel összhangban meghatározott „P” százalékos arányával.

(2)   A központi szerződő felek a 648/2012/EU rendelet 16. cikkének (2) bekezdésével összhangban kiszámított kockázatalapú tőkekövetelményeik minden lényeges változását követően, de legalább évente egyszer felülvizsgálják a százalékos aránynak és az előfinanszírozott elkülönített saját források (1) bekezdéssel összhangban kiszámított pótlólagos összegének a meghatározását.

(3)   Azok a központi szerződő felek, amelyek úgy döntenek, hogy az (EU) 2021/23 rendelet 9. cikkének (14) bekezdésében említett, előfinanszírozott elkülönített saját források pótlólagos összegének kiszámításához önkéntesen alkalmazzák a legfeljebb 25 %-os arányt, nem kötelesek meghatározni az e rendelet 2. cikkében említett százalékos arányt.

(4)   Azoknak a központi szerződő feleknek, amelyek az általuk elszámolt pénzügyi eszközök különböző kategóriáihoz egynél több garanciaalapot hoztak létre, az előfinanszírozott elkülönített saját forrásoknak az (1) bekezdéssel összhangban kiszámított pótlólagos összegét az egyes garanciaalapokhoz kell allokálniuk azok méretének arányában. A központi szerződő felek a mérlegükben külön tüntetik fel az allokációt. A központi szerződő felek a garanciaalaphoz allokált pótlólagos összegeket az azon piaci szegmensekben bekövetkező nemteljesítésekre használják fel, amelyekre a garanciaalap vonatkozik. Nemteljesítésen kívüli esemény esetében a központi szerződő felek az előfinanszírozott elkülönített saját források (1) bekezdés szerint kiszámított pótlólagos összegének egészét a nemteljesítésen kívüli esemény következtében felmerült veszteségekhez allokálják.

2. cikk

A központi szerződő felek előfinanszírozott elkülönített saját forrásai pótlólagos összege százalékos arányának meghatározása

A központi szerződő felek a mellékletben megállapított képletek alapján számítják ki a központi szerződő fél 1. cikk (1) bekezdésében említett előfinanszírozott elkülönített saját forrásai pótlólagos összegének százalékos arányát.

3. cikk

A központi szerződő felek előfinanszírozott elkülönített saját forrásai pótlólagos összegének fenntartása

(1)   A központi szerződő felek haladéktalanul írásban értesítik illetékes hatóságukat, ha az előfinanszírozott elkülönített saját forrásainak pótlólagos összege nem éri el az 1. cikk (1) bekezdésével összhangban kiszámított előírt pótlólagos összeget, illetve e pótlólagos összeg későbbi csökkentése esetében. Az írásbeli értesítésben részletesen meg kell határozni az előfinanszírozott elkülönített saját források fennmaradó pótlólagos összegét, és tájékoztatni kell az illetékes hatóságot arról, hogy az értesítést követő öt munkanapon belül várható-e az említett összeg további csökkentése. Az írásbeli értesítésnek tartalmaznia kell azt is, hogy az előfinanszírozott elkülönített saját források pótlólagos összege miért csökkent az előírt pótlólagos összeg alá, és tartalmaznia kell az intézkedések átfogó leírását és ezen összeg feltöltésének ütemtervét.

(2)   A központi szerződő felek az (EU) 2021/23 rendelet 9. cikke (14) bekezdésének alkalmazásában csak az előfinanszírozott elkülönített saját források pótlólagos összegének maradványösszegét használják fel, amennyiben egy vagy több klíringtag későbbi nemteljesítése vagy a nemteljesítésen kívüli esemény azt megelőzően következik be, hogy az érintett központi szerződő fél feltöltené az 1. cikk (1) bekezdésének megfelelően kiszámított, előfinanszírozott elkülönített saját források teljes pótlólagos összegét.

(3)   A központi szerződő felek legkésőbb az (1) bekezdésben említett első írásbeli értesítéstől számított 20 munkanapon belül feltöltik az előfinanszírozott elkülönített saját források pótlólagos összegét.

