Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022D0605

A Bizottság (EU) 2022/605 végrehajtási határozata (2022. április 8.) az (EU) 2018/2001 európai parlamenti és tanácsi irányelvben a bioüzemanyagokra, a folyékony bio-energiahordozókra, a biomasszából előállított üzemanyagokra, a nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásból származó üzemanyagokra és a széntartalom újrahasznosításával nyert üzemanyagokra vonatkozó követelményeknek való megfelelést igazoló „REDcert-EU” önkéntes rendszer elismeréséről (EGT-vonatkozású szöveg)

C/2022/2122

HL L 114., 2022.4.12, p. 191–193 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2022/605/oj

2022.4.12.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 114/191


A BIZOTTSÁG (EU) 2022/605 VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

(2022. április 8.)

az (EU) 2018/2001 európai parlamenti és tanácsi irányelvben a bioüzemanyagokra, a folyékony bio-energiahordozókra, a biomasszából előállított üzemanyagokra, a nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásból származó üzemanyagokra és a széntartalom újrahasznosításával nyert üzemanyagokra vonatkozó követelményeknek való megfelelést igazoló „REDcert-EU” önkéntes rendszer elismeréséről

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a megújuló energiaforrásokból (1) előállított energia használatának előmozdításáról szóló, 2018. december 11-i (EU) 2018/2001 európai parlamenti és tanácsi irányelvre és különösen annak 30. cikkének (4) bekezdésére,

mivel:

(1)

Az (EU) 2018/2001 irányelv követelményeket állapít meg egyes üzemanyagokra, nevezetesen a bioüzemanyagokra, a folyékony bio-energiahordozókra, a biomasszából előállított üzemanyagokra, nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásból származó üzemanyagokra és a széntartalom újrahasznosításával nyert üzemanyagokra vonatkozóan annak biztosítása érdekében, hogy ezeket csak akkor lehessen beszámítani az irányelvben meghatározott célértékek teljesítésébe, ha fenntartható módon állították elő őket, és a fosszilis üzemanyaghoz képest jelentős üvegházhatásúgáz-kibocsátást takarítanak meg. Először is, az irányelv 29. cikke fenntarthatósági és üvegházhatásúgázkibocsátás-megtakarítási kritériumokat állapít meg a bioüzemanyagokra, a folyékony bio-energiahordozókra és a biomasszából előállított üzemanyagokra vonatkozóan, továbbá az irányelv 26. cikke és az (EU) 2019/807 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (2) egyrészt meghatározza azokat a kritériumokat, amelyek alapján megállapítható, hogy a bioüzemanyagok, folyékony bio-energiahordozók vagy biomasszából előállított üzemanyagok előállítására felhasznált mely alapanyagok esetében áll fenn a közvetett földhasználat-változás tekintetében magas kockázat, másrészt pedig mely, a közvetett földhasználat-változás tekintetében magas kockázatot jelentő bioüzemanyagok, folyékony bio-energiahordozók vagy biomasszából előállított üzemanyagok minősíthetők bizonyos feltételek teljesülése esetén a közvetett földhasználat-változás szempontjából alacsony kockázatot jelentőnek. Másodszor, az irányelv 25. cikkének (2) bekezdése üvegházhatásúgázkibocsátás-megtakarítási kritériumokat állapít meg a közlekedésben használt, nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásból származó üzemanyagokra és a széntartalom újrahasznosításával nyert üzemanyagokra vonatkozóan. Harmadszor, az irányelv 28. cikkének (2) bekezdése előírja, hogy a gazdasági szereplők rögzítsék az uniós adatbázisban a közlekedésben használt megújuló üzemanyagokkal (bioüzemanyagok, biogázok, valamint nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásból származó üzemanyagok) és a széntartalom újrahasznosításával nyert üzemanyagokkal kapcsolatos tranzakciók adatait, valamint ezen üzemanyagok fenntarthatósági jellemzőit.

(2)

Az irányelv szabályokat állapít meg megújuló forrásokból előállított villamos energia közlekedési célértékekhez való hozzájárulásának kiszámítási módjára vonatkozóan is. Különösen az irányelv 27. cikkének (3) bekezdése szabályozza a kiszámítás módját, mind abban az esetben, ha a villamos energiát közvetlenül használják elektromos járművek meghajtására, mind pedig abban az esetben. ha azt a közlekedésben használt, nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásból származó üzemanyagok előállítására használják.

