EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023D1786

A Bizottság (EU) 2023/1786 határozata (2023. szeptember 15.) a Romániában felállítandó együttműködési, valamint az igazságügyi reform és a korrupció elleni küzdelem területén érvényes külön értékelési kritériumok teljesítése terén elért haladást ellenőrző mechanizmus létrehozásáról szóló 2006/928/EK határozat hatályon kívül helyezéséről

C/2023/5653

HL L 229., 2023.9.18, p. 94–96 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 08/10/2023

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2023/1786/oj

2023.9.18.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 229/94


A BIZOTTSÁG (EU) 2023/1786 HATÁROZATA

(2023. szeptember 15.)

a Romániában felállítandó együttműködési, valamint az igazságügyi reform és a korrupció elleni küzdelem területén érvényes külön értékelési kritériumok teljesítése terén elért haladást ellenőrző mechanizmus létrehozásáról szóló 2006/928/EK határozat hatályon kívül helyezéséről

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unióról szóló szerződésre,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a Bolgár Köztársaság és Románia csatlakozási okmányára és különösen annak 37. és 38. cikkére,

mivel:

(1)

A Románia és Bulgária EU-csatlakozási felkészültségének állapotáról szóló, 2006. szeptember 26-i monitoringjelentésében (1) a Bizottság Románia uniós csatlakozása előtt számos problémát azonosított, különösen a romániai igazságszolgáltatási rendszer és bűnüldöző szervek elszámoltathatóságát és hatékonyságát illetően, ahol még mindig további előrelépésre volt szükség a belső piac, valamint a szabadságon, a biztonságon és a jog érvényesülésén alapuló térség létrehozása érdekében elfogadott intézkedések végrehajtásához és alkalmazásához szükséges kapacitás biztosítása céljából.

(2)

A Bizottság 2006. december 13-án elfogadta a Romániában felállítandó együttműködési, valamint az igazságügyi reform és a korrupció elleni küzdelem területén érvényes külön értékelési kritériumok teljesítése terén elért haladást ellenőrző mechanizmus létrehozásáról szóló 2006/928/EK határozatot (2). Az említett határozat kimondja, hogy a határozatot hatályon kívül kell helyezni, ha valamennyi értékelési kritérium kielégítően teljesült.

(3)

A 2006/928/EK határozat előírja, hogy Romániának rendszeresen jelentést kell tennie a Bizottság felé az értékelési kritériumok teljesítésében elért haladásról. A Bizottság először 2007 júniusában jelentette az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a Románia jelentésével kapcsolatos saját megjegyzéseit és megállapításait, és azóta rendszeresen jelentést tett. A Bizottság által benyújtott minden jelentés alapos elemzés eredménye, amely a nemzeti hatóságokkal való szoros együttműködésre, valamint a civil társadalom és más érdekelt felek és megfigyelők észrevételeire épül.

(4)

2017. januári jelentésében (3) a Bizottság átfogó értékelést készített az együttműködési és ellenőrzési mechanizmus létrehozása óta Románia által elért haladásról. Ennek alapján a Bizottság egyértelmű utat határozott meg a mechanizmus lezárása felé, és tizenkét ajánlást fogalmazott meg, amelyek pontosították azokat a követelményeket, amelyeket Romániának teljesítenie kellett a 2006/928/EK határozatban rögzített négy értékelési kritériumnak való megfelelés érdekében. Tekintettel az elért haladásra, a Bizottság úgy ítélte meg, hogy ezen ajánlások teljesítése elegendő lenne az együttműködési és ellenőrzési mechanizmus lezárásához, feltéve, hogy időközben nem következnek be olyan fejlemények, amelyek egyértelműen visszafordítanák a haladást. Az ajánlások jelentős része az eredmények visszafordíthatatlanságának biztosítását szolgáló olyan belső biztosítékok kiépítésére összpontosított, amelyek a mechanizmus nélkül is garantálják a folyamatban lévő reformok folytatását és az elért haladás megszilárdítását.

(5)

A Bizottság azóta négy értékelést végzett az ajánlások végrehajtásának haladásáról (4). A Románia által az együttműködési és ellenőrzési mechanizmus keretében 2017 vége és 2019 között elért haladásról szóló bizottsági jelentések megállapították, hogy visszalépés történt a reformok végrehajtása terén. Románia egyes lépései következtében ismét napirendre kerültek a 2017. januári jelentésben már lezártnak minősített kérdések, és a 2018. novemberi jelentésben (5) a Bizottság nyolc kiegészítő ajánlást fogalmazott meg.