(4)   Amennyiben a 2. cikkel összhangban meghatározott százalékos arány meghaladja a 10 %-ot, a központi szerződő felek az előfinanszírozott elkülönített saját források pótlólagos összegét aranyba és a 648/2012/EU rendelet 46. cikkének (1) bekezdésével összhangban nagymértékben likvid biztosítéknak minősülő pénzügyi eszközökbe fektethetik be, feltéve, hogy:

a)

az ilyen eszközök szerepelnek a központi szerződő felek biztosítéki politikájában;

b)

ezek az eszközök nem minősülnek bankgaranciáknak, származtatott termékeknek vagy részvényeknek;

c)

az érintett központi szerződő felek rendelkeznek az e rendelet 4. és 5. cikkében meghatározott eljárásokkal.

4. cikk

A helyreállítási intézkedések alkalmazására vonatkozó eljárás abban az esetben, ha a pótlólagos összeg nem áll azonnal rendelkezésre

(1)   A központi szerződő felek haladéktalanul tájékoztatják illetékes hatóságukat és klíringtagjaikat arról, hogy nemteljesítési vagy nemteljesítésen kívüli eseményt követően az előfinanszírozott elkülönített saját forrásoknak az 1. cikkel összhangban kiszámított pótlólagos összege nem áll azonnal rendelkezésre. A központi szerződő felek az illetékes hatóságuk és klíringtagjaik rendelkezésére bocsátják továbbá az előfinanszírozott elkülönített saját források rendelkezésre nem álló pótlólagos összegének részletes leírását, valamint a rendelkezésre nem állás okát.

(2)   Amennyiben egy nemteljesítési vagy nemteljesítésen kívüli eseményt követően a központi szerződő felek pénzügyi forrásokat szednek be a teljesítő klíringtagoktól, az összegnek egyenlőnek kell lennie az előfinanszírozott elkülönített saját források rendelkezésre nem álló pótlólagos összegével, és az érintett központi szerződő felek ezt az összeget a teljesítő klíringtagok között a garanciaalaphoz való hozzájárulásuk arányában osztják el.

5. cikk

A pénzügyi hozzájárulást nyújtó teljesítő klíringtagok kártalanítására vonatkozó eljárás abban az esetben, ha a pótlólagos összeg nem áll azonnal rendelkezésre

(1)   A központi szerződő felek minden észszerű intézkedést megtesznek annak érdekében, hogy visszatérítsék a 4. cikk (2) bekezdésével összhangban a központi szerződő fél számára pénzügyi hozzájárulást nyújtó teljesítő klíringtagoknak járó összegeket. Ezt úgy teszik, hogy az előfinanszírozott elkülönített saját források 1. cikk (1) bekezdése szerint kiszámított pótlólagos összegének befektetésére használt eszközöket legkésőbb az összeg rendelkezésre nem állásáról szóló, a 4. cikk (1) bekezdésében említett értesítéstől számított 20 munkanapon belül értékesítik.

(2)   A (4) bekezdésre is figyelemmel a központi szerződő feleknek észszerű időn belül maradéktalanul vissza kell téríteniük a teljesítő klíringtagoknak járó összegeket.

(3)   A teljesítő klíringtagoknak járó valamennyi összeg visszatérítését készpénzben, ugyanabban a pénznemben kell teljesíteni, amelyben a teljesítő klíringtag pénzügyi hozzájárulást nyújtott a központi szerződő félnek.

(4)   A központi szerződő felek az összes alábbi esemény bekövetkezte után fizetik ki a teljesítő klíringtagoknak az esedékes összegeket:

a)

a működési költségeket fedezték;

b)

minden esedékes és megfizetendő tartozást kiegyenlítettek;

c)

az (EU) 2023/450 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (5) 3. cikkében meghatározott határidőn belül fizetendő kártalanítást kifizették.