(3)

A bioüzemanyagokra, a folyékony bio-energiahordozókra, a biomasszából előállított üzemanyagokra, a nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásból származó üzemanyagokra és a széntartalom újrahasznosításával nyert üzemanyagokra vonatkozó szabályoknak való megfelelés ellenőrzése céljából a tagállamok alkalmazhatnak önkéntes rendszereket. Az önkéntes rendszerek fontos szerepet játszottak a 2009/28/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv (3) értelmében a bioüzemanyagokra és folyékony bio-energiahordozókra vonatkozó fenntarthatósági és üvegházhatásúgázkibocsátás-megtakarítási kritériumoknak való megfelelés bizonyításában. Az (EU) 2018/2001 irányelv kiterjesztette az önkéntes rendszerek szerepét. Először is, az önkéntes rendszerek már szolgálhatnak annak tanúsítására, hogy a biomasszából előállított összes üzemanyag – beleértve a gáznemű és szilárd üzemanyagokat is – megfelel az (EU) 2018/2001 irányelvben meghatározott fenntarthatósági kritériumoknak, és pontos adatokat szolgáltathatnak az üvegházhatásúgázkibocsátás-megtakarításaikról. Másodszor, szolgálhatnak annak tanúsítására, hogy a közlekedési célú, nem biológiai eredetű, folyékony vagy gáznemű, megújuló energiaforrásból származó üzemanyagok és a széntartalom újrahasznosításával nyert üzemanyagok megfelelnek a rájuk vonatkozó üvegházhatásúgázkibocsátás-megtakarítási kritériumoknak. Harmadszor, szolgálhatnak az (EU) 2018/2001 irányelv 27. cikkének (3) bekezdésében a közlekedésben felhasznált megújuló villamos energia kiszámítására megállapított szabályoknak való megfelelés bizonyítására. Negyedszer, szolgálhatnak annak bizonyítására, hogy a gazdasági szereplők az (EU) 2018/2001 irányelv 28. cikkének (4) bekezdésével összhangban helytálló adatokat rögzítenek a közlekedésben használt egyes megújuló üzemanyagokra és széntartalom újrahasznosításával nyert üzemanyagokra vonatkozóan az uniós vagy nemzeti adatbázisba. Ötödször, szolgálhatnak a közvetett földhasználat-változás tekintetében alacsony kockázatot jelentő bioüzemanyagok, folyékony bio-energiahordozók és biomasszából előállított üzemanyagok tanúsítására. A Bizottság dönthet úgy, hogy az önkéntes nemzeti vagy nemzetközi rendszerek e célok egy részét vagy egészét szolgálhatják.

(4)

Ha egy gazdasági szereplő a Bizottság által elismert önkéntes rendszernek megfelelően beszerzett bizonyítékokat vagy adatokat mutat be a fenntarthatósági és üvegházhatásúgázkibocsátás-megtakarítási kritériumoknak való megfelelésről, a tagállamok az elismerésről szóló határozat hatálya alá tartozó területeket illetően nem kötelezhetik az adatszolgáltatót arra, hogy további bizonyítékokat szolgáltasson.

(5)

A „REDcert-EU” önkéntes rendszer tekintetében az irányelv 30. cikkének (4) bekezdése szerinti elismerés iránti kérelmet először 2020. december 15-én nyújtották be a Bizottsághoz. Ez a kérelem a rendszer Bizottság általi értékeléséhez vezetett, amelyben néhány módosítást igénylő problémát azonosítottak. A 2021. június 18-i újbóli benyújtáskor a rendszer megfelelően kezelte ezeket a problémákat. A rendszer valamennyi alapanyagra kiterjed, beleértve a hulladékokat és maradékanyagokat, valamint a teljes felügyeleti láncot (a biometán esetében egészen a termelőegységtől a fogyasztásig).

(6)

A „REDcert-EU” önkéntes rendszer értékelése során a Bizottság megállapította, hogy az megfelelően lefedi az (EU) 2018/2001 irányelv 29. cikkének (2)–(5) bekezdésében meghatározott fenntarthatósági kritériumokat, ugyanakkor helytálló adatokat tartalmaz az (EU) 2018/2001 irányelv 29. cikke (10) bekezdésének alkalmazásában az üvegházhatásúgázkibocsátás-megtakarításokról, és az (EU) 2018/2001 irányelv 30. cikkének (1) és (2) bekezdésében foglalt követelményeknek megfelelő tömegmérleg-módszert alkalmaz. Ez az értékelés nem veszi figyelembe az (EU) 2018/2001 irányelv 30. cikkének (8) bekezdésének megfelelően elfogadandó, a fenntarthatósági és üvegházhatásúgázkibocsátás-megtakarítási kritériumok, valamint az alacsony közvetett földhasználat-megváltoztatási kockázatra vonatkozó kritériumok ellenőrzésére vonatkozó szabályokról szóló, soron következő végrehajtási jogi aktust, valamint az (EU) 2018/2001 irányelv 28. cikkének (5) bekezdésének megfelelően elfogadandó, felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat. Az ilyen végrehajtási és felhatalmazáson alapuló jogi aktusok elfogadása után tehát újra kell értékelni a „REDcert-EU” önkéntes rendszert.