(6)

2021. júniusi jelentésében a Bizottság üdvözölte a Romániában az együttműködési és ellenőrzési mechanizmus gyors lezárása terén elért haladást (6). A Bizottság különösen azt jegyezte meg, hogy Románia megújult lendületet adott a reformoknak és a 2017–2019-es időszakban bekövetkezett visszalépés megfordításának. A Bizottság az összes fennmaradó ajánlás tekintetében előrelépést állapított meg, és ezek közül sokat teljesítettnek lehet minősíteni, ha a haladás állandó marad.

(7)

A Bizottság 2022. novemberi jelentése (7) megállapította, hogy a Románia által az együttműködési és ellenőrzési mechanizmus keretében elért eredmények elegendőek a Románia által az EU-hoz való csatlakozásakor tett kötelezettségvállalások teljesítéséhez, és hogy a 2006/928/EK határozatban rögzített, valamint a 2017. januári jelentés tizenkét ajánlása és a 2018. novemberi jelentés nyolc kiegészítő ajánlása révén pontosított mind a négy értékelési kritérium kielégítően teljesült. A Bizottság tudomásul vette különösen a Románia által az igazságszolgáltatás függetlenségének és hatékonyságának az igazságszolgáltatási rendszer átfogó átalakítása révén történő megerősítése terén elért haladást. Új, igazságszolgáltatásról szóló törvényeket fogadtak el, amelyek jelentős változásokat hoztak a bírákra vonatkozó szakmai pályafutást és felelősségi rendszereket, a magas rangú ügyészek kinevezését, felmentését és hatásköreit, valamint az Igazságügyi Felügyelőség irányítását illetően. A Bizottság továbbá nyugtázta a nemzeti korrupcióellenes stratégia végrehajtása terén elért haladást, valamint a magas szinten elkövetett korrupció miatt folytatott vizsgálatok és a kiszabott szankciók terén elért pozitív eredményeket. Ezenfelül megállapította, hogy a feddhetetlenségre és az összeférhetetlenségre vonatkozó szabályok alkalmazásáért, valamint a bűncselekményből származó vagyon kezeléséért és visszaszerzéséért felelős intézmények hatékonyan működnek.

(8)

A Bizottság a 2022. novemberi jelentésének következtetéseiben megjegyezte, hogy a román kormány három egyedi kötelezettségvállalást tett. Románia elnöke 2023. június 28-i levelében tájékoztatta a Bizottságot az e kötelezettségvállalások teljesítése érdekében hozott intézkedésekről. Először is, Románia kötelezettséget vállalt arra, hogy tovább elemzi és messzemenően figyelembe veszi a Velencei Bizottságnak az igazságszolgáltatásról szóló romániai törvényekkel kapcsolatos véleményeit, és általánosabban véve azt, ha további intézkedésekre van szükség. Az igazságszolgáltatás hatékonyságának és függetlenségének további megerősítése érdekében magas szintű szakértői testületet hoztak létre, hogy mérlegeljék a Velencei Bizottság véleményének fényében megfelelő jogalkotási megoldásokat. Másodszor, Románia elkötelezte magát a büntető törvénykönyv és a büntetőeljárási törvénykönyv felülvizsgálatának befejezése mellett, hogy biztosítsa az összhangot a román Alkotmánybíróság által 2016 óta hozott határozatokkal. A román parlament 2023. június 28-án e célt szolgáló értelmű jogszabályt fogadott el. A két törvénykönyv felülvizsgálatának befejezése a Románia által a helyreállítási és rezilienciaépítési terve (8) keretében tett kötelezettségvállalások részét is képezi. Végezetül a román kormány kifejezte abbéli bizalmát, hogy az új Magisztratúra Legfelsőbb Tanácsa képes hozzájárulni a reform lendületéhez, valamint új lendületet adni az átláthatóságnak és az elszámoltathatóságnak. A Magisztratúra Legfelsőbb Tanácsa az átláthatóságról és az elszámoltathatóságról szóló elvi nyilatkozatot fogadott el, amelyet 2023. április 3-án tett közzé.