(5)   A központi szerződő felek éves kamatot fizetnek az esedékes összegek után, amennyiben a teljes visszatérítés több mint 120 munkanapot vesz igénybe a teljesítő klíringtagok pénzügyi hozzájárulását szükségessé tevő első helyreállítási intézkedés időpontjától számítva. A kamatláb az (EU, Euratom) 2018/1046 európai parlamenti és tanácsi rendelet (6) 99. cikkének megfelelően kiszámított késedelmi kamatláb.

6. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2022. november 25-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Ursula VON DER LEYEN


(1)  HL L 22., 2021.1.22., 1. o.

(2)  Az Európai Parlament és a Tanács 648/2012/EU rendelete (2012. július 4.) a tőzsdén kívüli származtatott ügyletekről, a központi szerződő felekről és a kereskedési adattárakról (HL L 201., 2012.7.27., 1. o.).

(3)  Az Európai Parlament és a Tanács 1095/2010/EU rendelete (2010. november 24.) az európai felügyeleti hatóság (Európai Értékpapírpiaci Hatóság) létrehozásáról, a 716/2009/EK határozat módosításáról és a 2009/77/EK bizottsági határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 331., 2010.12.15., 84. o.).

(4)  A Bizottság 152/2013/EU felhatalmazáson alapuló rendelete (2012. december 19.) a 648/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a központi szerződő felekre vonatkozó tőkekövetelményekről szóló szabályozási technikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 52., 2013.2.23., 37. o.).

(5)  A Bizottság (EU) 2023/450 felhatalmazáson alapuló rendelete (2022. november 25.) az (EU) 2021/23 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek az (EU) 2021/23 rendelet 20. cikkének (1) bekezdésében említett kártalanítás központi szerződő felek általi kifizetésének sorrendjét, az említett központi szerződő felek által az éves nyereségükből a jövőbeli nyereségeikre vonatkozó követelést elismerő instrumentumok tulajdonosai részére teljesítendő fizetések éveinek maximális számát és az említett nyereségekből az említett kifizetésekre felhasználandó maximális részarányt meghatározó szabályozástechnikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 67., 2023.3.3., 5. o).

(6)  Az Európai Parlament és a Tanács (EU, Euratom) 2018/1046 rendelete (2018. július 18.) az Unió általános költségvetésére alkalmazandó pénzügyi szabályokról, az 1296/2013/EU, az 1301/2013/EU, az 1303/2013/EU, az 1304/2013/EU, az 1309/2013/EU, az 1316/2013/EU, a 223/2014/EU és a 283/2014/EU rendelet és az 541/2014/EU határozat módosításáról, valamint a 966/2012/EU, Euratom rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 193., 2018.7.30., 1. o.).


MELLÉKLET

1.   Általános útmutató

Az 1. cikk (1) bekezdésében említett előfinanszírozott elkülönített saját forrásai pótlólagos összegének százalékos arányát a központi szerződő fél a következő képlet szerint számítja ki:

Formula
)

ahol:

„A” = A1-től A5-ig terjedő paraméterek, amelyeket a központi szerződő félnek e melléklet 2–6. szakaszai szerint kell kiszámítania;

„B” = B1-től B3-ig terjedő paraméterek, amelyeket a központi szerződő félnek e melléklet 7–9. szakaszai szerint kell kiszámítania.

Az A 1-től A 5-ig terjedő paraméterek a központi szerződő fél szerkezetét, belső szervezeti felépítését, valamint tevékenységeinek jellegét, körét és összetettségét tükrözik, a B 1-től B 3-ig terjedő paraméterek a központi szerződő fél részvényeseinek, vezetésének, klíringtagjainak, köztük az ezen klíringtagok ügyfeleinek nyújtott ösztönzők struktúráját tükrözik.

A végső százalékos arányt (P) a legközelebbi egész számra kell kerekíteni.