(7)

Az értékelés igazolta, hogy a „REDcert-EU” önkéntes rendszer esetében teljesülnek a megbízhatóság, az átláthatóság és a független audit tekintetében támasztott megfelelő normák, valamint az (EU) 2018/2001 irányelv V. és VI. mellékletében megállapított módszertani követelmények.

(8)

Az elismert rendszert elérhetővé kell tenni a Bizottság EUROPA honlapján az önkéntes rendszereknek szentelt szekcióban.

(9)

Az e határozatban előírt intézkedések összhangban vannak a bioüzemanyagok, a folyékony bio-energiahordozók és a biomasszából előállított üzemanyagok fenntarthatóságával foglalkozó bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A Bizottsághoz 2021. június 18-án elismerés céljából benyújtott „REDcert-EU” önkéntes rendszer (a továbbiakban: a rendszer) igazolja a rendszer keretében ellenőrzött üzemanyagok tekintetében a következőket:

a)

a bioüzemanyagok, folyékony bio-energiahordozók és biomasszából előállított üzemanyagok szállítmányai megfelelnek az (EU) 2018/2001 irányelv 29. cikkének (2)–(5) és (10) bekezdésében meghatározott fenntarthatósági kritériumoknak;

b)

a gazdasági szereplők megfelelnek az (EU) 2018/2001 irányelv 28. cikkének (4) bekezdése szerinti azon kötelezettségnek, hogy helytálló adatokat rögzítenek a közlekedésben használt megújuló üzemanyagokra és széntartalom újrahasznosításával nyert üzemanyagokra vonatkozó uniós vagy nemzeti adatbázisba.

A rendszer továbbá az (EU) 2018/2001 irányelv 29. cikke (10) bekezdésének céljaira pontos adatokat tartalmaz azáltal, hogy biztosítja a felügyeleti lánc elején elhelyezkedő gazdasági szereplőktől származó valamennyi fontos információnak a felügyeleti lánc későbbi gazdasági szereplőihez való továbbítását.

2. cikk

Ez a határozat a hatálybalépésétől számított 5 évig érvényes. Amennyiben a rendszer tartalma a Bizottsághoz 2021. június 18-án érkezett elismerés iránti kérelemben ismertetetthez képest úgy módosul, hogy az befolyásolhatja e határozat alapját, a változásokról haladéktalanul tájékoztatni kell a Bizottságot. A Bizottság a bejelentett módosítások értékelése tükrében megállapítja, hogy a rendszerben továbbra is megfelelően érvényesülnek-e az eredeti elismerés alapjául szolgáló fenntarthatósági kritériumok.

3. cikk

A Bizottság hatályon kívül helyezheti e határozatot többek között az alábbi körülmények fennállása esetén:

a)

ha egyértelműen bebizonyosodik, hogy a rendszerben nem érvényesülnek az e határozat szempontjából fontosnak tekintett elemek, vagy ha az említett elemek súlyosan, szerkezetükben sérülnek;

b)

ha a rendszer nem nyújtja be a Bizottsághoz az (EU) 2018/2001 irányelv 30. cikkének (5) bekezdése értelmében előírt éves jelentéseket;

c)

ha a rendszer nem vezeti be a független auditra vonatkozó szabványokat és az (EU) 2018/2001 irányelv 30. cikkének (8) bekezdésében hivatkozott végrehajtási jogi aktusokban meghatározott egyéb követelményeket, vagy a rendszer más olyan elemeinek javítását, amelyek a folytatólagos elismerés szempontjából döntő jelentőségűnek minősülnek.

4. cikk

Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő napon lép hatályba.

Kelt Brüsszelben, 2022. április 8-án.

a Bizottság részéről

az elnök

Ursula VON DER LEYEN


(1)   HL L 328., 2018.12.21., 82. o.

(2)  A Bizottság (EU) 2019/807 felhatalmazáson alapuló rendelete (2019. március 13.) az (EU) 2018/2001 európai parlamenti és tanácsi irányelvnek a közvetett földhasználat-változás szempontjából magas kockázatot jelentő azon alapanyagok meghatározása tekintetében történő kiegészítéséről, amelyek esetében a termőterület számottevő bővülése figyelhető meg a jelentős szénkészletekkel rendelkező földterületek rovására, továbbá az irányelvnek a közvetett földhasználat-változás szempontjából alacsony kockázatot jelentő bioüzemanyagok, folyékony bio-energiahordozók és biomasszából előállított üzemanyagok tanúsítása tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 133., 2019.5.21., 1. o.).

(3)  Az Európai Parlament és a Tanács 2009/28/EK irányelve (2009. április 23.) a megújuló energiaforrásból előállított energia támogatásáról, valamint a 2001/77/EK és a 2003/30/EK irányelv módosításáról és azt követő hatályon kívül helyezéséről (HL L 140., 2009.6.5., 16. o.).


Top