(9)

Ezért a 2006/928/EK határozatban rögzített, valamint a 2017. januári jelentés tizenkét ajánlása és a 2018. novemberi jelentés nyolc kiegészítő ajánlása, továbbá a 2022. évi jelentés következtetéseiben felsorolt egyedi kötelezettségvállalások (9) révén pontosított valamennyi értékelési kritérium kielégítően teljesült.

(10)

Az Unión belüli jogállamisági helyzet alakulása új kontextusba helyezte a Bizottság Romániával folytatott együttműködését. Az Unión belüli jogállamiság megerősítéséről szóló, 2019. júliusi bizottsági közleménnyel (10) és Ursula von der Leyen elnök politikai iránymutatásával elindított éves jogállamisági ciklus hosszú távú keretet biztosít a fenntartható reformokhoz nemcsak Romániával, hanem más tagállamokkal is. E ciklus részeként a Bizottság éves jogállamisági jelentése, amely 2022 óta ajánlásokat is tartalmaz a tagállamok számára, pozitív irányvonalat ösztönöz a jogállamisággal kapcsolatos kérdésekben, elmélyíti a párbeszédet és a közös tudatosságot, valamint megelőzi a kihívások felmerülését vagy elmélyülését. A jelentés lehetővé fogja tenni a Románia által elfogadott reformok végrehajtásának nyomon követését.

(11)

A Bizottság az Európai Parlament illetékes bizottságának ismertette 2022. novemberi jelentését a Románia által az együttműködési és ellenőrzési mechanizmus keretében elért haladásról. A Bizottság kellően figyelembe vette az Európai Parlamenttől érkezett, az Európai Parlament elnökének 2023. február 6-i levelében foglalt észrevételeket.

(12)

A Bizottság benyújtotta az érintett tanácsi munkacsoportnak a Románia által az együttműködési és ellenőrzési mechanizmus keretében elért haladásról szóló, 2022. novemberi jelentését, és a Bizottság kellően figyelembe vette a Tanács 2022. december 16-i elnökségi jelentését.

(13)

A Bizottság 2023. július 5-én tájékoztatta a Tanácsot a szándékáról, miszerint hatályon kívül kívánja helyezni a Romániával kapcsolatos együttműködési és ellenőrzési mechanizmus létrehozására vonatkozó, a 2006/928/EK határozatot, és véglegesen le kívánja zárni a mechanizmust. Ezt az Európai Parlamenttel is közölte. Július 26-i levelében a Tanács tudomásul vette a Bizottság azon szándékát, hogy hivatalosan lezárja a Bulgáriával és Romániával kapcsolatos együttműködési és ellenőrzési mechanizmust.

(14)

A határozatot ezért hatályon kívül kell helyezni,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A 2006/928/EK határozat hatályát veszti.

2. cikk

Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Kelt Brüsszelben, 2023. szeptember 15-én.

a Bizottság részéről

az elnök

Ursula VON DER LEYEN


(1)  Monitoringjelentés Bulgária és Románia EU-csatlakozási felkészültségének állapotáról, 2006. szeptember 26., COM(2006) 549.

(2)  A Bizottság 2006/928/EK határozata (2006. december 13.) a Romániában felállítandó együttműködési, valamint az igazságügyi reform és a korrupció elleni küzdelem területén érvényes külön értékelési kritériumok teljesítése terén elért haladást ellenőrző mechanizmus létrehozásáról (HL L 354., 2006.12.14., 56. o.).

(3)  A Bizottság jelentése a Románia által az együttműködési és ellenőrzési mechanizmus keretében elért haladásról, COM(2017) 44 final.

(4)  COM(2017) 751, COM(2018) 851, COM(2019) 499, COM(2021) 370.

(5)  COM(2018) 851.

(6)  COM(2021) 370.

(7)  COM(2022) 664.

(8)  A Tanács végrehajtási határozata (2021. október 26.) Románia helyreállítási és rezilienciaépítési terve értékelésének jóváhagyásáról, ST 12319 2021 INIT. A Bizottság a vonatkozó kifizetési kérelem Románia általi benyújtását követően fogja értékelni a Románia helyreállítási és rezilienciaépítési tervében szereplő mérföldkő teljesítését.

(9)  Ez az értékelés nem érinti a Románia helyreállítási és rezilienciaépítési tervében szereplő releváns mérföldkövek és célok teljesítésének értékelését.

(10)  COM(2019) 343.


Top