2.   Az elszámolt eszközosztályok jellege és összetettsége

Az A 1 paraméter az elszámolt eszközosztályok jellegére és összetettségére vonatkozik. Az A 1 paraméternek 1 % és 7 % között kell lennie. Az A 1 paramétert a következő képlet szerint kell kiszámítani:

Formula

ahol:

I assets a központi szerződő fél által elszámolt különböző eszközosztályok számát tükrözi. A I assets értékét a következő képlet szerint kell kiszámítani:

Formula
,

ahol N assets = a központi szerződő fél által elszámolt különböző eszközosztályok száma;

I FX a központi szerződő fél által elszámolt pénzügyi eszközök pénznemeinek számát tükrözi. Az I FX értéke 1 %, ha a központi szerződő fél egynél több pénznemben meghatározott eszközöket számol el, vagy egynél több pénznemben kínál kiegyenlítést, egyéb esetben 0 %;

I settl a származtatott ügyletek kiegyenlítésének módját tükrözi. Az I settl értéke 1 %, ha a központi szerződő fél a származtatott ügyletek fizikai kiegyenlítését kínálja, egyéb esetben 0 %.

3.   A központi szerződő fél más pénzügyi piaci infrastruktúrákkal és más pénzügyi intézményekkel fennálló kapcsolatai és kölcsönös függőségi kapcsolatai

Az A 2 paraméter a központi szerződő fél más pénzügyi piaci infrastruktúrákkal és más pénzügyi intézményekkel fennálló kapcsolataira és kölcsönös függőségi kapcsolataira vonatkozik. Az A 2 paraméternek 0 % és 2 % között kell lennie. Az A 2 paramétert a következő képlet szerint kell kiszámítani:

Formula

ahol:

I FMI a kölcsönös függőségi kapcsolatok számát tükrözi. Az I FMI értéke 1 %, ha a központi szerződő félnek több mint öt kölcsönös függőségi kapcsolata van kereskedési helyszínekkel, fizetési rendszerekkel és elszámolási rendszerekkel, egyéb esetben 0 %;

I CMs a központi szerződő fél klíringtagságának koncentrációját tükrözi. Az I CMs értéke 1 %, ha a központi szerződő fél öt legnagyobb klíringtagja a központi szerződő fél összes előfinanszírozott forrásainak több mint 40 %-át teszi ki, az összes szolgáltatás és garanciaalap tekintetében összesítve, egyéb esetben 0 %. A központi szerződő fél éves átlag alapján határozza meg az öt legnagyobb klíringtag forrásainak arányát.

4.   A központi szerződő fél belső szervezeti felépítése

Az A 3 paraméter a központi szerződő fél belső szervezeti felépítésének hatékonyságára vonatkozik. Az A 3 értékének 0 % és 5 % között kell lennie. Az A 3 paramétert a következő képlet szerint kell kiszámítani:

Formula

ahol:

I Riskco az igazgatóság és a 648/2012/EU rendelet 28. cikke alapján létrehozott kockázatkezelési bizottság közötti interakciót tükrözi. Az I RiskCo értéke 2 %, ha a központi szerződő fél igazgatósága az elmúlt 3 évben több mint 3 határozatot hozott anélkül, hogy követte volna a kockázatkezelési bizottság ajánlását vagy tanácsolt álláspontját, egyéb esetben 0 %;

I reporting a modellvalidálási funkció beszámolási struktúrában elfoglalt helyét tükrözi. Az I reporting értéke 0 %, ha a modellvalidálás strukturálisan független a modellfejlesztéstől, egyéb esetben 1 %;

I Riskstaff a kockázatkezelési funkcióhoz rendelt személyzet arányát tükrözi. Az I Riskstaff értékének 0 % és 2 % között kell lennie, és a következő képlet szerint kell kiszámítani:

Formula

ahol P risk = a kockázatkezelés teljes munkaidős egyenértékeinek a központi szerződő fél teljes munkaidős egyenértékéhez viszonyított aránya, beleértve a kiszervezett funkciókat is. Az I Riskstaff értéke 2 %, ha a P risk egyenlő 0 %-kal, és 0 %, ha a P risk egyenlő 20 %-kal.

5.   A központi szerződő fél kockázatkezelési keretének stabilitása

Az A 4 paraméter a központi szerződő fél kockázatkezelési keretének stabilitására vonatkozik. Az A 4 értékének 0 % és 8 % között kell lennie. Az A 4 paramétert a következő képlet szerint kell kiszámítani:

Formula

ahol:

I BT a központi szerződő fél biztosítékainak az utótesztelései keretében értékelt megfelelőségét tükrözi. Az I BT értékének 0 % és 4 % között kell lennie, és a következő képlet szerint kell kiszámítani:

Formula

ahol P BT = a központi szerződő fél azon elszámolási számláinak a központi szerződő fél összes elszámolási számlájának körében mért százalékos aránya, amelyek esetében a biztosítékok utótesztelésének eredménye az elmúlt 12 hónapban alacsonyabb a 153/2013/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (1) 24. cikkében meghatározott EMIR-minimumkövetelménynél. Az I BT értéke 4 %, ha a P BT egyenlő 100 %-kal;

I incident a központi szerződő fél működési stabilitását tükrözi az ügyletek feldolgozása során bekövetkezett incidensek száma alapján. Az I incident értékének 0 % és 2 % között kell lennie, és a következő képlet szerint kell kiszámítani:

Formula

ahol N days = azon napok száma, amelyeken a központi szerződő fél az elmúlt 12 hónapban legalább 2 órán keresztül nem tudott új ügyleteket feldolgozni. Az I incident értéke 2 %, ha az N days = 10 nap;

I payments a központi szerződő fél működési stabilitását tükrözi a fizetések feldolgozása során bekövetkezett incidensek száma alapján. Az I payments értékének 0 % és 2 % között kell lennie, és a következő képlet szerint kell kiszámítani:

Formula

ahol N days = azon napok száma, amelyeken a központi szerződő fél az elmúlt 12 hónapban legalább 2 órán keresztül nem tudott fizetéseket feldolgozni vagy fogadni. Az I payments értéke 2 %, ha az N days = 10 nap.

6.   A központi szerződő fél illetékes hatóságának megállapításait követő, függőben lévő korrekciós intézkedések

Az A 5 paraméter a központi szerződő fél illetékes hatóságának megállapításait követő, függőben lévő lényeges korrekciós intézkedések számára vonatkozik. Az A 5 értékének 0 % és 2 % között kell lennie. Az A 5 értékét a következő képlet szerint kell kiszámítani:

Formula

ahol:

I reco a prudenciális kérdésekkel kapcsolatos, függőben lévő intézkedéseket tükrözi. Az I reco értéke 2 %, ha a központi szerződő fél az illetékes hatóságának megállapításait követő, legalább egy függőben lévő lényeges korrekciós intézkedés esetében túllépte az illetékes hatóság által a korrekciós tervben meghatározott határidőt, egyéb esetben 0 %;

E képlet alkalmazásában a korrekciós intézkedés akkor tekinthető lényegesnek, ha az érintett központi szerződő fél vagy illetékes hatóság a korrekciós intézkedést a központi szerződő fél belső lényegességi mátrixa vagy az illetékes hatóság saját minősítése alapján legfontosabb prioritásúnak minősítette.

7.   A központi szerződő fél tulajdonosi struktúrája, tőkeszerkezete és nyereségessége

A B 1 paraméter a központi szerződő fél tulajdonosi struktúrájára és tőkeszerkezetére vonatkozik. A B 1 értékének 0 % és 4 % között kell lennie. A B 1 értékét a következő képlet szerint kell kiszámítani:

Formula

ahol:

I majority a központi szerződő fél anyavállalatának jellegét tükrözi. Az I majority értéke 2 %, ha a központi szerződő fél anyavállalata nem állami tulajdonban lévő csoport, nem minősítették, vagy befektetési minősítésnél alacsonyabb minősítéssel rendelkezik, egyéb esetben 0 %. A minősítés az engedélyezett hitelminősítő intézet által a szervezetre vonatkozóan adott legrosszabb minősítés;

I support a központi szerződő fél anyavállalata által nyújtott pénzügyi támogatást tükrözi. Az I support értéke 0 %, ha a központi szerződő fél nemteljesítési vagy nemteljesítésen kívüli esemény esetében szerződésben elfogadott jelentős pénzügyi támogatásban részesül anyavállalatától, beleértve a folyósítási kötelezettséggel járó hitelkereteket vagy a biztosítási szerződéseket is, egyéb esetben 2 %.

8.   A felső vezetés javadalmazása

A B 2 paraméter arra vonatkozik, hogy nemteljesítési vagy nemteljesítésen kívüli esemény milyen mértékben érintheti a felső vezetés szerződésben rögzített javadalmazását. A B 2 értékének 0 % és 2 % között kell lennie. A B 2 értékét a következő képlet szerint kell kiszámítani:

Formula

ahol:

I %amount a felső vezetés teljes változó javadalmazásának visszakövetelési rendelkezés hatálya alá tartozó részét tükrözi. Az I %amount értékének 0 % és 1 % között kell lennie, és a következő képlet szerint kell kiszámítani:

Formula

ahol P amount = a központi szerződő fél felső vezetése teljes éves változó javadalmazásának százalékos aránya, amelyre nemteljesítési/nemteljesítésen kívüli esemény esetében visszakövetelési rendelkezés vonatkozik. Az I %amount értéke 1 %, ha a P amount egyenlő 0 %-kal;

I %staff nemteljesítési vagy nemteljesítésen kívüli eseménykor bekövetkező veszteségek esetében visszakövetelési rendelkezések hatálya alá tartozó felső vezetők százalékos arányát tükrözi. A I %staff értékének 0 % és 1 % között kell lennie, és a következő képlet szerint kell kiszámítani:

Formula

ahol P %staff = a központi szerződő félnél a változó javadalmazásra vonatkozó visszakövetelési rendelkezés hatálya alá tartozó felső vezetők százalékos aránya a felső vezetők éves átlagos teljes munkaidős egyenértékének %-ában kifejezve.

9.   A klíringtagok és az ügyfelek bevonása a központi szerződő fél kockázatkezelésébe

A B 3 paraméter a klíringtagoknak és az ügyfeleknek a központi szerződő fél kockázatkezelésébe való bevonására vonatkozik. A B 3 értékének 0 % és 2 % között kell lennie. A B 3 értékét a következő képlet szerint kell kiszámítani:

Formula

ahol:

I investment a klíringtagoknak és az ügyfeleknek a befektetési döntéshozatali folyamatba való bevonását tükrözi. Az I investment értéke 0 %, ha a klíringtagokat bevonják a befektetési döntés meghozatalába és a potenciális veszteségek egy részét viselik, egyéb esetben 1 %. Az I investment mutató értékének meghatározása céljából a központi szerződő feleknek akkor kell úgy tekinteniük, hogy a klíringtagokat bevonták a befektetési döntésekbe, amennyiben konzultálnak velük a központi szerződő fél befektetési politikájának jóváhagyási eljárása vagy minden egyes külön befektetési döntés során;

Az I incentives a klíringtagoknak a nemteljesítés-kezelési eljárásban nyújtott ösztönzőket tükrözi. Az I incentives értéke 0 %, ha ösztönzőket nyújtanak a klíringtagoknak a nemteljesítés-kezelési eljárásban való részvételre, egyéb esetben 1 %.


(1)  A Bizottság 153/2013/EU felhatalmazáson alapuló rendelete (2012. december 19.) a 648/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a központi szerződő felekre vonatkozó követelményekről szóló szabályozási technikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 52., 2013.2.23., 41. o.).


Top